OOt=$iano'é Instrumenten oromc Groote sorteering PEPERMUNT TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1928. BLADZIJDE 4 sill wave GOUD, ZILVER UURWERKEN Poging tot doodslag BINNENLANDSCH NIEUWS korten duur HANDEL EN NIJVERHEID S.S. „Statendam" Zijlmeg 85 Haarlefï» Den dood voor oogen LUCHTVERKEER Aviolanda KERK EN SCHOOL Dioc. vereeniging voor het R.K. Nijverheidsonderwijs in het bisdom Haarlem De diocesane commissie voor de R. K. Jeugdorganisatie Hst genot, dat het gebruik van U verschaft, is vooral ge legen in het heerlijk aro ma, hetwelk een gevolg is vandeorigineele bereiding uit echte pepermuntolie. Jubileum D. Hans Wijziging der Invaliditeitswet KUNST EN KENNIS De 5e Internationale psychotechnische conferentie UIT ONZE OOST De Staatsspoorwegen „Ontactisch" Een complimentje De moordaanslag te Soerabaja De begrafenis van burgemeester Wentholt van Hillegom. De stoet op weg naar de begraafplaats -HN vertrouwd adres ;eer veel gezocht Is. KAN, Barteljorisstraat, h. Krocht Aneta seint uit Semarang: De Raad van Justitie ving de behandeling aan van de zaak tegen vrouw P. D., te W., De begrafenis van burgemeester Wentholt te Hillegom. In den stoet en op de lijkbaar werden verschillende kransen meegedragen Overzicht van de kinderaubade tijdens de huldiging van Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aen- genent te Roelofsarendsveen Naar wij vernemen is de zeer belangrijke order op scheepsbedden, kooien en matras sen voor de Statendam, het grootste pas sagiersschip van de Nederlandche vloot, thans voor rekening van de H. A. Lijn in aanbouw bij de N.V. Wilton, in haar geheel opgedragen aan de bekende fabriek van bed den en stalen matrassen de N.V. Auping te Deventer, die daarvoor den strijd aanbinden moest met verscheidene buitenlandsche sterk concurreerende fabrieken. Aan de Auping's fabrikaten, uitmuntend door soliditeit, moderne practische con structie en fraaie afwerking werd na ver gelijking de voorkeur gegeven. Ongetwijfeld een groot succes voor onze goed georgani seerde Nederlandsche industrie en voor de fabriek Auping in het bijzonder. De beruchte communist Beni Bap Sadjan, zoo verneemt Aneta, moest op een Zaterdag middag van de boei te Glodok, waar hij op geborgen zat, worden overgebracht naar Tangerang, om aldaar voor den Landraad te verschijnen. Nabij de halte Angké sprong hij op een moment uit den trein, die nog in vrij snelle beweging was. De politieman, wien de bewaking van het berucht individu was toevertrouwd, sprong zonder zich te be denken, den vluchteling achterna. Deze, voor geen kleintje vervaard, sprong op zijn ge wapende geleider toe en trachtte hem zijn klewang afhandig te maken. In de buurt van de halte stond toevallig nabij het poli- tie-bivakje een tweede agent, die de worste ling ziende, zijn kameraad te hulp kwam. Tenslotte gekikte het den woesteling te overmeesteren. Het bleek toen, dat de com munist door een klewanghouw aan zijn been danig gewond was: Aangezien het niet wenschelljk werd ge acht om den man in de C.B.Z. te doen ver plegen, besloot men hem in de gevangenis te Glodok onder medische behandeling te stellen. Naar de „Deli Crt." hoort, is de lichte ver wonding van kapitein Grashuis bij het jong ste treffen met kwaadwilligen in Troemon (Westkust van Atjeh) de uiterst gelukkige afloop van een zeer gevaarlijke situatie, waar bij het leven van den kapitein aan 'n draadje heeft gehangen. Zooals men weet, leiden onze Atjeh-offi- cieren nog altijd volgens oude traditie hun patrouilles zonder wapen in de hand, die hoogstens een dun rottinkje omknelt. Revol ver en klewang, indien al aanwezig, zijn naar traditie behoorlijk in holster en scheede ge borgen. De algemeene opvatting is, dat de leider niet behoeft te vechten, doch moet lei den en commandeeren. Tot zijn verdediging worden doorgaans een of twee speciale mare chaussees aangewezen, zoogenaamde „dar- danellen", die met hun goeden naam van „marechaussée" voor de veiligheid en het leven van hun commandant instaan. Er zijn in den Atjehstrijd merkwaardige staaltjes van toewijding en opoffering van deze dardanellen, die zich liever in stukken lieten hakken, dan voor de eer van de bri gade hun commandant in handen der vijan den te laten. En talrijk zijn de officieren, die hun leven aan hun dardanellen te dan ken hebben. Dat is ook het geval met ka pitein Grashuis. Toen kapitein Grashuis met zijn brigade de plaats naderde waar de vier verzetslieden, aan wier handen men een vroeger verloren gegane model-karabijn hoopte te ontrukken, zich hadden verscholen, werden zij door vuur uit die karabijn ontvangen. Onmiddellijk splitste de brigade zich in tweeën om het boschje te omsingelen, waar in spoedig door ons karabijnvuur twee ver zetslieden werden neergelegd. Kapitein Grashuis stond toen, in gezel schap van twee Atjesche hoofden, slechts met een rottinkje in de hand, alleen bewaakt door zijn ordonnans. De twee overgebleven verzetslieden deden nu een uitval naar deze groep. De eerste van hen werd, alvorens zijn aanval te kunnen uitvoeren, door den ordon nans neergelegd, maar de tweede was met de bekende bliksemsnelheid der fanatieke, Atjeh- strijders dadelijk bij den kapitein, die ter nauwernood den tijd had zijn klewang te trekken om een serie doodelijke slagen van het vlijmscherpe slagwapen te pareeren. Naar wij hoorden kwam zelfs een dier slagen op het hoofd van den kapitein neer, die echter door een wonderlijk toeval dien dag zijn bamboehoed voor een van steviger makelij had vervangen. Tot overvloed van ramp liet de kapitein in dien strijd op het blanke wapen, zijn kle wang vallen, doch onversaagd greep hij den aanvaller met de bloote hand aan, gelukkig zoo, dat hij hem met een hand bij den pols greep en met de ander het hem bedreigende doodelijke wapen. Op dat moment had de ordonnans het ge luk den aanvaller met een welgemikt schot neer te leggen, daarmee het leven van zijn kapitein reddend. Alleen wist de doodelijk getroffen Atjeher in zijn fanatisme toen nog den kapitein een houw over de dij toe te brengen, gelukkig zonder meer dan een vleeschwond te veroorzaken. Indien de zaak zich aldus heeft toegedra- I gen, eindigt de „Deli Crt.", is het duidelijk aan welk een dun draadje het leven van ka pitein Grashuis heeft gehanden endat zijn ordonnans voor zijn kordaat optreden een onderscheiding heeft verdiend. De Maatschappij voor Vliegtuigbouw „Avi- olanda", te Papendrecht, die zich voor ons land de bouwrechten verzekerde der geheel metalen Dornier vliegtuigen, zendt ons haar catalogus. Het keurig uitgevoerde boek werkje geeft in woord en beeld een voor den leek duidelijk overzicht van de fabricage der geheel metalen dubbel-motorige vlieg- booten, die de „Aviolanda" in opdracht der Nederlandsche regeering bouwt en die be stemd zijn voor den marine-vliegdienst in Nederlandsch-Indië. Alle onderdeden, die bij den bouw harer vliegtuigen te pas komen, worden door de fabriek zelf gemaakt, zoodat hier in korten tijd een nieuwe Nederlandsche industrie is ontstaan. Slechts de constructie-elementen, dus profielen, platen, enz worden als in iederen anderen tak van nijverheid, uit het buitenland betrokken, wat ook het geval is met verschillende uitrustingsartikelen, die voor deze doeleinden niet speciaal in Neder land worden vervaardigd, zooals motoren, koelers, luchtschroeven, enz. De catalogus bevat verder een goed ge documenteerde beschrijving van de voor naamste groote tochten, die met het door „Aviolanda" gebouwde type vliegboot wer den gemaakt, tochten, waarop ook de bijzon dere eigenschappen der metalen vliegbooten als „zeewaardig vliegtuig" sterk tot uiting kwamen. Een lijst, vermeldende de verschil lende wereldrecords, die met de Dornier „Wal" (Wal Whale Walvlsch) en „Su per Wal" vliegbooten gevestigd werden, komt aan het einde van het boek. Met zijn fraai geteekenden omslag maakt deze catalogus een prettigen Indruk. Te 's Gravenhage is gistermiddag de ver gadering van de Diocesane Vereeniging voor het R.K. Nijverheidsonderwijs in het Bisdom Haarlem gehouden onder voorzitter schap van pastoor J. B. W. M. Möller. Behandeld werden het Nijverheidsonder wijs en de wetgeving. De voorzitter leidde dit onderwerp in. Verschillende aanwezigen namen aan de besprekingen deel. Na uitgebreide discussie, waarbij dr. Th. Verhoeven eenige zaken toelichtte, hechtte de vergadering haar goedkeuring aan het voor stel van den voorzitter, dat het bestuur zich zal wenden tot de Katholieke Kamerfractie en tot het bestuur van de Katholieke Staats partij, waarbij gewezen zal worden op de dringende noodzakelijkheid van le gelijk stelling op het gebied van het Nijverheids onderwijs, 2e opheffing van de belemmering voor het Katholiek Nijverheidsonderwijs door het zgn. Stopwetje, 3e uitbreiding van het aantal Katholieke Nijverheidsscholen in ver band met het zeer groote aantal jongens en meisjes, die van onze lagere scholen komen en 4e. uitvoering van het leerlingwezen vol gens de N.O.-wet, waarbij art. 39 dier wet zoodanig wordt gewijzigd, dat de avond scholen gelyk gesteld worden met de dag scholen. Ook werd het bestuur opgedragen zoo noo- dlg contact te zoeken met organisaties in andere bisdommen. Nog werd er op gewezen, dat een regeling van het avond-nijverheidsonderwijs over eenkomstig het rapport der commissie-van Wijnbergen een nadeel zou brengen voor de bestaande nijverheidsscholen. Verzocht werd aan te dringen op een regeling, waarbij de bestaande scholen kun nen blijven voortbestaan, zooals nu. De voorzitter deelde mede, dat ter be spreking van het rapport der commissie van Wijnbergen een afzonderlijke vergade ring zal worden gewijd. Intusschen zullen de bezwaren niet zoo groot blijken als wordt verondersteld. Besloten werd de wenschelijkheid uit te spreken, dat al ds organisaties, die zich op het gebied van het Nijverheidsonderwijs be wegen, zich aansluiten bij de diocesane ver eeniging. Deze aansluiting beteekent, dat zij tot samenwerking willen overgaan. Onder zocht zal dan worden in hoeverre die samen werking zich zal kunnen uitstrekken met behoud van de zelfstandigheid der vereenl- gingen. In overleg met dr Verhoeven zal een rege ling voor die samenwerking worden gemaakt. Daarna volgde sluiting der vergadering. 6. Zorg voor de geestelijk verwaarloosde jetlgd. a. Het St. Franciseus Liefdewerk. b. Het St. Francisca Romana Liefde werk. c. Het woonwagen Liefdewerk. 7. De organisatie der R. K. fabrieksmeis jes. 8. Het nijverheidsonderwijs voor de R.- K. jeugd. 9. Het werk buiten de school voor de schoolgaande jeugd, vacantiebezigheid, va- cantiehuizen, kinderspeeltuinen, leesbiblio theken. 10. Het bevorderen van de matigheid in j de opvoeding en de veredeling van vermaak en ontspanning, het wekken van belang stelling voor de religieuse kunst. 11. Het houden van toezicht op de be staande Jeugdvereenigingen en Jeugdinstel- lingen en het onderzoek naar den stand van het Jeugdwerk. Omtrent de jeugdzorg voor de school gaande jeugd deelde de vorzitter mede, dat dor Z.D.H. Mgr. Callier de wenschelijkheid is uitgesproken, dat de Diocesane commis sie zich ook bezig houdt met de schoolgaan de jeugd. Een afzonderlijke commissie is hiertoe ingesteld, bestaande uit de heeren: W. v. Dijck, W. Kouwenhoven, H. Mouwens, G. Bon en mej. M. Peeters, terwijl pastoor J. B. W. M. Möller of diens plaatsvervan ger als voorzitter dezer commissie zal op treden. Na de pauze werd behandeld de jeugdor ganisatie van de meisjes, werkzaam op fa brieken, kantoren, winkels, ateliers, enz De voorzitter leidde dit onderwerp in en stelde voor een vereeniging te stichten van fabrieksmeisjes, diocesaan, plaatselijk en parochieel georganiseerd onder leiding van door haar zelf gekozen bestuur, maar tevens onder de gezagvolle leiding van den priester en van allen, die helpen willen. Noodig is daarbij ook de medewerking van werkge vers- en werknemers-organisaties voor de regeling van de economische verhoudingen. Wij leven helaas nog in een tijd, waarin er conflicten zijn op fabrieken en werkplaat sen. Wat moet er gebeuren als er een con flict op een fabriek of werkplaats uitbreekt? De nieuwe vereeniging mag er niet in wor den betrokken; en een conflict is een zaak van de vakorganisaties. Zou er niet kunnen komen een economische Raad, waarin ook werkgevers en werknemers zitting hebben, die i eventueele conflicten tot een minimum zou kunnen terugbrengen? Na uitvoerige discussie werd besloten met Z. D. H. den Bisschop de mogelijkheid van het beschikbaar stellen van catechisten voor dit werk te bespreken, te trachten een orga nisatie in het leven te roepen, zooals door den voorzitter geschetst en ten slotte nog een vergadering te beleggen van menschen, die bereid en in de gelegenheid- zijn het werk te steunen en te bevorderen. Daarna volgde sluiting der vergadering. Te 's-Gravenhage heeft gisteren onder voorzitterschap van den Zeereerw. heer pastoor J. B. W. M. Möller vergaderd de Diocesane Commissie voor de R. K. Jeugd organisatie in hec Bisdom Haarlem. Nadat de 2e secretaresse, mej. E. Penn, uitvoerig verslag had uitgebracht van de werkzaamheden der Diocesane Jeugdcom missie vanaf April 1926, bracht de penning meester, de Weleerw. pater P. Potten O.F.M., het financieel verslag uit. Hieruit bleek, dat er over 1925 een voor- deelig saldo was van 1204.79 K, over 1926 1745.43 K en over 1927 1494.68 'A. Goedgekeurd werd het bestuursvoorstel om de bijdragen der algfemeene vereenigingen voor dit jaar te bepalen op 50 en die der plaatselijke jeugdcommissies op 25. Vervolgens werd besproken het program van actie voor de jeugdcommissie of Jeugd- centrale. Het volgende werkprogram voor de plaat selijke en gewestelijke Jeugdcommissies werd door de vergadering aanvaard: 1. De oprichting van Patronaat (en als grondslag daarvan de godsdienstige Veree niging) voor jongens en meisjes in alle pa rochies. 2. De oraganisatie der middenstands- Jeugd en van de leerlingen en oud-leerlin gen der M.U.L.O. scholen. 3. De organisatie der jong studenten 4 Er kome 'n contact commissie tus- Bchen Jeugd- en Vakorganisatie. 5. De samenwerking tusschen jeugd en sportorganisatie. Voor H.H. Winkeliers bij: Fa, C. H. S. HEILKER Haarlem Gisteren vierde de heer D. Hans, voor zitter van den Nederlandschen Journalis tenkring, zijn 25-jarig journalistiek jubileum. Reeds in den ochtend bereikten hem bloemstukken, brieven, telegrammen en ge lukwenschen in anderen vorm, o. a. van den Nederlandschen Journalistenkring, de Haag- sche Journalistenvereeniging, journalisten en journalistieke corporaties, de gezamenlijke sociaal-democratische pers; van minister Lambooy, oud-ministers Aalberse en Rink; minister van staat dr. Nolens; van het be stuur Van den Nederlandschen Protestan tenbond; van de zilveren voetbalcommissie en vele anderen. De receptie, welke des middags in hotel Paulez werd gehouden, was druk ljezooht. Bij de huldiging waren o.m. tegenwoordig: de minister van Binnenlandsche Zaken, mr. Kan, die de Regeering vertegenwoordigde, de oudminister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. De Visser; mr. Plemp van Duiveland, eere-voorzitter van den Ned. Journalistenkring; Johan de Meester, eere-lid; voorts de heeren mr. J. A. de Wilde, wethouder van Den Haag; mr. D. Fock en mr. G. A. Boon, namens den Vrij heidsbond; mevr. S. van den Bergh, lid der Eerste Kamer, én vele vertegenwoordigers uit joürnalistiekë kringen. Onder dë verdere huldeblijken waren een groote stapel telegrammen en andere schrif telijke gelukwenschen, w. o. een schrijven na mens Prinses Juliana, over wie de heer Hans een boekje schreef bij Haar 18den verjaar dag. Het woord werd achtereenvolgens gevoerd door minister Kan. den heer Henri Dekking, voorzitter van het huldig'ngscomité, mr. van Bolhuis en de heeren Kouwenaar, Hols- boer, Overeijnder en Hulsman, waarna dg heer Hans dankte. Persoonlijk kwamen daar op nog velen den jubilaris gelukwenschen. Een wetsontwerp Ingediend Thans is ingediend een wetsontwerp tot wijziging der Invaliditeitswet. Het betreft eenige aanvullingen en wijzigingen, waarvan de wenschelijkheid in de practijk is geble ken. Daaronder ls ook de voorgestelde ver- hooging van de loongrens, bedoeld In art. 4 der Invaliditeitswet. Naar de geldende wettelijke voorschriften is, behoudens het thans afgesloten over gangstijdvak, niet verzekeringsplichtig de arbeider, wiens loon meer dan 1200 gulden per jaar bedraagt. Stijgt het loon echter na dén aanvang van den verzekeringsplicht tot boven 1200 gulden, dan duurt de verzeke ringsplicht voort totdat het loon 3000 gul den per jaar bedraagt. De wetgever is bij het vaststellen van de loongrens van 1200 gulden uitgegaan van de gedachte, dat de loonar beider in den régel omstreeks het 16de— 18e levensjaar voor het eerst in dienstbe trekking treedt en dat een arbeider, die op zoodanigen leeftijd reeds begint met een loon van meer dan 1200 gulden per jaar geacht kan worden te vallen, buiten de groep der genen, voor wie de in de Invaliditeitswet neergelegde voorziening is bestemd. Het is echter gebleken, dat in verband met de na de totstandkoming der Invaliditeitswet ver anderde economische verhoudingen met haar daling var de geldswaarde, als gevolg van de loongrens van 1200 guides vooral in de grootére gemeenten verscheidene arbeiders buiten den verzekeringsplicht vallen, die aan de onderhavige voorziening behoefte heb ben. Daarom wordt voorgesteld de loongrens naar reden van het verschil In waarde van eenzelfde geldsbedrag in 1923 en thans te verhoogen. Een bedrag van 2000 gulden, schijnt den minister van Arbeid, H. en N., dan aan den veiligen kant. De billijkheid brengt mede, dat een over gangsregeling getroffen wordt ten aanzien van de groep personen, die na 1 Juli 1922 buiten de verzekering zijn gebleven, omdat hun loon meer dan 1200 per jaar bedroeg. Een persoon b-v die na l .Juli 1922 In loon dienst kwam tegen een loon van 1500 en op dat oogenblik den leeftijd van 35 jaar nog niet had bereikt, behoort alsnog in de verplichte verzekering te kunnen worden op genomen, ook al heeft hij bij het in werking treden van vorenbedoelde nieuwe grens, hetzij den leeftijd van 35 jaar reeds bereikt of verdient hij dan een loon van meer dan 2000 gulden per jaar Voorgesteld wordt daar om, om aan bedoelde personen de gelegen heid te geven, zich als nog in de verzekering te doen opnemen. Ten einde evenwel te be reiken, dat de verplichtingen, welke uit die overgangsregeling voortvloeien, spoedig kun nen worden overzien, komt het den minister wenschelijk voor, de gelegenheid tot opne ming in de verplichte verzekering slechts gedurende veertien maanden open te stellen. Verhooging van de loongrens zonder meer brengt niet de noodzakelijkheid mede, dat de basis der premieheffing zou worden aan getast, Alleen de ervaring zal hieromtrent de noodige gegevens kunnen verschaffen, zoodat althans voorshands geen maatregelen tot verhooging van de premiën behoeven te worden genomen. Verder worden enkele wijzigingen voorge steld. O.m. wordt daar In de practijk vrije rente zegels op de postkantoren nagenoeg niet worden verkocht, voorgesteld om aan het verzoek van het hoofdbestuur der Posterijen te voldoen en den verkoop van die rente zegels op de postkantoren op te heffen. Het hoofdgebouw van het nieuwe krankzin officieel i Te Utrecht is de 5e internationale psy chotechnische conferentie gisteren geopend. De voorzitter, prof. dr. F. Roeis, heette de vertegenwoordigers van twintig verschil lende naties van alle punten der wereld ge komen, om deel te nemen aan de werk zaamheden van de conferentie, welkom. Met een niet geringer gevoel van vereering en vreugde heette hij ook de autoriteiten wel kom, in het bijzonder de Ministers van On derwijs, van Arbeid, Handel en Nijverheid, den Commissaris der Koningin in Utrecht, den burgemeester, den voorzitter en den secretaris van Curatoren, en den rector en ab-actis van den academischen senaat. Veder behandelde, spr. de beteekenis der conferentie. De eerste algemeene zitting was daarna gewijd aan ongevallen van verschillenden aard. Prof. dr. K. Marbe (Würzburg) hield een inleiding over de psychologie der ongeval len. Daarna behandelde prof. J. M. Laby (Pa rijs): de menschelijke factor in de arbeids ongevallen. In den namiddag werden sectievergaderin gen gehouden. In de avonduren is de conferentie of ficieel door het gemeentebestuur van Utrecht ontvangen in „Oog en Al". Heden heeft na de algemeene vergadering, waar de heeren H. Bogen (Berlijn), T. Gie- sen (Stuttgart) en E. Mira (Barcelona) inleidingen zullen houden, een uitstapje plaats naar Wijk bij Duurstede en Doorn, aangeboden door de Kamer van Koophandel, waarna gerecipieerd wordt op ,het buiten goed „Deynselburg" van dr. s' Jacob, Com missaris der Koningin te Huis ter Heide. Aneta seint uit Bandoeng: De ontvangsten der Staatsspoorwegen op Java bedroegen over Augustus 7.027.189, hetgeen 397.117 minder Is dan over Aug. van het vorige jaar. Tot en met Aug. werd over het loopende jaar ontvangen 46.660.945 zijnde 1.563.415 minder dan over de over eenkomstige periode van het vorige jaar. Aneta seint uit Bandoeng: Naar aanleiding van de toespraak, die de voorzitter van den Volksraad mr. Neytzeil de Wilde gehouden beeft bij het openbaar ge hoor op 31 Augustus, schrijft de „Koerier" (R.-K. dagblad), dat de redevoering op meer dere plaatsen hoogst ontactisch was. Het blad schrijft dat men op den Koninginnedag zoekt naar hetgeen vereent en vooral tracht men bij zulk een gelegenheid niet de bestaande ver deeldheid erger voor te stellen dan deze in werkelijkheid is. De te Singapore verschijnende „Sing Free Press" heeft een gesprek gehad met prof. Ber nard Freeman, die dezer dagen o.m. ook een bezoek aan Java bracht. Freeman zeide o.m. het volgende: „Mijn laatste bezoek vóór Singapore was aan Java. Ik heb daar een buitengewoon vriendelijke en hoffelijke behandeling van de Hollanders ondervonden. Op al mijn reizen (de heer Freeman is 76 jaar oud en heeft elk deel van de wereld bezocht), heb ik nog nooit een land gezien dat zoo uitstekend be heerd dan wel eerlijker en rechtvaardiger be stuurd wordt, dan de Hollandsche bezittingen In het Oosten." nigengesticht te Vogelenzang, dat gisteren s geopend geboren S., die op 17 Mei j.l. gepoogd zou hebben mejuffr. Horn met een pennemes te vermoorden. Beklaagde ontkent de bedoeling gehad te hebben mejuffrouw Horn dood te maken. Beklaagde was bezig een pennemesje te slijpen cm een bultzak te repareeren, toen zij een woordenwisseling kreeg met mej. Hom. waarbij zij met het mesje gewaaid heeft en mej. Horn raakte. Beklaagde merk te d:t doordat beklaagdes kleederen bebloed waren. De 18-jarige mej. Hom verklaarde, dat het haar indruk was, dat beklaagdes bewe gingen met het pennemes opzettelijk waren. De officier van Justitie, mr. Jongemans, zeide in zijn requisitoir, dat hij, niettegen staande het feit, dat de toegebrachte ver wonding zeer ernstig was, zoodat het een haartje gescheeld had, of mej. Horn was ge dood, een clemente eisch wenschte te stellen met het oog op beklaagdes hoogen leeftijd, en omdat zij een goed leven achter den rug heeft en nimmer in aanraking is gekomen met den strafrechter. De eisch luidt, wegens mishandeling, zwaar lichamelijk letsel ten gevolge hebbend, zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. De uitspraak is gesteld op 15 dezer. Het „Soer. Hbld." vermeldt thans nadere bijzonderheden omtrent den aanslag, die de vorige maand op een Zaterdagavond in den na-avond omstreeks half elf in de beneden stad heeft plaats gevonden op een Chinees, welke zou zijn georganiseerd door de anti- Japansche boycot-organisator daar ter plaatse. De aangevallene is een employé van het bekende Chineesche expeditiekantoor „Ek Siang" te Tandjong Perak, dat natuurlijk o.a. ook wel Japansche goederen heeft inge klaard voor Chineesche firma's. De man zat Zaterdagavond rustig met enkele kennissen in de bioscoop (het Tivoli- theater) op Bongkaran, toen hij plotseling in den rug werd gestoken met een dolkmes, dat tot even boven het hart doordrong. De aangevallene was niet voor een klein geruchtje vervaard, stond, op, trok het mes dat zijn Intusschen gevluchte belager In de wonde had laten steken, eruit en zette den aanvaller na, dien hij buiten nog net zag wegloopen. Spoedig moest de achtervolging echter worden gestaakt, want even voorbij de bioscoop stond nabij den viersprong een andere Chinees, die plotseling uit een revol ver of een automatisch pistool het vuur opende op den achtervolger. Spoedig was echter politie aanwezig en een Europeesche hoofdagent kon op aanwij zing van den gewonde den persoon arrestee ren, die met revolvervuur den aftocht dekte van den eersten aanvaller. Men krijgt hierdoor een denkbeeld van de groote brutaliteit, waarmede de aanslag plaats vond: midden in de drukke Chinee- schewijk wordt des avonds om half elf, vlak voor een bioscoop, door iemand met de re volver geschoten, en hij loopt niet eens weg! Natuurlijk ontkende de arrestant, dat hij geschoten had; er werd ook geen vuurwapen op hem gevonden, zoodat hij dit vermoede lijk aan een derden persoon heeft afgegeven, die zich er mede uit de voeten maakte. De eerste aanvaller, die gevlucht was, werd ook spoedig ingerekend. Hij had de pech, niet ver van de plaats van het misdrijf, in groote haast tegen een inlandschen agent aan te loopen, dien hij uitlegde, dat er bij de bioscoop iemand was neergestoken, en daarom moest de politieman maar gauw er heen loopen! Zijn list kwam echter te gauw uit, want toen de politie hoorde wat er was gebeurd, sprong de agent snel op zijn fiets en slaagde er in den vluchteling in de buurt van Pabean te arresteeren. Beide arrestanten ontkennen ten sterkste iets met de zaak te hebben uit te staan, doch het slachtoffer, dat geheel bij kennis is ge bleven,. is vrij positief in zijn aanwijzingen en houdt zijn beweringen vol. De gewonde kan geen enkel motief opgeven voor de mis daad en de politie tast geheel in het duister. Dat men hier met een misdaad van de boycotters heeft te maken, ligt echter voor de hand.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 8