De taak der Gemeenten en Jvm toenemende Schuldenlast Telegraphisch Weerbericht BUREAUX: NASSAULAAN491 Dit nummer bestaat uit drie bladen VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16960 aangifte moet, op straffe van verlies van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na het ongeval. „Rerum orientalium' Geïnstalleerd Door de lucht naar Indië De H.-NAFA te Weenen geland Vandaag voortzetting naar Constantinopel De Nederlandsche Jaarbeurs in 1929 Droevig Het gaat goed in de Bloembollen Exposeeren van beeldende kunst De a.s. opening der Staten Generaal Prof. mr .W. J. A. J. Duynstee Boeken en kasgeld verdwenen Botsing op een onbewaakten overweg Onderwijzerspensioenen Voornaamste Nieuws Het Permanent Hof van Internationale Justitie J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Gaat de Paus het Vaticaan verlaten Een eigen prise d' eau Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal 1 3.58 bij vooruitbetaling. COURANT A D VERTE NT I EN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooroitbel. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel, f Alle abonné's op dit blad zyn Ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f "3(1011 Levenslange geheeie ongeschiktheid tot werken door fycn bij een ongeval met f O,' (1 bij verlies van een band, f IOC bij verlies van een fCO legen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 OUUU.'" verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 uil.*" dood ely ken afloop; Vu u U." een voet of een oog; 1 ICiU." duim of wijsvinger; lull." been of bij 'n breuk van fff) bij verlies v. ee» 1 ïü.'a arm; anderen vinger. Van de hand van Mr. Dr. A. v. Door- hinck, den bekwamen Thesaurier-Generaal Van het departement van Financiën, ver scheen in Economische Statistische Berich ten van 29 Aug. 1928 een zéér lezenswaar dig artikel onder het hoofd „De ontwikke ling der Gemeenteschulden." Al is tegen het door Mr. Dr. v. Door- ninck verwerkte feiten-materiaal niets aan te voeren, zoo laat toch zijn conclusie bij schrijver dezes een gevoel van onbevre digdheid achter. En waar met grond vermoed kan wor den, dat dit bü meerderen het geval zal zijn, mogen eenige bescheiden, opmerkin gen hier plaats vinden. Vooraf moge daarbij nog worden opge merkt, dat het vraagstuk, door Mr. v. Doominck aangesneden, niet alleen de be langstelling heeft en verdient van de raads leden der Nederlandsche gemeenten, maar zeer zeker van geheel ons volk. De korte inhoud van Mr. v. D.'s artikel heeft de hiernavolgende grondgedachten: De gemeenten dienen zooveel mogelijk ten laste van den gewonen dienst te fi nancieren, ook van productieve overheids- tverken, omdat dit een in het belang der kapitaalvorming noodzakelijk en onmisbaar correctief is. Dit is ook noodzakelijk sedert, ais ge- Volg van den wereldoorlog, zooveel kapitaal is vernietigd. In de Staatsbegrooting, zegt Mr. v. D., is dit stelsel in de laatste jaren aanvaard en hij noemt dit en terecht een ver blijdend verschijnsel. Hij erkent, als hij de positie van de ge meenten bespreekt, dat de vraag, welke uit gaven ten laste van den kapitaaldienst mogen worden gebracht, door andere over wegingen wordt beheerscht dan voor den Staat gelden. De gemeente moet de uitgaven bekosti gen grootendeels uit de door hare inwo ners op te brengen belastingen, welke be- I lastingen aan wettelijke, maar meer nog 1 aan natuurlijke grenzen zijn gebonden. Na eenige onderlinge verhoudingen tus schen de gemeenten te hebben aangestipt, duldt hij eenige factoren aan, die de prac- tische politiek van de gemeenten beheer- schen, en zegt er dan verder van, dat het dus wel duidelijk is, dat de verleiding om uitgaven ten laste van den kapitaaldienst te financieren bij de gemeente nog groo- ter is dan bij het Rijk. Het is uiteraard dwaasheid om zulks te gaan tegenspreken, omdat ieder, die de buitengewoon moeilijke omstandigheden be grijpt, waarin zoo vele gemeenten financieel verkeeren, dit gaarne zal willen toegeven. Mr. v. D. komt dan met zijn cijfermate riaal en besluit: Per hoofd der bevolking steeg de gemeenteschuld van 1 Jan. 1924 op 1 Jan. 1926, dus in twee jaren tijds, met gemiddeld 21J4 pet. Hij toont aan, dat het in de groote ge meenten het sterkst is 26 pet., tot in de kleinste 4 pet., waarop hij concludeert, dat een dergelijke onrustbarende stijging van de gemeenteschulden op den duur niet kan voortgaan. Hij waarschuwt, dat zulk een politiek een ernstig gevaar oplevert en te- rugkeeren van dezen weg zeer moeilijk is. Terwijl hij den colleges van Gedep. Staten op het hart bindt, aan de genoemde be langrijke statistische publicaties hun volle aandacht te schenken. Men moet Mr. Dr. v. D. persoonlijk ken nen om volledig te begrijpen, welke hoogst ernstige overwegingen bij hem hebben ge golden om dit betoog met deze cijfers en zulk een waarschuwing te publiceeren. Hij zal de eerste zijn, die erkent, dat zulk een betoog, thans geleverd, in het algemeen tot de meest dankbare publica ties behoort. Voor een jaar of vijf zes geleden was dat nog niet het geval. Thans is de algemeene roep om te ko men tot belastingverlaging, zeer speciaal voor het deel, wat de gemeenten vorde ren, niet van de lucht. Zulks is ook heel goed te verklaren, om dat de heffingen buitengewoon zwaar zijn en in de meeste gemeenten misschien niet de wettelijke, maar toch vrij zeker de na tuurlijke grens is bereikt of overschreden. Nochtans laat zijn belangrijk artikel, Waardevol en leerzaam te gelijk, een gevoel Van onbevredigdheid achter. En al moge het van niet te groote be scheidenheid getuigen, mijn practische on dervinding drong mij, onder bovenstaand hoofd, eenige opmerkingen te maken. De groote vraag, waaruit althans naar mijne meening de moeilijkheden, ook de financieele, voor de gemeenten zijn gebo den geworden en waaruit ze zullen blijven Voortvloeien al moet dan ook met het Allergrootste overleg worden gehandeld te de taak, welke vrij algemeen aan de Bemeenten is toegedacht. Natuurlijk, het worde direct en voorop erkend, kan de gemeenteschuld, althans tedien ze niet wordt aangewend voor recht- *teeeksche en kennelijke productieve doel einden, niet elk jaar blijven stijgen, en teker niet met gemiddeld 2114 pet. in de twee Jaren. Maar toch is de keuze tusschen ver waar - loozing van een logisch aangevoelde taak en het beperken van gemeenteschulden een uiterst moeilijk geval. Vooral als men misschien in de definitie van het begrip kapitaalgoederen en kapi taalvorming verschilt. Want met name de volkswelvaart wordt niet alleen bepaald, en zelfs niet op de eer ste plaats, door de hoeveelheid goud, als standaardmeter van gebruiks- en verbruiks- goederen, welke een natie bezit. Heel zeker is het, dat ook op de vorming en vermeerdering daarvan moet worden ge let, maar indien moet worden gekozen tus schen een spoedige vermeerdering van de enge kapitaalvorming en een verlies aan de idieele kapitaalvorming, dan zullen velen niet de zijde van de eerste kiezen. Of meer concreet: indien daardoor het onderwijs van ons volk niet meer zou be antwoorden aan hetgeen de tijden vragen; indien daardoor een niet onbelangrijk deel van ons volk, dat heusch beter verdient, in krotten en sloppen of slechte woningen zou moeten blijven; indien daardoor aan onze ziekenhuizen niet de inrichting en be huizing zou kunnen worden gegeven, welke de moderne medische wetenschap vraagt en de hygiëne vordert; indien daardoor onze arme ouden van dagen, en vooral zij, die het zijn buiten eigen schuld, wederom in de laatste levensdagen onverzorgd en hulpeloos achter moesten blijven, omdat voor deze ouden geen huizen konden wor den bijgebouwd; indien daardoor onze wer kelijk onvrijwillig werkloozen wreed en hul peloos moesten worden heengezonden; in dien ons toenemend aantal geesteskranken naar een verouderde en niet meer passen de verpleging en verzorging terug moesten: ja, dan Is de keuze niet moeilijk. De gemeentebesturen hebben in deze tij den, toch wel naar de algemeene opinie, een belangrijk deel van deze zorgen onder hun taak zien gebracht. Welnu, dit alles vordert een goede en juiste gemeenschaps opvatting en heeft ook betrekking op de breedere kapitaalvorming in den ruimsten zin. Wij gelooven niet zoover mis te zien als wij verklaren, dat ook Mr. Dr. v. D., voor zoover het eigen kunnen te kort schiet en de liefdadigheid niet in staat is om te hel pen, wel een van de eersten zal zijn, om te erkennen, dat de gemeentebesturen in deze moderne tijden een andere een breedere taak hebben dan hun in de vóór-oorlogsche tijden was toegedacht en misschien toen ook voldoende was. Zijn waarschuwing voor en tot kapitaal vorming, voor en tot zooveel mogelijk be taling uit den gewonen dienst, tot stuiting van de stijging van niet beslist noodige ge meenteschuld is op zichzelf te waardeeren, maar daarnaast hebben wij, minder weten schappelijk allicht, maar dan toch gegrond vest op de feitelijke toestanden, willen la ten zien, dat het voor de meeste gemeen tebesturen, bij de algemeen aangenomen taak, niet gemakkelijk, zoo niet onmogelijk, zal zijn om eenige verlichting van beteeke- nis van lasten te geven. Ook de belichting van deze zijde van de medaille heeft, vooral nu, haar goede zifle. 's Bosch. M. KRIJGSMAN. Een nieuwe encycliek van Z. H. den Paus Volgens een B. T. A.-telegram uit Rome is er een nieuwe Encycliek „Rerum Orien talium" verschenen. De Encycliek vat allereerst samen alles, wat sinds het Concilie van Lyon tot het P.ntificaat van Benedictus XV gedaan is om tot de eenheid der Roomsche Kerk terug te brengen de kerken, welke zich van haar hebben afgescheiden. Zij wijst vervolgens op het heerlijke werk van Benedictus XV voor de Oosterlingen en herinnert aan de instelling en het succes van het Oostersch Instituut te Rome. De Encycliek spoort de congregaties, welke priesters naar het Oosten uitzenden, aan om mannen te vormen, die in staat zijn de ware rechten der Kerk en haar eenheid te verdedigen. De H. Vader spreekt van de noodzakelijk heid om de bedienaren der altaren tegen de huidige dwalingen betreffende de eenheid te harden en spoort de bisschoppen aan om op de groote seminaries, speciale cursussen en aan de univeriteiten een specialen leer stoel betreffende de Oostersehe aangelegen heden te stichten. In de eerste kamer van het Gerechtshof te Amsterdam werd gisteren geïnstalleerd als raadsheer-plaatsvervanger bij dat Hof prof. mr. P. A. J. Losecaat Vermeer te Bloemendaal. Naar uit Weenen gemeld wordt, is het vliegtuig van kapitein Koppen de H-NAFA gisterenmiddag te 3.17 uur Amsterdamschen tijd in Weenen geland. Hedenmorgen bij zonsopgang zou het naar Constantinopel vertrekken. Te Boelapest zou geen tusschenlanding geschieden, wel te Sofia. Met de N-HAFA werden verzonden naar Batavia: 12527 brieven waaronder 1585 aangeteekende 4356 briefkaarten, 48 druk werken en 32 postwissels; naar tusschen - liggende plaatsen in totaal 2938 brieven, waaronder 666 aangeteekende, 973 briefkaar ten, 1 monster en 7 postwissels. Het totaal aantal stuks vervoerde corres pondentie bedroeg 20.882. Het aantal zakken beliep 22. waarvan 14 voor Batavia, met een totaal gewicht van bruto 275,570 Kg. (voor Batavia 218300 Kg.) en netto 258,570 Kg. (voor Batavia 208,300 Kg.). Een Reuter-telegram meldt nog uit Basra: De vijf vliegtuigen, die den eersten Neder- landschen luchtpostdienst naar Batavia vor men en des Zaterdags te Bagdad moeten aankomen, zullen daar aan boord nemen de Iraksche mail voor de Perzische havens, In dië, Burma, Ned.-Indië en verder. Dat deze postdienst thans feitelijk wordt geopend, heeft aanleiding gegeven tot het noodige commentaar. De Times voor Meso- potamië betreurt het, dat de Nederlanders de Imperial Airways Service vóór zijn bij het instellen van een dienst op Indië en ver klaart, dat dat een klap is in 't aangezicht der Engelschen. na 't Engelsche pionierswerk op dit gebied, na de bezoeken van hooge autoriteiten en de hooge subsidies. Het blad besluit: „Als Engelschen en als sportsmen, moeten wij Nederland gelukwen- schen met zijn initiatief voor deze buiten gewone onderneming." Om alsnog aan het herhaald verzoek van belangstellenden te voldoen, stelt de directie der Koninklijke Luchtvaart Maatschappij voor Nederland en Koloniën het publiek In de gelegenheid, het vliegtuig, dat Donderdag a.s. naar Nederlandsch-Indië vertrekt, mor gen van des morgens tien uur aï gratis te bezichtigen op het vliegterrein Schiphol. Het algemeen bestuur van de Nederland sche Jaarbeurs heeft den datum van de eerst volgende voorjaarsbeurs vastgesteld op 19 t.m. 28 Februari 1929. Onder, groote belangstelling is Donder dagmiddag te Santpoort het stoffelijk over schot ter aarde besteld van den 22-jarigen Johan Rodenberg, die Zondag door een auto werd aangereden en kort daarna Is overleden. De begrafenis had plaats op het nieuwe gedeelte der algemeene begraaf plaats „De Bieze". Aan de groeve werd het woord gevoerd door Prof. ds. v. d. Bergh van Eisingha. Een tiental bloemstukken dekte de baar. Namens de familie dankte een broer van den overledene voor het gesproken woord en de belangstelling. Wij lezen in „Het Kweekersblad", dat het seizoen 1928 boven veler verwachting goed Is afgeloopen! Niet alleen zijn de prijzen veel hooger geworden dan wij kweekers durfden te verwachten, doch alles ging vlot weg. Dit belooft een goed begin voor het volgend jaar, zegt het blad. De behoefte aan een geschikte ruimte Reeds geruimen tijd is hier ter stede be hoefte gevoeld aan een geschikte ruimte voor het exposeeren van beeldende kunst door vereenigingen, die zich met het in richten van exposities bezighouden. Het waren niet alleen deze vereenigingen, die door haar bemoeiingen deze leemte op merkten. Ook kunstzinnige Ingezetenen en omwonenden, zagen de feitelijkheid, dat onze gemeente verstoken bleef van verschil lende belangwekkende gebeurtenissen op kunstgebied. Tentoonstelling van werken van Jan Toorop Floris Verster, Jan Veth e. a., die steden als Dordrecht, Lelden en Utrecht wel aan hunne ingezetenen konden bieden, gingen Haarlem voorbij. Naar aanleiding hiervan hebben de heeren. T. B, Roorda, H. F. Boot en H. Albers zoo-' wel met belangstellende particulieren als autoriteiten overleg gepleegd, waarbij bleek, dat in ruimen kring aan een zaal, welke voldoende ruimte buidt om grootere expo sities, zooals o. a. de bovengenoemde te ontvangen, behoefte wordt gevoeld. Door het College van B. en W. werd reedsj opdracht gegeven 'n plan te ontwerpen, doch het Is ondergeteekenden gebleken, dat de aandrang, welke uit de gemeentenaren zelf zou voortkomen de mogelijkheid der uitvoe ring zeer zou vergrooten. Door dezen aan drang toch zouden wellicht nog geldende practische bezwaren terzijde kunnen worden gesteld. Om deze redenen hebben voornoemde hee ren gemeend niet beter tot organisatie dezer belangstelling te kunnen geraken dan door het houden eener vergadering, welke aan de besprekingen van middelen ter bereiking van het gestelde doel zal worden gewijd. Belangstellenden worden uitgenoodigd tot het bijwonen eener vergadering, welke op Dinsdag 18 September, des avonds 8 uur in het Waaggebouw aan het Spaarne zal wor den gehouden. B(j eventueele verhindering zal eene schrif telijke Instemming met het doel zeer op prijs worden gesteld. T. B ROORDA, H. F. BOOT en I. ALBERS. Het programma voor de opening van de zitting der Staten-Generaal, te 's-Graven- hage, op Dinsdag den 18den September 1298, luidt als volgt: Des middags te 12 uur zullen de leden öcr Staten-Generaal zich begeven naar de Rid derzaal op het Binnenhof en in vereenigde vergadering te zamen komen onder leiding van den door H. M. benoemden voorzit ter van de Eerste Kamer. De ministers hoofden van mir;"f""' departementen en de leden van den Raad van State zullen zich des namiddags te één uur mede in die zaal vereenigen. Te kwart vóór één uur zullen in het ge bouw aanwezig zijn: de grootmeesteres, de dame du palais, de grootofficieren der Kroon uitgezonderd de opperceremonie. meester en de chef van het militaire huis de kamerheer-ceremoniemeester, acht ka- merheeren en de adjudanten van de zee macht. Hare Majesteit de Koningin zal ter opening van de zitting der Staten-Generaal te één uur met den volgenden stoet van het Koninklijk Paleis afrijden: a. een commando cavalerie tot opening van den stoet: b. een rijknecht-majoor en twee rij knechts te paard; c. de opper-ceremoniemeester, gezeten in een een rijtuig met twee paarden be spannen, mét een lakei gaande naast elk portier; d. Hare Majesteit de Koningin, verge zeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, Hertog van Meck lenburg, envan Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana der Nederlanden, die te genover de Koningin plaats neemt, geze ten in een Staatsiekoets met acht paarden bespannen, met een koetsier naast elk paard en vier lakeien gaande aan beide zij den van de koets. De chef van het Militaire Huis en de gouverneur der Koninklijke Residentie, te paard, rijden respectievelijk ter rechter- en ter linkerzijde van de staatsiekoets, een weinig achter het portier. De officieren van het Militaire Huis, te paard rijden achter de staatsiekoets, twee aan twee, naar ouderdom van rang, de oudsten voor; e. een commando cavalerie tot sluiting van den stoet. De stoet zal rijden: door de Heulstraat, door het Lange Voorhout (Schelppad) over den Korten Vijverberg, naar het Bin nenhof. Zoodra de stoet gekomen is aan de Rid derzaal, zal H. M. de Koningin aan den in gang ontvangen worden door een commissie uit de vergadering, die, voorafgegaan door den kamerheer-ceremoniemeester, de acht kamerheeren, de groot-officieren en den opper-ceremoniemeester, Hare Majesteit &êtoidt naar de vergaderzaal. Nadat de zitting door H. M. de Koningin Is geopend, wordt Hoogstdezelve door de in artikel 6 genoemde commissie,voorafge gaan door den opperceremoniemeester, naar de wachtkamer geleid. H. M. de Koningin keert naar het Kon. Paleis terug met den stoet, waarmee Hoogstdezelve is gekomen, en in de boven vermelde orde, waarbij de volgende weg zal worden genomen: van het Binnenhof over den Korten Vijverberg, door het Lange Voorhout (Schelppad) door de Heulstraat, naar liet Koninklijk Paleis. Minuutschoten uit het geschut zullen worden gelost gedurende den rit van Hare Majesteit de Koningin naar de vergader, zaal en gedurende den terugrit van Hoogst dezelve naar het Koninklijk Paleis. Hoogleeraar in het strafrecht Benoemd is tot hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de R. K. Univer siteit te Nijmegen, om onderwijs te geven in het strafrecht, als opvolger van professor W Pompe, de Zeereerw. Pater mr. W. J. A. J Duynstee C.s.s. R., momenteel rector van het Retraitehuis te Zenderen bij Almelo. Aneta seint uit Soerabaja: Het „Soer. Handelsblad" maakt melding van een rumoerige vergadering van de Sportvereeniging Soerabaja, waarin beslo ten werd den voorzitter, die onlangs met veilof naar Europa vertrokken is, ais zx> danig af te zetten. Aanleiding hiertoe is onder meer, dat er geen boeken zyn te inden, terwijl evenmin bekend) is, waar de kasgelden zijn gebleven. Vo'gens mededeeling van een der leder is het jaarlijksche voordeelig saldo van ds- vereeniging op 15 tot 20.000 gulden te cnatten. Besloten werd de tusschenkoms'. van de justitie In te roepen. Ten gevolge van een afsluiting van den Rijksweg HengeloEnschedé, is al het ver keer tusschen die plaatsen voorloopig op den grintweg HengeloTwikkeloEnschedé aan gewezen. Op dien smallen bochtlgen weg bevindt zich even buiten Hengelo een onbewaakte spoorwegovergang van de locaallyn Hengelo- Boekelo, waar het uitzient door boomen en struiken wordt belemmerd. Hier ontstond gistermiddag, naar de „Tel." meldt, een aan rijding tuschen een vrachtauto en een goede rentrein uit Hengelo. De chauffeur die den trein op het laatste moment zag, wilde nog stoppen, doch de wagen schoot zoover door, dat hij eerst met de voorwielen op de rails tot staan kwam en door den trein bij den radiateur werd gegrepen en opzij geworpen. De beide Inzittenden bekwamen geen let sel, doch de auto werd van voren zeer be schadigd. De trein stopte 100 meter voorbij den overweg en kon zonder veel vertraging varder gaan. De vrachtauto van de firma Pelle te Enschedé was met steenkool geladen en moest ontladen worden waardoor veel stagnatie In het verkeer ontstond. Een lange file auto's stond langs den weg en ongeveer een uur na het ongeval kon het verkeer weer normaal genoemd worden. Inkoop van diensttijd Zij, die vóór 1 Juli 1928 aan den Pen sioenraad een verzoek om inkoop van dienst tijd hebben ingezonden, kunnen b >aen drie maanden, nadat die Raad hun per aange- teekenden brief heeft medegedeeld, dat de in het vijfde lid van artikel 134 der Pen sioenwet bedoelde bereidverklaring („een stuk waarbij hij verklaart er genoegen mede te nemen, dat het in het eerste lid van artikel 137 genoemd deel der daar be doelde bijdrage op hem wordt verhaald") aan de stukken ontbreekt, die verklaring alsnog bij den Pensioenraad inzenden. Zij, op wier verzoek om inkoop de Pen sioenraad, wegens het niet inzenden van de bovenbedoelde bereidverklaring, reeds af wijzend heeft beschikt, kunnen alsnog binnen drie maanden na die afwijzende beschikking dat stuk aan den Pensioen raad overleggen (artikel 19 der wet van 21 Juli 1928, Stbl. no. 250). Zij, ten aanzien van wier diensttijd de Pensioenraad vóór of op 1 October 1928 een beschikking betreffende den inkoop heeft genomen en dezen inkoop alsnog ongedaan willen maken, behooren vóór 1 December 1928 aan dien Raad mede te deelen, dat zij de door hen afgelegde bereidverklaring om een deel der verschuldigde inkoopsom te betalen, intrekken. Zij, ten aanzien van wier diensttijd de Pensioenraad en zoodanige beschikking na I October 1928 vaststelt, kunnen de door hen afgelegde bereidverklaring intrekken'' binnen twee maanden na den datum van verzending van het afschrift dier beschik king. De bovenbedoelde intrekking kan niet. geschieden door hen, die op 1 October 1928 c.q. op het tijdstip van verzending van het afschrift der betreffende beschikking geen ambtenaar in den zin der Pensioen wet meer zijn (artikel 11 der wet van 21 1928, Stbl. no. 250). Behoud van uitzicht op weduwen- en weezenpensioen Volgens het vierde lid van artikel 95 der Pensioenwet, zooals dat sinds 1 Juli 1928 luidt, kan thans ook een ambtenaar, die als gepensionneerd ambtenaar of als ge- pensionneerd militair uitzicht op gezins pensioen heeft en die uit zijn betrekking zonder pensioen ontslagen wordt,, zich op den voet van artikel 13 het behoud verzekeren van het uitzicht op het ver schil tusschen het bedrag aan gezinspen sioen, waarop hij vóór, en dta waarop hij na zijn ontslag uitzicht heeft. Een overgangsbepaling verleent deze be. voegdheid ook aan de ambtenaren, die in bovenbedoeld geval verkeeren en tusschen 1 Jüli 1925 en 1 Juli 1928 zijn ontslagen. Deze overgangsbepaling luidt als volgt: „Een tusschen 1 Juin 1925 en 1 Juni 1928 zonder pensioen ontslagen ambtenaar, die, omdat hy als gepensionneerd ambtenaar of als gepensionneerd militair uitzicht had op gezinspensioen, geen gebruik kon maken van de in het vierde lid van artikel 95 der Pensioenwet, zooals dit luidde vóór 1 Juli 1928, bedoelde bevoegdheid, kan zich als nog op den voet van het bepaalde in de ar. tikelen 95 en 43 tot en met 46 der pensioen wet het behoud verzekeren van het uit zicht op het verschil tusschen het bedrag aan gezinspensioen, waarop hy vóór, en dat waarop hy na zijn ontslag uitzicht had, respectieveiyk heeft, met dien verstande, dat de in het eerste lid van artikel 44 be doelde termyn in dit geval aanvangt op 1 Juli 1928". De tusschen 1 Juli 1925 en 1 Juli 1928 ontslagen ambtenaren, die van deze be. voegdheid gebruik wensnhen te maken, wenden zich onverwyid met een dsbetref- fende aanvrage tot den Pensioenraad en vragen daarby tevens, een opgave van het verschuldigde bedrag te mogen ontvangen. Zy zullen, op straffe van verlies van bo venbedoelde bevoegdheid, den eersten drie- maandeiykschen termyn van de volgens een vastgesteld tarief te bepalen bijdrage vóór 1 October a.s. moeten voldoen. Ontvangen zy de gevraagde opgave niet tydig dan zal het raadzaam zijn ln ieder geval vóór dien datum voorloopig te stor ten VsXS'A pCt. van het bedrag van den pensioengrondslag in de betrekking, waar uit zy werden ontslagen. De storting moet geschieden op postrekening no. 74500 van het Algemeen burgeriyk pensioenfonds. Kapitein Koppen is met de H.-NAFA gisteren te Weenen aangekomen en zet he. den den tocht zonder tusschenlanding naar Constantinopel voort. De opening der Staten-Generaal zal op Dinsdag 18 September as. plaats vinden. De R. K. Ned. Boeren- en Tuindersbond heeft te Arnhem zijn algemeene vergade ring gehouden. Wijziging der uitvoering van de vogelwet 1912. Tot hoogleeraar aan de R. K. Universi. teit te Nijmegen is benoemd pater Mr, W. J. A. J. Duynstee. De nieuwe oriënteering in Bnitenlandsche politiek. de Duitsche Geluk vvenschen Achmed Zogoe. van het Vaticaan voor By den aanvang van de gistermiddag in het Vredespaleis gehouden zitting van het Perm. Hof van Intern. Justitie heeft de pre sident het overiyden van den vice-president van het Hof, prof. dr. André Weiss, her dacht. Onder de aanwezigen bevonden zich de deken van het corps diplomatique, de heer Adlercreutz, gezant van Zweden, voorts de gezanten van Frankryk, Spanje, Roemenië, Polen, Cuba, de zaakgelastigden van Duitschland, Tsjecho-Slowakye en China en de secretaris-generaal van het departement van Buitenl. Zaken, jhr. mr. Snouck Hur gronje. Nadat van de in de Fransche taal uitge sproken gedachtenisrede een Engelsche ver taling was voorgelezen, sloten de met het oog op de uitspraak in de Chorzow-zaak aanwezige vertegenwoordigers in die zaak, van Duitschland en van Polen, resp. de hee' ren Von Schack en Sobolewsky, zich namens hun regeeringen aan by de door den presi dent geuite woorden van deelneming in het verscheiden van prof. Weiss. Na een korte pauze werd tot de voorlezing van de uitspraak van het Hof in de Chor- zowzaak overgegaan. Het Hof besliste met negen tegen drie stemmen, dat de Poolsche regeering is ge houden aan de Duitsche regeering schade loosstelling te betalen overeenkomende met de schade door de Naamlooze Vennoot- happen Oberschlesische Stlckstoffwerki en Bayrische Stlckstoffwerke geleden door de houding der Poolsche regeering. Deze schadeloosstelling zal op een globale som worden vastgesteld. Het Hof behield zich voor in een volgend arrest de grootte van deze schadeloosstelling vast te stellen na uit te brengen rapport en na party en over dit rapport te hebben gehoord. Het terugtrekken der Amerikaansche troe pen uit Sjanghai verdaagd. Een nieuwe Encycliek „Rerum Orienta lium" is verschenen, handelend over de een heid der Kerk. Barometerstand 9 uur v.m. 773 stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7,44, Hoogste Barometerstand 774.8 m m te Hemösand. Laagste Barometerstand 746.3 mM. te Isafjord. Verwachting: Zwakke tot matigen, n. o. tot z. o. wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, iets warmer. Enkele weken geleden bevatten de Hol landsche bladen een Vas Dias-telegram, waarin werd medegedeeld dat Z. Heiligheid de Paus voortaan de zomermaanden bulten het Vaticaan zou doorbrengen, en dat voor de Romeinsche kwestie, die innig verband houdt met 's Pausen gevangenschap in het Vaticaan, dus spoedig een oplossing te ver wachten was. De meeste bladen hebben dit bericht on der het grootste voorbehoud gepubliceerd. Zoodra wü het Vas Diaz telegram gelezen hadden, hebben wy het, aldus meldt de Roomsche Wereldpost, doorgezonden aan onzen Romeinschen Briefsehryver Prof An dreas Ratentsching, die op dat oogenblik in Fiume op vacantie was. Een onzer re dacteuren had echter allen den Holland- schen tekst van 't telegram doorgezonden. Nu kregen wU dezer dagen van Professor Rasetsching het volgende schrijven: Laurana, 2. IX 1928 In antwoord op uw schrijven dat ik hier in Fiume tegeiyk met een Vas-Diaz tele gram als bijlage ontving, moet ik u tot m'n spüt mededeelen, dat ik het HoUandsch niet voldoende versta om u een volledig antwoord te kunnen geven op het bericht uit de Hollandsche bladen: „Gaat de Paus het Vaticaan verlaten?" U weet dat ik steeds gaarne bereid ben om alle mogelij ke inlichtingen en berichten omtrent Z. H. den Paus en het leven in het Vaticaan te geven. In ieder geval kan ik met besliste zeker heid verklaren, en u kunt dit ook uit mijn naam publiceeren, dat alle berichten of ge ruchten die in de pers de ronde doen om trent de onderhandelingen over de Ro meinsche kwestie tusschen het Vaticaan en de Italiaansche Regeering, van allen grond ontbloot zijn. Ik wil daarmee niet ontken nen, dat er geen onderhandelingen gevoerd worden over de Romeinsche kwestie, inte gendeel. P. Tacchi Venturi speelt hierbij al» tusschenpersoon en bemiddelaar een zeer voorname rol, maar noch van den kant van de Italiaansche regeering, noch van de zijde van het Vaticaan, wordt hier omtrent eenige mededeeling gedaan, want het vraagstuk is zóó gecompliceerd en in gewikkeld, dat iedere inmenging van bin nen- of buitenland de zaak nog meer zou vertroebelen. Dat zyn de feiten, al het andere zyn booze geruchten, die berusten op loutere fantasie. Andreas Rasetschirv Aneta seint uit Solo: Dezer dagen is in tegenwoordigheid van autoriteiten de eerste steen gelegd voor de prise d'eau van Ploembon Wonogiri, die anderhalf millloen kub, meter water zal truiouden en 1200 bouws zal bevloeien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1