Mm &Wuthricli,RaarTeni Stadsnieuws JAN VAN DER PIGGE Amsterdamscbe Beurs Centrale Verwarming Stofzuigerhuis MAERTENS Barteljorlsstr. 16 Tel. Ho. 10756 EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 2 Agenda 15 September De verbouwing v. d. Gem. Incasso- dienst. Jubileum P. M. Gieske Een stille öaad! R. K. Tramwegpersoneel MODESHOW WEILL—MULLER Politie-diploma Jubileum C. de Vogel Serenade OPTOCHTEN OP ZONDAG J. W. POLMAN MET PENSIOEN Haarlenische Kaderlandstorm- vereenlging „Kennemerland" Diefstal rijwiel Diefstal horloges en vulpenhouders VAN ONZE RECHTBANK Personalia Examen Hoofdakte Diploma's Korthalsfonds De Haarlemsche Buitenschool Tegen een huis aangereden Burgerlijke Stand De processie naar Kevelaar Een jubileerende tramman HET LOODGIETERSCONFLICT. De P. E. G. E. M. SANTPOORT LAATSTE NIEUWS Circus Strassburger Haarl. Scheidsrechtersvereenlglng Sigarenmagazijn „DE GEKROONDE MOOR" Gevestigd Ao 1SOO GROOTE HOUTSTRAAT 81 TELEFOON 12177 Kern collectie kwalileits sigaren. Speciale Af deeling Geïmporteerde Havana Sigfa-en- Emstige ongerustheid over het lot van de „Ile de France" Een orkaan teistert Porto Rico Ministerraad te Rambouillet Ministerieele conferentie De vier Engelsche vlieg booten BATAVIA, 74 Sept. (Aneta-Vaz Dias) De vier vliegbooten vaft de British Royal Air Force zyn heden te Blinjoe aangekomen. Groote brand ten Zuiden van Pekalongan Dorp afgebrand De „Krassin" Ernstig auto-ongeval Statistische gegevens omtrent Alcoholmisbruik Bevordering van de bevol kingstoeneming Een beroep van Mevr. Raditsj op den Volkenbond DE SPAARNEB4NK Haarlem - Amsterdam 101 101%. 99s/.. 156 159* 1740 1914 153 231J 1534 62 175 944 130% 684 10%. 228 b 691 3904 108% 166 142* 544f 535 441 442 178f 179 526* 521 257* 167 1774 178 1 243 429 201 232 792 b 156 1934 153 b 420 I 439 83 228 151* 172 94 130 68 10* 7541 70 b 202* 795 1101 166 b 145 b 198 83* 37%- 591 60* l Sociëteit „St. Bavo" 5 uur Oeel-Wit 7 uur Gewone zittingen. 2 tot 5 uur Floralia-Tentoons telling. St. Josephsgezellenvereeniging Jansstraat 59. 810 uur Geopend. Haarl. Vrije Schilderschool, Kampersingel 34. half 10 uur tot half 5 uur Tentoonstel ling. Schouwburg Jansweg om kwart over 8 uur De Vereenigde Schouwspelers „Prul letje". Stadsschouwburg WUsonsplein. om 8 uur Eva Bonheur. Rembrandt-Theater, Groote Markt om 7 en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstel lingen. Eind Februari zal het werk gereed zijn Het gebouw v. d. Gem. Incassodienst in de Jacoby nestraat, ondergaat op het oogenblik een ingrijpende verandering. Deze verbou wing vindt voor een deel oorzaak in het feit, dat de aanwezige houten vloeren oorzaak waren van het aanwezig zijn van hinderlijk ongedierte, terwijl tevens de uitbreiding van den dienst een grootere plaatsruimte vroeg. Een woning, naast het gebouw gelegen, wordt derhalve evenals het eigenlijke ge bouw, uitgebroken en zal bij het bestaande gebouw getrokken worden. Op den beganen grond zal een hal gemaakt worden ter grootte van 85 90 M2. In deze hal worden de loketten geplaatst, terwijl bij den ingang een tourniquet za lgeplaatst worden. In den hal zal tevens een hygiënisch, steenen, naad- looze vlóer met holle plinten, aangelegd worden. Door het wegbreken der muren en het ruimer maken der kantoorlokalen, moe ten vele ijzeren balken ingewerkt worden en de muren gestut worden. Van de muren wordt de specie afgestoken, terwijl al het riet van de plafonds vernieuwd wordt en deze opnieuw gestucadoord worden. De oppervlakte der kantoorlokalen zal pl.m. 450 a 500 M2. oppervlakte bedragen. De directiekamer zal vernieuwd en te vens vergroot worden. Op de eerste verdieping komt een archief en tevens een kamer voor de boekhoud machines. De vroegere vurenhouten vloeren, waar over geklaagd werd, zullen vermoedelijk ver vangen worden door rift-vloeren. Het buiten-aanzien van het gebouw blijft vrijwel hetzelfde. Alleen wordt de ouderwet- sche spitsgevel van het bijgetrokken per ceel, vervangen door één in meer moderne idee opgetrokken gevel. Tijdens de verbouwing is de Gem. Incasso- dienst verplaatst naar de Kinderhuisstraat. Het werk is twee weken geleden aange vangen. Men hoopt eind Februari gereed te zijn. Architectuur en uitvoering geschiedt door Openbare Werken zelve. Aannemer van dit -werk is de heer D. Bruin, terwijl het schil derwerk wordt uitgevoerd door A. de Laat, beiden wonende te Haarlem. Zondag as. herdenkt de heer P. M. Gies ke, chef van den Uitvoerenden Dienst der Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg-Maat schappij, den dag waarop hij voor 25 Jaar geleden zijn loopbaan bij de tram begon.. Zondagmiddag te 12 uur zal ten kantore van Exploitatie, remise Leidschevaartweg, de huldiging en aanbieding van een hul deblijk plaats vinden. Men schrijft ons: Neen, het staat niet in de courant en tochwat zijn er vele voorvallen van veel geringer betcekenis, die er wél instaan. Het gebeurde gisterenmiddag aan den Koudenhorn. Twee jongens van ongeveer twaalf jaar maken ruzie en geraken aan het vechten. Niets bizonders, en dagelijks kan men dergelijke tafreeltjes op straat be leven, soms tot vermaak van de omstanders, die dan meestal neutraal blijven. Vele omstanders waren echter hier niet tegenwoordig. Een veertienjarig meisje met kinderwagen en kind, en een daar pas- seerende dame. Op eenmaal tuimelen de vechtende jongens over de keien, niet ver van den waterkant, waar het meisje met kinderwagen zich bèvindt, en in hun val sleuren ze het meisje mee, ze laat den kin derwagen los en deze rolt wel niet snel maar zeker in de richting van het water. Nog eenige seconden en onherroepelijk zóu de Wagen den walkant zijn afgereden en in het water gestort, ware niet de dame toegescho ten en had ze niet met groote tegenwoordig heid van geest den wagen gegrepen en daar mee het kind voor ondergang behoed! Een reprimande aan 't adres der vech tersbazen kon niet uitblijven. De ernst van het geval drong echter niet tut hen door, naar het scheen, want jouwend en schater lachend stoven ze uiteen. De dank voor een stille daad, door niemand anders opgemerkt, en waardoor toch een tragisch ongeval werd voorkomen en een moeder een ontzettend leed werd bespaard! St. Augustinus. Bovengenoemde afd. II van St. Augustinus, R.-K. Spoor- en Tramwegpersoneel georga niseerd in St. Raphael, hield dezer dagen onder leiding van den heer Geers, een flink bezochte ledenvergadering, waaruit het be stuur zou worden gekozen. Te acht uur opende de heer Geers, die bij acclamatie opnieuw tot voorzitter werd gekozen, in het gebouw St. Bavo de vergade ring met den Chr. Groet en deelde mede, dat de conferentie met de Directie tot nader vast te stellen datum was uitgesteld. Ver volgens was aan de orde verkiezing van zes bestuursleden; er waren 12 candidaten, waar onder het aftredende bestuur. Als bestuurs leden werden herkozen de heeren Out, Salie en Klashorst, als nieuwe leden de heeren v. Rossum, Herbers en Harren. Door den voorzitter werden zij geïnstal leerd. Door enkelen der aanwezigen werden eenige vragen gesteld, die door den voorzitter werden beantwoord. Na de leden aangespoord te hebben tot het deelnemen aan de retraite, of indien dit niet mogelijk was, dan zeker deel te nemen aan het triduum van 10 tot 14 October a.s., sloot de voorzitter de goedge slaagde vergadering met den Chr. Groet. Voor het politie-diploma van den Alg. Ned. politiebond is geslaagd met aantee- kenifig de heer P. C. N. Nieuwland, alhier. De brugwachter C. de Vogel alhier, heeft zijn 25-jarig jubileum als brugwachter ge vierd. Des morgens werd de jubilaris, in tegenwoordigheid van vele collega's, door den Inspecteur van het Havenwezen, den heer J. Kramer, in diens kantoor aan den Koudenhorn, gecomplimenteerd. Zijn col lega's boden hem een zilveren horloge met ketting aan. Namens het gemeentebestuur werd een enveloppe met inhoud overhandigd. Velen bezochten den jubilaris in zijn wo ning, om hem te complimenteeren. Naar wij vernemen, zal de jaarlijksche Modeshow der firma's A. Weill, H. P. Muller en Ph. H. Weill gehouden worden op 20 Sept. a.s. in het gebouw van den Haarl. Kegelbond, Tempeliersstraat 35. Deze firma's zijn de eeni ge in Haarlem, die de dames ieder jaar laten kennismaken met de laatste wintermode. De firma A. Weill, Barteljorisstraat 26/28 komt, zooals altijd, met een schitterende col lectie bontmantels, voor het meerendeel eigen ontwerp en op eigen ateliers vervaardigd, o.a. Petit gris, Perzianer, Poulain, Bisam, Kalf, Breitschwanz, enz. Wij zagen in'deze collectie zeer aparte nieuwe bontsoorten en kleuren, die wel in den smaak der dames zullen val len. Wij zijn er dan ook zeker van overtuigd, dat deze firma ook dit jaar een buitengewoon succes met haar modellen zal hebben. De firma H. P. Muller. Modes, Gr. Hout straat 110, brengt wederom een zeer interes sante collectie dameshoeden, voor een groot jdeel Fransche en Engelsche modellen, maar ook zeer aparte eigen-ontwerpen. Daar de eigenaar dezer zaak meermalen per jaar Pa rijs bezoekt, Is dit modehuis altijd zeer goed georiënteerd op het gebied van nieuwe model len. Ook haar uitgezochte collectie shwals Ver dient de volle aandacht. Wy twijfelen dan ook niet, dat ook dit deel der show buitenge woon de aandacht der dames zal trekken. Last not least, de firma Ph. H. Weill, spe ciaal dameskleedermaker, Barteljorisstraat 26/28. Deze firma heeft in de laatste jaren een zeer groot succes te boeken met modellen van eigen-ontwerp, wat voor een deel oorzaak vindt in de omstandigheid, dat de heer Ph. H Weill speciale contracten met zijn stoffen- fabrikanten afsluit, waardoor hij den alléén verkoop heeft van Je nieuwste dessins. Dit heeft natuurlijk het groote voordeel, dat iedere dame naar haar eigen keuze gekleed kan gaan en van de door haar uitgezochte stof geen tweede stuk zal zien, wat in de confectiezaken menigmaal gebeurt. wy zijn er van overtuigd, dat vele dames in Haarlem en omstreken dit evenement op het gebied der mode met haar bezoek zullen Vereeren. (Adv.) omstandigheden te doen slagen en een goe den en opgewekten geest onder de bede vaartgangers te doen heerschen. Precies op tijd arriveerde de trein gisterenavond om kwart over acht te Haarlem. Er waren 483 deelnemers en deelneemsters. Op de heenreis overkwam een der deel neemsters, mevr. Lommerse uit Hillegom, een ongeluk dat haar belette de reis voort te zetten. Op het perron te Nijmegen viel zij van enkele treden Op de trap; daar zij over hevige pijn klaagde en er geen dokter in de nabijheid was, werd mevr. L. naar het Zie kenhuis te Nijmegen gebracht, waar bleek, dat zij haar knieschijf had gebroken. Nadat de noodige geneeskundige hulp was verleend, werd zij per auto naar Hillegom vervoerd. Vanavond brengt de muziekvereeniging St. Cecilia van Haarlem-Noord een serenade aan het echtpaar Schoorl, dat aan den Rijksstraatweg woont en zijn gouden huwe lijksfeest viert. Naar aanleiding van de weigering van den burgemeester van Haarlem om toestemming te verleenen aan den Haarlemschen Be- stuurdersbond voor het houden van een op tocht door de stad op Zondag 16 September, deelt men ons mede, dat deze toestemming geweigerd werd, omdat het een aanvraag gold voor het houden van een optocht met muziek op Zondagmorgen, Tegen een derge- lijken optocht op Zondagmiddag maakt de burgemeester geen bezwaar meer, doch voor de ochtenduren wordt toestemming gewei gerd, omdat de optochten allicht hinderlijk kunnen zijn voor de godsdienstoefeningen. Naar wij vernemen gaat de heer J. W. Polman, stationschef eerste klas en leider van het goederenstation aan de Wester gracht te Haarlem, met ingang van 1 Oc tober met pensioen. De heer Polman Is een zeer geziene persoonlijkheid en zeer humaan chef. Men ziet hem met leedwezen ver trekken. Bovengenoemde vereeniging hield den 12en September j.l. haar jaarlijksche alge- meene vergadering in het gebouw „De Nij verheid". Zoowel uit het verslag van den se cretaris als van den penningmeester bleek, dat de vereeniging groeit en bloeit. Aangezien de heeren M. en E. van Voolen, resp. voorzitter en secretaris der vereeni ging, wegens drukke bezigheden als be stuurslid moesten bedanken, moesten enkele vacatures wordön aangevuld. Het bestuur werd ten slotte als volgt samengesteld: A. F. Haccou, voorzitter; K. Steffelaar, vice- voorzitter; O. Houwen, le secretaris; B. H. M. Reynen, penningmeester; J. Eggink, 2e secretaris. (Het secretariaat is gevestigd: Kloppersingel 119). Nadat door diverse leden en bestuursleden de verdiensten van de scheidende bestuurs leden waren gememoreerd en deze voor de groote diensten aan de vereeniging bewezen, waren bedankt, sloot de voorzitter de verga dering. Bij de politie is aangifte gedaan van den diefstal van een rijwiel, dat geplaatst was to de gang van het perceel Kanaristraat 15. Eveneens is bij de politie aangifte gedaan van de vermissing van een rijwiel, dat ge plaatst was voor een perceel hoek Anegang- Kleine Houtstraat. ÜJt één in aanbouwd zijnd perceel aan de Populierenstraat zijn 3 horloges en 2 vul penhouders ontvreemd; één en ander ten nadeele van stucadoors, die hun goed in een kamer hadden opgehangen. Diefstal van een rijwieL A. van S. stond terecht, dat hij op 10 Juli uit de gang van een fabriek van suikerwerken te Haarlem een zoo goed als nieuw heerenrijwiel had ontvreemd ten nadeele van getuige G. B. Verdachte had vervolgens het rijwiel gestald bij M. S„ om dat het, zoo beweerde hij, anders door zijn familie weer zou verkocht worden. Ook had hij het rijwiel willen verkoopen voor 25 aan G. v. d. P. Toen deze op zijn aan bod niet inging, bood hij 15 en ten slotte 10. A. van S. ontkende hetgeen hem ten laste was gelegd. Hij beweerde het rijwiel van getuige W. van O. gekocht te hebben, die het hem op dien bewusten morgen voor 25 had aangeboden. W. van O. kon echter van elk uur van dien dag zijn alibi bewijzen en had A. van 8. dien dag niet ontmoet. Volgens A. van S. kon dit echter niet. Hij was zoo zeide hij op 10 Juli naar de fabriek, aan het Spaame gelegen, ge weest, welke bewering nog onderzocht moet worden. De Officier van Justitie achtte het wet tig bewijs geleverd. Vast staat, dat A. van S. dien dag op een fonkelnieuw rijwiel gereden heeft, dit heeft gestald bij een ander en ten slotte heeft willen verkoopen voor 10. Aan den een vertelt verdachte, dat hij het rijwiel gekocht heeft, tegen den ander beweert hij, het van zijn baas geleend te hebben. Verdachte is een meester in het vertellen van verhaaltjes. Telkens komt er wat bij. Gezien hét feit, dat A. van S. reeds meerdere veroordoeltogen achter den rug heeft,eischt de Officier van Justitie 8 maan den gevangenisstraf, met aftrek van voor- BlTCSt. De uitspraak wordt bepaald op Donder dag 20 September. Voor het examen politie-diploma van den Alg. Ned. Politiebond, slaagde met aanteeke- ning de heer J. van Klaveren, alhier. HAARLEM, 12 Sept. Geëxamineerd 1 mannel. candidaat. Geslaagd de heer G. van der Wal, Appingedam. Hiermede zijn de examens afgeloopen. Voor degenen, die in aanmerking kwamen voor eên diploma van het Korthalsfonds was het Woensdag een bijzondere dag. Des mid dags werden n.l. in de school aan de Tem peliersstraat de diploma's uitgereikt. Zooais bekend is, is de Vereeniging „Nut en Vermaak" belast met de regeling. Zij, die in aanmerking komen na aan wijzing door het hoofd der school ontvin gen een bijdrage, voor studie op verdere scholen. De voorzitter, de heer Vincent Loosjes, was verhinderd het woord te voeren. In zijn plaats sprak nu de heer J. C. Tadema. Op grappige wijze vertelde spr. den kindéren van het doel van „Nut en Vermaak" en Itét Korthalsfonds. Vervolgens richtte spr, zich tot ieder kind afzonderlijk en gaf hun na het hartelijk woord het diploma. Hierna sprak de heer J. W. Sasburg, hoofd van school 27. In een aardige toespraak dankte hij het bestuur voor het werk weer in deze verricht. De kinderen, die een diploma kregen, waren: Meisjes; J. J. Groos, J. O. C. Bogaerdt, E. de Jong, B. Roest, A. van Es, L. Wees man, N. van der Giessen en A. J. Hammer. Jongens: D. Guit, A. van Leeuwen, H. de Kiewit, F. L. Konniphaas, J. W. H. Jordan, F. W. Hekelaar, J. C. Steenklst, H. L, Heu- gens, P. Plooyer, G. Lindhorst en W. J. Hopman. Het bestuur van het Herstellingsoord „De Haarlemsche Buitenschool" hoopt per cir- oulaire een som van 50.000 bijeen te bren gen om den bouw van het Ideaal der ver eeniging „Een Haarlemsche Buitenschool" te verwezenlijken. Deze school zal een verblijf zijn voor de zwakke weerstandlooze kinderen, die de ge wone school niet kunnen bezoeken, op ge vaar af van ziek te worden, van aan een duidelijke tuberculose te gaan lijden, waar die toch kennis moeten vergaren, om later nuttige leden In de maatschappij te worden. Deze school is dus niet een verblijf voor zieke kinderen, maar voor hen, die daar- meé kunnen bedreigd worden. Hedenmorgen omstreeks half acht kwam een auto van de Lange Heerenvest en reed de Antoniestraat in. De bestuurder bemerkte plotseling een tram voor zich. Hij gooide zyn stuur naar rechts om, echter zoover, dat hy niet tydig terug kon draaien en reed tegên perceel Antoniestraat 85 aan, toebe- hoorend aan slager J. H. Bergman, waar door de deurpost beschadigd werd. Ondertrouwd: 13 Sept.; A. Koster en A. C. Gosen W. J. Lasschuit en C. J. v. d. Sluüs J. O. v. d. Steen en J. C. L. Huy- gens N. Nol en O. de Mooy H. van 't Wout en T. Best W. G. Zieltjens en C. van Zeeland O. G. Lucas en J. C. Seve- rijns. Getrouwd; 13 Sept.: A. Mulder en M. A. de Graaff G. Brugman en A. G. M. de Graaf P. B. Dooyes en C. Smink C. Schornagel en O. J. Molenkamp J. Oomen en H. M. van Deursen J. A. Schuurman en A. Tiggelman N. Hoogstraten en M. Munhiksma H. v, d. Mey en J. v. Rijn. Geboren; 11 Sept.; z. van H. BeuneRooi- jers d. van J. E. van Ees—Llgthart z. van A. HoogerbeetsBooij z. van J. P. Erdtsieck—Kaptein 12 Sept.: z. van M. H. Molenaarv. Bakel z. v. J. Werlemann Postma d. van A. O. Erbrinkde Jong d. van M. A. Speev. d. Laan 13 Sept.: d. van W. Brouwerde Haas d. van C. Bakker—Wit. Overleden: 12 Sept.: E. E( Konyn—du Mosch, 61 j., Ged. Oude Gracht. Gisterenavond- zijn de deelnefners der Haarlemsche processie naar Kevelaar te ruggekeerd. D ereis is zeer voorspoedig ver- loopen. Het prachtige zomerweer werkte ook mede om de processie onder de gunstigste De heer P. M. Gieske De titel „chef van den uitvoerenden dienst bij de N. Z. H." zegt voor het meerendeel van het publiek niet veel. Het publiek reist met de trams dezer tramwegmaatschappij, moppert als een dienst niet op tyd rijdt en zegt niets als de trams wel op tijd versche nen. Om te weten wat de uitvoerende dienst is, zou men eenigén tyd moeten doorbrengen in het kantoor van dengene, die dezen dienst leidt. Toch is 't publiek het meest betrokken in dezen tak van het bedrijf, omdat de uit voerende dienst, in eenvoudige woorden ge zegd, er voor heeft te zorgen dat de trams rijden, dat er een wagenvoerder voor de schakelkast staat en er een conducteur is die het geld incasseert. De chef van dezen dienst bij de N. Z. H. T. M., de heer P. M. Gieske, heeft thans ge durende 9 jaar de leiding ervan. Hy is dus de man die het dichtst bij het publiek staat. Hij is er de juiste man voor omdat hy sinds jaren Zondag a.s. viert hij zijn zilveren dienstjubileum het bedrijf kent en door een gevarieerde practische opleiding heeft geleerd wat het bedryf vraagt en wat het publiek vraagt. Bijna alle werkzaamheden heeft hy ver richt sinds de heer Gieske op 16 September 1903 ih dienst kwam by de toenmalige E. N. E. T. Via het bureau van het goederenver voer kwam hij als assistent van den halte chef in de Tempeliersstraat, toen nJ. in 1904 de E. S. M. de iyn HaarlemAmsterdam ging exploiteeren. Hier deed de jubilaris veel practische ervaring op over dienstregelingen e.d. Drie jaar later kwam hy in zijn eigen- lyke leerschool, toen hy werd overgeplaatst naar het bureau van de Inspectie van het Vervoer. Langzaam werd hy hier opgeleid voor zün tegenwoordige belangrijke en moei lijke functie. In 1911 toen de E. S. M. over ging naar de N. Z. H., was de heer Gieske de aangewezen man om als chef van den Uitvoerenden Dienst op te treden. Het is begrijpelijk dat de heer Gieske practisch en theoretisch den dienst volledig kent. Daartoe werkte niet alleen zyn veel- zydige opleiding voor deze functie mede, maar ook zyn practische dienst. Op verlan gen van de Directie deed hy n.l. eenigen tyd dienst' als wagenvoerder, conducteur, in de remise, enz. Het werk van den jubileerenden chef is moeilyk en ingewikkeld, moeiiyker dan het publiek zich kan voorstellen wanneer het de trams op de vastgestelde uren ziet rijden en iedere lente en herfst de nieuwe dienstrege ling inspecteert. Zoo'n dienstregeling vraagt meer dan eenvoudig de vertrektyden der trams op te schryven. Een op het eerste gezicht totaal onbegrij- peiyke grafische voorstelling, is het begin van h$t werk; alles moet nauwkeurig bere kend worden, er moet rekening worden ge houden met trajecten van enkel spoor, voor de iyn Amsterdam—Zandvoort met de dien sten der Ceintuurbaan, den dienst Sloterdyk- Spuistraat en de gemeentetram te Amster dam, enz. Evenveel berekening vraagt de dienstrooster voor het rijdend personeel, waarby verschillende omstandigheden als 't beschikbare personeel, vrije Zondagen, maxi mum aantal rij-uren, het werk vry wat las tiger maken dan büv. de indeeling van een ploegenstelsel op een fabriek. Is er dan een drukke vervoerdag te verwachten, dan moet alles weer veranderd worden; wanneer op een mooien zomerdag geregeld de tramtrei nen tusschen de hoofdstad en Haarlem loo- pen en zoo noodig een vijf minutendienst naar Zandvoort wordt onderhouden, begrypt men niet welke voorbereidingen aan deze extra-diensten zyn voorafgegaan. De geheele dienstregeling moet worden veranderd, er moet extra-personeel dienst doen, waarby dan met allerlei technische factoren reke ning dient gehouden. Ook by vertragingen en ongelukken moet de heer Gieske dadelijk maatregelen nemen om het oponthoud zoo kort mogelijk te ma ken en de diensten zoo normaal mogeiyk te laten loopen. Hy huldigt daarbij de gezonde opvatting dat er alleszins reden is om de vertegenwoordigtser van het geheele publiek, de pers, volledig In te lichten, en dat de beste methode is om welwillend Inlichtingen te verschaffen om onjuiste berichtgeving te voorkomen. De heer Gieske vervult zyn zware en ver- antwoordelyke functie met yver en vooral met animo. Hy had steeds belangstelling en voorliefde voor alles wat met trein en tram verband hield; zoo is 't niet te verwonderen dat hy gaarne een betrekking van de Tram wegmij. aannam; de liefde voor zijn beroep vestigde de aandacht der superieuren op hem en bracht hem op de plaats, welke bij nu met eere inneemt. Zijn werk vraagt veel inspanning, maar geeft ook voldoening. Zondagmiddag a.s. zal de jubilaris, die voor het publiek „de" tramman is, in het bureau aan de Leidschevaart, voor zyn 25- jarigen trouwen dienst gehuldigd worden. De Federatie wil staking In de bouwvakken De leden van den Algemeenen Bond van Metaalbewerkers en van de Federatie hebben gisteravond In Het Blauwe Kruis ver gaderd. Op de bijeenkomst van den Algemeenen Bond bracht de heer v. d. Winden verslag uit over den toestand en deelde o. a. mede, dat het verzoek van de loodgieterspatroons aan de bouwvakpatroons om de bouwwerken stil te leggen, niet is ingewilligd. Op de vergadering der Federatie werd de wensch geuit om de staking uit te breiden en in meer plaatsen te proclameeren. Te vens wilde men, dat ook de bouwvakarbei ders in staking zouden gaan. Behalve voor de Federatie, is dit voor de organisaties on- mogeiyk, daar het contract voor de georga niseerde bouwvakarbeiders eerst in Maart van het volgend jaar afloopt. Een voorstel aan de Prov. Staten te verwachten. In de jongste vergadering van commis sarissen der P. E G. E. M. is, in verband met de voordracht van B. en W. van Haar lem aan den gemeenteraad, om het besluit tot inbreng van de Haarlemsche Centrale in te trekken, het voortbestaan der P. E. G. E, M. besproken. Er zal een rapport aan aandeelhouders worden uitgebracht waarin de gevolgen van het te verwachten besluit van Haarlem zullen worden uiteengezet en waarin het voortbestaan van de P. E. G. E. M„ in anderen vorm onder de oogen zal worden gezien. Te verwachten is dat Ged. Staten aan de Prov. Staten vóór de a.s. najaarszitting voorstellen betreffende de P.E.G.E.M. zullen doen, die het voortbestaan onder anderen vorm beoogen. Dat tot opheffing van de P. E. G. E. M. zal worden geadviseerd, is voorloopig niet te verwachten. Uitslag verkooplng Donderdag had in Zomerlust de verkooping plaats van drie per- ceelen huizen en twee perceelen weiland en bouwterrein. Perceel I. Villa „Gerardbia," Duinweg 139A, eigenaar. W. Weber, groot 6.72 Are. Opgehouden 14000. Perceel II. Woonhuis, Terrasweg 15, eige naar, H. v. Lier, groot 1.01 Are, opgehouden 4300. Perceel III. Twee woonhuizen aan den Hagelingerweg, groot 6.99 Are, eigenaar de heer Lodder. Opgehouden 10.000. Perceel IV. Een perceel weiland aan het Kerkpad, groot 3.54.80 H.A. eigendom van Mej. J. L. Enschedé, gekocht door den heer Jansen, Kennemergaarde, te Santpoort, voor 25.527. Perceel V. Een bouwterreintje aan de Schipbroekerlaan, eigendom van den heer Koster, opgehouden, hoogste bod 2500. Zaterdagavond 15 September a.s. zal de voorstelling van het circus Strassburger te Zwolle door het radio-station Huizen (Golf lengte 1870 M.) worden uitgezonden. Bovengenoemde vereeniging bestaat 19 Oct. 5 jaar. Dit zal op grootsche wüze ge vierd worden door een feestavond in den Schouwburg, Jansweg. Zij is er in geslaagd de welwillende medewerking te krygeri van het Haarlemsch Tooneel, dat op zal voeren j de Amerikaansohe klucht: „Daar liegen wy ons uit", in drie bedrijven. Uit Parüs wordt gemeld: Men maakt zich ernstig ongerust omtrent het lot van het vliegtuig Be de France, dat Donderdagmiddag zou aankomen. Er kon geen radio-verbinding met het vliegtuig ver kregen worden. Twee groote vliegbooten van de marine en een sleepboot hebben Donder dagavond het Kanaal afgezocht, doch moesten wegens de duisternis het zoeken staken. Uit Brest werden drie torpedobooten uitgezonden, om naar het vliegtuig te zoe ken. NEW-YORK, 14 Sept. Volgens telegram men uit New-York heeft Donderdag over Forto-Rico een orkaan gewoed, die zich In Oosteiyke richting voortplant. Men ver. wacht, dat de orkaan Vrydagmorgen Oos- teiyk Haïti zal bereiden. De storm heeft een snelheid van 60 myi per uur en neemt nog in kracht toe. De stad San Juan op Porto-Rico is ge. heel van de rest van het eiland afgesloten. Bijzonderheden omtrent den omvang der aangerichte schade zijn nog niet ontvangen. PARIJS, 14 Sept. De heden te Rambouil let plaats hebbende ministerraad wordt in politieke kringen met groote spanning tege moet gezien, daar de Fransche regeering In deze kabinetszitting voomameiyk bespre, kingen zal voeren over de door haar aan te nemen houding in verband met de be sprekingen te Genêve. Briand en Loucheur zyn Donderdagavond uit Genève te Parijs aangekomen. Zy wer den op het station door den secretaris generaal van het Quai d'Orsay, Berthelot en andere officieele personen verwelkomd. BERLIJN, 14 Sept. De Vorwürts meldt, dat de te Berlijn vertoevende ministers Zater dag een zitting zullen houden ter bespre king van den buitenlandschen politieken toestand in verband met de onderhandelin gen te Genève. PEKALONGAN, 14 Sept. (Aneta-Vaz Dias) In de dessa Paninggaran in het bergdistrict ten Zuiden van Pekalongan woedde een groote brand. Zestig huizen en bybehoorende bergplaatsen, waarin de pas geoogste padi en mals waren opgeslagen zijn verbrand De oorzaak is gelegen in het feit, dat kinderen met vuur hebben gespeeld. WARSCHAU, 14 September Donder dag is in een dorp bij Petrikau in 'n Jood- sche bakker J brand uitgebroken, welke zich door gebrek aan bluschmateriaal snel uitbreidde. Na een uur stonden reeds 20 huizen In brand. Toen de brandweer uit de omliggende dorpen arriveerde, was het te laat. Het geheele, uit 37 huizen bestaande, dorp is afgebrand. Honderd vijftig families zijn dakloos. De schade bedraagt meèr dan 1 millioeft slaty. MOSKOU, 14 September Vólgens 'n draadloos bericht van de Krassin, wordt in verband met het slechte Wéér het vlieg tuig van Tsjoeknows"»/ gedemonteerd en op den ysbreker geladen. De voorzitter der Russische hulpexpeditie deelt in verband Verkoop. Verhuur. Inruilen, Reparaties hiermee verder mede, dat de Krassin nog slechts tot einde September in het Pool gebied zal biyven en daarna, in verband met de groote gevaren voor de onderne ming, terug zal keeren. Tweo dooden FRANKFURT a. d. O. Gisterenavond is een auto door den trein gegrepen en to taal vernield. Van de drie inzittenden wer den twee op slag gedood, de derde werd ernstig gewond. GENEVE, 14 Sept. De tweede commissie van den Volkenbond besloot aan de hygië nische afdeeling op te dragen alle statisti sche opgaven over alcoholmisbruik te ver zamelen, waarna later eventueel een over eenkomst kan worden gesloten tegen het smokkelen van alcohol. Vaders van groote gezinnen parlementslid ROME, 14 Sept. Naar het fascistisch orgaan „Tevere" meldt, zal Mussolini in de nieuwe kieswet een bepaling doen opnemen, waarby wordt vastgesteld, dat vaders van groote gezinnen lid van het parlement wor den Het blad meent, dat hierdoor de in stellingen van het fascistisch regiem ten zeerste worden versterkt. PARIJS, 14 Sept. Volgens een bericht uit Belgrado aan de „Petit Parisien" heeft de weduwe van Stephan Raditsj een beroep gedaan op den Volkenbond, ln te grypen te het onderzoek, dat te Belgrado wordt inge steld ln verband met den moord te de Skoeptsjina op 20 Jute j.l. MEDEOEDEELD DOOR VRIJDAG, 14 SEPTEMBER Koersen Heden opening Staatsieeningen. b% Nederland 1919 S% Nederland 1813 4 y, Nedert. .917 6% N.-Indië 1923 D NJnd. 1923 B Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mi). Reso. Dito Industrieën. Marg. Unie Nedert. Kunstzüde Maecubee Holl. Kunstzyde Oude Philips Nieuwe Philips Industr. Buitenland Anaconda U S. Steel Snla Viscosa Gew. Peruvian Handeisondern. Comp.comm. du Liége Mijnbouw. Boeton Mynbouw... Redjang Lebong Petroleum. Dorische Petr Geconsolideerde Ken Olie Perlak Rubber. A'dam Rubber Dell Batavia Rub. Java Rubber Serbadjadi Silau V I. c* c. Allied Intercontin Rubber Scheepvaart. Holl. Amerika IJjn dito Gem. Eigend Kon. Ned. Stoomb. Kon. Paketvaart My. Nederland Rotterd. Lloyd Scheepvaart-Unie Marine comm. Marine pref Suiker. H V A. Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak. Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific Wabash Chic. Milw. St Paul Kansas City South Erie Railr Prolongatie 101»,8 101%. 20-| 420 205 441 81%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2