DE WAERELD ROND siisiif TWEEDE BLADNIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 1 v ,r->* „Naar den trein" wordt dit behendigheidsspel genoemd, waarin te Sassenheim wedstrijden werden gehouden. Voor reizigers is deze wedloop met hindemissen een amusement, maar ook van practisch nut. In tegenwoordigheid van het diplomatieke corps en regeerings autoriteiten is te Berlijn een plechtige lijkdienst gehouden voor graaf Brockdorff-Kantzau, den overleden Duitschen gezant te Moskou. BENZINE-ZIGEUNERS Landloopen in Amerika is geen sinecure, wanneer landloopers tenminste doen wat hun naam aangeeft: over het land loopen. Op de eindelooze wegen in Amerika van het Oosten naar het Westen, waar de horizon «teeds verder achteruit schuift, zou de meest geroutineerde landlooper wanhopig worden. Het behoeft daar niet te verwonderen dat rij, wanneer zij er de kans toe krijgen, meer riiden dan loopen en iederen automobilist een gratis ritje vragen. Is de auto te weel derig voor een landlooper, of beoefent de eig-'.naar de deugd der naastenliefde niet, dan slagen zf) er meestal wel in ongemerkt op den reserveband mee te rijden. Zij blij ven aldus echter afhankelijk van anderer goedgunstigheid. Dat strijdt tegen de vrij heidsidee van landloopers, bovendien be schouwen, z}j, als ieder ander, snelle verplaat sing als een eersten eisch van bedrijfszeker heid. Deze redeneering volgend is het niets verwonderlijk, dat zij het radicale middel toepasten, en zelf een auto in bezit trachten te krijgen. Zoo ontstond het Amerikaanschc gilde der auto-bedelaars, dat zijn dus geer. bedelaars die auto's vragen, doch bedelaars die per auto uit bedelen gaan. Deze ben zinezigeuners, zooals de Yankee hen met meer dan Amerikaansche geestigheid noemt hebben meegewerkt tot een bijzondere ont wikkeling van het automobilisme in Dollar- jJUnde hebben nog sterker dan vroeger het geval den handel in afgedankte wagentjes en rammelende Fordjes tot bloei gebracht en demonstreeren wel duidelijk dat het be zit van een auto in Amerika geen teeken van eenigen welstand is. Wie hier met veel berekenen, bezuinigen en tobben een fiets kan koopen, schaft zich daar een auto aan. zonder zich zelfs zoo lang te bedenken. Zoo wordt het begrijpelijk dat van de ongeveer 30 millioen auto's die de wereld met benzine dampen vullen, er veel meer dan 20 millioen over Amerikaansche wegen rijden. Van de nooit eindigende rij auto's, die men in een Amerikaansche stad kan zien, zijn er maar weinig auto's welke door een beroeps-chauf feur bestuurd worden. Niet alleen veel ar beiders en kleine zakenlieden te?t men onder deze autobezitters, maar ook velen die totaa' geéh inkomen hebben en van bedelarij leven De statistiek heeft nog niet uitgemaakt, op welke manier zij in bezit komen van hur oude Fordjes en Chevrolets. Meestal gebrui ken zij hun wagens om het geheele land af te reizen: de gladde asphaltwegen maken hun werk tot een zorgeloos en glad leventje Het liefst nemen deze bedelaars meestal insociale wezens die uit luiheid werkloos rijn, een vrouw en een klein kind mede om op de liefdadigheid te speculeeren. Iedere stad en ieder dorp wordt afgestroopt en het gekregen geld uitgegeven aan voedsel of de allernoodzakelijkste kleeding. Ben hartroerende geschiedenis van «lekte of veel ellende, is door hen, die zich meest al voordoen als werkzoekende arbeiders, spoedig gevonden om medelijdende men- schen te bewegen hen te helpen de reis naar het beloofde land, waar zij werk zouden hopen te vinden, voort te zetten. Bij een handelaar krijgen zij enkele bussen ben zine of zij koopen het en zoodra zij een auto vinden die iets minder armzalig is dan de hunne, gaan zij met dit vehikel verder; in veel Amerikaansche steden is het geen zeldzaamheid op de vuilnisbelt een afge dankte auto te vinden. Intusschen is het aantal van deze benzine zigeuners zoo uitgebreid, dat het een vraag stuk is geworden, waarvoor sociologen en economen een oplossing zoeken. De autori teiten nemen maatregelen om het kwaad te beteugelen Psychologen hebben de kwestie onderzocht en als hun conclusie bekend ge maakt dat de zucht tot zwerven en het voor beeld der vele bedelaars vele arbeiders er toe brengt hun huis en goed te verkoopen zen oude auto te koopen en het land door te trekken Wanneer hun geld op is komen •ij vanzelf tot bedelarij en deze gemakke- 'iike wijze van leven zonder werk, heeft zoo'n slechten Invloed op hen, dat zij weldra allen arbeid schuwen en de voorkeur geven aan klapiooperij op de liefdadigheid. Niet allen echter, die de wegen afrazen. behooren bij de benzlne-vagebonden. Er zijn verschillende ambtenaren en eenigszins wel gestelde lieden die hun zomervacantle In n auto doorbrengen en zooveel mogelijk mijlen afleggen in de enkele vrije weken. Winke liers laten hun zaken over aan bedienden en trekken er weken op uit, terwijl landbouwers die nauwelijks een inkomen hebben, van een gewonen fabriekarbeider, na den tijd van ploegen en zaaien het halve land door kruisen in een bouwvallig autootje. Rente niers brengen soms maanden in hun auto door, groote zakenlui rijden van de eene badplaats naar de andere, echtgenooten van zeelieden huren een groote autobus en sei zoen-arbeiders brengen den tijd, dat er voor hen geen werk is, door met een rondrit door Amerika. De kilometerhonger heeft allen aangetast; wie geen maand vacantie heeft, brengt een week in zijn auto door en tracht in dien korten tijd een zoo groot mogelijken afstand af te leggen. Het is geen zeldzaamheid meer dat een eenvoudige winkelier of werkman uit New- York meer dan eens een reis gemaakt beeft naar Californië, Canada of Floria. De meesten dezer auto-toeristen nemen alles mede om aan het logeeren In dure hotels te ontkomen. De keuken-inventaris en proviand wordt meegevoerd benevens beddegoed en alle huishoudelijke artikelen; den nacht bren gen zij door in 'n auto-parkeerplaats die daarvoor speciaal door het geheele land zijn ingericht. In deze kampen, waar eenvoudige houten slaapkamertjes zijn gebouwd, gaat het dikwijls zeer romantisch toe. Des avonds wordt er een kampvuur gemaakt, de reizi gers maken kennis met elkaar, zingen volks liederen en oude soldatenliedjes, zoodat de tijd van de Indianen terugkomt of van de oude voortrekkers die met hun huifkarren 't onbekende Westen van hun nieuwe vader land binnentrokken. NAÏEF En heeft de prins nou werkelijk tegen jou gesproken? En of h« deed „toet-toet" met zijn autohoora als een gewoon mensch. De vijfde kolom KATHOLIEKE ZIEKENVERPLEGING OP JAVA Moeder Ansfrida schrijft uit het Francis- cus ziekenhuis van Moentilan: „Wij wonen nu een goed half jaar in ons nieuw huis, in het eenvoudig, maar vrien delijk gebouwd en schilderachtig gelegen St. Franeiscusziekenhuis. Hebben wij ons reeds kunnen gewennen aan onze nieuwe omgeving, en zijn de zieke Javanen aan ons gewoon? Wanneer onze weldoeners, op welk uur van den dag of van den nacht ook eens kwamen kijken, dan zouden zij daarvan overtuigd zijn. Twee groote zalen,' een voor mannen en een voor vrouwen nemen een belangrijk deel van de ruimte in beslag. In de morgenuren heb ik gelegenheid om mijn bezoekers eens rond te leiden. Eerst wandelen we langs de rijen bedden in de mannenzaal. Hier liggen twjntig of meer van de armste Javanen, wegens plaatsge brek soms met twee in één bed. De meesten liggen op een mat; die zwaar ziek zijn op een met alang-alanggras gevulde matras. Men kan het hun aanzien, dat zij er zich thuis gevoelen en dat zij tevreden zijn met de keurige verzorging, die zij in hun armoe dige bedompte hutten zoo zeer moeten mis sen. De meesten hebben vreeselijke wonden. Hier ligt een man, wiens hoofd heelemaal in het verband zit. Zijn vrouw, die in de vrouwenzaal ligt, heeft hem in een aanval van woede een tas naar het hoofd gegooid. Tot dank kreeg- zij toen een messteek. Daar ligt een andere, ook een echte vech tersbaas. Zijn kameraad heeft hem met een spitsen bamboestok In het hoofd gestoken. Hij stootte af op den schedel en kwam in het oog terecht, zoodat het oog natuurlijk verloren is. Een stap verder komen we bij onzen vriend Joseph. Hij is reeds verschillende weken bij ons, maar nu zal het niet lang meer duren. Hier in het ziekenhuis werd hij door ons gedoopt en kreeg toen een mooi kruisje en met Kerstmis een papieren stalletje van Bethlehem. Wanneer wij hem naar zijn kruisje vragen, dan drukt hij met zijn ma gere vingers op het zakje, waarin hij zijn schat bewaart. Joseph zal spoedig uit zijn lijden verlost worden en dan eeuwig met Zijn Goddelijken Vriend vereenigd zijn. Wij komen aan de vrouwenzaal. Ook hier is werk en zorg genoeg, geen enkel plaatsje onbezet. De herstellenden zitten op den rand van haar bed en beschouwen het als een groote eer, wanneer zij de zusters mogen helpen. Voor we afscheid nemen van onze zieken gaan we eerst nog even links den hoek om, om het kleine devote kerkje te bezoeken dat tusschen de ziekenhallen en 't zusterhuis ligt; het vormt dus 't middelpunt tusschen zieken en gezonden, verpleegden en ver pleegsters. En des nachts! Wanneer, onder den schitterenden sterrenhemel, zooals men die hier kent, de zuster trouw de wacht houdt bij hare dierbare Javanen, dan weet zij, dat op eenige meters afstand Hij met haar waakt voor wien zij alles ten offer bracht, dat Hij door Zijne Genade haar de kracht schenkt, öm met geduld en liefde haar ver heven taak te vervullen, Die haar helpt om veel van die arme zieke Javanen voor den, Hemel te winnen. Hoe groot de belangstelling was bü de draverijen, welke te Medemblik ter gelegenheid der Land- en Tuinbouw tentoonstelling werden gehouden. Een interessante foto, uit de lucht genomen, op het par keerterrein van een sportveld in Ohio (Ver. Staten), waar een schietwedstrijd werd gehouden. Het schijnt dat alle bezoekers een auto bezitten. Keifs babies neemt de Luft Hansa tegenwoordig als reizigers aan. De kinderwagen gaat mee de lucht in. De ingang van de groote Land- en Tuinbouwtentoonstelling te Medemblik De ouden van dagen te Westzaan wachten op hun auto's, waar mede zij een tochtje naar Bergen maakten. Niet alleen voor de film waagt men zich aan gevaarlijke acro batische toeren. Een Amerikaansche fotograaf ondernam deze afdaling om een adelaarsnest van dichtbij te kunnen kieken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 5