Gemengd Nieuws DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 25 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 2 BINNENLANDSCH NIEUWS Vorstelijke humor De 70-ste verjaardag van den ex-keizer Dubbele belasting voor grensbewoners H.M. de Koningin-Moeder Met het groote dok naar Singapore Drie tollen opgeheven Het overlijden van prof. P. J. H. Geurts Wat al niet geruild wordt 20 Wielrijders aangereden Ir L. J. Feber wederom lid der Tweede Kamer KERKNIEUWS. Mgr. Dr. B. Eras UIT ONZE OOST De stakingsrelletjes op Billiton Het menschenoffer op Soemba Thans een pistool Driedaagsche veldtocht Een botsing te Oegstgeest -Onder zijn kar gevallen De eerste sneeuw Mislukt Aanvaring op den Rijn Een dappere Rotterdammer omgekomen De staking bij „de Schelde" LEGER EN J/LOOT De nationale Lancfotormdag STOOMVAARTLIJNEN. VISSCHERIJ. Eer.lge Kamerleden trekken In Den Haag op naar het koninklijk paleis om de konin gin een voordracht te brengen voor het pre sidium der Kamer. Onder hen is ds. Kersten. Men weet. hoe het bestuur der Gerefor meerde kerken de Koningin heeft fcerispt wegens haar bezoek op Zondag aan de Olympiade. Welnu, thans „onderhoudt" koningin Wilhelmina „zich gedurende eenige oogenblikken met de leden". Zij vraagt ds. Kersten „Hoe vond u de Olympiade en de Nenijto te Rotterdam?" „Wat moest ik daar nu op zeggen?" vroeg later ds. Kersten aan zijn medeleden. Ik heb gezegd: .Mevrouw ik heb er van gelezen!" Hij durfde er niet bij te voegen: „En u heeft de Olympiade op Zondag bezocht!" De ex-keizer van Duitschland die in het Jaar 1859 geboren is, zal op 27 Januari van het volgend jaar zijn 70sten verjaardag vie ren. In verband hiermede zullen op huize Doom feestelijkheden worden gegeven, waar aan door een zeer groot aantal Duitschers zal worden deelgenomen. studenten, eveneens familieleden van Mgr. Eras. De hoogeerw. her Tarcisius Bootsma (O. Praem.) secretaris van Z.D.H. Mfr. Heijien, bisschop van Namen, leidde de plechtigheid als ceremoniarius. Het koor der zusters zong op voortreffe lijke wijze de Benedictus-Mis van Mortel - mayer, terwijl als slot der plechtigheid het Te Deum van Elb. Franssen werd uitge voerd. De „Volkskrant" schrijft: Eenigen tijd geleden hebben wij meege deeld, dat binnenkort eene overeenkomst kan tot stand komen tusschen de regeeringen van Nederland en Duitschland met betrek king tot het voorkomen van dubbele belasting van Nederlanders, vooral arbeiders, die in het grensgebied wonen en in Duitschland wer ken. Allerlei omstandigheden hebben deze overeenkomst vertraagd. Thans kunnen wij meedeelen, dat zij gis ter (Maandag) is geteekend. Ongetwijfeld Bullen de arbeiders in de grensstreken dit met vreugde vernemen. De betaalde dubbele be lasting zal, indien onze inlichtingen Juist zijn, over 1927 en 1928 nog ten deele worden terugbetaald. H. M. de Koningin-Moeder is hedenoch tend uit Utrecht voor eenige weken naar het buitenland vertrokken. H. M. was vergezeld door de Hofdame Ba ronesse van Tuyll van Serooskerken en den Grootofficier Jhr. Mr. A. Schimmelpennincs De Koningin-Moeder zal eerst eenige dagen verb.ij/ houden in de buurt van Cassel in Thüringen. Het dok voor Singapore wordt einde dezer week te Colombo verwacht. Het traject Cey lonSingapore kan in 16 17 dagen worden afgelegd, zoodat over overgeveer drie weken de reis volbracht kan zijn, indien zich geen tegenslagen voor doen. De gemeenteraad van Bunschoten heeft, raar de „Tel." verneemt, in zijn vergadering van Zaterdag besloten de twee tollen bij den Bisschopweg en een tol op den weg naar Hoogland per 1 Januari a.s. op te heffen. Zulks geschiedd" na overleg met Ged. Staten van Utrecht over de verbreeding en verbetering van den weg van hier naar Hoogland, vlak bij Amersfoort gelegen. Tót nog toe kost een ritje heen en weer van Bunschoten naar Amersfoort 1.30 aan tol geld. Gisteren meldden wij reeds het overlijden van den Hoogeerw. Hooggeleerden heer Prof. P. J. H. Geurts, den bekenden oud-hoofd redacteur van „de Tijd" en oud-hoogleeraar aan het Groot-Seminarie te Roermond. Reeds geruimen tijd was prof. Geurts on gesteld. Het laatste jaar heeft prof. Geurts te vergeefs overal genezing gezocht van de ernstige zenuwziekte, die hem was overval len. Eindelijk, einde Juni, liet hij zich in „Huize Padua" te Boekei opnemen, waar hij Vrijdag ji. door een beroerte werd getroffen. Zaterdag trad nog een hoopvolle verbete ring in, maar Zondagmorgen om 7 uur werd prof. Geurts opnieuw door een aanval ge troffen, welke plotseling en ontijdig een,ein de maakte aan zijn verdienstelijk leven. Prof, Geurts heeft zijn groote gaven ja ren achtereen ten dienste gesteld van de journalistiek en daarin buitengewoon werk gepresteerd. Prof. Geurts werd op 8 Augustus 1869 te Swolgen, gemeente Meerlo in Noord- Limburg geboren. Hij studeerde aan de bei de Seminaries van het Bisdom Roermond en werd 30 Maart 1895 priester gewijd. Hetzelfde jaar nog werd hij benoemd tot assistent aan de O. L. Vrouw Munsterkerk te Roermond. Zijn groote liefde en begaafdheid voor de journalistiek viel reeds de eerste jaren van zijn priesterlijke loopbaan zeer op en was oorzaak, dat prof. Geurts tot opvolger van Mgr. Eygenraam met dr. Vermeulen werd benoemd tot hoofdredacteur van ,de Tijd". Dit geschiedde in het najaar van 1902. Op dat tijdstip werd prof. Geurts eveneens benoemd tot rector van he St. Bemardus- gesticht te Amsterdam. Gedurende negen jaar heeft hij de ver antwoordelijke positie van hoofdredacteur met veel talent bekleed en de artikelen van zijn hand werden hoog geroemd. In 1911 moest hij die taak neerleggen om een andere eervolle functie te aanvaarden nl. de, benoeming tot hoogleeraar in de kerkgeschiedenis aan het Groot-Seminarie te Roermond. Hoewel prof. Geurts de eerste jaren daar na zich bijna uitsluitend aan het hoogle raarschap wijdde, begon de liefde voor de Journalistiek weer in hem te ontwaken. Hij opende een nieuwe rubriek in „de Tijd", „Van Week tot Week" en schreef daarin graag gelezen en zeer erudiete artikelen over allerlei onderwerpen en persoonlijkheden, die in de belangstelling van den dag stonden. Later had hij de gelegenheid om zijn „Gestalten en Gedachten" te schrijven, een standaardwerk in vijf deelen van zeer groo te beteekenis en blijvende waarde. Dit werk heeft ook veel van zijn phy- sieke krachten gevergd, waardoor prof. Geurts den laatsten tijd veel met zenuw overspanning te kampen had, totdat Zon dag het einde kwam. Het was het einde van een leven, dat hem bij harde teleurstelling toch ook een rijke voldoening heeft gegeven. Want in het begin van dit jaar werd Prof. Geurts nog benoemd tot Kanunnik van het Kathedraal Kapittel van Roermond, in wel ke hooge onderscheiding hij terecht een er kenning van zijn vele verdiensten mocht zien. Helaas heeft prof. Geurts deze eervolle functie niet lang mogen bekleeden. Naar gemeld wordt, zal de begrafenis van het stoffelijk overschot Woensdag a.s. te Swolgen plaats hebben. In Amerika is het vliegtuig reeds onder de categorie ruilbare objecten terechtgekomen, getuige de volgende annonce die in de „U.S. Air Services" voorkomt: „Wie is bereid een klein vliegtuig, in goeden staat, te ruilen voor twee mooie „Super Alaskan" zilvervos sen, die 1000 dollar waard zijn"? Uit St. Oedenrode meldt men aan het „Hulsgezin" Dezer dagen had op den Provincialen kunstweg tusschen St. Oedenrode en Son, in de nabijheid van het Kerkdorp Nijnsel een auto-ongeluk plaats, dat buitengewoon gunstig is afgeloopen. Langs de tram, die om ongeveer half twee te St. Oedenrode uit de richting Eindhoven aankomt, reden aan den linkschen kant een groep wielrijders, ongeveer 20 in getal, in dezelfde vaart als de tram, mede. Van de andere richting uit St. Oedenrode arriveerde de auto van den heer Van de Kamp uit St. Oedenrode, die gewoon in het midden van den kunstweg zijn gang vervolgde. Op het laatste moment trachtte de voorste van de groep wielrijders, welke allen aan den verkeerden kant den auto passeerden, nog voor den auto door te schieten, wat echter niet gelukte, doordat de wielrijder nog gegrepen werd door het voorste wiel van den auto. De auto-bestuur der, de zoon van den heer Van de Kamp, trachtte het ongeluk nog te voorkomen door iets naar rechtste wijken, doch reed met zijn auto tegen den achtersten wagen (baga gewagen) van de tram. Alle opvolgende wielrijders kwamen te vallen, waardoor er verschillenden met lichaam en rijwiel tegen en onder den auto terecht kwamen. Een viertal personen scheen er nogal ern stig aan toe te zijn en zaten uiterlijk vol schrammen enwonden. Drie van de vier werden per vrachtwagen naar het St. Oda- gesticht vervoerd, waar ze door een genees heer werden verbonden. Een der vier kon direct zijn weg vervolgen, terwijl 2 anderen tegen den avond per auto naar hunne woon plaats in Schijndel werden vervoerd. Een der gekwetsten ligt met een lichte hersen schudding nog in het St. Oda-gesticht, doch zijn toestand moet niet gevaarlijk zijn. Een viertal rijwielen was geheel vernield zoo dat het onbegrijpelijk is, dat het ongeluk nog zoo voorspoedig is afgeloopen. Volgens verklaring van verschillende personen treft den auto-bestuurder geen schuld. De auto is aan de voorzijde voor een groot stuk ver nield en ook het glaswerk werd aan de eene zijde geheel in stukken geslagen. samen gegeten en gij hebt tot ftweemaal toe voordeel gehad. Laat ons verder <*ver de zaak zwijgen." Opgeruimd, dat alles zoo görtd jegaan was, trok de stoet van Oembou Loenggi heen, scalp en huid en lever als tyiit mee dragend. Onder het slaan van trommen en gongs kwam men den volgenden avond hetJ stam- dorp Oema Malai binnen. Den geiheelen nacht werd er feest gevierd met mannen- dansen, tot men bü het aanbreken vaa den dag moest ophouden van vermoeienis. Als het nu maar hielp. Want nog altijd stond de hemel steak blauw en slechts boven het gebergte in het binnenland werden regenwolken gezien- Maar de regen daalde niet neder naar hei verschroeide kustland, waar mensch en dier. en plant om regen schreeuwden. Als dit offer niet baatte, wasss er geen red ding mogelijk en in grooten hongersnood zouden allen ellendig omkomen. Eenige weken later brak de Westmoesson door, al was het bijna twee maanden later dan gewoonlijk. En algemeen zeide men: „Het offer was goed en het gebed is verhoord." „O, het heidendom is gruwelijk. Moreni, dat de Nederlandsche kolonie er zwaar getroffen werd door het verlies van Velderman, die op 15 September j.l. bij een auto-ongeluk om het leven kwam. Johannes Phüippia Velderman, die ge boortig was uit Hillegersberg, werd 36 jaar. Hij laat vrouw en een dochtertje van 14 jaar achter. De groote bewijzen van deelneming van den kant van de Roemeensche werklieden en beambten van de Astra bewezen wel, dat Velderman zich niet alleen bij de land- genooten, maar ook bij de Roemenen hooge achting verworven had door zijn dapperheid, jovialiteit en open en oprecht karakter. Bij besluit van den voorzitter van het Centraal Stembureau is in de plaats van mr. A. B. C. M. Rijckevorsel, die wegens zijn benoeming tot Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, ontslag heeft genomen als lid van de Tweede Kamer, tot lid van die Kamer benoemd verklaard ir. L. J. M. Feber te des. Haag. >e plechtige installatie als Apostolicus Protonotarius Aneta seint uit Tandjong-Pandan: De spedale verslaggever van het „Bat. Nieuwsblad" seint van hier, dat thans een kleine honderd personen betrokken bij de stakingsonlusten van de Chineesche werk nemers der Billiton-Mij. te Klappa Kampit zijn gearresteerd en er steeds nieuwe arres taties geschieden. Een te Klappa Kampit aangehouden communistische onderwijzer afkomstig uit Singapore, behoort vermoede lijk tot de hoofdaanleggers van den op stand. zoodat hierdoor aangenomen kan wor den, dat van buiten af de ongeregeldheden j Plotseling zijn beïnvloed. Behalve de Chinees, die op j hoofd geworpen, zoodat alle schreeuwen on- het terrein van het gevecht werd gedood, is mogelijk was. De oude vrouw liet men-ont- Het Christelijk Weekblad de Banier ver telt van een menschenoffer op Soemba; er blijkt niet uit of het kort geleden heeft plaats gevonden; het geval is er niet minder gruwelijk om: „Er was droogte, groote droogte in het land. De regentijd was niet doorgekomen en hongersnood dreigde, wanneer de „goden geen regen gaven". Ana Kami had de ge dachte geopperd. En op de vergadering der hoofden was mén er goedkeurend knikkend op ingegaan. Een menschenoffer zou ge bracht worden. Een jonge maagd. Zoo zou men pogen de goden gunstig te stemmen, opdat zij verkwikkenden regen deden neder dalen op het naar water smachtende land. Als dan alle voorbereidingen zijn getrof fen, leest ge: „Het te offeren meisje moest worden ge roofd uit het verst gelegen landschap, dat als stamverwantschap werd erkend. Door een afgezant was men daar op de hoogte gebracht van het groote gebeuren. Als antwoord was gekomen het korte be richt: „In het dorp Kalouki is zij te vinden". Men toog op weg, een stoet van twintig zwaar gewapende mannen. Een droeg zelfs een geweer, als bewijs hoe ernstig gemeend de tocht was. Na twee dagreizen kwam men in de nabij heid van het bewuste dorp enrtnen hield halt op eenigen afstand. Terwijl men zich schuil hield in het bosch, werd een bode gezonden met de tijding, dat men in de nabijheid was. 's Morgens, vóór het opgaan der zon, gin gen eenige mannen op de loer liggen bij de bron, aan den voet van den heuvel, waarop het dorp Kalouki gebouwd was. Een oude vrouw, het was naar afspraak begeleidde een jong meisje naar beneden. Met een kruik op haar hoofd trippelde zij achter de oude vrouw aan om water te gaan schep pen uit de bron, onbewust van eenig gevaar. Terwijl zjj bezig was het water in haar kruik te laten loopen, werd zij overvallen werd haar een doek over het Met grooten kerkdijken luister heeft Zon dag in de kapel van het St. Joseph-gasthuis te Tilburg de installatie plaats gehad van Mgr. dr. B. Eras tot Protonotarius-Aposto- llcus. De procurator van het Doorluchtig Nederlandsch Episcopaat te Rome wenschte niet, dat aan deze plechtigheid een open baar karakter zou worden verleend en daar om had hij alleen zijn bloedverwanten uit- genoodigd om tegenwoordig te zijn bij de be vestiging in de hooge waardigheid, hem door Z. H. den Paus geschonken. Door de eerw. zusters van 't St. Joseph- Gasthuis was deze gelegenheid intusschen aangegrepen om het opdragen van een pon tificale H. Mis in haar kapel met alle pracht te omringen. Met groote toewijding hadden zij haar schoon bedehuis versierd om den bisschop van den Bosch, Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen en den nieuwen prelaat waardig te ontvangen. Om tien uur ving de plechtigheid aan. In vol ornaat deed Mgr. Diepen zijn intocht omringd door een stoet van koorknapen en gevolgd door den nieuwen protonotarius Mgr Eras en de priesters assistenten. Het koor der zusters zong het Ecce Sacerdos toen de pontificale stoet de kapel binnentrok. Overeenkomstig het liturgisch ceremonieel werd de nieuwe protonotarius met de hem verleende waardigheid bekleed, waarbij door den secretaris van het Bisdom 's-Hertogen- bosch den zeereerw. heer M. v. d. Ven de benoemingsbulle werd voorgelezen. Na de installatie droeg Mgr. Eras een pontificale H. Mis op, waarbij op den troon assisteerde Z.D.H. Mgr. A. F. Diepen met als ministri de zeereerw. heeren J. Sanders, deken van Tilburg, A. van Dijck, pastoor te Tilburg (H. Vincentius) en W. Mutsaerts, oud-secretaris van het Bisdom. De officiant Mgr. Eras werd geassisteerd door zijn neven de eerw. heer B. de Beer, theologant, semi narie Haaren, diaken en den zeereerw. heer K Janssens. professor seminarie St. Michlels Gestel, subdiaken, terwijl de overige func ties werden waargenomen door de priester- ook een Chinees die zwaar gewond werd na operatief ingrijpen in het hospitaal over leden. De toestand van een derde, die wei gert een operatie te ondergaan is hope loos. Hoewel de algemeene toestand rustig kan genoemd worden, behoudens af en toe nog kleine ongeregeldheden, liepen Donderdag middag een 20-tal stakers de omgeving van Damar, gelegen in Noord-Manggar, af, met het doel op te ruien. Een patrouille van 20 man arresteerde hen allen. Hieruit blijkt wel, dat er nog geen absolute rust hcerscht, de staking omvatte ruim 4000 man, welke op een gegeven moment tegenover 50 man poli tie te Klappa Kampit stonden. Daarna ont ving de politie versterking van 20 man politie uit Manggar, waarna om hulp naar Batavia werd geseind. Dit heeft hars preventieve uitwerking op de stakers niet gemist, want onder hen liep Dinsdag het gerucht, dat een 500 man uit Batavia tot de tanden gewapend onderweg waren. Dit heeft ongetwijfeld medegewerkt tot zui vering van den toestand. Thans plukt men vruchten van het machtsvertoon. De toestand der gewonde politiedienaren is gunstig; enkelen hunner zijn reeds her steld. Anéta seint uit Bandoeng; Het legerbestuur zond een circulaire uit, waarbij bepaald werd, dat de revolver thans geheel vervallen verklaard wordt en daar- voor in de plaats een pistool als bewapening i toen het dorpshoofd een handvol rijst in zijn snappen; vluchtende verborg zij zich in het hooge struikgewas. Door stevige mannenhanden aangegrepen zoodat alle worsteling niets baatte, werd het meisje weggedragen naar het bosch, waar de bende zich schuil hield. Zij werd op den grond gelegd en terwijl men haar goed vast hield, werd met één forschen slag haar hoofd afgehakt Na enkele uren rijden, stegen zij van hun paarden op een plaats, ook weer van te voren afgesproken en bepaald. Daar werden zij achterhaald door de man nen van Kalouki. Onder hèvig rumoer en geschreeuw alsof zij zeer boos waren, klommen dezen van hun paarden en hard klonk het verwijt: „Gij hebt een kind van ons vermoord. Laat ons sirih pruimen en deze ernstige zaak bespre ken". Alsof er niets bijzonders te doen was, ging men echter kalm in een kring zitten prui men en praten. Intusschen werden een buf fel en een varken, welke er reeds te voren door de menschen van Kalouki waren ge bracht, geslacht en werd er rijst gekookt in de aloude aarden offerpotten tot dit doel neergezet op deels ingegraven kooksteenen. De menschen van Oemboe Lara Loenggi waren belast met het koken van rijst en vleesch. Toen alles gaar was, werd het eten opgeschept op borden, daar „toevallig" ge vonden. In de portie, bestemd voor het dorpshoofd van Kalouki, had men twee gouden oorhan gers gestopt. Gezamenlijk begon men te eten. Maar Onder „Haagsche Krabbels" vertelt de N. R. Crt.: Meneer zei Pietje m'n huishoudster ik zou eigenlijk zoo graag een hitje hebben. Pietje zei ik je tast me in een zwak: dat is altijd een jeugddroom van me geweest. Maar: overleg is het halve werk, waar kun nen we hem zetten? In het schuurtje In den tuin? Dan moet hij altijd door de gang en de keuken. En de keldertrap kan hij niet af. En moet je daar niet een soort rijbewijs voor hebben? En één ding zeg ik je van tevoren: ik laat hem niet uit. Meneer - - zei Pietje as u nou zoo be gint, (Pietje is op de Lindegracht in Amster dam geboren) dan swaag ik m'r liefer. Pietje zei ik mógen wij swage? Maar Pietje was de kamer al uit. Meneer zei Pietje 's avonds u be greep vanmiddag natuurlijk wel, dat ik zoo'n klein handig meissie van een jaar of veertien bedoelde. Pietje zei ik met de hand op m'n horlogezakje, ik zal gezond blijven Meneer Jei Pietje begin u nou nieweer. Pietje zei Ik ik ben er niet over be gonnen. Maar Pietje was de kamer al uit. Meneer zei Pietje den volgenden mor gen, om m'n ontbijttafel draaiend heppu der allis ofer gedog? Pietje zei jk het is geen oogenblik uit m'n gedachten geweest: "waar had je 't over? Meneer zei Pietje u bint een straf. Pietje zei ik het is of al de leeraren uit m'n jeugd, die in hun graf liggen, in jou een stem hebben gekregen. Maar Pietje was de kamer al uit. Klein intermezzo in de gang tusschen Pietje en de werkster, die een leven met twaalf traproeden maakt of ze spoorrails uitlaadt. Astie nou zoo flauw-lollig is zei Pietje i— dan ister niks mittem te beginne. Wostu? zei de werkvrouw. En Pietje, met een stem, dat de musschen in den tuin opvlogen: dut astie zoo flauw- lollig is, der niks mittem te beginne is. Ixouem zei de werkvrouw. Meneer zei Pietje 's avonds wees u nou is effe ernstig zou u nou een. afferten- tie voor een meissie wille zette? Pietje zei ik m'n goeie naam en de rust van m'n erfgenamen staan hier op het spel als ik verkeering moet krijgen, dan niet door een advertentie. Ochchottechot zuehte Pietje en ging de kamer uit. Meneer zei Pietje den volgenden morgen vóór m'n ontbijt, met iets meewarigs over zich of ze tegen een ergen zieke sprak zal ik een stukkie spek voor u uitbakke? pietje zei ik waarom denk jij, als goed griffermeerd, dat Eva aan Adam juist een appel bood? Kwenie meneer zei Pietje met een gezicht van: laat ik hem nou z'n zin maar geven. Pietje zei ik omdat er momenteel waarschijnlijk in het Paradijs geen spek voorhanden was, dat ze bakken kon. Mijn te diep zei Pietje en draaide de kamer uit. Meneer zei Pietje 's middags zeg u nou effe ja of nee. Pietje zei ik met genoegen: ja of nee. Meneer zei Pietje 's avondss hoe moet dat nou mittie affertentie? Pietje zei ik als ik van jou lijm kon koken, dan zou ik kapitalen verdienen. Met vrouwelijke logica heeft ze dit als het jawoord beschouwd. Vandaag zijn we een hit rijk geworden: Pietje ontplooit zich als temster, ik hoor hier haar stem uit de keuken: sta niet tegen de verf en heb je geen werkpetoffels? Gisterenmiddag omstreeks 3 uur is op den Leidschen straatweg bij de begraafplaats Rhijnhof te Oegstgeest een personen-auto van de N. S. F. te Hilversum met een der wielen tusschen de rails van de tram terecht gekomen en daarna tegen een betonnen mast van de bovenleiding der tram gereden. De earosserie werd geheel vernield. De be stuurder kwam er met eenige lichte kwet- jsuren af. Te Roermond is de zoon van den heer P. H. n&bij het Hattemerveld onder zijn kar geraakt^, waarvan het paard op hol sloeg. De dinect ingeroepen geneeskundige hulp constateerde ernstige verwondingen aan het hoofd en lichaam, zoodat er groote vrees bestaat vwr het behoud van zijn leven. Te Suderwiok bij Dinxperlo is gisteren de eerste sneeuw gevallen. moet worden gedragen. De omwapening in de buitengewesten zal zoo spoedig mogelijk moeten geschieden, terwijl de datum voor Java en Madoera is gesteld op 1 November a.s. De afgeschafte revolvers zijn bestemd voor de politie. Aneta seint uit Batavia, dat de proefnemin gen door de P.T.T. te Bandoeng met de zoo genaamde geheime telefonie, een uitvinding van den heer Van Druten genomen vanaf eind Augustus jJ. tot heden volkomen mis lukt zijn. mond werkte, vond hij een der twee oor' hangers. Huichelend verbaasd riep hij uit: „Wat is dat?" Ana Kami, die het woord deed, ant woordde: „Spreek daar niet over en steek het in uw sirih-tasch." Even later vond hij het tweede sieraad en riep uit: „Wat is dat?" Hij ontving hetzelfde antwoord: „Steek het maar in uw sirih-tasch." Toen het eten afgeloopen was, zei het hoofd van Kalouki: „Laten wij nu eens praten over het gedoode meisje." Maar Ana Kami antwoordde: „Wat wilt gij nog daarover spreken. Wij hebben immers Een Nederlandsch matroos gedood. Naar het Wolffbureau uit Coblenz seint, is bij de aanvaring tusschen het Zwitsersche motorschip Uri en het Nederlandsche stoom schip Kriemhilde op den Rijn bü Kestert volgens de „Koblenzer Generalanzeiger" een Nederlandsche matroos om het leven geko men. Een 20-jarige Nederlandsche matroos van de Kriemhilde sliep toen het ongeluk plaats vond In het matrozenruim. Door de botsing werd het ruim ineengedrukt waar bij de ongelukkige zulke kwetsuren opliep, dat hij daaraan in het Bopparter ziekenhuis is overleden. Naar een medewerker van het „Hlbd." meldt hebben in Moreni. waar men in een bepaalde sonde van de „Astra Romana" een hevigen en levensgevaarlijken strijd tegen het gas heeft moeten voeren, twee Rotter- damsche boormeesters, Velderman en Free ze, zich op buitengewone wijze onderschei den. Weken lang hadden deze dappere Rot terdammers hun leven gewaagd en, altijd even rustig en kalm, ook de meest gevaar lijke en lastige karweitjes opgeknapt. Als door een wonder waren zij er zonder eenige kleerscheuren afgekomen. Thans komt het droevige nieuws uit De partijen, betrekken bij de staking bij de Mij. De Schelde, he\bben gisterenmiddag een bespreking gehad m\-.t den Rijksbemiddelaar mr. Aalberse. Donderdag zullen de besprekin gen worden voortgezet. Op 27 September wordt te 's Gravenhage de Nationale Landstormdag gelxouden, waar aan door 20.000 man zal worden deelgenomen. Naar aanleiding daarvan is ttea'-ns een ge denkboek verschenen, dat minder is ge schreven voor de samenkomst iri de resi dentie, dan wel ter herdenking vaö< 't tien jarig bestaan van den Bijzonderen 'Vrijwilli gen Landstorm. Ook zonder dit boekwerk zal de 27ste September niet nalait-n een grootschen indruk te maken. Het voorwoord is van den voorzit®" van den Bijz. Vrijw. Landstorm, generaal-m^joor L. T. Duymaer van Twist. Hij schrijft- dat den Bijzonderen Vrijwillfgen Landstorm- bij zijn opgang naar de Residentie op 27 ^P- tember 1928 een hartelijk welkom veaae- kerd is. „Het was 10 jaar geleden eén daad wnfï moed en zelfopoffering, toen de duizendeji dienstplichtigen uit alle deelen des lands, da cel, waaruit de Bijz. Vrijw. Landstorm werd' opgebouwd, na een moeizamen mobilisatie tijd van 4 jaren nauwelijks in hunne haard steden teruggekeerd, bezield door liefde voor vaderland en vorstenhuis en opkomend voor gezag en vrijheid, zich geheel vrijwillig ter beschikking van de regeering stelden, om de groote geestelijke en maatschappelijke goe deren, die God ons volk had geschonken, te beschermen en te bewaren. In die dagen gingen onze vrijwilligers, die op den eersten oproep huis en haard verlieten om naar de centra van het gevaar te snel len, een onzekeren en bangen tijd tegemoet. Zouden zij het gezin, dat zij vrijwillig hadden verlaten, terugzien? De toekomst hield het verborgen. Gode zij dank, hun offer was niet noodig. Maar door hun spontane daad hebben zij het Vaderland aan zich verplicht. De bedoeling van het saamkomen in de Residentie is, om den band tusschen de Landstormers te versterken, van de saam- hoorigheid te doen blijken en van de paraat heid van het instituut te overtuigen." De minister Van Defensie, de heer J. M. J. H. Lambooy, schrijft een woord van hulde en dank aan hen, die op het oogenblik, dat de binnenlandsche vrede in groot gevaar ver keerde, en de burgeroorlog in ons dierbaar Nederland dreigde te ontbranden, het ini tiatief namen om kloeke mannen, wien eer bied .voor de wet en voor orde en rust dier baar zijn, op te roepen, om vrijwillig op de bres te gaan staan voor het behoud van die onschatbaar groote goederen. Maar tevens past dan een eeresaluut voor hen, die, aan den oproep gehoor gevende, niettegenstaande hun het mobilisatieleed van de jaren 1914— 1918 nog versch in het geheugen lag, vrouw en kroost vaarwel zegden, om zich geheel uit eigen aandrift als beschermers van Konin gin en Vaderland daar op te stellen, waar het gevaar het grootst was. De natie is hun grooten dank verschul digd. De energie van de organisatietalenten der leiders vermochten het machtige instituut op te bouwen, dat thans gaat jubileeren. Wat al toewijding, doorzettingsvermogen en over redingskracht moeten daartoe zijn ontwik keld! En thans staat het daar, van zijn kracht bewust, trotsch op zijn taak van vre desbewaarder. Ja, vredesbewaarder in den vollen zin van het woord, niettegenstaande het zoo dikwijls als militairistisch wordt uit gekreten. Tal van andere bekende persoonlijkheden hebben verder voor dit gedenkboek een bijdrage geleverd. Mr. Heemskerk schrijft: „Van meer gewicht dan deze herinnering echter is het, om zich heen te zien en den blik op de toekomst gericht te hebben. Overal, in ieder land, ook bij ons, woelt en werkt een revolutionnaire geest van de erg ste soert, stelselmatig gevoed uit het buiten land. Een geest, die niet maar eenvoudig door gewelddadige middelen hervormingen beoogt, maar die alles wil omverwerpen, waar Staat en Maatschappij op rusten, het geloof wil uitroeien» het recht wil verkeeren, alles vernielen en die nergens heil kan aanbren gen, overal slechts ellende, geestelijk en stof felijk." In gelijkpn zin schrijft de heer H. Colijn over het blijven bestaan van den Bijz. Vrijw. Landstorm. Het gedenkboek meldt verder, dat 't corps zich nog steeds uitbreidt. Telde liet in 1919 slechts 16.181 vrijwilligers, op 1 Januari 1928 bedroeg dit aantal 58.050 vrijwilligers, waar van er 7831 behooren tot de vrijwillige land- stormkorpsen, spoorweg-» vaartuigen- en motordienst. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND KARIMOEN 23/9 v. Amst. n. Batavia via Lond* P. C. HOOFT (thuisr.) 23/9 v. Port Said. RADJA 23/9 v. Bremen te Amst. SAPAROERA (uitr.) 21/9 v. Belawan. KON. HOLL. LLOYD DRECHTERLAND (thuisr.) pass. 23/9 Quessant25/9 v.m. o u. te Amst. verwacht. MAASLAND 24/9 v. Hamburg te Amst. ORA^TA (thuisr.) 23/9 Fernando Foronha gep. ZEELAND IA 23/9 v. Guynia te Amst. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ AJAX v. Amst. n. Kopenhagen, pass. 24/9 Holtenau* AMOR 21/9 v. New York n. W. Indië. AURORA v. Patras n. Amst., pass. 22/9 Gibraltar* BRIELL5 24/9 v. Hamburg te Antwerpen. CRIJNSSEN 24/9 v. Hamburg te Amst. DEUCALION 23/g v. Algiers n. Smyrna. ERATO 24/9 v. Amst. te Hamburg. F.UTERPE 22/9 v. Vigo n. Amsterdam. HL» C lE -(uitr.) pas 23/9 zoren. JREN7 Candia n. Canea. IRIS v. Amst. n. Odense pass. 23/9 Holtenau. JUNO 22/9 v, Rott n. Vig. T.UNA 21/9 v. W.-Indië te New York. MEDEA 2 ig s. W.-Indië te New York. MEDEA 22/9 v. Lissabon n. Amsterdam. MEROPE 22/9 v. Caval1 n. Valo. NEREUS 23/9 v. Triëst te Fiume. NERO 24/9 v. Dartzig te Amst. ODYSSEUS v. Amst. n. Kopenhagen, pass. 24/9 Kpltenau. ORPHEUS v. Aarhus n. Amst., pass. 23/9 Brunsbiuttel. PERSE'J S 23/9 v. Gibraltar n. Oran. POLLUX v. Algiers n. Amst., pass. 23/9 Quessant. POSEIDON 23/9 v. Malta te Alexandrië. PROTEUS v. Amst. n. Stettin, pass. 23/9 Holtenau. SATURNUS v. Ceuta n. Genua, pass. 23/9 Gibraltar* TELLUS 21/9 v. Palermo u. Amsterdam. THESEUS v. Stetting n. Amst. pass. 27/9 Brunsrbuttel. TRITON 22/9 v. Smyrna te Constantinopel. VENUS v. Smyrna n. Algiers pass. 2-/9 Gibraltar* VEST A 22/9 v. Hamburg n. Bremen. ZEUS 22/9 v. Tunis n. Messina HALCYON LIJN STAD DORDRECHT 24/9 v. Rott. te Hamburg. HOLLAND—AMERIKA LIJN BLOMMERSDIJK 21/9 v. New York te Philadelphia. DINTELDIJK v. Rott. n. San Francisco via Swansea pass, 23/9 Lizard. EEMDIJK 24/9 v. Vancouver te Rott. KINDERDIJK Antwerpen n/d. Pacifickust, 18/8 v. Los Angeles. SPAARNDAM New-Orleans n. Rott. 21/9 v. Tampico. VOLENDAM 22/9 v. New York n. Rott. WAALDIJK 22/9 v. Baltimore te Norfolk. HOLLAND—AFRIKA LIJN BILLITON (uitr.) pass. 22/9 Las Palmas. HEEMSKERK 23/9 v. Beira te Rott. JAGERSFONTEIN (uitr.) 22/9 te Tanga. LOCHKATRINE v. d. Pacifickust n. Rott. 22/9 te Londen. MELISKERK (thuisr.) 22/9 v. Lourenzo Marques n. Durban. MOERDIJK Rott. n. de Pacifickust, 22/9 te Londen* NIJKERK 23/9 v. Beira te Rott. RIJNDAM New York n. Rott., 23/9 300 mijl W. v. Scflly* RIJPERKEPis. 24/9 v. Rott. n. Hamburg. VECHTDjJK (uitr.) 24/9 v. East Londen te Durban. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN ALBIREO 23/9 v. Daulu te Rott. HOLLAND—AZIË-LIJN ZOSMA 23/9 v. Hamburg te Rott. HOLLAND—BRITSCH-INDIË LIJN ANDIJK (uitr.) 21/9 v. Suez. BOVENKERK (thuisr.) 21/9 te Colombo. STREEFKERK (uitr.) 22/9 v. Suez. JAVA—NEW-YORK LIJN SALEIER 22/9 v. New York te Philadelphia. SIMALOER Java n. New York 22/9 v. Algiers. ROTTERDAMSCHE LLOYD DELI (thuisr.) 22/9 te Marseille, zette 23/9 de reis voort. KOT A INTEN (uitr.) 23/9 v. Makelio. MODJOKERTO 23/9 v. Rott. te Hamburg. TAMBORA (thuisr.) 22/9 te en v. Marseille. ROTTERDAM—ZUID-AMEPIKA LIJN ALPHERAT 22/9 v. Rott. B. Air- s. STOOMVAART MIJ. OCEAAN ALCINOUS v. Glasgpw n. Batavia, 23/9 te Liverpool, ASPHALION v. Japan n. Rott. 22/t. te Lond. EURYMEDON v. Batavia n. Amst. pass. 22/9 Perim. GLAUCUS 22/9 v. Rott. te Hamburg. PROMETHEUS 23/9 v. Batavia 1. v. Amst. te Lond. PHRONTIS 23/9 v. Amst. n. Macassar. TANTALUS 24/9 v. Java te Amst. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ANTJE m.s. 22/9 van Gravesend naar Brussel. JANTJE ms. 22/9 van Gravesend naar Ostende. NEERLAND IA, lichter 23/9 Lizard gep., van Sheernessn. per sleepb. Zeeland. NOORDZEE, sleepb. 23/9 Prawlepoint gep. om de West. OCEAAN m.s. 23/9 Lizard gep., van Llanelly naar ZAANSTROOM 23/9 van Amsterdam te Bristol. ACTIEF m.s. 21/9 van Haarbolle te Harburg. ADELAAR m.s., 22/9 van Boom te Londen. CALEDONIA 24/9 van Rotterdam te Middlesbro. V'ORNELIA m.s. 22/9 te Londen uitgekl. naar Antwerpen B LISABETH ms., 20/9 van A'dam te Harburg. BVJGElINA II ms., 23/9 van Nijmegen te Londen. GkUETJE ms., 22/9 van Antwerpen te Londen. HG^NTESTROOM 23/9 van Amsterdam te Londen. j/\!YETTE ms., 21/9 van Veile te Holtenau. JANTJE ms., 21/9 van Hamburg naar JOHANNA ms., 20/9,van Hamburg naar KAT^RIENA ms., 22/9.te Londen uitgekl., Duinkerken. KEA-YERGEN 20/9 Lizard gep. Wabana naar R'daxn* KOIttEET ms., 21/9 van Hamburg naar LIMiYyURG ms., 23/9 van Terneuzen te Londen. MASCOT ms., 21/9 van Hamburg naar Skiën. MYSSMONA, ms., 22/9 te Londen uitgekl. naar Schiedam. NIEUWX'AND 22/0 van Grangemouth naar Rotterdam. NOORiOA'AAP m.s. 22/9 te Londen uitgekl. naar Gent. OOSTERL'AND 22/9 van Blyth naar Bremen. SAN ANlTDNIO ms. 20/9 van Cuen te Seville. STRIJPE ;^/9 van Dieppe naar Rotterdam. SULTAN VAN KOETEI 18/9 van Miri naar Singapore. TEUNA ieA.9 van Karlskrona te Holtenau. TYNE 23/«$ van Rotterdam te Hamburg. UNIO 19/9 A- Singapore. UTRECHT jS'/9 van Saigon naar Singapore. VALK. ms., 24 '9 van Gefle te Ornskjoldsvik. VERTROUWEN, ms., 20/9 van Harburg n. Neuenfelde. VIOT ms., 2t/V van Swendboy té Holtenau. VULCANUS 18^/9 van Takao naar Hongkong. WAALHAVEN* 21/9 van Stettin te Kirkeness. WESTLAND :12^9 van Lei'h naar Rotterdam. WIELDRECH1" #3/9 van Novoroseisk te Malaga. ENKHUIZEN, 21 Sept. Hedenavond kwamen hier 28 vaartuigen binnen met; 37"»5 pond garnalen, i^i manden nest en 534 pond hoeklva - De garnalen golden 5.10—5.30 per kist nest cold 45 ct^er m'nd, bot/21.1023.10 per *0 kg* ENKHUIZEN, 23 Se 1De uitkomsten der Zuiderzee- visscherij waren hier in de vfgeloopen week matig, ofschoon de visciprijzen goed warenv Garnalen 20.000 pon"! golden ƒ505—6.15 per kist. De varxTSt bedroeg in de voorafgaande week 22.-<00 pond. Nest, ruim 1000 manden gold 45 ct. per mand. Ofschoon er meer vaartuigen ter botvtsschenj uitzeilden, was de vangst niet beter dan fci de vorige week en bedroeg 1*48 pon', prijs 2^.3524.'^ Per 5° kg. ENKHUIZEN, 22 Sept. De garnalenaanvoer van gister avond bedroeg hier in het geV^eel 3905 ond (ge'eefd). Laatste markt 5.20 per kist (55 //ond). Heden kwamen hier de eerste 5 botvaartuigen binnen i net 460 pond hoekbot prijs 24.30 (vorige markt 23.10) per 3 0 kg. Aalprijs 48 ct. per pond. MONNIKENDAM, 22 Sept. In -dv afgeloopen week is aan den vischafslag aangevoerd 3.380 pond fuikaal 4370 ct. 241 pond lijnaal «5461 ct 44 pond kuilaal 4348 ct. 406 pond zijdenettenbot 2035 ct. 65 pomd sleepbot 21—28 ct. 50 pond schol 12 ct. per pond. VOLENDAM, 22 Sept. Men besteedde in de afgeloopen weeik aan den vischafslag voor garnalen 3.254«25 P« lit voor kwakaal 5468 er., lijnaal 65:A ct. bot 28 36 ct. per pond De vangst van garnalen was zeer goed', van bot bevredi gend, van aal matig. IJ MUIDEN, 22 Sept. Heden waren aan den Rijks- vischafslag 21 stoomtreilers, De prijzen waren als volgt tarbot 1.750.36, tongen 3. o1.60 pör kg. griet 45—- 21.50, gr. schol ƒ4439, md. id. 3932,. zetscbol 34— 27.50, kl. sch.-l 22—12.50, 12—2.90, scharren 13.50— 1.40 p. 50 kg. roggen 22.50 P« hoop; vteet a.27X p. stuk; makreel 1311, pieterman en roon f 210.90, gr. scr.elvisch 4943, md- schelvisc 35, k. mdi id. 2119. kl. id. ro—7.50k, 5.90—4.20 p. 50 kg. kabeljauw/ 72—60 o. 125 kg. gr. gullen 2?—19» kl. gullen 10.30wijting /5.601.90 p. 50 kg. IJMUIDEN, 22 Sept. Van de treüvisscherij keerden he den aan den afslag alhier terug de stoomtreilers IJ. M. 143 (Balder) met 3856; -IJ. M. 261 (Pan) met 51510; IJ. M. 4 (Poseidon) met ƒ2152 IJ. M. 84 (PallasJ met 25—23; IJ. M. 595 (Azimuth) met ƒ3631; IT. M. 52<Drrdrecht) met 2145; IJ. M. no (Zaanstroom I) mst rgög; IJ. M. 48 (Gezma) met 141#; IJ. RL 22 (Ita) met 2082; IJ. M. 233 (Westland) met '758; IJ. M. 50 (Simon) met/2473; IJ- M. 93 (Dorothea) met 2143; IJ-fM. 238 ohanna Marie) met 1367; XJ. M. 61 (Frisia) met 2841: IJ. Ni. 47 (Tubantia) m*t199 IJ. M. 28 (Walr st met 21.25; IJ- M. 191 (Rei ger) met ƒ2270; IJ. M. 106 (Albatros) met ƒ2207; IJ. M. 29 (Zeeleeuw) metfi 845IJ* M. 32 (Zeemeeuw) met/ 2693; V 2068 en de logge. K. W. 99 (Martina);met/ 219 aan besom ming* DMUIDEN, 22 Sept. Heden werden de ladingen versche haring verkocht van de Engelsche stoomdriftersL* T. 369 (Riverbatiort) met 3038; L. T. 3/3 t.Goleiï,News) met/ 2414 L. T. 534 (Fume) met f 14816 en van den'logger IJ. M. 3X7 (Ewaid) met 6277 aan besomming.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10