llODt =$3iano,jS Instrumenten DOOR DE LUCHT NAAR INDIE c t/eweden winkeliers Gfoote sorteeritig PEPERMUNT TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 2 LANDBOUW EN VISSCHEEIJ Het invoerrecht op vleesch Het 80e Ned. Landhuis- houdkundig Congres KERK EN SCHOOL Prof. Dr. B. A. van Groningen VERKEER EN POSTERIJEN Brieftelegrammen naar Polen Prof. Dr. C. C. Berg Een nieuwe veerpont op de Lek Boekbespreking Passagierslijsten Ziiluieg 57 Haaflem KERKNIEUWS Het wonder van den H. Januarius VERKEER EN POSTERIJEN De eerste der 5 postvluchten volbracht Een succes o c e A A f\J A/5D. OOST //VDst Gemeenschappelijke telefoonaansluitingen RADIO-NIEUWS Hoeveel luisteraars zijn er in Nederland? In de rapporten van onze verkoopers staat dikwijls vermeld :„King pepermunt is een succesvoor koopers en verkoopers." Dit geeft inderdaad de werkelijke toestand weer. wordt door de winkeliers met genoegen verkocht, want de tevredenheid hun ner klanten straait terug op henzelven. GOUD, ZILVER BH l'DRWEKKEN Televisie door een omroepstation RECHTSZAKEN Een oog uitgestoken De Culemborgsche moordzaak Inbraak te Hilversum De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Com missie van deskundigen voor de samenstel ling van de prijscourant ter berekening van het invoerrecht op versch of gekoeld vleesch in hare vergadering van 24 dezer bedoelde prijscourant heeft vastgesteld als volgt: Rund- en kalfsvleesch, versch of gekoeld 100 K. G. 85; paardenvleesch, versch cf gekoeld, 100 K. G. 50. Gedurende de maand October 1928 zal mitsdien het invoerrecht voor de hierboven bedoelde vleeschsoorten bedragen 10 percent van de hiervoor vermelde waarden. De invoer van Binnenlandsch vee in Limburg. Vanwege het Centraal bestuur van den Ne- derlandschen Bond van Veehandelaren, is het navolgende telegram aan den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw gezonden: Het centraal bestuur van den Ned. Bond van Veehandelaren, in vergadering bijeen, vraagt beleefd doch dringend, of Uwe Ex cellentie ernstig wil overwegen, zoo spoedig mogelijk Limburg weer open te stellen voor invoer van binnenlandsch vee, vooral met 't oog op de groote belangen voor veehouders en handelaren, in verband met de belang rijke veemarkt te Deventer in de tweede helft van October as., waar door Limburg steeds veel vee wordt aangekocht. Namens centraal bestuur A. Trompetter, voorzitter H, Noom, secretaris. Gisteren werd het tachtigste Ned. Land- huishoudkundig Congres te Eindhoven voort gezet met een inleiding van den heer N. G. Addens uit Bellingwolde over de vraag: Kan de suikerbiet in ons land, onder in vloed van de bescherming, die deze cultuur in vele landen geniet, loonend blijven? Hierna kwamen in behandeling de Inlei dingen van de heeren Y. Tamminga uit Leeuwarden (contra) en S. van Zwanenberg uit Nijmegen (pro) over de vraag: Is het mogelijk den afzet van varkens op coöperatieve basis te organiseeren zonder daarbij te vervallen in het stichten van eigen slaehterijbedrijven? De heer H. Smeenge uit Amsterdam hield een inleiding over de uitgifte van de gron den der Zuiderzeepolders. Dr. H. A. Zwijnen- berg behandelde de vraag: Is voor de bevordering eener alg. bestrij ding der tnbercnlose onder den Ned. rund veestapel het „merken" der reactiedieren gewenscht? Dr. ir. J. H. F. Deckers behandelde de vraag: Wat kan geschieden, om het land- en uinboawonderwijs in belangstelling bij onze 'andbouwers en tuinders te doen winnen en Ie resultaten van dit onderwijs te vergroo- ten? Nadat een telegram van hulde aan HM. 1e Koningin was gezonden werd het congres gesloten. Bij Kon. Besluit is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der letteren en Wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de Griek- 'Che oudheden, dT. B A., van Groningen, rector van het openbaar gymnasium te As sen. Met ingang van 1 October a.s. wordt de gelegenheid geopend om in het verkeer met Polen brieftelegrammen te verzenden. Het tarief voor een telegram tot 20 woor. den is bepaald op 1,30 en voor ieder woord meer 614 cent. Bij Kon. besluit is benoemd aan de Rijks, universiteit te Leiden, in de faculteit der letteren en wijsbegeerte om onderwijs te geven in de Javaansche taal en letterkunde, tot gewoon hoogleeraar dr. C. C. Berg, leeraar in de Javaansche taal aan de Oos- tarsche afdeeling der Algemeen-I Middel bare School te Soerakarta. Men meldt ons uit Schoonhoven: Gisteren is te Schoonhoven in bedrijf ge. steld een nieuwe motorpont over de Lek. Deze pont wordt gedreven door twee moto ren van 20 P.K., is electrisch verlicht en biedt plaats voor 12 automobielen. Er is een aparte gelegenheid voor rijwielen en er zijn twee kajuiten voor passagiers. De pont voldoet schitterend en voorziet in een groote verkeersbehoeite. De vaart duurt twee minuten. De pont is het ontwerp van het bureau Entveld te Delft en is van een bijzondere constructie, welke in ons land een unicum genoemd zou kunnen worden. VAN TIEN KLEINE POESJES Hen Kinderrijmpjes, versjes van DAVID TOMKINS, Uitgave G. B. van Goor Zonen, Gouda. Voor onze kleuters is „Van tien kleine poesjes" wel een aantrekkelijk boekje. De allergrappigste en aardige teekeningen, die tot zooveel detail-bespreking aanleiding ge ven, zullen geruimen tijd de belangstelling der heele jongeren vermogen te trekken. De bij de Illustraties hcorende versjes zullen gemakkelijk van buiten geleerd worden op 't gehoor. Ook bij den tekst staan aardige tee- keningetjes, waarover veel te vertellen valt, voldoende om verscheidende avonden te vul len. David Tomkins weet ook heel aardige rijmpjes voor kinderen te maken. „Tien kin derrijmpjes" is in denzelfden geest uitgevoerd als 't hoekje van de poesjes. Ook hier zullen de teekeningen, die mooi van kleur en vol actie zijn, zeer in den smaak vallen van de kleintjes. Twee aardige kindcrhoekies. die hun geld waard ziin. Passagierslijst van het s.s. „Johan de Wit" 29 Sept. van Amsterdam naar Batavia ver trokken. Naar Southampton: D. Blok en echtg., J. A. Buitelaar en echtg.,, P. v. Dijk en echtg., D. v. d. Molen, A. Moscou en echtg., fam. Murray Smith, H. C. Rehbock en echtg. I. Spanjar, J. Wijnschenk en echtg. Naar Algiers: H. T. Barrow, Ben Aissa ben Mabrouk, fam. D. Blake, mej. P. Blun- dell, R. S. Cockburn en echtg., mej. Y. S. Durand, J. Elsinga, mej. R. H. Fitzsimons A. E. I. Forbes Cordon, mej. C. D. Forbes Gordon, fam. D. W. Harris, mej. C. J. Ink- ster, fam. Keiler van Hoorn, mevr. M. M.. Murray, Jhr. H. De Ranitz en echtg., mevr. R. R. Reddie, mej. D. Richardson, mej. E. K. M. Ridley, fam. Robb, miss E. J. Robin son, mej. H. G. Russell, mej. W. C. Russell, mej. M. Stratton, A. E. Theobald en echtg. E. L. Wallington, Basil, A. Woor en echtg., Naar Genua: F. Akenhead, Archer en echtg., mevr. M. Atkinson, H. H. Bishop, mej. B. Bishop, F. S. Bone, A. Brack, mevr. E. Bryant, mej. J. S. Bryant, mevr. M. D. Campbell, P. Chambers, G. Coates, C. De Courey Parry en echtg., R. W. Cox en echtg., A. P. Couch en echtg., Dr. Dankelmann, mevr. Davies, mej. F. Dows, A. M. Ellis, F. W. Ellis, R. Garré en echtg., Dr. H. Ga- tersleben en echtg., mevr. E. L. P. Gripper, mej. J. M. Gripper, Dr. Hane, S. G. Han sen, F. Haseldine en echtg., mej. E. Hill, mej. O. Hill, mej. H. M. Johnston, mevr. E. M. Ironside, R. S. Jaffrays, mevr. M. Johnston, fam. Keogh, C. M. Kerr en echtg. mevr. A. Kilbee Stuart, mej. E. Knollys, A. Knollys, M. van der Laan, Dr. P. C. La- bouchère en echtg., P. Labouchère Hillyer, C. W. Lovesey, mej. V. M. Low, fam. H. W. Lydall, R. E. Mac Donnell en echtg., mej. E. Martin, mej. S. Martin, mej. I. M. Matthews B. J. C. Matthews, I. Menko, mevr. E. B. Musgrave, A. Newsom, mej. B. Osmond, C. G. van Rhijn en echtg. H. A. C. Poort man en echtg., mevr. A. M. Porter, mevr. E. L. Porter, mej. E. H. Roberts, mej. A. Roest, mevr. D. Roger Smith, mej. B. Ro ger Smith, J. T. Roy en echtg., D. H. Rut- te-s, mej. M. M. Sankey, J. Seidler, mej. A. Skene, A. Spanjaard, L. Spanjaard, mej. E. A. Stere, F. D. Stewart en echtg., mej. R. Symons, fam. G. R. Talbort, mej. E. C. Thooft, jongej. J. A. Waller, mevr. J. Wild, mej. M. Williamson, A. R. Witte en echtg., fam. Woolbert, V. E. Vickers en echtg., Naar Indië: Eerw. Zuster Adalena, Eerw. Zuster Aleydis, Ir. W. J. Th. Amons, mej. C. Baarbé, S. A. Bargsma, Mr. B. Berlagen, Bussemaker, J. Beck, mej. A. Beckley, P. J. van Bergen, C. Blok, P. H. Bouwmeester en echtg., Zeereerw. Pater H. F. M. Bröcker, C. W. G. Buhse, mej. E. Carpenter, mej. J. D. Chevalier, Eerw. Zusters Christeta, C. W. Christiani, echtg. en 2 kinderen; Eerw. Zuster Christine, P. Cool, J. Cornelissen, F. H. la Croix en echtg., mej. S. Cullen, Eerw. Frater Cupertino, J. Dalmeyer, mej. E. Dau- mann, C. J. Dhoolaeghe, echtg. en 6 kin deren, J. J. V. A. van Dongen, M. E. Don kersloot en echtg., S. A. C. van Doorn en echtg., E. J. C. Douze en echtg., mej. C. B. van Dijk, Eerw. Zuster Edeltrudis, fam. Eg- gink, K. W. Eitel en echtg., F. H. Eibers en ech g vjj. van Den Ende en echtg., P. H. Engeis, H. N. Entringer en echtg.; Eerw. Zuster Ermentilde, Eerw. Frater Ernestus, Eerw. Zuster Eusebio, H. van den Eynden en echtg., Zeereerw. Pater J. B. Finklenberg, G. F. Franken, W. G. Ger- ner, J. W. Geveke, H. G. Gonsalves, D. van Goor den Oosterlingh, mevr. C. C. M. de Groot en kind, mej. P. W. de Groot, mej. P. S. H. Haspels, fam. H. C. Hekker, F. A. van Helvoirt, fam. W. van Heusden, mej. N. L. Hirschland, fam. H. W. A. Hof meester, H. G. Hofstee en echtg., fam- J. Hogewind, fam. H. E. van Hogezand, n mevr. M. C. de Hondt, mej. I. E. de Houdt, fam. D. Honig, E. C. Hoonings, D. K. Huis man, fam. H. Hylkema, Eerw. Zuster Igna- tiana, Eerw. Zuster Incarnata, fam. Ir. O. J. C. Indra, Eerw. Broeder Isfridus, J. A. G. Ittmann, N. J. Janett en echtg., fam. H. Jans, H. G. F. Jonker en echt., G. Joustra, Jhr. H. A. van Karnebeek, Mr. M. Kiverno en echtgen., fam. J. A. Klaren, L. Kleyn, fam. L. F. Kloet fam. W. R. Knaap, jongej. A. M. Koens, W. Kramers en echtgen., J. F. Kroner en echtg., S. Kroon, B. J. Krijgsman en echtg.. W. F. Kuhlmeyer, Dr. A. KCinidg en echtg., mej. M. P. J. van der Kuylen, J. R. A. de Lange en echtg., I H. C. K. Langheim, J. J. van Leeuwen, F. j F. Lem, Eerw. Zuster Leodarda, fam. O. i C. R. Lochmann van Bennekom, fam. G. I U. Liibcke, fam. A. Maat, fam. C. Marcus, I. Mark, Zeereerw. Pater W. Martens, Eerw. Broeder Martialis, H. van Mauri k en echtg., fam. Ir. L. van Meurs, mej. D. H. Meyer, F. F. Milius en echtg., J. C. Mon- talvao, Silva Carvalho en echtg., mej. B. Neddermeyer, Zeereerw. Pater C. Noter- mans, fam. J. Oberman, fam. J. A. van Oenen, fam. A. L. J. Oomes, fam. J. Oos terling. M. E. Oosterling, fam. J. H. Otte, L. Ouwerling en echtg., Dr. G. A. W. van Overbeek de Meyer en echtg., Eerw. Zuster Paschalia, Zeereerw. Pater A. J. Piets, mevr. M. A. E. Poortenaar, Ds. A. Pos en echtg., mevr. A. J. Postmus, Mr. H. W. Pruissen, mej. H. Pruys, J. W. Raven, fam. M. Roos, fam. Ch. J. M. Rottier, mej. A. Schaafsma, J. H. Ch. Schell, Zeereerw. Pater J. J. H, Schenkels, fam. Mr. L. F. H. J. Schöler, mej. H. W. Scholte, H. Schoonbeeg, mevr. E. M. S. Sesselerv. d. Hart, jongej. E. Seth Paul, jongej. T. Seth Paul, G. W. J. Siera, J. Smolenaars, P. Spandaw en echtg., fam. A. C. Stoker, B. H. Stolte, mevr. R. SwartSchuringe, J. A. Tempelman, P. Teppema, E. H. W. Terlet en echtg., P. van Thiel en echtg., mej. G. H. M. van Tul- der, Mr. C. Ch. W. Uffelie en echtg., Eerw. Zuster Urbana, fam. M. A. van Veelen, fam. H. de Veer, mej. C. E. Vegter, Mr. K. F. J. Verboeket, fam. F. W. Vermeulen, C. C. Verwey en echtg., fam. C. A. de Visser, mej. W. M. E. P. Visser, C. van der Vlies, fam. T. A. Voorkamp, A. P. J. Voerman, fam. G. H. de Vogel, B. C. Völke en echtg. mej. H. G. Vonk, H. M. Voorwinden, J. P. Vrolijk en echtg., J. Vrij, mevr. M. J. Wafelbakker en kind, P. A. Waller en echtg.. A. J. P. Wielders en echtg., mevr. M. C, Willems, fam. H. Wielinga, fam. Ir. A. N. P. de Wit, C. Wolthekker, H. C. Zoetmulder, W. Zweerts de Jong en echtg. Uit Rome schrijft men aan de „Msb." d.d. 20 Sept.: Ook dit jaar is het feest van den H. Januarius, den patroon der stad Napels, met grooten luister gevierd en wederom heeft zich het bekende wonder van het vloeibaar wor den van het in ampullen bewaard bloed van den heilige herhaald. Reeds gisterenmorgen vroeg verzamelde i zich een groot menigte vóór den ingang naar de schatkapel van den dom. Personen van allerlei rang en stand waren weer toegestroomd, ook de Napolitaansche families, die zich beroemen op dezelfde af stamming als de heiiige en die een rijke weelde aan kinderen in den dom plegen mede te brengen, van de grootsten tot de aller kleinsten. Toen het wonder wederom geschiedde, brak een geweldige geestdrift onder de aanwezi gen los, die het „Te Deum" zongen, terwijl alle klokken der stad luidden en van de 1 hoogte der vesting Sant' Elmo de kanonnen I donderden. i Ook ln het naburige stadje Pozzuoli heeft 1 zich het wonder voorgedaan, doordat daar het bloed van den H. Januarius, indertijd op een steen gespat, eveneens vloeibaar werd. Naar aanleiding van de volbrachte vlucht van het eerste vliegtuig, deelt de directie der N. I. L. M. het volgende mede: De H-NAPA, die op 13 September te 6 uur 's morgens van Schiphol vertrokken, heeft dus over den tocht naar Batavia en vervol gens naar Bandoeng, 13 dagen gedaan, dus geheel volgens het vastgestelde programma. De vlucht van het tweede vliegtuig is tot heden ook voorspoedig te noemen; het be vindt zich thans halfweg in 6 dagen tijds. Immers, dit toestel is op 20 September te 6 uur 15 van Schiphol vertrokken. Uit een met groote vertraging ontvangen telegram blijkt, dat de tocht van het tweede vliegtuig met de volgende étappes is uitge voerd; op 22 September bevond het zich in Aleppo, na 's morgens om 6 uur 44 plaatselij ken tijd uit Constantinopel te zijn vertrokken. Het kwam te Aleppo om 11 uur 59 aan. Ten gevolge van een vertraging in de benzine voorziening werd het te laat om dien dag nog Bagdad te bereiken, zoodat de vliegtuig bestuurder Moll besloot tot Rakka door te gaan, een vliegterrein 2 uur ten Oosten van Aleppo. Vandaar is het vliegtuig op 23 Sep tember, des morgens te 5 uur vertrokken, is om 9 uur te Bagdad aangekomen, vandaar om 11 uur 45 vertrokken en om 15.50 te Bus- hire en kwam om 9 uur 45 te Bender Abbas aan. Om 7 uur 30 vertrok de H-NAPB van Bender Abbas en arriveerde te 11 uur 50 in KaracliL Daar in Karachi een werktuigkundige van de Siddeley Armstrong Fabriek zich bevindt om de motoren van de doorkomende vliegtui gen grondig na te zien, is rekening gehouden met de mogelijkheid, dat er te Karachi een rustdag wordt gehouden. Koppen heeft hier van echter afgezien, daar zijn motoren geen bijzondere verzorging behoefden. Het ligt in het voornemen van de Indische postadministratie eerlang luchtpostzegels uit te geven, doch in afwachting van het gereed komen daarvan zijn, ter kwijting van het luchtrecht voor correspondentie, die met de retourvlucht naar Nederland zal worden verzonden, gewone frankeerzegels van een opdruk voorzien. De aandacht wordt er op gevestigd, dat mitsdien de Nederlandsche luchtpostzegels voor verzending uit Indië naar Nederland niet geldig zijn. Het luchtrecht behoort uit sluitend met bovengenoemde Indische op- drukzegels te worden voldaan. De luchtpost Het 5de vliegtuig, dat op 11 October a.s. naar Indië vertrekt, en, zooals bekend, niet bestemd is voor de Ned.-Ind. Luchtvaart- Maatschappij, doch een retourvlucht Hol- land-Indië zal uitvoeren, zal op de terugreis post uit Indië medenemen. Het luchtrecht voor deze vlucht bedraagt eveneens 40 cent voor briefkaarten en postwissels en 75 cent per 20 gram voor andere stukken. Het belastingbetalen op de postkantoren Met ingang van 1 Januari 1927 werden, gelijk bekend, de postkantoren en poststa- j tions in Noord-Holland (met uitzondering van die in enkele plaatsen in het Gooi) en het bij postkantoor te Loosduinen bij wijze van proef opengesteld voor betaling van grond-, personeele, vermogens- en inkom- 1 stenbelasting. Gedurende 1927 werden op deze kantoren en stations in totaal aangenomen 710.653 belastingbetalingen, tot een totaal bedrag van rond 20.333.000. I OpAQA oeAozrrrsjt PEKING ALEP*0 BAGOAO A JJANC AGAA L ANAMA0 KMTON CALCUTTA BAITSCH tNQlè ADEM WCTV/f/A \J>2A/tO/CO£ Beschikbaar zijn thans bijzondere toestel len voor gemeenschappelijke telefoonaan sluitingen. Ten aanzien van deze toestellen geldt het volgende. Dank zij de bijzondere schakeling komt een gemeenschappelijke aansluiting, waarbij deze toestellen worden toegepast, voor den gebruiker vrijwel overeen met een afzonder lijke aansluiting; weliswaar kunnen de beide j deelgenooten niet tegelijkertijd de gemeen schappelijke geleiding benutten, echter, a. het bellen komt alleen aan bij den aan geslotene voor wien het bestemd is; b. het telefoongeheim is voor beide ge- abonneerden verzekerd; c. onderling verkeer van beiden is moge lijk. Voor de toepassing van de toestellen gel den de volgende beperkende bepalingen. a. Zij kunnen n'et toegepast worden in netten, ingericht volgens het centraalbat- terlj-systeem (met handbedrijf of met auto matisch bedrijf). b. zy kunnen slechts worden gebruikt voor gemeenschappeiyke aansluitingen van twee perceeien. c. Daar de toestellen door hun bijzondere inrichting nogal kostbaar zijn, mogen ze alleen gebruikt worden, wanneer de beide perceeien buiten het mlnimumtarlefgebled gelegen zyn. d. De toestellen zijn alleen in de uitvoe ring van wandtoestel beschikbaar. e. Neventelefoontoestellen kunnen er niet op aangesloten worden. Kapitein Koppen is met de H-NAFA be houden te Bandoeng aangekomen, de H-NAFB nadert het doel, Donderdag zal ook de H-NAFC vertrekken voor de groote vlucht naar Indië. Zoo zullen de 5 Indië-vluchten, welke thans van Holland uit worden onder nomen, de algemeene belangstelling gaande houden en den naam, dien Nederland in het internationaal luchtverkeer zoo met eere draagt, hoog houden. Heel de wereld spreekt van de koene on derneming nu telkens met sen week tus- schenruimte een vliegtuig vertrekt, bestemd voor Indië om er honderden brieven en kaar ten heen te brengen en na zich van die op dracht gekweten te hebben een plaats in te nemen in de ry van vliegtuigen, die het ci viele luchtverkeer in Indië zullen gaan on derhouden. Slechts het vijfde vliegtuig zal beladen met postzakken naar Nederland te- rugkeeren, om, even spoedig als de brieven naar Indië gingen, het antwoord aan vrien den, kennissen en bloedverwanten terug te brengen. Steeds duidelijker wordt het, dat een lucht- dienst tusschen Nederland en Indië tot de mogelijkheden is gaan behooren en de regel maat, waarmee thans de postvliegtuigen ver trekken en aankomen, geeft alle hoop op een stabielen dienst, die wellicht binnen afzien- baren tijd in het leven kan worden geroe pen. Nog drie machines van deze groep zul len van Schiphol opstijgen om, evenals de twee vorlgen, de luchtroute te volgen, zooals deze op bovenstaand kaartje is geteekend. Slechts het laatste vliegtuig, dat ook zal te- rugkeeren zal een gedeeltelijke afwyking van deze route nemen, welke op bovenstaand kaartje eveneens is uitgesteld. Om den omvang van een onderneming, zooals een luchtreis naar Indië toch is, eenigszins te verduideiyken, laten wij hier nog eens de étappes en de afstanden in kilo meters volgen, welke het traject Amsterdam- Batavia telt: AmsterdamNeurenberg 610 KM. NeurenbergBoedapest 740 KM. BoedapestSofia 700 KM. SofiaConstantinopel 540 KM. ConstantinopelAleppo 1070 KM. AleppoBagdad 800 KM. BagdadAbushir 920 KM. AbushirBender Abbas 670 KM. Bender AbbasCarachi 1180 K.M. CarachiNasirabafl 800 K.M. NasirabadAllahabad 800 KM. AllahabadCalcutta 770 KM. CalcuttaRangoon 1350 KM. RangoonBangkok 790 KM. BangkokSingora 865 *M. SingoraMedan 563 KM. Medan—Palembang 980 KM. PalembangBatavia 520 KM. Totaal 14568 K.M. Het aantal radio-ontvanginriehtlngen in Nederland waarvan zooals verplicht is, aan gifte was gedaan, bedroeg op 31 December 1927 98571. Op 31 December 1926 was dit aantal 48688. 35ÏÏÏ m m LN VERTROUWD ADRES JEER VEEL GEZOCHJ Is. KAN, Barteljorisstraat, h. Krocht «imHK cpNFECTjONEflY yyoRKS Voor H.H. Winkeliers by: Fa. C. H. S. HEILKER Haarlem Radio-Express bevat een uitvoerig artikel over televisie-uitzendingen door een gewoon omroepstation. Het blad schryft: Terwyi hier in Europa enkele groote om- roepstatlons de invoering van beeld-uitzen dingen overwegen, neerkomende op het overbrengen van geteekende prentjes met behulp van een chemischen schrijver aan de ontvangzijde, is men in Amerika al bezig, werkelyke televisie-proeven in te lasschen in de omroepprogramma's. Dat zyn dus uit zendingen, die aan de ontvangzyde moeten worden waargenomen als direct zichtbare, levende beelden. Het is ons Amerikaansche zusterblad Radio News, dat hiertoe het initiatief heeft genomen. Dit blad heeft een eigen omroep station,WRNY, gevestigd te Coytesville, N. Y. en werkende op 326 meter golflengte, ter- wyi de uitzendingen gedeeltelik ook wor den verbreid op kortere golf, n.L door den zender, welke werkt onder de roepletters 2XAL op 30.91 meter. Uit technisch oogpunt beschouwd, moet het wel een brutale onderneming ïyken by den huldigen stand van zaken, werkelyke televisie te willen gaan brengen met een zender, die aan de gewone omroepcondities moet voldoen. De omroepvergunning in Amerika toch, laat voor de modulatie geen breederen frequentieband toe dan 5000 ter weerszijden van de draaggolf. Als men nu rekent, dat zelfs voor een betrekkelyk klein beeld 100.000 lichtpuntjes per beeld moeten worden overgebracht en dat voor televisie 15 beeldjes per seconde noodig zijn, dan wordt dit een lichtpuntenfrequentie van 1.500.000 per seconde. Als die worden gepro duceerd met stroomstooten in één richting, vormen twee stootjes één periode en krygt men een modulatiefrequentie 750.000. Eerst wanneer men zyn eischen verlaagt tot bijv. 2000 lichtpuntjes per beeld en 5 beeldjes per seconde, komt men met een modulatiefre quentie van 5000 uit. Wat kan men daar eigenlijk nog van ver wachten? De Amerikanen hebben soms den naam, maar liever niet te rekenen, hetgeen op dit gebied een ontmoedigende bezigheid is, maar te doen. In het laborato rium van één der Amerikaansche televisie uitvinders is de spreuk opgehangen: „De geleerden hadden bewezen, dat het een onmogeiyke zaak was, maar de dwaas wist dat niet en hy deed het." Nu is er inderdaad onder bepaalde voor waarden nog wel een weg, die tot iets kan leiden. In plaats van het lichtpuntensysteem toe te passen, kan men het beeld „afzoeken" met een schijf met gaatjes, die het beeld verdeelt in lichtlijnen. By een schyf met 48 gaatjes in een spiraal krygt men 48 licht lijnen per beeld. De achtereenvolgende licht- variaties in elke over het beeld getrokken lichtlijn kunnen, in plaats dat men er alle maal afzonderlyke lichtfiikkeringen van maakt, omgezet worden in een continu ver- loopende modulatie, waarby de overgangen van licht in donker op het beeld meestal volstrekt niet zoo abrupt en plotseling zyn. dat ze elkaar weer met een frequentie 48 per lichtlyn opvolgen. Stellen we de varia ties op 20 per lichtlijn, dan komen we tot 48 x 20 2 480 modulatie-perioden per beeld en kunnen met een modulatiefrequen tie 5000 nog 10 beelden per seconde over brengen. Die beperking van de modulatiefrequentie zit automatisch reeds in de te gebruiken laagfrequentversterkers, als dit gewone ra dioversterkers zijn. Natuuriyk gaat dit ten koste van de fynheid van détail en ontstaat een vervaging van scherpe overgangen, maar het duidt toch op een mogeiykheid van het geen Radio News zich ten doel stelde. Het is trouwens op dergelyke wyze werke- lylc gedaan. Dinsdag 21 Augustus j.l. had de eerste proefuitzending te Coytesville plaats, die ontvangen werd in Philosophy Hall, in het universiteitsgebouw van New-York, waar een gezelschap journalisten, geleerden en radiotechnici was verzameld. De beelden, die men in den ontvanger kon zien, waren 3.5 c.M. in het vierkant, achtereenvolgens ver schenen de hoofden en gezichten van ver schillende personen. De beelden zagen er' uit als ruwe halftoon cliché's uit een krant, maar waren duidelijk genoeg om het knip pen met de oogen te onderscheiden, het ope nen en sluiten van den mond en het heen en weer bewegen van het hoofd. Zooals gezegd, hadden de uitzendingen plaats op een normale omroepgolflengte van 326 meter, binnen den modulatieband van 5000 perioden en de ontvangmiddelen waren ook heel simpel. Daarvoor diende een geheel normale omroepontvanger, waaraan alleen was toegevoegd: een vlakke metalen schijf met gaatjes, een motortje en een nc lampje. De demonstratie duurde van 7—8 en 910 uur des avonds. Wie met telefoon of luidspreker er naar luisterde, hoorde alleen een op en neer gaanden giltoon. De Pilot-televisiezender van WRNY zal verder geregeld werken gedurende 5 minuten van elk uur, dat WRNY programma's geeft. Geregeld zullen levende personen, bewegen de poppen en bewegende voorwerpen zicht baar gemaakt worden. Betreffende de vraag, waarom Radio News met het station WRNY de zaak heeft aan gepakt en waarom de machtige stations der groote ondernemingen dit niet hebben ge daan, schryft Hugo Gernsbach aan R. Ex press: „Daarby wil ik eraan herinneren, dat toen KDKA van de Westingliouse in 1921 mu ziekprogramma's begon te geven, de radio- fabrikanten by verrassing werden overval len door een reusachtige vraag naar toe stellen. De industrie heeft jarenlang de pro ductie niet voldoende kunnen opvoeren, zoo dat overal de zelfbouwers uit losse onder- deelen hun eigen toestellen maakten. De onderdeelen-industrie profiteerde daarvan, maar de groote concerns zagen zich deze voorbygaan. „Nu willen die groote concerns niet op nieuw met televisie hetzelfde zien gebeuren, dat zeven jaren geleden met den omroep ge beurde. Zy willen geen onderdeelen verkoo- pen, maar complete televisie-ontvangers. De groote omroepstations, welke in handen zijn van die voornaamste concerns, hadden in April van dit jaar heel goed met televisie uitzendingen kunnen beginnen. Technisch is men daarmee gereed, maar men houdt de zaak op om er straks meer commercieel voordeel uit te halen. niet-experimenteerder bevredigen, zullen nog wel een heelen tijd op zich laten v,\chten. Maar dit is geen reden om den vooruitgang van een belangrijken tak der radiotechniek te stuiten en op te houden." De soldaat T. v. d. W. uit Wageningen, die nende by de le comp. Ie reg. genietroepen te Utrecht, was te Ede met een meisje uit en werd door eenige jongens geplaagd. Hij trok in drift zijn mes en trof daarmee J. Heylink in het rechteroog, dat zoodanig verwond werd, dat het voor goed verloren is. De aud.- mil. bij den Krygsraad te 's-Hertogenbosch eischte deswege 3 maanden gevangenisstraf. De krijgsraad veroordeelde verd. tot deze straf. Naar het „Volk" verneemt heeft het inza ke de Culemborgsche moordaffaire door de justitie nader ingestelde onderzoek tot resul taat gehad, dat overeenkomstig de verkla ringen van mej. Haveman de gebroeders Col- lé de schrijvers van de anonieme brieven zyn, in verband waarmede tegen A. en J. A. Coilé rechtsingang is verleend ter zake van mein eed. De verdedigers van Claas Sweris hebben van den Minister van Justitie een schadever goeding voor hun cliënt gevorderd. Het Volk verneemt tenslotte nog, dat Sweris dezer da gen van het Departement van Justitie de toe zegging heeft ontvangen, dat hem een bedra- van 1500.zal worden uitgekeerd. Voor de Vierde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank stonden gisteren terecht de 29-ja rig: Immerman Christiaan Roest uit Laren, en c".: 35-jarige koopman D. H. van Schaik te Amsterdam, die in den nacht van 14 op 15 Juli 1928 ingebroken hebben in het kantoor van hst dagblad „De Gooi en Eemlander" op den Hoogen Laarderweg 42 te Hilversum. Blykens de dagvaarding zyn verdachten door een lichtraam van genoemd perceel ge klommen en vervolgens hebben zij verschil lende vertrekken en daarin zich bevindende lessenaars doorzocht en een brandkast open gebroken, evenwel zonder iets van waarde en van hun gading te vinden. Hun wordt dan ook poging tot diefstal ten laste gelegd. Beiden ontkenden het hun ten laste geleg- de. Wel hadden ze dien nacht een grooten •Het station WRNY en Radio News, het fietstocht gemaakt. grootste amateursblad ter wereld, zyn er alleen voor de amateurs; zy hebben niet dergelyke commercieele belangen, doch wil len juist het experimenteel amateurisme blyven bevorderen. „De uitgevers van Radio News geven vol mondig toe, dat televisie op dit oogenblik ^lleen iets is voor den wezenlijken experi menteerder, die met behoorlyk inzicht zyn eigen toestellen weet te bouwen, en voor dat deel der industrie, dat zich op onderdeelen- fabricage toelegt. Complete televisietoestel- Het O.M. achtte het wettig en overtuigend bewys geleverd, ,dat de verdachten de daad hadden gepleegd. Zoo werden stukjes krant aangetroffen in het gebouw van „De Gooi en Eemlander" die precies pasten in de verfrommelde stukken krant, welke de politie gevonden heeft. De officier eischte tegen ieder der beide verdachten, die reeds verschillende malen veroordeeld zijn, wegens poging tot diefstal een jaar en zes maanden gevangenisstraf. De beide verdedigers, Mrs. Mathijsen en de len, die iedereen kan bedienen en ook den Leeuw pleitten vrijspraak.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6