Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws WEEDE BLAD NIEUWE. HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 17 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 3 H. M. de Koningin-Moeder Nationale Landstormdag Staten-Generaal Aan den Boven-Digoel Mr. P. J. Reymer ernstig ongesteld Nog eens: De onbewaakte overwegen Het wetje-Zijlstra niet geteekend De manoeuvres in Limburg öe ouderlijke macht en de voogdij Een S. D.-oppositieblad Een nieuw volks-dagblad? KERK EN SCHOOL Uit de Missie in Japan Mr. Dr. B. J. Eras Benoemingen R.K. Leergangen KUNST EN KENNIS De co-Opera-tie De internationale Psycho technische conferentie UIT ONZE WEST De storm op de Antillen Brand in een lading coprah* Een kwestie van tempera ment en van.... Kinderverlamming Arme kleine Roodvonk Overreden en gedood Doodelijk ongeluk in de Staatsmijn „Wilhelmina" Een goede vangst Druk bezoek De Heumensche molen afgebrand De Scheveningsche uitbrekers In een poel verdronken Tragisch Een wagon uitgebrand Van zeven meter hoogte in een scheepsruim gevallen Een heistelling omgeslagen RECHTSZAKEN. Het Permanente Hof van Internationale Justitie Twee werkwilligen gevolgd SM. de Koningin-Moeder heeft een be- 2Qek gebracht aan de R. K. Ziekenverple- St. Jan te Laren. H. M. werd aan den ingang van het ge- 0IJw door het bestuur der inrichting ont- vangen en bezocht vervolgens, rondgeleid ®°°r den Zeereerw. heer Pastoor Th. W. Hendriks en de Eerw. Móeder-Overste Em- lT1anuël, de verschillende zalen. Het bezoek duurde ongeveer een uur. Een défilé voor H.M. de Koningin Naar wij vernemen, zullen op den Natio nen Landstormdag, welke ter gelegenheid het tienjarig bestaan van den Bijzon nen Vrijwilligen Landstorm op Donderdag dezer maand te 's-Gravenhage wordt ge houden, de landstormtroepen des middags den marsch van Houtrust naar het Ma- 'eveid, op de Johan de Wittlaan voor H.M. 00 Koningin defileeren. Het défilé wordt omstreeks half vier ver dacht. De officieele sluiting van de zitting 1927—1928. Zooals wij Zaterdag in een gedeelte onzer °M&ge berichtten, is dien middag de ver enigde vergadering van de beide Kamers "er Staten-Generaal tot sluiting van de fitting 19271928 in het gebouw van de fWeede Kamer gehouden. Het verloop van de plechtigheid was als v°lgt: De heer VAN VOORST TOT VOORST, toorzittter van de Eerste Kamer, bekleedt voorzittersstoel De VOORZITTER doet door den griffier van de Eerste Kamer voorlezen, het Ko ninklijk Besluit van 7 September 19281 no. "H, waarbij de Minister van Binnenlandsche ^aken en Landbouw wordt gemachtigd, he nen te drie uur des namiddags zich te be geven naar de vergadering van de Staten- Generaal, ten einde in de vereenigde ver gadering der beide Kamers de zitting in üaam der Koningin te sluiten. De VOORZITTER benoemt een commis sie, die den minister in het gebouw zal °ntvangen en uitgeleide doen. De commissie bestaat uit de leden der Eerste Kamer de ^eeren Diepenhorst en Gelderman en de 'aden der Tweede Kamer, de heeren Van ^Uuren, Van Schaik, Van Gijn en Tilanus. Kort hierna treedt de Minister, vooraf gegaan door de Commissie, de vergaderzaal kinnen. De heer KAN, Minister van Binnenland- ^he Zaken en Landbouw, plaatst zich ach- '®r de ministerstafel en houdt de volgende fede: Sluitingsrede Minister Kan. Hare Majesteit de Koningin heeft mij opgedragen de zitting der Staten-Generaal tol Haren naam te sluiten, fi Het gemeen overleg door de Grondwet leboden, heeft ook in het af te sluiten zit tingsjaar menige vrucht afgeworpen. Dank dj uwe medewerking, kon Ondermeer een Vermindering van belasting plaats vinden, <Ue aan de volkswelvaart slechts ten goede kan komen. De Koningin heeft mij opgedragen U Ha- *en dank te betuigen voor Uwen ijver en Hwe toewijding aan 's Lands belang. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik deze zitting der Staten-Generaal te zijn gesloten. De minister wordt door de Commissie uit geleide gedaan. Nadat de Commissie in de vergaderzaal is teruggekeerd, sluit de VOORZITTER de vereenigde vergadering. niets ten nadeele van den anderen ouder worden afgeleid. Intusschen ligt het wel in de lijn vanhet ontwerp om ook het geval te voorzien, dat die andere ouder indirect is gedisqualificeerd, doordat een derde tot voogd is benoemd. In dien zin is het voor gestelde artikel 400 nieuw alsnog aangevuld. In het Voorloopig Verslag wordt uitge sproken, dat de voorgestelde toevoeging van art. 374a, sub. 1. achterwege zou kunnen blijven, indien slechts een afdoende bepaling ter voorkoming van het met verkeerde oog merken terug-eischen van pleegkinderen door hun ouders in de wet wordt opgeno men. De Minister stelde zich op het stand punt, dat pleegouders, die een kind tot zich hebben genomen, omdat dit verwaarloosd werd, niet moeten gedwongen zijn steeds een afwachtende houding aan te nemen om slechts in actie te komen, wanneer de ouders het kind gaan terugeischen. Zij hebben, zoo was de redeneering, behoefte aan een ster ker middel en moeten, als zij een jaar dat verwaarloosde kind als het hunne hebben opgevoed, in staat worden gesteld in een sterker positie ten opzichte van dat kind te komen. Nu echter zoowel van de zijde der Kamer als door den Nederlandschtn Bond van Kinderbescherming, een vereeni- ging bij uitstek ter zake tot oordeelen be voegd, in een tot den Minister gericht adres wordt betoogd, dat aan een sterker middel in dat geval geen behoefte bestaat, heeft de Minister geen overwegend oezwaar het voor stal tot toevoeging van een nieuwen zin achter het tweede lid van art. 374a onder 1. terug te nemen. Het Kamerlid Cramer heeft aan den mi nister van Koloniën de volgende vragen Besteld: 1. Heeft de minister kennis genomen ven de artikelen in de Nieuwe Rotterdam- H'he Courant over „Het verbanningsoord aan dn Boven-Digoel" van dr. M. van Hlankenstein, waarin o.m. gewezen wordt °P de sterk toenemende malaria en het *éer ernstig karakter, dat het hygiënisch fTobleem aan den Dlgoel op het oogenblik Staagt? Is de minister niet van oordeel.dat onver wijld krachtige maatregelen moeten wor den genomen om paal en perk te stellen aan de sterk toenemende malaria? 3. Is de minister bereid te doen onder deken, wat kan worden gedaan om de hy giënische toestanden on het interneerings- °ord aan den Boven-Digoel te verbeteren eh ernstige malaria.„ontploffingen" waar- van in hoogergenoemde artikelen sprake is, voorkomen? 4. is de minister bereid te overwegen, {jet hierbedoelde verbanningsoord op te Heffen, wanneer blijkt, dat de hygiënische eh ook de andere omstandigheden, waar onder de geïnterneerden moeten leven, van H'n aard zijn, dat handhaving om mensche- "jke overwegingen niet langer is te ver antwoorden? 5e. is de minister ten slotte beereid, de Hamer zoo volledig en liefst zoo spoedig hogelijk in te lichten omtrent de hygiëni sche en ook de economische problemen, die Zich in meergenoemd verbanningsoord doordoen? Den burgemeester van Hilversum den heer mr. P. J. Reymer zijn uit voorzorg als gevolg van een ernstige wending in zijn ongesteld heid, de laatste genademiddelen der H. Kerk toegediend. Reeds de raadszitting van 28 Augustus 1.1. moest de voorzitter verzuimen wegens kneuzing van de rechterbeenspieren Inmiddels is de ongesteldheid toegenomen, zoodat door de medici gevreesd werd voor pleuris en longontsteking. Mevrouw Bakker-Nort heeft aan den Min. van Waterstaat gevraagd: Heeft de Minis ter kennis genomen van het feit dat opnieuw bij een onbewaakten spooroverweg n.l. bij Heiligerleee, op den zeer drukken weg van Winschoten naar Veendam, eenige slachtoffers vallen te betreuren? En acht de Minister thans den tijd niet gekomen om op nieuw bewaking in te stellen op overgangen van dergelijke drukke verkeerswegen, opdat nog niet meer slachtoffers vallen van de te ver gevoerde bezuiniging op de bewaking der spoorwegen? Een tusschenvoorstel Naar aan het Huisgezin uit Den Haag. van welingelichte zijde wordt medegedéeld, zou de regeéring niet bereid zijn haar medewer king te verleenen tot het tot stand komen van het wetje-Zijlstra, maar zou ze voorne mens zijn met een tusschenvoorstel te ko men, gunstiger dan het 48-stelsel. De Minister van Defensie, de heer Lam- booy, zal op 19 en 20 dezer de manoeuvres welke onder leiding van den commandant van het veldleger in Limburg plaats hebben bijwonen. De Minister zal daartoe in den ayond van den 18en dezer naar Maastricht vertrekken. Memorie van antwoord inzake het wetsontwerp. Verschenen is de memorie van antwoord izake het wetsontwerp tot wijziging der be malingen omtrent de ouderlijke macht en de °°gdij over gewettigde kinderen en omtrent ■JJitzetting uit en herstel in de ouderlijke Hi&eht en voogdij. iVat betreft het door verscheidene leden ?er commissie in overweging gegeven denk beeld om de bepalingen van het ontwerp JJ't te breiden in dien zin, dat niet langer in geval van echtscheiding of scheiding ,an tafel en bed bij het overlijden van een .er ouders de voogdij can rechtswege aan ,.etl langstlevende der ouders komt, meent 6 Minister, dat in beginsel aan de oestaan- c regeling moet worden vastgehouden. Bij chtscheiding toch kan maar één der ouder voogdij krijgen. Uit het feit, dat de eene Ur'er de voogdij krijgt, kan op zichzelf Het Volk meldt: Verschenen is het proefnummer van De Socialist, onder redactie van Edo Fimmen, J. de Kadt en P. J. Schmidt en met mede werking o.a. van v. d. Goes, Kiès, Nathans, Stenhuis. Er wordt in meegedeeld, dat de geregelde verschijning van het blad 1 Octo ber begint. Dit is het blad van de Open-brief-groep. Naar men weet had een door die groep aan gewezen contactcommissie zich tot ons Par tijbestuur gewend met de vraag, of het tegen uitgave van een oppositieblad bezwaar had. Het overleg daarover is nog niet afge- loopen. De groep geeft intusschen toch reeds het blad uit. Naar de a.r. „Rotterdammer" verneemt, zal binnen niet te langen tijd door de N. V. „Nieuwe Rotterdamsche Courant" een zoo genaamd volksblad worden uitgegeven. Dit blad verbindt aan die mededeeling een beschouwing omtrent de noodzaak voor de ,.N. R. Crt." en Handelsblad" om den strijd aan te bnden tegen „De Telegraaf". De financiën voor „De Telegraaf" worden voor een niet gering deel gehaald uit „De Courant", die een reusachtige winst ople vert. Hiermede worden „N. R. C.rt." en Handelsblad" dan beconcurreerd. Vandaar de wensch bij de deftige „N. R. Crt.", zoo concludeert de „Rotterdammer", om zelf ook een volksblad uit te geven. Een bezoek bij de melaatschen. Waar het licht des geloofs heerlijk straalt! door Dr. Utsch. Kortgeleden werd ik in de gelegenheid gesteld om een bezoek te brengen aan een kolonie voor lepra-lijders, waar zoo onnoe melijk veel leed gedragen wordt, maar waar men kan zien hoe pijn en smart geadeld worden en lederen bitteren bijsmaak ver liezen wanneer zij met den adem der liefde in aanraking komen. Aan den voet van een dicht begroeiden berg, te midden van keurig aangelegde en netjes verzorgde tuinen, ligt Bivasaki, in een schilderachtige landstreek. De kolonie omvat een klooster voor zusters, het hospi taal voor de melaatschen, een tehuis voor ouden van dagen, en een afzonderlijke in richting voor de kinderen der melaatschen, bij wie nog geen merkbare teekenen dei- verschrikkelijke ziekte zijn waar te nemen. Geen muur, geen afrastering of draad versperring scheidt deze kleine kolonie van de re§t van de wereld. De Japansche re geering had reeds verschillende keeren té kennen gegeven dat zij van plan was om de verblijfplaats der melaatschen met een muur te omgeven, doch iederen keer heeft de over ste weten te bewerken dat dit plan niet werd uitgevoerd, om zoodoende de zieken in den waan te laten dat zij niet opgesloten, maar vrij zijn. In het melaatsche dorp te Bivasaki mogen alleen verpleegsters toegelaten worden die zich geheel belangeloos aan de verzorging der zieken willen wijden, de liefdezusters achten zich gelukkig wanneer zij naar de melaatschen-verpleging uitgezonden worden. In het midden van de kolonie staat een klein kerkje waar het toonbeeld van Liefde de goddelijke gevangene verblijft die allen hier tot een groot huisgezin vereenigt. Iedere bezoeker staat er verstomd van dat hier in het voorportaal van den dood nog zooveel opgeruimdheid en blijheid des gees- tes heerscht, terwijl zelfs de verminkte en vaak hulpbehoevende lijders nog altijd wil len werken en zich graag zoo verdienstelijk mogelijk willen maken. Maar de meesten kunnen niet meer werken: hun werken is hun lijden. De ziekenzaal is hun werkplaats en hun bed hun werktafel. Het is werkelijk be wonderenswaardig om te zien met welk een bovennatuurlijk geduld deze menschen hun lijden dragen. - Geheel overgegeven aan Gods heiligen Wil liggen ze daar stil in hun kraakheldere bedden. De liefdezusters loo- pen hier zachtjes rond om troost en ver lichting te brengen in dit oneindige groote leed. De zuster bracht me bij het bed van een melaatsche wiens dagen en uren reeds ge teld waren; hij stond voor de poort der bevrijding, waarheen al de gedachten en verlangens van de ongeneeslijke zieken uit gaan. Ik kwam dichterbij en zag dat zijn ge zicht verschrikkelijk verminkt was, heele- maal weggevreten, en heel zijn lichaam overdekt met wonden. De zuster zei tot den ongelukkigen patiënt die bovendien reeds blipd was: „Josef hier is een priester bij je bed!" „Ha," zoo kon ik nauw hoorbaar verstaan, „dat is goed." „Ja Pater ik ben gelukkig. De poort van het hemelsche pa radijs staat voor mij open: reeds gauw zal ik Jesus en zijn lieve Moeder kunnen zien! God zij dank, God zij dank!" Ik vroeg hem of hij ook voor mij en voor mijn parochianen wilde bidden, waarop hij nog kon antwoorden: „Ja, ja, ik bid voor heel de kerk." Het was ontzettend. De zuster vertelde me later de geschiedenis van dit Jonge le ven. Vier of vijf jaar geleden was hij naar de melaatschen kolonie gekomen, hij was toen nog jong en sterk. In de eerste jaren wilde hij niets van het christendom weten, maar de katholieke atmosfeer die hem omringde miste haar uitwerking niet. Langzaam aan had de ommekeer plaats en terwijl zijn lichaam ondermijnd werd, rijpte in zijn ziel een rijk leven, zoodat hij zelf, uit eigen be weging vroeg om gedoopt te worden. Nu werd z'n ziel rein gewasschen, en iederen dag rijker en schooner. Het licht uit zijn oogen was verdwenen, maar in plaats daar van rees voor zijn geestesoog in steeds hel ler glans het licht des geloofs. Zijn pijn en smart werd steeds grooter, maar er kwam geen enkele klacht over zijn lippen. Hij is een voorbeeld voor al zijn deelgenooten in het lijden, hij wacht nu rustig op den dood, als op zijn vriend. Het geloof heeft zijn pijnen en lijden be- maakt. Enkele dagen later bezocht ik een Regee- rins-hospitaal, waar 500 melaatschen ver pleegd werden De aalmoezenier van Biva saki die ook met de zielzorg van deze staats inrichting belast is, gaat eens per maand naar dit hospitaal om de 12 katholieken die er verpleegd worden in de gelegenheid te stellen de H. Mis bij te wonen en de Sacra menten te ontvangen. Doch hoe geheel an ders is het beeld dat hier aan den bezoeker vertoond wordt. Op een eenzame plaats, ver van stad en dorp, gelegen in een donker bosch van droevige pijnboomen, waardoor ieder uitzicht belemmerd wordt, werd dit hospitaal gebouwd en rondom met een dich te doornen haag omringd. De wachtkamer, de operatiezaal en het dagverblijf van de patiënten is van alle modem comfort voor zien, alles is veel beter ingericht dan in het hospitaal der arme zusters die niet over zulke rijke hulpmiddelen kunnen beschik ken. Maar hier kan men aanstonds zien dat niet de christelijke naastenliefde de drijf veer is, maar het geld; de geneesheeren en de verpleegsters genieten meer dan dubbel salaris. Nooit ziet men hen in de ziekenza len dan met een masker voor het gezicht, omdat de lucht verpest is van de walgelijke lucht die de wonden der melaatschen ver spreiden. Zij hebben altijd gummi-hand schoenen en een gummi-jas aan, zoodat de zieken zelf moeten bemerken dat zij geen gewone, patiënten zijn, maar arme ongeluk kigen, die uit de samenleving in een achter hoek van de wereld verbannen zijn omdat zij door de melaatschheid zijn aangetast. In de ziekenzalen ziet men geen helder witte bedden, maar grijze en blauw linnen lakens zooals in de gevangeniscellen. Dit hospitaal wordt door heidenen bestuurd die zich niet door de wetten eener christelijke zedenwet gebonden achten en waarvan geen zedelijke grootheid of waardighid uitgaat. Men moet de zieken eenig vermaak schen ken en wat zou men hun gemakkelijker kun nen geven dan een bioscoop? Daar staat dan ook midden tusschen al die gebouwen een theater, maar het kan aan die arme lepra- lijders wel een kortstondig genoegen ver schaffen maar nooit kan het de plaats in nemen van het kleine kerkje van Bivasaki dat voor de melaatschen een zekere hoop op een betere toekomst opent. Ik zag hier geen enkel blij gezicht, ik hoorde geen vroo- lijk lachen, alleen vertelde men mij dat er dien dag een vader en moeder ontvlucht waren en dat zij zich in zee verdronken hadden. De godsdienst-oefening die hier eens per maand voor de katholieken gehouden wordt moet gebeuren in een barak die men voor dit doel heeft ingericht en waar naast het Boeddha-beeld nog verschillende andere af godsbeelden staan. Slechts eens per maand mogen hier de heldere stralen der Christe lijke waarheid doordringen in deze duisternis van het bijgeloof. Dan wordt het Boeddha beeld door eenige veiminkte handen in een hoek geschoven. In het midden wordt een scherm geplaatst met het beeld van den ge-' kruisten Heiland, daarvoor wordt een draag baar altaar geplaatst waarop de H Mis wordt opgedragen. Installatie als Protonotarius Apostolicus Dè plechtigheid van de installatie van Mgr. dr. B. J. Eras als Protonotarius Apostolicus zal Verricht worden door Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's Hertogenbosch, op 23 September a.s., in de kapel van het St. Jozefgesticht te Tilburg. Daarop zal een pontificale Hoogmis door den nieuwen Pro tonotarius worden opgedragen, meldt „St. Jansklokken". Paters Redemptoristen De Hoogeerw. Provinciaal der Eerw. Pa ters Redemptoristen heeft benoemd tot rec tor te Zenderen, den Zeereerw. pater van Keulen, C.ss.R.; tot rector te Nijmegen, den Zeereerw. pater Stoks; tot superior te Vaals, den Zeereerw. pater Mosmans; tot directeur van het Retraitehuis te Amersfoort, den Z.eerw. pater v. d. Velden; en verplaatst naar Rotterdam: de Weleerw. paters L. Dankelman en A. Grijpink; naar Nijmegen: de Weleerw. paters Rei- ring, H. v. Driel, A. Dankelman, Rutten, P. Jansen en Scheffer; naar 's Hertogenbosch: de Weleerw. paters P. v. Nimwegen en Beusen; naar Roosendaal: den weleerw. pater P. Michielsen; en naar Amsterdam: den weleerw. pater P. Louryssen. Zaterdag is het 17e studiejaar der R.-K. Leergangen te Tilburg op plechtige wijze geopend. De Hoogeerw. heer dr. P. Dirckx, deken en pastoor te Bavel, curator der Leergangen, droeg in de St. Jozefkerk voor leeraren en studenten een plechtige H. Mis op, om Gods zegen over het nieuwe studiejaar af te smeeken. Na de H. Mis had de jaarlijksche bijeen komst van studenten en belangstellenden plaats, waarin door den rector der R.-K. Leergangen, den Zeereerw. Zeergel. heer dr. Th. Goossens, verslag over het 16e studiejaar werd uitgebracht. Vanwege de directie wordt bericht: De Co-opera-tie zal haar seizoen openen met een nieuwe instudeering van „Carmen" van Georges Bizet. Aan deze nieuwe instu deering worden zeer veel moeite en kosten besteed. Reeds zijn eenige maanden de re petities voor de openingsvoorstelling aan den gang. Het koor der Co-opera-tie heeft een belangrijke wijziging ondergaan, daar minder goede krachten vervangen zijn ge worden door belangrijk betere, waardoor de Co-opera-tie thans over een uitmuntend opera-koor beschikt, welke door maanden lange ensemble-studie zich tot een bijzon dere hoogte heeft gecultiveerd, zoodat wat den zang als he stpel aangaat. Voor de openingsvoorstelling van „Carmen" heeft de co-opera-tie geheel nieuwe decors laten vervaardigen. Het ligt in de bedoeling, dit seizoen voor alle werken nieuwe frissche decors te gebruiken. De ateliers van den heer Herman Schroder zijn daarom al eenige maanden geheel in beslag genomen door de Co-opera-tie voor den aanmiaak van nieuwe decors. Voor het ontwerpen der decoraties zijn zoowel Neder- landsche als eenige buitenlandsche kunste naars aangezocht geworden. Op den laatsten dag van de internatio nale psychotechncsihe conferentie zijn nog sectievergaderingen gehouden. In den namiddag had de slotzitting plaats, Waarin allereerst een twintigtal „wenschen" met algemeene stemmen werden aanvaard als resultaat der gehouden besprekingen. Vervolgens werd besloten de volgende con ferentie te doen plaats hebben te Barce lona, terwijl nu reeds met groot applaus werd ontvangen het verzoek der aanwezige Russen om na Barcelona de conferentie te doen houden te Moskou. Uiteraard zal daar over echter eerst te Barcelona worden be slist. De heer Lahy (Parijs) heeft daarna de leiding van het congres, met name den voorzitter, prof. dr. F. Roels, hulde gebracht voor het verloop der zeer interessante con ferentie en vooral voor de „organisation parfaite", woorden, waarbij zich de heer Lipmann (Duitschland), Myles (Londen) en een der aanwezige Russen (in het Duitsch) aansloten, verklarend, dat de organisatie alles overtroffen- heeft, wat men tot nu toe op deze congressen heeft ondervonden. Prof. Roels heeft daarna het- grootste deel der hulde overgedragen op zijn secre taris dr. J. de Quay en wiens initiatief de prachtige voorbereiding is te danken. Daarop heeft prof. Roels met een rede de 5e Internationale Psychotechnische Con ferentie gesloten. Van den waarnemend Gouverneur van Curasao is d.d. 14 September j.l. bü het De partement van Koloniën het navolgende te legram ontvangen: „Ontvang zoo juist radiogram gezagheb ber St. Martin luidende: Storm van groote intensiteit die van 12 op 13 dezer deze streek der Antillen geteisterd heeft ook op Bovenwinden sterk gewoed. Laagste barometerstand 29.56 maximale kracht hier bereikt in den nacht van Woensdag op Donderdag, toen de wind in vlagen woei van minstens 100 mijlen, ge paard met i -gen, ruwe en hooge zeeën. x Behalve het neerwaaien van hekken, tele foon- en electrische palen het luchtnet draadlooze en dergelijke 'is dit eiland geluk kig gespaard gebleven van ernstige" rampen Een op de reede liggende boot is het slachtoffer geworden der golven. Van St. Eustatius en Saba kan nog niet worden gerapporteerd, doch vermoed wordt, dat zy er meer gevoeld hebben. Lot der Virginia onbekend, hoewel ook vermoed wordt dat zij in de reede St. Eusta tius ten anker lag. Zal t.z.t. verdere bijzonderheden seinen. Zoodra deze verdere bijzonderheden ont vangen, zal ik u deze "sr nen." De telegraafverbindingen met alle kanto ren vah Porto Rico zijn hersteld. Te Amsterdam is in ruim 6 van het stoom schip Kangean van de Stoomvaart Mij Ne derland, liggende aan de Sumatrakade, brand uitgebroken. De inhoud van dit ruim bestond uit zakken Coprah en meel, bestemd voor Hamburg, waarheen het schip te vijf uur zou vertrekken. Zoo spoedig de brand was ontdekt, werden de bluschmiddelen der maatschappij in wer king gesteld, maar tevens werd de brand weer gealarmeerd. Deze zond allereerst de Jason naar het schip en vervolgens nog een aantal motorspuiten, welke laatste echter geen dienst hebben gedaan. Ook de Jason is maar even in werking geweest, daar het nathouden met de bluschmiddelen der maat schappij voldoende bleek om uitbreiding van den brand te voorkomen en de kracht van den vuurhaard te bestrijden. Een medewerker van de „Vrijheid" be schrijft, een beetje chargeerend, hoe gerid- derden „van de jongste lichting" reageerden op de hun aangeboden gelukwenschen met hun onderscheiding. De eenvoudige: „Wil je nu wel gelooven, dat ik er nooit ook maar met 'n gedachte Ja, nu ik 't heb, ben ik er wel blij mee, maar er zijn 'n heeleboel, die 't meer ver diend hebben dan ik." De ijdele: „Natuurlijk gekheid om dat niet eerlijk te zeggen had ik 't wel ver wacht. Onder ons gezegd, ik had 't veel eerder moeten hebben. Maar ten slotte in alle bescheiden gezegd 't is dan toch verheugend, dat ze jenou ja, je ver dienste dan tóch eindelijk hebben erkend, want, niet waar, alle gekheid op 'n stokje... Èn 'n felicitaties dat ik heb gehad, 'n felici taties. Van niemand minder dan van den attaché van Hoenieloeloe nou ja, 'n dikke vriend van mij tusschen twee haakjes en van meneer van Puffelen, je weet wel mees ter doctor van Puffelenhij zal wel prof. worden, ja, en vanen vanhonder den, honderden brieven en telegrammen." De joviale: „Verduiveld aardig hoor, dat je me opbelt om me met dat dingzigheidje te feliciteeren zeg. Och, natuurlijk vindt je zoo iets lollig, hé. Nou ajuuskes, kerel. Jij 't volgend jaar." De impertinente: „Nou, te vroeg ben je er ook niet bij om mij geluk te wenschen. Ik ben 't al haast vergeten. Ben bijna aan m'n volgende ridderorde toe." De uitbundige: „Heerlijk, hoor. Fyrami- daal. Kolossaal. Ik word daar opgebeld, nee, moet je 's hooren en ze vertellen me daar.... alle donders, is met dat 'n emotie, zeg. Zoo iets kun je je niet voorstellen, geen idee heb je daarvan als je 't niet zelf hebt on dervonden. Dat isdat isdaar zijn geen woorden voor te vinden. Nou, dank je wel, hoor, geweldig aardig van jedui zend millioen keer bedankt voor je wenschen. Verduiveld hartelijkhartelijk ja, dat ben je. Zijn alle menschen." In vier gezinnen te Nieuw-Schoonebeek is kinderverlamming geconstateerd. Nabij de gemeente Oss is het bijna twee jarig kindje van v. R. onder het rad van een melkwagen gekomen. Het wiel ging het kind over het hoofd. De kleine bleef dood op den weg liggen. Te Cadier en Keer zijn, wegens het heer- schen van roodvonk, de scholen gesloten. Te Amsterdam is in de Klncerstraat een 59-jarige man door een auto overreden, waardoor hij een wond aan het. achterhoofd had gekregen en uit zijn rechteroor bloedde. Per auto is hij naar het Wilhelmina Gast huis vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. In Staatsmijn „Wilhelmina" is een ern stig ongeluk gebeurd. De 39-jarige mijnwer ker J. W. H., uit Kerkrade. was in een transportopbraak bezig met reparatiewerk. Op een zeker oogenblik viel hij en was op slag dood. De man laat een vrouw cn vier kinderen achter. Thans is de dader der beide te Heithuij- zen gepleegde inbraken, door de politie gis terenavond aangehouden. Hij is circa 21 jaar, spreekt Hollandsch, Duitsch, Russisch enz. Hij was in het bezit van allerhande in brekerswerktuigen, benevens eenige reepen chocolade, welke pit het in de tramlcods opengebroken koffer waren verdwenen. Eenige andere uit dezen koffer ontvreemde goederen werden onder een hooiberg op 10 minuten afstand terug gevonden. De iden titeit van den aangehoudene moet nog wor den vastgesteld. Te Alplien a.d. Rijn is Zaterdagnacht op niet minder dan drie plaatsen ingebroken. Ten huize van den heer A. W. Fleskens kwam men door opschuiving van een raam de woonkamer binnen, waar alles nagesnuf feld werd en uit de buffetkast een bedrag van 10. ontvreemd werd. Voorts is de villa van den heer B. bezocht. De dieven sneden een ruitje uit de deur, waarop zij binnenkwamen. Blijkbaar werden zij hier gestoord. Op de gemeente-secretarie wist men zich door opschuiving van een raam toegang to verschaffen. In de verschillende lokalen werd alles overhoop gehaald. Voor zoover kon worden nagegaan, wordt een bedrag van 200. vermist. Van de daders geen spoor. als het behoort, geen roode vlag aan was bevestigd. Hij reed tegen het touw, de paal in de straat brak en het tuitouw schoot los, waarop de heistelling omviel met een man, die bovenin werkte. De man werd opgeno men met een gebroken been, terwijl een zijner armen ontwricht was. Per auto van den G. G. D, is hij naar het ziekenhuis ge bracht. Zaterdagnacht is te Heumen bij Nijmegen afgebrand, de bekende Heumensche molen, welke dateert van 1737. Verzekering dekt de schade. Ook de laatste van het viertal aangehouden. Zaterdagmiddag tegen zes uur is de laat ste van het viertal uit de Bijzondere Straf gevangenis te Scheveningen onlangs ont snapte inbrekers, de 23-jarige F. F. v. d M. aangehouden. Een rechercheur van de Haagsche politie zag hem op het Zieke te den Haag loopen en hiel dhem onmiddellijk staande. Hetleek hem aanvankelijk wellicht wel wat vreemd, dat y. d. M. daar zoo maar, nog op klaar lichten dag. in de residentie wandelde, doch er was door de rechercheur, die hem zéér wel kende, geen twijfel mogelijk: 't was V. d. M.! De politie-man nam hem daarop mee naar het hoofdbureau, waarbij v. d M. geenerlei poging aan den dag legde om zich te ver zetten, en na een kort verhoor is v. d. M. vervolgens naar de Scheveningsche gevan genis teruggebracht, waar hij thans goed ir ingesloten. Te Asten is een 2-jarig zoontje van F. Verrijt in een poel nabij de ouderlijke wo ning verdronken. Te Tiel schrokken de paarden gespannen voor een wagen van P. Visser op den Groo- ten Brugsche Grintweg, voor een passeeren- den auto en sloegen op hol. De 68-jarige voerman J. Krelling viel van den wagen en kreeg een ernstige schedelbreuk. Hij is ir het ziekenhuis Bethesda opgenomen. Dezer dagen brak er brand uit in een grooten goederenwagon, staande op dood spoor op het stations-emplacement te Wil- dervank. De wagon was daags tevoren gela den met ruim 200.000 K.G lompen, door de fa. Polak te Veendam en met groot kleeden afgedekt. Hoe het vur is ontstaan, is voor loopig niet opgelost. Waarschijnlijk van bui-' tenaf, daar broeiing uitgesloten schijnt De wagon met zijn licht-vlambare lading was spoedig, één vuurgloed. De hoogoplaaiende vlammen verlichtten een groot deel der plaats en deden heel wat menschen toe- stroomen. De brandweer, die direct gewaar schuwd was, kwam tegen half negen op zetten en daarna duurde het nog al even voor de groote spuit in bedrijf kon worden gesteld. In de naaste buurt van het station is namelijk geen water te krijgen en zoo moest de spuit op verderen afstand van het vuur worden gebracht, om uit de z.g. fabriekswijk water te kunen trekken. In tusschen was de wagon met zijn inhoud reeds voor drie-kwart verbrand Toen de spuit eenmaal in werking was, had men het vuur spoedig bedwangen. Toch duurde het nog heel lang voor de laatste vonken waren gedoofd. Van wagon en lading is, volgens de „N.-O." zoo goed als niets overgebleven. Men zegt dat het verbrande verzekerd zou zijn. Te Rotterdam waren drie bootwerkers be zig met het verrichten van werkzaamheden op het bij de Rotterdamsche Droogdok Mij. liggende stoomschip „Poelau Roebiah". Een van hen, de 41-jarige A. Verschoor, sjou wer, wonende aan de Breestraat te Pemis, had daarbij, naar de „Tel." meldt, het on geluk van een ladder te vallen in het zeven meter diepe ruim. Hij bekwam een ernstige schedelbreuk. Per Politie II werd hij naar de Parkhaven gebracht en vandaar per au to van den G G. D. naar het ziekenhuis, waar hij een uur na aankomst aan zijn ver wondingen bezweek. Te Amsterdam was men in de Haring- vlietlaan bezig een heistelling te plaatsen- Een der tuitouwen liep over den weg en was daar aan een in den grond geslagen paal bevestigd. De bestuurder van een vrachtauto zag dit touw niet omdat er, zoo- Het Permanente Hof van Internationale Justitie heeft zijn griffier, den heer Ham- marskjöld, aangewezen als vertegenwoordi ger van het Hof op de negende vergadering van den Volkenbond voor de aangelegen- hedeVi, die meer bepaaldelijk het Hof raken. De heer Hammarskjöld is reeds naar Ge- nève vertrokken. Tijdens zijn afwezigheid zal de griffie onder leiding staan van den heer Ruegger, substituut-griffier van het Hof. De rechtbank te Middelburg heeft in hoo- ger beroep behandeld de zaak tegen iemand uit Souburg en vier andere personen uit Vlissingen,- die door den kantonrechter te Middelburg, wegens het volgen van twee werkwilligen van de Kon. Mij. De Schelde op 28 Juli, waren veroordeeld tot zeven dagen hechtenis voor de vier eerste en een maand tuchtschool voorwaardelijk, met een jaar proeftijd, voor den laatste (eerf jongen van zestien jaar). Na een uitvoerig getuigenverhoor nam de substituut-officier van justitie het woord voor zijn requisitoir. Spr. meende, dat ter bescherming van de persoonlijke vrijheid het vonnis moet worden bekrachtig^ De verdediger bepleitte ontslag van rechts vervolging, vrijspraak of anders een iichta straf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7