UIT DEN OMTREK GEMEENTERAAD VAN HAARLEM DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 4 De vaststelling van Woninghuren Asphalteering van de Generaal Cronjéstraat De P.E.G.E.M. De ge meente Haarlem treedt als deelgenoote uit B. en W. wordt een crediet van f 800.000.— verleend voor den bouw eener nieuwe turbine in de Haarlemsche Centrale De nieuwe Stikstof-fabriek te IJmuiden De commissie voor de havendienst Brutale inbraak te Vogelenzang Haarlemsche Postduiven-bond Vereeniging van Postduiven- houders „De Bonte Duif" te Haarlem HEEMSTEDE HAARLEMMERMEER Gisteren vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig de heeren Bartels en Loosjes. Verkoop grond B. en W. stellen voor, te verkoopen aan G. W. K. Bosma alhier, een gedeelte bouw terrein van ongeveer 585 M2. aan de Rus tenburgerlaan, k 18 per M2. Aldus besloten. B. en W. stellen voor, te verkoopen aan Chr. Pels een gedeelte bouwterrein aan de Zuidzijde vtm de Engelszstraat, ter grootte van 26 M2. k 15 per M2. Aldus besloten. B. en W. stellen voor, te verkoopen aan het Bouw- en Aannemersbedrijf voorheen Gebr. Molenaar Neuteboom, een gedeelte bouwterrein aan de Wilgenstraat hoek Ol menstraat. ter grootte van 482 M2 tegen 13 per M2. Aldus besloten. B. en W. stellen voor, te verkoopen aan A Oosten, een gedeelte bouwterrein aan de Mamixstraat hoek Eikenstraat, ter grootte van plm. 144 M2, tegen 12 per M2. Aldus besloten. Uitbreiding Haarlemsche Montessorischool B. en W. stellen voor, aan de Haarlemsche Montessorischool in bruikleen te geven één of meer lokalen van de school Bakkerstraat 11 in verband met toeneming van het aantal leerlingen, en voor de uitbreiding 3.565 ter beschikking te stellen. Aldus besloten. Het crediet wordt verleend Stichting avondschool De meerderheid van B. en W. stelt voor, het bestuur der R. K. school voor buitenge woon L. O. 625 subsidie te verleenen voor de stichting van een avondschool. De minderheid wil de geheele kosten voor den cursus 19281929, ad 1.250, vergoeden. Dit voorstel wordt aangehouden tot de volgende vergadering. Verzoek beschikbaarstelling sportterrein. B. en W. stellen voor, in hun handen ter ifdoening te stellen een verzoekschrift van Haarlemsche sportvereenigingen, gemeente grond voor sportterrein te bestemmen en in te richten. Aldus oesloten. Aanschaffing leermiddelen Voor aanschaffing van leermiddelen, kaar ten, platen en natuurkundige instrumenten ten behoeve van de met 1 September jj. ge opende nieuwe school voor U.L.O., letter B aan de Nassaulaan, vragen B. en W. een crediet van 2300. aan. Het crediet wordt verleend. Nieuwe verkeersborden B. en W. deelen mede dat het in vèrband met de nieuwe Motor- en Rijwielwet nood zakelijk is, de in de gemeente aangebrachte verkeersborden te doen vervangen door de modelborden bedoeld bij de Motor- en Rij wielbeschikking. D« kosten worden geraamd op 5000., welk crediet B. en W. aanvragen. Het crediet wordt verleend. Goedkeuring weekhuren B. en W. stellen voor, de weekhuur der 46 met voorschot uit de gemeentekas ge bouwde woningen van de woningstichting „Luctor et Emergo", vast te stellen op 5.25 per week, en een jaarlijksche bijdrage in 1 ->t tekort op de exploitatie dezer woningen van hoogstens 1590. toe te kennen. De heer MIEZÉRUS verklaart, dat de Chr.-Hist. tegen dit voorstel zijn, omdat zij tegen verleening van een bijdrage op de ex ploitatie zijn. De heer PEPER merkt op, dat getracht moet worden, de menschen, die het meest een woning noodig hebben, daaraan te hel pen. Daarom stelt spr. voor, den huurprijs op 4. te bepalen. Hij klaagt voorts over den z. i. veel te langzamen woningbouw. Bij dit voorstel gaat het slechts om een 46-tal woningen. Het voorstel Peper wordt niet ondersteund. De heer WOLZAK is het met B. en W. eens, dat in den vervolge geen toeslag meer gegeven moet worden. De heer MEIJERS is van meening dat elk geval afzonderlijk beschouwd moet worden bij de eventueele toeslagverleening. De heer KLEIN is het hiermede eens. De heer VAN KESSEL zou aan het bestuur der woningbouwvereeniging willen overlaten, de huren vast te stellen, overeenkomstig de inkomsten der gezinnen. Wethouder GERRITSZ meent, dat de be spreking der principe-kwestie bij de begroo ting moet geschieden en adviseert verder, de voordracht aan te nemen. De heer CASTRICUM acht het een onge zonden toestand, toeslag te verleenen aan die vereenigingen, wier leden voldoende kun nen betalen. Er zijn bij de woningbouwver eeniging bewoners, die 60. k 70. verdie nen. De heer VAN KESSEL stelt voor, als norm een huurprijs van 5.25 te bepalen en het verder aan de woningbouwvereeniging over te laten, een naderen huurprijs vast te stel len. De heer KEESEN merkt op, dat een vorige maal door den wethouder is toegezegd, dat in de woningcomplexen geen menschen zouden komen te wonen met groote verdiensten. Is dit zoo of moeten die menschen meer huur betalen? Spr. zou, indien dit niet zoo is, het bestuur de vaststelling der huur willen overlaten, echter in overleg met B. en W. De heer VISSER acht het voorstelVan Kessel zeer verklaarbaar. De vroegere wet houder der volkshuisvesting stond tegenover die idéé niet afwijzend. Trouwens, de vroe ger toegestane 25.000 voor toeslagverlee ning hield in een rekening houden met het gezinsinkomen. De heer KLEIN merkt op, dat bij een vorige behandeling reeds toegezegd is, dat voor deze vereeniging een voorstel voor toe slagverleening zou gedaan worden. De heer REINALDA wijst er op, dat bij dit voorstel de raad zich moet houden aan het besluit van Ged. Staten, een gemiddelden huurprijs vast te stellen van 5.25 en in dien het gezinsinkomen boven een bepaald bedrag uitgaat, moet de huur verhoogd wor den. De heer PEPER merkt op, dat de heer Van Kessel een huurprijs volgens gezinsin komen wenscht met vaststelling van een maximum bijdrage. Wethouder GERITSZ beantwoordt nader de sprekers, waarbij hij nagaat, dat de vast stelling der. huren niet alleen overgelaten kan worden aan de besturen der woning- bouwvereenigingen. Door aanneming van het aanhangige voor stel wordt niets voor de toekomst vastge legd. Het voorstel-Van Kessel wordt verworpen met 315 stemmen. Overeénkomstig- het voorstel van B. en W. wordt dan besloten. Aanduiding gemeentelijke scholen B. en W. stellen voor de school aan de Jansstraat no. 54 aan te duiden als „School voor voorbereidend lager onderwijs no. 1" in het voormalig Barbara-gasthuis, en de scholen Smedestraat 33, Bakkerstraat 10, Saracenenstraat en Leidscheplein 33, resp. als no. 2, 3, 4 en 5. De heer PEPER geeft in overweging, de scholen namen te geven naar de plaats, waar zij staan. Wethouder BRUCH merkt op, dat B. en W. deze zaak reeds overwogen hebben, doch men krijgt bij doorvoering van de idée-Pe- per toch vergissingen. Het door B. en W. voorgestelde is nog het eenvoudigste. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Stichting schoolgebouw B. en W. stellen voor, medewerking te ver leenen aan de Ver. tot Stichting en Instand houding van Scholen met den Bijbel, tot den bouw van een school voor L. O. voor 336 leer lingen in het Slachthuiskwartier en daar voor een bedrag van 126.000 ter beschikking te stellen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. Vaststelling uitbreidingsplan B. en W. bieden ter vaststelling aan een uitbreidingsplan voor gronden tusschen Kle verlaanspoorbaan-Velsen, Noorderspaarne en Van Nesstraat. De heer MIEZéRUS vraagt, of spoedig een groot uitbreidingsplan verwacht kan worden. Wethouder GERRITSZ deelt mede, dat zoo spoedig mogelijk het overige gedeelte van 't uitbreidingsplan ter vaststelling aangeboden zal worden. Het uitbreidingsplan wordt vastgesteld. De P. E. G. E. M. B. en W. stellen voor, in te trekken het besluit van 8 Juni 1921 tot inbreng in de N. V. P.E.G.E.M. van onroerende en roerende zaken in gebruik bij of in aanbouw of ter aflevering gereed voor het gemeente-electri- citeitsbedrijf en voorts te hunner beschik king te stellen een bedrag van 800.000 voor uitbreiding van de electrische centrale met een turbine van 10.000 K.W. De heer CASTRICUM is voor uittreding uit de P.E.G.E.M. Het Haarlemsche electrl- citeitsbedrijf moeten wij zelf onder ons be heer houden. Spr. vraagt zich echter af, of een be drag van 800.000 noodig is voor aanbouw eener turbine. Nog in Februari 1.1. is ge zegd, dat de P.E.G.E.M. voordeel opleverde dus ook na de uittreding zou de gemeente naar spr. meent, voeling moeten houden met de combinatie. De prijzen varieeren van 3 a 4 tot 25 ets per K. W. U. Spr. acht dit ver schil niet gewettigd. Waarom behoeft de een slechts weinig en moet de ander veel be talen? Over de electrische centrale zijn nooit vol doende gegevens verstrekt. Als de industrie belangrijk minder betaalt dan de particu lieren, zou het kunnen gebeuren, dat men zelf energie gaat opwekken, zooals men inder tijd ook zelf voor de watervoorziening is gaan zorgen. Voorshands acht spr. geen nieuwe turbine noodig. Er is sprake van geweest, van gemeente wege electrische kachels te leveren, maar dit is door den middenstand zeer bestreden. Het komt spr. voor, dat de raad de zaak niet goed kan bekijken, omdat hij niet vol ledig is ingelicht. De heer VAN LIEMT vindt het een aan genaam perspectief, dat de gemeente los komt van de P.E.G.E.M. Met de rest van het door den heer Castri- cum gesprokene is spr. het niet eens. Sedert 1 Januari neemt de stroomafneming met 20 pCt. toe. Dan kunnen wij niet toekomen met 14.450 K. W. U. Spr. gaat aan de hand van cijfers na, dat het bedrijf niet met verlies werkt. Spr. heeft nagegaan, dat 6 millioen K. W. U. geleverd wordt tegen 25 ets per K. W. U. aan parti culieren en ongeveer 14 millioen K. W. U. aan instellingen enz. tegen lageren prijs. Maar die laatste leveringen maken juist een prijs van 0.25 voor particulieren mogelijk. Een vergelijking met het waterleidingbe drijf gaat niet op. Men pompte water op, omdat het water zoo duur was. Spr. juicht de voorstellen van B. en W. toe. Men moet los komen van de PEGEM en het bedrijf uitbreiden voor bedrijfszekerheid. De heer JOOSTEN acht de zaak buiten gewoon moeilijk. De raad kent er niet te veel van. No. 4 Een tweede moeilijkheid is, dat men twee belangrijke voorstellen in één raadsstukje heeft ondergebracht. Er is dus onvoldoende voorlichting en voor lichting, welke op een dwaalspoor leidt. Als nieuwe moeilijkheid heeft men de tarieven- kwestie aangeroerd. Spr. acht ook den prijs van 0.25 te hoog, maar dién prijs heeft niets met het aanhangige voorstel te maken. Bij uittreding uit de Pegem zal men op nieuw besprekingen gaan voeren over wat moet gebeuren. Van die besprekingen kan men zich niet los maken. Het bedrijf moet gedekt zijn tegen alle eventualiteiten. Wij gaan nu 800.000 uitgeven, om toch in Haarlem uitbreiding van het electriciteits- bedrijf te verkrijgen. Spr. acht de fout bij de P.E.G.E.M., dat de directeuren baas waren. Men wilde wel het belang van de P.E.GaE.M. maar zorgde allereerst voor de belangen van zijn eigen bedrijf. Spr. zou voorloopig nog geen geld willen uitgeven vor uitbreiding van het electrici- teitsbedrijf, maar eerst samenspreking willen met de deelgenooten der Pegem. Hij dient een daartoe strekkend voorstel in. Afneming van stroom van de Hoogovens is niet zoo eenvoudig. Maar deze kwestie heeft niets te maken met de aanhangige kwestie. De heer PEPER acht het voorstel een stap terug. Het is een reactionnair besluit, de Pegem te sloopen. Ook hier zijn, evenals in het particuliere bedrijf, factoren opgetre den, welke een goed resultaat te niet doen. Men ziet zijn eigen voordeelen wil daarom de Pegem ontbonden zien. De directeuren der bedrijven hebben zich niet ontzien, op dezelfde wijze als particulieren te behandelen. De heer ROODENBURG acht den bouw der turbine wat voorbarig. Gaarne zou hij daarmede nog eenigen tijd willen wachten. Men kan stroom opwekken zooveel als men wil. De grootere productie kost slechts wei nig meer. De heer WOLZAK constateert, dat de sa menwerking in de Pegem op een teleurstel ling uitgeloopen is. Niet alleen houdt de minister vast aan de naastingsclausule maar Amsterdam heeft er het meeste van gepro fiteerd. Overwogen zal worden, of de Pegem geliquideerd moet worden. Gelukkig, dat de wethouder in Februari nog verklaard heeft, dat het door Haarlem gestorte geld veilig is. Spr. is voor uittreding uit de P.E.G.EM., voor overleg met deze instelling, doch tegen aanschaffing eener turbine op het oogenblik. Wethouder SLINGENBERG herinnert er eerst aan, waarom men met de Pegem in zee gegaan is. De redenen tot toetreding juicht spr. nog toe, maar de omstandigheden hebben er toe geleid, nu uit te treden. Als men toen den eisch van den minister had gekend, gelooft spr. niet, dat men met de Pegem in zee was gegaan! Waarin ligt het reactionnaire bij de uittre ding, zooals de heer Peper beweerde. Nog onlangs heeft de heer Peper gefulmineerd tegen een voorstel van B. en W., met de Hoogovens in zee te gaan en nu wil hij de gemeente niet uit de particuliere Pegem doen treden. Verschillende sprekers willen wachten met den aanbouw der turbine. De gemeente legt geen geld toe op de levering aan industrieën, wel krijgen deze geïllustreerde prijzen. is lichtverbruik. A grootverbruik en Ai kleinverbruik. Bij niet-levering aan de indus trie zouden alle kosten op de 6 millioen K.W.U. voor particulieren komen te druk ken. Iedere millioen K.W.U. boven de 6 millioen kost bijna niets. Men moet zich groot opzetten en daarom kosten de eerste millioenen het duurste. Als men geen ka- p'taal hoeft te gebruiken, maakt verdere uitbreiding den prijs goedkooner. De tram ontvangt de energie in -de centra'e. Spr. komt nu tot enke'e andere bezwaren. Men wil de gemeente eerst laten spreken met Amsterdam en de provincie. De cijfers van een turbine van 170 per K.W.U. voor Am sterdam en 92 voor Haarlem, zijn door alle directenren erkend. Spr. leet uit, waarom de turbine in Haar lem gcedkooper gebouwd kan worden. De aanschaffingsorijs Is echter niet de eenige factor voor den kostprijs. Daarbij komen ook algemeene en onderhoudskosten, afschrij vingen. enz. Bliift men in de Pegem, dan moet Haarlem bijdragen in de grootere stich- tingskosten van 2.340.000. hetgeen neer komt op 'n kostorijsverhooging van 0.1 sent Een minderheid van commissarissen der Pegem is van oordeel, dat geen distributie- directeuren aan de Pegem moeten zijn. Prijzen kan spr. ook niet noemen, maar de kostprijs is in Haarlem lager dan in Amsterdam. Vcor een goedltoopen kostprijs behoeft men dan ook niet in de Pegem te blijven. De veiligheidscapaciteit is door Haar lem reeds overschreden en deze gemeente moet afnemer worden van Amsterdam, dat met een zoet winstje levert. Ook de provin cie moet bij Amsterdam komen. Bij een uit gave van 800 000 voor een turbine, zijn de opwekkingskosten nog goedkooper dan in Amsterdam. Maar er zijn eischen van veiligheid. De centrale kan leveren 14 500 K.W.U. Dit jaar zullen we wel de 10.000 K.W.U. benaderen, zoodat men moet varen op het komnas van Amsterdam. Als de gemeente nu niet kan mede gaan 6 mill. K.W.U. heen en in dat ge val is Haarlem afhankelijk van Amsterdam. Het voorstel tot uittreding uit de P.E. GJE.M. wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het voorstel-Joosten, de 800.000 voor den aanbouw eener nieuwe turbine voorloopig nog niet toe te staan, wordt verworpen met 2213 stemmen. Het crediet van 800.000 wordt B. en W. dan zonder hoofdelijke stemming verleend. De heer Joosten verklaart er zich tegen. Asphalteering Generaal Cronjéstraat B. en W. vragen een crediet van 92.000 aan voor asphalteering van de Generaal Cronjéstraat. De heer CASTRICUM acht de bestrating der Cronjéstraat nog goed genoeg en meent, dat daarom voorloopig nog niet tot asphal teering moet werden overgegaan. De heer ROODENBURG maakt bezwaren tegen het opbreken der straat en vraagt, of de nieuwe bestrating vóór den St. Nicolaastijd gereed is. Wctl: ouder GERRITSZ wijst op de belang rijkheid van het uit te voeren werk, om grondwerkers aan den arbeid te zetten. Bij de uitvoering der werken zal wel gelet wor den op de belangen der winkeliers, maar ook op de belangen der arbeiders, die bij den arbeid te werk gesteld zullen worden. Het crediet wordt B. en W. verleend. Rooiljjn Koningstraat B. en W. stellen voor, vast te stellen de rooilijn voor de Westzijde van de Koning straat. Aangehouden. Aankoop grond B. en W. vragen machtiging tot aankoop van een perceel grond aan de Koningstraat, groot 21M2, voor 1600, in verband met de nieuw vast te stellen rooilijn. Aangehouden. De afdeelingen Hierna worden de afdeelingen getrokken. Benoemingen Benoemd worden tot: tijdelijk leeraar aan de H.B.S. met 5-j. c. A. Tol; tijdelijke leeraren aan de gemeentelijke Avondschool voor handelsonderwijs A. J. Hek- kelman en J. W. Schotman. tijdelijke leeraren aan de gemeentelijke Avondschool voor Nijverheidsonderwijs R. de Vries, H. Hartog, II. 't Hart, G. I. Klesei en M. L. Lindhout. No. 11 Rondvraag Wethouder GERRITSZ deelt op een in een vorige vergadering gestelde vraag mede, dat de vluchtheuvel aan het Ken. nemerplein niet was bestemd als tramhalte en als zoodanig ook weer is opgeheven. De N. Z. H. had de vluchtheuvel eigenmachtig als zoodanig bestemd. Omtrent den aanleg van den vlucht heuvel zijn de noodige autoriteiten ge hoord. De maximum-snelheidsborden zullen zoo spoedig mogelijk aangebracht worden. Wat gedaan kon worden, om den stank der grachten tegen te gaan, is gedaan: er is gemalen. Met een woningbouwvereeniging zijn B. en W. in overleg getreden omtrent de stich. ting van een waschhuis. Dit overleg is nog niet geëindigd. De heer VAN LIEMT bespreekt de tram leveren .door; een ongeluk in de Amsterdam-, j^alte op don vluchtheuvel aan de Kan- sche centrale, wat zullen dan de ingezetenen zeggen? Een ernstige storing in het elec- triciteltsbedrijf zou niet minder dan een ramp zijn en dat mogen we niet riskeeren. De minister handhaaft de naastingsclau sule. Komen er nieuwe toestanden, dan moet de zaak opnieuw onder de oogen worden ge zien. De 800.000 zijn nooit weg: Die tur bine zal door elke combinatie met beide handen aangegrepen worden. Tegen den zin der P.E.G.EM. heeft Amsterdam een nieuwe turbine gebouwd. Bij eventueele verdere sa menwerking zal gaarne de nieuwe turbine geaccepteerd worden. Samenwerking moet er blijven, omdat er gezamenlijk een levering geschiedt aan de spoorwegbedrijven, omdat men gezamenlijk betrekt van de Hoogovens en omdat men gezamenl'jk konnelkabels heeft' Om sterk te staan bij de onderhandelingen, moet men een turbine bouwen, opdat men wat heeft aan te bieden en men niet behoeft te komen, om wat te ontvangen.. De uitgave der 800 000 acht spr. nuttig en productief. Spr. doet namens B. en W. een dringend beroeo op den raad, in deze moeilijke zaak met B. en W. mede te gaan. De heer JOOSTEN is van oordeel, dat, als men. na opheffing der Pegem. niet tot overeenstemming kan komen omtrent het terrein, dat ieder deelgenoot bestrijkt bij de electriciteitsvoorziening. men weer in de knel kan komen, evenals 9 jaar geleden. Er is gerekend, met de mogelijkheid, dat Haarlem uitgeschakeld zou worden en zijn bedrijf slechts een reserve-bedrijf zou zijn. Spr. gaat voorts na. dat het meest van belang is, hoe de exploitatie zal zijn volgens den opzet In Amsterdam en volgens dien te Haarlem. Spr. acht een koppeling op andere be drijven veiliger, dan het hebben van een eigen bedrijf alleen. Spr. acht de uitgaven van 800.000 voor een turbine overbodig, daar de directeuren der P.E.G.EM. en de meerderheid harer commissarissen een uitbreiding der centrale te Haarlem niet noodig achten. Spr. erkent de noodzakelijkheid, een an deren prijs vast te stellen voor de groot industrieën, maar meent, dat nagegaan moet worden of dit ten goede komt aan de vaststelling van den prijs voor de particu lieren. De heer ROODENBURG is van oordeel, dat eerst onderhandeld moet worden met de huidige deelgenooten en daarna kan'gespro ken worden over den aanbouw der turbine. De heer VAN LIEMT wijst er nogmaals op, dat ook de leveringen tegen den laagsten prijs niet met verlies geschieden. Spr. kan dit zeggen na voorlichting door deskundigen. De heer CASTRICUM gelooft niet, dat het goedkooper leveren van electrischen stroom aan de industrie dan aan particulieren dezen laatsten ten goede komt. Wethouder SLINGENBERG gaat na, dat het verschil in kapitaalsuitgave niet zoo groot is. Blfjft men in de Pegem, dan moet men nemerbrug en vraagt, of het niet beter was geweest, bij de asphalteering 'n vluchtheu vel te maken op de plaats waar de tram. halte is. Spr. acht hét een nalatigheid van Openbare Werken, dat omtrent de plaats van vestiging der tramhalte niet in over- leg Is getreden met de N. Z. II. T. M. Verder klaagt spr. er over, dat door auto- en motorbestuurders veel te hard gereden wordt. De heer PEPER vraagt verbetering van de bestrating der Papetorenvest, vooral van het zuidelijk gedeelte van die straat. Wethouder GERRITSZ antwoordt nog nader, dat een woningbouwvereeniging, welke een nieuw complex woningen zal bouwen, mede zal overwegen den bouw van een waschhuis. De heer KLEIN gelooft niet, dat er veel wannte bestaat voor een waschhuis. Spr. vindt het een beetje gek, dat men Open bare Werken plannen laat maken zonder dat de raad een besluit heeft genomen. Wethouder GERRITSZ antwoordt, dat Openbare Werken geen plannen maakt. Het overleg en de plannen kosten tot nu toe geen geld. De heer KLEIN merkt op, dat geen en kele architect gratis werk verricht. De wo ningbouwvereeniging zal ten slotte de re kening presenteeren. De heer VISSER acht het praematuur, overleg te plegen met wie dan ook, alvorens een beginsel-bsluit genomen is. De heer KEESEN wijst op twee ongeval len met doodelijken afloop op de Amster- damsche Vaart nabij de Jan Frederik Helmersstraat. Hij wijst er op, dat 't fiets pad slechts van één kant mag bereden worden. Zou dit voortaan niet van twee kanten kunnen bereden worden en zou geen vaste verkeersagent daar geplaatst kunnen worden? Indien dit niet mogelijk is, zou spr. een maximum-snelheid vastge steld willen zien voor het bebouwde ge deelte aan de Amsterdamsche Vaart tot aan de Poort. De VOORZITTER zegt overweging van dit verzoek toe. De heer PEPER bespreekt 't adres tegen de Brockway-Bus-Mij. en vraagt B. en W„ de daarm te berde gebrachte bezwaren grondig te onderzoeken. De VOORZITTER antwoordt, dat de reeds onderzocht wordt. De heer Peper hoeft zich hier heusch niet voor te interesseeren. Wethouder GERRITSZ antwoordt, dat B. en W. reeds inlichtingen hebben inge wonnen, ook bij de vakvereenigingen. De heer VAN LIEMT vraagt, hoe de ver strekking van rijwielen aan de politie plaats vindt. De VOORZITTER zal hierop In de vol gende vergadering antwoorden. De heer CASTRICUM wijst er op, dat een dame, die verzekerd is tegen zieken huisopneming, niet opgenomen is In een toch 600.000 betalen voor in Amsterdam ziekenhuis op advies van den Geneeskun- gebouwde turbines. digen Dienst, hoewel een specialist opne- Voorkomen moet worden, dat men denming gelast had. ouden toestand terug krijgt, dat iedere fa briek haar eigen centrale heeft. Spr. brengt hulde aan den voorzitter van commissarissen van de Pegem, den heer Hendrix, voor wat deze gedaan heeft voor de Pegem. In antwoord aan den heer Joosten deelt spr. mede, dat het niet denkbaar is, dat er ooit een minister zal zijn, die zijn handtee- kennig zal zetten onder een Kon. Besluit, waarbij verklaard wordt, dat de provincie de electriciteitsvoorziening van Haarlem ter hand moet nemen. Verder merkt spr. op, dat Haarlem zich steeds op het standpunt gesteld heeft, dat de centrale te Haarlem niet moet stilgelegd worden. Nog gaat hij na, dat de Hoogovens zich gaan toeleggen op de stikstoffabricage. Daar- 1 om te lezen In het besluit van raadsstuk Dee VOORZITTER antwoordt, dat de behandelende specialist volkomen p.ccoord is gegaan mt de meening van den directeur van den Geneeskundigen Dienst. De zaak zal echter nog nader onderzocht worden. Hierna wordt de vergadering gesloten. Mededcelingen aan den Raad d.d. 26 September 1928 tember 1928. a. Ingekomen zijn: een verzoekschrift van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken om intrekking van de verorde ning tot heffing eener zakelijke belasting op het bedrijf; een voorstel van de heeren Mr. A. BRUCH en Mr. J. N. J. E. HEERKENS THIJSSEN no. 401 (1928) in plaats van 625 1.250. (Te behandelen bij punt 8 van den op roepingsbrief.) b. Gesteld worden in handen van B. en W. om prae-advies: een verzoekschrift van JOH. RUTTE om een perceel grond aan de Brakenburghstraat in koop te ontvangen; een verzoekschrift van D. A. APPEL BOOM om een perceel grond aan de En gelszstraat in koop te ontvangen; een verzoekschrift van F. HüNEKER en G. JOOSTEN om een perceel grond aan de Jelgersmastraat in koop te ontvangen; een verzoekschrift van het bestuur der St. Theresiaschool, Kleine Houtweg 22, om be schikbaarstelling van gelden voor de aan schaffing van leermiddelen en leerboeken; een verzoekschrift van het bestuur der St. Veronicaschool, Antoniestraat 28 om be schikbaarstelling van gelden voor de aan schaffing van leermiddelen; een verzoekschrift van H. VAN BREDE- RODE Azn. e.a. om de Algemeene Politie verordening aan te vullen met een bepaling, dat de honden onder de karren bij aankomst op de groentemarkt onmiddellijk moeten worden afgespannen en opgeborgen in een pakhuis, totdat de eigenaars dier honden de markt weder veriaten; een verzoekschrift van de Afdeeling Haar lem der Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen om krachtige maatregelen te nemen, waardoor een einde wordt gemaakt aan de verontreiniging door honden van de groentemarkt; B. en W. hebben benoemd in de Com missie voor de Havenplannen: als Voorzitter: den Wethouder van Open bare V/erken en Volkshuisvesting; als leden: den Wethouder van Financiën; de heeren: H. J. L. KLEIN SCHIPHORST, M. A. REINALDA, W. ROODENBURG, J. F. HULSWIT en E. H. KRELAGE. d. Besloten wordt in het raadsbesluit van 13 Juni 1923, no. 18 tot uitgifte van grond in erfpacht aan S. L. BLOM en Tj. DE VRIES aan de Van Oosten de Bruijnstraat hoek Zonnebloemstraat, in plaats van zes woonhuizen te lezen: een woonhuis en vijf winkelhuizen. Op het terrein van de Hoogovens wordt eerstdaags begonnen met den bouw van 'n grooten gashouder die dienst moet doen als reservoir voor de stikstoffabriek en voor de gemeenten, waaraan de Hoogovens levert. De gashouder krijgt een inhoud van 50.000 M3 en de bouw is opgedragen aan de Fa. de Vries Robbé en Co., te Gorin- chem, die ook den nieuwen gashouder der Gemeente Velsen heeft gebouwd. De bouw van een nieuwe installatie voor zuiverkisten tot reiniging van het g33 is opgedragen aan de Machinefabriek Jaf fa te Utrecht. De productie van stikstof zal voorloopig 40.000 tot 50.000 ton per jaar bedragen. Aanvankelijk zal 160 man hier werk vin den, waarvoor allereerst los personeel van de Hoogovens wordt te werk gesteld. In de commissie voor de havenplannen zijn benoemd de wethouder van openbare werken en volkshuisvesting tot voorzitter en tot leden de wethouder van financiën en de heeren Klein Schiphorst, Roodenburg, Reinalda. Hulswit en Krelage. De daders redden zich door overhaaste vlucht Dezer dagen is het ander zoo stille Voge lenzang in opschudding gebracht door een brutale inbraak in café „Goemans". In den nacht van Dinsdag op Woensdag verschaften twee inbrekers zich toegang tot bovengenoemd café, door het inslaan van een ruit in de serre. Na diverse deuren geforceerd te hebben, kwamen zij bij de toonbanklade, die slechts één gulden aan klein geld op bracht. Zij vergoedden de ondervonden teleurstel ling door een geheele fleschRanja leeg te drinken! Daarna breidden zij hun operatie-terrein uit tot de bovengelegen verdieping, waar de slaapkamers zich bevinden. Zoo kwam één der inbrekers, na een aan gestoken kaars op een der zolderbalken ge plaatst te hebben, bij het bed van den heer D. Goemans, den zoon van den eigenaar van het café, terwijl de andere op de trap de wacht hield. Reeds strekte de brutale dief zijn hand uit naar het jasje van den heer D. G., waarin zich een portefeuille, ruim 100 inhoudend, bevond, toen de zoon, wakker geworden door het flikkerende kaarslicht, in zulk 'n schrik wekkend angstgereep uitbarstte, dat de ver schrikte dief verrast zijn knuppel, die hü bij zich had, uit de handen liet vallen en hals over kop met zijn achtbaren collega de trap afduikelde. Jammer genoeg had de heer D. G. zijn revolver niet terstond bij de hand en konden de brutale inbrekers ongestoord in het nach telijk duister wegvluchten. De heer Goemans kwam er met het ver lies van één gulden en een flesch Ranja goed af. Gisterenmorgen heeft de plaatselijke po litie, met behulp van de recherche uit Bloe- mendaal, een onderzoek ingesteld, dat nog voortduurt. Eovengenoemde Bond hield 16 Sept. een wedvlucht vanaf Hall, afstand 185 K.M. loslating had plaats te 8 uur 30 min. Afdeeling oude duiven, deelname 173 duiven de prijzen als volgt behaald J. Terhorst, ie, 3e G. J. v. Tongeren 2e, 4e, 15e J. Verver 5e H. Holsken 6e, 18e, 21e, 24e, 26e A. v. Zadel 7e J. H. v. d. Broeke 8e, 13e H. Stappers ge, 14e A. Dorsman 10e J. Dorsman 11e, 25e T. Cornet 12e, J. H. Somers 16e B. Gort 17e J- J. v. Staveren 19e, 22e P. Bannink 20e, 32c J. G. Leurs 23e J. Hartel 27e G. Voorting 28e H. M. Willemse 29e, 30e, 33e H. v. Oldenmark 31e Chr. J. Geisler 34e H. de Droog 35e Eerste duif te 11 uur 56 min., snelheid van 899 meters per minuut, laatste prijswinner 12 uur 13 min. Afdeeling jonge duiven, 315 stuks. J. Terhcrst ie J. W. v. d. Horst 2e, 15e, 45e J. G. Kroon 3e, 48e, 56e J. J. v. Sta veren 4e, 18e, 38e J. J. Keur 5e, 32e, 42e J. P. Tienstra 6e, 9e J. v. d. Pol 7e, 10e; J. Dorsman 8e A. Schuiten 11e, 52e H. M. Willemse 12e, 21e A. Dorsman 13e, 50e, 62e J. Y. Smit 14e J. Verver 16e B. Gort 17e, 20e G. Meulenbroek 19e, 43e, 49e R. Heiloo 22e, 63e H. J. v. d. Kort 23e H. de Droog 24e, 26e, 59e E. D. des Bouvrie 25e H. Stappers 27e, 34e P. Brakel 28e G. J. v. Tongeren 29e, 54e P. Bannink 30e, 51e H. Heesemans 31e P. Blommaert 33e T. Cornet 35e A. v. Zadel 36e G. Voorting 37e H. J. Petter 39e, 40e, 47e, 58e H. P. v. d. Pol 41e J. H. Som^s 44e, 57e W. Keur 46e J. H. v. d. Broeke 53e H. Boogaard 55e C. v. Meurs 60e Sabdiford Co. 61e P. Ver- putten 64e. Eerste duif te 11 uur 47 min., snelheid van 938 meters per minuut, laatste prijswinner te 12 uur 9 min. Bovengenoemde Vereeniging hield Zonda 23 Sept. een wedvlucht vanaf Mons, afstand 219 K.M. Deelname van 67 duiven. De prij zen alsvolgt behaald Afdeeling oude duiven J. J. v. Staveren ie, 4e, 5e, 6e J. H. Somers 2e, 3e afdeeling jonge duiven J. J. v. Staveren ie, 2e J. Hartel 3e J. H. Somers 4e J. J. v. Staveren 5e Adr. Heins 6e P. J. Leurs 7e, 8e. Eerste duif te 2 uur 21 min., snelheid van 877 meters per minuut, laatste prijswinner te 2 uur 40 min. De loslating had plaats te 10 uur 10 min. - R. K. Volksbond Gisterenavond hield de afd. Heemstede haar eerste vergadering van het winterseizoen. De vergadering was matig bezocht. De voorzitter, de heer W. Groenland I opende met den Christ. Groet, waarna hij er zijn voldoening over uitsprak dat de afd. Heemstede op de Encycliekmeeting zoo goed vertegenwoordigd was geweest. Na voorlezing der notulen volgde een serie mededeelingen. Allereerst dat hier was op gericht de zoolang gewenschte mannen- zangvereeniging „St. Benedictus", welke hij, te meer daar deze den avond zou opluis teren, bijzonder welkom heette. Verder deelt de voorzitter mede, dat een verzoek is ingekomen cm propaganda te maken voor deelname aan een reis naar Lourdes, die georganiseerd wordt door het R. K. Werkliedenverbond, en waarvoor hier reeds veel animo bestaat. De R. K. Tooneelvereeniging „Doof Eendracht Sterk" zal op Zondag 7 Oct. een uitvoering geven, waarvoor de voorzitter de belangstelling der leden vraagt. De R. K. propagandaclub is herboren. Vervolgens geeft de commissie voor radio in het R. K. Verenigingsgebouw verslag van hare werkzaamheden, in dien voege dat het bestuur der afd. toestemming heeft ge kregen voor het koopen of huren van een toestel voor eventueele propaganda-avonden. Daar de commissie tot onderzoek der re geling betreffende het begrafenisfonds nog niet geheel gereed was, moest dit punt aan gehouden worden tot de volgende vergade ring. Tot slot deelde de voorzitter mede, dat naar aanleiding van de reglementswijzigingen Februari a.s. het bestuur in zijn geheel af zal treden. Hierna trad het zangkoor op. Allereerst werd gezongen het Strijdlied van het R. K. Werkliedenverbond, waarna nog eenige 4* stemmige liederen, o.a. ook het Dcmïne Sal/um fac, waarmede zij Zondagavond zulk een succes oogstte. De voorzitter dankte voor dit eerste op treden, er den wensch aan toevoegend dat het corps in bloei moge toenemen. Eenige subsidies werden toegekend, oa. aan de pas opgerichte zangvereeniging, en het plaatselijk Comité van Herwonnen Levenskracht. Uitvoerige besprekingen volgden over de komende wintercampagne. Tot zijn genoegen kon de voorzitter reeds mededeelen dat op 17 October de heer J. v. d. Weiden Az. eene causerie zal houden vermoedelijk over natuurwetenschap, waar voor spr. verzoekt propaganda te maken, omdat de heer v. d. Weiden reeds meermalen getoond heeft op leerzame en prettige wijze den leden een avond van genot te verschaf fen. Op dé volgende vergaderingen zullen ook behandeld worden de Sociale Wetgeving, Vrouwenorganisatie e.d. Verschillende voor stellen werden gedaan, die het bestuur in ovei weging beloofde te ncm:n. De heer H. A. Meeuwenoord gaf ten slotte een uitvoerig verslag van de Centrale verga dering, waarna een geanimeerde rondvraag en sluiting met gebed. Vergadering Tuinlieden Woensdag avond hield de onderlinge Tuinliedenver- eeniging „Aerdenhout en Omstreken" een drukbezochte ledenvergadering in het lokaal voor Chr. belangen. De voorzitter, de heer Radsteke opende op de gebruikelijke wijze, waarna hij zijn voldoening uitsprak over de medewerking bij de gehouden collectieve Dal.liainzending, die een succes is geweest, en volgens uit latingen van het publiek ook zeer was gewaar deerd. Na lezing der notulen werd wederom een nieuw lid opgegeven, terwijl ook twee nieuwe donateurs toetraden. Als gewoonlijk was weer zeer veel ter keuring ingezonden, waarbij verschillende inzenders een inleiding hielden over het in- gezondene, en een keuringscommissie, be staande uit de heeren Niewerf, M. v. Speren en J. Pletting Jr. de punten toekende. B.j de rondvraag kwam ter sprake orn wederem een Lathy, i: avond te houden, waarvoor veel animo was. Tevens werd ook in beginsel besloten iets meer aan het kweeken van Anjers te doen, en een inzending daarvan te ccmbinee- ren met een Dahlia-avcnd. Ook kwam nog l.et winterprogram tef sprake. Verschillende leden gaven zich op voor het houden van causerieën. Ongeveer half elf sloot de voorzitter dt vergadering. Weder cm rijwiel gevonden Nabij de11 Sloterweg in Haarlemmermeer werd lang® den kant weder een rijwiel gevonden. De fiets, die vermoedelijk van diefstal afkom stig was, werd bij de politie gebracht, die een nader onderzoek instelt. Inbraak Bij den heer M., nabij Benne- broek, alhier, hebben ongenoode gasten des nachts een bezoek op het erf gebracht. Door openschuiving van een raam hebben zl) zich toegang tot de woning verschaft en aldaar alles overhoop gehaald. De dieven hebben echter niets van hun gading kun nen vinden, want M. had zijn geld, toen hij 's avonds uitging ,bij zich gestoken. De poli tie stelt een onderzoek in. Aanbesteding Btf de gehouden aan besteding van drie aaneengebouwde woon huizen aan den Akerdijk alhier, voor re kening van den heer H. Koningsman, werd het laagst ingeschreven door den heer F. Bakker te Hoofddorp, voor de som vaa i 5630,— aan wiea bet werk werd gegund.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 12