Stadsnieuws EEN VERZEKERDE TOEKOMST BEURSOVERZICHT SPREKEN EN DENKEN DE AliSTERDAMSCHE I over is S' Levensverzekering fl preken en denken over Heringa Wuthnch, Haarlem Exide batterijen - Ook reparaties StofzMgerhuis MAERTENS ïtarteljorisstr. 16 Tel. No. 10756 4pexKlop-Veeg-Stofzulfler8 f175.- EERSTE BLAD ZATERDAG 22 SEPTExMBER 1928NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT BLADZIJDE 2 Aanbesteding Agenda 23 September Agenda 24 September St. Vineentius-Bibliotheken Goed betaald De zaak der Firma Bood geopend BURGERLIJKE STAND Derde serie goedkoope voorstellingen De weg AmsterdamVelsen De staking bij de „Padox" opgeheven Stattuen DAHLIA-AVOND Gemeentezaken HEBT BIJ, ALS GIJ IN HET BEZIT ZIJT VAN EEN POLIS DER EU fT" Levensverzekering Mij. IA* l'kB Nassausmge! 3 te Nijmegen VRAAGT INLICHTINGEN* Benoemd W egverbetering „Mcrcurius" EEN R.-K. MEISJESSCHOOL L. O. IN HAARLEM-NOORD Ned. Indische Regeerings- film Uitbreiding Fa. van Dam Aanvaring „Hector" en „U. K. 101" Vechtpartij in de Doelstraat Tuinfeest in het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort R.K.V.V. „Alliance.". BLOEMENDAAL Botsing Konijnen gestolen Kind te water geraakt Zij, die zich met ingang van 1 October op de „Nieuwe Haarlemsche Courant" abonneeren, ontvangen tot j dien datum de cour ant gratis De Directie LAATSTE NIEUWS De „Prinses Juliana" te Amsterdam in quarantaine Sjef van Dongen Alle record- en lange afstandvluchten verboden DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam Wapenstilstand tusschen de Noordelijke en Zuidelijke troepen De „Krassin" door het ijs beschadigd medegedeeld door DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam St. Josephsgezellenyereeniging Jansstraat 59 van 122 uur en van half 710 uur geopend 810 uur verplichte opkomst 8 uur Spaarkas. Stadsschouwburg Wilsonsplein 8 uur N.V. Het Schouwtooneel „Eva Bonheur". Cinema-Palace Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling (alleen voor volwassenen). Luxor-Theater Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling (alleen voor vol wassenen). Rembrandt-Theater Groote Markt 7 en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellingen Sociëteit „St. Bavo" 8 uur Tooneelclub Vrouwenbond 8 uur Bevolkingsbu reau. St. Josephsgezellenvereeniging Jansstraat 59 8 uur Repetitie Rederijkers „St. Genesius" 8 tot 10 uur Clubavond damclub „T. en P." Stadsschouwburg Wilsonsplein 8 uur N.V. Het Schouwtooneel „Eva Bonheur". Cinema-Palace Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling (alleen voor volwassenen). Luxor-Theater Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling (alleen voor vol wassenen) Rembrandt-Theater Groote Markt 7 en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellingen APOTHEEKDIENSTEN De Zondags- en nachtdienst der Apothe ken wordt deze week waargenomen door: de firma Grijseels en v. Hees, Lange Veer- straat 14, Tel. 11000; L. SchoorI, Frans Hals plein 1, Tel. 11180, alsmede de Bosch en Vaart Apotheek, Boekenrodestraat 13, Tel. 13290. Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdag- en Vrij dagavond van half 8 tot 9 uur. Klarenbeekstraat 60: Woensdagavond van half 8 tot 9 uur. Hagestraat 49: Woensdag- en Vrijdagavond van half 8 tdt 9 uur en Woensdagmiddag van half 3 tot 4 uur alleen voor jongens en meisjes beneden 15 jaar. Gen. de la Réijstraat 17: Dinsdag- en Vrij dagavond van half 9 tot half 10 uur. Te Santpoort had een onderhandsche aan besteding plaats voor den bouw van een kerk der Gereformeerde Gemeente. De uitslag was als volgt: Van Heyst, te Velsen 21830; de Bruyn, Haarlem 21400; de Boer, Santpoort 21300 van Geldorp, IJmuiden 19890; Leuven en Kannemeyer, Santpoort 17840; Tichelman, Spaarndam 16500; firma Hart, Haarlem, 15902; Kè Wester, Sint Pancras 15663. Het werk is gegund aan den laagsten in schrijver. De Nieuwe Haarlemsche Courant bereken de een dezer dagen op hoeveel pensioen de pas afgetreden wethouder, de heer M. A. Reinalda, nu recht heeft. Per jaar beijp^t dit. naar deze/bereke ning f 1312.50. Voor iemand, die nauwelijks 5 jaar wethou der geweest is éij nog maar amper veertig jaar oud is, een niet onaardig bedrag. Indien de heer Reinalda het genoegen heeft een jaar of zeventig oud te worden, dan geniet hij dit pensioen nog een jaar of dertig, zoodat dit pensioen alleen aan de gemeente Haarlem niet minder dan f 39.375 kost. Wanneer men hierbij nu nog telt het salaris, dat de heer Reinalda gedurende ruim vijf jaar als wethouder heeft genoten n.l. ruim 23000, (5 maal f 4500 plus 2 maanden salaris) dan hebben de vijf jaren wethouder schap van den heer Reinalda aan de ge meente Haarlem tezamen 62.625 gekost of te wel ongeveer 12.000 per jaar. Voor een functie „die niet den geheelen mensch vraagt" 'een niet laag salaris. Wij hebben er al eens meer op gewezen dat dit niet den goeden kant opgaat. Iedereen zal het billijk vinden, dat iemand, die als wethouder in dienst der gemeente oud ge worden is zooals indertijd de heer De Breuk van de gemeente een onbesorgden ouden dag krijgt, maar de beteekenis van het pen sioen wordt wel wat miskend, wanneer aan jonge menschen die niet alleen een goéde positie hebben maar ook volop de kracht om zich door het leven heen te slaan, voor 5 jaar wethouderen levenslang een pensi oen verleend wordt, dat gelijk staat met een arbeiderssalaris. Daar is geen enkele reden voor. Om het duidelijker te 'zeggen; wij hebben er geen bezwaar tegen, dat er in het alge meen pensioen voor' het wethouderschap wordt uitgekeerd, maar wij hebben er wel bezwaar tegen dat dit pensioen, ongeacht den leeftijd cf welke omstandigheden ook, onmiddellijk pa. het wethouderschap ingaat. Indien het recht op pensioen voor een afge treden wethouder op b.v. 65-jarigen leeftijd in zou gaan, zal stellig geen belastingbeta ler daarop een aanmerking maken. Bovenstaande, opmerkingen bedoelen zui ver zakelijk te zijn en houden geen beoor deeling in van de waarneming van het wet houderschap doqr den heer Reinalda. Het aftreden van den heer R. was alleen een aanleiding om een en ander eens te zeggen. Hedenmiddag 2 uur had de opening plaats van de stoffenzaak der firma Bood, Groote Houtstraat 50. De zaak maakt reeds bij den eersten oog opslag een keurigen indruk. De ingang, die vroeger, toen de zaak van de fa. Hoesber- gen er nog gevestigd was, vlak aan de straat was, is thans eenige meters achteruitgezet. Men kreeg hierdoor een groote vierkante overdekte ruimte welke prachtige gelegen heid bood voor uitstalkasten. Met die ruimte is gewoekerd en de uitstalkasten, die beter vitrine-kasten genoemd kunnen worden, zijn op een dergelijke manier aangebracht, dat het publiek zooveel mogelijk kan profi- teeren van het tentoongestelde. Deze vitri nes zijn heel modern ingericht, evenals de verlichting die aan alle eischen van moderne verlichting beantwoordt.Aan den ronden boog die zich reeds in den ouden gevel bevond, is een heele rij lampen aangebracht, waardoor de zaak reeds van verre herkenbaar zal zijn. De winkel zelf ziet er keurig en modern uit. Langs de muren bevinden zich groote stellages, waarop de couponstoffen mooi re gelmatig staan opgetast. In den winkel staan zeven toonbanken, waarvan het publiek al naar gelang de gewenschte koopwaar gehol pen kan worden. De toonbanken en de stellages zijn allen in dezelfde teint gehouden, n.l. licht-grijs. Bóven die stellages is de muur behangen met licht bruin papier en afgezet met een zwart randje. De kleuren zijn een zeer ge lukkige combinatie, die het oog weldadig aandoet en de zaak een rustig cachet geeft. De firma Moesbergen, die de verlichting in orde heeft gemaakt, heeft alles volgens het Zeiss-systeem uitgevoerd. Deze steeds meer in zwang komende ver lichtingsmethode is vooral voor een derge lijke zaak van zeer groot belang. De vloer bedekking is in 't groen gehouden en past goed bij den toon van den geheelen winkel. In de zaak worden uitsluitend damesstof- fen verkocht; wollen, zijden, fluweelen, enz. Ook is een groote sorteering bontvellen, waarbij ook afgepaste, voorhanden. In dit laatste artikel heeft de zaak in Rotterdam vooral groote bekendheid; zij heeft daar n.l. den bijnaam „De koning der Bonten", een betiteling, die reeds genoeg zegt. Het geheele gebouw is centraal verwarmd. Ten gerieve van het Haarlemsche publiek is er uitsluitend geschoold Haarlemsch per soneel aangenomen; een maatregel, die het kooplustig publiek zeker aangenaam zijn zal. Ten slotte rest ons nog een woord van hulde aan de firma Kroon van Diest, welke het klaargespeeld heeft de zaak in zeer kor ten tijd te verbouwen. Geboren: 19 Sept. d. van H. J. M. War- mer-v. Giffen, d. van C. M. Nelis-Verbrug- gen; 20 Sept. z. van M. C. Baars-Biere, d. van I. E. Bruins-Kulm, z. van M. M. v. d. Geest-Buskermolen, z. van T. F. Veenings- Klesser, d. van A. A. M. Spithoven-Ruiter; 21 Sept. d. van M. M. Femer-v. d. Werff, z. van E. M. Weller-v. Brussel. Overleden: 18 Sept. C. H. Jacques, 81 jaar, Ruychaverstraat; 19 Sept. M. Verkerk- Weesman, 73 iaar, Groote Houtstraat; 20 Sept. M. C. C. Nupoort-Selhorst, 63 jaar Rijksstraatweg, A. J., 7 mnd., z. van C. W. de Jong, Teding v. Berkhoutstraat. De directie van den Stadsschouwburg heeft besloten een derde serie kaarten voor goed koope tooneelvoorstellingen uit te geven. Op Vrijdag 12 October zal door den Rijks waterstaat te Haarlem worden aanbesteed het maken van een aarden baan voor den nieuwen rijksweg van Amsterdam naar Vel sen, n.l. van het gedeelte van Zijkanaal E tot het pontveer te Velsen. De raming bedraagt 180.000. In de gisterenmiddag te Warmond gehou den vergadering van de bij de „Padox" te Warmond betrokken werklieden, is met over- groote meerderheid van stemmen besloten de staking op te heffen, nadat drie van de vier eischen waren ingewilligd, namelijk de in voering van den 48-urigen werkweek, overleg met de organisaties bij wijziging der ar beidsvoorwaarden, en de eisch, dat alle sta kers weer te werk zullen worden gesteld. Omtrent de vierde voorwaarde: uitbetaling vari loon, gedurende de stakingsdagen, werd goedgevonden, dat de directie zich hierom trent nog kon beraden. PERSONALIA. De heer D. Hogan, gediplomeerde der afdeeling Electrotechniek der Middelbare Technische School te Haarlem is benoemd tot assistent van de Directie der Nederl. Ca- saccumulator M?-tschappij te Amsterdam. De Heer K. T..aia, gediplomeerde van de afdeeling Scheepsbouwkunde der Middelbare Technische School te Haarlem is benoemd tot Scheepsteekenaar bij J. en K. Smits' Scheeps werven te Kinderdijk. De Staatscourant bevat de statuten van den Christelijk-Nationalen Werkmansbond alhier. Donderdag a.s., 8 uur, zal in ,jSpoorzicht" vanwege den Ned. Bond v. Vereeniglngingen v. Oud-Leerlingen van den Tuinbouwcursus Haarlem en Omstreken een Dahlia-avond v/orden gehouden: a. voor diegenen, die reeds een prijs behaald hebben; b. voor beginne lingen. I. Bloemenmanden. II. Vazen. III. Fantasiestukken. Voor elke klasse zijn 3 eerste en 3 tweede prijzen beschikbaar, tevens een extra-prijs voor het mooiste sortiment, bestaande uit minstens 20 soorten. B. en W. stellen voor de weekhuur der 46 met voorschot uit de gemeentekas ge bouwde woningen van de woningstichting „Luctor et Emergo", vast te stellen op 5.25 per week, en een jaarlijksche bijdrage in het tekort op de exploitatie dezer woningen van hoogstens 1.590 toe te kennen. B. en W. vragen den Raad ter beschik king te stellen een bedrag van 5000, be taalbaar op post 350 der begrooting 1928, voor het aanbrengen van modelborden in verband met de nieuwe Motor- en Rijwiel- wet. B. en W. stellen voor medewerking te verleenen aan de Ver. tot Stichting en In standhouding van Scholen met den Bijbel, tot den bouw van een school voor L. O. voor 336 leerlingen en daarvoor een bedrag van 126.000 ter beschikking te stellen. B. en W. stellen voor aan de Haarlem sche Montessorischool in bruikleen te geven één of meer lokalen van de school Bakker straat 11, in verband met toeneming van het aantal leerlingen, en voor de uitbreiding 3.565 ter beschikking te stellen. B. en W. stellen voor te verkoopen aan G. W. K. Bosma alhier, een gedeelte bouw terrein van ongeveer 585 M2. aan de Rus tenburgerlaan, .a 18 per M2. B. en W. vragen machtiging tot aan koop van een perceel grond aan de Koning straat, kad. sectie C no. 891, voor 1600, in verband met de nieuw vast te stellen rooi lijn. B. en W. stellen voor te verkoopen aan Chr. Pels een gedeelte bouwterrein aan de Zuidzijde van de Engelszstraat, ter grootte van 23 M2. a 15 per M2. De Haarlemsche musicus Willem Knikker is benoemd tot directeur van het symphonie- orkest „Cecilia" te Santpoort. Deze week is een aanvang gemaakt met de verbreeding van de Middendorpsstraat te Santpoort. De óudë stal en het koetshuis van hotel, „De Weyman" zyn reeds afgebroken en een gedeelte van de nieuw in te leggen rio'eering ls reeds klaar, 't Is nu al te zien, dat de weg' meer dan eens zoo breed zal worden dan hij was. Wat voor 't moderne verkeer ook noodig is. De afdeeling Haarlem van bovengenoem- den Bond vergaderde, voor de eerste maal In dit seizoen, Donderdag 20 dezer, 's avonds 8 uur, in de tuinzaal van Restaurant Brink- in ann. Na opening en een woord van welkom door den voorzitter, kon geconstateerd worden, dat zich onder de ingekomen stukken wederom eenige aangiften van nieuwe leden bevonden. Aan de Propagandacommissie kon eenige uitbreiding gegeven worden. Zaterdag 20 October a.s. zal de herdenking van het 20-jarig bestaan der afdeeling her dacht worden en zdl daaraan, hoewel In bescheiden vorm, een eenigfezins feestelijk karakter gegeven worden. No. 4 Door het R.-K. Parochiaal Kerkbestuur van St. LIduina te Haarlem-Noord, zal op Vrijdag 28 September in de R.-K. Jongens school aan de Timorstraat, des namiddags te half één, v/orden aanbesteed: Het bouwen van een school vpor L. O. van 7 klassen, projectiezaal en handwsrkloltaal, op een ter rein aan de Timorstraat te Haarlem. Zooals wij eenigen tijd- geleden reeds ge meld hebben, zal dit uitsluitend een school voor meisjes worden. De Gemeentelijke Concertzaal stroomde gistermiddag te 2 uur vol. Honderden en honderden leerlingen der openbare en bij zondere scholen voor voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs en van de kweek scholen kwamen daar samen om de vertoo ning van de Ned.-Indische Regeeringsfilm. door Willem Mullens opgenomen, bij te Wonen. Het duurde wel even, vóór allen gezeten waren en toen de heer Segaar van de afd. Onderwijs het podium betrad, om den heer G. C. Janssen, inspecteur van hot Inland- sche onderwijs te introduceeren, waren nog lang niet de verhalen over enge of vréése- lijke of ontzettende ervaringen deze leef tijd overdrijft gaarne uitverteld. De heer Segaar deelde mede, dat er een zeer interessante film zou vertoond worden over het Indische leven, de zeden en ge woonten in die gewesten, de landbouw, de De welbekende fa. A. van Dam, Groote Houtstraat 12, die haar zaak reeds 20 jaar in Haarlem gevestigd heeft, heeft haren win kel een belangrijke uitbreiding doen onder gaan, welke haar perceel zeer ten goede komt. Een achter den winkel gelegen magazijn met plaatsje heeft men omgebouwd tot een flinke hal met goede glazen overkapping, waar men, geheel profiteerd van het volle daglicht, rustig kan koopen. Zeer begrijpelijk moet in een couponma gazijn het daglicht goed kunnen heerschen en de fa. Van Dam heeft daarom juist deze verbouwing tot stand gebracht. Inderdaad is de lichtinval uitstekend, wat het beschou wen der stoffen wel ten goede komt. De nieuwe hal is daarenboven fraai ge schilderd, keurig behangen en met mooie loopers belegd, zoodat in dit gedeelte van den winkel een gezellige hoek geschapen is. Daar men de hal tevens kon benutten voor den aanbouw van een nieuw trappenhuis, is de trap voor in den winkel weggebroken kunnen worden en met de daar toen vrijko mende ruimte zijn de winkel en een étalage vergroot. In de etalages is een nieuwe kunst verlichting aangebracht, welke des avonds een betere verlichting geeft dan voorheen. De uitstalling dier etalages geschiedt altijd bodemsgesteldheid, vuleanisme, enz. De heer Janssen, die hierna het woord door een deskundig etaleur en valt door haar kreeg, lichtte met zijn krachtig geluld, dat fraaiheid immer op. Voor de uitstalling leent in de uiterste hoeken der zaal doordrong, het vertoonde toe. Bijzonder het eerste gedeelte desa-leven gaf overvloedig materiaal, om de Indische bevolking in de dorpen te leeren kennen. Behalve het huiselijk leven werd vertoond het leven op het land: het beplanten der velden, de oogst, enz. Verder werd vertoond, op welke wijze de verkiezing voor het in- landsche bestuur plaats- vond. In het tweede gedeelte kregen v/e o.a. te zien de Baroboedoer, waarvan talrijke pro jecties werden vertoond. Met het zingen van het Wilhelmus werd deze interessante film-voorstelling besloten, die ongetwijfeld voor de Nederfandsche jeugd tot het beter leeren kennen van het groote koloniale bezit onder den Evenaar van onmiskenbare waarde is. Eéne bedenking hebben wy evenwel tegen deze vertooning. Wij zouden wenschen te weten, of deze film de gewone keuring ge passeerd is of, dat hier met twee maten ge meten wordt. Want het mag nu nog zoo wetenschappelijk bedoeld zijn en nog zoo breed gezien worden, o4. was het beter ge weest en tactvoller tegenover opgroeiende jonge menschen enkele coupures aan te brengen, wat zonder schade voor 't geheel zeer wel had gekund. zich ook bijzonder de groote voorraad wol len, zijden en fluweelen stoffen en de groote verscheidenheid maakt het koopen gemak kelijk; ieder kan er wel iets naar zijn gading vinden. Ongetwijfeld zal de fa. Van Dam, die ook te Leiden, Utrecht en Amersfoort zaken ge vestigd heeft, de vruchten plukken van deze uitbreiding en verfraaiing harer zaak. Inzake de aanvaring tusschen de sleep boot „Hector" en den motorbotter „U. K. 101" in het buitenkanaal van IJmuiden. Voor zoover de van weerszijden afgelegde verklaringen niet met elkaar kloppen, kan de Raad, evenmin als de Hoofdinspecteur, de zijde van de „U. K. 101" kiezen. De Raad is van oordeel, dat het aan de „U. K. 101" te wijten, dat de aanvaring heeft plaats gehad. Dit vaartuig is, hoewel wetende dat er een zeeschip uitkwam, met volle vaart welke gezien de volle kracht werkenden motor, zoomede met het oog op den Westelijken wind en het feit, dat de zeilen eerst bij de strandkribben zijn neergelaten, zeker méér dan 6 mijl bedroeg binnengeloopen en heeft zóó Zuidelijk gehouden dat het vlak langs den Zuidwal en eenigszins achter den eersten steiger kwam. Het schip is daarop, ten einde weer in het varwater te komen; bakboord moeten uit gaan. Toen eerst zag dé schipper de „Hec tor" en in plaats van op dat oogenblik S.B. roer te geven, is hij uit angst van het roer weggesneld; blijkbaar is de „U.K. 101", aan zich zelf overgelaten, nog meer bakboord uitgegaan en recht op de „Hector" aange- loopen. Niet onwaarschijnlijk is, dat de aan het roer staande schipper van de „U.K. 101" bij zijn uitkijken eenigszins verblind werd j door het werklicht en het rondschijnende licht. Wat de lichten betreft, heeft de „U. K. 101" zich niet gehouden aan de wette lijke voorschriften, neergelegd in artikel 12 in verband met de artt. 8 en 9 van het Bin- nenaanvaringsreglement. Met het oog op het feit, dat de „Hector" den tros losmaakte bij den steiger, waaraan zij wilde meren, neemt de Raad niet aan, dat dit sleepschip een vaart had van eenige beteekenis. Vannacht, omstreeks half één had in de Doelstraat een vechtpartij plaats tusschen vier parsonen, waarbij eenige ruiten van het cofé Van Honschoten, Doelstraat 15, zyn gebroken. Een der vechtenden, en de kastelein, die de daders had nagazet, liepen niet ern stige verwondingen op. Ze werden eerst in het politiebureau ver bonden en later in het gasthuis. Tegen twee personen werd, wegens open bare dronkenschap proces-verbaal opge maakt. Voor de patiënten van het Provinciaal Zie kenhuis te Santpoort was Vrijdag, evenals eiken zomer een tuinfeest ingericht. Op het terrein was een volledige kermis opgezet, en niemand, die niet door eenige lichamelijke ongesteldheid daartoe gedwongen was, be hoefde binnen te blijven. Het weer hielp prachtig mee. De draaimolen heeft doorloopend met volle bezetting gedraaid, het hoofd van Jut heeft geen oogenblik rust gehad en voor de pop penkast verdrong zich een uitgelaten menig te. De patiënten liepen er rond met papieren mutsen op, bliezen op toeters en fluitjes en dansten op de muziek van het fanfare-corps, waaraan verplegenden en verpleegden mee werken. Aan deze kermis waren in den ochtend echte volksspelen voorafgegaan, waaraan niets ontbrak, dat we ook zien op Konin ginnedag. Het ringsteken werd het succes nummer. De feestelijkheden -'s avonds konden door den regen niet doorgaan, zooals men had gedacht. Als men die patiënten daar zoo vroolijk ziet, waaronder er zoovelen zijn die men vroeger gevaarlijk zou hebben genoemd, krijgt men bewondering voor de tegenwoor dige ven behandelen van "reestes-rieken en eerbied voor de menschen, die steeds met de verzorging belast zijn. Secretariaat: Zijlweg 299. Het programma voor a.s. Zondag is als volgt: Alliance I vrij voor oefening. Alliance IIB. S. M. II, aanvang 2J4 uur Alliance IIIT Y. B. B. V, aanvang 1 uur T. Y. B. B. VI—Alliance IV, aanvang 1 uur L.l. Dinsdagavond vergaderde de leden van Alliance voor hun jaarlijksche algemeene vergadering, 't Eerste en voornaamste punt van de agenda was, 't kiezen van een nieuw bestuur, 't Voorstel om den heer W v. Liemt als voorzitter te herkiezen, werd luide toe gejuicht. Vervolgens was er verkiezing voor een nieuwen secretaris. Nade stemming bleek dat de heer W. Schoute 't slachtoffer was geworden. Deze nam 't voorstel aan en bedankte in korte woorden den heer J. Boot, zijn voorganger, voor het reeds gevestigde fundament. Verder hadden er nog drie an dere verkiezingen plaats, welke vielen op Th. Ruysenaar, S. Hooy en Antoon Klein Schiphorst. Er werd nog een elftalcommissie gekozen en de andere punten van de agenda behandeld. Er werd nog op gewezen, dat de opkomst vrij groot was. Wij vertrouwen ech ter, dat bij de volgende vergadering de op komst der leden nog grooter is. Zondag is er een vrij uitgebreid programma, 't 1ste Is dezen keer uitgeschakeld. 't 2de Speelt een zwaren wedstrijd tegen 't sterken B. S. M. II. Jongens flink je best gedaan en houdt de puntjes aan den Zijlweg. 't 3de Speelt tegen T. Y. B. B. V, ook een goede tegenstander. Jongens doe je best en houdt de groen-zwarte kleuren hocg. 't 4de Speelt uit tegen T. Y. B. B. IV. 't Is een nieuw elftal en nog wel vol moed voor de komende competitie. Jongens zorgt er voor, dat jullie de plaats in de competitie volkomen waard bent. Dus je best gedaan. Nu Allianceleden, morgen allen veel succes! W. SCH., Secr. Naar de gemeentelijke kweekerij De laatste dagen krijgt de gemeentelijke kwee kerij druk bezoek van de Bloemendaaische schooljeugd. Onze wethouder van Plantsoe nen, van wien 't sympathieke idee is uitge gaan. treedt bij dit bezoek op als leidsman. Zooals we vroeger reeds meldden, ls dit de heer Nederhasselt wel toevertrouwd, toege rust als hij is met een schat van kennis omtrent allerlei planten van eigen en vreemden bodem, en die hij voor deze ge legenheid nog wel eens, zoo noodig, zal op- gefrischt hebben. Gisteren maakten de leerlingen der Ge meentelijke M. U. L. O-school een wan. deling door de kweekery, waarbij de kassen een goede beurt krijgen. Hier hebben vele tropische planten een onderkomen gekre gen, waarvan er velen door den leider be sproken werden. En zoo maakten de kin deren kennis met de banaan of pisang, de agave Of aloë, de nicotiana of tabak, de da tura (waarvan In ons land een soortgenoot voorkomt, bekend als doornappel), de aca cia, den eucalyptus uit Australië, waar hij wel ruim 100 M. hoog kan worden en die een middel is tegen malaria, een bloeienden granaatappel, de ananas, oranjeboomen, varens, enz. Maar ook planten, waarvan wij hier wel producten kennen, maar welke planten wij zelden of nooit te zien krijgen, zooals de cacaoboom, de peperstrufk, katoenplanten, de leverancier van de vanille en die van den kamfer enz., kregen de bezoekers te zien. Maar niet alleen te zien, want ook tal van wetenswaardigheden werden daarbij vermeld. Den heer Van Nederhasselt komt zeker een woord van waardeering toe, omdat hij zich op deze wijze voor de jeugd verdien stelijk wil maken. Gistermiddag (Vrijdag) ontstond een bot sing tusschen een vrachtauto van de firma Bijvoet en een tramrijtuig, rijdende in de richting Haarlem. De auto kwam van het terreein der bleekerij op de Korte Klever laan, terwijl de tram Juist passeerde. De voor ruit van de tram werd verbrijzeld. De wagen voerder maakte van het geval proces-ver- baal op. Door een bewoonster van de Scheldestraat is aangifte gedaan van diefstal van twee konijnen uit een hok dat achter de woning geplaatst was. Vrijdagmiddag omstreeks 5 uur is de 4jarige J. Kroes wonende Pijlslaan 31, spe lenderwijs in de Leidsche Vaart gevallen, tegenover de Kogelstraat. Het kind werd op het droge gebracht door den melkboer j. Schoehuis, wonende Leid sche Vaartweg 223, die zich daarvoor tot zijn middel in het water begaf. De kleine had geen letsel bekomen. AMSTERDAM, 22 September. Hedenmor gen ls het stoomschip „Prinses Juliana" van de stoomvaartmaatschappij Nederland aan de Javakade alhier aangekomen. De passa giers mogen het schip niet verlaten, in ver band met een ziektegeval. De directeur van den geneeskundigen dienst, de heer L. Heijermans, is met een dokter van de maatschappij aan boord ge gaan. Van den uitslag van dit onderzoek zal het afhangen, wanneer de passagiers mogen vertrekken. Het schip voert geen quarantaine-vlag. Nader wordt ons uit Amsteiaam gemeld: Het s.s. .Prinses Juliana" dat hedenmor gen 10 uur in de Amsterdamsche haven is aangekomen, Is op de boeien in quarantaine gelegd. Zooals gemeld stelt de directeur van den geneeskundigen dienst, dr. L. Keyer- mans, in samenwerking met verschillende andere medici een onderzoek in. Wij vernemen, dat dit verband houdt met een ziektegeval van een passagier, die echter reeds in Southampton van boord is gegaan. Het onderzoek strekt zich dus uit tot de vraag of de andere passagiers door dit ziektegeval besmet zijn. Op de Javakaue wordt aan het publiek medegedeeld, dat er kans bestaal, dat het schip vanmiddag wordt prijsgegeven, echter niet eerder dan na één uur. AMSTERDAM, 22 September. Sjel van Dongen zal in het Rika Hopper- theater een lezing houden over zijn onder vindingen in het Poolgebied bij zijn po gingen tot opsporing van generaal Nobiie. Het zeer interessante reisverhaal zal in beeld gebracht worden door een door hem ontworpen kaart en lichtbeelden. PARIJS, 22 September. De Minister voor de luchtvaart, Eynac, heeft be sloten voorloopig alle record-vluchten en lange afstandvluchten, te verbieden. Gedurende de achter ons liggende veertien dagen hebben zich zoowel op politiek als eco nomisch terrein enkele gebeurtenissen afge speeld, welke van groot belang zijn, doch waardoor het koersverloop niet noemenswaar dig veranderd is. Ter \ïolkerenbondsvergade- ring veroorzaakte een scherpe rede van den heer Briand reeds dadelijk eenige onrust; toen later evenwel het bericht kwam, dat de geallieerden tot vervroegde ontruiming van het Rijnland bereid waren, volgde hierop we derom eenige ontspanning. Het gevolg van deze feiten was echter, dat de hausse zoowel te Berlijn als te Parijs tot staan kwam. Een bericht, waarop men wel eenigermate was voorbereid, was de mededeeling, dat de groote petroieumtrusts tot overeenstemming gekomen waren betreffende verschillende reeds jaren hangende geschillen. Oliewaarden konden hiervan uiteraard profiteeren; daar evenwel het bericht niet geheel en al onver wachts kwam, bleken de hierop volgende winstnemingen voldoende om het koersavans grootendeels teniet te doén. Van de buiten- landsche soorten waren Marland Oils sterk gevraagd. Industriepapieren hadden wederom een gunstig verloop, waarbij PhUipslampen de meeste belangstelling tot zich trokken door een stijging tot boven 800 Ook Openbare Nutsbedrijven, in het byzonder Aniems, gun stig gestemd. De ingewikkelde emissie-voor- waarden van laatstgenoemd fonds veroor zaakten wel eenige teleurstelling. Ook Ned. Ind. Gas waren willig. Margarine-Unies eveneens op hooger niveau. Kunstzyde-aan- deelen verdeeld. Enka's en Maecubee's zwak, daarentegen waren Intern. Viscose zeer vast op de verwachting van een claim in verband met de emissie British Breda Silk Co. Scheepvaart-aandeelen verlaten. Tabakken eveneens zonder handel en af brokkelend. Rubbers prijshoudend na iets in reactie geweest te zijn. De suikermarkt blijft zich merkwaardig goed handhaven. De eenigste verklaring hier voor is, dat ae technische marktpositie van de aandeelenmarkt goed is, zoodat aanbod van eenige beteekenis uitblijft. Hiertegen over schijnen enkele baisseposities een vol doenden steun Voor de markt te verleenen. De nabye toekomst van het product baart echter groote zorg. Uit vrijwel alle productie- ceritra komen berichten binnen van een groo- ten oogst, waardoor de afzet zeer bemoeilijkt wordt. Onze Indische suikerproducenten zijn dan ook reeds génoodssaakt het niet verkoch te gedeelte óp te slaan, hetgeen, zooals be grijpelijk, den kostprijs hooger maakt. Amerikaansche shares zeer vast. Daar ech ter de hausse in Walstréet meerendeels die fondsen omvat, welke hier te lande geen markt hebben, bleef de handel hier ter stede beperkt tot Milwaukee's en Bethlehem Steel Corp. Beleggingswaarden prijshoudend. Bank- aandeelen zeer vast. Geld op prolongatie kon tot 4)4 op- loopen. LONDEN, 22 September Uit Tientsin wordt gemeld, dat de onderhandelingen tus schen de aanvoerders van de Noordelijke en de Zuidelijke troepen tot het sluiten van een wapenstilstand hebben geleid. De wapenstil stand is onmiddeli.jk ingegaan. Zal de IJsbreker moeten overwinteren? MOSKOU, 22 September. Volgens een draadloos bericht van prof. Samoilowitsch is de „Krassin" bij het zoeken naar Amnudsen en de Alexandrini-groep doorgedrongen in een gebied dat tot nu toe door de ongunstige ijstoestanden, niet kon worden afgezocht. De nasporingen zyn zonder resultaat ge bleven. De, „Krassin" heeft, bij 'zijn vaart door het ijs, veel .van den storm te lijden. Het schip is zoodanig door de y^pchotsen beschadigd, det het water in het schip dringt en dage lij kr moet uitgepofnpt worden. Het gevaar bestaat, dat de Ijsbreker, die zich thans in de nabijheid van Alexandra- land bevindt, niet door (je door den storm opgehoopte ijsmassa kan breken en in de IJszee moet overwinteren. ZATERDAG 22 SEPTEMBER. 59.40 59.50 9.70 9.80 34.60 34.70 12.09 12.10 Zürich 47.95 48.05 13. - 13.10 41.15 41.30 35.05 35.20 New-York (cable) 2.49 2.50 7.35 7.45 27.— 27.10 Kopenhagen 66.40 66.55 66.40 66.55 66.65 66.80

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2