In en om Haarlem Telegraphisch Weerbericht BUREAUX: NASSAULAAN49, dit nummer bestaat uit drie bladen DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16959 aangifte moet, op straffe van verlies van alle pfchtfn. geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na het ongeval. Uit den Gemeenteraad. Nieuwe incidenten bij den tol te Muiden Ernstige autobotsing te Garderen Het Permanent Hof van Internationale Justitie Ned. R. K. Politiebond „St. Michaël" Het eerste der 5 post vliegtuigen naar Indië vertrokken H. M. de Koningin naar Limburg Besmettelijke ziekten Encephalitis na inenting De vruchtboomen in Maas en Waal aan den voet der dijken Centrale filmkeuring Zeilboot omgeslagen Secretaris van den R.K, Ned Boeren- en Tuindersbond Radio op de Nederlandsche Jaarbeurs In kokend waschwater gevallen In een sloot geloopen Doodelijke val Het eeredoctoraat te Glasgow Mr. P. Droogleever Fortuyn thans officieel benoemd tot burgemeester van Rotterdam Het te Castricum aange spoelde lijk herkend Inbraak te Amsterdam De besprekingen tusschen Minister Hymans en Jhr. Beelaerts van Blokland Rijksweg AmsterdamRotterdam Een nieuwe vlucht van von Huhnefeld De luchtrace New-YorkLos Angelos Het Radio-congres te Brussel Van een wissen dood gered Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Te water geraakt en verdronken Doodelijke val Arme kleine Een goede huur is beter Het was maar een hond R.-K. Kiesvereeniging „CREDO PUGNO" Ledenvergadering Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN! voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 cf.; per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal t 3.58 bij vooruitbetaling. COURANT - ADVERTENTIEI» 35 ct. p. regel* VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, I4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbeL Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel, p Alle abonné's op dit blad zijn mgevoige de verzeüeringsvoorwaarcten jf'00(10 Levenlange geneeie ongeschiktheid tot werken door fyCfl oy een ongeval mei o n tnj verlies van een üand, f IOC bij verlies van een fCfl bU 'n breuk van fin tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 OUUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 uU.~doodeiyken afloop; 1 ^ÓU."een voet of een oog; 1 lat)," duim of wijsvinger; 1 OU." been of arm; 1 tü.' bij verlies v. een anderen vinger. Op de tafel van B. en W. prtjkte op den Uitersten rechterhoek gisterenmiddag bij den aanvang der zitting een groote mand met donkerroode rozen. Slechts een vreem deling in dit Jeruzalem vroeg naar de betee- kenis; alle ingewijden raadden de bedoeling dadelijk: een hulde van de sociaal-democra tische raadsfractie aan den aftredenden Wet houder Reinalda. De eerste Septembervergadering immers wordt altijd gebruikt om te voorzien in noodig gebleken wisselingen in het dagelijksch be stuur en in de raadscommissies: 't is de offi- cléele stemdag, traditioneel met een magere agenda en met veel ruimte voor benoemin gen. Nu geven Wethoudersbenoemingen meest al eenige spanning; ditmaal echter ontbrak alle sensatie, omdat de uitslag al te voren vaststond. De heer Reinalda immers heeft eenige maanden geleden zelf, geheel vrijwillig, bedankt als Wethouder van Openbare Wer ken, niet om politieke redenen, maar wegens uitbreiding van werkzaamhecten in een parti culiere functie, waarmee hij het Wethouder schap niet langer vereenigbaar achtte. Dit is te respecteeren. Geen enkele groep in den Raad heeft gepoogd op deze socialistische vacature de hand te leggen, en terecht. De soc.-dem. raadsfractie wees den heer mr. J. Gerritsz als candidaat voor het Wethouder schap aan en ook daartegen verhief zich geen enkele stem. Van de 36 bij de stemming aan wezige leden brachten er 19 hun stem uit op mr. Gerritsz, 1 op den heer Reinalda en 1 op den heer Peper, terwijl 15 in blanco werden uitgebracht. Dit wil zeggen, dat de aanwezige rechtsche raadsleden geen partij kozen, maar de verantwoordelijkheid voor de keuze aan de linkerzijde lieten. Met de sociaal-democraten moeten de vier Vrijheidsbonders, de drie Vrijz. democraten en de heer v. d. Kamp op mr. Gerritsz hebben gestemd, zoodat deze met 19 stemmen bij eerste stemming dadelijk gekozen werd verklaard. De voorzitter, de heer Maarschalk, die bruin gebrand weer van vacantie terug was, hield een warm getinte afscheidsspeech, waarin hij den heer Reinalda prees als iemand van een zeirtzaam gelijkmatig humeur en hard wer ker. In het collége van B. en W. heeft de Scheidende Wethouder naar getuigenis van den voorzitter door tact en toewijding aan zijn taak veel tot stand kunnen brengen in het belang der gemeente. De Raad onder streepte dat door applaus. De heer Reinalda was, toen hij het woord nam, merkbaar onder den indruk van het voor hem gewichtige oogenblik. Hij dankte den Raad voor de wijze, waarop deze hem, ondanks veel meenings- verschil, steeds was tegemoet getreden en niet minder de leden van het college van da gelijksch bestuur met wie hij bij zeer ver uit- eenloopende levensopvatting, altijd een gun stige sfeer voor samenwerking gevonden heeft. Oogenblikken als deze zijn er slechts om punten van overeenstemming en factoren voor waardeeririg te zoeken. Dit begreep na genoeg de geheele Raad en het strekt hem tot lof. Het mag bij deze gelegenheid wel eens gezegd worden, dat de Haarlemsche Raad ten deze zeer gunstig afsteekt bij andere groote gemeenten. Ook hier gaat het wel eens hard tegen hard; ook hier komen de politieke hartstochten wel eens boven zakelijke over wegingen uit. Maar de Raad vindt zichzelf altijd weer spoedig terug; de toon blijft over het geheel beschaafd en het schelden van een rooden Wethouder, zooals gisterenmiddag, toont, dat hier de ware democratische op vatting de hoofdpijler onzer parlementaire instellingen nog levendig is, dat n.l. de strijd slechts met argumenten van zakelijken aard en met vermijding van alle persoonlijke sympathieën of antipathieën gestreden moet worden. Alleen de heer Peper meende nog een wan klank te moeten laten hooren. Hij begon een betoog over het waardelooze van een sociaal- democratischen Wethouder voor de arbeiders beweging enz. De Raad luisterde er echter niet naar. Zulke redeneeringen hooren thuis by de begrootingsdebatten, maar zijn op een oogenblik als dat van gisterenmiddag onge past. Intusschen: de heer Peper moet nu een maal altijd en bij iedere gelegenheid voor het communisme getuigen; anders heeft zijn lidmaatschap geen zin. Zooals gezegd, was de agenda buitengewoon mager. Bi] een onnoozele credietaanvraag Van 190.voor aankoop van het „Plaat- Werk Nederlandsch-Indië" ten behoeve van de Openbare Scholen, stak onze communist een Speech af op de knechting van „Indonesië" door Nederland. Er werd hier gesproken van ..overzeesche bezittingen". Welnu, wij hebben biets te bezitten; Indië moet vrij zijn, enz. t>e heeren Boes en Visser en de Wethouder Van Onderwijs deden den spreker nog te veel eer aan met op dien onzin in te gaan. Een leder weet wel, dat de Nederlandsche kolo- hiale politiek al lang heen is over het oude standpunt, waarbij de koloniën als „bezit" Werden beschouwd. Er was nog een klein debatje tusschen den heer Van Kessel en den heer Reinalda, (die ®P dat oogenblik nog Wethouder was) over aanvraag van een crediet van ƒ750.— Voor schoonmaak van de oude Raadzaal. De ^merking van den heer Van Kessel leek ons logisch, dat B. en W. niet door het jaar met zulke aanvragen moeten komen; laten zij eens per jaar op de begrooting een post voor onderhoud van openbare gebouwen uit trekken en het daarmee doen. De heer Rei nalda trachtte te verklaren, dat het hier werkzaamheden, vallende buiten het gewone „onderhoud" betrof en dat daarom de crediet- aanvrage noodig was. Erg overtuigend was hij echter niet. In een gemeente als Haarlem moet het niet noodig zijn, dat B. en W. voor dergelijke luttele dingen met een voor dracht bij den Raad komen. Ook informeerde de heer Van Kessel nog naar de al of niet noodzakelijkheid van den voorgestelden aankoop van een perceel in de Valkestraat, wat hem een lichte vermaning van den Wethouder en den Voorzitter be zorgde. Dergelijke vragen moeten h.i. niet in het openbaar gesteld worden; daardoor schaadt men de actie der gemeente. Een Raadslid, dat hieromtrent twijfel heeft, moet zich tot den betrokken Wethouder wenden, zei de heer Reinalda. Deze woordenwisseling was blijkbaar de aanleiding tot het verzoek van den heer Klein bij de rondvraag, om er toch voor te zorgen, dat de Raadsleden over meer gegevens kunnen beschikken. Een oude klacht! Voor dezelfde rondvraag gaf Zich nog een groot aantal andere leden op, bijna allen kregen echter nul op het rekest. Op de meeste vragen zal in „de" of in „een" vol gende vergadering geantwoord worden. Den heer Van Liemt was dit een beetje te bar. Twee van mijn drie vragen heb ik al een vorigen keer Ingediend; toen is antwoord in de volgende vergadering beloofd. En nu weer uitstel, klaagde het Katholieke raadslid. Het heeft wel wat van den kruidenier, die een bord in zijn uitstalkast plaatste met het op schrift: heden voor geld, morgen voor niets! Maar het bord bleef staan en „morgen" kwam nooit! Bij de benoemingen voor de vaste Raads- commissiën deden zich geen verrassingen voor. In een vacature in de Schouwburgcom missie werd de heer Reinalda gekozen, terwijl dr. Sterck met slechts 21 van de 35 uitge brachte stemmen herkozen werd (11 kreeg de heer Van Liemt er). Naar wij vernamen grijnsde achter deze stemming het annexatie^ spook. De heer Boes werd tot regent van het Gasthuis gekozen in de vacature-Visser 't Hooft; de heer Klein had in de commissie voor de Strafverordeningen zijn plaats afge staan aan mr. Bijvoet; de hr. Joosten komt in plaats van den heer Gerritsz In de commissje voor de financiën (prosit, mr. Slingenberg!) en de heeren Reinalda en mr. Gerritsz wisselen in de commissie van Openbare Werken van plaats: de ex-Wethouder wordt lid en het ex-lid wordt voorzitter der commissie. Zoo gaan wij zoetjes-aan weer naar een nieuw begrootingsjaar. Aan den tol te Muiden hebben zich giste ren nieuwe incidenten voorgedaan. Toen de heer Floris Vos uit Naarden gistermiddag naar huis terugkeerde om circa 5 uur, werd hem wederom den doorgang door den tol geweigerd, daar hij niet wenschte te betalen De heer Vos manoeuvreerde zich nu in een rij van auto's vlak achter een zwaren luxe auto. Nauwelijks was deze gepasseerd of de tolgaarder smakte den boom neer, waardoor de linkerlantaren en de kap van den auto van den heer Vos werden beschadigd. De boom veerde echter terug en nu kon de heer Vos doorslippen. Bij den 2den tolboom geschiedde hetzelfde. Nu werd ook de voor ruit geraakt. De thans dienstdoende wacht meester van de marechaussee bemoeide zich niet met 't geval daar hij neutraal wensch te te blijven. Door de politie te Muiden werd proces-verbaal opgemaakt wegens beschadi ging van den boom en wegens weigering om tol te betalen. Naar wij vernemen, ontvangt de heer Vos uit alle deelen des lands van bedrijfsauto houders, vooral van kleine ondernemingen en automobilisten brieven met betuigingen van sympathie. De Gooische vrachtrijders heb ben een collectieven brief geschreven, waar in zij hem dank brengen voor zijn optreden, dat hJ. noodig is om aan de ondraaglijke financieele lasten door de heffing van tol gelden een einde te maken. Zeven personen gewond Te Garderen is gisteravond een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Bij den viersprong nabij het dorpje zijn twee luxe-auto's, waar van de een uit de richting Garderen en de andere uit de richting Voorthuizen kwam, met geweld tegen elkaar gebotst. Alle in zittenden, zeven in getal, zijn gewond, van wie drie buitengewoon ernstig. Eenige ge wonden zijn naar het ziekenhuis te Apel doorn vervoerd, de anderen mochten niet worden vervoerd, zoodat onze berichtgever alleen te weten kon komen, dat de eene wagen uit Groningen, de andere uit Gelder land kwam. Ook de auto's waren reeds op gehaald. De auto uit Gelderland werd be stuurd door mevrouw Ridder Huyssen van Kattendijke, die, zelf zwaar gewond, zich bui tengewoon kranig moet hebben gehouden. Zij is door een auto van den heer Zendijk, die achter haar auto kwam aanrijden, opgeno men en naar het St. Josephgesticht te De venter vervoerd. Haar toestand, hoewel vry ernstig, is niet levensgevaarlijk. Nader meldt men nog aan het „Hbld." dat het auto-ongeluk gebeurd is om zeven uur 's avonds. De auto van mevrouw Huys sen van Kattendijke werd in de flank ge reden door een Ford, waarin gezeten waren de heer F. Rinsma, apotheker te Groningen met zijn vrouw en een zwager, de heer G. H. Pfeiffer, en diens vrouw; de Ford sloeg over den kop; de vier inzittenden zijn zwaar ge wond. Een dame moest uit den wagen ge zaagd worden. Mevr. Huyssen van Kattendijke heeft een zware hoofdwonde; haar dochtertje is ge heel ongedeerd. De chauffeur, die geen dienst deed, kwam er met een lichte kwet suur af. De burgemeester van Barneveld was even als een aantal doctoren uit den omtrek spoedig ter plaatse; ook een ziekenauto uit Apeldoorn verleende hulp. Het terrein van de ramp \\erd onder leiding van den burge meester afgezet. Nieuwkoop hebben ontwikkeld tegen de rich ting van den ontworpen weg Amsterdam- Rotterdam. Hierbij staan voor de Associatie groote be langen op het spel, want indien vastgehou den wordt aan de richting achter bet dorp Nieuwkoop om. dan wordt genoemde straat weg geheel vermeden en wordt hij getra ceerd viar het Meij-dorp door den polde Nieuwkoop en Noorden, gelijk ook Nieuwkoop wil, dan zal hij voor ongeveer de helft den straatweg opnemen, wat een voordeel is voor het Rijk en een groot belang voor de As sociatie. In de zitting van gisteren is het Perma nent Hof van Internationale Justitie overge gaan tot de verkiezing van zijn vice-presi dent, ter vervanging van wijlen den heer André Weiss. Het heeft gekozen den heer Max Huber (Zwitserland), oud-president van net Hof. Op Vrijdag 12 October a.s. zal in de St. Janskerk te 's-Hertogenbosch v.m. 10 uur, een H. Mis van Requiem worden opgedragen voor de zielerust van wijlen Baron van Voorst tot Voorst, in leven Commissaris der Koningin in Noord-Brabant. Alle gemeenteveldwachters worden daartoe uitgenoodigd en den burgemeesters wordt verzocht hunne onderhoorigen in de gelegen heid te stellen deze H. Mis bij te wonen. Een bewijs van erkentelijkheid voor wat wijlen baron van Voorst tot Voorst deed! Hedenmorgen klokslag 6 nnr. Een prachtige start van de H-NAFA Klokslag zes uur hedenmorgen, precies op den vastgestelden tijd is het eerste der vijf vliegtuigen naar Indië vertrokken. Dit histo rische feit is niet in de eenzaamheid voltrok ken. Integendeel, vele honderden personen waren op Schiphol te zamen gekomen. Ook de burgemeester van Amsterdam, de heer W. de Vlugt, had door zijn aanwezigheid blijk gé- geven van zijn groote belangstelling in de ontwikkeling van onze luchtvaart. Tien mi nuten voor zes werden de postzakken, die niet minder dan 276 K. G. aan post bevatten, ongetwijfeld meer dan men verwacht had, In de H-NAFA geladen. De leden van den raad van Commissarissen van de Ned. Indische Luchtvaartmaatschap pij. de heeren Delprat, Enthoven en Jacob- son, alsmede de directeur de heer Pietman, drukten de leden der bemanning de hand en wenschten hun een goede reis. Het vliegtuig heeft de volgende bemanning: eerste bestuurder kapitein G. A. Koppen tweede bestuurder kapitein E. Th. Kengen en de werktuigkundige H. M. van Herk. Eenlg passagier Is de heer Zimmerman, hoofd redacteur van d'Orlent. Om zes uur precies werd de deur van de cabine gesloten en on middellijk daarop kwam er beweging in 't vliegtuig. Zeldzaam mooi was de start. Na een korten aanloop kwam de eendekker los van den grond, waarop kapitein Koppen, die stuurde, het toestel in de linkerbocht om gooide, om by te draaien en onmiddeliyk daarop vloog het eerste officieele postvlieg tuig over de geestdriftig juichende menschen in Zuid-Oosteiyke richting weg. Na slechts enkele oogenblikken, was het vliegtuig uit het gezicht verdwenen. De eerste etappe gaat tot Budajest, waar de vliegers hedenmiddag te 3 uur hopen te landen. Naar gemeld wordt, zal H. M. de Koning de volgende week een dag de legermanoeu- vres in Limburg bijwonen. In Staatscourant 173 wordt medegedeeld eene opgave van het aantal aangegeven gevallen van besmetteiyke ziekten over de week van 2 tot en met 8 September 1928. In deze week werd afgeleverd: door ae ontstofinrichting te Amsterdam koepokstof voor 4313 personen, te Rotterdam voor 400 personen, te Groningen voor 58 personen, totaal voor 4741 personen. In de week van 2 tot en met 8 September 1928 zyn geen gevallen van encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid gekomen. In verband met het vraagstuk der ence phalitis na koepok-inenting is Dr. Pondman, onderdirecteur van het Ryksserologisch in stituut te Utrecht naar Hamburg vertrok ken, tot bywoning van de aldaar te houden jaarvergadering van de directeuren der Duit- sche koepok-inrichtingen. Op de vragen van den heer Bulten in verband met een door den dijksteel van het polderdistrict Maas en Waal uitgevaar, digd bevelschrift tot opruiming van tal van langs den voet van den dyk staande vrucht boomen, heeft de Minister van Waterstaat geantwoord, dat gebleken is, dat de dak stoel van het polderdistrict Maas en Waal bereid is uitstel te verleenen, voor de vol. gens het Rivierpolitiereglement bevolen op ruiming van bedoelde beplantingen, voor zoover gelegen buiten de binnenkort te ver sterken dykvakken, zoodat verlies van de opbrengst der vruchten van de op te rui. men boomen zooveel mogeiyk wordt be perkt. Vele belanghebbenden zyn van de be. slissing van Gedep. Staten, waarby hun by college ingesteld beroep werd afgewe zen, in beroep gegaan by de Kroon. - Nadat de Raad van State, Afdeeling •voor de Geschillen van Bestuur, zal heb ben geadviseerd, zal voor den Minister de tijd daar zyn om zijn standpunt te be palen. De Centrale Commissie voor de filmkeu ring heeft de vorige week in totaal 233,130 meter film en vele duizenden foto's en litho's gekeurd. Niet toegelaten werden drie films met een gezameniyke lengte van 5710 meter. Aan het Nieuwemeer in de Ringvaart naby Schiphol sloeg een zeilbootje ten gevolge van verkeerde wending omver, waarin twee dames en een heer waren ge zeten. Allen geraakten te water. De heer wist zich zwemmende te redden en slaagde er ook in de dames, die de zwemkunst niet verstonden, behouden aan wal te brengen. Bij een der bewoners werden ze van droge kleeren voorzien. In zyn algemeene vergadering, gehouden te Arnhem op 12 Sept. J.l. heeft de R. K. Ned. Boeren en Tuindersbond benoemd tot secretaris van den bond den heer Mr. H. van Haastert, thans administrateur. Op de Koloniale Afdeeling der Neder, landsche Jaarbeurs te Utrecht werden gisterenmiddag wederom kruisgesprekken met Indië gevoeerd. Nadat een aantal Aneta-berichten waren gepubliceerd, welke door middel van kop telefonen door 90 menschen konden worden gehoord, spraken achtereenvolgens de Belgische gezant met den Belgischen consul-Generaal te Batavia, welk gesprek gevolgd "werd door een kruisgesprek van den heer Glaser, handelsattaché by de Fransche legatie te 's.Gravenhage met den Franschen handelsattaché te Batavia. Beide gesprekken gelukten uitstekend. Daama vonden nog een serie particuliere kruisgesprekken plaats. Te Sommelsdijk geraakte in een onbewaakt oogenblik het 5-jarig dochtertje van de fa. mille T. In een tobbe kokend waschwater en bezweek na enkele uren aan de bekomen brandwonden. Da 25-jarige A. Schouten, wonende te Zwaag, is, toen hy in den nacht van Dins dag op Woensdag van de kermis te Blokker huiswaarts keerde door de duisternis misleid In een sloot geloopen en verdronken. Te Waalwyk kwam mej. de wed. De Vries in haar woning zoo ongelukkig te vallen, dat zy met ernstige inwendige kneuzingen en een gebroken schouder naar het zieken huis te 's Hertogenbosch moest worden ver voerd, waar zy aan de bekomen verwondin gen is overleden. Ter gelegenheid van het congres der Bri tish Association te Glasgow heeft de univer siteit aldaar aan een aantal Brltsche en buitenlandsche geleerden het doctoraat ho noris causa toegekend. Tot de eere-doctoren behoort ook de Nederlandsche natuurkundige P. Zeeman. Naar men ons mededeelt, is thans offici eel by Kon. besluit van 12 September met ingang van 15 October benoemd tot burge meester van Roterdam, mr. P. Droogleever Fortuyn, lid der Tweede Kamer en oud-wet. houder van 's Gravenhage. Het Maandagmiddag aan het strand te Castricum aangespoelde ïyk is gebleken te zyn van den badgast, die op 2 September j.l. te Katwyk aan Zee is verdronken. Het is de 18-jarige student Hermann Grosse- schmidt uit Osterfeldt in Westfalen. De Jon geman, die den volgenden dag zou vertrek ken werd met zijn vrienden nog even voor 't ongeluk gebeurde, in zee gekiekt. Morgenmiddag zal een lijkauto uit Duitschland aankomen en het ïyk over brengen naar de woonplaats van den over ledene. Gisternacht is ingebroken in het reis bureau Lissone en het kleeding magazyn van de firma Krembborg in de Leidsche straat te Amsterdam. De inbrekers zyn door een leegstaand huis in de Leidsche straat by de Heerengracht naar binnengegaan. In het kantoor van de firma Lissone hebben de on- genoode gasten niets van hun gading kun nen vinden. Het personeel van de firma Kreymborg miste aanvankelijk een overhemd en een lap stof, doch later werden deze din gen op het plat dak, aan de achtcrzyde van het magazyn teruggevonden. Naar „Belga" seint, is gisteren de Belgische minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Hymans, weer te Brussel teruggekeerd. Toen men hem ondervroeg over de hervatting van de Nederlandsch-Belgische onderhandelingen deelde hy mede, dat in den loop van zijn onderhoud met jhr. Beelaerts van Blokland verschillende moeilijkheden onder het oog waren gezien. Zooals ook reeds te Genève was bekend gemaakt, hadden zy beiden be sloten hun pogingen voort te zetten om tot volledige overeenstemming te geraken. Commissarissen van de Associatie tot den aanleg en het beheer van den straatweg van Gouda naar Bodegraven hebben de aandacht van den Minister van Waterstaat gevestigd op de bezwaren, die B. en W. der gemeente Wolff meldt uit Berlijn: Naar aanleiding van de berichten, dat Freiherr Von Hiihnefeld een vlucht van het Westen naar 't Oosten zal ondernemen, ver neemt Wolff, dat deze vlucht met de „Europa", die Vnn Hiihnefeld van de Jun kersfabrleken gekocht heeft, zal geschieden. Het staat nog niet vast, wanneer gestart zal worden. Als begeleiders worden een Zweedsch re serve-officier en een Fin genoemd. Op het vliegveld Roosevelt te New-York Is Woensdag de derde estafette van de lucht race naar Los Angelos deelnemende vlieg tuigen opgestegen. De vlucht moet zonder tusschenlanding geschieden. In het Paleis des Academies te Brussel is het congres geopend van de Union Radio- télégraphique scientifique internationale onder voorzitterschap van generaal Ferric Brance. Negen landen ,w.o. Nederland, zyn ter con ferentie vertegenwoordigd. Te Amsterdam zijn gisterenmiddag drie knapen, van respectievelyk 10, 10 en 11 jaar, wonende in de Borgerstraat, toen zU spe lende waren op het opgespoten terrein bij den Haarlemmerweg, door het zand gezakt, zy zonken dieper en dieper in de natte pap, schreeuwden om hulp en trokken zoodoende de aandacht van eenige voorbijgangers. De zen waarschuwden de politie van het post huis aan den Admiraal de Ruyterweg, die op hare beurt de brandweer alarmeerde. Uit de brandweerkazerne aan de Prinsengracht zyn daaop eenige manschappen met red dingsmateriaal naar de opgespoten zand vlakte gereden. Door middel van ladders is het gelukt de jongens uit hunne niet on- gevaarlyke positie te bevryden. De knapen zyn daama naar het polltieposthuls aan de Van Beuningestraat gebracht waar zy door hunne moeders werden gehaald. Het eerste der vijf postvliegtuigen, de H- NAFA is hedenmorgen van Schiphol ge start voor de vlucht naar Indië. Gisteren had het afscheid plaats. Voor het Haagseb gerechtshof Is behandeld de zaak betreffende de aanrijding te Oegst- geest, waarby op 25 Augustus 1927 een kind is overreden en gedood. Huldiging van Z. D. H. Mgr. J. Aengenent te Roelof aren dsvecn. D. 3. Jaarvergadering werk. van het Sint Mela ma llet werk der Commissie van den Volken bond. Chamberlain heeft verklaard, dat hij niet van plan is af te treden. Wat is in Spanje gebeurd? Onzekerheid en niet bevestigde geruchten omtrent een samenzwering. De havenstaking zich uit. in Australië breidt Barometerstand 9 uur vin.: 773. Vooruit' OPTICIENS FABRIKANT Eï' Licht op De lantaarns moeten merg en worden opgestoken om 7.47. Hoogste Barometerstand 772.5 mM te Vardö. Laagste Barometerstand 758.1 m.M. te Isafjord. Verwachting: Zwakke tot matigen, s. e. tot o. wind, nevelig tot licht of half bewolkt, droog weer, weinig verandering in tempera tuur. By het verhalen van een zolderschuit in de Rotterdamsche havens is een 31-jarige werkman uit Vlaardingen te water geraakt en verdronken. Te Rotterdam is een 54-jarlge man In zyn woning uitgegleden en van de trap geval len. Aan de gevolgen ls hy bezweken. Gisterenmiddag 4 uur geraakte aan den Heereweg te Groningen het 7-jarig jongetje Koning, wonende Manneslaan. by het spe len onder een autobus van den dienst Gro ningen—Zuidlaren. Een voorwiel ging den kleine over de borst. De politie-dokter Nat hans constateerde den dood. Te 's-Gravenhage gingen by een vecht- party tusschen buren in het perceel Frede- rikstraat 113, de 60-jarige D. J. S. en de 19- jarlge E. J. K. elkaar zoodanig te lyf, dat S. by een val zyn been brak. K. werd aan den rug verwond. De politie heeft van een en andar-proces-verbaal opgemaakt. De politierechter te 's-Gravenhage heeft behandeld de zaak tegen een Inwoner van Zoetermeer, wiens hond op 8 Aug. door een auto was overreden tengevolge waarvan het dier beide voorpooten brak. Bekl. heeft den hond, die niet meer loopen kon, daarna on der een heg gesleept en hem er laten liggen. Den volgenden avond heeft de onbezoldigde ryks veld wachter v. d. Graaf, bij wlen toen aangifte werd gedaan, dat het dier nog altyd onder de heg lag, het afgemaakt. Volgens verklaring van een 14-jarigen jongen heeft bekl. den hond gedurende 24 uren niet geholpen en geen eten gegeven. Medeiydende buurtbewoners hebben het dier af en toe water gebracht. Verd. verklaarde zelf, dat hy het dier op zy van den weg heeft gesleept om te voorkomen, dat 1 door andere auto's opnieuw zou worden overreden en dat hy. naar huis is gegaan, omdat het al laat in den avond was en hy den hond niet op de fiets mee kon nemen. Den vol genden morgen is hy er met een stuk brood heen gegaan, maar hy had toen ook geen gelegenheid hem mee te nemen en toen hy den daarop volgenden morgen zyn knecht stuurde met een wagen, was hy doodge schoten. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde verd. tot 50 boete subs. 50 dagen hechtenis. AFD II. op VRIJDAG 14 SEPT. 's avonds te 8 uur in het oude kerkgebouw TUGE- LASTRAAT. AGENDA: 1. Opening; 2. Notulen; 3. Bespre king ontwerp S taatsprogram 1929 der R.-K. Staatsparty; 4. Verkiezing afge vaardigden voor den Rykskieskrlng en Prov. Kiesvereeniging; 5. Rondvraag en Sluiting. HET BESTUUR. N.B. Fersooniyke convocaties wor den niet gezonden. Allen dus present.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1