Z.D.H. Mg. J, D, J, Aengenent door Haarlems jeugd gehuldigd Een enthousiaste manifestatie 1400 Jongens en meisjes begroeten Bisschop hun TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 17 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 1 UIT ONZE OOST Boerderij afgebrand GEMENGD NIEUWS Zware brand in de riet landen te Amsterdam Een Amsterdamsche effec tenfirma voor f 20.000 bestolen Dertig orang oetan's spoorloos verdwenen LUCHTVERKEER Een nieuw hoogterecord? Amerika-Rome door de lucht De huldiging van Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent door Haarlems jeugd tribune. De eere- Er ware moeilijk een beter oogenblik te vinden geweest voor een schitterende hulde aan den nieuwen Bisschop van Haarlem, Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent. Begunstigd door het prachtigste zomer weer is Katholiek Haarlem Zondagmiddag getuige geweest van een grootsche huldebe- tooging aan den nieuwen Kerkvorst van Haarlems diocees. Het is een goede gedachte geweest van de R.-K. Jeugdcentrale te Haarlem om onder haar auspiciën deze manifestatie te organi- seeren en zij, die zich geen moeite gespaard hebben, om de voorbereidende werkzaamhe den zoo goed mogelijk te verrichten, hebben eer van hun werk gehad, want zelden slaag de een huldiging zoo volkomen. Mgr. Aengenent had er gaarne in toege stemd de hulde van Haarlems Jeugd in ontvangst te komen nemen. Als plaats voor de huldiging had men uitgekozen het R.-K. Sportpark aan de Molenwerfslaan te Heem stede. Alle Haarlemsche R.-K. Jeugdvereeni- gingen hadden toegezegd haar medewerking te zullen verleenen, zoodat de stoet van jongens en meisjes het respectabele aantal van 1400 bereikte. Het oogenblik van aanvang was bepaald op 3 uur, doch reeds lang voor dien tijd teekende zich een groote stroom van be zoekers naar het R.-K. Sportpark. Weldra was langs de hekken, die het terrein omslo ten, geen plaatsje meer onbezet en nog steeds hield de stroom aan. Begeleid door muziekkorpsen kwamen om kwart voor drie de deelnemende jeugdver- eenigingen, die zich in de oprijlaan van het seminarie „Hageveld" hadden opgesteld, het terrein opgemarcheerd. Voorop het muziek korps „Utile Dulci", dan de meisjespatrona ten: Agnes (parochie Spaarne), Anna (pa rochie Kathedraal), Elisabeth (Elisabeth en Barbara), Francisca Romana I en II, Ger- trudis (Amsterdamstraat), Maria (Jansstr.) en Rosa (Groenmarkt). Dan het muziekcorps „St. Caecilia" met het vaandel van den Jongenspatronatenbond met het Jongenspatronaat Aloysius (Haar lem-Noord), Antonius (Groenmarkt), Bavo (Kathedraal), Franciscus van Sales (Paul Krugerstraat)Franciscus Liefdewerk. Jo annes de Dooper (Amsterdamstraat). Jozef (Jansstraat) en O. L. Vrouwe Rozenkrans (Spaarne). Verder de Jozefgezellenvereeniging I, II en III, de R.-K. Kring en de R.-K. Sport verenigingen. Deze opsomming van deelne mende vereenigingen geeft eenigszins een indruk van het massaal aantal jongens en meisles, die dezen middag bijeen waren. Elke vereeniging voerde haar vaandel of banier mede, zoodat het geheel een bijzonder fleurigen indruk maakte. In groot carré schaarden allen zich om de eeretribune, een groot veld openlatend, waar straks reidansen en gymnastische oefeningen zouden gehouden worden. De eeretribune is smaakvol aangekleed met tapijten, groen en bloemen. Voor den zetel van Monseigneur is een microfoon op gesteld om het geluid door de luidsprekers, die op het dak der tribune staan, over heel het terrein heen te dragen. De tribune wordt bekroond door het groot wapen van Mgr. Aengenent, geflankeerd door het wapen van de provincie Noord-Holland en van de stad Haarlem. Reeds hebben tal van genoodigden op de tribune plaats genomen. Onder hen merken wij op: Den heer J. N. Hendrikx, lid van Gedep. Staten van Noord-Holland, mr. J. B. Bo- mans, lid der Tweede Kamer, Dr. E. A. M. Droog, lid der Prov. Staten van Noord- Holland, den heer G. H. Weustink, inspec teur bij het L. O., vele R.-K. gemeenteraads leden van Haarlem, zeer vele zeereerw. hee- ren geestelijken uit Haarlem en deputaties van tal van vereenigingen, o.m. van de R.K. Middenstandsvereeniging, R.-K. Vrouwen bond, Marthavereeniging, Patronatenbonden, Sportvereenigingen, R.-K. Jeugdcentrale, R.-K. Volksbond. L. T. B., R.-K. Meubel- makerspatroonsvereeniging, R-K. Beroeps hen een hooge vreugde ls hier openlijk aan Uwe Doorluchtige Hoogwaardigheid te ge tuigen van de echt Katholieke en tevens van de innige gevoelens, welke hen bezielen ten opzichte van Uw verheven Persoon! Blijde begroeten zij in U den Opperherder hunner zielen, den door God gezalfden Leider op hun levensweg, maar bovenal den Vader, die hen lief heeft en aan wien daar om de zorg voor hun geluk in de toekomst zoo veilig is toevertrouwd. Op dezen dag, waarop zij voor t eerst voor hun Bisschop verschijnen, beloven zij dan ook gaarne volgzaamheid, onderwerping en trouw aan Uwe Doorluchtige Hoogwaar- digiheid. De Katholieke jeugd van Uw Bis schopsstad wil een voorbeeld zijn voor de geheele Katholieke jeugd van Uw Bisdom. Zij wil behooren tot uwe verknochtste, uwe meest geliefde kinderen. Monseigneur! Moge God den wensch ver vullen, dien Haarlem's jeugd zal neerleggen in een vaak herhaald gebed, den wensch: dat uw herderlijk bestuur tal van jaren zegenrijk zij en moge het U gegeven worde te aanschouwen, hoe deze jongens en meisjes later als echt Roomsche mannen en vrouwen een sieraad zijn voor onze H. Kerk. een sie raad ook en een steun van Uw Diocees. Leve onzen Bisschop! Die uitroep wordt met een driewerf hoera en fanfares beantwoord. Dan wordt met de afwerking van het pro gramma begonnen. De meisjes, die aan de reidansen deel zul- nen nemen, komen aangemarcheerd en vor men onder leiding van mej. Grimberg een grooten kring voor de tribune. Begeleid door de vioolclub „St. Franciscus Solanus", onderafdeeling van de Jozefs- gezellenvereeniging Haarlem I, voeren de meisjes een aantal bevallige reidansen uit, die zeer in den smaak valen en een luid ap plaus oogsten. De voorbereidende studie is blijkbaar zeer j ken. goed geweest, want de uitvoering geschiedt zonder fouten en het geheel levert een bij- zonder bevalligen aanblik op. Laten zij er om denken, dat ook in hun later leven de wereld scherp op hen let en 1 laten zij er dus voor zorgen, niet alleen in- 1 wendig de krachten der ziel te ontwikkelen, j maar ze naar buiten te laten uitstralen, door j hun geloof en hun liefde voor den evennaaste Neemt deze twee woorden vandaag mede, aldus besluit Mgr. Wanneer ge die gedachten goed bewaart en in toepassing brengt, dan ben ik er zeker van, aldus Mgr., dat de R.-K. jeugd van Haarlem zal opgroeien tot ware Katholieken, en dat Ik, de geestelijkheid en heel het Bis dom trotsch zal kunnen zijn op de Katholie ken van Haarlem." (Langdurieg ovaties). Als het gejuich ten einde is, zet de muziek- vereeniging „St. Caecilia" het: „Aan U, o Koning der Eeuwen" in, dat door allen wordt mede gezongen. Het groote terrein, door duizenden omge ven. terwijl aan de masten rondom de va- derlandsche driekleur wappert, levert een machtig schouwspel. Heel Katholiek Haarlem is aanwezig. Dan tot slot het défilé. Met de muziek voorop marcheeren alle deelnemers en deelneemsters in keurige orde langs de tribune en brengen een geestdrifti- gen groet aan Monseigneur, die door den Bisschop hartelijk wuivend wordt beant woord. De huldiging is ten einde. Als Monseigneur zijn hartelijken dank be- I De heer P. M. Gieske, chef van den Uitvoerenden Dienst der N. Z. H. T. HL, werd gisteren door directie en collega's gehuldigd ter gelegenheid van zijn zilveren ambts jubileum bij de N. Z. H. T. M. tuigd heeft aan pater Hentzen, den alge- 1 hoewel het vuur wel in kracht was afgeno- meen voorzitter dezer hulde-betooging, komt j me?' "even de vla-mmen nog over de ge. de auto weder voor. Mgr. stijgt in en langs i heele lengte fel uitlaaien, heel het terrein omjubeld door de vroolijke j vuur zoo hardnekkig bleef woe- schare, verlaat Monseigneur het terrein. De R.-K. Jeugdcentrale heeft alle eer van keren behoeft nauwelijks betoog, wanneer men weet. dat de loods tot in de nok ge- haar werk en de manifestatie is schitterend vu^c' was met aardewerk, speelgoederen en keuze, R.-K. Sportpark. Bond. voor Groote Gezinnen, R.-K. Kiesvereenigingen, R.-K. Kring, Hoofden van Bijzondere scholen, R.K. Onderwijzers en R.-K. Vacantiekolonies. Omstreeks drie uur komt een auto het kracht en lenigheid. Ook deze veld opgereden en houdt stil voor de tribune. JQep wefkt een aantal gymnasti.sche oefe geslaagd. Alle jongens en meisjes laten zich tot slot de tractatie, die wordt uitgedeeld, best sma- Langzaam stroomt het veld leeg en in de omgeving is nog lang een bijzondere drukte Nog zijn niet alle deelnemende meisjes af- j waarneembaar, gemarcheerd, of reeds komen de gymnasten, j Allen hebben de mooiste herinnering aan Voor de tribune stellen zij zich op onder een kostelijken en enthousiasten middag me- leiding van den heer Van Rijn, leider der I degenomen. gymnastiekvereniging „Ursus". j Op correcte wijze voeren zij een aantal j Het feit. dat de huldiging zoo uitstekend oefeningen uit en worden daarvoor met een goedkeurend applaus beloond. De tweede groep gymnasten, die vervol gens oefeningen komt houden, is blijkbaar verder gevorderd. De oefeningen vereischen De Hoogeerw. heer Wijtenburg, regent van het seminarie Hageveld, de zeereerw. prof. econoom van Hageveld en de beide secre- van Mgr., de zeereerw. heeren J. M. v. d. Tuyn en Th. W. Pichot stijgen uit en begeven zich naar de voor hen gereserveerde plaatsen. Even daarna komt Monseigneur. Bij het uitrijden uit de oprijlaan van het seminarie heeft nog een leuk incident plaats gehad. Als de auto het hek van het seminarie be reikt heeft, wordt gestopt en een leuke peu ter biedt Mgr. een kostbare bouquet chry santhen aan, waarvoor Mgr. hartelijk dankte. Dan gaat het verder en als de auto voor het terrein aankomt, gaat er een onbeschrijfe lijk gejuich op uit de duizenden kelen. De muziek zet het „Roomsche Blijdschap" in. Langs heel het groote carré wordt de tocht voortgezet, overal even enthousiaste begroe tingen. Dan stopt de auto voor de tribune. Het eerst stijgt de zeereerw. pater J. C. Hentzen O.F.M. algemeen voorzitter der R.-K. Jeugdcentrale en tevens voorzitter van deze huldebetooging, uit en ontvangt Mon seigneur, die gevolgd wordt door den Hoog- ningen goed uit, Last not least verrichten eenige^ leden van de gymnastiekvereeniging „Ursus" een aan tal toeren aan de brug, die met bewondering huishoudelijke artikelen, alles in stroo ver pakt. terwijl zoowel in de schilders- als in de timmermanswerkplaats ook veel brand baar materiaal lag. Na anderhalf uur, toen het vuur zicht baar verminderd was, zag men de meeste menschen ven de talrijke menigte, die in de buurt genoot van dezen waarlijk inte ressanten brand, weggaan. De brandweer had toen den brand zooali men dit noemt, onder de knie. Veel van het aanwezige brandweermateriaal, waaronder ook de drijvende spuiten, die geen dienst hoefden te doen. kon toen weer inrukken, slaagde, is te danken aan de spontane me- I Toch bleven vele brandwachts achter, om dewerking, die van alle kanten ondervonden werd. Toch zijn er natuurlijk enkelen, die het leeuwendeel van de voorbereidende werk- gemoeid den nog smeulenden inventaris naar buiten te sleepen e de loods omver te haVm. Met dit werk was zelfs de geheele Zondagavond De geheele loods, met alles wat er in lag, zaamheden gehad hebben en van hen mo> gen er wel eenigen met eere worden ge- is een prooi der vlammen geworden. Ver noemd. zeitering dekt de schade, die zeer groot is. Vooreerst patei Hentzen, de energieke or- Door den commissaris van politie, den ganisator dezer manifestatie, dan de leden heer Tinholt, werd nog een onderzoek naar - I yan bestuurder jeugdcentrale, verder de <je oorzaak van den brand ingesteld. Ver worden gadegeslagen. Mooie staaltjes van j heer Klein Schiphorst, die gratis de afba- j ondersteld wordt, dat broeiing de oon- kraoht en uithoudingsvermogen, werden er kening van het terrein liet maken, de R.-K. zaak is. Meubelmakerspatroonsvereenlglng, die de stoffeering der tribune belangeloos verzorg- de, de firma v. Empelen, die eveneens be- j langeloos de planten en bloemenversiering aanbracht, de firma Mustert, die voor j de installatie der luidsprekers zorgde, de i en dus zou dit meisje de overige 4000- hebben achtergehouden. Zij blijft dit ont kennen. De politie vond het echter noodig ook haar in arrest te houden, zoodat thans voor dezen diefstal 4 personen in hechtenis zijn. Ook waren aanvankelijk gearresteerd de twee vrouwen, die veel geld van Zwart hadden gekregen, maar zooals bleek van de zaak zelf niets wisten. De politie heeft me* deze arrestaties een goed werk verricht. tentoongespreid. De leider, de heer Van Rijn, werd dan ook na afloop bij Monseigneur ontboden, die hem in goedkeurende bewoordingen voor de kra nige prestaties dankte. Wederom verzoekt Pater Hentzen daarop stilte op het terrein. Monseigneur Aengenent plaatst zich voor den microfoon en spreekt de aanwezigen toe. MONSEIGNEUR AENGENENT SPREEKT „Dierbare jongens en meisjes van de stad Haarlem!" zoo vangt Monseigneur aan. „Wat is 't voor Mij heerlijk schoon, u niet zoovele honderden hier aanwezig te zien. Gij zijt de bloem van Haarlem en de hoop van de toekomst. En juist daarom is deze aanblik voor mij zoo schoon, omdat ge hier gekomen zijt om heeren H. H. Hooy en Görris, die den optocht won^m»3 if tS Woensel l;*>e'"en" i-o,roir'.o„ TT„c„, w°nmg, bewoond door de families A. Oudens De huldiging van Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent door Haarlems jeugd Een fraaie hoogstand van Ursus op de brug. eerw. heer L. A. A. M. Westerwoudt, deken van Haarlem. Als de eerste begroeting der aanwezigen is geschied en Mgr. en de andere genoodig den gezeten zijn, verzoekt pater Hentzen stilte en houdt de volgende welkomstrede, die door luidsprekers naar alle kanten heen gedragen, over heel het terrein verstaanbaar is. Rede pater J. C. Hentzen O.F.M. Monseigneur! Van den dag af, waarop bekend werd, dat Z. H. de Paus U had benoemd tot Bisschop van Haarlem, is aan Uwe Doorluchtige Hoogwaardigheid door zeer velen op velerlei wijze hulde gebracht. In verschillende plaat sen van Uw Diocees heeft men zich opge maakt om op waardige wijze uiting te geven aan den eerbied en de liefde, welke in de harten van tienduizenden leven. Op dezen middag is dit voorrecht ge schonken aan de georganiseerde Katholieke jeugd van Uw Bisschopsstad. Monseigneur! Hier vóór U staan veertien honderd leden der Katholieke Jeugdvereeni- gingen van Haarlem. En uit naam van hen allen moge ik U verzekeren, dat het voor p, huldiging van Z. D. IL Mgr. J. D. J. Aengenent door Haarlems jeugd ment tijdens het défilé. Een mo- aan mij uwe genegenheid en aanhankelijk heid te betuigen. Blijdschap vervult mijn hart, want al zijn alle katholieke jongens en meisjes van mijn Bisdom aan mijn vaderhart bijzonder dier baar, de jongens en meisjes van Haarlem zijn mij het allerdierbaarst aan mijn hart. (Geestdriftig gejuich! Met vreugde heeft Monseigneur gezien, dat velen onder de jongens en meisjes hun lichaam trachten te stalen en te oefenen, zooals door de rhytmische reidansen en de gymnastische oefeningen. Monseigneur verheugt zich daarover, want het blijft waar wat we leerden, dat een ge zonde ziel in een gezond lichaam woont. Hoe meer de jongens en meisjes hun li chaam dus stalen en ontwikkelen, des te meer verheugt dit Monseigneur. Maar daarbij wil Mons. thans tevens her inneren aan eenige woorden uit het Epistel en H. Evangelie van dezen Zondag. In het epistel toch spreekt de H. Apostel Paulus de hoop uit, dat God zelf allen mogen vervul len met kracht naar den inwendigen mensch, dat God het geloof in allen moge ontwikke len, opdat allen, die geworteld in het geloof en in de liefde tot God en den evennaaste, mogen kennen welke de lengte en de breedte en de hoogte en de diepte is van Gods goed heid. Hoezeer dus Mgr. de lichamelijke ontwik keling toejuicht, toch herinnert Hij er aan, dat we ons nog meer moeten toeleggen op de krachten naar de ziel. En dat die krachten der ziel zeker bij deze jongens en meisjes tot ontwikkeling gebracht zullen worden, daarvan is Mgr. overtuigd, omdat de geeste lijkheid van Haarlem zich beijvert voor de R.-K. jeugdvereenigingen en die vereenigin gen zeker alle krachten inspannen, om die krachten der ziel tot ontwikkeling te bren gen. Daarom is het Mgr. een behoefte hier openlijk een woord van oprechten dank en hulde uit te spreken aan de geestelijkheid van Haarlem, voor wat ze voor de jeugd doet en nog wil doen. Verder herinnert Mgr. aan het Evangelie van dezen Zondag, waarin vermeldt staat, dat, toen de Zaligmaker het huis der Fari zeeën binnentrad, zü scherp op hem letten. Scherp letten zij op hem, om zijn gedra gingen te bespieden. Dat woord wil Mgr. ook vandaag den Ka tholieken jongens ejj meisjes in herinnering brengen. De wereld let scherp op de gedra gingen der Roomsche jongens en meisjes. Hun voorbeeld is van onschatbare beteekenis en waarde. en 't défilé regelden, den leider van Ursus. den heer v. Rijn en mej. Grimberg, die de reidansen leidde. De officieele regeling op de tribune was in de veilige handen van den heer P. J. M. van Tetering. De leden van den R.-K. Kring hebben zich buitengewoon verdienstelijk ge maakt met den verkoop van toegangskaarten en verdere controle, hetgeen o.m. ten ge volge had, dat deze vereeniging niet „au grand complet" kon mede-defileeren. Verder zijn er tal van goede gevers geweest, die het hunne bijdroegen voor het welslagen van het geheel. De firma Jamin gaf eenige honderden ree- pen chocolade, de heer v. Tetering schonk duizend glazen limonade, een onbekende ge ver 400 glazen bier enz. Dat alles vormde een belangrijk deel der tractatie. Op het terrein was ook aanwezig de trans portcolonne Haarlem en Omstreken van het Ned. Roode Kruis met eenige dames en hee ren leden. en W. Bogers, totaal afgebrand. Twee var kens kwamen in de vlammen om. De oor zaak van den brand is onbekend. De in boedel kon gedeeltelijk gered worden. De oorzaak van den brand is onbekend. Verze kering dekt de schade. Een 40-Meter lange loods in de asch gelegd Een zware brand heeft Zondagmiddag een groote opslagplaats van aardewerk, speelgoederen en huishoudelijke artikelen in de asch gelegd. Deze opslagplaats staat naast verschil lende andere loodsen in de Rietlanden te Amsterdam en is grootendeels in gebruik bij de N. V. „Hema" (Holl. Eenheidsprijzen Mij.) terwijl een klein gedeelte aan de voor zijde van de 40 M. lange loods als tim merwerkplaats van de Ned. Spoorwegen gebruikt wordt. Ook is er nog een schilders werkplaats in de van hout opgetrokken loods, waar een voorraad lijnolie en ben zine was. Het zal omstreeks half drie geweest zijn, toen plotseling ongevqer in het midden van het groote pand de vlam naar buiten sloeg. In een oogwenk vrat het vuur lang? d daklijst naar beide kanten van de loods voort, en toen de brandweer, die door ver- Schillende personen gealarmeerd was, ter plaatse kwam. was reeds het geheele pak huis een loeiende vlammenzee. Zelfs v/as reeds een aangrenzende loods van de Ned. Spoorwegen, waarin vaten teer lagen opgeslagen, door het vuur aange tast en het was dus zaak om zoo spoedig mogelijk in te grijpen. De hoofdbrandmeester, de heer Brunet de Roche'-ve. die den eersten aanval had op te vangen, liet onmiddellijk naar alle brandweerkazernes het noodalarm „groote brand" seinen, waarop van de geheele stad de brandweervoertuigen kwamen aan rijden en ook de drijvende stoomspuit „Jan van der Heyde" alsmede de motorspuit „Jason" naar de Rietlanden werden ge dirigeerd. Intusschen werden speciale maatregelen genomen om het teerpakhuis in welks na bijheid ook een gevulde tankwagen van de American Petroleum Comp. stond, te spa ren. Door hierin te slagen, mocht de kranige brandweer het genoegen smaken een groote ramp te voorkomen. Toen er voor de loods met vaten teer geen gevaar meer was, werd met kracht de blus- sching aangevat van de hoog oplaaiende vlammen, die zelfs in een deel van de stad de lucht in een rose tint hadden gekleurd. Aanvankelijk had de brandweer moeilijk heden. doordat er niet voldoende water in de nabijheid was. zoodat wel veertien- a vijftienhonderd meter slangen moesten worden uitgelegd, waardoor met behulp van twee motorspuiten het water naar den brand werd opgepompt. De commandant, de heer C. Gordijn, die met den hoofdbrandmeester den heer Hart- dorf later het blusschingswerk leidde, kon echter na een half uur reeds laten seinen, dat men den brand meester was. Maar dit beteekende slechts, dat voor uitbreiding geen gevaar meer bestond, want, De daders gearresteerd Een effectenfirma in de Raadhuisstraat te Amsterdam, deed 17 Aug. aangifte bij de politie, dat van haar kantoor een bedrag van bijna 20.000 was verdwenen. Dit be drag was gereed gemaakt om door een loo- per te worden weggebracht en reeds aan deze aangewezen was. De man verwijderde zich enkele oogenblikken en toen hij terug kwam om het geld bij zich te steken was het verdwenen. Het geval was raadselachtig, maar toch niet zoo of de politie had spoe dig een draad gevonden. Het was haar reeds opgevallen, dat om dezen bijna 60-jarigen looper steeds een tweetal jongelieden dwaal den. De politie meende aanvankelijk, dat het de bedoeling was den man als zij er den kans toe kregen te berooven. Uit het onder zoek bleek, dat deze jongelui waren de zoon van den looper en een zekere Zwart, die niet al te gunstig bekend staat. Toen nu aangifte werd gedaan van den diefstal op het effectenkantoor, waar deze looper, een zekere J„ in betrekking was, rees het ver moeden, dat dit drietal wel iets meer van de verdwenen 20 000 zou weten. De recher cheurs van bureau Warmoesstraat gingen de gangen na van qwart. Het bleek, dat hij over veel geld beschikte, want hij vertoefde veel in nachthuizen en was daar erg royaal. Plotseling was hij uit Amsterdam verdwe nen. De politie vermoedde, dat hij naar Limburg was vertrokken. Een bevel tot in hechtenisneming werd uitgevaardigd en Vrijdagavond werd hij te Bunde door Am sterdamsche rechercheurs gearresteerd en naar Amsterdam overgebracht. Hij bekende het geld te hebben gestolen, daartoe in de gelegenheid gesteld door den looper J. De zoon van dezen laatsten is bij den diefstal niet rechtstreeks betrokkeu geweest want op den dag dat deze werd gepleegd vertoefde hij te Antwerpen. Bij Zwart werd nog 'n be drag van 800. gevonden. Van het geld had hij veel aan twee vrouwen gegeven. Huis zoeking bij den kantoorlooper bracht nog een paar honderd gulden te voorschijn. De zoon. die evenals de vader werd gearres teerd bekende van de zaak af te weten Hii deelde mede, dat F 6000. door zijn ver loofde bij Zwart waren gehaald en aan zijn vader waren afgedragen. De vader zeide Aneta seint uit Medan: De „Delicourant" meldt, dat een transport van ruim dertig Orang oetans, die voor uitvoer bestemd waren, midden Augustus bij Pangkalanbrandan door den controleur in beslag genomen werd, op grond van de be palingen tot beschermingen van deze dier soort. Dezer dagen is het transport 's nachts echter spoorloos verdwenen. Vermoedelijk zijn de dieren in het geheim uitgevoerd naar den overwal en vandaar naar Europa, waar in den laatsten tijd veel vraag naar deze dieren is. De politie heeft een onderzoek in gesteld, waar de verdwenen dieren zich be vinden. maar tot heden bereikte het onder zoek geen resultaat. Een W. B.-telegram uit Berlijn meldt: De Junkerswerke hebben zich gewend tot den Duitschen luchtraad om bij de Intern. Luchtvaartfederatie de erkenning van een nieuw wereld-hoogterecord aan te vragen. De ingenieur Schinzinger 1/seft nJ. met een Junker.vliegtuig van het type W-34 met 1000 K.G. nuttigen last het bestaande re cord van 6805 met ongeveer 1000 meter ver beterd. Een W.B.-telegram uit Hartfort Connec ticut) meldt: Het vliegtuig Roma is naar Old Orchard Beach in den staat Maine vertrokken. Van daar zal de vlucht in etappen via N. Found- land en de Azoren naar Rome worden voortgezet. „Schaamt u niet bedelaar te zijn voor Christus en voor de zielen." (Paus Pius XI). „Een mooie tekst," zeide verleden week een geestelijke tegen mij. „Een mooie tekst. Maar je hebt eigenlijk zoo'n aanmoediging niet meer noodig. Of bloos je nog wel eens, als je hier of daar waagt?" Hij meende het goed met mij. hoor. Maar waarlijk, als je zoo iedere week terugkomt, zou de een of ander wel eens kunnen gaan denken, dat het waarlijk een liefhebberijtje is, een aangenaam tijdverdrijf. Nu kan ik u zeggen: Ze kunnen de zaak ten allen tijde van mij overnemen. En laten ze mij dan maar naar de negertjes In Afrika sturen, 't Is om van te watertan den Ja, noem het maar een lolletje, als je je studie gemaakt hebt altijd met dat heer lijke vooruitzicht: Afrika, Indië, Australië, en dan eerst jaren voor de klas te moeten staan en danik zou bijna zeggen: een nachtmerrie: „Mijnheer ziet u, ik ben van het Missie huis in Hoorn „Mevrouw, u hebt misschien wel eens tn de krant „Goede avond. Zoo aan de boterhamI Ja, ik ben van Hoorn Dure tijden. Veel belasting. Der kommen der zoo veul. 't Houdt niet op. Ja, we zullen er eens ernstig over denken!!??? Ja, vrienden, denkt er eens echt ernstig over. Maar niet te lang denken, hoor. Doen!! Missiehuis, Hoorn. Postrek. 120937 Father LEFEBER, Directeur. U weet, dat u door een gift van honderd gulden, in eens of bij gedeelten gegeven. slechts tweeduizend te hebbe:! ontvangen mede-stichter (es) van dit Missiehuis wordt. Zooals wö Zaterdag gemeld hebben is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag j. 1. braai uitgebroken in het hotel Duin en Boech te Bakkum. Uit het perceel kan niets gerei worden. De hitte was zoo groot, dat een spiegelruit van een winkel aan de overzijde sprong. De brandweer wist het vuur te beperken tot bet hotel, dat geheel uitbrandde

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 5