ïferlnga Se V/utliriGlï, HaarTem Stadsnieuws DE HAARLEMSCHE BRANDWEER EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 2 Centrale Yerwarmmi Agenda 22 September R.-K. KIESVEREENIGING Haar ontwikkeling in den loop der tijden T.E.V.O.S.A. Ziekenfonds-Literatuur Modeshow WeilI-MuOer Het fietspad langs den weg. HaarlemAmsterdam FAILLISSEMENTEN Afnvuüend programma van Teyler's Tweede Genootschap te Haarlem BURGERLIJKE STAND De Autobus diensten Kamer van Koophandel St. Elisabeths-Vereeniglng Innemend man, voor allen toegankelijk, de oprecht.i burgervader, een model-bestuur der, fiet type van den goeden burchtheer, den vriendelijken landjonker. Wij stellen ons voor later nog uitvoeriger op de verdiensten van den heer Van Lennep terug te komen, doch meenden nu al reeds met enkele woorden Uitdrukking te moeten geven aan wat zoovelen bij het lezen van ons bericht gisteren zullen gevoeld hebben. Wie de opvolger van den heer Van Lennep zal zijn op den stoel van Gedeputeerde valt nog niet te zeggen. Vermoedelijk zal daar nog wel het een en ander over te doen zijn en zullen er de noodige conferenties tusschen de fracties plaats hebben. Dat de heer Van Lennep telkens herkozen werd als Gedeputeerde had hij vooral aan zijn bekwaamheid en aan de waardeering voor zijn persoon te danken. Indien de Sta tenleden van oordeel zijn, dat er wederom een Christelijk-historisch Statenlid voor den ze tel in aanmerking komt, dan zou de aangewe zen persoon daarvoor zeer waarschijnlijk de heer De Jong Schouwenburg zijn. Maar dat de zetel aan de Christelijk-Historische fractie zou blijven, staat natuurlijk niet vast, want ook de Anti-revolutionnairen hebben een on geveer gelijk aantal zetels in de Staten. In dat geval zouden de heeren Mr. Bruch of Douwes wel een kans maken. En ten slotte zij er aan herinnerd, dat de S. D. A. P. inder tijd aanspraak meende te kunnen maken op drie zeteis voor Gedeputeerden. De* andere fracties waren daarvoor toen niet te vinden. Mocht dat plan nu wel lukken, dan zou o.i. wel eens de oud-wethouder van Amsterdam, de heer Polak, voor een Statenzetel in aan merking kunnen komen. Sociëteit „St. Bavo" 5 uur Geel-Wit 7 uur Gewone zittingen 5 uur Vergadering Adspiranten Bouwvakbond. St. Josephsgezellenvereeniging Jansstraat 59 8—10 uur geopend. Gemeentelijke Concertzaal Lange Begijne straat 13 Van 2 tot 5 uur Nazorgbazar. Stadsschouwburg Wilsonsplein 8 uur N.V. Het Schouwtooneel „Haar andere man". Cinema-Palace Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling (alleen voor volwassenen) Luxor-Theater Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling (alleen voor volwassenen). Rembrandt-Theater Groote Markt 7 en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstel lingen (alleen voor volwassenen). den dit amendement wenschen aangenomen te zien, omdat zij tot dusverre hun rechts- I positie als onvoldoends vastgesteld beschou- j wen. j De heer Loerakker toonde met enkele 1 voorbeelden aan, dat hetgeen hier gevraagd j wordt voor een bepaalde categorie van werk- nemers, niet gegeven kan worden; men vraagt bijv. dat de wetgever voor hen apart een pen- j sioenregeling maakt. Het komt neer op ge- I lijkstelling met het Overheidspersoneel, het geen niet wenscheüjk is. De heer Klein achtte het gewenscht, dat in het program werd opgenomen: herziening van de Armenwet. De heer Loerakker deelde mede, dat in Haarlem II (Schoten) ter sprake is gekomen of in het program niet moet worden op genomen: regeling van de lijkverbranding. De voorzitter dankte daarop den heer Loerakker voor zijn heldere uiteenzetting. Op een vraag van een der aanwezigen zeide de heer oLerakker, dat het beter is. dat niet een der samenstellers van het coneept-pro- grarr. aanwezig was om toelichting te geven; toelichting zou dan spoedig verdediging worden. Aan de orde was dan de verkiezing van afgevaardigden naar den Provincialen Kies kring Haarlem, waartoe gekozen werden de heeren Klein, Dijt, v. Liemt en v. Dam en de heeren Adelaar en Pielage ambtshalve. Tot afgevaardigden naar den Rijkskies kring werden gekozen (ie heeren v. Liemt, Dijt, v. Dam en mevr. Hoekstra, en de heeren Adelaar en Pielage ambtshalve. De heer Dijt vroeg bij de rondvraag, in de Kamercentrale de cumulatie van betrek kingen ter sprake te brengen Daarna volgde sluiting met den Christe- lfjken Groet. Zie foto's pagina L De Haarlemsche Vrijwilligers Compagnie viert haar 63-jarig bestaan. Dit jubileum zal o m. gevierd worden met een demon stratie op Zaterdag a s. des middags om 2 uur, op het terrein tusschen den Kinder huissingel en Garenkokerskade. Daar zal o m. gedemonstreerd worden het blusschen van een brand in den tijd van de oprich ting der Haarlemsche Brandweer. In verband hiermede zullen wü een korte beschijving geven van de ontwikkeling onzer brandweer sinds haar oprichting. De brandweer werd, zooals zij in haar tegenwoordigen vorm is, opgericht 14 Oct 1813, alleen met dit verschil dat de kader leden vrijwillig waren, maar de manschap pen werden door burgemeester en Wethou ders aangewezen om dienst te doen. Waar de manschappen werden aangewezen en dus zedwongen werden brandweerdienst te doen liet de tucht wel iets te wenschen over de „10" het best deed; ook de vrijwilligers werkten beduidend vlugger dan de andere compagnieën. Vandaar dan ook dat hl Januari 1377 besloten werd twee nieuwe spuiten voor de vrijwilligers bij te koopen Het aantal officieren werd met 2 uitgebreid en het aantal vrijwilligers gebracht cp 50 De afdeeling Haarlem der vereeniging tot Bevordering der Gezondheid in de Grafische Vakken in Nederland heeft besloten, zooals v/ij reeds eerder hebben medegedeeld, tot het houden eener Tentoonstelling op het gebied van Electriciteits-, Voeding- en Sanitaire Artikelen. (T.E.V.O.S.A.! van 5 tot en m. 14 October 1823 in de zalen en het park van het /.ongebouw te Haarlem. Orschocn het van algemeens bekendheid is, dat het houden eener Tentoonstelling niet alleen zeer nuttig, doch ook een nood zakelijkheid is voor het uitbreiden van be staande relaties, het bieden van een - gele genheid om de nieuwste vindingen te de- Intusschen was de waterleiding in de stad aanmerkelijk uitgebreid en waren er ver- j nionstreeren en het tot elkander brengen schillende branduranen gekomen. Daardoor van verschillende belanghebbende groepen, werd langzamerhand meer gebruik gemaakt j is op het gebiSd der Tuberculoseb-'jtrijding van de waterleiding dan van de handspui ten. 't Gevolg was, dat de handspuiten ho: langer hoe minder gingen uitrukken en al leen nog maar gebruikt werden bij heel groote branden, waartoe za werden opge roepen door de groote brandklok in den toren der Groote Kerk. Het laatst heeft deze klok geluid bij den grooten Kazern: brand op den Koudenhorn op 16 December '913. By die gelegenheid zijn toen ook de Echter bracht het gezicht van werkelijk i reserves voor het laatst uitgerukt. Door d; Behandeling van het ontwerp-programma der R.-K. Staatspartij De R. K. Kiesvereeniging „Credo Pugno", .fdeeling I, vergaderde gisteren in een der alen van gebouw St. Bavo. De heer Adelaar opende de bijeenkomst als voorzitter met den Christelijken Groet en noemde in zijn welkomstwoord vooral den heer Loerakker, lid der Tweede Kamer, die toelichting zou geven op paragraaf 10 van het ontwerp-programma der R.-K. Staats party. De voorzitter deelde voorts mede, dat door Haarlem poor het Dr. Schaepman-fondsr ongeveer 1200 is opgebracht, waarover spr. zijn voldoen-ng uitte. Na voorlezing en vaststelling der notulen was aan de orde de bespreking van het ont- werp-program der R.-K. Staatspartij. Er was hierop één amendement ingediend. Het ontwerp-programma v/erd artikels- gewijze behandeld. Op vragen van den heer v. Liemt, zeide de heer Loerakker, dat het bij de samen stelling van het concept raadzaam is geble ken om in enkele gevallen invoerrechten te heffen; d;t is bedoeld met „bijzondere in voerrechten" in het concept. De heer v. Liemt wilde, dat men bijv. bij luxe-artikelen extra-rechten heft. Wij moe ten ons niet steeds alles laten aanleunen door het buitenland.. Spr. wil daarom retor- sie-maatregp'en opgenomen zien in het be trokken artikel van het program. De heer Loerakker was van oordeel, dat wat de heer v. Liemt wilde, valt onder een volgende paragraaf van hef concent, n 1. be- scherm'ng van de industrie. Uit politiek- oogpunt acht spr. het niet. aanbevelenswaar dig retorsie-maatregelen in het program op te nemen. De heer Loerakker lichtte vervo'gens punt 10 van het ontwern-program toe. Dit is een der paragrafen aldus sor. die het diepst in het volksleven ingrijpen. Het gaat n 1 om de maat-egelen die meer orde in het bedrijfs leven zullen brengen. Er is hierover bij het Partiibestuur prae-advies uitgebracht. De Partii stelt zich on het standpunt dat zoo spoedig bedriifsraden mceten komen in de bedrijven we'ke daarvoor in aanmerking komen. Deze Bedrüfsraden zullen adviezen moeten geven in den ruimsten zin van het woord, voor alle aangelegenheden het bedrijf betreffende. Spr. oordeelde het een min of meer riskant experiment om maar dadelük ln onze bedrijven wetgevende lichamen te scheppen. De heer Loerakker wees er met nadruk op dat hil dezen avond niet eigen meen'ng weergeeft, doch de motieven, die de samen stellers van het proz-am hebben ge'eid Samenvattend gelooft snr„ dat de drie betrokken puhten van het concent-program een stan in de goede richting beteekenen en dat het Partiibestuur het collecfeve arbeids contract voorloonig als een goede basis be schouwt. voor de verhouding tusschen werk gevers en werknemers Spr. is van oordeel dat de verschillende bezwaren tegen bin dend -verk'aring voor collectieve contracten terug ziin te brengen tot bezwaren tegen de coll. contracten als zoodanig. Bij het punt over invaliditeits-u'tkeering zeide de heer Loerakker, dat een uitkeerlng van 3 ceel te laag is. Men moet z'eh go°d rekenschap geven van de propagandistische kracht welke van ons uitgaat, wanneer wij iets goeds geven tegenover Staatsnens'oen. hetwelk wij afwiizen. Bovendien betreft het slechts een overheveling van lasten, wan neer het Rijk niet meer doet dan thans voor ouden van dagen: deze menscben moeten immers in ieder geval onderhouden worden. Dc voorzitter zeide. dat het amendement van den R.-K Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden omtrent de rechtspositie der Handelsbedienden reeds is ondergebracht in een vorig punt van het ontwern-program. De heer v. Liemt sluit zich hierbij aan; wanneer verkregen wordt wat men vraagt, ontstaat voor de Kantoorbedienden een be voorrechte oositie. De heer Paul zeide, dat de Kantoorbedien- (Ingezonden) Öe Directie der Koninklijke Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beijnes deelt ons als curiosum mede, dat zij al schoonmakende gelijk zulks op fabrieken en kantoren in dagen van slapte pleegt te geschieden een reglement voor de Zie- kenbos ten behoeve liarer werklieden ge vonden heeft, waarvan de oprichting dag- teekent uit den jare 1S54. Zij meent goed te doen eens publicatie te geven, niet alleen aan het feit, dat een ziekenfonds op haar fabriek reeds jaar en dag bestond en goed werkte, doch tevens het reglement in zijn geheel weer te geven, opdat daaruit ontwaard kan worden, dat zoowel kern, vorm als inhoud tot op den huidigen dag in grond en wezen zijn be waard gebleven. Mag de fabriek van Beijnes en met haar de familieleden, die jaren met toewijding de zaak gediend hebben trotseh zijn op het rollend materieel, dat sinds de oprichting in 1838 met geest en hand toe stand kwam, zij behoeft het naamaast niet onder stoelen en banken te steken, dat de nooden van het personeel bij haar een open oog hadden. Het is misschien niet onmogelijk, dat ver schillende fabrieken eerst kortelings tot uitbetaling van ziekengeld zijn overgegaan, 't kan bestaan, dat nog eenige werkplaalsen draaien zonder zich te bekommeren otn een gereglementeerd ziekenfonds, aan den an deren kant kan hier echter openlijk ge toond en getuigd worden aan vakvereeni- gingsleiders en diverse broodschrijvers, dat aan het wel en wee van de knechts door menigen patroon gedacht werd voor en aleer een werkliedenvereeniging was opgericht. En is het dan niet spijtig, dat een zie kenfonds, hetwelk lean .terugzien op een nuttig bestaan van bijna 75 jaar, straks wellicht zal worden opgeheven, omdat de zich noemende democratische vakvereeni- gingleiders geen ongecontroleerd zieken fondswezen meer dulden. Wat driekwart eeuw geleden met een warm hart en een eerlijke overtuiging begonnen werd. zal straks beëindigd worden, omdat voor de ware naastenliefde in de sociale bedrijfs wereld blijkbaar heden ten dage geen plaats meer is. REGLEMENT voor dc Ziekenbos ten behoeve der Werk lieden aan de Rijtuig Fabriek van den Heer J. J. Beynes te Haarlem, opgerigt den le January 1854. Art. 1. Het doel dezer oprigting Is, tegemoetko ming aan hen der leden welke door ziekte verhinderd worden hunne werkzaamheden te verrigten. Art. 2. Alle werklieden der Fabriek welke een gulden of meer per week verdienen, zijn verpligt lid van dit fonds te worden, en zullen na een jaar lid te zijn geweest, dee- len in de voordeelen by Art. 1 vermeld. Art. 3. Het bestuur zal bestaan uit vier leden waarvan er een zal benoemd worden tot Se cretaris, die belast is met het houden van zoodanige aanteekeningen als in het belang van het fonds zal noodig geacht worden. Het bestuur zal jaarlijks aftreden doch weer herkozen kunnen worden, terwijl het Hoofd der Fabriek steeds als President zal ageren en tevens de bevoegdheid hebben de geko zene Directie goed of af te keuren. Art. 4. De contributie zal bedragen een percent van het te verdienen arbeidsloon, zoodat de leden van lederen gulden een cent en van lederen halven gulden een halven cent zul len moeten storten. Art. 5. Alle fooijen door wien of hoe ook genaamd aan eenigen knecht gegeven, komen ten voordeele van de bos, zullende dengene wel ke dezelve ontvangt en niet verantwoord het dubbe! bedrag van het ontvangene, van zijn weekloon worden afgehouden., onver schillig of zijne medeknechts er van gepro fiteerd hebben of niet. Art. 6. Alle de ten voordeele der bos gestorte of ontvangen gelden zullen op eene doelmati ge wijze worden uitgezet, en de bewijsstuk ken benevens de voorhanden zijnde pen ningen worden bewaard in een gesloten bos welke onder berusting van den President blijft en waarvan de sleutel bij den Secre taris ln bewaring blijft. Art. 7. Niemand kan bij het verlaten van de fa briek om welke reden ook, aanspraak ma ken op de gelden in de kas aanwezig, doch zal binnen zes maanden weder a£tn de fa briek terugkeerende dadelijk als trekbaar lid worden aangemerkt, mits bijbetalende de ge durende zijne afwezigheid verloopen contri butie gerekend naar zijn gewoon daggeld bij zijn vertrek. Langer dan een half jaar afwezig zijnde zal het lidmaatschap verval len zijn, en hij weder terugkeerende als nieuw aankomend lid beschouwd worden. Art. 8. Deze bos kan alleen vernietigd worden, door het uiteengaan of sluiten der fabriek zullende de alsdan in kas zijnde gelden vervallen ten voordeele van de Algemeenen armen. Art. 9. Een trekbaar lid ziek wordende zal ten einde in de bij ar'a. 1 vermelde tegemoet koming te deelen verpligt zijn, onmid- brandgevaar zelfs de tragen in beweging al kwam hulp dan ook messtal te laat. De manschappen moesten ook om beurten nachtwaakdiensten doen. Op het stadhuis onder de z g. vierschaar kwamen zij dar bij elkaar. Van daar uit werden zij vierman' oer nacht de stad ln gezonden om de rond te deen in straten en stegen, om op te let ten of er geen onraad was. Het was toer moeilijk orde te houden onder de vrij strenn- bepalingen. De Commandant van de Brand weer had het recht, iemand eenige dager huis- of prisonarrest te geven. Ondanks dh bepalingen kon er geen liefhebberij gekweek: worden. In den loop der tijden kwamen er even wel veel veranderingen. De vergoeding werd toen 25 cent per uur, wat in dien tijd, een betrekkelijk hoog bedrag was. Gaandewe- is die salarieering hooger geworden. He' aantal spuiten dat oorspronkelijk zeven bedroeg werd langzamerhand uitgebreid tot negen. Op 19 Augustus 1868 werd „Spuit 10" op gericht, waardoor nieuw leven in de brand weer werd geblazen Op voorstel van der tcenmaligen Commandant) Jacob van E& werd de bedier.ning van de spuit aan vrij willige manschappen opgedragen. Oorspron kelijk werc'en vier kaderlelders aangesteld en 23 vrijwilligers. Fen geheele omkeer kwam er toen de vrij willigers het publiek fooien gaven, wanneer er wat. te doen was en zij het eerst werden gewaarschuwd. Geen wonder dus dat Jan Publiek alle moeite deed de vrijwilligers he' eerst te waarschuwen. Gebeurde dit niet. dar zorgde de alarmklok wel, dat de vrijwilligers er zoo gauw mogelijk op uittrokken In 1837 kwam voor 't eerst het belkringen- net, dat uit twee kringen bestond, waarvan de generatoren geplaatst waren bij 2 luite nants van spuit 10 aan huis. Wanneer die alarmschei bij een brand wacht in huis rinkelde, wist hij wel dat er brand was, maar niet waar. Hij moest dan eerst naar het politiebureau gaan vrager waar de brand was, dan kon hij pas mate rialen gaan halen en dan naar de plaat- des onheils. Een vrijwilliger dus die b.v. op de Nieuwe Gracht woonde en de bel hoorde moest eerst naar de Groote Markt, dar naar de Smeöestraat, dan weer naar dz Groot Markt om de spijt te halen, om ten slotte, bijna even voorbij zijn huis, naar der brand te gaan. die b.v. op het Stationsplein woedde. Dat hierdoor ontzettend veel tijd verloren ging laat zich begrijpen. Eenige jaren na de oprichting van de vrijwilligers-compagnie en de ingebruik neming van de spuit bleek 't al spoedig; dat aandeweg meer en meer in gebruik komen- .le waterleiding werd een één-paards- slangenwagen aangeschaft. Tevens kwamen toen de handige hand-slangenwagens, waar op 300 Meter slangen-materiaal kon worden vervoerd. De kazernefcrand had ook aan getoond dat de heele brandweer vrijwillig was. dus zonder premies, zonder vergoeding zonder honorarium etc. Op ander gebied werd de brandweer ook sterk uitgebreid. De staf kreeg o m. preventieve maatregelen in han den: brandwachts in schouwburgen, enz terwijl ook teekeningen van alle gebouwen zestemd voor publieken dienst, fabrieken en groote kantoren ter beoordeeling van de staf werden gegeven om aan te geven, welke 'irandveiligheidsmaatregelen genomen moes ten worden. Eenige jaren geleden v/erd de Tutoirobiel-gerecdschapswagen aangeschaft waardoor 't materiaal veel vlugger naar de nlek des onheils vervoerd kon worden. Be hoefte bleek teen ook aan een mechanisch: ladder, voor het beschermen van hooge ge bouwen die niet met de waterleiding te be reiken waren. Daarna kwam de motorspui', met de afneembare mechanische ladder' Nu, na de gemeente-uitbreiding doet zich :1e behoefte gevoelen aan lichtere motor spuiten, die gemakkelijk over smalle land- v/egen en kJeine bruggetjes kunnen rijden De tegenwoordig in gebruik zijnde auto's zijn soms te groot en te zwaar. De raad heeft' daarvoor reeds een crediet toegestaan en de aankoop is in behandeling. Op 1 Januari van dit jaar bestond hei corps uit 145 manschappen, n 1. 2 met vaste iszoldiging, dat zijn de brandspuitmakers die het materiaal moeten onderhouden; 17 met bezoldiging naar het aantal uren dat gewerkt wordt, de z g. ladderbrigade en 126 onbezoldigden. Het vorig jaar werd 100 keer de hulp der brandweer ingeroepen; hiervan werd 63 keer gealarmeerd en 40 keer slechts enkele man schappen gezonden, bv. bij een onbeteske- ïend schoorsteenbrandje. Zooals men west -S het mogelijk door middel van de nieuwe seininrichting slechts die rnanschapnen op te roepen, die men denkt noodig te hebben Dok vernemen ze door middel van dat nieu we toestel onmiddellijk waar ds brand is coodat de vrijwilligers rechtstreeks naar he' toneel van den brand kunnen vertrekken 't Is misschien wel aardig te vernemen lat de uitgaven van het vorig jaar ruim 75 000 gulden bedroegen. Ten slotte rest nog een woord van hulde en dank te brengen aan hot 60-jarige blus- ichers-corps dat dag en nacht klaar staat am Haarlem's inwoners tégen den onver- zadigbaren vuurwolf te beschermen. dellijk hiervan kennis te geven aan den Pre sident of een der leden van het bestuur; zullen de alsdan na den derden dag zijner ziekte blijkens schriftelijk bewijs van zijn Geneesheer, aan hem 's wekelijks worden uitbetaald uit de bos, de helft van zijn ge woon daggeld, van af den dag dat hij is ziek geworden, terwijl eene ziekte niet lan ger dan drie dagen durende geen regt op ziekengeld geeft. Art. 10. Wanneer de ziekte van dien aard moet zijn dat den zieken aan huis eenige werk zaamheden voor de fabriek kan verrigten, zullen de dagen welke hij als zoodanig ge werkt heeft, komen in mindering der dagen waarvoor hem ziekengeld wordt verstrekt. Art. 11 In geen geval zal de uitkeerlng welke hem steeds door twee leden zal mosten v/ordne ter hand gesteld langer dan 13 volle we ken worden verstrekt, en eerst na een volle maand hersteld en aan de Fabriek werk zaam te zijn geweest, zal men, weder op nieuw ziek wordende in hetzelfde genot kunnen deelen. Art. 12 Het staat den Fresident of een der Leden van het bestuur vrij den zieken, zoo dikwijls zij dit noodig achten, onverschillig op welk uur van den dag, te bezoeken, en wanneer de ziekte van dien aard mogt zijn, dat er geen geneesheer over practiseert, zal de Directie gemagtigd zijn daaromtrent onder zoek te doen. Art. 13. Een ziek lid, behalve voor de fabriek, met huis- of ander werk bezig bevonden wor dende, of zich van huis begevende, zal alle aanspraak op ziekengeld verliezen, tenzij de Geneesheer zulks diensig oordeelt, of hij permissie heeft gekregen van het' Be stuur dat 'iliertoe na bevinding gemagtigd is, zullende dit echter door een schriftelijk bewijs moeten blijken, hetwelk aan dege nen die den zieken bezoekt zal moeten worden vertoond en slechts voor een dag geldig is, zoo niet uitdrukkelijk op hetzelve is vermeld dat het voor meerdere dagen is uitgereikt. Art. 14. Geen ziekte door losbandigheid of moed wil veroorzaakt, geeft regt op ziekengeld, zul lende de Directie bevoegd zijn zulks door 'n geneesheer desnoods ten koste van de bos te doen onderzoeken. Art. 15. Wanneer er eenig geschil, omtrent in dit Reglement aangehaalde punten mogt ont staan zal zulks door de directie worden be slist, die tevens de bevoegdheid zal hebben, deze Artikels te veranderen, te doen vervan gen, of wel meerdere bij te voegen, wanneer het belang der bos zulks zal vorderen. Aludus vastgesteld en goedgekeurd door ons President en Leden van het Bestuur, - Te Haarlem, den 1 January 1855. Getrouwd: 2C Sept.: H. A. de Graaf en J. M. Klabou j. j. Bloem en C. M. v. d. Berg H. F. Bekker en G. M. Maas C. R. van Goor en A. A. Pellemans F. H Lansheer en J. W. Bastiaan A. B. Boe- 'ens en W. G. Trompetter J. Eocd en A. E. de Vos O. ter Haar en M. A. Craan- di;k J. h. M. v. d. Berg en S. M. Har- wijne D. Franken en A. M. H. v. Zurk J. Verton en C. H. J. v. d Oord R. van Ravenzwaaij en C. J. Kramer J. van Ravenzwaay en M. E. Kramer Kan en G. Belt. Geboren: 18 Sept.: z. van M. G. v Kaay—Heck d. van K. Wiersma—Wijk- huise 19 Sept.: d. van H. W. L. v. Wijk— v d. Klift z. van A. B. Petter—v. d. Weegh z. van M. M. de Wildt^v. Hooij- donk 20 'Sept.: d. van B. OudhofInpijn z. van J. W. de NijsMiedema. Overleden: 18 Sept.: J. W. de Graaf— Leenaarts, 80 j., Zonnesteeg J. Overboek v. d. Broek, 34 j., Nieuw Heiligland J. C. L. v. Roon, 20 j., Leidschestraat 18 Sept.: M. KoornWinters, 77 j., Oost-Indiëstraat R. Fehres—v. d. Ham, 73 j., Boterstraat J. A. Komen, 19 j., M. v. Heemskerkstraat H. F. Kleinenbroich, 74 j., Anthoniestraat. voor de volksgezondheid en Hygiëne nog zeer veel te verbeteren door middel der de monstratie. Eleetrische aparaten voor allerlei doelein den zijn by de bestrijding der Tuberculose en wat nog veel beter is, ter voorkoming daarvan, gebleken een machtig wapen te zijn in de hand der bestrijders. Hetzelfde kunnen wij zeggen van Voe- dlngs- en Sanitaire Artikelen. Een eerste vereischte voor het welslagen ook van deze Tentoonstelling, was de me dewerking van handel, zoowel buiten als binnen de stad. En daarin is het bestuur in het bijzonder geslaagd, daar de geheele ruimte op enkele stands na verhuurd is. Voor jong en oud zal er veel te genieten zijn: vele bedrijven in werking en demon straties zullen de bezoekeTs(sters) aange naam bezig houdeif. Het bestuur der T.E.V.O.S.A. heeft er naar gestreefd de attracties geheel in de sfeer van deze Tentoonstelling te houden. In het park vr.n het Brongebouw zal een Oud- Hollandsch Marktplein gebouwd worden, terwijl onderhandelingen aangeknoopt, zijn tot het geven van concerten en zanguitvoe ringen. Vele geschenken zullen den bezoe kers (sters) bij het binnenkomen der Ten toonstelling worden aangeboden. Op den openingsdag op Vrijdagmiddag 5 October zullen alle dames met een smake- lyjce verrassing bedacht worden. Verder is het bestuur nog doende met het ingageeren van 'n goochelaar om des Zater dags en Woensdag een kindermatinée te geven. Dezer dagen hebben wij melding gemaakt van den minlsterieelen maatregel, waarbij het voor het algemeen rijverkeer bestemde gedeelte van den Rijksweg van Amsterdam, naar Haarlem, voor zooveel betreft het weg vals AmsterdamHalfweg tusschen H. M- 25 en II. M. 86 en voor zooveel betreft het wegvlak HalfwegHaarlem tusschen HM. 6 en H M. 63, in het belang van de vrijheid en de veiligheid van het verkeer gesloten is verklaard voor het verkeer met rijwielen in beide richtingen. Nu ontvangen wy van een „inzender" een schrijven, waarin deze als zijn oordeel te kennen geeft, dat de getroffen maatregel den toestand ter plaatse juist verslechtert, om dat het rijwielpad nog niet langs den ge- hec'en weg aangelegd is. Wij zijn het met „inzender" echter in het geheel niet eens. Men moet den beroeps- automobilisten maar eens vragen, hoe ge- v? arlijk het is, dat de wielrijders den groo- aspbaltweg berijden. Vooral bij nat weer levert dit groote gevaren op. Het is dus mede in het belang van den fietsrijder1 zelf, steeds het rijwielpad te houden. Zij ver minderen het verkeersgevaar voor zich zelf daar zeer mede. Dat het fietspad nog niet geheel gereed is is naar onze meening geen aanleiding, den wantoestand over den geheelen weg te handhaven. Waar vermindering van ver keersgevaren bereikt kan worden, moet men dit zeker niet nalaten. Doch gr zullen wel steeds menschen böiven, die graag vitten en overal aanmerkingen op maken. Het lijkt ons toch een beetje kleinzielig, om er over te mopperen, dat het fietspad nog niet in zijn geheel gereed is. Misschien is on den spoed, waarmede het rijk de ver schillends wegwerkzaamheden uitvoert, wel eens aanmerkingen te maken, maar men moet toch ook redelijk blijven. Het is thans onmogelijk, het fietspad in zijn geheel aan te leggen, irr verband met de vele werken, welke in Halfweg nog aan den weg verrictyit moeten worden. O.m. moet de katholiek kerk nog afgebroken en weggeruimd worden. Dientengevolge kan aldaar op het oogenblik aan den weg nog niets gedaan worden Op 20 September 1928, werd door de Ar rondissementsrechtbank te Haarlem in staat van faillissement verklaard: Willem van der Meer, los arbeider, wonende te Roelof Arends- Gisterenmiddag had in het gebouw van veen B 23. Rechter-Commissaris Jhr. Mr. E. den Haarlemschen Kegelbond de jaarlijksche J- Strick van Linsohoten. Curator: Jhr. Mr. Modeshow plaats der firma's A. Weill, H. L- Rengers Hora Siccama. P. Muller en Ph. H. Weill. Deze show, die elk jaar door de dames met groote belang stelling wordt tegemoet gezien, had ook thans weer buitengewoon succes. De model len zoowel als de diverse bontsoorten, die in groote verscheidenheid getoond werden, waren boven verwachting. Niet alleen de bontsoorten, maar de smaakvolle verwerking leden van Teyler's Tweede Genootschap Voor het jaar 1928 Directeuren van Teller's Stichting en de en de schitterende afwerking, waren een lust voor de oogen. Men zag alle soorten bont van de eenvou digste tot de duurste. In dezen tijd nu er zooveel namaak in bont gevonden wordt, is het, althans veer de beter gesitueerde dame, een geruststelling kostbare bontsoorten te kunnen bekomen, die absoluut niet te imi- teeren zijn. O. a. werd ons getoond een man tel met garneering van Perzianer, naturel bruine kleur, een van de meest moderne deelen mede, dat zij uitspraak hebben gedaan over een antwoord, ingezonden op de prijsvraag Men vraagt een kritisch overzicht en zoo mogelijk eene verduidelijking en verdere ontwikkeling van de moderne theorie der spectraallijnen, hetzij in haar gebeelen om vang, hetzij met zoodanige beperking als d£n schrijver wenscheüjk zal voorkomen. Dit antwoord, in de Engelsche taal pesteld, en gevolg door eene opgave van schrijffouten bontsoorten en niet te imiteeren. Uit de en door eene contrölerekening, was getiteld schitterende collectie bontmantels, die door „Concept of a new dynamical theory of de n^anneqtÜrisbp sierlijke' wijze gedragen felectricity'" werden, trok vooral de Isabella-kleurlge Petit-Gris Manel de aandacht, waarvan de kunstige samenstelling der kleine velletjes en' ge'teekend" met de spreuk „Sernpre Crescendo". De door den schrijver gekozen titel is reeds een aanduiding, dat hij geen antwoord geeft deed denken aan één groot vel. Vooral ook j op de gestelde vraag. Inderdaad blijkt bij de kraag daarvan was van een zeldzaam mooie inzage, dat de schrijver wel tracht in de plaats coupe naar wij vernamen was ook het ont- van gevestigde wetenschappelijke inzichten werp hiervan van den heer Ph. H. Weill. en begrippen denkbeelden van eigen maaksel Verder bestond de collectie uit alle moge- te stellen, maar dat noch de théorie der spec- lijke bont oorten zooals Kalf, Poulain, Bi- traalüjnen in vollen omvang, noch een of sam, Perzianer etc. ander onderdeel daarvan het onderwerp zijn De nieuwste bontsoorten, die ook de bui- zijner beschouwingen. Daar het opstel geener- tenlandsche huizen lanceeren zijn Isabella- lei proeve van antwoord op het in de prijs- kleurig Petit-Gris, Petchaniki-murmel in i vraag gestelde bevat, is eene nadere ontleding licht en donker; Agneau rasé en Breit- I overbodig en bekroning uitgesloten, schwanz, vooral in lichte kleuren. Deze laatste J Directeuren van Teyler's Stichting en de J. V. vansoorten zijn dit seizoen het bont voor de leden van Teyler's Tweede Genootschap goed gesitueerde dames, d-Wat de firma P. H. Weill, speciaal dames kleermaker toonde op het gebied van Man tels, op eigen ateliers vervaardigd, was schit terend. Het a. s. seizoen brengt geheel nieuwe modellen, aan één kant glad, aan den ande ren kant klokkend en daarin dan verder alle Ondertrouwd: 20 Sept.: J. J. Piers en A. G. H. Landgraf J. C. Goedman en C. van Es P. Langereis en T. Blok P. M. Buis en J. M. Akersloot A. Pluut en C. J. Smink A. Grootenhuis en H. A. v. Langeveld A. van Beem en N. Lincl J. Jonkman en C. J. Paardehaar B. F. M. A. Gussenhoven en J. M. E. Schornagel H. Houtman en E. T. van Dyken. By K. B. is ongegrond verklaard een be roep van de Ned. Spoorwegen tegen een beschikking van Gedeputeerde Staten van Nooröholland, waarby aan J. A. Schweitzer te Beverwijk vergunning is verleend tot het in werking houden van een autobusdienst van Haarlem naar Beverwijk en terug. Eveneens is ongegrond verklaard een be roep alsvoren tegen de beschikking van Ged. Staten van Nooröholland, waarby aan ds N.V de Ned. Brockway-Bus-Mij. te Amster dam, ten behoeve van de Haarlemsche Brockway-Bus-My. te Heemstede vergun ning is verleend tot het in werking houden van een autobusdienst van Haarlem over Bloemendaal naar IJmuiden en terug. Bij K. B. is, beschikkende op de beroepen van N. Bruin te Heiloo en de directie der Ned. Spoorwegen tegen de beschikking van Ged. Staten van Noordholland, waarbij aan N. Bruin voornoemd vergunning is verleend, tot het in werking houden van den autobus dienst van Alkmaar naar Haarlem en terug, 't beroep van de Ned. Spoorwegen ongegrond verklaard en besloten met handhaving voor het overige van het bestreden besluit de laatste alinea van de door Gedeputeerde Staten verbonden voorwaarde té doen ver vallen. Deze voorwaarde luidde: Rydende in de richting naar Haarlem worden op het gedeelte van het traject tusschen de Velser pont en Haarlem geen passagiers ingelaten en rijdende ln de richting van Alkmaar wor den op dat gedeelte van het traject geen passagiers uitgelaten. Voorts zijn ongegrond verklaard de beroe pen van de Ned. Spoorwegen tegen besluiten van Ged. Staten van Noordholland, waarby aan C. J. en J. C. Roodt te Schoten ver gunning is verleend tot het in werking hou den van een autobusdienst van Haarlem naar IJmuiden en terug en waarbij aan P. Mooy te Beverwyk vergunning is verleend tot het in werking houden van een autobus dienst van Haarlem naar Heemskerk en te rug. De eerstvolgende vergadering der Kamer i zal gehouden worden Dinsdag 16 October a. s. 1 de arme zieken der Vereeniging. hebben besloten voor het jaar 1928 de vol gende prijsvraag uit te schrijven Gevraagd wordt eene beschrijving van het leven en het werk van Jan Lievens. De beteekenis van dezen stad- en tijdgenoot van Rembrandt en zijn plaats in de XVIIe eeuwsche Hollandsche schilderschool is tot mogelijke variaties. Wij zagen er niet alleen dusver nog niet voldoende onderzocht en in sierlijke, maar ook kunstig ontworpen en 't licht gesteld. uitgevoerde modellen in de nieuwste stoffen o.a. Sibiline, Nacrea, Ondine. De over- heerschende kleuren zijn bruin, blauw en grijs in diverse nuances. De japonnen zijn zeer varieerend alge meen ziet men den ongelijken rok. De avondjaponnen zijn in hoofdzaak van Ten einde dit te doen zal men een overzicht van zijn uiterlijk leven moeten geven, zijn ontwikkeling als kunstenaar in zijn schilder-, iteeken- en etswerk moeten aantoonen en den fanvloed moeten schetsen, dien hij op leerlin- uen, navolgers en andere tijd:;enooten heeft itgeoefend. Een beschrijvende en kritische doorzichtige zijden stof, geheel met kralen ljjst zjjner werken en tekstueclen afdruk van bewerking. Ook de garneering ziet men in de op hem betrekking hebbende vermeldin- kralen, in verschillende kleuren en motieven. 1 Zoowel bij de middagjapon als bij de avond japon is de roklengte ongelijkmen ziet hierbij de meest grillige variaties. Verder zagen we schitterende avondmantels in chique modellen en onderscheidene kleuren, zooals zwart, rood, o.a. één zacht rose met binnenvoering van gebloemde zijde in spre kende tinten. Een zeer interessante collectie dames hoeden bracht de firma H. P. Muller, Groote Houtstraat. Zeer verschillende smaakvolle, doch tevens eenvoudige hoedjes. Veel kleine modellen. Ook het barretmodel komt weer in zwang. De mode eischt voor den hoed weinig garneering hoofdzaak is broderie, vooral wat de Eng*lsche huizen brengen. De kleur is voornamelijk zwart. Ook bruin en rood zal dit seizoen gedragen worden. Voor de dames, die een grooten hoed prefereeren is de creatie Reboux aanbeve lenswaardig. Verder zagen we iets nieuws op het ge- 1 gen bij tijdgenooten tot en met Houbrakens Groote Schouburgh wordt als Aanhangsel gewenscht. De antwoorden moeten worden ingezon den vóór of op den 31sten Maart 1930, opdat zij voor den lsten Mei 1930 kunnen beoor deeld worden. De prijs voor het best en voldoend antwoord bestaat in een gouden eerepenning, op den stempel des Genootschaps geslagen, ter innerlijke waarde van f 400. De verhandelingen moeten in het Neder- landsch, Fransch, Engelsen of Hoogduitsch, met eene Latijnsche letter, vooral goed en leesbaar geschreven zijn daor eene andere hand, dan die van den opsteller (of met de schrijfmachine). Ook moeten zij vcór den bepaalden tijd in haar geheel worden inge zonden geen antwoorden, waaraan eenig gedeelte bij de inlevering ontbreekt, zullen tot het dingen naar den gemelden prijs worden toegelaten. Alle ingezonden stukken blijven het eigen- biedvanBhaw13 :tuHe incapevorm verwerkt, dam d,s G-cnootschaps, dat de bekroonde verhandelingen, met of zonder vertaling, in zijne werken opneemt, zonder dat de schrijvers, anders dan met toestemming der Stichting, die mogen uitgeven. Ook behoudt het Genootschap aan zich het recht om van de niet bekroonde stukken zoodanig gebruik te maken als het raadzaam zal oordeelen, hetzij zonder of met vermelding van den naam des schrijvers in het laatste geval echter niet zonder zijne toestemming. Ook worden geene afschriften van de niet bekroonde stukken aan de schrijvers verleend, dan te hunnen koste. De in te geheel met een rand van kleine bloemen Elk artikel afzonderlijk te beschrijven, is onmogelijk, maar wij mogen zeggen deze show heeft ons toch wel de overtuiging gebracht dat niet alleen Holland maar ook Haarlem niet voor Parijsche of andere bui- tenlandsche huizen uit den weg behoeft te gaan. Zondag 23 September a.s. zullen onder alle H. Missen in de kerk van H.H. Elisabeth en zenden antwoorden mceten, zonder naam en Barbara (Paul Krugerstraat) door den Wel- j alleen met een spreuk onderteekend, verge* eerw. heer kap. J. B. M. Timp van de Zeld van een verzegeld briefje dezelfde spreuk Spaamekerk, en in de kerk van St. Liduinatgn 0pScdrjf( voerende en van binnen des (Rijksstraatweg) door den Weieerw. Pater schr;jvers naam en woonn!aaIs behelzende, v. Doornik uit het Miss.enuis te Drienuis, r_ van liefdadigheidspredicaties worden gehouden gezonden worden aan to voor de St. Eliabeths-Vereeniging. Daarna is wijlen den heer P. TEYLER VAJN er collecte met open schaal ten behoeve van j HULST te Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2