3^00f=pano'S Sport en Wedstrijden Instrumenten UIT DEN OMTREK tweede blad Op reis door Groot-Brittannië Groote sorteermcj NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 3 Studiën en indrukken Zijluaeg 85 J4aarlem Voetbalwedstrijd W.F.G. I— Hollandia I 30 VOETBAL D. H. V. B. District Haarlem en Omstreken Junioren- Competitie Alliance-V.V.L. 5-4 H.V.G.Zandvoort 43 N. V. B. Allen Weerbaar-Kennemers 5-6 DUIVENSPORT LEGER EN VLOOT KAATSEN De „Kwartjes" wedstrijd H.B.C. IIConcordia I 30 De manoeuvres in Limburg VRAGENBUS De spoorweg - dienstregeling voor de halte Heemstede LUCHTVERKEER Met een Moth-vliegtuig over den Oceaan De Latham 47 BLOEMENDAAL VOGELENZANG BENNEBROEK HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE IV. EDINBURGH Het centrale punt van belangstelling voor den ontwikkelden inwoner en vreemdeling te Edinburgh is in deze dagen de Scottsh Na tional Gallery, het Edinburghsche Kunst museum. En voor een Hollandschen zwerver heeft dit om twee redenen nog grooter attractie. Vooreerst omdat het betreft een schilderij v. den Hollandschen meester Frans Hals en vervolgens, omdat het een Hollander was, die ontdekte en toonde, dat deze Frans Hals een echte Frans Hals is. In 1916 schonk Mr. J. J. Moubray van Naemoor een schilderij van Frans Hals aan de Scottish National Gallery. Hij zei, dat het ter gedachtenis was aan de vele regen achtige Zaterdagmiddagen, die hij er in zijn jeugd vol genot had doorgebracht. Het schil derij stelde voor hoofd en schouders van een stralend lachenden man met bruin, ietwat krullend haar, een borsteligen, wilden baard en snor en kleine donkere kraal-oogen, met sprankelend wit onder harde, zware wenk- brouwen Hij droeg 'n breeden karmijnrooden hoed en had in de rechterhand een wijnglas met korten stengel die hij met volle vuist om klemde met een gestie, alsof hij iemand uit- noodigde met hem te drinken. Het was geschilderd op eikenhout en was hoog 49.35 c.M., breed 3430 c.M. Het droeg een monogram van Frans Hals en werd genoemd „the Toper" (De Dronkaard). Men wist niet veel van de geschiedenis Van dit stuk. In 1895 kwam het te voor schijn bij een verkoop uit de bezittingen van Sir J. Chandos Reade en bracht toen 430.10.8 (5166.op. Daarna werd het door Mr. Moubray gekocht van de firma Merssrs. T. Agnew Sons. Zooals gezegd schonk Mr. Moubray het in 1916 aan de Scottish National Gallery. Men hield het algemeen voor een echten Frans Hals, of schoon eenige twijfel niet was uitgesloten. De schildering, vooral van het gezicht, het haar en het buis droegen de kenmerken van zijn stijl. Karakteristiek vooral was het cali- grafisch effect van de besliste streek en de vloeiende, vlugge bewerking. De kleur was ook volkomen in harmonie, behalve mis schien de roode muts, die wel wat tè diepe karmijntint had. Omdat Hals in zijn jongere periode meer positieve kleuren gebruikte en dit werk veel luchtiger van bewerking was, dan zijn rijpere meesterstukken (zooals b v- de Hollandsche Heer en de Hollandsche Dame, die in 1885 eigendom werden van dezelfde Scottish National Gallery en die be- hooren tot de jaren 1635'40), had men dit werk toegeschreven aan de jongere schil dersperiode van Hals. Dr. de Groot noteerde het werk in zijn revisie van Smith's Cata logue Raisonné. Toch werd het schilderij nooit opgenomen in de groote Frans Hals' uitgaven. Bekende deskundigen ontkenden de authenticiteit en waren van meening, dat 't monqgram een toevoeging was van latere datum. Ruim een jaar geleden evenwel inviteerde de Commissie van Toezicht Dr. Martinus de Wild, de zoon van den heer D. de Wild, onze bekenden Haagschen restaurateur, om 'n on derzoek in te stellen en verslag uit te bren gen over de conditie van de Hollandsche schilderstukken van het Museum. Dr. M. de Wild heeft gestudeerd onder leiding van sdjn vader D. de Wild en werd daarenboven fcheikundig ingenieur, na zich te hebben ge specialiseerd in de chemie van verfstoffen. Ook „de Dronkaard" werd onderzocht. Verschillende proefnemingen, die hij deed brachten hem op de gedachte, dat misschien de hoed een latere toevoeging kon zijn. Men besloot dit met X-stralen te onderzoeken. Dr. J. M. Woodburn Morison nam op zich dit voor de National Gallery te doen. Na vele mislukte pogingen slaagde hij erin een foto te maken, welke aantoonde, dat niet alleen de hoed een latere toevoeging moest zijn, maar dat er in de buurt van het wijn glas ook sporen waren van over-schildering. En werkelijk kon men nu door zorgvuldige vergelijking van foto en schilderij betrekke lijk duidelijk onder de schildering van den hoed de penseelstreken van het haar waar nemen en in de buurt van het wijnglas on effenheden, die een veel grooter voorwerp Aangaven. Dr. H. Schneider in Den Haag maakte Ur. de Wild opmerkzaam op een prent van den graveur van de Velde, die stierf in 1623, welke prent bijna identiek was met de be staande schilderij, behalve dat de man geen hoofddeksel droeg en in plaats van een wijn- glas, een ezelskakebeen in de hand hield. I werken, waaronder vele Rembrandts Dit kakebeen strekte zich uit in een gebogen Jozef Israels zijn van de beste lijn van hand tot hoofd. Deze plaat kan I EPIPHANIUS men vinden in het groote boek van Dr. Bode over Hals met de opmerking erbij: Origineel is verloren. Toen aan de Commissie van Toezicht deze gegevens werden voorgelegd, besloten ze het te wagen en te trachten de verf verwijderd te krijgen. Di. de Wild deed dit in Londen in het begin van Juli 1928, in tegenwoordig heid van den Directeur en den Bewaarder en had zelfs nog meer succes, dan men had durven hopen. De origineele schildering werd geheel intact terugevonden, zonder krassen en onaangeroerd. Hoed en wijnglas verdwenen en „de Dronkaard" veranderde in het verloren portret van „Verdonck de Grappenmaker", met zijn ezelskakebeen. De schilderij is voor de grap gemaakt en zal van Hals niet meer dan twee zittingen gevraagd hebben. En meer kan hij ook moei lijk vergen van zijn luidruchtige en ongedu rige vrienden. Het schilderstuk draagt de sporen van het natuurspontane en vlugge werk. Er is iets in van het meer subtiele élan van Hals' latere werken. Er is meer vrijheid van methode, en grooter kracht van uitdrukking, dan Hals in die vroegere jaren in een besteld schilderstuk durfde aanwen den. Verdonck was een bekende grapjas uit den vriendenkring van Frans Hals. Een Haar- lemsch rijmer van die dagen schreef de volgende regels, die gedrukt werden onder de gravure van Jan van de Velde, waar over ik boven sprak. „Dit is Verdonck, die stoute gast, Wiens kaekebeen elck een aen tast, Op niemand, groot noch kleyn, hij past. Dies raeckte hij in 't Werkhuis vast." Onder kunstkenners was er groote belang stelling voor de restauratie van het schil derstuk. De conservatoren van de National Gallery in Londen, Sir Charles Holmes en Mr. Collins Baker, wenschten de Scottish National Gallery geluk, dat ze nu een Frans Hals bezaten, die één van de weinige is, waarvan men met groote zekerheid de datum kan bepa'len. Zijn vroegste schilderij, dat we kennen is het portret van Jacobus Zaffius, 1611, uit het museum te Haarlem. De vol gende, de eerste groote Haarlemsche groep, de maaltijd van de Officieren van het schuttersgilde St. George 1616, en dan volgt dit stuk, dat 'n positieven vooruitgang toont in vrijheid en vaardigheid en dat ongeveer in 1620 moet geschilderd zijn. Ook is het nog interessant, dat het monogram, dat een kleine afwijking vertoont van dat, wat Frans Hals later gebruikte, van denzelfden tijd blijkt te zijn als het schilderij. De veranderingen, die nu verwijderd zijn, werden waarschijnlijk aangebracht een hon derd jaar geleden. Dit toont, dat de copy nu of ten minste onlangs te Parijs te koop aan geboden en die wijnglas én hoed vertoont, gemaakt moet zijn né, de verandering van het origineel. Dr. M. de Wild promoveerde in Juni van dit jaar op het proefschrift „Het Natuur wetenschappelijk onderzoek van Schilde rijen." Hij nam in z'n boek de reproductie op van het schilderij en van de X-stralen-foto. Is deze ontdekking interessant voor eiken kunstliefhebber, ze is het in hooge mate voor den Hollander, die er een symbool ih ziet van klein-Hollandsch grootheid in ver leden efi heden. Het was een Hollander, die het meesterstuk schiep in pl.m. 1620, het" was een Hollander, die het tot zijn oorspron kelijke waarde terug bracht in 1928. Velen trokken naar de Scottish National Gallery, om het meesterstuk te bezichtigen. Ik was een der eersten. Ik kwam binnen en zag een groep toeristen, die een van de bewakers in terpelleerden. Hij nam hen mee, ik volgde met de oogen. Zij bleven staan voor wat ik onmiddellijk erkende, als het gerestaureerde meesterwerk. Ik ging er heen. Het schilderij is als geheel vernieuwd. De lachende wilde kop kijkt je aan met fonkelende oogen. De haren staan wijd uiteen en schijnen te be wegen. Het ezelskakebeen is half een be dreiging, half een scherts. Je weet niet goed of hü je werkelijk kwaad wil doen. De kleu ren zijn rijk, fonkelend van diepte. Het deed m'n vaderlandsch hart goed in 't hooge Schotland den ouden en de nieuwen roem va Holland mee te deelèn. De verzameling van schilderstukken hier doet onze Hollandsche Schilderkunst toch bijzondei veel eer aan. We zijn in grooter getal vertegenwoordigd dan welke natie ook (behalve de Engelsche natuurlijk) en onze en handen, doch Kobus ca. bleken den druk te kunnen weerstaan. Na eenigen tijd als hun werken geen direct succes oplevert, verslap pen de Hillegommers iets, waarvan H. B. C. partij trekt om de situatie in haar voordeel te brengen. Tot aan de rust gaan beurtelijks elk der partijen in het offensief, zonder tastbaar resultaat. Rust 00. De thee blijkt een zeer opwekkenden invloed op de Berkenroders gehad te hebben. Van stonde af aan ging het nu beter en na kor ten tijd nemen zij de leiding. Het spel wordt nu aanmerkelijk vinniger, doch Bezü blijkt uit het goede hout gesneden. Als er dan een aanval plaats heeft maakt een der bezoekers hands en Martin voltrekt het vonnis, 20. Concordia geeft het niet op en ternauwernood kan door buitenspel red ding gebracht worden. Nog mist Conc. een opgelegde kans door voor open doel te missen. j' Nu nog de strijd om den len of 2en prijs, Goed gesteund door de halfs trekt H. B. C. tusschen 4 en 2. weer ten aanval en brengt Deelissen zijn Waren de vorige partijen allen spannend elftal in veilige haven. Het einde breekt wel- deze viel tegen. Het publiek, dat lang met dra aan zonder verandering. aandacht de wedstrijd had gevolgd verdween Conc. had zeker wel een doelpunt ver- dan ook langzamerhand, misschien ook al diend en bracht een goede ploeg mee, waar- door 't vorderen van den tijd. Nog weten want 2 raakt dan zoo „los", dat de strijd hoewel vinnig gespeeld, weldra beslist is. 8 6 8 6 8 6 4 8 steunde hulpexpeditie van Finn Devoid, die een maand geleden naar Groenland werd gebracht, bestaat uit mannen, die volkomen in de poolstreken thuis zijn. Met hondenen sleden zullen zij van Scoresby-sond af tot kaap .Bismarck, op ongeveer 77 gr. N.B., alle hulpposten bezoeken. mee ze niets behoeven te vreezen. M. Godijk en Zwiers enkele eersten te bemach tigen, doch spanning brengt dit niet en het einde is dan ook Vrij spoedig bereikt. 8 6 8 6 8 8 6 4 8 2 8 36 60 Zondag heeft Hollandia met een nog ge- brokener team dan tegen H.R.C. den strijd moeten aanbinden tegen W.F.C. in Wormer- veer. Met 30 werden de rood witten huis waarts gezonden, hetgeen gezien het feit, dat er slechts drie spelers van het lste elftal mede waren lang geen onverdienste- ®;„esj'aï. kan worden genoemd Speciaal d 3 yer. willen we hier noemen den back van het!,; In klasse B werd niet minder gespeeld dan bij A. Zoowel de veteranen als jongeren weerden zich allen verwonderlijk. Zoo bijvoorbeeld in den strijd van 3 tegen 4, waarmee begonnen werd, omdat partuur 2 nog niet volledig was, verschillende heeren grapten de beide veteranen er een „twist" doorheen, wat de animo voor 't publiek veel het lste H. de Jong, welke een schitterende liezen, Dan volgt 1 tegen 2. Ook hier hetzelfde backpartij heeft gespeeld Een woord van aJs ee* leuke vriendschappelijke hulde voor dezen emmenten speler, welke en daarbij flinke spelkwaliteit Mnmni I ovirtnuAw Viim irlnin/rooorirrn 1 w van allen. Hier blijkt 2 de,zwakkere te zijn en zoo komt in den strijd om den len en 2en prijs van klasse B, partuur 1 contra par tuur 4. Het verloop van dezen wedstrijd laat zien hoe er telkens beurt om beurt de punten werden behaald, en hoe de spanning lang bewaard bleef. PROGRAMMA 23 SEPTEMBER 1928 le Klasse Alliance 3—T.Y.B.B. 5. H.B.C. 4Onze Gezellen 3. 2e Klasse B.S.M. 4Concordia 3. T.Y.B.B. 6—Alliance 4. Alle wedstrijden vangen te 1 uur aan. De competitieleider, SMIT, Atjehstraat 12„ Haarlem-Noord. Nadat door den voorzitter van Alliance, ten heer v. Liemt, een hartelijk welkom was ïitgesproken tot de leden van V.V.L. en een bouquet bloemen was overhandigd aan den voorzitter van V.V.L., floot de scheids rechter voor den toss. Al dadelijk na den aftrap kon men zien, flat het een spannende kamp zou worden. Als na een half uur spelen voor Alliance het eerste doelpunt valt, is er wel voor ge werkt. Na goed combinatiespel van Allian ce's voorhoede belandt de bal bij Henning, die zich niet bedenkt en het leder in de tou wen jaagt. 10. Na 30 minuten spelen neemt Hennnig den bal heel handig van een V.V.L.-er af, rent hard naar voren en besluit zijn rush met een goed gericht schot en geeft wederom flen keeper het nakijken. 20. Dit is V.V.L. te bar. Zij trappen af, pas- leeren de halflinie en backs en scoren hun eerste verdiende doelpunt. 21. Met dezen stand breekt rust aan. Na rust is het weer Henning, die voor de eerste maal scoort. 31. Door dezen 31 achterstand wordt V.V.L. geprikkeld. Zij zetten flink op, maar worden weer teruggedreven. Zij blijven echter vol houden, de druk wordt te zwaar voor A.'s verdediging en voordat iemand weet wat er gebeurt, ligt de bal in het net. 3—2. Er is weer afgetrapt. Het spel verplaatst zich nu naar het midden, waar hard ge werkt wordt. Nu is het Alliance's midvoor Schouten, die den bal te pakken krijgt. Hij wil doordrijven, maar ziet dat hij daarin be lemmerd wordt. Nu schiet hij. Zijn schot blijkt goed te zijn en gaat via 'n V.V.L.-ers- broekje het doel in. 42. V.V.L. verslapt nu. Zij zetten nog even op, een laatste stuiptrekking, maar met succes. Zij passeeren onzen subliemen keeper voor de derde maal. 43. Alliance wordt uit het veld geslagen. V.V.L. wordt nog eens aangemoedigd door zijn sup porters en binnen enkele seconden ligt de gelijkmaker in het net. 4—4. Nu begint het te spannen. Er moet nog 8 minuten gespeeld worden. Vurig wordt er van beide zijden nu gespeeld. Maar V.V.L. moet in Alliance toch zijn meerdere erken nen als Henning 4 minuten voor het einde de winnende goal scoort. 54. Met dezen stand komt het einde. Alliance's leden, Willen de heeren er aan denken, dat er Dinsdagavond 18 September, om 8 uur, een algemeene ledenvergadering plaats heeft in het gebouw van het R-K. Lyceum, Zijlweg. Aller opkomst gewenscht. Bestuursverkiezing en behandeling van de agenda. Dus tot vanavond 8 uur, collega's! FOOTBALLBIRD. terwijl anderen hun club om kleingeestige redenen in den steek laten, steeds op den bres staat, om zijn geliefde rood witte kleu ren te verdedigen. De wedstrijd zelve had een aangenaam verloop, Reeds spoedig na 't begin scoorde W.F.C. terwijl voor half time de stand door hen tot 20 werd opgevoerd. Na de thee kreeg Hollandia een prachtkans om den achterstand in te halen doch de penAlty werd jammerlijk door Ve- rell gemist. Even daarna miste dezelfde spe ler alleen voor den keeper staande op onbe grijpelijk wijze. Kort voor het einde scoorde W.F.C. nogmaals. Een geluk is het voor de rood witten, dat ook A.F.C. en Z.V.V. we derom verloren. Aan den Amersfoortschen wedstrijd was geen prettige herinnering van het vorig jaar verbonden. Met belangstelling werd dan ook naar den scheidsrechter uitgezien, en de lei ding is niet meegevallen. Uit een corner neemt H. V. C, de leiding, 10, maar al spoedig maakt Houtkamp ge lijk. 1-1. Nogmaals scoort H, V. C. een of- side goal, 21, waarna de rust ingaat. Al spoedig na de rust maakt H V. C. er 31 van. Met een geweldig schot verkleint Houtkamp dan deft achterstand. 32. Een ingeschoten bal wordt slecht weggewerkt en H. V. C. maakt er 42 van. Nogmaals ver kleint Houtkamp den achterstand, 43, waarmee het einde komt. Voor den Zandvortschen keeper moest wegens blessuur het spel gestaakt worden. Ook voor de l.-buiten Kraayenoord Is een 15 minuten gestopt, daar deze een trap te gen zijn borst had gehad. De Kennemers speelden Zondag den re turnwedstrijd in Bussum tegen A. W. en wisten na een doelpuntrijken wedstrijd we derom de overwinning te behalen. Voor de rust werd van .Kenpemerszijde lauw gespeeld en spoedig leidt A. W. met 2—0. De Kenne mers kunnen hun spel maar niet vinden en eerst 1 minuut voor rust scoort Groot tegen 2—1. Na da rust spelen „de Kennemers" veel be ter en spoedig weet Stevens fraai gelijk te maken en even daarna door Niesten de lei ding te nemen, 23. Nu is het de beurt weer van de Bussumers om gelijk te maken. Na- berman geeft den Kennemers opnieuw een voorsprong. 3—4, doch weer zijn het de Bus sumers die gelijk maken en door 'n fraai doel punt zelfs de leiding nemen. 54. De Ken nemers willen toch winnen én voordat de slecht leidende scheidsrechter voor het laatst fluit, hebben Nabberman en Steeman hun de overwinning bezorgd. Einde 5S. Het verloop: 8 2 4 8 8 8 6 Een pracht dag geweest, voor allen. P. V. „DE SNELPOST" Ter gelegenheid van het zesjarig bestaan der vereeniging werd door bovengenoemde vereeniging een dames-vlucht gehouden met jonge duiven vanuit Hal (België). Hiervoor moesten zij een duif aanwijzen, genaamd A-duif. Door het bestuur en de commissie van genoemde vereeniging wer den fraaie prijzen beschikbaar gesteld, die als volgt behaald werden: 1 Mej. K .Paap, 2 Th, Donkerwolken, 3 J. Kroon, 4 H. Stappers, 5 B. Vermeer, 6 G. Braun, 7 J. Bout, 8 H. v. Es, 9 P. Mar tens, 10 C. Vroolijk, 11 J. v. d. Linden, 12 Jac. Kuperus, 13 J. Klumper, 14 C. Bergh, 15 J. Kuperus, 16 M. Luyken, 17 D. Smit, 18 G. Akkaaij, 19 J. Zomerdijk, 20 W. Klinn- per, 21 P. Vergers, 22 J. Radsma, 23 W. Gerritsen. 24 Th. Veen, 25 H. Venbroek, 26 A. Face, 27 H. Keerwolf. 28 H. Vlotman, 29 Th. Vink, 30 J. Boogaart, 31 J. Hommes. Zondag is het èn voor kaatsers én voor kaatsliefhebbers, een waar kaatsfeest gewor den. Door het prachtige weer scheen alles tot een vroolijkheid, en onder het spel tot een speelsche ruzie te komen. Om 9 uur direct al werd er flink aange pakt met uitleggen van tuwen en linten, zoodat na loting om kwart voor 10 kon wor den begonnen. De klasse A lootte als: 1. M. de Vries—S. Welliftga. 2. J. P. Dijkstra—R. Sybrandy. 3. P. Gossinga—J. J. van Dijk. 4. D, GoodijkK. Zwiers. 5. j.. Broesma—L. de Graaf. Voor klasse B werd het: 1 T. de Wal—J. Veenhof. 2. Dw. DijkP. Gerbranda. 3. J. RijpmaP. Gerbranda. 4. L. M. van WaardS. Burry. Al dadelijk zet het krachtig in, want par tuur 1, dat stuk voor stuk zwakker is. cian partuur 2, laat het zoo niet zitten. Verschil lende keeren wordt het 6 gelijk. Doch meest al weet 2 dan de beslissende punten toe te voegen, zoodat 1 verliest als volgt: 8 0 2 8 4 8 De tweede omloop brengt 5 tegen 2 in het veld. Weer blijkt de sterkte van partuur 2 zoo flink, dat het lijkt of Broersma en de Graaf met 1 eerst te vreden zullen moeten zijn. Dan echter herstellen deze zich en de hoopvol. Conc. nam aanstonds het spel in stand wordt 3 om 4. Nu is echter ook gedaan De inzet der reserves was niet bijster Dan volgt 3 tegen 4, een party waar wei nig krachtsverschil in de parturen is en de uitslag lang onzeker blijft. Er worden door 3 prachtige bovenslagen gemaakt, doch 4 herstelde zich direct door meesterlijke op slag. Telkefts wisselde de leiding wat duidelijk blijkt uit het verloop: 8 6 4 8 8 0 2 4 8 8 8 8 2 4 6 4 8 8 62 64 Het geval van opruiing in Maastricht Omtrent het geval van opruiing, dat zich in de kazerne te Maastricht by gelegenheid van de huidige manoeuvres heeft voorgedaan verneemt liet „Hbld" uit betrouwbare bron het volgende: Een militair uit Friesland, bouwvakarbei der te Waubach in de nujnstreek, had van zyn organisatie opdracht gekregen commu nistische geschriften te verspreiden. Hem was een pakje van eenige tientallen strooibiljet ten verstrekt, waarvan hij .er etteiyke op ze kere gelegenheden in de kazerne neerlegde. Deze pamfletten waren overdrukken uit „De Tribune." De inhoud ervan bestaat uit de gewone communistische frazen omtrent mili tarisme, kapitalisme en den communistischen heilstaat Sovjet-Rusland. De conclusie ervan is, dat wanneer straks het gezameniyke mili taire kapitalisme tegen Rusland optrekt, de soldaten moeten dienstweigeren, immers „strijdt nooit tegen uw eigen klasse!" luidt de conclusie. In juridischen zin is dit pamflet wellicht niet opruiend. Vroeger heeft men in soortge lijke geschriften geen aanleiding tot bestraf fing kunnen vinden Er staat echter iets in, dat ditmaal, aan de hand van het nieuwe reglement inzake krijgs tucht, aanleiding geeft om op te treden: .Men zal u lange, vermoeiende mar- schen laten maken, zoodat ge op het laatst van uitputting niet meer verder kunt. Men zal u vaak minderwaardig voedsel geven Vooral in de laatste zinsnede kan men on dermijning der krygstucht zien. Na eenige moeite werd de dader ontdekt en aangehou den. Hy zal zich voor den krijgsraad te ver antwoorden hebben. Het opruiende geschrift blijkt gelukkig den persoon van de Koningin buiten beschouwing te laten. Zoover bekend, is slechts één militair by het geval betrokken en kan men niet zeggen, dat het feit onderdeel vormt eener commu nistische campagne op grooiere schaal. Het onderzoek duurt evenwel nog voort. Vraag: Ik ben in Haarlem als winkeljuffrouw werkzaam in een banketwinkel en 20 jaar oud. Hoe lang mag ik op een dag werken en hoeveel uren voor te eten moet ik hebben. Ik ben intern. Antw.: Een wettelijke winkelsluitings regeling is er nog niet; wel bestaat -er in onderscheidene gemeenten een gemeente lijke verordening in zake de winkelsluiting. Daarin zijn echter geen bepalingen opge nomen omtrent den duur der werktijden van het personeel en van de rusttijden. Zij houden in hoofdzaak in verbodsbepalingen van het geopend hebben der winkels, des morgens vóór en des avonds na een bepaaald uur. Vr. Kunt u mij ook zeggen, wanneer de avondcursus begint voor Banketbakkers in Haarlem en waar ik mij vervoegen moet? Antw. Wend u tot den heer W. Worst, Zijlstraat 9, Haarlem. De cursus begint on geveer begin October. Hoeveel belasting moet men betalen als men een inkomen heeft van 2450 per jaar en ongehuwd is aan: I. Rijksbelasting met opcenten? II. Verdedigingsbelasting? III. Gemeentebelasting? Mijn woonplaats is Haarlem. Ant. I. 39 48; II. 9.—; III 75:80. Vr.: Ik woon in de Haarlemmermeer. Ik ben aangeslagen in de belasting voor 1,174; er gaat af voor levensonderhoud 600; voor een kind 100; voor de R.V.S.. verzekering 60. Ik moet betalen aan Gem. belasting 22,50; Ryksinkomstenbelasttng f 5,04. Is die aanslag juist? Antw.: Ja. Vr. Kunt u mij een middel aan de hand doen om alle mogeiyke vlekken uit zwart marmeren sehoorsteenen te verwijderen? Van welken aard de vlekken zijn, weet ik niet, daar ze in een huis waar ik kwam te wonen reeds waren. Antw. Als wy den aard der vlekken niet kennen, kunnen wij u geen antwoord geven. Vr.: Hoe moet ik het aanleggen om in Amsterdam te trouwen? De aanstaande bruid woont in Haarlem, bruidegom in Heemstede, Zoowel in de Kerk als voor den Burg. stand. Antw.: Men kan trouwen in een gemeente waar een van beide partijen werkelijk woont. De conclusie voor u ligt dus voor de hand: een van belde partyen moet domicilie kiezen te Amsterdam. Ik ben 'n gepensioneerd Ryksambtenaar, en geniet een zuiver inkomen van 2200 (reeds 5 jaar). Ik ben gehuwd en heb geen kinderen. Aftrek voor levensonderhoud 700. Wat moet ik nu betalen voor Rijks inkomstenbelasting? (Hoofdsom en provin ciale opcenten); 2. Hoeveel voor Verdedi gingsbelasting? Antw. I 33.60; 2. 7.50. Vr.: Heeft eén dienst meisje, dat voor vast in betrekking is. er recht op, wanneer zij ziek wordt, dat mevrouw den dokter be taalt en hoe lang? Antw.: Indien zy voor dag en nacht in betrekking is, komen de kosten der ziekte 6 weken voor rekening van mevrouw, waar van deze de laatste twee weken kan verhalen op dedienstbode. In aansluiting met wat wy gisteren mede deelden over de spoorweghalte Heemstede, (zie ook onze fotopagina van heden) vermel den wij hieronder de dienstregeling, die met ingang van 7 October zal gelden voor de spoorweghalte. Vertrek uit Heemstede naar Haarlem om 9.53, 11.47, 13.07, 18.18, 19.18; 20.23; 23.50 u Vertrek uit Heemstede naar Leiden 7.43 (niet op Zon- en feestdagen) 12.47; 14.09. 16.25 (hiet op Zon- en feestdagen) 16.43 (alleen op Zon- en feestdagen) 18.45; 20.16; en 22.10. Ten behoeve van het forensenverkeer zullen bovendien de volgende treinen loo- pen van en naar Amsterdam: Vertrek Heemstede: 8.12 (aankomst Haarlem 8.17, vertrek 8.18), aankomst Am sterdam 8.33 (niet op Zon- en feestdagen) en vervolgens resp. 16.53 (16.57 en 16.58) en 17.13. Deze trein gaat op Zondag tot Heem stede. Vertr. Amsterdam 9.27 (aankomst Haar lem 9.41, vertrek 9.43), aankomst te Heem stede 9.48 en vervolgens resp. 17.27 (17.41 en 17.43) en 17.48. Beide treinen gaan op Zon- en feestdagen alleen varf Haarlem af. Ook zal er waarschynlijk nog een trein loopen die om 23.20 uit Amsterdam ver trekt en om 23.41 te Heemstede aankomt. Een N. T. A.-telegram uit Londen meldt: Luitenant Macdonald is voornemens de vol gende maand in een Moth-vliegtuig alleen een vlucht te ondernemen over den Atlan- tischen Oceaan. Onlangs deed hy een vlucht dwars over Europa naar Syrië, ofschoon hy eerst acht uur ondervinding van vliegen had opgedaan. Met den AtlantiSchen Oceaan van New- Foundland naar Ierland over te steken hoopt hy de eerste te zijn, die een vlucht van dezen aard in een klein vliegtuig volbrengt. Nog steeds nasporingen op Oost-Groenland. Terwyi van Spitsbergen alle schepen, ook de Fransche, zijn vertrokken, zullen de na- sparingen op het oostelijk gedeelte van Groenland den geheelen winter worden voortgezet. De door de regeeringen van Noorwegen en Frankryk geldelyk onder- HET BADSEIZOEN Met een prachtigen, zomerschen Zondag heeft 1928 afscheid genomen van het bad seizoen van dit jaar. Wel zullen er, als t nog wat blijft nazomeren, nog enkele baders komen, maar het officieele badseizoen is af- geloopen. De badexploitant, moest verklaren, dat de voorzomer slecht was, maar dat het eigenlijke badseizoen het weer goed gemaakt had. Hoewel hij zyn aantal badhokjes aan merkelijk had uitgebreid, kwam hy op warme dagen plaats tekort. Voor 't volgend jaar heeft hy echter groote plannen. Nu het badseizoen is afgeloopen, is de politie-post aan zee voor dit jaar opgehe ven. Ook de Bloemendaalsche Reddings- Brigade heeft gisteren haar strandrooster afgewerkt. Nu het toezicht aan het strand is opgehe ven én er wellicht bij mooi weer toch nog wel zwemmers zullen komen, die van 't verboden gedeelte tusschen Zeeweg en strandwagens gebruik zullen maken, is het niet ondien stig dezen er op te wijzen, dat op dit ge deelte een groote mui bezig is zich te ont wikkelen. Van het duin was hy gisteren dui- deiyk te volgen tot ver in zee. Ernstige onge lukken zijn dit jaar gelukkig niet voorgeko men. Wel kwamen een groot aantal strand- bezoekers met meerendeels lichte verwondin gen bij den strandwagen hulp vragen. Op merkelijk was 't kleine aantal gevallen, waarbij zwemmers gebeten of gestoken waren door kwallen, een verschijnsel, dat toe is te schryven aan de weinige oostenwinden. De vlet, die de B. R. B. dit jaar van de gemeente in bruikleen heeft ontvangen, heeft weinig dienst kunnen doen. Door het ontbreken van een bergplaats, moest de vlet, om eenigszins onder toezicht van de po- het ontbreken van een geschikt wagentje was het ondoenlijk, om de vlet van het strand in zee te brengen. Voor een betere installatie heeft de brigade dus nog wel eenige dingen op haar verlang lijstje staan. Intusschen komt de gemeente een woord van hulde toe, voor de wijze, waarop zij de brigade bijstaat. De beide strandwagens hebben dit jaar zeer goed voldaan. Tuinbouw- en Plantkunde. Na haar zomerreces, hield de afd. Bloemendaal- Velsen van „Tuinbouw en Plantkunde" gis teravond haar eerste vergadering in hotel Vreeburg alhier. De groote inzending van dahlia's hield de keuringcommissie zóó lang bezig, dat de voorzitter, de heer E. van Nederhasselt, de vergadering eerst om by half 9 kon openen. De secretaris bracht allereerst verslag uit over de onderlinge tentoonstelling, in Juli op Elswout gehouden. Een warm applaus was hiervoor zijn loon. Ingekomen was een voorstel van het H.B. tot wijziging van Statuten en Huish Regle ment. Naar aanleiding hiervan stelde de secretaris, de heer H. L. van Bueren nog eenige aanvullingen voor, en kreeg de afge vaardigde de heer Mr. van der Plaats, in dit opzicht een bindend mandaat mee. De heer H. L. Van Bueren werd gekozen tot plaats vervangend afgevaardigde. Vervolgens werd het werkprogramma voor den a.s. winter vastgesteld. Over verschil lende onderwerpen zullen inleidingen gehou den worden. Bij het punt: „lathyrusprijsvraag" deed de heer Beunder het voorstel, aan alle leden zaden van één firma te betrekken en ver schillende soorten te verstrekken. Spr. ver wachtte van dezen maatregel een grootere deelname aan den wedstrijd, omdat z.i. de concurrentie hierdoor minder zwaar zou worden. Over dit voorstel werd lang en breed gesproken. Met 14 tegen 11 stemmen werd het aangenomen. In de pauze werd de uitslag van de bloe- meninzendingen bekend gemaakt, benevens van de Dahliaprijsvraag. De dahliaprijs viel te beurt aan den heer Beunder. De voorzitter bedankte de inzen ders voor hun mooie inzendingen. Besloten werd, dat de afdeeling lid zal worden van de Federatie tot behoud van natuurmonumen ten in Kennemerland. De heer P. v. d. Werff werd ten slotte nog gekozen tot .propagandist der afdeeling. De regeling der Prijsvragen in 1929 kwam als volgt tot stand: Januari: getrokken bollen. Februari: primula's. Maart: azalea's. April: chrysanten. Mei: bloeiende heesters. September: dahlia's. October: varens, i November: cyclamens. De vragenbus en rondvraag leverden niets bijzonders op. Daarna sluiting. Afsluiting Bekslaan Wegens de bitu- mineeringswerkzaamheden aan de Bekslaan is deze voorloopig voor alle verkeer afge sloten. Postdienst Wegens de volksfeesten zal de middagbestelling te Vogelenzang en Bennebroek morgen, Donderdag 20 Sep tember, vervallen. Tevens zal het postkantoor voor den postdienst na 2 uur dién dag gesloten zijn. De Koninginnefeesten. Hedenavond 6 uur (tot U uur) wordt het feestterrein, dat door de verschillende draaimolens tenten en andere vermakelijkheden een feestelijk aanzien heeft gekregen, geopend, Te 7 uur zal Gloria" haar muzikale zangtalenten ten ge- hoore brengen terwijl na afloop daarvan een jury, samengesteld uit eenige leden van het Oranjecomité, de prijswinnaars van den etalagewedstrijd zal bekend maken. Te 8 uur zal op het terrein van de fa milie van Nes van Meerkerken „Soli Deo Gloria" haai- muziek ten gehoore brengen, lerwijl na afloop daarvan een jury, samen gesteld uit eenige leden van het Oranje comité, de prijswinnaars van den etalage- wedstrijd zal bekend maken. Voor het volledige programma van den volgenden dag verwijzen wij naar ons num mer van 5 September jl. Alleen rest ons nog te vermelden, dat de voetbalwedstrijd BennebroekStormvogels (personeel N. Z. H.) morgenavond te 6 uur op het Bennebroek-terrein zal gespeeld worden. Ter verhooging van de feestelijkheden worden allen verzocht hun vlag uit te steken Het weghalen van huisvuil. Naar aanlei ding van een adres van eenige ingezetenen van Ruigoord aan den Gemeenteraad, zal te beginnen Donderdag 27 Sept. as. tus schen 1.30 en 3 uur het huisvuil van de 'bewoners van de kom van Ruigoord worden weggehaald. Loting lichting 1929. Het aantal inge schrevenen bedroeg 29. Hiervan 9 ongeschikt verklaard, zoodat aan de loting 20 personen hebben deelgenomen. 10 Vrijstellingen zyn wegens broeder- dienst verleend en 1 wegens opleiding tot geestelyk ambt. Van de overige 9 zijn 6 personen bestemd tot gewoon dienstplichtige terwyl er 3 zyn vrijgeloot. Pluimvee tentoonstelling. De pluimvee- vereeniging „Halfweg en Omstreken" zal op 15 en 16 December as. in de zaal van café Comelissen een tentoonstelling houden. Tevens zal ten bate van de vereeniging een lotery worden gehouden. Concert. Hedenavond 8 uur zal de Mu ziekvereniging „Eensgezindheid" een con cert geven in hare tent aan de School straat, alhier. „Witte Kruis". De afd- Halfweg en Om streken van de N. H. Vereeniging „Het Witte Kruis" zal op Vrydag 21 September a.s. des avonds 8 uur in café Comelissen een ledenvergadering houden. De agenda vermeldt: Verkiezing afgevaardigde en 17—7 plaatsvervangend afgevaardigde voor de Al- gcm. vergadering. Gymnastiekvereeniging S. S. S. Naar wy vernemen zal de gymnastiekvereeniging S. S. dezen winter voor het eerst ver schillende balspelen gaan beoefenen op haar sportterrein. (Sectorpark). By voldoende deelname zullen voor het korfbalspel afzonderlijke twaalftallen van jongeren en van ouderen worden samenge steld. Het ligt in het voornemen van het bestuur van de vereeniging in December as. een groote uitvoering te houden waaraan alle afdeelingen zullen medewerken. NIEUW VENNEP 17 Sep. 1928 Eeieren- veiling E. N. V. Hotel J. de Groot, alhier. Aanvoer 9750 eieren 9600 kipeieren 7.60— 8.50 per 100, 150 eendeieren 6.907.30 per 100, konijnen 1.50 per stuk, slachtkippen 1.60 per stuk. Roode en savoyekool 810 ct. litie te zyn, by den Zeeweg liggen; en door per stuk. Handel vlug.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7