s Engeland's macht ter zee en hare grenzen Telegraphisch Weerbericht BUREAUX: NASSAULAAN4$ DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DINSDAG 25 SEPTEMBER 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16969 1 üU.~ j; IlZw.' De bestrijding der tuberculose onder het vee Door de lucht naar Indië Het eerste der vijf postvliegtuigen heeft zijn doel bereikt Kapitein Koppen te Batavia en Bandoeng aangekomen Benoemingen Het bezoek der Koninklijke Familie aan de Hoofdstad Bezichtiging van de Nederlandsche Bank Een Noordwijksche str andkwestie Inbraken te Haarlemmermeer Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Doodelijk ongeluk te Beverwijk Eenige druppels zijn voldoende Ernstig motorongeluk te Wassenaar Deconfiture te Rangoon De R. K. Universiteit te Nijmegen Telefoon No. 13866 (drie'lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal i 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 1DVERTENTIEN 35 cU p. regel, VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbel. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zyn Ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f onnn Levenslange geüeele tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende ultkeeringen: 1 uUÜU." verlies van beide arm or f 7KfJ oil een ongeval met ongeschiktheid tot werken door armen, beide beenen of beide oogen; 1 «JU."* doodelyken afloop; 1LiiU."een voet of een oog; ll/s*)." duim of wijsvinger; 1 «JU.been of arm; AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. bij verlies van een hand, PlOK bij verlies van een fCfl by 'n breuk van f i n bij verlies v. ee» duim of wijsvinger; I uU." been of arm; 1 4U.^anderen vinger. door GUGLIELMO FERRERO, schrijver en historicus (Auteursrecht voor Nederland bij de Nieuwe Haarlemsche Courant) In de geschiedenis van Europa van de 18e en 19e eeuw stuit men op een eigenaardige tegenstelling: in vergelijking tot Frankrijk, Oostenrijk, Rusland en Duitschland was En geland de mogendheid, die het kleinste land leger had. Eveneens heeft Engeland onder alle groote mogendheden van Europa het minst tot die geweldige uitbreiding der krijgskunst te land bijgedragen, uit welken hoofde Europa in de 19e eeuw de schrik der wereld is geworden. En desondanks was Engeland gedurende de ge- heele 19e eeuw onder alle Europeesche mo gendheden het meest gevreesd en heeft in de 18e en 19e eeuw het grootste rijk veroverd. Hoe moeten wij dit paradoxale feit verkla ren? dat doet dethalassokratie 1), krijgen wij ten antwoord, de heerschappij over de zeeën. Wie den drietand van Nep- tunus in handen heeft, is meester van de wereld. Dit is de sedert een eeuw spreekwoor delijk geworden theorie. En het valt inder daad niet te loochenen, dat de geschiedenis van Engeland in de laatste twee eeuwen aan deze leer recht schijnt te laten wedervaren. Verschanst achter de golven der zee, kon Engeland niet alleen spotten met de bedrei gingen der sterkste mogendheden van het vasteland, op de eerste plaats Frankrijk en vervolgens Duitschland, maar genoot boven dien den nog beduidend waardevollen voor rang, dat het de reuzen, die zich tegen het rijk ophieven, daardoor onschadelijk maken kon, wijl Engeland hen op de gevoeligste plaats wondde. Zoo gebeurde het met Frank rijk, zoo met Rusland, zoo met China. Op welke wijze gelukte het Engeland het geweldige Napoleontische rijk den eersten doodelijken slag toe te brengen? Doordat het tijdens den Spaanschen opstand in Portugal en in Spanje kleine troepeneenheden aan land bracht. Op welke manier kon het om streeks het midden der 19e eeuw dien vree- selijken slag toebrengen aan Rusland, waar van het land zich eerst na dertig jaar kon herstellen? Wijl het dit enorme rijk In een zeer verwijderd zuidelijk aanhangsel, in de Krim aanviel; wijl het Sebastopol belegerde en veroverde. Hoe kon het China zoo vaak tot toegeven dwingen? Omdat het zijne aan vallen op afgelegen plaatsen der kust begon. En heeft het ook niet in 't jaar 1882 het oude rijk der Pharao's daardoor overmees terd, omdat het gedurende enkele dagen Alexandrië bombardeerde? De successen, die zich op deze wijze zoo vaak herhaalden, deden ten slotte de wereld geloo- ven, dat de aarde aan de zee onderdanig was en dat de macht, die de zeeën beheersch- te, slechts den vinger had op te heffen, om de wereld te beheerschen. De vrees, die En geland vóór den wereldoorlog inboezemde, berustte voor 't grootste deel op dit geloof en op deze vrees berustte wederom niet alleen het prestige van Engeland, maar voor een deel ook dat van Europa en van het blanke ras in 't algemeen. Nu echter toont ons de groote Chineesche crisis, dat de wereld met betrekking tot En geland ietwat overhaast de eigenlijke en we zenlijke voordeelen der heerschappij ter zee, met bepaalde andere toevallige en bijkom stige omstandigheden van voorbijgaanden aard verwisseld heeft en dat de Britsche heerschappij ter zee, al bezit zij als factor van verdediging nog hare waarde, toch aan waarde ingeboet heeft, wanneer het er om gaat aanvallend te werk te gaan en de we reld het aanzien en den invloed van Enge land, heden gelijkwaardig met die van Europa en van 't blanke ras in 't algemeen, op te dringen. Daarin ligt de beteekenis voor de wereld van de Chineesche crisis. Deze enorme ommekeer in de geschiedenis wordt zeer gemakkelijk verklaard. Uit wel ken hoofde kon Engeland op grond zijner heerschappij over de zeeën ook op alle con tinenten invloed verwerven, zelfs daar, waar het, zooals dat in Europa het geval was, een landmacht tegenover zich had, welke die van Engeland verre overtrof? Waarom was de heerschappij ter zee ge durende een eeuw de sleutel tot een overwe gende positie in de wereld? Eenvoudig daar om, omdat de continenten toch niet toerei kend waren bewapend, om Engeland's aan vallen af te weren; deze hadden te weinig soldaten; andere, die voldoende soldaten hadden, waren daardoor in 't nadeel, wijl troepenverplaatsingen te land, zoolang er nog geen spoorwegen waren, veel langzamer en moeilijker konden plaats vinden dan ter zee. Had Napoleon een spoorwegnet als dat van 't tegenwoordige Frankrijk of Spanje ter be schikking gehad, dan zou Engeland niet ette lijke tienduizenden, maar eenige honderddui zenden soldaten in Spanje hebben moeten aan land brengen. Sebastopol viel onder den stormloop der Engelschen, Franschen en Tur ken, omdat Rusland niet tijdig hulp kon ver schaffen juist omdat het zoo'n enorm groot land was en troepenverplaatsingen zonder spoorwegen de grootste moeilijkheden met zich brachten. China moest steeds na korte veldtochten, die zich altijd in de nabijheid van de kust afspeelden, zwichten, deels by gebrek aan militairen, deels omdat het, zelfs wanneer het voldoende militairen had gehad, zyn troe pen toch niet met de vereischte snelheid van 't eene naar 't andere einde van zyn geweldig, aan verkeersmiddelen arm gebied, had kunnen vervoeren. Thans echter is de toestand anders ge worden. De reuzen hebben hun wondbare plekken beveiligd. De spoorwegen, eene En- gelsche uitvinding, zyn het ondoordringbare pantser geworden, dat de vastelanden tegen de Britsche heerschappy ter zee beschermt. Toen Engeland de spoorwegen uitvond, heeft het met eigen hand twee tanden uit den drietand van Neptunus gebroken. De wereldoorlog heeft ons dat reeds dui- delyk gemaakt en de wereld zou, over het geen thans in China voorvalt, minder ver baasd zyn, wanneer zy beter begrepen had, wat zich in Europa van 1914 tot 1918 afge speeld heeft. Waarom moest Engeland tijdens den we reldoorlog algemeenen dienstplicht invoeren en millioenen soldaten naar Frankryk zenden? Omdat zyn vloot en het zenden van kleine troepeneenheden niet meer, zooals ten tyde van Napoleon, toereikend waren, om den geallieerden in hun stryd tegen Duitschland daadwerkelijke hulp te verschaffen. Tot dat doel was een groot landleger noodig. Waarom is de eenige troepenlanding, die de geallieer den poogden uit te voeren, die op Gallipoli, een mislukking geworden? Omdat de spoor wegen binnen enkele weken versterkingen aan manschappen en materiaal met groote snel heid konden toevoeren en weliswaar niet uit sluitend uit Turkye, maar ook uit Oostenryk en uit Duitschland. Dezelfde verrassing herhaalt zich nu in China. De hachelyke positie, waarin Enge land zich bevindt, bestaat hierin, dat het niet meer zooals voorheen, China met zyn geweldige vloot schrik aanjagen en tot rede brengen kan. Daarvoor zou een groot leger noodig zyn, wat echter niet aanwezig is. De continentale macht van het vroegere Rus sische ryk was nog in staat in China een zekeren graad van orde te scheppen; de Britsche heerschappy ter zee kan dat niet meer. Het geval Sjanghai Is het jongste en sterkste bewys daarvoor. Verandering en wisseling vormen het we zen der wereld. De continenten namen nu wraak tegen de zeeën. De punten van den drietand van Neptunus zijn gebroken. 1) thalassokratie (Gr.) en kratossterkte, kracht. thalassa=zee Onder welke voorwaarden wordt Ryksstenn verleend? De Minister van binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft, gelet op het Koninklyk be sluit van 25 Mei 1928, Staatsblad no. 193, vastgesteld, de volgende voorwaarden, onder welke steun van Rykswege aan de bestry- ding van tuberculose onder het rundvee kan worden verleend. Art. 1. De vereenigingen, bedoeld in art. 1 van voornoemd besluit, doen hare schrifte lijke aanvragen tot het in aanmerking ko men voor Rijkssteun aan de bestryding van de tuberculose onder het rundvee harer leden vergezeld gaan van de volgende gegevens: lo. Reglement en statuten der betrokken vereeniging, onder meer ook bepalingen ten aanzien van het naleven der voorschriften be vattende. 2o. Het aantal aangesloten veehouders en het aantal te behandelen stuks vee. 3o. De instructie van de(n) veearts (en), be last met het veeartsenykundig onderzoek. Art. 2. Voor het geval aan de in art. 1 be doelde aanvragen gevolg wordt gegeven, ver binden de betrokken vereenigingen zich tot het, door hare leden-deelnemers aan de be stryding, nauwkeurig en overeenkomstig de daarvoor door den directeur van den Veeart- senijlcundigen Dienst aan te geven voor schriften, doen naleven van de volgende re gelen: a. Al het vee der leden-deelnemers wordt minstens éénmaal per jaar aan de veeartse- nijkundig onderzoek onderworpen, waaron der begrepen tuberculinatie. De tuberculinatie geschiedt onder door den directeur van den Veeartsenykundigen Dienst vast te stellen' regelen. b. de leden-deelnemers zyn gehouden den tuberculose-vryen opfok van hun jongvee te bevorderen. c. de runderen, die blijkens het veeartse nykundig onderzoek, bedoeld onder a van dit artikel, lydende zy'n aan of ernstig verdacht zyn van open tuberculose, worden ten spoe digste door de zorgen van de vereeniging in overleg met den betrokken inspecteur van den Veeartsenykundigen Dienst onschadeiyk gemaakt. d. De runderen der leden-deelnemers, wel ke blykens het veeartsenijkundig onderzoek bedoeld onder a van dit artikel, positief rea- geeren op de tuberculinatie, worden ten spoedigste door de zorgen der vereeniging van een merkteeken voorzien, waarvan de plaat sing en verdere byzonderheden door den Di recteur van den Veeartsenykundigen Dienst worden aangegeven. Art. 3. De geldelyke steun van Rykswege, als bedoeld in art. 4 van bovengenoemd be sluit, wordt nader vastgesteld op: a. een bedrag van 25 voor elk aan open tuberculose lijdend of daarvan ernstig ver dacht rund, dat tydig en overeenkomstig de aanwyziglngen van den betrokken inspecteur van den Veeartsenykundigen Dienst is ge slacht. b. voor het onderzoek bedoeld in art. 2, a, een bedrag van 0.50 per rund en per Jaar. Art. 4. De in art. 3 genoemde geldelyke steun wordt Jaarlyks aan het bestuur der be trokken vereenigingen uitgekeerd, indien aan de daarvoor vastgestelde voorwaarden (naar het oordeel van den Minister) is voldaan. De H-NAFA te Palembang Uit Palembang seinde Aneta gister avond: De aankomst van het postvliegtuig van kapitein Koppen geschiedde hier te drie uur onder enorme belangstelling. De resi dent huldigde den moed en de ooorzet- ting van de bemanning, waardoor zij den Nederlandsehen naam hoog hielden. De H-NAFB te Bender Abbas De H-NAFB is gisterochtend 9 uur 45 pi. tijd van Akoubir te Bender Abbas aange komen. Aneta-Vaz Dias seint hedenmorgen uit Batavia: Kapitein Koppen is met de H-NAFA te Batavia aangekomen en doorgevlogen naar Bandoeng, waar hy eveneens aankwam. Het eerste der vyf postvliegtuigen heeft dus den tocht naar Indië schitterend vol bracht. Mogen de volgende vluchten even voorspoe dig gaan! Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Rector van het St. Maria- Gesticht te Noordwykerhout, dat binnenkort voltooid zal worden, den Weleerw. Heer L. van der Griendt en verder tot Kapelaan de volgende Weleerw. Heeren: Te 's-Hage (H. Familie) L. Roelvink, Ouderkerk a. d. A.. W. J. J. M. van den Berg, Achthuizen J. Veerman, die Assistent was te Bergen (N.H.) te Voorhout A. Kramer, te A'dam (Begyn- hof), S. Linthorst, A'dam (H. Agnes) a. Knots, Scheveningen en C. Kempen en te Quintsheul A. Brouwer, neom.; tot Conrector van het St. Bavo-Gesticht te Noordwykerhout den Weleerw. Heer a. Kluivers, die Assistent was te BleiswUk. Voor het kantongerecht te Leiden, stond terecht G. H. Krau te Noordwyk aan zee. die zich te dier plaatse op 17 Juni bevonden had op het strandterrein dat aan de N.V. Mij. „Zeebad Noordwijk" is verhuurd en waart-,- de toegang verboden is. Verdachte, raadslid van Noordwyk, had zich opzettelyk laten verbaliseeren teneinde een beslissing uit te lokken. Hy erkende het hem ten laste gelegde en enkele getuigen o.w. de verbalisant en de gemeente-secreta ris bevestigden het proces-verbaal. Het O.M. wees er in zijn requisitoir op. dat het Ryk verschillende stukjes terrein aan particuliere maatschappyen heeft ver huurd. Daaraan ontleent ook de My. Zee bad Noordwijk het recht borden met de aan duiding „verboden toegang" te plaatsen, waaraan men zich heeft te houden. Dienten gevolge acht het O. M. de schuld van ver dachte bewezen en eischte 1. boete, sub sidiair 1 dag hechtenis. Mr. Nord Thomson trad op als raadsman van de Maatschappy „Zeebad Noordwyk". die zich civiele party stelt en een gulden schadevergoeding vraagt. Omstandig betoog de spr. dat de Staat met zyn eigendom precies zoo kan handelen als een particulier met zyn eigendom kan doen. Zy heeft de volkomen vrije beschikking over terrein dat ten algemeenen nutte kan worden aange wend. De vraag of de Staat hier kan ver huren, kan volgens spr. veilig met ja wor den beantwoord, en hieruit volgt dan ook. dat verdachte het privaatrecht heeft ge schonden. Spr. wyst o.a. op een identiek ge val, dat zich met de Tielsche IJsclub heeft voorgedaan. Ook daarbij is veroordeeling gevolgd en is de eisch van de civiele party toegewezen. Spr. wees op het belang van de Mij. Zee bad Noordwyk by een gereserveerd stuk strand, waar het rustig en zindelyk en or- deiyk is en waar de gasten die voor de bad plaats van groot belang zyn, de beschaafde omgeving zullen vinden, die zy er verwach ten. Daarom is het noodig, dat ongewensch- te elementen geweerd worden. Spr. vroeg zich af of verdachte door zyn houding flink heid heeft willen demonstreeren dan wel of hij uit jaloezie heeft gehandeld. Mr. Nord Thomson besloot zyn betoog met te wyzen op de schade die voor zyn cliënt is voort gevloeid uit het relletje dat ontstaan is, toen verd. werd bekeurd, waarom hy dan ook 1 schadevergoeding, benevens veroor deeling van verdachte in alle kosten, vor dert. Mr. Vryberghe de Coningh, optredend als raadsman van verdachte, wenschte in twy- fel te trekken of verd. niet-gerechtigd was zich op het strandterrein te bevinden, om dat art. 461 niet kan bedoelen gronden als waarvan hier sprake is. Spr. wyst op eenige arresten van den Hoogen Raad en spreekt als zyn meening uit dat slechts het open baar gezag bevoegd is, publieke rechterlyke eigendommen waarvan hier sprake is, af te sluiten. Wat de strafvervolging betreft, meent spr. dat vryspraak of ontslag van rechtsvervolging zal moeten volgen en spr. meent, dat de civiele eisch onmogelyk zal kunnen worden toegewezen, omdat er van geen cent schade hier sprake is. Na re- en dupliek werd het vonnis be paald tot heden over 14 dagen. Ongenoode gasten zyn binnengedrongen in het woonhuis van den timmerman Vermaat aan den Bennebroekerdyk te Haarlemmer meer. Na den boel overhoop gehaald te hebben, zonder iets te vinden van hun gading althans er wordt niets vermist zyn ze vertrokken na prachtige vingerafdrukken te hebben achtergelaten. In denzelfden nacht is een transportrywiel gestolen by den heer Ruighaver aan den Spieringweg. Omtrent het bezoek van de Koninklijke Familie aan Amsterdam meldt men ons nog het volgende: Onbarmhartig striemde de regen, toen H. M. de Koningin, vergezeld van den Prins en de Prinses gistermorgen hun be zoek brachten aan de nieuwe torpedojagers „de Ruyter" en „Evertsen". De Vorstelijke Personen hebben zich echter door het booze weer niet laten weerhouden, hun rondgang over beide schepen geheel te volbrengen. Dat de equipages der oorlogs bodems dit waardeerden, was vooral aan de jantjes te bemerken, die, ofschoon zij er als .natte poedels uitzagen, hun opgewekt heid allerminst verloren. Onder den vuil- grijzen hemel liep de Koninklijke Familie over de dekken; de Koningin en Prinses hadden lange regenmantels omgeslagen, teiwyi de Prins admicaalsujiiform droeg. Hier en daar bleef de Koningin vrij gerui- men tijd staan, om zich een onderdeel van een kanon of lanceerinrichting te doen uitleggen. Daar de verschillende inwendige ruimten aan boord te klein waren om een groot gezelschap te herbergen, had zich de pers een plaatsje gekozen op den stei ger, vanwaar af zij een goed overzicht had over alles wat op de dekken geschiedde. Te ongeveer kwart over twaalf was de wandeling op de „Ruyter" ten einde ge bracht. Eenige korte bevelen weerklonken; de op 'n ry staande mariniers begonnen te trommelen, terwyi de officieren, die in groot tenue waren, zich bij de loopplank naar den wal opstelden. Helder klonk de stem van Hare Majesteit, toen zy zich, alvorens „de Ruyter" te verlaten, tot de officieren zeide: „Ik wensch u allen een goede reis". Op het oogenblik dat de Ko ninklijke Familie de loopplank betrad, ging op „de Ruyter" de Koninklijke Stan daard langzaam omlaag; tegelijkertijd wer den op beide schepen honderden kleine vlaggen geheschen, hetgeen een interes sant schouwspel was. Toen de Vorstelijke Personen zich naar hun auto begaven lie ten de bemanningen een driewerf „Leve de Koningin!" tot ver in den omtrek weer klinken. Ook uit het weinig talrijk publiek op de de Ruyterkade stegen juichkreten op, toen de Koninklijke auto, die alleen door een kap was afgedekt, voorbijreed. Des middags werd een bezoek gebracht aan de Nederlandsche Bank. Aan den hoofdingang werden de Hooge bezoekers ontvangen door president en direc teuren, mr. G. Visering, mr. P. J. C. Tetrode, J. F. de Beaufort en mr. G. H. M. Delprat, en geleid naar de zaal, waar de directie pleegt te vergaderen. Na een kort oponthoud vangt de bezichtiging aan van de kluizen en loka len, beginnende met de kluis voor de biljet ten van hooge waarden, waartoe de directie gang toegang geeft. Deze kluis is onlangs ge heel vernieuwd en eerst sinds enkele dagen weder in gebruik genomen. Zij bestaat uit twee deelen boven elkaar, waarvan het bo venste gedeelte op het niveau van de zooeven genoemde directiegang ligt en het onderste geiykvloers met de algemeene kluisinrichting van de Bank. Door de benedendeur voert de weg naar den mantelkelder, waar geborgen zijn de mantels van effecten, behoorende tot alle bij de Nederlandsche Bank in bewaring of beleening gegeven waarden. Deze ruimte wordt geheel doorgeloopen, ten einde een overzicht te verkrijgen van den omvang van deze administratie. Aan deze kelderafdeeling grenst het bank- biljettenkantoor. Een gang leidt naar de goudkluis, die enkele jaren geleden nieuw is gebouwd. De gouden baren zyn daarin onverpakt opge stapeld, terwyi het gemunte goud, gesplitst naar de muntsoorten, in geplompeerde zak ken in kooien ligt verzameld. De goudkluis wordt door de „Bogengang" verlaten, om te komen in de remise, de plaats waar het te ontvangen en te verzenden goud wordt behandeld. Hier is men bezig om een hoeveelheid goud te verpakken en voor ver zending gereed te maken. Door het depót van den keldermeester, waar de vóórbehandeling van het goud plaats heeft, hetwelk ter berging in de reeds be zochte goudkluis bestemd is, leidt de weg naar de zilverkluizen, waar het gemunte zil ver op stapels ligt van 3000 zakken elk, tot een gewicht van 13.000 Kg. Hierop volgt een bezoek aan de groote weegkamer, waar de werkzaamheden worden gadegeslagen van het tellen en wegen van een partij twintig-dollar stukken. In aansluiting met hetgeen in den mantel kelder is getoond, geeft de couponbladenkel- der een aanschouweiyk beeld van de berging en administratie der coupon- en dividend bladen. De couponbladen zijn naar den vervaldag, bewaarnemingsgewijs, gesorteerd, de divi dendbladen naar het fonds. Vervolgens wordt een bezoek gebracht aan de verschillende afdeelingen, waar de dage- lyksche behandeling van zaken geschiedt, met name aan beleening, kassierdery, discontee ring en secretarie. Uit de Hall van den hoofdingang voert de weg langs de afdeelingen clearing, valsch- geld-centrale en via controle en expeditie naar de boekhouding en ten slotte naar de afdeeling, waar langs mechanischen weg coponsafrekeningen gemaakt worden van de bewaarneming. De hooge bezoekers werden teruggeleid over de afdeeling Giro, om de Bewaarne ming te bezichtigen en daarna de leeska mer, behoorende tot de bibliotheek, waarna op de Groote Vergaderzaal den Hoogen Bezoekers thee werd aangeboden. Daar waren eenige byzonderheden, de Bank betreffende, tentoongesteld, o.a. bank biljetten van de eerste uitgiften, verschil lende gouden munten, het eerste grootboek, foto's en teekeningen der gebouwen. De hooge bezoekers toonden zich over de bezichtiging zeer voldaan. Daarna werd naar het Paleis teruggereden. Gistermiddag zaten aan het diner ten Hove verschillende civiele en militaire auto riteiten aan, als de Commissaris der Ko ningin in Noord-Holland mr. dr. A. Röell; de burgemeester van Amsterdam, de heer W. de Vlugt, vice-admiraal Quant, com mandant der marine te Willemsoord, de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, de heer G. Vissering, president van de Nederl. Bank, de heer C. J. K. van Aalst, president der Nederl. Handel-Maat- schappij, prof. J. G. H. de Meyere, rector magnificus der Universiteit te Amsterdam prof. G. Ch. Aalbers, rector magnificus der Vrije Universiteit Mr. C. Baart de la Faille, president van de Rechtbank en vele ande ren. De marlnierswacht in de tram De mariniers van de eerewacht voor het Koninklijk Paleis op den Dam, die gister middag werden afgelost, zijn op niet alle- öaagsche wyze naar de kazerne terugge keerd. Daar de mariniers slechts over één tenue beschikten, vond het commando het raadzamer de mannen niet door den plas regen naar de kazerne te laten brengen. Onder groote belangstelling van het publiek bestegen de mariniers de tramwagens,, die in de Beursstraat bij de Bijenkorf waren opgesteld. Vandaar werd naar de Mari- nierskazeme aan het Mariniersplein gere den. Koninklijk bezoek aan de volkstuintjes Hedenmorgen werd door de Koninklijke familie een bezoek gebracht aan een der volkstuintjes van den Bond van Volkstuinders „Ons Lustoord" aan den Zuidelijken Wandel weg. Met auto's werd om half elf gereden vanaf het Koninklijk Paleis naar den Zuide lijken Wandelweg, langs Mozes en Aaron- straat, Nieuwezyds Voorburgwal, Spui, Rokin, Muntplein, Reguliersbreestraat, Rembrandt- plein, Utrechtschestraat, Keizersgracht (even zijde)Amstel, Sarphatistraat, Oosteinde, brug Stadhouderskade, Stadhouderskade, Amstel- dijk. Aan den ingang werd Hare Majesteit ont vangen door het dageiyksch bestuur van den Bond, bestaande uit de heeren J. Vroegop, voorzitter; P. G. Hoen, secretaris; K. Hylsma, penningmeester-administrateur; Th. Uilkam, en C. Smit, voorzitter van deze afdeeling. Hierna werd een rondwandeling gemaakt langs een aantal van de 375 tuintjes. Hare Majesteit toonde haar bewondering over de kweekkunst van deze amateur-tuinders. Nu moet het gezegd worden, dat, wat hier te zien is, vaak in het geheel niet achterstaat bij hetgeen wij dikwyls op kweekeryen heb ben aanschouwd. Hier en daar werd eenige oogenblikken stilgestaan om te wyzen op bijzondere plan ten, die door deze amateurs gekweekt zyn. Op do meeste tuintjes waren de kweekers en kweeksters aanwezig. Aan het eind van het bezoek werd nog een kykje genomen bij een der tuintjes, dat afwykt van de anderen. Dit plekje grond is bezaaid met steenen. Er groeien distels en andere wilde planten. Hierna werd afscheid genomen om den tocht voort te zetten naar de Amsterdamsche Vereeniging voor Schoolwerktuinen. Hier waren ter ontvangst aanwezig de voorzitter, mr. J. van Woudenberg Hamstra; de secreta resse, mej. S. Heymans; de heer C. H. Claas- sen en de heer J. Schaap, leiders van den tuin. Na de begroeting maakten de Koningin en Prinses Juliana, benevens Prins Hendrik, een wandeling door de tuinen, waarby de heer Van Woudenberg Hamstra de Koningin o.a. mededeelde hoe de planten naar de fa milies gerangschikt zyn, terwyi het midden stuk van den tuin in beslag wordt genomen door de telkens 15 M2 groote tuintjes der kinderen, waarvan bestemd is voor bloe men, de rest voor groenten. Nadat men den tuin had rondgewandeld, waarby verschillen de malen, om enkele byzondere planten in oogenschouw te nemen, werd stilgestaan, werd nog een kort bezoek gebracht aan het ge bouwtje, waar verzamelingen schelpen, vlin ders enz. zijn byeengebracht. Luid toegejuicht verliet de Koninklijke familie den tuin, om langs een omweg weer het Paleis te bereiken. Het bezoek der Koninklijke Familie aan de hoofdstad. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft de voorwaarden vast gesteld, onder welke steun van Rijkswege aan de bestrijding der tuberculose onder het rundvee kan worden verleend. Te Tilburg heeft de plechtige installatie plaats gehad van Mgr. dr. B. Eras tot Pro- tonotarius Apostolicus. Nadere bijzonderheden omtrent de sta kingsrelletjes op Billiton. Kapitein Koppen is met de H.-N. A. F. A. te Batavia aangekomen en doorgevlogen naar Bandoeng, waar hij eveneens behou den is gearriveerd. De Aartsbisschop van Canterbury, afge treden tengevolge van de verwerping van de herziening van het gebedenboek, zal he den voor de laatste maal de vergadering der bisschoppen presideeren. Te Bordeaux is de algemeene havenar beidersstaking afgekondigd. De Oostenrijksche bondspresident, Hai- nisch, zal in November definitief aftreden. De roofmoordenaar Hopp legt een vol ledige bekentenis af. Het standpunt van Amerika ten opzich te van het Britsch-Fransche vlootcompromis. Barometerstand 9 uur vjm.: 7.57. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.18. Hoogste barometerstand 767.6 m.M., te Vestmanör. Laagste barometerstand 748.9 mM„ te Vardö. Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit noordelijke richtingen, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, koeler des nachts. Geseind van De Bilt, hedenmorgen te 9 uur 50, aan alle posten: Attentiesein neer! Tusschen de lift bekneld Gistermiddag heeft in de Beverwyksche conservenfabriek een droevig ongeluk plaats gehad. Toen een lorrie met bussen met conser ven door een tweetal meisjes op de lift ge reden was, drukte een van haar op de con tactknop, zonder dat het lifthek gesloten was. De 18-jarige W. v. R., wonende aan de Peperstraat, bevond zich op de lift en ging mee naar boven. Plotseling hoorde het achtergebleven meisje een gil en bemerkte, dat v. R. met het hoofd tusschen de lift en een balk van de zoldering bekneld zat. Onmiddellijk snelde men ter hulp, doch het bleek reeds te laat. Het ongelukkige meisje werd levenloos naar buiten gebracht. Twee doktoren, die inmiddels gewaarschuwd waren, constateerde, dat de nek gebroken was, waardoor de dood oogenblikkelyk was ingetreden. Het lyk is naar de ouderiyke woning over gebracht. Eén doode Op den Leidscheweg onder Wassenaar is een ernstig motorfietsongeiuk gebeurd. Jhr. E. O. Berg van Middelburgh, uit Wassenaar, kwam uit Alphen en reed met zyn zoontje op de duo. Even vóór Wasse naar geraakte hy in botsing met een vracht auto, waardoor hy kwam te vallen en zoo ernstig gewond werd, dat de dood spoedig daarop intrad. Het zoontje kreeg geen noe menswaardig letsel. De heer E. O. Berg van Middelburgh was 39 jaar oud, hy was sedert 1921 secretaris van j de N.V. R. 8. Stokvis Zonen, te Rotter dam. I Een onzer grootste instellingen zou een verlies van een millioen lijden Aneta seint uit Soerabaja: Het Soer. Handelsblad bespreekt de de confiture te Rangoon, waarbij de Chineesche firma Banghwat, die k la baisse in ryst spe culeerde, geweldige bedragen moet hebben verloren. Het blad deelt mede, dat eener- zyds wordt gesproken van oplichting op groote schaal, terwyi anderzyds vermoed wordt, dat de oorzaak waarschyniyk dieper ligt en gezocht moet worden in den stryd tusschen de z.g. „big mills", zynde de molens in Europeesch bezit, en de z.g. „small mills", zynde de molens in Chineesch bezit. Laatst genoemde verstrekken den landbouwers kwistig credieten. By een dalende markt bleek, dat meer voorschotten verstrekt wa ren dan het product opbracht. Het Nieuws van den Dag v. Ned.-Indië meldt, dat het totale deficit tien en een half millioen ropynen bedraagt, terwyi de dek king by de banken hiervoor geraamd wordt op niet meer dan 25 pet. Volgens de Ind. Financier zou een onzer grootste instellingen by de deconfiture be trokken zyn ep een verlies lyden van 1.000.000. By gelegenheid van het eerste lustrum der R. K. Universiteit, zal Mgr. A. F. Diepen op Woensdag 17 October ak. een Pontificale Heilige Mis opgedragen in de St Augustinus- kerk te Nymegen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1