GOEDE REIS!... WnSmm TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 4 Met de postvliegtuigen door de lucht naar Indië Een drukke dag vóór het vertrek De Ministers van Waterstaat en Koloniën en vele autoriteiten huldigen de bemanning Het afscheid van de vliegers Met „St. Reinoldus" naar Krommenie Een belangrijke Nederlandsche Industrie Het succes van de regelingscommissie de Neemt voor de dage- lijksche reiniging van Uw tan den slechts de beproefde fijn korrelige Odol-tandpasta. Ze is heerlijk van smaak, en reinigt en beschermt de tanden. Fonkelnieuw, keurig afgewerkt en tot in de puntjes verzorgd stonden gisteren de vijf postvliegtuigen op Schiphol opgesteld, die telkens met een week tusschenruimte naar Indië zullen vertrekken en waarvan alleen het laatste vliegtuig, dat der KI.M., zal terugkeeren, terwijl de vier andere be stemd zijn om in Indië het civiele lucht verkeer te openen, onder directie van de Ned.-Indische Luchtvaart-Maatschappij. De K. L. M. heeft er goed aan gedaan, dezen dag vóór het vertrek een bijzonder cachet te geven en ieder, die belang in het luchtverkeer stelt, in de gelegenheid te stellen, de machines, die den grooten tocht gaan ondernemen, te bewonderen. Vroolijk wapperden tientallen vlaggen aan de masten van het vliegveld, waar achter de vijf „postduiven" keurig in een ry stonden opgesteld. Het prachtige zomer weer gaf aan het geheel een fleurigen aan blik. Naast de vliegtuigen had de K. L. M. groote borden laten oprichten, waarop de voornaamste bijzonderheden van de machi nes, bemanning en van de vluchten ver meld waren. Bijzonderheden omtrent een en ander nog nader te verteilen, zou overbodig zijn. Ze zijn reeds vervat in de uiteenzetting, die wij gisteren publiceerden. Het was voor Schiphol een bijzondere dag. Naast het gewone luchtverkeer, dat, hoe wel met den September-dienst reeds een weinig ingekrompen, ten opzichte van den zomerdienst, gewoon zijn gang ging, was net vliegveld heel den dag het tooneel van groote bedrijvigheid. Autobussen, auto's, motoren en- wielrijders reden af en aan. Langs de hekken hadden zich in den ochtend reeds vele honderden geschaard om de vliegtuigen te bewonde ren. Op het gereserveerd gedeelte, waar men in de onmiddellijke nabijheid der toestellen kon komen, werden de genoodigden toege laten. Tegen het middaguur werd de pers in de gelegenheid gesteld de machines nader te bekijken en allerlei vragen te stellen aan ue bemanning, die zich bij haar toestel bevond. De directeur der K. L. M., de heer Ples- man, leidde ons rond en gaf vele verkla ringen. waarvan de meeste door ons giste ren reeds gegeven zijn. Enkele wetenswaardigheden, die de heer Plesman ons nog vertelde, zijn zeker interes sant. Zoo nemen de vliegtuigen aan boord geen radio mede, want deze is voor de tochten naar Indië vrijwel van geen nut, om de eenvoudige reden, dat na Boedapest elke radio-organisatie langs de route, die de toe stellen nemen, ontbreekt. Radio zou dus maar nuttelooze ballast zijn. Ieder toestel neemt 200 K.G. reserve- onderdeelen en gereedschappen mede. Bij een der vliegtuigen waren deze op een groote tafel uitgestald. Zulk een bagage is thans nog noodzakelijk, omdat de luchtweg nog niet geheel en al gebaand is en men bij noodlandingen reservedeelen niet kan missen. Later, als overal langs de route depóts van reserve-materiaal zijn ingericht, kan ook die bagage tot een minimum worden gereduceerd. Iets nieuws aan de toestellen, die naar Indië vertrekken, is de propeller. Deze is met van hout, zooals tot nog toe het geval was, maar geheel van staal, ter wijl de propeller van den middenmotor de vliegtuigen hebben er drie voorzien is van drie bladen. Men heeit van deze stalen propellers de beste verwachtingen. De machines zijn keurig verzorgd, niet het minst wat het interieur betreft. De H.-NAFA, waarmee luitenant Koppen hedenmorgen gestart is, stond opgesteld; zooals het zou vertrekken. In de cabine twee gemakkelijke stoelen, waarvan een voor den werkmeester, die ge durende de vlucht dan zal kunnen slapen, omdat hij den tijd, dat de machine, na elke étappe op een vliegveld vertoeft, zeker de handen vol ze' hebben, om het toestel gron dig na te zien en de motoren te inspecteeren, opdat de volgende étappe zonder ongelukken volbracht kan worden. De H.-NAFA was uitgerust, zooals het vliegtuig over eenige weken in Indië dienst zal doen; rieten stoelen in de cabine, ven- tilatiekleppen aan de raampjes en verder alle comfort van een modern vliegtuig. Het was heel den dag een drug beweeg langs cic toestellen. Ieder wilde het lyne van de zaak weten en de bemanning werd niet moede om alle inlichtingen te verstrek ken. Luitenant Koppen vertelde ons van de voorbereidingen, die de tochten hebben ge vraagd en hij toonde de kaarten der lucht- route, die bewonderenswaardig minutieus waren uitgewerkt om de vluchten zoo veilig mogelijk te doen geschieden. In den loop van den middag, terwijl muziek uit groote luidsprekers over het terrein golfde, om de aanwezigen aangenaam bezig te houden, kwam nog een tweede attractie van den dag, n.l. de luchtmanoeuvres. De K. L. M. had een heel programma sa mengesteld en ook deze luchtmanoeuvres De bemanning van de H.-NAFA die hed enmorgen te klokslag 6 uur naar Indië startte. Van links naar rechts: kapitein E. T. Kengen, luitenant G. A. Koppen (le bestuurder), werktuigkundige H. M. van Herk en de journalist Zimmerman. hadden natuurlijk honderden naar Schiphol gelokt. Omstreeks drie uur kwam, onder commando van kapt. Versteegh, een esca drille vliegtuigen uit Soesterberg eenige demonstraties geven (dit is het als „vijf vingers aan een hand" bekend staande esca drille). De bemanning bestond uit kapt.- vlieger W. L. J. Versteegh, eerste luit.-vlie- ger H. van Weerden Poelman, serg.-majoor- vlieger F. J. van der Griend, reserve-serg.- vlieger J. Bakkenes en reserve le luitn. vlie ger jhr. G. Sandberg, terwijl ook mede kwamen de commandant der luchtvaartafd., overste J. H. Hardenbergh en kapt. Van Weeren. Ook kwam een escadrille int Den Helder, hetwelk evenals het Soesterbergsche esca drille bestond uit Fokker C.V. vliegtuigen, onder leiding van den commandant kapt.- luitn.-t. z. J. P. Romeinse te 3.15 te Schipnol, om na volbrachte luchttoeren te landen. Met dit escadrille kwamen mede luitn. t. z. le klasse W. Gauw, le officier; luitn. t. z. Ié klasse C. A. Weemhof, chef-waarnemer, of ficier van den Marine-stoomvaartdienst le klasse; W. Dollenkamp, chef van den techn. dienst; officieren-vlieger M. F. Eikerbout en P. S, Everts, vlieginstructeurs, benevens eenige jonge officieren, en andere officie ren-vliegers. Ir. Grasé, de bekende „in-vlieger" der Fok kerfabrieken, steeg in zijn „kist" op en voerde stoutmoedige evoluties boven het terrein uit, die telkens kreten van bewondering aan de menigte ontlokten. Het motorgeronk was niet van de lucht. De kranige prestaties van de militaire vliegers uit Soesterberg en den Helder wer den met spannende aandacht gevolgd. Men had feitelijk geen oogen genoeg om alle toeren, die tegelijk werden uitgevoerd te volgen. Inmiddels waren verschillende autoritei ten op het veld gekomen, die de vliegtuigen kwamen bewonderen. Onder hen waren, de minister van Water staat, de minister van Koloniën, de presi dent-commissaris der Ned. Handelmaat schappij, de heer van Aalst, generaal Snij ders, voorzitter van het comité vliegtocht Nederland-Indië, en leden van den raad van bestuur der N. I. L. M. en van de K. L. M Omstreeks half vier zweeg de muziek en kwamen voor de microfoon, die op het veld was opgesteld, de autoriteiten, om een kort woord te spreken. Deze radio-redevoeringen werden niet al leen over het veld gehoord, maar ook over Nederland gebroadcast, terwijl het hoofdbe stuur der Posterijen en telegrafie er voor ge zorgd had, dat ook Indië zou kunnen hoo- ren, wat thans op Schiphol gesproken werd. Minister v. d. Vegte spreekt Het eerst sprak minister v. d. Vegte, die. de volgende rede hield; Op dezen voor de Nederlandsche Lucht vaart zoo belangrijken dag gevoel ik het als een aangenamen plicht een kort woord te spreken. De Nederlandsche Regeering heeft ge meend zich offers te mogen getroosten om de Nederlandsche Luchtvaart tot ontwikke ling te brengen. Zij gelooft in haar verwach tingen niet beschaamd te zijn. Immers, de Nederlandsche Luchtvaart, welke ontstaan is uit het initiatief van particulieren en daarbij gesteund 1 is door de Regeering, is krachtig gegroeid en heeft zich, internatio naal gesproken, een uitmuntenden naam weten te verwerven. De Regeering achtte de ontwikkeling van het Nederlandsche luchtverkeer van belang, daar zjj meende! dat voor dit nieuwe middel van vervoer een groote toekomst was weggelegd. De voor naamste feiten uit de geschiedenis van het Nederlandsche luchtverkeer hadden plaats op het vliegterrein Schiphol. Het was op 17 Mei 1920, dat hier de luchtdiensten der K. L. M. werden geopend met een anderdaagschen dienst op Londen. Het was op 1 October 1924, dat het eerste vliegtuig van hier naar Ba tavia vertrok onder de leiding van Van der Hoop; het was op 15 Juni 1927, dat het K. L. M.-vliegtuig H-NADP met Geysendorffer als commandant, de heen- en terugreis naar Batavia aanvaardde en op 1 October 1927, dat de „Postduif" onder commando van ka pitein Koppen van hier vertrok. Wij zijn thans hier opnieuw bijeen, want wij staan aan den vooravond van het vertrek, achter eenvolgens met een week tusschenruimte, van 5 vliegtuigen naar Indië. De taak, welke de Nederlandsche Lucht vaart heeft, is drievoudig: het scheppen van een Nederlandsch luchtnet in Europa, ten einde de belangen, welke Nederland in Eu ropa heeft, te dienen. Dit net wordt door de K. L. M. geëxploiteerd. Verder het tot stand brengen van luchtverkeer in onzen grooten Indischen Archipel, waar vermindering van Het keurig verzorgde programma vermeld de, dat de Algemeene Vergadering van den R. K. Bond van Werkgevers in het Meubel- makersbedrijf en aanverwante vakken zou besloten worden met een tocht naar Krom menie op Donderdag 6 September J.I., waar een bezoek zou gebracht worden aan de Ne- ciorior.T.1rm1«v'mfabrieken. Drie groote auto cars bleken maar juist voldoende ruimte te bevatten om het uit 60 per sonen bestaande gezelschap te ver voeren. Te ongeveer ne gen uur 's morgens vertrokken we. Een grijze mor gen, die regen voorspelde, veran derde tegen den middag in 'n zon- nigen dag. Het ge sprek liep aanvan- J. BROCKER, Voorzitter St. Reinoldus kelijk in hoofdzaak over de kunstgrepen van prof. Antonini, die het gezelschap den avond te voren door zijn handigheid had verbaasd. Aan de pont te Velsen. De genoegelijke drukte van vele verkeersmidelen. Een uit hangbord, waarop te lezen is „Amstelbieren" heeft tot gevolg, dat de autocars gedeeltelijk ontvolkt worden en een vredelievende inva sie plaats vindt in het nabije bierhuis. We rijden door Beverwijk, langs kasteel Aszumburg en zijn weldra in het polderland, dat nog overvloedig gestoffeerd is met run deren. We houden ons bezig met het deter- mineeren van de kerktorentjes, die links en rechts boven huizengroepen uitsteken. Langs stoffige grintwegen, grauwe maca dam en hier en daar een stukje asfaltbestra- ting wielen de logge wagens zacht-knorrend in een matig gangetje verder, tot we einde- lijk Krommenie bereiken, met de vele brug-j getjes en houten huizen en ontelbare vaar ten. J Te ongeveer half elf zijn we gearriveerd aan de Nederl. Linoleumfabrieken, waar ons een charmante ontvangst van de zijde der directie wacht, waarna onmiddellijk de be zichtiging der linoleum-fabricage een aan vang neemt. Over de breede Nauernasche vaart berei ken we een nevenbouw, waar de oxydatie van de lijnolie plaats vindt. Lijnolie, n.l. is een der voornaamste grondstoffen van linoleum, wat trouwens het woord zelf aanduidt; linum is vlas en oleum is olie. Het bekende lijnzaad levert de lijnolie. Een roerwerk in de groote ketels, waarin de lijnolie zich bevindt, maakt deze tot een egale, breiachtige massa. Om nu na dit pro ces de oxydatie te bewerkstelligen laat men de olie langs dun doek naar beneden vloei en. Door de aanraking met de lucht verliest de olie haar vloeibaarheid. Na voldoende oxydatie wordt de lijnolie, die nu linoxin heet, vermengd met hars en gomsoorten, om meer duurzaamheid te ver krijgen. Na de vermenging moet de nieuwe substantie, cement geheeten, enkele weken „besterven" en is daarna zoodanig taai, dat ze alleen met een mes zich laat verdeelen. Een tweede voorname grondstof is kurk, waarvan enorme vooraden aanwezig zijn. De kurk moet gemalen worden, wat wegens de zachtheid en het elastische der stof alleen onder zeer hoogen druk kan geschieden. Het z.g.n. kurkmeel en het cement worden nu in een bepaalde verhouding bijeengevoegd en ondergaan in verschillende kneedmachi nes bewerkingen, die beoogen de twee ver schillende bestanddeelen zooveel mogelijk te assimiteeren. Zijn deze zoo intens mogelijk vermengd, dan is de linoleumstof verkregen. Deze linoleumstof wordt geperst op jute. Dit geschiedt door speciale walsen. Het is daarbij zaak de linoleumstof in een gelijk matige laag op de jute te drukken ter ver krijging van een- gelijke dikte. Practisch gesproken is thans linoleum ver kregen, die alleen nog enkele bewerkingen moet ondergaan. Zoo wordt de jute nog met een verflaag bedekt, die meteen ter bescher ming van de linoleumstof dient. Is men zoo ver gekomen, dan gaat de li noleum naar de droogkamers. Men stelle zich die vooral niet te klein voor. De hoogte al leen bedraagt 30 M. In de 25 droogkamers die te Krommenie aanwezig zijn kan een lengte van 225 K.M. linoleum worden opge hangen Het drogen heeft onder een onbarmhartig hooge temperatuur plaats en neemt geruimen tijd in beslag, die verband houdt met kwali teit en dikte. Wat in het voorgaande behandeld is, heeft uitsluitend betrekking op effen linoleum. De fabricage van bedrukt linoleum is niet zoo eenvoudig. De baan effen linoleum rolt lang zaam af en wordt over een vlakke tafel tot bij de machine geschoven, die het bepaalde patroon er in drukt. Deze machine is van zeer vernuftige vinding; zij regelt automa tisch de verfgeving en werkt wiskundig zui ver. Zooals wij hoorden gaat met het zuiver stellen der machine, wanneer een nieuwe baan moet worden bedrukt, 'n dag heen! In den namiddag werd de fabricage van zgn. inlaid getoond. Een zeer bekend soort is het parket-inlaid en het graniet inlaid. Verder ziet men er allerlei variaties van figuur-, bloem-, tot zelfs tapijt-dessins. Voor het vervaardigen van het parket-in laid wordt een geheel apart procédé gevolgd. De linoleumstof, hiervoor benoodigd, wordt niet op de jute geperst, maar in vellen van de vereischte dikte. Speciale machines ver snijden deze vellen tot het gewenschte fi guur-formaat (reep, tegel, en.). De aldus versneden deelen worden tot het gewenschte patroon samengevoegd op een onderlaag van jute, waarna de stof op de be kende wijze in de jute wordt geperst. Het graniet-inlaid ontstaat door menging van verschillend gekleurde linoleumstof. Ook hier wordt weer langs mechanischen weg de zuivere verdeeling verkregen. Bij 't bloem- en tapijtdessin worden scha bionen gebruikt. Zooveel kleuren als in een dessin voorkomen, zooveel schabionen wor den gebruikt. Hier moet, ter verkrijging van een bepaald dessin, vier- soms vijfmaal van schabloon verwiseld worden. Het laat zich begrijpen, dat daardoor de fabricage gecom- N.V. Nederlandsche Linoleumfabriek, Krommenie („Fabriek Noord") K,L.M.-Foto. J Een overzicht van de vijf postvliegtuigen, zooals ze gisteren ter bezichtiging waren gesteld op Schiphol. Het vliegtuig op de* voorgrond, de H.-NAFA is hedenmorgen gestart. pliceerd en het product duurder wordt. reisduur op lange afstanden voor het eco- mische leven van het grootste belang is. Dit veelomvattend werk heeft de Nederlandsch- Indische Luchtvaart-Maatschappij cp haar schouders genomen. Ten slotte als zeer voor name taak het scheppen eener geregelde iuchtverbinding tusschen Europeesch en Aziatisch Nederland. Het luchtverkeer in Europa is gestadig gegroeid en omvat heden reeds een niet on belangrijk net. Met de luchtvaart in Indië wordt met het vertrek van de vier vliegtui gen der Nederlandsch-Indische-Luchtvaart- Maatschappij een begin gemaakt; eind Oc tober zullen deze vliegtuigen in Indië ten dienste van het. geregeld luchtverkeer wor den gesteld. Het vertrek van de vliegtuigen beteekent echter ook het begin van een ge- regelden luchtdienst AmsterdamBatavia en met name geldt dit voor het laatste vlieg tuig, dat ten dienste van de Posterijen ook naar het vaderland terug zal keeren. De luchtweg naar Indië is nog lang niet ten volle gebaand. De Vliegvelden, waar de toe stellen moeten neerstrijken, zijn hier en daar nog primitief, de radioverbindingen zijn on voldoende, van nachtverlichting is nog geen sprake. De weg leidt over vele landen, met welke overeenkomsten moeten woeden aangegaan, en de organisatie van den lucht weg is daarom een internationale taak, die veel moeilijkheden medebrengt. Daartoe zullen deze vijf vluchten op be langrijke wijze bijdragen en de 12 heen- en weervluchten welke in 1929 door de K.L.M. sullen worden ondernomen, zijn te beschou wen als een begin van een regelmatige post verbinding tusschen Nederlandsch-Oost-In- dië en het Moederland. Deze postverbinding icht ik van het grootste belang ter bevorde ring van den handel en ter versterking van Je banden tusschen beide gëbledsdeelen. De tijd, welke thans vereischt wordt voor de overbrenging van de mail, kan tot de helft worden teruggebracht, hetgeen naar ik hoop, bewezen zal worden door deze vijf vluchten. Zoowel de Nederlandsche als de Nederlandsch rndische Posterijen hebben voor deze ver binding haar volle belangstelling en mede werking gegeven en ik spreek den wensch uit, dat spoedig na 1929 een regelmatige we- kelijksche dienst tusschen Amsterdam en Satavia zal worden onderhouden. Met den bouw van een vloot van vliegtui gen voor dit werk geschikt, zal spoedig een aanvang moeten worden gemaakt. Wij mo ren er trotsch op zijn, dat onze vliegtuigen en onze vliegtuigbestuurders alom befaamd zijn en wij hopen dan ook, dat het den be manningen der vijf vliegtuigen gegeven zal zijn de zware taak. welke zij op zich geno men hebben, naar behooren te vervullen. Ik wensch allen een goede reis; mogen zij be houden op hun bestemming aankomen. De dag van heden is voor Nederland van groot belang. Het is het begin van het lucht verkeer in Nederlandsch Indië, de aanvang van het luchtverkeer op Nederlandsch Indië. Daarom hebben de Nederlar.dsch-Indische Luchtvaart-Maatschappij en de Koninklijke Luchtvaart-Maatschappij voor Nederland en Koloniën in samenwerking met de Regee- ring gemeend de bijzondere aandacht van het Nederlandsche volk op dezen dag te mo gen vestigen. Moge dit werk onder Gods onmisbaren Zegen wel gelukken! Minister Koningsberger spreekt Daarna sprak de minister van Koloniën, de heer Koningsberger, die er op wees, dat deze dag een groote dag was, niet alleen voor Nederland, maar ook voor Ned.-Indië. Hij vond het een grootsche gedachte, dat de monumentale vliegtuigen, die op het veld stonden opgesteld, bestemd zijn om naar Indië te gaan en in Indië te blijven; dat zij zullen zijn het begin van de Indische bur gerlijke luchtvaart. Spr. herinnerde er aan. hoé de ver uiteengelegen plaatsen in Indië zullen verbonden worden door het luchtver keer en hij voegde daaraan toe, dat ieder, die Indië kent, weet wat dit beteekenen moet. Spr. schetste vervolgens 't verschil, dat op luchtvaartgebied tusschen Nederland en Indië bestaat en hij gaf enkele bijzonderhe den van de groote afstanden in onze Kolo niën. Van beteekenis kan het vliegverkeer wezen voor de verbinding van het koude hoogland en het warme laagland. Groote verwachtingen had hij van het luchtverkeer, die nog niet te overzien zijn, evenmin als men dat tachtig jaar geleden doen kon van den trein en twintig jaar geleden van den auto. Spr. roemde de wereldreputatie, die het Nederlandsche luchtverkeer en de K. L. M. hebben. Op het voorbereidend werk van de Maatschappij is thans de kroon gezet. Spr. bracht ten slotte een woord van hulde aan de menschen, die de plannen voorbe reidden en aan hen, die ze zullen uitwerken. Moge de vliegtuigen de plaats van bestem ming bereiken; den vliegers wensch ik een voorspoedige reis in het belang van de Ne derlandsche luchtvaart. Dr. v. Aalst aan het woord Dr. J. K. van Aalst zeide dan als voorzit ter van den Raad van Bestuur van de Ne- derlandsch-Indische Luchtvaart-Maatschap pij o.a. het volgende: Het heeft volharding gekost de onderne mingen bij elkaar'te brengen, die bereid wa ren aan het plan haar medewerking te ver- leenen. Dat de plannen ten slotte gelukken, pleit /oor de onbekrompenheid waarmede deze iroote Nederlandsche ondernemingen, die in 'ndië haar bedrijf uitoefenen, de zaak van '.en beginne aan hebben beschouwd. Het is den betrokken ondernemingen van Jen aanvang aan duidelijk geweest, dat het lier betrof het verwezenlijken van een pro ject, dat zware financieele offers eischte, vaar geen geldelijke compensatie tegenover itaat. Juist daarom hebben wij het zoozeer rewaardeerd, dat de Nederlandsch-Indische Regeering in den vorm van een subsidie ons krachtig heeft willen steunen. Daarom stel In het voorgaande is de vervaardiging van linoleum op zeer beknopte wijze behandeld. Daarin is met geen woord melding gemaakt van de afwerking, de verpakking, de expe ditie, het leggen en conserveeren van lino leum. Ook daarover zou heel wat te zeggen zijn. De ruimte noodzaakt ons evenwel tot beperking. Het fabricage-proces blijft intusschen het belangrijkste, zoowel voor den vakman, als voor den leek. Wij hadden na de bezichtiging niet alleen een grootbedrijf hier werken too men schen in werking gezien, maar tevens den wordingsgang van een belangrijk Neder landsch fabrikaat kunnen volgen. In zijn afscheidswoord aan de directie wees de leider van 't gezelschap, de heer F. Duyn, op 't groote belang van dezen Nederland- schen tak van industrie. De familie Sijpe- stein heeft van generatie tot generatie de traditie van 't Nederlandsch fabrikaat hoog gehouden. In de annalen der Nederlandsche industrie behoort deze naam m gouden let ters vermeld te worden. Zij, die het bedrijf te Krommenie hebben bezichtigd, zullen gaarne deze woorden on derschrijven. Begonnen, als zeildóekwevers omstreeks 1800 .waarbij in 1870 de oliefabrie- ken kwamen, werd in 1898 een aanvang ge maakt met de fabricage van linoleum. Als men zich ziet tot een welk een omvang dit laatste bedrijf op heden is uitgegroeid, dan spreekt het voor zichzelf, dat in deze snelle ontwikkeling energie en ondernemingsgeest een ernstig woordje hebben mee te spreken. De bakermat der linoleumfabricage ligt in Engeland. De eer van deze uitvinding komt toe aan Fred. Walton, die in 't voorjaar op 97-jarigen leeftijd is overleden. Op 't oogen- blik bezit ook Holland een groote onderne ming voor deze industrie, met een belang rijke export op Scandinavië, Duitschland en Amerika. Tegen vier uur werd de terugreis aanvaard. In Velsen werd de binnenweg genomen over Duin en Kruidberg naar Santpoort en door het hooge duin van Bloemendaal naar Over-/ veen en Haarlem, waar met een genoegelijke slotbijeenkomst de dag en de tweede lustrum herdenking besloten werd. De regelingscommissie, die de beide dagen der lustrumherdenking organiseerde, heeft Ik er prijs op namens ons bestuur hierbif in het openbaar te getuigen van onze erken telijkheid tegenover de Nederlandsch-Indi- rche Regeering. U, kapitein Koppen, kapitein Kengen en werktuigkundige Herk, die morgen met het jerste vliegtuig vertrekt, geef ik hierbij een krachtigen, warmen handdruk en spreek na mens ons geheele Bestuur de hoop uit, dat uwe reis voorspoedig moge zijn, dat u dien ïanddruk als het ware nog kunt overbren gen aan de autoriteiten te Batavia, als be wijs van erkentelijkheid onzerzijds voor het geen zij voor het welslagen dezer onderne ming hebben gedaan. Hierna voerde de heer Enthoven het woord namens de Commissie van voorbereiding en bracht dank aan allen die de plannen hadden gesteund en hadden helpen uitwer ken. Ook generaal Snijders nam het woord. Als voorzitter van het Comité Vliegtocht Nederland-Indië drukte generaal Snijders er vervolgens zijn voldoening over uit, dat reeds zoo korten tijd na de eerste vlucht naar Indië tot het ondernemen van deze vluchten kon worden overgegaan. Nadat nog de heer Joh. Bol voorzitter van de commissie voor de luchtvaart der Kamer van Koophandel en de heer de Vogel, voor zitter der Kon. Ned. Vereeniging voor de Luchtvaart, het woord hadden gevoerd» klonk door de luidsprekers het Wilhelmus» dat het einde van dit officieele afscheid be- teekende. Na enkele oogenblikken ronkten weer de motoren en twee Pandervliegtuigjes uit Rot terdam, ir. Grasé en de militaire vliegert voerden weer hun evoluties hoog in de lucht uit. Langzaam stroomde het veld leeg. D® machines werden in de Hangars gëböt^ën, wachtend op het vertrek. Vanmorgen vroeg is luitenant Koppen» met zijn gezellen per H-NAFA vertrokken Heel Nederland volgt de koene onderne ming. Goede reis! eer van haar werk gehad. Zij heeft het nut tige, het leerzame en het aantrekkelijke °P aangename wijze weten te combineeren. Een vriendelijke gedachte was, terwijl °e heeren op de jaarvergadering zich met be sprekingen en regelingen bezighielden, °e dames een autotocht aan te bieden en ze te laten kennismaken met de riante omgeving van Haarlem naar Noord en Zuid. De all-round leider van de afd. Haarlem, de heer F. Duyn, die in deze dagen „voor an deren alles, voor zichzelf niets was" heeft daarmede velen, zoo niet allen aan zich ver plicht. Slechts ééne bedenking hebben wü tegen zijn beleid. Aan het diner heeft hij 11 tafel-praeses te veel ijver getoond. Daar werd meer gesproken dan gegeten. Na een pittig® jaarvergadering met causerie hadden we an ders verdiend. Vi tube 60 cent, Va tube 35 cent De heer F. Duyn, de all-round-leider der afd. Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 8