In en om Haarlem i I lilmf BUREAUX: NASSAULAAN49, 1 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG Nd. 16971 aangifte moet, op straffe van verlies van alle rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na het ongeval Uit den Gemeenteraad. Diefstal van een brandkast te Zaandam Het bezoek der Koninklijke Familie aan de Hoofdstad Tragisch ongeluk te Halfweg Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 466 Haarlem Een vader schiet zijn kind De Volkenbond en de Intern. Unie van Door de lucht naar Indië R. K. Vrouwenbonden Een proefvlucht van de De aankomst van Kapitein Koppen te Batavia EEN ENTHOUSIASTE ONTVANGST „Graf Zeppelin" Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT AD VERTE NT I EN 35 ct. p. regel c VRAAG- EN AANBOD.ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 cl. p. plaatsing; elke regel meer 15,ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGÈN tusschen den tekst 60 ct. per regel. ^»a°üfleS? 011 Wa? "'gevo.ge veizescruigsvoorwaaiaeu t 9(1 ft Ij Levenslange geneeie ongescnuaneid tot werken door f 7c n oy een ongeval met inn by verlies van een nana, |OU gen ongevallen verzekerd voor een der volgende ultkeeringen: 1 ullUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 /wU.-doodeiyken afloop; 1Z 2 U." een voet of een oog; I IZü." duim of wijsvinger; 1 «JU." been of arm by verlies van een f Cf) r; luU.' bf) 'n breuk van f n bij verlies v. een I vil."anderen vinger. Gisteren was de eerste zitting met een vernieuwd college van B. en W. Wij geloo- ven, dat er in Nederland weinig gemeenten zyn met een dageiyksch bestuur, juridisch zóó zwaar geladen als het Haarlemsche. Met uitzondering van den burgemeester hebben alle leden ervan, met den secretaris incluis, „mr." voor hun naam. De Raad zelf houdt nu nog maar één medicus en één jurist over. Het overwicht wordt aan één kant wel wat heel groot. De nieuwe Wethouder van Openbare Wer ken, mr. J. Gerritsz, had het niet ge makkelijk. Het lykt wel of een gemeente raad er altijd plezier in heeft een nieuwen functionaris aan den tand te voelen. Begrij pelijkerwijze zijn alle zaken, welke den eersten tijd aan de orde komen, voor een nieuwen wethouder nog vreemd; zijn voor ganger heeft ze weken, soms maanden, voor bereid; kent er alle details van. Toch was het niet de heer Reinalda, die van zijn uiter aard sterke positie in den Raad profiteerde, om den heer Gerritsz dwars te zitten. Andere leden hadden allerlei kleine vragen en opmerkingen, waarop mr. Gerritsz nu eens gelukkiger, dan minder gelukkig rea geerde. Zijn juiste houding heeft de nieuwe wethouder achter de tafel van B. en W. nog niet gevonden; hij staat er nog wat onvast. Maarhet zal wel wennen! De eenige zaak van beteekenis, welke gis teren in den Raad behandeld werd, was het voorstel van B. en W. om een op 8 Juni 1921 genomen raadsbesluit tot inbreng van verschillende activa van het gemeeente-elec- triciteitsbedrijf in de N.V. Provinciale en Gemeentelijke Electriciteits-Mij. (de P. E. G. E. M.) in te trekken; vervolgens acht ton besclF.baar te stellen om een nieuwe tur bine voor de Haarlemsche Electrische Cen trale te koopen, en verder B. en W. te mach tigen om met de Provincie en met Amster dam overleg te plegen over de beste wijze van electriciteitsvoorzlening der geheele pro vincie (de Rijks- en gewestelijke hoofdstad Incluis). Wij behoeven niet te zeggen, dat wy dit voorstel met meer dan gewoon genoegen gelezen hebben. Negen jaren geleden heb ben wij tot degenen behoord, die toetreding tot de P. E. G. E. M. hebben ontraden. Van dat advies hebben wij nooit spyt gehad. Het is, wij geven het toe, een moeilijke kwestie. Theoretisch kan men vóór een N.V. als de P. E. G. E. M. veel argumenten aan voeren. Het was meer een zaak van aan voelen, dat op den in 1921 ontworpen grond slag nooit een behoorlijke samenwerking, waarvan Haarlem meer voor- dan nadeelen zou hebben, zou zyn te verkrijgen. De ver deeling toch van het kapitaal, verplichtin gen, deelname, enz., zou op deze basis zijn: 7/10 Amsterdam, 2/10 de Provincie en 1/10 Haarlem. Wie nu eèn weinig op de hoogte was van de bedrijfspolkiek van Amsterdam, van de capaciteiten van den directeur der Amsterdamsche G. E. W., die moest begrij pen, dat Haarlem in zulk een combinatie altijd het loodje zou leggen. En dat is thans uitgekomen. Eén sterk staaltje van de overheerschende positie der hoofdstad kwam gisterenmiddag ter sprake. De directeur der Amsterdamsche G. E. W. vroeg verlof om een nieuwe turbine aan te schaffen. Commissarissen van de P. E. G. E. M. achtten dit niet noodig en weigerden de aanvraag. De directeur diende zyn verzoek bij den Amsterdamschen Raad in; deze stemde toe. De turbine kwam er de P.E.G.E.M. nam de nieuwe capaciteit op. Dat is één ding, hetwelk aan den dag kwam. Alle andere machtsdaden van Am sterdam zyn nc.olt aan het licht gekomen; wat wetenswaardig zou zyn wordt door de P. E. G. E M. geheimgehouden. Een krachtmensch als mr. Singen- berg, die namens de gemeente Haarlem commissaris van de P. E. G. E. M. is, schynt het ten slotte te machtig te z(jn geworden en hy heeft op een breuk aangestuurd. Dat is hem gelukt; maar niet zonder zwaren stryd. In den Raad vond hy den heer Joosten met nagenoeg de geheele roode fractie en nog enkele andere leden tegen zich. Onder deze nam de heer Castricum een afzonderiyke positie in. Deze was voorname- lyk tegen het voorstel van B. en W. omdat het een uitbreiding van de electrische Cen trale beoogde en daar voelt dit katholieke raadslid niets voor. Die uitbreiding komt, naar zyn meening, alleen aan de groot verbruikers, de fabrikanten, ten goede. En de gemeente zou die lage tarieven alleen mogen toestaan aan groot-verbruikers, die behoorlyke arbeidsvoorwaarden voor hun personeel hebben. De kwestie van de tarieven is het heele debat door ter sprake gebracht, ófschoon ze maar zeer zydelings met de zaak zelf te maken heeft. Terecht betoogde de heer van Liemt, die de voordracht warm verdedigde en ook altyd tot de tegenstanders van de P. E. G. E. M. heeft behoord, dat zonder de groot-verbruikers de Centrale nog niet de helft van haar capaciteit zou hebben; de al- gemeene onkosten zouden dan veel hooger zyn en juist de kleine man zou daardoor het kind van de rekening worden. Wethouder Slingenberg toonde dit later nog uit voeriger met cijfers aan; het lichtverbruik in de gezinnen vraagt maar 1/3 van den stroom. Elk millioen K. W., dat thans boven de bestaande capaciteit wordt opgewekt, kan men nagenoeg als zuivere winst beschouwen. De uitbreiding van de Haarlemsche Cen trale tegenhouden onder het motief, dat groot-werkgevers maar zelf een krachtbron moeten maken, zou tegen alle economie in gaan. De heer Joosten was een feller bestry- der van de voordracht. Hy betoogde, dat de samenwerking der drie electrische Centrales in de P. E. G. E. M. tot nog toe zeer gun stig is geweest. De fout is echter geweest, dat men niet één directeur over de P. E. G. E. M. heeft gehad, maar dat de drie direc teuren (Amsterdam, Haarlem en die van de P. E. N.) samen de directie voerden en ieder zyn eigen bedryf voortrok. Van dat stelsel moest men af; er moest één gemeenschap- pelyk bedryf komen, meende de heer Joos- ten. Daarom diende hy een voorstel in, om i de aanschaffing van een nieuwe turbine voor onze Centrale aan te houden, totdat 'de heeren van de P. E. G. E. M. tot een beter accoord gekomen waren. De heer Peper zei het nog wat krasser. Het loslaten van de P.E.G.E.M. zag hy als een reactionnalre daad. Alles moet in het 1 groot: wij moeten streven naar zooveel moge- lyk bedryven ln één hand. En B. en W. van Haarlem zyn alleen tegen de P. E. G. E. M. omdat ze naasting der Haarlemsche Centrale door het Ryk vreezen. j Wethouder Slingenberg hield een knappe rede ter verdediging van het voorstel van B. en W. Zelf heeft hy indertyd tot de voor standers van de P. E. G. E. M. behoord; hy is ook degene, die nieuwe uitgaven, gewone zoowel als buitengewone, altyd zooveel mo- i gelijk tegenhoudt. Hy moest dus wel diep overtuigd zyn van de noodzakeiykheid om de samenwerking met Amsterdam en de Pro- vincie te verbreken en acht ton voor een nieuwe turbine aan te vragen. En dat was hy ook. Duideiyk kwam uit, dat Haarlem in de combinatie, zooals deze nu werkt, niet be- hoort te biyven. En op de tweede plaats, dat de thans door de P. E. G. E. M. ge- voerde politiek (of liever gezegd de Amster- met één millioen een ton betalen. Daarom zal, ook nét plaatsing van de nieuwe turbine in Haarlem, de bedryfseconomie hier nog gunstiger zyn, dan wanneer wy met de PJ3. GJE.M. meegingen. Dan was er nog de kwestie van de veilig heid. Haarlem is nu reeds over zyn veilig- heidsgrens heen en is by een ernstige sto ring aangewezen op Amsterdam. Dat is niet te verantwoorden, wy zouden daaraan nog willen toevoegen: wy moeten ook ons eigen personeel in de hand hebben en niet afhan kelijk zyn van gemeentewerklieden, op wier aanstelling wy niet den minsten invloed hebben. Het voorstel van den heer Joosten werd dan ook met 22 tegen 13 stemmen verwor pen en dat van B. en W. goedgekeurd. De heeren Gerritsz en Reinalda stemden voor de voordracht van B. en W. De P.E.G.E.M. gaat nu ln liquidatie, en op een nieuwen grondslag zal wel een betere samenwerking gevonden worden, waarby de gemeenschap profiteert, zonder dat Haarlem veel behoeft te riskeeren. By de rondvraag waren twee opvallende dingen. Ten eerste een antwoord van den heert Gerritsz aan den heer Van Liemt op de vragen omtrent de tramhalte van het Ken- nemerplein. Eindeiyk, na vyf weken! We kregen nu te hooren, dat de Tramdirectia indertyd de halte eigenmachtig had opge steld, zonder voorkennis van B. en W. Dot was niet te dulden! Natuuriyk niet, zei de heer Van Liemt. Maar moet het publiek daarvan dan de dupe worden? Nu is er er gens een halte en een eind verder een vluchtheuvel. Dat Is toch onverantwoordelijk op zulk een gevaariyk punt. De zaak zal nu nog eens onderzocht worden. Dan kwam zoo geheel terloops, naar aanleiding van een vraag van den heer Pe per opeens een debat los over het ge meentelijk waschhuis. Mr. Gerritsz had ge antwoord, dat er in een nieuw te bouwen woningcomplex van een bouwvereeniging een waschhuis ontworpen werd en dat B. en w. zouden zien, of dit ook voor de geheele bur- gery zou kunnen dienen. De heer Klein vatte daarop aanstonds vlam. Wat beteekent dit, zei hy? De stich ting van een gemeenteiyk waschhuis is een zaak, waarover de Raad toch eerst principieel uitspraak zal moeten doen. Jawel, suste mr. Gerritsz, maar het gaat niet van de ge meente uit; het kost ons geen cent; de archi tect van de bouwvereeniging maakt de plan nen. Maar die komt later met de rekening; zei de heer Klein! De burgemeester maakte gauw een eind aan deze voor den nieuwen wethouder wel wat pynlijke discussie. De heer Keesen heeft nog naar de moge- lykheid van een betere verkeersregeling aan de Jan Prederik Helmersstraat geïnformeerd, waar onlangs twee ongelukken met doodeiy- ken afloop geschiedden, en de heer Castri cum vroeg naar een z.i. onjuiste behandeling van iemand, die by de gemeente voor zie- kenhuisverpleging verzekerd was, maar door den geneeskundigen dienst afgewezen werd. De burgemeester beloofde beiden heeren na der onderzoek. damsche politiek) niet de meest economi- sche is. Wanneer nu weer uitgebreid moet worden en het geschiedt by de Amster damsche Centrale, dan kost dit per K.W. 76 meer dan dat het in Haarlem gebeurt. Dit beteekent, dat bij een uitbreiding van 30.000 K.W. voor de P.E.G.E.M. in Amsterdam 2.340.000 meer zal moeten worden betaald dan dat dit in Haarlem zou kosten. De op- gewekte stroom kost dan ook aan Haarlem een tiende cent per K.W. duurder. Daaren boven moet Haarlem voor elke uitbreiding Wegens inbraak en diefstal van een brandkast, inhoudende 600, ten nadeele van den heer de R. te Zaandam, werd heden M. te Zaandam veroordeeld tot 2 jaar ge vangenisstraf met aftrek. De Officier van Justitie had 2 jaar en 6 maanden geëischt. Verdachte, die bij de behandeling der zaak alles had ontkend, is reeds 21 maal veroor deeld. Vertrek uit Amsterdam Hedenmorgen half tien is de Koninkiyke familie, die een week in Amsterdam vertoef de, naar Den Haag vertrokken. Door de muziek van de marine werd het Wilhelmus gespeeld. De wacht van mariniers presenteerde het geweer en langzaam gleed de Cadillac, waarin de Koningin en de Prinses hadden plaats genomen langs het Paleis, toegejuicht door een voor dit vroege morgenuur talrijke menigte. Langs N. Z. Voorburgwal, Leidschestraat, Overtoom en Sloterstraatweg werd Amster dam verlaten. Te 's-Hertogenbosch is gisteren het Tweede Nationaal Congres van R. K. Jongenspatro naten in Nederland gesloten. De H-NAFB, het tweede der 5 postvliegtui gen naar Indië, Is te Calcutta anagekomen. Aneta meldt bijzonderheden over de aan komst van de H-NAFA te Batavia. Te half zeven hedenmorgen Is het derde postvliegtuig, de H-NAFC voor de vlucht naar Indië van Schiphol gestart. Begrafenis van prof. P. Geurts. Resultaten van de Internationale Tele- graafconferentie te Brussel. Het bezoek der Koninklijke Familie aan de hoofdstad. Te Amsterdam Is een congres gehouden van den Ned. R. K. Bond van Kruideniers- vereenigingen. De bedrijvenwet treedt 1 Januari 1929 in werking. Het Amerikaansche antwoord aan Enge land en Frankrijk zou verzonden zijn. Sympathiebetuiging van Z. H. den Pr"V voor de bewoners der streken, die door de tornado werden geteisterd. De negende assemblée gisteren gesloten. De Zweedsche premier biedt den koning het ontslag van het kabinet aan. Te Hankau zijn door een brand tweedui zend huizen en winkels afgebrand; 7000 per sonen zijn dakloos. Ontploffing in een munitie-depót bfl Meilla; 40 dooden, 200 gewonden. Barometerstand 9 uur v.m. 763 stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen «orden opgestoken om 7,14. den vertegenwoordiger van de Ned.-Indische Luchtvaart Maatschappy, den heer Nieuwen- huis, gecomplimenteerd en welkom geheele n. De assistent-resident van Meester Cornelia, de heer Catalani, voerde het woord namens den heer Hlllen, gouverneur van West-Java, en sprak eveneens eenige welkomstwoorden. Het gezelschap begaf zich vervolgens naar het stationsgebouw, waar een koele dronk werd genoten, terwyi twee mecaniciens der De noodlottige theaterbrand te Madriï. Wat eens de schouwburgzaal waa, Mevrouw A. NoordewierReddinglus 1 September 1928 60 jaar en viert dit feit alsmede haar 40-jarig jubileum als concert-zangeres met een tournee door ons land. A.s. Dinsdag treedt de zangeres in de Groote Kerk te Haarlem op. Een grdep vrouwen, die 58 bonden uit 27 landen vereenigt en niet minder dan 25 millioen leden telt, heeft haar medewerking aangeboden aan den Volkenbond en de be noeming verzocht van een vertegenwoordig ster in de Commissie tot bescherming van het Kind en van de Jeugd, en ter bestryding van den Vrouwenhandel. De Secretaris-Generaal was geneigd de medewerking van zulk een belangrijke vrou wengroep te aanvaarden; ongelukkigerwyze echter hebben ongetwijfeld geheime invloe den van de vrymetselary den eersten Engel- schen afgevaardigde, Lord Cushendun, be- invloed, die, in strijd met de zienswyze van zijn collega's van den Raad en zelfs met die van vele leden van zyn eigen delegatie, tot nu toe de medewerking van de 25 millioen vrouwen hardnekkig afgewezen heeft, onder voorwendsel, dat de bovenvermelde Commis sie reeds een voldoend aantal afgevaardig den en assessooren telt. Deze houding van den Engelschen afgevaardigde is wel opval lend, wanneer men in aanmerking neemt, dat, behalve de door de regeeringen be noemde afgevaardigden, de assessoren niet volgens vaste regels benoemd werden, doch, laten wij het maar eerlyk zeggen, ten ge volge van Anglo-Saksische invloeden van het oogenblik. Men heeft inderdaad op voorstel van een Britsch afgevaardigde, een assessor benoemd, die geen enkele organisatie, en dus slechts zichzelf vertegenwoordigt. Eveneens werden, naar aanleiding van een Britsch voorstel, twee assessoren benoemd ter vertegenwoordiging van de landelijke werken van Canada en van de Vereenigde Staten, terwijl slechts de groote internationale orga nisaties het recht hebben vertegenwoordigd te zyn. Nogmaals op voorstel van een Britsch af gevaardigde, die niemand had gepolst, zelfs niet het Secretariaat, benoemde de Raad in de hoedanigheid van assessor in dezelfde So ciale Commissie,' een vrouwelijke afgevaar digde van de Internationale Syndicale Fede ratie van Amsterdam. Het voorwendsel van Lord Cushendun zou dus geenerlei waarde moeten hebben, maar Lord Cushendun wil zich niet onderwerpen aan de logica, wanneer er sprake is van Katholieke vereenigingen, en daar de groep van de 25 millioen vrouwen, die om vertegen woordiging vraagt, 'n Unie is van Katholieke Bonden, begrijpt men, dat hy obstructie voert niettegenstaande deze obstructie in stryd is met de belangen van den Volkenbond, waar by hy afgevaardigde is. Het is toch immers duidelyk, dat het niet de Internationale Unie van R.-K. Vrouwenbonden is, die bij deze vertegenwoordiging zou winnen, maar de Volkenbond, die alle voordeelen hebben zou van de medewerking van een zoo belang- ryke en voor het werk van de bedoelde Commissie zoo goed toegeruste groep. Uit dit incident blijkt, dat "de Volkenbond, niettegenstaande zyn bewering, dat hij vol komen neutraal is, feitelijk toch beheerscht wordt door geheime invloeden, en dat in kwesties, op ander dan politiek gebied, het beroemde beginsel van eenstemmigheid der besluiten alleen werkt in het voordeel van de vooroordcelen. Aneta seint uit Batavia: Het eerste postvliegtuig werd op de étappe PaiembangBatavia geëscorteerd door drie leger-vliegtuigen. Te 10.40 kwam het op het vliegveld Tjililitan in zicht. Nadat de drie legermachines gedaald waren, maakte het toestel van kapitein Koppen eenige rondjes boven 't veld om op zeer vlotte wyze neer te strijken om 10.49. Er was een groot aantal belangstellenden op het vliegveld verzameld, waaronder de leden van den Raad van Ned.-Indië, hoofden van departementen van Algemeen Bestuur, enz. Het vliegtuig werd enthousiast toege juicht. Behalve de beide bestuurders, Kop pen en Kengen, en de redacteur van het weekblad „d'Oriënt". de heer Zimmerman, bevond zich in de cabine mevrouw Kengen, die het vliegtuig tot Paiembang was tege moet gevlogen en ln de cockpit naast haren echtgenoot had plaatsgenomen. Kapitein Kengen vertelde den Aneta-ver- tegenwoordiger, dat de reis op schitterende wijze verloopen was. Alleen boven Hongarye en op het traject RangoonSengora had men last gehad van vuil weer. Nadat allen waren uitgestegen werden de vliegers door Een dezer dagen had te Halfweg een bui tengewoon tragisch ongeluk plaats. De bewoner van een woonschip, liggende naby de Ringvaart, zag in het ruim van zyn schip een rat loopen, en nam zyn ge laden geweer om het dier dood te schieten. Juist op het oogenblik, dat de man zyn ge weer afschoot, kwam zyn anderhalfjarig zoontje, zyn jongste kind, voor den loop van het geweer en kreeg de volle lading in het hoofd. Het was onmiddellyk dood Op de Kampervest te Haarlem kwam gistermiddag een vrachtauto, geladen met steen De vader was radeloos van droefheid en kool, die aan den linkerkant van den wegreed, in botsing met een tramwagen van de het droevig ongeluk verwekte te Halfweg E, S. M. Bovenstaande foto werd enkele oogenbUkken na de aanrijding genomen 1 zeer groote deernis. V. D. meldt d.d. gisteren uit Friedrichs- hafen: Te 14 uur werd 't luchtschip „Graf Zeppelin" uit de hal naar buiten ge bracht en te 14.07 had by .prachtig zonnig weer de start met goed gevolg geplaats, na dat de boeg naar het Zuiden gewend was. Nader wordt gemeld: De Zeppelin is te Friedrichshaien geland gisteravond om 6 uur, na een tocht naar het meer van Con- stanz, welke vier uur duurde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1