Bij Scheren DOOR DE LUCHT VAN NEDERLAND NAAR INDIE PUROL TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 3 BINNENLANDSCH NIEUWS H.M. de Koningin Vijf postvliegtuigen staan op Schiphol gereed Een gift van H.M. de Koningin voor de Reinilda-stichting Het practisch luchtverkeer op Indië neemt een aanvang Baron van Wijnbergen GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN Een Piet Hein-penning De ziektegevallen aan boord van de „Insulinde" Het verdrag Nederland— België De S. D. A. P. en Stenhuis Voor Volkenbond en Vrede GEMENGD NIEUWS Déraillementen Het droevig ongeval op den overweg nabij Winschoten Hassell en Cramer Anderson en Hitchock gevallen SOCIAAL LEVEN Overeenstemming in de Sigaren-Industrie Arme kleine Een laffe daad Een botsing op het Laarderhoogt Doodelijke val uit een derde verdieping Suggestie? Een kolenstofplaats Alles ging verloren Vergiftige dampen KERKNIEUWS Huldiging van Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent UIT ONZE OOST Ernstige brand in de kampong Ivwitang Lebak I De houding, die door de ambtenaren by het ongeluk aangenomen wordt geeft tot critiek aanleid'ng. De spoorwegdirectie neeft zich in geen enkel opzicht opgewassen ge toond tegen het reddingswerk. In het sta tion Saitz was geen bruikbaar verbandma teriaal aanwezig. De eerste hulptre'n bracht allen arbeiders en geen doktoren mede De vrijwillige reddingsbrigade van Breunn een Duitsche instelling werd niet te hulp geroepen, maar alleen de Tsjechische reddingsd'enst, die verder slecht uitgerust is. Dc Duitsche reddingsbrigade kreeg eerst door een particulier bericht kennis van het gebeurde en kon ten gevolge daarvan slechts met groote vertraging op den plaats des on- heils arriveeren. Toen de eerste Duitsche hulptre'n gewonden naar Breunn bracht, werden zij door leden v - den Tsjeschischen hulpdienst, die zonder wagen aan het sta tion waren, verhinderd Tsjechische gewon den („hun" gewonden) naar het ziekenhuis te vervoeren. Ook aan de officieele berichtgev ng schijnt nog al wat ontbroken te hebben. Negen uur na het ongeluk werden in een officieel be richt niet meer dan 5 zwaar- en een'ge lichtgewonden vermeld. Toen eindelijk de berichtgeving weer spreken kon. haastte zij zich vast te stellen, dat de beide schuldige beambten natuurlijk Duitschers waren. H. M. de Koningin is gistermiddag met gevolg uit Den Haag per auto voor enkele dagen naar Het Loo teruggekeerd. In den namiddag van 17 dezer komt de Koningin weer te Den Haag, ten einde net landhuis „Den Ruigen Hoek" te Scheve- I ningen te 'betrekken. j Na het bezoek aan Amsterdam van 21 tot I 2"" dezer komt de Koningin weder op „Den Ruigen Hoek" terug. Zij is voornemens daar tot 3 October te blijven. WINDHOOS BOVEN JUTLAND KOPENHAGEN, 11 Sept. V. D. Dins dagmorgen heeft boven Hobro, op Jutland, een windhoos gewoed. Vele daken zijn afge rukt. Verscheidene huizen zijn met den grond gelijk gemaakt. Bij hst instorten van een huis van twee verdiepingen werd een man zwaar gewond. De windhoos rukte tal rijke oude boomen om. Groote brokken hout werden honderd meter en meer door ds lucht meegevoerd. De Reinalda-Stichting mocht dezer dagen uit de particuliere middelen van H. M. de Koningin een ,vacantie-gift" ontvangen ten bate van de Reinilda-vacantie-kolonies. Naar verluidt is zeer spoedig de benoe ming te verwachten van mr. A. I. M. J. Baron van Wijnbergen tot Curator der Rijksuniversiteit te Utrecht, als opvolger van dr. A. E. J. Baron van Voorst te Voorst, overleden Commissaris der Koningin in de j provincie Noord-Brabant en sinds 1399 cura tor der Universiteit te Utrecht. VENIZELOS NAAR ITALIë. BERLIJN, 11 Sept. V. D. Volgens be richten uit Athene, zal Venizelos eind Sep tember naar Italië gaan, ten einde te con- fereeren met Mussolini. PROF. EINSTEIN BERLIJN, 11 Sept. V. D. Prof. Einstein, die sinds negen maanden aan het hart lij dende was, wat verzwegen is, is thans her stellende en zal waarschijnlijk midden- October naar Berlijn terugkeeren. UIT DEN DOODE HERREZEN. Een man, bezoekt. die zijn eigen graf Een Elzasser, Schley geheeten, vertrok in 1894 uit Straatsburg om in Amerika zijn ge luk te beproeven. Tqpn hij dezer dagen te Straatsburg terugkeerde, kwam hij tot de ontdekking, dat hij officieel dood was. Toen hij 34 jaar geleden vertrok, deelde hij nie mand mede, waarheen hij zich zou begeven. Korten tijd na zijn vermissing vond men in het bosch een lijk, dat men voor het stoffelijk overschot van Schley hield. Onder zijn naam is hot toen begraven. Een van de eerste dingen, die Sehley na zijn terugkeer deed, was vergezeld van eenige vrienden een bezoek te brengen aan... zijn graf. De politie staat thans voor de moeilijke taak uit te zoeken van wien het Hjk is, dat 34 jaar geleden op naam van Schley werd begraven. DE ZAAK-STINNES. Het onderzoek te Weenen. Een telegram uit Weenen meldt, dat de Eeri.ijnsche justitie de vorige week een re chercheur met een bevel tot aanhouding naar Weenen heeft gebonden ter vervolging van een aMaar wenend persoon. De man is gearresteerd en zal waarschijnlijk naar Ber lijn worden opgezonden. Hij is geen Oosten rijker. Uit hetgeen bij een huiszoeking is ge vonden, zou blijken, dat de gearresteerde Ter gelegenheid van de 300- king van de verovering van Zilvervloot door Piet Hein, ninglijke Begeer door Jac, J. penning laten ontwerpen met zijde de beeltenaar van Piet de keerzijde een vierkant met grafschrift. Aan elk der vier een 17e eeuwsch oorlogsschip jarige herden- de Spaanscne heeft de Ko- van Goor en aan de voor- Hein en aan als tekst zijn zijden staat afgebeeld. Een verklaring van dr. Gilmour Aneta seint uit Btavia: Dr. C. C. B. Gilmour, medical super intendent van het Middletonhospltaal te Singapore, zond een schrijven aan den Ne- derlandschen consul-generaal te Singapore, in verband met de controverse inzake de ziektegevallen aan boord van de „Insulinde". Dr. Gilmour verklaart in dit schrijven, dat de bewering der medici te Batavia, als zoude hij zijn teruggekomen op zijne oor spronkelijke diagnose inzake het sterfgeval van den te Singapore opgenomen „Insu- linde"-passagier, onjuist is. Hij verklaart: „Ik veranderde nooit mijne diagnose in dit geval volgens welke de pa tient overleed aan roodvonk. Het is mij ge heel onmogelijk in te zien hoe de medici te Batavia konden beweren, dat ik mijn opinie wijzigde, aangezien zij nooit naar mijne mee ning vroegen en aangezien ik in 't onderhoud, dat ik met den scheepsarts van de „Insu linde" had, tot dien medicus zeide, dat de patiënt was overleden aan roodvonk." Een communiqué over het onderhoud tusschen Hymans en Beelaerts v. Blokland. Thans Is, naar aanleiding van de bespre king, welke de ministers Hymans en Jhr. oodracht had in den Balkan en vooral in j Beelaerts van Blokland te Genève hebben Roemenië obl'gaties op te koopen en naar j gehad inzake de onderhandelingen tusschen Berlijn te brengen. De man is in de Ween- Nederland en België, een officieel commu niqué gepubliceerd van den volgenden in houd: „De Minister van Buitenlandsche Zaken, jrh. Beelaerts van Blokland, en de Belgische sche handelswere'd totaal onbekend: aan genomen wordt, dat hij in (is geheele aan gelegenheid slechts ondergeschikte diensten heeftbewezen. De ramp op de Elbe. De ramp op de Elbe, welke Zondagavond Minister van Buitenlandsche Zaken, de heer de propagandaweek voor Altona en Blan- Hymans, hebben Maandag-namiddag te Ge- kenese (niet B'ankeweser) besloot, wordt j nève een langdurig onderhoud gehad over nog steeds druk te Hamburg besproken.het Nederlandsch-Belgische vraagstuk. Zij vooral wat de schuldkwestie betreft, waar- hebben de oplossingen besproken, die in over men nog in het duister tast. Sommige j aanmerking zouden kunnen komen en kwa- crit'ci verwijten de rivierpolitie, dat er niet j men overeen, het onderzoek daarvan voort gezorgd was voor voldoende verlichting van te zetten het vaarwater. Over de juiste toedracht loonen de meenin^en ock uiteen. Vast schünt te staan, dat ..Köni.g'n Luise" trachtte achterwaarts naar de landingp'aats in Blan- kenese te komen. De binnenkomende En- gelsche stoomboot zag peen vo'dcende lich ten en kon n'et uitmaken welke beweging de Duitsche boot maakte. Gezagvoerder en loods verklaren, dat zij twee signalen hebben gegeven. Smds lang schiinen er klachten te zijn geuit doo- kaniteins van groote schepen over de geduchte opstonn'ng in het vaar water vooral on Zaterdagen en Zondagen, door da vele kleine pteziervaa-tuieen Waar schijnlijk zal het weval den stoot geven „Het Volk" meldt dat te Amsterdam een vergadering van den Partijraad der S. D. A. P, is gehouden, welke partijraad te beslis sen heeft over de vraag, of en zoo ja, welke kieskringen zullen worden gecom bineerd, hoeveel candidaten op elke candi- datenljjst gesteld zullen worden, terwijl daar tevens een voorloopige bespreking over de samenstelling van die lijsten moet plaats vinden. Langdurige besprekingen werden gehou- van'ren "ernstig "örfi^rzoek van de bestaande den in verband met de plaats, die de heer toestanden op de Elbe. Pokben onder de hopplubkers. Een ambtenaar van het, Br'tsche ministe rie van hveiëne heeft zich rear het graaf- scban Kent begeven, waar de hopoogst in vo'len gar" is. Or''t de plukkers, voor een proofs gedeelte k'rd"~eu. zün pokken en dvnhthe-ltfs uitepkrokonve'en zun naar nfs genomen hebbende van de mededeeling het gasthuis overgebracht,De hopnhikkers i van het partijbestuur, dat het den 4en Juni komen voor hot, mandeel uit de Londen- 1928 partijgenoot Stenhuis heeft verzocht sche volbswiiken. Heple re^nnen do°n aan den honoogst mee en beschouwen dien als een soort vacant'e. Stenhuis, lid van de Tweede Kamer en oud voorzitter van het Ned. Verbond van Vak verenigingen, op de candidatenlyst 1925 innam. Ten slotte werd met algemeene stemmen de volgende motie, voorgesteld door de dele gatie der federatie Amsterdam, aange nomen „De vergadering van den partijraad, ken- Sir Austen Chamberlain. Een radiogram van het s s. „Orcoma" meldt, dat de rrezondheidstosstand van Chamberlain ZPer vooruitgaat. Hij wandelt Weer op het dek en geniet veel van de zee- fels. Auto in een troep soldaten. Achttien gewonden. Op den straatweg bii St. Cyr is een auto In een bocht bil het uitwijken voor een w'el- rijder geslipt en tusschen een troep soldaten terechtgekomen, van wie er 18 werden ge- Wond. De toestand van vijf hunner is zeer ernstig. Amnestie. De koning van Spanje zal, alvorens zijn feis naar Zweden aan te vangen, een am- hestiebesluit onderteekenen, waardoor aan alle strafgevangenen tien percent van hun straf wordt kwijtgescholden en ook nog andere gunsten worden toegestaan. Ook Worden a'le doodvonnissen in tuchthuis- Straffen van bepaalden duur veranderd. zijn Kamerüedmaatschap neer te leggen en van de gronden, waarop dit verzoek be rustte; aanvaardt het standpunt van het partij bestuur als door het partijbelang geboden; noodigt de sociaal-democratische Kamer fractie uit indien Stenhuis blijft weigeren zich te voegen naar het besluit van het partijbestuur dat thans ook is het eenstem mig besluit van den partijraad, hem niet meer te beschouwen als vertegenwoordiger van de S. D. A, P. in het parlement." Het hoofdbestuur van de „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede" heeft zich met een uitvoerig schrijven gericht tot den Mi nister vajji Buitenlandsche Zaken, ten einde onder de bijzondere aandacht van dezen bewindsman te brengen die resolu ties, aangenomen door het congres van de „Union Internationales des Associations pour la Siciété des Nations" te 's-Graven- hage van 1 tot en met 7 Juli j.I. gehouden, welke de instemming der vereeniging heb ben en waarvoor de belangstelling van den Minister wordt gevraagd. Vijf postvliegtuigen staan thans op Schip hol gereed, om de reis door de lucht naar Indiö te ondernemen. Morgen vertrekt het eerste, de H.-NAFA Daarmede zal weer een mooie bladzijde ge voegd worden bij het kostbare dagboek der Nederlandsche luchtvaart. Toen, in overeenstemming met Gouver nement en Volksraad van Nederlandsch- Indië, die het groote belang van een Indisch luchtverkeer inzagen, besloten was tot op richting eener Nederlandsch-Indische Lucht vaart Maatschappij, welke reeds, dank zij den spoed, dien Gouvemementsbedrijven met de inrichting der benoodigde vliegvel den heeft betracht, eind October 1928 haar eerste luchtlijnen in Nederlandsch-Indië in bedrijf zou nemen, te weten een dagelijk- schen dienst Batavia-Semarang-Soerabaja v.v. en Batavia-Bandoeng v.v., werd de vraag gesteld of de vier vliegtuigen, welke hiervoor bestemd waren, met hun beman ningen per boot dan wel door de lucht hun bestemming zouden bereiken. Dank zij de voortvarende medewerking van het Hoofdbestuur der Posterijen en Te legrafie, dat de \tot standkoming eener re gelmatige luchtverbinding tusschen Amster dam en Batavia van 't hoogste belang acht voor het vervoer van poststukken, is beslo ten deze vier vliegtuigen in dienst der Pos terijen naar Batavia te laten vliegen. De K. L. M. stond reeds in onderhande lingen met het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie om in 1929 elke maand één vlucht Amsterdam-Batavia v.v. ten behoeve der Pesterijen uit te voeren. Toen nu be sloten was, dat de vier vliegtuigen der N. I. L. M. met tusschenpoozen van één week naar Indië zouden vertrekken, kwam de K. L. M. met het Hoofdbestuur P. T. over een de eerste retourvlucht te vervroegen, zoodat op de vier vluchten naar Indië een vijfde heen en weervlucht door de K. L. M. zou worden uitgevoerd. Ter nadere oriënteering volgen hieronder de verschillende registratie-teekens der vliegtuigen van de Nederlandsch-Indische Luchtvaart Maatschappij» alsmede opgave der bemanning en van de vertrekdata. H-NAFA eerste bestuurder G. A. Koppen, tweede bestuurder Kapt. E. T. Kengen, werktuigkundige H. M. van Herk. 13 Sept. 6 uur. H-NAFB eerste bestuurder J. J. Moll, 2de bestuurder le Luitn. M. van Hazelen, werk tuigkundige S. Elleman, 20 Sept. 6.15 uur. H-NAFC, eerste bestuurder E. A. J. Prill - witz, tweede bestuurder le Lt. J. M. J. Weg- ner werktuigkundige F. Lischer 27 Sept. 6.30 uuï. H-NAFD, eerste bestuurder J. Schott, 2e bestuurder le Lt. C. J. J. M. Waltmann, werktuigkundige D. G. Seaton, 4 Oct. 6.45 u. De gegevens van het vijfde vliegtuig, dit van de K.L.M. zijn: H-NAEN, eerste bestuurder I. A. Aler, 2e bestuurder I. W. Smirnoff, werktuigkundi ge H. Veenendaal, 11 Oct. 7 uur. De tweede bestuurders der eerste vier vliegtuigen zijn allen officieren van de In dische Luchtvaart Afdeeling, die dank zij de groote medewerking van het Indische Gouvernement, in de gelegenheid zijn ge steld deze eerste vluchten mede te maken. De welbekende kapitein Kengen. die reeds met Van der Hoop van Sengora naar Ba tavia vloog en de le Luitenant Van Haze len, zijn speciaal daarvoor uit Indië naar Holland gezonden terwijl de luitenant Weg- ner en Waltmann, die zich met verlof hier te lande bevonden, met loffelijken ijver een groot deel van hun verlof hebben opgeof ferd om zich voor dezen tocht voor te be reiden. De eerste bestuurders hebben allen kor- teren of langeren tijd dienst gedaan bij de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij alvo rens zij in dienst van de Nederlandsch-In dische Luchtvaart Maatschappij overgin gen. Hetzelfde is het geval met de werk tuigkundigen, met uitzondering van den En- gelschen onderdaan Seaton, die door de Siddeley-Motoren-Fabriek uitgezonden wordt. De vliegtuigbestuurder Smirnoff is sinds 28 Mei 1922 in dienst bij de K. L. M. De heer Aler is chef van den Vliegtechnischen Dienst der K. L. M.; de werktuigkundige H. Veenendaal heeft op vele buitenlandsche reizen o.a. met den heer Van Lear Blacken den bankier Loewenstein, zijn sporen reeds verdiend. De route, welke de vliegtuigen zullen vol gen, is ais volgt: Dagtraject: van: naar: K.M. 1. AmsterdamBoedapest 1400 2. Boedapest—Constantinopel 1400 3. ConstantinopelBagdad 1600 4. BagdadBender Abbas 1450 5. Bender AbbasKarachi 1200 6. KarachiAllahabad 1450 7. Allahabad—Calcutta 750 8. CalcuttaBangkok 16 0 9. BangkokMedan 1350 10. MedanBatavia 1440 Bij het toestel van de K. L. M. zal echter in stede van de plaatsen Nasirabad en Al lahabad slechts Agra worden aangedaan. Op de route zijn twee depots van motor - onderdeelen ingericht, n.l. te Karachi en te Calcutta, terwijl een monteur der Siddeley Motoren Fabriek te Karachi is gestation- neerd. Verder heeft de Shell voor opslag van benzine langs de route zorg gedragen en de Wakefield Fabriek voor de benoodigde smeerolie. De vliegtuigen der N. I. L. M. zijn Fokker- eendskkers, uitgerust met drie luchtgekoelde Siddeley-Lynx-motoren van 225 P.K. elk, en zijn vrijwel gelijk aan de Postduif, waar mede Koppen en Frijns in 1927 hun heen- en weervlucht naar Batavia uitvoerden. De vliegtuigen toonen echter in zooverre eenlg verschil met de Postduif, dat zij zeer speciaal voor het gebruik in de tropen zijn ingericht, d.w.z., dat het hout van de vleu gels niet alleen aan den buitenkant, doch ook aan den binnenkant gevernist is, dat alle stalen buizen eerst gemenied zijn, al vorens overgeschilderd te worden, dat in- plaats van houten schroeven metalen wor den gebezigd en dat de .kajuit van bijzon dere ventilatiekleppen is voorzien, terwijl de stoelen van riet zijn vervaardigd. Als groote nieuwigheid zijn deze vliegtui gen voor het eerst uitgerust met wielrem- men van Amerikaansch maaksel, welke lan dingen op zeer kleine terreinen mogelijk maken en bovendien het manoeuvreeren op den grond zeer vergemakkelijken. De snelheden der vliegtuigen zijn buiten gewoon groot; de maximum kruissnelheid bedraagt 195 K.M. per uur, de gemiddelde kruissnelheid 168 K.M. bij 1700 omwentelin gen per minuut van elk der motoren. Voor verkeersvliegtuigen is de stijgsnelheid onovertroffen. De drie-motorige Fokkers stij gen n.l. 3.6 M. per seconde. Het vliegtuig der K. L. M. verschilt daar in van die der N. I. L. M„ dat in plaats van met Siddeley Lynx-motoren, het uitgerust is met 3 luchtgekoelde Titan-motoren van 240 P.K. elk. Hoe groot de lading post zal zijn, valt pas op het laatste oogenblik te beoordee'.en, doch gezien de buitengewoon groote publi citeit, welke de Posterijen aan. deze post- vluchten hebben gegeven en den lagen prijs van f 0.75 en f 0.40, welke resp. voor brieven en briefkaarten wordt berekend, mag ver wacht worden, dat deze postzendingen zeer aanzienlijk zullen zijn. Elk der vliegtuigen kan voor een gewicht van ten minsts 250 K.G. aan post mede- nemen. In de toekomst zullen deze gewich ten nog verhoogd kunnen worden, daar de vliegtuigen dan, dank zij een grooter aan tal depots langs de route, niet meer ge noodzaakt zullen zijn zulk een aanzienlijk dood gewicht aan onderdeelen en gereed schappen aan boord mede te nemen. Het vervoer van post naar Indië, geheel of gedeeltelijk door de lucht, heeft tot nu toe de volgende resultaten opgelevrd: 1924. Rechtstreeksche vlucht Amsterdam- Batavia (v. d. Hoop), luchtrecht f 2.50 voor briefkaarten en f 10 per 20 gram voor brie ven, enz. Hoeveelheid vervoerde poststukken 5 K.G. Voorts werd van Augustus tot December des Dinsdags om de 14 dagen de post door de lucht vervoerd van Amsterdam tot Ba zel, zonder heffing van luchtrecht. Aldus werd 351 K.G. post verzonden. 1925. Van Mei tot September weder een luchtdienst AmsterdamBazel, waarmede vervoerd 360 K.G. post. 1926. Postvlucht RotterdamMarseille In aansluiting op de Indrapoera. Luchtrecht 15 cent voor briefkaarten en per 20 gram voor brieven. Vervoerd 21</$ K.G. post. Voorts van Juni tot September des Donderdags om de 14 dagen luchttransport van Amsterdam tot Parijs, zonder heffing van luchtrecht. Ver voerd 208 K.G. 1927. Postvlucht Rotterdam-Marseille in aansluiting op de Indrapoera en vervolgens Sabang - Medan - Batavia - Soerabaja weer door de lucht. Luchtrecht als in 1926. Ver voerd 110 K.G. post. Van Juni tot September luchtvervoer tot Marseille eiken Vrijdag in aansluiting op de booten van de P. O. Luchtrecht voor brieven en briefkaarten 5 cent per 20 gram. Vervoerde hoeveelheid post 193 K.G. Rechtstreeksche vlucht van de Postduif Amsterdam—Bataiva (Luitenant Koppen). Luchtrecht f 2.50 voor briefkaarten en f 10 per 20 gram voor de overige stukken. Ge wicht aan vervoerde poststukken ny, K.G. Ditmaal worden voor de verantwoording van het luchtrecht speciale luchtpostzegels uitgegeven, waarmede de Postadministratie beoogt hulde te brengen aan de mannen, die voor de eerste maal de post voor Ned. Indië per vliegtuig hebben oyergebracht. Bijzondere stempelafdrukken zullen niet worden gebezigd, uit practische overwegin gen en om het beeld van de werkelijke be hoefte aan een snelle, geregelde postverbin ding met Indië zoo zuiver mogelijk te hou den. Men mag aannemen, dat het vijfde vlieg tuig op zijn terugweg van Batavia naar Amsterdam een zeer groote lading zal me- dekrijgen, bestaande uit de antwoorden op de brieven, welke het toestel zelf en de vier Indische vliegtuigen naar Indië hebben overgebracht. De heer Zimmermann, Hoofdredacteur van „d'Oriënt" zal met het eerste vliegtuig me- dereizen naar Batavia en is voor dit doel uit Batavia naar Nederland overgekomen. De vliegtuigen welke heden om 12 uur aan de Pers werden getoond, werden om 2 uur bezichtigd door de Raden van Bestuur der Koninklijke Luchtvaart Maatschappij en der Nederlandsch-Indische Luchtvaart Maat schappij en door daartoe uitgenoodigde over heden. Ook het publiek kreeg volop gele genheid om de toestellen in oogenschouw te nemen. Het vertrek dezer vijf vliegtuigen is in de geschiedenis van de Nederlandsche luchtvaart een feit van het hoogste belang. Hiermede wordt allereerst een aanvang gemaakt met het geregeld luchtverkeer In Indië, doch te vens betsekent dit vertrek het begin van het geregeld luchtverkeer op Indië. De tijd der proefnemingen is geëindigd, het practisch luchtverkeer op Nederlandsch-Indië zet hiermedo in. Te Borculo Gistermiddag heeft op het stations-empla cement te Borculo een ongeluk plaats gehad. Ten gevolge van een verkeerden wisselstand reed een goederen-trein-iocomotief op een drietal goederenwagens In, die totaal ver nield weiden. Van de twee arbeiders, die bij het lossen der wagens werkzaam waren, kreeg een arbeider een ernstige hoofdwonde; de andere werd licht aan den rug gewond. Te de SteegRheden Op het emplacement van het station De Steeg—Rheden ontspoorde gistermorgen een machine, waardoor beide hoofdsporen ver sperd waren. Na enkele uren werd tusschen Steeg en Dieren de dienst alleen over af komend spoor geleid, zoodat er veel vertra ging ontstond. Onder groote belangstelling heeft te Win schoten de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer J. G. E. en diens kleinzoontje, die op den overweg bij Winschoten dezer dagen door den trein gegrepen en gedood werden. Wat we In het IJ-bosch zagen was Inder daad ontstellend. In den Oostelijken hoek, waar veel berken staan, kregen wij den in druk of er een boschbrand had gewoed. De bladeren zijn bijna geheel weg en die welke nog over zijn, zijn zwart gebrand. De blade ren van kastanjes en Amerilcaansche eiken zijn bruin, tal van struiken zijn bladerloos; i de ruïne is groot en ook het jonge kweek- goed heeft geleden, hoewel in geringe mate, j omdat de omringende hooge boomen „den eersten stoot" ontvangen. In de volkstuintjes, althans in die, welke het dichts by de fabriek liggen, is de toe stand al niet veel beter; de groenten zijn i geheel vernield, de struiken zyn verschroeid. 1 Wij hoorden, dat kippen, die spinazie, welke was „aangetast" te eten hadden gekregen, stierven. De bewoners van de Vogelstraten kunnen vaak de ramen niet geopend houden, omdat de damp uit den fabrieksschoorsteen anders naar binnen dringt. Het inademen van niet. damp of het al dan niet schadelijk voar de gezondheid Is laten wij in het midden geeft een weeïgen zoeten smaak in den mond, wat niet aangenaam is. Wij hebben dien „damp" geproefd en pret tig is de sensatie zeker niet. Een W. B. telegram uit Kopenhagen meldt: Het koloniaal bestuur van Groenland ont ving nog een telegram van den gouverneur van Zuid-Groenland waarin wordt gezegd: „Professor Hobbs, de vliegers Hassell en Cra mer en drie andere Amerikanen kwamen gisteren te Godthaab aan. Zij zullen van daag per schip naar Ivigtut vertrekken, van waar zij naar Philadelphia zullen doorreizen. Een R. O.-telegram uit Sydney meldt: An derson en Hitchock, die naar Engeland trachtten te vliegen zyn vandaag bij Pine Creek tegen den grond geslagen. De vliegers zijn ongedeerd. Het toestel is verwoest. Bij de gisteren gehouden besprekingen tus- schen werkgevers en werknemers in de siga- Iren-industrie is vrijwel algeheele overeen stemming bereikt over de nieuwe regeling der loonen. géén Pijn en naschrijnen of stukgaan der huid, indien men vóór 't inzeepen de baardoppervlakte inwrijft met Doos 30, Tube80 ct. Gisteren is te de Wijk het 7-jarlg zoontje van den heer H. Rijkeboer, dat plotseling de straat over stak, door den auto van den heer Stern uit Hoogeveen overreden. Het kind is kort daarop overleden. Moordaanslag te Bergharen Een laffe daad is bij Bergharen gepleegd De vrachtrijder v. R„ die rijdt van Berg haren op Nijmegen, is overvallen door de beide P s>-, vader en zoon uit Bergharen bij Ugelen, die een oude veete tegen den jongen vail R. hadden. De aangevallene werd met zeven messteken aan hoofd en borst- ver wond. Aanvankelijk vreesde men voor het leven van R. Later was zijn toestand echter meer geruststellend. De daders zyn aan de justitie te Tiel overgeleverd, waar zij hun gerechte straf niet zullen ontgaan. Gistermorgen half tien reed een heer uit Amsterdam met zijn auto op het Laarder hoogt. Ter hoogte van het Rozenlaantje wilde de chauffeur een handkar passeeren. Op hetzelfde oogenblik kwam een auto uit tegenovergestelde richting. De chauffeur raakte het stuur kwijt en reed tegen den auto op, waarna de auto tegen een boom opreed. Twee inzittende dames, de echtge- noote van den bestuurder en haar vriendin, werden uit den wagen geslingerd en bleven bewusteloos liggen. Een geneesheer kon echter geen verwondingen ontdekken. Beide dames werden naar de woning van den ge neesheer vervoerd. Des middags konden zfj per trein naar Amsterdam terugkeeren. Van de drie inzittende heeren werd niemand ge wond, zoodat dit ongeval goed is afgeloopen. De auto werd geheel vernield en naar Laren gesleept. De andere auto kreeg hoe genaamd geen schade. Te Rotterdam is een 47-jarige Zweedsche stoker uit de derde verdieping van het Zee manshuis aar de Calandstraat gevallen. De man kwam op de binnenplaats op een be tonnen vloer terecht; hij is door den Gem. Geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. Zooals men weet, maakten wij gisteren melding van het tragische vergiftlgingsgeval ten huize van de familie Bierschenk in de Slaghekstraat te Rotterdam. Thans heett zich, naar de Msb. verneemt, eveneens bij een familie Bierschenk de vader van dat gezin is een broer van Bier schenk uit de Slaghekstraat welke in de Schildstraat woont, ook een merkwaardig geval voorgedaan. Twee kinderen uit dat gezin, een 15-jarig meisje ên een 13-jarige Jongen werden na melijk gisterenavond plotseling onwel, naar zij beweerden, na het eten van worst. Een dokter werd gehaald. Deze achtte het geval vrij ernstig en liet de beide kinderen naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overbrengen. Het merkwaardige van dit voorval is, dat de kinderen beweren, de worst te hebben gekocht in een winkeltje in de buurt, terwijl bet politioneel onderzoek heeft uitgewezen, dat de betreffende winkelier al sedert lan gen tijd geer- dergelijke worst, als door de kinderen gegeten heeft verkocht. De mogelijkheid van suggestie wordt dan ook niet uitgesloten geacht. De Staatsmijn „Maurits" te Lutterade be zit sinds eenigen tijd een zeer moderne stookinrichting. Het vuur wordt er gevoed met kolenstofdat met groote kracht in de vlammen wordt geblazen. Een deel van dit kolenstof schijnt even wel, onverbrand, via den schoorsteen de lucht in te vliegen. Tot groot ongenoegen der omwonenden. In den laatsten tijd behoort men ten minste tal van klachten. Het effect dezer kolensofplaag moet ongeveer gelijk wezen aan dat van sementfabrieken alleen de kleur verschilt Een uur gaans rond deze reuzen- mijn al naar gelang der windrichting ondervindt men bij het bleeken van wasch- goed grooten overlast, omdat zich het kolen stof er in zet. In de omgeving durft men vaak geen ramen meer open te zetten, daar zich na korten tijd een laag kolenstof op alles legt. De boeren klagen over het beder ven der groenten Veel menschen uit de om geving zouden aan oogontsteking lijden, zoo dat de medische dienst der mijn vaak hel pen moet Naar verluidt, heeft men tot heden nog geen middel kunnen vinden tegen deze plaag, ofschoon onderzoekingen rijn inge steld. Anderzijds vernam het Hblddat de mijndirectie opziet tegen de hooge kosten voor verbetering De gezondheidscommissie ter plaatse is eveneens doende om verbete ring in den toestand te verkrijgen. Te Veelerveen, gemeente Bellingwolde, is afgebrand de behuizing der familie Deber. De kippen verbrandden mede. Sinds vele maandenklagen de bewoners van de overzijde van het IJ te Amsterdam, over de schade, die door giftige dampen, af komstig van de zwavelzuurfabriek, voorheen Ketjen en Co., wordt toegebracht aan de gewassen. Vooral de volkstuintjes schijnen veel van de kwade dampen te lijden te hebben. Reeds vier maanden geleden heeft de directie der zwavelzuurfabriek beloofd maat regelen te zullen nemen om In dezen toe stand, die op den duur onhoudbaar 'is, ver andering te brengen. Tot nog toe echter is men die belofte niet nagekomen. Het „Hbl." schrijft nu over de kwestie het- volgende: Te Alphen aan den Rijn. Ook Alphen aan den Rijn was opgenomen in de rij van steden en dorpen, die het voorrecht genieten, den nieuw benoemden bisschop, Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, te huldigen. Die huldiging heeft Maandag plaats ge vonden tijdens het verblijf van Monseigneur aldaar. De groote St. Jozef-zaal, de plaats der huldiging, was tot de uiterste hoeken bezet. Toen Monseigneur In gezelschap van eenige Eerw. H.H. Geestelijken de zaal bin nentrad, werd door het R.K. parochiaal zangkoor het „Ecce Sacerdos Magnus" van Max Filke gezongen, gevolgd door het „Haec Dies" van Anton Giesen. Daarna bracht de sportvereeniging „Wils kracht" een vaandelgroet en zong de R.K. gemengde zangvereeniging eenige liederen. Namens de parochie sprak de heer J. Vlas man Monseigneur toe. Spr. bracht hem hulde, uitte den wensch, dat het God moge behagen, Mgr. nog vele jaren te sparen, en eindigde met eerbiedig den bisschcppelfjken zegen te vragen. Vervolgens sprak Monseigneur de aanwe zigen toe. Spr. zeide, dat het hem een ware vreugde was, eenige dagen in hun midden te vertoeven, omdat hij voelde, dat hier klopt het Roomsche hart in den zetel van het dekenaat van het Roomsche Rijnland. Sinds de 31 jaar, dat Monseigneur pries ter was, was hij steeds door bijzondere ban den aan het dekenaat Alphen verbonden. Slechts enkele dagen toch na het ontvan gen van het H. Priesterschap werd hij naar het dekenaat gezonden als kapelaan van Roelofarendsveen. Gedurende dat verblijf kwam hy reeds meermalen in Alphen om kapelaan Dankelman te bezoeken. Toen reeds werd hij bijzonder getroffen door de schoone kerk. Wat moet het geloof diep geworteld zijn in de zielen der Alphenaren, aldus Mgr., door het bezitten van zulk een schoonen tempel. Het is mij ook thans een vreugde, aldns Mgr., in uw midden te zijn. De vele vlaggen, het blijde lichtende welkom en de vrien- delijke ontvangst zal ik steeds blijven ge denken. Vervolgens dankt Monseigneur den hee*- Vlasman voor zijn vriendelijke woorden, alsmede de vereenigingen voor haar mede werking en bracht tenslotte dank aan God, omdat hij overtuigd was dat het geloof ln de Rijnstreek en bijzonder in Alphen zoo prachtig mogelijk is. Toen Monseigneur den aanwezigen den bisschoppelijken zegen had gegeven, verliet ^hij, onder een spontaan hem toegezongen: „Lang zal hij leven", de zaal. Het was voor Alphen een heerlijke dag geweest. Negenhonderd personen hebben have en goed verloren Aneta seint uit Batavia: Een geweldige brand verwoestte een uit gestrekt complex van uit bilik opgetrokken woningen in den kampong Kwitang Lebak. De brandweer was moeilijk te bereiken van wege de diensten, die waren ingesteld voor de bewaking van den Pasar Gambir. Tevens hadden, ten gevolge van gebrek aan onvol doende politiemacht, geweldige verkeersop stoppingen plaats, die de uitoefening van de taak van de brandweer bemoeilijkten. Toen de brandweer ten slotte na eenigen tijd arriveerde, had men de grootste moeite het brandende complex te bereiken vanwege de afgelegen ligging, zoodat men nagenoeg werkloos moest toezien, terwijl de brand zich steeds meer uitbreidde. Eerst na geruimen tijd slaagde men er in eenige slangen op t vuur te richten, doch toen was het pleit reeds beslecht. Nagenoeg alles op het terrein van eenige honderden vierkante meters was plat gebrand. De militairen en de padvinders ver richtten goede diensten. Een bevolking van omstreeks negenhurv» derd prtetvnen heeft have en goed verlor f De oorzaak ls onvoorzichtigheid I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7