Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws %Uv~ RADIO-OMROEP twtdoel i&denewv VIERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 2 DE HAVENSTAKING IN AUSTRALIË GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN De Troonrede De millioenennota De werkloosheid in Nederland De wijziging van de Indische Staatsregeling De ontvluchting der vier Scheveningsche uitbrekers Een goede jacht De commissaris der Koningin in Noord-Brabant De straatweg Zwolle— Kampen KERK EN SCHOOL De Katholieke padvindersclubs Een waterschap in financieelen nood Centrale filmkeuring De ramp op Saba en St. Eustatius St. Homobonus: 200 zaken in Nederland! Commissie voor de economische politiek UIT ONZE OOST Een rijke gasbron aangeboord Een ongelukkige samenloop van omstandigheden Onverbeterlijk Een portefeuille met f 1000 verloren Studentenrelletjes Pretenties wordt gezond en sterk het krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het blijft beter zitten Van 20 Meter hoogte gevallen Een stroowarenfabriek in brand Jongen doodgereden Uit de derde verdieping gevallen KUNST EN KENNIS In memoriam Wilhelmina van der Horst RECHTSZAKEN. De moord in het Louisa- huis te Roermond Jfizcrrtê/rr. RADIO - MOORS STOOMVAARTLIJNEN. dienst. Zij zouden dan geen goede burgers zijn. Hij voegde er aan toe dat de scheiding van Kerk en Staat een gedeelte vormt van de fundamenteele basis der Amerikaansche grondwet. Smith gelooft in deze scheiding. Nog altijd duurt het conflict in de Austra lische havens voort. Uit Melbourne wordt gemeld, dat de reeders meer en meer niet- aangesloten arbeidskrachten gebruiken in de havens, waar de arbeiders voortgaan met niet te gehoorzamen aan het besluit hun ner vaKvereeniging om het werk te hervat ten. Te Melbourne hebben de stakers de vry- willege arbeiders uitgejouwd; het kwam tot botsingen, waarbij steenen werden gewor pen. Een staker werd aan de slaap gewond en moest naar het hospitaal worden ge bracht, een vrijwilliger werd ernstig toege takeld. Men vreest intusschen dat het nieuwe re- geeringsontwerp, hetwelk machtiging ver leent tot het beschermen van vrijwillige ar beiders gedurende den arbeid, den steun fler arbeidersklasse aan de stakers zal verster ken. Het wederantwoord van H. M. de Koningin. Het wederantwoord van H. M. de Konin gin op het adres van Antwoord van de Eerste Kamer ter beantwoording van de Troonrede, op 20 September 1928 luidt: Mijne Heeren, Ik verzoek U aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal Mijn dank over te bren gen voor haar Adres van Antwoord. Met voldoening verneem Ik de vertolking der gevoelens, welke daarin zijn geuit, en Ik ben erkentelijk voor de instemming met Mijne bede, dat Gods rijke zegen op haar arbeid moge rusten. De godsdienst op de Normaalscholen Aan den Franschen minister van onder wijs werden de volgende vragen gesteld: Hebben de directeuren der normaalscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen het recht om hunne leerlingen vooral in de mor genuren de godsdienstoefeningen van het kerkgenootschap waartoe zij behooren te la ten bijwonen. Zijn de directeuren bevoegd om hunne leerlingen te dwingen voor zij Zondags uit gaan, deel te nemen aan het ontbijt-, als de leerlingen voor hun afwezigheid of hun te laat komen als motief opgeven dat zij hun godsdienstplichten vervuld hegben? De minister verwees in zijn antwoord naar artikel 83 van het besluit van 1887, waarbij bepaald werd, dat men de leerlingen op alle mogelijke manieren tegemoet zal komen om hun het vervullen van hun godsdienstplich ten te vergemakkelijken. Het Journal de3 Debats merkt hierbij op. dat hier niets gezegd wordt van de duizen derlei slinksche manieren waarmede men op sommige normaalscholen tracht om de ka tholieke leerlingen iedere uitoefening van hun godsdienstplichten onmogelijk te maken. UIT MEXICO Het verhaal van een reiziger uit Mexico Toen de moord op Obregon bedreven werd, bevond dr. O'hara zich in Mexico. In gezelschap van 80 Amerikanen maakte hij een studiereis door het ongelukkige land, dat nu reeds jaren lang terecht het tooneel der goedige verschrikking genoemd mag wordeW»Hij was de eenige katholiek in het geheele gezelschap. Niemand wist, dat hij priester was, daar hü burgerkleeding droeg, overeenkomstig de voorschriften der Mexi- eaansche wetgeving. Zoodra hij in New-York was teruggekeerd, zond hij de volgende be richten: De strijd tusschen de arbeiders partij en de grootgrondbezitters Wij waren in Mexico, toen de onlangs ge kozen president Obregon vermoord werd. Zondags te voren was hij in triumftocht de stad binnengetrokken en had hij aan eenige duizenden grootgrondbezitters, die men voor deze gelegenheid naar de stad liet komen, een groot feestmaal aangeboden. Den vol genden dag, Maandagmiddag, had de arbeiderspartij een groote optocht door de straten der stad georganiseerd, waarbij men herhaaldelijk hoorde roepen: „Weg met Obregon". Dinsdags werd Obregon vermoord. De moordenaar was de zoon van 'n aanhan ger van Carranza, dien Obregon uit den weg had laten ruimen. Niemand gelooft aan een samen zwering der katholieken Vrijdagmorgen publiceerde Calles de be kende verklaring, dat de moordenaar onder invloed en op aanstoken van de „clerlcale" partij den moordaanslag gepleegd had. Er was niemand, die het geloofde. Nog geen 24 uur na den moord was het lijk van Obregon van de hoofdstad naar diens landgoed in het Noorden van Mexico vervoerd, om daar bijgezet te worden. De aanklacht tegen de arbeiderspartij De leiders der Agrarische party, Manrique en Coto y Gama, bleven in de stad Mexieo, toen het stoffelijk omhulsel van Obregon in der haast naar het Noorden werd vervoerd. We zagen Manrique met ayn zwarten baard door de straten gaan; hij legde zyn hand op de doodsbaar van Obregon, om aan te dui den dat hier gerechtigheid gevorderd en ver zekerd moest worden. Daags na de procla matie van Calles, waarby de schuld van den moord op Obregon aan de katholieken ver weten werd, riepen de beide leiders der Agrarische party hun aanhangers in een groote openluchtmeeting bijeen en zweepten zij het volk op door hun redevoeringen. Manrique zei o.a.: „Er is geen enkele man, geen enkele vrouw of geen enkel kind in heel Mexico, die gelooft, dat de Katholieken den moord op Obregon hebben bewerkstel ligt. wy houden er Morones voor, en de leiders der arbeidersparty. Zy zyn de aan stokers van den moord op Obregon. zy moe ten zoo spoedig mogeiyk van het tooneel verdwynen, anders zullen de bewoners van het platteland naar de wapens grijpen. Dat is een ultimatum aan Calles." „Weg met Mrones", schreeuwde de menigte. Morones", schreeuwde de menigte, dat het volk hem zou vermoorden. Uit Voor-Indië Volgens de nieuwste statistieken zyn er op het oogenblik in Indië 772 missionarissen van de Sociëteit van Jezus: 247 hunner zyn inlandsche priesters. Thans zyn weer nieuwe missiegebieden aan hun zorgen toevertrouwd en wel het aartsbisdom van Bombay en het Bisdom Poona is aan Spaansche en Duitsche De Standaard, de millioenen-nota be sprekend, schryft o.a.: In deze Millioenennota ligt geen enkel argument voor het weglaten der zeer nood- zakeiyke compensatie: de verzachting van de 48-schaal ten behoeve der kleine scholen. wy betreuren het daarom te meer, dat dienaangaande tot nu niets werd vernomen, dan enkele geruchten, dat men voornemens is „iets" te doen, wat, gezien den korten tijd die ons nog scheidt van 1930, veel kans heeft weinig baat te brengen. Nog steeds biyven wij van meening, dat onverwijlde uitvoering van de door de beide Kamers aangenomen en in het land algemeen met verlangen te- gemoetgeziene verbetering, die er ligt, zeer wel mogelijk ware geweest. De Regeering houdt ook thans nog aan haar voorwaarde vast. Wij kunnen, gezien den gang van zaken, begrijpen, dat de Regeering er prijs op stelt, dat haar voorstellen gedekt worden door een eenheid van zienswijze in de Cen trale Commissie. Maar het wil ons toch voorkomen, dat men met' zulke voorwaarden ook te ver kan gaan en dat dit thans reeds wel het geval schynt. De Regeering zal bij een toestand van 's-lands geldmiddelen, die zooals gezegd is, de uiterste beperking vraagt, geen gelden toezeggen voor verbeteringen, als zy niet overtuigd is, dat deze redelijkerwijze ge vraagd mogen worden. Maar als zij die overtuiging, heeft, dan kan zy zich op den duur niet verschuilen achter het ontbreken van een omstandigheid, die zich niet licht zal voordoen. Ons lykt de thans aangegeven weg voor het college, dat advies moet geven, te moei- lyk, maar voor de Regeering te gemakkeiyk. Ook in de Millioenennota wordt op het feit gewezen, evenals in de Troonrede, dat de belastingdruk nog te hoog is, wyi hij een der factoren voor de in ons land nog steeds heerschende duurte is en een bedreiging blijft vormen voor een economisch leven, dat ook gezien de nog steeds omvangryke werk loosheid, zich slechts moeizaam kan herstel len. Dit noopt tot groote omzichtigheid, die trouwens in de staatshuishouding een per manent verschynsel behoort te zijn. Als de publieke kas niet eenigermate krap wordt gehouden, wykt zeer licht in allen kring van bestuur de noodige spaarzaam heid. In en na den wereldoorlog is te zeer de gedachte gewekt, dat de belastingschroef een zeer gemakkeiyk te hanteeren werktuig is, en dat er voor den greep in het volks vermogen door de Overheid geen limiet aan wezig kan geacht. De ervaring leidt allengs tot beter inzicht. En daarom kunnen wy ons ook zeer wel vereenigen met de waarschuwing voor een te groot optimisme. Voor zooveel dit optimisme voedsel zou kunnen vinden ln de groote overschotten van achterliggende jaren, komt de herinne ring niet te onpas, dat een betere raming der middelen de kans op zulke overschotten steeds verkleint. De Minister van Finan ciën zegt, wijzende op een woord van mr. Wintgens ten aanzien van het laatste In dische batige slot: neemt uw hoed af; gy zult ze in dezen vorm niet terugzien. Naarmate wij weer meer normale tijden naderen, zal het wel en wee van onze staats huishouding zuiverder vooraf te berekenen zyn. Daar is alle reden tot voorzichtigheid. Maar dit neemt niet weg, dat ook deze Mil- lioenenrede bewyst, dat er, hoezeer de zor gen niet weken, toch veel reden is tot dank baarheid. rapport inzake de prijsvorming in het krui- deniersbedryf nadert zyn voltooiing); loon- vraagstuk (dit vaagstuk is in bewerking) dumping handelsbelemmeringen; handel op Indië (het rapport is nagenoeg gereed). De werkeloosheid in het eerste halfjaar van 1928 was minder omvangrijk dan een jaar gelden, wat eveneens gold voor de Haagsche Arbeidsmarkt. Het Centraal Bureau v. d. Statistiek geeft voor het geheele land de volgende cijfers: 1925 1926 1927 1928 Januari 12,8 15,2 13,2 13,8 Februari. 10,- 8,8 11,— 7,3 Maart 8- 6,6 7,5 5,— April 6,6 5,4 6,1 4,- Mei 5,9 5,2 5,1 3,6 Juni 5,7 4,9 4,9 3,6 Ie halfjaar 8,2 7,7 8,- 6,2 De heeren Cramer, Albarda en Vliegen hebben op het wetsontwerp tot wyziging van de artikelen 7, 9, 55 en 72 der Indische Staatsregeling twee amendementen voorge steld. De gearresteerde gevxtngenis bewaarder L. K. die verdacht wordt van hulp te heb ben verleend by de ontvluchting van vier gevangenen te Scheveningen is gisteien ter beschikking gesteld van de Justitie en in 't Huis van Bewaring ingesloten. Het jachtveld in Drenthe heeft dit jaar meer patrijzen, dan in jaren het geval is geweest. Zoo werden op den eersten jacht dag te Eext door 6 jagers in 3 groepen 100 stuks geschoten. De nieuwbenoemde commissaris der Ko ningin in Noord-Brabant, mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, heeft Donderdag zijn ambt aanvaard. Door den heer Weitkamp zyn aan den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: 1. Is het den Minister bekend, dat de straatweg tusschen de steden Zwolle en Kampen, waarop begrypelykerwyze een doorgaand autoverkeer plaats heeft, in een zoodanigen onhoudbaren toestand ver keert, dat gevaar voor menschenievens niet is uitgesloten? 2. Zoo ja, is dan de Minister bereid, wijl herstel van den in vraag 1 bedoelden in het Rijkswegenplan opgenomen straatweg wacht op de uitvoering van dat plan, zoodanige maatregelen te nemen, dat met verbetering van dezen weg nog vóór den winter kan worden begonnen? Het R.-K. Centraal Bureau voor Onder- wys en Opvoeding deelt namens de Inter diocesane Jeugdcommissie 't volgende mede: Het Doorluchtig Episcopaat van Nederland heeft aan de Interdiocesane Jeugdcommissie opdracht gegeven over de padvindersorganisatie een rappórt samen te stellen. In verband hiermede wordt langs dezen weg er op gewezen, dat het voorloopig niet gewenscht is Katholieke padvinders clubs op te richten of de goedkeuring te vragen voor statuten, etc. heer Wa- Het lid van de Tweede Kamer, de Weitkamp, heeft den minister van terstaat de volgnde vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat het be stuur van het waterschap Zalk tengevolge der bekende doorbraak van den IJseldyk bij het dorp Zalk, waardoor voor een klein lichaam als bedoeld waterschap is, byna niet te dragen onkosten zijn ontstaan, in groote financieele moeilijkheden verkeert? keert? Zoo ja, is dan de minister bereid aan gezien door bedoelden IJseldyk duizenden h.a. buiten het waterschap gelegen gronden, worden beschermd, aan het bestuur van 't waterschap Zalk een subsidie te saneering zijner ten gevolge van de in de vorige vraag bedoelde uitgaven ontredderde financiën re verleenen? Gekeura zyn de vorige week 361.730 M films, t.w.: Nieuwe producties: 51 films, lengte 31.087 M. 3 coupures in titeliyst. Toegelaten A (voor alle leeftyden): Journaals, actualitei ten, sport, propaganda, landen, en steden, 37 films lengte 11.196 M. Kleine films (1 2 acten) meest komisch, 4 films, lengte 993 M. Groote films (hoofdnummers) 2 films, lengte 3990 M. Toegelaten B (boven 14 jaar). Kleine films 1 a 2 acten), 1 film lengte 783 M. Groote films (hoofdnummers) 5 films, lengte 9317 M. Toegelaten C. (boven 18 jaar). Groote films (hoofdnummers) 2 films, lengte 4188 Meter. Oude producties: 270 films lengte 330.643 M. 26 coupures in titeliyst en scènes. Toegelaten A (voor alle leeftyden) Jour naals e,d. 29 films, lengte 8330 M. Kleine films (1 2 acten), 91 films, lengte 42360 M. Groote films, (hoofdnummers), 34 films, lengte 62.106 M. Toegelaten B. (boven 14 jaar). Kleine films (1 2 acten, 12 films, lengte 6546 M- Groote films (hoofdnummers), 55 films, lengte 113.348 M. Toegelaten C. (boven 18 jaar). Kléine films (1 a 2 acten), 6 films, lengte 3601 M. Groote films (hoofdnummers), 42 films, lengte 191.714 M. Niet toegelaten: 1 film, lengte 2638 M. Reclame gekeurd: Vele duizenden photo's en litho's. Op initiatief van den oud-president der Javasche Bank, mr. Zeilinga te Merano, heeft zich een commissie gevormd, be staande uit de heeren: mr. dr. C. F. Schoch, hoofd-dir. v. d. Surin. Bank, Amsterdam, voorz. mr. dr. W. Dyckmeester, Amsterdam, directeur der Holl. Bank v. West-Indië, Am sterdam, ir. J. E. F. de Kok, dir. van de Kon. dir. van de Kon. Ned. My. tot Expl van Petr. in N.I., Den Haag, J. v. Hasselt, dir. v. d. Kon. Ned. Stoomb. Mij., Amsterdam, mr. P J. de Kanter, voorz. van het Alg. Ned. Verbond Den Haag, R. Zuyderhoff, presi dent van „Oost en West", Den Haag, en mr. dr. W. M. Westerman, secr. penn., Den Haag, en mr. dr. W. M. Westerman, secr.- penn., Den Haag, die zich tot het Neder- landsche publiek richt met een oproep om steun voor de door den cycloon op de West- Indische eilanden Saba en St. Eustatius ge teisterde bevolking. Bijdragen kunnen gestort worden op de postrekening van den penningmeester (No. 10175) of op diens rekening by de Rotter- damsche Bankvereeniging te Den Haag. Heden werd by de Coöperatieve Inkoop- vereeniging St. Homobonus te Rotterdam de 200e zaak in hare registers ingeschreven. Op 17 October a.s. zal het 15 jaar geleden zyn dat van deze bloeiende Coöperatie de acte van oprichting werd gepasseerd, welk derde lustrum op nader te bepalen datum feestelyk door hare leden zal worden ge vierd. De Minister van Arbeid, Handel en Ny- verheid deelt mede, dat de sub-commissie uit de Commissie voor Economische Politiek in voorbereiding of in eerste concept gereed heeft rapporten omtrent: werkloosheid (eenige partieele rapporten zyn ontworpen en een groot aantal plaatselijke rapporten zyn uitgebracht), prijsvorming (een uitvoerig Aneta seint uit Batavia: Naar Aneta verneemt, is op het nieuwe contractterrein van de Koloniale Petroleum Maatschappy in Zuid-Sumatra, waarvoor op 17 Juli 1928 het contract gesloten werd, gis teren een groote gasbron aangeboord van een productie van 12% millioen kubieken voet gas per etmaal. De bron is voorloopig afgesloten in afwachting van de aan het gas te geven bestemming. De werkzaamheden op het nieuwe terrein werden kort na het sluiten van het contract begonnen, zoodat er nog geen twee maan den noodig zijn geweest om dit resultaat te bereiken. Op hetzelfde terrein zyn nog twee boringen aangezet, waarvan de voltooiing binnen korten tyd tegemoet kan worden ge zien. Voor verschillende boringen zijn voor bereidende maatregelen getroffen. Ook in Blora is op het door de koloniale op den zelfden datum verkregen contract-terrein een diepboring aangezet. Op de contractterreinen op Ma- doera zijn de voorbereidende werkzaamhe den tot het aanzetten van een boring beëin digd, zoodat met boren begonnen kan wor den zoodra de boormaterialen zijn aangeko men. Te Groningen wilde gisteren een 23-jarige knecht in de Suikerwerkfabriek der firma Jurrien Veldkamp aan de Herman Colle- niusstraat een soldeerlamp in werking stel len, waarvoor hy benzine in het resservoir deed, dat hij echter vergat te sluiten. Bij het voorwannen vloog dientengevolge de lamp in brand. De knecht liep met de lamp in de hand naar de waterleiding, doch bot ste bij het omslaan van een hoek tegen den zestienjarigen Berend Bolt uit de Spoor straat, wiens kleeren in brand geraakten. Van schrik holde B. weg, waardoor de vlam men aanwakkerden. Bolt bekwam ernstige brandwonden en werd op advies van dr. Bekenkamp naar het Academisch ziekenhuis vervoerd. Den laatsten tijd werden te Rotterdam vele oplichtingen gepleegd door een zekere mej. B. geboren R., die er een byzonder ge noegen in heeft, horloges, ringen, fietsen e. d. op zicht te laten komen en dan ten spoedigste te beleenen, om met het geld zichzelf te bevoordeelen. Deze dame werd eenige dagen geleden gearresteerd wegens een dergelyke oplichting, doch niet in ver zekerde bewaring gehouden. Van haar vrij heid heeft zy thans gebruik gemaakt om een horloger in de Meent op te lichten voor vier gouden dames-horloges. Tevens is een aanklacht tegen haar ingediend wegens op lichting van een fietsenhandelaar. By de Haagsche politie heeft een heer aangifte gedaan, dat hy zyn portefeuille, in houdende 1000 gulden, ls kwijt geraakt. Hy weet niet, of hy het geld verloren heeft of ergens heeft laten liggen. De Eendrachtsweg te Rotterdam heeft, naar de „Msb." meldt, een avontuurtje be leefd, dat min of meer de aandacht waard is. De studenten waren daar bezig de groen tjes te ontgroenen en zaten hen daarom op dezen weg achterna, terwyl de oude-jaars gewapend waren met wandelstokken. Op zichzelf kan zoo'n vertooning. geheel onschuldig zyn, doch de Rotterdammer is, zooals men langzamerhand weet, byzonder weetgierig, zoodat de groentjes en hun mees ters vrij snel een geïntereseerd publiek kre gen. Eenige politiemannen, die in de mi ning kwamen te verkeeren, dat hierdoor een ontoelaatbare opeenhooping ontstond, maan den aan tot spoedig doorloopen. De groep trok toen naar het nabye sociëteitsgebouw, waar de groenen door de ramen naar bin nen moesten klimmen. Daarbij werden ze met een puts water opgefrischt en het pu bliek kreeg hiervan mede eenige koele put sen. Toen trad de politie handelend op en er ontstond een wederzydsche klopparty; de mannen der wet zwaaiden den gummi-, de studenten den wandelstok. Wie begon, is moeiiyk uit te maken, doch er werden in ieder geval enkele fiksche slagen uitgedeeld. Een agent kreeg met een dikken wandelstok een klap op zyn hoofd, zoodat hy half ver suft raakte. Arrestaties hadden niet plaats. De animositeit der studenten tegenover de politie uitte zich door het opbellen van den hoofdcommissaris, die echter deze telefoni sche klacht naar de betreffende afdeeling verwees. Onder „Zylichtjes" schryft Garruli Füius in het „Vad.": Ik werd opgebeld. Spreek ik met Meneer Garruli Füius? Ja met wien? Met Meneer Garruli Filius persoonlijk? Jawel 1 Hoogst persoonlyk. Met wien? Wilt U dan even aan het toestel biy- ven? Ik bleef aan het toestel. Ik dacht, dat ik er aan biyven zou, soesde weg, dacht aan duizend dingen, vergat totaal, dat ik nog met de kletsbel aan m'n oor zat. Eensklaps kwam er weer leven uit de trompet Garruli Filius? Jawel! Persoonlyk! Aan 't toestel ge bleven! En met wien spreek ik nou eigen- ïyk? Met Pint. Kèn Ik niet! Nee meneer Garruli Filius, we hebben elkaar nog nooit ontmoet, maar ik wou tóch graag, dat U vanmiddag even by me kwam. Kén dat? Zoo omstreeks halfvier. Schikt dat? Bij my thuis. GèAt dat? Waar woont U? Gebrande Amandelenstraat 41bis! Waar is dat? indien gij Fiet des morgens inwrijft met een weinig Puroi Met slagroom? Voorbij de Aardbeienstraat! Haha! Meneer Füius is 'n grappen maker! Zijlichtjes hé? Nou enfin! Rijdt Ui lyn twaalf of autobus Z. maar heelemaal af en vraag dan den conducteur. Die wyst het U wel! Halfvier? Ja! Een en veertig bis! Ik zal komen! Ik ging op pad en de conducteur had er nog nooit van gehoord. Noch de agent, de postbode, de melkboer en de bruigom, die ik aanklampte. Eindelijk ontdekte ik de straat zélf. Bij toeval. De nummers hielden op bij 39. Maar gelukkig was er aan den anderen kant van het Gepofte Kastanjeplein een vervolg. Toen was ik er gauw. Niettemin was het halfzes geworden. Meneer Pint had een mooie voordeur. „Voor brieven niet bellen" stond er op. „Tusschen 122 uur wordt niet openge daan" stond er óók op. En „Aan de deur wordt niet gekocht, ongevraagd drukwerk wordt niet teruggegeven". Voorts: „Afwe zig". Juist wou ik toen weer weggaan (die voordeur had me béng gemaakt), toen ik heel duidelijk hoorde, dat aan den énderen kant van 't hout iemand met zijn vrouw kibbelde. Dus belde ik. En nóg eens. En ten derdenmale. Het kibbelen hield op. Er werd aan een touw getrokken en de voordeur klikte. Maar ging niet open. Toen duwde ik. En toen gebeurde er nóg niks. Volk! riep ik. Wie is daar? riep een vrouwenstem van boven. Garruli Filius! zei ik. Wie? Garruli Filius! Die kénnen we niet. Potverdikkie! riep ik. Ben ik hier by Pint? Is-ie hier by Pint? vroeg de vrouwen stem aan ik weet niet wie. Wat mot-ie? vroeg de ik-wee-niet-wie aan de vrouwenstem. Wat of U moet? Ik was kwaad. Schreeuwde naar boven: Meneer Pint heeft gevraagd of ik van middag bij hem kwam en daar bén ik! Het werd in den derden persoon herhaald door de vrouwenstem. Toen daalde een heer in hemdsmouwen halverwege de trap af en zei: Ik ben Pint! Ik ben Garruli Füius! zei ik. O.... juist! sprak Pint. Goed, dat U komt! Ik had U willen vragen: wilt U niet een stofzuiger koopen? Te Rotterdam is de 24-jarige electro- monteur H. T., in dienst bij G. en v. d. P., by werkzaamheden op een bij de Rotter- damsche Droogdok-Mij. liggend schip van 20 meter hoogte in een ruim gevallen. Hij bekwam ernstige inwendige kneuzingen en werd naar een ziekenhuis overgebracht. Dezer dagen is in de stroowarenfabriek op den „Borg", te Posterbolt, brand uitgebro ken. De brandweer uit de omgeving was spoedig ter plaatse. Zij kon echter niet voor komen, dat de machinekamer geheel uit brandde. De opslagplaats, waar stroo en an der materiaal geborgen waren, kon behou den blijven. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend. Vrydagmiddag is de 14-jarige K. Richter met zyn fiets op de Linker Rottekade te Rotterdam geslipt. De jongen kwam onder een juist passeerende autobus. De wielen gingen hem over het hoofd. Hy was op slag dood. In een perceel aan de Willemstraat te Am sterdam was op den zolder een twee-jarig jongetje aan het spelen. De moeder was te zeer met huiselyke bezigheden bezet, dan dat zy aan het spelende kind veel aandacht kon schenken. Het jongetje maakte van deze omstandigheid gebruik om op de ven sterbank te klimmen. Het kind verloor daarbij zyn evenwicht en stootte van de derde verdieping omlaag. Doodeüjk ver schrikt snelden de huisgenooten naar buiten, waar zij het kind op het trottoir vonden lig- ken. De G.G. en G.D. die onmiddellijk ge- waarschuwd werd, vervoerde den armen kleine naar het Binnengasthuis. Daar bleek het, dat het geen enkel letsel had bekomen, zoodat het aanstonds naar huis terugge bracht kon worden. Een kleine kring van vriendinnen van de in dit voorjaar overleden actrice Wilhelmina van der HorstVan der Lugt Melsert heeft daartoe ook in staat door vele bewonderaars van deze kunstenares, haar door L. Goud man geschilderd portret als „Raimunde" in „De Passiebloem" aan de gemeente Amster dam voor den Stadsschouwburg aangeboden. Dit schilderij zal, naar het „Hbld." meldt, Maandagmiddag a.s. om half vier in den Stadsschouwburg te Amsterdam namens het comité door mevrouw M. KetelaarVan Gogh worden onthuld. De dader ontoerekenbaar verklaard De rechtbank te Roermond heeft gisteren den 58-jarigen gedetineerden timmerman A. S., den dader van den doodslag op de Eerw. Zuster Ferdinandus in den vroegen morgen van 3 October van het vorig jaar in het Louisa-huis te Roermond, ontoerekenbaar verklaard en zyn plaatsing in een Rijks- krankzinnigengesticht gelast. MAANDAG 24 SEPTEMBER. HILVERSUM, 1071 M. 12.302.00 Lunchmuziek doof het Trio Verhey.5.006.00 Kinderuurtje o. 1. v. Ant# van Dijk.De Blindemannetjes. 6.007.30 Dinerconcert door het kwartet Rentmeester. 7.307.45 Gramo foonmuziek.8.009.00 Solistenconcert. Wilm yRichard piano. F. Helman viool. 9.05 Popu.lair concert doof het Omroep ofkest o. 1. v. Nico Treep.11.00 Sluiten. HUIZEN, 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M.) Uitsluitend N.C.R. V. uitzendingen. 12.301.45 Concert door H.M. Keu- ning organist. 4.005.00 Ziekenuurtje o. 1. v. Ds. K. Prins. 7.308.00 Zangcursus o. 1. v. Jac. Ph. Caro. 8.00 Conceert. Boris Lensky viool. Mvr. D. Blatz begel Spr. :H. Guillaume Het 100 jarig bestaan der Rijnsche zending. DAVENTRY, 1600 M.10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramo foonmuziek. 12.20 Concert (bariton piano). 12.50 Dansmuziek.1.20 Orgelconcert.2.20 Voorlezing in vreemde talen. 2.40 Muziek. 2.50 Lezing What the onlooker saw. 3.20 Muziek. 3.25 Voorlezing. 3.35 Studio concert. 4.35 Orkestconcert. 5.35 Kin deruurtje. 6.20 Huishoudpraatje. 6.35 Nieuwsber.— 6.50 Voor padvinders. 7.05 Vioolmuziek van Kreisler. 7.20 Liter.critiek. 7.35 Muziek. 7.45 Fransche causerie.8.05 Vaudeville. Dans orkest en variété artis- ten. 9.35 woman's cloak," schets van Rives. 11.35— 12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS," 1750 M. 12.50—3.10 Orkest concert. 4.055.05 Orkestconcert. 8.50—11.20 „Thaïs." opera van Massenet. Orkest o. 1. v. Hr. Defos- se met medew. van Solisten. LANGENBERG, 469 N. 12.301.10 Mechanische muziek 1.252.50 Orkestconcert. 6.056.50 Orkestconcert# Werken van Engelsche componisten.7.20 A Ida,"opera ra in 4 acten van Verdi. Daarna 12.20 Dansmuziek. KOENIGV/USTERHAUSEN, 1250 M. (ZEESEN) 12.50- 5.20 Lezingen. 5.20—6.20 Orkestconcert. 6.20— 8.05 Lezingen. 7.50 „Samson en Dalila," opera in f acten van St. Saëns. HAMBURG, 395M. 5.20Dansmuziek. 6.20 Orkest- concert. 8.20 „Kater Lampe," comedie in 4 acten van Rosenow. 10.50 Sluiten. BRUSSEL, 509 M. 3.20 Dansmuziek. 6.50 Triococert.- 8.35 Gramafoonmuziek.8.501035 Operetteconcert.- Orkest Mme. Delia en Hr. Geodel-zang. Steeds /zet JVieuwste tsz Madlo. //e/'sfe/Tïf&eri&etvtzaróarp'^ ZONDAG 23 SEPTEMBER. HILVERSUM, 1071 M. 1.002.30 Lunchmuziek door het Trio Rentmeester. 3.005.00 Concert door het omroep-orkest o. 1. v. Nico Treep. Jan Th. v. d. Velde- solist. Egb. Veen a. d. vleugel. 6.30 V.P.R.O. 8.00 Persber. en sportber.8.00 Aansluiting van het Concert gebouw te Amsterdam. Volksconcert door het Concert gebouw-orkest. 10.15 Gramofoonmuziek. HUIZEN, 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M.) 8.30—9.30 K.R.O. Morgenwijding. Spr. Pastoor L. H. Perquin voorz. v. d. K.R.O.: Naastenliefde, grondslag van het maatschappelijk welzijn (2). 12.301.30 K.R.O. Lunchmuziek door het Trio Winkels. 2.004.00 K.R.O. Concert. Humo rist. kwartet „Küjnman" en gramofoonmuziek. 4.00— 5.00 K.R.O. Ziekenuurtje door Prof. A. Scheermakers te Ginneken. 5.50 N.C.R. V. 7.458.15 K.R.O. Rede van Dr. Fr. Muckermann S.J.Der Katholik und die Moderne Kultur. 8.15K.R.O. Concert. De Amsterdamsche Orkestver. o. 1. v. Diepenbeek. Mej# G. Schiepmakers-alt, 10.00 Nieuwsber. 10.45 Epi loog door het Klein Koor o. I. v. Jos. H. Pickers. DAVENTRY, 1600 M. 3.50 Concert door de militaire kapel. K. Hilliard-sopraan. H. Brindle-bas. 5.35 Op-., perrabijn Dr. Hertz The Day of Atonement. 5.55 Bijbelsche liederen. 6.05 Bach's kerkcantate no.8. G. Sweeney-sopraan. C. Felpts-alt. W. Hudson-tenor.R. Whitehrad-bas. St. Ann's kerkkoor. Verstrekt orkest. G. Pritchard-orgel. 8.20 Dienst in de Bradford Cathe dral. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.10 Nieuwsber.— 9.25 Concert. K. Falkner-bariton. Strijk-orkest. 10.50 Epiloog. PARIJS „RADIO-PARIS," 1750 M. 12.20 Religieuze causerie en muziek. 1.05 Orkestconcer; 4.50 Dans- muzieek. 8.50 Concert. Mile. Ferrare-zang. Hr. Cardi- zang. Orkest. LANGENBERG, 469 M. 9.2510.20 Kath. Morgenwij ding.12.1512.55 Schubert-Concert. Causerie en vo caal concert. 1.202.50 Orkestconcert. 4.50—6.20 Orlcestconcert. 5.105.30 Motorrennen in Hamborn.— 8.20 Concert. Werag-orkest. Hr. Schaus z-viool. 9.20 Concert. De Mannenzangver. van Graz. 10.00 Orkest concert. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. KOENIGWUSTERHAUSEN, 1250 M. (ZEESEN). 9.20 Morgenwijding. 11.50 Millitaire muziek. 5.206.50 Orkestconcert. 8.50 „Wenn die Geige erklingt....," Orkest, koor. E. Kochhann-sopraan. W. Gombert-tenor. E. Kandl-bariton. F. v. Szpanowski-viool. B. Geysel- piano. 10.5012.50 Dansmuziek. HAMBURG, 395 M. 9.365 Morgenwijding. r.25 Orkest concert. 2.20 Kinderuurtje. 3.20 Concert. Norag-jazz- orkest. 5.20 Orkestconcert. 8.20 Vroolijke marsch en liederenavond. Orkest koor en Marie Kloth. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 509 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Triocon cert. 8.35Concert. Orkest Mile. Gjanel-zang. 9.50— 10.35 Licht concert. PHILIPS, Tclefunken en R. M. Toestellen SPECIALISTEN - Tel. 14609 - HAARLEM KON. NED. STOOMB.-MAATSCHAPPIJ ALKMAAR (thuisr.) 17/9 v. Iquique n. Ilo# DOROS 20/9 v. Savona te Terranova. ERATO 21/9 v. Hamburg te Amsterdam# EUTERPE 20/9 v. Musel te Oporto. JUNO 21/9 v. Amst. te Rotterdam. NEREUS ;<g/9 v. Venetië n. Triest. NERO 20/9 v. Danzig n. Amsterdam. ORESTES 18/9 v. Kingston n. Corpus Christi# ORPHEUS 20/9 v. Kopenhagen n. Aarhus. PLUTO 21/9 v. Amst. te Rotterdam. PRINS FRED. HENDRIK 31/9 v. Parimaribo, L*< HSvre, te Amsterdam. SIMON BOLIVAR (uitr.) pass. 30/9 Azortn. STUYVESANT (thuisr.) 21/9 v.m. xi u. te IJmutde* verwacht. TELLUS 20/9 v. Messina te Palermo. TRITON 20/9 v. Smyrna n. Constantinopai* HOLLAND—AFRIKA-LIJN HEEMSKERK 21/9 v. Antwerpen te Am»N SUMATRA (thuisr.) 20/9 te Marseille. HOLLAND—AMERIKA-LIIN GAASTERDIJK 21/9 v. Baltimore te Rotterdam» HOLLAND—BRITS CH-INDIE-LIJN AND IJK (uitr.) 20/9 te Port-Said. KOUDEKERK, v. Hamburg n. Antwerpen, pass. Vlissingen. SCHIEKERK (uitr.) 20/9 te Rangoon. HOLLAND—OOST-AZIE LIJN GEMMA 'uitr.) 20/9 v. Suez. OOSTKERK (thuisr.) pass. 20/9 Ouessant. SALABANGKA (thuisr.) 30/9 te Shanghai# JAVA PACIFIC-LIJN BINTANG, v/d. Noord-Pacific n. Java, 20/9 te Honf kong. ROTTERDAMSCHE LLOYD DEE (thuisr.) pass. 20/9 Kaap del Armi. KFDOE (thuisr.) 20/9 v. Belawan. SIBAJAK 21/9 v. Rott. te Batavia. TAMBORA (thuisr.) pass. 20/9 Kaap del Armi. TERN ATE (thuisr 20/9 nam. 5 u. v. Havre. ROTTERDAM—ZUiD AMERIKA-LIJN ALCOR (uitr.) 19/9 v. Rosario. ALLUDRA (uitr.) 20/g te B.-Ayres. SIRRAH (uitr.) te Rio Grande. STOOMVAART MIJ OCEAAN N.NGCHOW, v. Japan n. Rott., 31/9 v. Singapore# EMZETCO LIJN JONGE MARIA, Rott. Barceio-a. pass. 21/9 Ouessant* NEDERLANDSCHE SCHEPEN ADELHEID, ms. 19/9 v. Buxtehude te Hamburg. ALDERAMIN 20.9 550 mijl W. v. Sc'Uv, Mon *eal n#-» Ro erdarr.. ALBLASSERDAM 20/9 v. Rott. te Riga. ANTJE ms'. 20/9 v. Duinkerken te Londen. BARENDRECHT 30/9 Key West gep., Rott n. Atreco. BATAVIER V 21/9 v.m. 7 u. 50 v. Rott. te Gravesend» CITO ms. te Londen uitgekl. n. Vlissingen. COLYTTO 21/9 Lizard ge£., Montreal n. Rott. DRIEBERGEN 21/9 Scilly gep. Wabana n. Rott. DUBHE 20/9 v. Rott. te Archangel. EUROPA ms. 20/9 te Londen uitgekl. n. Zwijndrecht# IDA, ms., 18/9 v. Hamburg n. Veille. JANTJE, ms. Schothorst, 20/9 te Londen uitgekl. n. Brusse NAALDWIJK II ms. 20/9 v. Brussel te Londen. REGINA ms. 20/9 v. Stanvik te Londen. SLIEDPECHT 20/9 v. Rouaan n. Constanza. SPESMEA, Salomons, 18/9 v. Harburg n. Skice. WATERGEUS ms. 19/9 v. Nykjobing te Holtenail. ZEELAND, sleepb., met lichter, Neerlandia, 21/9 Sher* ness n. Skupnes,. ZONNEWIJK 20/9 v. Rott. te Montreal. HOLLAND—AMERIKA-LIJN LOCHKATRINE, v. Vancouver 1. v. Livcrp. n. Londen/ Rott., pass. 20/9 Lizard. HOLLAND—BRITSCH-INDIE-LIJN EE KEIJk (uitr.)pass. 20/9 Dungeness. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ BOSKOOP (uur.) pass. 20/9 Dungeness. STUYVESANT 21/9 v. W.-Indië te Amsterdam NEDERLANDSCHE SCHEPEN AALSUM 21/8 Oizard gep., v. d. Gulf n. Moermansk Rotterdam. AGIENA II, z.s., 14/9 v. Dysart te Portsmout.h BUSSUM 20/9 Lodit gen ge-., v. Archangel n. Hull. EEMDIJK 19/9 v. Montevideo, v. San Nicolas n. St# Vincent. FLYING DUTCHMAN, m.s. 19/9 v. Brightlingsea a Duinkerken. GOUWESTROOM 18/9 v. P'ymouth te Fowey. JOHANNA TE VELDE, ms.. 16/9 v. Randers te Land*" krona. JUPITER, m.s., 19/9 Lizard gep. n. Lulea. LIBELLE, m.s, 20/9 v. Gravesend n. Duinkerken. MARIONGA II, 20/9 v. Shields n. Onega. PROF. BUYS 20 9 v. Harlingen te Hull. P.EINA II, m.s. 2a9 v. Gravesend n. Antwerpen. RESNOVA, m.s. I0/9 v. Gravesend n. Arnhem. RIJNDIJK 20/9 v. Swansea te Montreal. STRYPE 20/9 Lizard gep., v. Cardiff n. Dieppe. IJSSEL 16/9 v. Stettin te Skogby. ZAANDIJK 20/9 Fernando Noronha gep., v# Rott# tt B.-Aires. ZWALUW, m.s» J9/9 Ramsgate n. Antwerpen» I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 14