VAN :-VV^ DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 17 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 1 De voetbal-uitslagen V.U.C-Ajax 4-2 H.F.C.—Stormvogels 4—0 H.-D.V.S.—Sparta 2-2 U.V.V.-A.D.O. 3-3 R.G.H-Hilversum 5-0 AFDEELING II 't Gooi-E. D. O. 2-2 Blauw Wit—D.F.G 2—1 EERSTE KLASSE Afdeeling I Den Haag: V. U. C.Ajax 42 Haarlem: H. F. C.Stormvogels 40 Schiedam: H. D. V. S.Sparta 22 Haarlem: R C. H.Hilversum 50 Utrecht: U. V. V.—A. D. Oi 3—3 Afdeeling IX Rotterdam: ExcelsiorZ. F. C. 11 Hilversum: "t GooiE. D. 022 Amsterdam: Blauw-WitD. F. C21 Velsen: V. S. V.Feyenoord 23 Reeds in de eerste 5 minuten van dezen, vooral door de Hagenaars aantrekkelijk ge- speelden wedstrijd, was het pleit beslecht. Eerst werd door Klein van een fout in de Ajax-achterhoede een handig gebruik ge maakt en direct hierop kopte Dil den bal via de handen van De Boer in het Amster- damsche doel, 20. Het duurde hierna lang, voordat Ajax, dat Van Kol weer in de gelederen had, tot den eersten gevaarlijken aanval kwam. Te forsch spel in het Haag- sche strafschopgebied levert Ajax een penalty op., welke Van Kol in een doelpunt omzet, 2—1. Direct na de rust wordt het een kort oogenblik een ware bekogeling van het Haag- sche doel, nochtans zonder succes. Paal en Een spannende wedstrijd tusschen V. S. V. en Feijenoord te Velsen. Dyke maakt een aanval der thuisclub onschadelijk. Afdeeling Hl Zwolle: Z. A. C.—Rob. et Vel3—1 Apeldoorn: A. G. O V. V.Wageningen 62 Deventer: Go AheadEnsch. Boys 9—1 Enschedé: EnschedéVitesse 43 Hengelo: TubantiaHeracles 5—3 Tcwjrwr*-- Afdeeling IV Tilburg: Willem n—Eindhoven 2—1 Maastricht: M. V. V.—Wilhelmina 3—0 Tilburg: LongaRoermond 3-0 Eindhoven: P. S. V.—N. A. C. 7-2 Afdeeling V kroningen: VelocitasAchilles Groningen: G. V. A. V.Leeuwarden Groningen: Be QuickAlcldes Leeuwarden: FrieslandG. V. V Winschoten: W. V. V.Veendam AFDEELING I Tweede klasse Enkhuizen: West-FrisiaA. F. C. Helder: H. R. C.Alcm. Victr Wormerveer: W. F. C.Hollandia Zaandam: Z. V. V.Helder Koog a.d. Zaan: K.F.C.Zeeburgia Baarn: BaarnSpartaan Haarlem: HaarlemVelox Amersfoort: H. V. C.—Zandvoort Amsterdam: V. V. A.Bloemendaal Amsterdam: D. E. C.B. F. C 4—2 0—4 4—3 3—3 2—1 6—1 4—2 3—0 1—3 1—0 3—2 4—2 4—3 1—2 3—1 3—2 6—3 1—3 1—7 2—2 Res. eerste klasse Hilversum: Hilversum IIBI Wit II Haarlem: E. D. O.R. C. H. II A'dam: A. F. C. IIAjax II A'dam: Spartaan IIH. F. C. II Umuiden: Stormvogels II—Z. F. C. II AFDEELING II Tweede klasse. oen waag: V. I. O. S.—D. H. C3—6 Rotterdam: V. O. C.B. M. T5—0 Dordrecht: O D. S.A. S. C60 Den Haag: QuickOvermaas 14 Rotterdam: C. V. V.—Merwede 5—0 Rotterdam: R. F. C.S. V. V01 Gorinchem: S. V. W.—Fortuna 3—4 Rotterdam: NeptunusGouda 61 Promotie derde klasse lat brengen voor V. U. C. redding. Weldra moet echter ook De Boer weer ingrijpen. Uit foutief terugspelen van Andriessen op De Boer kan Hagendoorn den stand op 31 brenger., waarna de Haagsche linksbuiten er ever. later 41 van maakt. Luttele minu ten voor het einde slaagt Volkers er nog in het tweede doelpunt voor Ajax te scoren, waardoor het eindresultaat een 42 zege van V. U. C. werd. V. U. C.: Bekker, doel; v. d. Zalm en Ne. lieveld, a.; Logjes, Hendriks en Van Leer- sum, m.; Hermans, Klein, Dil, Hagendoorn en Van v. Hoek v. Ajax: De Boer d.; Van Kol en Andries sen, a.; Martens, Van Dijck en Schetters, m.; Twelcker, Strijbos, W. Smit, Volkers en Ten Have, v. „N. v. d. D." Res. eerste klasse Rotterdam: Feijenoord II—Sparta II Dordrecht: D. F. C.—U. V. V. II Den Haag: H. B. S. II—V. O. C. II Gorinchem: Unitas IIC. V. V. II Delft: D. H. C. II—Xerxes II 2—2 2—5 4—2 6—1 25 De Haarlemmers hebben het competitie programma goed ingezet. Wel ts het Storm vogel-team op lange na niet meer de ge vreesde tegenstander van vorige jaren. Speciaal de aanval-linie is bij de IJmuide naren vrij zwak. H.F.C. speelde in ieder ge val beter, al gelooven wij ook niet, dat het 'n rol zal spelen in den strijd om de boven ste plaats in zijn afdeeling. De concurrentie in de omgeving in aan merking genomen, was er vrij veel publiek aanwezig, toen ruim twee uur v. Renesse den bal aan het rollen bracht. De diverse elftallen zagen er als volgt uit: H.F.C. v. d. Meulen Wamsteker, v. Haeren, Jongeneel, v. d. Lee, Lamp, De Ruyter, Reydon, v. Renesse, Miezerus, v. d. Berg Stormvogels Thijssen, Koster, Haak, v. d. Velden, Snoeks, Boekelaar, De Waard, v. d. Werff, Vermaak, Veuger, De Jonge. De eerste aanval, combinatie-spel tusschen Miezerus en v. Renesse, wordt door Koster onderbroken, die met een fermen trap den bal naar de H.F.C.-helft doet verhuizen. Lukt bij de IJmuidenaren in het veld het samenspel wel wat, voor doel blijkt al dade lijk, dat er geen goed schutter aanwezig is. Aan de andere zijde zoekt inmiddels v. d. Lee het doel in de buurt van de cornervlag. De Haarlemsche aanvallen zijn vrij ge vaarlijk, doch Thijssen, Koster en Hoek zijn geroutineerde krachten. Vooral Thijssen heeft er vandaag goed het oog op. Herhaaldelijk weet hij fraai te keeren. De eerste hoekschop is op het H.F.C.-doel, wanneer Wamsteker een bal verkeerd beoor deelt; doordat De Waard te laag voor doel plaatst kan de bal gemakkelijk verwerkt worden. Met verdeeld spel verstrijkt het eerste half uur, waarna eindelijk H.F.C. succes heeft. Tevoren hadden v. Renesse en Mieze rus elk een reuzenkans gemist. Wanneer De Ruyter een rush heeft ondernomen, plaatst hij goed voor doel. v. Renesse trapt den hal tegen den paal, waarna een toeloopende Stormvogel den bal in eigen doel doet be landen. 10. Van der Meulen moet enkele malen han delend optreden, doch veel gevaarlijks krijgt hij niet. Zonder veel vermeldenswaardigs verstrijkt de verdere tijd tot rust, zoodat deze met 10 voor H.F.C. ingaat. Na de hervatting eerst een kleine opleving der IJmuidenaren, maar voor doel is de Stormvogelsaanval niet bijster gevaarlijk. H.F.C. vat de zaak kalm op. zoodat over het geheel genomen het spel een vrij saai ver loop heeft. H.F.C. krijgt 'n vrijen trap te nemen, doch Miezerus schiet te slap. Op een zeer onverwacht oogenblik heeft v. d. Lee voor H.F.C. met een ver schot suc ces. 20. Dit punt doet de diverse spelers wat beter aanpakken. Enkele vlugge uitval len van weerszijden volgen. Dan krijgen wij een korte periode, waarin H.F.C. doelpunten-honger heeft. Het trio- De Ruyter-v. d. Berg-Mizerus combineert aardig en heeft al dadelijk succes door toe doen van laatstgenoemde. 30. Enkele mi nuten later heeft eindelijk ook v. Renesse succes. 40. Nu roert ook het publiek zich wat, maar al heel spoedig verslapt het spel weder. Het ontaardt dan ook in wat doelloos heen en weer trappen, waarbij aan weers zijden de verdediging de baas blijft. Einde komt alzoo met een flinke H.F.C.- overwinning. Bij H.F.C. blonken Wamsteker, Lamp en Jongeneel uit Bij Stormvogels Thijssen, Koster en voor rust Snoeks. Aanvankelijk spelen de zenuwen den Schiedammers parten en daaraan kan het dan ook wel ten deele geweten worden, dat reeds na weinige minuten Knape kans ziet zich een weg door de verdediging te banen en Smoor het nakijken te geven (0I). Even later moet Smoor opnieuw handelend optreden om een schot van Formenoy te onderscheppen. Van lieverlede raakt de thuisclub meer ingespeeld en na goed com bineeren scoort Bronneman den gelukmaker (11). Sparta herneemt het offensief, waar door Viergever den gasten weer de leiding kan geven (12). Na de hervatting is de thuisclub direct weer in het offensief. Behoudens enkele ge vaarlijke uitvallen der bezoekers blijft de druk op het Sparta-doel aanhouden, met het gevolg, dat Van der Griendt na een kwartier kans ziet gelijk te maken. (.22). waarbij het blijft. De elftallen waren: Sparta: Cohen doel, v. d. Geest en Van Zwieteren achter, De Jong, v. d. Heyden, Kramer midden. Weber, Formenoy, Dendt, Viergever en Knape voor. H.-D. V. S.: Smoor doel, Engering en De Bruyn achter, Van Nus, Boon en Scheffers midden, Goumare, Bronneman, Van Ees, v. d. Griendt er>' Nolet voor. meer aan kracht winnen. Spoor die in de tweede helft niet bijster veel te doen kreeg gaf in de eerste helft eenige zeer goede voor zetten, die echter alle door de goed spelende keeper Meinders op het juiste moment wer den onderschept. Alles bijeen een wedstrijd die de R. C. H. aanhang moet gegeven zulen hebben. Hilversum viel ons min of meer tegen, al thans na de groote overwinning tegen H. D V. S. hadden we meer van hen verwacht. Er ontbrak eenheid in het elftal en vooral mankeerde het in de voorhoede aan schot- vaardigheid al zij gezegd dat Krom en Pre- vost niet veel gelegenheid hebben gelaten tot schieten. De beste Hilversummer was wel de keeper die zeer veel werk te doen ge had heeft en menig staaltje van zijn kun nen heeft getoond. Over het verloop van den wedstrijd, die door den heer Th. Bos behoorlijk geleid werd nog het volgende: Nadat R. C. H. den toss heeft verloren stellen de volgende ploegen zich op: R. C. H.: Kas, Krom. Prevost, de Vos, Ruis, Muller, Hanse, Geutskens, Verkerk, Nachtegeller, Spoor. HILVERSUM: Van 't Hooft, Bitter, Willard, van Heekeren, Fokking. Oudenaller, Huizinga. van Gelder, Rennes, Huizinga, Meinders. R. C. H. trapt af doch de Hilversummers zijn het eerst in den aanval. Binnen weinige minuten wordt reeds de eerste corner op het R. C. H. doel genomen, doch Krom bezweert het gevaar. Dan komen ook de R. C. H.'ers wat los en een keurig staaltje tusschen Ver kerk en Geutskens stelt de eerste in staat hard in te schieten doch Meinders redt. Even ontstaat een hachelijk moment voor het doel bij Kos als Krom zich laat verlakken, doch hij redt dan weer zelf de situatie. Spoor heeft inmiddels een paar zeer mooie voor zetten gegeven die zonder resultaat bleven dank zij goed werk van Meinders. Het spel gaat nu geruimen tijd gelijk op hoewel de uitvallen van R. C. H. toch iets gevaarlijker zijn. Een goed opgezette aanval van R. C. H. heeft dan succes als Geutskens vlak voor het doel een mooie pass geeft naar Verkerk die hoog in de Hilversumtou- wen schiet. Dat geeft de R. C. H.'ers moet en hard wordt thans aan beide zijden ver der gêstreden. Inmiddels heeft Muller op on zachte wijze kennis gemaakt met moeder aarde en loopt maar zoo'n beetje rond, zon der ook maar iets te kunnen uitrichten te gen den snellen, doch ontactisch spelenden rechtsbuiten. Gelukkig heeft Prevost het oog er goed in zoodat de aanvallen die thans menigvuldiger worden toch steeds worden afgeslagen. Eenige corners op het doel der thuisclub zijn het resultaat van een kort overwicht der Hilversummers, doch tot de rust weten Krom c.s. de score blank te hou der pen, waarmede tegelijkertijd R. C. H. haar kruit verschoten schijnt te hebben. Wel ko men de Hilversummers nog eenige oogen- blikken in den aanval, doch er is voor hen geen doorkomen aan en als de heer Bos het einde aankondigt heeft R. C. H. misschien wel wat geflatteerd, niettemin verdiend haar eersten competitie-wedstrijd gewonnen. Het zal moed geven voor de volgende wedstrijden. Evenals verleden week bij Ajax. heeft het laatste kwartier van den strijd tegen A. D. O. voor U. V V. den doorslag gegeven. In dezen wedstrijd, waarin U. V. V. eerst de 't Gooi: v. Rhijn, Spoerds, Gorel, E. Sterk, J. Fransen, v. Dolder, M. Gerritse, H. Meinsma, Wentink, Meilof, Campman. E. D. O.: C. v. d. Hurk, Perukel, Steffens, Tanis, Swart, C. v. d. Laan, Dinkla, J. Perukel, Boeré, Kuyl, Meenhorst. Door het goed raden van v. d. Laan, opent 't Gooi het spel. Direct een scherpe aanval en Boeré kan slechts redden, door terug te spelen. Onmiddellijk gaat de linkervleugel van E. D. O. er van door, doch de voorzet Haarlem op den goeden weg. Zondag sloegen de roodbroeken Velox met 42. Voor het roodbroeken-doel. De Vries werkt den bal weg. leiding nam door toedoen van Kan (01), wist A. D, O. door Van Eembergen en G. Tap voor de rust nog een 21 Voorsprong te veroveren. De tweede helft viel A.D.O. krachtig aan. Een kwartier voor het einde schoot Van Eembergen zeer fraai in (13). Krachtig doorzetten van de thuisclub deed onver wacht den strijd nog in een gelijk spel ein digen. Van Reenen doelpuntte voor U.V.V. met een goed schot, terwijl Slingerland 5 min. voor het einde uit een hoekschop den gelijkmaker scoorde (33), met welken stand het einde kwam. Crt. H. F. C. klopt Stormvogels met 40. Een der weinig gevaarlyke aanvallen op R. C. H. heeft gisterenmiddag een zeer verdienstelijke prestatie verricht door een compleet Hilversum met niet minder dan 5—0 te kloppen. En laten we er direct aan toevoegen, volkomen verdiend. Nochtans kan niet gesproken worden van een brillante partij voetbal, doch niettemin is er door de thuisclub verdienstelijk gespeeld. Het ach tertrio van de Racing Club, Kas, Krom en Prevost heeft gespeeld op een manier die vertrouwen schonk en het was vooral de aanvoerder die dezen middag het goede voorbeeld gaf. Ook de middenlinie was zeer voldoende, vooral Rus toonde zich een waar dig plaatsvervanger van Nieuwenhuis. Muller was er in de eerste helft geheel uit ten ge volge van een botsing met een der Hilver summers, de tweede helft heeft hij zich vol komen hersteld. De Vos speelde eveneens zeer verdienstelijk doch leek ons tegen het eind een weinig uitgespeeld, althans toen had de linksbuiten van de gasten nog al eens vrij spel. De voorhoede waarin Brugman we gens ziekte ontbrak heeft goed gespeeld. Vijf doelpunten maken tegen een achterhoede als die van Hilversum is op zichzelf reeds een prestatie, doch behalve dat was het spel in het veld soms zeer voldoende. Als Hanse zich nu nog wat meer toelegt op voorzetten Ut "Uofc vnn schieten dan zal d'e linie nog Hoewel de rust dus was ingegaan met een nuttigen 10 voorsprong zal men toch wel niet zoo heel gerust geweest zijn over den uitslag. Hoe anders is dat geloopen. Direct na de hervatting pakken de R. C. H.'ers de za ken weer flink aan en de voorhoede zit weer direct voor het Hilversum doel. Bij een der aanvallen constateert de scheidsrechter een geval van hands van een der backs en het is Ruis die met een goed schot de penalty benut. De R. C. H.'ers spelen nu met nog meer vertrouwen verder en het lijkt wel of de Hilversummers zich reeds geslagen gevoe len. R. C. H. profiteert daarvan door een goede serie aanvallen uit een waarvan Spoor Verkerk in staat stelt om het derde doelpunt aan de score toe te voegen. Het is de R. C. H.'ers nog niet genoeg. Hanse wordt herhaal delijk aan het werk gesteld en als hij eens een ver vooruit gespeelden bal achterhaalt geeft hij met een enorm hard schot Meinders nogmaals het nakijken. De Hilversummers probeeren telkens aan den druk te ontkomen en inderdaad gelukt het hen om eenige aan vallen te ondernemen doch de achterhoede van R. C. H. behoudt de overhand. Welis waar komt het doel van Kos eenige malen in gevaar doch tot een doelpunt weten de groen-witten het niet te brengen. Aan den anderen kant gelukt het Nachte geller daarentegen om uit een voorzet van Verkerk nummer vijf lanvs Meinders te kon- het doel der thuisclub. Ondanks de heete temperatuur, is er een heftige strijd gestreden om de punten, met als gevolg, dat men aan het eind nog net zoo ver was, als in 't begin. Erkend moet worden, dat het de juiste verhouding was. Voor rust was het beste van het spel voor 't Gooi. Er werd zóó vurig gespeeld, dat E. D. O. er met geen mogelijkheid in kon komen, vooral stak toen de middenlinie van 't Gooi boven die van E. D. O. uit. De voor hoede was niet minder. Er werd wat stevig gespeeld en het spel was uitste kend, alleen was het schieten wat onbe suisd. Ondanks dat E. D. O. de leiding nam, werd er gedraaid met een verdienden voor sprong voor 't Gooi. Na de rust, hoewel 't Gooi goed volhield, had het te veel van zijn krachten gevergd en had het moeite om stand te houden. Verdiend kwam dan ook de gelijkmaker voor de rood-zwarten. Het einde kwam met een gelijk spel en de laat ste minuten was het in hoofdzaak een spel van de verdedigingen. De leiding was in handen van den heer Grootmeijer, welke goed voldeed. De elftallen stelden zich als volgt op: wordt niet door Tanis benut. Perukel heeft veel moeite met Campman en meermalen komt er van dezen speler een goede voorzet. 'tGooi komt sterk in den aanval en eenmaal schiet Meinsma met een scherp schot rake lings naast. Wel speelt E. D. O. nu iets be ter en doet enkele goede aanvallen, maar t Gooi speelt zóó vurig, dat'het zijn over wicht spoedig weer herneemt. Toch is het E. D. O., dat de leiding neemt, als Peru kel behendig afgeeft aan Steffens, en deze maakt geen fout. Dit succes brengt echter geen keerpunt in het spel van E. D. O. en onophoudelijk zwermen de Gooi-voorwaart- sen voor het Haarlemsche doel en Meen horst wordt op de proef gesteld met uiterst gevaarlijke ballen langs den grond. Door de overmacht trekken de buitenhalfs zich meer in de verdediging terug, waardoor de vleu gelspelers meer vrijheid krijgen en een voortdurend gevaar zijn. Eindelijk heeft t Gooi succes, als Wentink een voorzet van rechts langs Meenhorst jaagt. Spoedig hier op nam het de leiding als Meenhorst een schot van Campman niet voldoende kan wegwerken en dezelde speler den stand op 21 brengt. Door het te kort houden van het spel en dat er vrijwel niets lukt, kan E. D. O. maar niet los komen. Zelfs weet Fransen uit een corner een doelpunt te maken, doch wegens hinderen van Meen horst door Wentink, kende de scheidsrechter het doelpunt niet toe. De tweede helft begint weer met een over wicht van 't Gooi, maar nu is het maar van korten duur en langzaam nam E. D. O. het spel in handen. De Gooi-voorhoede kan thans geen succes meer boeken en in de soms zeer moeilijke situaties brengt de ach terhoede opluchting. Zelfs brengt Boeré een maal zóóver op, dat Steffens een goede kans krijgt, welke hij niet benut. v. Rhijn aan den overkant toont zich zijn plaats nog ten volle waard. Nadat E. D. O. eenige cor ners heeft weten te forceeren, zonder verder succes, komt de zoo zeer verdiende gelijk maker. Perukel zet goed door en Tanis schiet in, een back verwerkt met moeite, maar niet voldoende, zoodat Perukel den bal bemachtigt en de partijen op gelijken voet brengt. E. D. O. heeft nog een goede kans en Dinkla, beter als vóór rust, weet thans beter te voeden. De warmte doet nu haar uitwerking gevoelen en de aanvallen verlie zen veel van hun kracht. De achterhoeden zijn thans het meest aan het werk en als het tijd is, zijn de punten gedeeld en mogen beide partijen tevreden zijn. Een enkel woord nog over de mentaliteit van een groot deel van het publiek. Als een Gooi-speler een E. D. O.-man stevig opzij zette, ontlokte dit luide toejuichingen en andersom had het een fluitconcert ten ge volge. Het publiek moet wijzer zijn, juist zulken dingen kunnen de oorzaak zijn, dat een wedstrijd onaangenaam verloopt. De wedstrijd stond lang niet op hoog peiL behoudens enkele staaltjes van fraai voetfcal van Dordtsche zijde. De Blauwwitte middenlinie had geen be grip van haar taak, noch opstelling noch plaatsen geschiedde naar behooren, zoodat D. F. C. meestentijds in den aanval was. Niettemin wist Blauw-Wit uit een strafschop door Ferwerda genomen, de leiding te ne- Een tweede spelkiek uit den wedstrijd Y. 8. Yw—Feijenoord. Doelverdediger v. d. Wint in. actie Spelmoment nit de ontmoeting R. C, H.Hilversum, welke met niet minder dan 5—0 door de thuisclub werd gewonnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9