Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 2 H. M. Koningin-Moeder Z. K. H. Prins Hendrik De Tweede Kamer Mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen Het wetsontwerp op de winkelsluiting Het graven van turf in de Bieuw Wateronttrekking door het Maas-W aalkanaal De Zuiderzeewerken De Tol te Muiden LANDBOUW EN VISSCHERIJ R.K. Boeren- en Tuinders- bond De vogelwet 1912 LUCHTVERKEER Een schitterend attest voor de Fokkervliegtuigen Generaal Snijders naar Indië Een vliegtuig neergestort Na de ramp der „Italia' Een mislukte noodlanding Over den Mont Blanc KERKNIEUWS Theresia Neumann Het voertuig voor cholera en typhus Een heugelijk feit Een onbetrouwbaar boekhouder 't Was de kat maar Aan de gevolgen bezweken Onder een schijf geraakt Dronken achter het stuur KUNST EN KENNIS De Internationale Psycho technische Conferentie H. M. Koningin-Moeder brengt heden een bezoek aan de R.-K. Ziekeninrichting „St. Jan" te Laren (N.-H.). Z. K. H. Prins Hendrik brengt heden een bezoek aan de by en aan de Noord-Holland- ache kust in uitvoering zijnde Zuiderzee werken. De Tweede Kamer Is bijeengeroepen tegen Dinsdag 18 September te 3 uur. Aan de orde ls dan: Aanbieding der Rtjksbegroottng voor 1929 en het opmaken van de nominatie voor het voorzitterschap. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van het college van curatoren der Rijksuniver siteit te Utrecht mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Utrecht. In de te Amsterdam gehouden buiten gewone algemeene ledenvergadering der Am- sterdamsche Vereeniging van Sigarenwinke liers werd de volgende motie aangenomen. De buitengewone algemeene ledenver gadering der Amsterdamsche Vereeniging van Sigarenwinkeliers, enz.; besproken hebbende het besluit van het congres van den Kon. Ned. Middenstands bond, op 6 September j.l. te Alkmaar ge houden, om aan de Tweede Kamer te ad- viseeren, in de ontwerpwet op de Winkel sluiting enz. op te nemen de bepaling, dat het den houders van café's en dergelijke in richtingen zal veroorloofd zijn tabaksfabri katen te verkoopen en af te leveren gedu rende den gedwongen sluitingstijd der si garenwinkels; spreekt hare groote verbazing en ernstige ontstemming uit, daar hierdoor de belangen van de sigarenwinkeliers ten zeerste worden benadeeld, gezien de omstandigheid, dat de sigarenwinkeliers reeds Jaren lang strijd voe ren tegen deze onbillijke bevoorrechting van de caféhouders, die reeds in het kader der tegenwoordige Drankwet vrijwel onbelem merd tabaksfabrikaten in him zaken afleve ren gedurende den sluitingstijd der sigaren winkels. Op de vragen van den beer Sannes betref fende het instellen van een onderzoek naar een tusschen den hoofddirecteur der gestich ten te Veenhuizen en een 90-tal gerechtigden tot het graven van turf in de z.g. Bieuw gerezen geschil, antwoordde de minister van Justitie: „Het was den minister bekend, dat de ftoofddlrectie der Rijkswerkinrichtingen te Veenhulzen in de omstandigheid, dat de ge rechtigden tot het graven van turf in de z.g. Bieuw tot een steeds verder gebied tot afgraving overgingen, aanleiding heeft ge vonden om ten deze op te treden. In het begin van dit jaar, vóór het graaf- seizoen, zijn ln dit verband daarmede de gerechtigden bij jadvertentie opgeroepen zich ten hoofdbureele te vervoegen en is hun daar de raad gegeven niet te graven zuidelijker dan een punt (de Haulerdijk), dat, zooals uit een zeer uitgebreid onderzoek is geble ken, in elk geval als de uiterste grens mag worden beschouwd. Ten aanzien van hen, die zich aan dien raad niet hebben gestoord, is een gerechte lijke vervolging Ingesteld, welke geleid heeft tot een veroordeeling door den kantonrech ter te Assen, die het standpunt van de hoofddirectie omtrent de aan te nemen grens bleek te deelen. Wat de vernietiging van turf betreft, is de zaak deze, dat buiten de evenbedoelde grens nog eenige hoopen turf stonden van 1927. Aan de gravers daarvan is aangezegd, deze zoo spoedig mogelijk te verwijderen, waaraan vrijwel door alle belanghebbenden ls voldaan. Drie weken na de uitspraak van den kantonrechter werden, niettegenstaande die aanzegging, nog eenige vrijwel waarde- looze hoopjes turf op dat terrein aangetrof fen. Deze turf ls toen weder in de kuilen geworpen. Het komt den minister voor, dat deze aan gelegenheid met de rechterlijke uitspraak, aan de hand van een zeer omstandig onder soek genomen, als voldongen ls te be schouwen." Wat er het gevolg van is In een groot deel van het Rijk van Nij megen heerscht momenteel een zeer ernstige ontstemming over de onttrekking van water aan de gronden in dit gebied door 't Maas- Waalkanaal. Wij hebben ons daarom, zoo meldt de „Tel.", te bevoegder plaatse van den toestand op de hoogte gesteld. Een zeer groot deel van de gedupeerde landen ls gelegen ln den Teerschen Sluis- polder, die bijna 2600 H A. groot is en zich uitstrekt van Heumen tot Alverna. Toen men begon met den aanleg van het Maas-Waal kanaal sloot het polderbestuur met den ont werper, ir. Wentholt, die handelde uit naam van de regeering, een overeenkomst, waarbij werd bepaald, dat de waterstand in het ka naal ten minste vier en een halve meter NAJ. zou zijn. Nu is men óf te vroeg be gonnen met het maken van het kanaal, óf men is te laat begonnen met 't maken van de stuw te Grave. Deze stuw toch, die nog lang niet gereed is. moet den waterstand in de Maas, dus in 't Maas-Waalkanaal regelen. Momenteel kan men dezen stand niet corri- geeren, met 't gevolg, dat door den lagen stand van de Maas ook de stand ln het kanaal te laag ls. En hieraan ls weer de totale wateronttrekking aan de landerijen aan het kanaal te wijten. De slooten in de weilanden drogen uit. het gras verdort en in de boomgaarden verschrompelen dp vruchten. De landbouwers zijn genoodzaakt om hun vee van drinkwater te voorzien, pompen te slaan, waarom ze op onnoodige kosten wor den gejaagt. De schade, hierdoor veroorzaakt, beloopt duizenden. Bovendien heeft men het troostelooze vooruitzicht, dat de stuw bij Grave ook het volgende jaar nog niet gereed zal zijn. Het bestuur van den Teerschen Sluispol- der heeft nu een adres gericht aan de mi nisters van Landbouw en Waterstaat, waarin op schadevergoeding en zoo mogelijk op spoe dige maatregelen ter verbetering wordt aan gedrongen. Aan dit adres zal het kringbe- stuur Nijmegen van den Noord-Brabantschen Chr. Boerenbond adhaesie betuigen. Gistermiddag is het nieuwe kanaal door de Makkumer Waard door den Commissaris der Koningin in Friesland officieel geopend in tegenwoordigheid o.m. van het gemeente bestuur van Wonseradeel, den eerstaan wezend ingenieur der Zuiderzeewerken ir. Van de Walle, ir. Van Scherpenberg van de Maatschappij tot Uitvoering der Zuiderzee werken. Floris Vos heeft 14 dagen vacantie Een nieuwe verkeersregeling Naar het „Hbld." verneemt, heeft de heer O. B. te Blaricum, die eiken ochtend den Muiüertol passeert in zijn auto den tolgaar der een bedrag ter hand gesteld, waaruit voor de eerstvolgende veertien dagen het tolgeld voor den heer Floris Vos is betaald. De heer B. meent, dat de wantoestand te Muiden inderdaad uistekend gedemonstreerd is, zoodat alle automobilisten den heer Vos zeer dankbaar mogen zijn voor zijn optre den doch dat het nu welletjes is, aange zien het te betreuren zou zijn als bij voort zetting der demonstratie moord en doodslag het gevolg zouden wezen, iets wat niet uit gesloten is. De burgemeester van Muiden heeft, in overleg met de hoogere autoriteit, een nieuwe verkeersregeling vastgesteld die hedenmor gen in werking treedt. Uit de richting Amsterdam moeten alle auto's, evenals Sit Zondag het geval was, om Muiden heen rijden, dus over de hulp brug om naar het Gooi te gaan. Hiervan zijn de autobussen van de „Gooi Expres" uitge zonderd. Wielrijders en motorwielrijders mo gen naar eigen verkiezing van de hulpbrug gebruik maken of door den tol gaan, in het laatste geval moeten zi) tolgeld betalen. Het verkeer van Naarden moet door de dorpsstraat tot de Tolbrug rijden. Wie bereid zijn tol te betalen mogen de brug passeeren. Wie daarvoor niet te vinden is moet links afslaan langs de Heerengracht en krijgt ge legenheid over de hulpbrug te gaan. Posten van machechausées en gemeentepolitie zul len op den smallen weg en bij de hulpbrug het verkeer regelen. Den heer Floris Vos is aangezegd, dat hij bij herhaling van pogirigen om het verkeer te belemmeren in arrest zal worden gesteld. Het is te verwachten dat ongetwijfeld te gen a.s. Zondag gearrangeerde relletjes door de getroffen maatregelen zullen uitblijven, D.e ambtenaar van het O. M. heeft het beslag op den vrachtauto van den heer Vos opgeheven. De burgemeester van Muiden verzoekt mede te deelen, dat hij bereid is aan auto mobilisten. die bezwaar hebben tegen tijd verlies om, komend van Amsterdam om te rijden, en die hem berichten tolgeld te wil len betalen, een schriftelijk bewijs te geven, dat zij door Muiden heen mogen rijden. Het tolgeld kan ook in abonnement worden vol daan. De algemeene jaarvergadering te Arnhem Te Arnhem heeft, zooals reeds in 't kort gemeld, de R. K. Ned. Boeren- en Tuin- dersbond zijn algemeene vergadering gehou den. In zijn openingswoord gaf de voorzitter de heer J. Th. Verheggen, uit Buggenum. een overzicht van het verrichte werk en i es op vele moeilijkheden, welke overwon nen moeten worden: de regeering doet te weinig inzake de cultuur van suikerbieten, de regeering gebruikt buitenlandsch vleesch voor de voedselvoorziening van het leger, in het pachtstelsel zijn nog vele mistoestan den enz. Spr. hoopte dat de Bond op den ingesla gen weg zou blijven voortgaan. De jaarverslagen en de begrooting werden goedgekeurd evenals een wijziging der sta tuten. Het bestuur stelde voor, den heer N. Dek ker, die wegens gezondheidsredenen zich heeft teruggetrokken als voorzitter van den L. T. B. te benoemen als eerelid van den R. K. Ned. Boeren- en Tuindersbond. Het voorstel werd met- luid applaus goed gekeurd. Tot secretaris-penningmeester in de va cature, ontstaan door het aftreden van mr. dr. L. N. Deckers, werd benoemd mr. H. van Haastert Het pachtrecht Vervolgens hield mr. H. van Haastert een inleiding over het standpunt van den R. K Ned. Boeren- en Tuindersbond omtrent wij ziging van het Pachtrecht in verband met het door den Bond uitgebracht advies over de voorstellen der StaatscommissiePacht. Spr. kwam tot de volgende conclusie: lo. Het pachtvraagstuk is een vraagstuk van rechtspositie in ons land en in de gegeven omstandigheden: voor den pachter: 2o. een behoorlijke rechtspositie kan ben pachter slechts gegeven worden door hem een voorwaardelijk continuatierecht toe te kennen, want: „een wettelijk continuatie- recht is de hoeksteen van het gebouw der rechten van den pachter; 3o. De vraag of de pacht niet zal worden gecontinueerd en/of wijziging van de pachtvoorwaarden redelijk en billijk is, moet worden beslist langs den weg van verplichte arbitrage; 4o. invoering van een wettelijk continua tierecht is even zeer in het belang der ge meenschap als in dat van den grondgebrui ker-pachter. 6o. het „nadeel", dat de grondeigenaar verpachter bij invoering van een wettelijk continuatierecht lijdt, beperkt zich in hoofd zaak tot het verlies van het recht om ook zonder geldige reden de pacht op te zeggen en om een onredelijk hooge pachtsom te nemen; 6o. indien ten gevolge van de invoering van een wettelijk continuatierecht de pacht prijzen en als gevolg hiervan de koopprij zen van den grond dalen, beteekent dit een I vermogensvermindering voor den grondeige- I naar-verpachter zoowel als voor den grond- eigenaar-grondgebruiker. De thans veelal I tot een onredelijke hoogte opgejaagde grondprijzen worden zoodoende echter slechts teruggebracht tot een redelijken I prijs, die verband houdt met de opbrengst- mogelijkheid. De grondeigenaar-verpachter heeft dus geen reden zich te verzetten, want hij ontvangt nu bij verkoop wat hem toe komt en meer niet. De grondeigenaar grondgebruiker met onbezwaard bezit zal bij deze vermindering van zijn nominaal vermogen in menig opzicht gebaat zijn. En de grondeigenaar-grondgebruiker met be zwaard bezit kan slechts in een enkel geval in moeilijkheden komen, nJ. indien zijn be zit buitensporig zwaar belast is èn de daling der koopprijzen van den grond zeer belang rijk is, onmiddellijk intreedt en een zeer snel verloop heeft; 7o. ook voor den hypotheekhouder zijn slechts moeilijkheden te vreezen, indien hij een buitensporig hoog bedrag onder hypo thecair verband heeft uitgeleend en indien de waardedaling van den grond onmiddel lijk intreedt, met groote sprongen naar be neden gaat en zeer snel verkoopt; 8o. in i .der geval wegen de nadeelen, die een wettelijk continuatierecht zou kunnen veroorzaken, bij lange na niet op tegen het onschatbare voordeel, dat den pachter een behoorlijke rechtspositie verzekerd wordt. Na eenige gedachtenwisseling hield de heer H. Ruiter, secretaris van den A. B. T B., daarna een inleiding over het stand punt van den R. K. Nederl. Boeren- en Tuindersbond omtrent de ziekte-verzekering. Spr. meende, dat aan de Raden van Ar beid te groote bevoegdheden worden ver leend waardoor een „oneerlijke concurren tie" mogelijk wordt. Spr. is van oordeel, dat men terug moet naar het ontwerp--Aalberse. Hij vestigde de aandacht op een actie, die zou moeten wor den gevoerd ten opzichte van de bepalingen inzake de ziekenfondsen; en wenschte op richting van algemeene ziekenfondsen. Het groote bezwaar tegen het wetsontwerp achtte spr. de uitvoering, die te groote las ten oplegt aan allen. Aan het slot van de vergadering sprak de Zeereerw. heer J. P. J. Kok, rector te Bloe- mendaal en geestelijk adviseur van den Bond, een woord van dank voor het uitne mende werk van den voorzitter, den heer Verheggen. Spr. hoopte dat de Bond dezen leider nog lang in goede gezondheid zou mogen behouden (applaus). Krachtig drong spr. er op aan om vooral ook Katholiek te zijn naar bulten uit. Spr. hoopte dat met groote verantwoordelijk heidsbesef de instellingen zouden beheerd worden. Een woord van opwekking liet spr. hierop volgen, om het vakblad „De R. K. Boeren stand" krachtig te propageeren, wijdde nog woorden aan de „volksverhuizing", aan het trekken van het plat'eland naar de groote steden, hetgeen gepaard gaat met grooten geloofsafval. Naar spr.'s meening zou veel verbeterd worden, wanneer door middel van de bonden de geestelijkheid en da vakorga nisaties op de hoogte gebracht werden van die verhuizingen. Nadat mr. dr. Deckers nog het woord had gevoerd bij zijn aftreden als secretaris- penningmeester, werd de vergadering geslo ten, waarna de aanwezigen zich aan een gemeenschappelijken maaltijd vereenlgden. Gisteren werd een excursie gehouden naar de R. K. Landbouwwinterschool van den A. B. T. B. en het demonstratie-tuinbouw bedrijf te Didam, de malsproefvelden van den heer H Peters, Ossenwaard te Lobith en diens silo, alsmede naar een moderne zuivelfabriek en melkinrichting te Nijmegen. Wijziging der uitvoering van verschillende artikelen. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw is een Koninklijk be sluit uitgelokt (K. B. van 8 Sept. 1928 Stsbl. 363) houdende wijziging van het K.B. tot uitvoering van verschillende artikelen der Vogelwet 1912. De inhoud bepaalt zich In hoofdzaak tot het volgende: le Schapping van het smelleken uit de lijst van schadelijke vogels (art. 1); 2e herziening van de wetenschappelijke namen der vogelsoorten; 3e schrapping uit de lijst van vogels, welke voor de kooi mogen worden gevangen van: de leeuwerik, de pestvogel, het fratertje, het barmsijsje, het kleine barmsijsje, de Euro- peesche kanarie, de groote goudvink en de rietgors; 4e beperking van den vangtijd tot 1 Octo ber15 December; 5e duidelijke voorschriften worden gege ven met betrekking tot netten en het meten der mazen. In 't bijzonder wordt de aandacht er op ge vestigd dat bovenbedoeld besluit in werking treedt op 16 December 1928, zoodat vóór dien tijd de vroegere bepalingen blijven gelden. Op 16 December wordt de vangst gesloten en bij de opening van het vangseizoen 1929 zullen dus voor het eerst de overige bepalin gen practisch toepassing erlangen. De inwerkingtreding is tot 16 Dec. 1928 uit gesteld omdat gezien den zeer korten tijd, welke nog zoude verloopen tusschen het on middellijk in werking treden en den aanvang van het vangseizoen (15 September), de vo gelvangers onverwachts ln hun bevoegdhe den zouden worden beperkt, terwijl zij nu ge legenheid hebben met den nieuwen toestand te voren rekening te houden. Het Fransche dagblad „l'Autorité" bevat naar het Hbl. meldt, het afschrift van een tweetal brieven, die generaal Duval, de prey sident van de Compagnie Internationale de Navigation Aérienne, aan welke maat. schappij het vliegtuig behoorde waarmede minister Bokanowski het leven verloor, kort geleden aan Bokanowski gericht heeft. In%de eerste van deze beide brieven, ver klaart generaal Duval onomwonden, dat zijn maatschappij, die het verkeer onder houdt van Parijs op Polen en de Balkan, staten, zich in zeer kritieken toestand be vindt, daar ze niet in staat is in Frankrijk het materiaal te vinden, dat ze noodig heeft om met succes te kunnen werken. „Van alle kanten", aldus generaal Duval, „uit Tsjecho.Slowakije, Polen, Roemenië, Jcego-SIavië etc., zijn wij gewaarschuwd, dat, wanneer we niet binnen zeer korten tijd toestellen In dienst brengen, welke aan de elschen welke onze exploitatie stelt, be antwoorden, wij het gevaar loopen, dat niet alleen het door deze landen aan ons ver. leend subsidie ml worden ingetrokken, maar dat wij ook de ons verleende conces sie kwijt zullen raken." „Na de opeenvolgende échecs met de Avimeta, Dewoitine, Blériot en andere vliegtuigen, kunnen wij niet anders doen dan maar weer onze toevlucht nemen tot het Potez 29 vliegtuig, een oud ontwerp, dat wij moeten gebruiken wegens gebrek aan beter, zoolang u ons zult verbieden gebruik te maken van Fokkervliegtuigen, waar wij reeds vijf jaren om vragen. Deze vliegtui gen behaalden nog op de wedstrijden van Rheims en Lyon een eersten prijs, zijn bij twaalf verschillende Europeesche lucht, vaartmaatschappijen in gebruik, alsmede op een groot aantal luchtlijnen in Amerika. „In dit verband veroorloof ik mij u het volgende voorstel te doen: De directeur van de afdeeling luchtlijnen en luchtverbindin- gen heeft mij kortgeleden medegedeeld, dat op de begrooting voor 1929 aan onze maat schappij een subsidie is toegestaan van 32 millioen francs, om ons in staat te stellen gedurende een gdheel jaar op onze lijnen een dagelijksch verkeer te onderhouden." „Wij hebben onze berekeningen gemaakt. Welnu, op het tijdstip, dat de eerste minis, ter en de minister van Financiën zich moei. te geven om door bezuinigingen het budget in evenwicht te brengen, verklaren wij. dat wy bereid zijn het ons toegestaan bedrag van 32 millioen francs te doen verminde ren tot 24 millioen, indien u ons toestaat ons luchtverkeer te onderhouden met der tig vliegtuigen van het type Fokker F VII, onmiddellijk te bestellen." „Met de bezuinigingen die wij met dit materiaal kunnen bereiken op onze exploi tatiekosten en op de afschrijving, alsmede door de aanzienlijke vermeerdering van ons commercieel rendement, zijn we er zeker van, in elk opzicht betere resultaten te be reiken, terwijl wij tegelijkertijd in één slag in Europa onze positie zullen herstellen, die thans zoo ernstig wordt bedreigd." Deze brief richtte generaal Duval aan minister Bokanowski dato 25 Juli 1928. Naar aanleiding van dit schrijven had ge. neraal Duval een onderhoud met den mi nister. Het resultaat van die bespreking blijkt uit een tweede schrijven van den president der C. I. D. N. A. aan den minister, aan welk schrijven we nog het volgende ontleeiien: „Ik heb lang nagedacht over het onder houd dat ik gisteren met u had. Ik begrijp volkomen uw tegenzin om 'ndoor den staat gesubsidieerde onderneming toe te staan, een luchtverkeer over geheel Europa te on derhouden met een vloot van 30 buiten. landsche vliegtuigenWij leggen ons bij uwe weigering neer; evenwel kan ik niet gelooven, dat wij, alleen uit overwegingen van eigenliefde, in een gevaarlijke ver blindheid moeten vervallen en dat ons moet worden verboden een buitenlandsch vlieg tuig in studie te nemen, waarmede wij, vol gens onze ernstige onderzoekingen, betere exploitatie-resultaten kunnen bereiken" „Wij zien af van het verzoek, dat wij u 25 Juli deden, maar verzoeken u ons dan ten. minste toe te staan, om bij wiize van proef 10 vliegtuigen van het type Fokker F VII in exploitatie te nemen op ons traject Pa rijsPraag. Wij zullen deze vliegtuigen na tuurlijk direct uit Nederland moeten be trekken, daar het onmogelijk is, een zoo'n klein aantal ln Frankrijk te bouwen." Deze brief van den president der C. I. D. N. A. bleef onbeantwoord. Men meldt aan het Haagsche Aneta-kan- toor: De gepensfonneerde generaal O. J. Snij ders zal zich Woensdag a.s. per trein van 14.53 S.S. op reis naar Genua begeven en vandaar per s.s. „Christiaan Huygens" naar i Batavia reizen, teneinde gevolg te geven aan de uitnoodiging van de Ned. Ind. Ver. voor Luchtvaart om de opening der luchtverkeer- j diensten op Java bij te wonen. Deze opening i zal vermoedelijk in de tweede helft van Oc tober geschieden. De generaal denkt ongeveer een maand in Ned.-Indië te vertoeven. Twee dooden Reuter seint uit Auckland (Californië) Een jong meisje en haar broer werden ge dood, toen een vliegtuig, dat een pleziertocht maakte, neerstortte en op een huis terecht kwam. Geen overblijfselen van de „Latham"? Een N. T. B. telegram meldt uit TromsS: Personen, die ervaring hebben van Poolvaart, hebben verklaard te gelooven dat het wrak hout, dat thans is gevonden, niet aan de „Latham" behoort, doch waarschijnlijk af komstig is van het Duitsche vliegtuig, dat drie dagen geleden bij Tromsö beschadigd werd. Enkele stukken van het vliegtuig wer den n.l. in zee geworpen toen het gerepareerd was. Een later telegram van hetzelfde bureau meldt echter, dat de stukken afkomstig zijn van het vliegtoestel „Strasbourg", dat Zater dag j.l. averij bekwam. Wolff seint uit Brindisi: Een watervliegtuig van den dienst Brindisi Konstantinopel moest een landing op zee maken. Daarbij werd een lid der bemanning gedood. Naar gemeld wordt, is de vlieger Thoret over den Mont Blanc gevlogen. Op de Jongste conferentie van Beiersche bisschoppen, te Freising vergaderd, is beslo ten, dat massa-bezoeken aan de gestigmati seerde van Konnersreuth, evenals vroeger werd bepaald, achterwege moeten blijven. Zoo er echter ernstige redenen voor een bezoek aan Theresia Neumann, bestaan, kan men, onder "Overlegging van een attest van zijn pastoor, daartoe verlof krijgen van den bisschop van Regensburg. Dezer dagen ontving Theresia Neumann bezoek van kardinaal Faulhaber. Een Septembervlieg, die een heel gezin vergiftigt. Zooals we reeds berichtten, heeft zieli te Rotterdam in een gezin in de Slachthuis straat een geval van vergiftiging voorgedaan, j waarbij een zestal personen door het gebruik van soep vergiftigd werden. Een jongetje i van 5 jaar viel als slachtoffer. Wie waren hier de bacteriën-overbrengers. Het is te verwonderen, dat deze vraag in onzen tijd gesteld moet worden, doch het is een feit, dat nog te velen daarop geen juist antwoord weten te geven, aldus schrijft het „Centrum" en vervolgt aldus: Tot deze laatsten richten wij dan nog eens het reeds tallooze malen herhaalde „Doodt de vliegen", want zij zijn de schuldigen Wij hebben hieromtrent ons licht nog eens op gestoken bij een arts, die een speciale studie van bacteriologie heeft gemaakt. Om onze lezers een juist beeld van het dreigend gs- vaar te geven wist hij niet beter te doen, dan in korte trekken de anatomie en de ont wikkeling van de vlieg te bespreken. Nu weet iedereen, dat een vlieg behalve kop en romp ook pooten heeft. Het zijn deze laatste, welke de bacteriën bevatten, die in grooten getale op uw voedsel worden overgebracht. Wanneer men de poot van een vlieg door een sterk vergrootend glas beziet, ontwaart men ongeveer vorm en grootte van een ongepelde garnaal. Duidelijk onderscheiden zich dan de drie deelen: bovenbeen, onderbeen en voet. De voet bestaat uit vijf geledingen, waar van het onderste gelid twee klauwen en twee z.g. zuigmappen bezit. Aan de oppervlakte van deze zuigmappen treft men talrijke (pl.m. 1000) kliertjes aan, welke een kleve rige stof afsche den. Nu is het ook duidelijk, waarom een vlieg met het grootste gemak steile en hoe glad ook, gepolijste voorwerpen beklimmen kan, waarop zij zich al plakken de voortbeweegt. De oppervlakte dezer zuig mappen nu kan duizenden bacteriën her bergen. Als voorbeeld geven wij 1 zulgmap met 0.0093 vierk. m.M. oppervlakte. Deze laatste is voor een bacil 0.0000022, zoodat iedere poot dus 2 x 9300 bacillen dragen kan. Wij kunnen derhalve een vlieg vergelijken met een vliegmachine van reusachtige af metingen, bemand met talrijke bataljons vij andelijke legers, die uiterst strijdlustig zijn. Evenals de vlinder, ondergaat de vlieg vier gedaante-verwisselingen, voordat zij tot vol komen ontwikkeling komt, n.l. het ei, de larve, de pop en het volwassen insect. Moe der vlieg legt haar eitjes gewoonlijk in hoopjes van 120 fi 140 stuks, bij voorkeur op uitwerpselen van mensch of dier en bij ge brek aan deze op vochtige plaatsen of klee- dingstukken, b.v. hemden of ander ondergoed Deze leveren een zeer geschlkten vochtig heidsgraad op voor de larven, welke er na enkele dagen uit voortkomen. Vleeschvlie- gen, welke donkerblauw tot groen gekleurd zijn, leggen haar eieren bü voorkeur op vleesch. Niemand zal zoo dom zijn om te ge looven, dat het groote aantal vliegen, dat hij soms in zijn kamer aantreft, ook daar geboren werd. Natuurlijk komen die uit een of andere substantie, zooals boven aange geven, in de buurt. Weliswaar vliegt een vlieg gewoonlijk niet verder dan 500 M., doch zij houdt ook van reizen in alle mogelijke vervoermiddelen. Onder gunstige omstandig heden legt de moeder-vlieg verschillende malen eieren (120 ft, 140 per keer. Alvorens zij sterft, heeft zij dus talrijke nakomelin gen; worden deze met rust gelaten, dan is het te voorzien dat door een vlieg na slechts vijf generaties twee milliard insecten tot ont wikkeling komen. Natuurlijk komt een groot getal larven niet tot ontwikkeling, doordat oorspronkelijk gunstige factoren verdwijnen, b.v. door een regenbui kunnen alle larven verdrinken, enz. De najaarsvliegen, dus die, welke wü in de komende dagen aantreffen, leggen thans de eieren, welke in het voor jaar tot ontwikkeling zullen komen. Recht streeks doet de huisvlieg ons geen kwaad; zy bezit een te zachte slurf om daarmede onze huid te kunnen doorboren. Daarentegen strijkt ze gaarne neer op alles wat onrein en bedorven is, dus met bacteriën besmet om even daarna onze huiskamer of keuken binnen te vliegen en tallooze bacteriën op ons voedsel over te brengen. Dat hierdoor ziekten kunnen ontstaan is buiten kijf, en het Rotterdamsche geval herinnert er ons wederom aan, dat de vlieg toch heusch zoo onschuldig niet is als sommigen wel mee- nen. In epidemie-tijden is de vlieg het meest geschikte voertuig vqor cholera, typhus en para typhusbacillen. Het is derhalve niets buitensporigs, wan neer men van zijn winkelier, bakker, krui denier of banketbakker eischt, dat hij zijn waar tegen vliegen beschermt middels af dekking, b.v. met mica glaspapier. Komen vliegen in grooten getale voor b.v. op mest- hoopen dan is de begieting der mest door middel van petroleum en het steeds keeren der mesthoopen een geschikt middel om de zich daarin bevindende larven te dooden. van den eenen kant naar den anderen en het mocht een wonder genoemd worden, dat hij niet tegen een boom of lantaarnpaal opreed. Een surveilleerenden olitie-agent.die aan de gevaarlijke manoeuvres, van den auto een einde wilde maken, ging midden op den rijweg staan en beduidde den chauf feur te stoppen. Maar hy had zijn waarschuwing gerust achterwege kunnen laten, want, zoo meldt de „Msb." de bestuurder van den auto deed, alsof er heelemaal geen agent op den weg stond en reed den man zonder aar zelen onderste boven. Doch behalve de agent hadden ook eeni ge voorbijgangers de zonderlinge gedragin gen van den chauffeur opgemerkt. Zij wis ten op de treeplank te springen en den bestuurder met geweld tot stoppen ca dwingen. Het bleek, dat de laatste stom dronken achter het stuurwiel zat. Mét moeite wist men hem het politie bureau aan den Overtoom binnen te lood sen, waarheen men intusschen ook den aangereden politie-agent die aan een der beenen gewond was, had overgebracht. De chauffeur, die niet in staat was om te antwoorden op de vragen, welke hem werden gesteld, heeft in het politiebureau overnacht. Zijn auto is voorloopig in be- 'lag genomen. De gewonde agent is later door den G. G. en G.D. naar het Tesselschade-zieken- huis overgebracht. Naar gemeld wordt, zal de officieele in gebruikstelling van de nieuwe brug over de Eendracht, die het eiland Tholen met den vasten wal van Noord-Brabant verbindt en het eiland uit zjin isolement opheft, indien er geen stagnatie komt, begin October plaats hebben. De bevolking der stad Tho len maakt zich op, dit feit feestelijk te her denken. Te Zeist is gearresteerd een 21-jarige jonge man uit Utrecht, boekhouder bij een bakker te Zeist, die zijn patroon in den loop van de laatste twee jaren voor onge veer f 2500 had tekort gedaan. De verduis teringen kwamen eerst nu aan het licht door de onjuist gebleken boekhouding. Het gebeurde in een coupé derde klasse van een der middag-sneltreinen van Rotter dam naar Utrecht, zoo vertelt de „Msb." De coupé bood ruimte voor tien personen en op één na waren alle plaatsen bezet. De trein stond op vertrekken. Daar werd snel nog het portier geopend, door den conducteur, en een oud mannetje, schipperstype, met een half gevulden, tijken zak, kwam binnen. Hij had een ronden rug, een ringbaardje en kleine, zoekende kijkoogjes. Tusschen zijn naar voren springende tanden stak een oude pijp. In eenigszins gebukte houding was hij binnengekomen, alle menschen toen aankij kend, had zijn gestreepten zak in den baga gehouder gezet en zich Juist daaronder, zijn handen gedrukt tusschen zijn saamgenepen knieën, genesteld te midden zijner mederei zigers. Hij bleek een praatziek mannetje te zijn, dat, nauwelijks gezeten, gewild kwieke gezegden uitte en opmerkingen maakte, waardoor hij, bescheiden doende, zijn fiksch- heid en wereldwijsheid liet uitkomen. Dit duurde zoo geruimen tijd. Toen de trein Gouda naderde had het spraakzame oudje vrijwel het geheele gezel schap in zijn druk-doen betrokken en onder zijn gehoon gebracht. Dit merkte dan ook niet, dat de zak, boven zijn hoofd, langzaam begon te lekken. Er was een vlekje zichtbaar geworden in de heldere, breed gestreepte tijk, dat donker der en grooter werd en van welke plaats bruinachtig gele kettingdruppeltjes omlaag lekten tegen het geribde beschot van den coupé, welke druppeltjes een traag vloeiend straaltje werden, dat ongeveer bij den onder rug van den steeds pratenden man werd ge stuit. Men zou kunnen denken aan een lekkende flesch of bus met koffie. 't Was onbegonnen werk het geringbaarde oudje te waarschuwen, omdat men moeilijk één woord tusschen al zijn redenaties krij gen kon. Voor het station Gouda stopte de trein knersend. Onverwacht maakte het mannetje een eind aan zijn praatje, stond, wat onbeholpen, recht, greep zijn zak en stapte behoedzaam, tusschen de vele beenen van zijn medepas sagiers door den coupé uit. Toen wilde hem toch een heer, die al dien tijd zwijgend had toegehoord en -gezien, waarschuwen en deze maakte hem er op attent dat zijn zak lekte. En terwijl hij met een grooten stap op het gladde perron be landde, schreeuwde de oude man den coupé- menschen toe: ,,'t Is maar een kat!" en ver dween, zijn zak, dien hij hoog hield, inspec teerend in een vlakbij zijnde „gelegenheid," onder daverend gelach van de verbaasde, (de kat had geen kik gegeven) zeer vroolijke toe schouwers. De 37-jarige mej. J. S. geb. F. die te Den Haag by het zeemen der ruiten van een balcon van de eerste verdieping van een woning aan de Berkenbosch Blokstraat viel, is in het R.K. Ziekenhuis aan de be komen verwondingen overleden. Dezer dagen had in de Noord-Ned. Ma chinefabriek te Winschoten de voorman R. Dik het ongeluk onder 'n schijf te gera ken en erge inwfendige kneuzingen te be komen. D. is in het ziekenhuis te Win schoten opgenomen. Op den Overtoom te Amsterdam reed Woensdagavond om een uur of tien een auto, welks chauffeur blijkbaar zeer veel moeite had om het midden van den rijweg te houden. De wagen slingerde ten minste Op den tweeden dag der Internationale psychotechnische conferentie te Utrecht zijn inleidingen gehouden over: Temperament en karakter. Deze inleidingen werden gehouden door prof. Hellmuth Bogen uit Berlijn, dr. F. Giese uit Stuttgart en dr. E. Mira uit Barce lona. In den namiddag maakten de deelnemers aan het congres een excursie naar Wijk bij Duurstede en Doorn, welke tocht aangebo den werd door de Kamer van Koophandel en V reemdelingenverkeer. Op den huize Deynselburg werden de con gressisten ontvangen door den Commissaris der Koningin en Mevrouw 's Jacob. Het nationale comité bood des avonds in het Jaarbeursrestaurant een banket aan. Gistermiddag is een excursie gemaakt naar de Rotterdamsche havens. De derde dag van de psychotechnische conferentie werd ingezet met een referaat van dr. Charles S. Myers (Londen) over „Educability". Daarna sprak prof. dr. Peters (Jena). Dr. M. Sirkin (Kharkow) refereerde over; „Onderzoek naar de oefening en oefe ningsvatbaarheid volgens de methode der ge leidelijk stijgende complicatie". De deelnemers aan het congres vertrokken om 12.28 uur met een extratrein naar Rot terdam. Daar werd een vaart door de haven gemaakt terwijl het locale comité van ont vangst een lunch aanbood aan boord van het stoomschip, In de avonduren vergaderden weder de secties. Heden kwamen alleen de secties in verga dering bijeen, waarna te twee uur de Confe rentie na een korte algemeene veryidering officieel werd gesloten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10