STADSNIEUWS UIT OEI OMTREK CHEQUE.KOERSEN Amsterdamsche Beurs 61Ê TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE GOURANT VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1928 v BLADZIJDE 3 Leerling-Commissie in de Typografie Uitreiking diploma's liet opbreken van straten Benoemingen Personalia Verkoopingen Losgelaten? Critiek op de troonrede Stoizuigerhtiis MAERTENS Barteljorisstr. 16 Tel, No. 10756 Staking bij Padox te Warmond LAATSTE NIEUWS De legermanoeuvres in Zuid-Limburg BLOEMENDAAL Vorlof Drankwet Diefstal van ijzer Denoenuiigen Gemeentezaken HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE HEEMSTEDE Voor den Politierechter. Ontvangst van „Het Witte Kruis" ten Stadhuize Boycot tenen de Kwatta-fabriek Het pensioen van ex-wethouder Keinalda TOONEEL. De strafzaak Mary DUgan Vereenigd Tooneel Stadsschouwburg De nieuwe Zeppelin R.K. Kerkbestuur der parochie van St. Paschalis Baylon, Den Haag Door de lucht naar Indië De H.-NAFA te Rangoon aangekomen De politieke toestand in Yoego Slavië Vijf arbeiders door den bliksem getroffen De aanstaande ontwape ningsbesprekingen DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam -- DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam De arrestatie van Hopp 101 Vg 101 W16 249j 165% 172% 173* 236% 421* 187 2244 791 796 160 157J 22 1853 187* 153 4244 214* 440 82 223* 1464 59* 165* 90 .123* 65J 10%, 238 422 1964 224" 78 785 160 1 670 369 102 162»/,. 139 545 433 1754 520*- 150*4 1 199 84 37% 59 4% 185 b 151* b 422 b 443* 83 224 146 165 92 121* 66 10 68* 202* 5* 37* 6694 367 101* 161 1 .139 1 177 1 522 1 149 198 83 36% 61- .59* 4* Woensdag 19 Sept. j.l. had ten kantore van de Firma Joh. Enschedé en Zn., alhier, de uitreiking van diploma's plaats aan hen die met gunstig gevolg examen hadden ge daan. Deze examens waren gehouden in de maand Juni jl. Voor deze vergadering wa ren uitgenoodigd, behalve de leden van de Leerling-Commissie, de heeren die behulp zaam waren geweest bij het afnemen van deze examens en de ouders of verzorgers. Eerst lie* de voorzitter der D.L.C., de heer B. F. Enschedé, de niet-geslaagden ter vergadering komen. In een hartelijke toe spraak deelde spr. mede, dat het hun niet gelukt was, een diploma te behalen, maar uitte den wensch, dat het hun een volgende maal beter af zal gaan. Aan de heeren die de meening waren toegedaan dat het nu wel voor hen afgeloopen zou wezen, sprak de voorzitter moed in door te zeggen, dat ,als ze nogmaals examen wilden doen, de L.C. hun verzoek zou ondersteunen. Nadat de niet-geslaagden vertrokken wa ren, kwamen degenen binnen die wèl voor een diploma in aanmerking kwamen. De voorzitter liet thans een heel ander geluid hooren. Hif.wenschte allen geluk met hun diploma en hoopte dat ze er veel plezier van mochten hebben. Spr. wees hen voorts op de beteekenis van zulk een diploma en uitte den wensch dat zij die geslaagd waren Zich verder zouden bekwamen en aanslui ten bij de verschillende studiegezelschap pen tot heil van hen zelf en verhooging van het vak. Vervolgens werden de diploma's uitge reikt aan de zetters-leerlingen: B. P. Zuid- weg, E. Zwart, J. J. de Graaf, J. M. Wild schut, J. M. Zwaanenburg, J. de Droog en W. J. J. Divendal, die allen hun diploma kregen met het predicaat voldoende; aan den drukkersleerling F. M. van Deurzen, eveneens met hetzelfde 'predicaat; de Mo- notype-tikster Mej. C. B. Toepoel en de tik ker Th. Dammiaans met voldoende en de Linotypezetters J. M. van Huizen, H. W. Drayer en L. L. Rog, allen met zeer vol doende. Niet geslaagd waren: 1 machinezetter, x Zetter en 2 drukkers. Een der geslaagden dankte voor de moeite die èn leermeesters èn commissieleden voor hen gedaan hadden. De dienst van Openbare Werken schijnt een nieuwe metbode ingevoerd te hebben bij de herstellingswerken van stratën. Nu heeft het opbreken van straten altijd veel rommel gegeven en de klachten daarover zijn eigenlijk niet van de lucht. Maar toch draagt men dit lijden met zekere gelatenheid, ornaat na de herrie der opgebroken straten er ten minste weer mooie wegen komen. En bij de" Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent heeft heeft benoemd tot directeur -van de St. Elisabethvereeniging en moderator van den R.K. Kring, den Hoogeerw. Heer Deken J. P. Hulbers, en tot Algemeen Adviseur van den R. K. Gewestelijken Bond van R. K. Propagandaclubs, kring Hoom, den ZeZereew. Heer A. P. C. Konijn. Geslaagd zijn bij het op 18 en 19 Sept. ge houden toelatingsexamen aan de Rijkstuin bouwschool voor de Bloembollencultuur te Lisse. D. F. Wesseling, Haarlem; J. J. v. d. Boom, Oudshoorn, N. A. Captein, J. K. C. Dix, Heemstede; N. Frijlink, C. A. J. v.. d. Geest,, C. Ie grand, A. P. Koning, F. W. Koning, C. J. Pereboom, P. L. Rotteveel, L. Verdegaal, Sassenheim; C. A. Gehrels, Huizen; H. Hoge woning, Oegstgeest; A. H. Hulsebosch. Hille gom; D. H. Keijzer. Texel; N. H. Meijne, Akersloot; J. C. J. Oostdam, S. Verdegaal, Noordwijkerhout; G, C. Tromp, G. v. d. Zaal Lisse; L. v. d. Sijs, Leiderdorp; B. H. Wepster Rotterdam; H. A. J. Roozen Bennebroek. Afgewezen werden drie candidaten. De vetgedrukte candidaten zijn toegelaten tot de lie klasse. Na afgelegd herexamen werden nog tot de 5e klasse bevorderd: D. C. Ketelaar, Over- veen; W. Veldhuijs, Hillegom. Niet bevorderd werd één leerling. Tot de derde klasse werden na afgelegd herexamen- bevorderd: G. H. J. Molema, Wassenaar; C. N. Veldhuijzen van Zanten, Hillegom; A. J. G. Hermans, Hillegom. Te 's-Gravenhage heeft de Nederlandsche Uitgeversbond onder voorzitterschap van den heer Jan Tadema, alhier, zijn jaarlijk- sche algemeene ledenvergadering gehouden. In die vergadering is de heer Jan Tadema tevens benoemd tot vertegenwoordiger in den Centralen Raad van de Vereeniging tot bevordering van de belangen des boekhan dels. De heer H. van 't Hag, gediplomeerde van j de afdeeling Bouwkunde der M. T. S. te i Haarlem is benoemd tot bouwk. opzichter- teekenaar bij den heer A. K. Beudt, archi tect B. N. A. te Hengelo (O.). Uitslag van de verkooping van perceelen in 't Notarishuis, Bilderdijkstraat 1, bij de Zijlweg, op Donderdag 20 September. Notarissen Mr. M. Slingenberg en J. van Munster van Heuven Een winkelhuis, waarin slagerij, met twee afzonderlijk opgang hebbende bovenwonin gen en erf te Haarlem aan de Spaarn- wouderstraat no. 97 zwart en rood en no. 97 A. Niet geveild. Een winkel- en woonhuis met erf en vrije poort te Haarlem aan de Vooruitgangstraat no. 90. Niet geveild. Een burgerwoonhuis met erf en tuin te Haarlem aan de Ruychaverstraat no. 14. 5.650,A. Monderman. Notaris D. M. Klijzing, Het huis met erf en bovenwoning te Haarlem aan de Lange Annastraat no. 10 en de daarachter gelegen werkplaats no. 12. 5,850,—W. Hoek. Notaris N. J. Hoeflake Een heerenhuis met erf en tuin te Haar lem aan het Floraplein no. 8. 8,500. Op. Notaris R. C. A. van Cranenburgh Het woonhuis met afzonderlijk opgaande bovenwoning en erf te Haarlem aan de Korte Poellaan no 29 zwart en rood. 3.725,—. F. A. Groen. Het woonhuis met afzonderlijk opgaande bovenwoning en erf te Haarlem aan de Korte Poellaan no. 29 A zwart en rood. 3.600,—. Op. Het woonhuis met afzonderlijk opgaande bovenwoning en erf te Haarlem aan, de Korte Poellaan no. 29 B zwart en rood. 3.900,P. Lameris. De geheel vrij geleven villa, genaamd „Huis ter Duine" te Zandvoort aan den Kostverloren Straatweg no. 91. 13.475,—. Op. Notaris D. M. Klijzing Een huis en erf te Haarlem aan de Roosveldstraat no. 37. 4 025.—. G. J. Ellens Nofaris R. C. A. van Cranenburgh. Het woonhuis en erf te Haarlem aan de 2e Zuidpolderstraat no. 58. 3155. G. E. Kluver. Notaris D. M .Klijzing Het solied gebouwde huis en erf te Haar lem aan de "Oranjestraat no. 194. 4000. M. J. v. d. Vlerk ganda gemaakt rzal worden, in den vorm van het uitreiken van strooibiljetten en waarvoor de jongelui zich gaarne disponibel stelden. De secretaris van het Kruisverbond, de heer L. J. Floris, hield daarna een leer zame inleiding over „Het organisatorisch leven onder de RoomscheJeugd". Duidelijk liet inleider uitkomen, dat wij juist in den jongsbond de vurige drank bestrijders kweeken voor de toekomst. De leider van den Jongensbond, de heer H. van den Berg, dankte den heer Floris voor behouden de leening te allen tijde geheel of gedeeltelijk af te lossen. De uitlotingen hebben plaats In de maand Augustus. Aneta seint uit Medan: De dierenfokker te Besitan, de -heer De Gruiter, verzocht aan den Directeur van den Landbouw, om orang oetans te mogen uit voeren. Terwijl dit verzoek in behandeling zijn leerzame inleiding er den wensch aan j werd genomen> bereikte den controleur van toevoegend, dat de leden die zoo vol aan- Pankalanbrandan het bericht>. dat de orang rlnrtVif rlorvn Tr AOvn fin rrntr.^1 n-H Ion ririoM O l' dacht deze woorden gevolgd hadden; er! - -1 oetans verdwenen waren, waarna omhiddel- voor de toekomst hun voordeel uit zouden lijk door de justMe een onderzoek werd in_ putten. gesteld. Volgens een verklaring van den heer Hierna werd de bijeenkomst met gebed ge sloten, waarna men nog eenigen tijd gezellig bijeenbleef: Concert in Groenendaal. Door de Har monie „St. Michael" zal a.s. Zondag van 35 uur. in Groenendaal een concert worden aangakoden aan de Vereeniging voor Vreem delingenverkeer. Het programma luidt als volgt: 1. Les Amazones Marseh G. Lohman. 2. La Coupe d'or Ouverture E. Deneufbourg. 3. Fantasie Ballet L. Montagne.-- 4. Am" Meerestrande, valse M. Fischer. 5. Marche Lemanique G. Larue 6. Confidence Ouverture W. van Peck. 7. Une Söirêe" d'Automme aux Ardennes A. Govaert. 8. Le Beau Danube bleu, valse J.Strauss Jr. Wij verwachten, dat, mits het weer gunstig blijft, de belangstelling voor dat concert zeer groot zal zijn, eerstens om de muziek maar vooral om de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, die zeker wei meer belangstelling verdient, ook al zien wij over het algemeen niet het vele werk, dat verricht wordt door de vereeniging in het belang an vreemdeiingèn maar ook voor ons bewoners, waarvan dit concert als een onderdeel beschouwd mag worden. De Gruiter zouden de orang oetans door hem zjjn losgelaten. Aneta seint uit Batavia: Het „Bat. Nieuwsblad" betreurt, dat in de Indische paragraaf van de Troonrede elk richtinggevend woord ontbreekt. Men is bijna geneigd te vermoeden, dat deze Indische para- j Modernen en Christelijken Bouwvakarbei- Verkoop, Verhuur, Inruilen, Reparaties gepleegd, naar hij zeide, omdat hij zonder geldmiddelen was. Hij was nog in het be zit van 21 Mark. Hedenmorgen is een staking uitgebroken bij de N. V. Houtbewerking en Houthandel Maatschappij Padox te Warmond. De sta king omvat 200 man. Vijftien arbeiders zijn aan het werk gebleven. De eisch is weder invoering van den 8>j-urigen arbeidsdag, die sedert drie maanden is veranderd, door dat de Mij. van de Arbeidsinspectie vergun ning heeft verkregen-1 uur per dag meer te werken. De stakers zijn aangesloten - bij den R. K., Het einde graaf haar oorsprong alleen gevonden heeft in dé noodzakelijkheid, dat.' Indië in de Troonrede niet zwijgend" voorbij kon worden gegaan. De „Javabode" vindt de Indische paragraaf al heel kort. Men had gaarne uit het moe derland een bemoedigend woord vernomen over de eenheid, welke allen bindt. Er bestaat hier een goede vuilnisophaal verordening. Wie een behoorlijke, niet to B. en W. van Haarlem brengep, overeen komstig art. 37 der Drankwet, ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift groot hoeveelheid vuilnis of anderen rommel van M. F., Heil ngman, om verlof, tot heeft, kan dat elke week enkele malen aan het verkoopen van uitsluitend alcohol- j den vuilnisophaaldienst geven. Zij, die groot- vrijen drank, voor gebruik ter plaatse Producenten in .vuilnis zijn, moeten voor van verkoop in een salon, gelegen achter hun abnormaal groote hoeveelheid een extra den winkel van het perceel aan de G-oote Houtstraat 173. Als verdacht van d/efstal van een partij ijzer, wegende pl.m. 260 K.G. van het op slagterrein der firma Bevn-s tusschen het Statior.sp'ein en het Ripperdalaantje, is door de politie* -aanselronden* zekere -Th; 3. -gedo=* wagen laten komep tegen een vastgestelden prijs per kub. meter. Er schijnen er echter onder hen te zijn, die deze betaling voor extra-diensten liever niet doen en tegelijk den afval kwijt willen. Doch 't middel, dat daarbij toegepast wordt, is niet aanbeve lenswaardig. Wij zagen n.l. langs den Noor- c- 1 ijken kant van den Zeeweg groote mas sa s puin, riet, papier, krullen, bergen afval van machinale houtbewerking, enz., liggen; er -is - daar-een volslagen - vuilnisbelt. Het voor nader onderzoek in verzekerde bewaring gens zijn geweest, die er eens fijn vuurtje is gesteld. Het ontvr emde ijzer is bij een op- kooper te dezer stede in beslag genomen. Door S. D. H'.'ügr. j. D. J. Aengenent is benoemd tot directeqr van „Voor Eer en Deugd", dé Zeereerw. heer kap. Th. W. -Loo- mans;. tot adviseur van de R. K. Onderwij zers den Zeereerw. heer rectór' J. C. Aal- berse; tot adviseur van de R. K. Ziekenver pleegsters dr. E. Hamer. B. en W. stellen voor aan de Gemeente lijke Avondschool voor handelsonderwijs al hier, voor den cursus, 19281929 tot tijdelijk leeraar te benoemen de heeren A. J. Hekkel- man en, J. W. Schotman, met ingang van 1 September j.l. B. en W. stellen voor aan de H. B. S. B. met 5-.jarigen cursus voor den cursus 1928—1929 tot tijdelijk leeraar in het boek houden te benoemen den heer A. Tol te Amsterdam. B. en W. vroegen in hun handen te stellen ter afdoening eenverzoekschrift van sportvereenigingen om gemeentegrond tot sportterrein in de richten, daar het terrein, dat thans door haar gehuurd wordt, in bouw- exploitatie wordt gebracht. herstellingswerken hield men toch geregeld miciheerd alhier, die, hoewel hij ontkent heelt ons verwonderd, dat er nog geen jon- TtrtAV norlnv r»*"»rlo?«nrr*olr Iv-l Knwn«bfen> nronc oiir-1 (VAnmnnl Jln x.:i rekening met het voetgangersverkeer. Maar zie, in dat laatste nu is juist verande ring-gebracht. De voetganger is toch. leeds, bijna geheel uit het verkeer geschakeld, dus waarom zou men hem nog langer, ontzien bij de herstellingswerken van wegen, .en straten 1 Het rijdend verkeer moet ook een omweg maken, dus-,., de voetganger ook. Zoo schijnt men ten minste tegenwoordig bij Openbare Werken te redeneeren. Want wat den laatsten tijd gebeurt, is toch wel een beetje te: bar. Op het oogenblik bijv. is de Nassaulaan opgebroken. Vlak vóór de huizen heeft men den boel opengegooid en geen plankies voor de huisdeuren gelegd, zooals vroeger gebruikelijk was. Daarenboven gooit men tegenwoordig steenen en zand maar in het wilde weg over de heele straat en maakt het verkeer moeilijk. Dat is onlangs geschied op de Raaks, waar men ternauwernood kon passeeren, en I e,was dezer dagen te zien in de Jacobijnèstraaf, waar men zandheuvels en bergen van keien overspringen moest, om te kunnen passeeren.'Er heerschte een hopelooze chaos, waar iedere passage zoo goed als onmogelijk was. En op de Amstetdamscbe vaart nabij de Amsterdamsche poort is het al niet beter gesteld. Bij het overspringen van al die heuvelen en bergen is gisteren een juffrouw zoodanig komen te vallen, dat zij in een woning binnengebracht moest worden. Het niet voldoende vrij laten voor passage brengt gevaren mede, hetgeen voornoemd ongeval voldoende illustreert. En zoo ge makkelijk is een dergelijke hindernis te Voorkomen. Voorheen handelde men toch heel anders bij de herstellingswerken der straten. Niet recht duidelijk is het, waarom van dien goeden weg is afgeweken. Een ernstige reden kan er niet zijn, want de nieuwe regeling heeft dén toestand juist verslechterd en dat kan toch niet de bedoeling zijn van Openbare Werken. van hebben gestookt. Nu dit nog niet is ge beurd, kan men bij den eersten den besten V.; -terstorm- eepprijke .begiftiging verwach ten in Overveen van allerlei rommel.' Zou het niet tijd worden, dit goedje aan de vlammen -prijs- te geven (onder toezicht van een gemeente-werkman) of 't met zand toe te dekken? Burgerlijke Stand Geboren: Zoetelief— Dikhuijse, z„ Gerardus Johannes Overleden: Johanna Maria Buijs—Blom, 67 j. Personalia Met ingang van 15 dezer is door den minister van Justitie tot rijks veldwachter, met als standplaats Wijk aan Zee en Duin benoemd da heer C. Kulk, alhier. Een muzikale wandeling Naar wij ver nemen zal het fanfarecorps „Excelsior"' mor genavond een muzikale wandeling maken door de gemeente. Vertrokken wordt van het Valkenburger plein n.m. 3 uur met de volgende route: Valkenburgerstraat, Van Merlenlaan, Hee- renweg, Zandvoortschelaan, Orchideënlaan, Azaieaiaan, Clivialaan, Laan van Rozenburg, Adriaan Pauwlaan, Overboschlaan, Bronstse- weg, Jer. Boschlaan, Willem v. d. Veldekade, Het bedoeld terrein wordt vervangen door Jan' van' Qoyenstraat, Heemsteedsche Dreef een terrein aan- den Middenweg. Mishandeling. Hedenmorgen stond voor den Politierechter terecht de 41-jarige P. H. J., Pensionhouder 'té Wijk aan Zee, terzake van mishandeling. Volgens verklaring van den getuige had hij (de getuige) zijn fiets tegen een hek gezet, dat volgens hem op zijn grond stond. Ver dachte is evenwel steeds al van meening ge weest, dat het hek op zijn grond stond. Toen getuige zijn fiets tegen het hek plaatste wilde de vrouw van verdachte deze omtrekken Getuige heeft toen de fiets ruw. terugge duwd. Toen hij zich omkeerde zag hij ver dachte achter zich staan, die hem een klap gaf, waarvan gétuige eenigen tijd last had gehad. Conform den eisch werd verdachte ver oordeeld tot 10.boete of 10 dagen hech tenis. Ter gelegenheid van de vergadering der N.-Hollandsche vereeniging „Het Witte Kruis" op Dinsdag 2 October as. alhier, zullen hoofdbestuur en leden op dien datum 's middags 3 uur officieel door B. en W. °P het stadhuis worden ontvangen. Door de afd. Haarlem en'Omstreken van de« Aïgem. Ned. Bond van Arbeiders (sters) 'h het Bakkers-, Chocolade en Suikerbewer- ^ingbedrijf, is oy Dinsdagavond 25 September 9?1 8 uur eex^rergadering bijeengeroepen in Ket Blauwe Kruis, Oude Groenmarkt, waar een iid van het hoofdbestuur zal spreken ®Ver den boycot tegen de Kwatta-fabriek te «reda. Men maakt er ons opmerkzaam op, dat de jaarwedden van de wethouders niet 4000, maar 4500 bedragen. Het pensioen van den heer Reinalda wordt dus nog hooger en be draagt dan jaarlijks 21/72 x 4.500 1312.50. Bij de tweede opvoering van dit stuk te dezer stede was de opkomst zeer bevredigend. De oorspronkelijke opzet, de knappe bouw en de stijgende spanning, die tot 't eind wordt volgehouden, bepalen het succes van dit too- neelwerk van Bayard Veiller, dat bovendien daarom nog waarde voor velen bezit, wijl 't van de Amerikaansche rechtspleging zoo'n volledig beeld geeft. Daartegenover echter maakt de schrille teekening van de levensrealiteit, die de auteur geeft, voorbehoud voor niet-volwassenen noodzakelijk. Overigens: voor regie en spel hebben wij" niets dan lof. Dat zegt, wat 't spel betreft, zeer veel, waar het stuk een groot aantal rollen heeft. Nel Stants in de titelrol gaf een zeer sym pathieke creatie. Frits van Dijk, als de broer van Mary, zagen we voor 't eerst een flinke rol toebedeeld, en 't moet erkend, dat hij zeer verdienstelijk spel gaf. Frappant vooral was de sfeer van protectie, die hij in zijn verdediging wist te ieggen. Daartegenover maakte een opvallend contrast Paul Huf, als ken en plaatsbespreken wel nóodig maakt, officier van justitie, de man, die al zooveel j jaren mlri 't bijltje gehakt heeft, de knepen Propagandavergadering R. K. Jöngens- van 't vak kent en meesmuilt bij de jeug- bond. De spoed-propagandavergadering, dige geestdrift en verontwaardiging van Jim- gehouden op Woensdagavond in het Patro- my Dugan. Knap gevonden en waardeerend naatsgebouw, stond in het teeken der blauwe door 't publiek ontvangen was 't stille spel maandactie. van Joh. Kaart Jr., terwijl Rob Geraerds als I Allereerst werd. besproken de propaganda Bronsteeweg, Einnenweg, Raadhuisstraat en Raadhuisplein, Camplaan, Wilhelminaplein, Nic. Beetsstraat, Bosboom Toussaintstraat tot Valkenburgerplein, alwaar de stoet zal worden ontbonden. Besmettelijke ziekte In de week van 9 15 September hebben zich in deze gemeente 2 gevallen van roodvonk en 1 geval van diphtheritis voorgedaan. Personalia Met ingang van 15 dezer is door Z. Exc. den Minister van Justitie tot rijksveldwachter te Wijk aan Zee en Duin benoemd de heer C. Kulk, alhier. De R.K. Harmonie St. Michael heeft het plan om in 1929, in verband met haar 20- jarig bestaan een groot nationaal concours te organiseeren. Dezer dagen is reeds de beschikking gekre gen over een daarvoor geschikt terrein. De Kunstavond ten bate van het St. Nico- laascomité, onderafdeeling van den R.-K. Volksbond belooft iets heel moois te worden. De optredenden, de altzangeres, mej. Jos. Boelen uit Amsterdma, de tenor, de heer Joh. T. S. v. d. Hehfert uit Beverwijk, met aan den Vleugel Mevr. Joh. Steldersv. d. Linden uit Zaandam, zijn voor radioluister aars reeds geen onbekenden en velen zullen hen ook eens meer van nabij willen leeren kennen. Verder zullen wij voor het eerst kennis maken met ons R.-K. Zangkoor „St. Boni- facius", dat den avond opent met het .Wil helmus" en verder nog uitvoert „Domine Salvam fac Reginam", „Ritters Abscheid" en „Jesu Dulcis memoria", terwijl de heer G. v. Roon als accordeonvirtuoos iets moois ten gehoore zal brengen en het Thanagra-Thea- ter iets geheel nieuws voor Heemstede is Een uitgebreid programma dus, dat elck wat wils biedt, zeker een volle zaai zal trek- mr. Edward West bewezen heeft, dat hij, ivoor den verkoop der Sobriëtas bloem, waar- behalve als conferencier, ook als acteur kwa- j voor behalve door den fietstocht, ook Z'otidag- liteiten bezit. morgen aan de uitgangen der kerken propa- Men meldt ons uit Maastricht: Na afloop der legermanoeuvres in Zuid- Limburg werden de vreemde attaché's, die de legèroefeningen hadden bijgewoond, de leiders; de. hoofd- en andere offioieren gister middag om 5 uur op het Stadhuis ontvangen. Bij het binnentreden van den staf hief de muziek van het Stedelijk Orkest 't volkslied aan. De burgemeester stelde de wethouders en de leden van den gemeenteraad voor aan Luit. Generaal Muller Massis. De burge meester heette daarna allen hartelijk wel kom en was verheugd twee Excellenties en de hoofd- en andere officieren te kunnen ontvangen, die getoond hebben dat wanneer ons vaderland bedreigd zou worden, als een man hun leven in de waagschaal te zullen stellen. Hij dankt allen, dat zij hier hebben willen vertoeven en verzoekt allen 'n dronk te wijden aan H. M. Koningin Wilhelmina, aan Zijne Excellentie, als vertegenwoordiger Tan "het hëele"leger en aan de officieren. Generaal Muller dankte voor de hartelijke woorden, waarmede de burgemeester allen heeft willen ontvangen. Sedert 1905 zijn hier .gsen. KEQ&ta jjeleningen gfiwe.es,V Het aspficj vans de wereld en van de menschen is veel veranderd, maar het Limburgsche volk is niét veranderd bij vergelijking van de oefe ningen van 1905 en thans is veel veranderd, maar de ontvangst door de bevolking is even hartelijk 'geweest. Wij vergeten dat niet, en évejaala in 1905 is ook thans weer de clou, de ontvangst op het stadhuis Teruggekeerd in onze verschillende garnizoenen zullen we nog lang terugdenken aan de dagen in Limburg. Spr. noodigt allen uit een driewerf hoera uit te roepen: „Leve Limburg, leve Maastricht! waarop de Kon. Zangvereeniging „De Ma- streéchter Staar" het Wilhelmus aanhief. 'Te kwart voor zes kwamen de vreemde attaché's. Zij werden begroet door het Wil helmus, dat het orkest ten gehoore bracht Daarna hield de burgemeester een toespraak in de Fransche taal. Hij heette de hooge gas ten welkom en hoopte dat zjj van de dagen, hier doorgebracht, de aangenaamste herin neringen zullen bewaren en dat dit bezoek strekken moge tot een goede verstandhou ding der verschillende naties. De „Staar", met begeleiding van het orkest, bracht Oud- Hollandsche liederen ten gehoore, waarna, na uitvoering van het Limburgsche volkslied, de receptie ten einde was. Wolff meldt uit Friedrichhafen: De Graf Zeppelin zal waarschijnlijk" heden opnieuw de loods verlaten. De reisroute wordt eerst dan vastgesteld. Vermoedelijk wordt over Würtemberg en Beieren gevlogen. Aan boord zullen zich behalve de bemanning 22 gasten begeven, onder wie een aantal journa listen, evenals vertegenwoordigers van het Dep. van Verkeerswezen en consul Kehl, van het Amerikaansche consulaat te Stuttgart. i'/j Obligaticlcening, groot 55.000 De firma Truffino Co. te Den Haag, bericht, dat vanaf 24 September 1928 te ha ren kantore verkrijgbaar zijn obligaties van de 4 y, obligatieleening, groot 55.000, in stukken van 1000, 500 en 100, ten laste van het R.-K. Kerkbestuur van de parochie van St; Paschalis Baylon, Wassenaarsche- weg, Den Haag, tegen een koers van uit gifte van 99 'A Aan het prospectus is het volgende ont leend:» Het R.-K. Kerkbestuur van St. Paschalis Baylon wenscht met machtiging der Kerke lijke OverhcidTen geldleening aan te gaan voor den bouw eener pastorie bij de sinds enkeie jaren geleden opgerichte nieuwe pa rochiekerk. Met den bouw der pastorie is thans een begin gemaakt en deze artistieke kerk zal hiermede eèrstdaags geheel voltooid zijn. De gunstige ligging en de bloei, w.aartoe de St. Paschaliskerk sinds haar oprichting gekomen is, maken deze obligaties tot een prima beleggings-object. De leening draagt een rente van i'A 'sjaars, halfjaarlijks betaalbaar per 1 Maart en 1 September. De eerste coupon loopt vanaf 1 September 1928 en vervalt op 1 Maart 1929. Vanaf 1933 zal op den lsten September van 20 achtereenvolgende jaren ten minste 1000 worden afgelost; daarna gedurende 15 achtereenvolgende jaren ten minste 2000 en van dien datum af wordt het recht voor- De bijzondere correspondent aan boord van het postvliegtuig H.-NAFA seint, gedateerd 21 Sept. uit Rangoon aan Aneta-Vaz Dias: „Wij zjjn na een goede reis alhier aangeko men. De landing geschiedde vlot. Öedürende de reis hadden wij mooi weer. Er was belang stelling op het vliegveld. Ook de Hollandsche consul was aanwezig. De afstand van Cal cutta werd in Gy, uur afgelegd. Morgen ver trekken wij naar Bangkok." Het persbureau Vaz Dias meldt nader: Het postvliegtuig voor Indië, de H.-NAFA is om 8 uur (plaatselijken tijd) van Calcutta vertrokken en om 14.45 te Rangon-aange komen. Boycotbeweging tegen de Regeering AGRAM, 21 Sept. (V.D.). De leiding van de coalitie der boerenpartij en democraten heeft Donderdagavond een oproep gericht aan het volk der Kroaten, Serven en Slowe- nen. Hierin wordt er allereerst op gewezen, dat de hegemonisten te Belgrado zelfs niet teruggeschrokken zijn voor het vermoorden van afgevaardigden in het parlement. Da parlementaire strijd is daardoor in de toe komstonmogelijk.gaworden en het. volk moet zijn toevlucht tot een andere strijd wijze. Deze nieuwe strijdwijze ziet de lei ding van de boeren-democratische coalitie in het boycotten van de vertegenuwoordigers der regeërtTig. de regeérihgspartijen t-n haar aanhangers, dfè verantwoordelijk zjjn voor het tegenwoodig regiem van geweld en on rechtvaardigheid. De boeren-democratische coalitie roept daarom allen op elk verkeer met de boven genoemde kringen te verbreken en op gelijke wijze op te treden tegen allen, die door hun civiele of kerkelijke autoriteit het tegen woordige regiem steunen. Deze boycot-beweging beteekent een groote verscherping van den binnenland- schen politieken toestand in Yoego-Slavië. WARSCHAU, 21 Sept. (V.D.). Naar uit Zawierczie gemeld wordt zijn aldaar tijdens een onweer vijf arbeiders op een in aan bouw zijnd gebouw door den bliksem getrof fen en gedood. Eënigé andere arbeiders wer den gewond en moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. LONDEN, 21 Sept. De uit officieele Ame rikaansche kringen komende berichten wij zen er op, dat de Amerikaansche regeering niet zal deelnemen aan verdere diplomatie ke besprekingen tusschen de groote zee mogendheden zooals door den Nederiand- schen gedelegeerde te Genève, Jhr. Lou don, is voorgesteld. Men betwijfelt daarom of de uitnoodigingen voor deze besprekin gen zullen worden verzonden. Aan den anderen kant acht men de mogelijkheid niet uitgesloten, dat het voorstel van Jhr. Loudon zal leiden tot een bespreking te Pa rijs, waarbij het Amerikaansche staatsde- partement zich dah op eenigerlei wijze zal laten vertegenwoordigen. Senator Borah, die zijn vollen steun heeft gegeven aan het anti-oorlogsverdrag en als voorzitter van de commissie van buiten- landsehe zaken het ratificeeren van het anti-oorlogsverdrag bij den Senaat zal aan bevelen, kondigt thans aan, dat hij de re serves van Frankrijk en Engeland niet bij den Senaat zal aanbevelen, Borah is van meening, dat de reserves slechts de mee ning zijn van de mannen, die aan het be wind waren tijdens de voorbereidende werk zaamheden van het 'pact en welke 'dus niet behoeven te gelden voor latere ministeries. ders- en bij den Chr. Houtbewerkersbond. •De heer Rietveld heeft namens de orga nisaties een onderhoud gehad met de direc- tie. De directie heeft toezegging gedaan, dat, in dien morgenochtend om 7 uur de arbeiders weer aan het werk gaan, alle stakers zullen worden teruggenomen. Hedenmorgen zijn de arbeiders in plaats van 7 uur, om 8 uur verschenen, maar vonden toen het hek ge- MEDEGEDEELD DOOR VRIJDAG, 21 SEPTEMBER Berlijn Parijs Brussel Londen Ziirich Rome Madrid Weenen New-York (cable) Praag Warschau Kopenhagen Oslo Stockholm 59.40 9.70 34.60 12.09 47.95 13.- 41.05 35.10 2.49 7.35 27.— 66.45 66.45 66.65 59.50 9.80 34.70 12.10 48.05 13.10 41.20 35.20 2.50 7.45 27.10 66.55 66.55 66.75 MiüPEGltiiJlüii'.tjD DOOK VRIJDAG. 21 SEPTEMBER Koersen Heden opening Staatsleeningen. 5% Nederland 1919 5% Nederland 1918 i'/i NedgrL -917 6% N.-Indië 1923.D 4 A N.Ind. 1928 B Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij. Resc. Dito Industrieën. Marg. Unie Nederl. Kunstzijde Maecubee Holl. Kunstzijde Oude Philips Nieuwe Philips Industr. Buitenland Anaconda O S. Steel Snia Viscosa Gew. Peruvian JRandelsondern. Comp.comm. du Liége Mijnbouw. Boeton Mijnbouw... Redjang Lebong Petroleum. Dortsche Petr Geconsolideerde Kon Olie Perlak FRANKFURT, 21 Sept. Over de arresta tie van den roofmoordenaar Hopp wordt nog gemeld: Donderdagavond tegen half zeven bevond zich op het station Mainz-Kastel een man, die door zijn vreemd uiterlijk opviel. De re staurateur werd op hem opmerkzaam ge maakt. Men vroeg den man wie hij was, waarop hij een ontwijkend antwoord gaf. De politie werd gewaarschuwd. Tóen een inspecteur hem-naar zijn naam vroeg, gaf hij eerst een valschen naam op. Men begreep al spoedig, dat men te doen had met den moordenaar van den-fabrikant Nordmann. Hij werd in arrest gesteld. Hij had papieren bij zich op den naam van Muller. Als zoodanig heeft hij zich ver scheidene malen uitgegeven. Voorts was hij in het bezit van een geladen revolver, ver moedelijk hetzelfde wapen waarmede hij den moord in den trein gepleegd heeft. Hopp weigerde eerst iets mede te deelen, doch bekende later den moord te hebben Rubber. A'dam Rubber Dell Batavia Rub. Java Rubber Serbadjadi Sllau I. C. O Allied' Intercontin Rubber Scheepvaart. Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend. Kon. Ned. Stoomt) Kon. Paketvaart Mij. Nederland Rotterd. Lioyd Scheepvaart-Unie Marine comm. Marine pref. 1..». Suiker. H. V. A. Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak. Dell Batavia Oude Deli Oostkust Senembah Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific 'Wabasti Chic. Milw. St Paul Kansas City South Erie Railr Prolongatie 101* 73 68 89 230 200 1 188 202* 5 37* 24è 163 170* 171*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7