Buitenlandsch Nieuws FEUILLETON RADIO-OMROEP DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 1 is de lievelinés toiletzeep van Frankryk's mooiste vrouwen GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN ÏT ONZE OOST Lichtzinnig Het drama in de leprozen -kolonie MARKTNIEUWS VISSCHERIJ. STOOMVAARTLIJNEN. Was het zijn misdrijf? HET VOORTBESTAAN DER GROOTE LIJN IN DE EUROPEESCHE POLITIEK Een belangrijke Duitsche verklaring tegenover Briand De incidenten op de laatste Volkenbonds vergadering, vooral de redevoering van Briand, hebben aanleiding gegeven tot ver schillende betoogen van de verantwoorde lijke plaatsen in Berlijn en Parijs. Hierin wordt er de nadruk op gelegd, dat de groote lijn van een Europeesche politiek ongewij zigd verder bestaat; misverstand en misgre pen worden op de juiste proportie terugge bracht die ze in de heele ontwikkeling van de wereld-geschiedenis innemen. De Fran- sche Minister van Buitenlandsche Zaken. Briand. heeft het gevoel gehad, dat hij die uitleggingen van zijn bekende rede in Ge- nève moest corrigeeren, die uit zijn woorden hebben willen afleiden, dat de Locamo- politiek ten einde was en dat Frankrijk zich anders wilde oriënteeren. Reeds in Genève heeft Briand zich voor de vertegenwoordi gers van de internationale pers geuit in dien geest, dat hij stellig zal vasthouden aan de tot nu toe gevolgde richting van zijn toe naderingspolitiek met Duitschland. Een on derhoud, dat Briand dezer dagen een Duitsch verslaggever heeft toegestaan, heeft dezelfde tendenz. maar in nog sterkere mate De Fransche Minister van Buitenlandsche Zaken heeft zich in dit gesprek met den Duitschen correspondent opvallend optimis tisch uitgelaten over de mogelijkheid, om het reparatie-probleem te regelen: niet al leen binnen korten tijd, maar zooals Briand woordelijk heeft gezegd, misschien al binnen twee maanden. Dan sprak hij er ook van, dat daarop onmiddellijk het geheele Rijnland zou kunnen worden ontruimd. Hierbij sprak Briand de meening uit, dat dit probleem Amerika heelemaal niets aangaat, daar Frankrijk in ieder geval zijn schulden verder zal betalen. De uitin gen van Briand hebben in Berlijn natuurlijk sterk de aandacht getrokken en geven aan leiding tot verschillende commentaren. Een officieuze verklaring van de „Deutsche di plomatische Korrespondenz" stelt met be vrediging vast. wat Briand hoopt omtrent de regeling van het reparatie-vraagstuk en de ontruiming van het Rijnland, maar het standpunt van Briand, wat de medewerking van Amerika betreft, wordt hoogstens for meel juist genoemd en gaat ook formeel nog te ver. Elke regeling van de groote in ternationale geld-problemen, waaronder vooral van Franschen kant de reparatie kwestie wordt verstaan, heeft in hooge mate de toestemming, de belangstelling en de materieele medewerking noodig van de geld- kringen der heele wereld, waaronder de Amerikaansche bovenaan staan. Daarom is er in de praktijk nog niets gedaan met een uitsluitend Duitsch-Fransche toenadering of met een overeenstemming binnen een commissie van de Rijn-pact-mogendheden. De „Deutsche diplomatische Korrespondenz" stelt het bijzonder optimistische karakter van de verklaringen, die Briand bij deze ge legenheid heeft gegeven, vast en richt zich tegen het standpunt van den Franschen Minister, dat hij alle Duitsche wenschen zou hebben vervuld, die naar aanleiding van de Locamo-overeenkomst zijn uitgesproken. In deze verklaring wordt Briand er op gewezen, dat het niet alleen gaat om de concrete be hoefte van dat oogenblik, maar de plannen moeten verwezenlijkt, die indertijd alle deel nemers op het oog hebben gehad. Men wenscht het vervolg van de ontwikkeling, die nu al drie jaren boven de dagen van Lo carno is uitgegaan. Over den stand der Duitsch-Fransche betrekkingen, zooals die door Briand en an dere Fransche verklaringen is voorgesteld, wordt van Duitschen kant opgemerkt: het zijn zekere behoeften van de binnenlandsche politiek, vooral van financieelen aard, waar door de houding van de Franschen wordt bepaald. Er wordt ook naar gestreefd, de Duitsche meening te doen begrijpen, dat interne politieke Fransche behoeften moeten worden achtergesteld ten behoeve van de Duitsche aanspraken. Hier tegenover wordt van Duitschen kant vastgehouden, dat het Duitsche standpunt, zoowel bij de ontrui mingskwestie als bij de ontwapening, niet alleer. berust op de behoeften van de eigen politiek. Men wordt vooral gedreven door het inzicht, dat de oplossing van deze kwes ties de eerste voorwaarde is voor het her stel van alle Europeesche betrekkingen en voor de verzekering van den vrede, waar naar alle mogendheden, die in Genève sa menwerken, streven, evenals alle andere mo gendheden der wereld. Afgezien van het zuiver theoretische in deze uiteenzetting over politieke ethiek en over praktische behoeften van de politiek- van-den-dag. is het een verblijdend teeken, dat Duitschland en Frankrijk zich weer schijnen te bewegen op den. weg, die moet leiden naar de oplossing van het grond probleem der Europeesche betrekkingen en den wereldvrede, n.l. een definitieve goede verstandhouding tusschen Duitschland en Frankrijk. DE VOLKENBOND. DE ONTWAPENING GENèVE, 25 Sept. Na de rede van Graaf Bernstorff kwam de leider van de Fransche delegatie Paul Boncour aan 't woord. Hij wees op de noodzakelijkheid van omvangrijke voorbereidende maatregelen voor de internationale ontwapeningsconfe. rentie zal worden bijeengeroepen. Reeds heeft men tijdens de onderhandelingen vle resultaten bereikt en groote politieke moeilijkheden uit den weg geruimd. De aan deze vergadering voorgelgde arbitra ge- en veiligheidsverdragen zullen de we reld een stap nader brengen op den weg van de algeheele ontwapening. In de voorgestelde r#5lutie worden de regeeringen, die nog niet tot overeenstem ming zijn gekomen betreffende de ontwa pening op militair en maritiem gebied uit- genoodigd opnieuw pogingen in het werk te stellen om dezn overeenstemming ten spoedigste te bereiken. Voordat deze over eenstemming is bereikt is het niet raad zaam de ontwapeningsconferentie bijeen te roepen. Ook wanneer deze conferentie geen succes mocht hebben, zal de Volkenbond blijven voortbestaan, maar zij zal dan te vergelijken zijn met een godin, die men beroofd heeft van haar kroon .De rede van Paul Boncour lokte levendigen bijval uit. In de namiddagzitting vestigde de Bel gische gedelegeerde Carton de Wiart de aandacht op het belang van de verster. king der internationale veiligheid door de uitbreiding van de controle op de parti culiere wapenfabricage. Vervolgens werden het rapport en de re solutie betreffende de werkzaamheden van de voorbereidende oni^-apefningjcommissie aangenomen Duitschland en Hongarije onthielden zich van stemming. Vervolgens werd het rapport betreffende den bouw van het nieuwe Volkenbondspaleis bespro ken. De Japanner Adatsji bracht dank aan de Zwitsersche autoriteiten en aan het lid van den Bondsraad Mitta voor de tege moetkomende houding door hen aangeno men. Ilambro (Noorwegen) uitte eenige cri- tische opmerkingen. Hierna nam de vergadering rapport en resolutie aan. Tot plaatsvervangende leden van de commissie van vijf voor kwesties betreffen de den bouw van het Volkenbondspaleis werden benoemd Parraperz (Venezuela) en Loudon (Holland). SCHERPE CRITIEK VAN APPONYI OP DEN VOLKENBOND GENèVE, 25 Sept. In de zitting van Dinsdagavond van de vergadering van den Volkenbond heeft de grijze Hongaarsche staatsman. Graaf Apponyi een groote po litieke rede gehouden, waarin hij met vol. komen openhartigheid de problemen van den Volkenbond besprak en waarin hij de tot dusverre gevolgde methoden van den Bond aan een scherpe critiek onderwierp. Speciaal vestigde hij de aandacht op de grievende ongelijkheid, die er bestaat tus schen de overwonnenen van den wereld oorlog, die volledig ontwapend zijn en hun tot de tanden gewapende ovrwinnaars. De rede van Apponyi werd met groote spanning door de dicht bezette zaal ge volgd. In groepjes stonden de afgevaardig den om de tribune van den spreker. Vooral de vertegenwoordigers van de Kleine En tente luisterden met spanning naar zijn verklaringen. Apponyi oogstte ten slotte stormachtigen bijval in de zaal en op de tribune. De Hon. gaarsche regeering is niet zeer ingenomen met de model-verdragen. Op het oogenblik bestaat in Midden- Europa nog niet die goede verstandhouding en niet dat wederzijdsche vertrouwen tus schen de staten onderling, dat noodzakelijk is, wil een dergelijk model-verdrag werkelijk met vrucht worden gesloten. DE STORMRAMP IN FLORIDA ROME, 25 Sept. De Paus heeft i' 'en ter verlichting van de slachtoffers van den tornado op Florida een bijdrage gegeven van 300.000 lires, welke verzonden zijn aan dn apostolischen gedelegeerde in Washing ton. POSTDIEFSTAL TE LONDEN Door gemaskerde lieden LONDEN, 25 Sept. Drie gemaskerde mannen zijn het hulppostkantoor aan Bethnal Greenroad binnengegaan, hebben den beheerder een slag op het hoofd toege bracht en hem met chloroform bedwelmd en zijn er van door gegaan met 500 pond sterling. EEN NIEUW AMERIKAANSCH VOORSTEL IN ZAKE VLOOTONT- WAPENING LONDEN, 25 Sept. (V.D.) Volgens be richten uit Washington wordt in welinge lichte kringen verklaard, dat op het oogen blik m ol'iciee'.e kringen de uitwerking van een ni3'we ba-us voor d.e vlootontwap.-ning opgenomen wordt In plaats van het EngelschFransch viootcompromis zou Amerika dan een program ter begrenzing der tonnage van kruiers en onderzeeërs willen. Op het oogenblik zou nog niet vast staan of dit voorstel reeds opgenomen zal worden in de dezer dagen naar Parijs en Londen gaande nota. Het is echter niet waarschijnlijk. In Amerikaansche marine kringen wordt dit plan bestreden en het verluidt, dat in het verloco der besprekingen zekere technische vragen gerezen zijn, die misschien het afzenden der Amerikaansche nota een of twee dagen zullen doen uitstel len. Persoonlijkheden van het Amerikaan sche staatsdepartement bevestigen, dat de V. S. de in het EngelschFransch vioot compromis gevormde basis onder geen om standigheden willen aanvaarden. Door deze afwijzing wordt het compromis, volgens de meening van het staatsdepartement, waarde loos, daar noch Engeland noch Frankrijk tot overeenstemnrng in zake beperking van hun tonnage aan hulpschepen zouden kunnen komen, wanneer Amerika zich volledige bouwvrijheid voorbehoudt. De Amerikaansche nota zal, naar men concludeert uit de van ambtelijke zijde ver kregen informaties, teruggrijpen op de bij de Geneefsche ontwapeningsconferentie ge dane voorstellen, die een begrenzing 'an de tonnage van kru'sers als eenige klase inhou den. Aan Aerika en Engeland waren toen elk 300 000 ton toegestaan, welker verdeel ing over lichte en zware kruisers naar believen van de wederzijdsche ministeries van marine kon geschieden. EEN VERKLARING VAN HET WITTE HUIS OVER DE NOTA AAN FRANKRIJK EN ENGELAND NEW-YORK, 25 Sept. (V.D.) Volgens een mededeeling van het Witte Huis wordt de nota aan Frankrijk en Engeland dezer dagen verzonden. President Coolidge houdt volgens deze mededeeling ten volle vast aan de in 1926 in Genève door Amerika gedane voorstellen. De Amerikaansche regeering doet geenerlei tegenvoorstellen, en is ook niet van plan Frankrijk en Engeland uit te noodigen tot een conferentie der drie machten. Ten slotte wordt het bericht tegengesproken, dat Ame rika een tegenvoorstel over de begrenzing der tonnage van de kruisers en onderzeeërs te overwegen. DE OPVOLGER VAN CALLES Uit Mexico wordt aan de Engelsche bla den gemeld, dat er alleen nog maar op enkele formaliteiten wordt gewacht, vóór Senor Emilio Porte Gil, de minister van binnenlandsche zaken, voorloopig president van Mexico wordt als opvolger van Calles, met ingang van 1 December. De Kamer heeft in comité-generaal haar goedkeuring gehecht aan het voorstel, waarbij Senor Gil tot 5 Februari 1930 dit ambt zal bekleeden. Hij heeft onlangs aangekondigd, dat hij de politiek van president Calles inzake gods dienstige vraagstukken zou steunen en de noodige maatregelen zou gelasten, om de godsdienstwetten door het heele land te doen naleven. DE HAVENSTAKING IN AUSTRALIË Te Brisbane arbeiden 1122 werkwilligen en te Melbourne 50. De reeders verklaren, dat zij 50 pet. meer werk verrichten dan de georganiseerde bootwerkers. Te Adelaide weigerde een stormachtige vergadering van bootwerkers een voorstel te bespreken tot hervatting van den arbeid. Er hebben botsingen plaats gehad tusschen georganiseerden en werkwilligen. Te Brisbane hebben de bootwerkers be sloten aan het werk te gaan. De zeelieden te Fremantle hebben de zijde der bootwerkers gekozen. De Fransche socialistische afgevaardigde, Grumbach (Eizas) en de Duitsche afge vaardigde, Breitscheid, die te Genève niet- officieele onderhandelingen over de Rijnland kwestie voerden. De diamantdiefstal in Hatton Garden Een verdachte aangehouden Men herinnert zich misschien nog wel, dat op den dag af twee jaar geleden in Hatton Garden, de Londensche diamantwijk. een opzienbarende postdiefstal werd gepleegd. Aan het postkantoor van die wijk waren door een postwagen o m. drie postzakken af gehaald, diamanten en paarlen bevattend. Toen een der beide mannen van den wagen aan een volgend postkantoor naar binnen was gegaan, bleek bij zijn terugkomst de postwagen verdwenen te zijn. Hij werd kor- t i tijd later onbeheerd teruggevonden: de pakketten met hun kostbaren inhoud bleken er uit te zijn gehaald. Een getuige had ge zien. dat er zakken uit den postwagen in een auto waren overgeladen, die met groote snel heid was weggereden. Drie mannen waren volgens de politie bij deze zaak betrokken. Een hunner was de bestuurder van den post wagen. Het mocht evenwel niet gelukken de daders op te sporen. De waarde van het ge- stolene werd zeer verschillend geraamd; de DE OPVOLGER VAN BOKANOWSKI De nieuwe Fransche minister van handel, Chéron schattingen liepen van 7000 tot wel 200.000 pond sterling; het getal, dat het meeste ge noemd werd, was 80.000 pond. Thans heeft Scotland Yard van de Cana- deesche politie telegrafisch bericht ontvan gen van de aanhouding van een der ver dachten, den bestuurder van den postwagen. Een dubbele moord Te Norton aan de Tees werden Zaterdag een 62-jarige man en zijn 84-jarige vrouw op een stille plek dod gevonden. De lijken waren met een laag aarde bedekt. Man en vrouw deder. elk zaken voor zichzelf en het was be kend, dat zij des Zaterdags geld naar de bank brr hten. De vrouw was geworgd, de man had een hoofdwonde, vermoedelijk met een stomp voorwerp toegebracht. In verband met deze zaak is de 22-jarige kleinzoon der vrouw, die drie jaar geleden r.iet haar tegenwoordige man getrouwd was, aangehouden. De politiedokter verklaarde bij de lijk schouwing, dat man en vrouw nog moeten geleefd hebben toen zij begraven werden. Het gedenkteeken aan den Yser Zondag hebben kroonprins Leopold en kroonprinses Astrid de onthulling te Dixmui- den bijgewoond van het z.g. „Kruis van den Bisschop" of „Le Calvaire de l'Yser", ter herdenking van den bloed'gen slag aan het Vlaamsche riviertje. De plechtigheid droeg een religieus karakter en geschiedde in tegenwoordigheid van de bisschoppen van Brugge, Gent en Doornik. Vóór de plecht gheid waren de prins en de prinses in de kerk te Dixmuiden begroet. Een ontvangst ten stadhuize was er niet, daar in den overwegend Vlaamschen ge meenteraad van het stadje een voorstel tot het organiseeren eener officieele begroeting bij staking van stemmen verworpen was. De schouwburgbrand te Madrid De koning van Spanje, die te Londen ver toeft, heeft een Mis van Requiem in de St. Jameskerk bijgewoond ter nagedachtenis van de slachtoffers van den brand te Madrid. Aneta seint uit Batavia: De commissie uit den Volksraad tot onderzoek van het verslag der Wees- en Boedelkamers nam „met er gernis kennis van de lichtzinnige wijze, waarop de Weeskamers hypotheken verleen den", waardoor een verlies te verwachten is van 1.8 millioen gulden. De Regeering ant woordde, dat het verlies te reduceeren is tot anderhalf millioen uitmakende elf procent van het totaal der hypotheken die grooten- deels gedekt zijn door de reserve ten bedrage van 1.4 millioen gulden. Aneta seint uit Koeta-Radja: Naar aanleiding van den overval van de leprozen seinde de gouverneur van Atjeh nog het volgende aan de regeering: De leprozen schonken hun geld en bezit tingen aan hun familie en aan den bewa ker. Als bewijs van hun levensmoeheid wa ren allen in het wit gekleed. Zij droegen flambouwen voor hun nachtelijken uitval. Nadat men getracht had ze te kalmeeren, werd eerst de hoofdaanlegger neergelegd, en daarna werd weer een poging gedaan om de menschen tot bedaren te brengen. Deze po ging mislukte eveneens; speciaal de vrouwen werden gewaarschuwd maar dit hielp niet. Een hard stuk zeep.dat tot het laatste vliesje éebruikt kan worden PURMEREND, 24 Sept. („Afslagver. Beemster, Purme- rend en Omstr.") Aardappelen 0.821.52 per zak (25 kg); slaboonen 2.153«6o, snijboonen 1—5.40 per zak (15kg; perz ken 3—7 per too autdb^eën o 16c.22 p doosje; tomaten A 57-80, id. B. 5.608.40, id C. 3.40—5.20, id. B. 5.60—8.40, id. C. ƒ3.405.20, id. bonken ƒ46 per 100 kg. bloemkool 216, roode kool 59 per 100 kg. spinazie f 0.380.82 per 6 kg. postelein 0.050.06 per kg. sla ƒ3.404.30, andijvie 23.90 per 100 krop; bieten f 1215.50 per 100; wortelen 414 per 100 b: s; uien f i.io1.30 id. drielirige*- f r 151.25 per 25 kg. Appels Codin Keswich 1023, Fisher's \r erstling ~o, Gronin ger Kroon f 1820, Kandijzoet 1619, Transparantie d Cronseis 1628 per 100 kg. Peren. Beurré de Miro f616, Beurré Hardy 1234, Betirré Lebrun j to18 Conseiiler c e a Cour 1 r. —15, Duranoeau 14, Caches Williams 1726, Louise Bonne ƒ1443» Maagdenpee f 1016, Seigneur d' Esperen/ 1224, Triomphe de Viennr f 1435 per 100 kg. e GRONINGEN, 25 Sept. Vee. Kalf- en melkkoeien ie soort f 370390, 2e soort 280300, 3e soort 190220 vroege melkkoeien ie soort 235375» 2e soort 200300; kalfvaar en ie soort 290340, 2e soort f 19022'T stieren ie sccr* 0.7a— 08c •- soort ƒ0.680.70, slachtvee ie soort 0.88—92, 2e soort ƒ0.80—0.82 per kg. slachtgew. melkschapen ƒ4060. vette schapen ie soort f 3238, 2e soort 2630, weideschapen ie soort 3ij6—38, 2e soort f 0.82630, weidelammeren 1520 vette kalveren 1 15—20 vette kalveren j 1.3c—1.35. 2e soor*j 1.201 25 per kg. ve«.- te varkens ie soort 0.770.79, 2e soort o.to72 zoJ ers 'ƒ0.66o...70 per kg. biggen f 914» f 1 5J2 per week Aanvoer 172 vette koeien, 107 kalveren, 436 kalf- en melkvee 09 stieren, 1258 schapen, 844 vette en Londscne varkens, 2 3 magere varkens en Btggon. Het kalf en melkvee werd bij kleinen aanvoer minder vlug en tegen lagere prijzen verhandeld. Vo r het slachtvee waren prijzen iets vaster Stieren en vette kalveren iets hoo- ger. Nuchtere kalveren prijshoudend. In wolvee de handel in alle soorten een traag en nauwelijks prijshoudend verloop Vette varkens iets hooger. Zouters en biggen prijshoudend. PURMEREND, 25 Sept. Kaas. Aanvoer 55.000 kg. als 37 stapels boerenkaas met merk 53, 24 st. fabriekskaas f53.50, 1 st. commissiekaas 54.50. Boter. Aanvoer 1405 k ƒ2.252.35* Vee. Aanvoer 880 runderen, waaronder 425 gel.'.e koeien 125350, 51 vette kalveren ƒ1.35150 P®r kg. 224 nuchte re Kalveren 1042; 64 stieren en 37 paarden/ 100200; 790 schapen en overhouders 2536, 690 lammeren 16 24, slachtlammeren 2125; 474 vette varkens; slachtvar- kens 0.720.80, zouters 0.700.76 per kg. 84 mager varkens 20—42, 235 biggen 1624. Handel in runderen stug met lagere prijzen; vette kalveren matig en prijsh. varkens matig. Eieren. Kippen- 7.50—!8.50, eenden ƒ6 per 100 stuks BODEGRAVEN, 25 Sept. Kaas. Ter markt waren 427 wagens 51—55. Triizen rijksmerk ie soort 5861, 2e so rt 5356; zware 66. Handel matig. GRONINGEN, 25 Sept. Granen. De laagste en hoogste prijzen waren als volgt 25 Sept. 18 Sept. Zomcrtarwef f Roode tarwe 9*7510.50 9.5010.45 W-tte tarwe9.75—10.75 9*5010.45 Inlandsche rogge 9-2510.00 9.009.75 Wintergerst 9-2510.15 9.25—10.15 Zwanenb. gerst 10.0010.50 Zomergerst 9.25—10.15 9.25—10.00 Witte haver8.50— 9.10 8.50— 9.0. Zwarte haver 8.5j— 9.10 8.5,0.00 Gele haver 8.008.25 Blauwe peulvruchten 18.0021.50 18.0022.25 Groene erwten 170021.Ou 170021.5c Schokkers Paardeboonen 11.0012.75 W'erbooneni'.oo1275 it,0013.00 'Vaalsche boonen14*0016.75 14-co16.50 Karwijzaad 25.0036.50 25.0036.50 Koolzaad 17.00—23.25 17.00—23.25 Geel mosterdzaad16.0029. o 16.00—28.0" Kanaiiezaad11.5c—13-50 11.50—13 50 Lijnzaad, blauwbloei Lijnzaad, witbloei m Blauw maanzaad25009-30 25.009-3^ De korting en bijbetaling bedragen thans voor tarwe natuurgewicht 7 ct., rogge, boekweit, kanarie *aad, inland sche gerst, alle haversoorten 10 ct. AMSTERDAM, 25 Sept. Aardappelen. (Ber.cht v/d mak. Taq. Knoop). Zeeuwsche bonten f 3.503*75» b'au- wen f 3.503.60 bl eigenheimers f 3.103.25» eigenhei mer poters f 2.502.75, blauwe poters f 2.502.75» bonte pooters f 2.502.7C, Bevelanders f 2.903, ljpolder eigenheimers f 2.90—3» blauwe eigenheimers f 3.10— 3.20, eigenheimer poters f 2.50—2.75» Bevelanders f 2.80 2.90, Anna Paulowna zand f 2.803-50» Hillegommer id. f 2.803.50, zand drielingen f 2.803*5°» Drentsche eigenheimers f 33.50, Flakkeesche eigenheimers f 3 3.20, Friesche borgers f 2.803 per hl. AMSTERDAM, 25 Sept. (Noteering v/h. Veilingge bouw De Jong Koene.) Fruit. Druiven Frankenthalers f 0.580.70, Alicanten f 0.550.74» Colman f 0.70— 0.88, witte druiven f 0.520.74, Reine-claudes f 0.64 0.60, Reine Victoria f 0.46—0.70, alles p. kg. perziken extra f 0.180.26, id, I f o.10—0.16, meloenen karbon kels f 0.340.52, suikermeloenen f 0.340.64, netmeloe- nen f 0.340.64, ananasmeloenen f 0.180.32 per stuk. Appelen. Codlin Keswick f 1822, Transparant de Cronsel f 24—38, bloemée f 20—28, zoete appelen f 12 18, alles per 100 kg. Peren. Clapp's favorite extra f 3450, id. I f 2832, William Duchesse extra f 2436, id. I f 1622, Beurré Hardy extra f 26—38, id. I f 18—24» Seigneur d'Esperen f 1832, Bonne Louise d'Avranches f 3456, Triumph de Vienne f 2438, Beurré d'Amalie f 1824» Beurré de Mérode f 14—18, Bon Chrétien Williams f 18—24» maagdeperen f 1622, diamantperen f 1216, Calebas de Tirlemont f 16—24» sijsjesperen f 913» N.-H. suiker peren f 1014, Margaretha Marillat f 2836, Dr. Cor nells f i624, Harmsenperen f 1014» alles per 100 kg. ROTTERDAM. D.nsdag 25 September. Vee. Ter markt waren aangevoerd 227 paarden, 23 veulens, 1767 magere runderen, 806 vette runderen, 1132 vette of gras kalveren, 385 nuchtere kalveren, 519 schapen en lamme ren, 11 varkens, 109 biggen. De prijzen waren als volgt koeien ic qual. 102%112% ct., 2e qual. 9585 ct., 3e qual. 7565 ct., ossen ie qual. 97%102 V2 ct., 2e qual. 9089 ct., 3e qual. 7060 ct., stieren ie qual. 80 85 ct., 2e qual. 7060 ct., 3e qual. 50 ct. per kg. vette kalveren ie qual. 150175 ct., 2e qual. 130110 ct., 3e qual. 9580 ct., melkkoeien f 185385» kalfkoeien f 195 395, stieren f 180380, pinken f 150165, graskalve ren f 50—95, vaarzen f 160175» werkpaarden f 100— 300, slachtpaarden f 100—185, hitten f 95—175» nuchtere kalveren f 10—17, fok- f 1828, biggen f 1016, over- loopers f 1832. Vet vee en vette kalveren in ie qualiteit met redelijken handel, prijshoudend, overigens matig verhandeld melk en kalfvee redelijk verhandeld, enkele prima soorten iets boven noteering nuchtere kalveren en graskalveren met redelijken handel. Biggen en overloopers zeer matig en paarden matig verhandeld. 's-HERTOGENBOSCH, 25 Sept. Botermijn. Aan voer 23.750 kg., hoogste prijs f 2.24» laagste f 2.05, mid den f 2.19- PURMEREND, 25 Sept. Eierveiling. Aanvoer 84.000 kippen f 69.50, 46.000 eenden- f 6.106.30. ENKHUIZEN, 24 Sept. Heden hier hooger prijs voor garnalen. De eerste zes vaartuigen kwamen hedenavond binnen met 400 pond garnalen, 15 manden nest en 17 pond hoekbot. De garnalen golden f 6.05 per kist. Nest gold 42 ct. per mand, bot f 27 per 50 kg. DONDERDAG 27 SEPTEMBER. HILVERSUM, 1071 M. 12.302.00 Lunchmuziek doof het Trio Verhey. 6.007.30 Dinermuziek door het Kwartet Rentmeester. 7.307.45 Vioolsolo met piano begel. 8.0011.00 Concert door het Omroeporkest o. I. v. Nico Treep. Cath. de Vogel-sopraan. Han Beu kef en Wouter Denys-piano duo. Linn Mol-pianobegel. 10.15 Persber. HUIZEN, 340.9 M. Na 6 uur 1870 M. Uitsluitend N.C.R.V uitzendingen. 12.301.45 Concert. Mevr. 1. Mulder- Belser-alt mezzo. J. H. E. Wittpenfluit, F. Uyttenboo* gaard-orgel en piano. 5.30 7.00 Friesch uurtje o. 1. v. G» Brouwer-bariton. Chr. Willemsen-viool. H. Burga-piano» 8.009iOO Orgelbespeling in de Groote Kerk te Alk* maar door Jan Zwart. 9.0010.30 Concert. Mevr» R. A. v. d. Horst-Bleekrode-piano. J. H. Clemens-fluit» H. Hermann-viool. DAVENTRY, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramo* foonmuziek. 2.50 Lezing. 3.10 Muziek. 3.20 Vesper in de Westminster Abbey. 4.05 Huishoud- praatje. 4.20 Concert. Browb's kwinet en vocale so* listen. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.35 fzieuwsber. 6.50 Voor landbouwers. 7.05 Vioolmu- Nek van Krcisler. 7.20 Actueele causerie. 7.35 Mu* ziek. 7.45 Lezing Life in Roman Britain. 8.05 Liza Lehmann-programma. „The golden Treshold. Indiaansche zangcyclus voor soli, koor en orkest. K. Win* ter-sopraan. E. Coleman-alt. E. Green3-tenor. F. Phi* lips-bariton. Koor en orkest. 9.05 „The House Agent/ i-acter van Grace. 9.35 Lezing van Genève The way 01 the world. 9.50 Nieuwsber. 10.10 Variété. Parking* ton-kwintet. 1.5012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS," 1750 M. 12.50 Orkestconcert. 4.055.05 Trio-concert (piano-viool-cello. 8.50— 11.20 Concert „Le Theatre du Petit Monde." Orkest o. 1. v. Hr. Defosse. LANGENBERG, 469 M. 12.30x.io Mechanische mu ziek. 6.056.50 Russisch concert. H. Guerma-nova* alt, met piano- en vioolbegel. 8.20 Orkestconcert. 0.20 Hans Sachs-avond. Trio en H. Mühlhogfer-declama* tie. W. Wahl en leden van het Sted. Theater. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. KONIGWUSTERHAUSEN, 1250 M. (ZEESEN.) 12.20 5.20 Lezingen. 5.20—6.20 Orkestconcert. 6.20-— 8.05 Lezingen. 8.2010.00 Lezingen. HAMBURG, 395 M. 4.35 Voorlezing. 5.20 Ludwig Richter viering. 6.20 Orkest concert. 8.20 „C. Ferd- Meyer," met medew. van A. Martini-bariton. 9.35 11.20 Instrumentaal soli in de opera. Daarna tot 11 *20 Dansmuziek. BRUSSEL, 509 M. 5 20 Orkestconcert. 6.50 Triocone eert. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.50 Beroemd- ouverture's. 9.5010.35 Dansmuziek. CHRISTIAAN HUIJGENS (uitr.) 25f9 te Port Said. ?OHAN DE WITT 25/9 v. Amst. n. Batavia. KAMBANGAN (thuisr.) pass. 24/9 Perim. KON. HOLL. LLOYD DRECHTERLAND 25/9 v. B- Ayres te Amst. ZAANLAND (uitr.) pass. 24/9 St. Vincent. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ AJAX 24/9 v. Amst. te Kopenhagen. ALKMAAR (thuisr.) 23/9 v. Calla^. CLIO 22/9 v. Amst. te Hamburg 24/9 n. Amst. FLORA 23/9 v. W. Indië te New York. GANYMEDES (uitr.) 23/9 v. Curasao n. Pto. Columbia en Carthagena. HAARLEM (thuisr.) 23 f9 te Calais vertr. 28/9 n» Amsterd. IRENE 24/9 v. Canea n. Calamata. IRIS 24/9 v. Amst. te Odense. JAN VAN NASSAU 22/9 v. W. Indië te Corpus Christi. MEROPE 24/9 v. Volo n. Piraeus. NEREUS 24/9 v. Fiume n. Gravosa. ORANJE NASSAU (thuisr.) 24/9 v. Madeira n. Plymouth- ORESTES 24/9 v. Kingston te Corpus Christi verwacht. PERSEUS 24/9 v. Oran n. Palermo. PEURSUM (charter) 24/9 v. Lissabonn. Tanger. POLLUX v. Algiers n. Amst. pass. 24/9 v.m. 8 u. Lydd. PROTEUS 24/9 v. Constantinopel n. Eourgas. THESEUS 25/9 v. Kopenhagen te Amst. ULYSSES Zou 25/9 v. Curacao n. Santa Marta vertrekken. VAN RENSSELAER (thuisr.) 22/9 v. Cristobal n. Pto. Columbia. VE SUS v. Algiers n. A st. pass. 23/9 Gibraltar. VEST A 24/o v. Bremen o. Amsterdam. HOLLAND—AMERIKA LIJN BILDBRDUK (thuisr.) pass. 25/9 Vlissingen a. AotMé BINNENDIJK 24/9 v. Boston te Philadelphia. NIEUW-AMSTERDAM Rott. n. New York pass. *4/9 Cape Race. HOLLAND—AFRIKA LIJN GIEKERK (thuisï*>) 23/9 v. P. Said n. Genua. MELISKERK (thuisr.) 23/9 te Durban. RANDFONTEIN (uitr.) 23/9 te Mombassa. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN ARENDSKERK 24/9 v. Brisbane n. Sydney. HOLLAND—OOST-AZIE LIJN OOSTKERK 25/9 v. Rott. te Amst. HOLLAND—BRITSCH-INDÏE LIJN VEENDIJK (uitr.) 27/9 te Genua verwacht. IJSELKERK (thuisr.) 24/9 te Suez. HOLLAND—OOST-AZIE LIJN GEMMA (uitr.) pass. 25/9 Perim. JAVA—NEW-YORK LIJN BLIJDENDIJK 24/9 v. New York n. Java. ROTTERDAMSCHE LLOYD SCHOUWEN (uitr.) 24/9 's midd. 12 u. 225 mijl W. Point de Galie. TAMBORA (thuisr.) 24/9 nam. 6 u. T. Tanccr. TAPANOELI (thuisr.) pass. 25/' Ouessant. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA UfN ALPHACCA (thuisr.) 24/9 v. Fio Janeiro. ALWAKI (thuisr.) 24/9 v. B. Ayres. SIRRAH (uitr.) v. R10 Grande. EMZETCO LIJN JONGE ANTHONY 24/9 v. Tarragona te Ceme. NFDF.RLANDSCHE SCHEPEN ADELAAR ms. 24;9 'e Lond. uitgekl. n. Antw. AMSTEL 24/9 Hohtnau gep., gep Rott. n. Surdsrall. APOT LINARIS ms. 24/9 v. Remagen te Londen. ATLANTIC ms. 24/9 v. Groningen te Southampton. BATAVIER III 25/9 v.m. 8 u. v. Rott. te Gravesend. BATAVIER VI 23'9 v. Rott. te Hul. BEUi'SPI.EIN 24/9 Pernambuco gep., Rosario n. Rot BROEDERTROUW ms. 24/9 te Londen uitgekl. n. Duinkerken. BUSSUM 24h op 180 m. N. v. Flamborough gesign. Archangel n. Huil. CALEDONIA 24(9 Middlesbro n. Aberdeen. CATHARINA ms. 24/9 v. Antw. te Londen. DE RUVTER ms. 24/9 te Londen uitgekl. n. Arke!. ENGELINA li ms. 24. 9 te Lond. uitgekl. n. Arnhem. GRI'-.TJE mi. 24/9 te Lond. uitgekl. n. Antw HAEDENBERG 24/9 op 110 mij! O. v. Belle Isle gesign. J Rott. n. Montreal. HENNIE 24/9 Southend gep. opwaarts. HILLEGOM 21/0 v. Chandler te Snnara. TTERSUW 24/9 Kerm n. Rott. KATENDFECHT 21/9 G.braltar gep. Patoem n. Avon- month. KATRILNA ms. 24Ifv. Gravesend n. Duinkerken. KEU EHAVhN 24/9 Kopenhagen gep. Stettin n. Kirkenent LEERSI'M 24.9 v. Archangel n Delfzijl- LEKHAVEN 24/9 v. Nordenham te Wilmington. LIMBURG ms. 2-/9 te Lond. uitgekl. n. Antw. MAASHAVEN 2S/9 v. Delfzijl te Kirkeness. MIRACH 24/9 Cape Wra'h gep-, Hamburg n. Montreal. NOORD-HOLLAND 23/9 v. Harlingen te Goole. OCEAAN ms. 24/9 St. Catherine's Point gyj. om de Oost. OOSTERLAND 24/9 v, Blyth te Bremen. OOSTERSCHELDE ms. 22/9 v. Falmouth n. Fowey. PARKHAVEN 22/9 v. Danzig Hamburg. POOLZEE sleepb. 23/9 Dover gep. om de West, met een baggermolen. REGINA ms. 24/9 te Lond, SASSENHEIM 22/9 v. Cardenas n. Tarafa. SCHIE 24/9 Brunsbuttel gep. Hudiksvall n. Rott. STAD ZWOLLE 23/a v. Zaandam te Sunderland. ST. ANNALAND 24/9 v. Rott. te Blyth. STOLWIJK 24/9 Ouessant gep., Emden n. Algiers. SURODAN ms. 24/9 v. Gravesend n. TEXELSTROOM 23/9 v. Amst. te Liverp. TV NE 23 !q v. Al.öiia te Emden VECHTSTFOOM 23/9 v. Amst. te Huil. WASSFNAAR 2/0 v. Nev York te San Domingo. WÏEl ÜRECHT 24/9 Gibraltar gep., Novorossisk 1 v. Mala.,a n. -.evilla. (Naar het Engelsch) 8) Barnes knielde bij den haard, veegde de asch, die zich daarin bevond, voorzichtig bijeen, legde ze op een courant en ging daar mee naar de voorste kamer, waar hij beter kon zien Het bleek hem spoedig, dat zijn vermoeden juist was geweest: er waren stukjes linnengoed verbrand; enkele draadjes waren nog te herkennen en boven dien verscheidene brieven. De zorg waarmee düt alles was vernietigd, bewees, dat de moordenaar uiterst voorzichtig was: niets was aan 't vuur ontsnapt behalve twee knoo- pen, waaraan nog een stukje stof zat en eenige snippers van enveloppen. Barnes wierp de asch weer op den haard en ging op 't bureau toe, om dat nauwkeurig te bezien. Hij opende de laatjes, wierp een blik in alle hoeken en reten, maar ontdekte niets: het eenige wat er in was, waren eenige en veloppen en wat postpapier van heel ge woon soort. Hij keerde terug naar de kamer waar het lijk lag. Daar bespeurde hjj een koffer, die niet goed gesloten was. Hij lichtte het deksel op: de inhoud lag in hopelooze verwarring dooreen; blijkbaar was hij haas tig doorzocht en was de inhoud er zoo snel mogelijk weer ingestopt. De heer Barnes nam elk artikel er een voor een uit en be keek het aandachtig. Ook hier was overal waar het goed gemerkt was geweest, de naam er uit geknipt. „Er moet wel een heel bizondere reden hebben bestaan voor den schurk", dacht de agent, „waarom hij zoo den waren naam dei- vrouw heeft willen verborgen houden, want anders zou hij zoo nauwkeurig niet zijn te werk gegaan." Terwijl Barnes de kleedingstukken weer in den koffer legde, hoorde hij een zacht gekraak als van een stuk papier, dat ge kreukeld werd. Spoedig had hij het tusschen de voering van een rok gevonden en bekeek het met aandacht, spoedig met blijde ver rassing. „Eindelijk een bewijsstuk", zei hij halfluid en ging er mee bij 't venster staan Hij las: „Ljjst der steenen: Een diamant 15 karaats 1/475.000 Een robijn 15 karaats 3/8100.000 Een saffier 10 karaats 25.000 Een grijze parel in peervorm175.000 Een zw. parel In peervorm100 000 Een grijze eivormige parel25000 Een zwarte eivormige parel25.000 Een gele diamant25 000 Een zwarte dito 75.000 Een topaas 200 karaats25.000 Totaal 500.000 Deze tien kostbare steenen zijn alle eenig in hun soort. De diamanten zijn geheel ge lijk geslepen en de 4 parelen 2 aan 2 ge heel gelijk in grootte en vorm. De topaas is onvergetelijk schoon. Alles is gevat in een schrijn van rood Russisch leer. gevoerd met zwart satijn vier duim breed en zes lang. De naam Mitchel staat met vergulde let ters op het lint, dat het étui omgeeft." Dit was alles, zelfs geen onderteekening Dat laatste speet den heer Barnes natuur lijk, maar hij begreep, dat het stuk, dat hij in handen had, toch zeer kostbaar was, wijl het een bevestiging scheen te geven van de opgave der vrouw omtrent een juweelen diefstal. Het was van groot belang, een zoo uitvoerige beschrijving der geroofde steenen te hebben. Na het papier zorgvuldig opge vouwen te hebben, borg hij 't in zijn porte feuille en naderde het lijk. De wond in den hals was niet groot en blijkbaar met een gewoon zakmes toegebracht. De slagader was doorgesneden, wat van eenige medische kennis getuigde. Maar terstond stelde Bar nes zich deze vraag: Hoe was de moordenaar erin geslaagd dit huis binnen te komen zonder de aandacht te trekken? Hij moest óf een valschen sluetel hebben gehad, óf door iemand zijn binnengelaten. Barnes beefde, toen hij er haast tegen zijn wil aan dacht, dat Wilson !w,d gezien hoe Mitchel 't huis was binnengegaan enkele mi nuten vóórdat hij den kreet had gehoord. Was deze vrouw met hem naar 't theater geweest? Neen, dat kon niet, want die dame was jong en had haar moeder bij zich, of was 't de moeder? Maar neen, waar zou de dochter dan zijn? Barnes deed zijn best, om aan iets anders te denken, want werkelijk, hij mocht niet veronderstellen, dat Mitchel de schuldige was. En toch Zijn oogen dwaalden door 't vertrek, of hij nog iets van belang zag. Een zonnestraal viel door het venster langs 't gordijn op den grond dicht bij den kofferWat schit terde daar zoo? Barnes bleef een oogenblik als verstomd staan. Toen raapte hij het voorwerp op: het was een knoop, als camée gesneden met een vrouwenkop in profiel waarboven de naam Julia. „Vreeselijk", mompelde hij, „maar zuik een schurk verdient zijn straf." IV. Hoe de heer Mitchel zijn bezoeker ontving Nadat de heer Barnes den caméeknoop had gevonden, verliet hjj onmiddellijk het vertrek en begaf zich, zonder een minuut te verliezen, naar het hotel in de vijfde avenue Hij vond Wilson in de gang en vernam van hem, dat Mitchel op zijn kamer was. Hij prees zijn ondergeschikte voor hetgeen deze had gedaan en opgemerkt en voegde er bij, dat hij hem volstrekt niet kwalijk nam, dat hij zijn man een paar uur uit het oog ver loren had. Barnes was door 't vinden van den knoop geheel op zijn gemak gekomen; het deed hem genoegen, niet alleen om den sluwen Mitchel te hebben betrapt, maar hij ver heugde zich ook werkelijk, een zoo ver dorven wezen, waarvoor hij hem nu hield onschadelijk te kunnen maken. Zoo was dan deze verwaande gek, die zoo had geyocht op zijn voorzichtigheid even dom geweest als een gewoon misdadiger en had hij zelfs hetzelfde spoor achtergelaten, een knoop, als waarvan sprake was geweest. Echter bleven de aandoeningen van den heer Barnes uiterlijk geheel verborgen en met zijn gewone kalmte vroeg hij aan den portier, of de heer Mitchel thuis was en liet zich voor een bezoek aandienen. Na enkele minuten kwam een bediende zeggen, dat hij boven kon komen. De heer Barnes werd op de eerste ver dieping in een vertrek gelaten, dat uit twee kamers bestond. De kamer, waar hem een stoel werd geboden was als een salon gemeu bileerd. Goed gekleede stoelen, een canapé, een vouwstoel, een plano met lamp, en een tafel met gesneden pooten in 't midden, waarop een sigarenstandaard, een paar albums en dergelijke. Aan de wanden hingen schilde rijen met vergulde lijsten, op den schoor steenmantel stond tusschen een paar mooie vazen een pendule in onyx en in den hoek stond een goed gesneden negerbeeld op een marmeren kolom; alles zag er echt deftig uit. Kon dit de woning zijn van een moorde naar? Neen, het was haast niet aan te nemen, dat een man van zulk een opvoeding zich zoo verschrikkelijk zou verlagen. En toch die knoop Dit alles ging aan Barnes' geest voor bij, terwijl hij met het oog van een detective alles nauwkeurig opnam en in zijn geheugen trachtte te prenten. Plotseling hoorde hij een stem uit de naastgelegen kamer: „Kom binnen, mijnheer Barnes, wij behoeven im mers niet zoo vormelijk tegenover elkaar t* blijven?" De heer Barnes ging de andere kamer binnen, die niet minder rijk was ingericht, dan het saion. De heer Mitchel stond voor den spiegel, zich te scheren. „Vergeef mijn onbeleefdheid", begon Barnes maar u hebt mij gezegd, dat ik op elk uur van den dag by u mocht komen en „U behoeft zich niet te verontschuldigen; ik moet het doen. Ik mag zeker wel door gaan met mij te scheren, en het is moeilU* met een ingezeept gezicht te praten." „O, haast u niet, ik kan best een poos Ja wachten." „Dank u, neem een stoel. Daar bij het ledikant staat een heel gemakkelijke. IK schaam me een beetje, dat ik nog met mijn toilet bezig ben, maar gisteravond is bet wat laat geworden." „In de club zeker," zei Barnes, in d* hoop hem op een leugen te kunnen be* trappen. Maar dat gebeurde niet. Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9