Geweldige Theater-brand te Madrid De R. K. Middelbare School voor Meisjes Een woord van pas. Telegraphisch Weerbericht BUREAUXNASSAU LA AIM 49^ «.ADVERTENTIEN35 ct. p. regels DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN MAANDAG 24 SEPTEMBER 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16968 i: 1 «JUUIL AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL Het theater, benevens een blok huizen, totaal verwoest Het aantal slachtoffers zou ongeveer 500 bedragen Het bezoek van de Koninklijke Familie aan de Hoofdstad Overreden en gedood Door de lucht naar Indië De H.-N.A.F.A. vertrekt heden naar Palembang De H.-N.A.F.B. op weg naar Karachi Voornaamste Nieuws Een 4-jarig knaapje te Putbroek-Echt verbrand Auto-ongeval met doodelijken afloop J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Brand in een Sacristie te 's-Gravenhage De strijd tegen de tollen iri de Zaanstreek i Telefoon No. 13866 (drie'lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal i 3.58 bij vooruitbetaling. COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TIES, 14 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 cl-, bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f "JflfSfl tegeu ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geneeie ongeschiktheid tot werken door f yen Dij een ongeval met j.n„n bij verües van een hand, f IOC bij verlies van een fCI] bij 'n breuk van verlies van beide armen, belde beenen of beide oogen; 1 OU.doodelijken afloop; 1^0U."een voet of een oog; 1 luö." duim of wijsvinger; 1UU. been of d, f|9C bij verlies van een fCf) j; 1ICD." duim of wijsvinger; 1 oU." 1 VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. afin bij verlies v. een I te U.'anderen vinger. Naarmate de differentieering van het schoolwezen in ons land uitgroeit, wordt 't vraagstuk: naar welke school moet mijn kind? hoe langer hoe moeilijker. Dit begint al na de hoogste klasse van het lager on derwijs, maar waar houdt het op? De school toch is er voor de jeugd, een ander doel heeft zij niet. Haar waarde en karakter ontleent zij aan haar beginselen en aan haar leerkrachten, de onderwijzers en leeraren; de rest is niet de hoofdzaak. Uit gerust alleen met de beste gebouwen en prachtige leermiddelen en de meest gladde administratie, is een school niet in orde, zelfs al zijn de beginselen goed. Soms ligt dit aan de wetgeving. Historisch -<vas deze uitsluitend gericht op het onder wijs voor jongens. Hoe langzaam en moeilijk verloopt de aanpassing aan de psychische eigenschappen der meisjes! Wij zijn er rtog lang niet doorheen. Wat het goede, christelijke huisgezin altijd verstaan heeft, aan de dochters een andere leiding te geven dan aan de zoons, onze zwaarbemande en gewichtig toegeruste school vecht nog alle dagen met dit pro bleem, dat toch ooit eens tot een oplossing zal moeten gebracht worden. Het geval is 0.a. daarom zoo lastig, omdat de macht der historische traditie tegenhoudt, zelfs in on zen snellen tijd, en omdat het heden ten dage meer en meer noodzakelijk wordt aan onze meisjes te geven een vorming, die be rekend is op een dubbel doel: de maatschap pelijke positie, de leiding van het gezin; beide naar katholieke beginselen. Beide zün even gewichtig. Of het meisje later „voor zichzelf zal moeten zorgen" zoo als de geijkte term luidt, of de jeugd de voorbereiding blijkt voor het huwelijk of voor het klooster, 't is alles even belangrijk en raakt even nauw aan de belangen van de Kerk, het huisgezin en de maatschappij. Veelomvattend zal dus de taak worden voor de moderne Middelbare Meisjesschool, die als afgeronde organisatie in al deze behoef ten zal hebben te voorzien. Voorloopig is deze nog niet voltooid. Ons oude gymnasium verwaarloost vier kant de eene helft van het nieuwe twee ledige doel. Het geeft zijn meisjes een goede voorbereiding voor universitaire studie, maar daarmee uit. Wij hebben het zelf zoo dikwijls meegemaakt, hoe verloofde meisjes studenten een huishoudschool gingen volgen om van de lang niet gemakkelijke taak, die voor de vrouw des huizes is weggelegd, ein delijk ook eens eenig idéé te krijgen! Wat grappig, maar ook wat armoedig. Onze oude Hoogere Burgerschool: vij hebben menigen flinlren man in ons leven ontmoet, die klaagde, dat deze eenzijdige opleiding hem velerlei ballast had opgelegd, maar juist te weinig de dingen aanbracht, die in het leven later van veel hooger cul- tureele waarde zijn. Wat blijft er dan over voor de meisjes? Of het Lyceum uiteindelijk de oplossing brengen zal, weet niemand nogmet zeker heid te zeggen. De nieuwste verschijning is de moderne H.K. Middelbare School voor Meisjes, die nog aan het begin van haar ontwikkeling staat en zonder voorgeschiedenis de vrijheid van beweging bezit, om de wieken uit te slaan over het geheele terrein van het voor haar aangewezen programma. Deze school toch is heel eenvoudig uit gegaan van den eigen zielkundigen aanleg van het meisje. Op dezen grondslag stelde zij haar programma samen, daarmee voorloopig de eene helft van haar taak in het oog vattend. De resultaten zijn :ot nu toe veel belovend, de nieuwe koers is de juiste ge bleken, al kan na zoo korte ervaring nog niet alles definitief zijn uitgegroeid tot afge ronde rijpheid en al is deze school er nog niet in geslaagd een alleszins bevredigende oplossing te geven aan de tweede helft van haar taak. Het is te wenschen, dat zij bij de uitwerking van dit gedeelte van haar toe- komstigen werkkring niet bevangen wordt van den schrik voor de klassieke vorming, 't La tijn, het Grieksch, de Geschiedenis, want deze wetenschappen passen wel bij de ge schiktheid van het meisje in het algemeen, ook al veronderstellen zij in zoo verre diffe rentiatie, dat zonder een toereikenden grond slag van energie en aanleg de studie vruch teloos blijft. Katholiek Nederland mag zich reeas ver heugen in het bezit van misschien negen eigen Middelbare Scholen voor Meisjes. 1. „Mariënbosch", Nijmegen, Gez. J. M. J. 2. „Sacré Coeur", Velp, Mère Barats. 3. „Koningstraat" Haarlem, Zrs. Heithuyzen. 4. „Jerusalem'", Venray, Ursulinen. 5. „St. Antonius', Slagharen, Zrs. van het A. H. Jezus. 6. „N. D. des Anges", Ubbergen, Chan. St. Augustin. 7. „Piusschool", Amsterdam, Zrs. Tilburg. 8. „Lyceum" met afd. U. U. S., Eindhoven, Directeur v. d. Donk. 9. „Peetersschool", A'dam, Directrice Mej. El ast. Het spreekt vanzelf, dat onze aandacht meer in het bizonder is gericht op „Mariën bosch", als gelegen in onze eigen omgeving, aan den rand van de H. Land-Stichting. Dit pensionaat is tevens externaat voor de naaste omgeving. Het telt twee af deelingen: een U.L.O. school en een Middelbare school. Bij het onderwijs wordt de nadruk gelegd op de godsdienstige en wetenschappelijke vorming in litterair-aesthetische richting. De cursus is vijfjarig. De grondslag wordt dan tevens gelegd voor de studie voor de akten M. O. Nederlandsch, Geschiedenis, Fransch, Duitsch of Engelsch. Het einddiploma geeft o.m. recht van toelating tot den opleidings cursus voor leerares aan een huishoudschool, de R.K. school voor Maatschappelijk Werk te Amsterdam en te Sittard, de R.K. Leer gangen te Tilburg. Er wordt naar een op lossing gezocht van de vraag op welke wijze ook de studie van de klassieke talen zou kunnen ter hand genomen worden met het oog op latere studie aan de Universiteit. Beoogen deze gedeelten van 't programma de wetenschappelijke vorming, niet minder belangrijk is de algemeen-ontwikkelende, uitermate geschikt voor meisjes, welker aan leg niet zoozeer uitgaat naar het bereiken van een intellectueelen werkkring in de maatschappij, maar die er de voorkeur aan geven en meer geschikt zijn voor een maat schappelijke taak, hetzij dan binnen of bui-, ten het huisgezin. Kei heeft geen zin hier het programma van elke schOGl te gaan om schrijven, eenieder, die het aanvraagt, kan er een ontvangen en zich dan gemakkelijk op de hoogte stellen. De plaats, welke deze school als zoodanig in het katholiek openbaar leven inneemt, is echter nog veel te bescheiden. Zij is weinig bekénd. Onze onderwijswetgeving is tot dan toe voor de meisjes niet bijzonder galant geweest. Voor de jongens is in verhouding veel meer gedaan. Bepaaldelijk klemt dit bü het middelbaar en gymnasiaal onderwijs. Ofschoon onze moderne Middelbare School voor Meisjes een eigen taak heeft en zeker in staat moet geacht worden om haar aan gewezen doel te bereiken, laat de regeering, zwaar bezorgd voor de belangen van den Nederlandschen rijksdaalder, deze instelling doodnuchter aan haar lot over. Zij moet zich zelf bedruipen. Vroeger jaren was dat niet erg. Tijden lang heeft Katholiek Nederland zijn eigen onderwijs zelf betaald. Thans behoort dit tot de geschiedenis. Wij zijn er aan gewend geraakt, dat bankier Staat voor de financiën zorgt en dus blijft onze portemonnaie toe. Dat is een voordeel en een nadeel, allebei tegelijk. 't Nadeeligst is dit, dat de Staat aan de toekenning van subsidie recht en macht is gaan verbinden; hij fungeert meteen als toeziende voogd. Maar al te veel gebeurt dit op minder of ondeskundige wijze. De uit voerende macht is niet altijd deskundig en kan dit niet zijn, evenmin als een onvak kundige kan optreden als bedrijfsleider. Het onderwijs is te veel verambtenaard geraakt in naam van de subsidie en dat werkt als nachtvorst in het voorjaar. Voor dit nadeel is de middelbare school voor Meisjes tot nu toe veilig gebleven, door dat zij ook veilig gebleven is voorsub sidie. Al werkend en worstelend heeft zij echter gelukkig weerstandsvermogen genoeg om de magere jaren weer te boven te komen, maar is het niet zonde en jammer, dat deze moderne school als zoodanig zich niet uit breiden kan? Er zijn er enkele, er konden er honderd zijn, als Als de toeziende Voogd wat soepeler be leid wist te vinden. Het spreekt toch vanzelf, dat deze school stellig voor subsidie in aan merking komt, maar men houde haar vrij van de daarmee tot nu toe gepaard gaande bureaucratieve en autoritaire benepenheid. Wil zij zich veilig ontplooien in de juiste richting, dan kan zij een ruime mate van vrijheid van beweging niet missen, dan zijn het niet administratieve voorschriften, bui ten de School geredigeerd, wélke de leiding hebben te geven, dan zijn het deskundige ervarenen, gegroeid en gegrijsd in de dage lij ksche praktijk van het onderwijs en de studie, die voor haar te waken hebben, dan late men de ontwikkeling van de moderne Middelbare School voor Meisjes in handen van de daartoe van nature aangewezen mannen en vrouwen, die de klasse kennen en met de jeugd jong bleven, al werd hun de kennismaking met de maatschappij niet vreemd en al hebben zij van wetgeving en administratie wat minder verstand. Nederland waardeert over 't algemeen zijn onderwijzers en leeraren te laag, al weet Nederland, dat het in zijn geheel door de poorten van het onderwijs passeeren moet. Toch blijven wij pleiten voor daadwerke lijken steun van Overheidswege voor deze School. Wij vertrouwen, dat de fouten van het verleden zullen ontweken worden, dat voor de belangen van onze meisjes, juist omdat deze achteraan komen, op meer doel treffende wijze zal kunnen gezorgd worden. Over de gewichtige taak van den onder wijzer en leeraar men noemt die gewoon lijk „Van het .Onderwijs" behoeven wij thans niet uit te weiden, men onthoude hun echter niet langer meer de middelen om hun toewijding te geven ook aan deze school, die in ons maatschappelijk leven een belangrijke rol zal kunnen vervullen. Dr. H. F. M. HUIJBERS. Nijmegen. NASCHRIFT. Vóór eenige maanden is deze belangrijke kwestie der middelbare school voor meisjes in ons blad aan de orde geweest. De door ons voor Haarlem inge stelde enquête had veel belangstelling. We gens de invallende vacantie hebben wij tot nog toe verdere publicatie daarvan ach terwege gelaten. Wij hopen mede naar aanleiding van het artikel van dr. Huijbers op een en ander binnenkort terug te ko men. Red. N. H. Crt. MADRID, 24 September In het Revue theater „Teatro Novedade" is Zondagavond even voor het einde der middagvoorstelling door kortsluiting brand ontstaan. Het vuur verbreidde zich met ongekende snelheid over het geheele gebouw. Onder de ongeveer 500 toeschouwers brak een paniek uit. Tot nu toe zijn 3 dooden en ongeveer 200 gewonden van wie 60 ernstig, geteld. Het juiste aantal is nog niet bekend. LONDEN, 24 September Over den enor- men theaterbrand te Madrid worden de vol gende bijzonderheden gemeld: Het „Teatro Novedade" ligt in het dichtstbevolkte ge deelte van de stad en was een oud, houten gebouw, geheel tusschen de huizen inge bouwd. Tegen het einde van de laatste voor stelling sprong plotseling een groote vlam van het tooneel in de zaal. Het vuur breidde zich met ongekende snelheid uit. In weinig oogenblikken stond alles in brand. De toe schouwers, die het theater tot de laatste plaats bezetten, stormden naar de geheel onvoldoende uitgangen, waarbij talrijke per sonen onder den voet werden geloopen. Het orkest deed nog een poging door muziek de rust te herstellen, doch vergeefs. Behalve de brandweer namen alle beschikbare poli- tie-agenten en een afdeeling infanterie aan het reddingswerk deel. De brandweer tracht te den brand tot den haard te beperken, doch was machteloos. Behalve het theater brandden ook -nog enkele huizen om het theater af. In de reddingsstations bevonden zich bij het afzenden van dit bericht 200 gewonden, van wie 80 zeer ernstig. Het aan tal dooden is nog niet bekend, doch men rekent op eenige honderden. Allen, die de plaatsen op de bovenrangen bezet hielden, zouden om het leven zijn gekomen. Volgens een via Parijs uit Madrid ontvangen be richt zou het totaal aantal slachtoffers on geveer 500 bedragen. Primo de Rivera en de burgemeester van Madrid waren te middernacht op de plaats van de ramp. Het zal ongetwijfeld velen onzer lezers gelijk ons, wel eens hebben geërgerd, dat men in Volkenbondskringen bijna voort durend handelt, alsof er geen Zondag en Zondagsrust bestaat. Voortdurend sinds jarenlang kon men lezen van vergaderingen op Zondag en tal van Europeesche vermaardheden gaven in dat opzicht aan christelijk Europa al een zeer slecht voorbeeld. Niet dat wij in een vergadering op Zon dag bezwaar zien, de katholieke-praktijk leert wel anders, maar toch moeten daar voor dringende reden zijn, vooral wanneer dat vergaderen onvermijdelijk leidt tot het verwaarloozen van godsdienstplichten. Toen j.I. Zaterdag de voorzitter van de vierde commissie van den Volkenbond te Genève voorstelde de vergadering op den volgenden Zondag voort te zetten, was het een Nederlandsche vrouwelijke afgevaardig de die opstond en principieel bezwaar maakte, er op wijzend, dat het in Neder land in breede kringen reeds aanstoot had gegeven, dat de Volkenbond en het Inter nationaal arbeidsbureau verschillende malen „de Zondagsrust hadden geschonden" door het houden van vergadering op dezen dag. De commissie besloot toen van de ver gadering af te zien, doch de bijeenkomst denzelfden avond te half elf voort te zetten. Zoo ziet men, dat ook hier het woord van iemand, die den moed bezat voor hare over tuiging uit te komen, waardeering onder vond. Hierin moge voor ons allen een les gelegen zijn. Het deed ons genoegen te lezen, dat de zelfde voorzitter op denzelfden dag een woord van bij zonderen dank bracht aan me vrouw Kluyver voor de aangename samen werking. Wij hopen dat men te Genève het woord der Hollandsche gedelegeerde niet te spoe dig vergeten zal zijn. Te Haskerhome (Fr.) is het zevenjarig dochtertje van den veehouder M. de Vries door een auto overreden. Het kind overleed spoedig De rijtoeren. Aan het bezoek der Koninklijke familie te Amsterdam, zijn ook ditmaal verschillende rijtoeren verbonden. Zaterdagmiddag tegen half drie kwamen voor het Paleis op den Dam, de höfrijtuigen voor. Dit eerste bezoek van de Koninklijke fa milie gold het nieuwe gebouw van de Amst. Mij. voor Jonge Mannen op de Stadhouders kade, hoek Vondelstraat. Allereerst werd een rijtoer gemaakt door oud- en Oostelijk Amsterdam. Ongeveer drie uur bereikte de stoet het gebouw. Aan den ingang werd Hare Majesteit wel kom geheeten door de heeren Dr. J. Eyk- man, W. van Vliet en A. G. Dake, vormende de directie. In de hal waren nog aanwezig Ds. A. G. H. van Hoogenhuyse; de bouw meester Foeke Kuipers en de tecnnische ad viseur de heer J. J. J. de Bruijn. Nadat door het 12-jarige Tootje' van Vliet bloemen waren aangeboden begaf het hooge gezelschap zich naar de groote clubkamer, waar H. M. door Dr. Eykman welkom in het gebouw werd geheeten. Vervolgens werd een rondgang door het gebouw gemaakt. Langs de lees- en studiekamers, werd het vereenigingsdeel van het gebouw bereikt. Op verschillende verdiepingen werden woonka mers In oogenschouw genomen. Door de huiskamer der derde verdieping werd de kleine gymnastiekzaal bereikt, waar een 200-tal jongens van de Federatie van Am- sterdamsche Middelbare Scholen in sport- costuum waren opgesteld, onder leiding van den heer N. H. de Graaf, secretaris van het jeugdwerk der Maatschappij. Vervolgens schreed het gezelschap naar de groote zaal, die als turnzaal was ingericht. Hier werd H. M. met den Olympischen Groet welkom geheeten. Door de Koninklijke familie werden hier een aantal turnoefeningen gadegeslagen, die uitgevoerd werden onder leiding van den heer H. Th. Rooswinkel. Na afloop van deze turndemonstratie, kwam de Koninklijke familie in de zweminrichting. Door een veertigtal jonge mannen werd ook hier demonstraties gegeven. Door de kleine vergaderzaal en de biljart zaal, keerde het gezelschap terug in de groote clubkamer, waar de thee werd geser veerd. Te ongeveer vier uur verliet Hare Hajesteit, het gebouw, uitgeleide gedaan door de Direc tie. Met een kleinen omweg werd naar het Paleis teruggereden. Om half vier werd het Gala-rijtuig weer bestegen door de Koningin naast wie Prin ses Juliana, gekleed in een rose-mantel met bijpassende rose hoed had plaats genomen. Tegenover Hare Majesteit en Prinses Juliana zat Prinses Hendrik in Admiraalsuniform. Langs een omweg werd naar het Paleis teruggereden. Zoo werd o.a. de Vijzelgracht, die waarschijnlijk binnenkort gedempt zal worden, gepasseerd, terwijl de stoet even bleef staan voor de Duitsche Kaiser Wil- helmschool in de Nieuwe Looierstraat, daar was een groep kinderen opgesteld, die H M. een lied toezongen en bovendien zoowel aan de Koningin als aan de Prinses bloemen aanboden. Precies om 4 uur had men weer den Dam bereikt en trok de Koninklijke Familie zich in het Paleis tarug. Op de torpedojagers de Ruyter en Evertsen. Hedenmorgen te elf uur heeft de Koningin vergezeld van den Prins en Prinses Juliana een bezoek gebracht aan de nieuwe torpedo jagers „de Ruyter' en „Evertsen", welke bo dems Donderdag 27 Sept. a.s. in den namid dag van Nieuwediep de reis naar Ned. Indië zullen aanvaarden, onder bevel van den lui tenant ter zee 1ste klasse H. Ferwerda. Het doel van Harer Majesteits bezoek was de schepen te bezichtigen en afscheid te nemen van de bemanning. De beide jagers lagen naast elkander ge meerd aan den steiger van Van Es en van Ommeren aan de De Ruyterkade. De Koningin werd met de gebruikelijke koninklijke honneurs ontvangen en aan de valreep van de De Ruyter verwelkomd door den divisiecommandant, den luit. ter zee Ferwerda en den commandant van de Evertsen den luitenant ter zee v. d. Sande Dacoste. Bij het aan boord gaan werd de Koninklijke standaard in top geheschen aan boord van de De Ruyter, terwijl de pavoi- seervlaggen op beide schepen worden neer gehaald. Nadat de officieren van de De Ruyter aan Hare Majesteit waren voorgesteld, werd de equipage van dien bodem door de Koningin geïnspecteerd, waarna de bezichtiging van het schip plaats vond. De Koningin werd rondgeleid door den divisiecommant, de Prins door den commandant van de Evert sen en de Prinses door den eersten officier van de De Ruyter, den luit. ter zee van Nauta-Lemke Na de bezichtiging van het eerste schip ging de Koningin over op de Evertsen, waar ook eerst de voorstelling der offcieren en de inspectie der equipage plaats vond, terwijl ook enkele gedeelten van de Evertsen door Hare Majesteit werden bezichtigd Hierna vertrok H. M. na commandanten, officieren, onderofficieren en manschappen een voor spoedige reis te hebben toegewenscht. Bij het ver.aten van de schepen paradeer den de bemanningen en joelden Hare Ma jesteit een driewerf hoera toe. De beman ning van de beide schepen, zoo vertelde men ons, was zeer verblijd door dit hernieuwd bewijs van oe groote belangstelling van de Koningin in de Marine. Hedenmiddag te half twee zijn de De Ruyter en de Evertsen naar het Nieuwe Diep vertrokken. De Kon. Familie bracht hede>middag nog een bezoek aan het gebouw van de Ned Bank on het Rolcin. Het Koninklijk echtpaar was op dezen rijtoer ook vergezeld van H. K. H. Prinses Juliana, die zich Zaterdag ook bij haar Ouders te Amsterdam had gevoegd. Al heel vroeg stonden Zondagochtend eenige honderden menschen voor het Paleis op den Dam afwachtende, dat de Koningin zou uitrijden. Men wist algemeen, dat de Koninklijke familie in de vroegte naar een der Amster- damsche kerken zou gaan, doch in welke kerk H. M. den dienst zou gaan bijwonen, wist eigenlijk niemand. De Koningin in de Prinsessckerk Het geduld der buiten wachtenden werd niet lang op de proef gesteld, want kort na half tien verschenen de hofauto's voor het Paleis, welke kort daarna door de Koningin, den Prins en de Prinses met klein gevolg be stegen werden. De burgemeester, de heer W. de Vlugt en de hoofdcommissaris van politie A. J. Mar- cusse, gingen aan den stoet vooraf. Het bleek, dat de Prinsessekerk in de Van Hallstraat voor den Zondagochtenddienst was verkozen. Precies om tien uur betraden de hooge gasten dit nieuwe Godsgebouw, waar de tal rijke kerkgangers door de komst der hooge bezoekers zeer verrast waren. Onmiddellijk nadat het Koninklijk gezin in de kerkbank had plaats genomen nam de dienst een aanvang. Toen de kerkdienst was geëindigd, ver hieven allen zich van hunne zetels, terwijl de koninklijke kerkgangers het gebouw ver lieten. Buiten de kerk waren intusschen vele honderden menschen, die van het hooge bezoek kennis hadden gekregen, verzameld, die bij het vertrek van de Koningin met veel geestdrift de Koninklijke familie begroet ten. De Koningin en de Prinses maken ccn ochtendwandeling. Enkele minuten, nadat de Koninklijke fa milie van haar1 bezoek aan de Prinsessekerk in het Paleis was teruggekeerd, bestegen de Koningin en de Prinses den hofauto, waar mede naar den Amsteldijk werd gereden. Nabij de Kalfjeslaan verlieten de Koningin en de Prinses den auto, om een wandeling van circa een uur door de Kalfjeslaan te maken, waar slechts een enkele voorbij ganger in de beide wandelaarsters onze Landsvrouwe met Haar dochter herkende en in dat geval eerbiedig een groet bracht. Op den Amstelveenschen weg werd weer de aoto bestegen en vandaar werd de terugreis naar het Paleis aanvaard. De rijtoer van Zondagmiddag. Zooals altijd trok de Zondagsche rijtoer van het Koninklijk gezin ook heden weer veel bekijk. Op den Dam stond het publiek in tien tallen dikke rijen voor het Palels in afwach ting van den uitrit. Precies om twee uur schreed H. M. onder de tonen van het Wilhelmus, gespeeld door de eerewacht der mariniers, naar bulten en nam zij met Haar gemaal en Dochter plaats in de open gala-calèche, ri la Daumont be spannen. Luid klonk het hoerageroep van de menigte, toen- de stoet, voorafgegaan door den Am- sterdamschen burgemeester en den Hoofd commissaris, en gevolgd door de hofhouding en pers zich in beweging zette. Ondanks het af en toe dreigend samen pakken der wolken, bleef het gedurende den geheelen rijtoer droog weer. Overal langs den weg, zoov. ei .1 de Haar- lemmerstraatbuurt, als in de omgeving van het Wilhelmina-Gasthuis, waar verschillende straten doorkruist werden, en eveneens in het Vondelpark en In de omliggende straten, waar langs de Koninklijke stoet trok. was veel publiek op de been. Vele vriendelijke en vaak ook geestdriftige begroetingen van de zijde der groote menschenschare, vielen het Koninklijk gezin bij het passeeren ten deel. Omstreeks drie uur werd halt gehouden voor het Sted. Museum, waar de Kon. fa milie de thee ging gebruiken. Aan den ingang werd H. M. verwelkomd door den wethouder voor de Kunstzaken, den heer Th. M. Ketelaar en den directeur van het Stedelijk Museum, den heer C. W. Baard. In de empirezaal van de Sofia-Augusta- stichting, werd de thee geschonken en ter wijl de Koninklijke gasten zich met de gast- heeren onderhielden werden nog even bezich- tingd de Louis Quinze-zaal en de Rococco- Zaal van deze stichting. Hare Majesteit die een rose brocaat- mantel, afgezet met skuns bont, waaronder een zeegroen toilet met kant droeg, betoon de zich met de vriendelijke ontvangst zeer ingenomen. Een Reuter-telegram uit Rangoon d.d. Zondag, meldt, dat het vliegtuig van Kap pen (de H.N.A.F.A.) om 6 uur 20 ver trokken is naar Sengora. De bijzondere correspondent aan boord van het eerste postvliegtuig de H.-N.A.F.A. seint d.d. 23 Sept. uit Medan aan Aneta- Vaa Dias: Wij zijn na een goede reis hier aange komen. De landing geschiedde vlot. Ge durende de vlucht hadden wij mooi weer. Op het terrein was veel belangstelling. De afstand van Sengkhla (Sengora) werd in 2% uur afgelegd. Maandag vertrekken wU naar Palem- bang. De IL—N.A.F.B. Reuter seint uit Bagdad: Het hier aangekomen tweede Nederland sche postvliegtuig is Zondag wede* ver trokken en hoopt morgen Karachi te be reiken. 6000 menschen op Schiphol Dat het publiek in het algemeen groote be langstelling aan den dag legt voor de lucht- verbinding tusschen Nederland en Koloniën bleek wel duidelijk Zondagmiddag uit den grooten toeloop van niet minder dan 6000 menschen, die de vliegtuigen gereed voor de reis naar Indië op Schiphol kwamen bezich tigen. Op 't Amsterdamsche vliegterrein heersch- te den geheelen middag een gezellige drukte. Het bezoek van de Koninklijke Familie aan Amsterdam. Minister Kan heeft geantwoord op de moties van den Rotterdamschen gemeente raad inzake de burgemeestersbenoeming. Het s.s. „Prinses Juliana", aan boord waarvan een geval van pokken was gecon stateerd, is na in quarantaine te zijn ge weest, vrijgegeven. Nadere bijzonderheden omtrent de sta kingsrelletjes op Billiton. Uitvoercijfers van vee en landbouwpro ducten in Augustus 1928. De stand van fruit en warmoezerijgewas- sen. In den ouderdom van 59 jaar is te Boekei in huize Padua overleden de Hoogeerw. IIooggel. Heer Prof. P. J. H. Geurts. Het revue-theater „Teatro Novedade" te Madrid door brand verwoest. De eerste tele grammen spreken van 500 dooden. Een Amerikaansch blad doet onthullin gen omtrent het Fransch- /iAitsche vloot- compromis. De Fransche regeering legt verklaringen af. Een spoorwegongeluk bij Warschau; zes dooden. De aardverschuivingen op het eiland Wight houden aan. Te Berlijn heeft in den nacht van Za terdag op Zondag een botsing plaats ge had tusschen Stahlhelm en Reichsbanner. De uitslag der verkiezingen in Zweden; de socialisten verliezen 15 zetels. De vroegere Engelsche premier, Sarwai Pasha, te Parijs overleden. De tornado in West.Indië; op Guada. loupe 1270 dooden. Men meldt ons uit Roermond: Zaterdagavond te ongeveer 6 uur is de groote schuur van de ontginning „Theo- doorhoeve" te f>utbroek-Echt door onbe kende oorzaak tot den grond toe afgebrand De geheele oogst en alle machineriën, die opgeslagen waren, en welke het eigendom waren van den hèer Reuten, gingen ver loren. Op een gegeven oogenblik vermiste men het 4-jarige zoontje van R. Na lang zoeken werd het tentje in de brandende schuur geheel verkoold gevonden. Hij was bij het uitbreken van den brand in de schuur geweest en aldus om het leven ge komen. Zaterdagavond is op den Haarlemmerdijk te Amsterdam een ernstig auto-ongeval ge beurd. Een particuliere auto reed met vrij groote snelheid achteruit en kwam tegen de pui van het winkelhuis van den heer Bonarius terecht. De winkelruit en een deel van de étalagekast, waarin kindergoederen lagen uitgestal, werden vernield. Twee voorbij gangsters geraakten tusschen den auto en de pui bekneld, tengevolge waar van zij vrij ernstig gewond werden. Belden, een gehuwde vrouw en een 21-jarig meisje, zijn naar het Binnengasthuiss vervoerd, waar zij ter verpleging zijn opgenomen. De auto werd in beslag genomen. Zondag is de gehuwde vrouw, van der Bosch genaamd, wonende in de Willem straat te Amsterdam, aan de bekomen ver wondingen bezweken. Barometerstand 9 uur v.m. 757 achteruit OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op: De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.20 uur. Hoogste barometerstand 769,57 rnJVL te Reikjavik. Laagste barometerstand 751,6 mM. te Danzig. Verwachting: matige tot krachtigen, la ter afnemenden Z.W. tot N.W. wind, be trokken of zwaarbewolkt, metl tijdelijke opklaring, waarschijnlijk nog regenbuien, weinig verandering in temperatuur. In den nacht van Zaterdag op Zondag is, vermoedelijk ten gevolge van kortslui ting. brand ontstaan in de sacristie van de R. K. Kerk van den H. Willibrordus aan de Assendelftstraat te 's Gravenhage. De brandweer, die spoedig ter plaatse was bluschte het vuur met twee stralen op de motorspuit. Eenige kostbare paramenten werden door de vlammen vernield. De brand kon tot een gedeelte der sacristie beperkt worden. Donderdagavond kwamen onder leiding van het dagelijksch bestuur der Zaansche Ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer de be stuurders bijeen van auto's, welke Zondag JJ. aan den demonstratietocht hebben deelge nomen. De leiding deelde mede, dat de Z.V.V.V, een papieren tol-oorlog wenscht voort te zet ten en door requesten etc. zal trachten de betreffende autoriteiten van de onbillijkheid tot het langer handhaven der Zaansche tol len te overtuigen. Van demonstraties, in den geest als Zon dag 16 September gehouden, zal verder wor den afgezien. Niettemin wenschen de vereenigde Zaanscha automobilisten met kracht tegen het tollen- stelsel, ook naar buiten, te blijven ageeren. Onder daverende instemmingen werd op voorstel van een der aanwezigen besloten op Zondag 30 September a.s. een grooten de monstratieven outo-rondrit te houden, deels door de Zaanstreek en Noord-Holland be noorden het IJ. Op dezen rit zal getracht worden de tollen te mijden. Mocht dit niet uitvoerbaar blijken, dan zullen de tollen tegen betaling worden ge passeerd. De deelnemers hebben zich aan deze voorwaarde uitdrukkelijk verbonden. De vergadering nam vervolgens met alge- meene stemmen een motie aan, waarin zi} haar groote verontwaardiging uitte over de onrechtvaardige heffingen aan de Zaansche tollen. De vergadering was van meening, dat in dividueel elke Zaansche gemeente zonder be zwaar der gemeentekas onmiddellijk haar tol kan opheffen. Voor bestrijding van alle tolacties werd een kas gevormd, waarin door den Zaanschen Bond van Bedrijfsautohouders spontaan 100 werd gestort. Tot slot werd de Z.V.V.V. verzocht, zoo noodig, processen in kort oerimar teoen dim tollen te voeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1