Buitenlandsch Nieuws «TP* FEUILLETON tabletten bij Verkoudheden en Rheumatiek RADIO-OMROEP TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 2 OP DE THUISREIS OVERLEDEN Een „Van Dijck" voor 23 pond Sterling? KUNST EN KENNIS De co-Opera-Se De Schoia Cantorum' naar Keulen Waarom slaat een tooneel- stuk eigsnlijk in of niet Een draaibare tooneelbodem BOEK EN BLAD. VERKEER EN POSTERIJEN De Posterijen, Telegrafie en Telefonie in 1927 MARKTNIEUWS VISSCHERIJ. STOOMVAARTLIJNEN I Was het zijn misdrijf? f HET AMERIKAANSCHE ANTWOORD De nota's verzegden Men meent te weten, dat aan de gezanten der Vereenigde Staten in Groot-Brittannië en Frankrijk ter doorzending aan de re geeringen van deze twee landen het ant woord van de regeering te Washington is gezonden betreffende het Etigelseh-Fransch vlootvergelijk. Het antwoord aan Londen gezonden is in zijn groote lijnen nagenoeg gelijkluidend aan dat, gezonden aan Parijs. Het verwerpt, naar men gelooft, het voor stel tot het hervatten van onderhandelingen betreffende de beperking van de vlootbewape- ningen met als grondslag het Engelsch- Fransch vergelijk. Tegelijkertijd zet de re geering der Vereenigde Staten opnieuw haar standpunt uiteen inzake het vraagstuk der ontwapening ter zee. HET FRANS CHE MINISTERIE VAN LUCHTVAART De ministerraad teekende een besluit, waarbij een crediet van honderd millioen francs wordt geopend ten behoeve van de slachtoffers van den wervelstorm op Guade loupe. De raad besloot verder om voortaan de luchtvaartcredieten, die thans verdeeld wor den tusschen de departementen van Oorlog, Marine en Koloniën, in hun geheel op de be grooting van het departement van Lucht vaart te brengen. De minister van Luchtvaart zal de bestellingen en aankoopen verrichten. Hij zal het personeel der militaire en mari tieme luchtvaart aanwijzingen geven. Hij zal op permanente wijze de noodige formaties ter beschikking moeten stellen van de ministers van Oorlog, Marine en Koloniën voor hun aanwending en samenwerking met de twee andere wapenen. OVERSTROOMINGEN IN EN BIJ LISSABON In en om Lissabon zijn door hevige regens overstroomingen veroorzaakt. Bij Caldas da Rainba werd een trein door een waterhoos overvallen. De locomotief werd ernstig be schadigd, een wagon werd geheel vernield. DE JONGSTE CYCLOON Sympathiebetuiging van Z. H. den Paus Z. H. de Paus zond aan aartsbisschop Fumasoni Biendi, den pauselijken afgezant, een telegram, waarin hij uiting geeft aan zijn groote sympathie voor de bewoners van Porto Rico, Florida en Haïti, die door den jongsten cycloon zoo verschrikkelijk getroffen werden. De Paus schreef tegelijk in voor een bedrag van twaalf duizend gulden in het fonds, door de katholieke kerk in de Ver. Staten georga niseerd. DE SLUITING VAN DE ASSEMBLéE GENèVE, 26 September. (V. D.) De Negen de Assemblée is hedenochtend door den voor zitter Zahle gesloten. De laatste zitting bracht nog een levendig debat over de be- 'grooting van den Volkenbond. De Noorsche gedelegeerde Hambro criti- seerde scherp de personeelspolitiek van het Bondssecretariaat en eischte, dat zoowel in den Volkenbond als in het Internationaal Ar beidsbureau voortaan meer dan tot dusverre het geval was rekening zal worden gehouden met de belangen van de kleine staten. Een voorstel van de Noorsche delegatie om de be grooting van het I. A. B. met 35.000 Zw. Frs. te verminderen werd weder ingetrokken, daar hiervoor geen meerderheid te vinden bleek. De voorzitter sloot daarna met een kort woord de 9de vergadering. ZWENDEL ONDER LEIDEND PERSONEEL Justitie en politie houden zich bezig met het onderzoek inzake een reeks bedriegerijen, waarvan de Berliner Bank für Handel und Grundbesitz het slachtoffer is geworden, en welke in hoofdzaak op touw zijn gezet door een bekende oplichtster, Melita Müller, die door middel van valsche papieren kans had gezien als particuliere secretaresse van den Reeds is bekend geworden, dat de hoofd kassier van de bank ongeveer een kwart millioen mark heeft verduisterd en dat de chef der credietafdeeling de cliëntéle groote bedragen afhandig wist te maken door zich voor elk verleend crediet hooge provisies te laten betalen. Voorts betaalde de hoofdkassier van een filiaal der bank aan een groote Berlijnsche slagerij een groot bedrag aan contanten, dat eveneens verloren is. HET ZWEEDSCIIE KABINET NEEMT ONTSLAG De president Ekman heeft Woensdagmor gen den koning het ontslag van het kabinet aangeboden. De koning verzocht hem de loopende zaken af te doen. Gistermiddag heeft de koning met de partijleiders en den voorzitter van den Rijksdag overleg gepleegd. DE JONGGEZELLEN IN ITALIË De ministerraad heeft besloten de vrijge zellenbelasting te verdubbelen. De belasting voor de vrijgezellen 'werd in December 1926 ingevoerd, daar Mussolini meende aldus het huwelijk te bevorderen en het geboortecijfer te doen stijgen. Zijn ver wachtingen blijken echter te zijn beschaamd. Na zal de Duce de vrijgezellen door het op leggen eener nog zwaardere belasting als nog tot andere gedachten brengen. DE NOODLOTTIGE TnEATERBRAND Uit Madrid wordt gemeld: De kabinetsraad heeft besloten 100.000 peseta's beschikbaar te stellen voor de slacht offers van den brand. Een kwade lucht begint uit de puinhoopen van den schouwburg op te stijgen, hetgeen er op wijst dat er zich nog lijken onder bevinden. Uit Dunban wordt gemeld: Er zijn 24 Indiërs gestorven aan boord van het s.s. „Sutlej", waarmee 775 Indiërs repatrieeren uit Georgetown (Demerara) na afloop van hun werkcontract op de suiker plantages. De „Sutlej" is op weg naar Cal cutta. NOODLOTTIGE BRAND TE HANKAU Vele dooden; 7000 menschen dakloos In een speelhuis in de Inlandsche stad is Dinsdag een brand uitgebroken, die zeer snel om zich heen greep. Tweeduizend hui zen en winkels zijn afgebrand, een der hoofdstraten is vernield. Er zijn reeds zeven lijken gevonden. Men vreest dat er in de vijvers nog tal van personen verdronken zijn, die trachtten aan de vuurzee te ontkomen. Er zijn 7000 personen daldoos. MUNITIEDEPOT ONTPLOFT Te Melilla heeft in een munitiedepot een ontploffing plaats gehad. Een veertigtal personen werd gedood; tweehonderd personen werden gewond. Fort Cabrizas Bajas, dat in de lucht vloog, lag bij de oude grens van het gebied van Melilla en was thans door vele kleine huisjes omgeven. In het fort waren twintig duizend K.G. zwart kruit opgeslagen. Het nieuwe stadsgedeelte werd bijna geheel ver nield. Men vermoedt, dat onder de puin hoopen nog meer slachtoffers liggen. Onder de vermisten bevinden zich twee artilleris ten van de poortwacht. De Spaansche hooge commissaris voor Marokko, San Furjo, wordt te Melilla ver wacht. Een schilderij, Karei I van Engeland voor stellende, dat aan Van Dyck wordt toege schreven, viel een Londenschen kunstkooper ten deel voor drie en twintig pond sterling, bij den verkoop van den inboedel van wijlen Lord Cave te Richmond. De Co-opera-tie zal in dit seizoen Januari directeur Seifert een aanstelling by de bank as-> als noviteit opvoeren de opera „Island te krijgen. Saga" van Georg Vollerthun. c> nieuwe Fransche minister voor luchtvaart Laurent Eynac Op 2, 3 en 4 October wordt in Keulen een congres voor Kerkmuziek gehouden voor Dutteehland, Oostenrijk en Zwitserland, bij gelegenheid waarvan ook, zooals wij reeds eerder meldden, de „Schoia Cantorum", di recteur Hubert Cuypers uit Amsterdam is ultgenoodigd twee uitvoeringen te geven. Op Dinsdag 2 October voert het Keulsche Domkoor gedurende de Pontificale mis, door Mgr. Schulte, bisschop van Keulen, te cele- breeren, de zesstemmige Mis „Vidi Spon- sam" van Vittorla uit, terwijl op 3 October de „Schoia Cantorum" gedurende de ponti ficale Mis, die door den bisschop van Osna- bruck, in den Dom opgedragen wordt, een nieuwe mis van Hubert Cuypers voor ge mengd koor, knapenkoor en orgel zal uit voeren, waarbij de orgelpartij wordt gespeeld door den heer Jos. Schrijvers (Amsterdam). Bovendien geeft „Schoia Cantorum" op Dinsdagavond in de groote Tonhalle een uitvoering van Gregoriaahsche, Renaissan cistische en moderne muziek (o.a. Diepen- brock's „Carmen Saeculare"). Het valt moeilijk uit te maken aldus Lambrecht Lambrechts in 't Tijdschrift voor Muz'ekminnende Vlamingen „Muziek-Wa- rande" om welke redenen een tooneelstuk eigenlijk inslaat of niet. Er bestaan geheim zinnige factoren, welke over het welslagen van een stuk kunnen beslissen. Soms heeft een werk zijn bijval te clanken aan politiek, aan camaraderie, aan zinspelingen, aan voor-ingenomenheden van het publek. Het kan inslaan door een enkel tooneeltje, door een bij-persoon, een acteur of een geest'g woord. De redding kan aangebracht worden door een décor, een trucje, een costuum, een koor, een dans of een lied. Niets ter wereld Lambrechts zal het gaan aantoonen is zoo grillig als het tooneel- en opera-publiek. Het laken der galante nufjes verzekerde Molière den bijval van „Les Précieuses ridi cules", een libretto, dat, wat vinding, span ning en bouw aangaat, niet veel om het lijf heeft. De lange neus van „Cyrano" zal de volksverbeelding wel sterk getroffen hebben, hetgeen Rostand bij het innen van zijn auteursrechte', niet zal tegengesproken heb ben. En om tot de opera te komen: Robert le Diable van Meyerbeer werd „naar de sterren gezweept" door de vele hooge noten, welke in de tenorrol voorkomen. Willem Teil van Rossini verkeert nagenoeg in hetzelfde geval. Wat de tijdgenooten vooral boeide in Meyer beer's Profeet was de levendige schaatspartij op het ijs. O, zoo graag zagen ze nu en dan een deelnemer tegen den grond tuimelen! In Le Pardon de Ploërmel, eveneens van Meyer beer, moest een geit over een diepte sprin gen. Als Auber's Die Stumme von Portici een rol in de omwenteling van 1830 heeft ge speeld, dan dient dat niet uitsluitend te wor den toegeschreven aan de waarde van het libretto of de muziek, maar veeleer aan de bijzonderheid, dat de uitdrukking ,.le roi des mers ne nous aura pas" veranderd was ge worden in „ie roi d'Hollande ne nous auro pas!" Welke voorname beteekenis hebben niet de partituren van Mozart's „Zaüberflöte", Meyerbeer's „Hugenoten", Halevy's „La Juive". Don Carlos is een der zwakste par tituren van Verdi, doch sommige politici zien den ongelukkigen prins gaarne op het too neel verschijnen, omdat hij heel andere ge dachten had dan zijn bloeddorstigen vader Filips n. Daar iedereen weldra het adieu uit Verdi's „Trouvère" kende, „Dieu, que ma voix implore," wilde ook iedereen het stuk zien. Hetzelfde doet zich voor met het zanger'g-mooie gondellied „Belle nuit, o nuit d'amour", dat Hoffmanns Vertellingen (Offenbach), fortuin lieten maken. De liefdes-idylle van Wagner en Mathilde Wesendonck heeft zijn Tristan und Isolde zonder den minsten twijfel gediend. In zijn „Meistersinger" komt een jonge ridder voor, Walther von Stolzing, waarin Wagner zich zelf zou uitgebeeld hebben. En ook van Pog- ner en Beckmesser werden de prototypen met den vinger aangewezen. Die bijzonderheden hebben het publiek niet onverschillig gela ten. Verre van daar! Oude tooneelratten zullen u vertéllen, dat Tannhauser destijds ingeslagen is door den Marsch. De regenboog uit Rheingold, de Feuerzauber uit Walküre de draak uit Siegfried, de brandstapel uit Götterdëmmerung zal Wagner wel als great- attractlon bedoeld hebben, merkt Lam brechts op. De bewuste engelen-ladder van Jacob evenals het inlasschen van allerlei volksdeun tjes, welke de Duitsche kinderen van buitpn kennen, is voor een aanzienlijk deel de bij val geweest van Humpcrd'inck's Hansel und Gretel. Aangenomen nochtans, dat de parti tuur meesterlijk is. Het trucje der mecha- n'eke ganzen heeft Humperdinck's „Königs- kinder" niet kunnen redden. Butterfly van Puccini maakte in den beginne weinig In druk. Sedert het Oosten mode is geworden, heeft men d e opera op alle repertoires ge bracht. Bizet's „Parelvissehers" bevonden zich in hetzelfde geval. Het is een bekend feit, dat de toonzetter hier spotte met zijn eigen muziek. Worden goden, helden en be roemde kunenstenaars oop belachelijke wijze voorgesteld, dan gaat het publiek gaarne naar hun avonturen kijken: La Belle Héléne (Offenbach), Le Mariage de Télémaque (Terrasse), Plie-Plie (Chrlstiné) Uit het aanhalen van enkele voorbeelden meent Lambrechts te kunnen besluiten, dat we voorzichtig moeten zijn in het beoord.ee- len van een tooneelwerk. Een bagatel kan een stuk redden of in den grond boren. In de meeste gevallen is het den fijnsten tooneel- man onmogelijk, duidelijk te formuieeren, welke elementen eigenlijk den doorslag geven. Trouwens, toejuichingen zijn geen criterium. Stukken, welke we'nig opvoe ringen beleven, kunnen nochtans „stevige" eigenschappen bezitten. Men heeft zelfs dur ven zeggen, dat de waarde in omgekeerde v rhouding tot het getal opvoeringen zou st-,an, hetgeen voorzeker een paradoxe is Maar een Fransch directeur heeft gezegd: „Ou ne joue pas que des chefs-d'oeuvre 1" I.« vooral op dro naam Sanaplrin daar deta tabletten wettig beschermd zijn tegen nam aak en vervalschmg Priis 25. 40 en 75 ct. Voor het eerst in gebruik bij „Merijntje Gijzen's jeugd" Vele technische vondsten en verbeteringen in den tooneelbouw, die vooral in Engeland en Duitsch'and sedert lang werden toege past, konden hier tot dusverre niet worden aangewend. Zelfs in het draaiend tooneel. door den In tendant Èmst Possart in Miinchen voor meerdere jaren volgens Lautenschlager's pro ject bij een I lozart Cyclus gebruikt, heeft men nog niet kunnen invoeren, al heeft men de voordeelen niet onderschat van de on onderbroken handeling eener reeks taferee- len op afwisselende spee'p'aatsen. Men schrok meestal terug voor de groote kosten eener ingrijpende bouw-veranderlng d e bovendien het aanschaffen van veel tooneel-dëcorat'eff (dat op de draaiende schijf aan alle kanten zichtbaar is en dus rondom voltooid moet zijn) noodig maakt. In afwachting eener doorgevoerde ver- n'euwing van het tooneel in den Kon Schouwburg heeft de directeur van het Ver. Rotterdamsch-Hofstad-Tooneel, Cor van der Lugt Me'sert alvast het init'atief genomen door dit deel der verbetering voor eigen reke ning in te stellen, zoodat, om te beginnen met Merijntje Gijzen's Jeugd (Het Verraad) hier en op andere ruime(re) toonee'.en de stukken die eene schier ononderbroken af wisseling van tooneelaspect, soms in korte scènes, eischen, op een draaibaren tooneel bodem zullen worden vertoond. Zoo pelen In Merijntje Gijzen's Jeugd ver schillende tafereelen af, die binnenkamers, een dijk buiten het dorp, het tuintje achter Merijntje's huis enz. voorstellen, zonder dat het voordoek sluit. De aandacht van het publiek wordt dus niet verzwakt door entre-actes, welke ook de spelers uit de sfeer brengen, als het doek telkens slu'ten moet voor eene tooneelver- andering, die wel eens langer duurt dan het spel zelf. Het ontwerp der voor dit stuk op het draaiend tooneel te gebruiken décoratiën is van Eduard Veterman. „ZOO GE VOLMAAKT WILT ZIJNNo. 41. Opvoedkundige brochurenreeks. R. K. Jongens weeshuis, Tilburg. De vermeerdering van de Tilburgsche Bro churenreeks met dit nummer is een goede De verhandeling van den schrijver, geba seerd op bovengenoemden tekst van het Mattheüs-Evangelie, is er een van een zeer fijn en hoog gehalte. Wij hopen dat deze woorden tot veler harten mogen doordrup- nelen en daar in stilte en gebed worden overwogen. Het boekje is verdeeld ln 2 verhandelin gen: Roeping (in 't algemeen) en Kloosroe- ping (in 't bijzonder). In hoofdstuk I vinden wij een overzicht van de vele beteekenissen van het woord roeping" en zien daarin tevens een waar schuwing om voor dit woord niet lichtzinnig het eerste, het beste woordenboek open te slaan, willen we niet op een dwaalweg ge bracht worden. Hoofdstuk II leert ons. dat elke mensch een roeping heeft, daar hij toch bet leven heeft ontvangen van God en het volgens Gods wil moet inrichten. Verscshll is er echter tusschen natuurlijke en boven natuurlijke roeping (hoofdstuk III), terwijl ook weer het meest onaanzienlijke, natuur lijke beroep herschapen kan worden tot de bovennatuurlijke orde. Aan „Kloosterroeping" zijn zes hoofdstuk ken gewijd. Zes frissche opstellen, die ons eenig licht geven in die ééne moeilijke zaak: ..Roeping tot het Kloosterleven". Te mooi om te verzwijgen Is het woord van den H. Ignatius van Loyola, waar deze heilige spreekt over twijfel ln roeping tot het kloosterleven: dat er duidelijker teekenen noodig zijn om vast te stellen, dat het Gods wil is om in dien staat te blijven, waarin het voldoende is om de geboden te onderhouden, dan om aan het woord van Christus gevolg te geven: „Indien gij volmaakt wil zijn aldus den weg der evangelische raden in te slaan. Mooi Is dit boekje, vooral waar het meer •»evolg wil doen geven aan den wenseh van Christus om alles te verkooen en Hem te volgen, vooral ook, daar het met Gods cegen bij velen meer licht en zekerheid wil "even, waar eerst twijfel en onzekerheid heerschten- Verschenen is het verslag van de Poste- "en. te^rrafie en telefonie over 1927. Het volgende is er aan ontleend: Het verslagjaar kan bij een algemeene beschouwing daarvan tot tevredenheid stem men. Ook bij een terugblik na jaren zal het gekenmerkt zijn door zijne postale tariefs verlagingen en zijn uitbreiding van het radioverkeer, in het bijzonder door het ont staan van radiotelefocnverbinding met Ne- derl. Oost-Indië. Niettegenstaande deze en andere maatregelen verband houdende met de uitbreiding van de diensten tot vermin dering van ontvangsten of vermeerdering van uitgaven leidden, kon het eindsaldo een bate opleveren van 6 413 517, of f 1905 229 boven het geraamde bedrag van 4 508 428, (ongerekend het saldo van den postchèque- en girodienst ad 2.798 211, hetwelk op re serverekening is geschreven), aanwijzing, dat het bedriif zich in een gezonde ontwik keling bevindt. De leiding stelde het zich tot taak. om naast een gemakkelijker bereikbaarstelling van de diensten van het bedriif en opening van nieuwe mogelijkheden, te trachten naar grootere differentiatie in d°zen zin. dat het geen zij te bieden heeft, meer aan de indivi duele wens"hen der gebruikers aanpast Tot differentiatie op het stuk der tarieven is de mogelijkheid gegeven door de bekende bepalingen in het Postbes'uit, het Pakket- •wstbesluit. het Telegraaf reglement en het Telefoonreglement (alle binnenlandsche). 'nhoudende dat, aan hen, die on zoodanige wijze van de diensten van 't bedrijf gebruik maken, daardoor op zün zelfkostcn besnaart 'en vermindering op de algemeen geldende 'arieven kan worden toegestaan 'n Element "'?,n groote waarde in deze bena'ingen is, dat bi. door aan het initiatief van den gebruiker voor hem voordeelige gevolgen te verbinden. t"sseh=n hem en het bedrijf een meer on middellijk verband leggen. Voor den postd'enst mag het jaar 1027 "unstig worden genoemd. Het verkeer breid de zich vrüwd over de geheeie lün eeleide- Hjk uit. Het aantal gewisselde stukken en oakketten bedroeg in de jaren 1925. 1976 en 1927 resu. ruim 884, 893 en 941 millioen. De Uitbreiding van de voor de overbren ging van de post gebruikte luchtdiensten kwam aan een vlug Internationaal postver voer ten goede. In 1025 werden 13, ln 1926 20 en in 1927 40 luchtlijnen voor postvervoer gebezigd. Op 1 December 1927 herdacht de rüks- telegraafdienst zijn 75-jarig bestaan. Ter wijl in 1803 het gezamenlijk aantal binnen- en bulten!andsche telegrammen nog slechts 45 674 bedroeg met een opbrengst van f 51862 werden in 1927 in totaal 8 033 063 telegrammen met een gezamenlijke op brengst van 6 499 305 behandeld. Tegen over het in de laatste jaren steeds afnemen de aantal telegrammen in het binnenlandsch verkeer en in dat met aangrenzende landen, hetgeen hoofdzakelijk moet worden toege schreven aan de sterke uitbreiding van de mogelijkheid tot telefonisch verkeer, staat een geregelde toeneming van het aantal buiten-Europeesche telegrammen, welke stij ging over de laatste 5 jaren gemiddeld ru'm 68 000 per jaar bedroeg. Van 159 344 tele grammen ln het buiten-Euroneesch verkeer in 1902. steeg dit aantal in 1913 tot 277.961, in 1923 tot 807 222 en in 1927 tot 1.065 332. De groei van de telefonie was in vergelij king met vorige jaren in alle onderdeelen wederom zeer bevredigend. De vermeerde ring van de geïnde gesprelckosten bedroeg rond 700 000, het aantal locale rijksaan- slultingen nam met 6306 toe. Vermeerdering door overneming van geconseccionneerde net ten Is hierin niet begrepen. Deze bedroeg 1452. Het aantal locale gesprekken steeg met 8 81L103, het aantal interlocale met 1 248 030 en het aantal Internationale met 256 367. Nu het batig slot van het telefoon bedrijf behouden blijft, is in overweging ge nomen, in hoeverre het mogelijk is, de locale en de interlocale tarieven hier te lande te verlagen. De beteekenis van den postchèoue- en girodienst is in 1927, evenals in 1926 weer toegenomen hetgeen onder meer blijkt uit de vermeerdering van de aantallen geopende rekeningen met 77 pCt., creditgiro's met 20 7 pCt. en stortingen met 20.6 pCt.; debet giro's met 211 pCt., chèques met 8 6 pCt. en boekingen' in totaal met 19 5 pCt Het ver slag memoreert, dat wijlen de directeur A W. Kymmell, overtuigd van de voordeelen van een centralisatie, het initiatief tot den overgang van decentralisatie in centralisa tie heeft genomen, hetgeen getuigde van 'n juist inzicht en op zichzelf een daad van verre strekking was. De totale sterkte van het vaste perso neel bedroeg op 31 December 1927 20 062 ambtenaren: hiervan waren werkzaam bij bet hoofdbestuur der posterijen en telegra fie 487, onder wie 162 gedetacheerde ambte naren, bij den postchèque- en girodienst 263 bj) den enkelvoudigen postdienst 8371, bij den enkelvoudigen telegraaf- en telefoon dienst 4948 en bij den vereenigden post- en telegraafdienst 5993. Het aantal vrouwe lijke ambtenaren bedroeg 2888. De exploitatierekening van den postdienst bedraagt over 1927 in ontvangsten 51.778 799 gulden, en uitgaven 45 780 415, voordeelig saldo 5 998 384; de exploitatierekening van den telegraafdienst bedraagt 7-762 437 in ontvangsten, 10 509.054 in uitgaven, nadee- lig saldo 2.746 617; de exploitatierekening van den telefoondienst bedraagt in ontvang sten 22.030 688, in uitgaven 19 868.796, voordeelig saldo 3 161 892. Voor de drie diensten bbeen bedroegen de ontvangsten 80.728226, de uitgaven f 74 314 569, het voordeelig saldo derhalve 6 413 657. (Het voordeelig saldo van den postchèque- en girodienst ad 2.798-211 is hierin niet begrepen). AMSTERDAM, 26 Sept. Aardappelen. (Bericht v'd. mak Jac Knoon.) Zeeuwsche bonten 3-503. T5» M. blauwen 3.503.60, id. bl. eigenheimers 3.103.2*?, id. eigenhei mers ƒ2.903.10 id. blauwe poters ƒ2.502.75» id. bonte poters 2.502.75, Jnolder eigenheimers 2.903, id. blauwe eigenheimers ?.io3»2*?, id. eigenheimer poters 2.*?o2. "y, id. roodxstar. ƒ2.80; Anna Paulowna zand- f 2.803.*>o; zand jrtelingen 2.803«5o; Drentsche eigen heimers 33.50; Flakkeesche eigenheimers 2.903.10; Friesche borcrers f 2.903 per hl. AMSTERDAM, 26 Sept. Vee. Ter veemarkt waren he den aangevoerd 307 vette kalveren, ie oual 100110 c. 2e qual 84f)8 c. 3e oual o82 c. per kg. levend gewicht; 50 nuchtere kalveren 1220; 520 varkens, Hollandsche, Over en Geldersche ie qual. vleeschvarkens 8890 c., HollandscJ 2e rual 8688 c. vette varkens 8688 c. per kg. slachtge- wichf. 's-HERTOGENBOSCH, 26 Sept. Vee Aanvoer 1160 tuKs hoornvee, 86 boggen, 26 eusen, 18 schapen en lam meren, 54 kalveren; kalfkoeien 205360, kalfvaarzen ,'oo32*>, magere ossen en koeien 120105; vette ossen en koeien ie aoual 51 c. 2e oual 45 c. per pond; pinken 105 165; zeugen 90135; biggen 22.50 per week schapen 1 3*lammeren 1425, Vet vee en kalfvee traag, jong fokvee iets williger, schapen, zeugen en biggen traae. ENKr-KTZEN, 25 S^pt. Aardappelen. Bravo's 22.10, blauwe aardipoelen ƒ2.302.45 P« baal (1100 pond). 's-GRAVENHAGE, 25 Sept. Eieren. Naar Engeeland VRIJDAG 28 SEPTEMBER. HILVERSUM, 1071 M. 12.302.00 Lunchmuziek door het Trio Verhey. 6.007.1*5 Dinerconcert door he' kwartet Rentmeester. 7.157-45 Boekbespreking door door J. de Gruyter: Galsworhv. 8.00—9.00 Kamermu ziek door het Haagsche strik kwartet (Sam Swaap-viool. A. Poth-viool. J. Devs - Ch. v. Isterdael-cello). 9.059.2*5 Lezing doo- A. v- Basen D. Int.. Studentenbeweging en xng voor Nedenand. 0.20 Vervolg Kamer - 9.*50 Persber. 10.00 Aansluiting van de isteit te Zwolle. Het Omroeo-orkest o.l.v. 1\ireen. Helène Cals-sopraan. HUIZEN 340.9 M. (na 6 uir 1870 M.) 12.301.30 Muziek door het Trio Winkels (ICR.O.) 4.005.00 N.C. R.V. Gramofoonmuziek. 5.006.45 Concert. Dir* Vos-viool. A. Beuning-celto. E. Vos-orgel. (N C.R.V.) 7.00—7.30 K.R.O. Gramofoonmuziek7-35 V.P R.O. Mededeelingen. 7.40 Sonate no. 1, Pijper, j. Keessen- viool. P. Ketting-piano 8.00 V.P.R.O. Dr. F. Delhez De kunst van het ziekzijn. 8.40 V.P.R.O. J. Keessen- viool en P. Ketting-piano. 9.50 V.P.R.O. P. Ketting- pano. DAVENTRY, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramo- foonmuziek. 12.20 Sonatenconcert (viool-piano). 12.50 Orgelconcert. 1.202.20 Orastc-ncert. 2.50 Lezing. 3.15 Muziek. 3.20 Lezing C:iewing-Gum. 3.40 Muziek. 3.45 Lezing. 4.00 Muziek. 4.05 Concert (piano cello - bariton. 4.50 Orkest concert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing Legends of presious stones. 6.35 Nieuwsber. 6.50 Landbouwber. 7'.05 Vioolmuziek van Kreisler. 7.20 Muziek critiek. 7.35 Muziek. 7.45 Lezing The World's religious. 8.05 Ceggo oncert. door C. Sharpe. 8.20 B. B. B. promenadeconcert o. 1. v. Sir. H. Wood. E. Suddaby-sopr.. F. Russell-tenor. J. Stock- marr-piamno. 9.50 Nieuwsber. 10.03 (Vervolg) Pro menadeconcert. 10.50 Nieuwsber. 10.55 Actueele causerie. 11.zo Een verrassing. 11.2512.20 Dans muziek. PARIJS „RADIO-PARIS," 1750 M. 12.503.10 Orkest concert. 4.055.05 Orkestconcert. 8.5011 20 „De Burgelijke Edelman," tooneelspel van Moliere. Daarna orkestconcert. LANGENBERG, 469 M. 12.301.10 Mechanische mu ziek. 1.252.50 Orkestemcert. 6.056.50 Onbeken de kamerrauzek. 8.20 Concert door het Werag-orkest.- 9.20 „Extrablitter," door F. Konrad Hoefert. Daarna dansmuziek tot 12.20. KONIGS WUSTERHUAUSEN, 12550 M. (ZEESEN). 12.205.30 Lezingen. 5.206.20 Concert. 6.20— 8.05 Lezingen. 8.50 Lezing. 9.20 Concert.F. Baumann- tenor. Kapel Manuel Romeo. HAMBUt-G, 395 M. 4.35 „Noabasch," radio-tooneeL 6.20 Omroep-concert. 7.20 Orkestconcert. 8.20 Plat Duitsche avond. „Marie," Ned. Duitsche drama.Daarna „Doggersoank," platduitsch drama. Vervolgens cabaret tot 11.20. BRUSSEL, 509 M- 5.20 Gramofoonmuziek. 5.50 Dans muziek. 6.50 Trioconcert. 8.35—10.35 Concert. O^ kesc. MJe Saucin en Hr. Angenot-zang. werden in de vorige week uit Nederland verzonden 6.123 600 eieren. ROOSENDAAL, 25 Sept. Botermijn. Aanvoer 33.300 kg. Hoogste prijs ƒ2.25, middelprijs 2.20, laagste prijs ƒ2.11. MAASTRICHT, 26 Sept. Botermijn, Aanvoer i3i;Q25 kg. Hoogste prijs 2.33» middenprijs 2.26, laagste prijs 2.1 WOERDEN, 26 Sept. Kaas. Ter markt waren 473 partijen Prijzen Goudscbe ƒ5156, riiksmerk ie s. 5761, 2e s. 5255, zware tot 65, Handel matig. PURMEREND, 25 Sept. (Afslagver. Beemster, Purme- rend en Omstr.)) Aardappelen 1.341.59 per 25 kg. Sla- boonen 2.203.70, snijboonen 1.204.50 per 15 kg. IKo mkommers 3.30—6.90 per 100 Bloemkool 2c, roo- de kool 2.809-30, per 100 Spinazie 0.320.37 pei 6 kg. Andijvie 24*4o per 100 krop. Wortelen ipo13 per 100 bos. Uien 1.1.30, uien nep 2.70 per 25 kg. Appels. Cod- lin Keswick f 0.100.23, Transparante de Cronsels f 0.14 0.31 per 100 kg. Peren. Beurré de Mérode 1214, Beurré Hardy 1428, Beurré Lebrun 918, Calabisse de Tirlemont 815, Durandeau 914 c. per kg. Kamierveen f 7.808.60, per 100 kg. Louise Bonne f 0.190.30, Maag deperen f 0.120.16, Triomphe de Vienne f 0.17—o.3i< ENKHUIZEN, 25 Sept. Hedenavond kwamen 3. vaar tuigen binnen met 3080 pond garnalen, 172 mand:n nes en 566 pond hoekbot. De garnalen golden 6.20—^70 pe kist. Nest gold 42 ct. per mand, bot 26.502-. pei5o kgr AMSTERDAM, 26 Sept. Aangevoerd door 2motobotter. en afgeslagen aan de GemeenU Vischhai. De Puyt.rkades (Besomming der botters van 80.40c8.io). Schar 40 4.20, kl. schol 1012, handschol 16 per kist. Uit c hand verkocht op het terrein aal 0.400.70, bot 0.20—3.42% per pond; harde bokking 2.503 p. 100; gamalen/45 per mand. IJMUIDEN, 25 Sept. Heden kwamen van de treih'ssche- rij aan den afslag de stoomtretlers IJM. 53 (Derika \imet 2161; IJM. 127 (Derika XIII) met f2388; IJM 165 Martha met 2447; IJM. 109 (John Brown) met 2743; IM. 481 (Amsteldij k) met ƒ1809; IJM. 190 (Henriette Jacoa) met ƒ5345; IJM. 503 (Holland VII) met 1885; IJM. 31 (Hol land V) met 2130; IJM. 135 (Begonia) met ƒ263; IJM. 41 (Roode Zee) met ƒ2815; JJM. 5 (Inie) met/259? IJM. 121 (Louise) met 3163; IJM. 1 (Swift) met 2493 IJM. 33 Oenny Elsa) met 5057 aan opbrengst. Van de haringvisscherij liepen hier heden Innen de stoomtreilers IJM. 120 (J. T. Cremer) u.et f 464; IJM. 196 (Hercules) ra et/ 5220; IJM. 271 (Derika XiV) iet ƒ4068 en de Britsche stoomdrifters L. T. 373 (Goldsn Nws) met 277c' L. T. 746 (Margret Hide) met 1394 aan beamming De Britsche drifter Y. H. 479 roung lohn) kwam.og bin nen met 300 kisten versche haring, welke later geveÜ z len worden. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND CHRISTIAAN HUIJGENS (uitr.) 26/9 v. Suez. PRINS DER NEDERLANDEN (uitr.) 25/9 v. Sbang. SAPOEROEA (uitr.) 24/9 v. Singapore. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHA*>IJ ADONIS 24/ j v. Alicante te Barcelona. BAARN (thuisr.) pass. 25/9 Azoren. EENNEjs.OM vuitr v. Valparaiso n. Talcahuan, BREDA (uitr.) 5/10 te Caleta Buena verwacht. COMMEWUNE (uitr.) 24/9 te Paramaribo, verti26/9 tu Georgetown. COTTICA 25/9 v. W. Indié te New York. EUTERPE Vigo n. Amst. pass. 25/9 Quessant. ILOS 26/9 v. Malaga te Amsterdam. IRIS 25/9 v. Odense n. Gothenburg. ORESTES 24/9 v. Kingston te Corpus Christi. PLUTO 25/9 v. Rott. te Passages. STRABO 25/9 v. Amst. te Bordeaux. TRITON 25/9 v. Bcurgas n. Varna. ZEUS 25/9 v. Messina n. Catar ia. HOLLAND—AMERIKA LIJN DRECHTDIIK Rott. n/d. Pacifickust, 25/9 te Co>n. MAASDAM Rott. li, New Orleans, pass. 26/9 Vlissi^en 04 Antwerpen. ROTTERDAM 26/9 v. Rott. n. New York. HOLLAND—AFRIKA LIJN BILLITON (thuisr.) pass. 25/9 Dakar. GRIJPSKEkK (uitr.) 25/9 te Kaapstad. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN IJSELKERK (thuisr.) 26/9 v. Port Said. ROTTERDAMSCHE LLOYD DJAMBI (uitr,) pass. 25/9 Point de Galle. KEDOE (thuisr.) pass. 25/9 Point de Galle. KERTOSONO (uitr.) v. Port Said. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN ALDABI (thuisr.) 25/9 v. Las Palmas. STOOMVAART MIJ. OCEAAN ACHILLES Japan n. Rott. 26/9 v. Singapore. AENEAS Japan n. Rott. pass. 26/9 Perim. PROMETHEUS 25/9 v. Gravesend n. Liverpool. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ARY SCHEFFER 24/9 v. Rott. te Havre. BATAVIER V 26/9 7 u. 50 v.m. v. Rct-. te Gravesend. BATAVIER VII 26/9 v. Antwerpen n. Sunderland. BEVERWIJK 26/9 v. Swansea n. Montreal. CALEDONIA 25/9 v. Middlesbro n. Aberdeen. CORNELTA ms. 25/9 v. Gravesend n. Antw. EEMDIJK 25/9 Kaap Frio gep. San Nicolas n. St. Vincent JDBSHAVEN 25/9 'Lödingen gep. Huil n. Kirkeness. KATENDRECHT 25/9 v. Batoum te Avonmouth. (Naar bet Engclsch) 9 „Neen, ik was naar 't Casino gegaan. Ge Iweet. dat Lilian Rixssel weer optreedt; ik Ihad een dameskennis beloofd met haar de (Voorstelling bij te wonen en ben er nu met |haar moeder en haarzelf heen geweest." „Een jonge dame?" „U is niet erg bescheiden. Maar daar hangt haar portret, daar ginds." Barnes volgde zijn aanwijzing en zag een I groote olieverfschilderij, waarop een Jonge dame was afgebeeld, een brunette, zeer ciioon; het gelaat teekende een sterk ka rakter en groo' e wilskracht. Dus deze jonge 1' ree. zoo overdacht Barnes, woonde in 't •el.'de huis als waar de vermoorde Rose rjjtltchel thans op haar kamer lag uitge strekt. Zouden zij elkaar kennen? En zou m'ms deze Mitchel met zijn slachtoffer ~.d hij 't gedaan? in aanraking zijn ge- '■ruen? "rrwijl Barnes over dat alles nadacht, 1 zijn oog op het ledikant, waarop een t lag met een paar knoopen, gelijk aan a, welken hij in den zak had. Steelsge- „s strekte hij zijn hand daarnaar uit,' maar nauwelijks hadden zijn vingertoppen het kleedingstuk bereikt, of Mitchel, die zich stond te scheren, zei, zonder zich om te keeren: „In dat vest zit geen geld, mijn heer Barnes." „Wat bedoelt u daarmee?" vroeg Barnes op woedenden toon, tegelijk snel zijn hand terugtrekkend. Mitchel wachtte even voordat hij ant woordde, terwijl hij doorging met scheren, toen keerde hij zich om en zeide: „Ik wil zeggen, mijnheer Barnes, dat u er aan moet denken, dat ik in den spiegel zie." „Dus u meent, dat ik de bedoeling had iets te stelen?" „Meen ik dat? Maar u moet in elk geval niet deen, alsof u een dief waart. Wanneer ik een fatsoenlijken man op mijn kamer laat, moet hij niet mijn kleeren betasten, terwijl ik me omkeer." „Pas op, mijnheer Mitchel, u spreekt tot een politiebeambte. Wanneer ik de hand heb uitgestrekt naar uw vest, dan is dat niet met eenige verkeerde bedoeling ge schied. Dat weet u heel goed." „Nu, u moet niet zoo boos worden. Maar ik weet wel, wat u wilde doen. U wilde de knoopen eens goed bekijken, niet waar?" Bavnas was verbaasd over de kalmte, waarmee Mitchel dit onderwerp, dat in de gegeven omstandigheden voor hem toch heel pijnlijk moest zijn, aanroerde. Die man moest totaal zonder geweten zijn of onschul dig. Maar tegen die laatste veronderstelling sprak zeer het sterke bewijs, dat hij in han den had, de knoop. Hij zou trachten hem er in te laten loopen: „Zooals u weet, heb ik het gesprek ln den trein afgeluisterd. U zei toen, dat u een verzameling van vijf zeer merkwaardige knoopen bezat „Pardon, ik zeide: zes, niet vijf." De heer Mitchel liep niet in de voor hem uitgezette val. Ba;nes had van „vijf" ge sproken, in de hoop, dat de ander, door daar niet op in te gaan, zoo het gemis van een der knoopen zou trachten te verbergen. „O, ja dat is waar, u hebt gesproken van zes, dat herinner ik me nu, maar u zult dan ook begrijpen, dat het een heel natuurlijke nieuwsgierigheid van mij was, ojn deze knoopen te willen zien, opdat ik ze kan herkennen." „Uw bedoeling was duidelijk genoeg. Maar mijnheer Barnes, ik heb u al gezegd, dat u mij op elk uur van den dag mocht bezoe ken, en mij vragen, wat u wilde. Waarom hebt u dan niet eenvoudig verzocht, de knoopen te mogen zien?" „U hebt gelijk, dat had ik moeten doen en ik het verzoek het u thans." „Zij zijn aan mijn vest: u kunt ze bekij ken, als u wilt." De heer Barnes greep zenuwachtig naar 't vest, de knoopen waren er werkelijk, alle zes: drie met den kop van Julia en drie met Ro- meö. Maar dit zag hij toch dadelijk, de knoo- nen waren precies gelijk aan dengenen, die in de kamer van de vermoorde lag. En zulk een gelijkenis toch kon niet geheel toeval zijn. Was het ook mogelijk, dat deze sluwe man, om bij mogelijk verlies geborgen te zijn er terstond een te weinig in zijn bezit had op gegeven, en er dus werkelijk zeven in eigen dom had gehad? Hij besloot nog een en ander te vragen. „Ze zijn werkelijk heel mooi, mijnheer Mit- ohel en geheel eenlg in hun soort, ik had vroeger nooit van cameeën als knoopen ge hoord. Hebt u niet gezegd, dat ze opzettelijk voor u zijn gemaakt?" De heer Mitchel, die nu met zijn toilet klaar was, liet zich in een lagen stoel vallen. „Die knoopen zijn voor mij vervaardigd en bijzondere stukken van snijkunst, maar toch niet zoo zeldzaam als u denkt, hoewel ze meestal door vrouwen worden gedragen. Het is dan ook een vrouwengril „Wel verbazend," riep Barnes opeens uit, „die Romeo-kop is uw portret, 't lijkt pre cies." „Kijk hebt u dat nu pas ontdekt?" „En die vrouwenkop is naar dat portret gemaakt." Barnes sprong zenuwachtig op en ging weer zitten. Als deze koppen portretten waren en de knoop, dien hij in den zak had, hetzelfde por tret vertoonde, sprak het toch vanzelf, dat die niet van andere herkomst kon zijn. Mitchel zag hem rustig aan. „Mijnheer Barnes, wat maakt u toch zoo zenuwachtig?" „Ik ben niet zenuwachtig." „Ja, u is het wel en het zijn de knoopen, die daartoe aanleiding geven. Zeg mi) nu eens, waarom bent u eigenlijk hier gekomen?" Barnes, hoewel uit den toon van Mitchel's stem haast tot zijn volkomen onschuld moe tende besluiten, wilde nu maar opeens zijn slag slaan. „Mijnheer Mitchel, antwoord eens op de vraag die ik u wil stellen, maar overdenk goed uw woorden, voordat u spreekt. Uit hoeveel knoopen heeft oorspronkelijk deze verzame ling bestaan?" „Uit zeven," antwoordde Mitchel, zoo snel, dat Barnes er verbaasd van stond. „Zeven? En straks hebt u gezegd, dat er maar zes waren? Weet u dat nog wel?" „Ik weet heel goed wat ik zeg, mijnheer Barnes, en nooit zult u over mijn lippen een 'eugen hooren komen, ik spreek waarheid of ik zwijg. Ik heb straks gesproken van zes knoopen, die ik nog heb, maar nu u vraagt naar 't oorspronkelijk getal moet ik bekennen, dat er zeven zijn geweest. Dat is toch heel duidelijk niet waar?" „Dus de andere knoop is verloren." „O neen, ik weet heel goed, waar hij is." Barnes begreep, dat hij er zoo niet kwam: hij moest zijn hoogste troef uitspelen: „Ik zal u eens iets zeggen: ik ben op de plaats geweest, waar u uw misdaad hebt begaan, ik had niet gedacht, mijnheer, dat u tot zoo iets in staat waart en het doet mij goed, dat ik de maatschappij van zoo iemand kan bevrijden." „Mitchel keek hem met groote oogen aan. ..Maar mynheer, al hebt u een misdaad ont dekt, hoe weet u dan, dat ik die heb begaan?" „Omdat ik den zevenden knoop heb gevon den." De heer Barnes was opgestaan en ver wachtte niet anders of Mitchel zou zich ver ontschuldigen of verschrikken, in één woord handelen, zooals een misdadiger steeds doet, wanneer hij wordt betrapt. Maar Mitchel vertrok geen spier van zijn gezicht, hij strekte alleen zijn hand uit en vroeg: „Hebt u dien knoop bij u? Zou ik hem dan eens mogen zien?" Barnes aarzelde: hij wist hoe langer, hoe minder, wat er van te denken. Maar hij be sloot, den knoop te geven. Mitchel bekeek den knoop met het oog van een deskundige. Toen gooide hij hem achte loos in de lucht, ving hem weer op en zei spottend: „Maar, mijnheer Barnes, wat is u toch onvoorzichtig. Een agent van politie ont dekt een misdaad en zegt dat ronduit aan dengene, dien hij ervan verdenkt. Deze vraagt het bewijsstuk te mogen zien en de detective geeft het hem waarachtig in handen. Wan neer ik nu eens zei: „Mijnheer Barnes, ik dank u, my'n zevental Is nu weer compleet en u kunt niets bewijzen," wat zou u dan doen?" Barnes begreep er niets van, dat een man, dien hij eenerzijds voor moordenaar moest houden, toch zoo duidelijk toonde, in goed humeur te zijn. „Ik zou hem u met geweld weer kunnen ontnemen," antwoordde hij. Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6