Sport en Wedstrijden D0t= piano's Instrumenten DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 1 Groote sorteering VOETBAL Bennebroek ITram vogels I 32 R.K.S.V.G.V.O. Haarl. R.K. Gymnastiek-ver. „Ursus" KORFBAL ZEILEN Haarlemsche Zeilvereeniging ATHLETIEK R.K. Athl. Club „Excelsior". het eerste ooóenMïk af,dat U Cadum Zeep éebruiktzult een éenot onderdaan hetwelk U waarschijnlijk nooit tevoren dehad heeft LUCHTVERKEER De nieuwe Helicoptere of auto-giro vliegmachine Haarlem Zijluueg 57 De „Europa" in Buschir geland Z|>rg voor onvolwaardige arbeidskrachten KUNST EN KENNIS De Irenaphoon Tilly Lus weer op het tooneel RADIO-NIEUWS De kruisgesprekken tusschen Nederland en Indië SOCIAAL LEVEN De toestand der mijnwerkers De collectieve arbeidsover eenkomst in de sigaren- industrie Wettelijke regeling der werkloosheids-verzekering GOÜD,ZILVER UURWERKEN Brabantsche Brieven Ter gelegenheid van de „Oranje-feesten" te Bennebroek op Donderdag was Tramvo gels uitgenoodigd tot het spelen van een vriendschappelijke ontmoeting tegen Benne broek I. Als om ruim 6 uur de scheidsrechter beginnen laat blijkt dat Bennebroek slechts met 9 menschen speelt. Spoedig worden zij echter gecompleteerd met Arie van Beekum oud H.P.C., en S. Munk, oud Tramvogelspe- Ier. 't Begin is voor Tramvogels, haar midden voor weet echter een tweetal opgelegde kan sen jammerlijk te verknoeien. Nadat Benne broek enkele aanvallen heeft ondernomen, weet de midhalf van Tramvogels het leder te bemachtigen en geeft met een schitterend schot in den bovenhoek zijn vereeniging de leiding. 01. Tramvogels blijven in het of fensief en vrij spoedig weet de middenvoor met een prachtigen kopbal te doelpunten, daar de scheidsrechter echter buiten-viel con stateert wordt dit doelpunt geannuleerd. Het blijkt echter uitstel te zijn, daar de linksbin nen uit een goed aangegeven bal keurig in schiet en den voorsprong vergroot, 02, waar mede tevens de rust aanbreekt. Met het oog op de spoediginvallende duis ternis wordt direct van doel verwisseld en 't is Bennebroek, welke nu het spel in handen neemt. Van Beekum zet zijn vleugelspelers om beurten aan het werk en het kan dan ook niet uitblijven dat de achterstand wordt ver kleind. Uit een der vele goed aangegeven ballen weet de linksbuiten een goed doel punt te maken. 12. De achterhoede van Tramvogels krijgt het zwaar te verantwoor den, doch weet voorloopig van geen wijken. Als eens de doelman der Geeltjes uitloopt en tegen een zijner medespelers botst, profiteert Bennebroek hier dankbaar van door op kal me wijze den gelijkmaker in 't net te depo- neeren. 22. Tramvogels weet zich n uweer wat los te werken en een spannende strijd om del ei- ding volgt. Dan is het v. Beekum, welke met zijn be kende kogels den Tramvogels-doelman in het nauw brengt, doch deze is er goed in. Ook de voorhoede van Tramvogels lost verschillende goede schoten welke net naast of over gaan. Nog enkele minuten zijn te spelen, van Bee kum bemachtigd het leder, geeft op het juis te moment af en als de doelman vergeet uit te loopen, ligt de bal reeds achter hem. 32. Morgen komt De Meer 2 op bezoek en ik verwacht dan de tweede overwinning, doch dan moet er gewerkt worden. Wij weten al len, wat er afgesproken is, dus dat kunnen de spelers alleen volbrengen: ik verwacht dan een record-aantal menschen, om de G.V.O.- ers aan te moedigen. Want niet alleen moe digt gij dan de club aan, maar ook steunt gij allen de vereeniging. Dus den geheelen R.-K. aanhang zie ik morgen op het G.V.O.- terrein. Wat zal de penningmeester een goe den dag hebben! Verder een woord van dank aan de leden, die geen moeiten hebben ontzien om mede te helpen het terrein in orde te brengen. Het 2de G.V.O. speelt nog niet, omreden er nog een kwestie is met den competitie leider over de indeeling van ons 2de elftal. De wedstrijd LimmenG.V.O. II stond vast gesteld voor Zondag, maar dit zal wel niet doorgaan. Ons derde is ingedeeld en speelt ook spoedig: er kunnen tevens nog een paar leden geplaatst worden voor de a.s. compe titie. Contributie betalen van 78 uur in het R.-K. Gebouw. Secretariaat: Vooruitgangstraat 79, Haarlem. De jongensafdeeling van „Ursus", zal voortaan weer op Zaterdagmiddag turnen van 56.30 uur, in de St. Josephschool aan de Nieuwe Gracht. Hedenavond is er dus geen gymnastiek voor de aspiranten: de grooten worden natuurlijk wel verwacht! PROGRAMMA VOOR ZONDAG Westelijks le klasse Z Leiden: Vitesse (L)H.K.V. Den Haag: H.S.V.Fluks. Den Haag Ons EibernestHet Zuiden. Rotterdam: VeloxDeetos.- Overgangsklasse B Koog a/d Zaan: Koog Zaandijk II Haarlem. Alkmaar: K.V.K.V.—B.E.P. ZDen Haag: A.L.O.O.S.C.R. Den Haag: Die HagheD.K.C. Rotterdam: RozenburgH.K.V. H Dordrecht: Deetos IIH.B.S. Westelijke 2de klasse A Hilversum: Excelsior IIDe Tovers. Utrecht: SamosDe Zwaluwen. B Amersfoort: AmersfoortOsno. Hilversum: Actiert-De Hinde. D Haarlem: Haarlem 2Koog Zaandijk 3, E Leiden: S.D.O.—Ready. Den Haag: GymnasiastenVitesse (L.) 2 Ter bezichtiging van de sluiswerken te IJmuiden heeft het bestuur va nde H. Z. V. een clubtocht uitgeschreven. Het plan is tien uur te schutten door de groote sluis te Spaarndam. Hoewel het weer ,dat zich nog bij uitstek leende tot zeilen, aan het veranderen is, lijkt het ons wel mogelijk, dat morgen weer en wind een dergelijken tocht toelaten. Als sluitingsdag is 7 October bepaald. De Zaterdagavond daarvoor een feestavond. LEDENVERGADERING Voor Vrijdag 29 September is er een le denvergadering uitgeschreven ter verkiezing van een bestuurslid en ter bespreking van de haven. Secr. Kleine Houtstraat 117 rood. In navolging van den tienkamp voor senio ren hebben ook de junioren hun onderlingen wedstrijd en wel een vijfkamp welke dit jaar uit de" navolgende nummers bestond. 200 M., 800 M discuswerpen, verspr. m.a. en speerwerpen. Hun verrichtingen zijn bij deze gelegen heid veelbelovend voor de toekomst en geven dan ook reden tot tevredenheid Hun prestaties op deze nummers waren als volgt 200 M. Kos 29 3/5 sec., Joh. Mathot De 800 M. werd een verrassing door L- Zandstra er in slaagde dit nummer in een tijd van 2 M 42 4/5 sec voor, Joh. Mathot 2 M. 49 3/5 wist te winnen. Het discus werpen en speerwerpen werd door Joh. Mathot gewonnen, jammer dat Luc. „ver stek" liet gaan. De prestaties waren resp. 18 30 M. en 18.56 M. Het verspringen met aanloop werd door C. Rood 4.36 M. gewonnen, 2e Joh. Mathot 4.26 M., 3e G. Kos 3.95 M. Zoodat de totaal uitslag is 1 pr. Joh. Mathot 27 pnt, 2e G. Kos en C. Rood, 19 pnt. 3e L. Zandstra. *le H. Zandstra. De flinke opkomst en het mooie weer der laatste oefendagen heeft tot resultaat de nu resteerende dagen als volgt te benutten. A.C.E.'ers denkt er aan „Eind goed, al goed". Junioren 22 Sept. Verspr. m. a. Kogelstoo- ten, 800 M Junioren 29 Sept. 80 M. Hoogspr. m.a. Senioren 22 September verspringen m. a. 10 000 M. kogelslingeren. Senioren 29 Sept. 800 M. polsstokhoogspr. kogelstooten. Met een klein beetje goeden wil zijn allen best in staat a s. Zaterdag aanwezig te zijn, zulks in verband met het maken van een foto. Wij rekenen er op. BIJ VERSTOPPING, spijsverteringsstorin- gen, maagbranden, congesties, algemeen gevoel van onwel zijn, neme men 's ochtends op de nuchtere maag een glas natuurlijk „Franz-Josef"-bitterwater. Volgens de in klinieken voor inwendige ziekten opgedane ervaringen is het „FRANZ-JOSEF"-water een uiterst weldoend afvoermiddel. (Adv.) Een hard stuk zeep.dat tot het laatste vliesje éebruikt kan worden Dezer dagen meldden wij reeds, dat de vlie ger De la Cierva de eerste vlucht met een heïicoptère over het Kanaal gemaakt heeft. Onze lezers zullen ongetwijfeld nieuwsgierig zijn, iets naders over dit type vliegtuig te vernemen. Het auto-girovliegtuig, zooals de uitvinder zijn toestel noemt, heeft de eigenschappen van een heïicoptère of toestel, dat verticaal dalen kan. Het glijdt niet langzaam de lucht in, doch stijgt na een korten aantoop snel omhoog en kan vrijwel rechstandig neerkomen. Men krijgt daarbij even het gevoel van te vallen. Het toestel, dat jn vliegertaai de windmolen genaamd wordt, heeft veel weg van een gewoon vliegtuig, waarvan de vleu gels tot een paar korte vlakken ingekrom pen zijn en op welks dak men de wieken van een molen geplaatst heeft, doch in horizon talen, in stede van verticalen stand. De spre kendste kenmerken van het toestel zijn: dat het na een korten aanloop op kan stijgen; dat het in de lucht zelf zijn evenwicht be waart, zoodat de vlieger al zijn aandacht kan bepalen tot zijn motor en den af te leggen weg: dat het langzaam en vrijwel verticaal neer komt en een uitloop van slechts enkele meters behoeft; dat het door deze eigenschappen veel vei liger is dan de tot dusver gebruikte vlieg tuigen. Senor Juan de la Cierva is, naar de „Nieuwe Crt." meldt, de zoon van den Spaan- schen oud-minister-president en is zelf lid geweest van het Spaansche parlement. Hij begreep, dat het noodig was tot langzamer en korter landingen te komen. Gestadig heeft hij aan dit plan gewerkt en daartoe ongeveer veertig types gebouwd, die telkens weer een verbetering waren van het vorige. HU is voor nemens de deukbeelden, die aan zijn auto giro ten grondslag leggen, nog verder te ont wikkelen. Te Hamble staat reeds een autogiro gereed met een mechanisch starter voor den windmolen en ook 'n licht autogirótoestel voor twee personen. Hij hoopt spoedig sporttoestel- len van dit type in den handel te brengen, die in prijs met de bestaande lichte vlieg tuigen kunnen concurreeren. Tegenover de voordeelen van zijn toestél staan, volgens een luchtvaartdeskundige van de Daily Telegreph, geen nadeelen. Men kan er in de lucht precies mee doen, wat men van een gewoon een- of tweevlak verwacht en meer nog, want het kan veel kortere draaien maken, zonder uit zijn horizontalen stand te komen. Majoor Turner, de medewerker voor lucht vaart van de Daily Telegraph heeft eergis teren de vlucht van Hamble naar Croydon meegemaakt en vertelt daarvan: „Nadat de gewone trekschroef, gelijk men die bij alle toestellen vindt,'was aangeslagen, bracht een mecanicien den „windmolen" met een fik- schen slag in beweging. Senor de la Cierva reed het toestel daarna ongeveer een minuut lang het veld over, waarbij de aldus verkregen luchtstroom de snelheid van den „windmolen" verhoogde. Toen. terwijl ik nog dacht, dat het toestel niet snel genoeg draaide, raakte het toestel al van den grond. Het ging net als bij een gewoon toestel, doch langzamer. Indien men echter een startinggaer met mo tor voor den windmolen aanbrengt, kan het vertrek sneller geschieden en vrijwel zonder aanloop over den grond. „Wij vlogen steeds op ongeveer 200 Meter hoogte en in vijf minuten tijds voelde ik mij volkomen thuis. Ik wist, dat noodlandingen niet te vreezen waren, daar de autogiro voor zijn landing slechts een geringe oppervlakte behoeft. Ik had de constructie en het mecha nisme van het toestel goed bekeken en alle onrust, die ik op dat punt gevoeld mocht hebben, was verdwenen. Men voelt in de lucht wel val-schokken, maar aie schijnen niet zoo plotseling als in een gewoon toestel. Met een wind van ongeveer 16 K.M. per uur in den rug maakten wij een snelhe'.d van on geveer 176 K.M. Toen wij boven het vliegveld Croydon waren, zette De la Cierva den motor af en wij daalden langzaam en bijna recht standig en kwamen neer zonder schok en zonder meer dan enkele meters uit te loopen. Een haast onbegrijpelijke ervaring. De vleugels of wieken van cïti molen heb ben een vast stuk en een dat beweeglijk is en /nt door de centrifugale kracht op gaat staan. Zij gelijken op de gewone vliegtuig- vleugels. doch zijn langer ln verhouding tot ïun breedte." Intusschen heeft men leeds kunnen lezen, lat de heïicoptère op Le Bourget bij het 1 an ion neergestort is en ernstig werd beschadigd. ?ersoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Hoe het ongeval gebeurde Een redacteur van de Parijsche „New- York Herald", die La Cierva op de vlucht met diens autogiro vliegtuig vergezelde, welke eindigde in een zware breuk, schrijft j in zijn blad, dat het ongeluk te wijten is ge- j weest aan een beschadiging van het lan dingsgestel bij den start. De Cierva had even vóór het loskomen een harden klap gehoord, maar wist niet wat er gebeurd was. Toen de autogiro na het volbrengen der vlucht, als een parachute loodrecht omlaag kwam, gaf de bestuurder, als gebruikelijk, op enkele meters boven de aarde de machine weer eenige voorwaartsche snelheid, om haar vlak boven den grond sterk op te trekken. Bij het in contact komen met den grond echter zakte de machine door haar onderstel en sloeg over links tegen den grond. Van den rotor of draagschroef waren drie der vier bladen afgebroken; het vierde voorkwam, dat de machine over den kop ging. Het lan dingsgestel ging in elkaar, terwijl ook de korte linkervleugel brak. Ofschoon door dit voorval de Europeesche toer van de autogiro voorloopig onderbro ken is, zijn alle deskundigen het erover eens, dat het ongeluk op krachtig-overtuigende wijze de groote voordeelen van het De La Cierva-systeem heeft aangetoond. Een nor maal" vliegtuig zou bij een dergelijke ernstige beschadiging van het onderstel, met zijn normale landingssnelheid van 60 80 kilo meter per uur, over den kop zijn geslagen, hetgeen meestal voor de inzittenden ernstige verwondingen meebrengt of den dood tenge volge heeft. Daar de autogiro echter met bijna geen voorwaartsche snelheid landt, was er alleen materieele schade. Zoowel De La Cierva als de journalist waren geheel on gedeerd. Daar het toestel zeer ernstig beschadigd is, zal de herstelling langen tijd in beslag ne men. De La Cierva zou echter van plan zijn, zijn Europeeschen toer met een andere auto giro voort te zetten. Naar uit Theran gemeld wordt, landde het Duitsche vliegtuig „Europa" met vrij heer von Huehnefeld aan boord, Vrijdag morgen in Buschir aan de Perzische Golf. De voortzetting van den tocht kan slechts plaats vinden wanneer de Perzische regeering daartoe verlof heeft gegeven. De toestemming tot voortzetting zal gegeven worden. Vrijheer von Huehnefeld zal dan heden om 8 uur zijn vlucht naar Karatsji voortzetten. Blijkens de Memorie van Antwoord no pens een wetsontwerp tot aanvulling en ver hooging van hoofdstuk X der Staatsbegroo- ting voor 1928 (Arbeid, Handel en Nijver heid) is de Minister voornemens, aanstonds na ontvangst van een door hem aan het bestuur der Rijksverzekeringsbank gevraagd rapport met betrekking tot de zorg voor de onvolwaardige arbeidskrachten aan het rap port zijn voile aandacht te wijden, waarna spoedig tot de instelling van een commissie om het geheele vraagstuk te herzien, zal kunnen worden overgegaan. worden; het speelt steeds geheel zuiver, of het koud weer is of warm, of de lucht voch tig is of droog en het is in staat de muziek van groote toonschoonheid over een afstand van verscheiden kilometers te laten hooren. Het wordt bespeeld met eenzelfde claviatuur als orgel of piano. Lang is aan de uitvinding gewerkt, voor dat zij zoover was gevorderd, dat een proef kon worden genomen, die de juistheid van de gevonden theorie ook in de praktijk kon aantoonen. Dit geschiedde voor het eerst in den vori- gen zomer in een rustige omgeving in de provincie Utrecht, toen de uitvinder daartoe in staat gesteld was door eenige kunstbe schermers, die in de uitvinding vertrouwen stelden. Geproduceerd werden eerst de tonen ééngestreept A en tweegestreept C, die direct duidelijk hoorbaar waren op een afstand van 4 kilometer. Daarop werd be sloten het instrument uit te breiden tot 6 tonen, waardoor eenvoudige melodietjes en een paar accoorden mogelijk werden. Deze tweede proefneming had in de maand Maart van dit jaar in de Haarlemmermeer plaats, zy werd ook bijgewoond door de heeren Dr. Willem Mengelberg en Dr. Johan Wagenaar. die hun. oordeel over de Irenaphoon (Geluid van den Vrede) zoo is het instrument ge doopt schriftelijk kenbaar hebben ge maakt. Dr. Willem Mengelberg, directeur van het Concertgebouw-orkest, heeft zich o.a. aldus uitgelaten: „Met den heer Dr. Johan Wagenaar heb ik het nieuwe instrument nauwkeurig on derzocht, de mogelijkheden van klank, draagkracht van hetgeluid, bespeling, plaatsing etc. uitvoerig besproken en ben mèt hem tot de conclusie gekomen, die hij hieronder heeft neergeschreven. Ik sluit mij dan ook geheel aan bij zijn oordeel over deze uitvinding, die zoowel den uitvinder A. D. Loman Jr. als ons geheele land tot eer zal strekken. Het is zeker een grootsche daad, aan den uitvinder de middelen te verschaffen zijne uitvinding te realiseeren, waardoor en aan ons land en later wellicht ook aan het bui tenland instrumenten van buitengewoon artistieke waarde geschonken worden." De heer Dr. Johan Wagenaar, directeur van het Koninklijk Conservatorium te 's-Gravenhage, heeft zich o.a. als volgt uit gelaten „Ik geloof aan de toekomst van de, door den heer A. D. Loman Jr. te construeeren Irenaphoon als openlucht-instrument Daar het instrument een vol en mild ge luid voortbrengt, dat m.i. de meeste over eenkomst heeft met het labialen-timbre van Intusschen heeft de heer Loman op de mathematische basis van de Irenaphoon dezen zomer een nieuw instrument uitge vonden, waarbij de geluidsproductie niet ge schiedt door lucht of wind. maar dcor elec- triciteit. De uitvinder heeft dit instrument een plaats toegedacht in kerk en concert zaal. Hij meent, dat deze instrumenten, mits in het groot vervaardigd, veel goedkooper zullen kunnen zijn dan het orgel, omdat alle pijpen met wat daarbij behoort, komen te vervallen, terwijl voor de verschillende registers, waarbij nieuwe van thans nog on bekende klankkleur, niet zooals bij de oe- .staande orgels voor iederen toon afzonder lijk een pijp noodig is, maar hier voor alle tonen te zamen slechts één register-appa- raat, hetwelk die reeks tonen een speciaal timbre geeft. Ook bij dit instrument is de zuiverheid ideaal; het behoeft evenmin ooit gestemd te worden. De eerste proefneming op kleine schaal jongstleden Zaterdag ge nomen, is volkomen geslaagd. Men meldt aan- het Haagsche Aneta- kantoor: Het Nederlandsch Indisch tooneel, direc teur Cor Ruys, zal 1 October het winter seizoen openen in den Princesseschouwburg met een scerie opvoeringen van De Jonge Woodley", tooneelstuk in drie bedrijven, naar het Engelsch, van J. van Druten. Iilïy Lus zal, na langen tijd niet te zijn opgetreden, nu de vrouwelijke hoofdrol in dit stuk vervullen. De nog steeds voortdurende telefonische proefgesprekken tusschen Nederland en Ned.-Indië zijn weder met een nieuw succes bekroond. Werd tot dusver alleen in Neder land op een gewoon abonné-toestel en ook uit andere plaatsen dan Den Haag en Am sterdam gesproken, Donderdag spraken in Indië verschillende personen voor het eerst op het telefoontoestel in hun woning, echter alleen nog te Bandoeng. En zoo keuvelden Nederlanders te Vlissin- gen, Noordwijk, Waddinxveen van huis tot huis met familieleden of kennissen te Ban doeng. In Indië werkt men thans hard om ook de andere plaatsen op Java in het verkeer te betrekken en men hoopt hierin binnen en kele maanden te zijn geslaagd. Een interessante uitvinding Men schrijft ons: Onlangs is in een der Verbondslanden de octrooi-aanvrage ingeschreven voor een hoogst belangwekkende Nederlandsche uit vinding op musicaal gebied, die evenwel de aandacht verdient van veel ruimer kring dan die van de musici alleen. Het Is namelijk den heer A. D. Loman Jr., wel bekend in muziekkringen, gelukt, een instrument samen te stellen, dat muziek tot j komst overal een populariteit zal verkrij- op een afstand van vier kilometer volkomen gen, welke met die der klokkenspelen te De Nederlandsche mijnwerkersbond heeft een adres aan den Ministerraad gezonden, waarin er op wordt aangedrongen, dat de Regeering een onderzoek instelt naar de een kei korgel, komt het mij voor, dat de toestanden, waaronder de mijnwerkers moe- Irenaphoon zich uitnemend zal leenen voor i ^en ieVen en werken, speciaal wat betreft de vertolking van gedragen muziek in de I jjUn rechtspositie open lucht. Koralen, nationale hymnen en dergelijke ernstige muziek zullen op dit instrument zeker tot hun recht komen; doch ook meer lyrische en pastorale muziekstukken zullen er op gereproduceerd kunnen worden. Vóór alles meen Ik echter, dat de voorgedragen werken een nobel-populair karakter zullen moeten dragen. Omdat de geluidskracht veel grooter is dan die van een orgel (misschien zelfs veel grooter dan van een carillon) geloof ik vast, dat het instrument, bij bespeling in een landschappelijke omgeving grooten indruk zal kunnen maken. Trouwens, op nationale feest- en gedenk dagen zou de Irenaphoon-bespeling in een stad .ook .zeer stemming wekkend kunnen zijn, mits het instrument hoog geplaatst zou worden en op een rustig plein. Door een en ander lijkt mij dus het zeer goed mogelijk, dat de Irenophoou ln de toe- zuiver en duidelijk doet hooren. Let wel: hier Is geen sprake van overbren ging van geluid, zooals bij telefoon of radio, die spotten met afstanden als de genoemde, maar hier wordt het geluid zelf binnen een omtrek van vier kilometer van de plaats waar het opgewekt wordt, gehoord. Heel een stad kan dus tegelijk van muziek genie ten zonder dat de hoorder daarvoor zelf eenig instrument noodig heeft of iets te doen heeft. Men zou kunnen zeggen, dat de heer Loman het leelijke geluid van den mist hoorn heeft weten te veredelen en dan in die richting is verder gegaan, immers hij heeft 'top zoo verren afstand hoorbaar geluid, dat men zich tot dusver niet anders denken kon dan van angstwekkende ruwheid en onwelluidendheid gedwongen tot fijnste nuanceering en onovertroffen zuiverheid. Het groote ongerief, voornamelijk bekend bij orgels, namelijk de vaak optredende on zuiverheid, bestaat bij Loman's instrument niet. De stemzuiverheid is ais het ware ma thematisch door de eigenaardige construc tie van het instrument voorgoed vastgelegd; het instrument behoeft dus nooit gestemd te vergelijken zal zijn. Is de reputatie van ons land op muzikaal gebied in de laatste jaren ten zeerste ge stegen, zoo moge de realiseering van deze zuivere Nederlandsche uitvinding doen zien, dat men in ons vaderland niet op de be haalde lauweren rust." Wij vernemen van den uitvinder omtrent het instrunment nog het volgende: Een meer uitgebreid Instrument, thans omvat tende 14 verschillende tonen, is zoo goed als gereed. Hiermede kunnen, behalve een voudige melodieën, ook accoorden geprodu ceerd worden in zoogenaamd wijde ligging. De heer Loman zoekt een geschikt en rustig terrein, waar electrische stroom aanwezig is, voor te nemen proeven. De bedoeling is het definitieve eerste in strument te bouwen voor 48 tonen, dat Is met een omvang van 4 octaaf. De geluids productie vindt plaats door groote hoeveel heden sirenencellen met speciaal gebouwde resonatoren, welke het geluld veredelen. De sirenencellen zijn tamelijk groot, varieeren- de al naar de hoogte der tonen, met een middellijn van bijna een meter tot ongeveer 20 centimeter. Donderdag kwamen de hoofdbesturen der 4 werkliedenorganisaties in de sigarenin- dustrie met de beide patroonsorganisaties opnieuw bijeen ter verdere onderhandeling over de nieuwe C A O. Overeenstemming werd bereikt over de loonen van de sigarenmakers, van de z.g n. kleine sigaartjes, loonen voor penaalwerk en z.g.n. imitatie-penaalwerk, plaatsklasse-ver- schil, aantal vormen en berekening van de vergoeding voor technische moeilijkheden. De werkgevers zullen binnen enkele dagen beslissen over het laatste door de werklie denorganisaties ingediend loonvoorstel voor de Sqgoritas, terwijl de Ned. Bond en Fede ratie op korten termijn hun standpunt zul len vaststellen ten opzichte van de door de werkgevers en de beide confessioneele werk nemersbonden aanvaarde arbitrage. De nieuwe regeling zal ingaan de eerste- volle werkweek in October uiterlijk op Dor derdag 4 October 1928. De Hooge Raad van Arbeid zal op Maan dag 8 October a.s. vergaderen ter vaststel ling van zijn advies over de door den Minis ter van Arbeid, Handel en Nijverheid aan den Raad voorgelegde "vragen betreffende de wettelijke regeling der werkloosheids verzekering. LN VERTROUWD adres 'EER VEEL GEZOCHI Is. KAN, Barteljorisstraat, h. Krocht Ulvenhout, 18 September 1928. Menier, Wa-d-eb ik m'nen slinger! Wa-d-is-t- ie toch effen veur den bakker! Wa-d- is-t-ie dik veur mekaar. Heel d'n dag hang me da liedeke in m'nen kop: „wy zijn jon gens van Jan de Wit" en ik kan 't nie kwijtraken. Trui is er al zeeziek van, zee ze, maar da zal wel overgaan veur ze 'n jongeske is, „Wij zijn jongens vandaar hedde 't weert Hoe koom ik eraf, amico, hoe koom ik eraf. „Wij zijn jongstop! Keb giesteren onder d'n frambozenpluk, op de maat van: „Wij zijn jongens van Jan de Wit", die lek kere vruchjes stuk veur stuk van de strui ken getrokken en op: „Wij zijn jongens van Jan de Wit" ha'k er telkens vier af En zoodoende he'k er Trui en de jongens en de meiden allemaal uitgewerkt. Want da's feit, amico, as ge zo'n lie-ke in oewen kop het zitten onder 't werk, da ga-g-et veul vlugger. Want dan denkte meer aan Jan de Wit of aan „Auguust, waar zijn je haren" of ,4'r is gin club in 't Zuijen", dan aan odw werk en 't werk vlot van- zellevers! En de framboskes loopen uit d'r eigen in oew mandje. „Wij zijn Jon amico 't wordt 'n ziekte! Nouw zoude meschient wel 's willen weten, waaróm ik zoo m'nen slinger eb? Welnou, 't klinkt meschient 'n bietje sentementeelerig, maar omdat mijnen grond, waar de piepers en de slaai 11 boon tjes en de pee-kes en d'n blomkool en 't fruit en d'n heele mikmak zoo merakels lekker op groeit, omdat dieën grond, 'n stukske Nederland is! Want, amico, boer of gin boer, vandaag ben'k grotsch op m'n Nederlandschap! „Wij zijn jongens schei uit, zeg! Schei uit, want da versje mokt me nqg zot. Want in gedachten, amico, in gedachten ben ik bij die vijf postvliegers naar Indië en me schieten lekker op. Veruit Koppen, ollee dan toch, nog harder, nog kwieker, vlieg man, vliegt, da veur mijn part m'n pet terug is gewaaid op 't puntje van d'n Ulvenhoutschen toren, terwijl ik in Batavia afstap, vliegt dan kérel, da ze scheel wor- ren van jeloersigheid, vliegt as 'nen vliegen den Hollander over bergen en dalen, zeeén en alle werelddeelen, vliegt, da ze vuur spouwen van afgunst, veruit Koppen, gift 'in van jetje, gift 'm ketoen, wij zijn jon gens van Jan de Wit, vliegt Koppen, Koppen, KOPPEN! De Nederlanders, daar hoog in de logten, ze zien de wèreld, de heeie verbaasde wèreld, die even stü is en z'nen kop schudt, onder d'r derrejère wegschieten. Ze zien amico, ze zien onder d'r, op de zeeën, de andere Nederlanders, die mee vijf sleepers de grotste dokken van de wèreld verslèpen veur d'n Engelschman. Op de zeeën en in de loehten, daar knappen de Nederlanders 'n stuk Werk op, waar al 't gesauwel en gezeever in Zjenève, 't Noordpooldrama van de Fascisten, 't gekonkel van Pwankaree en Briejand, 't Verdragske van Keilog en de kemeesüe van onbekende soldaten ouwe- heeren-baker-prötjes bij zijn! Amico, wütellen weer mee, ouwe jongen, me schrijven weer geschiedenis! „Wij zijn jongens van Jan de Wit!" (weer vier. frambozen). En op deu- zen oogenblik terwijl ik ditte zit te schrijven amico, rijdt ons Koningin in de gouwen koets naar de Kamers deur onze schoone Residensie en da-d-ee veur mijn vandaag 'n schoone beteekenis. De ferme, kloeke jongens van Jan de Wit schrijven mee gouwe letters 'n schoon blaaike in ons Geschiedenisboekske en de Landsvrouwe over zukke mannen mot Jan dorie in 't goud rijen! Ter eere van d'r kloeke mannen, die daar hoog in de loehten, daar ver op de zeeën, den Nederlandschen faam over de wèreld dragen. Lot ze maar kammen die gin haar em- men! Lot Engeland maar donderjagen. Lot En geland, de zeemogendheid, van jaloersigheid maar stukskes in de kranten Reuteren, al da ge-reuter is geleuter. Ollee, dokken wegslèpen van 'n kerk grotte over de ooseejanen, mee 'nen zwerm vliegmesjienen over de werelddeelen zweven om de post te bezurgen, da's ander werk as stukskes schrijven. Neeë Engelschmanneke, 't is gin oorlog meer, die ge mee pepier kunt voeren nouw motte wa doen! Waarom of ik zoo op d'n Engelschman z'nen kop zit? zulde denken? Ten eerste, amico, da ben Tt nog nie vergeten al maggen ^e da denken, da ze van 't jaar m'n ver- kens emmen afgekeurd en daar 'n smerig stukske van over de wèreld emmen gereu- terd. Tw.eedens omda z'ons kersen emmen ingestoken mee zo'n smoesje, derdens omda ze nie willen bekennen da ze zeivers die dokken nie konden versjouwen en vierdens, da doe-d-heelemaal de deur dicht, omdat ze nouw onze Koppen róllen afkam men! Van den mergen 'n berichje van Reuter in de kraanten da-d'nen Engelsche ootoorie- tijd van de Engelsche Lochtvaart offiesjee! eë meegedeeld, dat 't nieuwaor is, dat de Ne derlanders de Engelschen veur zijn mee d'ren lochtdienst naar Indië, dat da-d-eele maal onjuist is! Engeland^doet da pas in April van 't volgende jaar en dan telt da pas mee! Nouw, amico. wa zegde van dieën grooten broer? Wij zijn jongens van Jan de Wit! Veruit Koppen, veruit Kérel, lot ze reu- reri en leuteren, veruit jong, ze halen jouw niemeer in, al leuteren ze de kraanten vol mee offiesjeele bakerprotjes! Veruit! Statig en zonder fout, strijken ze strak neer in d'Oost, stuk veur stuk en in gedachten zie ik 'm al staan, zo'nen grooten vogel, waar de Indiërs de Nederlandsche Locht nog aar ruiken, mee z'n neus trotsch in den wind en d'n uitwentelenden schroef: „Hier ben ik". En 'n paar dagen later: „hier ben ik" en 'n paar dagen lëter: „hier ben ik" en nóg es en nog es: „hier ben ik". En as 'nen zwerm trekvogels komen ze dagen aanéén neergestroken, in de, verre, wèrme Oost, nèt of er gin een leuterbérichtje in de kranten ee gestaan! En daar ben 'k trotsch op, gloeiend trotsch. Da's nasionalisme in d'n goeien zin eft heel wa mooier, dan 'nen troep volwassen grooten Belgen, die achter wa Duitsche kienders looper. te blèren, zooals 'n paar da gen gelejen in Blankenberge, die Belse bad- plots! Veur d'n grooten Duts liepen ze Antwer pen uit en kwampen bij ons in den kost, maar veur de kleine Duitskes emmen ze ginnen vrees, zulle. Awel, die luupen ze na en die geven ze schelles! Witte wat 'r gebeurd is? Kienderkes waren aan 't strand 'n zand- vesting aan 't bouwen, Belskes en Duitskes en zetten d'r toen mee schellepkes 'nen naam in: „Neurenberg". Waarschijnlijk de naam van 't Dutsche stadje, waar zo'n klein lozjeeke vandaan kwam! Groote menschen, Bellegen, stokten toen de Belse kienders op, om de vesting te „nemen". (Awel, 't Was ginnen Antwaarp- schen Sietadèl, versta-de) en da liep uit op vechten. En toen emmen die groote menschen, zóó dat de pliesie er aan te pas moes kom men en de Dutskes moes beschermen! de kleine kienders uitgejouwd en naar 't hotel geblèrd tot veur d'n Ingang! Wa zegde van zulk nasionaliteitsgevoel. amico? Is et nie om uit oew vel te springen oew bloed op te freeten? Zijn da mannen? Veur gin tienduizend zoo. ruil Ik éénen Koppen! Nog nie mee de tienduizend wef- kes erbij. (Schei uit zeg, zit nouw nie te knipoogen, ik ben vandaag zoo seerejehs as 'nen begrafenisondernemer). Keb m'n eigen van deus week 'n hand gegeven en teugen me gezeet: ,Dré, jongen, g'ad 'm aan 't goei end vast den lesten keer." Ik las 'n heel seerejeus krantenstuk over d'n Nederlandschen schilder Nanmnga die zestig jaar Wier 't Is zoo de gewoonte, as <re es s~bPder of hooirpn^-hr'iver z"stf7 Javer wordt, dan ontdekken z'oew. Affijn, me kunnen nie allemaal Zjakkles Koegan zijn, die op d'r derde jaar al wereldberoemd zijn en op d'r achtste jaar 'n salaris verdienen van vijftien-duuzend guldens in de week. Net zooveul as hier 'nen menister in 'n jaar Nouw zoude kumien zeggen: alles goed en wel, maar ons ministers kunnen nie veur jochie speulen, maar dan zeg ik: da motU nog afwachten. Er zijn heel aardige jochie; bij, die d'r departement niks broerder be handelen as Zjakkie zou doen 1 Maar ik dwaal van d'n weg. Nanninga dan, is 'nen verver, die schil dert naar m'n hart. As die 'nen boom schil dert is 't 'n boom en gin pèrepluu. A: die 'n huis schildert is 't 'n huis en git zatmanneke. As ie d'n hemel schildert is 't 'nen hemel en ginnen ommelet .Kortom da's 'nen verver, die nie kleurenblind is! Dit gin gruune loehten en rooie weilanden er houtere koeien en vierkante sirrekels neer- kladdert. En wa lees ik nouw? 'n Kunstkretiek mee niks as goeds var 'm. Is da gin mirakel? Nog sterker: Ze noe men 'm tenslotte modern! Wa-d'n leuger is. Hij is zoo ouwerwetsch as de Natuui zelf, maar da schreef dieën kretieker oir z'nen pad schoon te vegen van al de larie die ie in de letste jaren geschreven heet D'r zijn gin kut.eke ballen en ronde vier-- kantjes en groene gezichten en blauw haar: En die zijn d'r nooit gewiest ok. Maar dif kwastende kwasten, die niks kennen en 'i dus beter wouwen weten as onzen Lieven heer, die gaven da-d-uit veur zoete koek Da was valsche munterij, amico! En toer 'k paar jaar gelejen da schreef, toen zeeër ze: och, wat wit 'nen boer van saffraan maar nouw komen 7,e in mijn schuitje varen Amico, ik schaai d'r af. 't Is mooi gewiest „wy zyn jongens van Jan de Wit" (weei vier frambozen). Veul groeten van minder van oewen Trui en gin ho?kf toet a voe DRé

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9