Kerk en Schooi Maria-Stichfing WAARIN DE le Jaarbeurs tardige genezing .iOurdes Op ten Congres voor de Jeugdleiders Elf zieken te Lourdes genezen School en radio De moderne dansen Medisch hygiënische cursus voor missionarissen RECHTSZAKEN Valschheid in geschrifte VOETBAL. Jaarvergadering B. V. G. Bloemendaal KUNST EN KENNIS Paderewski naar ons land? DAMMEN Het hoofdklasse-team der Haarlemsche Damclub Het Nationaal kampioenschap De werkloosheid der musici SCHIETEN DUIVENSPORT „De luchtgids" lederen middag van 2-3 uur Polikliniek Haarlemsche Postduivenbond trekt als gewoonlijk niet ten onrechte. De lieurs, Technici en La- I voldoening op hun werk open stille Radio-sei- aandacht het nieuwe Ir geheele wisselstroom- It, waarin eenige nieu- pegepast. Het bevat 2 dng met. lampen van afgestemde kringen) en ag geheel, in het toe- Im-voedingsapparaat in- |oodigde spanningen le- buitengewoon selectief vrij zijn; ontvangst op |tenne is mogelijk, ter- erst eenvoudig is. Op- dat door een speciale toestel in geopenden agsvrij is; dit verhoogt leid voor den luisteraar-. ps een drielamps- ^tevens te gebruiken fr-veS tker. Het heeft een bannmgs-apparaat. arliost zijn oudste product BeJaieuwe .4 Volts lampen- |m-ontvangst terwijl te- gloeistroom-transforma- voor de bekende won- fuwe lampen, nieuwe 4 Volts wissel- bijbehoorenden trans- mogelijk ieder bestaand elstroomvoeding om te dan ten slotte nog de een kleine serie vaste li van de reeds bekende pe oudste „Philips'' luid- ig ondergaan heeft, üi. hen verder nog aan en lulpapparaten (o.a. |rs) en speciale ontvang- iische narkt. Amsterdam, agenten bhe fabritken op Radio nieuwe Lewcos Smoor- Jf-spoelen ir. een byzon- |en nieuwe 'Jtility-scha- en geschikt voor zoowel at-montage. Jjoeb, Den Haag, impor- c." radio-onderdetlen en [een kléine maar keurige i. Hieronder zijn er ook Istroomvoeding. De ama- pestel willen bouwen (ze as werd verzekerd) vin- fc-Blok" een 1. i ver vattende een trap trans en een trap weer- I de „Baltic" h. f. spoel meervoudige h. f. trap- bekende „Baltic" spoel toestellen en onderdee- Inog een nieuw Belgisch Itoestel van „Standing". |t toestel de uiterst solide n.l. gebouwd in een ge ne en het kleine aan- akelaars. deelen trekken de aandacht eenige combi naties afgeschermde spoelstellen, een me- taalgelijkrichter (met Westinghouse paten ten) die doordat deze geheel van metaal vervaardigd is en zonder lampen werkt, practisch onverslijtbaar genoemd mag wor den het „Rumol' plaatspanningsapparaat met patentcel gelijkrichting waarin de mo derne geheel Aluminium Electrolytische ele menten zijn toegepast en tot slot de „Ru- mol" luidspreker met vrijzwevend mem braan. Het magneetgestel is geheel "stofdicht ingebouwd, waardoor ze voor de „Tropen" aanbevolen kunnen worden. Nijkerk's Radio, Amsterdam, voert veelal onderdeelen die reeds bekend of reeds be sproken zijn. Wij willen nog even wijzen op de „Splendid ideaal combinatie". De firma Ridderhof en Van Dijk, Zeist, heeft haar sedie ontvangtoestellen uitgebreid met een toestel met 2 lampen h. f., een de tector en 1 lamp 1. f., wat ontvangst op kamer-antenne mogelijk maakt. Zij expo seert ook een gramofoon-versterker, die aan gesloten kan worden op het lichtnet. Diverse onderdeelen voor de radio-distri butie zijn hier ook te vinden, waaronder een veiligheids-weerstandje dat beter den naam van veiligheids-smoorspoel zou kunnen voe ren. In normalen toestand vloeit door dit weerstandje, dat in een der toevoerleidingen wordt opgenomen het betrekkelijk zwakke spreekstroompje. Zoodra echter kortsluiting optreedt wat een buitenwerking stellen van een deel van het distributie-net zou beteekenen worden deze stroompjes beduidend versterkt, (weer standvermindering van de leiding) en daar deze stroompjes eenigszins vergeleken kun nen worden met wisselstroompjes, zal de weerstand van den veiligheidsweerstand toenemen door de smoorspoelwerking van dezen weerstand. Er is dus als het ware geen kortsluiting, doch een inschakelen van een anderen weerstand. Tot de nieuwe artikelen behooren verder korte-golf-ontvangers voor Indië en een volumeregelaar (distributie). Op dezen, stand is een demonstratie „Te- levisie"-apparaat te zien. De Nederlandsche Seintoestellen Fabriek, Hilversum, vestigt in het bijzonder de aan dacht op haar wisselstroom-toestel, de voor wisselstroom-ontvangst uitgevoerde N. S. F. 4. Zij zal in November de Radio-amateurs met haar nieuwtjes verrassen. „Lissen" maakt thans zoo ongeveer alles wat men in een Radio-toestel aantreft, als het maar massa-fabrikage is. Men vindt hier als nieuw de „Lissen condensator" en nog eenige verbeteringen aan oude bekende onderdeelen. Lissen maakt thans ook Gra- mofoons, o.a. koffermodellen. tisch syndicaat veroordeeld aan mejuffrouw Rosine Namotte een definitieve lijfrente te betalen van 6000 frs. plus een schadeloos stelling van 20.000 frs., daar net meisje voortdurend een helpster noodig had, we gens haar hulpeloozen tosstand. In 1923 nam mejuffrouw Rosine Namotte deel aan een bedevaart naar Lourdes. Er trad sindsdien een verbetering in aan de j hand, doch de arm bleef beweeglngloos. Wat het linkerbeen en den linkervoet betreft, deze hadden een abnormalen stand aange nomen, ten gevolge van hun onbeweeglijk heid. Met de Belgische nationale bedevaart 1928 1 naar Lourdes vervoerd, is Rosine Namotte op Dinsdag 4 September j.l. dan plotseling genezen, gedurende de H. Sacraments processie. Zij verklaarde, dat een onzichtbare macht haar had aangezet op te staan, juist op het oogenblik waarop zy met de menigte smeekte; „Heer, maak dat ik loope!" Natuurlijk heeft dit geval bij het Bureau der medische constateeringen te Lourdes veel belangstelling gewekt. Er zullen nog wel nadere onderzoekingen verricht dienen te worden alvorens een uitspraak omtrent de genezing gedaan wordt. Het meisje is acht malen onder narcose gebracht, doch in dien toestand hebben de geneesheeren noch haar arm, noch haar been i in den normalen stand kunnen brengen. Sinds 6 jaren waren zij verstijfd. Na haar genezing loopt zij en kan zij haar hand j gebruiken. Men dient intusschen de altijd voorzichtige; en op degelijk-wetenschappelijk onderzoek berustende uitspraak van het Bureau der medische constateeringen te Lourdes af te wachten. uit Livorno. Het waren vrouwen van 55 en 39 jaar, die Jaren lang ziek te bed gelegen hadden. Ze werden op het station van haar geboorteplaats door een enthousiaste menigte geestdriftig ontvangen. Ook verschillende andere steden van Italië zagen zieken genezen terugkeeren en overal werden de genezenen vol blijdschap begroet. In vele kerken werden dankdiensten ge houden. Bureau Mandersloot, een nieuwe serie „Saba" o.a. voor wisselstroom- jidacht trekt het „Saba" (.raat, dat een vaste neg. ft van 2 Volt naast een It en als anode-spannin- yan 20100 Volt en drie en 230 Volt. De amateur aking komen met deze the Radiowerken" toont „Rumol" ontvangtoestel- ooren". Van de onder- Rumol-Metaalgelijkrichter met Westinghouse patenten „Telefunken", Den Haag, brengt nieuwe toestellen voor wisselstroomontvangst, o.a. de Archolette 3w. en de Tele funken 9 w., een vijflamptoestel waarmede het heel goed mogelijk is met .een kleine kamer-antenne de bekende Europeesche zenders uit den luidspreker te krijgen. Ver der de Arcophon 3, een nieuwe luidspreker en de Geaphon, een electrodynamische luid spreker met ingebouwden krachtversterker. Een opvallend apparaat. De nieuwe Tele funken wisselstroomlampen zijn hier ter plaatse reeds aangekondigd. De N.V. Hollandsche Draad- en Kabel- fabriek toont ons de volledige collectie Radio-snoeren. Het Radio-snoer wordt door deze fabriek op een bijzondere wijze ver vaardigd, de kern bestaat uit een koperen bandje, gewikkeld om een katoenen draadje; door deze constructie wordt een buitenge-, wone soepelheid van het snoer gewaarborgd. De Eerste Utrechtsche Fabriek van Draad- looze Ontvang- en Zend-Installaties: V. N. S., Utrecht, toont ons het verbeterde Mo nopijl-toestel. Eenknops-afstemming, waar bij men den pijl slechts op den in de front plaats gegraveerden naam van het te ont vangen station te zetten heeft. In de koloniale afdeeling wordt ten slotte op zeer overzichtelijke wijze den bezoeker getoond, hoe het Radio-verkeer van het Moederland met Indië onderhouden wordt. De enorme toeneming van dit verkeer wordt aanschouwelijk voorgesteld. In 1923 bedroeg het aantal door middel van de Radio naar Indië geseinde woorden 9 pet. van het to taal aantal en in 1927 reeds 7 pet. De ont vangsten waren respectievelijk 10.000.— en 204.000. Cijfers die voldoende illustree- ren. Wij zullen zoo spoedig mogelijk nog op eenige onderdeelen en ontvangtoestellen te rugkomen, dit voor een meer technische be spreking. aer van het „Journal de les" bespreekt de merk- |van een meisje dat deel- nale Belgische bedevaart, uffrouw Rosine Namotte, lur, bij Luik, is 28 jaar pari 1922 was zij slacht- een oogenschijnlijk licht de gevolgen echter zeer in het magazijn van de [ratie (te Luik?), waar zij ioor een scherf van een werd aan een vinger van legonnen op te zetten en pntstond er een verlam- kerarm, weldra gevolgd Rector S. Braakman, secretaris van het Centraal Comité tot bevordering van R. K. Patronaatsbelangen in Nederland schrijft ons: Pp 25 en 26 September a. s. zal er te 's- He'rtogenbosch een Congres worden gehouden voor de Eerw. Directeuren en de heeren Commissieleden van Jongenspatronaten. En wel naar aanleiding van het 25-jarig bestaan van het Centraal Comité tot bevordering van R. K. Patronaatsbelangen in Nederland. Het eerste moeizaam jeugdwerken, dat in ons land op groote schaal werd ondernomen, komt in een zilveren lijst te staan. Doch niet slechts om te jubelen zal dank baar dit vruchtbaar initiatief herdacht wor den - maar vooral om te werken komen hier de jeugdwerkers bijeen. Alles wat er tot nog toe over het 25-jarig bestaan van het Patro- naatswerk gepubliceerd is, getuigt van stoere werkzaamheid en die ingewijd werden in de beteekenis van 't jeugdwerk en kennis namen van zijne behoeften, vragen om nog intenser en nog uitgebreider arbeid. Hier is het een tekort aan organisatie, welke wordt geconsta teerd, daar een gebrek aan methode, ginds zelfs nog een gemis aan voldoende toewijding voor dit mooie werk. En bij de nieuwe nooden der tijden, bij het voortwoekeren van een valsch begrip van beschaving en bij de hooger opgevoerde levenseischen ook van de jonge ren, moet het jeugdwerk zich beijveren zijn plaats in te nemen, die het toekomt, ware be schaving te brengen en het nooddruftige zieleleven te geven, wat het behoeft in onzen tijd. De laatste jaren werd er veel gedaan om het jeugdwerk op dit peil te brengen en het is een voldoening te constateeren, dat deze pogingen niet slechts bij de geestelijken, maar ook bij vooraanstaande leeken een goede ontvangst hebben genoten. Alom werd ge tracht een beter inzicht te krijgen in de psyche van d;n jongen, het jeugdwerk naar erkende behoeften beter te outileeren, rekening hou dend ook met de eischen van den modernen tijd. En tegelijkertijd drong zich steeds duide lijker op de behoefte aan meer werkers voor deze greote zaak. Het Congres, dat gehouden zal worden, tracht zoowel het een als het andere te be vorderen. De woorden van Mgr. Diepen, die hij schreef in het Congresnummcr van Het Patronaat als een oproep tot deelname, klinken wel ernstig „De verflauwing van het god dienstig leven bij zoovelen, tengevolge va3- zeer oppervlakkige kennis des geloofs en th weinig innige beleving van onzen H. Godse dienst; de verzwakking van zedelijke kracht door gebrek aan versterving en zelftucht;, het teloor gaan der christelijke naastenliefde door vaak zelfs onrechtvaardig egoisme; het gemis van schier elke bovennatuurlijke op vatting van het leven tengevolge van den alom sterker doordringenden geest van materialisme en zingenot dat alles heeft een sfeer gescha pen, waarin de gewenschte en noodige ont wikkeling der rijpende jeugd tot ware chris tenmannen maar al te gemakkelijk kan ver stoord worden, ja zelfs dreigt verloren te gaan Is het geen veelzeggende schreiende klacht van dezen Doorluchtigen Kerkvorst, wien het heil der jeugd zoozeer ter harte gaat Maar is 't tegelijk niet de beste oproep tot ver nieuwden ijver voor het jeugdwerk Geen wonder dan ook, dat Hij een hartelijk wel kom toeroept aan allen, die in Zijn Bisschops stad zullen komen om de belangen der jeugd ernstig te bespreken. Ook in onze stad, Haarlem en in hare om geving tellen we gelukkig vele Jongenspatro naten en vele jeugdleiders. Er zullen er wei nigen zijn onder deze laatsten, die zich niet bewust zijn van den eriist hunner taak. Iedere gelegenheid tot betere vorming en dus tot gemakkelijker en heilzamer werken zullen ze willen benutten. Maar dan zeker een ge legenheid als deze, waar in feeststemming hun werken wordt besproken en van uitnemende voorlichters en ook door onderlinge aanmoe diging zoo gemakkelijk en zoo prettig vele zaken kunnen worden geleerd. Dat dan ook uit Haarlem's Bisdom velen opkomen naar het Congres. De oude roomsche Bisschops stad met haar eenige Zoete Lieve Vrouw, met haren sympathieken Jeugdvriend, Mgr. Diepen, met haren gastvrijen burgemeester Mr. van Lanschot, met hare gulle goedmoe dige bewoners, noodigt U uit voor twee dagen in haar midden. Komt in groote getale met roomsche blijdschap, met grooter kennis en met nieuwen moed zult ge weer terugkee ren naar Uw eigen jeugdwerk, wat U dier baarder is geworden. Zij die meer dan de hun toegezonden drie Toegans kaarten noodig hebben, kunnen deze bekomen a 1 gld. en programma's a 10 ets. bij vooruitbetaling bij den secretaris van het Plaatselijk Comité, den heer J. Hendriks, Gheert van Calcarplein 38, 's Bosch. door verlamming van het linkerbeen. Het meisje diende een eisch tot invali- diteltsschadeloosstelling in. Doch de socla' listische syndicaat, waaraan de Coöperatie toebehoort, stelde zich op het standpunt dat de aanvraagster geen arbeidster, maar „magasinière" was en gaf geen uitkeering. De zaak kwam voor een hoogere recht-; bank. Haar advocaten voerden aan dat, j daar de kaasstolp gebroken was, zij uit het magazij# verwijderd had moeten worden eh dat dus nalatigheid van den werkgever de oorzaak van het ongeval was. Daar de klaagster ook nu geen succes had, I bracht ze haar zaak op advies van den pro- cureur des konings voor het hof van be roep. Dit veroordeelde de Coöperatie tot be- taling vah 53.000 frs. voorloopige schade-, loosstelling. In de uitspraak werd be paald, dat het meisje na twee jaar opnieuw' door deskundigen onderzocht moest worden.' In October 1927 concludeerden de genees- heeren-deskundigen, dat de invaliditeit definitief bleek. Daarop werd het socialis- Dezer dagen is in Turijn een trein met tweehonderd zieken teruggekeerd die een pelgrimstocht naar Maria's genadeoord te Lourdes hadden gemaakt. Niet minder dan elf zieken kwamen van dezen pelgrimstocht genezen terug. Een merkwaardig geval is, naar de „Msb." meldt, dat van Sesarina Rossi, uit Verceli, een moeder van twee kinderen. Ze werd op 'n baar naar Lourdes getransporteerd, omdat ze aan de beenen verlamd was en bovendien aan een zware ziekte leed. Ze geleek een menschelijk wrak. Nadat ze in de piscine was ondergedom peld, voelde ze zich beter. Ze verklaarde te willen loopen en te willen eten. Een ander geval is dat van Attilio Berto- letti uit Perugia, die aan ruggemergontste- king leed. Twee andere genezenen waren afkomstig De K.R.O. verzocht ons opname van het volgende: Na de proeven, die vooral in Engeland genomen zijn met radiolessen op school, schijnt het wel zeker te zijn, dat de radio ook een groote toekomst heeft voor de ontwik keling van het kind. Wij staan dus weer op den vooravond van een min of meer groote verandering in de methode van onderwijs geven en ook in deze zaak Zal het rijk der mogelijkheden zeer groot blijken te zijn. Op dit oogenblik wordt door de firma Phi lip. de zaak ter hand genomen van technische en laten we maar gerust zeggen ook van commercieele zijde. Na eerst een rapport opgezonden te heb ben aan verschillende onderwijs-specialisten over de resultaten van de radiolessen in an dere landen, richt de firma zich tot de hoof den der scholen en biedt hun Voor de helft van den prijs een volledige onderwijs radio installatie aan. Men moge over dit alles denken, zooals men wil, zeker is het, dat binnen niet al te langen tijd. de radio-uitzending de school zal binnen treden en daarmede veel berei ken, wat tot nog toe onbereikbaar scheen. De K.R.O. acht het daarom wensche- lijk het volgende mede te deelen: 1. Het schoolonderwijs per radio is een zaak, welke door de bevoegde Katholieke autoriteiten op.geestelijk- als op opvoedkun dig gebied moet beoordeeld worden. Initia tief bij mogelijke invoering komt alleen aan deze toe. 2. De K.R.O. beschouwt zich met be trekking tot deze zaak niet anders dan het eventueele middel om de radio-uitzendingen te doen plaats hebben. 3. Hij stelt zich, overtuigd van de groote belangen, die daarbij in het spel komen, ge heel ter beschikking van het Katholieke on derwijs. 4. Hij vestigt de aandacht van alle Ka tholieke Nederlanders er op, dat door het nauw verband, waarin school en radio ook in ons land gaan komen, een uitsluitend Ka tholieke radio-omroep, evenals een uitslui tend Katholieke school noodig zal zijn. 5. Hij betuigt derhalve zijn groote inge nomenheid met de radioparagraaf in het programma der Katholieke Staatspartij „Ten aanzien van de radio vrije en zelfstan dige ontwikkeling der maatschappelijke krachten, billijke verdeeling van den be schikbaren zendtijd volgens de in de bevol king levende richtingen." Het vermanend schrijven der Utrechtsche pastoors De „N. Rott. Crt." bevat onder de rubriek „Kerknieuws" een uitvoerige beschouwing over den brief der Utrechtsche pastoors te gen den modernen dans. De schrijver besluit zijn hier en daar spot tend artikel met deze tirade: „Intusschen speelt de Utrechtsche gees telijkheid hoog spel, want bü dezen kruis tocht is een deel van haar prestige de inzet." We gelooven, zoo merkt het „Huisgezin" naar aanleiding hiervan op, dat de geeste lijkheid van Utrecht in deze haar prestige niet zal verliezen. De geestelijkheid heeft met haar ernstige waarschuwing haar plicht gedaan; zijn er katholieken, die zich er niet aan willen storen, dan moeten zij dit voor hun eigen geweten verantwoorden. Maar de pastoors hebben gedaan wat zij beschouwden als hun heiligen plicht. Volgens mededeelingen, welke ons gedaan worden, zal te Rotterdam van 17 Septem ber tot 31 October a.s. door het Medisch Missie-Comité te Rotterdam (secretariaat Mathenesserdijk 177, Rotterdam) wederom een medisch hygiënische cursus voor missio narissen worden gehouden. De cursus wordt geopend in het St. Fran- ciscus-Gasthuis op 17 September as. des voormiddags om 10 uur. Voor dezen cursus hebben ingeschreven 24 cursisten. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft be krachtigd het verstekvonnis dier rechtbank, waarbij een controleur by de P. T. T. in Nederlandsch-Indië, wonende te Mr. Corne lls, wegens valschheid in geschrifte is ver oordeeld. De rechtbank heeft, gelet op de moeilijke omstandigheden, waarin beklaagde verkeer de, en op het feit, dat hy niet op eigen ver antwoording handelde, de straf terugge bracht van vier tot twee maanden gevan genisstraf. In Café-Rest. Van Schooten te Overveen hield de B. V. C. „Bloemendaal" Dinsdag- I avond haar algemeene vergadering. De op- komst der leden was vry behoorlijk, j By de ballotage der nieuwe leden bleek, dat een twaalftal spelers tot de B. V. C. Bloemendaal waren toegetreden. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd, evenals het verslag van den penningmeester over het afgeloopen seizoen en de begrooting voor het seizoen 1928/1929. De aftredende bestuursleden M. Jansen en J. Beijk werden resp. als penningmeester en secretaris, by acclamatie herkozen. By de bestuursmededeelingen kon voor zitter Adr. Cassee met vreugde gewag maken van het feit, dat de gemeente Bloemendaal een subsidie heeft verleend voor den bouw van een nieuwe kleedgelegenheid, welke op het mooie Bloemendaal-veld zeker geen .over bodige luxe zal zyn. Zeer spoedig hoopt men met den bouw van dit kleedlokaal, dat van zeer vele gemakken zal worden voorzien, een aanvang te nemen, zoodat dit zeer waar- schijnlyk nog voor 1929 in gebruik genomen zal kunnen worden. Voorloopig zal Bloemendaal met 1 elftal aan de competitie van den N. V. B. deel nemen en met 4 elftallen aan die van den Haarlemschen Voetbalbond. In laatstge noemde organisatie zullen bovendien nog een junior- en twee adspiranten-elftallen worden ondergebracht. Een geanimeerde rondvraag voormde het slot van deze jaarlyksche byeenkomst. Hoe wel hiervan ditmaal een druk gebruik werd gemaakt, kon de voorzitter de leden toch reeds om half elf huistoe zenden. De impressario Ernst Krauss deelt ons mede, dat hy op het oogenblik onderhan delt met den pianist Paderewski, den gewe zen president van de Poolsche republiek, voor het geven van een concert in Amster dam en een in Den Haag in den loop van het aanstaande seizoen. Het eerste tiental der „Haarlemsche Damclub" (kampioen van Nederland 1927/28) zal in de a.s. hoofdklasse-competitie van den Nederlandschen Dambond danig ver zwakt uitkomen. In de eerste plaats zullen de Haarlemmers den steun moeten missen van meester P. J- van Dartelen, welke het a.s, seizoen voor „Gezellig Samenzijn" zal uitkomen. Door het vertrek van H. J. J. van Santen naar Canada en S. M. Mons naar Amster dam, zullen ook deze beide plaatsen bezet moeten worden door spelers uit het 2de tiental. Tenslotte is het medespelen van H. G. Teu- nisse zeer twyfelachtig. Gelukkig bezitten de nationale kampioe nen nog een zeer sterk tweede tiental (kam pioen van Nederland 2de klasse 1927/28), zoodat de opengevallen plaatsen in het hoofdklasse-team vry sterk bezet kunnen worden. Gisteravond werd te Haarlem de wedstrijd om het nationaal kampioenschap voortge zet. De uitslagen waren: Chr. F. Visse wint van P. G. van Enge len en Aebe de Jong wint van J. B. Sluiter Jr. De afgebroken party Van Engelen- Sluiter eindigde in remise. De eindstand luidt thans: Aebe de Jong 5 punten; Chr. F. Visse 3 punten; J. B. Sluiter Jr. en P. G. van En gelen, elk 2 punten. De Haarlemsche kampioen Aebe de Jong komt dus voor het district Haarlem in den eindstryd om het nationaal kampioenschap uit en tevens in den wedstryd om den meesterstitel. Tot den minister van Defensie is namens vele werklooze musici telegrafisch een klacht gericht over het bevorderen hunner werk loosheid door militaire musici. Behalve losse werkzaamheden vervullen zij nu ook vaste betrekkingen in koffiehuizen en bioscopen in en buiten hun garnizoen. Thans is zelfs een burgermusicus te Rotterdam verdrongen door een fluitist van de Koninklijke Militaire Kapel. Verzocht wordt, maatregelen te treffen tot bescherming van het bestaan der burger musici en hun gezinnen. De officieele uitslagen van den Internatio nalen- en tevens Nationalen wedstrijd op Ockenburg zyn thans eindelyk bekend ge maakt. Daar de Internationale match dit jaar in ons land plaats vond, hadden wy, Nederlandsche schutters natuurlijk ver wacht, dat Holland ditmaal ten minste, op een behoorlijke plaats zou komen in den eindstand, doch de resultaten van onze ploeg waren even slecht als de vele vorige jaren in de diverse buitenlandsche plaatsen. Booze tongen beweren, dat dit de schuld is van de Kon. Vereeniging van Nederl. Scherpschut ters, welker bestuur belast is met de aanwij zing van de 5 match-schutters. Geheel vrij gaat het bestuur hierin ook niet. Wij hopen dan ook, dat het volgende jaar als de Inter nationale match in Stockholm plaats vindt, Holland een beter figuur maakt. De voornaamste uitslagen zyn: Intern, match op geweer. Afstand 300 meter. Schyf 1 M. doorsnee. 1. Zwitserland 5391 punten 2. Zweden 5339 3. Ver. Staten v. Amerika 5339 4. Finland 5190 5 Italië 5156 6 Noorwegen 5145 7. Tsjecho Slowakije 5092 8. Frankryk 5073 9. Holland 4949 H. M. Bouwens 1026 A. H. Bouwens 1006 J. P. Scheuter 1000 U. Vuurman 987 W. A. Hanken930 10. België 4924 11. Spanje 4729 Wereldkan.pioén (drie houdingen) Olie Ericson, Zweden 1093 p. Kampioen staande houding M, Reich, Zwitserland 347 p. Kampioen knielende houding K. Zimmer man, idem 374 p. Kampioen liggende houding Maur. Eric son, Zweden 3. p. Intern, match op pistool. Afstand 50 me ter. Schyf 'A M. doorsnee. 1. Zwitserland 2531 punten 2. Spanje 2509 3. Frankrijk 2495 4. Tsjecho Slowakije 2485 5. Italië 2449 3. België 2431 Holland 2339 J. Brussaard '186 C. Durang 484 A. H. Bouwens 474 C. M. v. Dalen 460 A. v. Spreekens 435 Wererlkamploen werd Dr. Schnyder, Zwitserland met 530 punten met drie punten voorsprong op Des Jamonieres, Frankrijk, 527 punten. Arme de Guerre. Afstand 300 meter. Schijf 1 meter doorsnee. In tegenstelling met de vorige 300 meterbaan, waar de keus van net wapen vrij was, is hier het gebruik van ons legergeweer, hetwelk geheel reglementair moet zijn, verplichtend. Ook in deze afdee ling zijn de resultaten van de Hollandsche schutters zuinig. Wereldkampioen (drie houdingen) Lien- hard, Zwitserland 505 punten. Kampioen staande houding Lienhard, idem 161 punten. Kampioen knielende houding E. Tellen- bach, idem 177 punten. Kampioen liggende houding Castro, Span je, 176 punten. Nationale wedstrijd. Geweer 200 meter. Schyf Loosduinen (1 meter doorsnee). Korps. 1. Willem Teil, Brummen 215 punter 2. Oranje Nassau, den Haag 214 3. Sanboo, Amsterdam 212 4. Kon. Scherpschutters van de Veluwe, Apeldoorn 212 5. Bloemendaalsche Burger wacht 212 17. Bloemendaal Commsvndo (laatste prijs) 195 ,j Personeel. 1. A. Eouwens, den Haag 94 2. T, C. Vuurman, A'dam 91 3. J. P. Scheuter, Apeldoorn 90-90 4. C. v. Altennurg, Dordrecht 90-88 5. T. Noorman, Groningen 80-81 52. W. Faase, Overveen 84-84 59. N. v. Keulen, Aerdenhout 83-87 Afdeeling buks Korps. 1. Sanboo, Amsterdam 222 punten 2. Pro Patria, de Lier 221 3. Doorn, te Doorn 216 4. Groningen, te Groningen 314 5. Kralingsche Schietvereen., Rotterdam 210 6. Bloemendaal Commando 206 Vrije baan. 1. P. J. Hecker, Dordrecht 17 X 30 punten 34 X 29 2. C. V. Roon, Vlaardingen 17 X 30 20 X 29 3. M. M. Both, Breda 13 X 30 4. C. J. P. Both, Breda 10 X 30 21 X 29 9. J. W. v. Eist, Amersfoort 10 X 30 18 X 29 10. J. Eggens, Diepenveen 5 X 30 22 X 29 11. J. W. F. Fransoo, A'dam 5 X 30 5 X 29 18. W. G. Hoogstein, Bloe mendaal, 4 x 30 5 X 29 25. D. C. Houtgraaf, Bloe- ';~- mendaal 3 X 30 f 2 X 29 De prijsuitreiking zal plaats hebben op Zondag 30 September a.s. des namiddags te drie uur in Café-Restaurant „de Kroon", Spui, te den Haag. Bovengenoemde vereeniging hield weder om twee wedvluchten: een voor oude dui ven en een voor jonge duiven. Ditmaal werden de duiven losgelaten te Vilvoorden (België), afstand 162 K.M., des morgens om 8 uur 10 minuten. De eerste prijswinnende oude duif arri veerde om 9 uur 56 minuten 22 seconden en behaalde een snelheid van 1517,5 meter per minuut. De laatste prijswinnende oude duif vloog 1313,5 meter per minuut en arriveerde om 10 uur 14 min. 41 sec. De uitslag luidt: J. G. N. Leurs 1; J. v. d. Horst 2; P. M. Kok 3; Ch. Geisler 4; Th Mens 5; Jac. Las- schuit 6 en 7; J. van Duin 8 en 10 en M. Burger 9. De eerste prijwinnende jonge duif arri veerde om 10 uur 7 min. 13 sec. en be haalde een snelheid van 1386 M. per mi nuut. De laatste prijswinnende jonge duis vloog met een snélheid van 1293,8 meter per mi nuut en arriveerde om 10 uur 15 min. 51 sec. De uitslag luidt: J. v. d. Horst 1 en 12; H. v. Oldemark 2, 6 en 17; R. Heiloo 3 en 14; B. H. Gort 4 en 5; J. J. Kan 7; Joh. v. d. Pol 8; M. Bur ger 9; Jac. Lasschuit 10 en 11; J. G. N. Leurs 13; L. van Bragt 15 en Th. Mens 16 A.s. Zondag wordt een wedvlucht vooj oude en jonge duiven georganiseerd var-a* Hal (België) afstand 185 K.M. In verband met de animo, die er bestaat voor de deelname aan het nationaal con cours vanaf Harwich (Engeland) afstand tot Haarlem ongeveer 232 K.M., besloot .iet bestuur van den Haarlemschen Bond te Haarlem een centrum te vormen, teneinde de mogelijkheid te scheppen tot het regelen etc. der klokken. Reeds van verschillende vereenigmgen van buiten Haarlem kwamen aanvragen tot deelneming aan genoemd concours binnen. De bedoeling is om ook een stedelyk concours te organiseeren. Een en ander staat onder leiding van de Haarlemschen Bond. De vereenigingen zijn alle reeds aange schreven. Eventueele deelnemers gelieven zich dan ook by hun vereenigings-sècretaris aan te melden, die op zijn beurt deze opgave aan den bond toezendt. Als inleggeld is een bedrag van 75 cent vastgesteld. Daarin is begrepen vracht van Breda tot Harwich. Van het overschot worden ipryzen gemaakt. Hiernevens kan aan verschillende poulen worden deelgeno men. Boven dit bedrag ad 75 cent komt na tuurlijk de vracht van Haarlem tot Breda.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10