Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws Millioenennota TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 20 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 2 Een schichtig paard Staten-Generaal Beschouwingen over de nieuwe Staatsbegrooting en de financieele positie van ons land Arme kleine Het mysterie der verdwenen koffers Onvoorzichtig De voorzitter der Tweede Kamer KERK EN SCHOOL Het onderwijs UIT ÖNZE OOST De brand te Bènkoelen De middelen over Juli 1928 De benoeming van Mr. P. Droogleever Fortuyn tot burgemeester van Rotterdam Een mislukte noodlanding ^'V'" i' MK'.-: De stakingsrelletjes Billiton Veenaf graving' Na afloop van .de opening yan de Staten- Generaal heeft te Den Haag,'toen de ge- noodigde autoriteiten enz. de Ridderzaal verlieten, een incident plaats gehad met een Hof rij tuig, waarin gezeten waren de. Kamer heer in buitengewonen dienst mr. S. B, W. Graaf van Limburg Stirum, dë adjudant der Koningin, kapitein-luitenant ter zee Ba- ron de Vos van Steehwijk en Baron Baud, kamerhéer van Prihsés Juliana. Toen deze heeren reeds ingestegen waren in het rijtuig dat met vele andere koetsen en auto's bij den Zuid-Westtoren der Rid derzaal wachtte, begon het linksche der beide paarden, door wélke oorzaak is onbe kend, hevig schichtig te Worden en sloeg en trapte angstwekkend om zich heen. Zoodat het span niet vooruit te krijgen was welke moeite men dok Van verschillende zijden deed. De bovengenoemde Hofdignitarissen konden inmiddels uitstijgen en vervolgden te voet hun weg. Al wilder en wilder begon het schier razend geworden dier te trappen en te steigeren, zoodat de politie een flinke ruimte óm het rijtuig moest vrijmaken om ongelukken te voorkomen. Ten slotte viel het paard neer en eerst na veel moeite gelukte het 't dier over eind te krijgen, waarbij een agent door een slag met den kop van 't paard nog licht verwond werd. waar een ernstige zieke op vervoer wachtte naar het Diaconessenhuis te Utrecht. De pont, die toch reeds zooveel misère veroorzaakt, scheen ditmaal geheel in dienst te zijn van een afdeeling onzer weermacht. Het gewone verkeer ondervond ernstige stagnatie, omdat een transpjrtcolonne keukenwagens enz. uit de richting Gor- kum haar weg koos naar de tijdelijke imi tatie-slagvelden in het Zuiden van ons land. Telkens wanneer een leege pont aanlegde, werd deze gevuld met een viertal wagens van het militaire transport. Met leede oogen zagen particulieren de pont steeds opnieuw naar den overkant afvaren. Kalm en ge laten wachtte menig automobilist tot het laatste voertuig van den „trein" zou zijn overgezet, De hoofdverpleger van den zie kenauto evénwel stelde zich met den com mandant in verbinding, teneinde dezen te vragen, zijn wagen een plaatsje op de pont in te ruimen. Hij moest immers in Bommel een ernstige zieke patiënte afhalen, zoodat spoed geboden was. De commandant weigerde onder de mededeeling: het Rijk gaat voor! Ongéveer vijf kwartier duurde het, voor de ziekenauto naar Zaltbommel kon worden over gezet. Of dit lange wachten ook nadeelig kon zijn voor de zieke, is vermoedelijk niet op gekomen in de gedachte van dezen trein- commandant. Intusschen had hij zijn zin gekregen. Het Rijk was voorgegaan, doch op een wijze, die ernstige afkeuring verdient. Wij vernemen, dat de familie van de pa tiënte bereids een klacht bij den Minister van Defensie heeft ingediend. Ook aan de thans verschenen Staats begrooting en de daarbij gevoegde millioe nennota, worden in de pers vele beschouwin gen gewijd. Eenige er van memoreeren we hier: der op de hoogte zijn geweest, het althans hebben zien aankomen. Welnu, de grief is, dat men de amb tenaren is blijven afschepen, terwijl we weer in goeden doen waren. Het „Huisgezin" schrijft: Van de Millioenennota geldt wat reeds van de Troonrede is getuigd: wij zullen op beter moeten wachten. Op beter voor de herziening der amb tenaarssalarissen, waarvoor deze minister van Financiën maar een „matig" bedrag beschikbaar wil stellen; wij kennen nog geen cijfer, doch weten alleen, dat het ge raamde overschot van 8 millioen op de be grooting van 1929 gedeeld moet worden niet de Zuiderzeewerken, waaraan Zijne Excellentie „eenige" millioenen toedenkt. Op beter voor de verlaging van druk kende belastingen, en op beter ten behoeve van de groote gezinnen. Wil minister De Geer met belastingver laging verder gaan, dan zal wat hij oe- reikt dankbaar worden aanvaard, maas: de verwachting is niet hoog gespannen, juist omdat dit ministerie van het vlakke midden geen eigen beginselen heeft. Ons program biedt ruimer perspectief, doch om dit te verwezenlijken zullen wij een met gunstig gevolg gevoerde verkie zingscampagne achter den rug moeten heb ben en zullen wij partijen, moeten ontmoe. ten, die ten aanzien van het belastingwezen dezelfde beginselen huldigen. De „Maasbode" schrijft: De begrooting 1929 sluit met een batig saldo van 8 millioen. In werkelijkheid zal dit overschot veel grooter wezen. Neen, zegt de Minister v. Financiën, dezen keer moet men op een grooter overschot dan de hier aangegeven 8 millioen (waarvoor de Minister ook nog een bestemming heeft, zoo dat het overschot gelijk nul wordt) neen, zegt hij, ditmaal moet men op zulk een mee valler niet rekenen. Hij geeft aan zijn bewering een praegnan- ten vorm, door aan een bekend historisch woord te herinneren. Aldus: „Het komt den ondergeteekende dan ook voor, dat, wel verre van op meergemelde batige sloten van achterliggende jaren onze toekomstige financieele politiek te bouwen, er veeleer aanleiding bestaat, met mr. Wint- gers in de Parlementszitting, waarin des tijds het laatste Indische batig slot behan deld werd, te zeggen: „Neemt uw hoed af; g}j zult het (in dezen vorm) niet terugzien". Voor deze beleefdheid tegenover de zoo genaamde verdwijnende overschotten voelen wij heel weinig. Wel, als wij eens een Mi nister van Financiën krijgen, die anders en beter raamt. Tusschen Laag Soeren en Eerbeek ont snapte een tweejarig kindje, dat bij fami- die op bezoek was, aan het toezicht en wilde haar huis terugloopen. 'Op dén ónbewaak- tcn spoorwegovergang werd het door den trein overreden en deërlijk verminkt. Spoe dig daarna is de kleine overleden. Toen gisterenmorgen de 13-jarige scho lier van de ambachtsschool Vos, uit Den Dungen op de Zuidwillemsvaart te 's-Her- togenbosch Óp de in beweging zijnde stoomtram sprong, om. zijn schooltasch, die hij vergeten, had, te nemen, kwam hij te vallen en werd overreden. Het rechter been werd geheel verbrijzeld en moest in het ziekenhuis tot aan de heup worden ge amputeerd. Zijn toestand is zeer ernstig. De Tijd constateert over het algemeen drie lichtpunten in het financieel beleid van den heer De Geer. In de eerste plaats gebruikt hij een belang rijk deel der vrijgekomen middelen voor pro ductieve doeleinden door een betere finan- c'ering der Zuiderzeewerken; in de tweede plaats mogen de ambtenaren op een matige verbetering van hun salarissen rekenen; en ten slotte kon de Minister ons de verheu gende mededeeling brengen, dat, ondanks de het vorig jaar ingevoerde verlaging der directe be'astingen, de compenseerende nieu we belast'ngen achterwege kunnen blijven, met andere woorden: de weeldeverteringsbe- lasting is van de baan. Tot eenig optimisme is derhalve wèl aan leiding. En ook dat vergeten sommigen wellicht tot een woord van hulde en dank aan hen, die door tijdig ingrijpen onze Rijks financiën in dezen gezonden staat hebben cebracht: de heeren Colijn en De Geer. In plaats dus van 8 millioen mag het overschot voor 1929 gerust worden geschat op 28 millioen. Ten slotte: Degelijk is het beheer in alle opzichten. Van staatkunde blijkt er uit deze begroo ting echter ongeveer niets. Misschien is de grootste verandering, welke er in voorkomt, deze, dat het hoofdstuk van onderwijs voor taan niet meer Va zal heeten, maar hoofd stuk VI; een titel, welke door de afschaffing van Marine is vrijgekomen. Het „Handelsblad" wijst er op, dat de uit gaven een totaal van 213 millioen beliepen. Nemen wij een indexcijfer van 170 aan en houden wij rekening met het bevolkings accres, dan zouden wij uit dezen hoofde ons het genoegen kunnen veroorloven een millioen per dag werk- of Zondag uit te geven en toch ongeveer te leven op den voet van 1913. De begrooting der uitgaven voor 1929 be loopt echter 593.6S0.9330 gulden en daarbij zijn nog zeer belangrijke aanvullingsbegroo- tingen te wachten, o.a. omdat de ramingen yppr versnelde uitvoering der dj-ooglegging van de Zuiderzee niet zullen kunnen worden gehandhaafd. De millioenennota kondigt ffcfeds een nieuw financieringsplan aan, dat den dienst voor 1929 met eenige millioenen 7ai bezwaren, zoodat naar alle waarschijn lijkheid het totaal dér op bijna 602 millioen geraamde uitgaven zal worden gespendeerd, zoodat wij per werkdag reeds twee millioen door de schatkist zullen zien gaan. Als het daarbij blijft. En dat ondanks de erkening, dat het peil (jer staatsrekening te hoog is, door de elkaar qpvolgende beheerders der schatkist geuit, In dit opzicht dus is al dadelijk de mil- lloenenota geen opwekkende lectuur Alles bijeen geeft de nota, aldus conclu deert het blad ook doordien onder „kapitaal- dienst" alles wat uit de oobreng3t van lee ningen mag worden bestreden, zuiver wordt afgescheiden van hetgeen uit de gewone in komsten moet worden betaald een duide lijk overzicht van den toestand De finan cieele doctoren zullen dus de diagnose ge makkelijk kunnen stellen. Maar de kwaal der nog steeds veel te hooge uitgaven en dientengevolge der neg veel te zware be lastingen blijft de aandacht vragen, zooals hierboven nader werd belicht. In dat opzicht heeft het intermezzo-minis terie ons nog steeds niet verder gebracht. Dinsdag heeft de sociaal-democratische Tweede Kamer-fractie een vergadering ge houden. Van het behandelde deelt het „Volk" 't volgende mede: Aangezien partijgenoot R. Stenhuis gewei gerd heeft, gevolg te geven aan den wensch van het Partijbestuur en van den Partij raad, dat hjj zijn Kamerlidmaatschap zou neerleggen, nam de fractie overeenkom stig de haar door de vergadering van den Partijraad op 9 September 1.1. gedane uit- noodiging het besluit, R. Stenhuis van heden- af niet langer als lid der fractie te beschouwen. Van dit besluit is aan liet Par tijbestuur, aan B- Stenhuis en aan den voor zitter der Tweede Kamér mededeeling ge daan. Bij de bespreking van de houding der fractie bij de, dien middag plaats vindende, stemmingen betreffende de voordracht voor het voorzitterschap der Tweede Kamer, bleek, dat in de fractie groote ontstemming heerschte over de wijze, waarop het Kamer lid jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Eeerenbrouck zich van zijn taak als voorzitter heeft ge kweten bij de jongste behandeling van het wetsontwerp op de besmettelijke ziekten (de vaccinatie-verplichting) Hoewel de fractie het standpunt bleef in nemen, dat voor het eerste voorzitterschap der Kamer, een lid van de talrijkste fractie dient te worden voorgedragen, rees bij, haar de vraag, of zij ook ditmaal haar stemmen op genoemd Kamerlid zou kunnen uitbren gen. De fractie besloot zulks wèl te doen, daarbij echter uitdrukkelijk verklarende dat h. i. deze kwestie in 1929 door de nieuwe Kamer-fractie nogmaals ernstig onder oogen zal dienen te worden gezien en dat alsdan de thans genomen beslissing in geen enkel opzicht als bindend zal kunnen worden be schouwd voor de leden der nieuwe fractie, die tot de huidige fractie hebben behoord. Gisteren heeft H. M. de Koningin teti palëize in het Noordeinde te Den Haag de door den voorzitter der Tweede Kamer be noemde commissie uit die Kamer ontvangen, welke aan de Koningin de voordracht- aan bood ter benoeming van een voorzitter der Tweede Kamer voor het nieuw geopende ziV tingsjaar. Prinses Juliana, was bit. dp ont vangst tegenwoordig. De commissie, die in auto's begeleid door. boden van de Tweede Kamer, naar Imt paléis was gereden, bestond uit dé' heeren Duyniaor van Twist, Van Voorst tot Voorst, Boon, 'Duys, Oud. Veraart, Lovink.en Kersten. Zooals reeds gemeld, is bij Koh. Besluit jhr. mr. Ch. J. M. Buys de Beerenbrouck wé der tot voorzitter der Tweede Kamer be noemd. De Nw. Rott. Crt. mist in de Millioenen nota een mededeeling inzake den accijns op het gedistilleerd, daar geruchten loopende waren, dat de regeering met een voorstel tot verlaging zóu komen. Op andere verminde ring van belasting schijnt ook niet meer te mogen gerekend worden, constateert het r blad verder. Begrijpen wW de positie wel, dan heeft,.het Kijk. zoolang in de algemeene ecor.om'sehe omstandigheden van ons land geen aanmer kelijke verbetering is gekomen, mét de belas tingvermindering van verleden jaar het laat ste woord gesproken. Dit, niettegenstaande in de nota erkend wordt, dat de in ons land heerschende duurte, die, gelijk de nota op z'n Du'tsch zegt, mede door den hoogen be lastingdruk wordt „beïnvloed", eene bedrei ging blijft vormen voor ons oeconomische leven. Dit is teleurstellend en naar ons inzicht maakt de nota den indruk, alsof de'regee ring zich wat al te gemakkelijk bij deze feiten neerlegt. Zooveel wordt hieruit in tusschen wel zeker, dat de herziening van de financieele betrekkingen tusschen rijk en gemeente er van te meer beteékenis door worden mo°t. Als 's Rijks wijsheid ten op zichte van het vraagstuk van den het oeco nomische leven bedreigenden belasting druk Is uitgeput, wordt het belang van het vraagstuk in de naaste toekomst voor de gemeenten nog dubbel zoo ernstig. De fi nancieele maatregelen te nemer., die tot ver betering van het oeconomische leven des lands, tot vermindering van de heerschen de duurte, kunnen leiden, wordt hiermede in eerste linie taak der gemeenten. Het rijk zal in dit opzicht niet meer doen, dan eeni ge spaarzame leiding geven, en van de ge meenten moeten dan de daden worden ver wacht. Het is te hopen, dat uit de ontwer pen tot herziening van de financieele be trekkingen tusschen Rijk en gemeenten van deze veranderde inzichten duidelijk zal blij ken. Zij moeten elementen bevatten, die de gemeenten tot bezuiniging dwingen beter en duurzamer dwingen, dan het ontwerp der staatscommissie, dat slechts een dwangetje bevatte voor één jaar of zij zijn nu reeds bij den tijd ten achter, en zullen geen doel treffen. 35 toko's en een gebouw in de asch gelegd Aneta seint uit Padang: Bij den brand, welke te Benkoelen woedde, werden volgens nader ontvangen berichten in totaal 35 toko's en het gebouw der Ned.-Indische Es- compto Mij. in de asch gelegd: Aneta seint uit Batavia: v Het voorloopig overzicht van den stand van de Landsmiddeleh over Juli 'geeft de volgende cijfers: Inkomsten: 65.538.837 (v.j. 65.296.886), terwijl de raming was 55.440.371. De belastingen brachten 29 millioen pp, waarbij de raming met rond twee millioen werd overtroffen. De monopolies brachten 7 millioen op, of f millioen boven de raming. De producten 12 millioen of 3 millioen boven de raming. De bedrijven 14 millioen of 3J4 millioen boven de raming. Allerlei middelen 6 millioen of bijna 4 milioen boven de raming. De Telegraaf schrijft: Het is onze groote grief tegen het beleid van jhr. de Geer, dat hij het werk van zyn voorganger niét hèeft voortgezet en naliet het begrootingsniveau terug te brengen van een niveau dat bij een indexcijfer van 144 nog steeds 300 pet. van de uitgaven in 1913 bedraagt en met slechts 20 millioen bij het peil van 1920 terug blijft. Kentert de con junctuur wie weet hoe gauw! dan zul len de rukwinden het gebouw onzer Rijks financiën geheel onvoorbereid vinden. Met evenveel verbazing als wij thans de over- schottenaccumulatie gadeslaan, kunnen wij over twee jaar weer geplaatst zijn voor ga pende tekorten, die tot de meest krasse maat regelen dwingen zullen. Wanneer het in een rentmeester niet vol doende is, dat hij het hem toevertrouwde weet te bewaren, dan moet de heer de Geer wel het gevoel hebben te zijn. te kort ge schoten in wat van een leidend staatsman mag worden verwacht. Het Centrum betoogt om.: Het beeld, dat deze Millioenennota geeft, stemt tot vertrouwen, en verstrekt de hoop, dat, naast belastingverlaging, straks ook andere zaken mogelijk zullen zijn, zaken, die in de jaren der nijpende „versobering" achterwege moesten blijven. In den wir-war van cijfers, zoo schrijft de „Volkskrant", die de Millioenennota van minister De Geer over ons uitstrooit, is althans duidelijk, dat de begrooting voor 1929 een geraamd overschot heeft van even acht millioen. Een overschot, dat op hetzelfde oogen- blik weer wordt weggewerkt. Aan twee posten. Een hooger (onbekend) bedrag voor de Zuiderzeewerken, en een (eveneens onbe. kend) bedrag tot „herziening" der ambte naarssalarissen. De „herziening" der ambtenaarssalaris sen is nu al jaren aan de orde, om een geijkt beeld te gebruiken. En ze zal aan de orde blijven tot ze in be^-tuigenden zin is opgelost, middeler wijl het ambtelijk leven, en meer, vergifti gend. Het moet van onze regeerders kortzichtig worden genoemd, minder misschien dat zij deze „kwestie" in de wereld hebben ge schopt, dan dat ze die niet uit de wereld, hebben geholpen zoodra de toestand der fi nanciën dit veroorloofde. Thans vernemen we, dat 1925 een over schot van 44. 1926 van 68, 1927 van 52 mil lioen heeft opgeleverd, een feit, waarvan ministers van Financiën allicht iets eer-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6