Stadsnieuws «IER INGA WUTHRICH EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 2 PWlip s KïdiO - l'&eslcUcn Agenda 27 September De Autobus-kwestie Taxi-rijden ,'1\ Burgerlijke Stand HERMAN MOERKERK R. K. School voor buitengewoon Lager Onderwijs EJKSz Programma Aangehouden St- Raphael Rembrandt-Theater Afscheid J. W. Polman Aanvulling-Agenda Station Halfweg gesloten Boycot tegen Kwatta Oogverblindend Hcht Wel tragisch MUZIEK Laatste Orgelconcert St. Bavokerk De derde série goedkoope voorstellingen Een bioscoop in het donker Mgr. J. D. J. Aengenent op het Groot-Seminarie te Warmond gehuldigd Algemeene vergadering „Het Witte Kruis" De toestand van dr. Willem Royaards Ned. Onderwijzers Genootschap Feestavond St. Josephsgezellen- vereeniglng Stofzuigerimis MAERTENS Barteljorisstr. 16 Tel. No. 10756 Een nieuwe vcreeniglng voor behoud van natuurschoon Sociëteit „St. Br.vo" 8 uur Proza en Poëzie 8 uur Vergadering Spoor- en Tramper soneel 8 30 uur Vergadering R.-K. Han dels- en Kantoorbedienden 8 uur Be stuursraad R.-K. Volksbond. St. Josepbsgezelleuverccniglng, Jansstraat 59 half 9 uur Repetitie Zangclub „Sursum Corda". Gemeentelijke Concertzaal, Lange Begijne straat half 2 uur tot 6 uur en half 8 tot 11 uur „Kruideniersbeurs". Groote Xerk 3 tot 4 uur Orgelbespeling door den heer George Robert. Luxor-Theater, Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling (alleen voor volwas senen). Cinema Palace, Groote Houtstraat 8 uur bioscoopvoorstelling (alleen voor volwas senen). Rembrandt-Theater, Grcote Markt 7 en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellingen (alleen voor volwassenen). Heemstede Raadhuis 8 uur Gemeen teraadsvergadering. Zooals wi,1 reeds onzen lezers mededeelden, werd door de Ned. Cnie, aangesloten bij den Centralen Bond van Transportarbeiders en door den Ned. R.K. Bond van TransDortar- beiders een uitvoerig adres aan de leden van den raad der gemeente Haarlem gezonden, terzake het niet nakomen van de Broclcway- Mij. der op zich genomen verplichtingen. Daar deze zelfde maatschappij ook in andere opzichten reeds in moeilijkheden verkeerde te Tilburg, welke werden opgeheven, door dat de gemeente belangrijk financieel tege moet kwam. hebben de adresseerende orga nisaties besloten een groote openbare verga dering te Tilburg te beleggen, waartoe ook de raadsleden zullen worden uitgenoodigd. Zeer waarschijnlijk zal ook hier ter stede een dergelijke vergadering plaats vinden en wel vóór de eerstvolgende raadsvergadering, d'.ar naar aller verwachting de verbinding der buitenwijken in de volgende raadszitting aan de orde zal komen. Naast het niet na komen der aangegane verplichtingen en het ontslag der voormannen van de organisatie te Tilburg heerscht hier ter stede ontstem ming over een nieuw reglement, bevattende B5 strafbepalingen en het feit, dat het nieuw aan te nomen personeel van buiten Haar lem wordt aangenomen, terwijl de Haarlem- sche chauffeurs, die werkloos zijn, niet in aanmerking komen. In den Haag wordt een groote taxi-onder neming opgericht. De plannen, welke reeds geruimen tijd bestonden, zijn thans zoover gevorderd, dat men reeds bezig is de ondernemers hiervoor aan te nemen. De voorbereidingen hebben een ruim jaar in beslag genomen, daar men eerst het voornemen had om van de onder neming in eenige plaatsen tegelijk onderaf- deelingen te doen openen. Hiervan is men thans teruggekomen, althans men heeft be sloten de onderneming den naam te geven van Zuid-Hollandsche Transportonderne ming. terwijl men als plaats van vestiging den Haag heeft aangewezen. Nog dit jaar zal men beginnen te rijden en wel met 200 taxi-auto's, welke voor een tarief van 12K> cent per K.M. niet alleen de passagiers in de plaats zelve, dus ln den Haag ter bestemder plaatse zullen brengen, maar zelfs naar Rotterdam. Het moet zelfs ln de bedoeling liggen op Rotterdam speciale diensten te doen loopen, waardoor de passa gier voor den prijs van één gulden van den Haag naar Rotterdam of terug zal worden gebracht. Voor een dergelijken dienst heeft men geen toestemming van Ged. Staten noodig, daar de z.g. Autobuswet alleen maar van toepassing Is op vierwielige motorrijtuigen, die 7 of meer personen vervoeren, terwijl met deze taxi's hoogstens 5 personen worden vervoerd. Dit beteekent voorts, dat men daar dan heel wat goedkooper gebruik zal kunnen maken van een taxi als hier te Haarlem, waar de prijs nog steeds voor den eersten K.M. 60 cent is en voorts 25 cent voor iede- ren volgenden K.M. binnen de zonegrens. De nieuwe onderneming zal met een kapi taal van 1 miliioen beginnen, waarvan ech ter het in dienst te nemen personeel een kwart nJ. 250.000 zal moeten storten. Ruim 400 man personeel wordt in dienst genomen, waarvan aan ieder reeds uitvoerige inlich tingen zijn verstrekt geworden. Aan hen is j ook reeds de vraag gesteld welk bedrag zij direct bij in dienst treden kunnen storten ivan het totaal door hen te storten bedrag ad 600. Sight-Seeing Het gebeurde dezer dagen dat een zooge naamde touring-car met Amerikanen een rondritje maakte door ons land. Het was een gezelschap, dat met een schip een reis om de wereld maakte en nu bezig was Nederland in één dag te bezichtigen. In een dorpje, niet ver van Haarlem, stond de wagen stil en een van de touristen stapte uit, om wat te drinken te halen voor zijn vrouw. „Wat wou je graag hebben, Ethel?" vroeg hij. Ondertrouwd: 25 Sept. A. M. van der Vlugt en W. M. van Vastenhoven. Getrouwd: 25 Sept. G. J. Loerakker en L. P. J. de Bont. J. F. K. Th. von Ziegenweidt en M. J. Zuidweg. Geboren: 21 Sept. d. van C. M. van EiSr Antonisse. 23 Sept. z. van C. H. Steen- ken-Vuurmans. 24 Sept. z. van C. C. van der Woert-Verbruggen. z. van R. de Könnigh-Eijpe. z. van E. M. A. Vriend van Kampen. z. van P. Hermus-van Veggel. van F. W. Pirets-Brand. 25 Sept. d van G. L Bloemzaad-Boterbloem. d. van C. M. Deelder-Tichelaar. Overleden: 23 Sept. A. C. Fortgens- Bruinier, 51 j., Voortingstraat. J., 20 mnd., d. v. P. B. van Scherpenzeel, Kamper'aan. E. Wassenaar-Smit 42 J., Kampe.laan. 24 Sept. D. Ton, 61 j., Meester Joostenlaan. A. Vergers, 59 J„ Pres. Steijnstraat. 25 Sept. M. D. M. van Nikkelen Iiuijper- Tempelaars, 28 j., Gapthuislaan. Kunsthandel F. H. Smit Wat het meest frappeert ln de collectie teekeningen en schetsen van Herman Moerkerk, waarvan een gedeelte ln de eta lage van den kunsthandel Smit zijn te vin den en een grooter gedeelte in de expositie zaal, ls naast de groote technische vaar. digheid, de gave, het vermogen van den schilder, om hèt karakteristieke moment, de typeerende actie van 'n oogenblik af te vangen en vast te leggen. Al dit werk draagt geheel het karakter van, als we 't zoo mogen uitdrukken, de moment-opname van een artiest, die steeds schetsboek en crayon bij de hand heeft om zijn slag te slaan. Daartoe is elke omgeving geschikt arbeidsveld: 'n zitje in 't restaurant of amusementslokaal, het marktveld, de straat, een typeerend stadshoekje, 'n knus binnenplaatsje, het strand, de straat, de spoorwegcoupé, ja, letterlijk elke plaats, waar alleen het artiestenoog iets vermag te ontdekken, verf of conté waardig. Men is zoo licht geneigd in deze schetsen en teekeningen een exotisch cachet terug te vinden. Bij nauwkeuriger beschouwing evenwel wordt het duidelijk, hoe al deze vastgelegde snapshots een onmiskenbaar inheemsch cachet dragen. Vlot en raak! Dat zijn de sprekende kenmerken van dit werk. Zien we bijv. het tentje van de koop vrouw aan 't strand, waarin zoo heel even met 'n enkel lijntje dat idee van ruimte gelegd is. Of de molentjes-koopman, 'n bedachtzame grijsaard met z'n slecht pas sende en uitgezakte plunje, met z'n blik in de verte als van iemand, die van het leven niets meer verwacht. Of die twee oudjes, die zoo knus arm in arm loopen, wijl 't zonder wederzijd- schen steun niet meer gaat. Of die tnc trac-koopman met z'n veelsoortige en vreemdsoortige etalage. Herman Moerkerk weet steeds het volle leven in zijn meest plastieke realiteit te pakken. Daarvan spreken die schetsen van kop pen en personen, los op een blad samenge voegd: 'n ruige jongenskop, 'n dienstbode, 'n vrouw uit 't volk. Soms stolt het losse en schetsmatige tot een meer uitgewerkt en doorwerkt geheel. Zooals b.v in de eta'.age: Carnaval, waar naast 't drukke, bonte gewoel van zwoe gende menschen de lichtwerking 't zoo aar dig doet. Of in de belde teekeningen, aan 't Amsterdamrche straatleven ontleend: hot jodenechtpaar ln 't in validen-wagentje; hij, berustend afwachtend, zy, met 'n uit drukking van: wat zal die kale madame geven? Sterk expressief en van een levendig kleureffect is 't daarnaast geëxposeerde markttooneeltje. Den totaal-indruk van het werk van Herman Moerkerk kan men aldus samen vatten: een fijnvoelend, groot en veelzijdig talent! de B. Avondonderwijs Het voorstel van de meerderheid van B. en W. om de aangevraagde subsidie voer den avondcursus van bovengenoemde school voor de helft toe te staan heeft ons doen besluiten eens nadere inlichtingen in te winnen, om trent de al of niet te motiveeren handelwijze van ons gemeentebestuur. Wij begaven ons naar de Witte Heeren straat en werden al dadelijk getroffen door de sombere en onbeholpen behuizing van deze toch zoo nuttig Katholieke instelling. Het hoofd der school, de heer B. Schaap, was zoo welwillend ons een en ander over zijn school mede te deeien: Bijna 4 Jaar geleden zochten wij behuizing in dit oude fabrieksgebouw. Het eerste jaar liep onze schuld op tot 30.000 en deze schuld zou nog grooter geweest zijn, indien de gemeente niet boven de wettelijke subsidie was gegaan. De school is nu onder gebracht in twee perceelen, tegenover elkaar, eenige klajsen vonden behuizing in het militaire hospitaal. Het aantal leerlingen bedraagt 107, het maximum-aantal mag 125 zijn. Voor de dagschool wordt echter in dit ge val aan de gemeente geen subsidie gevraagd. Het mooie werk, het moeizame werk van ze ven jaren dagschool wil men behouden, door den jongens en meisjes welke op fabrieken of werkplaatsen zijn in de avonduren voortgezet onderwijs te geven. Van een verdere ontwikkeling komt niets, wanneer de kinderen niet met dezelfde leer methode voort kunnen gaan. De aangevraag de subsidie 1250, ls veel te weinig, het drie dubbele zou eenigszins de kósten dekken voor een nieuw in te richten avondschool, doch juist die bescheidenheid heeft B. en W. doen besluiten de helft maar toe te staan, zegge en schrijven 625. B. en W. merken op, dat zij zelf de nazorg reeds ter hand hebben genomen. De nazorg houdt contact met jongens in de maatschap pij, de avondschool is het vervolg van het zoo nuttige buitengewone dagonderwijs. Moet er bezuinigd worden, dan niet van één kant, van den kant der Katholieken. Op het Donkere Spaarne staat reeds een prachtig geoutilleerd gebouw. Voor een tweede school zijn de teekeningen gereed! En de Katholie ken? Die kunnen het wel met een fooi van 625 doen. De behuizing In de Witte Heerenstraat is bedroevend. Eén lokaal doet dienst als gym nastiek- en werkzaal, doch ook de gewone reken- of taalles wordt er gegeven. Verschillende leermiddelen moeten van het Hospitaal naar den overkant gedragen wor den en omgekeerd. En dan heeft de rijksinspecteur Dr. A. van Voorthuyzen, op een onlangs te Utrecht ge houden vergadering van Katholiek Buiten gewoon Onderwijs in België en Nederland, volmondig verklaard, dat de Arbeidsschool in Haarlem het voorbeeld is voor geheel Neder land. Men zou zeggen, hoe is 't mogelijk. De gemeente heeft de moreele verplichting zich rekenschap te geven van 't groote maat schappelijke werk, dat een avondschool als voortzetting van het Buitengewoon Lager .Onderwijs, verricht. Den Katholieken van j Haarlem wordt het werk, met kracht aanbe- j volen. De beteekenis zal binnenkort nader worden uiteengezet, wanneer een bazar ten bate van dit buitengewone onderwijs zal ge houden worden. „Ik heb een erge dorst," was het antwoord, „haal maar een fleschje bier". „Zeg, breng mij ook een fleschje bier mee," riep een ander. „En voor mij cok," vroeg weer een ander. „Moet u ook wat hebben, miss Smith?" vroeg de dienstvaardige toerist aan de oude dame, die reeds de heele tocht aan zijn zijde had gezeten. Nu was deze miss Smith iemand, die zich boven de anderen verheven gevoelde en met een zekere minachting in haar stem zei ze: „Och, mijnheer, ik gebruik zelden spiritualiën, maar al u zoo vriendelijk wilt zijn voor mij ook een mondjevol bier mee te brengen, dan heel graag." „Toe maar," antwoordde de dienstvaardige, „u krijgt maar één fleschje bier, net als de rest, en geen druppel méér." Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem op Donderdag 27 September 1928 des namiddags van 34 I uur door den heer George Robert. I 1. Ciacona, Joh. Pache'bel; 2. Canzona, A. Gabricli; 3. Pastorale, J. S. Bach; j 4. Prelude en Fuga dkl.t., E. Mobach; 5. Prélude „le Deluge", C. Saint-Saens; 6. Paraphrase sur un Choeur de Judas Macchabée, A. Guilmant. Ten verzoeke van de politie te Velsen, ls door de recherche alhier aangehouden A. K„ verdacht van verduistering van 700 ten nadeelo van zijn patroon aldaar. Bovengenoemde bond heeft Donderdag 27 September as. een zeer belangrijke vergade ring in gebouw „St. Bavo welke om 7.45 uur aanvangt. I Een der eerw. Paters van het „St. Alphon- sus Retraitenhuis" te Amersfoort zal een, nog niet op de vergaderingen behandeld on derwerp bespreken. Deze Inleiding zal worden aangevuld met prachtvolle lichtbeelden, in houdende de geschiedenis, ontwikkeling enz. van het retraitewerk en alles wat daarmee in verband staat. Deze avond belooft zeer zeker mooi en leerzaam te worden, waarom niet alleen de mannen, doch ook de echt- genooten op deze vergadering verwacht wor- j den. „GRAS" Het is zonder twijfel voor een biosscoop- theater eep heele waag, om een dergelijke film voor de oogen van het groote publiek te brengen, ten minste indl ende directie de bezoekers niet te „hoog" aanslaat. 't Rembrandt-Theater schijnt dit niet te doen en blijkt er vast van overtuigd te zijn, dat zyn publiek een dergelijke film hoogelijk zal appreeieeren. Immers vanaf as. Vrijdag draait de directie de in haar soberheid toch machtige productie „Grasdie in het voor jaar met zooveel succes niet alleen bij de Haarlemsche Liga z.g., maar ook by dp diverse liga's in de groote steden vertoond is geworden. Even simpel als het woordje Gras, even simpel is ook de film. Toch elscht deze film meer, dan het ge bruikelijke kijken, deze film vraagt mee leven en inleven met hetgeen men ziet. De artisten. indien men het zoo noemen mag zijn Bakh-Aiari-stammen, een soort nomadenvolk, dat ergens in K!ein-Azië leeft en de coulissen zijn machtige bergketens en snelle stroomen: onovsrkomeiyke hindemis sen voor iedereen behalve voor een volk, dat den hongerdood voor oogen en geen andere keuze heeft. Gelijk ieder mensch, heeft ook een stam behoeften, welker voldoening voor de instandhouding van de leden absoluut noodzakelijk is. Wat in een geordenden staat de handel is, is bij die halfwilde horden het gras. Van het gras eten de dieren en van de dieren leven de menschen. Is het gras dus verdwenen, dan sterven de dieren den hon gerdood en als gevolg daarvan ook de men schen. Ziedaar, het geheele scenario. Fel in al zyn realiteit, schoon als een epos en toch in schijn zoo onbenullig, zoo gewoon, vanzelf sprekend, dat slechts een opmerk zaam toeschouwer het geweldige dat er in schuilt gewaar wordt. Het kan niet anders of de film verloopt eenigszins stroef. Een tocht die 38 dagen duurt met onbeschrijfe lijke hinderpalen, biedt over het algemeen weinig afwisseling. En daarom moest men zich steeds beperken tot de meest moeilijke wegen en de grootste gevaren. Wat daar tusschen ligt, is de ongeziene schakel die hèt geheel bindt. Het kost geen moeite dezen te vinden, want hy dringt zichzelf op en plaatst zich gelijktijdig in den geest, daar waar men voelt dat hij behoort te zyn. Geen arrangementen, geen opstelling, geen licht of sehijneffec'en, soms zelfs geen be koorlijke compositie in het beeld. Dit alles heeft men echter volmaakt over bodig geacht, was trouwens niet het doel. De groote kracht schuilt ln hoofdzaak ln de onopgesmukte bijna primitieve wyze waarop het wordt geboden. Misschien iets te veel onverwacht komt het slot, dat van melk en honing overvloeit en dat aan een prentbriefkaart doet denken. Maar dit is dan ook het eenige wat in deze film minder gelukkig is en 't mag practisch, vergeleken bij het geheel, niet in aanmerking worden genomen. Wij gelooven dan ook niet, dat er velen zuilèn zijn, die de kans om deze Liga-schla ger te komen zien, voorby zullen laten gaan. Het is een film, waard om gezien te wor den. De trade-show die gisterenmiddag in het Rembrandt-Theater alhier van de film werd gegeven voor een uitgelezen schaar van vertegenwoordigers van bonden en vereeni- gingen, hoofden van scholen enz., zal dan ook wel haar resultaat hebben. Gisteren, 25 September was het een be langrijken dag voor het personeel van het Goederenstation aan de Westerg-acht. De stationschef, de heer Polman, wordt 1 Octo ber as. gepensionneerd. Om 3 uur zou ds Heer Polman op het geheel versierde kan toor afscheid van het personeel ns.rr.en. De directie was vertegenwoordigd door den controleur den heer Colis. De heer Sterk, waarnemend stationschef, hield namens het persqpeei een afscheidsrede, waarin hy om. zeide: In de eerste plaats willen wy u dank zeggen, dat u aan onzen wensch gehoor hebt willen geven om vóór uw definitief ver trek uit Haarlem, ons in de gelegenheid te stellen officieel van onzen scheidenden chef afscheid te kunnen nemen. Algemeen was de we: v h, dat hieraan een officieel tintje zou worden gegeven en dat in dit geval niet kon worden volstaan met een handdruk en het spreken van en kele woorden van dank. Gedurende da ruim elf jaren, dat u onze chef geweest zijt, hebben wij u in de eerste plaats leeren kennen als iemand, die in alles met zijn personeel meeleefde. Hierdoor is een band ontstaan, die zeer velen van ons aan u gebonden heeft en algemeen is zeker wel de waardeering van uw personeel als wij op den voorgrond stellen den grooten yver en de werkkracht, die van u uitging en die aan ieder ten voorbeeld kon gesteld worden. Uw hocge plichtsgevoel moest wel eer bied wekken. Toen dan ool^ bekend was, dat uw be sluit gevallen was en uw pensioen aanvraag was ingezonden, kwam spontaan van alle zijden het verzoek om de handen ineen te slaan en bij deze gelegenheid onzen schei denden chef een stoffelijk bewijs van onze waardeering aan te bieden. De vorm, die hiervoor is gekozen, lijkt ons voor het doel zeer geschikt. Het bestaat namelijk in een uurwerk, dat naar wij hopen, een plaatsje in uw huis kamer zal vinden en daardoor by u steeds de herinnering levendig zal houden aan de jaren die u te Haarlem hebt doorgebracht, Hierby voegden wy een ets met een zeer bekend stadsgezicht van Haarlem, eveneens een passende herinnering aan de stad, waar u gedurende uw laatsten werkkring by de Ned. Spoorwegen waart geplaatst. Verder treft u daarbij aan een album, schitterend calligrafisch uitgevoerd, door een onzer collega's, u niet onbekend, en wien hierbij voor zyn belangelooze en bereidwil lige «medewerking openlyk dank wordt ge bracht. U zult ln- dat album aantreffen penteeke- nlngen voorstellende verschillende takken van het spoorwegbedryf te Haarlem, waarbij volgens categorie de namen van hen, die aan dit huldeblijk hun gewaardeerde mede werking verleenden. Het zal u wel aange naam zijn, hierin ook nog namen aan te treffen, van hen die niet meer in actieven dienst zyn doch niettemin de jaren, die zy onder u werkten niet zyn vergeten. Ook dit album zal u een mooi blyvend aandenken zijn. En nu mhr. Polman hierbij onzen dank voor het vele, dat u in den loop der jaren voor ons hebt gedaan. Hierin wil ik ook u betrekken mevr. Pol man, v/ant Ik weet, dat de vele zorgen, die den stationschef drukken, onvermydeiyk hun weerklank vinden in den huiselijken kring en Onwillekeurig ook het gezin in deze beslommeringen wordt betrokken. Wy wenschen u met uw geheele gezin dat eerstdaags in uw nieuwe woonplaats weer in aljn geheel ve'reeriigd zal zijn een opgewekter en langdurigen levensavond. De heer Polman kwam als leerlingklerk op 16-jarigen leeftijd te Winterswijk in dienst, bekleedde verschillende rangen, daar na ln Apeldoorn, Veenendaal, Beverwijk en werd ten slotte 11 jaar geleden stationschef van het. goederenstation te Haarlem. Zeer geroerd door deze onverwachte hulde dankte de heer Polman het personeel. Het hooge elochen stellende „Requiem" van A. B. Verhey en de „Hymne an die i Musik" van Lachner, twee eveneens zeer bekende toonwerken voor mannenkoor, j werden iets minder fraai, maar toch goed gezongen. W:<t forcrher materiaal ware echter voor deze beide nummers wel ge- wenscht geweest. Voorwaar een mooi besluit van deze Zo. mer.concerten in de St. Bavo-kerk. van de vergadering van den raad der ge meente Haarlem op Woensdag 26 Septem ber 1928. Vaststelling rooilijn westzyde Koning straat. Met ingang van 7 October a.s. wordt tus schen de stations Haarlem en Leiden by K.M. 21.150 een nieuwe halte (stopplaats) genaamd Heemstede-Aerdenhout, in dienst gesteld en ln verband daarmede de halte (stopplaats) Woestduin opgeheven. Het station Halfweg voor den reizigers- dienst wordt gesloten. De naam van het station Nieuwersluis wordt gewijzigd in Nieuwersluis-Loenen en die van de halte Loenen-Vreeland in Vreeland. In „Het Blauwe Kruis" vergaderde giste renavond de afd. Haarlem van den Ned. Bond van arbeiders ln het bakkers-, choco lade- en suikerbewerkingsbedryf. De heer Roeg, lid van het hoofdbestuur, besprak daar uitvoerig den boycot tegen de Kwatta- fabrieken en de ontslag-kwestie, en deelde mede, dat in verschillende steden wordt ge demonstreerd om geen Kwatta-artikclen te koopen. Voor de bakkers te Haarlem meen de de heer Roeg, dat het noodzakelyk was dat voor hen een overeenkomst wordt ge maakt op de basis van het drie-steden-con tract. Amsterdam Nieuwendyk 225229 Utrecht Oude Gracht 151 wordt de S2ste Algemeene Vergadering te Haarlem gehouden. Dan kwamen in bespreking de liederen van Koninginnedag. Er werd op gewezen, dat het veel besproken lied wel niet krijgshaftig en oorlogszuchtig is, maar dat het liedje ver keerd is, omdat daarin aan mogelykheid van oorlog wordt gedacht en do kinderen de vredesidee moet worden aangebracht. Een vryspraak Voor den kantonrechter stond hedenmor gen in een vervolgzaak terecht N. te Am sterdam. Hy zou in den avond van 17 Augus tus met oogverblindend licht gereden hebben in de bebouwde kom der gemeente Zand- voort en was derhalve door 2 veldwachters geverbaliseerd. Het gold hier een principieele uitspraak, of de Philips B-lamp al dan niet oogver blindend licht kan geven. Vier getuigen decharge verklaarden dat het licht onge vaarlijk en niet verblindend was. Het O. M. achtte het ten laste gelegde be wezen. de kantonrechter concludeerde tot vryspraak. Het echtpaar A. J. v. ,d. linden, wonende Rollandstraat 64, vierde gisteren zijn gouden huwelijksfeest. Ter gelegenheid daarvan zou met de familie een autotocht gemaakt wor den. Na ongeveer 10 minuten gereden te I hebben. w»rd de bruidegom plotseling onwel en stierf in den auto, waarmede het tochtje gemaakt werd. Wel diep tragisch. We hadden wel verwacht dat een groot aantal belangstellenden glsterenovind zou den optrekken naar de laatste orgelbespe ling in de St. Bavo-kerk, maar dat er nog enkele honderden een staanplaats voor wel zouden moeten nemen, toch niet. 't Is nochtans gebeurd. Dat deze uitvoering, waarbij de Man- penzangvereenigihg „Weckmansluct" uit Krommenie een drietal nummers zou ten gehoore brengen, in zekeren zin een jubi leum, uitvoering was, had op de opkomst natuurlijk zyn invloed. Aan den ingang werden zooals gewoon lijk de programma's uitgedeeld en terwyi aldoor nog maar nieuwe bezoekers binnen. geschnifeld kwamen, lazen wy op dat pro gramma de volgende bijzonderheden, wel ke Inderdaad een vermelding waard zijn: Het orgel ln de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem, eigendom der gemeente Baal ism, is vervaardigd in de jaren 17351738 door den bekenden orgelmaker Christiaan Miiller. In het orgel staat vermeld: Inchoatum Anno 1735. 23 April absolutum Anno 1738, 13 September A CHRISTIAN O MÜLLER, Prima Vice Publicis Adhibuit Sacris 14 September Henrieus Radeker. Organicus Harlemensis. Boven dit opschrift staat vermeld: Non nisi mota cano (Ik speel niet dan be wogen) Dit beroemde orgel was destijds hetj grootste ter wereld. Het is in het jaar 1905 geheel gerestaureerd: toen werd tegehjker- tijd een electrische installatie voor wind- toevoer daarbij aangebracht. Het orgel heeft 60 sprekende registers en bevat 5000 pijpen, 3 klavieren en pedaal. Op de naamlijst van de organisten sinds 1738 zien wij achtereenvolgens: Henrlcus Radeker, Jan Radoker, Joh. Peter Schu mann, J. G. Bastiaans, Joh. Bastiaans Jr., i W. Ezerman, Louis Robert, George Robert. „Wachet auf, r(ft uns die Stimme" *n compositie van S. Karg.Elert, was het eer ste nummer waarop de heer Robert ons vergastte, en waarby volop gelegenheid was, de schitterende hoedanigheden van 't prachtige orgel naar voren te brengen. Zwaar dreunende bourdons, fluweelig aan doende fluiten, schetterende trompetten, dat alles beluisterde men met voldoening bij de fraai techniek en keurige registra tie van den Haarlemschen organist, den heer Robert. Een Pastorale van Roger Du- casse en een compositie van Niels W. Gade vormden de schakels tusschen de zang nummers van het Mannenkoor. We zullen op deze zanguitvoering niet diep ingaan, omdat deze slechts ter op luistering werd gegeven, óók echter, omdat de enkeie feilen, welke te beluisteren wa ren, niet van ingrypenden aard waren. Want. als geheel klonk bijvoorbeeld het Pilgerchor van Wagner uitstekend. Alleen hinderde daar de uitspraak van enkele woorden en 'n enkele ongelijke lnzte. Maar het naderen van de pelgrlmschare was uit stekend weergegeven uit de langzaam van piano tot forto groeiende melodie. Jammer dat by het Halleluja de le tenoren 'n1 graadje tegen de toonzuiverheid zongen, i In den Stadsschouwburg Zooals wy reeds hebben medegedeeld heeft de directie van den Stadsschouwburg be sloten een derde serie goedkoope voorstel lingen tegen de bekende lage pryzen te ge ven, voor hen, die reeds voor de 2e of even tueel 3e serie hebben ingeschreven en in de 2e serie geen volgnummer hebben ontvan gen In deze serie kunnen evenwel ook stukken opgevoerd worden, v.eike m de eerste en tweede serie zullen worden gegeven. De data van de voorstellingen zyn als volgt vastgesteld: v 2 November, N. V. Het Schouwtooneel. 3 December, Het Ver. Tooneel. 2 Januari, Het Ver. Rotterd. Hofstad- Tooneel. 1 Februari, Het Schouwtooneel. ft TVJ^ort. VTepri Toorifpl 12 April, Het Ver. Rotterd. Hofstad-Too- neel. Maandagavond omstreeks half elf ont stond in den omtrek van den Jansweg een storing in het electrisch licht tengevolge van een breuk ln den ondergrondschen ka bel op de Parklaan. Door personeel van het Gem. Electrici- teitsbedrijf werd de storing hersteld, nadat men ongeveer vyf kwartier ln het donker had gezeten. Het meeste waren echter gedu peerd de bezoekers van de film, welke in den Schouwburg Jansweg werd vertoond. Het publiek heeft ongeveer een uur in donker moeten zitten, alvorens de film verder afge draaid kon worden. By gelegenheid van het toedienen der H. Wydeiingen op het Groot-Seminarie te War mond, hebben, naar de Leidsche Crt. meldt, de studenten een intieme maar spontane hulde gebracht aan Mgr. J. D. J. Aengenent, hun oud-professor, die nu als hun Bisschop in hun midden verscheen. Zaterdagavond om 7.15 uur vereenigden professoren en theologanten zich ln de prachtig versierde cncatiezaal, waar Mgr. onder luid handgeklap zijn entree deed. Nadat Z. D. H. op zijn troon had plaats genomen, voerde hèt orkest der theolo ganten een paar keurige muziekstukken uit. Daarna hield de Eerw. Heer Prefect na mens de Commniteit een hartelijke toe spraak, waarin hij zyn vreugde er over uit sprak, dat een der Professoren tot de Bis schoppelijke waardigheid verheven was. Of schoon deze vreugde getemperd werd, door de scheiding, die daarvan het gevolg was. Maar zyn seminaristen waren er van over tuigd, dat de sympathie voor het Seminarie by Monseigneur niet verminderd was. Met de belofte van een blyvend gebed, besloot spreker zijn rede. Daarna voerde de Schola Cantorum de „Litanie de la Sainte Vierge" van Renê de Clercq op voortreffelijke wijze uit. Toen stond Z. D. H. zelf op om voor de eerste maal als Bisschop zyn studenten toe te spreken. Mgr. zeide, dat zyn leven hier te Warmond tot de gelukkigstè jaren behoor den, en dat het hem steeds een vreugde zou zyn om als Bisschop met Vaderlyke bezorgd heid over zyn seminaristen te blyven waken. Die zorgen zouden zich uitstrekken én over de lichamelijke vorming èn over hun weten- schappelyke opleiding en vooral over hun geesteiyk leven. Op dit laatste legde Mgr. zeer den nadruk en wees daarby op het voorbeeld van den H. Jozef a Cupartino, wiens feestdag dezer dagen gevierd is. Tot slot deed Mgr. nog deze luid toeg«' juichte mededeeling, dat de eerstvolgend# Paaschvacantie met acht dagen verlengd zal worden. Met een vrooiyken marsch van het or kest, werd de huldiging besloten. Terwyl Mgr. met de Professoren de zaal verliet, zongen de Studenten een enthousiast „Io Vivat". De Noord-Hollandsche Vcreenlging „Het Witte Kruis" houdt Dinsdag 2 en Woensdag 3 October a.s. haar algemeene vergadering in het Gemeentelyk Concertgebouw. Op Dinsdag 2 October, 's middags 3 uur, is er officieele ontvangst ten Stadhuize en om 4 uur wordt een orgelconcert in de j Groote Kerk gegeven, door het gemeen- tebestuur aangeboden. Op de vergadering komt o.m. aan de orde 1 een voorstel tot het uitgeven van een maan- deiyksch orgaan, een voorstel Inzake de sa- j larisregeling van het vaste personeel en een voorstel Inzake een pensioenregeling. In de avondvergadering van Woensdag 3 October im 7 uur zal de Witte-Kruisfilm ver- toond worden. In het rapport over de Pensioenregeling zegt de commissie, dat besloten is den weg van verzekering in te slaan, en de regeling zou moeten bevatten een z.g. Oudendags- pensioen. een invaliditelts-pensioen en voor de gehuwden een Weduwe- en Weezenpen- sioen. Thans geen reden tot buitengewone bezorgdheid meer Men meldt ons uit Zandvoort, waar dr. Royaards nog steeds in het huls van zyn broeder den heer H. Royaards, vertoeft, dat do toestand van den patiënt thans geen reden meer geeft tot buitengewone bezorgd heid. Weliswaar moet hy nog steeds het bed houden, doch hy slaapt beter, heeft weer meer eetlust en voelt zich ook sterker wor den. Temperatuur en polsslag stemmen eveneens tot tevredenheid. Men hoopt, dat de verbetering, welke, afgezien van enkele slechtere dagen, ln de laatste weken viel te censtateeren, zal aan houden, ln welk geval dr. Royaards zich waarschijnlijk in de eerste helft van October per auto naar Amsterdam zal begeven, om daar met zyn gez'n zyn Intrek to nemen in zyn nieuwe woning aan de Prinsengracht. Gisterenavond vergaderde ln de Nijverheid de afdeellng Haarlem van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap. In zijn ooenings- rede wees de voorzitter, de heer H. van Leeuwen op den groei van het ledental en de actie, die hoofd- en afdelingsbestuur voerden om eenige jonge collega's hun be trekking te doen behouden. De secretaris bracht verslag uit van den landdag van Volksonderwys op Spaamberg van „Beroepskeuze" en de leerilngenkaart. Goedgekeurd werden een adres om school- bewaarders en het advies over de Jongste reorganisatie van het Lager Onderwijs. Het verslag van den heer Geerts over de j Algemeene Vergadering te 's-Hertogen- bosch werd goedgekeurd. Het volgende jaar Ter gelegenhe'd van de Installatie van een twintigtal nieuwe leden van de St. Josephs- gezellenvereeniging Haarlem I op Zondag 29 dezer, ls een feestavond georganiseerd. De Harmonie „Utile Dulci" zal het eerste gedeelte van het programma uitvoeren, ge volgd door de vioolclub „St. Franclscus Solanus", welke onder le'dóng van den heer Gigengack eenige nummers ten beste zal geven. j Het spreekt vanzelf dat ook de Rede- j rykerskamer „St. Genesius" zich niet onbe tuigd zal laten Wat St. Genesius" in studie neemt, loopt altijd vlot van stapel en succes blijft nooit uit. I Nog zy vermeld, dat de aanvang is be paald op 8 uur en dat de zaal open gaat kwart voor achten, met het oog op het Lof by de Eerw. Zusters ln de Kon ngstraat, waar alle gezellen om 7 uur verwacht wor den. Toegang tot den feestavond hebben uit sluitend de gezellen met hun ouders. Apex Electrische Waschmachines f 275.* Gisterenavond ls opgericht de vereenlginS „Federatie voor behoud van natuur- en land- schapschoon ln Kennemerland", op Initiatief van de afdeellng Haarlem en Ómstreken der Natuurhistorische Vereeniglng. Lid der nie'i- we vereenlging kunnen zijn publiekrechte- lyke lichamen, rechtspersonen, vereentgin" gen en stichtingen welke op het gebied van natuur- en landbouwschoon werkzaam z:ln of daarin belangstellen. Individueele perso nen kunnen buitengewoon lid zyn doch heb ben geen stemrecht. Deze laatste bepaling dient om te voorkomen dat een particulier met zijn stem evenveel macht zou kunnen uitoefenen als de vertegenwoordiger van een vereenlging of stichting. t De verkiezing van het bestuur is uitges.eia tot de statuten zijn goedgekeurd. De leldrn» bhjft tot dien datum by het voorloopig co~ mité, waarvan voorzitter is mr. D. J- v- Plaats en secretaris de heer P. L. v. Bueren-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2