Stadsnieuws Heringa Wulhricli, Haarlem Langs de Straat UIT DEN OMTREK Amsterdanisdke Beurs ©e Leidsche Courant Stofzuigerlmis MAERTENS Barteljorisstr. 16 Tel. No. 10758 WILTU EEN KOOPT DAN HEDEN f% EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 2 Bliksembeveiliging Agenda 21 September De St. Vincentius-Bibliotheek. TOONEEL. Openbare kennisgeving Biljartbond voor Haarlem. Lieven Duvosel. F 20.000 verduisterd De asfalteering. De Haarlemsche kieskringen. Openluchtconcert De in de omgeving van Haarlem gepleegde inbraken Besmettelijke ziekte Goed afgeloopen Orgelconcert in de Groote Kerk Zestigjarig huwelijksfeest Nederiandsche Kappersbond De leening der gemèente Zandvoort Hobby Vloerwrijvers 125.— Gevonden voorwerpen en dieren KindermatJnee. De staking bij de werf Conrad. Hinderwet. BLOEMENDAAL HEEMSTEDE I.TM! nr>F.N.OOST Subsidie voor de R. K. Handelshoogeschool LAATSTE NIEUWS De moord op het Koningsplein te Amsterdam In hooger beroep tegen den dader 15 jaar gevangenis straf geëischt De Muidertol-kwestie Door de lucht naar Indië De H.-NAFB te Neurenberg Staatstoezicht krankzinnigen OUDERWETSCHE PIJP MARYLAND? EEN PAKJE LOUIS DGBBEUWm-ROTTERDAM Vergadering van den Volkenbond Voor f 21.500 opium aangehaald DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan gewezen DAGBLAD voor ADVERTENTIEN VRAAGT PROEFEXEMPLAAR- JP'%. 6831 3771 IC6 165 141 b 4f 41 Sociëteit ,.St. Bavo" 8 uur Haarl. Ge mengd koor. 6 uur Kinderkoor Inter Nos. 8 uur Commissie voor Beroeps keuze. 8 uur St. Matthsus, onderaf der A. R. K. A. 8 uur Bestuur Spooi en Tram. 8 uur Alberdingk Thijm. 8 uur Bevolkingsbureau. St. Josephsgezellenvereeniging, Jansstraat 5C Van 8 tot 10 uur geopend. Gemeentelijke Concertzaal Van 2 tot 5 uur en van 8 tot 10 uur Nazorgbazar. Stadsschouwburg, Wilsonsplein Om 8 uur Ver. Rotterd. Hofstad Tooneel. „De Trein- duivel". Luxor-Theater, Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling. Alleen voor volwas senen. Rembrandt-Theater, Groote Markt 7 uur en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellin gen. Alleen voor volwassenen. Men schrijft cns De bibliotheken van de St. Vincenfius- vereeniging zijn voor het komende lees seizoen weer met zorg in orde gemaakt. In deze bibliotheken vindt men een schat van leerzame, goede en boeiende lectuur voor oud en jont, die met zorg gekozen is volgens den Gids van den Hoofdraad te 's-Graven- hage, zoodat geen vrees behoeft te bestaan, dat het lezen uit deze bibliotheken schade zal doen aan 't Geloof of de Zeden van de R. K. gezinnen. Behalve veel lezenswaardigs op het gebied van godsdienst en heiligen levens vindt men daar boeiende verhalen en romantische werken, die aan allen, die van lezen houden gelegenheid bieden om de lange winteravonden genoeglijk en nuttig door te brengen. De afdeelingen, speciaal voor jongens en meisjes samengesteld, bevatten de meest geliefkoosde werken van schrijvers uit vroe- geren en lateren rijd. Werken van Jules Verne, Hoffm?.n, Van Balen, Been, Feith, Kieviet, Kees Valkenstein, De Vletter, Karl May bieden ruime keuze, om ieder ter wille te zijn. De boeken van Alcott, Tine van Berken, Marie Honig, Tr. Kok, Mevr. Pressensé, Aug. van S ooten, Line Tervooren en zoovele andere zullen door meisjes, wier smaak nog niet bedorven is, met graagte gelezen worden. Bovendien worden steeds de nieuwste uitgaven van 't St. Gregorius- huis te Utrecht en van de Spaarnestad te Haarlem in de bibliotheek geplaatst. In vergelijking met andere bibliotheken Zijn die van de St. Vinc.-Vereen. de goed koopste. Het leesgeld toch bedraagt 214 cent per week voor ieder nummer, terwijl zij, die tegen dezen geringen prijs met grond bezwaar hebben, geheel gratis de boeken ter lezing kunnen krijgen. De bibliotheken zijn gevestigd 1. Nieuwe Groenmarkt 22. 2. Hagestraat 49. 3. Klarenbeekstraat 60. 4. De-la-Reijstraat 17. Het Adelaarsjong Gisterenavond heeft het „Vereenigd Too neel" (Verkade en Verbeek) een herhaling <de eerste in dit nieuwe seizoen) gegeven van Rostand's bekende werk L'Aigton. De zaal was maar half bezet, wat te betreuren viel. Een opvoering als deze moest toch m Haai km vijf, zes maal een volle zaal trek ken. Want door het spel van Elze Mauks en Al- bert van Dalsum wordt, hier iets meer dan buitengewoons op toe I ilgebied bereikt. Na onze vroegere recenties behoeven wij thans niet opnieuw op stuk en spel terug te komen. De aanwezigen gisteravond waren zeer sterk onder den indruk van de aangrij pende kunst van Elze Mauks en het mach tige tegenspel van Albert van Dalsum. Beiden werden na ieder bedrijf met harte lijk applaus teruggeroepen; de vertolkster van de titelrol kreeg veel bloemen en met haar partner aan het slot een hartelijke ovatie. Dienstplicht. Zitting van den Herkeuringsraad. De Burgemeester der gemeente Haarlem, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Herkeuringsraad in November en Decem ber a.s. in verschillende gemeenten zitting houdt. De Voorzitter van dien Raad kan aan voor den dienstplicht ingeschreven personen, die nog niet bij de land- of de zeemacht zijn ingelijfd, en aan gewone, zoowel als aan buitengewone dienstplichtigen, d e nog niet in werkelijken dienst zijn geweest, de gele genheid geven om bij genoemden Raad een geneeskundig onderzoek naar hun geschikt heid voor den dienstplicht te ondergaan. Behoudens bijzondere machtig'ng van den Minister van Defensie worden tot het onder zoek niet toegelaten personen; a. die als vrijwilliger behooren tot de landmacht de vrijwillige landstorm hier onder begrepen de zeemacht of de over- zeesche weermacht; b. die in 1928 tijdelijk ongeschikt voor den dienst werden verklaard. Overigens wordt een persoon tot het on derzoek slechts toegelaten, indien door hem of te zijnen behoeve daartoe een aanvraag wordt gedaan. Op de bestuursvergadering van den Bil jartbond H. en Omstr. is het bestur als volgt samengeste'd: G. W. Mets, voorz.; W. H. Verheijde, 1ste secr.; W. Houtkooper, 2e secr.; K. v. Donselaar, penningm.; H. Lamers commissaris. De leid'ng der competitie, die half October zal aanvangen,, berust dit seizoen bij den heer W. Houtkooper. Deze competitie zal gespeeld worden in 3 klassen i.m. A B en C. Klasse A, teams van 3 snelerj 200 nnt. cadré. K'asse B en C 4 spelers, resp. 100 en 75 pnt. libré. Naar wij vernemen is de toestand van den heer Lieven Duvosel, die eenigen tijd rust hoeft moeten houden, vooruitgaande. Over eenige weken hoopt hij zijn werk te kunnen hervatten. De dader te Keulen aangehouden Door de Haarlemsche recherche is te Keu len aangehouden de sedert eenige weken voortvluchtige boekhouder J. H. v. d. R., die ten nadeele van een instelling te dezer stede over de laatste jaren een bedrag van onge veer 20.000 heeft weten te verduisteren. Het juiste bedrag moet nog worden vastge steld. De man was er In geslaagd zich dit bedrag toe te eigenen door vervalsching van de boe ken. Daar de man het volle vertrouwen ge noot, heeft het zoo lang geduurd, voordat het uit kwam. Er werden door hem bedra gen geïnd, die hij ten eigen bate aanwendde maar niettemin in de boeken verantwoordde. Bij het opmaken van de balans wist hy door handige manoeuvres het tekort weg te wer ken. Eenige weken geleden zijn de malversa ties uitgekomen, toen v. d. R. met vacantie was. Een dézer dagen kreeg de Haarlemsche politie een aanwijzing, waaruit kon worden opgemaakt, dat de man zich in Keulen op hield. Een recherche'r is er toen heengegaan en slaagde er in hem op te sporen. Gewillig Is v. d. R. naar Haarlem medegegaan en hier aan de Justitie overgeleverd. De man is ge huwd en heeft drie kinderen. Een Wolff-telegram uit Keulen meldt hieromtrent nog nader d.d. 19 September: Volgens het „Köln. Tagebl." is het de cri- mineele politie van Keulen gelukt de hand te leggen op een lang gezochten bedrieger en vervalscher en wel een Nederlandschen bankbediende, die sinds langen tijd verschil lende Hollandsche bankinstellingen door meerdere brutale wisselvervalschingen voor een totaal bedrag van ongeveer 20.000 be nadeelde. De Spaamwouderstraat ondergaat een heele verandering. Het gedeelte tusschen den hoek Spaamwouderstraat-Heerenslngel en wydesteeg is thans heelemaal geasfal teerd. Het gedeelte tusschen de Hoogstraat en de Wijdesteeg is voor een groot gedeelte opgebroken; een zware stoomwals is daar bezig den grond te verharden. Er wordt nu ook druk gewerkt op het ple:n voor de Amsterdamsche Poort; de tramrails zyn opgebroken en het verkeer wordt door verkeersagenten over de helft van den weg geleid. Ook de Hoogstraat is geheel opge broken. In verband met de morgenavond te houden vergadering van de R.-K. Kiesvereeniglng, verzocht men ons nog eens de indeeling der Haarlemsche kieskringen te pubkceeren. Kieskring II omvat alle straten ten Noorden van Kloppersingel en Schotersingel; de grens tusschen kieskring I en III loopt door het midden van Kruisweg, Kruisstraat, Groote Houtstraat en Dreef. Alles ten Westen daar van valt onder kieskring I, ten Oosten daar van onder kring III, In het Kleverpark werd gisteren door het Haarlemsch Tramfanfarecorps een open- luchtconeert gegeven onder groote belang stelling van het publiek. Het bleek weer dat de openluchtconcerten in den smaak vallen by het publiek. Het mooi weer droeg veel tot het succes by. Het volgende concert wordt gegeven op het Pretoriaplein, Woensdag 26 September a.s. Zooals bekend, hebben den laatsten tyd vele inbraken plaats gehad in Haarlem's omgeving, zooals te Heemstede, Bloemen- daal en Bennebroek. Door inspecteur Kemper van Heemstede is een nauwgezet onderzoek ingesteld en hij heeft zich dezer dagen naar Antwerpen be geven, in verband met de arrestatie van een van de diefstallen verdacht persoon. Op ver zoek der Heemsteedsche politie hebben wy tot op heden daaromtrent niets vermeld. Ontijdige mededeelingen in andere bladen hebben, naar men ons van bevoegde zyde mededeelt, het onderzoek schade berokkend. Nu echter die mededeelingen toch zyn ge daan, is er voor ons geen reden meer, lan ger het stilzwijgen over deze zaak te be waren. „Het Laatste Nieuws" uit Antwerpen be richtte, dat de aldaar gearresteerde verdacht werd van juweelendiefstallen. Dit is niet geheel juist. Van een byzonderen juweelen diefstal is noch te Heemstede noch te Bloe- mendaal sprake. Wel zijn by de verschillen de diefstallen ook wel juweelen ontvreemd. O.m. is by de familie Laan te Bloemendaal voor een bedrag van 600 aan byouterieën, zooals broches, armbanden, halskettingen, ringen, enz., gestolen. Ook bij de inbraken by de familie B. in Kweekduin en bij de familie Van H. aan den Hoogen Duin- endaalsche weg is vry veel ontvreemd. Van deze diefstallen wordt verdacht de Duitscher, die de vorige week door de politie te Bloemendaal aldaar gearresteerd werd. Nu is er de laatste weken ook meermalen ingebroken in Aerdenhout, maar de politie twüfelt, of de gearresteerde Duitscher daar aan schuldig is. Wel gelooft zy hem schul dig te moeten achten aan de hiervoor ge noemde Inbraken, te Bloemendaal gepleegd. Een nader onderzoek wordt hiernaar echter nog ingesteld. Het geheele onderzoek van deze zaak berust bij den heer Kemper, uit Heemstede, zooals hiervoor reeds is opge merkt, mede in verband met ook aldaar ge pleegde inbraken, waarbij geld en gouden en zilveren kostbaarheden, zooals colliers, hor loges, met diamanten bezette oorknoppen broches met juweelen bezet, enz., gestolen werden. Juist die met juweelen bezette kostbaarheden heeft het Belgische blad er waarschüniyk toe gebracht, te spreken van juweelendiefstallen. Naar men ons mededeelde, zou het voor het verdere verloop van het onderzoek veel beter geweest zijn, indien het Belgische blad met geen enkel woord over deze zaak ge rept had. Behalvë de te Antwerpen gearresteerde, waarvan wy gisteren reeds melding maakten, is aldaar nog een tweede persoon aangehou den, n.l. de Haarlemmer D. S., die o.m. ver dacht wordt, te Bennebroek ingebroken te hebben, waarby eveneens geld en kleinoo- diën verdwenen. Of S. samengewerkt heeft met den gearresteerden Duitscher en diens te Antwerpen aangehouden kameraad, is nog niet te zeggen. Het onderzoek is nog in vollen gang en zal waarschüniyk nog wel geruimen tyd in beslag nemen. In de week van 915 September hebben zich in deze gemeente 3 gevallen van rood vonk en I geval van diphtheritis voorge daan. Aan den IJweg te Haarlemmermeer wilde gistermiddag een landbouwer, die een boeren wagen bestuurde, waarachter een zaaimachine was gekoppeld, den spooroverweg over steken, juist toen de trein van Haarlem naar Aalsmeer naderde. De zaaimachine werd door den trein gegrepen en versplin terd. De man werd van den wagen gewor pen, doch kreeg geen letsel. De trein kwam met vertraging binnen. Naar wy vernemen, zal by de laatste avondorgelbespeling in dit seizoen, op Dins dag 25 September des avonds te 8.15 uur, de Mannenzangvereeniging „Werkmanslust" te Krommenie hare medewerking verleenen en eene uitvoering geven in de Groote- of St. Bavokerk, tevens ter herdenking dat het 190 jaar geleden is, dat het orgel In het kerkgebouw in gebruik werd genomen. Di recteur dezer zangvereeniging is de heer George Robert, De toegang tot dit concert is kosteloos. Het echtpaar C. G. WaleveldLuyters, Korte Hofstraat 4 alhier, hoopt op Zondag 7 October a s. zyn diamanten huwe lijksfeest te vieren. De buren hebben voor het feestvierende echtpaar, dat reeds 32 jaar in de Korte Hofstraat woont, de straat versierd en een eerepoort gebouwd; de om- wonendfti deelen van harte mee in de feestvreugde en zullen de bruidsdagen, die nu zyn ingegaan, en den dag van 7 Octo ber, tot echte feestdagen maken. De man is niet meer in staat zyn beroep uit te oefenen, doch de bruid is op haar hoogen leeftyd van 80 jaar nog steeds bezig met stoelenmatten. Op Woensdag 26 September as. houdt de afdeeling Haarlem van dezen bond een bui tengewone ledenvergadering in hotel Cen traal, waarop aan de heeren P. J. v. Bour- gonje, J. J. Brusseé, J. Duyff en B. de Tello Jr. het Diploma van Verdienste zal worden uitgereikt. Door Gedep. Staten goedgekeurd Naar wy vernemen, is het raadsbesluit van de gemeente Zandvoort tot het aangaan van een leening, groot 1.000.000, door Ge- dep. Staten van Noord-Holland goedge keurd. Besmetteiyke ziekte In de week van 9—15 September heeft zich in deze gemeente 1 geval van roodvonk voorgedaan. Terug te bekomen bij Kroonsberg, Joh. v. Vlletrtraat 75, bruine bont Koene, Duvenvoordei traat 102, bril in étui Bhi, Rijksstraatweg 156, beenbeschermers (mo- toi) Pel, Pres. Steijnctraat 117, gummibal Villemsen, van Twiskfljin 6, hal-ketting Flipsen, Zomervaart 12a, pakje haarv. Egmcnd, Paul Krugerstraat 9 zw., paar beige dame handschoenenKennel „Fauna", Parklaan Iersche setter, gebracht door Gaus, Gen. de la Reijstraat 61 Van Braam, Wijde Geldeloozepad 25, jongensjasje Bur. v. Politie, Smedestraat, 2 witte kleedjes Vester, Judith Leijsterstraat 30, gouden manchet knoop Meijer, Kamperstraat 21, loonlijsten ten name van Mijnsberg (Kniinsberg Bur. v. Politie, Smedestraat, leeskaart t/n. Van de KeuvelNauta, Julianapark 40 zw., kinderportemennaie inh. sleuteltjes Kruiswijk, Bakkerstraat 22, portemonnaie Mijne, Emmaplein 44, kinderportemennaie Portier Brinkman, Gr. Markt, rijwielbelas- tingmerk Laatstra, Begijnhof 31 rd., rozen krans Polderman, Scheldestraat 25, rijwiel- belast ingmerk v. Laarschot, Brouwersstraat 19, rijwielbelastingmerk Van Soest, BisscK Ottostraat 11, rijwielbelastingmerk in etui Ides, Voorzorgstraat 19, sleutel je Smit, Staringstraat 13, kinderschopje V. Leeren, Koningstraat 37, damestasch met inhoud Van Meel, Busken Huetstraat 13, damestasch met inhoud Bilard, De la Reijstraat 36, handtasch Noë, Ged. Oudegracht 54, acte- tasch Meijer, Vrouwehekstraat 70, school- tasch Lennings, Gad. Oudetracht 39 rd., bci-e kindertascl.je De Vries, Lange Begijnestraat 34, bruin lederen damestasch met inhoudKruiswijk, Bakkerstraat 22, zilverbcn. Terug te bekomen bü; C Verheyde, Allanstraat 59, yzeren af sluitboom; Van der Meer, L. Costerstraat 11, zilver enbroche; Cohen en v. d. Laan, Waarderpolder, cano; C. Stouten Papento ren vest 48, bril; J. Dolïé, Witte Heeren straat 10 zwart, bus, inhoudende benzine; K. Hart, Nic. Beetsstraat 11 zwart, étui schrüfbehoeften; Bur. van Politie, Smede straat 6 pasfoto's, blauwe muts; C. Boeree, Lange Veerstraat 13, paar dames en heeren handschoenen; J. van EI, A. L. Dyserinck- straat 92, kammetje in étui; Bureau van Po litie, Smedestraat, kwitantie ten name van v. d. Veldt te Santpoort; Kennel Fauna, Parklaan: zwartwitte kat, gebracht door Wieringa, Klarenbeekstraat 34e; gryze kat, gebracht door Krelage, Voorhelmstraat 56; zwartwit katje, gebracht door mevr. Huij- zer Terhofstedeweg 9a; J. Bonfrer, Prinsen Bolwerk 42, zilveren medaillon; L. Beuken, Floresstraat 9, kindermanteltja; Bregonje, Potgieterstraat 44, bruine kinderportemon- naie; Bouckaert Slachthuisstraat 1 B rd., heeren portemonnaie met inhoud; Plevier, Lange Wijngaardstraat 20, bruine portemon naie; Siliakus, Klein Heiligland 9a, reticule met Inhoud; W. Post, Oudeweg 4a zwart, rijwielbelastingmerk in étui; Bergman, Rijks straatweg 190, huisleutel; J. Jansen, Oranje straat 8, zwarte schooltasch; A. de Vries, Öloemhofstraat 12, damestasch met inhoud; Postkantoor, Ged. Oudegracht, wandelstok. Terug te bekomen by: G. v. Haarlem. Harmenjansweg 82, slappe heerenbord; C. v. d. Aart, Minnebroedersteeg 13a, ceintuur van regenjas; Bos, garage Raamvest, vijf dekens; J. de Kok, Elzenplein 11, duif; W. v. Latum, Semarangstraat 13, rol glaspapier; S. Postema, Sema-angstraat 2, geld; J. Rui- senaars, v. Zeggelenstraat 28, twee hand werkjes; C. Klingers, Zonnebloemstraat 9. hondenpenning; C. v. d. Aart, Minnebroe- de-steeg 13a, dameshandschoen; Directeur Postkantoor, glacé handschoen, lorgnet; Bur. v. Politie, Smedestraat, dameshandschoen, legitimatiebewijs van een blindenvereeniging, wieldop van auto, zakmes, damesportemon- naie; Kennel „Fauna", Parklaan: bruin zwarte hond, gebracht door Bijlt, Loots- straat 14; zwarte kat, gebracht door Woud, Pieter Klesstraat 41; P. Hesselman, Kloos- PROCES-ELLENDE Kooplieden of gelegenheidskooplieden, die speculeeren op moeilijke omstandigheden, waarin medemenschen verkeeren, hoopten dezer dagen in het voormalig Schoten een goeden slag te slaan De eigenaar van een huisje had moeilijkheden met de justitie over de betaling van proceskosten en de opzegging van een hypotheek, waarvan het gevolg was, dat de deurwaarder verscheen, geëscorteerd door politie, om de proces-kosten te verkrij gen door verkooping van een inboedel. Op den dag der verkooping kwamen deur waarder en politie-beambten ongestoord bin nen, ofschoon zij tegenstand hadden ver wacht, en konden de kooplustigen vrij door de kamers dwalen, om alles te taxeeren, alsof zij in een winkel liepen en niet in een huis, waar alles den bewoners dierbaar moest zyn, en alsof het niet meer dan normaal was, dat zy berekenden en betastten, om straks een voordeelig koopje te kunnen maken t°r- wyi de bewoners over enkele uren zonder huls en zonder meubels zouden zyn. Het ongeluk was begonnen met een mee- ningsverschil over een onbeduidend stukje land; de bewoner van het huisje betwistte het eikendomsrecht aan een ander, die er ook aanspraak op maakte; de ander was echter de eigenaar, zooals de rechtbank be sliste. De bewoner moest de kosten van het proces betalen, een bedrag van 180. Omdat hij weigerde deze vordering te vol doen, kwam de deurwaarder beslag leggen op den inboedel: alle meubelen en huisraad werden voor de verkooping opgeschreven. De deur moest geforceerd worden, om den deur waarder toegang te verleenen, omdat de be woner in zyn overspannen toestand weigerde de ambtenaren te ontvangen. Behalve de ellende van een gedwongen verkooping wegens een volgens hem onbil- lyke vordering, had de bewoner nog moeilyk- heden met de financieele instelling, die de hypotheek op het huis opzegde en het huis liet verkoopen Omdat de verkoop minder opbracht, dan de hypotheekbank te vorderen had, heeft de bewoner nu al zyn geld ver loren, bezit geen huis meer en weet boven dien niet waar hij kan wonen, wanneer hij het huis moet verlaten; geen geld, geen meu belen, geen huls. Zoo stonden man en vrouw dien morgen in het huis, terwül ambtenaren en vreemde kooplieden de kamers in- en uitliepen vreemden in eigen huis, met een zwarte toe komst in het vooruitzicht, Maar op het allerlaatste oogenblik kwam redding. De nieuwe eigenaar van het huis. die niets wist van de ellende met proces en hypotheek, kwam, hoorde van den nopeloozen toestand en betaalde het bedrag, dat de deur waarder moest Innen. De man en de vrouw konden ln groote vreugde deurwaarder, politie en koopers, die zonder voordeelige koopjes moesten vertrek ken, uitlaten. terstraat 49, kerkboek; F. Wit, Cornelissteeg 7, padvindersmes; J. de Nooijer, Colenso- straat 42rd., damespo-temonnaie m. Inhoud; A. Schuitenmaker, Lysterstraat 12, kinder- portemonnaie; C. Muschber, Kweektuin- straat 4, heerenportemonnaie; Kok, Kruis weg 33, pas ten name van Betting; W. Bloe- mink, Nachtegaalstraat 18, rozenkrans; A Rijk, Bankastraat 16, rijwielbelastingmerk in etui; H. Smit, Rustenburgerlaan 63. speldje met parel; G. v. d. Reep, Amster- damschevaart 104rd., schaar; Van Loenen, Barendsestraat 16, heerenschoen; D. Dollée, Houtmarkt 15, slot; J. Aandekerk, Pijlslaan 18, damesschoen; J. v. d. Berg, Hagestraat 24, damestasch met inhoud; T. Kuipers, Gr. Houtstraat 160, katoenen vrouwenzak; Directeur Postkantoor, züden doekje. De humoristische goochelaar professor Ben Ali Libi, gaf gisterenmiddag in den Jansweg- Schouwburg voor een talryk publiek een voorstelling. Waarschünlijk zal hij er Woensdag 26 September weder optreden. Omtrent ds wilde staking, die te Zaandam by de werf Conrad is uitgebroken en waar over men elders in dit nummer meer vindt, kan nog gemeld worden, dat deze stak'ng van geenerlei invloed is op de werf der firma te Haarlem. Op de werf aan den Spaarn- dammerweg wordt de arbeid op normale wüze voortgezet. B. en W. van Haarlem doen te weten, dat by hunne beschikking van 19 dezer aan W. de Groot en K. L. Jongeneel, vergunning is verleend voor den proeftyd van één jaar, tot oprichting van een inrichting voor ma chinale houtbewerking in het perceel aan 1 de Lange Raamstraat No. 23, kad. sectie C No. 4615 gedeeltelyk, waarby als beweeg kracht zullen worden aangewend electromo- toren tot een gazameniyk vermogen van 13 X i P. K. Besmettelijke ziekte In de week van 915 September heeft zich in deze gemeente 1 geval van roodvonk voorgedaan. Besmetteiyke ziekte In de week van 9 i 15 September hebben zich in deze gemeente 2 gevallen van roodvonk en 1 geval van diphtheritis voorgedaan. Personalia Met ingang van 15 dezer is door Z. Exc. den Minister van Justitie tot rijksveldwachter te wyk aan Zee en Duin benoemd de heer C. Kulk, alhier. GROOT NATIONAAL CONCOURS VAN HARMONIE EN FANFARE De R.K. Harmonie St. Michaël heeft het plan om ln 1929, in verband met haar 20- jarig bestaan een groot nationaal concours te organiseeren. Dezer dagen is reeds de beschikking gekre gen over een daarvoor geschikt terrein. ZILVEREN KLOOSTERFEEST Heden herdenkt de Zeereerw. Pater En- gelmundus (Verhoeven) ziin zilveren Kloos- terfeest. Hoewel de jubilaris reeds bijna 5 jaren als standplaats heeft het klooster der Paters Capucünen, alhier, Is Zijneerw. toch in de plaats zijner inwoning vrijwel een on bekende, om de doodeenvoudige rede, dat Pater Engelmundus nooit thuis is. Altijd is de Pater op. reis, zijn tochten uitstrekkend door het gansche land en alom bekend als de uitnemende Missie-prediker en de leider van ontelbare geestelyke oefeningen. Pater Engelmundus is afkomstig van Riethoven (N.-Br.) en ontving 20 Sept. 1903 de pij zijner orde. In verschillende kloosters der Paters Capucijnen heeft de jubilaris verblijf gehouden o.a. te Rilland-Bath en te Hel mond. Maar al trekt Pater Engelmundus dan ook door het land, immer arbeidend in den grooten Wyngaard des Heeren, overal troost, onderrichting, vermaning brengend, toch zal zijn jubileum te IJmuiden-Oost niet onop gemerkt voorbijgaan. Ongetwijfeld zullen velen van de gelegenheid gebruik maken, om den jubilaris heden even te complimen- tesren. Hedenmorgen te kwart voor acht droeg Pater Engelmundus ln de kerk der Paters een plechtige H. Mis van dankbaar heid op. Op de onderwijsbegrooting is een subsidie van f 10.000 uitgetrokken voor de R.K. Handelshoogeschool te Tilburg. AMSTERDAM, 20 September Het ge rechtshof behandelde heden in hooger be roep de zaak tegen den 24-jarigen Italiaan, van beroep beeldjesmaker, genaamd Dome- nicl Nardi, die op 22 Januari jj. op den Singel by het Koningsplein des middags te half 4 zyn vroegere verloofde met eenige revolverschoten heeft gedood. De rechtbank had hem deswege tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld. De advo caat-generaal, mr. Baron Harinxma thoe Slooten, eischte heden tegen hem vijftien jaar gevangenisstraf. In kort geding voor de rechtbank AMSTERDAM, 20 Sept. Voor den presi dent der rechtbank, mr. Coninck Westen, berg is hedenmorgen in kort geding be handeld de Muider tol-kwestie, gerezen naar aanleiding van het plaatsen van een tweeden tolboom, die op last van het Hoog heemraadschap van den Zeedyk beoosten Muiden voor hen, die weigeren tol te be- trent tolheffing in Nederland De heer Floris Vos was de eischer, na. mens wien mr Zadoks als verdediger op trad. Mr. Zadoks begon zijn pleidooi met een historische en juridische uiteenzetting om trent tolheffing in ëederland. Mr. Worst trad als verdediger van ge daagde op. Na re- en dupliek werd de uitspraak op Maandag 24 September a.s. bepaald. Het Hoogheemraadschap en Gedeputeerde Staten In verband met de conferentie, welke gis. trente Haarlem is gehouden tusschen twee vertegenwoordigers van het Hoogheemraad schap en de heeren J. N, Hendrikx en Jhr. mr. D. E. van Lenner leden van Gedep. Staten van Noord-Holland, vernemen wy nader, dat in die conferentie alleen bespro ken is de wijze van belegging van het eventueele kapitaal bii afkoop van den tol. Het voor afkoop benoodigde geld zou dan door het Rijk gevoteerd moeten v. - den. Het Persbureau Vaz Diaz meldt; Het Postvliegtuig voor Indië, de H-NAFB, dat hedenmorgen van Amsterdam is ver trokken, is om 9,43 Hollandschen tyd -e Neurenberg aangekomen. Van Neurenberg wordt heden doorgevlo gen naar Boedapest. Op weg naar Boedapest Nader wordt gemeld: Te 10 uur 57 min., is de H.-NAFB van Neurenberg naar Boedapest vertrok ken. Wy vernemen, dat zich by de voorgestel de wijzigingsplannen met betrekking tot de krankzinnigenwet moeilykheden voordoen. Van juridische zyde dringt men sterk aan op meer waarborgen en meer mede werking van den jurist. Van medische zjjde eischt men uitscha keling van den jurist en behandeling van krankzinnigengesl ichten en krankzinnigen als gwone ziekenhuizen en gewone zieken. De Juristen streven dienovereenkomstig naar partieele wetswijziging, de medici (vooral de gestichtsartsen) naar algeheele herziening der Wet. De laatsten elschen ook mt stds groo- ter nadruk overbrenging van het Staats toezicht op krankzinnigen en krankzinni- D063tb1Abn gengestichten van het Departement van Bmnenlandsche Zaken naar dat van Ar beid, Handel en Nijverheid, waaronder alle andere takken van gezondheidszorg res- sorteeien. GENEVE, 20 Sept. Bij de opening van de hedenmorgen gehouden vergadering van den Volkenbond deelde president Zahle mede, dat in de commissie van vyf overeen stemming is bereikt omtrent het paleis voor den Volkenbond. Het rapport der commissie zal aan de begrootingScómmissie worden ter hand gesteld. Hierna bracht René Cassin (Frankryk) rapport uit over de herziening van het sta tuut van het Permanente Hof van Inter nationale justitie. In de betreffende resolutie wordt het wen- schelijk verklaard voor het vernieuwen der mandaten van de leden van het Hof de statuten te bestudeeren of na te gaan, of wijzigingen gewenscht zyn. PALEMBANG, 19 Sept. (Aneta). Gis termiddag is op aanwijzing van Sf politie in de loods van de douane 730 thail opium ont dekt, in pakken met gezouten groenten ver borgen. De waarde van het aangehoudene bedraagt 21.500.Het opium moet door een sirang (inlandschen stuurman) van Singapore zyn aangebracht. MEDEGEDEELD DOOR DONDERDAG 20 SEPTEMBER. Koersen Heden opening Staatsleeningen. 5% Nederland 1911; 5% Nederland 1913 4X Nederl 917 6% N.-Indië 1923 C 4X N.Ind. 1928 K>l8,le 'c:%6 101% Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel My 254 1(5 175J 177 1 245 b 166 173 174 Industrieën. Marg. Unie Nederl. Kunstzyde Maecubee Holl Kunstzyde Oude Philips 237f 425 198i 226i 797" 799J 2371-8 420ll 197 226 725 b 79fi| lndustr. Buitenland Anaconda 1581 158| 91 160 Handelsondern. Comp.comm du 1855 Mijnbouw. Boeton Mynbouw... Redjang Lebong 187f 155 1 188 1 153J Petroleum. Geconsolideerde 420 212 b 439i 81" 420 b 440 82 Rubber. A'dam Rubber Dell Batavia Rub V 1. C. O Intercontin Rubber 22Si 150| 59 "b 167 90 b 124 66i 10%, 224 150 165 91 124 66 Scheepvaart. Holl. Amerika Mjn dito Gem Eigend Kon Ned Stoomb Ken Paketvaart Rotterd Lloyo Scheepvaart-Unie 72 67 87£ 229| 2C 0 1 188 1 2C2f 513/,c 38 72 67 2C2§ 5l3/,« 371 Suiker. 670 369 105 1 164 1 142 1 Tabak. 544Ï 432i 176 J 522 544! 4321 175" 521 Spoorwegen. Southern Rails Chic Mllw St Paul Kansas City Soutn Erie Railr 15Ci b 197% 831 37 61 b 60 199 841 37! 611 63! Prolongatie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2