Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuw? 's Morgens en s' Avonds Het tweede Nationaal Congres van R.K. Jongenspatronaten Nederland in DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 2 H. M. Koningin-Moeder I Minister Kan naar Limburg Maison Couturier te Amsterdam Een radiogram naar Soerabaja Electriciteit in huis en industrie De kwestie Stenhuis Om de uitbetaling der ongevallen - uitkeering De onbewaakte overwegen Het landgoed „de Cloese" behouden LUCHTVERKEER Majoor Penzo te Schellingwoude geland SOCIAAL LEVEN Technische ambtenaren van den Rijkswaterstaat Het zilveren jubileum Een belangrijk gebeuren te 's-Hertogenbosch R.K. Algemeene Midden- standsbedrijfsraad Aanrijding in den nacht Een brandstichtster Van een ladder gevallen Tragisch Verduistering Op slag gedood Uit het raam gevallen en ongedeerd Door vallend gesteente getroffen Inval in een speelhol te Amsterdam Ziektegevallen aan boord van het s.s. „Pollux" RECHTSZAKEN Geld uit de cantine gestolen Het was al te duidelijk Hij had het verhaal gefingeerd De ontvluchting der vier Scheveningsche uitbrekers Een Wolff-telegram uit Kassei meldt: H. M. de Koningin-Moeder kwam gister- j avond 18.50 uur met den D-trein in gezel schap van vorst von Waldeck en haar ge- i volg op het hoofdstation aan. H. M. nam in het hotel „Wilhelmshöhe" haar intrek l De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, mr. Kan, heeft zich gisteren naar Limburg begeven, waar hij heden, ver gezeld van den chef der afdeeling Vissche- rijen van zijn Departement, den heer A. R. Brouwere. tegenwoordig is bij de contróle Van verschillende beken in Zuid-Limburg, Waarin jonge zalmen zijn gepoot. Daarna ligt het in het voornemen van den Minister te Roermond de vergadering van den Zuid-Nederlandschen Zuivelbond by te wonen. ting van de Tweede Kamer van 9 Dec. 1927 aangenomen motie, verslag zal hebben uitge- bracht, behalve voor zooveel betreft gevallen, 1 waarin nader mocht zijn gebleken, dat de toestand ter plaatse voorziening eischt. In1 dit geval is daarvan echter geen sprake. Het uitzicht op den overweg is zeer goed. Dit een door het Rijkstoezicht ingesteld onder zoek is gebleken, dat het ongeval moet wor den toegeschreven aan onachtzaamheid van j den autobestuurder. de huidige omstandigheden van hem ver wacht mocht worden. Zulks noemen we o.i. met recht: een gelukkig verschijnsel. „Onze beginselen vragen, dat we met allen ernst streven naar een solidaire samenwer king tusschen patroon en arbeider. Onze Algemeens Raad en de daarbij aangesloten bedrijfsraden zijn op het beginsel eener royale samenwerking opgebouwd. Onze ge- heele maatschappij ten slotte zal die onder linge samenwerking ten goede komen. Een terugblik op het afgeloopen jaar doet ons de gegronde hoop koesteren, dat ons werk in de bedryfsraden steeds van meer beteekenis zal worden en dat zoowel door ons goede voorbeeld als door de dezerzijds bereikte re- Het zal ais kantoorgebouw worden ingericht tot navolging. „Einde 1927 waren bij den Algemeenen Raad aangesloten de bedryfsraden voor het meubelbedryf, het schildersbedrijf, het stu- cadoorsbedryf, het slagersbedrijf, het schoen- makersbedryf, en den manufacturenhandel. De twee laatstgenoemde bedrijfsraden wer den in het afgeloopen jaar opgericht. De bedrijfsraad voor het schoenmakersbe den Algemeenen Raad geïnstalleerd. Deze bedrijfsraad wordt (voorloopig) gevormd door vertegenwoordigers van den R. K. Bond van Schoenwinkeliers- en Schoenmakers- patroonsvereenigingen en van den R. K. Pabrieksarbeidersbond, in welken bond de schoenmakersgezellen georganiseerd zijn. Aan de uitbreiding van het aantal be drijfsraden wydde het bestuur van den Al gemeenen Raad voortdurend aandacht. Over de oprichting van een bedrijfsraad voor het smedenbedrijf werd gesproken met het be stuur van den R. K. Smedenpatroonsbond. Aan den R. K. Bond van Horlogemakers werd de vraag voorgelegd, of het mogelijk zou zyn één bedryfsraad te stichten voor de sultaten anderen zullen worden aangespoord horlogemakers, goud- en zilversmeden. Het Na het bezoek van de Koningin aan de torpedojagers „De Ruyter" en „Evertsen" verzond het radio-station van Hr. Ms. „De Ruyter" uit de Noordzee het volgende tele gram aan het Marine-radiostation te Soe rabaja, bestemd voor den commandant der Zeemacht in Nederlandsch-Indië: „BU bezoek aan torpedojagers draagt de Koningin my op u Hoogstderzelver geluk- Wenschen te zenden met deze aanwinst der vloot onder uw bevel, die met zeer veel vol doening door H. M. werd geïnspecteerd, (w.g. Bauduin.) Binnen zeer korten tyd ontving de com mandant van Hr. Ms. „De Ruyter" ant woord, dat het telegram te Soerabaja was ontvangen. De overseining geschiedde zonder eenige Voorbereiding of waarschuwing aan Soera baja, met den korten golfzender, die in samenwerking met den Marine-radiodienst met de Nederlandsche Seintoestellenfabriek is gebouwd. Naar het „Hbld." verneemt, heeft de N.V. Hollandsche Koopmansbank Maison Coutu rier te Amsterdam aangekocht. Tevens heeft zy beslag gelegd op de achter Couturier ge- legen perceelen in de Kerkstraat. De Hollandsche Koopmansbank is de ver tegenwoordiger van de Zweedsche Lucifers trust te Amsterdam. Het ligt in de bedoeling, om het perceel in te richten als kantoorge bouw, in de eerste plaats ten behoeve va:* de dochtermaatschappyen der Zweedsche Luciferstrust. drijf werd 29 Juni door den secretaris van de waschindustrie. bestuur van dien Bond berichtte tegenover de bedryfsraden-Idee niet onsympathiek te staan, maar dat de oprichting z.i. geen zin zou hebben, omdat de in den bond georgani seerde patroons heel weinig werknemers in dienst hebben. Verder werd onder meer overwogen de mogeiykheid van oprichting van een be drijfsraad voor het bakkersbedrijf en voor Te Arnhem zal van S tot en met IX November een tentoonstelling gehouden wor den van electriciteit, toegepast in huis en industrie. Deze tentoonstelling belooft, naar gemeld wordt, de grootste en volledigste te worden op 't gebied der electrotechniek in huishouding en industrie, welke sinds jaren in Nederland werd gehouden. Het provinciaal electrisch bedrijf en het G. E. B. van Arnhem nemen er aan deel. Het gebouw „Musis Sacrum", waar de ten toonstelling wordt gehouden, zal door de Philips' fabrieken geheel in floodlight wor den gezet. Reeds by het binnentreden van het gebouw zal men in de entree-ruimte onder den overweldigenden indruk komen van hetgeen door electriciteit op het gebied van lichteffecten is te bereiken. In de groote expositie-zaal wordt door een lichtgondel van circa 25 M. lengte een indirect licht tegen een door Philips ontworpen plafond van gegolfd carton geworpen, dat een tot nog toe ongekenden betooverenden indruk zal maken. De stands zyn reeds nu byna alle ver huurd aan de voornaamste firma's op elec- trotechnisch gebied. Alles, wat in huis en industrie door electriciteit kan worden be reikt, zal hier op zeer overzichteiyke wyze worden getoond. In den tuin wordt een „Geriefelijk Huis" gebouwd, met zes ruime vertrekken, waar alles, tot in de kleinste byzonderheden, door middel van electrische energie, wordt verlicht, gedreven, bereid, enz. In één woord: deze tentoonstelling zal de toepassing der electrotechniek in alle on- derdeelen demonstreeren en aantoonen, dat en voor 't gemak der huisvrouw en voor de hygiëne en voor de tijdsbesparing het aanwenden van electrische energie in dezen tyd het aangewezen middel is. „Het Volk" meldt, dat in een vergadering van de Orgaancommissie der Open-brief- onderteekenaars de heer Stenhuis heeft me degedeeld, dat hij van plan is in de Kamer zelfstandig als links-socialist op te treden. Door den heer Hermans zyn aan den Mi nister van Arbeid, Handel en Nyverheid de volgende vragen gesteld: 1. Is de minister met ondergeteekende van mecning, dat de toekenning van ongevallen- uitkeering aan hen, die daarop ingevolge de Ongevallenwetten aanspraak hebben, met den meesten spoed dient te geschieden? 2. Zoo ja, is het den minister bekend, dat o.a. den werkman Struiwig, te Arnhem, wien op 13 Juli j.l. in verband met zyn dienst betrekking een ongeval is overkomen als gevolg waarvan hy sedert 6 Augustus d.a.v. niet meer heeft kunnen werken nog i steeds (dus tot heden, 22 September 1928) de hem toegekende uitkeering, trots her haalde aanvraag, is onthouden? 3. Acht Z. E. een zoodanige vertraging in de uitbetaling der ongevalsuitkeering niet in strijd met de bedoeling van den wetgever en met een behoorlijke administratieve uitvoe ring eener sociale verzekeringswet? 4. Is de minister bereid te onderzoeken of hier sprake is van nalatigheid van de zyde van de Rijksverzekeringsbank of van den betrokken Raad van Arbeid en is de minis ter voorts bereid om maatregelen te nemen, opdat den hierbedoelden getroffene alsnog onverwyld recht worde gedaan en waardoor tevens in de toekomst gevallen als deze Voorkomen worden? 5. Wil de minister ten slotte het resultaat zyner bemoeiingen in deze aan de Kamer theedeelen? Op de vragen van mevrouw BakkerNort betreffende net opnieuw instellen van be daking op onbewaakte spoorwegoverwegen in Verband met het onlangs gebeurde ongeval bij den onbewaakten spoorweg by Heillger- lee, antwoordde de minister van Waterstaat: De vraag van algemeenen aard, in hoe verre op onbewaakte overwegen opnieuw bewaking moet worden ingesteld, zal behoo- ten te worden overwogen, nadat de commis sie, ingesteld overeenkomstig de in de zit- Te Lochem is gisteren onder groote belang stelling de toeslag gehouden van het land goed „de Cloese". De generale massa werd afgemynd op 119.000 (in perceelen bedroeg de opbrengst 97.450), door den makelaar L. van Stave ren uit Amsterdam, voor zyn lastgever, den heer J. Sickesz te Amsterdam, lid van den Raad van Beheer der N.V. Sickesz Cacao- en Chocoladefabriek v. h. Gebr. Sickesz te Amsterdam. Deze heeft ook al het hout genaast, zoodat de totale koopsom 217.125 plus de onkosten bedraagt. Het staat nu vast, dat het mooie land goed in zyn tegenwoordigen toestand behou den biyft. Gisterenmiddag om 5.40 daalde op het vliegterrein Schellingwoude, een Italiaansch watervliegtuig, bestuurd door Majoor Penzo, die deel had genomen aan de reddingswerk zaamheden in verband met de ramp van de „Italia". Majoor Penzo was in Bergen (Noor wegen) gestart en vertrekt heden naar Mi laan of Rome. In een gisteren, onder voorzitterschap van den heer ir. P. van Tiel te Utrecht, gehouden algemeens vergadering van de Vereeniging van Technische Hoofdambtenaren en Tech nische Ambtenaren van den Rykswaterstaat, werden o a. breedvoerige besprekingen gewijd aan de vraag of genoegen kon worden geno men met de wyziging van ds voorwaarden, waaronder een aantal van deze rijksamb tenaren indertijd vrijwillig een verbinten's hebben aangegaan voor indienststelling by de genie. Het desbetreffend Koninklyk Besluit werd immers Ingetrokken en door een nieuw ver vangen, echter zonder dat deze ambtenaren werden gehoord of gevraagd of zy accoord gaan met de n'euwe voorwaarden, die ver slechteringen beteekenen en aan bekende be zwaren niet tegemoet komen. Deze vraag werd, gelet op het feit, dat de verbintenis geheel vrijwillig is en van eenige ambtelijke verplichting ter zake geen sprake Is, ont kennend beantwoord, op grond waarvan werd geadviseerd: le. dat ds betrokken personen hun ver- b'ntenis zullen opzeggen en 2e. dat geen nieuwe verbintenisssen zullen worden aange gaan. een en ander tenzy de nieuwe voor waarden zullen worden gewijzigd, in elk geval tenzij op deze voorwaarden alsnog de instemming van de contractanten wordt ge vraagd. Uitvoerige besprekingen werden gehouden over de organisatie van den Rijkswater staatsdienst en hetgeen hiermede samen hangt. Groote bevreemding werd uitgesproken over het uitbiyven van de reorganisatie var: dezen dienst. De vraag werd gesteld, wie of j wat de oorzaak is, dat ds Minister een lydende houding biyft aannemen. A's resultaat van deze gedachtenwisseling werd met algemeene stemmen een mot'e aangenomen, waarin den Minister wordt ver zocht: le. de reorganisatie van den Rijkswater staat niet langer uit te stellen, en 2e de personeelsbezetting en de aanstel ling ook van tijdelijke ambtenaren rationePl en economisch te doen zyn in dezen zin, dat, in overeenstemming met het advies van de reorganisatie-commissie, ieder ambtenaar een werkkring kan bekomen, waarvoor hy krachtens zyn opleiding en practische be kwaamheden is aangewezen. Het jaarverslag 1927 Verschenen is het jaarverslag 1927 van den R. K. Alg. Middenstandsbedryfsraad. Daaraan is het volgende ontleend; Nadat onze algemeene Raad enkele jaren weinig van zich had doen hooren, kwam midden 1926 een wending ten goede. Met nieuwen ijver, met nieuwe kracht werd weer begonnen en voor de uitbreiding en practi sche toepassing van onze ideeën aangaande bedrijfsorganisatie geyverd. Niet zonder suc ces. Gaf de Algemeene Raad reeds in de twee de helft van 1926 teekenen van hernieuwd leven, ook ln 1927 heeft hy gedaan, wat in zyn de meest geschikte momenten om Purol toe te passen; daarom behoort op iedere slaapkamer een doos of tube Purol aanwezig te zijn. 's-Hertogenbosch is dezer dagen de stad waar een belangryke samenkomst plaats vindt. Daar toch wordt onder hooge goedkeuring van het Doorluchtig Episcopaat het tweede nationaal congres gehouden van het Cen traal Comité tot bevordering van R. K. Pa- trcnaatsbelangen in, Nederland. Tevens wordt herdacht het zilveren jubi leum der jongenspatronaten in Nederland, Het congres is gisteren begonnen en wordt heden voortgezet. Gistermorgen had de jaarvergadering plaats van de leden van het Centraal Co- Des middags te half vier ving de officleele openingsvergadering aan, die in de groote Concertzaal werd gehouden, in tegenwoor digheid van vele autoriteiten en waarby ook de Bisschop van 's-Hertogenbosch Z-DH- Mgr. A. F. Diepen tegenwoordig was. De openingsrede werd uitgesproken ^?or den voorzitter van het Centraal comité, den Zeereerw. heer B. H. de Groot, rector e Amersfoort. Na het eerste Nationaal Patronaten-Con gres van 14 en 15 Juli 1914, staan we thans aldus spr., voor de openingsvergadering van ons tweede Nationaal samenzyn. V/el zijn er byzondere redenen, om thans in Congres bijeen te komen en de groote vraagstukken van jeugdopvoeding door het patronaat te bespreken, want veel is er sinas 1914 veranderd. Spr. wees op de groote ge varen, welke onze jeugd van alle kanten be lagen en toonde aan hoe de nieuwe levens gewoonte en levensverhoudingen haar spo ren ook in het geestelyk leven van het op groeiend geslacht hebben achtergelaten. De jongens van heden zijn de mannen van morgen Van hun geloofsovertuiging hangt af ae bloei van het geloofsleven der komende jaren; hun zedelyke kracht zal uitmaken de waarde van het wordende huisgezinvan hun idealen zal de toekomst gebouwd wor den met ziin hoop voor de Kerk en zijn zegen voor de burgelijke samenleving. Groot probleem, waarvoor onze tijd en waarvoor ons jeugdwerk gesteld wordt. Hoe de wereld er uit zal zien, hangt voor een groot deel af van het antwoord, dat wij, Katholieken, dat ons Roomsche jeugdwerk op deze vraag zal hebben gegeven. Zonder het jeugdwerk immers, dat aan vullen wil en aanvullen moet, wat in onze dagen de huiselijke opvoeding alléén niet kan geven, kan de jeugd niet ten volle ont wikkelen de krachten die zij voor het ko mende leven ncodig heeft; ja méér nog, za, menig jongere niet behouden biyyen. Wel reden dus voor ons te beginnen en In Congres bij elkaar te komen, en waar de ty- den zóó zijn veranderd, ons af te vragen of we met ons patronaatswerk staan op de hoogte van onzen tijd; of we geven, wat de jeugd van 1923 van ons verwacht en de jeugd van onze dagen noodlg heeft. Wat we deden in de periode van 1914, is niet meer voldoende in 1928. Alléén bescherming kan de jeugd niet be- varen; positief moet ze gevormd worden voor haar intrede in de wereld; met schoolsche kennis alléén en louter verstandelijke ont wikkeling zal zy haar toekomstige levensver houdingen niet voldoende beheerschen, een krachtige wil, gestaald in zelftucht en zelf verloochening zal haar sterker wapen zijn om in ds levensstormen staande te blijven, een vorm van patronaatswerk, die de activiteit der jongeren zelf niet wekt en de gezonde ontwakende krachten niet tot volle ont plooiing brengt, voert niet op tot die inner lijke zelfbeleving en kweekt niet de zelfstan digheid, die den rijpenden jongen tot vol waardig man most maken voor het leven. Met de 30.000 jongens, die we hebben sa mengebracht in onze Patronaten is t vraag stuk niet opgelost! Wat we in die 500 patronaten van hen ge maakt hebben, zal den doorslag geven. Een frlssche nieuwe geest gaat over ons jeugdwerk waaien. Men wil een vorm van Jeugdwerk, die de belangstelling der jongeren zal boeien, hen actief doet meeleven in hun eigen vormingswerk en hen beter en dieper doet beleven hun eigen hooge waarde en de roeping, waartoe zy bestemd zyn. Aan die vraag wil ons tweede Nationaal Congres tegemoet komen en medewerken aan de oplossing van die vragen. Na een woord van welkom opende spr. het Congres met den Christeiyken groet. Na het zingen van „Aan U, o Koning der Eeuwen," zong het jongenskoor der St. Jan- school het Gregoriaansch „Ave Maria" en een fragment uit de Aloysius-cantate. Vervolgens hield de Zeereerw. heer F. Frencken, directeur van den „Eucharistischen Kruistocht" te Breda een geestdriftige rede over het onderwerp: „Verdieping van het godsdienstigleven door het Patronaat." Daarin verdedigde spr. de stellingen, welke wy reeds eerder uitvoerig publiceerden. Prof. Frencken oogstte langdurig applaus. Onder groote aandacht der vergadering sprak daarop de Bisschop van 's-Hertogen bosch, Z.D. H. Mgr. A. F. Diepen, de aan wezigen toe. Mgr. Diepen spreekt Als ik, aldus Mgr., hier verschyn als Bis schop, mag ik mij ook noemen de vertegen woordiger van het Ned. Episcopaat dat dit Congres met vreugde heeft begroet en daar van de beste verwachtingen koestert. Namens het Episcopaat mag ik dank en hulde brengen aan allen, die sedert 14 jaar na het eerste congres, hun krachten en toe- wyding aan het patronaatswerk hebben ge geven. Hulde aan de Priesters en de leeken, aan de leden vooral, voor hetgeen zy gedaan hebben. Een agent 300 meter door een anto meegesleurd. Te 's-Gravenhage surveilleerden gisteren nacht twee agenten van politie per rywiel aan de Laan van Meerdervoort. Bij de Rozenstraat kwam een auto met groote snelheid hun achterop rijden. Naar de verklaringen van een der agenten gaf de chauffeur geen signalen. De 55-jarige agent de P., dienst doende aan het bureau Archimedesstraat, werd door den voorbijsnellenden auto gegrepen en mee gesleurd. Ongeveer 300 M. verder werd de man door zijn collega gevonden. Wonder boven won der had hy oogenschynlijk geen ernstige kwetsuren bekomen. Echter had hy aan ar men, gelaat en beenen schaafwonden. Zyn fiets was verdwenen. Later in den nacht is deze op den hoek van de Laan van Meerdervoort en Hyacintstraat geheel ver nield teruggevonden. De auto is doorgereden. De andere agent was niet in staat om 't nummer te noteeren, zoodat de chauffeur tot op dit oogenblik nog niet is opgespoord. Echter stelt de politie alle pogingen ln het werk hem te vinden. Ik breng hun dank, wetend, dat by God staan opgeteekend de vele moeizame uren, gewyd aan de patronaatsjongens. Na dezen dank en hulde, zeide Mgr., moge ik uitspreken myn goede wenschen voor 't succes van deze beide dagen, die beoogen Christus aan de rypere jeugd te geven en de rypere jeugd aan Christus. Als wij hoorden en bewonderden de mooie voordracht van directeur P. Frencken, dan vonden wij daar in deze gedachte: Wij willen onze jeugd tot God voeren en wij zullen zorgen, dat er geen enkel jaar in het leven der jeugd, niet aan God toebehoort. Gij, Priesters en leeken, zet er zooveel op om ook in de gevaariykste jaren de jeugd te doen bloeien voor God. Het blijve uw leuze de kinderziel rein van zonden te bewaren en te sieren met de deugden, die wel eens passieve deugden genoemd worden: gehoor zaamheid, nederigheid en versterving. Toets daarom al de voorgestelde werkre- gelen aan deze vraag. Zal het goed zijn voor het tydeiyk en vooral voor het eeuwig wel- zyn onzer dierbare jongens? Dat moet beslissend zyn. Het oude en het nieuwe moet gij aanwenden. Moge deze vrucht de moeiten en zorgen van dit congres vergelden, en mogen al de beschouwingen, die hier gehouden worden metterdaad er toe leiden, om, beproefd aan den toets van de Waarheid van Christus, de jeugd te brengen tot Christus zelf. Dat is, besloot Mgr., geen gemakkeiyk Werk. Daarom zal ik morgenvroeg gaarne opgaan tot het Altaar des Heeren, tot God, Die onze jeugd verblijdt. Ik zal in de Mis van den Heiligen Geest den zegen afsmeeken en het Goddelijk Licht en de. Waarheid voor U en uw patro naatsjongens. Moge dit tweede congres een zegen zijn voor hen, die er aan deelnemen en voor hen, die zy vertegenwoordigen, voor de jeugd, die daardoqr mede tot Christus wordt gebracht. Na een dankwoord van den voorzitter werden eenige telegrammen verzonden, o.m. aan 2. D. H. Mgr. H. van de Wetering en H. M. de Kon'ngin. Zegenend verliet Mgr. Diepen daarop de vergadering, wama deze eerste bijeenkomst werd gesloten. Te 8 uur gisteravond werd in de groote zaal van het Concertgebouw een feestver- gadering gehouden, waar de patronaats harmonie „St. Cathrien" haar medewerking verleende. De voorzitter van het Centraal Comité hield een herdenkingsrede, die per radio werd uitgezonden. Ofschoon we, aldus spr., in deze dagen hier in Den Bosch zijn te zamen gekomen, om te beraadslagen over verbreeding en ver dieping, verbetering van onzen gemeen- schappeiyken Patronaatsarbeid, mogen wy toch dit congres niet laten voorbijgaan, zonder ons zilveren jubileum herdacht te hebben. Daarom heden deze feestelijke vergadering. Nu ryzen voor mijn geest in volle kleuren pracht en lynenrykdom de duizenderlei werkzaamheden, die in 25 jaren van het Pa tronaat over de jongelingschap van Neder land uitgingen. Treedt naar voren dan: gy 32.000 jongens en 3000 bestuurders en 500 priesters, die thans .het levend materiaal van onze Roomt sche Jongenspatronaten uitmaakt. Daar staat ze, die kern van Roomsch durvende en Roomsch levende mannen in de Farochie! De propagandisten voor iedere goede Roomsche zaak; kloeke Roomsche huisvaders, zooa's onze tijd ze noodig heeft; voormannen in onze groote sociale organi- satie; zelf leiders in de Patronaten; priesters i en missionarissen. In ons Congres bespreken we, wat we beter en dieper van ons Patronaatswerk kun nen maken. Nu besteden we den tyd om een dank- en loflied aan te stemmen voor ontvangen zegen en genaden over gerijpten oogst en binnengehaalde vruchten. Dank aan God dus op de eerste plaats! Dank aan het Doorluchtig Nederlandsch Episcopaat! Aan den Aartsbisschop en aan Mgr. Cal- lier z.g. die de 25 jaren van Patronaatswerk, die we thans bejubelen, in hun zegenryk bestuur mochten meeleven en mede lelden Dank aan den Bisschop van üe jeugd en van het jeugdwerk, Mgr. Diepen. Dank aan de Regeering en Burgerlijke overheid, die door goede wetgeving en finan- cieelen steun laten we hopen straks ook door een gezonde regeling van het aanvul lend onderwijs het jeugdwerk mogeiyk maakte zich vrij en krachtig te ontwikkelen. Dank aan het katholieke volk van Neder land in al zijn geledingen.. Dank aan de arbeiders in onze Patrona ten: priesters en leeken. God zegene u voor uw arbeid in de Pa tronaten! Aan het slot zyner rede noodigde spr. de vergadering uit het feestlied der bescher melingen van het jubileerend Patronaat te zingen, dat voor deze gelegenheid is gedicht door Frater Selestinus en getoonzet door pastoor A. Pessers. Het overige van den avond werd gevuld door muziek en zang van het symphonie- orkest Crescendo en het gemengde Knapen- en Mannenkoor van St Jacob. In het Concertgebouw is by gelegenheid van dit 2e nationaal Patronatencongres een tentoonstelling ingericht van lectuur en leer middelen ten dienste van het Patronaats werk. Te Zwolle ontstond door onbekende oor zaak brand in een perceel aan den Middel weg, bewoond door de familie R. De brand ontstond tydens afwezigheid van de bewo ners en was -poedig gebluscht. Op het zolderkamertje, waar de brand was geweest, vond de politie onder een hoopje af gebrand riet een in petroleum gedrenkten doek. De man en vrouw werden aangehouden en aan een verhoor onderworpen. Hierby bleek dat de vrouw, die het laatst de deur was uitgegaan, verdacht moet worden van brandstichting. De man die aan dit misdrijf niet medeplichtig bleek, werd spoedig weer op vrije voeten gesteld. By den bouw van de nieuwe buitenplaats „Lookhorst", gemeente Leusden, naby Amersfoort, stortte Maandag de 60-jarige stucadoor G. H. Goorhuis, van een ladder naar beneden. Gisteren is de man aan de gevolgen daarvan overleden. Te Leiden is een 6-jarige jongen, die op Kort Rapenburg te Leiden op de treeplank van een vrachtauto, bestuurd door den motorschipper Groenewegen, was gespron gen er af gevallen, waardoor het knaapje een der achterwielen over het hoofd kreeg en op slag werd gedood. Het gezicht van den jongen was geheel verminkt, zoodat hy aanvankeiyk niet her kend werd. Spoedig kwam de motorscnipper echter tot de tragische ontdekking, dat hy zyn eigen zoon had overreden. Te Assen is ln arrest gesteld een wissel- looper te Coevorden, verdacht van verduiste ring van 3500 ten nadeèle van de Gronin ger Bank. Te Schyndel is het 3-jarig zoontje van den winkelier van D„ die bezig was een wagen te laden, spelenderwijze onder den wagen gekomen. Het trok een stut omver, waardoor de wagen achterover sloeg en op het hoofd van het kind terechtkwam. De kleine was op slag dood. Te Amsterdam zat een meisje van onge veer anderhalf jaar te spelen op de eerste verdieping van een huls in de Barndesteeg. Het raam van de woning stond open en de moeder was zoo onvoorzichtig niet op het kind. te letten. Het meisje klauterde op een stoel, die by het raam stond en boog zich te ver over de vensterbank heen. Plotseling verloor zy haar evenwicht en viel. Doodelyk verschrikt snelden de huisgenooten naar buiten, waar zy het kind op het trottoir vonden liggen. De G. G. en G. D. werd ge waarschuwd. die het kind naar het binnen gasthuis vervoerde. Daar konden de genees- heeren echter in het geheel geen in- of uitwendige verwondingen constateeren, zoo dat het kind een uur later al weer veilig in net ouderhuis was teruggebracht. len door Duitschers, die hem mishandelden en beroofden. Zij zouden hem van zijn fiets hebben geslagen en er met een bedrag van 50 van door zijn gegaan. By nader onderzoek bleek, dat van een berooving geen sprake was, maar dat de jongeman een verhaal gefingeerd had, om zich het geld van zijn patroon toe te eigenen. In Staatsmyn „Wilhelmina", is de 25- jarige ongehuwde houwer H. Dumont uit Bocholt, doordat het dak van den pyler, waarin hij werkte, doorbrak, door vallende steenen getroffen. Met verschillende ribfrac- turen en een longperforatie is hij naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht; zyn toe stand is zeer ernstig. Tegen negentien personen proces-verbaal gemaakt. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft, naar „Het Volk" meldt, de politie een inval gedaan in een huis, waarvan haar was gebleken, dat er op een der verdiepingen reeds sedert geruimen tijd een speelhol was gevestigd. De tweede verdieping van het perceel 44 aan het Damrak is als kantoorlokaal ver huurd aan een zakenman, die te Den Haag woont en daar slechts enkele uren per dag tot na Beurstijd vertoeft. Deze heeft tot het schoonhouden van zijn kantoor een diamant bewerker in dienst genomen, die daarvoor in ae ochtenduren zorg araagc. Andere oemoei- ingen heeft hy met de kantoorlokaliteit niet. Zonder medeweten van den eigenaar echter heeft hij, naar onlangs is gebleken, het kan toorlokaal voor de avonduren verhuurd aan eenige lieden uit donker-Amsterdam. Deze heeren vestigden in het kantoor van den zakenman een gelegenheid, die spoedig m de Kringen van iu. appears aigcmeen bekend was en zich dan ook avond aan avond tot diep in den nacht in een druk bezoek verheugen mocht. De diamantbewerker streek als huur een bedrag van 7.50 per avond op. Voor de ramen werden iederen avond zware gordynen gehangen, opdat men van de straat geen licht zou zien branden. De exploitanten van dit speelhol hadden by het hazardspel. het geruchte „myn en dyn" de leiding. Het is gebleken, dat er op één avond en nacht meermalen bedragen tot duizend gulden omgingen. Het is de politie, by het observeeren van dit speelhol, dat uiteraard met groote om zichtigheid geschiedde, ook nog gebleken, dat de in het benedenhuis gevestigde caféhou der wist wat er boven zyn zaak geschiedde, en daar voordeel van trok. Binnenshuis ni. voorzag hy de spelers op de tweede verdie ping van dranken, wat hem, na het slui tingsuur van zyn café des te gemakkelyker viel, daar hy zijn particuliere woning op de derde verdieping had. Zooals reeds gezegd achtte de politie Maandagavond het oogenblik gekomen om in te grypen. Een inspecteur van politie begaf zich met een aantal manschappen naar het Damrak. Men drong zonder veel opzien te baren tot de tweede verdieping door, waar een in burger gekieede agent aan het luikje in de deur klopte. Toen dit geopend werd stak hy zyn hand er door heen en opende de deur. „Handen omhoog", klonk toen het bevel van de met de revolver in de vuist achter hem aankomende politiemannen. Niet minder dan achttien paar handen gingen omhoog. Het speelgerei, alsmede het op tafel liggende geld en de aanwezige drank voorraad, werden in beslag genomen. De achttien bezoekers zyn daarop naar het politiebureau in de Warmoesstraat overge bracht. Gistermorgen waren de verhooren geëindigd en konden de arrestanten, nadat tegen eik hunner proces-verbaal was opge maakt, vertrekken. Ook tegen den caféhou der is proces-verbaal opgemaakt. Een matroos overleden Men meldt ons uit Amsterdam: Het s.s. „Pollux" der Kon. Ned. Stoomboot- Mij. kwam gisteren van de Zwarte Zee hier binnen met de vlag halfstok, wy vernamen, dat één der matrozen (uit Scheveningen) aan een nog onbekende ziekte gedurende de thuisreis was gestorven. Het lyk was reeds door de bemanning op zee gekist en stond bedekt met de natievlag op het voordek. Nog een tweetal matrozen lag, vermoedelyk ly dende aan dezelfde ziekte, bij aankomst alhier nog in de kooi. Naar den aard dezer ziekte zal door den geneeskundigen dienst een onderzoek worden ingesteld. Voor zoo ver reeds by aankomst te IJmuiden gecon stateerd, heeft men evenwel niet met een besmettelyke ziekte te doen. Gisteren heeft het Hoog Militair Ge rechtshof bevestigd het vonnis van den Krygsraad te 's-Hsrtogenbosch, waarby een sergeant wegens diefstal van geld in de cantine te Le den, waa:over hy als wacht commandant de byzondere bewaking had, is veroordeeld tot drie maanden gevangenis straf voorwaardelijk, en verlaging tot den stand van soldaat onvoorwaardelyk. Voorts heeft het Hof bevestigd het vonnis van denzelfden Krygsraad, waarbij een i korporaal-koli wegens verduistering van ren hoeveelheid vleesch van ongeveer vijf pond, hctwe'k hij ter bereiding onder z'ch had, is veroordeeld tot veertien dagen gevangenis straf voorwaardelijk en verlaging tot den stand van soldaat onvoorwaardelyk. Gisteren is aan de Justitie te Middelburg voorgeleid de weduwe F., uit Clinge, wier woning geheel is afgebrand, doch wier in boedel grootendeels in een schuurtje was opgeborgen, terwijl andere voorwerpen on der een hoop aarde en onder een struik in den tuin verborgen waren. Dezer dagen vervoegde zich by de politie te Heerlen de 18-Jarige v. R. Hy deelde mede, dat hy in de Oliemolenstraat was aangeval- Besprekingen over den aangehouden gevangenbe waarder In raadkamer der Haagsche rechtbank is gisterenochtend behandeld ds vraag, of de gevangenhouding van den bewaker der Byzondere Strafgevangenis te Scheveningen J. E. K. al dan niet moet worden gelast. Zooals men weet is K. gearresteerd als verdacht van behulpzaam te zyn geweest by de bekende ontvlucht ng van 4 inbrekers uit genoemde strafinrichting. Een dezer later weer achterhaalde vluchtelingen, v. d. M., zou n.l. K. hebben aangewezen als den- gene, van wien zy hulp hadden ontvangen. Bij deze aanwyzing werd nog gevoegd de mededeeling, dat K. by de menschen, die hem door v. d. M. waren genoemd, meer geld voor zUn medewerking in ontvangst zou hebben genomen, dan was afgesproken. Voor K. trad a'.s raadsman op mr. Tjebfce Mobach, die in zyn uitvoerig pleidooi er op wees, dat naar zyn vaste overtuiging ver dachte niet schuldig is aan het feit, waar voor hy is gearresteerd. Deze overtuiging is by mr. Mobach zoo sterk, dat hy zich be reid verklaarde persoonlyk een cautie te wil len stellen, wanneer de rechtbank verdachte uit de voorloopige hechtenis zou willen ont slaan, aangezien er naar pleiters meening geen enkel vrees bestaat, dat verdachte zich door vlucht aan het verder onderzoek of een eventueele straf zal trachten te onttrekken. Naar wy vernemen heeft de rechtbank de beslissing over deze zaak uitgesteld tot i heden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10