DE WAERELD ROND BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE t «it 1 I ïs i BIJ DE MENSCHENETERS OP NIEUW-GUINEA Het is bijna ongelooflijk, dat er in onze eeuw van verfijnde techtiek en moderne beschaving nog menschen gevonden worden, voor wie het vleesch hunner medemenschen een buitengewone lekkernij is. En toch wo- neiin de binnenlanden van het reusachtig gruote en uitgestrekte eiland Nieuw-Guinea, waar de Europeanen nog niet overal zijn doorgedrongen, nog vele kannibalen. Tot nu toe kwamen de meeste berichten hierover uit den mond van de Paradijsvogeljagers en dan was het vaak moeilijk een juiste schei dingslijn te trekken tusschen de zuivere waarheid en hun jagers-latijn. Ieder jaar gaan enkele inboorlingen uit de model-kam pongs van Merauke met de vogeljagers naar de binnenlanden. Als de jachttijd gesloten ls, geven de meeste inboorlingen er weer de voorkeur aan om vrij en ongebonden in de oerwouden te leven, liever dan in de mo derne hutten in Merauke. Maar enkelen hunner zijn op kostschool in Merauke geble ven; er was er zelfs één, die reeds meer dan een jaar op school was, doch die zoo'n groot heimwee naar de bosschen kreeg, dat hij op zekeren morgen weer verdwenen was. Maar de anderen hebben voor de missio narissen geen geheimen meer. Een dezer Jongens was het vorig jaar met z'n broer mee op jacht gegaan: zijn broer was ge vangen en opgegeten. Hij had nog weten te vluchten en met heel veel moeite, na een reis van 20 dagmarschen, Merauke veilig be- Jeikt, Wij geven zijn verhaal hier woordelijk weer. In alle streken, waaruit de jongens komen, wordt nog menschenvleesch gegeten; maar iedereen wordt niet opgegeten en iedereen mag ook niet mee-eten. Vrouwen en kinde ren worden niet opgegeten en zij mogen ook zelf geen menschenvleesch eten. Het gaat niet om het vleesch, maar men wil de kracht en lichaamssterkte van het slachtoffer overnemen. Men eet liefst jongens en sterke mannen, omdat zij meer moed hebben en daarom ook meer kracht en durf geven. Men let er ook nog op of het vleesch goed verzorgd is. Jongens, die altijd in Merauke geweest zijn en dus beter gevoed zijn en die hun lichaam hebben leeren wasschen, zijn een bijzonder begeerenswaardige buit. Het gebeurt maar zelden, dat een men- scheneter zijn slachtoffer alleen aanvalt; dat is slechts de een of andere held, die zoo iets durft. De vluchteling, die hier was aange komen, ging vluchten voor twee mannen, die heel het dorp onveilig maakten. Hij noemde de namen van zeven of acht mannen, die zij met hun pijlen hadden neergeschoten en die zij hadden opgegeten. Deze twee menscheneters, die de heele streek onveilig maakten, behooren tot de uitzonderingen. Gewoonlijk trekt een heele krijgsmacht uit om een dorp te overvallen en alle mannen en jongelingen te dooden. De kaja-kaja's in de buurt van Merauke gingen ook op rooftocht, maar hun doel was koppen te snellen; dat kent men aan de Digoel-rivier niet. De Digoel-menschen zijn geen koppensneller» maar vleeschjagers, Wanneer hier niet ingegrepen wordt, dan gaat dit volk, dat toch wel ontvankelijk is voor opvoeding en beschaving, totaal ten gronde. 't Ware te wenschen dat de regeering de Missionarissen aan den Digoel op eenzelfde wijze wilde helpen als in de kuststreek van Merauke. Dan zou aan deze barbaarschheid spoedig een einde komen. NOBILE OP HET TOONEEL In een schouwburg te Tokio is de Pool expeditie van generaal Nobile ten tooneele gebracht, waarover Ternois in de „Echo de Paris" schrijft: Als het gordijn opgaat, wordt, met behulp van ventilatoren, die in de coulissen zijn opgesteld, een hevige storm nagebootst. Een donker dreigende lucht versterkt den onheil speilenden indruk. Vooraan op het tooneel zijn echte ijsblokken opgestapeld, waarin het voetlicht weerspiegelt. Deze stapels gaan over in nagemaakte ijsbergen, die zoo echt lijken, dat men moeilijk kan zeggen, waar de na bootsing begint. Het publiek is opgetogen en juicht van voldoening. Er staat een tent van huiden op het too neel en een mast, waaraan een verschoten, gerafelde Italiaansche vlag hevig wappert en klappert. Er loopen wanhopige wrakken van menschen over het tooneel heen en weer, die telkens gaan zitten met het hoofd in de han den en onrustig weer opstaan, zuchtend en klagend, in afwachting van den naderenden ondergang. De razende storm houdt aan. De marconist is uitgeput van het seinen. Hij heeft onophoudelijk zijn S.O.S. uitgezonden, maar telkens weer vergeefs op een antwoord gewacht. Hij is overspannen en snikt. Slechts één man staat rustig rechtop te midden van zijn wanhopige makkers; hy loopt van den een naar den ander, om allen moed in te spreken. Het is Nobile, voorgesteld door Enjaku Jitsukawa, den grootsten acteur van Osaka, die voor deze opvoeringen te Tokio is gekomen. Het geheele eerste bedrijf deed den Euro- peeschen toeschouwer denken aan een tafe reel uit Dante's „Inferno". In het tweede bedrijf zitten alle verslagen ter neer. Alleen Nobile houdt zich nog staan de, terwijl zijn omgeving langzamerhand on der de vallende sneeuw bedolven wordt. Hij deelt sigaretten uit en doet nogmaals de hoop herleven. Plotseling klinkt hondenge blaf. Titina, Nobile's kleine foxterrier, heeft een ijsbeer ontdekt en er ontstaat groote ver warring onder de Italianen, zy vluchten voor den figurant, die, gehuld in 'n haardkleedje, den ysbeer moet voorstellen. Deze scène zou bij ons een onbedaariyk gelach verwekken, zegt Tomois, maar de Japansche toeschou wers zitten in ademlooze spanning toe te zien hoe de acteur, die Viglieri voorstelt, zyn geweer aanlegt en woedend met de oogen rolt, terwijl de man in kleed zich op de „achterpooten" verheft. Eerst als de beer is geveld herademt het publiek van den Meji- Za-schouwburg. Maar weldra geraakt men opnieuw in spanning. De ventilatoren beginnen weer te werken, ditmaal om Lundborgs vliegtuig aan te kondigen. Eindelijk is het uur der redding gekomen en hiermede eindigt het stuk. Ternois eindigt zijn beschrijving met de vraag, of de Japansche tooneelspelers, die het lot der Italianen zoo treffend weergaven, werkelijk zouden meevoelen met de Europe anen, welke zy uitbeelden of slechts ge ïnspireerd worden door een ongemeene be leefdheid jegens Nobile, die verleden Jaar een bezoek aan Japan heeft gebracht, De vyfde kolom ACTIE TEGEN ANTI-CLERICALISME IN CHINA De Chineesche vereeniging voor katholieke actie in de Apostolische Prefectuur van Lih- sien (Chihli, China) heeft een aanvang ge maakt om zich te verdedigen tegen de anti katholieke houding van de autoriteiten van Liu-Kia-Cioang (Chulu), een stad gelegen binnen de prefectuur van Lihsien, door een protest te zenden aan de Regeering. Kort na het katholieken-Congres te Lih sien, trachtten de katholieken, zich voegend naar de voorschriften van dit Congres, vriendschappeiyke betrekkingen aan te knoo- pen met de plaatseiyke leiders van de Kou- mintang, d.i. de party die thans de meerder heid heeft. Doch het nieuwe bestuur, dat grootendeels bestond uit jonge mannen die nauweiyks de school hadden verlaten en wier betreurenswaardig^ houding van algemeene bekendheid is, sloegen iedere toenadering af. Daarenboven gaven zy biyk van hun anti- christeiyke politiek door eenige Christenen uit de stad weg te zenden. Toen de vertegen woordigers van de Vereeniging voor Katho lieke Actie hun opmerkten, dat de „3 Prin- cipen", San Min, die als 't Evangelie van de Koumintang gelden, luide verklaren dat het Chineesche volk een volkomen recht heeft op vryheid van godsdienst, antwoordden deze jonge lieden: „Het is juist dit artikel van de San Min waarmede wy ons niet kunnen ver eenigen." De katholieken gaven hiervan onmiddellijk kennis aan het Centraal Comité voor katho lieke Actie. Dit Comité richtte twee brieven van krachtig protest, de eene aan den Gou verneur van de Provincie en de andere aan den provincialen vertegenwoordiger van de Koumintang, en zond copieën hiervan aan elk der zes burgerlijke onder-prefecturen van de Apostolische Prefectuur. De katholieken i zyn vast besloten om zich niet neer te leggen by een dergeiyke houding van de zyde der plaatselijke overheden, omdat daardoor wel dra een anti-christelijke geest over het heele land zou worden verspreid-. Zelfs wanneer 1 Centraal Comité zich zou scharen aan de zy de van deze autoriteiten, zou het energieke protest der katholieken een toestand tegen gaan, die ed liberale maatregelen der voor naamste autoriteiten zou kunnen belemme ren. In het binnenland van Chulu, in de andere burgeriyke onder-prefecturen, toonden de stedeiyke ambtenaren van de Koumintang zich nog niet vyandig gezind. IntegendeeT hebben eenige van hen van een uitmuntend# gezindheid tegenover de katholieken biyk ge geven, vooral tegenover de georganiseerd# vereenigingen. De Vereeniging voor Katholieke Actie werd gesticht door den Z.Eerw. Hr. Mgr. Melchi- or Suan C.M. Apostolisch Prefect van Lihsien met 't doel, tegenstand te bieden tgen het radicalisme van na den oorlog. Te Lihsien tellen de katholieken 25.000 leden. IN DE LUCHT Piet maakte zyn eerste luchtreis. De piloot vliegt met hem 3000 meter hoog en maakt plotseling een giyvlucht. 50 procent van de menschen daar bene den denken natuurlijk, dat wy nu naar be neden vallen, lacht de piloot tot zyn passa gier. Nou, zegt Piet benauwd, 50 pCt. van hierboven gelooft 't ook. 4 VRAAG EN WEDERVRAAG Luitenant: Waarom mag een soldaat tydens de parade geen sigaret rooken? Recruut: Dat vraag ik my ook al af^ luitenant, De werkzaamheden aan de op 7 October in gebruik te nemen halte aan de Zandvoortschelaan te Heemstede, waarover wy in ons blad van gitteren reeds schreven. De twee gebouwtjes aan weerszU- den van de spoorbaan zijn de wachtlokalen- Het gebouw rechts,, waar van een klein gedeelte zichtbaar is, is een der overdekte trappenhuisjes naar den tunncL In hotel De Prins te Velsen viert de Beverwijksche kegelclub „Rang" van 15 tot 24 Sept. haar tien jarig bestaan. Bü deze gelegenheid wordt een kegel concours gehouden, waarvan hierboven een moment. De Zeereerw. Pater Engelmundus O. Cap. M. van het klooster te IJmuiden-Oost, viert morgen zijn zilveren kloosterfeest. De heer H. Koning (R.K.) is wijlen den heer H. V. Schooten opgevolgd als wethouder van Haarlemmermeer. De Haarlemsche processie naar Kevelaar heeft een nienw vaandel gekregen. Het mooie doek, dat dit jaar voor het eerst ter bedevaart werd meegedra gen, is ontworpen door H. Bijvoet. Figuur-vliegen; een bewonderenswaardig staaltje van vliegtechniek, gedemonstreerd by een vlieg- feest te San Diego (Califomlë) Het resultaat van een telefonische boodschap: „brand in het stadion", by het wereld-brandweer- feest te Turijn. Brandweerlieden uit geheel Europa, Amerika en Azië, ook nit Nederland (Rotterdam en Zutphen) hielden bü het brandweerfeest in Tnryn een wedstryd in het blusschen van een brandend huis. De Pary ze naars bleken het vlugst te zyn. Een machine-mensch, geconstrueerd door W. H. Richards, la op de Ingenieurs-Tentoonstelling te Londen te bezichtigen. Het is een stalen pop, die langs radio-electrischen weg enkele bewegingen kan uitvoeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9