Stadsnieuws n nieuwe fferinga Wufiirfcfi, Raaifetri Amsterclaimclie Beurs CHEQUE.K0ERSEN Centrale Verwarming, W" Stofzuigerhuis MAERTENS Barteljorisstr. 16 Tel. No. 10756 4pexKlop-Veeg-Stofzuiflers f175' LAATSTE NIEUWS EERSTE BLAD Na de ramp der „Italia" Landelijke Tuinbouw tentoonstelling te Utrecht De arrestatie v. Liebermann NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 17 SEPTEMBER 1928 1 1 1 BLADZIJDE 2 De tornado te Porto-Rico Z.D.H. Mgr. Mgr. Augustinus J. Callier, Bisschop van Haarlem 5-jarig jongentje in het Spaame gevallen en verdronken Verkeersongevallen De bitumineering van de Bekslaan te Vogelenzang TOONEEL. Dr. Paludanus Een Fransche zienefes Aanrijding te Noordwykerhout „De Ruischvoom" SOCIAAL LEVEN Mgr. Dr. Ariëns-comité DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam Nieuwe Philips V. I. c. c 101% 10115/,, >01%. 99%, 258 167| 177%, 177 242% 424! 198% 227| 785 b 793 154f 159%, 215/ 1775 189! 155" 420! 208" 440 82! 73| 70 88% 229 199! 185| 202| 5-f 38 698| 392! 107%, 167 143 542J 439! 178 525! 4% DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam Fransche oorlogsschuld aan Engeland MARKTNIEUWS 1 'eind zouden maken aan het voortbestaan van dien tol? Muiden maakt school, naar het schynt. Immers toen dezer dagen de fotograaf G. N. uit Hilversum met zijn auto aan de „Vijf Sluizen" te Schiedam den tol op den Vlaar- dingerdijk passeerde, weigerde hij te betalen. De tolgaarder sommeerde hem te stoppen, waaraan hij evenwel niet voldeed. Een twee tal personen wierp daarop het tolhek met kracht dicht, waardoor een spatscherm van den auto werd ingedeukt. De chauffeur heeft van de beschadiging van zijn auto aangifte gedaan aan de Schie- damsche politie. EEN ZONDAG ZONDER ERNSTIGE VERKEERSSTAGNATIE Men meldt ons uit Muiden: In verband met de in de laatste weken Maats gehad hebbende onregelmatigheden bij den tol te Muiden, zijn Zondag speciale verkeersmaatregelen genomen. De talrijke automobilisten, die op dezen mooien nazomerschen Zondag de gemeente Muiden passeerden, mochten nu niet voorbij den tol rijden, maar moesten voor Muiden heengaan via de pas aangelegde brug, die tot heden toe slechts voor eenrichtingsverkeer begaanbaar was. Door vele manschappen der marechaussee werd het verkeer over deze brug geleid. De auto's werden om beurten op de heen- en terugweg doorgelaten. Daardoor moesten telkens tientallen auto's blijven wachten, totdat de uit tegenoverge stelde richting komende voertuigen de brug gepasseerd waren. Ernstige verkeersstoomissen haddiXi ech ter niet plaats, ook al duurde het vrij lang, voordat men Muiden verlaten kon. Voor den tolgaarder die de getroffen ver keersregelingen met belangstelling gadesloeg, was het echter een slechte dag, want, met uitzondering van de autobussen passeerde er geen enkele auto vandaag den tol. EEN TOL-OORLOG IN DE ZAANSTREEK. Zondagmiddag om 2 uur hebben een groot aantal automobielen een aanval ondernomen op den tol te Zaandijk. Toen de pachter de heer Maarten Swart, de file zag aankomen, heeft hij den tolboom geopend en de auto's zonder betaling door gang verleend. De uit een 60-tal wagens bestaande stoet, heeft daarop verscrillende malen den tol gepasseerd, zonder tot betaling te worden gemaand. Bij het uitblijven van de ver wachte en gewenschte processen-verbaal, is •de colonne naar de aan de gemeente Krom menie behoorende tolbrug over de Nauer- nasche Vaart gereden. Hier gelukte het aan den vooruitrijdenden auto zonder betaling te passeeren, doch voor een volgende ge legenheid had gevonden ditzelfde te doen, waren de hekken aan weerzijden van de brug gesloten en daarmede het autoverkeer, zoowel als de passage voor wielrijders en voetgangers gestremd. Tegen den brugwachter is door de Wormerveersche politie proces verbaal opgemaakt, wegens belemmering van het verkeer. De hekken bleven evenwel voor doorgang gesloten. Toen na enkele uren wachten nog steeds geen wijziging in den toestand was gekomen, heeft de co lonne zich opgemaakt om de Norderbrug te Koog aan de Zaan met een bezoek te ver eeren, dcho up him terugtocht vonden zij den tolboom te Zaandijk gesloten. Hier werd eveneens tegen den tolwachter proces verbaal opgemaakt. Van 6 uur tot kwart voor acht hebben de auto's die het geheele verkeer langs de Zaanstreek ontwrichtten voor den Zaandijkertol gestaan om ten slotte, na betaling van het verschuldigde, huiswaarts te gaan. De „Citta di Milano" naar Noorwegen Stefani seint uit Rome, dat de „Citta di Milano" Zaterdagavond van Kingsbay naar Noorwegen is vertrokken. Ter gelegenheid van de opening van de nieuwe marktgelegenheid, met daarbij aan sluitende groente- en vruchtenveiling, en veemarkt, aan de Croezelaan door de stad "Utrecht opgericht, waarmede zij de eerste stad hier te lande is, die het vraagstuk van de markten tot oplossing heeft gebracht) houdt de Ned. Tuinbouw op dat terrein op S, 4, 5 en 6 October een groote landelijke tuinbouwtentoonstelling. De laatste werkelijk landelijke tentoonstel ling heeft in 1913 plaats gehad. De leiding is in handen van de provinciale commissies uit Utrecht, Gelderland en Overijsel. Het doel van deze tentoonstelling is een beeld te geven van de vorderingen en de be langrijke uitbreiding, die de tuinbouw de laat ste jaren heef ondergaan. Naast het beeld, dat deze tentoonstelling zal geven van de hoogte, waarop de cultuur staat en de beteekenis, die deze cultuur heeft voor ons volksbestaan en onze welvaart, zal sterk de aandacht worden gevestigd op sor teering en verpakking van het product. De tentoonstelling belooft werkelijk iets bijzonders te worden. Naast talrijke individu- eele inzendingen komen er groote collectieve op het gebied van fruit, groenten en bloe men uit Noord-Holland, Limburg, Gelderland, Utrecht, Overijsel, Zeeland, de Zuld-Holland- sche enanden en andere streken van het land. De tuinbouw en al wat daarpiede annex ls, aal worden ondergebracht in twee hallen, waarvan de eene ls 80 bij 35 M. en de andere 100 bij }5 M. Op het daaromheen gelegen terrein zullen kassenbouwers en bedrijven, die met de techniek van den tuinbouw te ma ken hebben, exposeeren. Tijdens den duur van de tentoonstelling zullen er belangrijke wetenschappelijke voor drachten worden gehouden over verwarming en de koeltechniek, benevens demonstraties in machinale sorteering van fruit, tomaten, enz. en wedstrijden in het verpakken daar van. Dagelijks zullen er ook verschillende nieuwe tuinbouwfilms vertoond worden, waar uit ook de groote vlucht, die deze cultuur de laatste Jaren genomen heeft, zal blijken. De politie verhindert een poging tot zelfmoord Door zwerven en trekken gezondheids toestand geschokt De politie te Holsingfors Is er in geslaagd den voortvluchtigen directeur der Disconto Bank te Brussel, wiens uitlevering door de Nederlandsche politie was gevraagd, te ar- •resteeren. Liebermann was het laatst in Riga gezien en daarna, verdwenen. Onder val- i; schen naam heeft hij in verschillende ho tels verblijf gehouden. Zaterdag had hij in een particuliere woning zijn intrek geno men. Toen de politie in den nacht van Za terdag op Zondag zijn woning binnendrong, deed Liebermann een poging zelfmoord te plegen doch deze werd verijdeld. De ge zondheidstoestand van Liebermann is ten gevolge van het maandenlange vluchten en trekken van dien aard, dat hij niet gehoord kon worden. Tusschen een en twee duizend slachtoffers Tienduizend dakloozen Schade 100 millioen dollar Volgens de laatste berichten uit New- York zal het aantal slachtoffers van de tornado te Porto Rico tusschen duizend en twee duizend bedragen, terwijl het aantal dakloozen ongeveer 10.000 zal bedragen. De materieele schade wordt op 100 millioen dollar geraamd. Hevige branden en aard verschuivingen hebben de verschrikkingen van de tornado vergroot. Ten gevolge van de wolkbreuken stortten groote stukken van den berg en op de huizen. De oogst op het eiland is totaal verwoest. Bij het reddings werk werden de politie en militairen bijge staan door gevangenen. Te" Porto Rico js gebrek aan levensmidde len en men vreest het uitbreken van be smettelijke ziekten. Defce tornado wordt be schouwd als de grootste stormramp, welke ooit het midden Amerikaansche eilanden- gebied heeft geteisterd. Het verlies aan menschenlevens ten gevolge van den storm, die over Illinois, Zuid-Dakoto en Wisconsin gewoed heeft, bedraagt volgens de laatste berichten uit New-York 44. De schade be draagt 5 millioen dollar. NEW-YORK, 17 September De tornado die de laatste dagen West-Indië heeft ge teisterd, heeft, zooals gevreesd werd, thans Florida bereikt. In Miami, Palm Beech en andere steden is groote schade aangericht. Bijzonderheden ontbreken nog, daar alle verbindingen verbroken zijn. In de Mededeelingen der Salesianen, die op ongeregelde tijden verschijnen, wordt het volgende geschreven over Z. D. H. Mgr. A. J. Callier z.g.: Het voorbeeld van geloof en geduld, door Haarlem Bisschop gegeven gedurende zijn langdurige ziekte, herinnert ons aan de groote bisschopsfiguren, die de Katholieke Kerk eeren: gelijk bijv. in 1921 de Aartsbis schop van Milaan, Kardinaal Ferrari en ln 1926 Kardinaal Mercier, Aartsbisschop van Mechelen. Onze bedoeling kan het niet zijn, na al hetgeen de dagbladen hierover reeds schre ven, het leven van Mgr. in bijzonderheden na te gaan. Wel sdj het ons, Salesianen. ge oorloofd eerbiedig bij deze lijkbaar neer te knielen en ons te herinneren hoezeer deze bisschop bezield was met liefde voor de on sterfelijke zielen: liefde, die ook het leven kenmerkte van Don Bosco en tot uiting kwam ln zijn devies: Da mlhi animas, ca- etera tolle. Met dankbaarheid en eerbied gedenken wij zijn ijver voor het katholiek onderwijs, voor een degelijk georganiseerd jeugdwerk, voor de patronaten, het St. Fran- ciscusliefdewerk, voor de roepingen en de missieactie. Ook in een godvruchtig, werk zaam en verstorven leven is deze Herder zijn kudde tot voorbeeld geweest. Jegens hem hebben wij, katholieken, pries ters en leeken, vooral ln Haarlems diocees; een duren plicht van dankbaarheid te ver vullen. De goede God, die ons deze groote bisschopsfiguur geschonken heeft, zal ons van deze genade rekenschap vragen. Zorgen wij dus de vaderlijke vermaningen van Mgr. Callier steeds in praktijd te brengen, door te leven als katholieken van de daad en aldus tevens zijn voorbeeld van geloo fen deugd althans van verre na te volgen. In fide nihil haesitans. Wij onodigen onze Medewerkers uit hunne gebeden te vereenigen met die der Salesia nen voor de zielerust van den betreurden bisschop. Zaterdagmiddag omstreeks 6 uur waren twee jongens, respectievelijk 5 en 7 jaar aan het spelen langs den Spaarndammerweg te Haarlem-Noord. Ze liepen over de be- schoeingspalen in het water, die zeer glad waren. Op een gegeven moment vielen ze beid enin het Noorder-Spaarne. De 7-jarige jongen kroop uit het water, maar de 5-jarige H. Gehner, Julianapark 60, bleef liggen. Het ongeluk werd door niemand opgemerkt. Op weg naar huls werd de jongen, die kletsnat was, opgemerkt door een agent van politie, die hem thuisbracht. Thuis gekomen ver klaarde de jongen, dat zijn vriendje nog iri het water lag. Onmiddellijk snelden we te hulp. Inmiddels waren ook ter plaatse ge komen de heeren A, de Bruin en J. v. d. Helm, beiden leden van de Reddingsbrigade voor drenkelingen, die zich te water be gaven. Na zes maal gedoken te hebben ge lukte het hen den jongen die op den bodem achter een betonpaal lag aan den kant te brengen. De drenkeling werd direct over gebracht naar een kantoorgebouw, waar eenlge doctoren uur pogingen ln het werk stelden om door kunstmatige adem haling de levensgeesten wederom op te wek ken. Alle pogingen faalden jammerlijk. Het lijkje werd daarna naar de ouderlijke wo ning overgebracht. De moeder viel bij het vernemen van het ontzettende nieuws bewusteloos. Den geheelen avond heerschte er in het Juliana-park groote consternatie. Aanrijding Toen Zaterdagmiddag ongeveer half vier de heer v. d. Wetering met zijn chauffeur zijn villa op den Vogelenzangscheweg verliet en de oprijlaan, aan welker eenen kant men door bosch geen uitzicht op den weg heeft, met een blijkbaar te snelle vaart uitreed, kwam de auto in botsing met den voorkant van een bestelauto, uit de richting Den Haag ko mend. Bumper en spatborden der beide auto's waren bijna geheel vernield. Na eenigen tijd konden de auto's hun reis vervolgen. Een zeer goede verbetering Naar wij vernemen, zal de Bekslaan, de mooie breede laan bij het station Vogelen zang, gebitumeerd worden. Hedenmorgen zijn de werkzaamheden aangevangen. De Bekslaan, die overal welbekend is en om haar prachtige boschrijke omgeving, haar kaarsrechte lengte en haar fraaie, oude beukenboomen, tot een der mooiste lanen uit den omtrek gerekend wordt, zal hierdoor een groote verbetering ondergaan. Verschillende bewoners toch, die in de Bekslaan hun woontenten hebben opgesla gen, hebben geklaagd over de wolken stof, door een auto bij droog weer veroorzaakt, die, doordat de groote bosschages aan beide zijden van de laan een bijna volkomen wind stilte veroorzaken, daar dagenlang als een ondoordringbaar mistgordijn blijven hangen. De Bekslaan behoort in eigendom van de gemeente Bloemendaal, die voor het onder houd moet zorg dragen, terwijl aan weers zijden de bermen en de zelfs nog in de laan zelf staande beukenboomen aan jonkheer Boreel toebehooren. Nader vernemen wij nog, dat men met het bitumineeren van deze laan, die toch zeer breed en lang is, binnen twee weken hoopt gereed te zijn. Stadsschouwburg Eva Bonheur Het Schouwtooneel Hoe knap dit stuk werk van Heijermans is, blijkt hieruit, dat het nog altijd trekt, en zelfs nog evenzeer boeit, als men het voor de zóóveelste maal ziet, als bij de eerste kennismaking. Zaterdagavond waren voor ons de gewiekste slagen even raak als Ja ren geleden, ontroerde ons het tooneel van liefde tusschen ouders en kind, in het laatste bedrijf, niet minder dan ooit te vo ren. Tegelijk verscherpte zich in ons het be wustzijn, dat dit „genoegelijk spel" inder daad genoegelijker is, dan Heijermans zelf bedoelde; want de „wrangheden" (die met de eindsituatie nopen tot de reserve „voor volwassenen") zijn wel zóó naïef, dat ze slechts behagen kunnen als goede vondsten. Zoo bltjft, dunkt ons, voor de toekomst over: de hartelijke karakter-comedie „Eva Bonheur". En de aandacht valt, bij bespre king, steeds meer op de bezetting der voor name rollen. Esther de Boervan Rijk, 't spreekt haast vanzelf, was als de plaag des huizers èif, on versaagd, Jordaansch echt; heelemaal een venijntje, met alle scherpte der eenzijdige teekening. De grijze actrice werd met ap plaus verwelkomd en met bloemen gedankt. De eigenlijke hoofdrol, karakter onzer sym pathie, is de echte Heijermansche figuur Jasper: in de oogen van practische Heden een eeuwig-spelend kind, in feite een wijze, die het land van den dood heeft ge zien en dus ver staat boven de benepenhe den des bochtigen levenshoewel hij toch nog, helaas, meer heeft gelezen dan ver werkt. 't Geen eenigszlns blijkt uit zijn weelderig spreken. Een prachtrol voor Ko Arnoldi! Een rol, waarin hij zich klaarblij kelijk thuis voelt óók in de oogenblikken der ontroering, van het mannelijk optreden en de vaderlijke heldhaftigheid. Volgen oogenblikkelijk de echtgenoote en de dochter; de eerste in Pine Beider, die zich hier een voortreffelijke actrice toont, en alleen door wat zoetelijkheid nu en dap be wijst, dat zij nog geen geheele Innerlijkheid voor de persoon van „Mop" heeft ge vonden; de tweede door Jettie van Dijk zoo vlot en aannemelijk gespeeld, als we van Jettie van Dijk gewoon zijn! Jaap van der Pol voldeed wel als egoïs tisch vrijer behalve dan in de scène met Miep in het derde bedrijf. „De overbuur vrouw" moge zich een natuurlijker spreek toon verwerven. E. U. Te Enkhuizen, waar deom zijn weten schappelijke verzameling beroemde dr. Ber- narlus Paludanus van 1585 tot 1633 woonde, heeft zich een commissie gevormd, die op 29 October a.s. een herdenking van den ge leerde zal organiseeren. Het plan bestaat, dat de heer S. Henstra een cople zal schilderen van het miniatuur, aanwezig in het Frans Halsmuseum te Haar lem, ter plaatsing in een der zalen van het stadhuis van Énkhuizen. Bovendien zal dr. F. W. T. Hunger van Amsterdam een levensschets voordragen. Amsterdam Utrecht Nieuwendijk 225-229 Oude Gracht 151 Zondagmiddag werd te Noordwijkerhout, op de Steeg, een klein kind, dat den weg wilde oversteken, door een auto, welke door een dame bestuurd werd, aangereden. Het kind werd nogal ernstig aan hoofd en schou ders verwond. Dr. Romijn, die ontboden werd, verleende de eerste hulp, terwijl de politie proces-ver baal opmaakte. Bovengenoemd college hield Zondag een onderlingen wedstrijd op baars in de Ring vaart tusschen Hillegom en Lisse. De vangst was niet best, maar de animo was groot, zoo- at het een geslaagde dag mag heeten. De uitslag was als volgt: 1ste prijs C. v. d. Wou- wer met den grootsten visch (deze prijs was aangeboden door den heer J. Stuurman), 2e prijs C. Spaargaren, die tevens een grooten il veren draagmedaille won, aangeboden door den heer P. Mozeman, 3de prijs J. Kessens, 4de prijs D. Haan, 5de prijs J. M. Stoof, 6de pr. A. v. d. Wouder, 7de pr. P. Out, 8ste prijs W. Boeser, 9de prijs P. Krijue 10de prijs A. Kruijer, 11de prijs C. Spoor, 12de prijs S. Inpijn, 13de prijs J. Terhorst 14de prijs H. v. d. Berg, C. Spoo De voorzitter reikte met een toepasse lijk woord de prijzen uit. Na afloop hiervan boden de heer W. Boeser en J. M. Stoof 15 zilveren geëmailleerde draaginsignes aan de leden, waarvoor zij een woord van dank in vangst ontving. Naar wij vernamen, vergaderden dezer da gen de initiatiefnemers tot de vorming van een Nationaal Comité, dat zich het stichten van een gedenkteeken voor Mgr. Dr. Ariëns z.g. ten doel stelt. Een lijst van degenen, die zullen worden uitgenoodigd om als lid tot dit Comité toe te treden, werd vastgesteld. Afgezien van de profetieën van goddelijken oorsprong waarvan de H. Schrift gewaagt, wordt weinig geloof gehecht aan toekomst voorspellingen, die zoo nu en dan gedaan worden. Schouderophalend hooren wij meest al deze voorspellingen aan, die voor ont wikkelde menschen slechts droomerijen be- teekenen. En toch. soms lijkt het ons of er sommigen begiftigd zijn met een buitenge wone macht, of het waar is, dat zij zien kunnen wat een gewoon mensch niet ziet. Maar ook heel dikwijls kunnen wij die bui tengewone macht weer terugbrengen tot het scherp waarnemen van 's werelds ge beurtenissen, van karakters en personen en het combineeren daarvan geeft dikwijls een vrfj juiste voorspelling. De zigeunerin die aan Joséphine de Beauharnais, haar kortstondige verheffing aankondigde, en zij, die aan de drie dochters van de Hertogin van Beieren, op het kasteel Possenhoffen, aan de oevers van het meer van Starnberg, drie zware wankelende kronen deed aanschouwen, die zij niet bij machte zouden zijn te dragen, die beide zigeunerinnen wisten te lezen in de in nevelen gehulde toekomst. De keizerinne- kroon toch gleed snel van net voorhoofd van Joséphine de Beauharnais. Napoleons eerste echtgenoote. En de drie dochters van de Hertogin van Beieren? Elisabeth, die door haar huwelijk met keizer Frans Jozef van Oostenrijk ook een keizerinnekroon droeg, viel door moordenaarshand, haar zuster Marie Sophie, koningin van Napels geworden, zag den luister harer kroon verbleeken in de ballingschap na den afstand te Gaëta. En de derde zuster, die slechts een herto- ginnekroon droeg, vond den dood in de vlam men waarin de bazar van de „Charité" in Parijs in Mei 1897 opging. Had de zigeunerin dit gezien, geraden, aan schouwd met andere oogen dan waarmee wij in de toekomst vermogen te kijken? Oude familiepapieren gaven over dit onder werp het volgende verhaal. Bfj het begin van de vorige eeuw stond er te Parys in de rue de Rivoli, opf de plaats waar tegenwoordig de ingang is van de Métro, den ondergrondspoorweg, een deftig heerenhuis. In deze vorsteiyke woning woon de een jonge en schoone vrouw, een vreemde en geheimzinnige persooniykheid; haar ge boorte, haar naam, haar fortuin, haar spraak, dat alles scheen by haar iets buitengewoons te zijn. Haar gewoonten, haar manier van doen, waren daarmee, in overeenstemming en gaven haar volgens sommigen iets alsof zü bovepmenscheiyke gaven bezat, anderen daarentegen meden haar en wilden liefst niet met haar in aanraking komen. zy scheen in geregelde verbinding met een onzichtbare wereld, bezat zooals men dat noemt „een tweede gezicht", dat haar in de toekomst deed lezen en maakte dat zy op de gezichten van iedereen als ln een open boek kon waarnemen, wat ieders lot zou zijn. zy noemde zich gravin de Pontry. Op een avond was er bal bij den burggraaf d'Arlincourt, den bekenden romanschryver uit dien tijd, van wiens hand talrijke sentimenteele romans zyn verschenen, waarvan er enkele nog zijn overgebleven. De schrijver had vele gasten genoodigd en daar de uitgaande wereld gaarne van zijn invitaties gebruik maakte omdat de burggraaf uitstekend gasten wist te ontvangen, verdrong zich een elegante menigte in zijn salons. Madame de Pontry, wier voornamen Laura Elisabeth door haar vrienden altijd tot Lorella, werden verkort, zat naast den gastheer en keek vorschend de gasten aan die gastheer en gastvrouw kwamen begroeten. Plotseling verbleekte zy, een levendige uitdrukking van verwondering teekende zich op ha,ar trekken af en een zonderlinge aandoening scheen haar te ver vullen. Zij boog zich over haar buurman en vroeg hem heel zacht: Zeg eens, wie is die jonge man, die daar de markiezin van Charmacé begroet? Die knappe elegante lachende edelman? Juist. Ik zie waartoe hy bestemd is, hij boeit me, ik zou graag eens met hem praten. Ik zal u aan hem voorstellen, Jleve vriendin. Kent hy u? Geenszins. Ik zie hem voor de eerste maal. Is hy van goede famillie? Van een heel oude famillie uit Bayonne. Onlangs pas benoemd tot een regeeringsambt. zal hy daarin nog geen successen kunnen boeken en snel carrière maken. Niet lang! Hy zal er niet biyven. Andere triomfen wachten hem. 't Is waar ook, zei de burggraaf lachend, gy züt zieneres! Breng my bij hem. Hij interesseert me sterk. Ik zal u voorstellen, maar gij zult u moeten haasten om indruk op hem te maken, want hij heeft al iemand lief. zyn huwelijk met dat knappe jonge meisje, dat gy daar ziet, zal spoedig gesloten worden. Lorella lichtte bruusk het hoofd op, frons te de blonde wenkbrauwen en zeide kortaf: Die jonge man, mjjn vriend, zal nooit trouwen. Een oogenblik later zal mad. de Pontry naast den jongen man, in een klein salon, waar zij beiden ongestoord konden praten, zonder dat anderen hun gesprek konden hooren. Toen een nieuwe dans begon, keek de jonge verloofde vergeefs uit naar haar cavalier, die haar ten dans zou leiden. De burggraaf d'Arlincourt bemerkte te laat de vergeetachtigheid van zyn gast en begaf zich naar den salon, waar hy hem en ma dame de Pontry dacht te vinden. Hy was op het punt zijn gast hoffelijk zyn verzuim onder het oog te brengen, toen hy zag hoe verdrietig en in gedachten verzonken deze in een hoekje alleen zat. Gravin Lorella was te midden van de vrooiyke gasten terugge keerd en scheen den jongen man geheel ver geten. Wat is dat, zei de burggraaf, heeft de waarzegster je zoo betooverd, dat je hier bl«ft om over haar te droomen? Kom, ga nu dansen! Dansen, antwoordde de aangesprokene, dansen! Als je wist wat ze mij geopenbaard heelt Weinig anders dan dat gy een schitte rende carrière zult maken en dat is voor niemand, die uw welsprekendheid kent, een geheim. zy heeft mü voorspeld, dat ik priester zal worden. Gy?, Wat een dwaasheid, zoo'n elegant, wereldsch, gezocht, reeds bekend man, ge roepen om in de wereld te schitteren, te ge nieten van alle levensgenietingen, verloofd met een lief meisje, dat echter dezen avond met een treurig en bedroefd gezicht je van verre aankijkt. Ga gauw naar haar toe en vraag vergeving voor je ongepaste vergeet achtigheid. De jongeman boog het hoofd en zei zacht: Neen, graaf, ik zal me niet gaan ver ontschuldigen, ik ga weg, ik heb behoefte alleen te zijn om beter te kunnen nadenken. Wat my deze vrouw gezegd heeft, was reeds vele malen door mij overdacht, zij heeft mij den weg getoond, dien ik meen te moeten inslaan. De burggraaf d'Arlincourt verliet zijn gast verbaasd en begaf zich weer te midden der andere gasten, die deze scène niet opgemerkt hadden. De schoone Adele haastte zich over de afwezigheid van haar vergeetachtigen ver loofde te troosten door de menuet te dansen met een knappen luitenant. Eenige maanden later, gedurende den zo mer, toen de burggraaf d' Arlincourt in Sologne jaagde, ontving hij een brief, die hem verbaasd deed opkijken, want hij over tuigde hem dat gravin Lorella geiyk had gehad toen zij voorspelde wat de roeping van den jongen man was. De goede God, zoo schreef hij aan zyn gastheer van dien avond, heeft mij den weg gewezen, dien ik gaan moet en ik geef my gewillig en met geheel myn ziel aan hem over. Ik treed toe tot de orde der Jezuïten. Bid voor uw onderdanigen diénaar. (Holl. Hsvr.) MEIDEGEDEEU) DOOR MAANDAG, 17 SEPTEMBER Koersen Heden opening Staatsleeningen. 5% Nederland 1919 5% Nederland 1918 4% Nederl. :917 6% N.-Indië 1923 D 4 <4 N.Ind. 1928 B Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel My. Resc. Dito Industrieën. Marg. Unie Nederl. Kunstzyde Maecubee Holl. Kunstzyde Oude Philips Industr. Buitenland Anaconda U. S. Steel Snia Viscosa Gew. Peruvian Handelsondern. Comp.comm. "du Llége Mijnbouw. Boeton Mijnbouw... Redjang Lebong Petroleum. Dortsche Petr Geconsolideerde Kon. Olie Perlak Rubber. A'dam Rubber Dell Batavia Rub. Java Rubber Serbadjadi Silau Allied Intercontin Rubber Scheepvaart. Holl. Amerika Lyn dito Gem. Elgend. Kon. Ned. Stoomb. Kon. Paketvaart My. Nederland Rotterd. Lloyd Scheepvaart-Unie Marine comm. Marine pref Suiker. H. V. A Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak. Deli Batavia Oude Deli Oostkust Senembah Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific Wabash Chic. Milw. St Paul Kansas City South Erie Railr Prolongatie MEDEGEDEELD DOOR MAANDAG, 17 SEPTEMBER 59.35 59.45 9.70 9.80 34,60 34.70 12.09! 12.10-! 47.90" 48.05 Rome 13.— 13.10 41.10 41.25 35.10 35.20 New-York (cable) 2.49 2.50 7.35 7.45 Warschau 27.- 27.10 66.45 66.60 66.45 66.60 Stockholm 66.65 66.80 LONDEN, 18 Sept. De Fransche regee ring heeft Zaterdag een bedrag van 4 mil lioen pond sterling betaald aan de Britsche regeering als vijfde termijn van de Fransche oorlogsschuld. TER AAR, 14 Sept. 1928. Veilingberlcht R.K. Tuindersver. „St. Phocas" Prinsen- boonen 2.002.80, Snijboonen 1.102.25, id. Stek 0.72. Augurken: Fyn 8.30—18.10, F. B. 3.80, Basterd 3.10, Grof 2.25, K. K. 0.60, Fijn Stip 2.80, Stip 1.85. BEVERWIJK, 14 Sept. 1928. R.K. Coöp. Tuindersver. „Kennemerland". Aardbeien 5570 per klein slofje. Frambozen 5070 p. K.G. Raspers 1526, Capucijnders, wit 12 21, per pond. Snijboonen 2036, Trosboonen 2335, Spercieboonen z. dr. 1830, idem m. dr. 19—26, Dikke 3oonen 2028, Tomaten 8—20, per K.G. Spinazie 55—80, Sla 95—165, Postelein 1530, Andijvie 4575, per kist. Rabarber 5, Wortelen 1018, per bos. Bloem kool le soort 1520, idem 2e soort 710, Roode kool 710, Groene kool 47, Kom kommers 511, Knolselderie 10, per 100. PURMEREND, 14 Sept. „Afslagver. Beemster, Purmerend en Omstreken". Aardappelen 0.681.40, kleine Aardappelen 0.521.02, per 25 K.G. Slaboonen 1.753.00, Snyboonen 1.20—5.40, per 15 K.G. Perziken 211 per 100, Pruimen 843, Druiven 4268, Tomaten A 810.50, idem B 7.8010, idem C 4.506, idem Bonken 5.708, per 100 K.G. Bloemkool 216, Roode kool 2.609.60, per 100. Spinazie 0.20—0.72, per 6 K.G. Postelein 27 per K.G. Sla 11.90, Andyvie 24.80, per 100 krop, Bieten 519 per 100, Wortelen 6— 15, per 100 bos. Uien 701.10, Uien Drielin gen 1.301.60, Uien Nep 2.603.40, per 25 K.G. Appels: Codlin Keswick 926, Fisher's Eerstling 819, Transparante de Cronsels 1636, p, 100 K.G. Peren: Beurré de Mirode 1024, Beurré Hardy 1532, Bon Chrétien Williams 816, Clapp's Favorite 1936, Conseiller de la Cour 813, Diamant 818, Duchess Williams 1230, Juttepeer 1634, Louise Bonne 2240, Maagdenpeer 1822, Seigneur d'Esperen 16—36, Triomphe de Vienne 10—32, per 100 K.G. VOLENDAM, 14 September 1928. De kwakken brachten aan 5060 pond aal, 38 42 cent, 8 a 9 litten garnalen 1.50—3.50 per lit. De hoekers losten 150—175 pond bot, prijs 32—34 cent per pond. Lynaal gold 65— 70 cent per pond. De aalvangst was iets be ter. MEDEMBLIK, 15 Sept. 1928. R.K. Marktver. „St Jozef" Aardappelen: Groote Muizen 2.552.95, Kleine Muizen 1.701.75, Ideaal 2.102.65, Witte 22.25, per halven K.G. Kool: Bloemkool 6.1010.30 per 100 stuks. Slaboonen 1.75—2.35 per zakje. (Ntet-Offlcleel). 448e STAATSLOTERIJ. Trekking van Maandag 17 September 1928. 5de Klasse, le Lijst. Hooge prijzen: 3746 3955 8381 10232 en 12126 400. 11479 ƒ200. 2019 2335 5353 7673 11587 13483 17610 18278 18531 ƒ100. Prijzen van f 70. 932 148 154 388 643 704 821 847 1002 1043 1089 1362 1394 1517 1627 1690 2176 2228 2247 2264 2567 2592 2716 2779 2941 2982 3047 3133 3353 3404 3459 3460 3498 3541 3876 4075 4226 4272 4309 4360 4644 4809 4921 4958 5011 5623 5717 6041 6073 6095 6245 6423 6565 6614 6786 6858 6895 6910 6961 7069 7382 7398 7565 7618 7855 7970 8017 8059 8096 8320 8479 8529 8641 9039 9171 9420 9569 9577 9651 S868 10093 10302 10325 10555 10598 10605 10861 10947 11032 11098 11193 11339 11344 11669 11695 11727 11806 11861 11921 11938 12199 12305 12561 12665 12723 12731 13007 13056 13069 13285 13312 13400 13545 13597 13750 13828 13863 13952 14082 14134 14248 14250 14303 14489 14503 14662 14723 14741 14858 15082 15156 15488 15550 15848 16191 16231 16492 16609 16610 16701 16722 1674A 16976 16983 17071 17111 17142 17303 17315 17353 17403 17693 17711 17883 17920 17938 18222 18541 18635 18763 18959 19136 19145 19643 20462 20850 20876 20887 20899 20958 352 604 920 1428 1823 2061 2340 2596 2926 3308 3815 4158 4520 5065 5369 5795 6082 6462 6991 7336 7597 7774 8128 8435 8963 9305 9595 9917 10361 1C725 11015 11301 11803 12179 12340 12597 12624 12932 13165 13382 13759 14078 14343 14738 14975 15235 15243 15532 15783 16179 16394 16648 16854 17178 17512 17793 18115 1S425 18778 19285 19429 19850 20029 20056 20233 20446 36 362 616 1073 1447 1831 2089 2362 2600 3004 3351 3828 4176 4667 5114 5403 5813 6145 6476 7015 7350 7604 7786 8138 8490 9003 9306 9653 9924 10441 10834 11039 11312 11822 11217 12345 12664 12953 13198 13436 13774 14103 14352 14748 14981 15241 15316 15564 15912 16186 16398 16681 f6874 17212 17635 17806 18128 18450 18942 19364 19494 19861 20034 20067 20253 20590 141 373 627 1119 1504 1850 2160 2364 2612 3042 3364 3871 4187 4674 5117 5541 5842 6351 6555 7022 7366 7616 7815 8155 8572 9071 9357 9677 10005 10476 10862 11048 11350 11842 12236 12384 12690 12973 13217 13451 13790 14205 14377 14778 15044 15322 15567 15929 16302 16440 16718 16941 17227 17647 17974 18205 18465 18951 19367 19539 19874 NIETEN. 225 274 3S7 430 653 728 1142 1178 1550 1554 1871 1910 2163 2197 2384 2510 2679 2724 3084 3150 3443 3665 3966 3978 4315 4345 4762 4829 5182 5196 5594 5614 5971 6000 6360 6375 C685 6707 7067 7096 7436 7477 7637 7638 7925 7993 8233 8253 8579 8657 9080 9144 9425 9445 9698 9756 10050 10087 10518 10533 10880 10922 11057 1116L 11491 11578 11927 11936 12254 12270 12428 12483 12754 12978 13247 13490 13978 14267 14440 14785 15057 15378 15660 15950 16328 16442 16728 16982 17234 17686 17976 18216 18519 19093 19374 19602 19875 12757 13060 13270 13546 14017 14306 14549 14796 15108 15385 15661 15957 16337 16465 16739 17031 17263 17692 17996 18232 18617 19095 19378 19644 19881 307 434 743 1225 1556 1920 2211 2547 2732 3182 3699 4064 4349 4843 5224 5621 6027 6383 6846 7136 7542 7662 8073 8281 8814 9164 9499 9782 10143 10628 10940 11206 11594 11962 12275 12485 12762 13086 13273 13587 14020 14311 14605 14809 15211 15419 15678 15962 16344 16483 16767 17039 17348 17741 18035 18233 18664 19099 19390 19761 19882 325 517 754 1395 1743 1994 2232 2555 2876 3261 3703 4126 4439 4883 5249 5633 6043 6425 6898 7172 7548 7755 8075 8303 8853 9218 9535 9833 10217 10698 10958 11249 11600 11981 12311 12510 12836 13123 13303 13679 14032 14329 14632 14907 15216 15495 15691 15997 16379 16569 14768 17129 17419 17758 18074 18254 18674 19103 19395 19768 19921 333 599 756 1417 1797 2007 2324 2590 2920 3280 5724 4135 4503 4907 5367 5701 6061 6453 6923 7279 7587 7770 8106 8424 8952 9258 9583 9862 10296 10703 11008 11278 11753 12150 12334 12583 12920 13141 13365 13685 14066 14336 14670 14967 15218. 15506 15760 16049 163 S3 16593 16775 17143 17479 177S5 18109 18353 18691 19275 19412 19840 19932 20097 20129 20173 20177 20186 2019S 20274 20283 20292 20119 20329 203SJ 20625 20635 20790 20907,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2