KENNEMERLAND NIEUWE OOGST I ALBERT HEIJN VIERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 2 Bijkantoor van de N. Haarl. Courant voor Kennemerland BREESTRAAT 121 - BEVERWIJK - Tel. 2213 VELSEN BEVERWIJK. CASTRICUM SANTPOORT HEEMSKERK IJMUïDEN-OQST Staat van Besommingen Marktbericht Rijksvischafslag HILLEGOM BLOEMENDAAL De uitkomsten van den oogst 1928 in Haarlemmermeer GROENE ERWTEN p.pond 12,14,18, 22 GROOTE jf gebruiken 18,20 CAPUCIJNERS 15, 18, 20, 24 idem machinaal gelezen 27, 30 GRAUWE of ROZIJNERWTEN p.p. 24,26,30 idem extra 35 SPLITERWTEN 19, 22 ALLES FIJN VAN KOOK Verkrijgbaar in alle winkels v.n HET BEWAARSCHOOLONDERWIJS Door den raad werd den 15 Mei j. 1. be sloten B. en W. uit te noodigen alsnog een nader prae-advies uit te brengen over de ontwerp-verordeningen van de Commissie van Bijstand voor onderwijszaken betref fende het bewaarschoolonder wijs, zooals die ontwerpen later zijn gewijzigd. Dit werd gewenscht geacht in verband met de, sedert het op 2 Februari 1927 uitgebracht advies, gewijzigde samenstelling van het college. In dat advies werd onder meer gezegd, dat de meerderheid van het college, in verband met den financiëelen toestand der gemeente, er bezwaar tegen heeft mede te werken a n de vaststelling dder verordening tot regelin van het openbaar bewaarschoolonderwijs en de verordening regelende het verleenen van geldelijken steun aan het bijzonder bewaar schoolonderwijs, omdat die bij aanneming groote geldelijke offers zullen vragen. Mocht met het oog daarop, eene latere inwerking treding der Verordening in uitzicht worden gesteld, dan zouden ieder jaar de begrootings- debatten worden verontrust met een aandrang tot spoedige invoering en hierin zag het toen malig college geen gemeentebelang. De voorgestelde verordening regelende het verleenen van geldelijken steun aan het bijzonder bewaarschoolonderwijs, wijkt zeer belangrijk af van de nu geldende. Volgens de bestaande verordening wordt, ten behoeve van de daarvoor in aanmerking komende bijzondere bewaarscholen, uitbe taald a. 80 der jaarwedden b. 2 der getaxeerde waarde van den grond en de gebouwen, eventueel verminderd met het bedrag sub c c. 25 def kosten van stichting. Volgens de ontworpen nieuwe verordening zal voortaan worden betaald a. 100 der jaarwedden b. een bijdrage per leerling van ten hoogs'te 15.-; c. 100 der stichtingskosten d. eventueel een toeslag op de schoolgelden. Thans worden gesubsidieerd 4 bijzondere bewaarscholen n.l. de Mevrouw van Tuyll- bewaarschool te IJmuiden, de Insinger- bewaarschool te IJmuiden, de R. K. bewaar school aan den Zeeweg in IJmuiden en de bewaar- en naaischool Spaarnberg te Sant poort, welke in 1927 werden bezocht door resp. 126, 126, 126 en 114 kinderen. Over lr27 bedroeg de subsidie der gemeente aan die scholen resp. f 4903.f 5377,93, f 5334,57 en f 4645,of in totaal f 2C260,50. Volgens de ontworpen verordening zou de subsidie voor die scholen bedragen wanneer eene vergoeding voor het gebouw buiten beschouwing blijft, resp. f 5943,75, f 6219,16, f 6729,en f 5706,of in totaal f 24597,91. De vergoeding voor de gebouwen ad 2 der waarde was, volgens de bestaande veror dening, over 1927 in totaal 1 1854,17. Oor spronkelijk stond in de ontworpen verorde ning een bepaling, dat dit peredntage op 4 Zou worden gebracht. Hiervan uitgaande moet bij het bedrag ad f 24597,91, dus nog worden opgeteld 2 X f 1854,17. In totaal zou alzoo worden uitgegeven, waarbij dan neg geen rekening wordt gehouden met de toeslag op de schoolgelden, f 28306,25. Zonder eenige uitbreiding te geven aan het aantal thans bestaande bewaarscholen, zou de gemeente dus f 8045,75 per jaar meer moe ten uitgev'en. Wel zijn door de commissie van bijstand voor onderwijszaken de artike len 23, 24 en 25 der verordening teruggeno men, en is daarvoor in de plaats gesteld een artikel behelzende, dat de verordening met geldt voor de bestaande gesubsidieerde bij zondere bewaarscholen en de voor die scho len thans nog van kTacht zijnde verordening blijft gelden, doch B. en W. achten dit niet in overeenstemming met het beginsel van gelijkstelling, door de commissie aanvaard, en zij kunnen niet aannemen, dat de raad zich met een dergelijke regeling zal vereeni gen. Vandaar dan ook, dat hun berekening is gebaseerd op de eerst gehuldigde idee. Voor de commissie van bijstand is ook eene berekening gemaakt welke kosten een behoorlijke uitvoering der verordening met zich zou brengen. Volgens deze becijfering zouden nog noodig zijn 2 openbare en 4 bijzondere bewaarscholen en komt door die uitbreiding ten laste der gemeente een totaal bedrag van rond f 100.C00.per jaar. Daar hierbij is uitgegaan van minimum bedragen en de thans aanwezige 2 openbare en 4 bij zondere gesubsidieerde bewaarscholen reeds ruim f 64.000.per jaar aan de gemeente kosten, behoeft het geen betoog, ge zien ook de uitbreiding der gemeente, dat het Dijken zal dat dit bedrag aanzienlijk te laag i- geraamd. Volgens de ontworpen verordening kan re-ds bij een aantal van 30 leerlingen een s hooi wot den gevraagd zonder dat zelfs 1 et storten eener waarborgsom gevorderd wordt. Dit aantal is naar het inzien van B. en V zeer belangrijk te laag gesteld. Gezien 1 et aantal leerlingen der thans gesubsidieer de scholen, behoorde toch zeker aan een getal van ten minste 60 te worden vastgehouden. Zonder overigens verder op de velschil lende onderdeelen der verordening in te gaan mcenen B. en W. hierboven voldoende te hebben weergegeven welke belangrijke finan- ciëele opofferingen de gemeente zich zou moeten getroosten door de uitvoering der entworpen verordening. De financiën der gemeente laten deze uitgaven echter niet toe, zooda't de uitvoering wel een utopie zal wor den. Wel komen in de verordeningen bepalingen voor dat jaarlijks bij de behandeling van de gemeentebegrooting den raad bepaalt of en zoo ja, welke bedragen voor het volgend jaar, behalve de reeds op de loopende be grooting voorkomende sommen, voor de exploitatie van openbare en bijzondere be waarscholen beschikbaar zullen worden ge steld, doch door het vaststellen der voorge stelde verordening wekt men verwachtingen cp, welke h. i. niet voor verwezenlijking vatbaar zijn. De ontworpen verordeningen zijn pxema- tuur. Van eene uitvoering kan, naar het in- <t. van B. en W., noch nu, noch in de naaste toekomst sprake zijn, aangezien de middelen daarvoor ontbreken. Met de ontworpen schoolgeldregeling i nne» B. en W. zich evenmin vereenigen. Igens de door de commissie voorgestelde dening zou voor het bewaarschool- dei wijs per kind tweemaal Zooveel aan schoolgeld moeten worden betaald als voor het gewoon lager onderwijs. De progressie is te sterk doorgevoerd. Wil men het bezoek der bewaarscholen niet verminderen dan dient o. i. met de heffing van een matig bedrag te worden volstaan. Het College heeft geen bezwaar de subsidie voorwaarden te verruimen eenigszins in den geest van het ontwerp der Commissie. Dit zou kunnen geschieden door eene wijziging der bestaande verordening ingaande op een nader te bepalen tijdstip, zoodra de gemeente de noodige gelden daarvoor beschikbaar kan stellen en tot uitbreiding van het aantal scholen wordt overgegaan. Momenteel wordt voor de gesubsidieerde scholen uitbetaald 80 der jaarwedden. Dit percentage kan gesteld worden op 100. De subsidie voor het gebouw en den daarbij in gebruik zijnden grond zouden B. en W. wenschen t brengen van 2 op 4 terwijl zij willen toekennen voor de aanschaffing van leermiddelen een bijdrage van f 1.50 per leerling. Wijziging van de bestaande bepaling nopen de jaat wedden en het aantal helpsters in den door de commissie aangegeven zin lijkt B. en W. juist, evenals de verhooging van de leeftijdsgrens voor de helpsters en het op nemen van een bepaling omtrent beroep bij het verleenen van ongevraagd ontslag. B. en W. geven dan ook in overweging de concept-verordeningen tot regeling van het openbaar bewaarschoolonderwijs en het ver leenen van geldelijken steun aan het bijzonder bewaarschoolonderwijs, zooals die nader zijn geamendeerd, niet vast te stellen, doch te besluiten zooals door hen wordt aangegeven, zulks met ingang van een nader te bepalen tijdstip. Bij aanneming van hun voorstel zal voor de bestaande gesubsidieerde bewaarscholen na het in werking treden der wijzigingen per jaar pl.m. f 7000.meer worden uit gegeven. INSTELLING VAN EEN DIENST DER ARBEIDSBEMIDDELING EN WERK LOOSHEIDSVERZEKERING In hun schrijven van 27 Augustus 1927, waarbij zij ter vaststelling aanboden, de begrootingen voor 1928, deelden B. en W. o.m. mede, dat het overweging verdient of het tijdstip niet gekomen is, een arbeidsbeurs in te stellen. Zij merkten voorts op, daarover het oordeel der werknemers en werkgevers te zullen vragen., Den 14 September 1927 verzochte zijn aan de organisaties van werknemers hun te berichten of zoodanige instelling, naar hunne meening, alhier gewenscht is en in welk deel der gemeente de arbeidsbeurs eventueel Zou behooren te worden gevestigd. De Centrale van de R. K. Organisaties, de Christelijke Bestuurdersbond, de IJmui- der Bestuurdersbond en de Nationale Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mer- curius" achten het oprichten van een arbeids beurs noodzakelijk. Zij stellen daarbij op den voorgrond, dat de medewerking der werk gevers onontbeerlijk is. Bij een goede samen werking zal het aannemen van werkkrachten van elders, zoolang er in de gemeente nog werkloozen zijn, grootendeels kunnen wor den voorkomen. Geadviseerd wordt de ar beidsbeurs in het Oostelijk deel van IJmui den voormalig Velseroord te vestigen. De IJmuider Federatie van Transport arbeiders, de Landelijke Federatie van Bouwvakarbeiders en de Ned. Vereeniging van Metaalbewerkers, achten de oprichting van een arbeidsbeurs niet noodig. Het be staande correspondentschap voorziet h.i. voldoende in de bestaande behoefte. Op 14 September 1927 vroegen B. en W. eveneens aan verschillende groote werkge vers om hunne meening inzake de oprichting van een arbeidsbeurs. Tevens informeerden zij of zij bereid zouden zijn het benoodigde personeel te betrekken door tusschenkomst van die instelling. De IJmuider Vischhandelvereeniging, de N.V. „De Plaatwellerij", de N.V. Ijsfabriek voor de Vischhandelvereeniging, de N.V. Melkinrichting „Velsen", het Staatsvis- schershavenbedrijf, de N.V. Vereenigde Ko ninklijke Papierfabrieken der firma van Gel der Zonen, de N.V. Amsterdamsche Ballast Maatschappij en de N.V. Hera, achten de instePing van een arbeidsbeurs niet nood zakelijk of kunnen de noodzakelijkheid daar van niet beoordeelen. De N.V. Vereenigde Steenkolenhandel wenscht de keuze van per soneel aan zich te houden. De N.V. Kon. Ned. Hoogovens en Staal fabrieken staat sympathiek tegenover de instelling en zal daarvan dan ook gebruik maken, terwijl het Bestuur van de afdeeling IJmuiden e. o. van den Ned. Aannemers- bond een arbeidsbeurs gewenscht acht, wanneer de werkgevers de vrije keuze heb ben uit de ingeschreven arbeiders. Het Bestuur der vereeniging van reeders van visschersvaartuigen heeft een uitvoerig schrijven gezonden, waarmede de V.E.M. instemt. De conclusie van dit schrijven is, dat de zeevisscherij buiten den opzef van de arbeids beurs gehouden moet worden. Overigens acht het bestuur een behoorlijk ingerichte arbeidsbeurs voor vele bedrijven en de arbei ders in die bedrijven een eisch des tijds. Uit het vorenstaande blijkt, dat de meenin gen omtrent de noodzakelijkheid eener arbeidsbeurs verdeeld zijn. Een goed ingerichte arbeidsbemiddeling aldus schrijven B. en W. aan den raad kan aan werkgevers en werknemers belangrijke diensten bewijzen, waarbij het bedrijfsleven zeer gebaat is. Er behoort tusschen het insti tuut, de werkgevers en werknemers een nauw verband te bestaan en deze kan worden aangebracht door instelling van een commis sie van toezicht, gevormd uit de werkgevers en werknemers. Door de voortdurende aanraking met deze Commissie zal de Directeur der instelling tevens bij uitstek bekend kunnen geraken met den stand der arbeidsmarkt. Van de persoonlijkheid van den Directeur, die door zijn werkzaamheid het arbeidsveld kan verruimen, hangt trouwens het slagen der instelling en het bereiken van het gestelde doel in belangrijke mate af. Hij zal moeten aankweeken een op natuurlijke wijze toene mend vertrouwen van werkgevers en werknemers in de bemiddeling. De gevallen, waarin van de arbeidsbeurs gebruik wordt gemaakt, zullen dan op normale wijze gelei delijk toenemen en een gezonden groei doen ontstaan. Er zullen vele bezwaren moeten worden overwonnen. Vooral in het begin zal door de arbeiders en de werkgevers getracht worden buiten de arbeidsbeurs om met elkaar in contact te komen. De arbeiders zijn gewend er op uit te gaan voor het zoeken van werk en zij zullen vreezen, dat een ander hem voor is indien zij wachten op aanvragen van werkgevers door tusschenkomst van de arbeidsbeurs. Vele werkgevers zullen ook moeilijk afstand kunnen doen van de gelegen heid om uit de werklooze arbeiders, die zich bij hen aanmelden, een keuze te doen. Hoewel het dus moeite zal kosten de arbeidsbeurs populair te maken, mag dit toch geen reden zijn ons te weerhouden aldus vervolgen B. en W. een voorstel te doen om tot de oprichting daarvan te besluiten. In deze zoo sterk groeiende gemeente is reeds lang voorbij de tijd waarin de werk gevers en werknemers elkander kenden en de werkgever zijn eigen werkkrachten kon zoeken, omdat hij wist wie werkloos waren. De oprichting van een goed geoutilleerd orgaan voor die bemiddeling is o.i. hier noodig. Als plaats van vestiging is door de werk gevers en werknemers algemeen aangegeven IJmuiden. Ook B. en W. meenen, dat deze plaats, en wel het oostelijk fdeel, het meest geschikt is. Zij zouden de inrichting willen onderbrengen in het gebouw der gemeente aan den Engelmundusweg, waarin de Juliana- school gevestigd geweest is. Met het Bestuur der Reedersvereeniging zijn B. en W. van meening, dat de arbeidsbeur wat betreft het varend personeel der zeevis- scherijbedrijven, thans nog niet op den voor grond moet treden, echter zonder evenwel geheel afzijdig te blijven staan. Wanneer het instituut eenmaal werkt zal kunnen worden overwogen of en in hoeverre het gewenscht is de bemiddeling voor die bedrijven geheel onder het bereik der arbeidsbeurs te brengen of daaraan leiding in een bepaalde richting te geven. De arbeidsbemiddeling behoort met de werkloosheidsverzekering één Dienst te vormen, daar deze niet bvan elkaar zijn te scheiden. He' personeel van dien Dienst zouden B. en W. voorloopig willen zien bepaald op twee n.l, een Directeur en een k erk, tevens contro eur. De jaarlijksche kosten worden door B. en W. geraamd op f 6228.50. Het Rijk is bereid, tot wederopzegging, 40% bij te dragen in de jaarwedde van den Directeur en de helft van de wedde van den klerk-controleur, tezamen begroot op rond f 4000.-. Tot het toekennen van deze bijdrage heeft geleide de omstandig heid, dat de arbeidsbemiddeling in deze gemeente een sterk intercommunaal karakter zal dragen, zoodat de arbeidsbeurs van veel beteekenis kan zijn voor de intercommunale bemiddeling. Voorts worden door het Rijk ook vergoed de kosten van interlocale telefoongesprekken. Teneinde de arbeidsbeurs, in verband met hare intercommunale werkzaamheid, op behoorlijke wijze onder te brengen, is het Rijk bereid tevens 40% bij te dragen in de eerste inrichtingskosten en wel in een bedrag van ten hoogste f 1800.-. Op de begrooting is thans voor de arbeids bemiddeling en de werkloosheidsverzekering, behalve het subsidie aan werkloozenkassen, uitgetrokken een bedrag van f 1090.- zoodat de in te stellen Dienst per saldo aan de gemeente meer zal kosten f 3345.-. De kosten van eerste inrichting worden geraamd op f 2300.-. Burgerlijke Stand Geboren t Marga- retha Maria, d. van C. J. Nijman-C. C. W. Franssen Geertruida Maria, d. van Th. A. Dudink-M. v. d. KolkAdriaan, z. van A. v. d. Vlerk-A. OutJohannes Alouisius Maria, z. van H. J. Wouts-L. E. Gorter Dirk, z. van C. Guijt-J. C. de Jong Dirk, z. van D. Castricum-A. M. Lubbers Ida Cornelia Maria, d. van G. J. Waasdorp-I. C. v. d. Werff Adriana Maria, d. van G. J. Waasdorp-I. C. v. d. WerffAaltje, d. van T. van Slooten-G. J. Kraaijenoord Cornelia Geertruida, d. van W. Verzijlenberg-A. C. Bergman Popke Sjoerd, z. van S. J. P. Bakker-C. Houtman Johanna, d. van B. Pelt na-Tj. Schaafsma Elias, z. van W. Zijl- A. Verschoor Corry Mary, d. van J. Th. v. d. V ine kei-j. C. Polderman Petrus, z. van P. Winkelaar-A. M. Scholten Martinus, z. van M. Tiekink-J. W. KoksHendrika d. van W. de Jonge-M. H. Weecke Jan, z. van B. Bakker-H. Samhuijzen Art Martinus Leopold, z. van A. v. Beek-A. Bregman Jantje, d. van B. Bakker-A. A. Stoker Louis, d. van J. B. Bussemaker-Ch. M. van Dort. Ondertrouwd L. de Graaf en F. Braaij C. Stam en M. C. v. d. Pijl P. H. Arisz en A. StetP. Heeremans en C. C. Al. Getrouwd P. Jansen en C. Plu D. Goed hart en J. E. de Konde P. Weber en A. W. C. Demmers J. Steenbakker én C. A. de Vries H. Liethoff en F. GeholC. Smit en N. Goed H. Smit en G. Kramer H. v. Dijk en H. Dekker 5 P. v. Urk en D. v. d. Plas. Overleden Jacobus de Ruyter, 77 jaar, ongehuwd Frans Bal, 6 weken, zoon van J. BalJacpbus Dalmeyer, echtgen. v. M. J. Annart. Een afscheiding, om Velserbeek Door den aanleg van wegen om het park Velser beek is dit aan de zijde van die wegen niet langer van den openbaren weg afgescheiden en is het niet mogelijk het park des avonds te sluiten. Aangezien- dit tot ongewenschte toestanden aanleiding kan geven, achten B. en W. het gewenscht, dat tot het aanbren gen eener nieuwe afscheiding wordt over gegaan. Zij hebben tot dat doel een berekening van kosten doen opmaken, waaruit blijkt, dat het maken van een afscheiding van harmonicagaas, waarin aan te brengen 4 toegangen, af te sluiten door draaibare hek ken, een bedrag van 3500 zal vorderen. B. en W. stellen thans voor, hen de ver- eischte machtiging tot uitvoering van be doelde werkzaamheden te verleenen en ten behoeve daarvan een crediet tot bovenge meld bedrag toe te staan. Voor den raad B. en W. stellen voor de inkomsten en uitgaven van het Openbaar Slachthuis afzonderlijk te beheeren. In ver band hiermede bieden zij den raad een ver ordening op het beheer van het s.achthuis ter vaststelling aan. B. en W. adviseeren den raad afwijzend te beschikken op het verzoek van K. v. d. Wal, te Velsen-Noord, om op verleening van 40% toeslag op zijn pensioen als gewezen veldwachter der gemeente. B. en W. vragen den Raad een crediet van f 4500.ten behoeve van de uitbrei ding van, het Ontvangkantoor aan de Gast huissteeg. Voorts stellen B. en W. voor om op het terrein der lichtbedrijven, aan den Parellelweg, den dubbele woning te bouwen voor de te benoemen slachthuis knechts, en vragen hiervoor een crediet van f 6650. Een nieuwe nijverheidsschool voor meisjes. Met het oog op de slechte huis vesting der gemeentelijke Nijverheids avondschool voor meisjes, stellen B. en W. voor, een aparte te stichten en daartoe het gebouw, Gasthuissteeg 5, momenteel nog in gebruik bij den vleeschkeuringd- r dienst, te verbouwen. De kosten hiervan be dragen ruim f 10.000.terwijl voor meu bileering en installatie nog f 2000.te be rekenen zijn. B. en W. achten deze oplossing zeer ge lukkig, te meer, waar het te stichten gebouw dan tevens geschikt is voor een eventueel te vestigen daghuishoudschool. B. en W. ho pen in de gelegenheid te zijn omtrent de vestiging van een dagschool den Raad bin nenkort nadere mededeelingen te kunnen doen. De berging van het brandweer mate riaal - In den laatsten tijd is de behoefte gevoeld om het brandweermateriaal, zooals slangenwagens, ladders en slangen in één gebouw te bergen. Zoo bekend is, werd een en ander tot heden geborgen in de bestaande brandspuithuisjes in de Gasthuissteeg en de Torenstraat. Eerstgenoemd huisje zal binnen kort toch dienen te verdwijnen in verband met de voorgenomen verbouwing van het bureau van den Vleeschkeuringsdienst tot Nijverheidsavondschool voor meisjes. Naar aanleiding daarvan hebben B. en W. den gemeente-architect opdracht gegeven om een plan te ontwerpen voor den bouw van een ventrale bergplaats op een strookje grond der gemeente aan de Carel Hendrik Moens- straat. Met het door den gemeente-architect ppgemaakt plan, kunnen B. en W. zich, na ingewonnen advies van den Brandraad en de Commissie voor Openbare Werken, zeer goed vereenigen. Voor het drogen der slangen, dat momenteel bij goed weder in de open lucht geschiedt, is een droogtoren ontworpen, ter hoogte van 15 Meter. De benedenbouw is verdeeld in vijf afdeelingen, t.w. twee wagen- loodsen, één slangenloods, één ladderloods en een bergplaats. De kosten van dezen bouw worden begroot °p f 5500.-. B. en W. stellen voor tot den bouw van dezen droogtoren en de centrale bergplaats te besluiten en ons voor de uit voering van dit plan een crediet toe te staan van f 5500.-. 23 21/9. DE GASPRIJZEN In de raadsvergadering van 13 Augustus j.l. werd aangehouden de voordracht van B. en W. betreffende het wederinvoeren van meterhuur en tot vaststelling van gasprijzen, mede naar aanleiding van een bespreking daaromtrent tusschen den Burgemeester van Heemskerk en den Voorzitter van het College. B. en W. hebben daarin aanleiding ge vonden andermaal het advies van de Commis sie voor de Bedrijven in te winnen en aan de Commissie speciaal de vraag gesteld of de verlaging der gasprijzen, volgens de gesloten overeenkomsten ook moest gelden voor de gemeenten Heemskerk en Wijk aan 2eeen Duin. De Commissie heeft, na ernstige over weging en na kennisname van de met die gemeenten gesloten overeenkomsten, deze vraag toestemmend beantwoord en B. en W. mitsdien geadviseerd om de gasprijzen voor inwoners van Heemskerk en Wijk aan Zee en Duin te bepalen op den zelfden prijs, welke voor inwoners van Beverwijk zal gel den. In verband hiermede is het niet meer noodig om de vaststelling der gasprijzen in de verordening te regelen. Daarvoor in de plaats komen dan een twee tal concept-besluiten, welke den raad ter vaststelling worden aangeboden en die hier onder volgen Voorgesteld wordta. ie. de gasprijzen als volgt vast te stellen a. over den gewonen meter voor de eerste 40 M3 per maand 10 cent per M3., voor eiken M3 meer verbruik per maand 5 cent b. over den muntmeter voor de eerste 40 M3 per maand n cent per M3., voor eiken M3 meer verbruik per maand 5 cent. 2e. B. en W. te machtigen om voor groot verbruikers een speciaal tarief vast te stellen. b. De meters worden door de gemeente geleverd, waarvoor per maand of gedeelte daarvan wordt een huur geheven als volgt 3 en 5 lichtmeters 0.25 10 t/m. 20 licht meters 0.40 boven 20 t/m. 50 lichtmeters 0.50 boven 50 t/m. 80 lichtmeters ƒ0.75 boven 80 t/m. 150 lichtmeters 1.50 boven 150 lichtmeters 2. Overeenkomst inzake het gebruik van het Openbaar Slachthuis Zooa's B. en W. reeds bij hun voordrach* dd. it October 1927 hebben medegedeeld' heeft de gemeenteraad van Wijk aan Zee en Duin indertijd in beginsel machtiging ver leend tot aansluiting bij het openbaar slacht huis en heeft het Gemeentebestuur van Heemskerk indertijd in beginsel bes oten om in die gemeente geen slachtverbod uit te vaardigen, doch de slagers vrij te laten om hun slachterijen in te richten volgens de thans geldende voorschriften, dan wet in het te stichten slachthuis in deze gemeente, te gaan s achten. In verband hiermede hebben B. en W. een twee tal overeenkomsten doen ontwerpen, waarin de aans uiting bij den Keuringsdienst van vee en vleesch en het gebruik van het openbaar slachthuis is geregeld; omtrent de daarin voorkomende verplichtingen is tusschen partijen overeenstemming bereikt. Uiteraard zijn deze overeenkomsten voor de beide gemeenten niet gelijkluidend. De bepalingen omtrent den keuringsdienst zijn voor beide gemeenten dezel de. De keuring Zal evenals thans ook in het vervo g geschie den door het personeel van den keurings dienst. De keuringskring „Beverwijk" blijft dus voor de toepassing der V eeschkeurings- wet bestaan. De bepaiingen nopens het ge bruik van het slachthuis zijn voor de ge meente Wijk aan Zee en Duin in dier voege geregeld, dat deze gemeente zich verpiicht een zgn. s achtverbod uit te vaardigen. Zooa s hu r joven reeds is opgemerkt is het Gemeente bestuur van Heemskerk niet bereid een s achtverbod n die gemeente uit te vaardigen. Op de rentabiliteits-berekening van het slachthuis is dit besluit niet van invloed, omdat voor de keuring der in Heemskerk te slachten dieren hetzelfde recht moet worden betaald als voor het slachten in het openbaar slachthuis alhier. Verwacht mag echter worden, dat bijna alle slagers te Heemskerk van het openbaar slachthuis alhier gebruik zullen maken. Ten einde georganiseerd overleg tusschen de belanghebbende gemeentebesturen en de van het slachthuis of den keuringsdienst gebruik makende slagers mogelijk te maken, is in de overeenkomsten voorgeschreven de instelling van een Commissie van advies. Naast deze Commissie wordt dan nog ingesteld de Commissie van bijstand voor het openbaar slachthuis, te benoemen inge volge de bepalingen van artikel 54 der Ge meentewet. Deze Commissie, die B. en W. bijstaat in het beheer van het slachthuis, wordt door en uit den Raad gekozen. Het besluit tot instelling van deze vaste commissie zullen B. en W. den raad nog nader ter vaststelling aanbieden. Autotocht voor ouden van dagen Dins dag j.l. vergaderde hier een Commissie met het doel om ouden van dagen een gratis autotocht aan te bieden, om hen onze schoone omstreken nog eens te laten zien. Al dadelijk vond dit denkbeeld groote instem ming bij de aanwezigen, zoodat direct een 30-tal auto's ter beschikking werd gesteld. Een commissie van voorbereiding werd benoemd, bestaande uit de heeren: N. van Leeuwen, N. Tervoort, J. H. de Swart, Th. Winter en D. M. G. Boterop. Besloten werd, dat voor dit autotochtje uitgenoodigd zullen worden de ouden van dagen uit het St. Josephgesticht, De Wes- tenburgh en het Tehuis voor Ouden van dagen te Wijk aan Zee. Het ligt in het voornem ende tocht uit te strekken over Bloemendaal, Zandvoort, Groenendaal en Aerdenhout. Gedurende de reis worden de passagiers een snoepje en sigaar aangebo den, terwijl het in de bedoeling ligt te Groe nendaal te verpoozen en een verversching aan te bieden. Voor een en ander is, hoe gering ook, een bedrag in geld noodig, waarvoor eenige da mes zich bereid verklaarden dit geld bijeen te brengen. De tijd van voorbereiding is zeer kort, want reeds a.s. Dinsdag zal de tocht plaats vinden. De penningmeester der commissie Th. Winter, Dr. Schuytstraat 38, alhier, zal zeer dankbaar zijn voor giften en hoe klein ook, welke hem voor dit doel worden toegezon den. Verbouw raadhuis Gisteren werd aan besteed het bouwen van een spouwmuur aan het raadhuis en daarmede verband houdende timmerwerken en het restauree- ren enz. van de burgemeesterskamer. Ingeschreven werd voor het metsel- en timmerwerk als volgt: G. Borst 1978, G. Kabel 1100, J. Res 1180, C. de Groot 1210, J. Tromp 1225, J. Houtenbos 1280 en M. de Nijs 1335. Schilder- en behangwerk: S. Portegies 288,50, J. Weda 309, P. Potergies 325 en Nijkomp en Zn. 237. Het werk is aan de laagste inschrijvers, Borst en Nijkamp, opgedragen. Mishandeling Alhier werd aangifte gedaan van mishandeling van de echtge- noote van N. de Gr., aan den Zanddijk. Deze mishandeling zou gebeurd zijn door haar zwager, H. de Gr., wonende naast haar, eveneens aan den Zanddijk. Op meer dan schandalige wijze is de vrouw, die he den het bed moest houden, toegetakeld. De dader, die zeer ongunstig bekend staat, ontkent echter alle schuld, terwijl de vrouw van H. de Gr., die daarbij tegenwoordig moet zijn geweest, althans de mishandelde heeft ontzet, zegt, niets gehoord te hebben. Andere getuigen zijn niet aanwezig ge weest. De politie heeft een onderzoek in gesteld, doch heeft den dader nog niet tot een bekentenis kunnen brengen. Vervolgonderwijs Dit jaar zal weder om aan school no. 1 en aan de R. K. jon gensschool een cursus voor vervolgonder wijs worden gegeven, wat een zeer goede maatregel is. De aangifte kan deze week voor het openbaar onderwijs nog geschie den bij het hoofd, den heer v. d. Vlies: wat betreft het bijzonder vervolgonderwijs moet men zich vervoegen bij het hoofd, den heer Westen, of wel tot den directeur van het patronaat, den, Weleerw. heer De Boer Tuinbouwonderwljs Ons wordt mede gedeeld, dat door het bestuur van den L. T. B. is besloten na bespreking met de heeren Muijen en Van Westen, tuinbouw. leeraren, die den algemeenen tuinbouwcur. sus dezen winter alhier zullen geven, ook een cursus te doen geven in glascultuur, die dan wordt gehouden voor personen, ruder dan 21 jaar of die in het bezit zijn van het diploma van een algemeenen tuinbo-iw- cursus. Het lesgeld is door hef bestuur zoo laag mogelijk gesteld en bedraagt per 'eer. ling 2,50, terwijl dit een verlaging onder, gaat voor meerdere personen uit één ge zin, die tegelij'- dat onderwijs willen volgen. Het behoeft geen betoog, dat ook dezen cursus ieders belangstelling in de tuinders kringen zal hebben. Het is een zeer nuttige cursus, die vooral voor hen, die zich op glascultu'K toelegge, zeer de aanbeveling verdient. Het bestuur van de thans uit hare asch verrezen vereeniging toont hier krach tig te willen medewerken den tuindersstand omhoog te brengen. Men vervoege zich dus bij de L.T.B.-bestuurders of de lee raren tot aangifte voor deelname. Burgerlijke Stand Getrouwd: T. F. Scheltinga en A. A. van Dinter. Geboren: Hinke, d. van W. Jacobs en M. van Brugge Clasina Margaretha, d. van P. Groot en J. Liefting Maria Jacoba, d. van J. Groentjes en A. M. de Winter Jo hanna Hendrika Gijsbertha, d. van P. Eikel en M. J. Reijneveld. Provinciaal Ziekenhuis. De jaarlijksche feesten voor personeel en verpleegden van het provinciaal ziekenhuis hebben plaats op Vrijdag en Zaterdag a.s., op de eigen ter reinen. Bazar. Zaterdagmiddag a.s. te zes uur wordt de bazar, waarvan het batig saldo bestemd is voor het orgelfonds der R.-K. Kerk te Driehuis geopend. De hoofdprijzen der verloting zijn ten toon gesteld in de etalage van de firma U. C. Maarschalk, han delaar in automobielen aan den Rijksweg Op enkele na zijn alle loten reeds verkocht. Benoeming Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aen- genent heeft benoemd tot Algemeen Advi seur va nden R.K. Vrouwenbond den Zeer- eerw. Heer Pastoor L. Paulussen. Bedevaart naar Heilo Zondag 23 Sep tember vertrekt van hier de bedevaart naar Heilo, waaraan, naar vertrouwd wordt, gelijk ieder jaar, alle R. K. mannen en jongelin gen van IJmuiden-Oost zuil endeelnemen. Op de Maandag gehouden vergadering, voor deze bedevaart uitgeschreven, was de op komst wel gering, doch laten alle R. K. mannen en jongelingen Zondag a.s., des morgens te 5 uur, de H. Mis bijwonen in de kerk der Eerw. Paters Capucijnen te IJmui- den-Oost, om daarna te 6 uur vanaf het Patronaatsgebouw de bedevaart mede te maken. der op heden aan den Rijksvischafslag te IJmuiden aangekomen STOOMTRAWLERS (Niet officieel) Ommering 4400. Hibe nia 1600.— Petten 4100. Zwarte Zee 2100. F1 ndria 1500. Louity 2400.— Flamingo 2400. Katwijk 41 PEKELHARING 2683.— VERSCHE HARING L. T. 746 2902.— L. T. 552 1435.— De Hugo kwam binnen met 26 last pekel- h ring. IJMUIDEN, 21 Sept. 1928 Tarbot 1.75— 0.50 per K.G.; Griet 35—22 per 50 K.G.; Tong 2.70—1.70 per K.G.; Zet Schol 28—24: Kleine Schol 25370; Schar 12.503.10 per 50 K.G.; Rog 1812 per 20 stuks; Vleet 1.570.93 per stuk; Pieterman en Poon 20 1.70; Groote Schelvisch 4028; Middel Schel- visch 3225; KI. midd. Schelvisch 2319; Kleine Schelvisch 142.90 per 50 K.G.; Ka beljauw 6444 per 125 K.G.; Gullen 197 per 50 K.G.; Leng 1.400.80 per stuk; Heil bot 1.40 per K.G.; Wijting 4.50130 per 50 K.G.; Koolvisch 0.790.57 per stuk; Makreel 15.5014.50 per 50 K.G.; Versche Haring 9—7.50. Kerkmeestersbenoeming oDor Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent is in de plaats van wijlen den heer J. Witteman tot kerkmeester der St. Josephsparochie benoemd de heer S. Witteman. Benoemd Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aen genent heeft benoemd» tot Algemeen Advi seur van de RK. Ziekenverpleegsters en de Vereeniging van Overheidspersoneel, den Weleerw. Heer Kap. R. Roelvink. Voor de landbouwers een zeer bevredigend jaar Omtrent de uitkomsten van den oogst in den Haarlemmermeerpolder vernemen we van deskundige zijde het volgende: De oogst van de voornaamste gewassen, is afgeloopen behoudens dan de suiker bieten en de winteraardappelen. De voorzomer toonde al voor schier alle gewassen een over het algemeen goeden of besten stand. De oogstuitkomsten hebben die goede verwachtingen niet beschaamd. Het weder gedurende den oogsttijd is, behoudens een korte periode, steeds ideaal geweest. De zlfbinder kon altijd werken door de zeldzame stvigheid van het tcoren; legeren kwam dan ook zoo goed als niet voor. Het jaar 1928 moet daarom voor den landbouw gunstig worden genoemd, zoowel wat de kwantiteit als de kwaliteit der ge- wassen betreft. Bijzonder geldt dit voor de erwten. 1928 zal den landbouwers blijven heugen als het erwtenjaar. De opbrengst is soms zeer hoog; de kwaliteit uitstekend. Door den vroegen zaai, het koude voorjaar (in Mei) kwam er betrekkelijk weinig insectenbe schadiging voor. En daarbij is de prijs be. vredigend. Met de tarwe staat het eenigszins anders. De opbrengst is uitstekend, de kwaliteit best, doch de prijs is aan den lagen kant, zoo dat er eigenlijk van een behoorlijke be drijfswinst op dit gewas geen sprake zal kunnen zijn. De haver valt ook verbazend mee. De op brengst in H.L. is over het algemeen voor dezen polder hoog te noemen. Over den prijs valt niet te klagen. De karwij, de eersteling onzer velden, maakt een 'uitzondering. Hier had de op brengst hooger moeten wezen om behoor lijk winstgevend te zijn. De gerst, vrij veel verbouwd, geeft een goede opbrengst. De paarde- en duiveboonen geven een rijk beschot. Het koolzaad liet iets te wenschen over, omdat „de vlieg" nogal schade heeft ge daan. Blauwmaanzaad werd weinig verbouwd. De opbrengst laat niets te wenschen over, doch de prijs is minder bevredigend. Ofschoon van de opbrengst en het ge halte der suikerbieten nog niets met zeker heid l:an gezegd worden, is het gewaagd te voorspellen dat ook de oogst van dit hoofdgewas zeker het hooge gemiddelde van 4000 K.G. zal halen, zoo niet overtref fen. Ook het beschot der aardappelen is goed terwijl de kwaliteit uitstekend is. De klavers en weilanden staan er nog steeds goed bij. De boomgaarden van weinig beteeeke- nis trouwens in dezen polder geven een schralen oogst, zooals te voorzien was

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 14