VAN HOUTEN'S PINGUÏN bonbons FEUILLETON Godsdienstig en zedelijk verval inWeenen VIERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 1 RECHTSZAKEN De verduistering bij de Robaver te Rotterdam Een onmenschelijke daad Met zijn auto door de spoorboomen gereden en tegen den trein gebotst Poging tot doodslag Is advocaat sterke drank? Brandstichting te Soest Van Houten's Pinguïn Bonbons geven iets bij zonder fijns in een een voudig doosje. In iede re doos een bon voor „Ons Eigen Tijdschrift'.' FINANCIEN De internationaal economische toestand Een millioenenleening van Bolivia SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL De internationale voetbal wedstrijd te Lisse op Zondag a. s. HONKBAL Overzicht WIELRENNEN Van de Olympisch© Stadionbaan Was het zijn misdrijf? t Nog eenige cijfers Een ander geweldig probleem in een stad *ls Weenen, is de armenzorg. Hier ligt een Uitgebreid terrein open, vooral wanneer men zich niet wil bepalen tot degenen, die om hulp vragen, en men ook de hand wil uit strekken naar de schamele of stille armen. Hierbij komt nog, dat de armenzorg van overheidswege zeer uitgebreid is, waaraan vanzelf ook weer bezwaren verbonden zijn. Natuurlijk bestaat er in een stad als Weenen buitengewone behoefte aan sociale werken van allerlei aard. Maar het verbete ren van allerlei wantoestanden op sociaal gebied beteekent tevens onvermijdelijk een beïnvloeden van het geestelijk leven. De stad Weenen beijvert zich voor allerlei so ciale belangen; dit begint reeds vóór de geboorte van het kind en wordt daarna ter stond voortgezet. Van 26 jaar kan het kind in een kindertuin gebracht worden. Van 614 jaar bezoekt het de lagere school, waarmee ook weer sociale voorzieningen zijn verbonden; na het verlaten der lagere school volgen weer cursussen met vacantieverblij- ven, enz. Zoo staat het kind van zijn geboorte af tot aan den volwassen leeftijd steeds onder de zorgen van de gemeente. Verder zorgt de gemeente voor adviezen aan de moeders; in 1926 werden b.v. 52598 kinderen onderzocht. De gemeente neemt in bepaalde gevallen ook de opvoeding van kin deren over en wel in 1925 en 1926 van resp. 6229 en 6659 kinderen. Voorts heeft zij schoolvoeding ingesteld en heeft zij een toevluchtshuis en warme kamers met voe ding voor dakloozen. Bovendien werden al leen in de maand September 1926 35877 per sonen geldelijk ondersteund. Nu zwijgen wij nog van het aantal inrich tingen van allerlei aard, die door de ge meente worden in stand gehouden en waar over ook nog interessante cijfers voor ons liggen. Men gevoelt, welk een enormen invloed het socialistische gemeentebestuur van Wee nen door dit alles op de geesten uitoefent. Men beseffe, dat van deze gemeentevroed vrouwen, huisbezoeksters, artsen, jeugdver- zorgers enz., wanneer zij niet katholiek zijn en dat zal heel dikwijls niet het geval zijn bij het Weensche gemeentepersoneel een geweldigen invloed ten kwade kan uit gaan. Tegenover dit alles staat de priester vrijwel machteloos, omdat hem de geldmid delen, ten einde dit alles te bekostigen, ontbreken. Een groot aantal medewerkers aan het leekenapostolaat of de katholieke actie kan alleen eenigszins aanvullen dat gene, waarin de priester alleen noodzakelijk moet te kort schieten. Behalve het huisbezoek, benut men in de zielzorg ook veel het gedrukte woord; plak katen worden bij den ingang der kerk be vestigd, vliegende blaadjes worden uitgereikt, een kerkblad, of wat nog beter is, een pa rochieblad uitgegeven. Daarnaast kent men den parochiekalender en de katholieke dag en weekbladen, terwijl er naar gestreefd wordt, in elke parochie een katholieken boek handel en een dito leesbibliotheek te vesti gen. Hier moge nu nog volgen een overzicht van het aantal kerkelijke gebouwen, dat Weenen telt: Bevolking 1.734.073 Parochiekerken 77 Andere kerken 58 Afzonderlijke kapellen 26 Kapellen in gebouwen 171 Vele van deze kapellen komen nauwelijks in aanmerking, omdat zij om de een of andere reden van geen practisch nut zijn. In 19 wijken vindt men op 10 tot 20.000 zielen een kerk; in één wijk 4 kerken op 108.106 zielen; in één wijk 4 kerken op 153.093 zielen; in één wijk 2 kerken op 85.110 zielen en in nog een andere wijk 2 kerken op 98.708 zielen, dat wil zeggen op een be volking nagenoeg zoo groot als die van ge heel Haarlem. De groote menigte is hierdoor niet in staat, regelmatig de godsdienstoefeningen bij te wonen, vandaar dat er voor geijverd wordt in particuliere zalen of loodsen, welke men huurt, een altaar op te' slaan, zooals men ook in de omgeving van Parijs doet. Wel heerscht er in Weenen een groot priestergebrek, maar toch schijnen er nog genoeg priesters te zijn om 's Zondags op verschillende geïmproviseerde plaatsen de H. Mis te lezen. Op den duur zal men er ook toe moeten komen, de H. Mis te lezen in die reusach tige gemeentelijke kazernewoningen, waarin honderden gezinnen gehuisvest zijn. Wat het godsdienstonderricht aan de jeugd betreft, staat men in Weenen ook ver bij ons land ten achter; in de eerste plaats wordt dit tegengewerkt door de gemeente lijke overheid op de scholen en vervolgens is ook het aantal priesters onvoldoende om dit onderwijs behoorlijk te geven. De behoefte doet zich daarom gevoelen aan leeken-katechisten, die het godsdienst onderwijs bij de oudere kinderep aanvullen en ook de bekeerlingen zouden kunnen on derwijzen. Een ander punt, waaruit wij 't godsdienstig verval in \yeenen kunnen leeren kennen, is het begrafeniswezen; beter deden wij te spreken van het verasschingswezen. In 1925 en 1926 werden resp. 1880 en 2391 lijken verbrand, waarvan resp. 1040 en 1492 van katholieken. Teneinde de verbranding haar godsdienstvijandig karakter te ontne men, had de zegening op verzoek van de vrijmetselarij dikwijls plaats door de oud- katnolieken. De vereeniging voor lijkverbranding „die Flamme", welke natuurlijk geen kerkelijke begrafenis kan bezorgen, telt nochtans 80.000 leden. Voor deze vereeniging wordt een krachtige propaganda gevoerd en wie tot haar toetreedt, moet bij testament bepalen, dat hij zich laat verbranden. Bij ziekenbe zoek en bij het toedienen der H. Sacra menten moet de priester naar het bestaan van een dergelijk testament een onderzoek instellen. In voorkomend geval zal het noodig zijn een ander daarvoor in de plaats te stellen. Tegenover dezen toeleg der vrijmetselarij worden een of meer begrafenisverzekerin gen noodig geacht, welke aan hare leden een kerkelijke begrafenis waarborgen. Het leeken-apostolaat zal dit christelijk begra feniswezen moeten ondersteunen, want de verbranding is een der voornaamste aan valspunten van de anti-christelijke tegen partij. In bovenstaande regelen wordt de daling van het godsdienstig en zedelijk peil der Weener bevolking slechts zeer onvolkomen weergegeven. Immers wij spraken niet eens over het ontzettend aantal zelfmoorden en over de ruïnes, door kunst en tooneel op groote schaal aangericht en over zooveel andere treurige verschijnselen meer. Men is in de Europeesche gedachtenwisse- ling gewoon over Weenen en over menige an dere groote stad te spreken en te schrijven als over katholieke steden. Men ziet echter, dat daaraan in de praktijk nogal een en ander ontbreekt. In feite wordt in het oude „Itis- tige" Weenen een strijd gestreden, een hard nekkige worsteling gevoerd om de meest waardevolle goederen der christelijke be schaving, tusschen de katholieke kerk eener- zijds en de vijanden van elk godsdienstig leven anderzijds. Wij zouden aan den gun- stigen afloop van dezen titanen-strijd kun nen wanhopen, wanneer wij niet hadden de woorden der Goddelijke belofte: Et portae inferi non praevalebunt! De directie-secretaris beschuldigd van valschheid in geschrifte, voor de Rotterdamsche Rechtbank De Rotterdamsche rechtbank heeft Don derdag de zaak behandeld tegen den secre taris van de directie van de Rotterdamsche Bankvereeniging aldaar. Verdachte was ten laste gelegd, dat hij op 31 Maart van dit jaar een opzettelijk valschelijk opgemaakte quitantie door mej A. A. Kremer over het zegel heeft laten teekenen met den naam A. Löhnis, en dat hij op die quitantie op zettelijk valschelijk heeft ingevuld, 12.500 van de rekening van mevrouw Ruys-Hobo- ken in opdracht van den heer B. E. Ruys af te voeren en dat hij die quitantie opzet telijk als echt en onvervalscht heeft ge bruikt. Subsidiar was den verdachte ten laste ge legd verduistering, meer subsidiair oplichting van 12.500. Verdachte bekende hetgeen hem was ten laste gelegd. Hij had geld noodig en om daaraan te komen heeft hij mej. Kremer weten te bewegen een valsche handteekening op die quitantie te zetten. Verdachte heeft het stuk daarna in orde gebracht ten laste van de rekening van mevr. Ruys-Hoboken. Verdachte zei uit wanhoop tot zijn daad te zijn gekomen. Hij gaf toe, dat hij die 8400 a 10.000 verdiende, te hoog had geleefd. Na getuigenverhoor was het woord aan den vertegenwoordiger van het OM., mr. E. D. H. Schutter, die het primair ten laste ge legde bewezen achtte. De moeilijkheid in deze zaak is de strafbepaling. Verdachte had een goede betrekking; hij verdiende evenveel als een rechter of een professor. Het misdadige in deze zaak is, dat hij zijn daad zóó heeft ingericht, dat de schuld op een andei moest vallen. Een dame, die ten eenmale onschuldig was, heeft drie dagen in het Huis van Bewaring doorgebracht. Niettegenstaande dat heeft verdachte zijn onschuld volgehouden. Deze onsympathiieke houding heeft spr. ertoe geleid, ondanks de uiteindelijke bekentenis de voorloopige hech tenis niet in mindering te brengen. Spr. eischt tenslotte een gevangenisstraf voor den .tijd van één jaar en zes maanden. De verdediger van verdachte, mr. J. E. W. Duijs bepleitte aftrek van den tijd, in voor arrest doorgebracht. Na re- en dupliek werd de uitspraak op 4 October bepaald. Gisteren heeft het gerechtshof te Arnhem behandeld het geval van vrijheidsberooving te Colmschate, gem. Diepenveen, waar een zoon zijn moeder in een donker hol opsloot omdat zij lastig was geworden. De zoon woonde met zijn vrouw bij zijn vader in en deze beide personen verzetten zich niet te gen de krasse maatregelen, welke de zoon tegen zijn moeder had genomen. Zij kreeg overdag te eten in haar hol en werd des avonds in vrijheid gesteld, zoodat zij naar haar bed kon gaan. De politierechter te Zutfen veroordeelde ieder van de drie betrokkenen in deze zaak tot twee maanden gevangenisstraf. Voor het Hof werd ook de 55-jarige vrouw die opgesloten was, als getuige gehoord. Zij herinnerde zich niets meer, doch wel dat zij de kleeren van haar zoon en die van haar schoondochter stuk sneed, een handeling, welke zij In drift gepleegd had. De veldwachter van Colmschate deelde mede, dat de moeder nu weer op goeden voet met haar man en zoon leefde. De procureur-generaal mr. Cnopius noem de dit geval een onmenschelijke daad. Hij achtte de drie verdachten alle moreel even schuldig en eischte bevestiging van het von nis van den politierechter. De verd. mr. Van Embden uit Deventer vroeg clementie. Uitspraak 4 October. Gisteren heeft het Amsterdamsch ge rechtshof uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den automobilist uit Putten, die in den laten avond van 4 December 1926 op den Muiderstraatweg te Diemen met de door hem bestuurde Hispano Suiza eerst tegen den gesloten afsluitboom van den spoorweg reed en vervolgens botste tegen den juist aan komenden trein van Amsterdam naar Amersfoort, met het gevolg, dat twee der inzittenden lichamelijk letsel kregen en de au(o verbrijzeld werd. De Buitengewone Kamer der Amsterdam- sche Rechtbank had hem d d. 22 November 1.1. tot veertien dagen hechtenis veroordeeld terzake van het aan zijn schuld te wijten hebben, dat een ander zwaar lichamelijk letsel bekomt alsmede, zoodanig letsel, waar uit verhindering ontstaat in de uitoefening- der beroepsbezigheden, doch vrijgesproken van het door schuld veroorzaken van ge vaar voor het verkeer door mechanische kracht over den spoorweg. Verdachte was van dit vonnis in hooger beroep gekomen, terwijl het OM., dat een maand hechtenis had gevorderd, niet had geappelleerd. Het Gerechtshof alhier bevestigde het von nis op 31 Mei 1.1. bij verstek tegen welk ver stek-arrest de verdachte verzet had aange- teekend. Het Hof vernietigde het verstek-arrest, maar opnieuw rechtdoende, legde het de zelfde straf op als in eersten aanleg. Gisteren heeft voor de Haagsche Recht bank terecht gestaan de 38-jarige HB, zon der beroep in den Haag, wegens poging tot doodslag, gepleegd in den nacht van 16 op 17 Juli j.l. in een woning aan de Frans Halsstraat, op haar man, den chauffeur C.B.Z. Uit het verhoor van verdachte en getuigen bleek, dat verdachte in dien nacht op haar man met wien zij in onmin leefde, heeft zitten wachten. Omstreeks twee uur kwam hij thuis,, zeide niets tegen verdachte, wierp haar alleen een minachtenden blik toe en ging naar bed. Toen hij op bed lag, heeft verdachte nog maals getracht met hem te spreken, doch zij kreeg geen antwoord van hem. Toen heeft zij een bijl gepakt en daar mede haar man twee slagen op het hoofd gegeven. De man liep, onder het uiten van de woorden: „Wat doe je nu?", de gang in; hier heeft verdachte hem toen nog met een scheermes in den hals gesneden. Verdachte zeide, zich geen rekenschap te hebben gegeven, wat zij feitelijk wilde doen Zij verkeerde in overspannen toestand. Een dokter, die den man heeft verbonden verklaarde, dat de slagen met zeer weinig kracht moeten zijn toegebracht en dat ook de snijwond slechts van oppervlakkigen aard was. Levensgevaar is er niet geweest. De man kon, na verbonden te zijn, gewoon weer zijn gang gaan. Het OM., waargenomen door mr. Enger, eischte 1 maand gevangenisstraf tegen ver dachte, voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar Verdachte's raadsman meende, dat hier geen opzet om te dooden aanwezig is ge weest, althans niet bewezen is geworden en concludeerde daarom tot vrijspraak. Subsi diair drong ook hij aan op oplegging van 'n voorwaardelijke straf. Uitspraak 4 October a.s. Voor het kantongerecht te Nijmegen werd Woensdag een principieele uitspraak uitge lokt over de vraag, of advocaat als sterke drank moest worden beschouwd. K. N. te Nijmegen had zich laten verbaliseeren, wijl hij in zijn verlofzaak advocaat in voorraad had. Het O.M. beschouwde dezen drank als sterken drank, wijl hij valt onder de door den Hoogen Raad als sterke drank aange geven dranken, daar deze was toebereid met meer dan 15 pCt. alcohol. De eisch luidde 5 boete. De verdediger vroeg vrijspraak. De kantonrechter zal schriftelijk vonnis wijzen nog vóór 1 October, den datum der Nijmeegsche kermis, welke onder tapver- bod staat en waardoor de verlofhouders deze uitspraak hadden uitgelokt. Het Gerechtshof te Amsterdam behandelde gisteren in hooger beroep de zaak tegen den 34-jarige Hendrik Burgman te Soest, die door de Rechtbank te Utrecht op 5 Juni 1928 veroordeeld is tot twee jaren gevange nisstraf met aftrek van preventief, terzake dat hij in den nacht van 22 op 23 Mei 1925 opzettelijk brand heeft gesticht in perceel Nieuweweg 66, toebehoorende aan zijn vader en bewoond door verdachte en twee andere gezinnen. Blijkens de dagvaarding zou ver- verdachte opzettelijk een brandenden in ben zine gedrenkte lap, in elk geval vuur, in aan raking hebben gebracht met het rieten dak van het door hem bewoonde perceel en alzoo opzettelijk in dat perceel brand veroorzaakt hebben. Tengevolge van die opzettelijke brandstichting brandde het perceel af en was er zooals de dagvaarding luidt gemeen gevaar te duchten voor goederen en dat perceel, terwijl er ook levensgevaar was te duchten voor de gezinnen, die in het per ceel woonden. Uit de verklaringen van de vrouw en de dochter van een der gezinnen, die het afgebrande perceel hadden bewoond, blijkt, dat verdachte meermalen had ge waarschuwd, dat er brand zou komen. Alle bewoners, hoewel dit niet kunnende gelooven, waren er eigenlijk op voorbereid, dat in den bewusten nacht het huis in brand zou vlie gen en zelfs waren de kleertjes voor de kinderen reeds klaar gelegd, om bij de ver dachte gebeurlijkheden ijlings te vluchten. Een 15-jarig meisje, dat op de bovenste ver dieping met haar zusje lag te slapen, hoorde kort vóór het uitbreken van den brand voet stappen op den zolder en daarna zag het kind de vrouw van den verdachte gekleed en gekapt over haar kamer heen en weer loopen. Verdachte verklaarde echter, dat hij niet op zolder is geweest en dat de brand is ont staan door het fornuis. Hij bleef alle schuld ontkennen. Een groot aantal getuigen décharge werd gehoord. Eenige hunner verklaarden, dat de zaken van verdachte die een „opschepper" is goed floreerden. De advocaat-generaal, Baron Harinxma thoe Slooten, merkte in zijn re quisitoir op, dat hij het met het vonnis eens is. Alleen wilde hij de straf verzwaard zien, want hier heeft een ernstig misdrijf plaats gehad, waardoor bijna een drie-jarig kind is verbrand. De advocaat-generaal vorderde bevestiging van het vonnis der Rechtbank van Utrecht, echter met verandering van de straf in dien zin, dat de preventieve hechtenis niet wordt afgetrokken. Uitspraak over 14 dagen. j Pinguinsf i .202 Pinguïns f 1.00 1 Pinguin fo.8o vervolgen met die betreffende de andere bedrijfstakken, waarvoor de statistiek van voortbrenging en verbruik samengesteld wordt. De kroniek van Nederland wordt ge volgd door die van Ned.-Indië, samenge steld door het Kantoor van den Arbeid in Weltevreden, en door die van het buiten land. De internationaal economische toestand schijnt over het algemeen, aldus het Centr. Bureau voor de Statistiek, in het afge- loopen kwartaal beheerscht te zijn door twee elkaar tegenwerkende factoren: een neiging tot achteruitgang der algemeene conjunctuur en een seizoenopleving, die dezen achteruitgang tegenhield. De eco nomische toestand bleef daardoor on zeker. Op financieel gebied vertoonde de beweging der conjunctuur in de voornaam ste landen veel overeenkomst. De effecten speculatie nam aanvankelijk toe, maar be reikte, hier vroeger, ginds later, een hoogtepunt. De geldmarkt bleef over het algemeen ruim. Interessant zijn de ditmaal voor het eerst opgenomen grafieken van de in Neder land van 1922 af gebouwde zeeschepen, sleepbooten, binnenvaartuigen, sleepschepen en Rijnaken. Evenzoo die van de katoen nijverheid en de wolnijverheid, welke een overzicht geven van den omvang van de voornaamste verbruikte materialen, perso neel, spillen en getouwen in het jaar 1913 en verder van 1921 af. Ook aan de papier industrie en aan de electriciteitswerken zijn enkele grafische voorstellingen gewijd. Het is de bedoeling deze grafieken te Amsterdam Nieuwendijk 225229 Utrecht Oude Gracht 151 Aanmerkelijk deel in Nederland ter plaatsing Reuter meldt uitNew—York: Een verdere stap voor de financieele re organisatie van Bolivia wordt gedaan door de uitgifte van 4.6C0.000 pd. st. 41-jarige 7 pet. verzekerde singink-fund obligatiën met een rendement van 7.19 pet. Een aan merkelijk deel van deze obligatiën zal in Nederland ter inschrijving worden aange boden. Het V. D.-bureau meldt nog, dat onge veer 15.000.000 dollar van deze leening zul len worden aangewend voor de aflossing van bestaande schulden, terwijl de rest zal dienen voor den aanleg van spoorwegen enz. De leening is verzekerd door speciale in komsten en vormt een directe verplichting van de Republiek Bolivia. In het begin van verleden jaar heeft een speciale financieele commissie uit de Ver- eenigde Staten, onder leiding van prof. E. W. Kemmerer, een bezoek aan Bolivia ge bracht, als gevolg waarvan kort geleden wetten zijn aangenomen, die een geheele reorganisatie van de fiscale politiek beoogen. Het betaalmiddel werd op goud-basis ge bracht en het banksysteem gemoderniseerd. De Banco de la Nacion Bolivia, die vroe ger uitsluitend gerechtigd was tot de uitgifte van bankbiljetten, is tot centrale crediet- instelling gepromoveerd: de gouddekki:| bedraagt op het oogenblik meer dan 45 pet. De totale schuld van Bolivia is 70.600.000 dollars groot, waarvan ongeveer 63.500.000 dollars buitenlandsche schuld. Het grootste gedeelte hiervan is opgenomen voor den aanleg van spoorwegen en andere publieke werken. De actieve voetbalvereeniging Lisse is er zoowaar in geslaagd 'n internationalen wed strijd te organiseeren, een gebeurtenis wel ke tot op heden in monopolie was bij de goed gefortuneerden le klasse N.V.B.-clubs. Lisse kan het zich als een groote eer dan rekenen de eerste R. K. F. club hier in het Westen te zijn, die een buitenlandsche ploeg introduceert. Onze lezers hebben in het blad van Za terdag j.l. reeds kunnen zien wie de tegen standers van over de grens zullen zijn. De Dusseldorfer Jugendkraft vereeniging „St. Maximilian". Dat belooft iets te worden Zondag a.s. in het bloembollendorp. Niet alleen de Lisse- naren zullen uitloopen om getuigen van den strijd te zijn, doch ook de voetballiefheb bers hier uit d enomtrek, temeer daar de R. K. F. hier voor Zondag nog geen wed strijden heeft vastgesteld. De sterkte der tegenpartij is ons niet pre cies bekend. Doch wanneer we in aan merking nemen wat de Duitschers eenige weken geleden teg enhet D. H. V. B.-elftal presteerden, kan gevoeglijk worden aan genomen dat de gastheeren tegenover een tegenpartij zullen komen, welke huns gelij ken is. Dat de Lissenaren 'n record aantal men- schen rond de lijnen geschaard zullen zien behoeft niet in twijfel getrokken te worden, 't Is trouwens noodig ook, dat het extra vol wordt, gezien het organiseeren van 'n dergelijke ontmoeting behoorlijke financi eele offers vraagt. Ondanks dit zijn de prijzen niet hoog en vooral wanneer men van de voorverkoop gelegenheid gebruik maakt is men niet duur uit. De wedstrijd zal opgeluisterd worden door muziek, doch ook wanneer dit niet het ge val was, zou heel Lisse al uitloopen. 't Wordt een evennement in de ander" zoo kalme plaats. De %edstrijd vangt aan te half drie. Voor Zondagmiddag is vastgesteld de Iaat. ste wedstrijd van het seizoen, nl. Z. R. C.— Quick. De uitslag is voor niemand meer van be lang. Gaat deze wedstrijd Zaterdag door, dan is de eerste klasse geheel uitgespeeld De stand is: Gesp. gew, ver. punten Ajax 10 8 2 16 Blauw-Wit 10 7 3 14 Concordia 10 5 5 10 Quick 9 4 5 8 Haarlem 10 4 6 8 Z. R. C. 9 1 8 2 In de tweede klase A zijn alle negentallen al uitgespeeld. Daar is de stand: - Gesp. gew. verl. punten V. V. G. A. 10 10 0 20 T O. G. O. 10 8 2 16 Concordia II 10 5 5 10 Blauw-Wit II 10 3 7 6 A. G. H. C. 10 3 7 6 Quick II 10 1 9 2 De tweede klasse B en de derde klass! zijn nog niet uitgespeeld. De negentallen zijn echter al eenige weken niet meer bijeen te krijgen, zoodat ook geen wedstrijden vooi deze klassen worden vastgesteld. 14-2. ETAOH Stand van tweede klasse B. Gesp. gew. verl. punten Ajax n 7 6 1 12 V. V. G. A. n 8 5 3 10 Z. R. C. II 6 3 3 6 Concordia III 8 3 5 6 T. O. S. 7 1 6 2 Stand van de Derde Klasse: Gesp. gew. verl. punten T. O. G. O. n 8 8 0 16 V. V. G. A. III 8 5 3 10 Concordia IX 8 3 5 6 V. V. G. A. V 6 2 4 4 V. V. G. A. IV 6 0 6 0 Moeskops en Krwer winnen. Gisteravond vond de sluitingswedstrijd in het Stadion plaats. Weer was een talrijk publiek opgekomen. Het programma was dan ook keurig verzorgd. De vier finalisten van het sprint-wereld kampioenschap ontmoetten elkaar. De Hol lander Moeskops bleek ten slotte de sterk ste. In de laatste match met zijn vieren ging Moeskops als eerste over de streep. Michard, de wereldkampioen, die eerst gehuldigd was, werd tweede. Van de wedstrijden achter motoren over 2 x 40 K.M. was de eerste wel de belang», rijkste. Bijna voortdurend was er strijd. Krewer, die als één vertrok, eindigde even eens als eerste. In den tweeden rit startte hij laatste, maar belandde al gauw op de tweede plaats, met Bréau voor zich. Pogingen cm den Franschman van de eerste plaats te verdringen, mislukten. Bréau leverde in de eerste manahe zoo veel strijd, dat hij eenige malen kwam te zwemmen en daardoor als vierde aankwam. In de tweede 40 K.M. kwam hij al gauw aan den kop en stond dien niet meer af. Voor Schlebaum was het jammer, dat hij in den tweeden rit, in de eerste positie, motor- pech kreeg, waardoor hij de rij sloot. Toch verkocht hij de huid nog zoo duur mogelijk. De Belg Benoit bleek een echte vechtjas, Snoek was stukken minder dan de vorige malen. Hans Herkuleyns toonde zich op de race motoren de sterkste. Guyard had pech. Het was een waardig ^luitmgsprogramma. De uitslagen luiden: Wedstrijd voor amateurs over 450(1 M. (9 ronden) met 3 klassementen. 1. Krunder 30 p. 2. Kalb 28 p. 3. Piets 26 p. 4. Th. Slesker 15 p. Wedstrijd op race-motoren over 4 K.M. le rit. 1. Herkuleyns, 2. Jansen, 3. Guyard. 2e rit. 1. Herkuleyns, 2. Jansen, 3. Guyard. 3e rit. 1. Herkuleyns, 2. Jansen, 3. Guyard. Totaaluitslag: 1. Herkuleyns, Holland, 3 p.; 2. Jansen, Holland, 6 p.; 3. Guyard, Frank rijk, 9 p. Sprintwedstrijd ove rl K.M. voor beroeps rijders: le rit: 1. L. Michard, Frankrijk; 2. E. Kaufmann, Zwitserland; 3. L. Faucheux, 2e rit: 1. P. Moeskops, Holland; 2. Fau cheux, 3. Kaufmann. 3e rit: 1. Moeskops, 2. Michard, 3. Fau cheux. 4e rit: 1. Kaufmann, 2. Michard, 3. Moes kops. 5e rit: 1. Moeskops, 2. Michard, 3. Fau cheux, 4. Kaufmann. Totaaluitslag: 1. Moeskops 6 p., 2. Mi chard, 7 p., 3. Kaufman 10 p., Faucheux 11 p. Wedstrijd achter groote motoren 2 x 40 K.M. voor beroepsrijders. le rit: 1. Krewer, Junggeburth, 32 min. 2.3 sec.; 2. Schjebaum, Massicot, 750 M.; 3. Benoit, Besson, 900 M.; 4. Bréau, Jubi Sr, 990 M.; 5. Snoek, Kaser, 1850 M.; 2e rit. 1. Bréau, 32 min. 0.8 sec. 2. Kre wer 150 M. 3. Benoit 700 M. 4. Snoek 1850 M.; 5. Schlebaum 1925 M. Totaaluitslag: 1. Krewer, 2. Bréau, 3. Be noit, 4. Schlebaum, 5. Snoek. (Naar het Engelsch) 4) „Neen mijnheer, ik wil zeggen, wat ik zag. Op mijn bevel hebben de conducteurs in alle rijtuigen de ronde gedaan en mij gerappor teerd, dat geen enkele reiziger uit zijn com partiment is gegaan en wanneer niemand den trein heeft verlaten moet de dief er nog in zijn „Ja, natuurlijk." „Nu de vrouw den diefstal heeft ontdekt, ls zij besloten mee te gaan tot New-York En daarheen gaan alle reizigers op één na, die zoo aanstonds te Stamford wil uitstap pen. Het kan zijn dat hij de juweelen heeft en nu wou ik u vragen, wat ik moet doen." „Vertel hem de zaak. Als hij onschuldig b, zal ht) zich vrijwillig aan een onderzoek onderwerpen En weigert hij, dan hebben we een wapen tegen hem in handen. Ver- "Bs-c hem hier te komen." Eon paar minuten later kwam iemand Vnnen, die aan zijn uiterlijk terstond als #reemdeling te herkennen was: een zwak Fransch accent verried zijn afkomst. De heer Barnes zat bij 't portier en keek naar buiten. De conducteur legde aan den reiziger de zaak uit, niet zonder aarzeling, en voegde erbij: „U ziet, mijnheer, het is 'n vervelende geschiedenis; wij zijn er zeker van, dat hij in den trein is en daarom „Daarom aarzelt u zeker mij te laten gaan? Maar welk eerlijk man zal zich ver zetten, wanneer hem wordt verzocht het de justitie gemakkelijk te maken, zelfs al wordt hij voor een oogenblik, hoe zegt men dat hierverdacht? Het geval is dus heel eenvoudig. U onderzoekt alle menschen; de fatsoenlijken zullen dat toelaten en wannéér u aan één komt. die zich beleedigd toont, dan hebt u den dief. Denkt u ook niet, mijnheer?" Deze laatste vraag was tot den heer Bar nes gericht. Deze zag den spreker eenige oogenblikken strak aan, zooals hij altijd deed, wanneer hij iemand later wilde her kennen. De Franschman sloeg zijn oogen niet neer. „Ik heb bijna precies hetzelfde gezegd, mijnheer, voordat u hier was", antwoordde Barnes nu. „Nu, Ik zal me dan ontkleeden, opdat u mijn kleeren kunt doorzoeken: wilt u 't vooral nauwkeurig doen, want ik zou graag voor de toekomst alle verdenking van mij afgewend willen zien." De conducteur zocht alles stuk voor stuk na, bekeek en betastte het, maarvond niets. „Ik heb nog een paar kleine tasschen bij me, laat u die even halen, dan zal ik ze voor u openen. Een koffer heb ik niet, want ik ben niet van plan, langer dan een dag te Boston te blijven. De tasschen werden gebracht, onderzocht, maar men vond niets. „Nu mijne heeren, veronderstel ik, dat Ik mij voldoende heb gerechtvaardigd. Wij zijn er, ik ga van hier naar New-York, Als u mij noodig hebt, kunt u mij daar in 't hotel Hofmann vinden. Hier is mijn kaartje Tot genoegen." De heer Barnes nam het kaartje aan en bekeek het zorgvuldig- „Wat dunkt u er van?" vroeg de hoofd conducteur. „Wat ik er van denk? Van dien man? Ik geloof, dat hij er niets mee uit te staan heeft, op 't oogenblik. En als we hem noodig hebben, is hij wel terug te vinden. Hij heet Alphonse Thauret; het kaartje is werkelijk van Fransch maaksel. Laten we ons nu met de andere reizigers gaan bemoeien. Of neen, zou ik die dame eeng kunnen spreken?" „Zeker, als u dat noodig vindt?" „Wilt u haar hier laten komer en ons een oogenblik alleen laten. Maar zeg haar niet, dat ik iets met de politie te doen heb." Eenige oogenblikken later kwam een groo te vrouwengestalte binnen. Zij zag heel scherp een oogenblik den heer Barnes aan, maar deze deed, of hij 't niet zag. Zij begon: „De conducteur heeft mij gezegd, dat u mij wilde spreken. Als ik u maar vracren. wat gaat de zaak u aan?" „In 't geheel niets." „Niets? Maar waarom „Als ik zeg, dat de zaak mij niets aan gaat, dan wil dat alleen zeggen, dat het van u zelf zal afhangen, of ik u de diamanten terugbezorg of niet. Ik wil het onderzoek ter hand nemen: maar als de bestolene zelf geen onderzoek verlangt is 't natuurlijk uit. Wilt u, dat ik tracht het gestolen goed op te sporen?" „Ilc wou mijn juweelen graag terugheb ben, want ze zijn zeer kostbaar, maar toch weet niet, of ik de zaak in handen van een politieagent wil stellen." „Wie heeft u gezegd, dat ik tot de politie behoor?" „Behoort u daartoe dan niet?" Barnes aarzelde een oogenblik. „Ik ben een privaat-politieagent; ik kan dus ds zaak ter hand nemen, zonder dat er de minste ruchtbaarheid aan wordt gegeven. En dat was zeker uw voornaamste bedoe ling?" „U begrijpt mij werkelijk terstond. Juist, ik heb reden wegens familieomstandigheden, om te wenschen, dat deze diefstal niet overal bekend wordt. Als u mijn juweelen terug kunt krijgen en zonder dat de couranten er van spreken, zal ik u goed betalen." „Ik neem dat aan. Maar antwoord mij dan eerst op enkele vragen. Vooreerst: wat is uw naam en adres?" „Mijn naam is Rose Mitchel en ik woon voorloopig op een gemeubileerde kamer in de dertigste Oosterstraat. Ik ben pas van New-Orleans gekomen en zoek een passende woning." De heer Barnes teekende naam en adres op in een notitieboekje. „Gehuwd of niet?" „Ik ben weduwe, mijn man is voor enkele jaren gestorven." „En nu de juweelen. Hoe komt het, dat u zoo'n groote waarde aan juweelen bij u hebt?" „Het zijn losse steenen, diamanten, robij nen, paarlen en andere. Toen mijn man stierf, had hij veel schulden, die bijna alles verslonden, wat hij had nagelaten. Alleen bezat hij een vordering op een Italiaanschen graaf, die bijna tegelijk met mijn man stierf. De uitvoerders van diens testament vroegen mij, de juweelen in betaling te wil len nemen, om kosten van te gelde maken te voorkomen en ik ging naar Boston, om ze in ontvangst te nemen. Dat geschiedde gisteren en nu zijn ze weg. Het is vreese- lijkvreeselijk Zij wrong de handen en stortte een traan, waarop Barnes echter volstrekt niet scheen te ietten. „Hoeveel zijn de steenen waard?" vroeg hij, half in gedachten. Honderd duizend dollars." „En met welke boot zijn ze uit Europa gekomen?" Deze vraag werd haast werktuiglijk ge daan, terwijl hij steeds dacht aan den Franschman, dien hij zooeven had ontmoet en die misschien op de boot van de zaak had kennis gekregen. Maar hij schrok, toen hU zag, welk een uitwerking zijn woorden op de dame hadden. Zij stond plotseling op, haar gezicht spande zich. Op bitsen, nijdigen toon ant woordde zij: „Dat komt er niets op aan. Ik heb mis schien al te veel gezegd aan een vreemde. Kom eens bij me, dan zal ik u nadere bij zonderheden geven, als ik besluit de zaak in uwe handen te laten. Mocht ik daarvan afzien, dan zal ik u voor de gedane moeite beloonen." De heer Barnes zag haar na, terwijl zij weer naar haar wagon ging, maar zeide niets op dit vreemd gedrag Hij bleef zitten en begon met zijn vingers op de kussens trommelend, naar buiten te kijken. Toen opeens zeide hij luid, hoewel er nie mand was, die 't kon hooren: „Ik geloof, dal zij liegt." Toen stond hij op en ging naar het toi- letvertrek, waar twee heeren door den hoofdconducteur werden gefouilleerd; zij lachten over het grappige van de zaak. Ook in den slaapwagen, waar hij had vertoefd, werd den reizigers één voor één verzocht, hun kleeren te laten doorzoeken en allen voldeden daaraan terstond. (Wordt vervolgdJ» j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 13