Gemengd Nieuws Nliuwe Haarlemsche Courant DE P.E.G.E.M. &FM GIIZE LEZERS TWEEDE BLADNIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1928BLADZIJDE 2 Een mislukking BINNENLANDSCH NIEUWS UIT ONZE OOST Alles rustig op Billiton LANDBOUW EN VISSCHERIJ aangeklopt, iedereen weet daar, dat deze detoestand. van Nederland, in ïsscnen mei ue viscnzegen het tweede kwartaal Op zoek naar de schatten van de „Lutine" Sjef van Dongen en zijn poolhonden Koninklijke humor VRAGENBUS SOCIAAL LEVEN „Zondags'- zeilers RECHTSZAKEN Zijn vrouw vermoord Het Kruidenierscongres Stop gezet HANDEL EN NIJVERHEID Nederlandsch Fabrikaat Spoort al Uw kennissen aan hun vraag- en aanbod-adver tenties te plaatsen in onze eigen De gemeenteraad van Haarlem besloot in 1919, dat de gemeente zou deelnemen in de N.V. Provinciale en Gemeentelijke Electrici- teitsmaatschappy (P.E.G.E.M.). De bedoeling van deze nieuwe Maatschap pij was, dat er een bondgenootschap tot stand zou komen tusschen de Provincie Noord-Holland, de gemeente Amsterdam en de gemeente Haarlem voor de opwekking van electrischen stroom. Volgens de voorstanders van deze belangencombinatie zou de kosten de prijs van electrischen stroom door middel van de P. E. G. E. M. veel goedkooper wor den dan wanneer elk der drie genoemde be langhebbenden doorging met zelfstandig te produceeren. Tot goed begrip van de zaak zij nog even vermeld, dat de bedoeling van de P. E. G. E. M. dus alléén was de pro ductie van stroom. De distributie bleef in handen van de gemeenten en van de pro vincie. Misschien herinneren zich onze lezers nog hoe de Nieuwe Haarlemsche Courant tegen dit denkbeeld gekant was en wel op dezen grond, dat de Haarlemsche Centrale veel te goedkoop werkte om van een dergelijke com binatie voordeel te hebben. Daarbij dachten -wij natuurlijk aan Amsterdam en het P.E.N., die veel duurder werken en zouden profitee- ren van de goedkoope Haarlemsche Centrale. De geschiedenis heeft geleerd, dat het raadsbesluit, waarbij, ondanks den geboden tegenstand, toch tot toetrêding van Haarlem bü de P.E.G.E.M. werd besloten, niet 't ge lukkigste raadsbesluit van den Haarl. Raad is geweest. Immers komen nu B. en W. van Haarlem met 'n nieuw voorstel, dat bij aan neming practisch het besluit van 1919 zal teniet doen. En toch gelooven wy, dat de gemeente raad van Haarlem het voorstel van B. en W. moet aanvaarden, want wy zyn over tuigd, dat Haarlem, ware het niet tot de -combinatie toegetreden veel en veel goed kooper stroom zcii geproduceerd hebben dan het nu daarvoor betaald heeft. Zouden B. en W. van Haarlem aan den raad niet eens een globale schatting willen overleggen van wat vermoedelijk de gemeente in den tijd •van zyn samengaan met Amsterdam en de Provincie aan winst gederfd heeft? Het loopt ongetwyfeld in de honderdduizenden en ook nu nog kan Haarlem goedkoop produceeren. Inplaats van een zeer economisch werkend apparaat te zijn, heeft de Pegem gedurende haar geheele bestaan aan een zeer grondige I en o.i. ook wel gefundeerde critiek bloot ge staan wegens den hoogen kostenden prijs van den door haar opgewekten electrischen stroom. wy herinneren hierby alleen aan een pu blicatie van de Centrale Commissie voor be- ■ïuiniging van de Maatschappy voor Handel en Nijverheid, met b.v. deze passage: „De Amsterdamsche centrales, (dit zijn de voornaamste producenten van de P.E.G.E.M. Red. N.H.Ct.) die zooveel grooter zijn dan alle andere hier te lande en tot de grootste bedrijven van Europa behooren, zouden dus in kostprys ongeveer 0.56 per K. W. U. of 40 pet. boven de middelmatige en klei nere centrales staan. Dat de kostencijfers juist voor de groote centrales het hoogst zijn is wel zeer merkwaardig. Men zou toch mo gen verwachten, dat de geconcentreerde grootbedrijven belangrijk goedkooper produ ceeren dan de kleinere. Waar blijven anders de voordeelen van concentratie?" Er is toen veel over deze zaak geschreven wy zullen op de toen gevoerde polemiek niet verder ingaan, doch vastleggen, dat de grondigheid van de aanmerkingen nooit met succes is aangevochten. Onze vrees, dat Haarlem met de I^egem duurder uit zou zyn, mogen wy intusschen wel als bevestigd beschouwen. Wy leggen hierop den nadruk, want het wil ons voorkomen, dat dit dan ook de yoomaamste reden is, waarom B. en W. van 'Haarlem hun voorstel doen om Haarlem uit de Pege... terug te trekken. Wel voeren zy dit niet als voornaamste bezwaar aan, doch betoogen dat hun grief gaat tegen de naastingsclausule, die de re geering oplegt, maar waar de provincie N.-Holland noch de gemeente A'dam onover komelijke bezwaren hebben gemaakt tegen deze naasting, d.i. tegen de mogelykheid dat, byaldien het Rijk de geheele voorziening van •^electrischen stroom van Nederland ter hand zou nemen, hei Ryk ook de Haarlemsche Centrale moet kunnen naasten, daar meenen wy, dat ook voor Haarlem deze voorwaarde niet onoverkomelyk zou geweest zyn, indien de PH.G.E.M. overigens niets dan rozen in 'den schoot zou werpen. Dat Haarlem echter deze aanleiding gegrepen heeft om van de P.E.G.E.M., om van de Provincie, om vooral van Amsterdam af te komen, juichen wy toe. Amsterdam speelde blykbaar in de Pegem een zeer voorname rol en ook in dat opzicht zijn vroegere voorspellingen, die veronder stelden, dat niet Haarlem, maar alleen Am sterdam van de Pegem-combinatie profitee- ren zou, aardig uitgekomen. Het schynt wel of nu de hegemonie van Amsterdam zoetjes aan ondragelyk geworden is. Maar als het bezwaar tegen de naastings clausule dan alleen maas een voorwendsel en niet de eigenlijke reden voor de uittreding is, dan zouden B. en W. van Haarlem toch een goed werk doen met eens uitvoerige me- dedeelingen te verstrekken over de Pegem. De Haarlemmers zijn ook bewoners van de Provincie Noord-Holland en ook als zoo danig by de Pegem geïnteresseerd. Wat is er nu toch eigenlyk aan de hand met de Pegem? Waarom wordt er zoo'n groote geheimzinnigheid in de zaak be tracht? Aan Prof. G. J. van Swaay is inder- tyd gevraagd en laten wij maar gerust veronderstellen, dat daar reden voor was om een rapport inzake de werking van de Pegem. Dat rapport is uitgebracht, maar de inhoud ervan is nimmer buiten de kamer van den Raad van Commissarissen en enkele andere belanghebbenden bekend geworden. Tevergeefs is in de vergadering der Provin ciale Staten gevraagd dit rapport ook voor de Statenleden ter inzage te leggen. Het werd eenvoudig geweigerd met de mededee- ling dat het van vertrouwelijken aard is. En de Statenleden waren zoo vriendeiyk daar genoegen mede te nemen. De Pegem is echter een lichaam, waarby het publiek, de belastingbetaler ten hoog ste geïnteresseerd is en dus is in dit geval de dooddoener dat het rapport van vertrou- weiyken aard is, weinig minder dan een afblaffen van de zoo hoog geroemde demo cratische inrichting van onze staatsinrich ting. wy hopen, dat B. en W. van Haarlem aanleiding kunnen vinden om een en ander over dit rapport-van Swaay mede te deelen. Het geeft wellicht een inzicht in de gestie van de Pegem, die ook voor anderen leer zaam kan zyn. Het kan antwoord geven op gewichtige vragen van meer dan plaat selijk belang. Waarom zijn b.v. de verwach tingen, dat de concentratie van bedrijven een lageren prys voor de opwekking van stroom zou opleveren beschaamd? Er moet zelfs nog een tweede rapport van Swaay zijn. Daarvan den inhoud te kennen zou ook zeer interesant zijn De gemeente raad heeft natuurlyk het recht omtrent die zaken te worden ingelicht, want Haarlem is aandeelhouder in de Pegem en de raad v - tegenwoordigt Haarlem. Als aandeelhouder heeft de Raad recht op inlichtingen omtrent de P. E. G. E. M. In de Statenzitting van verleden jaar verstrekte de heer Hendrix, het lid van Ged. Staten, o.a. de volgende mededeeiing over de P. E. G. E. M.: „Is er nu over de werking van de P. E. G. E. M. niet anders dan heerlijke tevre denheid en volkomen blijdschap? Neen, Mynheer de Voorzitter, de zaak is gebleken wel moeilijk te zijn. Het blijkt wel, dat, hoe mooi ook alle beschouwingen over concen tratie theoretisch zyn, in de practyk het niet gemakkelyk is met alle belangen rekening te houden. Vooral als het de belangen van Am sterdam en Haarlem betreft, is het wel moeilijk, te dien opzichte tot eensgezindheid te komen. Intusschen is het tot nu wel gelukt. Tot werkeiyke onverkomeiyke bezwaren heeft de P. E. G. E. M. geen aanleiding gegeven. On danks hetgeen dien aangaande wel eens wordt verteld, voldoet de kostprys van de P. E. G. E. M. aan redelijke eischen. Maar toch geloof ik, dat degenen, die namens Ge deputeerde Staten zitting hebben in het College van Commissarissen, de oogen goed geopend zullen moeten houden, en behoor- lyk alles moeten nagaan wat geschiedt, om dat zij, indien de verdere ontwikkeling in derdaad ernstige bezwaren voor de Provin cie zou meebrengen, zy Gedeputeerden Staten zullen moeten aanraden om bij de Staten met voorstellen tot wijziging van de verhou dingen te komen." Men beluistert in deze passage ondanks den schoonen schijn een zekere ongerustheid en de voorstellen, die nu worden gedaan, be wijzen, dat de toestand er niet beter op geworden is. Het zou interessant zyn daarover te worden ingelicht, hetzij door B. en W. van Haarlem, hetzy in de Statenvergadering van Noord-Holland. Nu Haarlem de kat de bel heeft aange bonden en uit de Pegem treedt, zullen ook de Provincie en Amsterdam wel moeten volgen. Ook van dien kant zullen wel voor stellen komen. kon hij voor een waarde van 529.487 binnen halen. In 1886 begon men weer met twee schelpenzuigers, ingericht ook als zandzui gers, het zand op de Lutine weg te zuigen. Behalve verschillende voorwerpen, als ka nonnen, kogels, ballastschuitjs, etc., werd voor een waarde van 11.000 munten ge. borgen. Enkele jaren terug heeft men nog ge tracht met grijpers, die in de zandlaag bo ven de Lutine werden gespoten, de ladmg te bereiken, doch zonder resultaat. Er werd dus voor een waarde van pl.m. 1,200.000 uit de Lutine geborgen. Er moet dus nog voor een waarde van millioenen in het wrak zitten. Alle goud- en zilverstaven zijn gemerkt met nummers en merken en het is precies bekend welke nummers en letters zyn ge borgen. De firma Dros en Doeksen heeft na langdurige onderhandelingen met Lloyds een contract gesloten op basis „no cure no pay" (geen succes geen betaling), waarbij haar het uitsluitend recht is verleend ie lading van de Lutine te bergen tegen ge not van 70 pCt. Daar genoemde firma over de meest mo derne hulpmiddelen beschikt en zij jaren lange bergingsondervinding heeft, bestaat groote kans, dat ditmaal de zaak tot een goed einde wordt gebracht. Wil succes echter bereikt worden, dan moet niet alleen het wrak worden blootge legd, maar ook het geheel opgeblazen wor den, daar de schat vermoedelyk onder het wrak op den kleibodem zit. De plaats, waar het wrak ligt, wordt door geen bakens in zee aangeduid, maar be paald door landmerken, die op Terschelling en Vlieland geplaatst zijn. De werkzaamheden zijn momenteel in vollen gang. Met behulp van groote zand zuigers worden groote hoeveelheden zand weggezogen. De werkzaamheden zullen echter binnenkort worden gestaakt en m het voorjaar weer worden hervat. DaA genoemde firm3 groot vertrouwen in de onderneming stelt, blijkt wel, wan neer men weet, dat de kosten, verdeeld over drie jaren, worden begroot op 300.000. Alhoewel het plan was de geheele risico alleen te dragen, zijn de ondernemers, daartoe verzocht, er toe overgegaan, de helft der risico aan derden, tegen eventueel een gelyk aandeel in de winst, over te doen. De firma Dros en Doeksen heeft een in. teressante brochure het licht doen zien, waarin de geschiedenis van de Lutine uit gebreid is beschreven en waarin zij de fi- nancieele zijde van het vraagstuk mede behandelt. den mee te brengen, om deze de Compagnie hij in die mate werd geprikkeld, dat hij in aan te bieden. een overspannen zenuwtoestand de daad Sterk, by zonder sterk zijn deze poolhonden heeft gepleegd, en hoewel met dezelfde eigenaardigheden Met vrijspraak van het meer ten laste ge- behept, zyn ze toch niet te vergelyken mee legde, veroordeelde de Rechtbank hem tot de honden uit onze omgeving. Wel kennen drie jaren gevangenisstraf, ze hun verzorger, doch ze zyn dezen veel 1 Het O.M. had, onder het aannemen van minder trouw dan onze viervoeters en daarby zeer verzachtende omstandigheden, acht ja- veel wilder. Zy kunnen de grootste koude ren gevangenisstraf wegens moord gevor- verdragen zonder eenigen hinder; alleen nat derd. worden is hun dood. Vyf honden moest van Dongen op zyn tocht in het pakys verliezen alleen tengevolge van het water. Binnen een half uur was zoo'n oersterk dier dood. Niets mocht baten, wrijven of zelfs het ingieten van cognac die Sjef had meegenomen. Wanneer er op de nederzettingen op Spits bergen iets voorvalt, waarby hulp of mate Naar Aneta verneemt is bij de directie van de Billiton-Maa-tschappij een telegram ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat het werk overal hervat werd en alles rus tig is. Een aantal personen zyn gearres teerd zonder dat eenig verzet ondervonden werd. Het onderzoek wordt voortgezet. riaal noodig is, wordt daarvoor in de meeste De algemeene economische gevallen by de Nederlandsche Compagnie i i tt; i j best geoutilleerde en op alle gebeurlijkheden voorbereide maatschappy is. Hoe kan het anders", zei me een oude Noor toen ik de opmerking maakte, dat ze zich ook altijd tot de Nederlandsche Com pagnie wendden, „een Hollander is altijd paraat en je kunt altyd op hem rekenen." Toen de Citta-di-Milano door middel van de draadlooze den Sysselmann (gouverneur) van Spitsbergen Gerckens Bassoe, om een slede-expeditie vroeg, wist deze wie 't besté span bezat, het best geoefend was en op wien hij het meest kon vertrouwen. Er was maar één Hollander op Spitsbergen en op dien éénen Hollander hebben ze kun nen rekenen naar ik meen. „Gelukkig zyn ze gered, maar wanneer ik nog eerder op marsch had kunnen gaan en het ys dan niet zoo op drift was geweest en ik me dus sneller in het pakys had kunnen verplaatsen dan had ik ze er afgehaald." Dat zei Sjef me nog met groote zekerheid. Het Centraal Bureau voor beschrijft den algemeenen de Statistiek economischen De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landb. heeft bepaald, dat aan visschers, die in het bezit zyn van een, hun daartoe door het districtshoofd afgegeven bewys, ver gunning wordt verleend op grondel te vis- Wat men hoopt te vinden Dezer dagen had de „Msb." een onder houd met de heeren H. en P. Dros, direc teuren der Eergings-Maatschappij Dros en Doeksen, welke zooals men weet met Lloyds een contract sloten inzake berging van de schatten der Lutine. Ze deelden ons de volgende by zonder heden mede: De Lutine, die in den nacht van 9 op .10 October 1799 in de z.g. Westergronden van Terschelling verging, was oorspronke- lyk 'n Pransch oorlogsschip, dat in 1793 onder Engelsche vlag kwam en met 32 ka nonnen was uitgerust. De lengte van het .schip was over het kanonnendek 143,3 voet, de breedts 36,1 by een diepte van 12,1 voet, terwijl de waterverplaatsing 900 ten was. De Lutine vertrok uit Yarmouth onder .Jsevel van kapitein Skinner met een lading "gouden en zilveren munten ter betaling "van soldij aan de Engelsche troepen bij "Texel (Engeland was toen in oorlog met "het vasteland) en gouden en zilveren sta ven, bestemd voor Hamburg. By de ramp verloren alle opvarenden, "ten getale van 250 het leven, behalve een "man die op een wrakstuk aanspoelde, doch }cort daarop overleed, na te hebben mede gedeeld, dat de Lutine 'n kostbare lading - goud en zilver in had. De berichten omtrent de juiste waarde stemmen niet alle overeen, aangezien de - Juiste gegevens in 1838 by den grooten brand van het beursgebouw te Londen, waar ook de kantoren van Lloyds gevestigd iwaren. verloren gingen. De Lutine met haar kostbare lading ver. yiel volgens oorlogsrecht aan den Neder- Irmdschen staat onder wiens toezicht in de Jaren 1800—1801 voor een waarde van 669,240 werd geborgen. In 1814 werden door den opperstrand. vonder van Terschelling pogingen aange. wend iets te bergen, doch zonder moemens- waard resultaat. In 1821 kreeg genoemde strandvonder een Koninklyke concessie om tegen vergoeding van 50 pCt. aan den staat op de Lutine te werken, doch er zijn toen geen pogingen gedaan tot berging. Bij Koninklijk besluit van 23 Mei 1823 werd de gereserveerde helft afgestaan aan koning Georg van En geland als bewys van vriendschap, die het geschenk overdroeg aan Lloyds, om even. tueel te verdeelen onder de gedupeerde as suradeuren. De heer Maror Shell destyds hoofd agent van Lloyds te Amsterdam gaf na nauwgezet onderzoek aan de toenmalige Lutine.onderneming de volgende nota van de waarde van den schat: 9700.000 van Lloyds aan goud- en zilverstaven, 160.000 voor Hamburger rekening, 140.000 beta, ling soldy Engelsche troepen, is dus totaal aan Nederlandsch geld 14.400.000. Reeds in 1800 wérden pogingen aange wend om de lading te bergen. Wanneer men toen, terwijl het schip nog niet erg verzand was en er slechts plm. 18 voet wa ter op stond, dn beschikking had gehad over de tegenwoordige hulpmiddelen, zou ongetwijfeld de geheele lading geborgen zijn. Toch slaagde men er in, om met primi tieve hulpmiddelen als haken, tangen, en sleepnetten een hoeveelheid munten op te halen, en het gelukte zelfs 59 goud- en 35 zilverstaven boven te brengen. In 1857/59 werd een derde bergingspo ging ondernomen. Ingenieur Taurel sloot met Lloyds een bergingscontract en wist van de gunstige omstandigheid, dat er door afstrooming slechts pl.m. 3 voet zand op het wrak zat, te profiteeren. Met de toen in gebruik komende duikerapparaten In het September Maandblad van da Volks universiteit te Rotterdam vertelt de heer Melch. Vermeer van Sjef van Dongen en Spitsbergen om.: Ik ontmoetten hem het eerst op de neder zetting Barendtsburg van de Nederlandsche I Spitsbergen Compagn'e, te midden van z'n sympathieken familiekring. Zijn vader was daar sinds 1923 magazijnmeester en omdat het magazijn wel als de levensbron van een nederzetting is te beschouwen, was dat wel een tamelijk verantwoordelyke positie, j Sjef was toen reeds van het kantoor. Dat was hem te midden van een natuur als die van Spitsbergen te benauwd. Groot, krachtig en sportief en met een uithoudujgsvermogen, waarvan zijn geheele persoon blijken gaf. was hy meer pp z'n plaats tusschen sneeuw en i ijs dan óp de Kantoorkruk.De geweldige1 natuur van dat land, die anderen, dikwijls zeer bereisden menschen, te machtig werd, zóó zelfs, dat zy het land onder verschyn- selen van melancholie verlieten, trok hem aan. Ruig en tot daden voorbeschikt, was de i binnenkamer hem een gruwel. Maar toch, I wat was er in dezen jongen man een intel ligentie, wat had hy een goed door opvoe ding gevormd karakter. Bij de montage-afdeeling geplaatst, oefen de hij zich tevens in het africhten van d.e hondenspannen, daarby bijgestaan door een I voortreffelijk leermeester, den kampioen- skispringer van Noord-Noorwegen, Johansen. Elke nederzetting op Spitsbergen beschikt over. één of meer van deze hond'enspannen. j Zij zijn in tyden van nood de eenige ver- i bindingsmiddelen tusschen de bewoonde ge- j deelten. Het is dus zaak, wil men in zulke tyden niet voor ernstige teleurstellingen ko men te staan, over goed materiaal te be- 1 sch kken; maar ook moet dat materiaal en speciaal moeten de honden, van hoe goede afstamming ook, volkomen fit zijn. Dat - is alleen te bereiken door een onvermoeide en i ver-doorgevoerde training, i Dat deze training tot in de perfectie was doorgevoerd, bleek wel uit de marschen van 200 K M. per etmaal in de eerste dagen van van Dongen's reddingstocht: 19 tot 20 uur aaneen in gespannen draf steeds vooruit. Ja, zoo getramd waren ze, vertelde Sjef mij, dat ze 2 maal 24 uur zonder eten toch zulke marschen zouden kunnen volbrengen. Oat ook dit trainen al gevaren met zich bracht, blijkt uit hetgeen kort voor mijn- eerste kennismaking met hem had plaats gehad. Heeft men op het water te kampen met het z.g. Jungeis (het ijs, dat eerst kort te voren in de open vakken is ontstaan en besneeuwd, gevaren oplevert), te land kan men by eenigszins nevelig weer in de sneeuw heel slecht de terreinverdiepingen waarne men. By een landtoer voor de training van de honden viel Sjef met zyn begeleider Johansen met honden en slede, waarop zijn be'de zusters waren gezeten, onder een vlie genden draf van een hoogte van plm. 25 meter in zulk een terreinverdieping. Heel komisch was het, hem met z'n hoogen lach te hooren vertellen, hoe alles naar omlaag tuimelde en hoe hij beneden het kluwen uit elkaar moest halen. Wel was hij na de ver telling even stil en keek hij bezorgd naar zijn oudste zuster, die hy voor dood met de slede naar huis gebracht had en die den val nog niet te boven was. Deze val liep dus oor van Dongen en zijn tochtgenooten, behoudens wat schrammen en builen, gelukkig zonder ernstige kwetsuren af en geen van de honden had noemens waardig letsel bekomen. Zoo waren deze Groenlandsche honden, waar Sjef zijn bekenden tocht mee maakte, èn door afstamming, én door training wel de beste in het arctische gebied. Geen weten- schappelyke expeditie, die een span noodig had, of zij wendde zich tot de Ned. Spits bergen Comp. In 1924 trok de Oxford-expeditie onder Binney en Smith met het span dwars over het „Inlandeis" van het Noordoostland een tocht, die voordien alleen door Nordenskjöld en Palander in 1873 was verricht. Ook de Alkerson-expeditie in 1925 onder Worsley; een vroegeren metgezel van Shackleton, wa ren zij van dienst. Toch was dat beschikbaar stellen van de honden aan deze expedities hoe verdienste lijk overigens, niet bevordelijk voor da con ditie en africhting van het span. De leden van die expedities, kenden de eigenaardig heden van de honden niet, wat dikwyls tot veel moeilykheden aanleiding gaf. Zoo wist dr. Villinger, de leider van de U. F A.- expeditie van 1926, nadat 2 spannen in elkaar waren gevlogen en elkaar trachtten te ver scheuren niet beter te doen dan 2 honden neer te schieten. Hij heeft dit verlies vergoed door van Groenland 3 prachtige witte hon- toestand van Nederland in het afgeloopen schen met een vischzegen, waarvan de maas kwartaal als volgt: wijdte kleiner is dan 45 m.M. In bovenge- Ongunstijge en gunstige tostanden te za- noemd bewys worden aangegeven de rivier men genomen, welke deels dezelfde, deels andere zijn dan in het voorgaande kwar taal, vertoont het beeld van den algemee nen bedrijfstoestand als geheel genomen, geen zoo belangryke afwykingen van den algemeenen toestand van het eerste kwar taal, dat van een veranderde conjunctuur zou kunnen worden gesproken. In vele industrieele ondernemingen gaf de bedryfsgang min of meer reden tot vol doening. De werkloosheidscyfers, welke voor nagenoeg alle bedrijfsgroepen lager waren dan een jaar geleden, getuigen van een in verschillende gevallen zelfs niet weinig toegenomen werkgelegenheid. Mag men hieruit besluiten, dat de nu reeds geruimen tyd waarneembare lang zame verbetering der conjunctuur zich tot dusver handhaafde, dit neemt niet weg, dat Wanneer men in een vreemd land vertoeft, meerdere dagen, verwijderd van zijn vader- er toch ook een aantal ondernemingen, en landsche grenzen, dan is het altyd eenZ€ifs sommige branches in haar geheel, wa- leuke afwisseling voor den toerist of vaean-renj waar (je bedrijvigheid afnemende was. ik niet arbeiden en krijg ik 70 pet. van myn tie-reiziger niettegenstaande hy zyn industrieele kringen toonde men zich loon door de Rijksverzekeringsbank uit- meeste aandacht heeft te concentreeren op j 0 m over (je by de scherpe binnen- en bui- gekeerd. Moet mijn patroon nu de overige of het riviervak en het tydvak in de maand October 1928, waarvoor het geldt, alsmede de voorwaarden, die by het visschen moeten worden in acht genomen. Vr.: Ik woon in den Haarlemmermeer en ben werkzaam in Haarlem. Ik ben onge huwd en aangeslagen naar een belastbaar inkomen van 752. Gem. belasting 46 33; Rijksinkomsten en Verd. belasting 1102; Forensenbelas- ting 12.00, Totaal 69.40. Is deze aanslag juist? Antw.: Ja. Vraag: Ten gevolge van een ongeval kan het wonderlijke en schoone, dat hem te ge nieten wordt gegeven in speciale rotsblok ken, gedenknaalden, bijzonder oude boomen, of anderszins, eens na te vorschen, wie tenlandsche concurrentie te bedingen pry- zen nog te vaak niet of maar weinig tevre den. De Nederlandsche steenkolenmijnen pro- van zijn land genooten hem al zoo de laat- duceerden 2,60 millioen ton steenkolen te- ste jaren in dat vreemde gewest zyn voorj genover 2,19 millioen in het tweede kwar- Rijksverzekeringsbank. geweest. j taai van 1927, het aantal arbeiders be- j Vr?ig: Hoe kan ik een vetvlek uit een Hoogst zelden wil het dan gebeuren, dat droeg gemiddeld 33,228 tegenover 33,325 een j coyercoat mantel verwyderen? 30 pet. van'mijn loon uitbetalen? Antw.: Zonder nadere inlichtingen moet het antwoord ontkennend op uw vraag lui den. Als u meent, voor de volle 100 pet. invalide te zijn, moet u reclameeren by de men eens een naam kan ontcijferen van een vriend of een bekende uit het vader land. En mocht het gelukt zyn, dan moet men nog al zijn mogelijke best doen, den persoon, die zyn handteekening heeft ver- j den grasgroei daarentegen niet gunstig. De eeuwigd thuis te brengen. pry^on van boter en kaas waren normaal. Gelukkiger was dezer dagen een van! De varkenshoudery was door de hooge onze redacteuren zoo schryft de „Msb." voederprijzen en de lage varkensprijzen die een vacantiereisje maakte door het niet loonend. In Juni daalden de eier- machtige Noorwegen. Vanuit Narvik bracht hy een bezoek aan het Zweedsche toeristen oord Abisko, waar H. M. de Koningin ge durende haar zomervacantie, gewoonlijk een dag of tien verblijft. Zoodra toen hij het toeriaten-hotel binnenstapte werd hem door een vriendelijk Engelschsprekend meiske, een groot boek overhandigd met het verzoek zijn naam daarin te willen plaatsen. Alvorens hij echter aan het verzoek vol deed, bladerde Vele toeristen hadden Abisko reeds bezocht en gedwee ge hoor gegeven aan het verzoek van het vriendelijk Engelsch-sprekend meiske, om hun handteekening te vereeuwigen. Bij iedere handteekening stond een goed woord, hetzy in poëzie of proza, voor Abisko, dat hun zooveel geneugten had gebracht. Bladerend ontmoette hij ook den naam van H. M. de Koningin,, al had z.ij zich schuil gehouden achter de onderteekening „Wilheiniina van Buuren". Met een rond- sehrifthand had H. M. onder 1926 ge-1 schreven het volgende twee-regelige vers: „Abisco, land van sneeuw en ys; Gij zyt voor my een paradijs." Iri 1927 was echter een van Hare onder danen in Abisko geweest, die vreeselijk scheen geleden te hebben aan muskieten, die er de omgeving onveilig maakten. Hij schreef met een danige onderteekening: „Abisco ik zal je nooit vergeten, Al was het alleen maar om de muggen beten." jaar te voren. Antw.: Bedek de vlek met grauw papier en Wat den landbouw betreft, waren de ga er met een heete strijkbout over. Wasch weersomstandigheden in het afgeloopen verder de vlek met lauw water uit. kwartaal voor den akkerbouw gunstig, voor j Vr.: Hoe kan men een levertraanvlek uit pryzen belangrijk. De uitkomsten van den tuinbouw waren over het geheel niet on gunstig. De stóomtrawlvisscherij gaf over het al gemeen bevredigende, deels gunstige, resul taten. De vangsten waren dooreengenomen vrij ruim en de pryzen, mede in verband met het koele weer, bevredigend. De uitkomsten der drijfnetvisscherij op haring waren aanvankelyk voor het mee- hij het geheel eens door.rendeel der schepen zeer onbevredigend uit alle mogelijke streken (Ze0r slchte pryzen) doch in Juni werden over het geheel flinke besommingen ge maakt, dank zij een reeds in het begin van de maand ingetreden, niet onbelangrijke prijsstyging. Aan eerstgenoemde visscherij namen méér vaartuigen deel dan verleden jaar, aan laatstgenoemde echter minder, of schoon er thans veel meer motorschepen in de vaart waren. Heerschte op verschillende goederen markten Kmais, lijnkoeken, cacao, koffie, groente, versche en gedroogde buitenland- sche vruchten, nootmuseaat, foelie, hout, wol, tabak) een over het algemeen bevre digende stemming, iets minder gunstig althans voor een deel der periode was deze voor thee, plantaardige vetten, ruwe huiden. In den vlashandel h«d de stopzetting van fabrieken invloed op de pryzen. Voor copra, cacaoboonsn, diverse dier lijke vetten, peper, kaneel, en kruidnagelen, suiker, steenkolen, leder, kapok, binnen- landsch fruit, heerschte op de markt over het geheel een kalme stemming. Prysdaling deed zich gelden voor aard appelen, rijst, rubber. Voor ruwe katoen varieerden de prijzen nogal eens. Het waardecyfer van den invoer was hooger dan in de gelijknamige periode van het vorige jaar, doch lager dan in het vo rige kwartaal. Dat van den uitvoer wees ten opzichte een wollen mantel verwijderen? Antw.: Zie het antwoord op de vraag hiervoor. Vr.: Hoe kan ik een spekvetvlek uit een velotine japon verwijderen? Antw.: Zie het antwoord op een vraag hiervoor. H, M. de Koningin, allias wanneer zij in Noorwegen is „Wilhelmina van Buuren", die 'dit jaar weer een bezoek bracht aan Abisko en ongetwijfeld het vreemdelingenboek nog eens heeft doorgebladerd, heeft gemeend op de poëzie van een Harer ondernanen te moe ten reageeren. zy dichtte: „Abisko land van sneeuw en ys Gij rijt en b 1 ij fj t een paradijs." H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Hendrik waren het geheel e--ns met de Ko ningin en onderteekenden mede Zou H. M. misschien geen last van mus kieten gehad hebben? 't Is mogelyk, mis schien durven de muggen niet bijten, omdat Zij Land's Vorstinne is. Toen eergisterenavond de „Batavier II" den mond van de Theems uitvoer, bemerk te de bemanning op de brug iets wonder lijks. In open zee dreef n.l. een zeilboot, waarvan de inzit.linden door schreeuwen de aandacht hadden getrokken. Het was reeds dónker en stellig slechts een gunsti ge samenloop van omstandigheden, cKe het bootje voldoende dicht bij het stoomschip had gebracht. De kapitein liet bijdraaien en de zeilers oppikken. Om geen tijd te verliezen achtte hy hét 't raadzaamst de verdoolden mee te nemen naar Rotterdam, waar zy gisteren morgen aankwamen en door de politie, om dat zij niet in het bezit waren van een pas poort, naar den consul werden verwezen. Het zyn de 25-jarige W. H., en het 19- jarige meisje D. S„ beiden wonende in het graafschap Essex. Door de bemiddeling van den consul kon den de zeilers, die niet bijster bedreven moeten geweest zijn in de kunst van het varen, naar Engeland terugkeeren, na hun uitstapje tegen wil en dank. etaoi shr cmw hrd hrdl taoi rdlu De dader tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld Gisteren heeft de Amsterdamsche recht- Men schrijft ons: Nog enkele dagen en onder leiding van den Ned. R.K. Bond van kruideniersvereeni- gingen zullen de kruideniers van Nederland op 26 en 27 September a.s. te Amsterdam by elkaar komen om den toestand in het bedryf te bespreken. Dat zal geschieden onder voorlichting van de heeren J. C. van Neerven uit Eindhoven en J. B. Scholten uit Amsterdam, die beide door dagelyksche aanraking met den mid denstand en in het by zonder met het krui- deniersbedryf volkomen op de hoogte zyn van hetgeen zal moeten worden gedaan voor een gezonde verdere ontwikkeling. Bovendien zullen vele fabrikanten en im porteurs het congres bezoeken en tevens aan de discussiën deelnemen, zoodat is te ver wachten, dat de gezamenlyke besprekingen goede resultaten zullen opleveren. Dat zoodoende het congres voor de kruide niers van groote beteekenis is, zal niet nader behoeven te worden uiteengezet. Voor hen, die nog geen lid zijn van den bond, kan dit congres, dat wordt belegd ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan, voorts een welkome gelegenheid zijn, zich volkomen op de hoogte te stellen met hetgeen door deze organisatie in die periode ten behoeve van de leden is verricht, waardoor de nadere kennismaking ongetwyfeld zal leiden tot daadwerkelijke medewerking. Het programma van het congres met de stellingen der sprekers wordt door het secre- t -r _7 tariaat: Lange Jufferstraat 52, Utrecht, op van de beide vergeleken kwartalen slechts aanvraag gaame verstrekt. weinig verschil aan. Als gevolg hiervan overtrof het invoersaldo naar de waarde dat van het tweede kwartaal 1927, doch bleef het beneden dat van, het vorige kwar taal. Het waardecijfer van de ingevoerde fabrikaten was slechts weinig hooger dan dat van de uitgevoerde. In vergelijking met de gelijknamige pe riode van het vorige jaar was de waarde der uitgevoerde „industrieele" fabrikaten niet onbelangrijk hooger. Wat de zeevaart betreft, was de alge meene toestand in de lynbedrijven vrywel stationnair, de vrachtprijzen bleven over het geheel op dezelfde hoogte. Niet gun. stig bleek het kwartaal voor de algemeene vrachtvaart, hier bewogen zich de vracht prijzen in neergaande lijn of bleven zeer laag. In de zgn. particuliere binnen-scheep- vaart werd er evenals in het vorige kwar taal over geklaagd, dat het bedrijf niet loonend was. In de transportverzekering bleven de pre mies laag. Het algemeen prijsniveau in den groot handel stond weinig hooger dan in het vorige kwartaal (153152), doch ging niet geheel onbeteekenend uit boven den stand der pryzen in het 2de kwartaal van 1927 (146). Hoewel in het afgeloopen kwartaal ver- stehillende acties tot verbetering der ar beidsvoorwaarden plaats hadden, kwamen belangrijke veranderingen niet tot stand. Hier en daar, meer in het bijzonder in de metaalindustrie, leidden de acties tot eenige loonsverhooging; loonsverlaging bleef nagenoeg geheel uit. In de kosten van levensonderhoud viel in Het geheele personeel van de azijnfabriek v.h. Vermet en Fuchs te Tiel is met ingang van Zaterdag as. ontslag aangezegd. De fabriek wordt voorloopig stopgezet. De September-aflevering van het tyd- schrift der Vereeniging „Nederlandsch Fa brikaat" is in het byzonder gewyd aan de verrichtingen van de Vereeniging, in ver band met de 18 dezer te Haarlem gehouden algemeene vergadering. Wij treffen in deze aflevering aan de redevoering, door den voorzitter, den heer Ir. J. van Dusseldorp, uitgesproken, waarin deze zoo helder uiteenzet, waarom het doel van de Vereeniging van zoo groot nationaal, economisch belang is, terwijl eveneens in deze aflevering is opgenomen de redevoe ring, welke door den heer De Cock Buning is uitgesproken en getiteld; „Het Neder landsch Belang bij Suriname". Vervolgens treffen wy nog aan het voor loopig verslag omtrent hetgeen tot nog toe door de Vereeniging is verricht, terwyl een vlot geschreven artikel een en ander mede deelt omtrent de voorspoedige en reusach- tige ontwikkeling van de industrieele film- vereiyking met verleden jaar een stijging te afCieeiing der Vereeniging. De maandclijksche plaat, geteekend door constateeren. De geldmarkt is betrekkelijk ruim geble den heer Ir. Job Denys, geeft ditmaal een ven Tegen Mei liepen de rentestanden voor j mdruk omtrent de snelle ontwikkeling van korte credieten echter een weinig op. De emissiemarkt bleef levendig, zij het, dat het bedrag der binnenlandsche emissies terug ging, waar de Nederlandsche gemeenten voor een kleiner bedrag aan leeeningen plaatsten dan in het vorige kwartaal. Het indexciifer van de koersen van aan bank den 44-ïarlgen venter uit Zwolle, die deelen onderging eenige daling, doch over op 9 Juni 1.1. zyn echtgenoote te Hilversum met een revolver doodschoot, schuldig ver klaard aan doodslag. het geheel was de effectenmavkt vast. Dit geldt in het byzonder voor de beleggings- markt, wat zich weerspiegelt in de geringe De Rechtbank achtte den voorbedachten schommelingen van het gemiddeld rende- raad niet bewezen, maar wel dat verdachte ment van Nederlandsche en Indische obliga- zijn vrouw opzettelijk van het leven beroofde, ties. Zy overwoog, dat het feit zeer ernstig is, j De Rijksmiddelen vertoonden evenals in maar tevens dat verdachte sinds jaren ge- het vorig kwartaal eenige decres. De kas- bukt ging onder oneenigheid met zyn echt- 1 positie van het Rijk werd echter gun- genoote, die hem telkens verliet en waardoor stiger. de Nederlandsche Electro-technische indus trie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6