O DOL Overschotten- Politiek «sm s^gg. --v £e*ifiïn£e nwttdópcefaui Telegraphisch Weerbericht WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1928 I DO." 143.- DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16964 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRKMAAI. VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. De nieuwe Wethouder van Openb. Werken Haarlem's toekomst Door de lucht naar Indië De H.-NAFA te Karachi aangekomen Het oude mannen- en vrouwenhuis te Zandvoort Een groote verbetering Zij, die zich met ingang van 1 October op de „Nieuwe Haarlemsche Courant" abonneeren, ontvangen tot dien datum de courant gratis De Directie Aardappeloogst in den Haarlemmermeerpolder Tegen verontreiniging van het Noordzeekanaal Prof. dr. G. Bauduin De nieuwe Jansbrug en Manegebrug WÊÊK/ÊÊÊÊfÊM 4 i p-f».. De autobussen HaarlemIJmuiden Déraillement op het spoor- emplacement te Nieuw- Vennep Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON De iLUXife ïhwt eevt uyederxijdAche <p€<k vt^ixiAxdAoucUyiq. keen. niet tot itand (icnwèiAsu>owtveer iemctuct wvet &2ax tm rielïenden cufevw&efi£|jt/ü. VOüwrCor^t eew friddx-^eureutL^naJeny Groote Houtstraat 166 Haarlem De eerste proefvlucht van de „Graf Zeppelin" Huldiging van Z.D.H. Mgr. J. D. J. Aengenent te Amsterdam fJ BUREAUX: NASSAULAAN49j Telefoon No. 13866 (drie lijnen), Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.53 bij vooruitbetaling. 0ÜRANT ADVERTENTIÉlM 35 ct. p. regel;, VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct-, bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den leksl 60 ct. per regel, ft Alle abonné's op dit blad zqn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden {*9(10(1 1: 1 UUÜU. Levenslange geneeie ongeschiktheid tot wersten door jé *7ft tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 UUUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen oij een ongeval met f O ft Dij verlies van een nand, f IOC bij verlies van een Eft bü 'n breuk van doodelijken afloop; iZtiU.'een voet of een oog; 1 1ZU." duim of wijsvinger; lou." been of arm een voet of een bij verlies v. eee anderen vinger. De gisteren door den minister van finan ciën aan de Tweede Kamer aangeboden staats-begrooting voor 1929 maakt, met de daarbij gevoegde toelichting een indruk van verlegenheid. Uit die toelichting zijn alle parmantige betoogen en dreigende waarschuwingen verdwenen; zij hebben plaats gemaakt voor voorzichtige hypothe sen en slappe adviezen. Geen wonder! Zij die getracht hebben de laatste jaren met ernst en vertrouwen naar de toelichtende betoogen van de millioenen-nota te luis teren, zien hun geloof door de feiten be schaamd. Van alle berekeningen en voor spellingen is niets, maar dan ook niets uit gekomen. De uitgestippelde lijn van poli tiek beleid vertoont de grilligste bochten, geheel afwijkend van de oorspronkelijk ge trokken curve. Is er dan voor een minister van financiën geen aanleiding om verlegen te zijn? Het is al onder het vorige en voor-vorige ministerie begonnen. De nota van minister Colijn onder het ministerie-Ruys uit gebracht en door hem zelf als minister-pre sident opgesteld maken nu, vergeleken met de uitkomsten, een zonderlingen indruk. Maar deze kunnen althans nog een excuus vinden in den korten afstand van de ab normale jaren, waarin geen globale, laat staan een zuivere begrooting mogelijk was en waarin niet viel te overzien in hoeverre de malaise, na de gouden jaren ingetreden, zou door zetten. Voor de knijpende bezui- nigingspolitiek van minister Colijn was dus een aanwijsbare verklaring, voor de daar mee in strijd komende werkelijkheid even eens. Minister de Geer is in hetzelfde voet spoor van krappe ramingen, van bewust te lage cijfers voor de te verwachten in komsten, door gegaan onder het motief, de naoorlogsche staat kan alleen door inkrim ping van het veel te hooge budget gezond worden. De overschotten, welke zulk een politiek moesten opleveren, zouden dan ge bruikt worden voor belastingverlaging. In dezen opzet paste een steeds herhaalde aanmaning aan de Staten Generaal om zuinig te zijn, om de uitgaven niet dan hoog noodig uit te zetten. En aanvankelijk had de minister succes. Inderdaad ging het eindcijfer der begrooting met eenige milli- oenen naar beneden en kwamen er belas ting-verlagingen. De zwakke steeën in deze politiek ontgingen ons echter niet. Alleen dén zal deze politiek succes hebben schreven wij meermalen wanneer het staathuishouden werkelijk belangrijk kan worden ingekrompen, zonder dat vitale be langen geschaad worden; Indien de belas tingverlaging kan worden doorgezet, zóó, dat zij niet door weer andere heffingen onge daan wordt gemaakt en wanneer de andere politieke organen, de provinciën en vooral de gemeenten, een zelfde politiek kunnen vol gen. Welnu, van belden is niets terecht ge komen. Het staatsbudget loopt altijd nog naar de 600 millioen. Voor 1929 wordt zelfs al weer rond zeven ton meer geraamd dan voor 1923 en tegelij kertijd met de verlaging der Rijksbelastingen moesten wetswijzigingen worden voorgesteld om de gemeenten gelegenheid te geven hun heffingsbevoegdheid te verruimen. Trouwens van de meest knellende, de meest gevoelige van alle belastingen, de gemeentelijke hef fingen, moet over heel de linie nog altijd getuigd worden, dat zij veel en veel te hoog zijn. Dat weet de minister zelf ook zeer goed; de chef van zijn departement heeft daar over nog onlangs de alarmklok geluid. Voor een goed deel draagt het Rijk zelf de schuld van die veel te hooge heffingen. Dat is een algemeen erkende waarheid. De minister heeft dat nu al tot twee maal zelfs in de Troonrede toegegeven. Nog gisteren mochten wij vernemen, dat hij een verbetering in de verhouding van Rijks- en Gemeentefinanciën voorstaat. Maarin de begrooting 1929 vinden wij weder geen gelden uitgetrokken om den gemeenten bij een betere regeling der lasten te gemoet te komen. En hiermee valt weer een der pijlers onder de saneerings- politiek van den minister weg. De wreede cijfers der laatste dienstjaren geven trouwens wel een scherp afwijkend beeld van het financieel beleid, zooals ons dat jaar op jaar in de millioenennota's v» ..rd voorgespiegeld De uitkomsten spotten hoe langer hoe meer met de vroegere ramingen, zóó, dat men ten slotte geneigd is te vragen: welke waarde kunnen wij nog aan een be grooting hechten? Er is nu in vier jaar al een overschot van twee hónderd millioen en met zekerheid kan nu al worden voorspeld, dat na het afsluiten van de rekening der laatste dienstjaren, dit cijfer nog aanmer kelijk zal stijgen Zoo kan nu al reeds veilig worden geprofeteerd, dat de raming van 20 millioen overschot voor 1928 veel te laag is. Over de eerste acht maanden van 1928 heb ben de middelen de ramingen al reeds met 19 millioen overschreden. Men behoeft het verloop over de vorige dienstjaren maar na te gaan om het nadruppelen van een aantal millioenen veilig te Kunnen aannemen. Nu zegt de minister wel met den verte genwoordiger der Indische regeering: „neem uw hoed maar voor de batige sloten af; gij hebt ze gezien en zult ze niet terugzien." In de eerste plaats blijven wij omtrent die over schotten nog in een zalige onzekerheid, zoo lang de vorige dienstjaren nog niet definitief ziin afgesloten. En op de tweede plaats had de minister uit die verwachting dan zelf de conclusie moeten trekken van een ander, nieuw beleid, dat op zuivere ramingen zon der overschotten was gebaseerd. Maar de heer de Geer geeft ons integendeel in deze be grooting iets te zien. wat zelden of nooit vertoond is: er wordt voor 1928 een over schot van ruim 8 millioen op de gewone mid delen geraamd, terwijl iedereen overtuigd is, dat dit bedrag wel hooger zal worden. In het geheel zullen de uitgaven met 23 millioen verhoogd worden. Voor een klein deel wordt aangegeven, hoe dit batig slot zal worden weggewerkt: 22 nieuwe ambtenaren tot uitbreiding der arbeidsinspectie (daar gaat de inkrimping van het staatshuishoudenl), grondaankoop voor het Twen te-Rijnkanaal; aanbouw van kindergevangenissen enz. Maar de grootste posten kunnen niet worden aangegeven. De Zuiderzeebegrooting blijkt niet in orde te zijn; er zullen gelden moeten worden uitge trokken om tekorten aan te vullen en de werken in sneller tempo uit te voeren. Ook is er geld noodig om de technische verbete ring der ambtenaarssalarissen door te zet ten. Hoeveel dat alles precies is, weet de Minister nu nog niet te vertellen. Dat zal later wel eens worden meegedeeld. Voorloo- pig wordt er op deze begrooting acht mil lioen als „overschot" geboekt, waaruit deze laatste zaken dan kunnen gefinancieerd worden! Wij zijn zoo alles bij elkaar wel in een zonderling beleid verzeild geraakt. Wij voe ren een „overschotten-politiek", die verre van gezond is. Zij moge tot nu toe veilig ge weest zijn, in zooverre de inkomsten bene den de uitgaven bleven; maar zij is onge zond in den zin van een krachtige regee- ringspolitiek, welke noodig is voor een modernen staat met een zoo snel wassende bevolking als de onze. Er zou aanleiding kunnen zijn, om op deze politiek dieper in te gaan, ware het niet. dat wij voor een scheidende regeering ston den. Immers, wie nog wel eens mocht ge dacht hebben, dat er bij het ministerie-de Geer geheime bedoelingen bestonden om na de stembus van 1929 te blijven zitten bij gebrek aan beter", die zal na de indiening van deze begrooting zonder eenig perspec tief, zonder het aangeven van eenige lijn voor een te volgen regeeringsbeleid, toch wel bekeerd zijn. Deze begrooting is een roep om een nieuw bewind! Reuter meldt uit Karachi, dat Koppen daar om 17 u. 10 (tijd van Karachi) is aan gekomen. De bijzondere correspondent aan boord van het postvliegtuig H.-N.A.F.A. seinde uit Karachi aan Aneta-Vaz Dias d.d. 18 Sept. omtrent de aankomst te Karachi: Wij zijn na een goede reis hier aange komen en gemakkelijk geland. Er was veel belangstelling op het vliegveld. De afstand van Bender-Abbas is in zeven uur afgelegd. Morgen (Woensdag) vertrekken wij naar Allahabad De luchtpost voor Indië. Het hoofdbestuur der posterijen en telegra fie deelt mede: Bij het eerste der vijf Indië-vluchten is gebleken, dat nog steeds correspondentie wordt verzonden, alleen voorzien van lucht postzegels. Nogmaals wordt er de aandacht op gevestigd, dat behalve het luchtrecht ook de gewone porten en rechten verschuldigd zijn. Het publiek wordt voorts dringend ver zocht de te verzenden luchtpost-correspon dentie zoo vroeg mogelijk ter post te be zorgen, opdat deze te Amsterdam geleidelijk kan worden verwerkt. Indien iedereen wacht tot het laatste oogenblik, wordt de behande ling voor den postdienst ten zeerste bemoei lijkt. De luchtroute Gemeld wordt, dat in verband met de groote belangstelling voor de vijf Indië- vluchten en om aan veler verzoek te voldoen, de K.L.M. route kaartjes heeft laten ver vaardigen, waarop de weg tusschen Neder land en Ned.-Indië is aangegeven. De K. L. M. verzoekt mede te deelen, dat deze kaartjes tegen een kleine vergoeding aan haar hoofdkantoor en bijkantoren te Amsterdam en Rotterdam verkrijgbaar zijn gesteld. De verloren étappe ingehaald Het persbureau Vaz Dias meldt nader: Kapitein Koppen seint, gedateerd 18 Sept.: „Wij zijn om 4.38 uit Bender Abbas vertrok ken en te II uur 37 geland op het vlieg veld „Drigh Road" te Karachi. Alles in orde. Wij vliegen morgen door naar Allahabad en zullen niet, gelijk voordien, een dag te Ka rachi blijven." Hiermede heeft kapitein Kop pen de verloren étappe ingehaald. Onder het hoofdstuk Kunsten en Weten schappen van de Staatsbegrooting 1929 wordt een subsidie aangevraagd voor restauratie van het Oude Mannen- en Vrouwengasthuis. De brug over de Hoofdvaart Bennebroe- kerweg te Nieuw-Vennep was al langen tijd te zwak voor zware voertuigen. Thans is deze brug door het aanbrengen van een dubbele balkenlaag verzwaard, zoodat zij thans wel het dubbele gewicht kan dragen. Verhooging van den Spoordijk Haven plannen en verkeerswegen Haarlem woonstad en Haarlem-industriestad Wij hebben heel even met den nieuwen wethouder van Openbare Werken, den heer Mr. J. Gerritsz, gepraat. Toen wij daar zoo met hem over de nieu we functie, waartoe hij was gekozen, zaten te keuvelen, begrepen wij toch wel héél dui delijk, dat zijn uitverkiezing tot wethouder voor hem niet uitsluitend genoegen betee- kent en dat hij veel van het werk, dat hem lief was geworden in dé theoretische en practische beoefening der sociale weten schappen en economische wetenschappen voor de aanvaarding van deze functie heeft moeten laten varen. Ten slotte is zijn keuze naar het wethouderschap gegaan. Maar af scheid van het mooie breede arbeidsveld, dat hij b.v. vond als secretaris der Rijkscommis sie voor de Werkverruiming (voorzitter Mgr. Nolens) heeft hij gelukkig niet behoeven te nemen. Ook het werken met een lang zaam werkend apparaat als dat der gemeen telijke huishouding heeft voor iemand, die van doorzetten houdt, iets minder aantrek kelijkheid. Maar dat is dan een schaduwzijde van het wethouderschap. Er zijn ook vele licht punten aan het ambt verbonden en op de eerste plaats omvatten die natuurlijk de mogelijkheid voor iemand, om, wat hij voor een stad als Haarlem goed acht, beter te bevorderen als wethouder dan als raads lid. Wat ook weer niet zeggen wil, dat men als wethouder alles kan bereiken wat men zich voorstelt. Lang niet. Men is voor de uitvoering, ook van zijn lievelingsdenkbeel den, niet alleen afhankelijk van den ge meenteraad, maar ook van den toestand der gemeente-financiën en vooral ook van den factor Tijd. Want de uitvoering van ver- Schillende plannen vraagt dikwijls vele jaren. Wanneer wij dan ook spreken van een richtlijn, die de nieuwe wethouder zich stelt, denke men vooral niet, dat de uitvoering van al deze plannen nu zeer nabij is. Het schema geeft alleen in groote lijnen aan in welke richting de nieuwe wethouder Haar lem het liefst zou ontwikkeld zien. Allereerst dan de uitvoering van alles wat in het verkeersrapport is vastgelegd. Inder tijd is om Haarlem aan goede verkeerswe gen, zoowel in als buiten de stad, te helpen een commissie ingesteld, waarvan ook (je heer Gerritsz lid was Deze commissie heeft een rapport opgesteld dat in hoofdzaak door den gemeenteraad is geaccepteerd en met de uitvoering ervan is de gemeente bereid, begonnen. De groote aankoop van panden, dien men in den laatsten tijd in Haarlem kan opmerken, de bouw van nieuwe bruggen, de aanleg van nieuwe wegen en verbetering van bestaande zijn daar een uitvloeisel van. De wethouder heeft natuurlijk als een der eerste punten op zijn programma staan, met de uitvoering van dat verkeersrapport door te gaan, maar hij ontveinst zich niet, dat hij daarbij op financieele moeilijkheden zal kunnen stuiten. Zoo bij het plan om de spoorbaan aan de Westergracht omhoog te brengen. Wij hebben onze lezers van die plannen voortdurend op de hoogte gehouden en dus weten zij, dat eindelijk de voorbereidende werkzaamheden zóó ver zijn gevorderd, dat er van den kant der Spoorwegen geen tech nische bezwaren meer gemaakt worden. Er kunnen zich nu alleen nog financieele be zwaren voordoen. Maar de verhooging van de spoorbaan, waardoor de bouwgrond aan den westkant der stad wordt blootgelegd, is van het grootste belang voor de ontwikke- - ling van Haarlem. Hei is een mooie taak voor den nieuwen wethouder van Openbare Werken om zich naast de kleinere bezigheden, die 't wethou derschap rfiedebrengt, dit voor Haarlem grootere werk aan te vatten en tot een goed einde te brengen. Wij hopen van harte, dat het hem lukt. Want nauw hangt daarmede samen de bloei van Haarlem als woonstad. Een bekend Nederlander heeft eens voor speld, dat binnen afzienbaren tijd de ge- heele duinstrook van de beide Hollanden (van Haarlem, misschien van Beverwijk af. tot Rotterdam toe) één groote tuinstad zal zijn. Die ontwikkeling ziet men zich al meer en meer voltrekken. Er wordt niet alleen gebouwd in Aerdenhout, in Vogelenzang, Wassenaar, de omgeving van Katwijk, maar ook Hillegom, Noordwijk, Bennebroek, Lisse, Sassenheim worden als woonplaats ge zocht. Het worat een aaneengeschakelde bebouwing. En geen wonder. Nu reeds komt men per electrischen trein in vijftien minu ten v. n Haarlem naar Amsterdam en wie niet te ver van het station in Haarlem woont, zit in drie kwartier van het Plein in den Haag in zijn woning te Haarlem. Deze afstanden tellen dus zoo goed als niet meer mede en het zou niet te verwonderen zijn,' indien binnenkort niet alleen een groot aantal forensen uit Amsterdam zich hier vestigt, maar zelfs werkforensen uit den Haag zullen er niet meer tegen opzien om hier heen te komen, als er weldra om't kwartier electrische treinen loopen. Binnen een jaar of dertig zal het er in deze streek in alle geval heel anders uitzien, dan nu, en Haar lem zal op zijn qui vive moéten zijn, om zich aan die nieuwe omstandigheden aan te passen. Het moet zijn deel van die nieuwe bewoners hebben en dat kan. Wie verder de kaart van het Noordzee kanaal eens bekijkt, daar de vele zijarmen bestudeert, die in de richting Haarlem wij zen en daarbij bedenkt, dat er langs een deel van het Noordzeekanaal tot Amsterdam geen duimbreed grond ge schikt voor de vestiging van indus trieën meer is te krijgen, komt tot de I slotsom, dat Haarlem-industriestad ook nog een mooie toekomst heeft, als men haar weet te grijpen. Voor den oud-secretaris van de Haarlemsche Kamer van Koophandel moet het wel een aantrekkelijke taak zijn, nu zelf eens trachten uit te voeren, wat hij als secretaris van de K. v. K. zoo dikwijls aan het gemeentebestuur van Haar lem heeft gevraagd. In verband hiermede zullen ook de haven plannen wel aan een nauwgezette studie onderworpen worden. Zooals men ziet, is dat nog al een uitge breid programma om uit te voeren naast de voorziening in woongelegenheid en de uitvoering van andere sociale maatregelen. Maar het deed ons genoegen meermalen uit den mond van den wethouder te hooren, dat hij den* financieelen toestand van de ge meente een bezwaar acht om alle mooie wenschen uit te voeren. Een waarborg, dat slechts met behoed zaamheid zal voortgegaan worden, lijkt ons dat wel! Met den oogst van de winteraard appelen is in den Haarlemmermeerpolder een begin gemaakt. De vele bebouwers zien hun goede ver wachtingen omtrent de kwaliteit niet be schaamd. Dank zij het prachtige, droge na- jaarsweder, heeft de aardappelziekte zich tot heden niet vertoond en valt het beschot erg mee. In verband met den grooten aanvoer, zijn de prijzen aan den lagen kant. Bij het secretariaat van het comité tegen de verontreiniging van het Noordzeekanaal zijn thans op de lijsten reeds ruim 5000 handteekeningen ingekomen. Nog enkele straten in oud-IJmuiden moeten afgehan deld worden. Het ligt in de bedoeling van het comité om als inzet van de protestbe weging dit algemeen protest bij den raad in te zenden. Benoemd tot vicaris-generaal van het Bisdom Roermond Z. D. H. Mgr. L. Schrijnen, Bisschop van Roermond, heeft tot zijn Vicaris-Generaal benoemd den Hoogeerw. heer Dr. G. A. H. Bauduin, kanunnik van het kathedrale ka pittel en president van het Groot Seminarie. t De nieuwe Jansbrug waarvan wij hier-| boven de maquette publiceeren, krijgt een1 totale breedte van 20 M.. dat is een rijweg van 12.70 M. en trottoirs van 3,65 M. Het valt op, dat Openbare Werken hier gestreeft heeft naar 'n afgerond-hoekoplos sing, dit in het belang van het verkeer. Een groote verbetering vormen de trottoirs. Manegebrug Deze nieuwe brug zal eveneens een rijvlak krijgen van 12.70 M., de trottoirs worden ook 3.65 M. breed. De leuningen worden van eenvoudig kunstsmeedwerk. De brug overspant twee openingen van 6 M.; thans is er één opening. De aanbesteding van beide bruggen zal, zooals wij reeds bericht hebben, 24 Septem ber geschieden. Door de Kroon is beschikt op het beroep, ingesteld door de directie der Nederlandsche Spoorwegen tegen het besluit van Gedepu teerde Staten van Noord-Holland, waarbij aan de N.V. Autobusondemem. Stormvogels te Velsen vergunning werd verleend voor het traject HaarlemIJmuiden via Santpoort Velsen. Het beroep werd ongegrond verklaard op grond van de overweging, dat niet is aan getoond geworden, dat er een te ruime voor ziening van verkeersgelegenheden zou zijn. Beschikt werd op het beroep ingesteld door de directie der Nederlandsche Spoorwegen tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, waarbij aan S. Hogeland te IJmuiden vergunning werd verleend voor het traject HaarlemIJmuiden. Het beroep werd ongegrond verklaard op grond van de overweging, dat de busdienst een andere route volgt dan de .Nederlandsche Spoorwe gen en het vervoer tusschen andere plaatsen bedient. Ongegrond werd ook verklaard het beroep der directie van de Nederlandsche Spoorwe gen tegen het besluit van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland, waarbij de aan S. Hogeland verleende vergunning werd overge dragen aan de N.V. Nederlandsche Brockway Maatschappij, op grond van de overweging, dat van die overdracht verbetering der ex ploitatie is te verwachten. Doordat de locomotief de wagens te ver had doorgetrokken bij het rangeeren, liep zij in den wissel op het voorste rijtuig, een postwagen. Locomotief en wagen werden be schadigd, doch het ongeval liep zonder per soonlijke ongelukken af. De treindienst had een paar uur vertraging, doordat de ma chine dwars op de baan was gekomen, en de baan was ontwricht. Later is het verkeer over het buitenspoor geleid, en werd met spoed gewerkt, om de baan weer in orde te maken. Verschenen is de begrooting des lands voor 1929. De millioenennota. Ingediend is de Surinaamsche 'begrooting voor 1929. Eenige pers-beschouwingen naar aanlei ding van de Troonrede. De najaarszitting van den Indischen Volksraad wordt op 16 October geopend. De Commissaris der Koningin in Noord- Brabant, mr. van Rijckevorsel, is gisteren door H. M. de Koningin beëedigd. De vlieger de la Cierva is met zijn heli- coptère over het Kanaal gévlogen. Op de nominatie voor voorzitter der Tweede Kamer zijn geplaatst: 1. Jhr. Ruys de Beerenbrouck, 2. dr. de Visser, 3. Scha per. Ingediend is een wetsontwerp tot het aan gaan van een leening groot 42 millioen ten laste van het Rijk. De rijkskanselier Hermann Xiiller te Berlijn teruggekeerd. Hij ontvangt de ver tegenwoordigers der Duitsche pers. Lord Cushendun houdt in de vergadering van den Volkenbond een rede over den han del in blanke slavinnen en bepleit het be nutten van vrouwelijke politie. Schipbreuk op het Huron-meer; zestien dooden. Op de Bahama-eilanden heerschen hon gersnood en typhus. Barometerstand 9 uur v.m.: 768 achteruit. OPTICIENS FABRIKANTE? Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7,32. Hoogste barometerstand 769.9 mJyl., te Valencia. Laagste barometerstand 743.4 m.M„ te Ingö. Verwachting: Zwakke wind uit westelijke richtingen, licht tot half bewolkt met mor gennevels, waarschijnlijk droog weer, weinig verandering in temperatuur. Wolff meldt uit Friedrichshal'en: Het nieuwe luchtschip „Graf Zeppelin" is gisteren om 3.25 n,m. uit de hal geschoven en daarna onder donderend gejuich van de duizenden toeschouwers keurig opgestegen. Het luchtschip voer dadelijk om de West en kruiste langzaam over de Bodensee. Om 6.48 is het luchtschip „Graf Zeppelin" weer glad geland en werd daarna in de hal opgeborgen. Er moeten eenige kleine verbeteringen aan gebracht worden voordat er weer een tocht mee gemaakt wordt. Het luchtschip bereikte op de eerste vlucht een hoogte van 1400 meter. Door het bestuur van d.e vereeniging „Ka tholiek Amsterdam", de organisatie voortge sproten uit het gereorganiseerde plaatselijk comité voor de K. S. A. zal een ledenverga dering worden gehouden op 28 September a.s. in „Huize Parkzicht" te Amsterdam. Op deze vergadering zal, naast verschillende andere agenda-punten, ook worden bespro ken het organiseeren van een huldigings avond ter gelegenheid van het eerste bezoek van Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent aan Amsterdam, welk bezoek zal plaats vinden op Maandag 22 October e.k. In de Amsterdamstraat botste een auto van de firma Van Nelle tegen een auto van de Haarlemsche Brood- en Meelfabriek, waarbij de thee sterker bleek dan het mceL De Haarlemsche Brood- en Meelfabriek-er kantelde om. Hierboven een kijkje op den auto van de Haarlemsche Brood- en Meelfabriek. Het ongeval liep verder zonder ongelukken af

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1