Stadsnieuws KENNEMERLAND jfjlA1 UIT BEI OMTREK m s I lp I ««Mi mm 7 DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 17 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 4 De Middenstandcentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten Vijf-jarig bestaan H.Z.V. „De Delft" Roode Kruis-oefening Nazorg bazar Wegenbelasting GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Bijkantoor van de N. Haarl. Courant voor Kenneraerland BREESTRAAT 121 - BEVERWIJK - Tel. 2213 SANTPOORT R. K. S. V. „Santpoort" IJMUIDEN VOGELENZANG CASTRICUM Marktbericht Rijksvischaf slag Staat van Besommingen HOOFDDORP HEEMSTEDE v< zc w v< w m n u re n u (Vervolg) De heer LASSCHUIT wil uitdrukkelijk constateeren, dat het Bestuur der H. H. V. absoluut niet tegen de firma V. D. gekant is. Doch er is een nieuw argument in deze procedure gebracht, dat der hygiëne en spr. zou het op prijs stellen, wanneer dit nader belicht zou worder.. De VOORZITTER zegt dan, dat in t adres Florijn c.s. erop gewezen wordt, dat de Paardesteeg ten bate der luchtverversching in de Gr. Houtstraat werkt als een long, dat de frissche westelijke zeewind komend door Ged. O. Gracht en Botermarkt, stuwend door de Paardesteeg, zorgt voor voldoende doorstraling, waardoor de lucht in de Gr. Houtstraat gezuiverd wordt. Hoewel dit door een bioloog beweerd word, deelden niet alle Bestuursleden der H. H. V. deze meening. De heer KLEIN SCHIPHORST wijst op onzinnige argumenten en op inconse- kwenties in dit geding. Men wete wel, 't Gemeentebestuur heeft de Paardesteeg aangeboden. V. D. zelf heeft er nooit om gevraagd. En spr. kan wel zeggen, dat V. D. blij zou zijn, wan neer de kroon 't Raadsbesluit verwierp. Toch wil spr. vragen of onze Centrale aan dit gedoe mag meewerken en dan is hij het eens met den heer van Tetering, dat wij tegenover den Raad van Haarlem een be lachelijk figuur zouden slaan, dat ons stij gend prestige zou neerhalen. Voor 't doorgaand verkeer naar A'dam, in verband met toekomstige plannen is ver breeding van 't Verwulft noodzakelijk. Het zou evenwijdig worden, thans is het een trechter. De adresseering is een paskwil: menschen, die bij 't spoor wonen en er niets mee te maken hebben, teekenden dit adres. De heer VAN LIEMT ridiculiseert nader het hygiëneargument. Men heeft er over gebruld. Toen vroeger plannen bestonden om de Paardesteeg te overdekken bij wijze van passage, waar bleef men toen met het hygiëne-argument De VOORZITTER kan ondanks alles niet toegeven, dat 't Verwulft te smal is en reden tot ongerustheid baart. Spr. kan uit persoonlijke ervaring spreken, doch ongelukken hebben er nooit plaats ge had. En ook ons Gemeentebestuur acht de ruimte meer dan voldoende. Anders had het er de halte voor de tram niet laten plaat sen, een huisje voor de electriciteit en geeft er bovendien volop gelegenheid voor het geregeld houden van een Bloemenmarkt. Wanneer dit alles verwijderd zou worden en men legde een versmald vluchtpleintje in de lengte aan, dan was er ruimte in over vloed. Nochtans geeft spr. volmondig toe, dat alle argumentaties als mosterd na den maal tijd komen. Het Bestuur moet evenwel het verzoek in de Centrale brengen. Wordt het afge wezen, dan heeft hierna elke Vereeniging zelfstandig het recht te doen, wat zij goed vindt. Daar het hier een speciaal Haarlemsche kwestie betrof, konden ook alleen de Haar lemsche Vereenigingen aan de stemming deelnemen. Deze werd evenwel overbodig gemaakt door de mededeeling der Bestuursleden van de Chr. Vereeniging, dat zij tegen het ver zoek zouden stemmen en volgens de Statuten, een actie alleen dan van de Centrale kan uitgaan, wanneer zij goedgekeurd is met algemeene stemmen. Op 't verzoek werd dus afwijzend beschikt. De VOORZITTER zet het agendapunt De Precarieverordening uitvoerig uiteen. Bespreekt de artikelen 238 en 240 der Gemeentewet, welke den Gemeentebesturen recht verleenen op zekere belastingobjecten. Stelt daartegenover verschillende arresten van den Hoogen Raad, welke diverse toe- Eassingen dier artikelen als onrechtmatig" ebben bestempeld. Zoo is der Gemeente het recht ontzegd voorwerpen te belasten, welke in de lucht hangen boven den beganen grond, wijl de Gemeente wel zeggingskracht heeft over den grond, maar niet over de lucht. In dit verband werden verder besproken het desbetreffend voorstel-van Liemt en de circulaire van den R. K. Middenstandsbond in 't Bisdom Haarlem, welke den leden me dedeelt, dat deze belastingheffing onrecht matig is en adviseert tegen de aanslagen in beroep te gaan. Verder werd besproken het belangrijk artikel van Mr. G. W. J. Jonker te 's Graven- hage in het „Centraal Orgaan voor Handel en Industrie," waarin aangeraden wordt in alle Gemeenten de onrechtmatig betaalde Precariegelden terug te vorderen. De heer VAN LIEMT snijdt mede uit voerig deze kwestie aan en deelt mede, dat zijn voorstel naar B. en W. is gegaan om prae-advies. Het is voor spr. onbegrijpelijk, dat men na de arresten van den Hoogen Raad, welke aan duidelijkheid niets te wenschen over laten, reeds niet veel spoediger in verzet is gekomen. Reeds is een firma hier ter stede tegen de betaling in verzet gekomen en het is alleszins loffelijk, dat zij door de Centrale in haar actie zal gesteund worden. Besloten wordt met algemeene stemmen, dat de Cen trale de desbetreffende firma in haar verzet zal steunen. Vervolgens werd besloten, dat de Centrale in deze een Adres tot den Ge meenteraad zal richten, verzoekend afschaf fing dezer belasting op grond der gewezen adressen, daarbij adhaesie betuigend aan het voorstel-van Liemt. Men zal nader een afwachtende houding aannemen en zien welk effect deze Adres beweging sorteert. Gelijksoortige adressen Zullen gezonden worden naar de Gemeente raden van Bloemendaal, Heemstede en Zandvoort, vaar ook Precarievorderingen bestaan. De heer VAN TETERING wees er nog op, dat in de laatste weken alle reclamebordjes van Haarlems Dagblad in deze belasting heffing zijn betrokken. Deze hangen niet boven gemeentegrond, doch zijn tegen den gevel bevestigd. De consequentie hiervan brengt mee, dat thans ook in den vervolge zal moeten betaald worden voor alle naam plaatjes waarop naam en oeroep vermeld staan. Onjuist is verder de meening, dat al leen belast zouden worden die „uitstekende" voorwerpen, waarop een reclame geschilderd is. Voorbeelden werden genoemd van voor werpen welke ook zonder reclame belast zijn geworden. Ingekomen was een schrijven van 't Be stuur der Afd. Haarlem van den Bond van Rijwiel-en Motorhandelaren in Nederland, mededeelend, dat men bezig is bij de Win keliers 10 korting te bedingen voor le den der Organisatie van Rijksambtenaren. Besloten werd hiernaar te informeeren en dan weder de waarschuwende stem der Centrale te doen hooren. Verder was ingekomen een schrijven der Afd. Haarlem van den Ned. Boekverkoopers- bond, adhaesie verzoekend aan 't Adres naar de Tweede Kamer, verzoekend den Spoorwegboekhandel ook onder de bepalin gen der Winkelsluitingswet te atten vallen, Het echtpaar A. Schoort Joh. van Bakel te HaarlemNoord viert morden zijn gou den huwelijksfeest. daar deze Boekhandel steeds meer het karak- 1 ter van den gewonen Boekhandel heeft aange nomen en de „beperkende gedachte" "al- Zeen reislectuur" allang heeft laten varen. De Centrale besloot dit verzoek over te he velen naar onze Nationale Bonden. Vervolgens werd besproken de gelukkige overeenkomst, bereikt in de Contactcom- misie met de Ver. van Huisvrouwen, waardoor deze, zoowel als de Centrale, het koopen op afbetaling, behoucdens enkele uitzonderingen, verderfelijk achten. Nadat de heer A. van Weerden er zijn te leurstelling over uitgesproken had, dat steeds meer getracht wordt het doorgaand verkeer buiten de Stad om te leiden, zeer ten nadeele van Haarlem, werd deze geani meerde Vergadering gesloten. Ter gelegenheid van het eerste lustrum der Haarlemsche Zwemvereeniging De Delft, werd gistermiddag van 25 uur een re ceptie gehouden in de bovenzaal van cafe De Kroon. I De receptie was zeer druk bezocht. Alle j Haarlemsche zwemvereenigingen hadden j zich doen vertegenwoordigen; we merkten o. a. op de afgevaardigden van Zignea, H. V. G. B„ P. S. V., De Waterratten, H. P. C. Kinheim. Alle vereenigingen roemden de goede ver standhouding, die er steeds tusschen De Delft en de respectievelijke vereenigingen bestaat. Allen hoopten, dat De Delft zou mogen groeien en bloeien en dat het twee de vijftal jaren nog meer succes zal brengen. Ook de Haarlemsche Zwembond was in den persoon van mr. dr. M. J. Huizinga vertegenwoordigd. Deze legde er in zijn toe spraak den nadruk op dat De Delft zich zal ontwikkelen als in het afgeloopén jaar, dus naast gezelligheid, ook meer sport- zwemmen. Verder waren schriftelijke felicitaties in gekomen van den burgemeester van Haar lem, den heer C. Maarschalk eere-voorzitter jvan De Delft; dr. W. E. Merens, en van den inspecteur der Lich. Opvoeding, H. L. Warnier. overal wonden verbinden etc. Wij informeer den eens naar de toestand van eenige slacht offers. Een had brandwonden aan gezicht en handen; een ander had twee gebroken bee- nen; een derde een gebroken arm; een vierde had eenige ribben gebroken; een volgende weer borst en hoofdwonden, enz. 't Was al les narigheid wat men zag. Nadat alle slachtoffers verbonden waren, inspecteerde dr. Veen het werk der Roode Kruis-menschen. Hier werd een complimen tje gegeven, daar een kleine aansporing, maar over het algemeen was er keurig werk geleverd. Alle gewonden, die op draagbaren lagen, moesten daarna vervoerd worden. Eén gedeelte werd op- een auto geladen, een ander gedeelte kwam in een boerenwagen terecht, en voort ging het. De zwaarstgewon- den moesten per schuit vervoerd worden. In alle haast werd een hijschkraan gebouwd, waarmede de draagbaren omlaag werden ge laten. De oefening had een prachtig verloop en wij kunnen niets anders dan bewonde ring hebben voor de manier, waarop ieder zijn taak kent en volbrengt. Een eigenaardig gezicht was het na afloop der oefening, toen alle gewonden weer gezond en wel rond sprongen; gebroken armen of beenen waren geen beletsel om malle buitelingen te ma ken. Voor generaal van Weeren werd nog een demonstratie gegeven met de nieuwe zieken- transportfiets. Alle deelnemers werden ten slotte nog getracteerd op een kogelfleschje, zoodat er bij het naar huis gaan een vroo- lijkheid heerschte. die in het begin van den middag nog verre te zoeken was. Volledigheidshalve willen wij nog even me- dedeelen, dat de brug gebouwd werd onder leiding van den heer Th. J. G. v. d. Kort. De boerenwagen en de auto werden inge richt onder leiding van den heer Ph. P. Ro- meijn en het vaartuig onder leiding van den heer P. C. Westera. Na afloop der demonstratie verzamelden zich de leden der Transport-Colonne in het Hotel-Restaurant Lion dOr tot het gebrui ken van eenige ververschingen, hiertoe uit- j genoodigd door den eigenaar, den heer A. M. Duytshoff. Stoomketel uit elkaar gesprongen Zaterdag heeft op de terreinen van de Haarlemsche Machinefabriek, v.h. Fa. Gebrs. Figee aan het Noorder Buiten Spaarne een ketelontploffing plaats gehad, waarbij 15 min of meer ernstig verwond werden. Ten minstezoo werd verondersteld! Neen, lezer, wij houden u niet voor het lapje; er werd verondersteld dat er een ke telontploffing plaats had gehad en dat de Roode Kruis Transportcolonne voor Haar lem en Omstreken tot taak had de gewon den te verbinden en te vervoeren. Het was dus een oefening, en nog wel de slot-zomer- oefening. Toen wij ons tegen drie uur op de ter reinen van de fabriek begaven, was er slechts een drietal Roode Kruis-menschen te zien, die onder het warme nazomer-zonnetje en in hun hemdsmouwen bezig waren een bruggetje over een der slooten te slaan. Een voorloopig invalide, non-actieve Roode Kruis-soldaat in burger, was echter zoo vriendelijk ons van een en ander op de hoogte te brengen. Hij leidde ons naar het Spaarne. waar juist de fabriekspont van de overzijde was afgestooten. Even later legde ze aan. Er bevonden zich op alle leden van de Transport-Colonne, die aan de oefening deelnamen, benevens verschillende deskundi gen en genoodigden. Wij merkten o.m. de volgende personen op: Generaal van Weeren, namens het Hoofd bestuur; het afd. bestuur Haarlem; Jhr. Tedink van Berkhout, voorzitter; mevrouw Leverkamp-Plante, secretaresse; freule C. C. P. Wijck, lid van het afd. bestuur; Dr. Bult uit Hoofddorp; burgemeester Slob uit Haarlemmermeer, als hoofd van het Roode Kruis in den Haarlemmermeer; Jhr. J. P. W. v. Doorn, burgemeester van Heemstede, lid van het afd. bestuur; Dr. A. A. G. Land, lid van het bestuur; Dr. H. Veen, medisch leider; den heer Meijerink, bestuurslid van de Haarlemsche Reddingsbrigadebestuursle den van Snelverband; den heer Mathot, etc. j Alvorens de oefening een aanvang nam, verzamelde generaal van Weeren al de man nelijke en vrouwelijke Roode Kruisleden om zich heen om hen in 't kort toe te spreken. Spr. deed uitkomen, dat hij van de afdeeling Haarlem zeer veel goeds had gehoord, zoodat hij het een waar feest had gevonden eens hierheen te kunnen komen om het werk gade te slaan. Dr. H. Veen sprak als medisch leider ook een enkel woordje. Bij de Rijksverzekeringsbank worden ge middeld 15000 ongevallen aangegeven, onge rekend nog de straatongelukken. Een ieder behoorde zich dus te bekwamen in Eerste Hulpverleening. want doelmatiger behande ling en vervoer zou den gewonden zeer veel ten goede komen. Dr. Veen bracht dank aan de firma Figee voor de beschikbaarstelling van het ter rein; aan de firma Droste voor het in den winter beschikbaar stellen van een zaal; den heer Mathot, die altijd met zijn ziekenauto klaar staat en ten slotte aan den heer Duitshof die altijd een zaaltje in Lion d'Or ter beschikking stelt. Zooals wij reeds in het begin schreven, werd een ketelontploffing verondersteld. De muren waren weggeslagen en het personeel was door de kracht der explosie naar bui ten geslingerd. En werkelijk, toen wij na de speechen opzij en achter de fabriek kwamen, lagen daar" de gewonden, we telden er 15. Een groot gedeelte was zelfs aan den an deren kant van een sloot terecht gekomen. De Roode Kruis-menschen waren onmid dellijk in volle actie. Over een inderhaast geslagen noodbrug werden de gewonden be reikt en in een minimum van tijd zag men Men schrijft ons: Nog eenmaal zal er voor het fonds der Vereeniging Haarlem iche Werkinrichting een Nazorg bazar gehouden worden. Zooals den lezers wel bekend is, is het doel dezer vereeniging, om de op de Haarlemsche Werkinrichting te werk gestelde geestelijk misdeelden te steunen, als ze later in finan- cieele moeilijkheden mochten komen te ver- keeren. Gezien het sympathieke doel en de krach tige voorbereiding door een dames-comité verwachten we een druk bezoek en wekken gaarne onze lezers op daar eens een kijkje te gaan nemen enwat te koopen. Woensdag 19 dezer om 2 uur wordt de ba zar door onzen burgemeester geopend. De bazar wordt gehouden: Woensdag, Donderdag, Vrijdag a.s. van 2 tot 5 en van 8 tot 10 uur en Zaterdag 22 dezer van 2 tot 5 uur. Behalve de bekende stands zal er een draai molen en wafelenkraam zijn, terwijl de Ouders, die met hun kinderen in den gezel- ligen theestand een kopje thee gebruiken voor hunne kleuters een aardige verrassing ont vangen. De Directeur der Directe Belastingen, in voerrechten en accijnzen te Amsterdam deelt ons mede, dat ingevolge de Ministerieele resolutie van 5 November 1927, no. 42, in zake uitvoering van de Wegenbe'astingwet, door hem de navo'gende weeginrichtingen gelegen op onderstaande adressen, zijn aan gewezen voor vrijwillige weging van motor rijtuigen. 1. Harmenjansweg No. 131, Haarlem. 2. Parklaan 107 Haarlem (Pakhuis). 3. Halfweg aan den grooten Verkeersweg op het terrein der isuikerfabriek „Holland." Kosten van weging zijn voor rekening van de houders van de te wegen voertuigen ter wijl bovendien ambtelijke toezichtskosten moeten worden betaald. Kosten van bedoeld ambtelijk toezicht zijn evenwel niet verschuldigd, wanneer de we ging plaats vindt op de wegeninrichting sub. 1 op Woensdag van 912 uur, sub. 2 op Woensdag van 912 uur, sub 3 op Woens dag van 912 uur. Houders van motorrijtuigen, die hunne voertuigen op bovenbedoelden voet willen doen wegen, kunnen den Inspecteur der be lastingen in wiens dienstkring de weegin richting is selegen. -i-erzoeken, op een in over leg met d e 1 Insp c eur te bepalen tijdstip de weging te doen piuats hebben. Bij dit ver zoek worden de kenmerken van het te wegen voertuig zoo nauwkeurig mogelijk omschre ven. Verdere inlichtingen worden door boven bedoelde inspecteurs verstrekt. ONTHEFFING WINKELSLUITING B. en W. van Haarlem maken bekend, da1 zij ten aanzien van de winkels op den bazar, welke in het Gemeentelijk Concertgebouw zal worden gehouden ten bate van de Haar lemsche Werkinrichting, ingevolge de veror dening op de winkelsluiting ontheffing heb ben verleend van de verbodsbepalingen van die verordening in dier voege, dat die winkels op 19, 20 en 21 September 1928 na des namid dags 3 uur tot des namiddags 11 uur voor het publiek mogen geopend blijven, daarin mag worden verkocht en het verkochte medege nomen. Terug te bekomen bij De Jong, Adr. de ong est raat 37, ijzeren autoveer v. Ameron- gen, Wagenweg 104, bewijs van Nederlan derschap van E. Lane Faber, Gr. Krocht 30, Zandvoort, bankbiljet Bur. v. Politie, j Smedestraat, damesbontje 2 melkbussen Wilshaus, T. v. Berkhoutstraat 33, étui voor belastingmerk Zalm, Merovingenstraat 64, 1 gewichtje 10 Gram Van Leen, Leidsche- vaart 28 M, dobbermann pincher Nieuw- stadt, Tetterodestraat 118, grijze hond I W. B. de Vos, Kleverlaan 62, herdershond De Bruijn, Nieuwe Gracht 52, grijze regen- Jas Ottenbros, Camphuijsstraat 26, R. K. '.kerkboekje; Kruiswijk, Bakkerstraat 22, zilveren kettinkje Voetelink, Krelagestraat 1 14, knipmes v. Eerdenburg, Bilderdijkstraat 6, blauwe muts De Wilde, De Clercqstraat 104, medaillon met kettinkje en kruis Roode Pijlslaan 122, notitieboekje met potlood Van Eek, Nw. Groenmarkt 24a, nummer plaat H. 60567 Heugens, Nagtzaamstraat 22, kinderportemonnaie m. inh. Risse, Twijnderslaan 53, datnesportemonnaie m. inh. Blankers, Kennemerstraat 24, kinder- portemonnaie met roeen krans van Klaveren, i Leidscheplein 83a, potloodhouder Mulder, Leidschevaart 92, rijwielbelastingmerk j Nieboer, Delistraat 3, rijwielbelastingmerk 'in etui; Mensing, Van 't Hoffstraat 130, rijwielbelastingmerk in etui v. d. Steur, Spionkopstraat 37, rijwielbelastingmerk in etu' Terug te bekomen bii: Van Eijk, L. Hee- renvest 126, schakelarmband; Dubbelaar, Reitzstraat 99, gouden broche; Bureau van Politie Smedestraat, dameshandschoen; Bros Eikenstraat 1, hondenzweep; J. de Vries, Schoterweg 80, dameshandschoen; J. Flip- sen, Zomervaart 12a, witte handschoen; J. Druiven, Smedestraat 4, kwartiermuts; H. Bouwman, Bouwwerk Oostvest 40, krat rachtauto; J. Janszen, Voorzorgstraat 33, hond; Aandekerk, Brouwersvaart 96, kin derportemonnaie; P. Vetter Schoterweg 132, rijwielbelastingmerk in étui; Mulder Leid- schevaartweg 54, rijwielbelastingmerk; P. H. omens, Harmensjansweg 37, rijwielbelas tingmerk; W. J. Klinkenberg, Leeuwerik straat 35, rijwielbelastingmerk; G. Riet, choterweg 47, Lipssleutel; Z. Leenk Z. B. Spaarne 78, bruine kinderschoen; J. Rose, van 't Hofstraat 25, gymnastiekschoen; P. E. Ruts, Drossestraat 19 zwart, sleutels aan ring; A. de Kruis, Spaanschevaartstraat 97, kindertaschje met inhoud; B. A. Meijering, Kleverlaan 146, padvindersmes; H. de Vries, Saenredamsfraat 12 rd„ zakmes; Gril, Lek straat 25, zaag (ijzer); Geenefasen, Tugela- straat 10, ziekenkaart. BEGRAFENIS H. A. GUNTHER Zaterdagmiddag te twee uur had op de Algemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan de begrafenis plaats van den heer H. A. Günther, in leven oud-leeraar in de Duitsche Taal aan de H.B.S. aan de Zijlvest, Aan de groeve sprak de zoon van den overledene eenige woorden. Hij herinnerde er aan dat het de wensch van zijn vader geweest was dat er niet aan zijn graf gesproken zou worden. Hij wil echter allen danken voor de belangstelling en de talrijke bloemen: „LT bent weggegaan," aldus spr. „op 't oogenblik dat u het minst gemist kon worden. Wij moeten u danken voor al het goede dat u voor ons gedaan hebt. U ligt hier nu op het zonnige plekje dat moeder voor u heeft uitgekozen. Rust zacht lieve vader." Talrijke bloemen dekten de baar. Onder de aanwezigen merkten wij op de heeren E. H. Krelage; v. Maurik Broekman, direc teur der H. B. S„ en talrijke leeraren en oud-leeraren. Derika 12 Paris Polarus Holland 6 Holland 31 Turkoise j Sumatra I Kamperduin Corry Atmie (IJm. 8) Annie 114 Magpy Jeanne Vlaardingen 10 Elie Chenivière Caroline Dolfijn En Avant 2200.- 2800.- 3400.- 1700.- 1700.- 2000.— 3300.— 2300!.— 3900.— 1300.- 1600.- 2000.— 2000.— 1800.— 2400.— 2000.— 1800.— 1600.- De heer Joh. Lemmers te Hillegom vierde zijn veertig;-jarig dienst jubileum bü den heer Th. Jonkheer, bloemist. „J. J. CREMER" OPENINGSVOOR STELLING Men meldt ons De Openingsvoorstelling van de Kon. Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer aanvankelijk vastgesteld op 25 September a.s., is één dag uitgesteld en zal plaats hebben op Woensdag 26 September, teneinde het bestuur in de gelegenheid te stellen aan de uitnoodiging te kunnen voldoen tot. bijwoning van de soiree ten Hove op 25 September, tijdens bet verblijf van H.M. de Koningin van 21—27 September te Amsterdam. Het programma voor de openingsvoorstel ling zal dezer dagen worden uitgereikt. (Deze pagina gedeeltelijk gecorrigeerd) Hef is voor onze sportvereeniging een schitterende dag geweest, gisteren. Het begon 's morgens al. Van de 53 leden waren er 47 te Communie, ook aan 't ont bijt waren er 47: in één woord schitterend. Degenen die er niet waren, woonden te ver weg. Dit moet indruk achter gelaten heb ben, zoo'n rist voetballers in 't middenpad. Hopen we dat dit vruchten af zal werpen. Om ongeveer 2 uur, S. J. C. was wat iaat, werd begonnen met de voetbal. Een S. combinatie speelde tegen S. J. C.-combi natie. Vlug werd er van beide kanten ge speeld. De S. voorhoede was het zwakke punt. Het spel ging flink vlug op en neer. Zoowel voor als na de rust werd er niet ge doelpunt. De uitslag gaf de verhouding weer. Om ongeveer 4 uur stellen S. J. C. I en Santpoort I zich op, beide zijn flinke ploegen. Ook hier wordt flink vlug gespeeld. Over het geheel domineert Santpoort; zij weet dit echter niet in doelpunten uit te drukken, juist van den anderen kant wordt gedoelpunt. Rust gaat hier in met 1—0 voor S. J. C. Na de rust wordt direct weer flink aan gepakt. weer is Santpoort iets in de meer derheid. Het spel wordt echter iets afzijdig gehouden. Ongeveer 10 min. voor tijd weet Santpoort de eer te redden, zoodat dezen wedstrijd in gelijk spel eindigde. De resp. scheidsrechters voldeden goed. CHRIS. R. K. Sport Op waarlijk grootsche wijze herdacht de R. K. S. V. „Santpoort" haar zesjarig bestaan op Zondag 16 September. Te zeven uur werd een H. Mis opgedragen tot intentie der vereeniging, waaronder allen zich vereenigden aan den geesteliiken disch. Daarna bijeenkomst in de gymnastiekzaal der zusterschool waar een gezamenlijk ont bijt plaats had. Alvorens het eerste gedeelte van dezen feestdag te doen eindigen, brengt voorz. Jac. P. Nijssen een hartelijk dank woord aan de Eerwaarde Moeder Overste en de Zusters van deze school, voor de spon tane medewerking aan dit feest.. Hij geeft vervolgens zijn hoogste tevreden- te kennen dat alle leden gehoor hebben ge geven aan den oproep om dezen dag mee te vieren. Hij brengt dan zeer duidelijk naar voren de sport in Roomsch en neutraal verband. Wij gebruiken de sport als middel om tot ons eeuwig einddoel te geraken en dat wordt door u begrepen, aldus spr., omdat gij thans allen hier zijt, na gezamenlijk ter H. Tafel geweest te zijn. Tevreden en dankbaar ben ik dat alle bestuurders tegenwoordig zijn. waarvan zooveel steun en kracht uitgaat voor de vereeniging. Blijft medehelpen onze jongens te leiden, trekt met hen mee als zij naar andere plaatsen gaan om de sport te beoefenen. Werkt mee de samenleving een dienst te bewijzen door deze jonge kath. in goede banen te houden. Met den wensch dat het aldus mag geschieden, besluit de voor zitter deze eenigszins verkorte rede. Hier mee eindigde het eerste gedeelte van dezen schoonen feestdag, waaraan zes en veertig leden hebben deelgenomen. Goede teekens. Dezer dagen vermeldden wij, dat de IJmuider trawiervloot zich steeds "vdoor d n asnkoon v n s e Stoomtrawlers. Dit kan niet anders dan een verblijdend teeken zijn voor een plaats als IJmuiden. Zaterdagmorgen werd door een groot aantal menschen, die aan de Zuidzijde der Visschershaven werkzaam zijn. weer een Engelsche stoomtrawler „Elite" O. Y. 100 geheeten, welke des nachts was binnen gekomen in oogenschouw genomen. Bij informatie bleek dit wederom een trawler te zijn. welke door den heer J. v. d. Made te Grimsby in Engeland was aange kocht, zoodat dit de 2e S.-Trawier is, die in zeer korten tijd is aangekocht, terwijl het vaststaat dat spoedig een derde voor de zelfde Maatschappij van uit Engeland hier wordt verwacht, De Engelsche stoomtrawler „Elite" G. Y. 100, heeft een inhoud van netto 70 ton en is gebouwd in het jaar 1902 te Govan be- hoorende het laatst aan Dobson S, F. Co. Ltd. te Grimsby. Groot aantal trawlers binnengekomen. Zooals te verwachten was, kwamen gisteren van de trawiervloot vele schepen van uit zee in de Visscherhaven. De hoeveelheid binnengekomen stoomtraw lers was te groot, om aan de Rijksvischhal te worden gemeerd. Des middags waren totaal 31 stoomtrawlers binnen, waarvan de 29 schepen aan de Visch- hal ligging namen en 2 aan de Zuidzijde der Visschershaven moesten vastmaken. De vangsten der schepen waren, zoowel wat de kustoooten als die der schelvisch- boten betreft, bevredigend, terwijl er ook 'n schip met een mooie vangst versche haring binnengekomen was. Er heerschte, wat te begrijpen is, heden morgen een groote bedrijvigheid, zoowel in de vischhal als in de Visschershaven. Mooie vangst Woensdag j.l. is hier vertrokken de motorlogger de Katwijk 141, schipper A. v. Beelen. Gisteren, Zondag nacht kwain het schip terug met een vangst van 26 last haring, hetgeen voorwaar een mooie vangst genoemd mag worden. Bloemendaalscbe Burgerwacht, vendel Vogelenzang De BJoemendaalsche Bur gerwacht, vendel Vogelenzang, heeft Zater dagavond op de schietbaan in de duinen van jonkheer Boreel een prijzenschietwedstrijd gehouden. De uitslag van de rozenwedstrijd luidt als volgt: 1ste prijs G. Mooijekind met 94 rozen. 2de prijs A. Lagendijk met 92, 3de prijs H. J. van Tongeren met 92. 4de prijs N. van Keulen met 91, 5de prijs C. v- d. Raad met 91, 6de prijs H. Prins met 89, 7öe prijs H. Broers met 88, 8ste prijs A. y. d. Ploeg met 86, 9de prijs A. v. d. Hulst met 82, 10de prijs R. Monkel met 79, 11de prijs H. Lensen met 70. Uitslag geïuksbaan: 1ste prijs G. Mooije kind met 44 punten, 2öe prijs H. Prins me» 42 punten, 3de prijs A. v. d. Ploeg met 39 punten. 4de prijs H. Broers met 37 punten en de 5de prijs H. J. van Tongeren met 35 punten, terwijl de troostprijs A. v. d. Hulst met 25 punten ten deel viel. Een woord van lof komt zeker toe aan een 1 der eerste schutters van het vendel, n.l. den heer G. Mooijekind, die nu ook weer de drie eerste prijzen verwierf en in de zomeroefc* ningen 374 rozen wist te schieten, terwijl de daarop onmiddellijlk volgende ongeveer 60 rozen schoot. A.s. Zaterdagavond 22 September te 8 uur zullen de prijzen door kapitein Elriermans, commandant van de Bloemendaalsche Bur* gerwaeht, in het R. K. Vereenigingsgebou* uiige eikt worden. Belangstellenden hebben vrijen toegang. KONINGINNEFEESTEN Ofschoon door Vogelenzangs inwrtien geen oranjefeesten gevierd worden, zal toch den schoolkinderen van de St. Jozefschool alhier, de genoegens van een oranjefeest I niet ontzegd worden. Donderdagochtend 20 September a.s. zul' len verschillende aardige wedstrijden op hc» schoolterrein gespeeld worden, terwijl het aantal prijzen zóó groot is, dat alle kinde- ren met een prijs of prijsje verblijd kunne» worden. I Daar ook de middaglessen vervallen zul' i len, kunnen de kinderen des middags de oranjefeesten te Bennebroek bezoeken. Men verzoekt ons nog mede te deelen. dat belangstellende ouders en kinderen, welkoi» zullen zijn. Wij twijfelen er niet aan. of dit aardis oranje-schoolfeestje zal onder de bekwame leiding van den heer Th. Remmerswaal. hoofd der school, en het overige personee volkomen slagen. Politic-diploma Voor het Politie-diplo- ma van den Algemeenen Ned. Politiebond, gehouden te Amsterdam is geslaagd, de heer G. Terol, alhier. Bezoek aan hef Provinciaal Landgoed Ongeveer 23000 wandelaars hebben het landgoed bezocht, terwijl 118 gezinnen aldaar gedurende een week of langer hebben gekampeerd op het daartoe ingericht terrein. Voorts is dat landgoed bezocht dook 2500 schoolkinderen van scholen en 230 geleiders, hetgeen gratis is geschied. Vooral het bezoek van schoolkinderen is zeer sterk toegenomen, terwijl ook het bezoek van wandelaars flink is verhoogd. Rijwieldiefstal Bij de veiling „Ons Belang" had de commissicnnair P. de Jager L bij de aldaar te houden veiling zijn bijna zoo goed als nieuw rijwiel even neergezet. Toen hij na afloop zijn rijwiel opzocht, was het spoor spoorloos verdwenen. Een onderzoek, door de politie ingesteld, heeft tot heden niet geleid tot het vinden van rijwiel of dader. Oplichting De persoon, die in de maand April j.l. alhier enkele personen wist te bewegen tot afgifte van geld voor het drukken van spijskaarten en het daarop plaatsen van advertenties van zaken menschen, is eindelijk tegen de lamp geloopen. In Amsterdam werd'hij aangehouden en daar hij door verschillende politieautoriteiten werd gezocht, is hij ook o.a. naar Castricum ge bracht ter confrontatie, waar hij alles bekende en door de desbetreffende menschen is her kend geworden. Door de politie is hij over gebracht naar den Commissaris van politie te Helder, waar hij ook gezocht werd. Vrij we het geheele land door wordt hij gezocht en het aantal oplichtingen, door hem gepleegd, is dan ook legio. Hij gebruikte steeds een anderen naam. IJMUIDEN, 17 Sept. 1928 Tarbot 1.70— 0.48; Griet 56—33 per 50 K.G.; Tong 3—1.60 per K.G.; Zet Schol 37—29; Kleine Schol 23—4.50; Schar 13.50—10 50; Tongschar 47 45, per 50 K.G.; Rog 29—15 per 20 stuks; Vleet 2.151.10 per stuk; Middel roode Poon 37; Kleine roode Poon 36: Pieterman en Poon 12.50—9.50; Groote Schelvisch 3932; Middel Schelvisch 3019; KI. midd. Schel visch 1611; Kleine Schelvisch 104, per 50 K.G.: Kabeljauw 58—46 per 125 K.G. Gullen 17.50—8 per 50 K.G.; Leng 1—0.91 per stuk; Heilbot 1.501.35 per K.G.; Wij ting 42.90 per 50 K.G.; Makreel 1610.50 per 50 K,G.; Versche Haring 6.502.60. IJMUIDEN, 17 Sept. 1928. Staat van besommingen der op heden aan den Rijks vischaf slag te IJmuiden aangekomen STOOMTRAWLERS Nelly 3200.— Odin 3000. Jaqueline Klazina 3200. Luther 4000. Johanna Elisabeth 3900. Amalia 2100.... Derika 2 3800.— Derika 5 4800. Diraka 10 2400. R. K. Kiesvereenigïng Het was Dotl" derdagavond een goede vergadering^ voor de Kiesvereeniging „Recht en Orde", dt® was belegd in de kerk, dat het grootste lokaal was. De voorzitter, de heer P. Keilker, (wet houder) betreurde het overlijden van de» heer H. v. Schooten, maar zeide, dat die onverwachte dood H. v. Schooten niet on voorbereid vond. Hij verzocht den Zeef eerw. Heer Pastoor voor zijn zielerust te bidden, dat geschiedde. Toen gaf de voor zitter het woord aan Pater Borromaeus de Greeve, die op duidelijke wijze den grootef Dr. Schaepman schilderde. Tooneeluitvoering Zaterdagavond de tooneel vereeniging „Tot Nut en Genoe gen", een uitvoering in Hotel Lommeroord; Dat het een succes werd, was voor een groot deel te danken aan het vrije spel van Elsje* het kostschoolmeisje. Ook de overigen speelden hun rolle» goed, zoodat het aan applaus niet ontbrak. Diefstal van bloembollen Door d® marechaussee te Moerdijk zijn aangehouden en naar hier overgebracht H. V. en J. v. B„ beiden wonende te Hillegom, wier aan houding door den Burgemeester van Heem stede was verzocht in verband met een alhi®f gepleegden bloembollendiefstal. Zij bekenden den diefstal te hebben ge pleegd en zijn ter beschikking van de Justiti® gesteld. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij C. Moolenaar, Cloosterlaan 9' een rijwieltaschje met inhoud Mevr. Broek' meijer, P. de Hoogstraat 29, een damestaschj® met inhoud B. Schijers, M. Hassestraat 3' Haarlem, een datnesportemonnaie met i»' houd Maaij, Meerweg 49, een schort J. Dekker, Raadhuisstraat 74, een knijptang K. Humting, Berkenlaan 24, een portemon naie met inhoud Bureau van Politie, Raad huisstraat, een sleutel en een koperen broch®' R. K. Kruisverbond Hedenavond t® 8 uur houdt het R. X. Kruisverbond „S1, Joseph" de eerste seizoenvergadering in h®1 R. K. Jongenspatronaat. De agenda vermeldt Herdenking Dr. Ariëns. Installatie nieuwe leden. Bespreking bloemendag en propaganda fietstocht- Mededeeling over wedstrijd vergaderingb®' I zoek. Bespreking Wintercampagne. j Na afloop is er gezellig samenzijn. Dez® I vergadering telt reeds mede voor den ,e 1 houden wedstrijd voor vergaderingbezoeh- Een wachthuisje voor tramreizigers Tegenover de Kcediefslaan is menvanwe?e de tram HeemstedeHaarlem bezig eel> wachthuisje te plaatsen voor reizigers d®f tram. Dit is aan deze zeer drukke halte een gro°' behoefte. De asphalteering der Kerklaan isfmet de werkzaamheden aan de Kerkl»3® zoover gevorderd, dat het middenvak Zat»f dagavond is gereed gekomen, zoodat hed®1® het rijverkeer weer is opengesteld. Van ?e meentewege zullen de zijpaden nog ee" beurt krijgen, maar deze kunnen niet behandeld worden wegens het gevaar, dat booinen er anders het leven bij zond® inschieten. De laan ziet er nu prachtig uit, en de h®^ woners, die jarenlang niet ten onrechte kl»»^ den zuilen met deze verbetering wel teviC®6 zijn. H d U St Z( h ir d 01 g< VJ si SC sl h al ja ei Oï ei ec Vï ei ee rn 01 st de Zl se be de di ei oc in ni E zc de 01 gJ gf li P ze n bi D tr as ar ze ir tt d tc n g* g- te U 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 12