DE WAERELD ROND tweede blad NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 1 ,C' lit Krommenie wordt een winkelweek gehouden, ter gelegenheid van het lU-jarig bestaan der Middenstandsvereeniging. Verschillende huizen en bruggen zijn geïllumineerd. hen fantastisch lichtspel gaf bq de nationale wedvluchten te Los Angeles de vllegci Wilson te zien, die te midden van een groot vuurwerk een serie loopings en capriolen uitvoerde. De opening van de E. M. I. A. (Middenstandstentoonstelling) te Nieuwer AmsteL Burgemeester Colijn knipt het lint door. DE REVOLUTIONNAIRE SCHOOL IN FRANKRIJK In Frankrijk hebben de communistische professoren een tijdschrift opgericht: „L'Université Syndicaliste". Het doel van dit periodiek is een ommekeer teweeg te bren gen in het leerprogram der middelbare scholen en inrichtingen van hooger onder wijs. Mr. Jean Le Mée geeft in de „Nation" de volgende karakteristieke beschrijving van dit blad. „Onder toezicht van een onverschillig universiteitsbestuur, dat er met de uiterste zorg voor waakt om toch vooral geen schan daaltjes te verwekken, verspreidt dit blad dat geredigeerd wordt door een leeraar uit Besangon, iedere maand zijn verderfelijke beginselen onder een leger van jongens en meisjes van lycea, handelsscholen en an dere inrichtingen van middelbaar onderwijs en van de verschillende universiteiten en technische hoogescholen. Er heeft zich reeds een comité van professoren gevormd, dat deze beweging steunt: hun bedoeling Is duidelijk, want zij hebben zich aangeslo ten bij de „Arbeiders Internationale voor het opvoedingswezen", die direct van Moscou uit bestuurd wordt. Bovendien trachten deze revolutionnaire professoren in alle mogelijke vereenigingen en syndicaten die nog niet bij het I. V. V. zijn aangesloten, hun invloed te doen gelden. De gevolgen van dit allesondermijnend werk hebben zich reeds sterk doen gevoelen op het laatste congres van de vereeniging van leeraren; in de toekomst zal dit nog meer tot uiting komen. In een van haar laatste nummers tracht de „Université Syn dicaliste" de „vooruitstrevende" professoren en leeraren te bewegen om ook hun invloed te doen gelden in de „kapitalistische" lan den. Zij verwijst daarbij naar den Russi- schen paedagoog Pistrak, die in Bolsjewis tische kringen een zekere autoriteit geniet. Dit blad predikt geen revolutie door mis daad of gewelddadig optreden, maar net tracht hetzelfde doel te bereiken door „een s;stematische razernij"; daarom moet de ir "loed der leeken zooveel mogelijk versterk» worden. De revolutionnaire onderwijzers en leeraren moeten geen bezwaar maken tegen het leerplan of tegen den rooster van les uren; zij moeten dat zeer onderdanig aan vaarden. Maar telkens als zich de gelegen heid voordoet, moeten zij een anti-kapita- listischen geest onder hunne leerlingen kweeken. Dat is volgens de methode van Lenin de meest geschikte manier om invloed te winnen op het gevoels- en gedachten- leven der studenten. Op de eerste plaats wil deze Russische paedagoog een feilen strijd aanbinden met alles wat zelfs maar op godsdienst gelijkt. Het hoofddoel is, dat men de arbeiders voor de toekomst weet te bevrijden van een reeks van begrippen, waardoor den arbeiders een slavenjuk wordt opgelegd; de godsdienst is de dekmantel om al die ideeën te verbergen. De misdaad van den godsdienst bestaat hoofdzakelijk hierin, dat hij de ontevreden heid tracht te sussen, welke voortspruit uit den tegenwoordigen regeeringsvorm. Hij wil den klassenstrijd vermijden. Dat is zijn po litieke misdaad. Het revolutionnaire werk in de school moet dus beginnen met de ver breiding van de anti-clericale leer. Het libe ralisme moet men weten uit te buiten, om de grootst mogelijke vrijheid te bewaren: de school moet onafhankelijk zijn. De staat kan wel eenige formaliteiten voorschrijven maar de onderwijzer moet vrij zijn bij net bepalen van zijn werkprogram, van den in vloed op de opvoeding, en de organisatie der leerlingen in het een of ander partijverband. Wanneer hij eenigszins kan, moet hij de kinderen het beginsel van den klassenstrijd zoo scherp mogelijk voor oogen stellen, en herr zoodoende op de revolutie voorbereiden. Ofschoon het bovenstaande practise!) reeds bekend was, hebben wij toch nog nooit een dergelijke openlijke strijdmethode in het orgaan van een communistische organisatie aan de een of andere universiteit zien aan gegeven." TAALZUIVERING De Prov ii. Brabantsche Courant had van de A. R, „Rotterdammer" een vriendelijke terechtwijzing ontvangen, omdat het eerst genoemde blad in een verslag vreemde woor den had gebruikt. De Prov. N. B. Courant schrijft nu: We zullen niet trachten ons vrij te pleiten. De man van het blad dat een richting ver tegenwoordigt welker naam ook niet van vreemde smetten vrij is, zal dat ook niet ver langen. Alleen dit: men moet de taalzuive ring niet zoo ver doorvoeren, dat ook woor den, welke burgerrecht gekregen hebben en die een begrip vaak beter uitdrukken dan sen Nederlandsch woord dat doen kan, ge schrapt moeten worden. Als men spreekt over een aankondiging- reiziger zal waarschijnlijk niemand begrijper welke bediening die man vervult. Bovendien: de namen van inrichtingen bij kermisvermakelijkheden ziln ze heel vaak zeer uitheemse!) kan een krantenschriiver bezwaarlijk in z'n verslag veranderen. Inder daad zou het verwijt gerechtvaardigd zijn dat hij onjuist verslaat. Intusschen kunnen we vaststellen, dat dp taalzuiveraars we hebben waardeering voor hun streven zoolang ze reëel (het Alg. Nederl. Ve bond wil daarvoor lezen wezen lijk, werkelijk) blijven naarstiglijk voort gaan met hun werk en hun propaganda. Althans: var een neefje kreeg ik het vol gende opstelletje ter inzage. „Mijn vader is rekenplichtige; als u de oplossing van dit raadsel vindt, zal hand geklap u Ioonent In die ambtsverrichtin° moet hij dikwijls als scheidsman optreden Zoolang men nog aanzoeker voor die be diening is heet men helper. Vader heeft drie belperrekenp.ichtlgen op kantoor. Daar achter staat een autostal Rechts van ons woont een boekbewaarder en links een kap per Mijn zuster laat zich daar vaak een ^aarbad geven. Vlak tegenover ons woon» nen heelmeester, die vroeger in het leger was, maar hij is ergens voor ont.eraad T" plaats van 's koningsrok draagt hij nu een najaarsjas. Vanmorgen waren er al verscheidene uit vallers bezig om de Hefdadtebeidskermis ir "lkaar tp zetten De werkzaamhPdpn hebben "ebter nog niet een zoodanige gestalte be "elkt. dat er al veel te zien was Maar wan neer her heelemaal klaar is. zal ik er we' met moedor naar toe eqee TV t-ionn (tot V dan smelt- en gevulde brokken voor mii koopt Vader zal wel niet meegaan Voo" zulke dingen is hii veel te beslommerd. Laatst wilde waterverwarmer In de bad kamer niet gaan Toen zei vader, dat he» met de Nederlandsche nijveraars ook niets ls. 's Morgens was er net een potje buishoud- ooftmoes uit de spüzenhijschkamer gevauen, kapot natuurlijk. Ik heb gehoord, dat besloten is tot veref fening van de noenzaal in onze straat we gens de onrust in het bedrijf. 's Zondags krijg ik lobben aan, dat staat "eer netjes bij een plooipak „Laatste nieu wigheid" staat er in den binnepznk op met den naamtrek van den kleedermaker er bij. Voor vandaag heb ik niet veel meer op ■niin feestwijzer staan. Wanneer tk weer naar huls va behoor ik "elukkig geen heen- en weerkaart te koo ien Anders moest ik nog om hulpgeld bij Tante aankloppen Voor het uitstalraam van '■>"t theehuls had Ik zooveel lekkers gezien, ■»«t jk me heb lat.en verleiden Iets te e»t>r"l- ven van bet geld dat Ik voorbehoude had "oor de reis." Met verbazing heb ik van dit „voortbreng- kennis genomen. wn om bpt te vertalen heb ik naar m'»n waalzuiveringswoordenlilst van het A.N.V pezocht. MUZIEK Mijnheer Krasser, riep de penslonhoud- ■ter aan de trap. wat voert u boven toch uit? Niets. Juffrouw, riep de nieuwe huur- ier naar beneden, ik ben aan het viool spelen. O. zei de Juffrouw gerustgesteld, ik 'acht dat u de poes aan het plagen was. en dat wil ik volstrekt niet hebben. Een edelman-socialist. Hierboven mr. Mosley met zijn echtgenoote, een socialistiscn afgevaardigde in Engeland, die door den dood van zijn vader, sir Oswald Mosley, erfgenaam van diens adellijken titel ls geworden. Hij erft bovendien bet familie-landgoed. Op het Ammeimecr bij Miinchen vaart een spookschip, dat alleen bemand is met een pop. Vanuit het telegraaf station wordt de motorboot draadloos bestnurd. Hierboven het spookseheepje tijdens een proefvaart. Deze moderne kerk, de St. Augustlnuskerk, Is gebouwd in de Dancnstrasse te Bedijn. Archi tecten zijn Jos. Bacliem en Heinr. Horvatin. Het interieur van de St. Angus tin uskerk in de Danenstrasse te Berlijn. De heer M. Kaptjjn, vroeger te Haarlem, thans te Weltevreden, ts gekozen tot lid van den gemeenteraad van Batavia voor de Katholieke Indische Party. Een rijke stand op de Dahlia-tentoonstelling, welke in het „Wapen van Amsterdam" te Zaandam is gehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 5