Gemengd Nieuws tweede blad NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 3 binnenlandsch nieuws Be ziektegevallen aan boord van de „Insulinde" De droogmaking der Reeu- wijksche en Sluipwijksche plassen SOCIAAL LEVEN Ned. R.K. bond van Handels-, Kantoor-enWinkelbedienden RECHTSZAKEN. Een filmvertooning in de raadkamer van het Haagsche gerechtshof Een ongeluk? Mooi weer Een vrachtauto omgeslagen Op een bos stroo gereden In de Waal verdronken Opgepast! Niet ernstig Kleine oorzaken.... Verdwijnend natuurschoon Een eigenaardig geval KUNST EN KENNIS Radiografische overbrenging van stille beelden Een smokkelaar, die pech had Het Sint Melania-werk Een teleurstelling Voor 20 pond Sterling Naar moeder terug KERKNIEUWS Een bijzondere dag voor Roelofarendsveen Priesterroepingen en hoogere studiën onder de Katholieken De Italiaansche opera De vreesziekte der honden Een Maandagavond gehouden vergadering van Bataviasche artsen nam naar Aneta Heldt, de volgende motie aan: De vergadering van vijfendertig Batavia sche medici spreekt hare verontwaardiging uit over de wijze, waarop het except van het rapport der drie Leidsche hoogleeraren in zake de „Insulinde" wereldkundig is ge- Haakt. immers dit except spreekt een ver oordeeling uit van de Bataviasche artsen zonder dat tevoren ook maar een poging te gedaan om met hen in verbinding te ko- Hen. Daardoor is de goede naam dezer me dici onnoodig geschaad. Een actie van de organisaties der Boeren, Tuinders en Land- en Tuinbouwarbeiders Men deelt ons het volgende mede: In verband met de plannen, welke op het oogenblik in overweging zijn ten aanzien van de droogmaking der Reeuwijksche en Sluipwijksche Plassen, zijn thans ook de in Zuid-Holland werkende organisaties van land en tuinbouwers en land- tuinbouwar beiders in actie gekomen t.w. Christelijke Boeren- en Tuindersbond, deHollandsehe Maatschappij van Landbouw, de R. K. Dio cesane Land- en Tuinbouwbond, de Christe lijke Landarbeidersbond en de R. K. Land- arbeidersbond Er is allereerst een groote commissie in gesteld, bestaande uit de volgende heeren: Jac. Biemond Pzn., Ie Blei'swijk en J. C. Hagen Jr., te Reeuwijk (voor den Christelij- ken Boeren- en Tuindersbond); Dr. H. J. Lovink, te Alphen ad. Rijn, W. Boer, te Bo degraven. B. C. Huyser, te 's-Gravenhage en J. Michielen, te Bodegraven (voor de Hol landsehe Maatschappij van Landbouw); Mr. Dr. L. N. Deckers, te 's Gravenhage, G. W. Kampschöer te Monster, Ir. W. J. M. Dek ker, te Haarlem en Mr, H. van Haastert, te 's-Gravenhage (voor den R. K. Land- en Tuinbouwbond); L. van Vliet, te Utrecht (voor den Christelijken Landarbeidersbond); B. ij Loerakker, te Hillegom (voor den RK Landarbeidersbond); Wethouder Heerkens. te Gouda, Burgemeester L. J. Lucasse, H. J. Lafeber en S. C. J. van Tol, allen te Reeu- wijk Verder namen in deze Commissie zit ting als adviseerende leden: de heeren Jhr. Ir. C. E. W van Panhuys, directeur van het Rijksbureau voor de Ontwatering te 's-Gra venhage, Ir. C Ph. Moerlands, Rijkstuin- bouwconsulent, te Eoskoop en Ir. A. A. Neeb, Rijkslandbouwconsulcnt, te 'S-Gravenhage. Deze commissie hield op 29 Augustus jl. eene vergadering te 's-Gravenhage, welke ook door verschillende leden der Provinciale Staten werd bijgewoond en waarop in groote lijnen de voorloopige plannen van actie wer den besproken en vastgesteld. Op deze vergadering werd tenslotte uit de groote commissie een werk-commissie be- noemd, bestaande uit de heeren: Mr. H. van Haastert, voorzitter; J. C. Hagen Jr., B. N. Loerakker, J. Michielen L. van Vliet, leden; Jhr. Ir Van Panhuys, Ir. C. Ph. Moerlands, Ir. A. A. Neeb, Heerkens, adviseerende leden en S. C. J. van Tol, secretaris. Deze werk-commissie hield reeds een ver gadering op 10 September jl. te Gouda en besloot allereerst een uitvoerig adres te rich ten tot de Provinciale Staten van Zuid- Holland waarin zal worden uiteengezet op welke gronden de droogmaking van de Rseuwijksche en Sluipwijksche Plassen, be zien van het standpunt van den land- en tuinbouw en van den land- en tuinbouw- arbeid, gewenscht is. Bondsraadsvergadering Dezer dagen hield de bondsraad een flink bezette vergadering, onder leiding van den bondsvoorzitter, A. A. v. Hamesveld. Na een kort openingswoord deed hij me- dedeelingen over het aanstaand congres te Amsterdam, over de arbeidsmethode en ar beidsbemiddeling voor onvolwaardige ar beidskrachten en over het aanstaand con gres van het Internationaal Christelijk Vak verbond, deze maand te München te hou den. Aan beide congressen zal door den bond Worden deelgenomen. De functionneering der afdeelingen werd ampel besproken. Een overzicht gaf hy van het resultaat der actie voor de sluiting der winkels op R. K. feestdagen te vieren als Zondag. Met genoegen constateerde hij, dat steeds meerdere winkels gesloten worden, dank zij de samenwerking in deze met de R. K. Middenstandsvereeniging. Over de verdere actie voor de doorvoering van de Rijkswettelijke regeling op de Win kelsluiting werd uitvoerig gesproken en het bondsbestuur vrij mandaat gegeven. Ook Werd in herinnering gebracht de resultaten Van de actie ten gunste van het administra tief personeel van Van Gend en Loos. Het bondsbestuur blijft in deze diligent. Medegedeeld werd, dat door het bestuur overwogen zal worden, de noodzaak van een nieuwe enquête naar het plaatsen van tijde lijke werkkrachten in het winkelbedrijf. Be sloten werd de Commissie voor de eventueele herziening voor de contributieregeling met twee leden buiten het bondsbestuur uit te breiden. Over de verzekering van de leden bij over lijden, werd medegedeeld, dat aan Concordia een opgave zal worden gevraagd. Met voldoening werd herinnerd aan het Welslagen van het Rechtspositie-congres te TJtrecht. By de bespreking hierover, kwam Vooral de groote ontstemdheid tot uiting over de weinige belangstelling van den kant der R. K. Kamerleden met name het ge ring bezoek. Aan de uitvoering van de besluiten werd goedkeuring gehecht. Besloten werd de Jeugdpropaganda te stellen in handen van oen persoon, waarvoor de heer Berendsen, Uit Utrecht werd aangewezen. Door sommigen werd sterk de aandacht gevestigd op het overwerk op de kantoren door onderwijzers, ambtenaren, militairen, enz. Met medewerking der afdeelingsbesturen zal het bondsbestuur hierover een enquête bistellen, terwijl het Hoofdbestuur hierbij hog opdracht werd gegeven om te overwe- 8en in hoeverre zij kan worden uitgestrekt b)t het avondwerk van de bedienden zelve. Als uitvloeisel van de besprekingen op bet Rechtspositiecongres, werden alvast «enige punten van actie vastgesteld voor den «erstkomenden tijd. Wettelijke regeling van de vacanties, betere regeling van de salaris sen en betaling van overwerk, vrije Zater dagnamiddag voor de kantoorbedienden. Een afdoende regeling der arbeidsbemidde ling. Jaarlijksche periodieke verhoogingen van salarissen. Wegens gebrek aan tijd kon de inleiding v^n den heer Schlaghecke over het provisie- stelsel niet gehouden worden. Zij werd uit gesteld tot aan de eerstkomende bonds raadsvergadering, dat dan als punt 1 op de agenda zal wo den geplaatst. Aan de bondsraadsleden werden ter ver gadering de stellingen ter bestudeering uit gereikt. Ingekomen was het bedanken van den redacteur. Het bondsbestuur dee'.ds mede, dat tot aan de eerstvolgende bondsvergade ring, de goede functionneering van het or gaan gewaarborgd is. In de vacatures voor de afvaardiging voor de Federatie van Handels- en Kantoorbe- diendenvereenigingen in Nederland, werd benoemd de heer Vermeeren uit Breda, ter wijl de afdeeling Tilburg zal worden ver zocht om een afgevaardigde aan het bonds bestuur voor te d agen. Dit in verband met de overeenkomst by de totstandkoming van de fusie dezer afdeeling. Eenige wyzigingen in het reglement der Werkloozenkas werden besproken en goed gekeurd. Van de rondvraag werd een ruim gebruik gemaakt, waarna de voorzitter op de gebrui- kelyke wyze de vergadering sloot. De aanrijding met doodelüken afloop te Oegstgeest. Eén maand hechtenis tegen den chauffeur geëischt. Gisterenmiddag is voor het Haagsche Ge rechtshof voortgezet het onderzoek in hoo- ger beroep in de zaak tegen den Belgischen chauffeur O. P., die op 25 Augustus 1927 met den auto van zijn patroon, een Minerva, op den Leidschestraatweg tusschen Oegstgeest en de Haagsche Schouw by de bocht ter hoogte van den Lagen Morsweg, een Ford auto zoodanig heeft aangereden, dat twee van de inzittenden daarvan ernstig werden verwond, terwyi een derde, een meisje aan de gevolgen dier aanryding is overleden. Zooals men zich herinneren zal, was de chauffeur, die aanvankeiyk was gearresteerd, later tegen een storting van f 10.000 als cautie weer op vrye voeten gesteld. In eersten aanleg was hy daarna door de Haagsche rechtbank van het hem ten laste gelegda vrygesproken. Ook gisterenmiddag was de chauffeur, vergezeld van zyn patroon, voor het Hof verschenen. Beiden waren gearriveerd in den Minerva, waarmede de aanrijding is ge beurd. Even voor den aanvang der zitting kwam de deurwaarder by den Hoogen Raad, de heer van Dalen, beslag leggen op dezen auto ten behoeve van een Bank, die de geld- den, welke zy heeft moeten betalen wegens stilstand van het bedryf van een der ver wonden, wilde verhalen op den patroon van den chauffeur. De patroon had echter ge weigerd die gelden te betalen en aangezien deze patroon eveneens in België woont, heeft men van de gelegenheid, dat hij naar Hol land is gekomen met zyn wagen, gebruik ge maakt om daarop beslag te leggen voor het Paleis van Justitie. Nadat het exploit door deurwaarder van Dalen aan den patroon was teteekend, werd een bewaarder aangesteld. Het voornemen bestond om den auto naar een garage over te brengen, en, aangezien de eigenaar wei gerde om het sleuteltje af te geven, werd gedreigd, dat men den wagen naar een ga rage zou laten sleepen. Met mr. Westerouen van Meeteren, die als advocaat van de Bank optrad, zyn toen onderhandelingen geopend, maar deze moesten worden geschorst; omdat inmiddels de zaak voor het Hof werd uitge roepen. De auto bleef buiten dus voorloopig onder bewaking. In de rechtszaal. Tegen half drie werd aangevangen met de verdere behandeling van de zaak tegen den chauffeur. Als getuige werd nog gehoord de heer Hen driks, die eveneens op den bewusten dag met een auto op den Leidschestraatweg heeft ge reden. De auto van getuige was op dien weg ingehaald door den Minerva, welke daarby met een snelheid van ongeveer 80 K.M. reed. De Minerva passeerde met deze snelheid getuige's auto, waarna de gang werd ver minderd tot ongeveer 70 K.M. Op een af stand van 25 M. is de auto, waarin getuige zat, daarop den Minerva blyven volgen. Plotseling gaf iemand uit den Minerva door handzwaaien te verstaan, dat langzamer zou worden gereden. Op dat moment bevond zich voor den Minerva een vrachtwagen. De Minerva ging daarop plotseling naar links, om den vrachtwagen te passeeren. Juist kwam toen van de andere zyde een Ford en de Minerva kwam daarmee in bot sing. Over deze botsing heeft getuige zich ten zeerste verbaasd. Op een vraag van den president Jhr. mr. von Weiier, antwoordde getuige nog, dat de weg ter plaatse, waar het ongeluk gebeur de, nogal glad was, hetgeen oorzaak is ge weest, dat de Minerva is geslipt. Na de botsing zag getuige in den Ford een dame zitten, die bloedend was verwond. Hy is toen onmiddellijk naar de Haagsche Schouw gereden, om hulp te halen. Op een vraag van mr. Roeper Bosch, den verdediger van den chauffeur, verklaarde ge tuige neg, dat de afstand tusschen de plaats, waar het teeken tot langzamer rijden werd gegeven en die, waar de botsing plaats had, ongeveer 100 M. bedraagt. Onmiddellijk na het teeken is de Minerva langzamer gaan ryden tot ongeveer 25 K.M. Getuige zeide voorts van meening te bly ven, dat het ongeluk geheel het gevolg is van een ongelukkigen samenloop van om standigheden. Als de Minerva niet geslipt was, zou er niets gebeurd zyn. Op verzoek van mr. Roeper Bosch werd daarna de film, die ook reeds by de be handeling der zaak voor de rechtbank is af- draaid, vertoond, hetgeen in de raadkamer van het hof geschiedde. Deze film geeft een overzicht van den toestand ter plaatse en laat zien, hoe byna alle auto's, mede als gevolg van de zich daar bevindende tramsporen, de bocht afsnydsn en daardoor op den linkerkant vaxi den weg ge raken, terwijl voorts wordt aangetoond, hoe één wagen het uitzicht op een groot gedeel te van den weg belemmeren kan. De advocaat-generaal, mr. Brants, vorder de, dat het vonnis der rechtbank zal worden vernietigd, dat verdachte alsnog schuldig zal worden verklaard aan hetgeen hem ten lasts is gelegd, en dat ds chauffeur zal worden veroordeeld tot een hechtenisstraf van één maand. De verdediger, mr. Roeper Bosch was van meening, dat het ongeluk geheel buiten de Sinds eenige dagen wordt te Geleen ver mist een slagersknecht uit Munstergeleen afkomstig, P. S. geheeten Hij was per fiets uitgegaan om vleesch by klakten te bezor gen. Het rywiel is teruggevonden. te De filiaal-inrichting van het K.N.M.I, Amsterdam meldt: De eerste dekade van September is een waardige voortzetting geweest van den zon- rijken zomet ven 1928. De zonnsschijn- meter in den Tortus Botanicus registreerde in dsze 10 dagsn niet minder dan 104 >4 uur zonneschijn. Hoe groot dit getal is, kan men opmaken uit het feit, dat het ongeveer 2 maal zoo groot is als het normale aantal en dat b.v. in 1925 de heele maand Sep tember (100 uur) minder had dan thans 1 enkele dekade. Omtrent de warmte,, die Zondag aan het onweer vooraf ging, zy nog vermeld, dat ongeveer dezelfde maximum-temperaturen (Amsterdam had 28 6 gr. C., de Bilt 29.6 C.) in 1926 nog later in de maand zijn voorge komen. nl. op den 20sten. Niettemin is een dergelijke hitte in dezen tyd van het jaar een groote uitzondering. Te Vlisslngen is op den Prins Hendrik weg een vrachtauto, waarin werklieden verl voerd werden, omgeslagen, doordat een der wielen tusschen de spoorrails vast kwam Verschillende werklieden werden gewond; één hunner moest per brancard naar het ziekenhuis vervoerd worden. Zekere J. M. uit Driebergen is Dinsdag avond te Alphen aan den Ryn toen hy een beladen wagen met stroo passeerde, op een van het voertuig vallenden bos stroo gere den. Motor en bestuurder kwamen hierdoor te vallen. De heer M. kreeg een beenbreuk en een verwonding aan het linkeroog. H. M. de Koningin, die per auto passeerde liet door een lakei belangstellend naar den toestand van den gewonde informeeren. In den loop van d'-n avond werden namens HM. de Koningin aan den burgemeester der gemeente nogmaals telegrafisch inlichtingen verzocht omtrent de toedracht van dit on geval en den toestand van den getroffene. In de Waal voor Dreumel is Dinsdagavond verdronken ie 20-jarige schippersknecht J. uit Rotterdam. Dezer dagen heeft de politie te Hoogeveen een zilveren gulden in beslag genomen, die gebleken is valsch te zyn. Het randschrift ontbreekt, de kleur is blauw-achtig en overigens is hy goed nagebootst. Men zy op zyn hoede. De worstvergiftiging, welke twee kinde ren uit bet gezin van Bierschenk in de Schildstraat te Rotterdam zouden hebben gekregen, is naar de ,Msb." meldt, gebleken geenszins van ernstigen aard te zyn. Ver moed wordt ook, dat het eten van de ge kochte worst niet de directe oorzaak van de ziekteverschijnselen is geweest; althans zyn de resten van de worst onderzocht maar goed bevonden. Een 14-jarige zoon der familie L. ter Horst is aan bloedvergiftiging overleden. De knaap had een puistje aan een lip opengekrabd. Het landgoed „De Cloesé" te Lochem wordt geveild. Gisteren is het Ingezet. Het totaal der inzet-sommen van de twintig perceelen bedraagt, zonder net hout, 95 689, Het kasteel met park enz. werd ingezet door B. Bruil, te Doetinchem, op 25 000. De eindveiling is vastgesteld op 25 September; het hout (265 perceelen) wordt verkocht op 18 September. De heer P. A. G. Baron van Heeckeren van Brandenburg, burgemeester van Wou denberg, laat dageiyks zyn kinderen per auto naar de school brengen te Zeist. De auto wordt gestuurd door den chauffeur van den heer van Heeckeren. Wat deed nu de gemeente Zeist? Deze redeneerde, zoo meldt men aan de „Msb.": de chauffeur des heeren van Heec keren komt meer dan 90 dagen per Jaar te Zeist de kinderen zyns heeren pgr auto brengen, wy, gemeente Zeist, slaan hem dus aan als „werkforens" daar hy immers meer dan 90 dagen per Jaar komt „werken". De heer van Heeckeren, burgemeestor van Woudenberg, vond dit geval nog al kras en doch daarmede volstrekt niet verward mag worden, aldus schryft dr. Duval Verwey aan het Hbld. De verschynselen van de Vreesziekte of Angstneurose zyn de vo.gende: zonder van te voren ziekteverschynselen vertoond te hebben, worden de honden plotseling wild, loopen luid blaffende als zinneloos rond, toonen groote onrust, krygen schuim op den mond en weldra treden krampen en stuip trekkingen op, waarmee het dier bewuste loos neerstort. Na eenige minuten komt ds patiënt by en voelt zich blykbaar weer nor- .maal. Die aanvallen kunnen zich eenige malen herhalen en daarna voorgoed weg blijven. Van bytlust tegenover menschenen dieren is geen sprake. De ziekte komt meestal 's zomers voor, dooh ook wel in andere jaargetyden. De ziekteverschynselen zyn aus dezelfde als die van de intermitterende congestreve hersenhyperaemie; de eigenlyke oorzaak is onbekend. Ongeveer dezelfde verschynselen kunnen by tal van andere ziekten voorko men, b.v. by hondenziekte, by epilepsie, by intoxicaties, by sommige darm- en neus- parasieten enz., waardoor ten aaneen van de Vreesziekte een groote verwarring is ont staan en menigmaal de dood van een hond wordt toegeschreven aan vreesziekte, of schoon Inderdaad een geheel andere oor zaak de reden daarvan was. By een enquête, gehouden onder een aan tal dierenartsen in het land tusschen Maas en Lek, waar de vreesziekte veel voorkomt, bleek, dat één hunner de mortaliteit o-p 10 5, 15 pet. schatte; de anderen achtten de sterfte niet groot of meenden dat doodelyke gevallen geheel achterwege bleven. Moeten nu hondententoonstellingen met het oog op Vreesziekte verboden worden? De bekende specialist in ziekten der hon den, dr. Klarenbeek, lector aan de Utrecht- sche Universiteit, vindt zulk een maatregel op het oogenblik onnoodig en ongewenscht en is overtuigd dat daarvan geen enkel praetisch nut verwacht kan worden. wy kunnen hieraan toevoegen dat, hoewel de ziekte sinds jaren in ons land voorkomt, op de groote jaarlyksche hondententoon stellingen te Amsterdam nog nooit één ge val van Vreesziekte is geconstateerd, of schoon daar toch honden uit alle oorden van ons land kwamen. Men heeft nooit voorgesteld om hondententoonstellingen te verbieden omdat de hondenziekte heerschte, een ziekte zóó algemeen verbreid, zoo be- smetteiyk, zoo gevaariyk, zoo doodeiyk. En zou men dit wèl wenschen uit vrees voor de „Vreesziekte"? door de kinderen van hen, die hy zeli ais kinderen gekend had. In de Pancratiuszaal kwamen des avonds besturen der R. K. vereenigingen byeen. De opkomst was byzonder groot en opmerkelyk was het, hoe Mgr. velen zyner oud parochianen nog herkende. Na een welkomstlied, nam de Zeereerw. heer pastoor J. Onel het woord, om er allereerst aan te herinneren, dat Mgr. 31 jaar geleden als pas-gewyd priester tot kapelaan te Roelofarendsvcen werd benoemd. Dit feit werd des te belangrijker omdat tiet de eenige standplaats van Mgr. is gebleven, wyl de toenmaligen kapelaan reeds vry spoedig tot professor in Warmond werd be noemd. Spr. geeft Mgr. de verzekering, dat zyn parochianen er trotsch op zyn Mgr. als kapelaan in hun midden hebben gehad. Vervolgens sprak als lid van net huldi gingscomité de heer W. van Harteveid, gemeente-secretaris van Alkemade, daarna de burgemeester der gemeente, de heer Vos- Als resultaat van technische experimen ten met het draadloos overbrengen van stille beelden door de Engelsche „Broadcasting Corporation" zullen korte beelduitzendingen uit Daventry dagelyks plaats vinden buiten de gewone programma-uren te beginnen October as. Wanneer er voldoende belangstelling be staat voor langs dezen radiografischen weg overgebrachte stille beelden, dan zullen regelmatige uitzendingen in de gewone pro gramma-uren plaats vinden. Het gebruikte systeem is het Hultgrafh-systeem. Deze uitzending van stille beelden moet vooral niet verward worden met wat bekend ters en nog een viertal anderen, waarop I staat ontiei televisie, wat in geen enkel op- Mgr. een dankwoord sprak, Mgr. uitte zyn blydschap, nu alles: de menschen, de kerk en zooveel andere dingen hem herinnerden aan zyn eersten priestertyd zyn eersten priesterlyken arbeid. Mgr. zeide grootelyks gesticht te zyn door den vromen godsdienst zin der veenbewoners en eindigde met den wensch, dat de parochianen van Roelof- arendsveen hun Bisschop steeds zouden be schouwen als een der hunnen. Na eenige oogenblikken nog in harteiyke verstandhouding te midden der aanwezigen vertoefd te hebben, vertrok Monseigneur weder per auto naar Alphen aan den Ryn. zicht in verband staat met deze reeks ex perimenten. Men schryft uit Tilburg aan het Hsgz.: Het is voldoende bekend, dat smokkelaars soms verduiveld handig zyn in het beden ken en uitvoeren van trucs, waardoor de ryksambtenaren er tusschen worden geno men. Maar, nu er gedurende de laatste ja ren aan onze zuidergrenzen zoo schrikba rend veel gesmokkeld wordt, zyn ook de kommiezen natuuriyk meer dan ooit op hun qui vive en jarenlange practyk heeft hen veel geleerd. Dat is dezer dagen aan de grens weer ge bleken, althans in een plaatsje naby de Belgische grens, Riel. Drie smokkelaars waren er op uit ge trokken om jenever op den kop te tikken en zy waren daarin ook reeds gedeelteiyk ge slaagd. Maar, daar het tegenwoordig niet zoo gemakkeiyk meer gaat, namen de man nen hun toevlucht tot een truc. Twee hun ner vulden zich op met stroo, terwyi de derde ds gesmokkelde jenever meevoerde. Deze laatste bleef natuuriyk op behoorlij ken afstand van zyn twee stroo-genooten. U snapt wel, denk ik, wat de bedoeling dei- mannen was. De kommiezen zouden natuur iyk direct op de stroo-smokkelaars aanval len en hen visiteeren en de andere had dan de gelegenheid ongehinderd er tusschen uit te knypen. Een prachtig Idee inderdaad, als je het maar volhoudt. Maar dat deden de mannen juist niet. Want, toen ze eenmaal in Riel waren aangekomen, waanden zy zich vermoedeiyk reeds zoo veilig, dat ze gedrieën verder trokken. En zoo kon het gebeyren, dat zy een oogenblik later door de kommiezen wer den betrapt en toen was, o noodlot, de man met-de-jenever de eerste, die gevisiteerd werd! Onder voorzitterschap van mevr. C. Steins Bisschop Herckenrath uit Amsterdam heeft te 's-Gravenhage de algemeene jaarvergade ring van het Sint Melaniawerk plaats gehad. Bij de verkiezing voor een hoofdbestuurs lid werd met algemeene stemmen herkozen mej. M. van Waesberghe uit Tilburg. Daar Mgr. M. J. D. Claessens uit Sittard, eere-voorzitter der vereeniging, door ziekte verhinderd was aanwezig te zijn, nam de heer Ernest Laane gaarne zijn taak over om namens de Indische Missie-vereeniging het Sint Melania-werk geluk te wenschen met zyn succes. Het zal voor de Ind. Missie-ver- eeniging steeds een genoegen zyn dit werk zooveel in haar vermogen is, te steunen. Nadat de voorzitster uitvoerig de gebeds actie voor het werk had aanbevolen, kwam aan de orde de steunverleening aan werk zaamheden in Indië. De beslissing hierover werd voorloopig aangehouden. Uit Indië is er op het oogenblik aanvrage voor zeven nieuwe scholen, waarvan de op richtingskosten gemiddeld zijn 3000. De gelden hiervoor zyn helaas nog niet aanwe zig. De werkzaamheden in Nederland, be staande uit tentoonstellingen, propaganda- avonden en verdere zaken, hebben dan ook voor een groot deel ten doel, gelden te krij gen voor de zoo noodige werkzaamheden in Indië. Nadat enkele kwesties van internen aard waren besproken, werd de vergadering ge sloten. Voor den aanvang der vergadering was aan H.M. de Koningin het volgende tele gram gezonden: Het S. M. W. te Den Haag, in jaarverga dering byeen, moge Uwe Majesteit verzeke ring onverzwakte trouw aanbieden. STEINS BISSCHOP-Herckenrath. HüLSKEN. VAN ARCKEN-Couvreur. Tydens de vergadering werd daarop het volgende antwoord ontvangen: Hare Majesteit de Koningin draagt my op S. M. W. te danken voor gevoelens, neer gelegd in uw telegram. Adjudant van dienst STORM v. 'S-GRAVESANDE. De „Nation Beige" meldt: Te Croix was op den zolder van zekeren Vanackere een onder stof en spinrag verbor gen schilderstuk voor den dag gekomen, dat door een geraadpleegd plaatselyk kunst autoriteit aan niemand minder dan Rem brandt werd toegeschreven. Om meer zeker heid te hebben, trok de gelukkige bezitter met het stuk naar Brussel, waar hy te hooren kreeg, dat het geen Rembrandt was, maar wel een werk van waarde uit diens school. Niet tevreden met deze uitspraak, zal de eigenaar zoo wordt aan het Bel gische blad uit Ryssel geschreven zyn schat aan een nieuwe expertise onderwerpen op hoop van een beter resultaat. De „Manch. Guard vermeldt het buiten kansje van een Londenschen stoffeerder, zekeren James O'Grady, die in een meubel winkeltje een verwaarloosd en gehavend schilderij kocht voor vyf pond. Hy het het schoonmaken en ging er mee naar een kunstkenner; daar vernam hy tot zyn groote verrassing, dat hij de gelukkige eigenaar was geworden van een meesterstuk door Van Dyck, ter waarde van minstens 71000. Geen gering voordeel, als men weet, dat James O'Grady met het schoonmaken mee er 20 voor had uitgegeven. Het stuk stelt den graaf van Arundel voor met diens oud sten kleinzoon, den lateren hertog van Norfolk. De politie te Roosendaal heeft Zaterdag twee minderjarige meisjes aangehouden, die het St. Annagestlcht te Prlncenhage, waar zy als voogdykinderen worden opgevoed, waren ontvlucht, zy wilden terug naar hun ouders te Bergen op Zoom, die wegens wan gedrag uit de ouderiyke macht zyn ontzet. De kinderen zyn naar het gesticht terug ge bracht. Door het R.-K. Centraal Bureau voor Onderwys en Opvoeding te 's-Gravennage is als afzonderiyke brochure uitgegeven een verhandeling met grafieken en tabellen over bovengenoemd onderwerp, van de hand van pater v. Ginneken. Het aantal priestercandldaten, die van 1907 tot en met 1925 in de respectieveiyke groot-seminaries of Ordes- en Congregatie- r-ovic'aten hun intrede deden, was als volgt: Passion'sten 22; Assumptionisten 32; Pa ters v. d. H. Geest 57; Kruiheeren 93; Cadier en Keer 98; Priesters v. h. H. Hart 105; Mcntfortanen 118; Carmelleten 120; Re demptoristen 131; Witte Paters 133; Domini- kanen 169; Missionarissen v. h. H. Hart 190; Mill Hill 192; Capucynen 213; Hoeven 247; Jezuïeten 280; Roermond 337; Franclskanen 374; Haaren 432; Rysenburg 425; Warmond 475; Steil 477. Opmerkelyk is, zoo toont Pater van Gin neken aan, dat de secuüeren de laatste 50 jaren n et half zooveel toegenomen zyn als de regulieren. Stonden de seculieren tot 1885 op een gemiddelde van 70 roepingen per jaar, sinds de laatste 5 jaren kwamen ze tot een gemiddelde van 117, wat, gezien het toenemen van het totaalgetal der Neder- landsche katholieken in dat tijdperk, van ongeveer 1,400.000 tot 2.500.000, eigeniyk geen vooruit6ang kan heeten. Circa 1880 stonden de seculiere roep'ngen als 1 op de 200 18-jarige mannen; in 1925 als 1 op de 214. Daarentegen zyn de regulieren gemiddeld van 36 per jaar in 1878—1885 nu gegroeid to' gemiddeld 200 per jaar ja, inl925 ston den zy reeds op 23o. Dat is dus een toe name van 1 op 390 tot op de 125 of ze'fs 1 op de 100, d.i. het drie-of vier dubbele. Pater Van G'nneken maakt ook een ver- geiyking tusschen het aantal priesterstuden ten en de studenten, die zich voor het pre dikantschap bekwamen; hy komt tot de ïel„ u<v conclusie, dat onder de 18-jarige jonge man- Jer "benoemden zuhen^wèldra nen van protestantschen huize er één op de 2 voor dominee gaat studeeren, terwyi by Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent gehuldigd. Ook Roelofarendsveen, de parochie, waar 5 VU11U U1\T'7*",US e"|Z O. H.Mgr, J. D. J. Aengenent, als kape- ennnriotn„f« J.Lrionifffi tn»na V I»tllaan het eerst zijn priesterlijke bediening! ons er twee zijn op de 7, die voor geesteiyke h S f uitoefende, heeft den nieuwen bisschop; gaan studeeren. de bedoeling kan zijn van de Forensenwet. mogen huldigen en het is geschied op een| Ook over het Roomsche tekort in de we- Op die manier, meenae hy kan men een wyze, die Roelofarendsveen tot eerej tenschap vinden we interessante cyfers. dienstmeisje, dat vaak in een andere ge- strekt. j Nog in 1926 boekt het R.-K. Annuarium Monseigneur arriveerde omstreeks half, ten onrechte dezen smaad: Totaal profane één per auto aan het pontveer te Oude- Universiteitsstudenten (theologen niet mee- wetering, waar Z. D. H. werd verwelkomd; gerekend): 6830: daarvan zyn R.-K.: £35, door den heer L. J. H. M. Nosters, burge-dat is 13 14 pCt. En dat terwyi we 35 pCt. meester der gemeente Alkemade, waarder bevolking vormen I Door de directie wordt ons alsnog een en ander medegedeeld omtrent haar plan nen voor het nieuwe seizoen. Geëngageerd zijn: signorina Hilda Monti, soprano drammatico; signorina Lotte Burgk, soprano drammatico; signorina vii- useppina Cobelli, soprano drammatico (voor enkele gastvoorstellingen)signorina Margherita Salvi, soprano leggiero; sig norina Maria del Mare, soprano leggiero; signorina Sara Scuderi, soprano lirico spin to; signorina Luisa Palazzini, soprano lirico; signoriha Isang Tapalès, soprano lirico (de Japansche zangeres) signorina Luisa Silva, contralto; signorina Margheri ta Cisbani, mezzo-soprano; signorina Luigia Squarzina, mezzo-soprano; signorina Francesca Balboni, soprano lirico; signo rina Maria Greco, soprano; signor Giovan ni Breviarlo, tenore drammatico; signor Edgardo Prence, tenore lirico spinto; sig nor Tomaso Alcaide, tenore lirico; signor Giuseppe Traverso, tenore lirico; signor Pietro Mariotti, tenore lirico; signor Gino Barbieri, tenore; signor Pietro Biasinl, ba- ritono; signor Leo Piccioli, barltono; signor FranceSco Venturino, baritono; signor Ar. niando Santiolinl, baritono brillante; signor Gregorio Melnik, basso; signor Luigi Bal- zan, basso; signor Dino Razzautl, basso; signor Dominlco Voltan, basso. Als maëstro concertatpre en direttore d'orchestra is geëngageerd cav. maëstro Mario Parent!, die als zoodanig reeds ver bonden was aan verschillende groote thea ters in Italië en het buitenland, o.a. te Milaan, Genua, Turino, Florence, Tunis, Caïro, etc., waar hy behalve het Italiaan, sche repertoire, ook Duitsche werken diri geerde. zooals Lohengrin en Walküre. Hy beschikt behalve over groote muzikaliteit en routine, over een merkwaardig sterk ge heugen, zoodat hy de meeste werken uit het hoofd dirigeert. Van maëstro Puccini, in wiens tegenwoordigheid hy vvschillende van diens werken dirigeerde, bezit hy ver scheidene van waardeering getuigende brie- ven. Maëstro Parent! zal worden ter zyde ge staan door maëstro Guiseppe Rio, di? als dirigent o.a. werkzaam was aan de Itali aansche Opera te Beriyn en andere Duit. sche en Italiaansche steden. Verdere maë- stri zyn: Adolfo Fanfani, maëstro sosituto, en Arnaldo Cattanco, maëstro suggerltore. Een vast koor van 30 Italiaansche zan gers en zangeressen wordt voor de grootere werken versterkt met een Hollandsch koor van 20 eerste krachten en een kinderkoor van 16 knapen en meisjes, die reeds eenige maanden onder leiding van den maëstro dl coro Cesare Brena, aan het instudeeren zijn van het repertoire in de Italiaansche taal. Het orkest, bestaande uit een vaste «era van 40 musici, zal voor de meeste werken uitgebreid worden tot een sterkte an 60 musici en is samengesteld uit leden an den Nederlandschen Toonkunstenaarsbond. Voor de vacatures is een proefspel der candidaten afgenomen door een commissie, bestaande uit de heeren Bart Verhallen, leeraar aan het Kon Conservatorium, Poth en Jaap Stotyn, leden van het Residentie. Orkest en maëstro Cesare Brena. Het sultaat van dit proefspel met de *",n in de dag- meente boodschappen moet doen, ook wel fis „werkforens" aanslaan. Mitsdien stelde hy den gemeenteraad (van Woudenberg) voor dit geval aan het oordeel van Ged. Staten van Utrecht te onderpen. Met welk voorstel de Woudenbergsche Raad accoord ging. In de laatste jaren heeft zich hier te lande by honden eene ziekte voorgedaan die geiykenis toont met de hondsdolheid, schuld van verdachte is geschied en hy vroeg het Hof daarmede rekening te houden. Na re- en dupliek word de uitspraak be paald op 26 September. Later is de auto, waarmede het ongeluk gebeurde, vrygegeven, nadat mr. Roeper Bosch een akte van borgtocht had geteekend. na Mgr. uit zyn auto overstapte in een! Maar, zoo vraagt Pater van Ginneken, is gala-rytulg, waarin mede plaats namen de, ook theologie geen wetenschap? Zeereerw. heer J. M. Hellegers, pastoor en deken van Alphen aan den Ryn, burge meester Vosters en kapelaan Byi als lid van het hutdlgingscomité. Daarna trok de stoet voorafgegaan door een stoet van ruiters en fletsryders, ver En dan geeft hy deze cyfers: Totaal aantal studenten in 1926: 9457. Daarvan ziln katholiek: 935 profane stu denten en 2175 theologische studenten. Dat is dus iets meer dan 30 pCt. Onze toestand is dus nog zoo ongezond sierd met de pauseiyke kleuren, naar de niet! parochiekerk. Hier diende Mgr. aan onge-! Van de katholieke studenten studeeren er veer 600 kinderen het H. Vormsel toe, welke 2175 theologie en 935 profane wetenschap plechtigheid gesloten werd met een ponti- Pen: van de niet-katholieke studeeren er ficaal Lof. i slechts 452 theologie en 5895 profane weten- Een leuke kinderhulde in den tuin der schappen, pastorie volgde op deze plechtigheid. Mgr. dankte in harteiyke woorden en zeidp, dat hem deze hulde daarom zoozeer getroffen had, omdat zy hem gebracht was bladen worden bekend gemaakt. Het ballet, bestaande uit twee solo-dar- seressen, acht eerste en een corps-de-bal let van 16 danseressen, staat onder leiding van signorina Constanza Cerri, maëstra cii ballo van het Scala-Theater te Milaan, die reeds eenige maanden aan het studeeren is der opera-balletten naar tradities der Groote Opera. y-- i <®:a eminenten regisseur Maëstro Gaspare Bar. terra, die reeds eenigen tyd hier is voor goede regeling der decors en andere voorbe reidingen. Het eigen costuum-atelier is dit .r M is <">k daaraan verbonden een eigen requisieten- magazyn. Behalve het gewone repertoire: Aïda, 'Bohème, Butterfly, Barbiere di Sivllla, Cavaleria Rusticana, Carmen, Faust, Iris, Lucia di Lammermoor, Lohengrin, Pagii- acci, Rigoletto, Traviata, Tosca en Trova- tore, zullen voor dit Jaar als noviteit tot opvoering worden gebracht: Louisa van Charpentier, Germania van Francettl, Pes- catori dl Perle van Bizet. La Forza del Destimo van Verdi, La Rosiera van Gnerchi en een heropvoering van Adriana Lecou- vreur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7