m t. A. 'I AV0KDKLEE0IN6 De Samenzweerders DE TORENS RIJZEN!! Telegraphisch Weerbericht BUREAUX: NASSAULAAN49, DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1928 rWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16965 aangifte moet. op straffe van verlies van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na het ongeval. n. De storm boven den West- Indischen Archipel Moordaanslag in het Sanatorium te Westmalle Een mislukte Oceaan-vlucht Voornaamste Nieuws De financieele verhou ding tusschen Rijk en Gemeente Een verklaring van Minister de Geer Door de lucht naar Indië De H.-NAFA te Allahabad aangekomen De postvliegtuigen voor Indië Doodelijk ongeluk te Aalsmeer De Muider tol Ballonresten gevonden nabij Kingsbay KLEINE HOUTWEG 5 J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Verkeersongevalleri Het tweede postvliegtuig voor Indië gestart Staking aan de werf „C onrad" te Zaandam Teleioon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.j per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGÉN lusscben den tekst 60 ct. per regel, ft jsvoorwaarden f Oftflfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f7Cf\ oü een ongeval met 4 f| bü verlies van een hand, ff IOC bü verlies van een |"CQ tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 uUUU." verlies van beide armen, belde beenen of beide oogen; 1 UU." doodeiyken afloop; 1 AcU. een voet of een oog; I itiO. duunoiwj g Alle abonne's op dit blad zyn ingevolge de verzekenngsvoorwaarden bü 'n breuk van ff n bij verlies v. ee» i; 1 II.anderen vinger. been of arm; Het Paard van Troje. De Sovjetrepubliek neemt in de verhoudin gen tusschen de verschillende staten een geheel uitzonderlijke plaats in, geiyk de commun.stische party in wezen totaal ver schilt" van de overige politieke partijen. Sovjet-Rusland immers daar twijfelt wel niemand meer aan heeft zich tot doel gesteld: de totale vernietiging van de andere staten, welke vernietiging het als zijn eigen bestaansmogelijkheid beschouwt en met alle middelen, eerlijke en oneerlijke, nastreeft. De uitspraken van de bolsjevistische leiders la ten hierover geen twijfel bestaan. Ten over vloede hebben wij naast de woorden de feiten, waarvan er hier twee vermeld worden. Kort na de erkenning van de Sovjet-repu bliek door Frankrijk, en de daarop volgende vestiging van een Russisch gezantschap te Parijs, voerde Voline, de eerste secretaris van dat gezantschap, in een tegen het Fransche gouvernement gerichte revolutionnaire mee ting het woord. Op het protest vah de Fransche regeering verklaarde de gezant Krassin, dat Vol ne van hem geen opdracht had gekregen, maar uit eigen beweging en als particulier opgetreden was. Niettemin moest Voline Parijs verlaten. En zie nu hoe leugen, ontkenning en list zelfs bij de off.cieele vertegenwoordigers van de Sovjets graag-gebruikte middelen zijn: nauwelijks te Moskou teruggekeerd, publi ceerde die zehde Voline in de Pravda, het officieele dagblad der Komintern, dat „de rede in kwestie uitgesproken was overeen komst g de instructies en uit naam van den gezant." Maar het tweede geval, dat mede de breuk tusschen Groot-Brittannië en de Sovjets ten gevolge had, is nog sprekender en loont de moeite, hier, uit het Engelsche Witboek (Rusland no. 2) bijeengezet, in zijn geheel nog eens verhaald te worden. Men herinnert zich dat de Rus Borodin bij de revolutionna're gebeurtenissen in China voortdurend en met kracht de Zuide lijken opzet tegen Engeland. Op Engelands vermaning bleker. Moskou noch zijn diploma ten terug te schrikken voor de meest aperte leugens. Rosengolz, de zaakgelastigde der Sovjets te Londen, verklaarde op 1 Februari 1927 brutaalweg aan het Engelsche gouver nement, dat Borodin geen Sovjet-vertegen woordiger was, maar een prlvé-burger in dienst der Chineesche regeering en dat der halve Rus'and voor zijn handelingen niet aansprakelijk gesteld kon worden. Zelfs publiceerde hij om den schijn van waar heid nog te vergrooten In de Daily Tele graph van 3 Febr. de verklaring, „dat Boradin in geen enkele relatie, welke ook, stond met het Sovjet-gouvernement." Ten overvloede stelde de Engelsche zaak gelastigde te Moskou, Sir Robert Hodgson, op 11 Februari een onderzoek In bij Litvinov. den volkscommissaris van buitenlandsche zaken ad interim. Deze antwoordde, dat hij van Borodin niet meer mist, dan dat deze een Russisch communist was en een vriend geweest was van Sun-Yan-Sen, den overleden aanvoerder der ZuidelTjken, dat het Sovjet gouvernement In geen enkele betrekking tot hem stond en ten zijnen opzichte dus ook geen enkele verantwoordelijkheid droeg. Toch waren beide verklaringen klinkklare leugens: Borodin is nooit Iets anders ge weest, dan een agent, wiens werkzaamheden door Moskou geleid werden. De Engeische regeering kreeg intusschen een telegram in handen, dat op 12 November door den Rus- sischen volkscommissaris van buiten'andsche zaken gezonden was aan den Sovjetvertegen woordiger te Peking. Ziehier den tekst: „Met dezen deel ik U het besluit mede van het departement (van buitenlandsche zaken), om door u ten uitvoer gelegd te werden: „le. Totdat er een Sovjet-vertegenwoorcf ger te Peking benoemd is (er was toen nog slechts een officieuze gemachtigde Schr.), zal ka meraad Borodin zijn orders rechtstreeks uit Moskou ontvangen. „2e Het Bureau-voor-het-Ulterste-Oosten moet er van op de hoogte gebracht worden, dat alle beslissingen en maatregelen, die het nemen zal over de politiek van het Kwoming- tang in China en de politieke militaire actie, genomen moeten worden in overeenstemming met kameraad Borodin. Bij verschil van zienswijze over deze kwes ties, moet men zich wenden tot Moskou ter Informatie. Borodin en het Bureau-voor-het- uiterste-Oosten moeten de vertegenwoordigers van Moskou op de hoogte houden van al hun beslissingen en alle bewegingen, rakende deze kwesties. „3e. De benoeming van kameraad Borodin tot offic'eel Sovjet-vertegenwoordiger te Canton lijkt niet opportuun. Borodin moet belast blijven met het werk in de aan het administratieve bestuur van Canton onder worpen provincies, totdat een officieele ver tegenwoordiger bij het gouvernement van Canton zal aangewezen worden." Du'delijker kon men toch wel niet bewezen vinden, dat Borodin een directe agent van het Sovjet-gouv irnement is, dat zijn rol trachtte te verbergen door hem een officieele kwaliteit te onthouden. De methodes van de Sovjet komen hier wel zeer duidelijk aan het licht. Terecht kon dan ook de eerste min ster van Engeland, Baldwin, in het La gerhuis op 24 Mei 1927 zeggen: dat de ver klaringen van den Sovjet-gezant te Londen en van Litvinov leugens waren „enkel en alleen bestemd om de Engelsche regeering en het publiek te bedriegen, terwijl onder de be dekking van deze onkenningen Borodin zijn actie tegen de vreemdelingen en Engeland voortzette als gemachtigde agent van de Sovjet-regeering en op haar bevelen." Bij dezelfde gelegenheid legde Baldwin de bewijzen over, dat het Sovjet-gezantschap in Londen, de leiding had van heel de omver- verpende actie der bo'sjewist'sche agenten en spionnen in Engeland. En toen daar de affaire bijkwam van de Arcos-maatschappy, die identiek bleek te zün met de officieele Sovjet-handelsdelegatie, op haar beurt be trapt op anti-E ige.sche sp onnage en propa ganda, heeft Engeland de fout, die 't inder- tyd beging door de Sovjet-regeering te erken nen, zooveel mogelijk getracht te herstellen, noor alle diplomatieke banden en betrek kingen met Moskou te verbreken en daar mede de communistische beweging te ver hinderen, althans langs officieele wegen. 1- .ar actie in Enge.and te voeren. Deze voorbeelden zijn met vele andere te vermeerderen. Altyd biykt, dat met het ves tigen van een Sovjetvertegenwoordiging de vyand in eigen huis gehaald wordt, de des tructie van dien dag af ernstiger dreigt. Maar hoe komt het nu, vraagt een lezer, dat de Sovjet-gezantschappen dezen geheimen arbeid biykbaar zoo ongestoord kunnen voort zetten; waar ligt nu juist het gevaar van het bestaan van een Russische ambassade in een bepaald land? Ons antwoord moet drieledig zün: Ten eerste ligt de verklaring in de immuni teit, de vrijstelling van bemoeiingen ier regeering, die de internationale hoffelijkheid aan buitenlandsche gezanten en gedelegeer den waarborgt. Ook het gezantschapsperso- neel, de koeriers profiteeren van deze vrij stelling. Het gebouw der ambassade geniet het privilege van beschouwd te worden als grondgebied van het land, welks gezant in dat gebouw zetelt. Van deze voorrechten maken de Sovjet-koeriers druk gebruik door hij hun reizen vice-versa instructies, brieven, prepf ganda-materiaal, wapens en geld, on gestoord in te voeren en de door de spion- nage ingewonnen int ch tingen getrouw naar Moskou over te brengen. Op de tweede plaats schuilt het gevaar in het wezen zelf der Sovjet-diplomaten. Een Sovjet-diplomaat is vóór alles lid van de Communistische Internationale, welks pro gram zijn gedragslün nauwkeurig bepaalt. Kan hü niet openlijk en persooniyk zijn revoluionnairen aard manifeseeren, dan is hij niettemin verplicht in het geheim mede te arbeiden aan de inenting der Roode smesof. Hij is belast met de leiding der revolutionnaire sp'onnage en propaganda in die landen, die zoo zwak geweest zyn hem binnen te halen. Of hij daarmede recht streeks tegen de bepalingen, die zyn regee ring moest aanvaarden om erkend te worden, handelt, is een kwestie, die voor zün men taliteit n'et ter sprake komt. Voor de Sov jets heiligt inderdaad het „goede" roode doel ook de slechte middelen. Kunnen wü trouwens anders verwachten, als wij zien welke personen Rus'and als zün gezanten uitzendt? Om alleen Parijs te noe- I r.en: de straks vermelde Krassin (schuil naam voor Nikitich) heeft vroeger veroor- 1 deehngen beloopen als falsaris, heeler en Duitsche spion. En zijn opvolger Rakowsky i was de leider der gruweiyke afslachtingen te Kiev. Zulke individuen zullen voor bedrog, leugen, spionnage en woordbreuk toch wel jniet terugdeinzen. En van dit soort zün de meeste Sovjet-diplomaten. Wat ten slotte op de derde plaats het ge vaar wezeniyk vergroot, is de aanwezigheid van de Communistische party in een be paald land. Deze immers is een gedwee en vo'gzaam werktuig in handen van de bols jevistische leiders, wier instructies en beve len zy trouw opvolgt en uitvoert. Zoo worden de diplomatieke vertegenwoordigers vanzelf het hoofd van een groote partij, die gericht is op de vernietiging van de natio nale instellingen en de vervanging van deze door 't bolsjewistische regiem. En een „bur geroorlog" is daartoe heusch een niet te versmaden middel. Op het bevel immers der Derde Internationale, organiseeren de com munisten zich op militaire wijze, gebruiken zij alle wettige en onwettige middelen om de revolutie voor te bereiden en verklaren zich trouwe d enaren van een buitenlandsch gouvernement. Cook, de secretaris van het Engeische münwerkers-syndicaat en Fran sche communisten van naam a's Doriot, Vaillant-Couturier geven dit openlijk toe. Is de erkenning van de Sovjet-republiek niet de binnenhal'ng van het Trojaansche Paard? U weet wel, dat verhaal van Home rus: de Grieken trokken af en de Trojanen haalden geestdriftig het vóór hun stad achtergelaten houten paard binnen. Maar 's nachts kwamen de in het paard verborgen Grieken te voorschyn en gedaan was 't met Troje! Wij mogen wel bidden: van officieele betrekkingen met de Sovjets, verlos ons, Heer! Ook St. Eustatius en Saba geteisterd By het Departement van Koloniën is van den wnd. gouverneur van Curasao heden het volgende, op 18 dezer verzonden telegrafisch bericht ontvangen: „Volgens berichten, pas ontvangen, heeft de storm van 12 op 13 dezer op St. Eustatius en Saba zeer zwaar gewoed; op St. Eustatius het ergst, waar ongeveer 47 huizen vernield zyn, waardoor niet minder dan 1000 men- schen dakloos geworden zijn en 'n groot aan tal klein vee is gedood. Overigens zün groote boomen ontworteld en versper- thans den doorgang op publieke wegen. De Gouverne mentsschoener „Virginia", die op de reede ten anker lag, heeft kettingen gebroken en is op drift gegaan, waarschijnlijk voor altyd verloren. De St. Eustatiaansche kotter „Ma rie Louise" is te pletter geslagen op het strand. Ook Saba heeft zeer veel geleden. Onge veer 15 huizen vernield en andere gedeelte lijk beschadigd. De cultuur heelemaal ver nield. Ook groot verlies onder klein vee. Het vorenstaande is summiere opgave der gebeurtenissen, doch stormcommissiën zijn druk bezig met haar werk, waarvan later uitvoerig verslag volgt. Zoowel St. Eustatius als Saba verkeeren in nood. Schoolgebouw St. Eustatius wordt voorloopig gebruikt als onderkomen dak- loozen." De provinciale Noord-Brabantsche en 's-Hertogenbossche Courant meldt uit Zun- dert; In het sanatorium te Westmalle heeft de 38-jarige J. van C. met een jachtgeweer ge schoten op een jong echtpaar. Beide kregen doodelijke verwondingen. Het parket heeft den dader doen arresteeren. V. D. meldt uit Londen: Cesare Sabelli is Woensdagmiddag van het vliegveld Old Orchard in den staat Maine (Amerika) voor zün Oceaanvlucht naar Romt gestart, maar reeds na 20 minuten weder •naar het punt van vertrek teruggekeerd. Nadere berichten uit Old Orchard melden, dat kort na den start voor zün Oceaanvlucht het vliegtuig van Sabelli in brand gevlogen is en Sabelli daardoor gedwongen v.as te dalen. Sabelli verminderde zün benzinevoorraad met 538 gallons om een veilige landing mogelyk te maken. Hierboven een kiek, die een aardig idee geeft van het groote werk, van den afbouw der torens van de Kathedrale Kerk te Haar lem. Wie in de nabyheid van het Emmaplein komt en wie gaat er niet eens kijken naar den nieuwbouw, als hü in Haarlem komt of woont geraakt al onder den indruk van het geweldige steigerwerk, dat voor den bouw noodig is. De steigers vertegenwoordigen niet alleen een respectabele hoeveelheid werk men moet er de Haarlemsche bouwpolitie maar eens over hooren spreken! maar voor het geld, dat de bouw van het steigerwerk alleen kost, zou men een knappe villa kun nen bouwen. Toch ziet men aan den buiten kant nog maar een klein deel van het werk. .Wie de torens ziet rijzen moet om een goe den indruk van het geheele bouwwerk te krügen, ook denken aan het omvangrijke en riskante werk der versterking van de fun deering, die aan den eigenlijken bouw voor afging. Daar de torens volgens het nieuwe plan hooger in metselwerk opgetrokken worden, dan bij het oorspronkelüke plan van voor 25 jaar, was gerekend, hiervoor waren hoogere houten spitsen ontworpen, was het noodza kelijk geworden, de fundeering der torens te versterken, deze moesten daarom geheel wor den blootgelegd, eerst tot onderzoek en ver der voor het inslaan der nieuwe palen en het aanbrengen der gewapend beton-verster- king. Voor versterking der torens moesten onge veer 300 palen van 12 meter lengte worden bijgeheid, in de kerk moesten hiervoor vloe ren worden opgebroken. Voor het slaan der 12 M. lange palen in de kerk, dat als een buitengewoon heiwerk te beschouwen is, was vooral voorzichtigheid en practische be kwaamheid noodig. Door te geringe hoogte onder de tribune was het niet mogelyk de hieronder geprojecteerde palen over hun vol le lengte in te heien. Deze werden daarom z.g. voorgepulst om later op diepte te worden ingeslagen, een werkwüze, welke wellicht nog nooit is toegepast. Om eenigszins een idee te kunnen vormen van de afmetingen der torens het volgende: Torens 10 x 10 M. Hoogte 60 M. Totaal gewicht per toren 4.500.000 K.G. Totaal aantal palen per toren 360 stuks van 12 M. lengte. Totaal aantal steenen per toren 1.800.000. Met grooten spoed is men bezig de torens op hoogte te brengen, want als straks het leeiyke weer aankomt zal het geen pleiziertje zijn om daar bóven in de lucht te werken. Zijn de torens zoo. ver klaar, dan wordt aan den bouw der portiek begonnen, die een sieraad van den hoofdingang belooft te wor den. Ook de plebanie ondergaat een verbouwing, dien het gebrek aan ruimte zal moeten voorzien, 't Zal wel aardig in het voorjaar van 1929 loopen voordat alles gereed is. Intusschen is men nu ook bezig met den bouw van het nieuwe parochiale hoofdaltaar met communiebank. Deze beide kunstwerken zyn ontworpen door de edelsmeden Jan Eloy en Leo Brom. De bouw van het nieuwe al taar schiet al aardig op en dat is maar ge lukkig ook, want al weten de parochianen van de Kathedraal, dat men per aspera ad astra komt, dat zij nu door 'n zuren appel byten om straks een mooi kerkgebouw rijk te zijn, het is nu met al die verbouwingen en dat breken, in de kerk allesbehalve hui- seiyk. Amersfoort aan de Zuidzijde van Muiden zal worden geleid. Toch moet afkoop van den tol wenschelyk worden geoordeeld. Daarover zijn in het voorjaar van 1928, met medewerking van de verkeersbonden, onderhandelingen geopend, welke onderhandelingen nog niet zün ge ëindigd. Onzekerheid omtrent de waarde, die de tol na het tot stand komen van het nieuwe wegvak nog voor de tolheffers zal vertegen woordigen, maakt de onderhandelingen moei- ïyk, doch er bestaat eenig uitzicht, dat zy een gunstig verloop zullen hebben. 't Schünt nauwelijks noodig, hieraan toe te voegen dat de Regeering bij het bepalen van haar standpunt in zake afkoop geen invloed kan toekennen aan wanordelijkhe den en daden van eigen richting, als waar mede in den laatsten tijd een deel der be- belanghebbenden meent doel te kunnen tref fen en die in een beschaafd land niet thuis behooren. Een conferentie Gisteren heeft te Haarlem een conferentie plaats gehad van de Hoogheemraden Bre- dius (Baarn) cn de Raadt (Muiden) met de Gedeputeerden Hendrix en van Lennep, inzake het voorstel van den Minister van Waterstaat, die de tolrechten voor 60.000 wil afkoopen. Het Hoogheemraadschap vraagt f 125 000. Gedeputeerde Staten zullen het Hoog heemraadschap nader te dezer zake advi- seeren. Aanbod niet langer gehandhaafd Naar de „Tel." verneemt, hebben eenigen tijd geleden bij een onderhoud met minister Van der Vegte de KN.A.C, de A.N.W-B. en de Bond van Bedrijfsautohouders aangebo den 'n bedrag 10 000 te zullen foumeeren als bijdrage in de afkoopsom voor den Mui- dertol. Dit aanbod wordt, thans naar het btad verneemt, niet langer gehandhaafd De A N.W.B en de K N A C. wenschen n,l. deze aanbieding niet langer gestand te doen, omdat zy meenen dat de geheele rege ling van den afkoop een zaak van de Regee ring is. Beide bonden stellen zich thans op het standpunt, dat 't niet meer op hun weg ligt, eenige bijdrage te verleenen. De Eerste Kamer heeft de leden der huishoudelijke commissies benoemd. Generaal Snijders naar Indië vertrokken. De financiëele verhouding tusschen Rijk cn gemeente. Een verklaring van minister de Geer. Eenige persstemmen over de millioenen- nota. Verschenen is het rapport van de com missie van Advies voor de Veenafgraving. Eveneens is verschenen het rapport der commissie inzake de oprichting van een vecncentrale in de Drentsche venen. De commissie acht een dergelijke oprichting economisch niet te aanvaarden. De Muider tok Mededeelingen van den Minister van Waterstaat. Stormweer op de Bovenwindsche eilan den. Ook St. Enstatius en Saba geteisterd. De Soc. Dem. Tweede Kamerfractie heeft besloten den heer R. Stenhuis niet langer als lid der fractie te beschouwen. Jhr. mr. D. E. van Lennep zal met ingang van 1 October 192S aftreden als lid van Gedep. Staten van Noord-Holland. Het tweede postvliegtuig voor Indië, de H.-N.A.F.B., is hedenmorgen te 6.15 uur van Schiphol naar Indië gestart. Indiening van het herzieningsontwerp kan spoedig worden verwacht Het Nederlandsch Correspondentiebureau bericht: Op onze vraag aan den Minister van Fi nanciën, ot hü ons inlichtingen kon geven over het tydstip waarop het in de Troonrede toegezegde voorstel tot herziening van de financieele verhtmóing tusschen het Rijk en de gemeenten zal worden ingediend, ver klaarde de Minister, dat de indiening spoe dig kan worden verwacht. Hü had zeide zyne Excellentie, in het vorige najaar verklaard, dat hy hoopte dat het voorstel in September 1928 de Kamer zou kunnen bereiken en alsdan vóór de ver kiezingen nog zou kunnen worden afgedaan Hij stelt er prijs op te bevorderen, dat dit plan, althans wat de uitvoering door de Regeering betreft, wordt gevolgd. In dit zelfde verband vroegen wü inlich ting over de zinsnede in de Troonrede, lui dende: „De financieele toestand biyft tot soberheid manen, niet het minst omdat de zware lasten, door de verschillende pu blieke lichamen op de bevolking gelegd, een duurzame verbetering van den economi- schen toestand belemmeren". Is hieriu vroegen wy geiyk er uit afgeleid is, een verwijt aan de gemeenten te lezen? De Minister antwoordde: Ik begrüp niet, hoe iemand op die gedachte gekomen is Hetzelfde „verwüt" zou dan immers mede tot het Rük gericht zijn in de beide voor gaande jaren zelfs uitsluitend tot het Rijk Verleden jaar luidde deze zinsnede: „De financieele toestand blijft zorgeischend, In de voornaamste plaats omdat de zware las ten, op de bevolking gelegd, de herleving der welvaart en de verruiming der werkge legenheid vertragen" Een jaar vroeger was een clausule van gelyke strekking opgenomen. Dat thans van .verschillende publiekp lichamen" gesproken wordt, heeft slechts deze beteekenis, dat so berheid voor het Rük (natuuriyk kan in een Troonrede alleen dó&rvan sprake zijn) niet slechts noodig is tot vermindering van eigen belasting, maar ook om de gelden te vinden, welke de herziening van de financieele ver houding van 's Rüks schatkist zal vorderen, d.w.z. tot vermindering van gemeentebelas tingen, die dlkwyis zonder schuld van de gemeenten veel te hoog zün opgevoerd. Verder sprak Zijne Excellentie er züne afkeuring over uit, dat men de strekking van het komende wetsontwerp in verband gebracht had met een weekblad-artikel van één zijner hoofdambtenaren, die aan de voorbereiding van dat wetsontwerp part noch deel heeft gehad. In 't algemeen voegde ZUne Excellentie hieraan toe is 't altijd bedenkelijk, wan neer men ambtenaren betrekt in de critiek op een Minister. Gewooniyk gaat dit in dien vorm, dat men daden van een Minister waarvoor hy de verantwoordelükheid draagt op den rug schuift van een ambtenaar. De Ministers plegen daartegen dan met nadruk op te komen. Weinig minder ongepast noemde de Minister het, wanneer men om gekeerd een Minister aanvalt op een artikel van een hoofdambtenaar en daarnaar den inhoud van een toekomstig wetsontwerp be oordeelt. Het is in ons land gewoonte besloot de Minister dat aan de ambtenaren een redelijke vrüheid gelaten wordt tot het pu- bliceeren van hun meeningen, vooral in een wetenschappeiyk tijdschrift. Men brengt die goede gewoonte in gevaar door deze mee- ningsuitingen tot punt van aanval tegen een Minister te maken. De bijzondere correspondent aan boord van het postvliegtuig seint d.d. 19 Sept. uit Al lahabad aan Aneta-Vaz Dias: Wij zyn na een goede reis alhier aangeko men. De landipg geschiedde vlot. Gedurende de reis hadden wij mooi weer. Er was veel belangstelling op het vliegveld. De afstand KarachiAllahabad werd door ons in negen uur afgelegd. Morgen vertrekken wij naar Calcutta. By de K. L. M. is bericht ontvangen, dat het Nederlandsche postvliegtuig H-N A F A, van Amsterdam naar Java gisteroch tend te 3 uur 55 van Karachi is vertrokken, om 8.25 te Nasirabad is aangekomen, van daar weer vertrokken om 11 uur 10 ca om 15 uur 20 te Allahabad is geland. Reuter meldt nog uit Allahabad, dat ka pitein Koppen aan het postkantoor daar ter stede postzaken heeft afgeleverd. Dit was de eerste rechtstreeksche lucht post die men er ontving. De K. L. M. deelt mede, dat ook Zater dag en Zondag a.s. de vliegtuigen, welke bestemd zyn voor Indië, voor het publiek op Schiphol te bezichtigen zullen zyn. Men meldt ons uit Aalsmeer: Gistermiddag omstreeks kwart na één reed een tweetal boerenwagens achter el kander op den Middenweg van den Oostein- derpoelpolder, toen plotseling de vier paar den, door onbekende oorzaak, op hol sloe gen. Van den achtersten wagen werd de be stuurder, de 68-jarige landarbeider J. Hagoort uit Nieuwer-Amstel, tegen den grond ge slingerd en een eindweegs meegesleurd. Naby den spoorweg werden de paarden 'tot stilstand gebracht. De man bleek zwaar gewond te zyn en eenige oogenblikken later overleed hy. De paarden van den anderen wagen werden een 100 M. verder tot stilstand gebracht. Ook van dezen wagen werden de bestuurder en een Jonge landarbeider tegen den grond geworpen, doch zij hadden geen noemens waardig letsel bekomen. Ministerieel antwoord op de vragen van den heer Staalman Het Tweede Kamerlid Staalman had aan den Minister van Waterstaat de volgende schrifteiyke vraag gesteld: Is de Minister bereid krachtig mede te werken, opdat de onhoudbare toestand aan den zoo sterk het verkeer belemmerenden tol te Muiden zoo spoedig mogelyk geregeld worde? Minister van der Vegte heeft nu daarop het volgende geantwoord: De tol te Muiden wordt geheven op een wegvlak, dat na Mei 1930 voor het door gaande verkeer geen beteekenis meer zal hebben, aangezien dan een thans in aanleg zünd weggedeelte gereed zal komen, waarover het verkeer op den Rijksweg Amsterdam— Een W. B.-telegram uit Oslo meldt: Volgens een telegram uit Kingsbay heeft men op een gletscher van het Shetelig-ge- bergte naby Kingsbay ballonresten gevon den, die in het ijs zaten vastgevroren, zy waren gemerkt L.C.A. no. 6,89 M. 3.150. Verder werd in de Magdalena-baai een aluminium stuk, waarschijnlijk van een luchtvaartuig, gevonden. Naar de meening van den deskundige Höl zün dit geen resten van de „Italia", maar voorwerpen die by de ten jare 1910 naar Spitsbergen gezonden Zeppelin-expeditie achtergelaten werden. (Aanteekening van het Wolff-bureau: Naar ons van ingelichte zijde wordt meege deeld, heeft een Zeppelin-expeditie naar Spitsbergen niet plaats gehad). VOOR TELEFOON 12225 Baromterstand 9 uur va 7.68, vooruit OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op: De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 7.30 uur. Hoogste barometerstand 770.2 te Valencia, Laagste barometerstand 750, té Ingö. Verwachting: Zwakke tot matigen Noord- Westelijke tot Zuid-Westeiyken wind. Aan vankelijk licht bewolkt met morgennevel! en droog weer, later toenemende bewolking met eenigen kans op regen. Iets koeler. AUTO-ONGELUK Gisterennacht om ongeveer 12 uur kon t* Zandvoort een auto, die van de richting Zee straat kwam, de bocht by de Mariastichting in de Kostverlorenstraat niet nemen. Hij reed van het troittoir twee boompjes omver en kwam toen aan de andere zijde van de staat tot staan. De autobestuurder bekwam niet veel letsel, wonder boven wonder. Hij werd met een an deren auto medegenomen en liet zich verbin den te Haarlenj. De auto, die niet erg be schadigd was, werd rustig achtergelaten tol den volgenden dag. Woensdag werd dli naar een garage gebracht. Hedenmorgen, precies op den vastgestel- den tyd, is het tweede van de 5 postvlieg tuigen voor Nederlandsch-Indië, de H- N.A.F.B., van Schiphol naar Indië vertrok ken. Vóór het vertrek hield de heer Van Ent hoven, voorzitter van den Raad van Beheer van de K. L. M., een korte toespraak, in welke hy den bestuurders van het vliegtuig, J. J. Moll en M. v. Haselen en den mecani cien Elleman een voorspoedige reis en een behouden aankomst te Batavia toewenschte. Er was vrij groote belangstelling. Van de IC. L. M. waren aanwezig de hee- ren Plesman en Martin, terwijl ook ir. Ste- phan van de Fokkerfabrieken aanwezig waa om van de vliegers afscheid te nemen. Het weer was by het vertrek uitstekend. Het vliegtuig heeft 197 K.G. post aan boord. WILDE STAKING VAN 450 MAN Gistermiddag is aan de werf Conrad' té Zaandam een wilde staking uitgebroken, die büna het geheele personeel van 450 man om vat. Er was een geschil ontstaan over het reclan\eeren der tariefgelden, een commissie uit het personeel had hierover een onderhoud met den bedryfschef der werf, den heer Van Helden. Gedurende deze onderhandelingen, die van 1—3 uur duurden, lag het geheele werk stil. Toen men tot overeenstemming was gekomen en het personeel weer aan het werk zou gaan, werd medegedeeld dat de uren, waarin het werk had stilgelegen, niet uitbetaald zouden worden. Op dit bericht zetten de arbeiders opnieuw den arbeid stop en verlieten de werf. In een vergadering, die het personeel daarna In een naburig café hield, werd besloten hedenochtend om half acht aan de poort aanwezig te zyn en eeq beslissing van de directie af te wachten,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1