DE WAERELD ROND HET KELOGG-PACT EN DE KATHOLIEKE VREDESGEDACHTE tweede blad nieuwe haarlemsche courant vrijdag 21 september 1928bladzijde 1 Het nieuwe motorgemaal van de vereeniging De Binnenpolder. te Haarlem- merlicde, dat volgende week officieel in gebruik zal worden genomen. Hierboven het Oude Mannen- en Vrouwengasthuis te Zandvoort, voor de restauratie waarvan op de Staatsbegrooting 1929 een subsidie is aangevraagd. In Hillegom was op de volksfeesten nog de echte ouderwetscbe draaimolen, die door een paard werd getrokken. De bestrating van de Spaamwouderstraat te Haarlem wordt eindelijk verbeterd. Men is thans bezig met de asphalteeringswerkzaamheden. De Paardesteeg, die de verbinding vormt tusschen Gierstraat en Gr. Houtstraat te Haarlem, over de opheffing waarvan als verkeersweg zooveel te doen is. Volgens den advo caat der tegenstanders zouden door dit straatje de zeewinden hun weg naar de Gr. Houtstraat zoeken. De Noorder-uitgang van het station te Haarlem aan het Kennemerplein is bijna dichtgegroeid. Het is geen hoopvol gezicht voor degenen, die er op hopen dat deze uitgang nog eens geopend zal worden. Om de R.-K. Kerk van St. Bavo te Oud- Schoten is een nieuw hek geplaatst. Gezicht op de Bekslaan te Vogelenzang, welke geasphaltcerd wordt. Nu het befaamde Kellogg-pact reeds door verschillende mogendheden met zooveel plechtigheid en luister onderteekend is, mo gen wij er wel aan herinneren, dat de Katho lieken van Armenië ongeveer 60 jaar geleden reeds eenzelfde vredesgedachte naar voren hebben gebracht. Zij deden een dergelijk voorstel bij Z. H. den Paus, die reeds de noo- dige stappen in die richting had gedaan. Velen zijn ermede onbekend, dat door de onderteekening van het Kellogg-pact een lang geleden door den Paus ontworpen vre desgedachte werkelijkheid geworden is. In November 1863 had Paus Pius IX aan Napo- /eon III zijn plan voor een Europeesch Vre descongres bekend gemaakt. In 1868 tijdens let Vaticaansch Concilie was er 'n groep En- lelsche katholieken die tot den H. Vader 't verzoek richtte, dat het concilie iedere on- noodige en onrechtvaardige aanvalsoorlog cou veroordeelen. „Oorlog en Vrede", zoo schreven zij, „mogen niet meer van partij twisten afhangen, maar van een juridisch onderzoek. Hartstocht en despotisme mogen niet langer bij machte zijn om een oorlog uit te lokken en over het menschelijk leven te beslissen". Het verzoekschrift eindigde aldus: „Het is de taak van den H. Stoel om een einde te diaken aan lederen onrechtvaardigen en on- noodigen oorlog. Het volgend jaar in 1869 werd aan den Paus door een groep Protestanten onder lei ding van David Urguhart een dergelijk ver zoekschrift overhandigd. Deze gingen nog verder en vroegen dat de aanvallende natie en volkeren buiten de gemeenschap der kerk gesloten zouden worden. Den lOen Februari 1870 eindelijk kwam de Patriarchale Synode van Armenië met een voorstel aan Paus Plus IX, waar zij het woord van zijn voorganger, Paus Nicolaas I, in herinnering brachten, waarbij deze in het jaar 1863 de Bulgaren waarschuwde om niet zonder dringende noodzakelijkheid naar de wapens te grijpen. Het verzoekschrift van de Armeniërs be vatte toen' reeds twee motieven die in het anti-oorlogsverdrag opgenomen moesten wor den, het zelfrespect van een aanvallende na tie en de afschaffing van den oorlog als een werktuig der nationale politiek. De oorlog, zoo luidde het, moest aan een internationale wet onderworpen zijn. Er moest een publieke en plechtige op somming der aangedane beleedigingen en on- rechten voorafgaan, en er moest eerst nog een bemiddelingsvoorstel worden gedaan. „Iedereen" zoo stond er „hetzij 't een gene raal of een gewoon soldaat is, die aan een oorlog deelneemt, welke ontstaan zou zonder dat met bovengenoemde bepalingen rekening gehouden was, moest zich bewust zijn, dat hij een moordenaar is. Want hij is medeplichtig aan ie'dere ver nietiging van menschenlevens, die meer een goddeloos aangericht bloedbad is. Alle christenen, de koningen zoowel als 't volk moeten in lederen onrechtvaardigen oorlog een duivelswerk zien. De oorlog mag niets anders zijn dan een verdediging van de absolute rechten van den mensch of een afwering van een vijandelijken aanval. Bekwame en hoogstaande mannen moeten met de groote geleerden uitmaken volgens de wetten van het internationaal recht, kerke lijke wetgeving en de ethische beginselen of een oorlog rechtvaardig is of niet." Is het te verwonderen dat de Armeniërs, die zooveel moesten lijden onder bloedige verdrukking en vervolging in hun land zich gedrongen gevoelden om een dergelijk ver zoekschrift in te dienen? Tengevolge van den. Fransch-Duitschen oorlog werd het Vaticaansch Concilie plot seling afgebroken en moesten de discussies over den wereldvrede beëindigd worden. HET BOLSJEWISME IN JAPAN Men had reeds zoolang de boeren tot onte vredenheid opgeruid, dat zij in 't jaar 1927 telkens dreigden los te breken. Meer dan 1000 plaatselijke opstandjes hadden er plaats, die voortdurend door militairen onderdrukt moesten worden. Eindelijk had men een na- tionalen Boerenraad opgericht, die zijn zetel in Tokio heeft. Daar dit comité nog te jong was, om een arbeidsplan en een programma voor de verkiezingen, die toen aanstaande waren, op te stellen, heeft het „Bureau van het uitvoerend Comité der Communistische Internationale" zelf het .strijdparool uitgege ven. Het omvat 12 punten: 1. Strijd tegen de gevaren van een impe- rialistischen oorlog. 2. Geen inmenging in de Chineesche re volutie. 3. Verdediging der ünie van de Sovjet republieken. 4. Volkomen onafhankelijkheid van de ko loniën. 5. Afschaffing der monarchie. 6. Algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen boven 18 jaar. 7. Hecht van organisatie in bonden, en vereenigingen, vrijheid van drukpers. 8. Achturige werkdag. 9. Recht van werkstaking. 10. Afschaffing der wetten tegen de arbei ders gericht. 11. Confiscatie van het eigendom van den Mikado, den staat en van de kerkgenoot schappen. 12. Hoogere inkomstenbelastingen. De communisten hebben 'n tijdschrift op gericht: „Vadivo Nippo", dat sedert 1907 zijn verderfelijke leerstellingen verspreidt. De regeering is zich van dit gevaar zeer wel bewust, een gevaar, zooals een der lei ders verklaarde, dat grooter en dreigender is dan een aanval van buiten. Drie Communis tische organisaties werden ontbonden en vele Communisten in de gevangenis gesloten. De vijfde kolom NAAR JUPITER De raketten-auto is al weer oud. En kele maanden kon men plaatjes zien en opwindende verslagen lezen over den auto waarmede de Duitsche autofabrikant Opel met 'n snelheid van bijna 200 KM. over den weg suisde. Sinds deze proefnemingen, heeft men niets meer over het allermodern ste en allersnelste voertuig gehoord, zoomin als over de plannen van de Weensche heeren die plannen hadden gemaakt om een maat schappij te stichten, welke een vlucht naar de maan met een soort raketten-projectiel zou financieren. Zij hebben het geld niet kunnen verzamelen, zoodat het plan geen werkelijkheid is geworden. Of het te be treuren is voor de ontwikkeling van het geestesleven of voor de wetenschap, betwij felen wij. De maan wordt langzamerhand een afgezaagd onderwerp, al is men er nog nooit geweest. Een reis naar Mars trekt ook de belangstelling niet meer; daartoe is er te veel over gepraat en geschreven, zonder dat er iets bereikt werd. Wellicht om deze reden heeft men nu een andere planeet, n.l. Jupiter, gekozen als doe: van een reis die wel nooit gemaakt zal wor den. Een Amerikaan heeft een vliegmachine geconstrueerd gedreven door raketten, waar mede hij zich naar Jupiter wil laten schie ten, zoodra hij althans het benoodigde geld gekregen heeft. Volgens hem is de zaak keer eenvoudig. Hij laat zich in zijn projectie' zóó hoog in de lucht schieten, dat hij buiten den Invloedssfeer van de aantrekkingskracht der aarde komt en hoopt dan in de baan van een of andere dwalende ster te geraken, welke hem in de nabijheid van Jupiter brengt. Dan verlaat hij het projectiel en springt met een valscherm op Jupiter. Het Plan mist natuurlijk elke wetenschap pelijke berekening; zelfs de sensatie-pers in Amerika heeft zich niet laten beetnemen en drijft gemoedelijk den spot met Condet, den uitvinder van de waanzinnige onderne ming. Hij heeft verschillende teekenaars tot spotprenten geïnspireerd. Aldus is het niet te verwonderen, dat Condet geen rijke Ame rikanen kan vinden, die zich daadwerke lijk voor de Jupiter-vlucht willen interessee ren. Hij vertelt aan iedereen die er naar luisteren wil, dat zijn plan alle kansen van slagen heeft, dat zeer waarschijnlijk en zeer binnenkort de zaak haar beslag zal krijgen maar dat er nog enkele kleine moeilijkheden zijn, enz. Met dat al is het begin voor den bouw van het vliegtuig nog niet gemaakt en heeft Condet nog geen Dollar voor zijn on derneming ontvangen. Hij heeft daarom ge zocht naar een andere manier om het noo- dige kapitaal te verzamelen en gevonden. Met een bordpapieren model van zijn projec tiel reist hij de steden van Florida af, om nch zelf en zijn apparaat te laten bekijken, natuurlijk tegen een respectabelen entree prijs Maar ook dit is hem onmogelijk ge maakt. De burgemeester van Miami heeft hem gelast zijn tent te sluiten omdat „Con det van plan is zich naar Jupiter te laten schieten en niet om een publieke verma kelijkheid te exploiteeren. Hij moest ziel maar aan het oorspronkelijke plan houden.'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 5