Stadsnieuws Ein Walzeriraum Ultraphone Gehoorzalen Kruisweg 70 voor Milderen HERINGA WUTHRICH PEPERMUNT SfofzuSgetlmis MAERIENS Barteljcrisstr. 16 Tel. No. 10706 EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 2 m s.: PLii j s Radio Toestellen Een greep uit de Staatsbegrooting 1929 De belastingen De Volksraad Per helicoptere over het Kanaal De tolkwestie te Zaandijk Het zestig-jarig bestaan der Vrijwilligers-Compagnie BURGERLIJKE STAND Verkeersongevallen Vele kindereh lusïan niet gaarne pepermunt. Een uitzondering hierop vormt omdat dsze, dank zij do origineels samenstelling, geen scherpen of bitteren bijsmaak heeft. AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN Spoedig einde van het fraaie weer? De sluisbouw te IJmuiden De primaire wegen in Haarlemmermeer Wlnter-programma van „Jacob van Lennep" HET WERK DOOR DE LOOD GIETERS HERVAT Vierde Jaarlijksche Kruideniersbeurs Vier millioen voor ver betering der legerbewapening het succesnummer van de Cinema Palace verkrijgbaar bij de Cok het succesnummer der 4 Ottrud's De Donauwellenwals. KANTONGERECHT. De Nazorgbazar EEN AANHOUDING TE ANTWERPEN LAATSTE NIEUWS Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck benoemd tot voorzitter der Tweede Kamer EEN ZAAL VOOR KUNSTTENTOONSTELINGEN TE HAARLEM Pakhuisbrand te Amsterdam De tornado woedt voort Onderhandelingen tusschen Japan en Amerika Begrafenis J. G. A. Lieffering Noodweer in Centraal en Noord Italië Staking uitgebroken te Billiton De „Graaf Zeppelin" Aangehouden GOUD.ZILVER UURWERKEN De nationale Boerenpartij in Roemenië en de Regeering 0*9 .li'. In de Staatsbegrooting 1929 worden de Verschillende directe en indirecte belastingen ftls volgt geraamd: Grondbelasting. De netto-opbrengst der grondbelasting wordt geraamd op 21.385.000, Zijnde 385.000 boven de raming voor 1928. Personeele belasting. De raming der pers. bel. voor 1928 wordt voor het volgende jaar aangehouden; de netto-opbrengst voor 1929 wordt derhalve geraamd op 22.500.000. Inkomstenbelasting. De raming der ink. bel. voor 1929 wordt gesteld op 80.000.000, zijnde 5.000.000 lager dan de raming voor 1928. Dividend- en tantièmebelasting De ra tting is 1 millioen lager gesteld dan voor 1928, op grond van de opbrengst in 1927, welke 19.400.000 beliep. Rechten op den invoer Op grond van de hoogere opbrengst in 1927 en de eerste zeven maanden van 1923 kan de raming van dit middel voor 1929 met 5.300.000 worden 'verhoogd. Statisiickrecht Dezelfde omstandigheid rechtvaardigt een verhooging van de raming van dit middel met 200.000. Accijns op zout Daarentegen liep de opbrengst van den accijns op zout eenigs- zins terug, tengevolge waarvan de raming voor 1929 200.000 lager moet worden ge steld. Accijns op geslacht De opbrengst in 1927 gaat eenigszins boven de raming voor 1928 uit. Deze stijging neeft zich in de eerste zeven maanden van 1928 voortgezet, op grond waarvan een verhooging van de raming met 1.000.000 alleszirs gemotiveerd is. Accijns op wijn. Daling van de opbrengst in de eerste 7 maanden van 1928 maakt het raadzaam voor 1929 50.000 minder te ra- men. Accijns op bier. De opbrengst van dit mid del is~ stijgende en laat, in vergelijking met 1928 een verhooging toe van de raming met i 500.000. Accijns op suiker. Ook van dit middel is de opbrengst gestegen en wel in zoo sterke mate, dat voor 1929 de raming met 3.300.000 kan worden verhoogd. Accijns op tabak. Hetzelfde geldt, hoewel in eenigszins mindere mate, voor den ac cijns op tabak. Hier bedraagt de stijging 900.000. Belasting op gouden en zilveren werken. Dit middel kan wegens stijgend eopbrengst met 50.000 worden verhoogd. Belasting op rijwielen Deze belasting komt. te beginnen met 1929, geheel ten bate van het Wegenfonds. Rechten en boeten van zegel. De opbrengst over 1927 is vrij belangrijk gebleven bene den de raming voor 1928. In verband daar mede is het raadzaam de raming niet hoo- ger te stellen dan 26.000.000. Rechten en boeten van registratie. In te genstelling met de zegelbelasting vertoont de opbrengst der registratierechten een zoo danige stijging, dat de raming voor 1929 i 5 mlllicen hooger kan worden gesteld. Successierechten. De op 1 Januari 1927 in werking getreden wetswijziging deed eerst na September van dat jaar haar invloed gelden. De ontvangsten over de eerste 7 maanden van 1928 ad 21.284.000 laten voor 1929 geen hoogere raming toe dan 38.000.000 zijnde 2 millioen lager dan voor 1928. Naar Aneta uit Batavia meldt, zal de na jaarszitting van den Volksraad op 16 Octo ber a.s. geopend worden. V. D. meldt uit Parijs, dat de vlieger de la Cierva gisterochtend 10 u. 5 in zijn hellcop- tère van Croydon is vertrokken en om llu. 6 te St. Inglevert ls geland. Dit is de eerste vlucht over het Kanaal per helicoptère. De burgemeester van Krommenie naar Den Haag ontboden De heer H. Klerk Jz., burgemeester van Krommenie en bestuurslid der Zaansche Ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer te Zaan dam, heeft het volgende schrijven gericht aan den voorzitter dier vereeniging; Hier mede ben ik zoo vry U beleefd doch met eenigen aandrang te verzoeken zoo mogelijk nog deze maand een Bestuursvergadering der Z. V. V. V. te beleggen, waarop aan een be spreking kunnen worden onderworpen en be antwoord de volgende vragen: L Ish et juist dat de secretaris der Z. V. V. V. eigenmach tig een actie en demonstratie tegen de Zaan sche tollen op touw heeft ge2et. dus zonder voorkennis van het bestuur? 2. Is het juist, dat hiervoor de gelden der Z. V. V V. worden gebezigd? 3. Zoo ja, wie heeft den secretaris der Z. V. V. V, daartoe gemachtigd? 4. Waar om is het bestuur niet in deze belangrijke aangelegenheid gekend? Ondergeteekende al thans is hiervan totaal niets bekend. 5. Is 't naar uwe meening ook niet beneden de waar digheid der Z. V. V. V. een dusdanige de monstratie op touw te zetten? 6. Welke maatregelen denkt u te nemen, opdat zoo lets in de toekomst worde voorkomen? In antwoord op de vragen van het lid der Prov. Staten van Noord-Holland dr. M. de Hartogh aan Ged. Staten mét betrekking tot den tol op de grens der gemeenten Zaan dijk en Wormerveer, deelen Ged. Staten mede, dat zy meenen zich te moeten ont houden van het geven van een antwoord op die vragen, welke met name de vierde vraag toch geen handelingen van hun college be treffen, als bedoeld in de artikelen 152 tot en met 162 der Provinciale Wet, zooals die bij de wet van 16 December 1927, 8. No. 388, werd gewijzigd, ten aanzien waarvan Gede puteerde Staten aan de Staten verantwoor ding schuldig zyn en alle verlangde inlich tingen moeten geven. En alleen omtrent dusdanige handelingen kunnen, volgens artikel 38bis van het Regle ment van Orde voor de vergaderingen der Provinciale Staten, schrlfteiyke vragen wor den gedaan. Naar V. D. verneemt, is de burgemeester van Krommenie, de heer H. de Klerk, giste ren op het Departement van Binnenl. Zaken te 's-Gravenhage ontboden. Een nader bericht meldt: De burgemeester van Krommenie, de heer H. de Klerk, deelt ons mede, dat het niet juist is, dat hy gisteren in verband met de tollenkwestie op het departement van bin- nenlandsche zaken te Den Haag is ontboden. Historische bra ndblusch-demonstratie Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan der Vrijwillige Compagnie, wordt door de brandweer op Zaterdag 22 September, 's middags 2 uur, een demonstratie gegeven op het terrein tusschen Kinderhuissingel en Garenkokerskade. Deze demonstratie is ver deeld in vier afdeelingen. Ie Afdeeling. He blusschen van een brand in den tyd van de oprichting der Haarlemsche Brandweer (14 October 1813). Water wordt gegeven, met een origineels brandspuit uit dit tijdvak. Deze spuit kan het water wel oppersen, doch niet opzuigen uit de gracht en wordt daarom door de be dienende manschappen gevuld met behulp van lederen emmers of „putsen". Ook deze emmers zijn vanaf dit tijdperk bewaard en doen dus voor het eerst na 115 jaar weder dienst. De Commandant, Officieren, Onderoffi cieren en manschappen zijn gekleed In des- tyds gebruikelijke costuums. 2e Afdeeling „Spuit 10" is opgericht (19 Augustus 1868) en brengt nieuw leven ln de Brandweer. Bij een brand rukken uit „de oude Tien" (de eerste spuit die den vrij willigers ter bediening werd gegeven) en spuit no. 6, bijgenaamd „de chocoladeketel"; deze laatste met bezoldigde manschappen. De vrüwilligers zijn kenbaar aan een band om den hoed, waarop „Spui no. 10" en de manschappen van de 6 aan een le deren band om den arm. In den ijver om het eerst aanwezig te zijn wordt, althans voor dien tijd, wel eens roe keloos gereden, wat gedemonstreerd wordt. 3e Afdeeling Omstreeks 1900. Het blusschen van branden geschiedt hoofdza kelijk met behulp van de waterleiding, ech ter rukken de spuiten nog uit. De Ladder- brigade is opgericht en heeft haar eerste mechanische ladder. Bij een brand rukken uit; de slangenwa gen en de „nieuwe 10" van de Vrüwilligers, de éénpaardsslangenwagen van, de Politie (algemeen bekend als „Jetje") en de Lad derbrigade. 4e Afdeeling 1928. De Vrijwilligers en manschappen voeren heti materiaal niet meer mede, maar komen per rijwiel of mo torfiets op het terrein. De gereedschapswa gen, moorspui en mechanische ladder ko men per automobiel. Ook de babyspuit (mo torfiets met zijspan) arriveert en geeft 2 stralen water, (hoofdzakeiyk voor eerste hulp bij begin-branden). Vanaf de mechanische ladder wordt door de manschappen van de ladderbrigade met 2 stralen op de waterleiding water gegeven. De Vrijwilligers bedienen de motorspuit en geven daarmede eerst één en daarna twee zware stralen met mondstuk van 32 m.M. Vervolgens wordt met 8 stralen op de motorspuit gewerkt, benevens 2 op de waterleiding, zoodat tenslotte 14 stralen werken. Voor deze geweldige watermassa is op het demonstratieterrein geen gelegen heid een brand van voldoenden omvang te stichten. Ondertrouwd; 18 September: H. Godron en D. M. DIerx; P. J. Hoedemaeker en J. J. Hollenberg. Getrouwd: 18 September: A. Belterman en j g Holstsr Geboren: 15 September; E. Zwarts—Terol, z.; K. Leewis—Koster, d.; J. Geradts—Borre- man, d.; H. v. d. Aar—Husmann z.; 16 Sept.: C. G. Walop—Thannhauser, d.; G. Meijer— In der Maur, z.; 17 September; H. Muysken Thompson, z.; B. R. LodewijksRoskam, d.; A. Hurkmans—Vrijburg, z.; H. de Vries— Fris, z. Fris, z.; 18 Sept.: A. Tijssen—Wijdoogen, d. Overleden; 15 Sept.: A. M. de Boer, 73 J., Jansstraat; 17 Sept.: G. reeuwen, 61 jaar, Kamperlaan; M. K. v. Gelder, 65 j„ Kleine Houtweg; C. Tromm—Wesseldijk, 56 J„ Kam perlaan; M. O. v. Gasteren—Goeden, 89 jaar, Hagestraat. AUTO TE WATER Op den slechten Hoofdweg tusschen Ben- nebroeker en Venneperweg, Wistzijde te Nieuw-Vennep, geraakte een ingenieur uit Rotterdam doordat een band sprong met zijn auto in de Hoofdvaart. De bestuurder was dooi den val gewond aan pols en ge laat. Door dr. A. Tuier werd hy ver bonden, terwijl de landbouwer H. Houtkoper met een tractor den auto uit de Hoofdvaart trok. De gewonde werd daarna per auto van den heer H, Houtkoper naar het station Voor H.H. Winkeliers bij: Fa. C. H. S. HEILKER Haarlem Op den Hoofdweg, nabij Hoofddorp, kwam Dinsdagavond een luxe-auto, waarin de heer De Z. en mevr. M. waren gezeten in bot sing met een uit de Beetslaan komenden auto van den manufacturier L. De auto van den heer De Z. had zoo'n vaart, dat het door den hevigen schok den anderen auto grootendeels in elkaar drukte en daarna over den kop sloeg. Het mag een wonder heeten, dat de in zittenden, die zich spoedig uit hun benarde positie wisten te bevrijden, geen ernstig letsel bekwamen. Mevrouw M. was geheel van streek en werd bij den heer B. binnengedragen. De heer L. kwam met den schrik vrij. De deerlijk gehavende auto's werden naar een garage gesleept. Ongunstige vooruitzichten Hoewel op het oogenbllk, dat we dit schrijven, aldus de „Tel.", de zon nog vroo- lijk schijnt aan den bijna wolkloozen hemel, moeten wij ons toch op een spoedig einde van het reeds de geheele maand September durende fraaie weer, voorbereiden. Het centrum van mooi weer, dat met een paar zeer kortstondige onderbrekingen zoo lang boven onze omgeving heeft gelegen, trekt zich langzaam maar zeker Oostwaarts terug, terwijl de reeds geruimen tijd uit het Noord-Westen dreigende verandering meer en meer veld wint en binnen één of twee dagen haar invloedssfeer ook over ons land zal uitstrekken. Dan kan men toenemenden Zuid-Westenwind met regenvlagen en afkoe ling verwachten, waardoor het geheel een herfstachtig aspect zal verkrijgen, hetgeen trouwens met den tijd van het jaar min of meer overeenkomt. Al zijn de onmiddellijke vooruitzichten niet zeer gunstig, wij kunnen slechts hopen, dat de komende verandering slechts een tijdelijke zal blijken te zijn en dat October ons nog eenige fraaie dagen zal brengen, alvorens de grimmige winter definitief zijn Intrede doet. Voor de verbetering van het Noordzeekanaal weder ruim f I millioen aangevraagd. Blijkens de Staatsbegrooting 1929 zijn voor den sluisbouw te IJmuiden weder be dragen uitgetrokken n.l. voor de verruiming en verdieping van de buitenhaven en voor den aanleg van het buitentoeleidingskanaal, voorts voor de aanschaffing van bewegings werktuigen inclusief rioolschuiven, alsmede de terreinverlichting. Mede wordt in 1929 de bouw van machinekamers en dienstwonin gen afgewerkt. Verder zijn nog posten uit getrokken voor afwerking van de sluis en het sluis terrein en voor bodemvoorziening. De handkabelpontveren over het Noord- zeekanaai nabij de I-Iembrug en te Buiten huizen zullen, zoowel in verband met de verbreeding van dit kanaal als wegens het steeds toenemend verkeer, d%t er gebruik van maakt, verbeterd moeten worden, welke verbetering zal moeten bestaan in vervan ging door een veer met vrijvarende stoom- ponten. Reeds is een bedrag uitgetrokken tot de helft van de geraamde verbeterings- kosten. Voor de voortzetting van de verbeterings- werken van het Noordzeekanaal wordt voor 1929 f 1.075.000 uitgetrokken. Haarlem gebracht- In verband met den aanleg van primaire wegen in Haarlemmermeer vernemen we, dat vanwege den Provincialen Waterstaat, ook het andere gedeelte van den Spaarn- wouderweg van den Sloterweg af in de rich ting naar den Hoofdweg, onder nanden is genomen, zoodat het wel te verwachten is, dat tenuitvoerlegging van dit groote werk nog vóór den komenden winter zyn beslag krygt. Het aantal klachten over den slechten toestand van den Kruisweg een der druk ste verkeerswegen tusschen Heemstéde, Hoofddorp en Aalsmeer wordt zóó groot, dat het, indien aan de uitvoering van het plan tot vernieuwing van dezen weg niet zeer spoedig wordt begonnen, alleszins aan beveling zou verdienen, wanneer ter voor koming van ongelukken, deze weg alvast voor liet openbaar verkeer werd afgesloten. „Jacob van Lennep zal op 15 October het winterseizoen openen met de opvoering van „Zenuwpatiënten" van G. Nielen, in den Stadsschouwburg. Het Vereenigd Tooneel zal in Maart voor de vereeniging optreden. Inplaats van programma's zal het bestuur een maandblad uitgeven, waarin naast vereenigingsnieuws en mededeêlizigen, ook artikelen over tooneel zullen worden opge nomen. Tot secretaris der vereeniging is benoemd de heer H. C. Koert, en tot commissarissen Gisterenmiddag is, zooals wij reeds bericht hebben, té Amsterdam, in tegenwoordigheid van de bemiddelaars, de heeren J. Douwes Jr. en J. W. Jurrema, de overeenkomst tus schen werkgevers en werknemers in t lood- gietersbedrijf geteekend, waarmede de sta king geëindigd was. Te Haarlem zijn hedenmorgen de loodgie ters, voorzoover er bij de werkgevers werk was, aan den arbeid gegaan. Nader vernemen wij, dat ongeveer 40 lood gieters niet aangenomen zijn door de pa troons, daar verschillende plaatsen geduren de de staking zijn bezet en er niet overal momenteel werk was. Maandag 24 September a.s., 's avonds 8 uur, zal de Vierde Kruideniersbeurs worden geopend door wethouder mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen. De Beurs is geopend voor winkeliers op Maandag 24 Sept. van half acht tot elf uur, op Dinsdag 25 Sept. van half twee tot zes en van half acht tot elf uur; voor winke liers en publiek op Woensdag 26, Donderdag 27 en Vrijdag 23 Sept. van half twee tot zes en van half acht tot elf uur. de heer J. H. Koert en J. Deker. De samenvoeging der departementen van Oorlog en Marine kon nog niet geheel in de nieuwe Staatsbegrooting tot uitdrukking komen. Wederom is vier millioen uitgetrok ken ter verbetering der bewapening van het leger. Muziek na sluitingstijd Hedenmorgen stond voor het Kantonge recht terecht J. B., te Haarlem, ter zake het op 1 September muziek maken na Sluitingstijd. Uit de verklaringen van ver dachte bleek, dat .hij de berichten in de couranten over sluitingstijd op Koningin nedag en op 1 September verkeerd gelezen had. De kantonrechter ontsloeg, in aan merking genomen de onduideiykheid der berichten, den verdachte van alle rechts, vervolging. Strooperij J, v. B. te Santpoort, niet verschenen, werd wegens strooperij op grond van „Jachtlust" te Santpoort, veroordeeld tot 15 boete of 15 dagen hechtenis. Aan de noodrem getrokken J. J. de J„ te Haarlem, had, nadat de trein pas in beweging was gekomen, nabij Driehuis aan de noodrem getrokken, Ver dachte verklaarde, dat het niet met opzet was geschied, maar een getuige zeide dat vrdachte voordien al had gezegd, bestaan de noodrem te durven trekken. De ambtenaar van het O. M, eischte 15,boete of 6 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde verdach. te tot 10,boete of 5 dagen hechtnis. Register v. K., te Haarlem, had een auto gekocht en daaruit den motor weer verkocht. An dere voorwerpen, zooals nummerplaten eto., had verdachte ook verkocht, maar niet in het register ingeschreven. Voor zijn nalatigheid hoorde hij zich ver- oordeelen tot 5,boete of 5 dagen hech tenis. Zegeltjes plakken L. A. v. R., kruideniersbediende te Haarlem wenschte niets met de Rüksver- zekering te maken te hebben, omdat hij daardoor schade zou lijden in een verzeke ring by zyn patroon. De ambtenaar van het O. M. zeide, dat de wet nagekomen moest worden, waarna de eisch en veroordeeling volgde van 5 boete of 5 dagen hechtenis. Hedenmiddag is in de Gemeenteiyke Concertzaal de Nazorgbazar van de vereeniging „Haarlemsche Werkinrichting" geopend. Hij wordt, zooals bekend, tot en met Zaterdag gehouden en is van avond van 810 uur geopend, Donderdag en Vrijdag van 25 en van 810 uur en Zaterdag van 25 uur. De opbrengst van den bazar komt ten goede aan een te stichten fonds om de maatschappeiyk ongeschikte zwakzinnigen der Werkinrichting financieel te steunen, indien ze bij het overlijden der ouders on verzorgd achterblijven. Er ls zeer veel werk gemaakt van den bazar en alles ziet er keurig uit en is Op bijzonder aardige wijze gerangschikt. De on derscheidene stands maken een prettigen indruk en dwingen als het ware tot koopen, waarbij ook de zachte aandrang der dames verkoopsters het zijne doet. Men vindt er o.m. een chooolade-tent, levensmiddelentent, poppentent, handwerk tent, alsmede stands met voorwerpen, door de nazorgleerlingen gemaakt. Bij deze laat ste stands vallen vele keurige zaken te be wonderen. Een heele fraaie stand is die der artistieke poppen. In een aparte zaal staan vermakelijkhe den opgericht, zooals rad van avontuur e.a., welke staan onder leiding van mevr. Van Dijk. Aan deze zaal grenst de theesalon, fraai met palmen, groen en bloemen ver sierd. Hier zwaait mevr. Van Bommel den scepter en het gezellige zitje zal de bezoe kers wel trekken. Als attractie wordt allen kinderen, wier ouders den theesalon bezoe ken, een cadeautje aangeboden. Een dames strijkje van mevr. Van Eden draagt ter op luistering by. Ook staat hier een zilver stand, welks collectie den bezoekers tegen- flonkert. Een welvoorzien buffet staat onder be proefde leiding van mevr. Beijnes. Ook vindt men een wafelkraam van Wes- seling, terwijl een electrische draaimolen in den tuin de jeugd wacht. De electrische verlichting is belangeloos aangebracht door de fa. Heringa en Wiith- rich; vooral de verlichting langs den boven kant der tenten, als een schitterende illu minatie aangebracht, doet het best. De in de omgeving gepleegde diefstallen Wij lezen in „Het Laatste Nieuws", dat te Antwerpen verschynt, het volgende: Te Heemstede bij Haarlem werden in den jengsten tijd belangrijke juweelendiefstallen gepleegd, waarvoor reeds twee verdachten door de Nederlandsche politie werden aange houden, De diefstallen werden gepleegd door een bende van drie man en de derde was nog voortvluchtig. Zijn persoonsbeschrijving werd in alle richtingen verzonden. Maandagmiddag werd door twee agenten van den Antwerpschen speurdienst een per soon ontmoet in de Analingstraat, wiens per soonsbeschrijving overeenstemde met de ge zochte. De man werd in het bezit gevonden van identiteitspapieren op naam van Cor nelius David. Er werd echter vastgesteld, dat dc papieren vervalscht waren. Zekere nadere aanduidingen in de persoonsbeschrijving van den aangehouden man wyzen er op, dat hij wel degelijk de gezochte man is, in verband met de juweelendiefstallen bij Haarlem. De verdachte werd ter beschikking van het gerecht gesteld ln afwachting van het verder onderzoek. Tot zoover het Antwerpsche blad. Naar wü vernemen betreft het hier ver schillende diefstallen, waarby ook eenige ju- weelen werden gestolen. Er is echter geen sprake van z.g. 'juweelen-diefstallen. Verder vernemen wy, dat de inspecteur van politie van Heemstede, de heer Kemper, in verband met de opheldering van deze diefstallen, reeds eenige dagen op reis is. Ook de verleden week aangehouden Duit- scher stond met de diefstallen in verband. Apex Electrische Waschmachines f 275.- Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot voorzitter der Tweede Kamer voor de ko mende zitting, Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Eeerenbrouck, minister van Staat. ER ZAL EEN SCHRIJVEN TOT B. EN IV. GERICHT WORDEN Naar aanleiding van het feit, dat te Haar lem de behoefte is gevoeld aan een geschikte ruimte voor het exposeeren van beeldende kunst door de vereenigingen, die zich met het Inrichten van exposities bezig houden, werd gisteravond in gebouw „De Waag" een vergadering gehouden, ten doel hebbende deze kwestie te bespreken. Er had zich een comité gevormd, bestaande uit de heeren T. B. Roorda, H. F. Boot en H. Albers, dat reeds met verschillende per sonen overleg had gepleegd, waarbij bleek dat er by velen groote belangstelling bestond. De voorzitter, de heer T. B. Roorda, merkte in zijn openingswoord op, dat sinds het Paviljoen gesloten is, er te Haarlem met expositiezalen „gescharreld" wordt. Wei wer den in het Frans Halsmuseum tentoonstel lingen gehouden, doch de organisatie stuitte op bezwaren. Het is de bedoeling van het voorloopig comité aan B. en W. een schryven te rich ten, waarin gewezen wordt op het cultureel belang voor de stad en het college te ver zoeken stappen te doen, tot oprichting van een expositiezaal. Indien het schryven on derteekend wordt door kunstlievende ver eenigingen, zou er nog meer kans van sla gen zijn. De voorzitter deelde mede, dat adhaesie- betuigingen hadden gezonden, de Haarlem sche Kunstkring, Kunst zy ons Doel, Bond van Ned. Architecten, Ned. Kring van Beeld houwers „Kunst aan het Volk", Instituut van Arbeiders-ontwikkeling, Teyiermuseum, Nütskweekschool, de heeren Hillebrand, Wes- seling, ir. Dumont, prof. Van Moerkerken, M. A. Reinalda, Trautwein, Theo van Rhijn, jhr. B. M. de Jonge van Ellemeet en jhr. J. C. Mollerus. Na het inleidend woord stelden de aan wezigen enkele vragen. De heer Aug. Sevenhuysen vroeg of er in de zaal ook voordracht- of kamermuziek avonden gehouden kunnen worden, waarop de voorzitter antwoordde, dat daarover wel gedacht is, anders zou de zaal niet rendabel zijn. De heer Joh. Visser besprak de mogelijk heid, gelden te verzamelen. Misschien kan dit een argument voor B. en W. zyn de plan nen uitvoerbaar te maken. De voorzitter en de- heer Albers bestreden het plan van den heer Visser. De eerste spreker merkte op, dat B. en W. de plannen zouden kunnen verwerpen, omdat ze het mis schien niet onmogelijk achtten, dat de rest van de gelden ook wel bij elkaar gebracht kan worden. Dat er genoeg particulieren zijn die gelden beschikbaar zullen stellen, geloofde spr. niet. De heer Visser zag in, dat indien particu lieren te werk gaan.' het langen tijd zal du ren. eer men gereed is. Besloten werd aan het gemeentebestuur het schrijven te zenden. Het voorloopig comité zal aangevuld wor den met de heeren H. Buisman en Koster. Dit comité zal de verdere plannen uitwer ken. AMSTERDAM, 19 September Tegen 6 uur hedenmorgen ontdekte een surveilleerend agent in de N.eijwe Uilenburgerstraat, dat er rook kwam uit een van de twee pakhuizen genaamd De Bijenkorf. Door diens oplet tendheid ls vermoedelijk heel wat schade voorkomen. Toen de door den agent gealarmeerde brandweer na enkele oogenblikken arriveerde, diong door alle luiken van het 4 verdiepin gen hooge pakhuis een dichte rook naar bulten. Het vuur bleek te woeden op de eer ste verdieping van perceel 155, die als opslag plaats diende van balen afgedragen kleeren en lompen. Met 4 stralen op een motorspuit werd het vuur beperkt tot deze verdieping. De daarboven gelegen meubelmakersopslag plaats van de firma Groen werd niet aan getast. In het onderstuk, waar de opslag plaats is van aardewerk van de firma de Lange, drong nogal wat bluschwater door. Het vuur ls vermoedelyk ontstaan door broeiing. Het pakhuis is eigendom van de gemeente. Honderden slachtoffers NEW-YORK, 19 Sept. (V. D.) De vreeselijke tornado, die reeds groote verwoestingen heeft aangericht, heeft ook Charleston in den staat Zuid-Carolina bereikt. Het getroffen gebied is van de buitenwereld afgesloten. Het telegraafverkeer is totaal verbroken. Volgens de laatste berichten zijn in Palm- beach en omgeving ongeveer 250 personen om het leven gekomen. De totale materieele schade van de ramp wordt op 25 millioen dollar alleen voor Flo rida geraamd. Het aantal gewonden bedraagt duizenden. Over Palmbeach en Miami is in verband met plunderen den staat van beleg afge kondigd. In Palmbeach waren reeds eenige villa's geplunderd. Het dorp Kelsey ls ten ge volge van een dijkbreuk van het Okeechobee- meer totaal verwoest. Naar uit Portorico gemeld wordt, zijn tot nu toe vierhonderd dooden geborgen. Zeven honderdduizend menschen zijn dakloos. Vele menschen plegen zelfmoord. LONDEN, 19 September. Graaf Uchida, die voor Japan te Parijs het Kelloggpact onderteekende, zal op zijn terugreis naar Tokio, op 26 September te New-York aa I- komen en met president Coolidge en staats secretaris Kellogg een bespreking hebben. I Naar men te Washington verwacht, zal de Mantsjoerijsche kwestie in het bijzonder worden beschouwd. Men hecht aan de te houden besprekingen groote waarde in verband met de houding van Amerika en Japan in China. Hedenmiddag had op de Algemeene Be graafplaats aan de Kleverlaan de begrafenis plaats van wylen den heer J. G. A. Lieffe ring, gepensionneerd Boekhouder Bureelchef bij de Posterijen en Telegrafie, Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Nadat de kist in de groeve was neerge laten nam de heer Buil, oud controleur by de Posterijen het woord. Spr. bracht in her innering d>e buitengewone toewijding van den overledene in de oorlogsjaren toen de rente zegels en tabaksaccijnsen zooveel beslomme ringen gaven. Het voorbeeld door hem gege ven gaf het personeel dezelfde opgewektheid ei toewijding. Spr. is er trotsch op voor een ridderorde te hebben kunnen zorgdragen. Namens de administratie dankte spreker en legde daarna een bloemstuk op de groeve- De heer Bethe, controleur by de Posterijen voerde daarna het woord namens het perso neel van de controle en het oud personeel. De bijzondere eigenschappen, die bij je naar voren kwamen, aldus spr. waren trouw en bescheidenheid. Wij nemen daarom ln alle bescheidenheid afscheid van je. De heer v. d. Mark sprak eenige woorden van waardeering voor de vriendschap die de overledene hem altijd bewezen had Spr. heeft hem leeren waardeeren als een hoog staand, eerlijk en nobel man met reinen levenswandel. Namens de familie dankte de heer v. As voor de bewezen laatste eer. ROME, 19 September. Hevige onweders, gepaard gaande met storm, woeden boven Centraal- en Noord-Italië. Te Civlta Vecchla werden twee kinderen door den bliksem getroffen, 18 personen werden gewond. Te Venetië is een boot omgeslagen, waar door één persoon verdronk. Te Bologna heeft een wolkbreuk groote schade aangericht. De rivieren traden buiten hun oevers. BATAVIA, 19 September Te Billiton is op het emplacement Klappa Kampit onder de arbeiders van de Biliton Maatschappij een staking uitgebroken. Een botsing met de politie was hiervan het gevolg. By deze botsing werden acht politiedienaren licht gewond. Uit Batavia is politie ter verster king naar Billiton gezonden. BATAVIA, 19 September Nader wordt vernomen dat de toestand te Klappa Kampit aanmerkelijk verbeterd is. De hoofdaanleg- gers van de staking hebben ten overvloede het werk hervat. De oorzaak van de sta king is opruiing door ongewensehte elemen ten onder nieuw aangeworven Chineesche koelies. Bekend is dat deze onder extremisti- schen invloed hebben gestaan. De leider van de staking diende bij de Directie een aanzienlijk aantal eiscben in, die door de Maatschappij onmogelijk konden worden ingewilligd. Hierop heeft men de staking ge proclameerd. FRIEDRICHSHAFEN, 19 Sept. Don derdag zal de officieele proéfvaart met de „Graf Zeppelin" plaats hebben, waartoe 'n groot aantal autoriteiten is uitgenoodigd Het is nog niet bekend waarheen de proef vlucht zal gaan. Door de recherche ls proces-verbaal opge maakt tegen een man wegens handelingen in strüd met artikel 251 bis. De man is in verzekerde bewaring gesteld. ..EN VERTROUWD ADRES ZEER VEEL GEZOCHI ls. KAN, Barteljorisstraat, h. Krocht BOEKAREST, 19 Sept. (V. D.) De Natio nale Boerenparty heeft bekend gemaakt, dat zy den strijd tegen de regeering zal voortzet ten. De huidige regeering heeft bij haar pogin gen in het buitenland een leening te plaatsen geen succes. De Nationale Boerenparty zal binnenkort weer te Boekarest een protest demonstratie houden van vertegenwoordigers uit alle deelen van het geheele land. Ook in de Boekowina, Bessarabië en Zevenbergen zullen protest-demonstraties worden gehou den. Bij deze demonstraties zal het aftreden van de regeering worden geëischt. Naar verluidt, zou de minister-president Bratianu te kennen hebben gegeven, dat hij zal aftreden als de onderhandelingen over een buitenlandsche leening geen resultaat opleveren. Hy zal den Regentschapsraad voorstellen Maniu de vorming van een kabi net op te dragen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2