STADSNIEUWS Op reis door Groot-Brittannië :meenteraad van haarlem Studiën ei indrukken Een Paaschkoe in de Herfst Programma Verslag der gemeentelijke duinwaterleiding van Haarlem over het jaar 1927 c. VR AG MUZIEK Gevonden Dieren en Voorwerpen Biljartbond voor Haarlem en Omstreken. i. LONDEN Een wondere wereld is Londen, 't Is er 00 druk en zoo eenzaam. Men is er zoo beiefd e- men is er zoo koel. Men loopt in p'op- volle straten en is toch verlaten. Men wan delt door een levend panorama. Aller zijn onbekenden voor allen. Londen is prfshtig en Londen is maar arm. Als je Buckijgham Paleis op een mooien zonnemorgen vooroij bent gewandeld en echt door en «oor ge voeld hebt, dat hier de macht en de fierheid van het Empire zich wilden doen gelden in torenhooge mazmerwerken en onverganke lijke bronspartijen, dan kun je honderd meter verder een vijftigtal zwarte, bevuilde gestalten in het gras zien l'ggen, die in een hoek van het park den nacht hebben door gebracht en het gebeurt niet zelden, dat je er een vrouw bij ziet. D'r is wel niets, dat je zoo de menschelijke ellende doet beseffen, als het gezicht van een verloopen vrouw, die daar buiten overnachtte zonder vrees, want ze heeft niets te verliezen, zonder schaamte, want die is misschien al jaren ge leden op haar wangen verstijfd. O, dié armoede is niet de armoede, die de Meester zalig prees. Dit is de armoede, die de bruid van Satan is. Niet de armoede van St. Fran- ciscus van Assisië. Daar in Londen staan kostbare universiteitsgebouwen voor de weten schap, de kostbaarste musea voor't vergaderen en bewaren en toonen van wat de kennis kan verrijken. De prachtigste tempels van een godsdienst, die de pretentie niet meer durft hebben de waarheid te leeren. En daar staan in Hyde Park Corner talrijke groepen van menschen, om waarheidsprofeten vergaderd, die een zielige illustratie zijn van de spraak verwarring van Babel. En daar is ook een klein klooster, dat Tybum Convent heet en dat staat bü de plaats, gemerkt in het druk bereden straatasfalt met een driehoek, de plaats, waar eens de galg stond, waar de mar telaren stierven voor hun trouw-aan de Kerk. aan de Kerk, die 1900 jaar geleden ge sticht, nog altijd dezelfde waarheid leert, de waarheid, waar al die andere menschenhoof- den zoo hopeloos vergeefs naar zoeken. Een sprekend contrast: Tyburn Convent en Hyde Park Corner. O ja, aan Hyde Park Corner staat ook de onvermoeide Katholieke straat spreker, maar men bemerkte het terstond, men zoekt niet de pure waarheid, maar sen- t:ment of passie, die op waarheid, wat lijkt. De Katholiek spreekt daar voor een groote groep, maar ve'en zijn geloofsgenooten, velen zijn bittere vijanden, die hem 't leven zuur en 't spreken onmogelijk trachten te maken. En dan, ja, staan er ook nog zoekenden, maar ze zijn de 'goede weinigen, die rustig kunnen luisteren en zich door hun verstand, niet door hun gevoel of hun drift willen laten leiden. Maar de groote massa?! 't Is Babel op z'n ergst. Een oude gek staat een vuilen bijbel te kussen en zegt: „O, ik bemin je" en nog wg£ van die sentimenteele nonsens en hij hoopt volgelingen als bijbelkussers te krijgen. Wat verder staat er een zich vuur rood op te winden over den Heer Jezus, wiens heilige Naam zonder ophouden over zijn fa- natische opgewonden lippen komt en hij weet niets anders te vertellen dan dat al het andere bedrog en dwaling, hem voïgen naar Jezus, alleen waarheid is. Hij wijst geen weg, hij geeft geen' bewijs, zijn eenig argu ment is zijn eigen opwinding. Ik zag er ook een oudere dame. Ze had een groote groep om zich heen. Ze stond maar te zeggen, dat de Bijbel Gods woord is en dat de Katholieke Kerk den bijbel verkeerd uitlegt. Ze was beschaafd, ze was overtuigd, maar haar beschaving bracht haar niet tot het zoeken van bewijzen voor haar stand punt, haar overtuig'ng had geen anderen grond, dan de routine van het vooroordeel. Er stonden duivelachtige spotters om haar heen die den bijbel bij brokken van buiten kennen. „Is dat een God, die zegtIs dat rechtvaardigheid alsIs dat goedheid wanneer En zoo gooiden ze hun harde stesner naar de vrouw, die bleef zeggen met klem: „Ik weet dat de bijbel Gods boek is en dat de Katholieke Kerk die verkeert uitlegt. Daa- stond het Leger des Heils, daar stonden zij en anderen. Daar stond ook een Bolsjewist, Dan dacht ik aan Tyburn convent, aan de galg, die er boven het altaar is opgericht, aar de daar eeuwigdurend aanbeden H. Hostie. Ik zag de Stad op den berg gebouwd: Jezus Kerk op de rots, die Petrus is. Rondom de zweepende golven van menschelijken eigenwil de dwalende lichtjes op de kleine bootjes, die denken vuurtorens te zijn en zelf door den stroom der tijden worden afgedreven, om hier of daar op de klippen te versplinteren en uitgedoofd te worden. Als men Hyde Park verlaat, merkt men niets meer van dit alles. De menschen daar buiten loopen haastig, kijken veel en praten druk. Is het om de vragen te ontwijken, die ook bij hen mochten opkomen: Vanwaar? Waarheen? Hoe? Londen is een wondere wereld. De materi- eele beschaving viert er in de hoofdwijken haar hoogste triomfen. Transport is onver gelijkelijk weinig gedruisch, vlugge ver plaatsing overvloedige gelegenheid. De winkels toonen je de laatste vindingen en op de meest aanlokkelijke manier. Parijs heeft meer elegance in zijn uitstallingen. Hier wint allicht de degelijkheid. De bescha ving gaat hier ver. Niet alleen wordt men beboet als men papier op 't gras gooit in de groote vlakten van de publieke parken, niet alleen wordt men dringend verzocht geen tramkaartjes op straat te laten vallen, doch die in houten bussen te werpen, maar 't is zelfs voor hondjes verboden het aller noodzakelijkste te verrichten op de trottoirs. Dit moet heel wat dressuur vragen en me dunkt 't kan aanleiding worden tot invoe ren van 'n nieuwe hondenmode en de fab'le- ken van kleurige baby gummi-broekjes zou den er wel bij varen, 't Is geen kleinigheid f 12 of f 18 boete te krijgen, als je schoot hondje zich even minder beschaafd gedraagt. In Londen kun je 't eigenaardige schouw spel zien, dat 's morgens de flesschen duren room en de gepasteuriseerde melk uren lang voor de gesloten deuren staan, neergezet door den vroegen melkrijder en nog niet bin nengehaald door de langslapende hoofdstad bewoners. Die flesschen schijnen 'n magische sfeer om zich te hebben, dat geen van de dui zenden hongerige menschengeraamten die zich in Londen voortslepen er een hand naar uitsteekt. Dikwijls ligt de morgeneditie van Daily Mail of Daily Express er naast. Ik heb 'n vermoeden dat de ongeloofelijke hardheid van de Engelsche rechtspraak op 't gebied van eigendom-aanranding hier wel iets van die hypnotische werking op haar rekening heeft. Voor 't stelen van een kleinigheid krijgt men gemakkelijk zes maanden. Voor 't slapen op het open terrein van een land heer, worden ze soms maandenlang achter slot en grendel gezet. Een vreemde stad dat Londen. Daar loo pen duizenden rond zonder behuizing. Daar staan paleizen leeg van rijken, die er slechts voor enkele wintermaanden van 't groote leven komen profiteeren. En die beschaafde machtigen van het goud, doen natuurlijk aan dieren-bescherming. Men voelt in Londen dat Engeland geen Fransche revolutie heeft gekend, die de ge binten van het oude feudale gebouw kra kend in elkaar deed storten en in 't overige Europa een hopeloozen toestand van ontsta- biliteit in 't leven riep. Men leeft hier nog naar de oude tradities. Men eert de groo- ten der aarde nog, ofschoon ze het dikwijls onwaardig zijn. Men erkent nog het door God gewilde verschil der standen. Hoe lang nog? Er locpen geruchten, dat tiet oude ge bouw danig kraakt. Er zijn onheilspellende geluiden gehoord, aie boden kunnen zijn van een op handen zijnde ineenstorting. Ik ge loof evenwel, dat dit voorloopig nog wel niet gebeuren zal. Maar verandering is er ab soluut noodzakelijk. Verandering moet er komen. En het uitzenden van de Engelsche werkkrachten naar overzeesche gewesten schijnt mij een ongezonde medicijn voor de ziekte van de natie. 't Is alsof men iemand die door gebrek aan beweging niet meer loopen kan in een wagentje gaat rondrijden. Men moet hst kwaad bij den wortel aantasten. Zal het zijn door de steden te reduceeren en het land weer te bevolken, de groote eigendommen te verdeelen en het volk weer eigen land ter bebouwing te schenken? Er zijn hier pro blemen op te lossen, waar de knapste oeco- nomen zich moe over zullen denken. Geve God dat ze de goede oplossing vinden. EPIPHANIUS. Gisterenmiddag kwam de gemeenteraad in voltallige vergadering bijeen onder voorzit terschap van burgemeester Maarschalk. Woningbouwvereeniging „St. Bavo". B. en W. stellen voor de balans met ver lies- en winstrekening per 31 December 1927, betreffende de complexen van 182, 41 en 70 ééngezinsarbeiderswoningen van de Woningbouwvereeniging „St. Bavo" goed te keuren. Goedgekeurd. Schoolgeld. B. en W. stellen voor het le suppletoir kohier der schoolgelden voor het Middel baar en Voorbereidend Hooger Onderwijs dezer gemeente voor het cursusjaar 1927/28 vast te stellen tot een bedrag van f 1.909.35. Goedgekeurd. Wijziging Verordening B. en W. stellen voor, gelezen een voorstel van B. en W. tot wijziging van het raads besluit van 13 Juni 1928, gezien een ter zake betrekkelijk schrijven van den Voorzitter van Ged. Staten der provincie van Noord-Holland d.d. 23 Augustus 1928, gelet op de bepalingen der Lager-Onderwijswet 1920 en op die der Gemeentewet, te besluiten: de woorden „Burgemeester en Wethouders", voorkomen de in art. 12 der Verordening tot heffing van schoolgeld op de scholen voor lager- en gemeentelijk voorbereidend lager onderwijs, te vervangen door de woorden: „den Raad der gemeente". Goedgekeurd. Plaatwerk De heer PEPER houdt een betoog, dat niet van koloniaal bezit Iran worden gesproken, wijl hier van roof sprake is. Er is een onvol ledig beeld gegeven, liever had spr. gezien, dat gegevens werden verstrekt omtrent de winsten, die uit Indië gehaald worden en het bestaansniveau van den inlander. Mej. BERDENIS VAN BERLEKOM heeft met leedwezen gezien, dat dit voorstel aan de orde is gesteld, wijl het hier niet om een dringende noodzakelijkheid gaat. De heer JOHS. VISSER gaat niet accoord met de uiteenzettingen van den heer Peper. De heer BOES sluit zich hierbij aan. Wethouder BRUCH is 't eens met de hee- ren Visser en Boes. Ned.-Indië is geen pri vaat-bezit van Nederland. Spr. acht er zich van ontslagen op het antinationaal betoog van den heer Peper in te gaan. De heer PEPER repliceert en kan zich voe gen naar de uitspraak van wethouder Bruch. Aangenomen. V ervolgcursnssen B. en W. stellen voor aanschaffing van leermiddelen voor de Vervolgcursussen V en VI en jaarwedden wegens uitbreiding van onderwijzend personeel ter beschikking te stellen resp. 900 en 2.060. Goedgekeurd. St. Antoniusschool Het bestuur der St. Antoniusschool aan den Zijlsingel 2, te Haarlem, verzoekt om uit de gemeentekas de benoodigde gelden te mogen ontvangen: 10. voor het doen maken in die school van een veiligheids-ijzeren traphek boven het bestaande leuninghek aan de open-bin nenzijde der trap; en 2o. voor het aanschaffen en bevestigen van een nieuw schoolbord in plaats van twee totaal versleten schoolborden. B. en W. stellen voor: de van de gemeente gevraagde medewerking tot het doen maken van een veiligheids-ijzeren traphek in de bijzondere school voor gewoon lager onder wijs aan den Zijlsingel 2, alhier te verlee- nen; 11. Het verzoek sub 2 af te wijzen. III. Ter beschikking van B. en W. te stel len een crediet van 200. Goedgekeurd. Subsidie „Oosterkwartier" B. en W. stellen voor een subsidie van 630 te verleenen voor de exploitatie van' den speeltuin der vereeniging „Het Ooster kwartier" aan de Zomervaart. Goedgekeurd. Burgerlijk Armbestuur B. en W. stellen voor het Reglement van het Burgerlijk Armbestuur te wijzigen. Na eenige discussie wordt het voorstel aan genomen. Opheffing Commissie voor de Pensioenen B. en W. schrijven aan den Raad: Bij Uw besluit van 24 October 1923 is in gesteld een commissie van bijstand voor ar- beidsaangelegenheden. Sedert dien heeft de commissie voor ar- beidsaangelegenheden meermalen van advies gediend omtrent onderwerpen, welke vroeger vóór zij was ingesteld, werden toegezonden aan de commissie van bijstand inzake 't ver leenen van pensioen en onderstand. Dit ge schiedde geenszins als gevolg van eene min dere waardeering, welke bij ons voor de ad viezen van laatstgenoemde commissie zou be staan. Integendeel, ons college heeft waar deering voor de voorlichting, welke geduren de tal van jaren van haar is ontvangen, voor al in den eersten tijd na de totstandkoming van de gemeentelijke pensioenverordening. De oorzaak is dan ook te zoeken in de omstan digheid, dat de pensionneering en wat daar mede samenhangt, een belangrijk deel uit maakt van de arbeidsvoorwaarden van het gemeentepersoneel, waardoor de te behande len onderwerpen veelal op beider terrein liggen. Bovendien zijn de bemoeiingen, welke geacht moeten worden alleen te behooren tot het arbeidsveld van de pensioencommissie, wel zeer in aantal verminderd, sinds de pen sionneering van gemeente-ambtenaren rijks zaak is geworden. Een en ander heeft ons doen besluiten u voor te stellen, bij de nieuwe samenstelling van de vaste Raadscommissiën in deze maand over te gaan tot opheffing van de commissie van bijstand inzake het verleenen van pensioen en onderstand en tevens de commissie van bijstand voor arbeidsaange- legenheden te veranderen in commissie van bijstand voor arbeids- en pensioenzaken. Goedgekeurd. Grond in erfpacht B. en W. stellen voor behoudens goedkeu ring van Gedeputeerde Staten der provincie Noord-I-Iolland B. en W. te machtigen aan J. Michel alhier, of zijne nader te noemen meesters of lastgevers in voortdurende erf pacht uit te geven, met de bestemming daarop thans te bouwen, 1 benedenwoning, 3 bovenwoningen en 2 bergplaatsen en later nog 5 woonhuizen, de woonhuizen elk be stemd ter bewoning door niet meer dan één gezin, grond, gelegen aan de noodzijde van de Byzantiumstraat, ter oppervlakte van pl.m. 1053 M2. de juiste oppervlakte door den landmeter bij het kadaster te bepalen, kadastraal bekend gemeente Haarlem, sec tie E no. 4994 ged., en zulks tegen een erf pachtscanon van 0.825 per M2 per jaar. Goedgekeurd. De oude raadzaal Het komt B. en W. gewenscht voor in de oude Raadzaal ten Stadhuize de gobelins en net vloerkleed te laten schoonmaken en her stellen en de ventilatoren met geleidingen, roosters en kanalen te laten verwijderen, voorts de muren opnieuw te laten schuren, de luiken van verf te laten ontdoen en nieu we dekstukken van eikenhout onder de ra men te laten aanbrengen. De kosten van laatstbedoelde werken zijn geraamd op 750. B. en W. stellen voor hen tot doen uitvoe ren van bedoelde werkzaamheden te machti gen. De heer VAN KESSEL merkt op, dat in den loop van het jaar herhaaldelijk buiten de begrooting om posten voor herstellings werken worden voorgesteld. Spr. stelt voor, dit voorstel van de agenda af te voeren. Wethouder REINALDA zegt, dat de op merking van den heer Van Kessel nogal miskenning heeft. Aan de oude raadzaal is tot nu toe slechts het hoogst noodzakelijke gedaan. Voor herstel der historische stukken zal eerlang een nieuw crediet worden aan gevraagd. De oude raadzaal is een kostbaar bezit, ook als publiek domein. Een crediet is gerechtvaardigd. De heer VAN KESSEL repliceert. Spr. houdt vol, dat 't verkeerd is, midden in 't jaar en vlak voor een nieuwe begrooting dezen post voor te stellen. Het voorstel wordt aangenomen. Oranje Nassau-instituut Het bestuur der Vereeniging „Instituut Oranje-Nassau" vraagt een voorschot op de vergoeding voor vakonderwijzers over de jaren 1925, 1927 en 1928 ten behoeve van de scholen voor gewoon- en uitgebreid lager onderwijs aan het Nassauplein 2. B. en W. stellen voor afwijzend daarop te beschikken. Door de heeren Roodenburg, Miezerus en Visser is een amendement ingediend, het verzoek van het Oranje Nassau-instituut in te willigen. Na een debat tusschen de heeren Miezerus en Visser eenerzijds en wethouder Bruch an derzijds, werd op het voorstel afwijzend be schikt. Aankoop van perceelen B. en W. stellen voor, behoudens goedkeu ring van Ged. Staten van Noord-Holland, hen te machtigen voor de gemeente aan te koopen, tegen een prijs van 14.500. per ceelen aan de Valkestraat en perceel Valke straat 3 tegen 5.per week te verhuren. De heer VAN KESSEL verzet zich tegen het voorstel tot aankoop van perceelen aan de Valkestraat. Wethouder REINALDA zet uiteen, dat het voorstel verband houdt met een verkeers- rapport en de bedoeling daar ter plaatse een flinken verkeersweg te scheppen. Het voorstel wordt aangenomen. B. en W. stellen voor, behoudens goedkeu ring van Ged. Staten der provincie Noord- Holland, hen te machtigen voor de gemeente aan te koopen, tegen een prijs van 50.000, het perceel aan de Groote Houtstraat No. 140, hoek Gierstraat. Aankoop van het perceel Groote Hout straat 140, hoek Gierstraat, wordt zonder discussie goedgekeurd. Benoeming wethouder in de vacature-Rcinalda De VOORZITTER: Nu de heer Reinalda voor het laatst aan deze tafel zit, kan ik niet nalaten een woord bij zijn afscheid te spreken. De heer Reinalda is jaren in ons college een geziene persoonlijkheid geweest, met een gelijkmatig humeur, die door toe wijding en opoffering de publieke zaak heeft gediend. Dat de functie voor den heer Rei nalda geen sinecure is geweest, bewijzen de groote veranderingen bij Openbare Werken. Wij zeggen hem thans vaarwel en zullen hem straks met ingenomenheid terugz:en aan de andere zijde der groene tafel, waar hij nog veel voor zijn geboortestad moge doen (ap plaus). Wethouder REINALDA beantwoordde de vriendelijke woorden van den voorzitter. Uit zijn kort briefje aan den Raad is de reden van zijn heengaan gebleken. Met een enkel woord wil spr. getuigen van de aangename taak en de buitengewoon prettige verhou ding met menschen van uiteenloopende rich ting en levensbeschouwing. Zijn ambt neer leggend, verklaarde de scheidende wethou der de woorden van den voorzitter zeer op prijs te stellen. Bij de stemming, die hierop plaats vindt, blijken 19 stemmen uitgebracht te zijn op den heer Gerritsz, 1 op den scheidenden wethouder, 1 op den heer Peper en 15 blanco. Benoemingen Wegens vertrek uit de gemeente heeft de heer A. C. Strumphler bedankt als lid van de commissie van beheer voor den Stads schouwburg. In zijn plaats wordt benoemd de heer M. A. Reinalda. De periodiek aftre dende heeren V. Loosjes, jhr. A. W. G. van j kampioenschappen. Dit werd breedvoerig Riemsdijk en dr. J. F. M. Sterk, worden her- besproken. kozen De tot ieders genoegen deze door den Regenten St. Elisabeth's heer G. W. Metz geleide vergadering werd hierna gesloten. Tot nadere aankondiging blijft het secre tariaat gevestigd bij den heer W. H. Ver- of Groote Gasthuis. Door den heer Piët, Zijlstraat 75, is een koe geslacht, die „schoon aan den haak" 928 pond bleek te wegen, en niet minder dan 122 pond los vet opleverde, buiten het niervet (pl.m. 100 pond). Wat dit zeggen wil, valt hieruit 'op te maken, dat een gewone vette koe 50 a 60 pond vet geeft. van de Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 13 September 1928, des namiddags van 3—4 uur, door den I-Ieer George Robert. 1. Psalm XIX B. Marcello Concert d. kl. tG. F- Handel Praeludium et Fuga c. kl. t. J. S. Bach „O Mensch, beweindein' Sünde gross" J- S. Bach Fantaisie C.gr.tCésar Franck Offertoire (grand Choeur) Jos. Jongen In de vacature-mr. H. Ph. Visser 't Hooft, die niet herbenoemd wenscht te worden, j heijde," Brouwersvaart 36, wordt gekozen de heer A. G. Boes; in de I vereenigingen, welke zich nog wenschen vacature-D. A. C. van den Hoorn wordt !aan te siuiten, moeten zich tot bovenstaand de heer van den Hoorn herbenoemd. adres wenden. Benoeming vaste Raadscommissies I. De Commissie tot het ontwerpen en her zien van verordeningen tegen wier overtre ding straf is bedreigd (art. 166 Gemeente wet). Aftredend de heeren: mr. M. Slingenberg, G. Wolzak Hzn., M. L. A. Klein en J. A. •Scholl. Herkozen, met dien verstande, dat inplaats van den heer M. L. A. Klein wordt gekozen mr. dr. Bijvoet. II. De Commissie tot bijstand in het be heer der Gemeente-financiën. Aftredend de heeren- V. Loosjes. J. Ph. H. Castricum, mr. J. Gerritsz en W. Roo denburg. De aftredende heeren worden herkozen, met dien verstande, dat in plaats van mr. Gerritsz wordt gekozen de heer Joosten. III. De Commisie van Bijstand in het be heer der Openbare Wecken. Aftredend de heeren: J. Mizerus, W. J. B. van Liemt, H. J. L. Klein Schiphorst, mr. J. Gerritsz en H. Heidstra. De aftredenden worden herkozen, evenwel in plaats van den heer Gerritsz de heer Reinalda. IV. De Commissie van bijstand in het be heer' der Gemeentebedrijven. Aftredend de heeren: A. G. Boes, M. de Braai, W. J. B. van Liemt, W. Roodenburg, J. Joosten, M. H. Groenendaal, F. Keesen en J. de Breuk Lzn. Alle aftredenden herkozen. V. De Commissie van bijstand in het be heer en het onderhoud van den Hout en de Plantsoenen. Aftredend de heeren: W. J. B. v. Liemt en H. de Vos. Herkozen. VI. De Commissie v. bijstand voor arbeids- en pensioenzaken. Aftredend als leden van de Commissie voor arbeidsaangelegenheden de heeren: A. G. Boes, J. Joosten, A. J. Loerakker en V. Loosjes. Herkozen. VII. De Commissie v. Bijstand voor open bare gezondheid. Aftredend de heeren: G. Adrian, W. Kop pen, M. L. A. Klein en M. de Braai. Herkozen. VIII. De Commissie voor de bezwaarschrif ten tegen aanslagen in het vergunningsrecht. Aftredend de heeren: mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, voorzitter: A G. Boes en W. A. J. v. d. Kamp, leden; plaatsvervangen de leden: M. L. A. Klein, V. Loosjes, F. Kee sen en H. J. M. Bartels. Herkozen. Rondvraag De heer VAN LIEMT vraagt, hoe 't staat met de vragen, door hem in de vorige ver gadering reeds gesteld, inzake de borden maximum-snelheid, halte Kennemerplein, wachthuisje Lorentzplein. De VOORZITTER zegt toe, dat deze vra gen in een volgende vergadering zullen wor den beantwoord. De heer KLEIN acht het wenschelijk, dat in 't algemeen den Raad meer gegevens wor den verstrekt. De heer VAN KESSEL vraagt of 's mor gens de straatlantaarns niet wat langer kun nen branden. De heer v. d. KAMP Informeert naar de haven-commissie Wethouder SLINGENBERG brengt in 't midden, dat reeds vorig jaar de wenschelijk- heid eener haven-commissie is uitgesproken. De commissie is gereed en zal in de eerst volgende raadsvergadering bekend worden gemaakt. In verband met de wethoudersver kiezing is de publicatie aangehouden. De heer v. d. KAMP merkt op, dat de commissie door den Raad moet benoemd worden en niet door B. en W. Wethouder SLINGENBERG zegt, dat de commissie door B. en W. is ingesteld, nadat de Raad machtiging heeft verleend. De zitting wordt hierna gesloten. Verschenen is het verslag der Haarlem- sche Duinwaterleiding over het jaar 1927. W(j ontleenen hieraan het volgende: De totale wateropvoer bedroeg in 1927 1.784.991 M3„ tegen 1.649.271 M3. in 1926, d.i. een vermeerdering van 7.60 pCt. De maximum oppomping per dag bedroeg 6.747 M3. tegen 6.473 M3. in 1926, de mini mum oppomping per dag bedroeg 3.198 M3. tegen 2.964 M3. in 1926, de gemiddelde op pomping per dag bedroeg 4.890 M3. tegen 4.528 M3. in 1926, berekend uit het aantal slagen der torenpompen naar 78 Liter per slag. Volgens berekening is op het pompstation gebruikt 105.990 M3. (tegen '96.273 M3 in 1926), zoodat naar Haarlem en omliggende gemeenten is afgevoerd 1.679.001 M3. water, terwijl door aankoop van de Gemeente Bloemendaal werd verkregen 3.468 M3. Dit laatste was noodig, omdat een gedeelte van het geannexeerde gebied nog niet aan het Haarlemsche buizennet kon worden aange sloten. Totaal werd alzoo verbruikt 1.682.469 M3. verdeelt als volgt: a. uit standpijpen op brand- kranen naar schatting, resp. berekening, door de Gem. Reiniging, door den Hout en Plantsoenen, door Openbare Werken, door Brandweer en door sierfonteinen eigen gebruik voor het be drijf in de stad naar schat ting, benevens werkplaats kantoor volgens meting 9.700 M3. Volgens aanwijzing van de watermeters bij de gebrui- Haarlem 1320.027 M3. Schoten 49.787*) Haarlemmerliede 2.949*) Spaamdam 3.184*) Bloemendaal 3.420 Oomen, Korte Lakens Bureau van Politie, portemonnaie (ledig) straat 8, portemonnai i Rot, Potgieterstraat 'naie met inhoud; Ni liersstraat 13, paraplui I straat 15, pakje inh. Velserstraat 16, rijwiel Kleverpark 18, na 8 j mans, Schoterweg 162 I merk in etui; Bureau straat. idem; Lan 101, bruine regenjas; I niesteeg 19, rozenkra Nachtegaalstraat 40, b Houtvaart 50, nikt Manoth, Joh. Frankli dam, beige damestasc sleutels en een doosje 28, vulpenhouder; V 42a, blauw werkpak Terug te bekomen b trraat 3, w.elradiateur Verspronckweg 104, br Kolk, Burgwal 71, zilv hof, Lootsstraat 5, zw~ nissen, Lange Poell Lemme, Koningstraat „Fauna", Parklaan, ka tonisse, Merkmanstraa straat 20rood, wit kin der, Palmstraat 2rood, G. v. d. Weide, Osta Nieuwpoort, Hagestra hiers, foto's, enz.; Ma zwart, kinderportemon litie, Smedestraat, da jas, rolletje voordracht' schevaartstr. 67. rijwiel Leidschestraat 87, rek sterdamsche firma; H. straat 31, rozenkrans i Leijdstraat 36. rozenkr houtstraat 53, rijwielbe ren, Slachthuisstraat Veldt, Noorder Tuin etui; M. v. Eek, Rippe derschoentje; C. v d .T tennisschoen; W. Huij ring met sleutels; A. 19, schildpad;. T. Smit zwarte sokken; Negrij 14, huissleutel; Frikk fantasiespeld; P. Geul baksdoos; J. Kamerb ne vulpenhouder; straat 23, zakmes; P| rinckstraat 82, idem. 10.032 M3. b. 1.379.367 M3. d. Waterverlies, onbekend ge bruik en te geringe aanwij- wijzing der watermeters 283.370 M3. MEDEDEELINGEN AAN DEN RAAD a. ingekomen zijn: een brief van den heer M. A. Reinalda. houdende mededeeling, dat hij ontslag wenscht te nemen als Wethouder der Ge meente; een besluit van Ged. Staten, waarbij wordt verdaagd hunne beslissing omtrent liet raadsbesluit van 25 Juli 1928, no. 12 tot vermeerdering en vernundering van het aan tal scholen voor gewoon lager onderwijs; een adres van de Nede.vlandsche Unie van Chauffeurs en overig Automobielpersoneel, waarin zij herinnert aan haar verzoekschrift van 7 Februari 1928 om in de voorwaarden, waaronder de vergunning tot het exploitee- ren van autobuslijnen in deze gemeente wordt verleend, te doen opnemen de bepaling, dat de loonen en verdere arbeidsvoorwaarden van het personeel .der geconsessionneerde onderneming de goedkeuring behoeven van B. en W. en dat deze' loonen en arbeidsvoor waarden in overleg met de betrokken erken de landelijke vakorganisaties van het perso neel dienen te worden vastgesteld; Gesteld worden in handen van B. en W. ter afdoening: le. een verzoekschrift van H. J. Klein om toezending van de notulen der laatste ver gadering van den Raad van de voormalige gemeente Schoten, althans een exemplaar van het raadsbesluit tot opheffing van het Burgerlijk Armbestuur van voormalig Scho ten; 2e. een verzoekschrift van S. Zuiver om eene schadeloosstelling van 10.en 500. voor eerverlies ten gevolge van het feit, dat hij door 2 rechercheurs van politie van zijn huis is gehaald en overgebracht naar de ge- Totaal 1.682.370 M3. De groote toeneming vond plaats door de annexatie op 1 Mei 1927 van Schoten en Spaamdam en gedeelten van Bloemendaal, Heemstede en Haarlemmerliede. De aansluiting aan het buizennet van de gedeelten van Heemstede en Bloemendaal konden niet direct op l Mei geschieden doch hadden resp. plaats 23 Mei en 4 October. Het gemiddeld dagverbruik per hoofd per bevolking te Haarlem is 47.17 L. (50.58) waann is begrepen het waterverlies door lek en door miswijzing der watermeters buiten Haarlem (vóór de annexatie). Het waterverbruik per dag en per hoofd in het jaar 1899 bedroeg 22.1 Liter, in 1927 47.2 Liter, dus ruim het dubbele van het in het jaar 1899 per dag en per hoofd ge bruikte. *)Tot 1 Mei 1927; van dien datum af be hooren deze gebieden tot Haarlem. „B"-trio uit de net Het bekende „B"-trio, bestaande jonge kunstenaars Cor van Boven, Herman van Born en Cor van der Beek dat het vorig seizoen reeds bijzondere aandacht ge trokken heeft, zal dezen winter onder de auspiciën van het Concertbureau Van Esso Co. concerteeren te Rotterdam, Den Haag en Haarlem. Hier ter stede op 13 November. Naast werken van Beethoven en Mendels sohn zullen zij een modern trio van den componist Villa-Lobos uitvoeren. Terug te bekomen bij: Booda, Leidschepleln 26zwart, broche; i Radsma, Kampersingel 8 broche; Herder, I Brederodestraat 24 zilveren broche; Beers, Kokstraat 13 b rood, collier (vermoedelijk goud)Post, Oudeweg 36 G, ijzeren gewicht; De Looze, H. van Alphenstraat 26, herders meente Ter Aar als verdacht van oplichting, hond; Kennel „Fauna", Parklaan: herders-i hetgeen later onjuist bleek te zijn. Besloten wordt, naar aanleiding van een verzoek van den Pensioenraad te 's-Graven- hage, eene schriftelijke aanstelling ten be hoeve van mej. H. de Beer als tijdelijke leerares aan de Middelbare School voor Meisjes met 5 j. cursus alhier op te maken. hond (bast.)zwarte kat, gebracht door Prins, Jan Haringstraat 11; grijszwart kat-1 je, gebracht door Schrijber, Olmenstaat 44;1 grijswit katje gebracht door Scholte, Bosch en Vaartstraat 37grijs katje, gebracht doorVan Eek, Indischestraat 7; Hessels, j Voortingstraat 40, kaart voor ziekenfonds; Bureau van Politie Smedestraat, porte-j feullle; Inpijn, Timorstraat 188, portemon-! naie met inhoud; J. Diesveld, Scheepma-' kersdijk 34, pakje met flanel; v. d. Veldt,' Van Oosten de Bruijnstraat 107, rijwielbelas-1 tingmerk in étui; Bakker, Corn, van Noorde- Vrüdag j.l. hield de Biljartbond voor Haar- straat 1, idem; Niemeijer, Zijlweg 223, lem en Omstreken opnieuw een algemeene rozenkrans; Bureau van Politie, Smede- ledenvergadering, welke zeer druk bezocht straat, voetbal; Appelboom, Hoogerwoerd- was. i straat 64, zakmes; Hooijen, Krelagestraat 6, Uit het verslag van den penningmeesterzakmes, bleek, dat de financieele toestand van den Bureau van Politie, Smedestraat, bril; bond er bepaald gunstig voorstond, gezien Prins, Oudeweg 15, bok; Tukker, Kritzinger- het batig saldo van ruim 100.—. J straat 15, bankbiljet; Van Diessen, Mina- Tot leden der kascommissie werden be- j hassastraat 30, blauw doekje; Van Bour- noemd de heeren G. F. Duits, W. de Wijsgonje, Jansstraat 73, duimstok; Janszen, en Wagenaar, j Voorzorgstraat 33 hond; Termeer, Merwede- Tot voorzitter van den bond werd ge-1straat 5, gryze dameshandschoen; Schmidt,! kozen de heer G. W. Metz terwijl de heeren Voorhoutstraat 12, zilveren dameshorloge;: K. van Donselaar, W. Houtkooper, H. La- j Van Viersen, Wilhelminastraat 12e, gouden j mers en W. H. Verheijde, de overige be- hangertje; Kennel „Fauna", Parklaan: j stuursfuncties op de a.s. Vrijdag te houdenzwarte hond, gebracht door De Bruijn, bestuursvergadering zullen verdeelen. Overtonstraat 29; Rijbroek, 2e Zuidpolder- Overwogen werd wederom een competitie straat 57, halskettinkje met medaillon; De te laten verspelen, en andere wedstrijden o. a. I n—t>, ketting niet skn, Vr. Kunt U mij oo maand September een naar Breda? Antw. Ons niet be Vr. Het hierbij ing een fuchsia. Deze pla- ren prachtig gebloeid, heel geen bloemen m Deze plant is eerst in in den vollen grond, gegeven. Ondanks d bloeien. Antw. Uwe Fuchsi sia trichophyia „Phil bloeiers zijn jong ge worden gekweekt van sia niet bbeit is h- gevolg hie van gewees zon staat. Deze plant gens 'ot 's avonds d te v orten. Vr. «Vanneer kan stekten? Is er ook over rozen en hangpl Antw. Rozen oeul vana: Juli tot Sept. meest geschikte tijd. Stekken van rozen Juli. Zeer geschikte boekj de oeker.de serie „We no. 42 Rozenboekje. N vel versiering. Vr.Ik heb een zoon met Juli 1929 14 jaar. hem met April 1929 v Antw.: Waarschijnlijk vraag juist te beant weten, wanneer of he school, waarop uw eenige andere bijzonder tot het hoofd der sch Vr. Mo n dochter voor verpleegster wille ook eenige inlichtingen ik mij moet wenden en zen, om daarvoor in a~ Antw.: Wend u eens de*1 hp"r v. d. Berg. S Vr.: Is nummer seri" sche Grond-Credietban uitgeloot? Antw.: Neen. Vr.: in 1924 kocht ik de hand voor 2000. particulier een hypothe Van den notaris kreeg met de volgende omsc acten van transport 1000.—, 140.10. Waar mij uit onderv lem gebleken is, dat sport rekent 3 pCt. 2000.85.— maakt, 1. Kan een notaris een hypotheek van 1 of heeft hij met 't ee gelicht? 2. Kunt u mij mis. noemde bedragen vastst ven, waar ik eventuee op baseeven kan? Antw.: Vaste tariev niet en inderdaad vers rissen in rekening geb verschillende gemeente geval meer berekend h kunnen wij u niet zeg ter plaatse informeere zijn boekje te buiten klacht indienen bij de van Toezicht op de not Vr. 1: Bestaat er in school? 2. Waar moet voor z.g. dagkaarten tram verkrijgbaar geste den Haag—Haarlem—A Antw.: 1. Ja. 2. By tram. Vr.: Eenige dagen g een vraag, waarin gevr R.-K. Pensionbureau, ons een dergelijk adres verzoekt een lezer van wcord om hem met den verbinding te stellen, doen. Wj kennen echter king. Wij kennen echter van den eersten vragens ben de vraag, na beha: in de prullemand gede De steller van de vra* maal zijn adres op. Attentie. Alleen m naam onderteekende beantwoording in deze king. Vr.: Kunt u my ook prijs voor Artis op Zond tember hetzelfde bedraa in dezelfde maand en is Antw.: Alleen op wer prijs voor Amsterdamme

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9