De beloften van den derden Dinsdag DE TROONREDE Telegraphisch Weerbericht De voortrekkers van IJmuiden als Visschersplaats .BUREAUX: NASSAULAAN49J 1 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regels dit nummer bestaat uit drie bladen DINSDAG 18 SEPTEMBER 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16963 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Felle brand aan de Recht- boomsloot te Amsterdam De Tollen-kwestie R.-K. Kies vereeniging „CREDO PUGNO" Ledenvergadering Een luchtdienst BerlijnN anking De weg Amsterdam—Haarlem Het voor het algemeen ver keer bestemde deel voor rijwielen afgesloten Freiherr von Huhnefeld gestart voor een afstands- vlucht naar het Oosten Mr. L. J. M. Basquin Het Concertgebouw te Amsterdam Van Nederland naar Indië door de lucht Waarom de H.-NAFA te Weenen landde Benoemingen Verkeersongevallen Zij, die zich met ingang van 1 October op de „Nieuwe Haarlemsche Courant" abonneeren, ontvangen tot dien datum de courant gratis De Directie Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Voetbal-ongeval t (Telefoon No. 13866 (drie'lijnenl Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. HAARLEM VRAAG- EN AANBOD.ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij rooruifbeL Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i) tusschen den tekst 60 cL per regel, q Alle abonné's op dit blad zijn Ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f OAAf) Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f TCO DIJ een ongeval met fO'tfl tege* ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: I oUUU." verlies van beide armen, belde beenen of beide oogen; 1/ till."*doodelijken afloop; 1 tiuU. bij verlies van een band, f|OC bij verlies van een fCfl bij 'n breuk van* In bij verlies v. ee» IlLÜ.'duim of wijsvinger; I 3U." been of arm; 1 *11."anderen vinger. een voet of een oog; I l£ü« duim of wijsvinger; 1 JU been of De toon, klinkend uit de troonrede, welke H. M. de Koningin heden, bij de heropening der zitting van de Staten-Generaal heeft Uitgesproken, stemt geheel en al met den stralenden herfstdag van den rijken, laten zomer. Er klinkt blijdschap en dankbaar heid, rust en vrede uit. Waren 't niet de middelste alinea's, die nog even aan lang vervlogen oorlogstijden herinneren, wij zouden aan deze Troonrede niet bemerken, dat eerst tien jaren geleden de worsteling om den vrede na een wereldcatastrophe be gon. Op bijna ieder gebied de scheep vaart uitgezonderd is vooruitgang te con- stateeren. Van ernstige economische ver schijnselen wordt niet meer gerept; er is slechts plaats voor de woorden: „dankbaar heid", „voldoening", „erkentelijkheid",. Na al het pessimisme, waaronder wij de laatste jaren gebukt gingen, na al de klaagtonen welke zijn aangeheven, stemt deze blijde erkentenis uit Koninklijken mond hoopvol voor de naaste toekomst. En inderdaad, wanneer wij de geschiedenis van ons land over het afgeloopen jaar overzien, dan is er reden tot groote dankbaarheid. Het geoorloofde optimisme brengt er echter de regeering niet toe de schaduwen van het licht voorbij te zien. Terecht wordt er door minister de Geer aan herinnerd, dat een duurzame verbetering van den econo- mischen toestand nog steeds wordt belem merd door de zware lasten door den fiscus op de bevolking gelegd. Daarom wordt nog steeds de leus aangehouden: Soberheid in de publieke uitgaven! Voor menigeen klinkt zulk een aanmaning nog altijd als een con servatieve klank. Ten onrechte. Deze „so berheid" mag en moet niet anders zijn dan de opvatting van den verstandigen man, die altijd en overal waar voor zijn geld eischt. En nu hebben de oorlog en de na- oorlogtijd ons wel geleerd, dat de millioenen ln de handen van overheidsorganen lang niet altijd hun volle rendement opbrengen- Er Is bij onderwijs, sociale verbetering, wo ningbouw om maar iets te noemen zooveel rompslomp, zooveel dure ambtenarij, dat een aanmaning tot soberheid nog steeds op haar plaats Is. Maatregelen tot verhoo ging der volkswelvaart, prachtig! Maar dan geschiede de uitvoering ook zóó, dat de mil lioenen ook werkelijk ten volle profijt afwer pen. En bovendien, de maatregelen worden zelf met zooveel wijsheid geplaatst, dat de nieuwe planten de sappen van de oude niet Uit den bodem trekken of deze in hun groei belemmeren. De buitenlandsche paragraaf in de Troon rede is met groote voorzichtigheid gesteld. De voorzetting van de Nederlandsche neu- traliteits- en vredespolitiek wordt er in aangeduid; voortzetting van het sluiten van arbitrageverdragen; bevordering voor zoover het van ons afhangt van de inter nationale samenwerking, vooral op econo misch terrein. Het verlangen naar Interna tionale ontwapening wordt met een zucht uitgesproken! De wensch Is er, zeker in deze lage landen, maar het blijft tot nog toe een vrome wensch. En wij staan daar machteloos tegenover. Niettemin wil de re geering meedoen aan alle pogingen, welke gedaan worden om den oorlog buiten de wet te stellen. Een wetsontwerp tot toetreding tot het Kelloggpact wordt in de Troonrede officieel aangekondigd. Van meer belang in deze paragraaf lijkt ons de uitgesproken verwachting, dat nieuwe besprekingen tusschen Nederland en België tot een bevredigende uitkomst zullen leiden. Dit officieele vertrouwen moet een vasten bodem hebben. Hoewel deze regeering dit laatste jaar vóór de veriaezingen niet, zooals gewoon lijk, ingaat met de bedoeling zich zelf bij de komende stembusactie tot Inzet te maken, krijgen wij niettemin een respectabel lijstje met wetsontwerpen, welke nog in de res- teerende tien maanden moet worden afge daan. Minister Kan, sportief als altijd, doet daarbij wel den versten sprong. Hij belooft een herziening van de Armenwet geen overbodige luxe! een nieuwe regeling van de moeilijke materie van het paehtcontract; een wet tot bescherming van natuurmonu menten eneen herziening van de Ge meentewet. Dit laatste ontwerp vooral zal menigeen met belangstelling te gemoet zien. Zal deze minister het eindelijk wagen het kostbare schip van Thorbecke voor een grondige herziening, reparatie en vernieu wing op de helling te zetten, of zal het slechts bij enkele noodvoorzieningen blijven? Minister Kan lijkt ons intusschen wel de man, om de heterogene meeningen van het parlement te weerstaan en te trachten een meerderheid voor een grondige en hoog noo- dige verbetering en vernieuwing van de wet te krijgen. Ook minister de Geer voorspelt een moe dige daad: in het wespennest van de finan- cleele verhouding tusschen Rijk en Gemeen te zal een greep gewaagd worden. De „Ge meentepolitiek" zal dus ln de komende maanden op het Binnenhof een rol kunnen spelen. Minister Slotemaker heeft bij andere kleinigheden ook nog een groot nummer op zijn program gezet: een wet tot regeling der werkloosheidsverzekering. De eene minister wil blijkbaar in moed niet voor den ander onderdoen! Omtrent Nederlandsch-Indië is de troon rede wel wat heel sober. Voor onze bruine broeders kon er geen enkele belofte op deze lijst overschieten. Aan de West wijdt deze Troonrede bijzondere aandacht; de regee ring volgt blijkbaar de levensteekenen van deze noodlijdende kolonie met belangstel ling. Mocht het ministerie met zijn program slagen dan kan het na een jaar afscheid nemen met een gevoel van voldaanheid in zooverre het dan als extra-parlementair kabinet gedaan heeft, wat zijn hand te doen vond. Minister De Geer en zijn col lega's zullen intusschen bij het overzien van het program voor deze laatste ronde, wel de eersten zijn om te erkennen, dat zij moeten plaats maken voor een parlemen tair kabinet; dat wij het met zulke werk- Hjstjes van een noodhulp op den duur niet kunnen stellen. Maandagmiddag heeft in liet perceel Rechtboomsloot 20 te Amsterdam een felle brand gewoed. Tegen 4 uur in den middag was op de vierde verdieping van dit perceel, op welke verdieping gevestigd was een gedeelte van de kurkenfabriek van den heer E. 1 sir een meisje bezig met het dichtlakken van pakken kurken. Plotseling viel brandende lak op een baal kurken en deze vloog met de lak in brand. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat het meisje en twee jon gens, die op dezelfde verdieping werkzaam waren, niet meer langs den gewonen weg het perceel konden verlaten. Zij liepen naar den achterkant van het gebouw en konden zich via de daken van de aangrenzende hui zen in veiligheid stellen. Het vuur vond gretig voedsel in den licht" ontvlambaren voorraad kurken en verpakkingsmateriaal. Het duurde dan ook niet lang, of de vlam men sloegen fel naar buiten. Het vrij hooge gebouw leek, toen de brandweer, die inmiddels gewaarschuwd was, arriveerde, op een brandenden fakkel. In het perceel was verder gevestigd, gelijkstraats, de pa pierfabriek van de firma van Amerongen, op de eerste verdieping, een verenigings lokaal van de Buurt- en Speeltuinverecni- ging „De Waag", op de verdieping nog een gedeelte van de kurkenfabriek van den heer Keizer en op de derde verdieping een fabriek van radiokasten van den heer Pe- reira. De brandweer tastte den brand, die zich ernstig liet aanzien, onmiddellijk krachtig aan. Met zes stralen, onder leiding van den hoofdbrandmeester Hartdorff, werd water gegeven. De aangrenzende perceelen, waar van de daken door de brandweer gebruikt werden om het vuur te bereiken werden gedeeltelijk ontruimd. Ematig gevaar be stond ook voor de Patent-oliefabriek van de firma G. Boele Zn. in de nabij gele- gelegen Brandewijnsteeg. De brandweer won echter spoedig terrein op het vuur en na een half uur kon ge zegd worden, dat gevaar voor uitbreiding was geweken. Het blusschingswerk duurde evenwel nog geruimen tijd voort. Bovendien werd ern stig gevreesd voor het instorten van het bovenste gedeelte van den gevel van het perceej. Toen de brand omstreeks 5 uur ge heel gebluscht was, bleek evenwel, dat ge vaar voor Instorting niet bestond, hoewel de voorgevel eenige centimeters was gaan overhellen. De hijschbalk werd door de brandwacht gekapt, terwijl de gevel ge deeltelijk zal worden afgebroken. De vierde verdieping van het 15 meter diepe huis is totaal uitgebrand. Het vuur was overgeslagen naar de derde verdieping, welke gedeeltelijk uitbrandde. De rest van het gebouw kreeg ernstige waterschade. De brand trok in deze volkrijke buurt een enorme belangstelling. De politie wist de duizenden nieuwsgierigen evenwel op voldoenden afstand van den brand te houden. V. D. meldt uit Zaandijk: Naar aanleiding van de Zondag gehouden demonstratie bij den Zaandijker tol zal het raadslid D. Witbaard (Vrijz. Dem.) in de Woensdag a.s. te houden raadsvergadering ebnige vragen aan B. en W. stellen met be trekking tot den tol. Voorts zijn van den heer Witbaard bij de behandeling van de begrooting voorstellen te wachten tot het op heffen van den tol. De automobilisten, die deelgenomen heb ben aan de demonstratie zijn tegen Donder dagavond uitgenoodigd tot bijwoning van een vergadering, waar besproken zal worden met welke wettige middelen de tollenkwaal kan worden bestreden. Een protest Naar aanleiding van hetgeen Zondag voor gevallen is aan de tolbrug te Krommenie, hebben de waarnemende voorzitter en de secretaris van de Zaansche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer een protest gericht aan den minister van Binnenlandsche zaken, waarin zij ernstig protesteeren tegen de hou ding van den burgemeester van Krommenie, die Zondag weigerde in een civiele kwestie tusschen de tolgaarder der Krommenieër- brug en B. C. Ooms, waarnemend voorzitter der Zaansche V. V. V., proces-verbaal te laten opmaken wegens versperring van den openbaren weg. AFD. I op DONDERDAG 20 SEPT. 's avonds te 8 y„ uur in het gebouw St. Bavo. AGENDA: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Bespre king ontwerp-program der R.-K. Staatspartij. 4. Verkiezing afgevaardig den voor den Rijkskieskring en voor de Prov. Kiesvereeniging. 5. Rondvraag en Sluiting. HET BESTUUR. N.B. Persoonlijke convocaties wor den niet gezonden. Allen dus present. Leden van de Staten-Generaal Weder in Uw midden vertoevend, gevoel Ik dankbaarheid voor de zegeningen, waarmee ons volk ook ln het afgeloopen jaar is om ringd en die ons de moeilijkheden en zor gen, welke overblijven, met te meer moed en vertrouwen doen onder het oog zien. De algemeene toestand van het land geeft in menig opzicht stof tot voldoening. Het voortschrijdend economisch herstel buiten onze grenspalen heeft, ondanks de kunstmatige belemmeringen in het interna tionaal ruilverkeer, een gunstigen invloed op handel en nijverheid. Een deel der scheep vaart lijdt echter bij voortduring onder een teveel aan scheepsruimte op de wereld markt. De toestand van land- en tuinbouw stemt tot erkentelijkheid. Weliswaar stelde de fruit teelt teleur, maar zoowel de omvang en de hoedanigheid van den oogst, als de prijzen der producten mogen bevredigend heeten. Langs den weg van ontwatering en ontgin ning wordt met kracht verhooging van het voortbrengingsvermogen van den bodem be vorderd. De financieele toestand blijft tot soberheid manen, niet het minst omdat de zware las ten, door de verschillende publieke lichamen op de bevolking gelegd, een duurzame ver betering van den economischen toestand belemmeren. De betrekkingen, welke wij met de andere Mogendheden onderhouden, zijn van den meest vriendschappelijken aard.. Met eenige Mogendheden werden arbitrage- en verzoe ningsverdragen gesloten. Onze aandacht blijft op dit belangrijk onderwerp gevestigd. Betreurende, dat de pogingen om tot in ternationale vermindering van bewapening te geraken niet sneller tot tastbare resul taten vermogen te leiden, begroet Ik met voldoening de toenemende internationale samenwerking op velerlei, in het bijzonder ook op economisch gebied. Een voorstel tot toetreding tot het onlangs te Parijs geteekende verdrag tot uitbanning van den oorlog, waarin een nieuwen waarborg mag worden gezien voor de handhaving van den vrede, zal U binnenkort bereiken. Ik vertrouw, dat hernieuwde besprekingen met België zullen leiden tot een voor beide landen bevredigende uitkomst. Naast de in het afgeloopen jaar ingediende en nog aanhangige wetsontwerpen op wel ker afdoening wordt prijs gesteld zullen eenige andere aan uw oordeel worden onder worpen. Daartoe behooren ontwerpen tot nieuwe regeling van de arbeidsovereenkomsten van kapiteins en van schepelingen, en tot wij ziging van het huwelijksgoederenrecht. Spoedige indiening is te verwachten van een wetsontwerp tot herziening van de Ge meentewet en van een voorstel tot techni sche wijziging van de Armenwet. Een ont werp in zake het pachtcontract is in ver gevorderden staat van voorbereiding. Tegemoet gezien kunnen worden ontwer pen van een natuurbeschermingswet en van een monumentenwet. Een voorstel tot herziening van de finan cieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten zal uwe aandacht vragen. Wetsvoorstellen betreffende minimum- loonen in de huishoudindustrie en betref fende de bescherming van jeugdige personen en vrouwen bij het verrichten van land- bouwarbeid zijn in voorbereiding, evenals een voorstel van wet tot regeling der werk loosheidsverzekering. De politieke toestand in Nederlandsch- Indië, hoewel voortdurende waakzaamheid vereischende, is, vergeleken bij dien van het vorige jaar, verbeterd. Het bedrijfsleven verheugt zich over het algemeen in een nor malen bloei. De economische ontwikkeling van Suri name, hoewel nog steeds onzeker, vertoont enkele lichtpunten, welke beloften voor de toekomst kunnen inhouden. De cultuur van Liberiakcffie blijft gunstige resultaten op leveren, de bauxietwilming ontwikkelt zich krachtig en het houtbedrijf vertoont een onmiskenbare opleving. De economische opleving van Curasao blijft aanhouden. Met den wensch, dat Gods rijke zegen op Uwen arbeid moge rusten, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal ge opend. Nederlanders de Imperial Airways zijn voor geweest op den luchtweg naar Indië en het Oosten, volkomen onjuist was. De vluchten, die Nederlandsche vliegtuigen van Neder, land uit maken, zijn, aldus deze ambtenaar, niet het karakter van een geregelden dienst. Er wordt thans hard gewerkt aan de voor bereiding van de opening eener doorgaan, de route van de Imperial Airways van Lon den naar Karatsji in April van het vol. gende jaar. De reis zal in een week worden afgelegd. Op weg naar Bender Abbas Reuter seint uit Boesjir, dat kap. Kop. pen daar gistermorgen 11 uur is aangeko men. Te twe uur is hij opgestegen om zijn vlucht naar Bender Abbas te vervolgen. Te Bender-Abbas aangekomen De bijzondere correspondent aan boord van het postvliegtuig H.-NAFA seint aan Aneta-Vaz Dias uit Bender-Abbas d.d. 18 September: „Wij zijn hier gisteren na een goede reis aangekomen en vlot geland. Er was belang, stelling bij onze aankomst. De afstand van Bagdad werd in 8 y2 uur afgelegd. Wij ver trekken heden naar Karachi." Traject van zes dagen Uit Peking wordt gemeld: Een vertegenwoordiger van de Duitsche Luft Hansa onderhandelt op het oogenblik met de Nanking-regeering over het openen van een luchtdienst van Berlijn over Ir- koetsk naar Nanking. De afstand zal in zes dagen worden afgelegd. Eenigen tijd geleden hebben wij, naar aanleiding van een verzoek, dat ons van de R. K. Chauffeursvereenigingt toereikte, de aandacht gevestigd op het groote ge vaar, dat voor de fietsrijders zelf gelegen was ln het feit, dat zij op de Amsteraam- schevaart niet op het rijwielpad, maar op den rijweg fietsten. Vooral des avonds is dat zeer gevaarlijk, want in de duisternis zien de chauffeurs de wielrijders niet, vooral wanneer zij voor van den anderen kant komende auto's hun lichten moeten dimmen. Die klacht heeft blijkbaar het ge- wenschte succes gehad, want de Minister van Waterstaat heeft het rijden op den rijweg nu aan fietsrijders verboden. Daar is geen enkel bezwaar tegen, omdat het rijwielpad aan alle redelijke eischen vol doet. De bepaling luidt als volgt; Onder overweging, dat het in het belang van de vrijheid en de veiligheid van het verkeer gewenscht is, op den hieronder genoemden weg het verkeer met rijwielen zooveel mogelijk afgezonderd te houden van het verkeer met motorrijtuigen en met rij- of voertuigen geen motorrijtuig of rijwiel zijnde, heeft de Minister van Waterstaat het voor het algemeene rijverkeer bestemde gedeelte van den Rijksweg van Amsterdam naar Haarlem, voor zooveel betreft het wegvak AmsterdamHalfweg, tusschen H.M. 6 en HM. 68, in het belang van de vrijheid en de veiligheid van het verkeer gesloten verklaard voor het verkeer met rijwielen ln belde richtingen. Men seint ons uit Berlijn: Freiherr von Hühnefeld is hedenmorgen te 1 uur 52 voor zijn afstandsvlucht naar het Oosten met het vliegtuig „Europa" ge- start. De eerste etappe gaat naar Sofia. Het vliegtuig wordt bestuurd door den Zweedschen vlieger Lindner. Naar wij vernemen, zal het lid van den Pensioenraad, mr. L. J. M. Basquin, aan het eind van dit jaar, wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd, zijn functie neerleg gen en den dienst met pensioen verlaten. Tot administrateur van de N. V. „Het Concertgebouw" en tot secretaris van het bestuur is in de vacature dr. Paul Cronheim benoemd mr. J. S. baron Harinxma thoe Slooten, advocaat en procureur te Amster dam. Zooals men zich herinneren zal, lag het in het plan van den leider van de eerste postvlucht naar Indië, met de H-NAFA den eersten dag op Donderdag jj. het traject AmsterdamBoedapest, een afstand van 1400 K.M. af te leggen, om daarna den vol genden dag het tweede traject naar Kon- stantinopel te vliegen. Donderdagavond laat kwam het bericht, dat de H-NAFA een tusschenlanding had gemaakt te Weenen en dat het in het voor nemen van kapt. Koppen lag den volgenden dag vroeg te vertrekken naar Konstantinopel. Het heeft, zoo schrijft het „Hbld.", wel eenige verbazing gewekt, dat de leider van de vlucht al direct op den eersten dag een wijziging bracht in de plannen; de schaar- sche berichten gaven geen bijzonderheden, zoodat wij, aldus het blad, nader hebben ge ïnformeerd naar de reden van de tusschen landing. Wij vernamen toen, dat deze tus schenlanding noodzakelijk was geworden door een defect aan een der motoren. Kort na het vertrek, Donderdag 11 uur, uit Neurenberg, waar men te 9.50 was aan gekomen, werd een der drie motoren (een buitenste motor) onklaar. Het vliegtuig vloog toen op twee motoren verder. Kapt. Koppen achtte het echter niet geraden den langen afstand naar Boedapest te vliegen op twee motoren en daarbij de kans te loopen straks in een slecht geoutilleerde streek een noodlanding te moeten doen. Men besloot toen tot een tusschenlanding te Weenen. Tegen twee uur ln den middag kwam het postvliegtuig boven Weenen, waar het op het vliegveld te Wien-Aspern daalde. Bij onderzoek bleek, dat er een defect was aan de olie-leiding van een der motoren. Onmid dellijk werd naar Amsterdam getelefoneerd, om te informeeren naar de aanvulling van den benzinevoorraad. Men besloot toen dien voorraad niet te Boedapest aan te vullen, maar te Weenen en dan te trachten den vol genden dag de schade in te halen door direct door te vliegen naar Konstantinopel. Onmiddellijk werd het technisch personeel van het vliegveld opgeroepen om alle moge lijke assistentie te verleenen en met man en macht toog men aan het werk. Tot 's nachts 12 uur werd aan één stuk doorgewerkt eer men kon vaststellen, dat het gebrek aan den motof verholpen was. Eerst toen kon de bemanning van het post vliegtuig er aan denken een paar uur rust te nemen. Op het vliegterrein zelf was geen gelegenheid te overnachten, zoodat men de stad introk en een onderdak vond in het hotel „Erzherzog Carl". De stemming onder de bemanning was, ondanks dezen kleinen tegenslag, uitmun tend. Kapt. Koppen verklaarde nog, dat men allicht op twee motoren verder vliegend Boedapest wel had kunnen halen, doch hij achtte het beter de tusschenlanding te Weenen te doen, het zekere voor het on zekere nemend. Een schrale troost Een ambtenaar van het Britsche lucht vaartministerie heeft, naar een Reuter-te- legram uit Londen meldt, gisteren in ver band mete de Nederlandsche postvluchten verklaard, dat de voorstelling als zouden de Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaans: te Amsterdam (H. Ignatius) de Weleerw. Paters G. de Jong S.J., V. Spauwen S.J., C. van der Lugt S.J. en W. de Kuijper S.J. (H. Franc. Xav.) te 's-Gravenhage (H. Theresia) de Wel eerw. Paters L. van Gorcum S.J., H. van der Hulst S.J.; te Rotterdam (O.L. Vrouw Onb. Ontv.— H. Ignatius) den Weleerw. Pater F. Beü- sens S.J. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Rotterdam (H. Do- minicus), den Z. E. Pater Th. J. J. van der Geest; tot pastoor te Rotterdam (O. L. Vr. v. d. H. Rozenkrans) den Z.E. Pater F. L, C. J. Wolsky; tot pastoor te Schiedam (H. Joannes de Dooper) den Z.E. Pater H. J. J. Schaab; tot assistent te Rotterdam (AI- lerh. Hart van Jezus) den W.E. Pater P. J. Th. de Bruyn. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Leeuwarden (H. Dominicus) den W.E. Pater J. H. van den Broek. Z. D. H. de Bisschop van 's-Bosch heeft benoemd tot kapelaan te Nijmegen (H. Do minicus) den W.E. Pater J. J. de Groen. Z. D. H. Mgr. A. P. F. van Velsen Aposto lisch Vicaris van Batavia, heeft benoemd tot pastoor te Soekaboemi, den Zeereerw. Heer M. A. Kusters; tot hulp-priester b.b.v.d. lande te Batavia en Weltevreden den Zeereerw. Heer H. Stemeberg; tot geestelijke van den derden rang te Djokja karta den Zeereerw. Heer B. Hagdom. EEN BOTSING Gistermorgen had ter hoogte van de Veld- houtstraat te Lisse, een botsing plaats tus schen een vrachtauto uit Rotterdam en een wagen, beladen met tegels. De auto reed den wagen tegen de achterwielen en wel dermate, dat het achterwielenstel onder den wagen uitschoof zoodat deze moest worden afgeladen. Ook de auto was deer lijk gehavend en moest op transport ge steld wórden. Rijkskanselier Müller heeft te Baden- Baden een langdurig onderhoud gehad met Stresemann. De wervelstorm in West Indië; de schade op de Virgin islands; zes dooden en ver schillende gewonden. De Troonrede. De zitting 1928/1929 der Staten-Generaal is hedenmiddag door H. M. de Koningin of ficieel geopend. Een aantal buitenlandsche zuiveldeskun- digen, op reis door Nederland, is gisteren door de regeering ontvangen. De landing der H-N.A.F.A. te Weenen ia wijten geweest aan een defect aan de olie leiding van een der motoren. De Muider-tolkwestie zal Donderdag a.s. in kort geding voor de Amsterdamsche rechtbank behandeld worden. De ramp op Paloeweh. Het aantal dooden is minder dan oorspronkelijk gemeend werd. Te Rotterdam Is voor de derde maal een medisch-hygiënische cursus voor missonaris- sen geopend. Barometerstand 9 uur v.m.: 770 stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7,35. Hoogste barometerstand 771.4 te Danzig. Laagste barometerstand 749.2 te Seydis- fjord. Verwachting: Zwakke tot matigen Zuide lijken tot Westelijken wind, meest licht tot half bewolkt, weinig of geen neerslag, wei nig verandering in temperatuur. Zondagmiddag had op het terrein van de voetbalvereeniging „Hillegom" te Hillegom een ernstige botsing plaats tusschen twee voetballers, waarbij de een, iemand uit Haarlem, een ernstige enkelbreuk opliep. Hü werd door Dr. Steenmeijer verbonden en moest later per auto naar de Maiia- stichting te Haarlem worden overgebracht. Hierboven de 4 eerste en oudste vischkoo- pers van IJmuiden n.l. van links naar rechts J. van Os, H. Scholder, J. Hopman en T. Tol, welke laatste pas eenigen tijd over leden is. Ruim 45 jaar geleden kwam er voor de oude sluizen te IJmuiden waar nu de stei gers zijn bij stormweder of anderszins wel eens een visschersscheepje binnen gevallen. Doch daar er geen koopers van visch wa ren konden ze de visch niet, of bijna niet kwijt, zoodat ze hier niet terug kwamen of ze moesten hier verdwaald zijn door storm of slecht weer. Totdat bovenstaande koopers eens pro beerden wat te handelen in IJmuiden. was de nupj...:! Egmond was de toestand ook al niet best voor de bomschuiten wegens de concur rentie van Engelsche smakken en loggers te Nieuwediep. Warempel er kwamen wat meer scheep jes, zooals botters, schuiten, blazers en en kele smakken. Het verzenden der visch gebeurde meestal per hondenkar naar het station Velsen, (IJmuiden had nog egen stationè, later per kettenkar en hondenwagens naar Haarlem, Alkmaar en omliggende plaatsen. Toen den visschers bekend werd dat men te IJmuiden gretig koopers vond, en ge- 1 makkelijke havens, kwamen allengs de En gelsche smakken en Vlaardingsche en Per- nisser en Middelhamisser loggers naar hier. Spoedig werd het te druk voor deze koopers, doch ook andere handelaars be gonnen zich toen hier te vestigen. Het ge beurde wel, dat de markt niet doorging, wanneer eenige van deze koopers zich er niet bij bevonden. Des zomers gebeurde het wel dat ze dan bij wat grooten aanvoer 40 cent voor de levende kabeljauw betaalden, doch nadat ze oogenblikkelijk verdistribueerd was naar de groote steden, dekoopers geen cent er van terug zagen. De spoor- en bootver zending was nog slecht. Daardoor bedierf de visch spoedig onderweg. Ze hebben dan ook allen in him inspan nend leven hun ups en downs gekend. Doch de levensavond van allen is toch niet zoo somber. Ze kunnen zich allen nogal redden, behalve de heer H. Scholder, die veel ziek te en tegenslag mee gemaakt heeft. Zelfs zóó, dat deze wakkere pionier van IJmui- dens bloei, in zogelij ken doen is. Wij hopen, dat Groot-IJmuiden en de ge meente Velsen zich aan deze mannen niet onbetuigd zullen laten, waar het zelfs veel onbeduidende wezens vereerde met lintjes en straatnamen of anderszins. Wie neemt initiatief? m' rij .i> i i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1