De worsteling tegen het godsdienstig en zedelijk verval in Weenen (Dankbetuiging namens Z. D. H. Mgr. J, D. J CAengenent ENCYCLIEK VAN ONZEN HEILIGEN VADER PIUS XI Telegraphisch Weerbericht 1PUREAUX: NASSAU LA A INI 49] DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN MAANDAG 17 SEPTEMBER 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16962 Het wapen van Mgr. H. J. M. Taskin Door de lucht naar Indië De H.-NAFA te Bagdad aangekomen Ter nagedachtenis van Nungesser en Coli Ernstig tramongeval te Amsterdam Gisterenmiddag na afloop van de huldebetooging op het R. K Sportpark te Heemstede heeft Mgr. de Bisschop mij opgedragen den dank van Z. D. H. over te brengen aan allen, die daaraan deelnamen, of het prachtig welslagen ervan voorbereidden. Namens Monseigneur betuig ik hartelijken dank aan alle R. K. Jeugdvereenigingen van Haarlem, aan hare leden, leidsters en leiders. Meermalen gedurende de betooging en ook daarna heeft Mgr. de Bisschop Zijne hooge voldoening over deze echt mooie demonstratie van Roomschen eerbied en kinderlijke liefde te kennen gegeven. Dat de huldebetooging zoo schitterend is verloopen, moet toege schreven worden aan de bereidwilligheid en welwillendheid van dege nen, die de voorbereiding ervan op zich namen. De dank van Z. D. H gaat dan ook uit naar alle dames en heeren, die, hetzij door hunnebelange- looze medewerking, hetzij door gaven en giften, de taak der R. K. Jeugd- Centrale hebben vergemakkelijkt. Terwijl ik mij zoo gaarne kwijt van de opdracht door Monseigneur mij verstrekt, moge ik ook mijnerzijds uiting geven aan de dankbaarheid, welke ik aan velen verschuldigd ben. Het is niet doenlijk de namen te noemen van al degenen, die zich gisteren en ook reeds weken tevoren in verband met de huldebetoo ging aan onzen Bisschop verdienstelijk hebben gemaakt. Mijn oprechte dank omvat ALLEN Het worde mij echter toegestaan, hier openlijk bijzonderen dank te betuigen aan den heer P. J. M. van Tetering, die door het ontplooien van zijn machtig organisatie-talent, en aan den heer H. W. M. van Os, die door het accuraat vervullen van zijne veelomvattende functie als secretaris, hebben medegewerkt op eene wijze, welke recht geeft op groote waardeering en erkentelijkheid. J. J. C. HENTZEN, O. F. M. Voorzitter van de R. K. Jeugd-Centrale Haarlem, iy September 1928. De vliegtocht BerlijnTokio begonnen Door de Goddelijke Voorzienigheid Paus Aan de beminde Broeders, Patriarchen, Primaten, Aarts bisschoppen en aan de andere Ordinarissen, die in vrede en gemeenschap leven met den Heiligen Stoel „Over de bevordering derOostersche Studiën" Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Ernstig ongeluk bij de manoeuvres in Limburg Een ordonnance zwaar gewond Plechtige eersten steenlegging van de Kathedraal teBrisbane Door Z. Em. Kardinaal Cerretti Vliegongeval bij de Fransche luchtmanoeuvres De Muider-tol j (Telefoon No. 13866 (drielijnenj Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 1 3.25; per post, per kwartaal i 3.58 bij. vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE ADVERTENTIÉN 35 et p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, I4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bi) eooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 3 tusschen den tekst 60 ct per regeL Alle abonné's op dit blad zijn Ingevolge de verzekeringsvoorwaarden j^^QQQ Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door fjcn oij een ongeval met foïïf] 1; 1 OU."doodelijken afloop; 1 £tiU.' tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 JUUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; I/3U.""doodelijken afloop; l/löU.^een voet of een oog; 1 IZrtl.'dulm of wijsvinger; I tJU.' been AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES van ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL bij verlies van een 1 1 ICO. duim of wijsvinger Q fCn bij 'n breuk vanf in 1 3U.' been of arm; I SU.' bij verlies v. eem anderen vinger. Weenen is een belangrijk Europeesch tentrum, een punt, waar veel draden samen- loopen; wat daar gebeurt, is uit dien hoofde reeds onze aandacht ten volle waard. Voor enkele maanden plaatsten wij een reeks artikelen van onzen medewerker L. S. over „Het roode schrikbewind" in die stad en dezer dagen nog schreven wij een artikel over „Tijd en krachten in de ziel zorg", naar aanleiding van een boek van Leopold Engelhart, kapelaan aan den St. Stephanus-dom te Weenen. Deze Eerw. schrijver doet tevens mede- deelingen over het godsdienstig en zedelijk verval in zijn omgeving en over de worste ling, die daartegen gevoerd wordt, welke zóó interessant zijn, dat wij meenen een dienst te bewijzen, door er hier een en ander over te vertellen. Wie met deze toestanden in de stad van de vroolijke, populaire Weensche bevolking heeft kennis gemaakt, zal gevoelen voor welk een zware en veel tact en doorzicht vereischende taak van zielzorg de Priesters en hun onmisbare medehelpers, de leden van het leeken-apostolaat of van de Katho lieke actie, zich daar geplaatst zien. Die moeilijkheden worden nog vergroot, door dien de gemeente huurkazernes heeft ge bouwd, waarin soms vele honderden gezin nen samenwonen. Men gevoelt hoe derge lijke kazernes soms broeinesten van kwaad kunnen zijn en hoe moeilijk de Priester en zijn medehelpers daarin kunnen doordrin gen en daar vasten voet kunnen krijgen. Wij laten hier een overzicht volgen over het godsdienstig verval in Weenen gedurende de laatste 10 jaren. Dit overzicht spreekt boekdeelen. vermeerd. ultgetr. toegetr. gods- uit tot dienst- de kath. kerk verlies loozen 348 385 603 1870 1666 3085 4723 20403 9267 12242 verlies 1926 978 467 511 1917 1080 485 575 1918 1681 506 1175 1919 7472 702 6770 1920 7910 836 7074 1921 8108 707 7401 1922 9268 589 8679 1923 22888 657 22231 1924 niet statistisch verwerkt 1929 11460 640 10820 1926 13505 679 12826 Welk een zielewee spreekt er uit deze droeve cijfers! En nog gaat de beweging voort. Na de Juli-revolutie ten vorigen jare begon een nieuwe hetze tot afval van het geloof. De vrijdenkersbeweging is voortdurend actief; zij maakt de navolgende vergelijking: 700.000 sociaal-democratische stemmen wer den in Weenen uitgebracht en wij hebben maar 20.000 betalende vrijdenkers. Wij moeten hen allen tot ons zien te trekken! In deze afvalbeweging spelen verschillen de factoren een rol; in het algemeen kan men de oorzaken van den afval splitsen in 5 categorieën: Huwelijks-aangelegenheden 30 Verbittering en haat 20 Onverschilligheid en overreding 30 Dwang van buiten 10 Agitatie van secten 10 Dikwijls wil men na scheiding een tweede nuwelijk sluiten, wat natuurlijk niet toelaat baar is. De burgerlijke overheid geeft hiertoe alleen toestemming, wanneer men tot de godsdienstloozen behoort. Ook te geringe kennis op godsdienstig ge bied speelt een rol. De mannen dwingen voorts vaak de vrou wen tot afval, terwijl het gemeentebestuur indirect dwang uitoefent, door bij voorkeur godsdienstloozen in openbare functies te be noemen. Men gevoelt tegenover welk een massale, neerdrukkende taak de Priester en 't leeken- apostolaat hier staan. Wanneer de Pastoor de ambtelijke mede- deeling van het uittreden ontvangt, wordt de betrokkene door een der medehelpers be zocht, soms onder overhandiging van een brief van den Pastoor. Dan deelen zij In den regel wel de reden van hun uittreden mee. Sommigen keeren aanstonds terug, anderen later en wie zal zeggen, bij hoevelen dit priesterlijk vermaan op hun sterfbed nog nawerkt! Soms zijn herhaalde bezoeken noo- dig en ook wordt het gedrukte woord niet verwaarloosd. Dit laatste is de taak van de parochie-secretarie. Zij, die zich laten bekeeren, worden na tuurlijk niet uit het oog verloren en blijven nog langen tijd voorwerpen van aanhoudende en intense zorg. Zij krijgen herhaaldelijk be zoek, ontvangen het parochieblad, ontvan gen uitnoodigingen voor feestelijke gelegen heden, maatschappelijke hulp of ondersteu ning als daarvoor termen zijn, enz. Hiernevens wijdt men ook vanzelfspre kend zijn volle aandacht aan de voorkoming Van den officieelen geloofsafval. Wij mogen ons evenwel niet ontveinzen dat, ondanks allen arbeid, de toestand blij kens de cijfers hoogst bedroevend is. Er valt op dit gebied één groot verschil •net Nederland te constateeren: wij kennen in Nederland n.l. de officieele uittreding uit de Kerk en de ambtelijke kennisneming daarvan niet. Het gevolg hiervan is, dat hier Afdoende gegevens ontbreken en een toe- «tand kan ontstaan, welke erger is dan men iheent en ondergronds kan voortwoekeren. Een der groote kwalen van onzen tijd is ongetwijfeld de ontwrichting van het gezins leven; ook Oostenrijk gaat daaronder ge bukt. Dat begint reeds bij het toenemend aantal onregelmatige huwelijksverhoudingen, waarbij moet worden gedacht aan het aantal gemengde huwelijken en burgerlijke huwelij ken, om nog maar te zwijgen van het veel vuldig voorkomende concubinaat. Leerzaam is het volgende staatje betref fende de in Weenen in de jaren 1913 tot en met 1926 gesloten huwelijken: katholieke niet kath. uitsluitend huwelijken huwelijken burg. huw. 1913 15.584 2.207 254 1914 19.547 2.747 342 1915 11.816 2.138 273 1916 10.974 1.881 194 1917 10.854 1.552 215 1918 14.988 2.135 291 1919 19.072 7.110 1.303 1920 21.618 9.546 1.864 1921 21.481 7.793 1.725 1922 18.245 8.323 2.250 1923 12.977 6.850 2.233 1924 12.373 6.340 2.195 1925 11.853 5.827 2.195 1926 10.743 5.545 2.289 Leerzaam is ook het aantal echtscheidin gen, dat in 1925 en 1926 resp. 3.437 en 3.241 beliep. Tegenover 5 huwelijksvoltrekkingen staat dus ongeveer 1 echtscheiding. In Wee nen geeft de burg. overheid dispensatie voor 'n nieuw burgerlijk huwelijk, terwijl 't vorige nog niet ontbonden is. Deze dispensaties zul len in den regel betrekking hebben op ka tholieken, omdat het katholieke huwelijk niet ontbindbaar is. Welnu, dergelijke dispensa ties zijn er sinds' 1920 ongeveer 20.000 ge geven! Een ander licht op de huwelijksverhoudin gen werpt de statistiek over de levend-ge borenen. Volgens deze werden over 1926 ge boren 14.028 wettige en 4.546 onwettige ka tholieke kinderen. Verder bleven in 1926 1095 pasgeboren kinderen zonder godsdienst. De burgerlijke huwelijken tusschen kathO' lieken, met overheidsdispensatie voltrokken na een eerste huwelijk, zijn feitelijk een van overheidswege gesanctlonneerde bigamie. De priester staat hier voor een chaos van onge oorloofde samenlevingen welke hem radeloos maakt. De leden van het leeken-apostolaat heb ben dus hun handen vol om allerlei wilde huwelijken in orde te brengen, soms gaat dat betrekkelijk gemakkelijk, soms staat men voor bijna onoplosbare moeilijkheden. Tegenover deze uiterst bedenkelijke ver schijnselen, welke nog worden bevorderd door ongelukkige bepalingen van burgerlijke wetgeving, beijvert de geestelijkheid zich het godsdienstig leven in de gezinnen zooveel mogelijk te bevorderen, om zoo te geraken tot een godsdienstige vernieuwing van het gezinsleven. Het gevaar, dat er voor vele jonge ei alleenstaande personen in een stad als Wee nen voortdurend bestaat, zou er op den duur ook toe moeten leiden om de katholieke jon gelui met elkander in aanraking te brengen, teneinde gemengde- of uitsluitend burger lijke huwelijken, of nog erger, te voorkomen. Na 1921 werden 1438 vrouwelijke personen onder toezicht der zedenpolitie gesteld, ter wijl 6741 bekend werden, als zich bezighou dende met geheime prostitutie. Maar deze cijfers zeggen lang niet alles. Men zal moeten toestemmen, dat het beeld, hetwelk hierboven wordt gegeven van het zedelijk familieleven in Weenen, allerbedroe vendst is. In een slotartikel nog iets meer over de zedelijke gevaren van de groote stad. Ter gelegenheid van zijn veertigjarig priesterfeest werd Mgr. H. J. M. Taskin, praeses van het seminarie Warmond, be noemd tot Protonotarius-Apostolicus a. i. p. In deze waardigheid heeft Mgr. het recht een wapen te voeren. Voor wapen werd door Jan en Eloy Brom een ontwerp gemaakt dat wij hierboven af beelden. Den inhoud van de wapenspreuk: Sobrie, Juste, Pie. (Matig, Rechtvaardig, Godvruchtig) vindt men terug in het wa pen, waar het „Sobrie" door de visch, het „Juste" door een rechte baan en het „Pie" de hemelsche gezindheid door een ster zijn uitgebeeld. De kroon die deze drie zinne beelden bekroont, is in zijn vorm van kei zerskroon een herinnering aan den H. Hen- ricus, den patroon van Mgr. Taskin. De bijzondere correspondent aan boord van het postvliegtuig H. N. A. F. A. seint uit Aleppo aan Aneta-Vaz Dias: Wij zijn na een goede reis hier vlot geland. De afstand van Sofia is afgelegd in negen uur. Het weer was mooi en de belangstelling op het vliegveld groot. Morgen, Zondag, gaan wij naar Bagdad. De bijzondere correspondent aan boord van het postvliegtuig H. N. A. F. A. seint uit Bagdad d.d. 16 September aan Aneta-Vaz. Dias: Wij zijn hier na een goede reis aangeko men en hadden een vlotte landing. Er was belangstelling bij onze aankomst. De afstand van Aleppo werd in 4 y2 uur afgelegd. Mor gen vertrekken wij naar Bender Abbas. Zondag heeft de Fransche Minister voor de Luchtvaart, maurent Eunac, een monu ment onthuld ter nagedachtenis van de Oceaanvliegers Nungesser en Coli. Het mo nument is geplaatst aan de Fransche kust, daar waar de vliegers voor het laatst op Franschen bodem werden gezien. Men meldt ons uit Amsterdam: Zondagmiddag omstreeks 4 uur is In de Plantage Middenlaan een motorwagen van lijn 21 op een bijwagen van lijn 9 die voor een tramhalte stilstond, gereend. Het ach- terbalcon van Hjn 9 en het voorbalcon van Hjn 21 werden zwaar beschadigd. Twee passa giers werden gewond. De eene, een heer bekwam een kwetsuur aan een hand, ter wijl de ander, een dame, klaagde over pijn in den rug. De beide gekwetsten konden nadat hun de eerste medische hulp verleend was, naar huis gaan. Het ongeluk is veroor zaakt, doordat ondanks het krachtig rem men door den wagenbestuurder van den motorwagen van lijn .21, deze is doorgegle den. De beide vliegers Von Winterfeld en Eich- ler zijn gisterenmorgen te 11.25 uur van het vliegveld Tempelhof te Berlijn vertrokken voor een lange-afstandsvlucht naar het Oos- tïd. De eerste tusschenlanding zal te Ko ningsbergen plaats vinden. Beminde Broeders, Met hoeveel ijver Onze voorgangers zich in de voorbije eeuwen hebben toegelegd op het bevorderen der bestudeering en de uit gebreidste kennis van de Oostersche wereld onder de geloovigen en vooral onder de pries ters, is bekend aan een ieder, die de Annalen der Kerk zelfs maar heeft doorbladerd. Zeer goed toch wisten zij, dat de oorzaak van zoo ontzettende vroegere rampen, van het zeer betreurenswaardig schisma, dat van den wor tel der eenheid vele, eens bloeiende Kerken had afgesneden, het noodzakelijk gevolg was vooral van wederkeerige onwetendheid on der de Volken, van een gebrek aan achting en vooroordeelen, geboren in een tijd van groote onderlinge vervreemding, en zij zagen dan ook in, dat zij zoo groote kwaden niet konden bestrijden dan met even sterke mid delen. Om dit met eenige historische feiten, juist uit de tijden dat de oude banden der eenheid begonnen verbroken te worden, nader te beduiden en den nadruk te leggen op de houding der Romeinsche Hoogepriesters in dusdanige omstandigheden allen weten met welke welwillendheid niet alleen, maar zelfs met welken eerbied Adrianus II de bei de Apostelen der Slaven, Cyrillus en Metho dius, ontving; met welke bewijzen van bizon- dere achting hij wilde, dat ze werden geëerd; en kennen den ijver, waarmede hij het acht ste Algemeen Concilie, het vierde van Con- stantinopel, begunstigde, door er ook zijn vertegenwoordigers heen te zenden, terwijl toch kort te voren op betreurenswaardige wijze een zoo groot gedeelte van Christus' kudde zich afgescheiden had van den Ro meinschen Hoogepriester, Opperherder door goddelijke aanstelling. Dergelijke heilige ver gaderingen, met het doel te voorzien in de nooden der Kerk van het Oosten, volgden elkaar in den loop der tijden regelmatig op: zoo in Bari, op het graf van den H. Nicolaas van Bari, waar de beroemde Leeraar van Aosta en Aartsbisschop van Canterbury, de H. Anselmus. door zijn wijsheid en groote heiligheid aller bewondering opwekte; te Lyon, waar door Gregorius X die twee Lich ten der Kerk, de engelachtige Thomas en de serafijnsche Bonaventura, werden te saam geroepen, waarbij de één onderweg stierf, de ander onder de groote vermoeienissen van het Concilie bezweek; te Ferrara en te Flo rence, waar zoo uitblonken die twee gloriën van het Christelijke Oosten, Bessarion di Nicomedia en Isodoor van Kiew, beiden later tot het purper verheven, die de waarheid van het Christelijk Dogma staafden met so lide argumenten en het als doortrokken aantoonden, van Jezus' liefde, zoo dat zich de weg scheen te openen voor de verzoening der Oostersche Christenheid met haar Op perherder. De weinige feiten hierboven gememoreerd vormen ongetwijfeld een ondubbelzinnig be wijs» van de vaderlijke voorzienigheid en den {jver tevens van dezen Apostolischen Stoel jegens het Oosten, Zeker, zeker zijn ze algemeen bekend en, helaas, door hun na tuur gedoemd zeldzaam te blijven. Onein dig talrijker dan ook zijn de voordeelen die zonder onderbreking aan alle streken van het Oosten toevloeiden uit de schatten der Roomsche Kerk, de voortdurende, om zoo te zeggen dagelijksche uitbreiding van wel dadige werkzaamheid en vooral de uitzen ding van religieuzen die hun leven slijten onder de Oostersche volken. Gesteund, om het zoo uit te drukken, door de autoriteit van dezen Apostolischen Stoel, kwamen vooral uit de godvruchtige families van den H. Franciscus van Assisië en van den H. Dominicus, de edelmoedigen voort, die hui zen oprichtten, nieuwe provincies stichtten voor hunne orden, en ten koste van ont zettende inspanning, niet alleen Palestina en Armenië met behulp van de theologie en de andere wetenschappen die tot den godsdienst en de beschaving behooren, cul tiveerden, maar ook andere streken waar de Oosterlingen, onderworpen aan de heer schappij der Turken en Tartaren, met ge weld werden verre gehouden van Rome, wat hen tevens scheidde van elke hoogere beschaving en vooral van de heilige weten schappen. Deze zegenrijke werkzaamheden en de be doeling die haar inspireerde van den Apos tolischen Stoel, bleken tegen het einde van de dertiende eeuw naar waarde geschat te worden door de professoren der Parijsche Universiteit die hun verlangen te kennen gaven en dat verlangen verwezenlijkt za gen, om naast hun eigen Universiteit een Oostersch College te hebben. Onze voorgan ger Johannes XXII vroeg, zoo als men weet eenigen tijd later aan Hugo, bisschop van Parijs, met nadruk om inlichtingen betref fende de vruchten welke dit college leverde op het gebied der kennis van de Oostersche Talen. (Ij. Niet minder opmerkelijk zijn andere feiten, opgeteekend in de geschiedenis van dat tijdperk: zoo bijvoorbeeld dat van den zeer geleerden en zeer vromen Humbert de Ro mans, Generaal-Overste van de orde der Fredikheeren, in het boek dat hij schreef over die punten waar over het Algemeen Concilie, dat te Lyon zal worden gehouden, schijnt te moeten handelen," dat vooral als hoogst noodzakelijk aanbeval om het Oosten te winnen (2)de kennis en de verbreiding der Grieksche taal, „opdat door middel van de uiteenlooping der talen de verscheiden heid der volken zou één worden In de een heid des geloofs"; vervolgens de overvloed van Grieksche boeken en gelijktijdig daar meê eene vertaling op ruime schaal van onze geschriften in de Oostersche talen; even- zoo hield hij het zijn broeders, in Generaal- Kapittel te Milaan vereenigd, als een plicht voor de kennis en de studie der Oostersche talen in hooge achting te houden en die wetenschap te ontwikkelen met de bedoe ling, dat ze te allen tijde gereed zouden zijn voor de missies onder die volken, zoo het God mocht behagen hem daarmee te belas ten. Ook schreef de hooggeleerde Roger Bacone, van de orde van den H. Franciscus en een vriend van Onzen voorganger Cle mens IV, niet alleen met groote volharding en wijsheid over de talen der Chaldeeuwen, Arabieren en Grieken (3), maar zette ook anderen tot de bestudeering er van aan. Onder die „anderen" dient als voorbeeld ge noemd te worden de beroemde Raymond Lullo, een man van buitengewone eigen schappen, die met de groote vurigheid welke hem eigen was, van onze voorgangers Celes- tinus V en Bonlfacius VIII vele, voor die tijden haast tè groote gunsten vroeg met het doel de belangen van het Oosten te be vorderen, en alle die gunsten verkreeg; zoo wist hij een door hem aangewezen kardinaal benoemd te krijgen tot voorzitter bij de be sprekingen over Oostersche kwesties; en zelfs zag hij zich meermalen belast met heilige zendingen onder de Tartaren, Saracenen en andere ongeloovigen, ja, onder de schisma- tieken, die hij poogde terug te leiden tot de eenheid der Kerk. Slot volgt. Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, is gisteren op het R. K. Sport park te Heemstede door de Haarlemsche R. K. georganiseerde jeugd gehuldigd. Verschenen is de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsont werp tot wijziging der bepalingen omtrent ouderlijke macht en voogdij. De internationale psychotechnische con ferentie is gesloten. Mr. P. J. Reymer ernstig ongesteld. De R. K. Nationale bond van waschindus- trieelen heeft te 's-Gravenhage zijn zesde congres gehouden. Thans is ook de laatste der vier uit de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen ontsnapte inbrekers gearresteerd. Z. Em. Kardinaal Cerretti heeft gisteren den eersten steen gelegd van de nieuwe kathedraal van Brisbane, Australië. De H-.N.A.F.A., het postvliegtuig op weg naar Indië, is te Bagdad aangekomen. Een effectenfirma te Amsterdam is voor 20.000 bestolen. De daders zijn gearresteerd. In de Rietlanden te Amsterdam heeft een zware brand gewoed. Een 40-meter lange loods werd in de asch gelegd. In de onderhandelingen der zes mogend heden betreffende de ontruiming van het Rijnland is overeenstemming bereikt. Coolidge acht de ontruiming van Rijnland een probleem, waarin de Vereenigde Staten zich niet moeten mengen. Sjanghai door een typhoon geteisterd. De havenstaking in Australië opgeheven. Barometerstand 9 uur m: 772. Stilstand OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.37. Hoogste bar. st. 771 m.M. te Maagdenburg. Laagste bar. st. 742.8 m.M. te Reikjavik. Verwachting: Zwakke tot matigen Z. O. tot Z. W. wind, toenemende bewolking, waarschijnlijk nog weinig of geen regen, aanvankelijk iets warmer. Zaterdagmiddag had ,in den Winkraker- berg, gelegen op den provincialen weg Sit- tard-Heerlen nabij Sittard een ernstige aanrijding plaats. Een afdeeling militairen had stelling genomen in den berg. Een militaire motor met zijspan, bestuurd door een sergeant, in het zijspan een luitenant, stond langs den weg, toen een ordonnance zijne berichten kwam brengen. Terwijl deze ter zijde van de zijspan zich van zijn op gedragen taak kweet, kwam de vrachtauto van Van Daal uit Leijenbroek in volle vaart den berg afrijden en greep den ordonnance alsook het zijspan. Zwaar gewond werd de ordonnance opgenomen, en na voorzien te zijn van de H Sacramenten naar het hos pitaal te Heerlen overgebracht. Zijn toestand is ernstig. De luitenant brak hierbij zijn enkel en werd per auto naar huis vervoerd De bestuurder van den motor kwam met enkele ontvellingen af. Bij onderzoek bleek, dat de autobestuur der te hard had gereden, terwijl de rem men niet voldoende functionneerden. Onze redacteur, die het 29ste Internatio naal Eucharistisch Congres te Sydney bij woonde,, seint ons thans eenige bijzonder heden omtrent de eerste-steenlegging van de groote kathedraal van Brisbane (Australië). Het telegram luidt als volgt: BRISBANE, 17 Sept. Onder plechtig ceremonieel en in tegenwoordigheid van zeer vele vooraanstaande geestelijke en wereldlijke autoriteiten, heeft Z.Em. Kardinaal Cerretti, Pauselijk-delegaat naar het internationaal Eucharistisch Congres te Sydney, Zondag te Brisbane den eersten steen gelegd van de nieuw te bouwen kathedraal. Het was voor de geestelijkheid van Austra lië een hooge eer, dat deze plechtigheid door Kardinaal Cerretti zelf geschiedde, omdat daardoor een gedenkwaardig ceremonieel aan deze eerste-steenlegging kon worden toege voegd. Onder den gedenksteen werd n.1. steen aarde geplaatst, afkomstig uit de katakom- ben te Rome, welke steenaarde door Z. H. den Paus aan Kardinaal Cerretti was mede gegeven met het doel, deze te schenken aan de nieuwe Kathedraal van Brisbane. Een B.T.A.-telegram meldt uit Parijs: De Fransche luchtmanoeuvres zijn beëin digd met de concentratie van alle vliegtui gen, die op groote hoogte boven Parijs heb ben gevlogen. Op het oogenblik van vertrek van het 34- ste luchtvaart-regimeijt, bleef een toestel aan een ander vliegtuig haken. Een werk tuigkundige werd door de schroef van de machine gedood en twee anderen liepen lichte verwondingen op. De heer Staalman heeft tot den Minister van Waterstaat de volgende vraag gericht: Is de Minister bereid krachtig mede te v?erken, opdat de onhoudbare toestand aan den zoo sterk het verkeer belemmerenden tol te Muiden zoo spoedig mogelijk geregeld worde? Het Statenlid Thomassen heeft, naar „Het Volk" meldt, de volgende schriftelijke vragen gericht tot Gedeputeerde Staten van Noord- Holland: Willen Gedeputeerde Staten aan Provin ciale Staten mededeelen: le. welke de rechtsgrond is, waarop het heffen van tol op de brug te Muiden steunt; 2e. of hunnerzijds, zoo noodig na daartoe gemachtigd te zijn door Prov. Staten, mid delen kunnen worden toegepast, welke een

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1