Kerk en School DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 2 Modemiseering van het missiegebied in Afrika Het St.Bemulphus-gilde VERKEER EN POSTERIJEN Geluktelegrammen Geloofsverkondiging door Nederlanders „Vreemde Penetratie" SOCIAAL LEVEN Ned. R. K. Bond van Kruideniersvereenigingen Chris Jansen f RECHTSZAKEN. De aanrijding bij den Haagschen Schouw Nederlandsche Spoorwegen bejfen had gedaan. GEMENGD NIEUWS Een manufacturenzaak te Rotterdam uitgebrand Personeelraad Voor een vliegveld in Twente Aangereden en gedood Tragisch gevolg De hond HANDEL EN NIJVERHEID LUCHTVERKEER Na de ramp der „Italia' Motorschepen op stapel De groote verbetering der verbindingen t'n de streken van Centraal Afrika komt den katholieken missionarissen zeer ten goede. Afstanden die vroeger weken en maanden vorderden voor een gevaarlijke en vermoeien de reïs om van de eene missie naar de andere te komen kunnen tegenwoordig in enkele uren worden afgelegd, hetzij per trein, hetzij over goede wegen, en, cp eenige plaatsen Zeifs per vliegtuig. Deze vooruitgang der verbindingswegen gaat gewoonlijk gepaard met een evenredige verbetering der post- en telegraafdienst. Zoo heeft bijvoorbeeld West-Afrik haar toekomst verwachtingen op de auto's gesteld en er zijn ongeveer 38.689 K.M. goede wegen aangelegd die het land in alle richtingen doorkruisen. Deze hoofdwegen strekken zich 1 der Balineezen door den gouverneur-gene raal tegen ..vreemde penetratie" zal worden beschermd Vreemde penetratie kan toch alleen slaan op het optreden van christen Nederlanders, die de bevolking van de dwaling willen bren gen tot de waarheid des geloofs, tot een gods dienst, die ook onder zedelijk opzicht liooger staat dan het menschenoffers vergende hei dendom. De landvoogd heeft zich dus verbonden de missionarissen en zendelingen van Bali te weren. Is het van een Nederlander gepast, zulk een belofte af te leggen? Niemand wenscht de bevolking van Bali met geweld of dwang een anderen gods dienst op te leggen, maar voor het andere uiterste het heidendom onaantastbaar en achtenswaardig te verklaren, behoorde een Nederlandsche gezagdrager zich te hoeden. Wat moet de bevolking zelf van het woord van den landvoogd denken Hij, zelf Christen, acht zijn godsdienst zoo weinig, dat hij bshoud van het heiden- Vi tube 60 cent, V« tube 35 cent reeds van Senegal tct Angola uit en wordendc?l a'J besch ruwt. „cg ve,d„ „igtórcid. Zoo vol- tco.de Nigeria bijvoorbeeld m .et afgeloopen jn kun godsdienstige onverschilligheid alle jaar 3o0 K.M. nieuwe wegen. godsdiensten even goed of even overbodig In het Oosten, in Ee.'gisch Congo, begint j oordeelden, men pok aan de aviatiek de volle aandachtWil jhr. De Graeff consequent zijn, dan moeten alle missionarissen en zendelingen opdracht krijgen, hun werkzaamheid te bcnerken tot de volgelingen die ze reeds hebben, beter nog, tot de Europeanen onder hen, en moet de godsdienst der inheemsch bevolking overal tegen „vreemde penetratie" worden beschermd. Waarom Bali wel voor die penetratie ge sloten en Soembawa of een ander gebied niet Ah de tegenwoordige landvoogd aan de inlanders meer zeggenschap wil geven in bestuur en regeering, op sociaal en econo misch gebied hun welzijn wenscht te bevor deren, dan zijn we gaarne bereid zijn poli tiek te steunen. Maar ah hij den toegang tot een deel van ons gebied voor den invloed van het Chris tendom hermetisch sluit, zóó als hij het voor den invloed van het communisme niet Zou willen en durven doen, dan hadden wij als Nederlanders, die ons aan het woord „vreemde penetratie" ergeren mogen, het recht ons daartegen te verzetten. En het is noodig, den minister van Kolo niën, en in ruimeren zin het heele Kabinet, te vragen, of het bereid is, den gouverneur- generaal in dit geval te desavoueeren. Een christenland behoeft zich den aange- danen smaad niet te laten welgevallen. te wijden. Tijdens het bezoek van hunne Majesteiten den Koning en de Koningin van België aan de katholieke Missiën in de Congo, gaven een aantal artikelen in de dag bladen bijzonder! eden over de verschillende wijzen van reizen en hun uitbreiding van den laatsten tijd. Bij een dergelijke vooruit gang zal de aanleg van een primitieve houten brug van weinig belang schijnen. Niet alzoo voor een priester uit een statie van een ver loren plekje van Buanda voor hem v/as het een uitkomst toen een kle n houten brugje werd aangelegd over de rivier. Voor hem beteekende dit ccntaót krijgen met de be schaving, want zijn .brug vormde een ver binding tusschen Ruanda en Urundi, opende dei weg naar Usumbura, en maakte mogelijk dat de postdienst nu per i auto geschiedde 'nplaats van door een koerier, die slechts als de tijd hem dit toestond, van Ruanda naar de verwijderde missiestaties liep. Meer naar het Oosten, in het gebied van Tanganyika, verbindt een nieuwe spoorweg Dar-es-Salaam met het Victoria Meer en vormt bij voltooiing een weg dwars door het land heen. Door deze weg, zegt ons een corre spondent, wordt de verbtnding van den missionaris met de afgelegen streken om het meer zeer vergemakkelijkt, en hij voegt er aan toe, wat van groot belang is, dat hier alle missionarissen slechts de helft van de spoor- wegprijzen betalen. In het Noorden bezit Uganda wel de beste wegenaaneg van geheel Anika80.000 K.M. uitstekende wegen, afgebakend en ge plaveid, waar men gemakkelijk 70 K.M. per uur kan rijden. Ket spreekt vanzelf, dat de auto's in Afrika de spoorwegen groote concurrentie aandoen en hun eigen wegen willen hebben. E'et vooruitstrevend enthousiasme, dat voor een expres van de Kaap naar Cairo ijverde, heeft plaats gemaakt voor de hoop op een goed automobiel-we? van de Kaap tot Kaïro,en op een luchtverbmding. De bekende imperialist, Sir Abe Eeiley, zou gezegd hebben dat een der grootste gebeurtenissen die in het Brit- sche Keizerrijk zou kunnen voorkomen zou zijn de aanleg van een auto-rijweg die het in alle jaargetijden mogelijk zou maken zich van de Kaap naar Cairo te begeven. Nieuwe prestaties door auto's bereiken ons eiken dag uit Afrika. Het doortrekken van de Sahara per auto wekt zelfs geen aandacht meer. Zelfs de beruchte Kalahari-wcestijn in Zuid-Afrika staat thans over een afstand van 10CO mijlen voor automobielen open, terwijl men toch tot voor korten tijd een dergelijk plan voor onmogelijk hield. Afrika is dus van het Oosten naar het Westen en van het Noorden tot het Zuiden door automo bielen doorkruist. En al deze ondernemingen brengen een beduidende verbetering der wegen met zich. Een voorbeeld hiervan vindt men in de tocht van 6300 mijlen van de Kaap tot Kaïro die door Milaar en Bouwer is gemaakt terzelfder ijd meldden James Manwei. in Noord Rhodesia en de gouver neur van Tanganyika, dat ze een grooten weg naar het Noorden in liutl grondgebied zouden doen aanleggen. Deze weg, die in 1930 voltooid zou zijn, zal aan iedere auto mobiel de mogelijkheid verschaffen om bij alle weer en zonder voorraad te hoeven in nemen te rijden van de Kaap tot Rajah, een afstand van 5000 mijlen en die men thans in den regentijd niet kan afleggen. Ket luchtverkeer neemt tegenwoordig een groote plaats in daar waar geen auto wegen zijn aangelegd. Gedurende de eerste vijf maanden van het loopende jaar, vervoer den de vliegtuigen van Sabena naar de Congo 653 passagiers. De groeiende populariteit van de luchtvaart dcet de vraag opkomen Zullen de missionarissen ook gaan vliegen Als bijzonderheid vermelden we neg dat een organisatie die haar centrum in Keulen heeft, de M. I. V. A. een zeer bekend blad heeft uitgegeven onder den eigenaardigen titel „Christus op het water, op de aarde en in de lucht". Deze organisatie houdt zich bezig met het zceken naar een middel om het reizen der missionarissen en zusters in hun apostolisch werk vlugger te doen plaats In het najaar van 1928 zal naar wij ver nemen het St. Bernulphus-gilde een ver gadering houden, waar een belangrijk onder deel van Kerkelijke Kunst nader zal worden belicht, n.l. de „Sacristie 'en omgeving". Het ligt in de bedoeling door een gezag hebbend spreker dit onderwerp, dat voor Architecten, Meubelkunstenaars en Kunst smeden van belang is, te doen inleiden en daaraan te verbinden een uiteenzetting van de Kerkelijke voorschriften betreffende de bewaring der H. H. Oliën, betreffende de Altaarcredence en kleinere utensilia. Aan deze vergadering wil het Gilde ver binden een tentoonstelling gedurende enkele weken van het werk zijner leden, omvat tend H. H. Olie en Bedienings-busjes, am pullen, kleinere kruisen en kandelaars, als ook vrouwelijke handwerken op dit gebied, als stooltjes, bursae, communiedoeken voor zieken, en ook losse boiduurwerken (geen paramenten). De bedoeling is, thans ook aan dames-leden en religieuzen gelegenheid te bieden, om te laten zien, wat zij op dit gebied aan kunst werken vermogen voort te brengen. In de maand Juli werden 12026 Geluktele grammen verzonden bestemd voor het bin nenland en 369 voor het buitenland.Vanuit het buitenland en de binnenlandsche Scheeps stations werden respectievelijk 306 en 37 Geluktelegrammen alhier ontvangen. Amsterdam verzond 2366 Geluktelegram men en ontving van het buitenland en binnen landsche Scheepsstations 81; Rotterdam 1156 en 52; 's Gravenhage 1163 en 64; Alkmaar 79 en geen; Arnhem 280 en 4; Breda 105 en 5; Deventer 74 en 1 Dordrecht 104 en 4; Eind hoven 107 en 1; Groningen 257 en 3; Haar lem 294 en 8; 's Kertogenbosch 93 en 5; Hilversum 184 er| Leeuward. 183 en 3! Lei den 103 en 2;Maastricht 76 en geen; Nijmegen 158 en 3; Tilburg 97 en 3; Utrecht 343 en 9; Zutphen 41 en geen; Zwolle 90 en geen; de overige kantoren in één totaal 5C42 en 91. Een geringe daling van het aantal verzon den Geluktelegrammen valt te constateeren vergeleken met de maand Juni. Ket Nederlandsche Jeugdleiders Instituut hoc.pt, dat na de groote reclame-campagne, welke gehouden zal worden van 15 October- 1 November, de aantallen weder aanmerke lijk zullen stijgen. Van de opbrengst der Geluktelegrammen over de maand Juli wordt door het Neder- landsch Jeugdleiders Instituut een bedrag van hebben. Ze is van meening, zooals trouwens j 37,C2 beschikbaar gesteld voor het Kinder ieder die op de hoogte is van de missiebe- fonds van het Post- en Telegraafpersoneel, weging, dat de verbetering die in de verbin dingswegen in de missielanden geschiedt, een krachtige hulp zal betee kenen voor het werk der uitbreiding der leer. „Het Huisgezin" schrijft: Bij zijn bezoek aan B-li heeft de gouver neur-generaal verklaard, dat de bevolking hem steeds bereid zou vinden, „haar adat en gewoonten en godsdienst tegen vreemde penetratie te beschermen." Zonderlinge bereidverklaring voor den vertegenwoordiger eener ch'i telijke konin gin en van een th i:tcl:jk volk; Zal Zijn Excelhn ie straks ook aan de koppensnellers op Nieuw-Guinea gaan ver zekeren, dat hij hun adat en gewoonten te gen vreemde inmenging zal weten te hand haven De adat en gewoonten op Bali brengen de weciiwenverbronding mee; wil de land voogd die behouden zien of, waar ze door het Nederlandsche gezag in den laatsten tijd werd tegengegaan in eere herstellen? En wat beteekent het, dat de godsdienst Het eerste lustrum Een congres te Amsterdam De Ned. R. K. Bond van Kruideniers vereenigingen houdt, in verband met zfjn eerste lustrum, te Amsterdam een congres, dat gisteren begonnen is. In de Kerk. var» den II. Nicolaas, werd des morgens voor de overleden leden een H. Mis opgedragen. Des middags te half twee ving het con gres in Krasnapolsky aan, dat onder lei ding stond van den voorzitter, den heer J. Nooyen. Na een welkomstwoord van den voorzit ter, sprak de heer J. C. van Neerven, uit Eindhoven over: we groot-kapitalistische distri butiebedrijven en de winkelier- middenstander. Spr. verdedigde de volgende stellingen: Het ontstaan der groot-kapitalistische distributie-bedryven is te verklaren door het 1 streven om door steeds grooteren ornzet en steeds goedkooperen inkoop te komen tot i blijvend stijgenden winst. De bloei en de buitengewoon snelle, zoowel horizontale als verticale ontwikkeling in de laatste decennia hebben zij te danken aan: a. factoren, die in het algemeen den i handel bevorderd hebben, alsde geweldige fundamenteele veranderingen in het pro- ductie-proces; bevolkingstoename en uiter- mate vlugge groei der steden; het gemecha- niseerde verkeerswezen; stijging van koop kracht en kooplust met verfijning van smaak en veranderingen in mentaliteit van 1 het koopend publiek. I b. factoren van meer bijzonderen aard, I als: het snelle aanpassen van de bedrijfs- voering aan de telkens zich wijzigende ver- houdingen in het economische leven; het geschokte vertrouwen van producent in den distribueerenden middenstand; de minder gunstige reputatie van den handelarijvenden middenstand in de oogen van het publiek; het I voor een deel falen van de bedrijfsvoering in de distribueerende kleinbedrijven; kapitaal- gebrek in zeer veel middenstandszaken; het absolute gemis van saamhoorigheid van Het huidige probleem van de constante kosten, dat de groot-industrie voert tot een concentratie, tot kartel- en trustvorming, forcert ook deze bedrijven van het groot- j kapitaalniet alleen tot een voor den mid- denstand funeste speciaal-horizontale ex. I pansie, doch ook tot concentratie en tot 1 het sluiten van belangengemeenschappen j met groot-industrie en bankwzen, ja, zelfs I tot het voor een deel aan zich trekken van de productie en de financiering. Anderzijds valt te constateeren een steeds grooter intresse van het produceerende groot-kapitaal voor de distributie der goe deren. De tendentis van deze beide groot machten zouden op duur kunnen leiden tot uitschakeling van den distribueerenden middenstand. Het gevaar van d ekapiialistische distri. butie-tendenzen voor dn middenstand, tot dusver zeker niet illusoir, maar toch ander, zijds dikwijls in sterke mate overdreven, kan juist bij d huidige ontwikkeling bui tengewoon ernstig worden. Voor de kruideniers dreigt het grootste gevaar doo rde horizontale concentratie in den detailhandel, dus door de enorme ontwikkeling van en de in aantal in bui tengewoon snel tempotoenemende filiaal bedrijven, aan welke categorie distribuee rende groot-bedrijven dit congres dan ook hare bijzondere aandacht dient te schen ken. Bestrijding van het gevaar is alleen mo gelijk: a. Door een onbevooroordeeld on derzoek van de redenen, waaraan de fi liaalbedrijven hun snelle ontwikkeling te danken hbben, om na vaststlling daarvan die wetenschap voor zoover mogelijk ten eigen bat aan t wnden; b. door het zich aaneensluiten tot een hechte vak- en standsorganisatie, teneinde daardoor te komen tot: 1. Coöpratieve inkoopen, ook al zou dit de uitschapeling van den groot handel, die door de filiaalbedrijven toch 'in steeds neteliger positie gebracht wordt, be- spodigen, met de bedoeling: a. daardoor tot goedkooperen inkoop te komen; b. daar door in de toekomst het nog steeds snel gvoiende aantal winkels tegen te gaan; c. daardoor medezeggenschap te krijgen in 't producti-proces en belangengemeenschap te kunnen sluiten met de importeurs, voor zoovr directe inkoop in de productie- en cultuurlanden niet mogelijk is. 2. Tot oprichting van een goed georgani seerd en deskundig geleid bureau van voor lichting. 3. Tot collectieve reclame; tot aan stelling van ambulante etaleurs en tot be strijding van de merkartikelen, zoolang tot dat de prijzen dezer art kelen zich aangepast hebben aan de normale marktprijzen en de absolute vrijheid van handelen ten opzichte van de producenten bereikt is; tot algèmeene invoering van de contante betaling, c. Door technische en commercieele verbetering van de bedrijven, door coulante en aan de tegen woordige eischen van het publiek beantwoor dende bed'ening, dóór concurreerende ver koopsprijzen, teneinde daardoor het volle vertrouwen van het publiek te verkrijgen en te behouden. Door specialiseering en diffi- 1 rentie, door kapitaalvorming. 1 Daarna kwam de tweede inleider, de heer Joh. B. Scholten, uit Amsterdam, aan het I woord. Deze wilde vooral de mogelijkheid I bespreken van de practische verwezenlijking der conclusies van de stellingen van den i eersten inleider. Spr. wijst er op, hoe de kruidenierszaken 1 vroeger groote winkels waren, met veel per- soneel, de eigenaars behoorden tot de goed- gezeten burgers. Het vak vroeg goed-onder- legde ondernemers. Daarnaast waren er ook kleine zaakjess, de zgn. „vrouwenzaakjes". De zonen van de goed-onderlegde onderne- 1 i mers werden echter niet in het vak van 1 vader opgevoerd. Zoo ontstond een nieuwe I categorie winkeliers; de winkels gingen achteruit; het personeel begon zich te vesti- gen, en het stichten van winkels werd ge- i makkelijker. De periode van allengs scherper concurrentie volgde dan. De winkel werd meer een „Jantje-van-alles". De winkelier van thans heeft dikwijls geen opleiding in zijn vak genoten. De taak van winkelier wordt te spoedig en te gemakke- I lijk aanvaard. De goede winkelier moet over j tal van eigenschappen bezitten: verkooper, menschenkenner, boekhouder, financier, eta- j leur, reclamekennerDit alles en nog meer moet de goede winkelier zijn. Waren kennis voor den winkelier is zeer moeilijk te verkregen bij den overvloed van artikeren. Organisatie is de schakel, die al heel wat misstanden in het bedrijf heeft verholpen. Men ziet den concurrent niet meer als aarts- vijand. Men ziet elkander niet meer als con- j current, doch als collega. Dit is niet gemak- kelijk gegaan, en de organisatie heeft ook haar kinderziekten doorgemaakt. Een zeer nuttige stichting der organisatie is zeker de coöperatieve inkoop, wel het troetelkind der organisatie. Dat de winkelmaatschappijen den onder gang van den middenstand veroorzaken, acht spr. een stokpaardje, waarop te veel gereden wordt. Het persoonlijk contact van den middenstandswinkelier met de klanten geeft hem een grooten voorsprong. De indi- vidueele winkelier staat er gunstiger voor dan de filiaalhouder van een winkelmaat schappij. De filialen veranderen te veel van chefs, wat niet pleit voor de kracht der maatschappijen. Coöperaties zijn de gevaarlijkste concur renten van den winkelier. Zij zijn meestal duurder, doch worden in tal van gevallen om principieele redenen gesteund. Het steu nen van coöperaties door den Staat met geld van den Middenstand, is een groot onrecht. De Staat heeft zijne plichten tegenover den handeldrijvenden middenstand ver zaakt. Spr. schrijft dit hieraan toe, dat de middenstanders te bescheiden zijn. En ook omdat de middenstand te weinig zijne or ganisatie steunt. De hoofdoorzaak van het achteruitgaan van den winkelstand ziet spr. echter bij den winkelier zelf. Er is meer broederschap en eensgezindheid noodig ook tusschen groote en kleine winkeliers. Nadat over beide inleidingen van gedach ten was gewisseld, werd het congres tot heden verdaagd. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Naaml. 'Vennootschap van provinciewege één aandeel van 1C00 te nemen in het te vormen maatschappelijk kapitaal. Ged. Sta ten geven in overweging hiertoe te beslui ten. Aan het verslag daaromtrent in het „Hbld." is het volgende ontleend: Ir. H. H. Dresselhuys leidde Van Dongen als spreker in. De heer Dresselhuys zeide, het zijn jeugdi gen vriend gemakkelijker te willen maken bij diens plotselinge verandering van Pool- mensch tot voordrachtkunstenaar. Spr. wi'de bovendien over de toestanden van Spitsbergen een en ander vertellen, ten einde verkeerde indrukken weg te nemen. Het overwinteringsvraagstuk is een vraag stuk van vitaminen. De moderne overwinte ring heeft geen verschrikkingen meer. Spr deelde bijzonderheden mede over het win- 77 J'a J terverblijf in de in 1920 gebouwde nederzet-; VaUfcT, Uie geoll Oliaer- ting Barendsburg, en gaf een beeld van de wjj W-M vnnr binrla-an omgeving, waar Van Dongen vijf jaar heeft, W1JS Wli VOOr ZIJn KUlÜeren gewoond. 1 voor den Krijgsraad te 's-Hertogenbosch De heer Dresselhuys schetste de primitieve stond terecht de 40-jarigs adjuda rt-onder- omstandigheden waaronder de pelsjager to officier-instructeur van het 6e r«g veM- het arctische gebied leven. Van hen wordtartillerie te Leiden S. Z. Hij wordt beklaagd buitengewoon veel energie vere'scht. Een werk ter zijner gedachtenis De Hanze in het Bisdom Haarlem heeft 'n daad van piëtei't gesteld, door een boekwerk j te laten samenstellen en uit te geven ter [dankbare nagedachtenis aan Chris Jansen hebben kunnen neerzitten. Spr. is in de ge_ I den sympathieken directeur van het Centraal tegenheid geweest, om met prof. Hos'.da te'! Hanzebureau te Amsterdam. Chris Jansen is de stuwende kracht ge- weest van den R. K. Middenstand in ons bis- van overtreding der Leerplichtwet. Hij had Opmerkelijk is in dit verband de machte- j nX nlet d dat zijn drie kindsren de loosheid welke het grootste gedeelte van de j £chool te Leiden besomen. Verd. bemanning van de Italia" heeft bevangen. >d onderwijs niet noodi God alIeen h Het is den menschen m het Noorden eengn raadsel geweest hoe zy zoo bij de pakken „rQt dom, die in hem thans veel verloren heeft en dat de kinderen kennen, wat zij weten moeten, oordeelde hij Hem werd voorgehouden, dat de kinderen spreken over de redding van de groepen tochleeren moeten om zich een plaats in de Sappi-Mariano en Viglieri. maatschappij te veroveren en dat hij ook Het oordeel van den professor over het verloop van de redding was, dat er niet vol- zelf onderwijs heeft genoten en zelf als in structeur onderwijs geeft aan militairen het is goed gezien zijn werk te eeren, door doende samenwerking is geweest De vlieger; Verd. bleef echter in zijn standpunt voihar het voor de duizenden vrienden, die Chris Lundborg vertelde, dat men in ieder ander Jansen zich verworven heeft, aan de verge- die een reddingspoging wilde gaan onderne- telheid te ontrukken. men, een vijand zag. Dergelijke opvattingen De samensteller van het gedenkboek geeft leidden tot een chaos. Wanneer aan een des- in zijn inleidend, woord een uiteenzetting van kundig man de leid ng ware gegeven zou er de wijze waarop hij gemeend heeft, den ar- j veel minder vertraging zijn geweest. Het beid van den overleden directeur van hetPlan van redding door middel van honden Centraal Kansebureau te belichten. was goed gezien, wanneer het slechts eerder „Zoo gaarne hadden we," zoo schfijft hij, „willen blijven genieten van zijn warm ent housiasme, waarmee hij de Middenstands zaak diende en van zijn bezielend woord, waarmede hij in iedere vergadering, welke ook, de begeestering wist los te slaan en het hart zijner toehoorders wist te treffen. Zoo gaarne zouden we nog willen zitten luisteren naar zijn bloemrijke redevoeringen, naar zijn frissche, tintelende betoogen, naar zijn woord, immer blakend van enthousiasme. Althanswe zouden zoo graag, die spre kersfiguur nog eens willen zien oprijzen voor onze oogen, door een of meer van zijn veel vuldige redevoeringen te lezen. Helaas. Redevoeringen opschrijven deed Chris niet. Doch wel is bewaard gebleven hetgeen hij heeft geschreven. Want niet alleen als spre ker, doch ook als schrijver is Chris zeer pro ductief geweest. ware geopperd. Eerst na drie weken sedert de vermissing van de „Italia" kwam het ver zoek om uitzendi ng. Heel het drama van de „Italia" vindt zijn oorzaak in vertraging, in dien zin, dat de tocht veel te laat is uitgevoerd. Bij alle groote Pooltochten heeft April als de gun stigste maand gegolden. Koude speelt geen rol, dooi en open water zijn echter te duch ten als het grootste gevaar. In Mei den tocht door te zetten, is in hocge mate onvoorzich tig geweest. Uit verhalen van prof. Hoel wass gebleken, Vrijspraak van den chauffeur bevestigd Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft het vonnis bevestigd van de Haagsehe recht- bank waarbij een Belgische chauffeur vrij- dat onder de Italianen een groote mate van gesproken was van het hem ten laste ge- egoisme heeft geheferscht. Bij de redding van legde; het veroorzaken van een a.ar,rijrifng Sappi en Mariano werd de eerste m goede op 25 A 1927 den Leidschen Straatweg condifce aangetroffen Hij had om een jas tusschen Oegstgeest en den Haagschen van Malmgren aan, terwijl Mariano groote Sch bij welke aanrijdi twee infltten. gaten in zijn sokken had en een gerafelde broek aan had, die nauwelijks beschutting 1 d trns, gewond bood. Mariano had bovendien over sneeuw- j de de aan de gevolgen [blindheid geklaagd en hoewel men een bril H „f eu ®d" men weet, Daarom is in dit gedenkboek, dat bedoelt te 1 bij zich had, was Sappi van oordeel, dat deze,t-generaal bij hei, gerechts den. Uit een inmiddels: ingesteld ondersoei naar zijn geestvermogens is gebleken, dat verd. volkomen normaal en toerekenbaar is. De aud.-mil. eischte wegens overtreding der Leerplichtwet 50 boete. De Krijgsraad veroordeelde hem tot driemaal 5 boete. zijn een kleine dankbare hulde aan den dier- j natuurlijk voor hem was. Van dankbaarheid baren overledene, voor het vele, dat hij aan i ïe§ens de Russem die hen gered hadden den Middenstand heeft gegeven, bijeenge bracht een bloemlezing van zijn geschriften." En de samenstelling dier bloemlezing is was geen sprake. Toen Sappi aan boord van de „Krassin" een bord soep werd aange boden, wierp hij den inhoud van dit bord die hem dit goed geslaagd, want de samensteller heeftgezicht van den Rus, naar veelzijdigheid gestreefd, terwijl van de bracht' omdat de soep te koud was' verschillende richtingen, waarin Chris Jan sen zich bewoog, de meest sprekende repre sentanten zijn gekozen. De artikelen, aldus in dit gedenkboek sa mengebracht, zijn gerangschikt in vijf rubrie ken, waarvan in de eerste zijn opgenomen eenige artikelen van algemeenen aard, waar onder een artikel van Chris Jansen, dat hij schreef in „De Hanze", destijds orgaan van De Hanze in het bisdom Haarlem, na de aan vaarding van zijn functie als directeur van het Centraal Hanzebureau te Amsterdam. In het tweede deel wordt een weerspiege ling gegeven van zijn voortdurende en doel treffende actie tegen de Overheidsbemoeiing met het Middenstandsbedrijf, terwijl het der de deel handelt over: Middenstand en Poli tiek, waarin eenige artikelen van Chris Jan sen zijn opgenomen betreffende de verkie zingen in 1925. Het vierde deel behelst de'kwestie der Han- zebanken, waarvoor Chris Jansen een vurig strijder was. Tot den laatsten snik, zoo merkt de samen steller op, heeft hij gevochten voor de Han- zebainken en haar goed recht op Staatshulp verdedigd. Ten slotte is het laatste deel samengesteld uit een aantal van zijn „snelkiekjes" waarin Chris Jansen zich een raak opmerker toonde. Zoo omvat dit gedenkboek den geheelen persoon van den overleden directeur van het Centraal Hanzebureau. Zeer vele middenstanders, die in Chris Jansen een oprechten vriend hebben gevon den en bij wie zij nagedachtenis steeds in hooge eere zal blijven, zullen zich gaarne van het gedenkboek verzekeren, dat hen herin neren zal aan hetgeen Chris Jansen voor hun belangen heeft gedaan. Toen later met het oog op de redding van de groep-Viglieri de ruimte aan boord van de „Krassin" te klein werd, zoodat men voorstelde Sappi en den marconist Biagi in één hut onder te brengen, protesteerde Sappi hiertegen, omdat hij ais majoor niet in één hut met zijn onderofficier wilde ver blijven. Het verloop van de expeditie Van Dongen- Sora weet spreker aan internationalen wed ijver. Van Dongen en Sora trachten de aan dacht te trekken van de „Krassin". Zij zijn inderdaad door den Russischen ijsbreker opgemerkt, maar de Russen seinden met vlaggen terug, dat zij haast hadden in ver band met de redding van de Viglïeri-groep Bij hun terugkeer zouden de Russen feora en Van Dongen koifièn' afhalen. Zij seinden dit radiografisch aan Nobile, en dit rad'o- telegram werd opgevangen door de Zweden, die zich toen haasten om deze redding te gaan volbrengen. Toen zij inderdaad de beide mannen hadden opgepikt, seinden zij aan de „Krassin", dat zij hen gered hadden en er nog twee honden en proviand op het eiland waren achtergebleven, hetgeen de Russen konden afhalen, hetgeen deze hebben nage laten. Een gunstige uitzondering te m'dden van al deze reddingen is Amundsen, over wiens twist met Nobile heel wat te vertellen zou zijn. Ondanks de groote veete, was Amundsen dadelijk bereid de expeditie te ondernemen. Dit is te grootsch, om ooit te kunnen ver geten. Naar de meening van Noorsche deskun digen, is de „Latham" vlak bij de Noorsche kust in zee gevallen, wegens een motor gebrek. Men veronderstelt nl„ dat het vliegtuig moest terugkeeren en de kust niet meer heeft kunnen bereiken. Zooals Hjelmar Hansen spr. heeft gezegd, heeft Amundsen den dood gevonden, welken hij altijd ge- wenscht heeft. Eenige lichtbeelden verduidelijkten ten slotte de mededeelingen welke de heer Dresselhuys omtrent de toestanden op Spits- Daarna was het woord aan Sjef van Don- hof een maand hechtenis gevraagd. In perceel Deiistraat 20 te Rotterdam, waar een nanufacturenzaalc van den heer G. S. gevestigd is, is gister, vermoedelijk door kortsluiting, brand ontstaan. De winkelier was juist bezig eenige klanten te helpen, toen hij plotseling be merkte dat in een deel van den winkel het goed in lichtelaaie stond Het vuur greep snel om zich heen. En werd middelalarm ge maakt, waarop de spuiten 41 en 52 ter plaatse kwamen. De gasten bestreden eik met twee stralen op de waterleiding het vuur, doch de winkel brandde geheel uit. Op de bovenverdieping ontstond een begin van brand, dat echter onderdrukt kon worden. De spuiten 59, 58, 38 en 40, alsmede de re serve-auto kwamen ter plaatse. De brand weer wist den vuurhaard te benaderen door slangen te leggen via boarding-houses in de Lombok- en de Atjehstraat. De winkelier had nog tijd gehad een bedrag van 4000 gld., alsmede eenige gouden en zilveren sieraden, welke in het bovenhuis geborgen waren, in veiligheid te breengen, ve ring dekt de schade, die groot is. Dezer dagen vergaderde de Personeelraad te Den Haag. Besloten werd ten aanzien van de dienstomstandigheden van het trein personeel te RotterdamPeijenoord en de gewijzigde toepassing van artikel 68 ft. D. V. 1926 S. S. H. S. een bespreking met de Di rectie aan te vragen. gen, die in hoofdzaak hetzelfde vertelde als het relaas, hetwelk reeds eerder in de bla den is gepubliceerd. Het bleek nu echter, dat de kapite'n van de „Cittè, de Milano" op 14 Juni te Kingsbay, toen geheel Europa nog in onwetendheid omtrent den toestand van de bemanning van de „Italia" verkeerde, reeds Over de kwestie-Ziekenhuisverpleging van onder geheimhouding wist te vertellen aan gezinsleden van deelgenooten van het Zie- Van Dongen, dat Zappi, Malmgren en Ma' ken- en Ondersteuningsfonds zal t.z.t. met riano over het ijs onderweg waren, naar de directie worden geconfereerd. j K'ngsbay. Wegens Be buitengewoon moeilijke om- In zijn verdere verhaal deed Van Dongen standigheden, waaronder de seinhuiswach- uitkomen, hoe hij en zijn trouwen makker Sora de Deen Varming was door sneeuw blindheid gedwongen terug te keeren heb ben gezocht naar Malmgren, zonder een spoor van die groep te vinden. Ten slotte vertelde Sjef van Dongen over de blijdschap van den terugkeer na de ont beringen in het pakijs. ters en rangeerders van het Westelijk eiland te Amsterdam tijdens den ombouw der spo ren hunne werkzaamheden hebben moeten verrichten, zal een vergoeding worden ge vraagd. Het jaarverslag 1927 van den Personeel raad werd goedgekeurd en zal aan de orga nisaties worden toegezonden. Verder heeft de raad zich tot de directie gewend over de berekening van de aan- vangsbezoldiging van herplaatste klerken en leerlingen-klerk die destijds wegens bezui niging zonder eenige vergoeding uit het tij-'" delijk dienstverband werden ontslagen. Accoord werd gegaan met de door de Di rectie voorgestelde uitbreiding van den duurtekring Eindhoven. 1 Ten opzichte van de actie voor vermeer- 1 aandeelen te nemen in de te vormen Naam- dering van inkomsten besloot de raad zijn 1 'ooze Vennootschap, merken Gedeputeerde reeds eerder ingenomen ^standpunt te hand- ®'a':en van Overijsel op, dat in de zomerzit- haven en de gecombineerde Hoofdbesturen- tting van 1926 besloten werd een gedeelte vergadering, te houden op 8 October a.s. ivan den weS EnschedéDeurningen te voor te stellen gezamenlijk de directie te Plaatsen op den staat der wegen, welke van verzoeken over 1928 het personeel een uit- i provinciewege kunnen worden verhard en in keering ineens te verst rekken van een hah e onderhoud en beheer genomen. Aan dit be- maand salaris, met een minimum van 70 per persoon. De Provincie neemt één aandeel Op het verzoek van de vliegveldcommissie .Twente om van Provincie-wege één of meèr Te Rotterdam is gisteren een 63-jarige man, doordat hij in gedachten verzonken op de tramrails liep en het luide bellen van een trambestuurder niet bleek te hooren, door de tram aangereden. De be«tuurder remde krachtig, doch kon niet verhinderen dat In 't H. eenige meters werd meegesleurd. De oude man werd doodebjk verwond opge nomen. Hij had een schedelfractuur beko men, zijn linkerdijbeen en zijn rechteronder- been gebroken. Door den Geneeskundigen Dienst werd hij naar een ziekenhuis over gebracht, waar hij na eenige uren is over leden. Den trambestuurder zou geen schuld treffen De molenaar J. O. uit Zuid-Barge, krabde dezer dagen een wondje open. Hij is thans aan bloedvergiftiging overleden. In de nabijheid van Coevarden is de auto van den heer Ten Brink uit Coevorden, bfj het uitwijken voor een hond, tegen een boom gereden. Dè auto werd vernield: de cnauffeur brak een arm. De hond moest worden dood geschoten. Een lezing van Sjef van Dongen Te Rotterdam heeft gisteravond Sjef van Dongen voor de leden van de Rott. Volks universiteit in de groote Nutszaal zijn eerste lezing gehouden over zijn poging tot redding van de schipbreukelingen van de „Italia", sluit is de voorwaarde verbonden, dat tot verharding van genoemden weg slechts dan zal worden overgegaan, indien aan of nabij dien weg, met medewerking van de betrok ken gemeenten, een luchtvaart-terrein zal worden ingericht. De provincie verleent in zekeren zin een subsidie voor genoemd doel door een weg, welke los van het vliegveld beschouwd eventueel slechts voor een se- cundairen weg in aanmerking zou kunnen komen, als provincialen weg te verharden en te onderhouden. Nu de Prov. Staten zich met dit voorstel vereenigd hebben, is dus van provinciewege in beginsel een subsidie voor het vliegveld toegekend. Het komt Ged. Staten voor, dat het provinciaal belang in bedoelde subsidie voldoende tot uitdrukking is gekomen. Desniettemin verdient het aan beveling als blijk van belangstelling en ten einde een geregeld contact te bevorderen tusschen de provincie en de op te richten Bij de Nederlandsche Scheepsbouwmij. staan thans, in opdracht van de Mij. „Ne derland" op stapel de beide motorschepen, de ,Johan van Oldenbarneveldt" en de „Marnix van St. Aldegcnde". Elk dezer mail booten zal een inhoud hebben van 19.000 bruto registerton. Het zijn de grootste schepen in aanbouw op een Nederlandsche werf; de opdracht ge tuigt van het vertrouwen, in de capaciteit van de Ned. Scheepsbouwmij. gesteld. Van de „Oldenbamsvelt" zijn de dubbele bodem en de waterdichte schotten gereed, de boot zal in Maart 1930 worden opgelveerd. Voor de „Marnix" is de kiel gelegd, doch buitendien werden ook voor het bouwen van dezen bodem reeds vele onderdeelen ver vaardigd. Het ligt in de bedoeling dat in Juli of Augustus van 1930 ook met deze aanwinst voor de „Nederland"-vloot proef kan worden gestoomd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10