De financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente De verantwoorde lijkheid vaststellen «MitWÜ S Telegraphssch Weerbericht BUREAUX: N ASS AU LA AN 43, ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16970 aangifte moet. op straffe van verlies van alle rechten. geschieden r. 12SÖ."e UITERLIJK DRIEMAAL De Winterdienst-rege- ling der E. S. M. I Het bezoek der Koninklijke Familie aan de Hoofdstad De veenbranden in Drente De storm op de Boven- windsche eilanden Zij, die zich met ingang van 1 October op de „Nieuwe Haarlemsche Courant" abonneeren, ontvangen tot dien datum de coui ant gratis De Directie Voornaamste Nieuws FAILLISSEMENTEN Een bad- en zweminrichting te Lisse Doodelijk ongeluk te Beverwijk De vacature Jhr. van Lennep Verkeersongevallen De stakingsrelletjes op Billiton Teleioon No. 13866 (drie lijnen} Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal I 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonne's op dit blad zyn ingevolge de verzeKeringsvoorwaardeu f Ofgnfl tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeerlngen: 1 OUUU. Levenslange geneeie ongescniktüeid tot werken door f oij een ongeval met f O^ll bi) verlies van een Hand, ffOC bi) verlies van een fCfl bi) "n breuk van «n bij verlies v. eex verlies van beide armen, beide beenen of belde oogeiA 1 uil." doodelijken afloop; i neU.'een voet of een oog; li&U.'duim of wijsvinger; ldU.' been of arm; 1 vil."; d, f IOC bi) verlies van een f Cfl j; 1 ILü.' duim of wijsvinger; 1 3U." VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL anderen vinger. Met groote voldoening zullen velen In de Troonrede de aankondiging gelezen hebben Van een wetsontwerp tot herziening van de financieele verhouding tusschen het Rijk en Gemeenten. Voor velen ook zal deze aan kondiging een verrassing zijn geweest, want zelfs insiders kon men herhaaldelijk hooren Verklaren, dat de totstandkoming van zulk een herziening binnen afzienbaren tijd niet En wie daarvan nog niet genoegzaam Het is onzen lezers sinds de verschijning der bekende artikelenreeks „Onder rood schrikbewind" wel bekend, hoe aanmati gend, hoe overmoedig en hoe brutaal, tot in *t misdadige toe, de sociaal-demokra- ten zich in Oostenrijk, en vooral ln Wee- nen, plegen te gedragen tegenover alle niet-soclallsten, vooral tegenover de katho lieken. te verwachten was. En al beteekent de aan kondiging van een wetsontwerp nog niet de afkondiging in het Staatsblad, er is ten minste een begin gemaakt met de erledigung van een aangelegenheid, die vooral voor de groote steden eiken dag nijpender lasten op de schouders van belastingbetalers legt. Het is intusschen een onderwerp, dat niet door iedereen van denzelfden gezichtshoek uit wordt bezien en van goed ingelichte zijde heeft men wel eens kunnen vernemen, dat vooral in Regeeringskringen over de regeling van de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten meeningen heerschen, die niet strooken met de opvattingen, die men daar omtrent in de grootere steden heeft en daar alleszins redelijk vindt. Daarom is de vrees gewettigd, dat er een Wetsontwerp zal komen, dat, de kool en de gelten willende sparen, slechts 'n onvoldoen de verlichting van de op de groote steden rus tende lasten brengt. Dit zou echter voor de gemeenten het ergste zijn wat haar kan overkomen. Beter toch is het voor haar nu nog eenige jaren op denzelfden voet als nu door te zieken, zoodat over eenige jaren zonneklaar blijkt, dat de toestand onhoud baar is, dan nu half geholpen te worden met da zekerheid, dat de financiën van de grootere gemeenten op den duur toch mis zullen loopen, maar alleen in een langeren termijn. Het lijdensproces voor de belasting betalers in de groote steden wordt er maar door gerekt. Een afdoende regeling dus of heelemaal nietl Er zijn er, die in verband met dit wets ontwerp vreezen voor de aantasting van de autonomie van de gemeente-besturen, ande ren zien in een verruiming van de geld middelen der gemeenten een gevaar voor het doen van onnoodige uitgaven door de ge meentebesturen. Maar het een noch het ander behoeft het geval te zyn Indien maar terdege in het oog gehouden wordt, dat de bedoeling van de regeling der financieele verhouding uitslui tend is, de ln den loop der vooral laatste Jaren Ingeslopen onbillijkheden weg te nemen. Iedereen kent nu zoo langzamerhand wel de groote uitgaven, die de gemeenten ten be hoeve van het Rijk doen. Wij noemen de uitgaven voor de keuring van waren, voor de krankzinnigenverpleging en armenzorg, de uitvoering van militiewetten en tal van andere aangelegenheden, uitgaven, die in verhouding zwaarder drukken op de groote steden dan op de kleinere gemeenten en niet zelden de oorzaak zijn, dat de belas tingdruk in de groote steden onredelijk hoog wordt. Daarvan is dan weer het gevolg, dat de groote inkomens de grootere steden ont vluchten en in kleinere gemeenten gaan wonen, met het funeste gevolg, dat de belas tingen in de groote steden ook daarom weer stijgen en de stedelijke financiën tenslotte in de war raken. Wanneer er echter in de financieele ver houding tusschen Rijk en Gemeenten een ge- doordrongen was, zal iederen twijfel voor zeker wel laten varen, als hy de jongste politieke gebeurtenissen, of liever de rampzalige voorbereidingen daartoe, in Oos- tenryk aandachtig volgt. De rechtsche „Heimwehre", de rechtsche organisaties, welke vooral na de Juli-revolu- tie gevormd worden om de bevolking, zoo noodig tegen verdere socialistische aanval len te beschermen, willen, om eens te la ten zien, dat zij er ook zijn en dat toch nog niet è-lle Oostenrijkers achter de roode leiders aanloopen, op 7 October een be tooging te houden te Wiener-Neustadt. En zie, nu toonen de sociaal-demokraten daar weer hun waren aard: zy alleen mo gen betoogen, anderen hebben geen recht; dag in dag uit houden zij in Weenen demonstratieve optochten, waardoor het verkeer vaak langen tyd belemmerd wordt, dat móg, en de tegenstanders gedragen zich waardig; nu echter een niet-socialisti- sche massa eens demonstreeren wil, en zeer terecht, nu mag dat ineens niet. Ook in dit opzicht schynt 't gevoel voor mijn en dyn, n.l. voor het een ieder toeko mend recht, bij de heeren niet byzonder sterk ontwikkeld te zijn. Tot zóóver: aanmatiging, overmoed, bru taliteit, allemaal waarschyniyk ook eenigszins het gevolg van 'n beetje angst, dat *n fiksche „Heimwehre"demonstratie wel eens een goeden Indruk kon maken op de tallooze weifelaars, die uit karakterloos heid of vrees met de socialisten meedoen. Wanneer de heeren echter de onge- wenschte demonstratie willen verhinderen, dhn worden zy bovendien nog misdadig. zy geven 'het parool uit tot een tegen- demonstratie van meer dan honderddui zend socialisten op dezelfde plaats, op het zelfde uur, hoewel zij weten moeten, dat 'n dergelijk samentreffen byna zeker tot bloedige botsingen, ja, wie weet tot welke rampen nog méér, aanleiding zal geven! Ze willdn van geen wUken weten en biy- ven by hun misdadige bedreiging." Maar dan, wanneer ze bedenken, welk een ontzettende verantwoordelijkheid zy op zich laden, wanneer 't tot hen dóórdringt, dat het wereldgeweten hen aan zal klagen om zulk een gruwelijk bedryf, dan worden ze laf. En ln hun lafheid bedenken zy sluwe middeltjes om reeds by voorbaat de schuld op 'n ander, allereerst natuurlijk op Mgr. Seipel, te kunnen gooien. Zy verzoeken de regeering, de betooging der „Heimwehre" te verbieden, dan zul len ook zy wegbiyven ofwel, zoo vra gen zij, laat de regeering voor eenlgen tyd dergelijke betoogingen van beide zyden verbieden, maar dan in ieder geval zóó, dat de rechtsche betooging op 7 October niet doorgaat. Op dergelyke verzoeken kan Mgr. Seipel natuuriyk niet Ingaan; waarom zouden de len de schuldigen zyn; zij brengen opzet telijk het kruit by het vuur; blijven zij weg van deze reeds vastgestelde, rechtsche be tooging, waarmede zy niets te maken heb ben, dan gebeurt er niets. Thans willen zy een bloedbad wagen aan de bevrediging van hun ongehoorden machtswellust. Zóó is de waarheid! En bet zal hun niet lukken, een weldenkend mensch iets anders wijs te maken, het zal hun niet lukken, 'n weldenkend mensch te doen gelooyen in de „schuld" van Mgr. Seipel, al tracht „Het Volk" zijn lezers ook al dapper in die rich ting te bedriegen. Wanneer dit echter niet lukt, wat den- ne ken de heeren dan van Tiet plannetje, dencommunisten de schuld te geven, evenals zy dit bij de Juli-revolutie zoo dap per gedaan hebben? zy zouden zich daarbij kunnen beroepen op „De Tribune" van gisteravond, waarin heel duidelyk wordt voorspeld, dat als 't in Wiener-Neustadt hard tegen hard gaat, de communisten den sociaal-demokraten de leiding zullen ontnemen. Hoeveel is deze „tip" „Het Volk" waard? Dat ln dit geval de sociaal-democraten evengoed de aanleiding waren en dat de communisten in Oostenrijk niets te betee- kenen hebben, dat weet „Het Volk" wel weg te praten aan die halte dan reizigers te wachten, dan kunnen zij natuuriyk instappen. Werd tydens den zomerdienst den gehee- len dag een kwartierdienst onderhouden, in den winterdienst is deze dusdanig gewijzigd dat na 6 uur 's avonds de dienst een 20 minutendienst. De dienstregelingen op de stadsiy'nen bly- ven ongewijzigd. zonde regeling wordt getroffen zal het aan rechtsche organisaties niet mogen betoo gemeentebesturen van groote steden, die met j gen> terwijl de socialisten van betoogingen goeden wil bezield zyn, ook wel lukken de steeds zoo'n overvloedig gebruik gemaakt concurrentie Inzake lage belastingen met hebben; moet Mgr. Seipel wyken, omdat de kleinere gemeenten met succes te voeren, want het Is onbiliyk te meenen, dat het gemeentebestuur van een groote gemeente ipso facto een verkwister is, hoewel alle groote gemeenten in moeiiykheden zitten. Een goede regeling van de financieele ver houding tusschen Ryk en Gemeenten zal er toe kunnen bydragen dat het belastingvraag- stuk binnenkort geen vraagstuk meer is. Dien kant moet het heen en dat is moge socialisten het gevaar voor moord en dood slag opzetteiyk in 't leven roepen voor het geval een hun onwelgevallige demonstratie niet verboden wordt? Op die manier zouden zy alles kunnen afdwingen. Het is te hopen, dat 7 October in Wie ner-Neustadt rustig zal verloopen; maar in ieder geval moet thans reeds heel nadrukkeiyk de verantwoordeiykheid voor een eventueel bloedbad vastgesteld worden: de sociaal-demokraten, en zy alleen, zul- NOG GEEN VERKORTING DER RIJTIJDEN. In het voorjaar hebben wy gemeld, dat de rytyden der electrische trams op de lijn Amsterdam—Haarlem—Zandvoort zouden verkort worden. Blijkbaar heeft een der andere Haarlemsche bladen dit bericht uit geknipt en zorgvuldig bewaard, want dezer dagen publiceerde onze collega ditzelfde be richt. Het pleit wel voor de betrouwbaarheid van de berichten in de „Nieuwe Haarl. Cou rant", dat onze collega ze zonder nadere informatie overneemt, maar het spyt ons nu toch voor hem, dat hij er ditmaal is ingevlogen. De rijtijden worden n.l. met in gang van den winterdienst, welke begin Oc tober aanvangt, niet verkort. Hoofdzakelijk vindt dat zyn oorzaak in 't feit, dat de herstellingswerken aan den rijks weg HaarlemAmsterdam, nog niet gereed zijn. Zoo zijn de werkzaamheden aan de Liedebrug nog niet klaar en is de bestaande Katholieke Kerk te Halfweg nog niet afge broken. De mogelijkheid tot een flinke inkor ting van den rytyd is echter groot; de voor bereidingen daartoe zijn echter ook nog niet geheel gereed. Daar gaat gewoonlyk wel ge- ruimen tijd mede heen, Ivorens men alles in kannen en kruiken heeft. Zooals men weet, zal de rijtyd op het tra ject HaarlemAmsterdam, welke voorheen 45 minuten bedroeg en by den huidigen zomerdienst nog 42 minuten telt, langzamer hand teruggebracht worden tot 36 a 37 mi nuten. Als men spreekt van een 36 A 37 minuten rytijd van Haarlem naar Amsterdam, dan houde men er wel rekening mede, dat men daaronder moet verstaan den rytyd tusschen het begin- en het eindpunt, dus tusschen de Tempeliersstraat in Haarlem en het einde der Spuistraat in Amsterdam. Moet men byv. aan de halte Bilderdijkstraat in Amsterdam afstappen, dan kan men van den rytijd nog 7 a 8 minuten aftrekken. Als tweede byzonderheid in den nieuwen winterdienst valt op de regeling betreffende de sneltramdiensten. De sneltrams nl., welke 's morgens vroeg van Zandvoort vertrekken en in hoofdzaak dienen voor het vervoer van de forensen aldaar, zullen voortaan niet meer te Haarlem stoppen. Zij vertrekken van Zandvoort 7.55 uur ên 8.10 uur en stop pen aan de halten Tol te Zandvoort, Bent veld, Aerdenhout en voorts aan de halten te Amsterdam, waarvan de eerste die aan de Bilderdykstraat is. Door dezen maatregel worden echter de Haarlemsche forensen niet gedupeerd. Ach ter beide sneldiensten toch zullen, wanneer deze de remise aan de Leidschevaart- passee- ren, onmiddellyk andere tramdiensten aan sluiten, welke dan de sneltramdiensten vor men tusschen Haarlem en Amsterdam. De sneldiensten (forensentrams), welke 's avonds 17.05 uur, 17.20 uur en 17.35 van Amsterdam naar Haarlem en Zandvoort ver trekken, staan in de nieuwe dienstregeling aangegeven als te Haarlem stoppende trams slechts voor het uitlaten van reizigers. Deze bepaling houdt in, dat dan aan de halte Tempeliersstraat niet meer menige mi nuten gewacht wordt, maar onmiddellyk doorgereden wordt naar Zandvoort. Staan Gisteren hebben de ouden van dagen uit Beverwyk en Wijk aan Zee een mooie autotocht gemaakt, met door particulieren be schikbaar gestelde luxe auto's. De tocht is schitterend geslaagd. Hierboven een foto van een groep oudjes, in de beste stemming te Zandvoort. H. M. de Koningin, Prins Hendrik en Prinses Juliana zyn gistermiddag te kwart over twee per auto van het Paleis op den dam te Amsterdam uitgereden tot het ma ken van een grooten rijtoer, waarby vooral de nieuwe stadsgedeelten waren uitgekozen, terwijl het tweede gedeelte van den rit door de Indische buurt ging. Het was vanmiddag vooral de beurt van de schoolkinderen, om van hun enthousiasme blijk te geven. Hon derden en nog eens honderden knapen en meisjes stonden langs vrijwel de geheele route, onder leiding van hun onderwijzers of onderwijzeressen opgesteld, en uitbundig klonk hun gejuich, als de auto, waarin de Vorstelijke personen hadden plaatsgenomen hen passeerde. Vooral de stadsgedeelten waar de kinderen met vlaggen en vlaggetjes swaait'en, boden een kleurig aspect. Ook de pers werd hier en daar in de vroolijke toe juichingen betrokken; de kinderen bleken vaak beter te weten, wie die heeren met hooge hoeden waren dan menig volwassene Zelfs was er een deftig heer, die, op de jour nalisten wyzende, tot zyn eega zeide; „En dat is nou de jury!" Te ongeveer vier uur zwenkte de stoet den Dam op, welke tien minuten later weer „ont volkt" was. op eenige tientallen kijkers na die hardnekkig naar de ramen van het paleis bleven staren, in de t.wyfelachtige hoop, een glimp van wat daal binnen ge beurde. te kunnen opvangen.... Voor het avondfeest ten paleize te Am sterdam, dat gisteravond plaats vond waren niet minder dan 1100 uitnoodigingen ver zonden. Tot de gasten behoorde de Vorst van Bentheim, een volle neef van de Koningin Van de instellingen die bij dit jaarschyksch bezoek door de Koningin bezocht werden waren aanwezig: de Ned. Bank, vertegen woordigd door den president Mr. Vissering- Mr. P. J. C. Tetrode en Mr. G. H. M. Del- prat, secretaris; alsmede de Amsterdamsche Maatschappy voor Jonge Mannen en de Arti et Amicitiae. Van het Gemeentebestuur van Amster dam waren er, behalve de Burgemeester de Vlugt, alle wethouders op een na(dr. Vos was verhinderd) en vele leden van de bur gelijke fracties. Van het Provinciaal Be stuur van Noord-Holland de Commissaris der Koningin Jhr. Mr. Dr. A. Roëll en de leden van Gedeputeerde staten. Van de tal- ryke burgemeesters van Noord-Hollandsche gemeenten vermelden wij ditmaal afzonder lijk den burgemeester van Muiden, den heer J- L. Raadt. Het Gemeentebestuur van Hil versum was dit jaar verschenen zonder den burgemeester, Mr. Reymer, die naar men weet, ernstig ziek is. Alle kringen der Amsterdamsche samen leving waren vertegenwoordigd; van de han delswereld was o.a. aanwezig behalve de hierboven afzonderlijk aangeduiden.de presi dent der Ned. Handel Maatschappy dr. G. J. K. van Aalst en verschillende directeuren, het bestuur van de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Amsterdam. Voorts waren verschenen de Vereeniging voor den Effec tenhandel, de Beurs voor den Diamanthan del en de Amsterdamsche Juweliersvereeni- ging. van de groote reederijen merkten wy o.a. op de directiën van de Stoomvaart Maatschappij Nederland, de Kon. Ned. Stoomboot Maatschappy en de Kon. Paket- vaart Mij. Dan waren er de besturen van Kerkgenootschappen en Weldadigheidsver- eenigingen (o.a. Liefdadigheid naar Vermo gen) en de Joodsche Invalide leden van de Rechterlijke Macht; Gerechtshof, Recht bank en Kantongerecht; de Universiteit van Amsterdam, de Vrije Universiteit, alsmede verschillende Studentencorpsen en het Ka- loniaal Instituut, de Kunst, de Sport, (oa. de Kon. Ned. Zeil- en Roeivereeniging), dë journalisten (o.a. de Amsterdamsche Pers» en ten slotte het Corps Consulair met zijn president, den heer C. A. Broms, Consul van Zweden. H. M. de Koningin kwam om half negen met H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H Prins Hendrik en met groot gevolg de Bur gerzaal binnen, die als altyd een luisterrij ken aanblik bood met de ouderwetsche ver lichting en door de bonte mengeling van uniformen en statiegewaden. Byzonder den aandacht trokken hierbij de nieuwe unifor men van de officieren van de Burgerwacht H. M. de Koningin droeg een robe met kor ten sleep, bestikt met zilveren en gouden kralen. Zy was getooid met het nationaal huldeblyk, Prinses Juliana droeg een japon van witte tafzyde, gegarneerd met touffes van rose rozen. Prins Hendrik Was in admi raalsuniform. H. M. deed eerst ln de troonzaal eenige dames en heeren aan zich voorstellen. Daar na keerde H. M. naar de burgerzaal terug, waar zij tot ruim elf uur haar cercle hield De buffetten in de zyzaal waren gegar neerd met een rykdom van rose dahlia's Ook Prins Hendrik en Prinses Juliana be wogen zich ongedwongen onder de gasten. Het antwoord van de ministers Donner, Slotemaker de Bruine en Kan op de vragen van den heer Schaper De heeren Donner, Slotemaker de Bruine en Kan, ministers van justitie, van arbeid handel en nijverheid en van binnenlandsche zaken en landbouw hebben te vervolge op de beantwoording van de volgende vragen van den heer Schager: 1. Hebben de ministers kennis genomen van de ernstige vermoedens, dat de branden in de Drentsche venen, waardoor vele goe deren en een menschenleven zyn verloren gegaan, opzettelyk zyn gesticht, en op ge zette tyden worden gesticht, door personen die zich daarmede onmiddellyk geldeiyk voordeel trachten te bezorgen? 2, Is de minister van Justitie bereid, een ernstig onderzoek te gelasten naar de ge grondheid dezer vermoedens en zoo noodig tot vervolging der schuldigen over te gaan? 3, Willen de ministers in onderling overleg overwegen of maatregelen zoowel van socia len als van juridischen aard kunnen worden getroffen om de drijfveeren tot zulke hande lingen zooveel mogelyk weg te nemen of te verzwakken? Het volgende geantwoord: Een nauwgezet onderzoek heeft geen resultaat opgeleverd dat zou kunnen leiden tot eenig Justitieel optreden tegen personen die mogelijkerwijze de veenbranden hebben veroorzaakt. Mitsdien kan er voor den eerstondergetee- kende, te meer waar hij overtuigd is, dat de politie ter plaatse diligent is. geen aanlei ding bestaan verder iets ln deze te verrich ten. De tweede en derde ondergeteekenden achten termen aanwezig het onderzoek uit een ander dan strafrechtelijk oogpunt voortgezet te zien De derde ondergetee- kende is in overleg getreden met den com missaris der Koningin in de provincie Drente, die een commissie ter verder» hestu- öeering der aangelegenheid zal aanwijzen in welke commissie ook deskundigen op hei gebied van het geheele veenbedryf zitting zullen hebben. Geen persoonlijke ongelukken By het departement van Koloniën is van den waarnemend-gouverneur van Curacao het volgende op 21 dezer verzonden telegra fisch bericht ontvangen: Ontving van gezaghebber St. Martin als nog radiogrammen respectievelyk luidende „in aanvulling van mijn sein gisteren be treffende stormschade zy medegedeeld dat geen noemenswaardige persoonlijke onge lukken te boeken vielen op eilanden en dat zoowel mails als bemanning Virginia gered zyn. Bericht ontvangen gedeelte wrak Vir ginia opgepikt. Tortola". Het Koninklyk bezoek aan Amsterdam. Te 's-Hertogenbosch wordt het tweede nationaal Congres gehouden van het Cen traal Comité tot bevordering van R. K. Pa- tronaatsbelangen in Nederland. Verschenen is het jaarverslag over 1927 van den R. K. Alg. Middenstandsbedrijfs- raad. By den jongsten storm op de Bovenwind- sche eilanden zijn geen noemenswaardige persoonlijke ongelukken voorgekomen. Het 80ste Ned. Landhuishoudkundig Con gres is te Eindhoven gehouden. De ministers Donner, Slotemaker de Brntne en Kan hebben geantwoord op de vragen van den heer Schaper betreffende het In stellen van een onderzoek naar de oor zaken van de jongste veenbranden ln Drente. Een gift van Z. H. den Paus voor de slachtoffers van de tornado. Emilio Porte Gil, de Mexlcaansche minis ter van binnenlandsche zaken, voorloopig tot opvolger van Calles aangewezen. Te Brisbane (Australië) hebben de boot werkers het werk hervat. De nota van de Vereenigde Staten aan Frankrijk en Engeland wordt dezer dagen verzonden. Willem Smit Hzn., koopman in motor- onderdeelen te Haarlem, Crayenesterlaan 10: curator rar. B. Bouman, alhier. E. H. Mulder, slager, wonende te Haar lem Buskenhuetstraat 29; curator Mr. W. A. J. Stortenbeker, alhier; Rechter.Com missaris Jhr. Mr. Strick van Linschoten, alhier. Opgeheven werden de faillissementen van J. van Steyn, schoenmaker te Heem stede; curator mr. L. J. Venhulzen, aldaar. J. Dames, chauffeur te Haarlem; curator al* voren. J. Verwer, sigarenmaker en handelaar te Haarlem. Burgwal 58; curator mr. K. A. G. J. Pliester, alhier. Geëindigd is het faillissement van A. Koper Tzn. te Zandvoort; curator Mr. Ju lius Hoog, alhier. Door de besturen van enkele organisaties te Lisse is. zooals bekend, voor eenigen tyd een commissie ingesteld die de mogelijkheid tot stichting van een bad- en zweminrich ting zou onderzoeken. Namens deze commis sie deed de heer H. Schrama in de gemeen teraadsvergadering van gisterenavond eenige mededeelingen. Na een bezoek aan de zweminrichtingen te Haarlem, Hillegom, Heemstede, Halfweg en Aalsmeer is de commissie tot de conclu sie gekomen dat een zweminrichting geen financieele voordeelen oplevert, maar zy meent ook dat de financieele toestand van Lisse van dien aard is, dat er geen bezwaren zijn om een bedrag voor dit doel uit te trekken. Een zweminrichting is volgens de commissie van groot hygiënisch belang, vooral ook met het oog op de verplichte schoolbaden. Namens B. en W. werd medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt binnenkort een vergadering te beleggen van alle belangheb benden en belangstellenden, waar getracht zal worden een commissie te benoemen, die verdere plannen zal ontwerpen en uit werken. Baromterstand 9 uur v.m.: 764 vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7,16. Hoogste Barometerstand 766.3 m.M. te Stornoway. Laagste Barometerstand: 750.1 mil. te Vardö. Verwachting: Zwakke, meest noordelyken tot oostelijken wind, helder tot licht be wolkt, droog weer, waarschyniyk nachtvorst, weinig verandering in temperatuur overdag. Gistermiddag werd het vyfjarig zoontje van den heer v. d. Plas aan de Meerenstein- straat te Beverwyk overreden door paard en wagen. De kleine was vreeselijk verwond en is direct overleden. De voerman had geen schuld, daar het kind plotseling tegen den wagen aanliep en aan uitwijken niet meer te denken viel. Een candidatuur.Ter Haar? Gisteren Is hier ter stede onder voorzit terschap van mr. L. M. de Jong Schouwen burg een vergadering gehouden van de Protestantsch-Reehtsche Club van leden der Provinciale Staten van Noord.Holland. Deze bijeenkomst gold een voorloopige be spreking van de voorziening der vacature in het college van Gedeputeerde Staten, ontstaan tengevolge van het bedanken van Jhr. mr. D. E. van Lennep. By do jongste samenstelling van Ged. Staten hebben de Roomsch-Katholieke, de Christelyk-Historische, de Sociaal-Demo cratische en de Vryzinnig-Democratlsche fracties samengewerkt op deze zetelverdee- ling: twee Roomsch-Katholieken, twee So. ciaal-Democratische Gedeputeerden, en van de Vryzinnig-Democratische en de Christelijk-Historische fracties ieder één lid in het dageiyksch provinciaal bestuur. Ter vergadering van gisteren werd de vraag gesteld of die afspraak tusschen ge. noemde vier fracties ook gold voor de, in den loop van deze zittingsperiode eventu- eele vry te komen zetels, welke vraag niet met beslistheid bevestigend kon worden be antwoord. Er werden bij de voortgezette beraadslagingen eenige namen genoemd, waaruit later, by de definitieve eandidaat- stelling door de Club een keuze zou wor den gedaan. Daar echter slechts de kleinst mogeiyke meerderheid van de Clubleden aanwezig was. werd besloten, dat men anderma 1 by. bijeen zal komen. En tevens, dat de besturen der fracties, waarmee oy de jongste samenstelling van het College van Gedeputerden is saamge- gewerllt, scnriftelijk tot eene conferentie, te houden met 't bestuur der Protestantsch Chris telyke Statenclub, zullen worden genoodigd In verband met de vacature Van Lennep vernemen wij voorts, dat de Christelyke Historische Statenleden het meest gevoe len voor een candidatuur J. ter Haar Jr, AUTO VERBRAND 's Avonds omstreeks half tien ontstond aan den IJweg nabij Halfweg in Haarlem mermeer brand in den auto (merk Chevrolet) van den heer H. v. d. B. aldaar. Pogingen om het vuur te blusschen moch ten niet meer baten. Het motorrytuig brandde geheel uit; persooniyke ongelukken kwamen niet voor. Verzekering dekt de schade. Aneta seint it Batavia: De toestand op Billiton is onveranderd. De Bataviasche po litie patrouilleert in de omgeving van Tand jong Pandan, Klappa Kampit en Manggar. Voor zooverre de belhamels bij hun arrestatie gewapend verzet hebben gepleegd, zullen zy worden gestraft. De rest wordt uitgewezen naar China. Het onderzoek is thans voldoende gevor derd om te kunnen vaststellen, dat er een complot was beraamd tot het proclameeren vau de algemeene staking op het geheele eiland. Dit complot is beraamd door drie personen, waarvan er thans twee zijn ge arresteerd. De arrestatie van den leider is, naar gemeld wordt, spoedig te verwachten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1