KENNEMERLAND UIT DEN OMTREK Films van de week ELCK WAT WILS BENNEBROEK TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 3 Bijkantoor van de N. Haarl. Courant voor Kennemerland BREESTRAAT 121 - BEVERWIJK - Tel. 2213 BEVERWIJK. VELSEN IJMUIDEN HEEMSKERK HILLEGOM HEEMSTEDE HAARLEMMERMEER VOGELENZANG. HILLEGOM. BLOEMEND AAL OVERVEEN WORMERVEER. BINNENLANDSCH NIEUWS De begrooting van het Staatsmuntbedrijf voor 1929 heeft een desinfecteerende werking, voorkomt tandaanslag, heeft een heerlijken smaak en geeft een frisschen mond en zuiveren adem. Trekjes No. 568 Demonstreerende automobilisten Rembrandt-Theater Luxor-Theater Cinema-Palace VRAGENBUS Gemeenteraad Een openbare vergade ring van den raad der gemeente Beverwijk wordt gehouden op Vrijdag, den 28en Sep tember a.s. des namiddags ten 71/4 ure. De agenda vermeldt1. Benoeming van a. vier leden der Commissie van bijstandv voor de bedrijven b. vier leden der Commis sie van bijstand voor de financiën c. vier leden der Commissie van bijstand voor de Openbare Werken 2. Verkoop van grond aan de Vondellaan 3. Prae-advies op het adres van K. v. d. Wal omtrent het verleenen van een toeslag op zijn pensioen als gewezen veldwachter4. Voorstel tot vaststelling van een verordening ex art. ii4bis der gemeente wet voor het openbaar slachthuis 5. Voorstel tot het aangaan van overeenkomsten met de omliggende gemeenten betreffende het open baar slachthuis en enkele daarmede verband houdende voorstellen 6. Voorstel tot het toestaan van een credieta. voor den bouw van een dubbele woning nabij het openbaar slachthuis b. voor de verbouwing en uit breiding van het kantoor van den gemeente ontvanger c. voor den bouw van een droog- toren en een centrale bergplaats van het brandweermateriaal d. voor den verbouw van het perceel Gasthuissteeg no. 5 tot Nijverheidsavondschool voor meisjes7. Voorstel tot wijziging van het reglement van Orde van den raad 8. Voorstel tot vaststel ling van gasprijzen en tot weder invoering van meterhuur 9. Mededeelingen en inge komen stukken. En hetgeen verder ter tafel Zal worden gebracht. Beschikbaarstelling van een studie beurs van gemeentewege. Van de raadsleden, Mevrouw M. G. van Veen- Gerbrands en de heeren P. F. C. Roelse, M. de Vries, P. Schaar en W. F. Visser, is aan den raad het volgende voorstel gedaan Ondergeteekenden, leden van Uwen Raad, kennis genomen hebbende van Uw besluit van ix September j.l. tot afvoering van de agenda van het aanhangige voorstel tot instel ling van een Studiebeurs van gemeentewege. kennis genomen hebbende ook van de motieven, die sommige Uwer leden deden besluiten hun stem aan het geamendeerde voorstel te onthouden, en welke zich niet richtten tegen het principe van het voorstel, waarvan zij integendeel voorstanders ver klaarden te zijn, maar tegen dezelfs wijze van uitvoering, van oordeel, dat de desbetreffende pnn- cipiëele uitspraak van den Raad in zijn ver Arbeidsbemiddeling Ingeschreven op 21 Sept. 1928 5 timmerlieden, 6 metse laars, 3 opperlieden, 6 mach. bankwerkers, 1 metaalbewerker, 1 kantoorbediende, 1 electricien, 1 reiziger, 41 los arb. Totaal 65. Nijverheidsonderwijs. Voor den nieuwen cursus der Nijverheidsschool hebben zich 140 leerlingen aangemeld. Visscherij. Tot commissarissen der N.V. Zeevisscherij Maatschappijen Flandria, Zee- landia en Limburgia zijn benoemd de hee ren S. Wiersma alhier, J. H. Fijmann te Overveen en P. Sebbelec te Amsterdam. Verbouwing. Het verbouwen van het manufacturenmagazijn „De Faam" voor rekening van den heer R. Feddeman is op gedragen aan de heeren Lindhout en de Waard onder architectuur van den heer H. ten Broeke. Patronaat Zondag 23 September zul len op het speelterrein spelen gehouden worden voor de leden van het Patronaal en de St. Joseph-Gezellen. De aangifte hiervoor is Zondag uit de Hoogmis in het Vereenigingsgebouw. Deze spelen, welke te 4 uur beginnen, zijn voor het publiek gratis bij te wonen. Er za lgedaan worden aan hardloopen, zakloopen en hardloopen met balletjes- De zeer fraaie prijzen zullen te zien zijn in de étalage van den heer Minnebo. A.s. Zondag valt aan onze R. K. Voetbal vereniging „Concordia" de groote eer te beurt, dat op haar gunstig gelegen terrein aan de Meerstraat, de Bisschop-beker finale zal worden gespeeld tusschen G. D. A. Loosduinen en R. K. A. V. Amsterdam. Niet alleen door de Concordialeden zal dit feit op hoogen prijs gesteld worden,maar ook alle Roomsche sportliefhebbers zullen hier groot op gaan en wij mogen er daarom zeker op rekenen, dat deze ze_er .mooie en inderdaad spannende wedstrijd zeker een 1 ripn m zon ver- ongekende belangstelling zal hebben. Mede cipieele uitspraak waarbii moet deze wedstrijd nog weer eens gunstig gadering van 27 December 1927, bijdragen in de propaganda voor de sport in nadrukkelhk is vastgesteld, a e ■pr.r.mcrln» hanen. Roomsche soortmannen, aangenomen voorste) ten spoedigste zou worden uitgevoerd, zelfs voor 1928 nog zou kunnen functionneeren, de opschorting der uitvoering slechts het wegnemen van enkele technische bezwaren, verbonden aan de voorgestelde wijze van uitvoering gold, het niet oirbaar is te achten, immers in strijd met elk begrip van goede trouw, de hiermede aan de ingezetenen gedane belofte niet ge stand te doen, zonder dat hiervoor redenen kunnen worden aangevoerd, die bij het nemen van het besluit niet waren te voor- Zien. van oordeel dus, dat de Raad reeds uit een oogpunt van zelf-respect verplicht is, tegenover de ingezetenen, het desbetreffende besluit van 27 December 1927 na de eenmaal gevallen principiëele uitspraak en daarop gebaseerde toezeggingen ten spoedigste uit te voeren, voor zoover noodig met wegne ming van de voor sommige leden door de herhaalde amendeering tegen de techniek der regeling gerezen bezwaren# stellen mitsdien voor, thans onverwijld over te gaan, als blijvend aandenken aan het 50-jarig bestaan van IJmuiden, tot beschik baarstelling van een studiebeurs van ge meentewege ten behoeve van buitengewoon begaafde leerlingen der R. H. B. S. te Velsen, ter voortzetting hunner (harer) studiën aan een Nederlandsche Hoogeschool. VERPACHTING VAN EEN GEDEELTE ZEESTRAND. Bij raadsbesluit van 12 Februari 1924 wer den B. en W. gemachtigd, een overeenkomst aan te gaan met P# Goedhart te IJmuiden, inzake de verpachting van het gedeelte zee strand, liggende tusschen het zuiderhaven hoofd en den lagen dam langs de zuidzijde van het buitenkanaal aldaar, zulks voor den tijd van 5 jaren en tegen een pachtsom van 575, per jaar. Bedoelde overeenkomst eindigt den 31 December a. s. Genoemde pachter heeft na gevoerde on Roomsche banen, Roomsche sportmannen, en vooral gij, die nog niet geschaard zijt achter de Roomsche banieren, denkt er aan dat „eendracht macht" maakt, toont uwe belangstelling op a.s. Zondag half 3 op het Concordiaterrein en geeft u tevens op als lid van deze mooie en inderdaad veel zeggende Roomsche sportvereeniging. Biljart demonstratie van Prof. Soliën in Hotel v. Ree te Heemstede Voor een maar matig publiek hield Prof. Soliën Vrij dagavond een biljart demonstratie. De aan wezigen hebben volop genoten van het wer kelijk schitterende spel van dén professor. Vooral zijn rappelleeren was in één woord schitterend. Reeds het begin werd ingezet met een vlug-gespeelde 173, terwijl hij een eindserie scoorde van 229, waarvoor hem een alleszins verdiend applaus ten deel viel. Voor zijn partner, den heer G. Samson was het moeilijk er even in te komen, ook al speelde hij geen slechte partij. De uitslag was als volgt Prof. Saliën 173, 5, 53, 100, 58, 35, 229, totaal 653, gem. 93,3. G. Samson 4, 10, 1, 5, 12, 14, 6, totaal 52 gem. 7,4. Na afloop gaf de heer Sollen eemge fraaie kunststooten, waaruit bleek dat hij even sterk was in zijn piquestooten als zijn rappelleeren. Over het materiaal was prof. Soliën alles zins tevreden, waaraan hij voor een groot deel zijn goede spel dankte. Inenting. In het tijdvak van 27 Sep tember tot en met 5 October a.s. zal op de gebruikelijke plaatsen in deze gemeente door de gemeentelijke geneeskundige gelegenheid worden gegeven tot kostelooze inenting en herinenting. Bloedvergiftiging. De arbeider K. aan den Sloterweg alhier had het ongeluk met Burgerl. stand. Geboren: Petronella, d. v. Q. C. Kamp en G. Heemskerk. Maria Cornelia d. v. K. A. F. Hulsbosch en M. Maas Nicolaas Gabriël Maria, z.' v. C. P. v. Mil en C. v. d. Poel Pieter, z. v. L. v. Kuijk en A Terlouw. Ondertrouwd: Petrus Laurentius Verhoe ven, 27 jaar en Alida Wilhelmina van Roode 22 jaar. Albertus Dijksman, 26 j. en Geertje Koch, 26 jaar. Gradus Barend van Limpt, 25 jaar en Catharina Antje Petro nella Maaskant, 21 jaar. Johannes Moleman 28 jaar en Elisabeth Johanna Moleman 25 j. Getrouwd: Jan Gerritsen, 36 jaar en Jo hanna Maria Hendrika Amende, 26 jaar Johannes Wilhelmus Gijsbertus Westerman, 27 jaar en Elizabeth Kwaak 30 jaar Arie Verburg, 40 jaar en Marrigje Cornelia Lammens, 31 jaar Adrianus v. d. Vaart, 26 Jaar en Lijntje Breure 27 jaar Overleden: Johannes Petrus Lief ting 22 jaar ongeh. Jacobus Somers, 18 jaar z. v. C. Somers en A. M Franken Koninginnefcesten Ter aanvulling van ons verslag over de alhier gehouden oranjefeesten deelen wij nog de volgende bijzonderheden mede. De Donderdagavond gespeelde voetbal wedstrijd tusschen BennebroekTramvo gels )personeel N.Z.H.welke zich ondanks de vele andere vermakelijkheden in een vrij groote belangstelling mocht verheugen, is een 32 overwinning ten voordeele van ...Bennebroek" geëindigd en heeft hiermede dus de door de feestcommissie uitgeloofde heritineringsmedaille gewonnen. Doch ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der feestcommissie zal ook de ver liezende partij, „Tramvogels" een herinne ringsmedaille ontvangen. De prijswinnaars van de in den ochtend gehouden wedstrijden, door den burgemees ter, baron van Hardenbroek, uitgereikt, waren als volgt Zakloopen iste prijs B. Lommerse, 2de prijs J. Teeuwen, 3de prijs Th. Weijers hardloopen iste prijs C. van der Meij, 2de prijs P. van der Linden, 3de prijs J. Selhorst ruiter te paard xste prijs G. Wubbe, 2de prijs W. van der Staay, 3de prijs A. Maas dam spiegelgevechtiste prijs M. Koster, 2de prijs H. Hoogervorst, 3de prijsW. Wubbe, vlagstekeniste prijs S. Lommerse, 2de prijs M. Otte, 3de prijs A. Hoogervorst touwtje springen xste prijs G. van der Steen, 2de prijs A. Olijerhoek, 3de prijs J. Dubbis behendigheidswedstrijden op< de fiets xste prijs A. de Wit, 2de prijs C Turnhout, 3de prijs C. Hoogenstein ringsteken per fietsiste prijs M. Koelemeijer, 2de prijs E. des Bouvry, 3de prijs M. Smit. Rectificatie Z.D.H. Mgr. J. D. J Aengenent heeft den Zeereerw. heer L. J Schalke, pastoor alhier, benoemd tot geeste lijk adviseur van den R. K. Volksbond. Dus niet den Weleerw. heer J. Velthuyse te Bennebroek, zooals wij gisteren abusievelij k vermeldden. Burgerl. stand. Getrouwd: H. de Wilde en N. A. C. M. Warmenhoven. Geboren: d van M. C. van den Berg-Hol leman; z. van M. E. Hey-Sclioonderbeek; d. van M. G. vaa> Rooden-Beerings; z. van G. M. Smid-Lommerse. De Volksspelen. De jaarlijksche volks feesten (en kinderspelen) zullen dit jaar gehouden worden op 2 en 3 October. Waterleiding. De aansluitingen aan de Gemeentelijke Waterleiding gaan de laatste weken in zeer snel tempo. Blijkbaar heeft de tariefverlaging gunstig gewerkt. Gevonden en verloren voorwerpen Te rug te bekomen bij: P. Smid, Kerkplein 7, Bloemendaal, een heeren-portemonnaie; H. Frederiks, Bloemveldlaan 10, Haarlem, een vermoedelijk zilveren potlood; Dop, Oranje Nassaulaan 175, Overveen, een lognet in etui; Kloppenburg, Platanenlaan 31, Bloe mendaal, een zwarte haardplaat; v. d. Roest, Kleyerlaan 88, Haarlem, een cein tuur; Vis, Stolberglaan 15, Aerdenhout, een voetbal; P. Hendriks, Rollandspad 19, Haar lem, een boek met knippatronen; Bloemen- daalscheweg 133, Bloemendaal, een paar dames-handschoen; W. Leonraés, Kouden- horn 40zw„ Haarlem, een koperen familie- schaal; Wildschut, Lange Niezel 4, Amster dam, een tasch met inhoud; F. Hiemstra, Korte Kleverlaan 78, Bloemendaal, een knijptang; J. de Ruijter, Bosch en Duinlaan 24, Bloemendaal, een paar dames-hand schoenen; J. Koster, Kleverlaan 121, Bloe mendaal, een koperen sleutel gemerkt 8; bij den badman, Zeebad Bloemendaal, een vul penhouder; H. van Walsum, Wijde Gelde- loozepad 1, Haarlem, een dames-portemon naie; J. Jongkind, Schotersingel 117, Haar lem, een bruin lederen koffer met inhoud, gemerkt d. H.; aan het bureau van politie Overveen, een heerenhandschoen, een vul potlood, een huissleutel, een kwartiermuts, een vulpen, een meetlint, een zwart kinder - beürsje, een zwempak. Besmettelijke ziekte In de week van 915 September heeft zich In deze gemeente 1 geval van roodvonk voorgedaan. Burgerlijke Stand van Vrijdag 14 tot Donderdag 20 September Geboren E. Bakker-Schipper- z. A. W. M. van Eerden- Haagen d. Ondertrouwd s P. Beenhakker en C. A. Lams. D. O. Verbeek en G. J. de Blaazer. Getrouwd W. F. den Ende en H. A. G. Lebbing. Ch van Schagen en M. C. A. Kerk vliet. H. W. Schalkwijk en E. E. van Hou ten. Overleden P. de Vos, 20 j. overleden te Haarlem. Tentoonstelling van oudheden In de rijwiel- en automobielenzaak van den heer C. van Maren, zijn thans tentoonge steld een loop-Velocipède van het jaar 1800 de eerste Rover-Velocipède met massieve banden, dateerende van het jaar 1§85 een Tanger van 1896, en een hooge tweewieler van 1880, waarmede in die jaren wedstrijden werden gehouden. Alle onder- deelen welke destijds uit de hand moesten worden vervaardigd, zijn compleet. De ket tingen zijn ongekend zwaar. Wegens curiosi teit trekt deze étalage veel belangstelling, en voor wielrijders van voorheen en thans is een kijkje daar wel aan te bevelen. Een verdwaalde vischotter Sinds twee weken werden door de bewoners van de Dompoloedslaan in het weiland, gelegen tusschen de Buitenplaats Bloemenheuvel en de spoorlijn Haarlem-Bloemendaal, vreemde geluiden gehoord, vooral tegen den avond, thans is het gebleken dat een vischotter daar in den omtrek verblijf houdt. Door honger gedreven, waagt het beest de huizen te nade ren. Volgens deskundigen komt het voor dat Zij een kind aanvallen. Een paar avonden werd er door de bewoners jacht op gemaakt, doch zonder succes. Men zij dus op zijn hoede. De Retourcommissies in het Gasbedrijf. Het is B. en W. gebleken, dat de gepension- neerde directeur der Wormerveersche gasfa briek, de heer L., van leveranciers der ge meente bedragen van 1125 en 3984 heeft genoten. Op een verzoek om deze gelden in de kas van het gasbedrijf terug te storten, antwoordde de heer L., dat hij daartoe geen termen aanwezig acht. In verband hiermede stellen B. en W- den Raad voor: 1. Het besluit van 27 Juli 1925, waarbij met ingang van 1 Aug. 1925 aan P.N.L. op zijn verzoek eervol ontslag is verleend, onder dankzegging voor bewezen diensten, in te trekken; 2. aan P.N.L. oneervol ontslag te verlee nen uit zijn betrekking van directeur van het gasbedrijf, hetwelk geacht wordt te zijn ingegaan 1 Juli 1925. Genoemde pachter heeft na gevoerde on- in een spljker te trappen. Aanvan- derhandelingen aan ons college het verzoe had weinig h^der van het yeroor- gedaan te willen bevorderen, dat gemeld strandvlak met uitzondering van een strook ter breedte van 100 M. gemeten uit den lagen dam, wederom aan hem in pacht wordt uitge geven en wel voor den tijd van 6 jaren en te gen een jaarlijksche pachtsom van 1000, Hiertegen bestaat bij B, en W. geen be denking. De zilverbons verdwijnen Ingediend is de begrooting van het Staats muntbedrijf voor 1929. Daarbij wordt mede gedeeld, dat de directie van de Nederl. Bank 't om tal van redenen zeer gewenseht acht, dat de zilverbonds spoedig definitief verdwijnen. Hiermede heeft de minister van Financiën zich vereenigd. zaakte wondje en sloeg hij daarop dan ook geen acht. Toen echter eenige dagen later zijn voet begon op te zwellen, zag hij zich genoodzaakt de hulp van een dokter in te roepen, die bloedvergiftiging constateerde. Door spoedig ingrijpen werd erger voor komen. Zijn toestand is thans vooruit gaande. De beminnelijke mevrouw Nerves „Hè, Aaltje, wat sta je daar weer akelig sloom te wrijventoe, schiet toch as-je- blieft 'n beetje op." „Ik werk hard genoeg, mevrouw...... maar die wrijf-was is zoo stug't is r haast niet meer uit te krijgen." „Ach watsmoesjes, die was is best, die kamer had al 'n uur geleden klaar kunnen zijn." 'k Heb heusch voortgemaakt, mevrouw.... maar 'k ben er zoo dikwijls af gemoeten.... d'r is van allerlei gepruts an de deur ge weestom de twee, drie minuten moet Ie van je werk afschiet dan maar es op „Uitvluchten, niets dan uitvluchten ie bent luiie gelóóft 't wel! „Mevrouwas u zegt, dat ik lui ben „Moet je weer tegenspreken, brutale meid?! Dat duld ik nietversta je me, Aaltje?" „Maar mevrouw, as-ter toch dingen wor den gezegd, die „Je houdt je mond! t Is verschrikke lijkde eene meid is nog brutaler dan de andereje kunt geen woord zeggen, niet de kleinste aanmerking maken, of die mond gaat openkind, sta daar nóu niet te grienenwerk liever door toe, toe, werk dóórvoor dat gejank be taal ik je toch zeker niet?" „De heelede heele dagsjouw >ken draaf 'ktot saves laat an toe...... en as je dan niks anders hoort as gemopper en gevit „Ik mopper en vit alleen als t noodig isschiet maar opanders kom je heelemóal niet klaar Mevrouw Nerves wil de kamer verlaten, doch daar valt plotseling het toch al booze oog op 'n beeldje, waaraan 'n armpje ont breekt Ze doet 'n dramatische stap ach teruit," heft haar fijne handjes, wier na gels zij zoo juist 'n uur lang heeft staan polijsten, in schrik omhoog, geeft 'n in drukwekkend schreeuwtje en bijt Aaltje toe; „Wat zie ik daar? Heb je nu weer wat gebroken óók?" „Ik weet van niks, mevrouw, k\jkt het dienstmeisje haar eerlijk aan. >;Z6ózooweet jij van niks? Na tuurlijk, dat spreekt vanzelfzij weet van niks! Dat is 't gewone uitvlucht je maar „Zoo waar as 'k hier sta, mevrouwik heb dat beeldje sinds verleden week niet an geraakten toen was 't nog heel! „Meid, sta daar toch niet zoo goeds moeds te liegen Ik lieg niet, mevrouwwaarachtig, ik'lieg nietik heb dat beeldje niet ge breken „Wie moet 't anders gedaan hebben? Ik soms? Niet alleen, dat je lui en bru taal bentje bent 'r nog 'n gemeene leugenaarster bij!" „Mevrouw Hou je mond! En reken 'r maar vast op, dat 'k 't van je geld afhoüik zal je dat breken wel afleeren, hoor! Ja, huil maar, jank maarberouw komt na de zonde. Zal je nou nog doorwerken, of hoe zit t? O, o, o, wat 'n strafwat 'n ^straf, als men zulke schepsels noodig heeft! Statig verlaat mevrouw Nerves het ver. Ll Aa'tje blijft snikkend achter, en heel de dag houdt 't kind 'n brok in de keel, om de onrechtvaardige beschuldigingen om heel veel van liet andere Mevrouw Nerves is de ziel van verschei dene liefdadige en sociale vereenigingen. Ze helpt kleertjes naaien voor arme km- derenze bezoekt behoeftige zieken. ze is bestuurslid van 'n vacantie-kolonie. en ook van 'n vereeniging voor bescherming van meisjes uit de dienstbare stand. Iedere avond is ze present in het ver- eenigingslokaalnu eens geeft ze daar onderricht in 't linnennaaien, mazen, stop pen en andere nuttige handwerkendan weer doet ze royaal mee met de leuke ge- zeloahapsspelletjesen 'n enkele maal houdt ze voor de meisjes 'n causerietje Een protest-rit tegen de tollen De door het dagelijksch bestuur van de Zaansehe vereeniging voor Vreemdelingen verkeer te Zaandam ondernomen actie tegen de tollen in de Zaanstreek, waarvan de de monstratie van Zondag 16 September een gevolg was, zal worden voortgezet.., Gister avond vergaderden de deelnemers aan dien tocht in de Waakzaamheid te Koog aan de Zaan. Het meerendeel der deelnemers wenschte niet weer op dezelfde wijze actie te voeren als Zondag j.l. heeft plaats gehad Besloten werd dat een groot aantal houders van motorrijtuigen op Zondag 30 September a.s. een massa-demonstratie zal houden door een gedeelte van Noordholland. Getracht zal worden 500 auto's daaraan te doen deel nemen. Pamfletten, circulaires zullen onder weg worden verspreid, terwijl de auto's van over de goede verstandhouding tusschen patrones en dienstbode. Ze is daar de beminnelijke, lieve, harte lijke mevrouw Nerves met het zachte glim lachje en de aangename manier van met iedereen te kunnen omgaan. Ook in de naai- vereenigingen is zij de vrouw waar alles om draait. Steeds heeft zij nieuwe, practische ideetjes en voorstellen en het beste van alle dames-leden verstaat zij de kunst, om aan goedkoop materiaal te komen. De winkeliers zwichten allen voor haar be minnelijk glimlachje en haar vleiend stemmetje, dat zoo zacht-warm kan be delen om nog 'n paar extra procentjes korting. En de arme zieken, die ze bezoekt.... ze huilen als mevrouw Nerves met haar lief geluid en haar weldaden de kleine, dom pige kamertjes vult en licht en troost brengt in het lijden. „Wat 'k zeggen wil, mevrouw Nerves," vraagt op 'n avond een der dames van de meisjesbescherming, „komt uw nieuwe dienstmeisje heelemaal niet meer op onze vereeniging?" „Och, mevrouw Janse, ik schaam me eigenlijk haast het te moeten zeggen...... maar met al m'n welsprekendheid kan ik Aaltje d'r maar niet meer toe krijgen." „Is de eerste kennismaking met^ onze vereeniging haar dan niet bevallen? „Ik weet niet, wat dat kind bezielt maar elk oogenblik zoekt ze 'n uit vluchtals ik maar kik over de gezel- Rembrandt Theater bedenkt thans zijn één-jarig jubilé. Dit feit zou, vanwege den korten duur, misschien onopgemerkt voorbij zijn gegaan, ware het niet, dat de directie zelf er de aandacht op heeft gevestigd, door er met een prachtfilm aan te herinneren. Want „Mammie" is een prachtfilm, al doét de titel misschien aan honingkoek volgens het oude recept denken. Er is indertijd een soort race geweest, om bij alles en overal, in films, op tooneel, in ver haaltjes, in gedichtjes en cabaret liederen, diverse soorten moeders te herdenken op de meest dramatische wijze, omdat de producen ten gezien hadden hoe gretig het publiek op „verdrukte moeders" aanvalt. Aanvankelijk dachten we, dat „Mammie" er 'n soort staart je van was. We noeten ronduit irkennen ons te hebben vergist. Hierin komt men niet aandragen met goedkoope sen- timentaliteiten of geraffineerde Moe- der-beroerdigheden van'uitgelezen kwa liteit, speciaal ge schikt om hyper gevoelige naam- klieren te kittelen, men heeft dood eenvoudig een gegeven bij den kop genomen en dit uitgevecht op een manier, welke lof verdient. Mammie is de vrouw, die het geluk, om haar kind bij zich te hebben, opoffert, om daardoor datzelfde kind een mooie toekomst te verschaffen. Men kan het egoïsme noe men van die moeders, die het nie"t zouden gedaan hebben, en men kan het harteloos en wreed noemen van de moeders die het wel deden, het neemt niet weg, dat in beide gevallen, de moederliefde op een harde proef wordt gesteld. Belle Bennett, die de Mammie-rol vervult speelt sober en eenvoudig, doch juist nog le vendig genoeg om niet vervelend te worden. Haar spel bekoort zonder twijfel en mist volkomen de aanstellerigheid en 't „gemaak te" waarin men bij een dergelijke rol al heel gauw valt. Victor MacLaghen de hoofdfiguur uit What Price Glory speelt, eveneens zeer ver dienstelijk en toonde zich wederom een uit stekend filmspeler. Hij waakt er voor dat er geen taaie gedrukte sfeer over het geheel komt, zonder evenwel clownerie toe te pas sen. Alles bijeen, een film waard om gezien te worden. Behoudens het Rembrandt Nieuws en de gebruikelijke klucht, is deze week op het tooneel de Willy Schenk Comp., een acroba ten nummer, zooals wij tot nog toe nimmer zagen. Over het geheele nummer ligt een fijn cachet en de artisten waken ervoor, dat dit tot het einde toe gehandhaafd blijft. De toe ren moge niet nieuw zijn, zooals zij thans worden vertoond bekoren ze in hooge maten. Rustig en correct wordt alles afgewerkt, on derwijl het publiek zich amuseerde en be wonderde. Het krachtig applaus was dan ook wel verdiend. De muziek was als steeds welverzorgd. „De Koerier vail den Mont Cenis", is de titel van het sensationeel dramatisch film werk in 8 acten, dat deze week in bovenge noemd theater draait. De hoofdrol wordt door niet meer of minder dan Maciste ver vuld. Jean Thibaut, de koerier, heeft in een sneeuwstorm Kolonel Rouger gevonden, die op weg was naar Italië om belangrijke do cumenten aan Napoleon te brengen. Hij ver zoekt Thibaut hem als gids te willen ver gezellen. Door de intriges van een vreem deling wordt dit tweetal in de bergen over vallen en zal gefusilleerd wooden. Kolonel Rouger Is reeds neergeschoten als de bevrij dende Franschen aanrukken. Thibaut wordt in den daarop ontbranden strijd gewond, of schoon men aanneemt, dat hij dood is. Zijn echtgenoote en zijn eenigst kind, die alleen achterblijven, worden door den ouden Graaf d'Arezzo, die den grootvader van de weduwe blijkt te zijn, liefderijk opgenomen. Jean Thibaut, die, zooals reeds eerder gezegd, niet dood is, ontmaskert later den man, die hem in het verderf dreigde te storten, en treft na jarenlange scheiding zijn vrouw weer aan. Dit zijn alleen de allervoornaamste, zeer onvolledige groote trekken. Ieder, die van in gewikkelde intriges en van oorlogstooneelen houdt, moet deze week zijn schreden naar Luxor richten. Voor personen beneden de 14 jaar is echter geen toegang. Het bijprogramma is, zooals altijd, keurig in orde. De revue laat o.m. zien hoe margarine ge fabriceerd wordt, mooie kiekjes uit Fran krijk, enz. „Om het Ja-woord" is een komische film, waar veel om gelachen wordt, evenals „De gestolen Robijn", een comedie in twee ac ten, waarin de bekende Harry Langdon de hoofdrol speelt. Vóór de pauze komt nog het Luxor-Nieuws, waarin o.a. opnamen in te zien zyn van de Staten-Generaal en van de leger-manoeuvres in Limburg. De hoofdfilm wordt op keurige wijze doa het orkest geïllustreerd. De inzet van het programma met een uitgebreide en interessante serie „Wereld nieuws" vormde een zeer smakelijk begin. We zagen o.m. fraaie projecties van de opening der Staten Generaal, de Schaffe- laax-feesten te Bameveld, het bezoek van de film-ster Dolores del Rio aan ons land, speciaal Volendam en Marken; het vertrek van generaal Snijders naar Indië, zeilwed strijden van „De Maas", enz. enz. Het eerste hoofdnummer „De Groote Pau ze", met Henny Porten en tal van bekende artisten, was naar beeld, inhoud en regie zeer aantrekkelijk. Hoewel het „Leitmotiv" niet nieuw is 'n meisje keert terug tot een aanvankelijk versmade liefde werd 't thema op zoodanige wijze verwerkt, dat men 't verloop en de verwikkeling met spanning blijft volgen. Na de pauze werd 't tweede hoofdnummer vertoond „Sara Levi van San Francisco", dat van 'n geheel ander genre bleek te zijn. Voor wie „De Groote Pauze" te deftig c*f te voornaam was kon hier zijn hant ophalen aan geestigheid en humor, aan allerlei malle situaties in een eenvoudige Iersch-Joodsohe familie, met Isak Salomon Mandeishamm (Sally O'Nell) als 't kostelijke centrum, waar omheen zich deze film-comedie beweegt. Het conflict in de familie ontstaat doordat om zijn dochter Saartje twee Candida ten fladde ren: Pat, de man van de verkeerspolitie, naar vaders meening de geschikte candidaat en de pratser en leeglooper Kinsbergen, on der wiens „leiding" Saartje ten slotte zou hebben schipbreuk geleden. Alles komt even wel terecht en vader krijgt z'n zin: Saartje wordt de vrouw van Pat. opschriften Zullen worden voorzien tegen de tolheffing. Aan de betrokken burgemees ters zal toestemming worden verzocht tot het mogen houden van dien optocht. Indien op de route tollen moeten worden gepas seerd zullen de deelnemers niet weigeren het verschuldigde tolgeld te betalen. Ge tracht zal worden zoo veel mogelijk tollen te vermijden. Deze optocht zal niet alleen plaats vinden in de Zaanstreek, doch zal zich uitstrekken over een groot gedeelte van Noordholland boven het Y. Vr.: Welke is de kortste weg van Haar lem naar Breda? Antw.: Haarlem, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Warmond, Leiden, Zoe- terwoude, Stompwijk, Zoetermeer, Zegwaard den Hoorn, Kruisweg, Bleiswijk, Bergschen- hoek, Hillegersberg, Rotterdam, Wervers- hoek, Rijsoord, Zwijndrecht, Dordrecht, Wil lemsdorp, Moerdijk, Zevenbergsche Hoek, de 3 Hoefijzers, Terheyden, Breda. Afstand 109 K.M. De kosten van het veer te Moerdijk zijn: rijwiel en berijder 35 ets.; motorrijwiel met zijspan en bestuurder 60 ets.; auto en be stuurder 2.10, elk persoon meer 10 ets. Vr.; Welke is de kortste weg per fiets van Hulst over Scheveningen naar Enkhuizen? Hoeveel K.M.? Antw.: Hulst, Kuitaart, Kloosterzande, Walsoorden, Hansweert, Kruiningen, Krab- bendijke, Rilland, Woensdrecht (station), Bergen op Zoom, Halsteren, Oude Molen, Steenbergen, Dinteloord, Willemstad, Nu- mansdorp Haven, Numangdorp, Middelsluis, Klaaswaal Goïdschalxoord, Charlois R'dam, Overschie, Delft, 's-Hage, Scheveningen, Noordwijk-bmnen, Noordwijkerhout (stati on), Vogelenzang, Bermebroek, Haarlem, Spaarndam, Assendelft, Krommenie, Knol lendam, Spijkerboor, de Rijp, Schermerhom, Avenhorn, Groshuizen, Scharwoude, Hoorn, Wester Blokker, Ooster Blokker, Westwoud, Hoog Karspel, Lutjebroek, Grootebroek, Bo- venkarspel, Enkhuizen. Afstand 234 K.M. Vr.: Welke is de kortste weg per auto van Haarlem naar de Lage Vuursche? Hoeveel K.M.? Antw.: Haarlem, Halfweg, Amsterdam, Diemerbrug, Geinbrug, Weesp, Zijweg naar Ankeveen, 's-Graveland, Hilversum, Lage Vuursche? Hoeveel K.M.? Vr.; Zuiver inkomen 2200, ben gehuwd en heb geen kinderen, woon te IJmuiden- Ooet, aftrek levensonderhoud 700, wat moet ik nu betalen? 1. Rijksinkomstenbelasting, (hoofdsom en provinciale opcenten); II Verdedigingsbelasting II; ttt Gemeentelijke inkomstenbelasting; IV. Totaal Generaal. Antwoord I 33.60; II 7.50; m 72.45. Totaal 113.55. Vr.: Ik had een leeg huis verhuurd op 16 Augustus en den sleutel gegeven. Het werd op 29 Augustus betrokken, ik verhuur per maand. Van welken datum af moet nu de huur betaald worden. Antw. Dat hangt van de huurovereen komst af. Daarin wordt gewoonlijk wel een datum genoemd. Vraag: Kunt u mü ook zeggen of No. 7265 zijnde het nummer van een zoogenaamd lot van de R.K. Kerk te Weesp bij besluit van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem vaD 15 Juli 1873, al is uitgeloot? Antwoord: Nog niet uitgeloot. lige en leerzame uurtjes, die ze hier op haar vrije avonden kan door brengen, dan komen de bezwaren aldan moet ze naar 'n familielid, of naar 'n vriendin om 'n patroon voor 'n mantel of zoo iets altijd heeft ze 'n ander smoesje klaar. Och, ja.... ik weet wel, 't is m'n plicht er voor te waken, dat ze 's avonds niet in verkeerd gezelschap komt, maar als de goeie wil er niet is, mevrouw Janse, dan kun je praten als Brugman, maar je be reikt er niets mee. Dat kind schijnt nu eenmaal 'n afkeer te hebben van 't ver- eenigingslevenen achteraf beschouwd, vind ik 't om u de waarheid te zeggen, niet eens zoo erg, dat ze na die eerste keer niet meer is teruggekomen „Hoezoo, mevrouw?" ,,'n Akelig karakter heeft dat kinden dan is ze brutaal en leugenachtig er bi) ik zou werkelijk bang zijn, dat haar ge zelschap hier 'n heel verkeerde invloed zou hebben op de andere meisjesIk laat 't nu maar zooik dring er niet meer op aanze moet 't zelf maar weten...... en als 't 'n straatmeid wordt, dan heb ik me niets te verwijten." Lieve, snoezige, beminnelijke mevrouw Nervesals u dezelfde hersentjes, die steeds zoo ijverig bezig zijn voor liefdadige en sociale doeleinden, nu ook eens in uw eigen huis aan 't werk wilde zetten, dan zouden die hersentjes tot 'n heel andere conclusie komen. En dan zouden ze al lang hebben gezien, om welke reden uw Aaltje niet meer déAr wilde komen op haar vrije avonden. Weet u, waarom ze er die eerste avond al genoeg van had? Omdat ze eerlijk wasen walgde van uw huichelachtig gedoede godgan- schelijke dag had ze uw standjes en onge motiveerde aanmerkingen moeten opvre ten, terwijl ze voor zichzelf overtuigd was, dat ze zoo goed mogelijk haar werk deed. En 's avonds zag ze u en hóórde ze u zoo heelemaal anders En ze werd misselijk van uw beminnelijk heid. Uw Aaltje is 'n braaf, fatsoenlijk meisje, mevrouw Nervesen ze zal niet in ver keerde handen vallen. Maar 't had ook andersom kunnen gaanzooals 't al duizend maal anders om is gegaan.' - En dón, mevrouw Nervesen dèn....? Maar ochwe zullen nog maar den ken, dat „de volle kennis en de vrije wil" bij u niet heelemaal de hoofdrollen spelen. Want, was dit wel het geval, mevrouw Nervesdan geloof ik, dat die stapels liefdadigheid en sociaalderigheid hoe mooi ook op zich-zelf geen stuiver om hoog zouden brengen het voordeelig saldo uwer rekening-courant bij de Bank-instel- ling," waarvan Petrus de procuratiehou der is N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7