Gemengd Nieuws DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 3 Staten-Generaal H. M. Koningin-Moeder Toelagen voor onderwijzers, verbonden aan leerscholen bij kweekscholen De nieuwe Commissaris der Koningin in Noord-Brabant Prof. dr. L. van der Horst SOCIAAL LEVEN „De Hollandsche Molen" Dr. E. H. Hermans Het paleis op den Dam in de Hoofdstad Emigratie van arbeiders binnen Nederland Staking onder de aardappelrooiers De wet op de middelen De Surinaamsche begroo- ting voor 1929 ingediend De verbinding Amsterdam—Boven Rijn Indische vorsten op audiëntie bij H. M. de Koningin Het Zusterhuis in de Drentsche venen „De organisatie vart den in- en verkoop" Eigen schuld Te veel aandacht voor het archief Nog een tol belegerd Een tropische keverplaag in Amsterdam Lang slapen Kortstondige vrijheid Tragisch MARKTNIEUWS Door een vrachtauto over reden en ernstig gewond Ongeveer f 20.000 door een rijksklerk verduisterd Gevonden Kameraden STOOMVAARTLIJNEN. VISSCHERIJ. EERSTE KAMER Gisterenmiddag vergaderde de Eerste Ka mer der Staten-Generaal onder voorzitter schap van baron van Voorst tot Voorst. j De VOORZITTER brengt dank zoowel aan 1 de regeering als aan de Koningin voor zijn wederbenoeming tot voorzitter van deze Ka mer. Ondanks de in het publiek gemaakte op merkingen over de „faits et gestes" dezer Ka mer heeft zij ook in het afgeloopen jaar de haar opgedragen taak goed vervuld. De ver houding onderling liet in geen enkel opzicht te wenschen over. Ook in het afgeloopen jaar bereikte de Kamer in verband met meer of minder belangrijke wetsontwerpen een groot aantal adressen, waarin dan verzocht werd In 's lands belang een wetsontwerp te verwer pen. Was het nu onder deze omstandigheden te verwonderen, dat er leden zijn, dei in ver band met die adressen en ook in verband met Inlichtingen, die zij van elders hadden, een grooter aandeel in de debatten der Kamer namen, dan met het oog op den tijd wen- schelijk was? Naar aanleiding hiervan merkt spr. op dat hetgeen door een lid eener frac tie uitvoerig is behandeld niet noodzakelijk door een ander lid dier fractie, zij het met andere woorden, herhaald behoeft te worden Spr. meende goed te doen dit te zeggen. In de hoop, dat Gods zegen ook in het komende jaar op den arbeid der Kamer zal rusten, aanvaardde de voorzitter de hem opgedragen taak. De VOORZITTER stelt voor, de troonrede met een adres van antwoord te beantwoor den. De heer WIBAUT, S.D.AJP. merkt op, dat de sociaal-democraten tegenstanders zijn van beantwoording der troonrede. Wanneer overi gens geen verzet plaats heeft zal spr. geen stemming vragen. De VOORZITTER: Dan zal de troonrede met een adres van antwoord worden beant woord. Daarna gaat de Kamer over tot het trek ken der afdeelingen, waarna de vergadering tot hedenmiddag verdaagd wordt. TWEEDE KAMER De Tweede Kamer vergaderde gisteren onder voorzitterschap van Jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, die bij den aanvang de overledenleden dr. Scheurer en mr. van Aal ten herdacht, welke woorden staande door de vergadering werden aangehoord. De Minister van Financiën de heer DE GEER sluit zich namens de regeering met eenige gevoelvolle woorden bij het door den voorzitter gesprokene aan. De MINISTER VAN FINANCIëN, de heer DE GEER. biedt daarna de Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1929 met de vergezellen de millioenennota aan, welke stukken op de voorzitterstafel worden gedeponeerd. De nieuwbenoemde leden, mevr. VAN ITALLIE-VAN EMBDEN (V.D.) en de heer HEUKELS (AR.) worden binnengeleid en door den VOORZITTER geïnstalleerd Mevr Van Embden legt de vereischte ver klaring en belofte, de heer Heukels den eed af. De voorzitter wenscht beide leden met hun benoeming geluk. Aan de orde is het opmaken van de nomi natie voor het voorzitterschap. In de commissie voor stemopneming wor den aangewezen als leden de heeren Duy- maer van Twist (AR), Duys (S.DAP.), Boon (Lib.) en Van Voorst tot Voorst (RK.). Als le op de nominatie wordt geplaatst de heer Ruys de Beerenbrouck met 76 stem- then, tegen 1 op mgr. Nolens en 7 blanco. Voor de tweede plaats op de voorzitters nominatie worden bij eerste stemming 87 stemmen uitgebracht, waarvan 41 op dr De Visser. 41 op den heer Schaper, één op mr. Boon, één op dr. Schokking en drie blanco. Er moet dus een tweede vrije stem ming plaats hebben. De uitslag .daarvan Is dat worden uitge bracht op dr. De Visser 44 stemmen, op den heer Schaper 41 en 2 blanco. Dr. De Visser (C.H.) zal dus de tweede plaats innemen. Voor de derde plaats worden uitgebracht 87 stemmen, waarvan 62 op den heer Scha per, 18 op dr. Van Gijn, één op prof, Vis- scher en 6 blanco, zoodat daarvoor is aange wezen op de nominatie de heer Schaper (S.DAP.). De VOORZITTER benoemt als leden, die met hem de nominatie aan de Koningin zullen aanbieden de leden der commissie van stemopneming en de heeren. Oud, Kersten, Nolens en Veraart. De voorzitter deelt mede, dat het zijn voornemen is de Kamer weer bijeen te roepen tegen a s. Donderdag te een uur voor trekking dei afdeelingen en benoeming van eenige commissies. De heer VAN DEN HEUVEL (AR.) vraagt verlof voor het houden eener inter pellatie over de toestanden in de suiker industrie, de heer L. DE VISSER (C P.) over het niet toelaten van buitenlandsche com munisten ter bijwoning eener internationale me Ving te Arnhem. In een volgende vergadering zal over deze aanvragen worden beslist. Daarop wordt de vergadering verdaagd tot Donderdag één uur. Gistermiddag bracht H. M. de Koningin- Moeder een bezoek aan Oranje Nassau's Oord, vergezeld van haar hofdame baronesse Van Tuyll van Serooskerken en van haar particuheren secretaris, baron Van Heem stra. taal met enkele woorden tot de Koningin, die met een kort woord van dank antwoord de. Het huldeblijk bestond in een waardevol geschenk in zilver. Door den heer Van Zadelhoff zijn aan den Minister vgn Onderwijs, Kunsten en Weten schappen de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de Bijzondere Com missie van Overleg in Onderwijzerszaken Uw Excellentie reeds geruimen tijd geleden heeft gewezen op de onbillijkheid, dat onder wijzers, die werkzaam zijn aan een openbare of bijzondere leerschool, die als eenige leer school is verbonden aan een gemeentelijke of bijzondere kweekschool voor onderwijzers, daarvoor wel een marge genieten, terwei on derwijzers die werkzaam aan openbare of bij zondere leerschool geen Rijksleerschool zijnde die als eenige leerschool is ver bonden aan een Rijkskweekschool, daarvoor geen marge genieten? 2. Is de Minister niet van oordeel, dat hier voor onderwijzers, die volledig dezelfde dien sten vervullen, met twee maten gemeten wordt? 3. Heeft dc Minister reeds stappen gedaan om deze onbillijkheid te herstellen, en, zoo Deen, is Zijne Excellentie dan bereid zoo spoedig mogelijk maatregelen daartoe te ne men, in denzelfden geest als bij Koninklijk besluit van 21 Juli 1928 no. 232 is geschied? De Koningin heeft gisternamiddag den nieuw-benoemden Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, mr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, te zijner beëed-ging ontvangen. Tot hoogleeraar in de psychiatrie en de experimenteele psychologie aan de Vrije Universiteit is, naar de Standaard verneemt, benoemd dr. L. v. d. Horst, geneesheer aan de psychiatrisch-neurologische kliniek, de z.g. Valeriuskliniek, te Amsterdam. Deze benoeming is geschied na overleg met het centraal bestuur der Vereeniging tot Chr. verzorging van krankz'nnigen in Nederland, in verband met de omstandigheid, dat dr. v. d. Horst mede aan de van deze vereeniging uitgaande Valeriuskliniek als hoogleeraar verbonden zal zijn. Ten einde aan het verdienstelijke werk van de vereeniging „De Holalndsche Molen" meer steun te kunnen verleenen, wordt in de nieuwe Staatsbegrooting voorgesteld het jaarltjksch subsidie van 2000 te brengen op 4000. Naar verluidt komt dr. E. H. Hermans, te Rotterdam, leider van de polikliniek voor huid- en geslachtsziekten van het Haven ziekenhuis der Vereeniging Instituut voor tropische Geneeskunde RotterdamLeiden, ernstig in aanmerking om te worden benoemd tot hoogleeraar in de huid- en geslachtsziek ten aan de Leidsche Universiteit in plaats van prof. dr. J. W. van der Valk te Gronin gen, die zün benoeming niet heeft aange komen. Aan de Memorie van Toelichting tot hoofdstuk I der Staatsbegrooting voor 1929 (Huis der Koningin) wordt ontleend, dat van 1925 af de werkzaamheden, noodig ter uitvoering van de wenschelijk geachte herstellingen van het uitwendige van het Koninklijk Paleis op den Dam te Amster dam, onder toezicht en leiding van den Rijksgebouwendienst plaats hebben. Voor die werkzaamheden en de kosten van toe. zicht wordt in 1929 50.000 geraamd. Het rapport verschijnt vermoedelijk in October Naar „Het Volk" van bevoegde zijde zegt te vernemen, zal vermoedelijk in den loop van October aan de centrale commissie van bij stand voor de arbeidersbemiddeling het rap port worden aangeboden van haar subcom missie, welke moet nagaan, welke omstandig heden de emigratie der arbeiders binnen Ne derland op ongewenschte wijze belemmeren en op welke wijze eventueele belemmering zou kunnen worden verminderd. Het ligt in de bedoeling dat de centrale commissie alsdan eind October of begin No vember een vergadering zal houden ter defi nitieve vaststelling van het rapport, dat ver volgens aan den Minister van Arbeid, Han del en Nijverheid zal worden aangeboden. Wegens loongeschil zijn de aardappelrooiers te Drouwenermond (Dr.) In staking gegaan. De arbeiders vinden het, dit voorjaar door de landbouworganisatie met de werkgeversver- eeniging vastgesteld tarief voor het aard- appelrooien te laag, zulks wegens de groote opbrengst der aardappelvelden. Bij de landbouwers In de gemeente Avc- reest is misverstand gerezen over de bedoe ling van het voorstel van den Rijksbemidde laar, inzake de betaling van het aaardappel- rooien. Zij hebben daarom den heer Van IJsselsteyn om nadere inlichtingen verzocht. De staking is thans algemeen. Ook de onge veer 100 ongeorganiseerde stakers worden door de landarbeidersbonden geldelijk ge- steund. Enkele landbouwers laten de aard appelen thans machinaal rooien. Blijkens de Staatsbegrooting 1929 worden de middelen voor 1929 geraamd als volgt: Gewone dienst 601.797.758 kapitaal- dienst 44,151,942, geheele dienst 645.949.700. Voor 1928 zijn de middelen geraamd als volgt: Gewone dienst 595.240.098,21, kapi- taaldienst 56.341.051,20, geheele dienst 651.581.149,41, zoodat in vergelijking mei, 1928 thans wordt geraamd voor de gewone middelen 6.557,659,75 meer, voor de ka pitaalmiddelen 12.189.109,26 minder, zijn de per resto 5.631.449,41 minder dan voor 1928. Ingediend is de Surinaamsche begrooting voor 1929. Ze wijkt in enkele onderdeelen af van de voorloopige koloniale huishoudelijke begroo ting, zooals de gouverneur deze heeft vastge steld. Bij de begrooting moest rekening worden gehouden met niet te vermijden toenemingen van lasten, zooals voor uitgaven wegens rente voor vlottende schuld, uitkeeringen aan het bijzonder onderwijs, pensioenen e.d., terwijl daarin voorts eenige noodzakelijke gebleken voorzieningen zijn opgenomen inzonderheid voor verbetering van de volksgezondheid en van het wegenstelsel en voor bevordering van den landbouw. Niettemin kon voor 1929 de rijksbijdrage lager worden geraamd dan het voor 1928 beschikbaar gestelde subsidie bedrag omdat, ten deele tengevolge van het in het leven roepen van bijzondere heffin gen, het te verwachten accres der eigen inkomsten van het gewest dat den uitgaven zal overtreffen. In de toelichting der begrooting wordt o.m. medegedeeld, dat de minister in overleg is getreden met den gouverneur teneinde in de gelegenheid te geraken om de uitzetting naar Suriname van een ervaren landbouw- consulent te bewerkstelligen. Gewezen wordt op het voornemen, de be strijding van in Suriname heerschende be smettelijke en volksziekten krachtig aan te vatten. Naar verluidt, zou de regeering thans, wat betreft de verbinding Amsterdam-Boven Rijn. het meest voelen voor het Amsterdamsche j plan, n.l. een kanaal UtrechtWijk bij Duur- j stede. In het laatst van dit jaar zou reeds een desbetreffend wetsontwerp ingediend worden. H. M de Koningin heeft gisternamiddag te half vier in het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde, in tegenwoordigheid van Z. K. H. den Prins der Nederlanden en van H. K H. Prinses Juliana, op plechtstatige wijze in audiëntie ontvangen Mohamad Parekesit, Sultan van Koetei, vergezeld van Pangeran Ario Tjokro, Tweede Landsgroote van Koe tei, die begeleid werden door den assistent resident De Nijs Bik, toegevoegd aan den Sultan en den heer Petrus Blumberger, van het Departement van Koloniën, toegevoegd aan den Landsgroote. Sultan Mohomad Parekesit bood met een korte toespraak tot de Koningin, in de Ne- derlandsche taal, eenige geschenken aan, o.a. £wee Indische wapens, waarvan één voor Prins Hendrik bestemd was en nog twee fraai bewerkte kistjes met andere geschenken, waarvan één bestemd was voor Prinses Juliana. Met eenige woorden beantwoordde de Ko ningin de toespraak van den Sultan, wienc geschenken onder dankbetuiging werden aan vaard. Te 5 uur ontving Hare Majesteit, wederom vergezeld door Prins en Prinses, op dezelfde ceremoniëele wijze Teukoe Oemar, zoon van Teukoe Hadji Brahim, bestuurder van het Pidireesche landschap Endjong, gelegen ten Z.O. van Sigll. Deze hooggeplaatste Indische autoriteit, die rokkleeding droeg, bood de Koningin namens zijn vader een huldeblijk aan. Ook hij richtte zich daarbij in de Nederlandsche De officieele opening van het gebouw Te Klazienaveen is het Zusterhuis, dat op initiatief van de Federatie van R. K. Vrou wenbonden in Nederland tot stand is ge komen, officieel geopend en is het huis door de Zusters van O. L. Vrouw van het H. Hart in gebruik genomen kunnen war- In de parochiekerk van den H. Henricus te Klazienaveen werd om 10 uur door den Hoogeerw. heer Deken van Klazienaveen, J. P. P. Oosterbaan te Musselkanaal, een plechtige H. Mis opgedragen, waarbij Z. Eerw. geassisteerd werd door den Zeer. eerw. heer Pastoor G. Bolder uit Utrecht en den Hoogeerw. Pater Provinciaal van de missionarissen van het H. Hart te Tilburg Na deze plechtige H. Mis hield de Deken een predikatie, waarin hij zich in.het bij zonder richtte tot de Zusters, welke haar intrek in het huis zullen nemen. Na de H. Mis had de inwijding van het huis plaats, waarna het gezelschap zich naar het vereenigingsgebouw begaf. Daar waren vele autoriteiten bijeen, on der wie de commissarie der Koningin in Drente ,mr. J. T. Linthorst Homan. de burgemeester van Emmen en verschillende bestuursleden der Federatie van R. K. Vrouwenbonden in Nederland. Het woord werd gevoerd door pastoor B. Jongerius en vervolgens door de presidente van de. federatie van R. K. Vrouwenbon den in Nederland, mevr. F. Steenberghe Engeringh. Zij noemde dezen dag een vreugdevollen dag, stemmende tot dank baarheid jegens God. Die de kracht gaf om een goed werk te Zijner eer tot stand te brengen. Spreekster schetste vervolgens de historie van het plan hoe de Veencommissie op het idee kwam Drente een Zusterhuis te schenken. De Zusters zullen zich wijden aan de zie kenverpleging voor Klazienaveen en om geving, zullen een bewaarschool openen en tevens onderwijs geven in verstellen en naaien aan oudere meisjes, terwijl plannen in* voorbereiding zijn, om in samenwerking met de R. K. Vereeniging tot Bescherming van Meisjes' een bemiddelingshuis voor R. K. meisjes te stichten. Zij droeg vervolgens het huis aan de Congregatie over en sprak de beste wen schen voor de stichting uit. Nog verschillende sprekers voerden het woord. De Hoogeerwaarde pater Provinciaal der Missionarissen van O. L. Vrouw van het H. Hart dankte namens de Zusters, waarna mevr. Steenberghe Engeringh den naam steen in het Zusterhuis plaatste. Deze draagt als opschrift: „Dit huis is gesticht door de Federatie van R. K. Vrouwenbon den in Nederland. Deze steen is geplaatst door mevr. Steenberghe Engeringh op 17 September 1928. Naar wordt medegedeeld zal binnen enkele dagen door „de Hanze" in het bisdom Utrecht worden uitgegeven: „De organisatie van den in- en verkoop bij den handeldry- venden middenstand". Dit b< ekwerkje is geschreven door den bekenden middenstandsaccountant, redac teur van de „De R- K. Middenstander", den heer J. G. van Neerven te Eindhoven. Deze uitgave zal weer aan de leden van „de Hanze" in het Aartsbisdom Utrecht worden toegezonden, doch zal ook in den handel verkrijgbaar zijn. Het boekwerkje groot 72 pagina's zal bevatten een compleet relaas over de wetenschap van den „in- en verkoop", waar bij ingeschakeld zijn eenige middenstands vraagstukken die in direct verband met de j behandelde materie staan als „de positie van het middenstandsbedrijf en de gevaren daaraan verbonden", „eischen v. algemeenen aard, waaraan een goed koopman te vol doen heeft", „De Naaml. Vennootschap- vorm," „Noodzakelijkheid van kapitaal- aanwas" enz. Bij de behandeling van het vraagstuk van den inkoop heeft de schrijver zijn stof verdeeld in de volgende hoofdstukken: goe- j derenvoorraad noe moet men inkoopen, de bank-relatie, persoonlijke eigenschappen van den inkooper en goedkoop inkoopen en coöperatief inkoopen. De organisatie van den verkoop is inge- 'deeld in de hoofdstukken: eigenschappen van een goed verkooper, het prijzen der ar tikelen, de wanbetaling, vaststelling ver koopsprijzen en berekening van den zelf- kostenden prijs en de reclame. Te Amsterdam geraakte een man op de Valkenwegpont met zijn voet onder de klep van de pont, toen deze werd neergelaten, ten einde de passagiers in staat te stellen, op de kade te komen. De voet van den man, die het ongeluk waarschijnlijk geheel aan eigen schuld heeft te wijten, werd verbrij zeld. De G. G. en G. D. heeft hem naar het Binnengasthuis vervoerd. Terwijl twee advocaten dezer dagen ten stadhuize te Culemborg het archief napluis den, werd aan den tijd geen aandacht ge schonken, zoodat de heeren vergeten en op gesloten werden. De op deze wijze gevange nen hebben met een langen stok bij een in de nabijheid wonend gezin aangeklopt, waarop de bevrijding volgde. De vader van een der advocaten onderging voor korten tijd eenzelfde lot bij het nazien der stuk ken van den gemeenteraad. Maandagmiddag circa vijf uur passeerde de heer Heukensfeldt uit Hilversum de Vechtbrug en wenschte geen tol te betalen, wat hij een paar uur te voren in tegenge stelde richting de brug passeerende, wel had gedaan. Hij bleef bij zijn weigering, ook toen dr. Knaap, de loco-burgemeester en de chef der politie verschenen. Als reden gaf hij op, dat de tolvrije Korte Muiderweg, waarlangs hij dacht te gaan, was gesloten, zoodat hij nu gedwongen was tegen zijn wil door den tol te gaan. In de vergadering der Amsterdamsche gezondheidscommissie is, naar het „Hbld." meldt, gesproken over een ontzettende tro pische keverplaag, die een bepaald gedeelte van Amsterdam teistert. Door de bewoners -van perceelen op de Heerengracht in de buurt van de Brouwers gracht te Amsterdam was geklaagd over een tergende, tot razend wordens toe ter gende plaag van een zekere keversoort. Ir. M. E. Hoffman Tjaden, de directeur van het Gemeentelijk Bouw- en Woning toezicht, deed mededeelingen over het geval. Het was ontzettend! De beestjes zitten overal. In de suiker en in ander eetgerei. In de kamers. Ook in de slaapkamers en in de bedden. Het is zóó erg, dat men slaapka mers heeft moeten ontruimen! De geplaagde bewoners stellen zich te weer tegen het ongedierte. Maar als je denkt, dat ze dood zijn, beginnen ze plotse ling opnieuw te leven, want het zijn echte komedianten, die zich schijndood houden, terwijl ze springlevend zijn! Intusschen zit ten de bewoners er maar leelijk mee opge scheept! Zij gaan aan zenuwoverspanning lijden. Dag en nacht geplaagd te worden, is dan ook geen kleinigheid! „We worden er nerveus van; we zouden wel weg willen loopen, maar het is niet mogelijk," dus zeiden de menschen tot me, vulde de voorzitter, de heer E. I. van Ital- lie, aan. Het is wel de ergste invasie, die zich denken laat. In de tropen ziet men zoo iets, maar zoo iets heb ik hier nog niet ge zien! De menschen, zei ir. Tjaden verder, trach ten het kwaad te bezweren, door den bees ten hindernissen in den weg te leggen. Men maakt barricaden van stoffen, waar ze niet over heen kunnen kruipen, maar de diertjes hebben de eigenschap, dat ze niet alleen kruipen, maar ook springen en vliegen, zoo dat ze de meest krasse hindernissen nemen! Wat de oorzaak van dit noodlottig gebeu ren is? Een pakhuis, een opslagplaats van koloniale waren, waar o.a. behalve rijst ook boekweitdoppen zijn opgeborgen. De Dienst van het Bouw- en Woningtoezicht heeft zich met groote voortvarendheid bezig ge houden met de vraag, hoe de bron der in fectie weg te nemen. Vandaag zal de Reini ging in overleg met den huurder der op slagplaats de besmette waren naar de Vuil verbranding ter ontsmetting vervoeren. Ook nog andere maatregelen staan op het pro gramma, maar de zaak is niet van zoo een- voudigen aard. En de bewoners moeten niet denken, zoo gauw van de plaag bevrijd te zijn. Talrijke middeltjes gepatenteerde en ongepatenteerde zijn reeds in der jaren loop uitgedacht om lijders aan deze kwaal te genezen of om althans op tijd te laten opstaan. Na Mie de porster kwamen de rin kelende wekkers, die met verbazende volhar ding net zo° lang rumoeren, tot de opge schrikte slaper de kwelmachine afzet Maar men raakt gewend aan het wekkertje en hoort 't waarschuwend geluid niet 'ns meer Er bestaan echter hieromtrent zeer dras tische maatregelen. Indertijd werd in Engeland n.l. een spe ciaal bed geconstrueerd, waarvan de matras op een gegeven oogenblik naar beneden zakte. Zelfs werd deze uitvinding zoo ver volmaakt, dat men er een „luxe-uitgave' van lanceerde, waarbij de matars terzijde wegzonk en de slaper pardoes in een kuip met koud water plonsde. Geneesheeren meenen, echter dat de physieke schok door zulk een plotseling ontwaken veroorzaakt, lang niet ongevaarlijk zal zijn iets wat ook een leek wel kan begrijpen. Een Engel- sche professor blijkbaar zelf lid van het langslapersgilde heeft studies gemaakt van het wexken van een in-slaap-zijnd in dividu. En hij heeft een machientje bedacht, van alle gevaar ontbloot en zoo eenvoudig dat een handig knutselaar het gemakkelijk zelf kan fabriceeren. Aan het voeteinde van het bed bevestigt de hoogleeraar een klein houten plankje, recht tegenover het gezicht van den slaper Op het plankje komt een gewone wekker- klok te staan. Een dikke zijden draad wordt om het palletje gebonden, waarmee men den wekker opwindt, de draad maakt men vast aan een staafje dat in het midden met een schroef vastzit op het houten plankje, maar zoodanig, dat men zoowel het linker als het rechter-uiteinde gemakkelijk op en neerschuiven kan. De wekker wordt opge wonden en als hij afloopt en het knopje begint rond te draaien, trekt het staafje aan de linkerzijde in de hoogte. Aan de rechterhelft van het staafje is een tweede draad bevestigd, waaraan iets zwaars een zakje hagel bijvoorbeeld hangt. Doordat het staafje links omhoog gaat, glijdt het gewicht aan den rechterkant natuurlijk naar beneden. Een aan het gewicht vastgeknoopt touwtje, dat op zijn beurt weer bevestigd is aan een aan lakens en dekens geklemde sokkenhouder geleidt de beweging van het gewicht enhet dek wordt zachtjes maar zeker weggetrokken! Ingewikkeld klinkt de beschrijving zeker, maar bij nadere beschou wing kan een kind het toestel in elkaar prutsen. De professor beweert, reeds jaren lang op deze aangename manier gewekt te worden. Of het middel afdoende blijkt, vermeldt hij, jammer genoeg niet. (Hshdgds) Te Amsterdam ontdekte Maandag een be woner van een perceel in de Sarphatistraat een man, die in de huiskamer van zijn wo ning in het bezit was van zijn tafelzilver en zijn bontjas. HU nam den indringer zijn buit af en wilde hem naar het politiebureau overbrengen, doch op straat nam de zilver verzamelaar de vlucht. Door eenige burgers werd hij evenwel weder aangehouden en thans zit de man achter slot en grendel. Gisteren is onder de gemeente Oudorp nabij Alkmaar een ongeluk met doodelijken afloop gebeurd Jongens, die op weg waren naar school, klommen op de as van een houtwagen; vermoedelijk is toen een van hen, een achtjarige jongen, van de as ge vallen, met het ongelukkig gevolg, dat hij het achterwiel over zijn dijbeen kreeg. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd, doch was bij aankomst aldaar reeds overleden. koN. HOLL. LLOYD DRECHTDIJK (thuisr.) 17/9 van Las Palraas. FLANDRIA (uitr.) 17/9 van Aio Janeiro. HOLLAND—AMERIKA LIJN BINNENDIJK 16/9 van Rotterdam te Boston. NOORD2RDIIK Pacifickust naar Rotterdam 18/9 te Cristobal. NIEUW-AMSTERDAM 18/9 van Rotterdam naar New- York was 4 uur 25 v.m. in zee. WAALWIJK 17/9 van Philadelphia te Baltimore. HOLLAND—AFRIKA LIJN BILLITON (uitr.) pass. 17/9 Oucssand. KLIPFONTEIN (uitr.) 17/9 te Eeira. NIJKERK (tiiuisr.) pass. 17/8 Ouessant. RANDFONTEIN (uitr.) 16/9 van Aden naar Monbassa. HALCYON LIJN STAD VLAARDINGEN 17/9 van Buenos Ayres te Ro- sario. JAVA—NEW YORK LIJN BREEDIJK Java naar New-York 15/a v. Colombo. ROTTERDAMSCHE LLOYD MODJOKERTO 18 9 van Batavia te Rotterdam. APANOELI (thuisr.) pass. 18/: Malta. KOTA INTEN (uitr) 17/9 van Port Said. SIBAJOK (uitr.) 18 9 te Balawan. TAMBORA (thuisr.) 17/9 van Port Sai TERNATE (thuisr.) pass. 17/Ouessant. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN SIRRAH (uitr.) 17/9 van Santos. ZIJLDJJK (thuisr.) 15/9 van Montevideo EMZETCO LIJN JONGE JACOBUS 17/9 van Lipari te Valencia. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ALBLASSERDAM 1-/9 Holtenau eep. Rott. naar Riga. EEM 18,'9 Holtenau gep. Hudiksvall naar Rotterdam. GOUWESTROOM 15/9 van Amsterdam te Plymouth. HAWLERWIJK 17/9 van Boston te Montreal. JOHANNA 18/9 van Nantes naar Poortershavcn. LEKHAVEN 17/9 van Sydney (N.-B.), Norderham naar Wilmington. LEONORA 17/9 van Danzig naar Poortershaven. MAAS 17/9 Brunsbuttel gep., Sundvall naar Rotterdam. NOORDSTER ms., 17 9 van Hortens te Holtenau OLPHARD 18/9 van Sligo te Antwerpen. ORANJEPOLDER 16/9 van Rotterdam te Londen. ROSSUM 17/9 Holtenau gep., van Rotterdam naar Per- noviken. ROB ms. 17/9 van. Masnedsund te Holtenau. SOESTERBERG 17/9 Brunsbuttel van Yxpilla naarRot- terdam. STAD AMSTERDAM 17/9 van Oron naar Horoülo. TRITO 17'9 van Rotterdam te Dublin. UTRECHT sleepb. met lichter „Fusia" 17/9 van Rotter dam te Hamburg. VOLLENTE ms., 16/9 van Assens te Holtenau. WINTERSWIJK 16:9 Scilly gep., Antwer .en naar Boston WOENSDRECHT I i/9 van Novorossisk te Londen. Toen te Culemborg een vrachtauto de wo ning van den heer De Kok aan de haven passeerde, kwam een 7-jarig meisje van den daar tegenover gelegen dijk afrollen, met bet gevolg, dat de kleine het achterwiel over het lichaam kreeg en bewusteloos bij den heer De Kok moest worden binnengedragen. Het kind is in bedenkelijken toestand per auto naar het St. Barbara-Gesticht vervoerd. Haar toestand was zeer ernstig. Dezer dagen is te Oudenbosch aangehou den zekere P. v. A„ rijksklerk aldaar. Hij wordt er van verdacht gedurende een tijd vak van omstreeks tien jaar zich aan ver duisteringen te hebben scnuldig gemaakt ten bedrage van vermoedelijk 20.000. Verleden week Dinsdag kwam hij den of ficier van Justitie te Breda ongevraagd mededeeien, dat er abusievelijk fouten in zijn boeken waren geslopen. De officier adviseer de hem ook zijn superieuien hiervan in ken nis te stellen, terwijl hij bij de marechaus see wel voor een onderzoek zou zorgen. De rijksklerk heeft echter dit advies niet opgevolgd. Tot Woensdagavond is hij „zoek" gebleven. Dien avond verscheen hij echter per auto weer te Oudenbosch, waar hij bij den opperwachtmeester der marechaussee een en ander over de abuizen mededeelde. Vervolgens heeft hij kans gezien Oudenbosch weer te verlaten, om Dondei dagavond weer terug te keeren. Dezen keer werd hij in gerekend. Na nog lang zijn onschuld te hebben vol gehouden, heeft hij, naar ae „Tel." meldt, Zondag bekend. De verdachte, die gehuwd is en vader van drie kinderen, was bijna 25 jaar bij het rijk in dienst en genoot groot vertrouwen. Wolff meldt uit Moskou: Onlangs was een Sovjet-vliegtuig, dat van Moskou uit een vlucht zou maken langs de Siberische kust, verdwenen. Thans is de be manning gevonden, gelukkig gezond en wel. Het vliegtuig moest 22 Aug. j.l. in de nabij heid van de Koliusschinbocht (bij den mond van de Ob) dalen wegens averij. De beman ning ging terug en legde 300 km. te voet af en werd aan den oever van de IJszee door het stoomschip „Stawropol" opgenomen. De leider van de expeditie Mrassinski en de mecanicien keerden toen terug en zullen de averij herstellen. In den nacht van Zaterdag op Zondag was op de brug bij het Leidsche boschje te Amsterdam een man met kalk op de straat- steenen aan het schilderen, zooals men dit by naderende verkiezingen pleegt te doen. Kolossale witte letters rijden zich op de stoepsteenen tot woorden en de woorden tot zinnen en nu kon iedereen een aansporing lezen om zich te abonneeren op een com munistisch dagblad. Plotseling, zoo vertelt de „Msb.", kwam er 'n heerschap langs, dat de letters met zijn voeten begon uit te wisschen. Ondanks her haalde waarschuwingen van den straatschil- der, ging hij daarmee door, totdat de schil der op het laatst zijn emmer kalk nam en omkeerde boven het hoofd van den bederver van zijn werk. Een oogenblik later vlogen de mannen elkaar in de haren. De politie kwam echter juist op tijd om de twee tegenstanders, vóór er ongelukken gebeurd waren, in te rekenen. Op het politiebureau Leidsche plein wer den zij aan een verhoor onderworpen en toen bleek, dat de twee vechtersbazen lid waren van een en dezelfde politieke party. Leve de kameraadschap! KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ ARES 15/9 van Galveston naar Bremen. ARIADNE 17/9 van Piraeus te Calamsta. BREDA (uitr.) nig te Valparaiso. CLIO van Algiers naar A'dam pass. 17/9 Dungeness. ERATO 17/9 van Odense te Hamburg. EUTERPE 16/9 van Santander te Musel. HAARLEM (thuisr.) 17/9 op 1125 mijl van Land's End gesignaleerd. 1LOS 17/9 van Malaga naar Amsterdam. IRENE 17/9 van Cavallia te Piraeus. IRIS van La Pallice naar Amsterdam pass. 17/9 nam. 6 uur 44 Lungeness. JAN VAN NASSAU 16/9 van Cristobal naar Corpus Christi. JASON (uitr.) 16(9 van Cristobal naar Buenaventura. MEROPE 17/9 van Catania te Piraeus. NERO 17/9 van Amsterdam te Dahzig. ODYSSEUS 18/9 van Stettin te Amsterdam. SATURNUS 17/9 van Lissabon naar Cadix. STELLA 17/9 van Constant inopel te Samos. ZEUS 17/9 van Livorno naar Tunis. CL'O 18 0 van Algiers te Amsterdam. NEREUS 18/9 van Bordeaux te Amsterdam. AMSTERDAM, 18 Sept. (Bericht v/h Veiling-geb .De Jong en Koene.) Fruit Druiven Frankenthalers 0.560.68; Alicanten 0.6076; Colman /o.8o0.9?; witte druiven ƒ0.5476; Gele 0.26—0.30; Reine Claudes 0.5664) Reine Victi ria/ po.36—62, alles p. kg. pereiken extra fo.16 0.14; meloenen karbonkels/e 0.340.64; netmeloenen/ 018. —0.36; ananasmeloenen (0.580.32 per stun: Appelen. Godlin Keswick ƒ1014: Transparant de Cronsel 24— 38; Bloemée 16—22: zoete appelen 12—18; Peren Clap's fa vorite extra 34—50; idem I 28—32 ;William Duchess* extra 24—36; idem I 16—22; Beurré Hardy ectra 22— 32; idem I I 26—24; Seigneur d' Esp ére 18—32; Bonne Louise d' Avranches 3260; Triumph de Vienne 22—32 Beurré de d' Amalie té 24: Jutteperen 22—32; Beurré de Merode 12—15; Bon Cretien Williams 16—24; Maag- depcren/ 1622 Diamantperen 1216; Calebas de Tirle- mont/ 16—24; Sijsjesperen 9—13; N. H. Suikerperen 10 —14; Dr. Cornelis 16—24; Harmsenperen xo13. alles per 100 kg. Groenten. Bloemkool extra 1620; idem 9—13: kassnijboonen 38—46snijboonen 24—36; enkele spercieboonen ƒ2028; dubbele spercieboonen 14—20; spinazie ƒ6—10; postelein ƒ6—12; tomaten 10—16 alles per 100 kg. peen 10—18; prei 10—14; selderie 3—6; pieterselie 24; raapstelen 23! per 100 bos;.sla extra 46.40; andijvie 2—3.40; per 100 krop; nieuwe aardap pelen ƒ45; duinzandaardappelen 67.501 Per 100 komkommers geel 69; idem wit 5 7; per 100 stuks Augurken fijn fijn 46—54: idem fijn 24—30; idem basterd 14—20; idem grof 7—9 per 100 kg. Bloemen. Rozen. Hadley ƒ4.50—6; Golden Ophelia ƒ2.50—4.50; Ophelia ƒ2.50—4; Sunburst ƒ1.502.50; Verschure 1.502; Kei zerin 2—4.50; Columbia 2.50—4-50; per 100 stuks. Diver sen Gladiolen 1—2; Japansche lelies 8—10 per 100 kelk Pollings 24—35; Mont Blanc 28—32; Rayanaten lila 15—22; idem wit 14—24; idem brons 14—20 per 100 stuks snijgroen 4—6.50 per 100 ranken. BEVERWIJK, 17 Sept. R. K. Coop Tuindersv. „Ken- nemerland.") Aardbeien per kl. slofje 50—7001. frambozen 7090 ct. per kg. raspers 20—26 ct. capucijnders wit, 1317 ct. per pond snijboonen 1836 ct. trotsboonen 23—32ct» 2332; spercieboonen z. dr. 20—26 ct. tuinboonen 816 ct dikke boonen 20—27 ct. tomaten 815 ct. per kg. spinazie 50—80 ct. sla 85—170 ct. postelein 3035 ct. andijvie 45 60 ct. perkist; prei H5 ct. rabarber 36 ct., wortelen 1019 ct. per bos; bloemkool te srt. 12, 2e xstr. 6, roode kool/5 10; groene kool/46, komkommers/411, knclselderie 4— 8 per 100. BODEGRAVEN, 18 Sept. Kaas. Ter markt waren 437 wagens 5056; Prijzen rijksmerk ie soort 5660, ae s. ƒ5254; zware 63. Handel vlug. PURMEREND, 18 Sept. Kaas. Aanvoer 59.000 kg. alsx 55 stapels boerenkaas met merk 52, 25 st. fabriekskaai ƒ51.50. Boter. Aanvoer 1435 kg. 22.25. Vee. Aanvoer 734 runderen, waaronder 325 vette koeien 0.75—1.05 perfg. 409melk- en geldekoeien/X50— 370, 42 vette kalveren 1.35—1.50 p. kg. 249 nuchtere kalveren 1240; 45 stieren en 47 paarden 100200; 874 schapen en overhouders 2638; 860 lammeren 16222, slacht- lammeren f 2t25 470 varkens slachtvarkens f 0.74— 0.81, zouters f 0.68—0.75 pc kg. 50 magere varkens f 22—42, X23 biggen f 16—24. Handel in runderen en schapen matig .n talveren stug, in varkens vlug. Eieren. Kippen- f 7—8.25, eenden- f 5-»o per too stuks. TEXEL, 17 Sept. Eieren. (Coöp. Eierveiling.) Aanvoer 46024 st. kippen-, bruine f 6.607.80, witte f 5.60—6.90 middenprijs resp. f 7.107.80. PURMEREND, 18 Sept. Eierveiling. Aanvoer 84-000 kippen- f 5—8.50, 45-ooo eenden- f 6—6.20. 's-HERTOGENBOSCH, 18 Sept. Botermijn. Aan- voer 25.275 kg.» hoogste prijs f 2.26, laagste f 2.05» mid den f 2.20. VENLO 17 Sept. Eieren. (Coöp. Veihngver.) Aanvoer 820.000 st., kippen- f 7.508.40, kleine f 4 7«40» ttxf den- f 6.207. AMSTERDAM, 18 Sept. Aardappelen. (Bericht v. d. mak. J. Knoop). Zeeuwsche bonten f 3.30—^3-75» blau wen f 3.25—3.50, bl. eigenheimers i 33-25» eigenheimers f 2.75—3 id. poters f 2.25—2.50, blauwe poters f a.25 —2.50, bonte poters f 2.25—2.50. IJpolder eigenheimers 2.753, blauwe eigenheimers f 33*25» id. poters f 2.10 —2.40, id. Bevelanders f 2.50—2.75, id. bonten f 3-5°— 3.75, Anna Paulowna zand f 3-504*ao, Hillegommer zandaardappelen f 2.80-4-20, drielingen f 2.903-50. K3twijker zand- f 4.20—3.50, Drentsche eigenheimers f 3.50. Flakkeesche eigenheimers f 2.903. Friesche bor- gers f 2.753. alles per hl. o kg.). GRONINGEN, 18 Sept. Vee. Kalf- en melkkoeien is soort f 3-0—400, 2e soort f 2903to, 3e soort f 210 230 vroege melkkoeien ie soort f 235 3™5, ze soor. f zoo—300. ka .vaa-zen ie soort f 300—350, ae soort f 200225 stieren ie soort f 0.760.-8, 2e soort f 0.66 —0.68, slachtvee ie soort f 0.830.02. 2e soGf* 0.80 o."2 r-er kg. slachtgewicht melkschapen f 40—60, vette schapen ie soort f 32—3^» 2e soort f 26 30» vette scha- pen ie soort f 32—38, 2e soort f 26—30, weideschapcn I* s. f 36—38, 2e soort f 2532. wcideiamme.en I 15— 20. vette kaiv^ren i i 25—1 30 at st» >rt r 15 1 20 per kg. vette lammeren f 22—25» loopvarkens f 17—20» vette varkens ie soort f 0.70.77, 2e soort f 0.680.70, xzou- ers f 0.6Ó0.70 per kg. biggen f 9*4» 1 1.50—2 per week. Aanvoer 1.4 vett. kceien 2lï Ku'vereu. ,44 4*" en .se i. ee 62 stieren, 1654 schapen, *.0 vette en Lon- dense e arkens, 3 "'5 magere varkens en biggen. Het kalf- en melkvee werd bij minder vluggen handen :n grooten aanvoer nauwelijks prijshoudend opgeruimd. Voor het slachtvee en de stieren liepen prijzen bn minder vluggen handel terug. Vett- en nucn'en kalveren ruun zoo hoog. De handel in wolvee was minder lug en had hierdoor bij zeer grooten aanvoer een nauwelijks prijshou dend verlooo. Vette varkens iets lager. Zouters ruim zoo hoog. Handel in biggen slecht. PURMEREND, 17 Sept. (Afslagver. Eeemster, For merend en Omstr.). Aardappelen f 1.22—1.40, kleine d. f .70—1.00 per zak (25 kg.) slaboi.nen f 2.603-10, sm,« boonen f o.fio—1.95 P- 25 kg. perziken f 4—9 P, 100 pruimen f 10—58 p. 100 kg.komkommers f 49 P- 100; tomaten A f 5.80—6.50, ia. B f 6.41—9.00, id. C f 4.8o— 6, id. bonken f 1.80—7 P- 00 kg. appels, Bremley Seed ling f 1020, Codtin Keswick f 1024. Cox's Pomona f 26, Fisher's Eerstling f 8—16, ka.idijzoe tf 18, Transpa rante de Cronsels f 1036, zoetè jippeling f 1721 per IOO kg. bloemkool f 2—14. roooe kool f 3-50—7-5<>. witte kool f 46.50, savoye kool 69.50 p. 100 kg. j spinazie 0.260.60 p. 6 kg. andijvie f 23.20 p. 100 krop wortelen f 1018 p. 100 bos uien drielingen f 1.10 1. o, uien nep f 2—3 p. 25 kg. peren beurré de mér- rode f 921, beurré Hardy f 1226, beurré Lebrun f 10 24, bon Ciirétien Williams f 816, D-irandeau f 818, jutteperen f 20—39, louiêe bonne f 2040, maagdenpeer f 8—11, seigneur d'Esperen f 1231, triomphe de Vieun* f 14—32 per 100 kg. ENKHUIZEN, 17 Sept. Hedenavond hebben ai vaar tuigen hier aangevoerd 3665 pond garnalen. Prijs {6.15 per kist. Ongezeefde garnalen golden f 4.405- Nest 1 -6 man den van 24 vaartuigen, gold 45 ct. per mand. Aalprijs 41 ct per pond. Nog kwamen 4 vaartuigen binnen met 347 oond hoe kb t, prijs f 22.50—23-50 per 50 Kg. IJMUIDBN, ISept. Van de treilvisscherij kwamen heden aan den afslag de stoomtreilers IJM. 9 (Nelly) met f 3364; IJ.M. 168 (Odin) met f 3009; IJ.M. 10 (Jacq. Cla- sina) met f 32S7; IJM. 50 (Clasina Luther) met f 3091; IJM 99 (Johanna Elisabeth) met t 3944; IJ.M. 324 (Amelia) met IJ.M. 9 (Polaris) met f 3469; li.M. 365 (HoUand VI) met f 1696; IJ.M. 179 (HoUand III) met f 2019; IJ.M. tg (Tur- qoise) met 1 2158; IJ.M, 253 <s,uJnat.ra> mct j "17; IJ.M. 21 (Corrie) met f3998; II.hl. 8 (Annie) met f1296; IJ.M, 104 (Annie) met 11670; IJ.M. 15 (Magpie) met I 2039; IJ.M. 107 (Jeane) met f 2095; IJ.M. 161 (Ehe Chenevierg) met f 2301; IJ.M. 72 (Cardine) met f 2118; IJ.M. i03(Dol fijn) met f1842; U-M. 73 (En Evant) met f3024: IJ.M. 150 (Kamperduin) met f2327; V.L. 10 (Jeane) met f 202a; de sleepboottreilers IJ.M. 68 (Elise) met f 690 en T.S. 31 (Stortemelk)II met f 741 en de logger K.W. 90 (Martine) met f 155 aan besomming. I MUIDEN, 17 Sept. Van de harmgvisscherij kwamen heden hier binnen de stoomtreilers Ij.M. 405 (Derika II) met 730 kisten versche haring Voorts arriveerden nog de Britscbe stoomdrifters L.T. 57 met 527 kisten en L.T. 479 (Young "Sohn) met 440 kisten versche haring. Geveild werd de lading pekelharing (16 last) aangevoerd door den logger W.N. I (Johanna lacoba) met een opbrengst van f 5873.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 11