Stadsnieuws Lan&s de Straat UIT OEN OMTREK Amsterd.aiiisc.lie Beurs CHEQULKOERSEN DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 3 Het niet toestaan tot het houden eener ecliecte Muziekuitvoering Pretoriaplein Aanrijding Ernstig ongeval te Groningen Dr. J. S. Bartstra Prof. Dr. A. D. Fokker Tram uit de rails Hinderwet VAN ONZE RECHTBANK Gevonden voorwerpen en dieren VOGELENZANG. VELSEN De opheffing van school E Tewerkstelling van veroor deelde communisten op Noord-Nieuw-Guinea Een aanslag op de spoor baan in het Solosche MARKTNIEUWS De zeeplaats Soerabaja met pest besmet Wetenschappelijke expeditie De treinovervallen Twee Italiaansche water vliegtuigen verongelukt De stormramp INGEZONDEN. LAATSTE NIEUWS De Nationale Land stormdag te Den Haag De „Krassin" De noodlottige theaterbrand Een geheimzinnig schip OE SPAARNE®ANK HaaHem - Amsterdam Stakende chauffeurs te Amsterdam De R. K. Kamerfractie en een parlementaire regeering Plechtige wijding van den Dom van Mainz Internationaal instituut voor dagbladwetenschap te Keulen Majoor Penzo naar Italië vertrokken De ontploffing in Melilla Strenge winter Boeton Mijnbouw... Redjang Lebong 240} 153} 167} 1691 237J 422} 195 220} 805 808} 169} 160} 92 22} 1750 195} 147 425 226 b 443} 81 226 151} 59} 168 89 122 66 10} 801 74 87 2301 2001 1881 201% 5} 36"/, 640} 353} 92" 147} 126} 539} 428} 171} 511 240 153 168 236} 415 193}-5 220 800 811 1655/8 424 b 446} 81" 226-} 145 b 122 66 73 202 37} 650 539 431 171 512 DE SPAARNEBANK Taar!em - Amsterdam Van het Vaticaan Dertig toko's afgebrand NIETEN: In de gisteren gehouden openbare zit ting van den Raad van State is behandeld het beroep der vereeniging „Zonnestraal", tegen het besluit van B. en W. van Haar lem, waarbij geweigerd werd vergunning te verleenen voor het houden van een col lecte in die gemeente, ten behoeve van de inrichting voor arbei&stherapie dier ver eeniging. In aansluiting op hetgeen wij gisteren hieromtrent reeds meldden, kan nog het volgende medegedeeld worden: Voor de gemeente Haarlem trad op nir. Heerkens Thijssen, wethouder. Hij betoogde da.t het voor Haarlem een prineipieele kwestie betreft.' Deze gemeente heeft reeds lang geleden heloten het aantal collectes te beperken. Onder de vereenigingen, die de Vergunning krijgen zijn er drie, die de bestrijding der tuberculose nastreven en die bezwaren hebben, dat de opbrengst hunner collectes voor een zeer groot deel aan Haarlem ten goede komt, terwijl bo vendien „Het Roode Kruis" een collecte houdt, die geheel aan Haarlem ten goede komt. Het een of het ander kan van de collecte der vereeniging „Zonnestraal" niet worden gezegd. Hoezeer het systeem der beperking in Haarlem een grootsre opbrengst ten ge volge heeft, betoogde spr. aan de hand van vergelijkende cijfers. De laattste Emma- bloem-collecte bracht in Haarlem waar, dank zij het beperkingssysteem, een col lecte een evenement is, 69266 op, in den Haag 9941. in Rotterdam 7914, in Am sterdam 13930, in Utrecht 1810, het geen overal minder is dan te Haarlem, in verhouding tot de bevolkingscijfers. Wordt het beroep van „Zonnestraal" ge grond verklaard, dan is het hek van den dam en kan iedere vreeniging met een liefdadig karakter een openbare inzame ling houden zonder dat het gemeentebe stuur iets daartegen kan doen, hetgeen in strijd zou zijn met de gemeentelijke auto nomie. De heer Drop, zich aansluitende bij het advies van Ged. Staten van Noord-Holland om het beroep gegrond te verklaren, be toogde dat de opvatting van het gemeen tebestuur als zou het toestaan van collec ten verband moet houden met de grootte van het deel dat aan de gemeente Haar lem ten goede komt, in strijd is met de al gemeen gehuldigde opvatting. De oplossing moet voorts niet gezocht worden in een zoo strenge beperking als te Haarlem geschiedt, doch op een wijze waarbij ook aan nieuwe, opkomende in stellingen recht wordt gedaan. Van aan tasting der autonomie behoeft geen sprake te zijn. Bij de gisterenavond gehouden muziekuit voering op het Pretoriaplein, door „Excel sior", was het, in afwijking van dergelijke concerten in andere stadsgedeelten, zeer on ordelijk. De politie was steeds bezig de gil lende en stoeiende jeugd te verwijderen. Ook velen, die op de fiets la bellend rondom het plein reden, moesten tot kalmte aangemaand worden. Dit alles was hinderlijk, èn voor de luisteraars èn voor de muzikanten. Hedenmorgen ongeveer elf uur botsten op den Gasthuissingel twee auto's tegen elkaar, waarvan de eene op den Gasthuissingel reed en de andere van den Kleinen Houtweg kwam. De oorzaak schijnt te liggen in het niet goed gebruiken van de remmen. Een der auto's moest met vernielde mo torkap en lampen door de firma Limbach worden weggesleept. Trouwdag 't Stadhuis is er niet alleen om gemeente belangen te bespreken, 't stadhuis heeft niet - alleen een secretarie, een raadzaaldoch nende te Groningen, reed op het Heeren- ook een aardig, huwelijks zaaltje, zoo echt ge- I Plein. Bij het oversteken weifelde zij even, schikt om te trouwen, of, om 't officieele waarop de chauffeur van een juist passee- GRONINGEN, 27 September Heden morgen ongeveer half 8 had een ernstige aanrijding plaats tusschen een luxe-auto en een wielrijdster. De 20-jarige M. L., wo- Onze stadgenoot, de heer J. S. Bartstra, Is bevorderd tot doctor in de letteren en wijs begeerte. Gistermiddaog heeft prof. dr. A. D. Fokker, cud-hoogleeraar te Delft, en conservator aan de Teylerstichting te Haarlem, vanwege die stichting benoemd tot hijzonder hoogleeraar in de theoretische natuurkunde aan de Leid- sche Universiteit, zijn ambt aanvaard met het. uitspreken van een rede in het Groot- Auditorium van het Academiegebouw aan het Rapenburg over: „Natuurkundige con cepties van buitennatuurkundig belang". Omstreeks half een geraakte gisterenmid dag een tram van de Ceintuurbaan uit de rails. In een kwartier was het ongeval ver holpen en het tramverkeer weer normaal. B. en W. van Haarlem doen te weten, dat bij hunne beschikking van heden de dóór S. Zondervan gevraagde vergunning tot oprichting van een inrichting tot het vervaardigen en moffelen van electri- sche apparaten in het benedengedeelte van het perceel aan de Tetterodestraat no. 112, kad. sectie A., no. 2972, is geweigerd. Diefstal van Bloembollen In den nacht van 1 Augustus waren P. S. en P. S. onder Lisse aangehouden door den veldwachter S. Boerema. Zij hadden aan de fietsen eenige zakken en een koffer hangen, hetgeen B. verdacht voorkwam. Op zijn vraag „Wat hebben jullie daar bij je", antwoordden zij: „dat weten we niet". Getuige bemerkte toen reeds onmiddel lijk dat de heereii bollen hadden verduis terd. Op alle vragen van den veldwachter hadden zij zich als volkomen onwetend ge houden. Ook nu, voor de rechtbank, ont kent de woordvoerder van het tweetal al het ten laste gelegde. Aan getuige A. Z. hadden zij echter bol len te koop aangeboden, op monster, de levering zou dan eenige dagen later ge schieden. Een briefje door de verdachten in de gevangenis geschreven. leverde voor het O. M. het bewijs dat de woordvoerder slechts leugens voor de rechtbank verkon digd had. De eisch luidde: 4 maanden gevangenis straf voor ieder, met aftrek van voorarrest. Uitspraak 4 October. Terug te bekomen bij H. Dernison, Gen. de Wetstraat 26 zw., gouden broche; M. Uitendaal Dubbelebuurt 22, gouden broche met steentjes; L. v. Dooren, Spaarne 92, zilveren broche; J. Jacobs, L. Lakenstraat 27 zw., leerboek boekhouden; A. v. d. Putten, Leliestraat 38, prijscourant verbandstoffen; Bur. v Politie, Smedestraat, gebedenboekje, nikkelen tabaksdoos,. J. Donders, Fuhrhop- straat 8, schooletui; Kennel „Fauna," Park- laaiT witzwarte foxhond, gebracht door v. d. Berg, Heerenweg 133: grijswit katje, ge bracht door Mevr Van Waveren, Midden- laar 76; W. Gootjes, Wilhelminastraat 36, bruine sportkous. A. Eikerbout, Maasstraat 37, witte damesjas; L. Eleeker, Oranjeplem 1, lorgnet in etui; W. v. Straten, Gen. Cronjé- straai 83, roode meisjesmuts; v. 't Hul, Gen. Bothastraat 114, studentenmuts; Wisbrun Lifman. Groote Hourstraat, paraplu; C. v. Honck, Oost lndisstraat 42, gouden rtng met steentjes; C. Warmerdam, L. Boogaardstraat 31, rijwiel; W. v. Leeuwen, Zomerkade 61, lapje roode stof: C. v. Velzen, Delftstraat 3 food, tasch met gymnastiekschoentjes. R. K. Bloemist-, Land- en Tuinarbeiders- bond Heden heeft onze afdeeling de eer een vaandel te hebben. De heer P. J. v. Elten uit Amsterdam heeft het gemaakt voor onze afdeeling en hij heeft het prach tig afgeleverd. De beeltenis van St. Deus Dedit komt er prachtig op uit, zoodat het comité met het bestuur er tevreden over waren. Nu zal het a.s. Zondagavond gewijd worden. Des morgens wordt eerst een H. Mis voor onzen overleden vriend Bouwhuizen met algemeene H. Communie voor alle leden opgedragen. Des middags van vier uur tot zes uur zullen er verschillende wedstrij den gehouden worden in het R. K. Vereeni- gingsgebouw, des avonds om half acht be gint de feestvergadering, waar tegenwoor dig zullen zijn onze adviseur, kap. Schmidt, uit Amsterdam, onze bondsvoorzitter A. J. Loerakker en de besturen van de omliggende plaatsen. De tooneelvereeniging zal dien avond een blijspel geven. De leden worden allen verwacht met hun dames en ais er nog plaats over is, kunnen ook niet-leden de zaal binnenkomen tegen een kleine ver goeding. Geen belangstelling Naar wij vernemen, is de Vrijwillige Brandweer te Velsen, die eenigen tijd geleden werd opgericht, wegens gebrek aan belangstelling, van de zijde van het gemeentebestuur, opgeheven. Een noodlanding Gisterenmiddag is op het Noordzeekanaal alhier, een Nederlandsch watervliegtuig gedaald wegens een defect aan den magneet. Het vliegtuig was afkomstig uit Loos- drecht en was op weg naar Texel. Het bege leidend vliegtuig haalde 'n nieuwe magneet, waarna de vlucht kon worden vervolgd. Ged. Staten hebben uitspraak gedaan in zake het bezwaarschrift tegen het besluit van den gemeenteraad van Velsen van 24 April 1928 tot opheffing van school E. Het raadsbesluit is door hen goedgekeurd. woord te gebruiken, den echtelijken staat te omhelzen. Er is een gemeente-trouwdag, dan kost 't niet veel. Waarom zou je dus een anderen dag kiezen? Zoo dachten op 'n mooien Woensdagmorgen vier bruidegoms met een dito aantal bruiden. Heel bescheiden bleven we op het stoepje staan, voor de kleine deuren die toegang zou den geven tot het land van belofte en der eeuwige blijdschap. In de verte kwam een rijtje auto's aan. De eerste wagen, een Stude- baker waarin wellicht reeds duizend paartjes ten stadhuize waren gevoerd, stopte met knet terende remmen. In 't coupétje begluurden wij de bruid, een witte bruid, jong en knap, met een tevreden lachje op haar bruilofst- kaken. 'n Ondeugend takje Lelietjes-der-da len sierde haar sluier van kant en zij. De bruigom, het aanstaande hoofd van het gezin, hief zijn forsehen mannenkop steunend bo ven den oud-officieelen vadermoorder. Zijn jacquet was nieuw; de eenvoud van 't glan zend zwarte laken deed goed tegenover het neeuwwitte van haar bruidsjapon. Een chauffeur, in gele stofjas met blauwe .man chetten .en kraag, klom uit z'n stuurstoel, tikte aan z'n pet en gaf gelegenheid den groo- ten stap te gaan verwezenlijken, door het portier te openen. Hoe kon het. anders, de Bruid stapte het eerst uit eh rende met on tembare vaart en met een hoogrooden blos op het bruiloftsgelaat het stadhuis binnen. Zij was reeds uit het gezicht, toen de bruigom zjjn slanken lijf dubbel boog en zich door het benauwde portier wrong. Angstig keek de man om zich heen, droefheid lag op zijn ge laat toen hij het omstaand publiek aanstaar de. Was zij de straat op gevlucht? Waren al haar verklaringen van trouw larie geweest, was haar kus van dezen morgen een judas- zoen geweest? Benauwd en door zenuwen overmeesterd waagde hij twee voorzichtige stappen in het gebouw der Toekomst. Wat zag hij daar? Was zij het? Ja, hij rook 't aan den geur van de Lelietjes-der-dalen! Met 'n weg getrokken lip, 'n klein pareltraantje in de oogen en een trillend neusje kwam ze terug. Het weerzien was hartroerend. „Waar bleef je nou, schat?" vroeg ze heel zachtjes, maar toch hard genoeg om 't den omstanders te doen hooren. „Ik weet 't niet, lieveling" was 't bedeesde bruidegoms-antwoord. En in-gelukkig ging het paartje naar de trouwzaal, even drukte zij zijn handen hij beantwoordde dat met gelijken munt. renden auto plotseling remde, tengevolge waarvan de wagen op het natte asfalt slip te. Het meisje werd door een der achter wielen gegrepen en bekwam een ernstige schedelbreuk. Zij is naar het ziekenhuis overgebracht. Aneta seint uit Batavia; Aneta verneemt, dat de mogelijkheid wordt overwogen om een paar honderd ver oordeelde communisten te werk te stellen bij sommige openbare werken in Noord- Nieuw-Guinea. Indien dit plan doorgaat, zal aan de aldus te werk gestelden de ge legenheid worden geboden om eigen tuinen aan te leggen. Aneta seint uit Soerabaja: Het Soer. Handelsblad meldt, dat een complot is ontdekt tot het opbreken van de spoorrails op de baan van het Solosche. De aanstoker moet een ontslagen be ambte der Staatsspoor- en Tramwegen zijn. Drie arrestaties hebben plaats gehad. Aneta seint uit Soerabaja: De zeeplaats Soerabaja is met pest be smet verklaard. MOSKOU, 27 September. Een weten schappelijke expeditie is uit Sebastopol naar de Zwarte Zee vertrokken, om een on derzoek in te stellen naar de jongste aard beving in de Kriip. LONDEN, 27 Sept. (V.D.) Volgens berich ten uit México City zijn binnen een maand in Mexico meer dan dertig machinisten en stokers van de Msxicaansche staatsspoor wegen overvallen en gedood, terwijl de trei nen leeggeplunderd werden. De vakvereeniging van spoorwegpersoneel heeft thans een ultimatum aan de directie der spoorwegen gézonden waarin bescher ming van het spoorwegpersoneel geëischt wordt. ROME, 27 September Gisteren zijn twee militaire watervliegtuigen verongelukt. Drie militaire vliegers werden gedood en één werd gewond. Vijftien dooden New-York, 27 Sept. (V.D.). Volgens een telegram uit Mexico City heeft een cycloon in den staat Jalisco groote verwoestingen aangericht. Vijftien personen zijn hierbij om het leven gelïbmen. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk DE ZAANSCHE TOL-ACTIE. Mijne Heeren. In uw blad d.d. 22 September lanceert u een bericht uit Krommenie dat van zeer tendentieuze strekking is. Bedoeld bericht vermeldt allereerst, dat de heer Jb. Caro, Penningmeeser der Z. V. V. V. is en dus met de beslissingen van het Dagelijksch Bestuur op de hoogte diende te zijn. In antwoord daarop deelen wij mede, dat den heer Caro d.d. 1 September 1.1. bericht is gezonden wie zijn opvolger is geworden. Met dien opvolger hadden wij sedert 1 Sep tember dus als Dagelijksch Bestuurslid re kening te houden wat inderdaad dan ook het geval geweest is. Dat de heer Caro to taal onbekend was met het feit waarom de heer B. C. Ooms het waarnemend Presi dentschap vervulde, is erg naïef. De heer Caro wist zeer goed, dat het Dagelijksch uit 4 personen bestond, voorzitter, secretaris en penningmeester, benevens den heer B. C. Ooms als commissaris. Bij ontstentenis van één der bestuursleden valt natuurlijk een der portefeuille-looze andere bestuurs leden in en waar hier geen keuze was, spreekt het vanzelf dat de heer Ooms daar voor aangezocht werd. Inzake de heimelijk uitgesproken verwach ting, dat zeer velen de Z. V. V. V. den rug zullen toedraaien, kunnen wij uw Kromme- nieër berichtgever de volmaakste geruststel ling geven. Tot heden is er slechts één be dankbrief binnengekomen en wel uit Krom menie. Ook de heer Caro heeft als lid be dankt doch dat was ons al een half jaar lang bekend, daar den hees C„ na een aan vankelijk enthousiasme, het V. V. V.-werk allengs zeer koud liet. Tegenover het ééne demonstratieve be dankbriefje staan echter 44 nieuwe leden die met onze ontwikkelde actie sympathiseeren, waaronder velen uit Krommenie. Wij nemen gaarne aan, dat u, geachte redactie, zoo vriendelijk wilt zijn boven staande verklaring in uw blad op te nemen, waarvoor onzen vriendelijken dank. Hoogachtend, Voor het Dagelijksch Bestuur, B. C. OOMS, wnd. president. J. J. DINKELBERG, secretaris. Men meldt ons uit den Haag: Begunstigd door het prachtigste herfstweer is heden in de Residentie de Nationale Landstormdag gehouden ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm. In de ochtenduren voerden vele extra treinen uit alle oorden des lands duizenden deelnemers aan, die van het station in colonnes met muziek en vaan dels optrokken naar Houtrust, waar de Landstormdag wordt gevierd. Dit gaf begrijpelijkerwijs in de stad groote bewegelijkheid. Ongeveer 20 25.000 man namen aan dé herdenkingsplechtigheid deel. Houtrust was omzoomd met ontelbare nationale' en oranje daggen, die den feeste- lijken aanblik nog verhoogden. Boven het veld voerden vliegtuigen demon straties uit. De landstormdag werd geopend door den voorzitter van de Nationale Landstormcóm- missie, den heer Duymaer v. Twist, die een woord van dank sprak tot H. M. de Konin gin en Z. K. H. Prins Hendrik, die de Land- stormers in de gelegenheid zouden stellen te défileeren. Spr. bracht voorts dank aan de autoritei ten voor hun aanwezigheid en aan de land- stormers voor de toewijding die zij hadden betoond, om uit alle deelen des lands naar den Haag te komen. Daarna werden door verschillende spre kers, onder wie dr. de Visser, oud-minister MOSKOU, 27 September. Verwacht wordt, dat de „Krassin" in de eerste dagen van October te Leningrad zal terugkeeren Oorlógsschepen zullen de sleepboot tegemoet varen en een speciale delegatie zal de op varenden van de Krassin begroeten. De leiders van de expeditie zullen zich naar Moskou begeven, om rapport uit te brengen. Het opruimingswerk MADRID, 27 September. Het oprui mingswerk van de puinhoopen van „Theatro Novedades" wordt nog voortgezet. Er is nog een aantal lijken geborgen. BATAVIA, 27 September Het Noorsche stoomschip „Baune", dat begin Augustus te Walvisbay in Noord-Japan buiten de drie- mijlsgrens geankerd was om drinkwater in te nemen, geen scheepsmanifest bezat en 's nachts verdween, toen de autoriteiten den kapitein hadden aangezegd zich den volgen den dag voor het onderzoek van zijn papie ren te melden, is hedenmorgen buiten Ba tavia geankerd. De bemanning bestond uit Nooren en Chineezen. De autoriteiten stel len een onderzoek in. (Te Walvisbay verklaarde de kapitein, dat het schip machines uit Polen naar China vervoerde. Als reeder gaf hij op een te goe der naam bekend staande firma, doch een aan déze firma gezonden telegram kwam als onbestelbaar terug.) BATAVIA, 27 September De haven meester van Tandjong-Priok kreeg eerst een weigering om aan boord te komen, doch later slaagde hij erin. De gezagvoerder ver- MEDEGEDEELD DOOR DONDERDAG 27 SEPTEMBER Koersen Heoen o;emn klaarde, dat hij op weg was van Rotterdam Colijn en gouverneur-generaal Fock, toe- naar Port-Arthur met een lading machines. spraken gehouden, na afloop waarvan het défilé zal plaats hebben. AMSTERDAM, 27 Sept. Reeds tien weken zijn de taxi-chauffeurs die werkzaam waren bij den Bond van Werkgevers in het Taxi bedrijf (B.W.T.) in staking. Tot heden toe merkte men echter niet veel van dit arbeidsconflict, doch vandaag zijn de stakende chauffeurs on straat min of meer in beweging gekomen- Er worden door hen straatbil ietten uit- AMSTERDAM, 27 September De R.K. Kiesvereeniging, afdeeling L., te Amsterdam, heeft een motie aangenomen, waarin de ver wachting wordt uitgesproken, dat de R. K. zijn samen te werken met elke partij resp. pogen te komen tot een parlementaire re geering en in verband hiermede bereid zal zjjn samen te werken met ekle partij resp. partijen, welke de verwezenlijking van een zoo groot mogelijk deel van het R. K. pro gram waarborgt (waarborgen). Voor deze lading waren echter geen papie ren aan boord. Een ingesteld onderzoek leverde niets verdachts op. De gezagvoerder van de boot gaf te kennen, dat hij heden weer zou vertrekken. De plechtige wijding van den geheel geres- taureerden Dom van Mainz zal op 16 Oc tober a.s. in tegenwoordigheid van Mgr. Pacelli, den pauselijken Nuntius te Berlijn, plaats vinden. De wijding zal met groote feestelijkheden gepaard gaan. De „Pressa", de groote pers-tentoonstel ling, zal op 14 October haar poorten sluiten Het ligt in de bedoeling van de stad Keu len enkele afdeelingen van de tentoonstel ling te behouden en aan de Universiteit der stad een bijzonder „Instituut voor Dagblad wetenschap" op te richten. AMSTERDAM, 27 September De Ita liaansche majoor Penzo, die deelgenomen heeft aan het reddingswerk ten behoeve van de schipbreukelingen der „Italia" en in de haven van den marine-vliegdienst te Schel- lingwoude gedaald was, om den benzine voorraad bij te vullen, is hedenochtend te Tot nu toe 42 dooden LONDEN, 27 Sëpt. Over de ontploffing in het fort Cabrerizas Bajas bij Melilla wordt nog gemeld, dat het groot aantal gewonden het gevolg is van het feit, dat het fort in de nabijheid van een dichtbevolkte wijk der stad lag. Van het fort bleef niets anders over dan een groot gat in den grond. De ontploffing had des morgens even voor 1 nur 'plaats, toen de bevolking uit theaters en bioscopen kwam en door de stad ging. Aan den hemel verscheen plotseling een hel 'licht, gevolgd door een geweldig gedonder. De menigte op straat vloog onder hulpgeroep naar alle kanten uit elkaar, daar ieder dacht, dat het om een aardbeving ging. Het reddingswerk ging, ten gevolge van de duisternis, zeer moeilijk. Het kon eerst des morgéns te vier uur aangevangen worden. Tot nu toe werden 42 dooden, onder wie zeven Éuropeesche soldaten en een inland- sche gendarme, geborgen. De overige slacht offers zijn burgers, bijna uitsluitend inlan ders. In totaal werden 220 gewonden geteld, onder wie veel vrouwen en kinderen. Eenige families kwamen door de ontplof fing geheel om het leven. Velen werden on der de puinhoopen begraven. De Spaansche Hooge Commissaris heeft zich onmiddellijk van Madrid naar Melilla begeven. j OSLO, 27 Sept. In geheel Noord-Noor- wegen heerscht reeds een strenge winter. Uit bijna alle deelen van Finmarken wordt hevige sneeuwval gemeld. De Russische ijsbreker „Krassin", die Woensdagmiddag te Tromsö aankwam en een loods aan boord nam, moest wegens den hevigen sneeuwval in de haven blijven. Ook uit Hammerfest wordt strenge koude en hevige sneeuwval gemeld. staatsleeningen. Neüeriana 19U 5% Nederland 1918 4H Nederl. 91'. 6% N.-Indie 1923 E 4 N.Ind. 1928 E Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij Resc. Dito industrieën. Marg Unie Nederl Kunstzijde Maecubee Hoil. Kunstzijde Oude Philips Nieuwe Philips Industr. Buitenland Anaconda O S. Steel Snla Viscosa Ciëw. Peruvian Uandelsondern. eëmp.comm. du Liége Mijnbouw. Petroleum. Dortscne Petr Geconsolideerde Ken Olie Perlak Rubber. A'dam Rubber Dell Batavia Rub Java Rubber Serbadjadi SiJau V I. O. O Allied Intercontin Rubber Scheepvaart. Holl. Amerika '4jn dito Gem. Eigend Kon. Ned. Stoomb Ken Paketvaart Mij. Nederland Rotterd. Lloyo Scheepvaart-Unie Marine comm. Marine pref Suiker. H V. A Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions Idem Tabak. Dell Batavia Oude Deli Oostkust Senembah Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific Wabash Chic. Milw St Paul Kansas City South Erie Railr Prolongatie 101'/8 101% 101V1. lOiVg 99%6 148} b 1971 197 82 82 37 365/ 61} 61} 59} b 59} 4} 4} ,55/« MEDEGEDEELD DOOR DONDERDAG 27 SEPTEMBER gedeeld, waarin het publiek gevraagd wordt 8 uur 25 met bestemming naar Italië opge geen gebruik te maken van een B.W.T.- wagen, opdat het conflict snel beëindigd kan worden. Bovendien pogen de stakers hier en daar de werkwillige chauffeurs te bewegen zich ook bij de stakende collega's aan te sluiten, j Dit veroorzaakte o.a. vanmorgen op den Dam nu en dan eén. opstootje. stegen. Z. H. de Paus heeft zijn dagelijksche wandelingen in de tuinen van het Vaticaan hervat. I Een schade van 120.000 Aneta seint uit Batavia: In dan nacht van 24 dezer zijn te Soeka- dana nabij Pontianak dertig toko's afge brand. De schade bedraagt 120.000. Zoo goed als niets was verzekerd. 59.40 59.50 9.70 9.80 34.60 34.70 12.09 12.10 47.95 48.05 Rome 13. - 13.10 Madrid 41.05 41.15 35.10 35.20 New-York (cable 1 2.49 2.50 7.35 7.45 27.- 27.10 66.45 66.55 66.45 66.55 Stockholm -66.65 66.75 BEVERWIJK,26 Sept. R. K. Tuinders- vereeniging „Kennemrland" Aardbien per slof 5570, Raspers per pond 2026, Capucijnders br. per pond 1720, wit per pond 14—18, Smijboonen per k.g. 15—30. Trosboonen per k.g. 2330, Spercieboonen z. dr. per k.g. 13—27, Tuinboonen 1216 p. kg. Dikke boonen per k.g. 2027, Tomaten per kg. 614, Spinazie per kist 801.20, Sla per kist 60LOO, Postelein per kist 40 60, Andijvie per kist 5090, Prei per bos 1417, Selderie per bos 35, Pieterselie p. bos 23. Wortelen p. bos 1017, Bloem kool le soort per 100 15—18, 2e soort 8 10, Roode kool per 100 812, Groene kool per 100 513, Komkommers per 100 612. MEDEMBLIK, 25 Sept. R. K. Marktver. „St. Jozef" Aardappelen: groote muizen 2,45 a 2,55 per halve H.L.; kleine mui. zen 1,55—1,75; idaal 2,35—2,50; drie lingen 2,10—3,40; .witte 2,20—2,45. Kool: bloemkool 6,50—18,per 100; witte Kool 3,804,25 roode 2,50 2,90.' PURMEREND, 25 September. Aardap pelen 134 a. 1,59 per 25 K.G.; slaboonen 2.203,70 per 15 K.G.; snijboonen 1,20 4,50 per 15 K.G.; komkommers 3,30 6,90 per 100; bloemkool 29; roode kool 2.809.30, Spinazie 0.320.37 per mnd. 6 k.g. Andijvie 24,40 per 100 krop, Wortelen 1013. per 100 bos, Uien 11.30 per 25 k.g. Uien Nep 2.70 per 25 k.g. Appelen: Codlin Keswick 0,100,23 p. k.g. Transparante de Cronsels 0.140.31 p. k.g. Peren: Beurré de Mirode 0,120,14 p. k.g. Beurré Hardy 0.140.28 per kg. Beurié Lebrun 0.090.18 per kg. Calabasse de Tir- lemont 0.080.15 per k.g. Durandeau 0.09— 0.14 per k.g. Kamperveen 7808.60 per 100 k.g. Louise Bonne 0.190.30 per k.g. Maag denpeer 0.120.16 per kg. Triomphe de Veinne 0.170.30 per k.g. HAARLEM, 26 Sept. Appelen 1642 ct. ped K.G.; peren 1250 ct,; bloemkool 10 18 ct. pr stuk; roode kool 814 ct.; groe- nekool 310 ct.; gele kool 1216 ct.; an dijvie 1,505 per 100; spinazie 6080 ct. per kistje; postelein 3065 ct.; sla 2 4 per 100 krop; wortelen 818 ct. per bos; komkommers 812 ct. per stuk; hee- reboonen 1832 ct. per K.G.; snijboonen 2440 ct. per K.G.; tomaten 812 ct. per K.G.; selderij 48 ct. per bos; pieterselie 612 cent per bos. (N i e t-0 f f i c i e e I). 448e STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 27 Sept. 1928. 5de Klasse, 7de Lijst. Hooge prijzen: 4552 9031 14405 KHX). 3696 5840 7083 8787 9187 17594 400. 1854 5693 6182 6345 6526 13093 2039S f200- 2712 3140 48f 5562 6378 10887 14491 15194 16259 17021 17405 18203 20272 100., Prijzen van ƒ70: 56 63 114 175 191 193 303 879 882 984 994 1064 1388 1557 1619 1683 1786 1787 1811 2062 2112 2138 2183 2212 2307 2172 2479 2497 2652 2852 2870 2938 3130 3156 3180 321Q 3324 3619 3795 4145 4188 4228 4382 4410 4472 4525 4668 4695 4704 4894 5010 5199 5267 5542 5571 5S49 6020 6056 6098 6133 6471 6578 6673 6740 6768 6814 6874 7018 7023 7072 7087 7145 7342 7396 7539 7666 7825 7826 8022 8130 8148 8219 8249 8354 8379 8491 8863 8889 8997 9033 9051 9055 9236 9320 9321 9416 9442 9505 9527 9565 9649 9671 9745 9S16 9830 10083 10188 10284 10293 10376 10413 10454 10474 10538 10554 10558 10573 10635 10688 10707 10751 10768 10777 10957 10985 11352 11404 11458 11466 11481 114S2 11613 11641 11808 12006 12111 12235 12312 12694 12719 12891 12938 12976 15059 13097 13131 13161 13222 13423 13439 13541 14021 11029 14038 14113 14213 14255 14335 14469 44658' 14679; ,14815 14833 14868 14872 14S74 14940 14956 15264 15280 15293 15343 15373 15623 15768 15830 15849 15916 15917 15951 16016 16041 16066 16111 16243 16283 16453 16595 16646 16748 16997 17130 17159 17256 17306 17574 17659 17763 17787 17796 17823 18005 1802S 18055 18122 18231 18284 18535 18559 19054 19130 19179 19205 19207 19328 19341 19577 19688 19774 20041 20047 20050 20179' 20181 20365 10406 10516 1060S 20633 20657 20559 20880 20929 46 346 488 662 957 1223 '1494 1764 2111 2348 2812 3023 3345 3511 3601 4002 41S1 4-120 4635 4819 4978 5091 5214 5432 5600 5913 6187 6392 6594 6634 6843 6845 7020 7039 7308 7346 7547 7554 7689 7718 7951 7998 8239 8250 8642 8690 8905 S946 9119 9122 9304 9310 9437 9454 9639 9641 9900 9913 10102 10194 93 379 497 711 993 1243 1527 1881 2122 2357 2817' 3114 3379 3523 3616 4059 4355 4442 4678 4837 5062 5107 5215 5438 5605 5936 6197 6397 126 418 532 7 23 1049 1261 1530 1896 2173 2403 2818 3122 3408 3528 3662 4065 4380 4443 4682 4847 157 173 421 466 534 556 801 SIS 1068 1069 1277 1299 1533 1577 1901 1991 2214 2258 2451 2568 2824 2951 3154 3179 3449 3455 3531 3344 3673 3681 4068 4074 4385 4390 4444 4500 4750 4764 4871 4874 197 477 557 840 1078 1322 1637 1997 2273 2619 2953 3208 3480 3572 3784 4111 4392 4574 4781 4890 228 479 567 857 1096 1335 1693 2009 2310 2721 2960 3315 3490 3578 3838 4125 4405 4601 4794 4973 234 483 582 901 1136 1310 1705 2109 2320 2778 3001 3344 3510 3598 3941 4156 4411 4631 4803 4975- 5153 5187 5189 5193 5208 5211 5291 5320 5326 5329 5361 5399 5478 5483 5498 5508 5533 5575 5636 5653 5716 5748 5859 5864 5960 6006 6071 6103 6110 6148 6198 6211 6250 6298 6321 6338 6426 6 459 6512 6519 6550 6567 6638 6639 6656 6701 6754 6738 6883 6911 6917 6941 6942 6943 7052 7074 7118 7139 7204 7286 7363 7379 7482 7486 7498 7530 7592 7594 7630 7633 7657 7677 7729 7739 7750 7756 7SS0 7917 8090 8060 cl62 8200 8221 8232 8306 8376 8)02 8565 8588 8598 8699 8701 8752 8763 8820 8845 8988 9005 9006 90f8 9048 9102 9157 9212 9245 9279 9280 9300 9358 9378 9386 9397 9406 9418 9455 9467 9520 9530 9541 9609 9652 9691 9784 9803 9808 9823 9932 9994 10015 10035 10085 10096 10237 10239 10242 10257 10281 10400 10466 10459 10472 10522 10539 10593 10595 10640 10653 1O760 10787 108Ü5 10844 10879 10893 10904 10907 10909 10910 10916 10941 10954 16989 11019 11023 11040 11056 11064 11119 11157 11170 11176 11240 11303 11317 11353 11368 11398 11422 11456 11547 11576 11597 11625 11660 11698 11714 11720 11840 11855 11873 11914 12020 12053 12058 12667 12071 12119 12206 12219 12222 12242 12243 1227$ 12344 12354 12409 12-161 12476 12482 12497 12527 12536 12704 12721 12724 12745 12779 12822 12S45 12847 12859 12S95 12922 12937 12981 12995 12999 13050 13051 13071 13077 J3116 13170 13178 13186 13196 13276 13289 13337 13352 13518 13532 13539 13599 13507 1.3615 13650 136S6 1.3696 13701 13740 13744 13757 13772 13/89 13815 13S31 13860 13900 13923 14057 14076 14077 14086 14105 14139 14151 14225 14228 14289 15293 14322 14325 14345 14371 14408 14435 14460 14617 14663 14667 14699 14716 14735 14820 14847 14877 14878 14882 14914 14935 14959 15025 15030 15046 15135 15137 15151 15152 15178 15186 15219 15225 15247 15267 15289 15296 15311 15345 15352 15479 15526 15634 15672 15673 15685 15700 15714 15718 15724 15725 15751 157/0 15772 15811 15822 15825 15826 15865 16007 16126 16137 16241 16336 16340 16445 16510 16526 16527 16533 16565 16603 166IS 16622 16632 16660 16662 16665 16733 16734 16777 16843 16861 16883 16959 16977 17067 17107 17198 17208 17259 17295 17304 17328 17421 17434 17487 17488 17494 17497 17544 17558 17589 17619 17727 17766 17768 17827 17847 17924 18058 18068 18083 18117 18142 18153 18184 18243 18292 18326 1S332 18340 18491 18497 18547 18550 18571 18683 18648 18693 18716 18723 18744 18762 18795 1S847 1S855 18873 18875 18895 18956 18988 19014 19031 19052 19100 19236 19259 19263 19287 19334 19359 19361 19424 19428 19440 19463 19504 19546 19549 19598 19619 1930 19633 1964S 19646 19686 19715 19745 19786 19806 19822 19833 19880 19894 19910 19914 20024 20043 20286 ?029J 20367 20382 20386 20408 20441 20445 20452 20471 20496 20499 20542 20605 20610 20651 20714 2075! 20766 20772 20776 «0S15 20848 20S59 20874 20881 20904 20920 20994

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 11